Bazální teplota před menstruací

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Bazální teplota během těhotenství

Bazální teplota a menstruační cyklus

Stanovení bazální teploty hraje důležitou roli při hodnocení menstruačního cyklu ženy. Zvažte změnu parametrů na příkladu normálního 28denního ženského cyklu.

První (folikulární) fáze menstruačního cyklu trvá od 1 do 14 dnů a je pod vlivem estrogenu. V tuto dobu folikuly dozrávají a dominantní je mezi nimi izolován. Úroveň BT během tohoto období zůstává v rozmezí od 36,1 do 36,7 ° C.

Ovulace s 28denním cyklem nastává ve dnech 13-14. Zrání a uvolňování vajíčka se shoduje s vrcholem hladin LH (luteinizačního hormonu). Den před ovulací klesá bazální teplota o 0,5 ° C. Bezprostředně v době ovulace BT opět stoupá, dosahuje 37,0 - 37,4 ° C a zůstává na této úrovni po celou druhou fázi cyklu.

Druhá (luteální) fáze probíhá pod vlivem progesteronu. Endometrium roste a připravuje se na možnou implantaci vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, v místě prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko. Od 14 do 28 dnů cyklu zůstává bazální teplota nad 37,0 ° C. Pokles indikátorů nastává až těsně před samotnou menstruací, během 24-48 hodin. Během měsíčního krvácení zůstává BT nízká (od 36,1 do 36,7 ° C).

Pravidla měření

Při stanovení bazální teploty je nutné dodržovat určitá pravidla, jinak mohou být získané údaje nesprávně interpretovány:

BT se stanoví pouze v konečníku. Měření teploty v podpaží nebo v ústech nejsou spolehlivá.
Měření se provádějí ráno, bez vstávání z postele, před zahájením jakékoli fyzické aktivity. Teploměr mějte vždy po ruce.
Před zahájením studie musí uplynout alespoň 4 hodiny klidného nepřetržitého spánku.
Měření BT se provádí elektronickým teploměrem - to samé

Můžete použít rtuťový teploměr, ale s velkou opatrností.
Studie by měla probíhat přibližně ve stejnou denní dobu. Odchylky 30-60 minut v libovolném směru jsou povoleny.
Čas výzkumu - minimálně 5 minut.
Během menstruace nedochází k žádné přestávce.

Přijatá data se do tabulky zapisují každý den. V budoucnu bude na základě zjištěných výsledků možné vyvodit určité závěry. K posouzení menstruačního cyklu a identifikaci gynekologické patologie se doporučuje měřit bazální teplotu po dobu nejméně 3 po sobě jdoucích měsíců. Studii je vhodné zahájit první den menstruačního cyklu (tj. První den menstruace).

Je možné měřit bazální teplotu během dne? Ano, po 4 hodinách spánku. Bohužel, takové výsledky jsou často nespolehlivé, proto se nedoporučuje zaměřit se na ně. Pokud žena pracuje na noční směně, může provádět průzkum během dne, pokud je to její obvyklý, prakticky neměnný způsob práce a odpočinku po mnoho měsíců.

Jak správně měřit

Je nutné provádět měření BT na sliznicích těla, protože to dává nejpřesnější výsledek.

Teplotu lze měřit:

 • Pod jazykem. Tato metoda měření má velkou chybu a ne vždy odpovídá realitě..
 • V pochvě. Přesnější způsob, ale také má chybu.
 • Rektálně. Tato metoda měření poskytuje nejspolehlivější hodnoty..

Při měření BT musíte dodržovat základní pravidla a doporučení:

 1. Měření se provádějí každý den ve stejnou dobu. Výsledek nebude spolehlivý, pokud se některé hodnoty odečítají ráno a jiné večer. Nejoptimálnější období pro měření je 6-7 hodin ráno..
 2. Nejlepší je měřit ihned po probuzení. Neměli byste dělat zbytečné pohyby, proto byste si měli předem připravit teploměr a notebook s perem, abyste zaznamenali výsledek.
 3. Změřte teplotu vleže.
 4. Použijte stejný teploměr. Nejbezpečnějším a nejjednodušším způsobem použití je elektronické měřicí zařízení, které se vyznačuje vysokou přesností a rychlostí měření..
 5. Je třeba poznamenat akce neobvyklé pro obvyklý stav. Například stres, léky, nemoc.
 6. Současně s odečty teploty by měla být zaznamenána povaha výboje.

