Teplota od 36 do 36,9 stupňů

Obsah článku

Menstruační cyklus je rozdělen do fází, které se postupně nahrazují. V závislosti na fázi se obsah hormonů v těle ženy může buď zvýšit nebo snížit, spolu s tím se změní indikátory bazální teploty..

Hodnoty bazální teploty

Tělo každého člověka má individuální vlastnosti. Proto je normální bazální teplota každé ženy odlišná. V tomto případě není hlavním kritériem ukazatel teploty, ale rozdíl teplotních hodnot mezi fázemi cyklu.

Pokud ženské tělo funguje normálně, minimální rozdíl mezi teplotami v první a druhé fázi je nejméně 0,4 stupně.

V normálním stavu ve folikulární fázi (bezprostředně po menstruaci) stoupá hladina estrogenu v krvi, v důsledku čehož je stanovena bazální teplota 36,7 stupňů. V některých situacích mohou být hodnoty o něco nižší, například bazální teplota 36,4 stupňů ve folikulární fázi není porušením. Pokud však během tohoto období je bazální teplota 36,1 stupňů, je to již patologie, která vyžaduje konzultaci s odborníkem.

Před nástupem ovulace je bazální teplota 36,6 stupňů. Co znamená bazální teplota 36,8 během tohoto období? Normální indikátor je také bazální teplota 36,8 v této fázi cyklu. V den zrání vajíček se zvyšují teplotní hodnoty a stanoví se bazální teplota 36,9.

Co to znamená? To naznačuje, že se zvýšila hladina hormonů a tělo je připraveno oplodnit a zafixovat vajíčko ve stěně dělohy. V době ovulace mohou ukazatele teploty dosáhnout 37,2 stupňů. Po ovulaci je bazální teplota 36,9 stupňů.

Poté je pozorován pokles teplotních hodnot. Ale i zde je vše individuální - některé ženy mají bazální teplotu ve druhé fázi 36,8 stupňů, zatímco jiné mají bazální teplotu 36,9 ve druhé fázi. Někdy těsně před menstruací je bazální teplota 36,9 stupňů - to také nepřekračuje normální rozmezí.

V některých případech však bazální teplota 36,9 stupňů před nástupem menstruace může hovořit o patologii, takže konzultace s gynekologem nebude zbytečná.

Nízká bazální teplota

Jak je uvedeno výše, bazální teplota je čistě individuálním ukazatelem a neexistuje přísná norma. Například bazální teplota 36 stupňů a bazální teplota 36,5 stupňů je běžný individuální jev za předpokladu, že rozdíl mezi fázemi je alespoň 0,4 stupně.

Pokud je rozdíl v teplotních hodnotách menší než 0,4 stupně nebo je průměrná bazální teplota na nízké úrovni, může to znamenat porušení.

Například u takových patologií jsou pozorovány indikátory nízké teploty:

 • nedostatečnost žlutého tělíska. Ve druhé fázi se začíná uvolňovat progesteron (jiný název je hormon corpus luteum), pod jehož vlivem se zvyšují teplotní indikátory. V případě nedostatku tohoto hormonu je pozorováno pomalé zvyšování teplotních hodnot (někdy je maximální bazální teplota ve druhé fázi 36,5 stupňů) a je možné selhání nástupu těhotenství.
  Ke zvýšení teplotních indikátorů dochází krátce před menstruací a pokles teploty před nástupem menstruace, který je pozorován v normálním stavu, chybí. Možná je to příznak hormonálního deficitu. Pro stanovení správné diagnózy ve druhé fázi cyklu se provádí krevní test na obsah progesteronu.
  Při snížené sazbě může odborník předepsat použití náhražek tohoto hormonu: léků Dufaston nebo Utrozhestan. Tyto léky se užívají až po nástupu ovulace. Pokud dojde k početí, náhrada progesteronu se užívá až do 10-12 týdnů těhotenství. Náhlé vysazení takového léku může vést k ukončení těhotenství..
  Měli byste také věnovat pozornost trvání druhé fáze menstruačního cyklu, pokud toto období nepřesáhne 10 dní, pak dojde k selhání druhé fáze.Zvýšené ukazatele teploty mohou být příznakem zánětu pánevních orgánů, přítomnosti ovariální cysty. Navíc, pokud je bazální teplota 36,9 stanovena se zpožděním 2 týdny, pak to s největší pravděpodobností naznačuje těhotenství.
 • nedostatek estrogenu a progesteronu. S takovou patologií ve druhé fázi nedochází k prudkému nárůstu teplotních hodnot. Hodnoty teploty se zvyšují o ne více než 0,3 stupně. Tento jev je příznakem hormonální nerovnováhy, která je ve většině případů příčinou neplodnosti..
 • anovulační cyklus. Někdy ve druhé fázi cyklu se teplotní data nezvyšují a maximální bazální teplota je 36,7, co to znamená? Tento jev může nastat v případě anovulačního cyklu, ve kterém je koncepce nemožná, protože vejce není zralé a není připraveno k oplodnění. V normálním stavu se anovulační cykly vyskytují několikrát ročně, pokud se vyskytnou častěji, je nutné tento problém projednat s kvalifikovaným odborníkem.