S výhradou výše uvedených pravidel měření budou ukazatele BT nejpřesněji odrážet změny, ke kterým dochází v těle ženy, což umožní včasné rozpoznání a nezmešká nástup vývoje mnoha patologických stavů.

Když se bazální teplota odchyluje od normy

Stojí za to říci, že zvýšení bazální teploty a její udržení na určitých hodnotách není vůbec absolutním znakem těhotenství. Někdy to může znamenat něco úplně jiného. Pokud však byla žena pomocí testu přesvědčena, že došlo k početí, nemusí vždy tento indikátor ovládat. Lékař obvykle trvá na měření BT kvůli problémům s těhotenstvím v minulosti, aby je zachytil v rané fázi. Existuje tedy více příležitostí k neutralizaci negativních faktorů..

Proč je bazální teplota příliš vysoká

Nadměrné zvýšení bazální teploty je způsobeno zánětlivým procesem v těle. Ve většině případů je spojena s reprodukční sférou, ale ne vždy.

Dalším důvodem pro příliš vysokou BT může být mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko se navzdory abnormální lokalizaci vyvíjí, což znamená, že progesteron se produkuje v obvyklém množství pro těhotenství. Současně v těle probíhá zánětlivý proces, který může zvýšit tělesnou teplotu i BT..

Žena musí poslouchat pocity v dolní části břicha a sledovat výtok. Pokud místo průhledných hnědých vyjde, měl by být proveden ultrazvuk vejcovodů a břišní dutiny.

Možná hrozba přerušení

Pokles bazální teploty v raných stádiích těhotenství nastává s hrozbou jejího ukončení. Hlavním důvodem je ve většině případů nedostatek progesteronu. Hormon vytváří podmínky pro vývoj vajíčka: uvolňuje horní vrstvu vnitřní výstelky dělohy a fixuje v ní embryo.

Díky tomu se bazální teplota zvyšuje také v časných stádiích těhotenství, 37 je její průměrná hodnota za první 2 týdny po početí. Menší indikátor je důvodem k přijetí opatření, která zabrání odmítnutí vajíčka, které může brzy začít. Pokud navíc žena pocítí bolest v břiše, všimne si výtoku potřísněného krví, potřebuje okamžitě pomoc.

Zmrazené těhotenství

Nízká bazální teplota v časném těhotenství může být také známkou zmrazení plodu. To znamená, že embryo se přestalo vyvíjet. Z jakého důvodu se to stane, lze jen hádat. Ale o takové situaci musíte vědět, protože plod ne vždy vyjde sám. Je nutné ji odstranit, a čím dříve, tím je to pro ženu bezpečnější. V krátkodobém horizontu se to provádí vakuovou metodou a po zotavení můžete po chvíli znovu naplánovat těhotenství..

Zastavení vývoje embrya je doprovázeno nejen poklesem BT, ale také dalšími příznaky, z nichž hlavní je zmizení dalších známek jeho existence. Žena zastaví toxikózu a zvětšení mléčných žláz. V tomto případě také klesá hladina progesteronu, protože žluté tělo ji již nemusí produkovat.

Existuje nízký BT během normálního těhotenství?

Míra bazální teploty v raných stádiích těhotenství je poměrně libovolná. Není vůbec nutné, aby orgán předváděl své hodnoty jako v učebnici. Jeho individuální charakteristiky se mohou ukázat takovými, že u normálně se rozvíjejícího těhotenství indikátor nedosáhne průměru za všech 12 týdnů, pokud to má smysl měřit. A nízký bt během raného těhotenství neublíží nést a porodit zdravé dítě.

Měření bazální teploty je užitečné po dobu prvních 3 měsíců, kdy jsou jeho hodnoty pouze informativní. Dále nemají určující hodnotu. Ale ani v prvním trimestru byste je neměli přeceňovat. Bazální teplota se stává důležitou pouze v souvislosti s jinými příznaky. Proto se při jakýchkoli nesrovnalostech s průměrnými údaji nemusíte bát, ale je lepší jít na předporodní kliniku, abyste se ujistili, že je vše v pořádku..

Brzy těhotenství bude určeno změnami bradavek a kůže kolem nich. Z bledě růžové se stává nahnědlá, na areolách jsou patrné tuberkulózy.... Bazální teplota.

Hlavní příznaky a příznaky, jak identifikovat mimoděložní těhotenství v raných fázích.... Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět během těhotenství. Bazální teplota v časném těhotenství.

Teplota během raného těhotenství stoupne na 37,0-37,5 C. A to je norma. Méně nebo více naměřených hodnot bude příčinou poplachu.!

bazální teplota je snížena; začaly se objevovat křečové bolesti; objevilo se rozmazané krvácení (výtok během zmrazeného těhotenství v raných fázích má právě takovou konzistenci).

Bazální teplota během těhotenství

BT vám umožňuje zjistit skutečnost oplodnění a identifikovat abnormality ve vývoji plodu. Indikátory je nutné zaznamenávat denně. Následně budou potřebné pro plánování.

Tabulka bazální teploty během těhotenství

Jaká je bazální teplota během těhotenství před zpožděním? Po ovulaci BT stoupne nad 37. Při úspěšném početí zůstává teplota několik dní vysoká. Asi týden po ovulaci bazální teplota klesne na průměrnou úroveň (36,7). Takový skok je známkou zatažení implantátu, během kterého se vajíčko implantuje do dělohy. Následující den se zpravidla BT vrací na vysoké úrovně (37+) a pokračuje v růstu a vytváří třetí fázi, netypickou pro obvyklý cyklus..

Jaká je bazální teplota během těhotenství? BT je v těhotenství vždy zvýšená. Normálně je to 37-37,5 stupňů Celsia. Doporučuje se měřit BT před 12-15 týdny těhotenství.

Doporučení pro měření bazální teploty

Měření teploty by měla být prováděna denně, bezprostředně po probuzení, přibližně ve stejnou dobu. Procedura se vždy provádí pomocí stejného teploměru (nejlépe rtuti) a jedné z vybraných metod: teplotu lze měřit rektálně, v ústech nebo v pochvě.

Hodnoty bazální teploty ovlivňuje celá řada faktorů, jmenovitě:

 • poloha těla. Postup měření musí být proveden bez vstávání z postele. Neměli byste si sednout, může to způsobit příval krve do pánevních orgánů a v důsledku toho budou získané hodnoty nespolehlivé.
 • fyzická aktivita. Měření by mělo být prováděno v pohodlné poloze těla, aniž by se měnilo až do konce procedury. Jakékoli zatížení může ovlivnit teplotní indikátory..
 • doba spánku. Pro získání přesných údajů je nesmírně důležitý nepřerušovaný spánek, který by měl trvat nejméně 6 hodin.
 • sexuální kontakt. Pokud je po určitou dobu nutné ovládat graf teplotních hodnot, doporučuje se pro tuto dobu vyloučit sexuální kontakty.
 • léky. Některé léky mohou ovlivnit odečty teploty, což způsobí jak zvýšení bazální teploty, tak její snížení. V tomto ohledu musí být použití jakýchkoli zdravotnických prostředků dohodnuto s ošetřujícím lékařem..
 • příjem potravy. První trimestr těhotenství je u mnoha žen doprovázen toxikózou; aby se snížily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují jíst lehké jídlo ihned po probuzení. Je však třeba mít na paměti, že příjem potravy do těla před měřením teploty může vést k získání nepřesných údajů..
 • choroba. V případě nachlazení nebo infekčních chorob budou údaje o teplotě nepřesné, v takových situacích byste se měli obrátit na odborníka.

Pokud byl postup měření teploty vždy proveden v souladu s uvedenými doporučeními, ale byly zjištěny významné odchylky od normy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

V takových případech je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem:

 • nedochází k ovulaci (za předpokladu, že měření jsou prováděna v několika cyklech za sebou);
 • během celého cyklu se zvyšují hodnoty teploty;
 • abnormálně nízké hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu;
 • během celé 2. fáze cyklu se stanoví bazální teplota 37, test je negativní;
 • menstruační cyklus trvá méně než 20 nebo více než 34 dnů;
 • ukazatele teploty překračují po několik cyklů 37 stupňů, nedochází k těhotenství.

Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu různých „rychlých“ testů k určení těhotenství a ovulace. Navzdory tomu zůstává regulace bazální teploty nejoblíbenější metodou doporučovanou odborníky a používanou dnes ženami..

Graf bazální teploty umožňuje určit příznivé dny pro početí v ženském cyklu a také získat informace o důvodech absence těhotenství. V tomto ohledu mnoho gynekologů s takovým problémem, jako je neplodnost, doporučuje ženám stanovit hodnoty bazální teploty po několik cyklů.

Je však také důležité pochopit, že pro přesnou diagnózu obrazu změn teplotních indikátorů to samozřejmě nebude stačit - je nutný další lékařský výzkum.

Důvody pro změnu hodnot teploty

Co znamená bazální teplota 37 stupňů? Je naprosto normální, pokud je bazální teplota během menstruace 37. Někdy mohou hodnoty teploty v tomto časovém období dosáhnout 38 stupňů..

Bazální teplota 37 stupňů před menstruací však může být také příznakem zánětu vaječníků..

Kromě tohoto příznaku je patologie doprovázena nevolností, zvracením, slabostí, křečemi v dolní části břicha, vyzařujícími do oblasti konečníku.

Pokud jsou 2 dny před menstruací bazální teplota 37 stupňů, může to být příznak těhotenství. Pokud jsou zvýšené hodnoty teploty doprovázeny krvavým výtokem, může to znamenat hrozbu ukončení těhotenství..

Pokud je před nástupem menstruace bazální teplota na úrovni 36,9 stupňů, pak nedošlo k početí.

Co to znamená, pokud je po ovulaci pozorována bazální teplota 37,1 a neklesá? Pokud je před menstruací bazální teplota 37,1 stupňů, pravděpodobně došlo k početí. Těhotenství může nastat, i když je test negativní. Retence a bazální teplota 37,1 stupňů jsou často prvními příznaky těhotenství..

V tomto ohledu, pokud je bazální teplota 37,1 a test je negativní, neměli byste spěchat k závěrům, v takovém případě musíte kontaktovat svého lékaře, který potvrdí těhotenství. Také v normálních mezích a bazální teplotě 37 v časném těhotenství (ne nižší než uvedená hodnota).

Co znamená bazální teplota 37,2 stupňů? Uvedené hodnoty mohou být také známkou těhotenství. Pokud je bazální teplota před menstruací 37,2, znamená to, že došlo k početí. I když je test negativní, bazální teplota 37,2 stupňů s vysokou mírou pravděpodobnosti naznačuje, že další menstruace nastane až po 9 měsících..

V některých případech je před nástupem menstruace pozorována bazální teplota 37,3, co to znamená? Tyto indikátory jsou mimo normální rozsah. Bazální teplota 37,3 před menstruací, pravděpodobně v důsledku přetížení nervového systému nebo zánětlivého procesu v těle. V takové situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Bazální teplota 37,3 stupňů je často doprovázena endometriózou. Tento patologický stav se také projevuje tachykardií, zimnicí, zvýšením hladiny leukocytů v krvi a ESR.

Mohou se vyskytnout křeče v dolní části břicha, poruchy stolice. Při vyšetření se stanoví zvětšená velikost dělohy a její bolestivost..

Co znamená bazální teplota 37,4 stupňů? Tento jev může naznačovat narušení hormonálního pozadí. Při nedostatku estrogenu je pozorována bazální teplota 37,4 před menstruací. Nedostatek tohoto hormonu v těle může být také indikován bazální teplotou 37 v první fázi..

I když k menstruaci nedojde, s největší pravděpodobností bude při bazální teplotě 37,4 test negativní, protože u indikátorů zvýšené teploty je nepravděpodobné, že by bylo možné otěhotnět. V takové situaci byste se měli poradit s gynekologem, který může doporučit endokrinologovi. Při bazální teplotě 37,4 může být nutné plánované těhotenství odložit

Nejprve je důležité zjistit důvod zvýšení teplotních hodnot

Co znamená bazální teplota 37,5? Zvýšení ukazatelů teploty na uvedené hodnoty může signalizovat konec cyklu, to znamená, že před menstruací je často stanovena bazální teplota 37,5.

Bolestivé pocity na hrudi, bolesti hlavy, podrážděnost a bazální teplota 37,5 jsou hlavními příznaky premenstruačního syndromu.

Lze pozorovat v tomto období a bazální teplotě 37,6 stupňů.

Správné měření bazální teploty

Vypracovaný harmonogram odpoví na mnoho důležitých otázek. Aby bylo možné správně dešifrovat grafickou změnu v BT, měla by být zobrazena gynekologovi. Jedná se o kvalifikovaného odborníka, který po diagnostikování harmonogramu bude schopen odpovědět na mnoho zajímavých otázek..

Chcete-li získat nejspolehlivější odpovědi, musíte dodržovat plán minimálně 3 menstruačních cyklů.

Co je potřeba pro správné měření BT:

 • Měření změn bazální teploty by mělo být zahájeno od prvního dne menstruačního krvácení, což graficky odráží plnou dynamiku teplotních změn.
 • Podpaží obecně není vhodné k provádění bazálních měření.
 • Měření musí být prováděno ve stejném časovém intervalu, je lepší to udělat ráno, hned po probuzení, aniž byste vstali z postele.
 • Všechna měření musí být prováděna stejným teploměrem, což pomůže eliminovat chyby měření.

Všechny hodnoty získané při měření BT by měly být okamžitě zaznamenány a zaznamenány do grafu, přičemž by měly být zaznamenány faktory, které by mohly ovlivnit indikátor BT. Mezi tyto faktory patří:

 • příjem v předvečer alkoholických nápojů;
 • stresové a napjaté prostředí;
 • dlouhodobý pobyt v autě nebo v letecké dopravě,
 • ARI, zánětlivé procesy;
 • pohlavní styk večer nebo ráno;
 • užívání prášků na spaní;
 • užívání hormonálních léků,
 • užívání psychotropních nebo jiných léků.

Vhodné pro měření BT:

 • ústní dutina;
 • pochva;
 • řiť.

Výsledky získané měřením teploty v řiti jsou považovány za nejspolehlivější.

Je důležité si uvědomit, že po celou dobu zpracování grafického odrazu bazálních měření by měla být všechna, bez výjimky, prováděna na stejném místě. Pokud byla zvolena anální metoda měření, pak se celý den měří indikátor teploty pouze rektálně

Všechny výše uvedené faktory mohou významně ovlivnit BT.

Jaké ukazatele nám umožňují dospět k závěru, že k těhotenství nedošlo

Ukazatele vysoké bazální teploty, které přetrvávají po dlouhou dobu, s možným těhotenstvím, dokud není potvrzeno zpoždění, bohužel nejsou vždy známkou úspěšného početí.

V některých případech může být taková změna spojena se zánětlivými procesy v přílohách a někdy naznačuje komplikace průběhu gestačního období.

Důležité! Stojí za zmínku, že nemusíte hledat paniku, když zjistíte odchylky od normy, protože každý organismus je jedinečný. V případě jakýchkoli pochybností je lepší poradit se s odborníkem ohledně přesné diagnózy.

BT s hrozbou potratu

Riziko potratu je spojeno s nedostatečnou produkcí hormonu progesteronu, který podporuje těhotenství. K tomu dochází, když jsou problémy s hormonálním pozadím a nesprávně fungujícím žlutým tělem, které se obvykle objevuje místo folikulu.

Vědět! U této patologie hodnoty nepřesahují 37 stupňů..

Pokud je tedy bazální teplota během těhotenství 36,8 nebo o jednu desetinu stupně vyšší, měli byste tomu věnovat pozornost a pokusit se pochopit důvody těchto změn.

BT se zmrazeným těhotenstvím

Pokud se vývoj embrya zastaví, žláza vytvořená v místě folikulu se začne rozpadat a hladina progesteronu proto klesá. To vede k poklesu hodnot BT na 36,4 - 36,9 stupňů.

Jsou chvíle, kdy, když embryo zamrzne, se teplota udržuje na dostatečně vysoké úrovni. Je pravda, že se to stane, když nízká teplota vůbec není indikátorem vyblednutí. Vždy byste měli poslouchat sami sebe a svůj vnitřní stav..

BT pro mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je diagnostikováno, pokud k uchycení oplodněného vajíčka nedošlo v děloze, ale ve vejcovodu.

Důležité! V tomto případě se produkce progesteronu žlutým tělem nezastaví, jako v normálním průběhu těhotenství. V tomto případě je nemožné vyvodit závěry na základě hodnot BT.

Při plánování početí a v prvním trimestru těhotenství má smysl kontrolovat bazální teplotu.

Ve druhém a třetím trimestru nehraje významnou roli.

Je důležité si uvědomit, že přesnost měření je nezbytná, protože jakékoli odchylky ovlivní interpretaci výsledků..

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Normy bazální teploty ve druhé fázi - od ovulace po menstruaci

V minulém století lékaři zjistili: pokud každý den měříte teplotu v těle ženy, můžete se dozvědět mnoho o tom, jak fungují její reprodukční orgány..

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci vám umožňuje sledovat důležité změny v urogenitální oblasti žen. Pomocí denních záznamů teploty se vypočítají nejvhodnější nebo nepravděpodobné dny pro koncepci. Metoda BT pomáhá „detekovat“ těhotenství ještě před zpožděním, tj. Na konci cyklu, a také identifikovat odchylky ve stavu zdraví žen.

Jak to měřit

Bazální teplota - změny teplotního režimu zaznamenané u ženy rektálně, orálně nebo vaginálně bezprostředně po nočním spánku.

Bez ohledu na metodu byste pro přesný výsledek měření měli dodržovat některá pravidla:

 • Vybraná metoda měření by měla být použita pouze jedna. Pokud jste v tomto cyklu začali měřit BT v konečníku, pokračujte až do menstruace. A až v dalším cyklu lze metodu změnit;
 • Hodnoty teploty se zaznamenávají denně po dobu nejméně 3–5 měsíců podle zvláštního plánu.
 • Měření se provádějí brzy ráno ve stanoveném čase bezprostředně po probuzení ženy;
 • Během období měření by měl být hluboký spánek alespoň 3–5 hodin. To znamená, že pokud jste šli ráno na toaletu, 1-2 hodiny před vstáváním, bude výsledek měření nespolehlivý;
 • Graf by měl odrážet nejen údaje o bazální teplotě, ale také faktory ovlivňující její změny: stres, sexuální kontakt, příjem alkoholu nebo drog, změna doby studie. To vše může náhle zvýšit BT. Proto si pod grafem dělejte poznámky. Například: „5 dts - probudil se o 3 hodiny později“.

Ale to nejsou všechny důležité nuance. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak mapovat bazální tělesnou teplotu a jak ji interpretovat..

BT v různých fázích cyklu

Ženské tělo je složitý mechanismus řízen mnoha hormony. Jsou to oni, kdo ovlivňuje digitální změny teploty v různých cyklických fázích: klesá nebo stoupá. To znamená, že graf jasně ukazuje dvě fáze: před a po ovulaci..

Bazální teplota ve druhé fázi cyklu je důležitým ukazatelem fungování ženských orgánů. Nestačí to však měřit pouze v tuto chvíli: musíte vidět celý „obrázek“ jako celek, to znamená, že měření BT jsou důležitá po celý měsíc, nejlépe několik.

Pojďme analyzovat, jaká by měla být bazální teplota v různých cyklických fázích u netehotné mladé ženy.

Čas menstruace

První den cyklu jsou ukazatele obvykle nízké, ale ani nízké - 36,7-36,9 stupňů. Dále lze pozorovat zvýšení teploty, avšak nepřekročí 37 stupňů. Na konci kritických dnů (o 4–7 dní) BT klesá.

Fáze zrání oocytů (první fáze)

V období, kdy je vajíčko zralé, bezprostředně po menstruaci, jsou čísla od 36,2 do 36,6 stupňů považována za optimální. Před ovulací může dojít k mírnému poklesu. Teplota začne stoupat, jakmile vajíčko začne opouštět folikul.

Luteální fáze (druhá fáze)

Teplota po ovulaci stoupá a dosahuje maximálních hodnot (37-37,5 stupňů). To je způsobeno aktivní produkcí hormonu progesteronu..

V závěrečné fázi luteální fáze začnou ukazatele opět mírně klesat. Optimální BT před menstruací (po dobu 2-4 dnů) se považuje za bazální teplotu 36,8-37 stupňů.

Vaše rektální teplota před menstruací se nemusí shodovat s vaší referenční teplotou. Rozdíl plus nebo minus 0,3 stupně je považován za normu, protože každý z nás má své vlastní charakteristiky. Proto je nesmírně důležité provádět výzkum několik měsíců, aby bylo možné identifikovat „vaše“ ukazatele.

Hlavní věcí zde však je obecný trend: bazální teplota ve druhé fázi cyklu stoupá o 0,4–1 stupně a několik dní před menstruací (2–3 dny) mírně klesá (o 0,2–0,4 stupně).

Odchylky

Někdy mohou mít výsledky měření bazální teploty před menstruací hodnoty, které se liší od standardních. Důvod těchto změn spočívá ve špatné funkci hormonů, ke které dochází v důsledku dvou faktorů:

 • Abnormality ve fungování reprodukčního systému;
 • Počátek početí.

Pojďme analyzovat rysy odchylek rektálních parametrů, když BT graf indikuje přítomnost onemocnění ženské genitourinární sféry.

Anovulační cyklus

Monofázický graf, když jsou měření zaznamenávána téměř na stejné úrovni, naznačuje nepřítomnost ovulace. V tomto případě je ve druhé fázi bazální teplota nízká. Tato situace je častěji způsobena hormonálními problémy. Bez ohledu na důvod žena nemůže otěhotnět.

Téměř každá žena může zaznamenat anovulační cyklus 1–2krát ročně. V takovém případě není důvod se obávat. Pokud však graf dlouhodobě ukazuje monotónní přímku, je nezbytná konzultace s gynekologem, aby se zjistily a odstranily příčiny..

Nedostatek progesteronu

Nedostatek hormonu progesteronu vyvolává stav nazývaný nedostatek progesteronu. Z důvodu nemoci teplotní ukazatele stoupají velmi mírně a ani týden před menstruací nedosahují 37 stupňů.

Charakteristickým rysem onemocnění je zkrácená druhá fáze cyklu, která způsobí výskyt menstruačního krvácení před plánovaným termínem..

Selhání fáze II (nedostatek progesteronu)

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivé procesy v děložní sliznici způsobují endometritidu, což lze také rozpoznat podle křivky na grafu.

Jasným, charakteristickým rysem onemocnění jsou rektální indikátory v oblasti 37 stupňů první den cyklu a po mírném poklesu opět stoupají. Takové odchylky od normy vyžadují povinnou návštěvu odborníka..

Známky zánětlivého onemocnění

Se zánětem přívěsků (adnexitida) je BT trvale vysoká po celý cyklus - 37 stupňů a více.

Kdy navštívit lékaře

Kromě důležitých znalostí o tom, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, musí žena zaznamenat dobu trvání každé fáze..

Délka druhé (luteální) fáze je obvykle 12-13 dnů. Pokud jde o indikátory před ovulací, pak je časový rámec volnější. U zdravé ženy by však takové výkyvy měly být zanedbatelné. Navíc by tato „drobná porušení“ měla být zaznamenána pouze v první fázi.

Uvádíme seznam důležitých znaků, po jejichž identifikaci musí žena podstoupit úplné gynekologické vyšetření:

 • Po ovulaci se bazální teplota zvýší, ale velmi mírně - o 0,3 stupně nebo dokonce méně;
 • Čísla, která fixují změny během celého cyklického období, mají přibližně stejné ukazatele nebo překročené nebo snížené hodnoty;
 • Uprostřed cyklu dochází k velmi pomalému nárůstu hodnot;
 • První fáze trvá déle než 18 dní a druhá - méně než 10.

BT a těhotenství

Ukazatele, které se liší od normy, však mohou být důkazem příjemné a často dlouho očekávané události..

Koneckonců, mnoho žen začíná používat tuto techniku, aby vypočítalo nejlepší čas na početí a rychle určilo počátek těhotenství pomocí BT.

Jaká by měla být bazální teplota po ovulaci, pokud žena počne dítě?

Někdy, asi týden po ovulaci, BT prudce nebo mírně klesá - o 0,2-0,5 stupně. Jedná se o takzvanou implantační retrakci - okamžik, kdy je vajíčko připevněno ke stěně dělohy. Netrvá dlouho - na grafu je pokles obvykle jen jeden den. Poté se indikátory vrátí na své předchozí zvýšené hodnoty. Před menstruací je bazální teplota udržována na 37,1 a výše (a neklesá jako obvykle).

Během těhotenství zůstávají údaje o teplotě po uvolnění vajíčka vysoké po dlouhou dobu: od 37 do 37,5 stupňů. Pokud jsou tyto faktory doprovázeny zpožděním menstruace a hrudník se cítí napjatý nebo bolestivý, může být těhotenský test pozitivní..

Pokud se však krvácení z pochvy spojí s těmito příznaky, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, protože v takovém případě existuje vysoké riziko potratu.

V případě, že se k výše uvedeným příznakům přidá bolest a zvýšená tělesná teplota, je naléhavě nutné jít do nemocnice, protože tyto příznaky mohou naznačovat mimoděložní těhotenství.

Je metoda spolehlivá?

Pacienti a gynekologové dlouhodobě používají hodnoty rektální teploty, přestože se již objevily nové moderní diagnostické metody.

Lze tuto metodu výzkumu považovat za spolehlivou? bohužel ne.

I když budete dodržovat všechna doporučení pro měření teploty, indikátory mohou být nepřesné, protože teplotní režim ovlivňuje mnoho faktorů:

 • Tělesné cvičení;
 • Stresující podmínky nebo psycho-emoční stres;
 • Užívání hormonálních léků;
 • Infekční choroby;
 • ARVI;
 • Příjem alkoholu;
 • Sexuální kontakt;
 • Krátké nebo příliš dlouhé noci spát;
 • Cestování na dlouhé vzdálenosti.

Nelze zohlednit všechny faktory ovlivňující změnu teplotních indikátorů, proto nelze považovat měření bazální teploty 100% za spolehlivou metodu..

Bude správnější použít tuto techniku ​​jako pomůcku spolu s diagnostickými metodami, jako je folikulometrie nebo testy na hormonální úrovni..

Nevolnost během menstruace je příznakem změn v těle. Menstruační cyklus má složitý mechanismus vývoje. Při provádění regulace reprodukční funkce je zahrnuto mnoho hormonů, které ovlivňují všechny orgány a systémy těla.