Údaje o bazální teplotě během těhotenství

Během těhotenství je bazální teplota nejdůležitějším ukazatelem, pomocí kterého lze včas zjistit možné porušení až do rizika potratu. Ukazatele teploty mají zvláštní význam, když je menstruace opožděna..

Bazální teplota 36,7 se zpožděním zpravidla znamená, že nedošlo k početí. Důvodem absence menstruace v tomto případě může být gynekologická porucha. Příznakem porušení může být bazální teplota 36,8 se zpožděním.

Příčinou zpoždění však není vždy patologie. Posun v menstruačním cyklu může být spojen například se změnou klimatu. Při plánování hodnot teploty je proto nutné vzít v úvahu všechny faktory..

Pokud došlo k početí, budou teplotní ukazatele 37 stupňů nebo více. V normálním stavu nemůže být během těhotenství bazální teplota 36,7. Během nošení dítěte se zvyšuje obsah progesteronu, což znamená, že se zvyšují také teplotní ukazatele. V určitých situacích však může být teplota snížena.

Je třeba poznamenat, že se jedná právě o trvalé snižování teplotních hodnot. Pokud byla bazální teplota 36,8 během těhotenství detekována jednou, není to dosud příznak poruchy. Podobný jev spíše naznačuje obecný stav ženského těla..

Nastávající matka by měla být upozorněna na nízké hodnoty teploty, které byly stanoveny po určitou dobu. Bazální teplota 36,6 během těhotenství ve většině případů naznačuje hrozbu potratu.

V takové situaci je nutné okamžitě kontaktovat lékařskou instituci, zejména pokud jsou údaje o nízké teplotě doprovázeny příznaky jako bolest, přetrvávající tón dělohy, krvavý výtok.

Bazální teplota 36,9 během těhotenství může být spojena s nedostatkem pohlavních hormonů. Snížení produkce progesteronu v těle nastávající matky může vést k potratu.

Koneckonců je to progesteron, který zabraňuje kontrakcím dělohy a v důsledku toho oddělení vajíčka.

Pro stanovení přesné diagnózy je povinný krevní test. Pokud je důvodem poklesu teplotních indikátorů nedostatek progesteronu, nastávající matce jsou předepsány speciální léky obsahující progesteron.

Díky včasnému zjištění odchylek a vhodným lékařským manipulacím lze ve většině případů zachránit těhotenství..

Tipy pro měření naměřených hodnot teploty

Aby bylo možné získat přesná data, musí být teplota měřena s ohledem na následující doporučení:

 • provádět měření každý den přibližně ve stejnou dobu (maximální časový rozdíl 30 minut);
 • můžete měřit teplotu v ústní dutině, konečníku nebo pochvě (vždy se používá pouze jedna vybraná metoda), je lepší použít rtuťový teploměr;
 • pokud je teplota měřena orálně, měl by být teploměr uchováván v ústech po dobu nejméně 5 minut, doba měření jinými metodami je 3 minuty;
 • hodnoty teploty by měly být měřeny okamžitě po probuzení, před vstáváním z postele musí být teploměr připraven večer;
 • zvýšení teploty o 0,1 stupně nastává každou hodinu;
 • měření by mělo být provedeno po nepřetržitém spánku po dobu nejméně 6 hodin;
 • provádějte postup pouze v poloze na zádech, bez náhlých pohybů a vstávání z postele;
 • po měření jsou získaná data okamžitě zaznamenána do grafu, a pokud jsou hodnoty teploty mezi dvěma číslicemi, pak je zaznamenána nižší;
 • je třeba mít na paměti, že let, změna klimatu, pohlavní styk, pití alkoholu ovlivňují teplotní hodnoty;
 • pokud se celková tělesná teplota zvýší na pozadí onemocnění, budou údaje o teplotě nepřesné
 • užívání prášků na spaní a sedativ ovlivňuje teplotní hodnoty; získané údaje budou také nespolehlivé při užívání perorálních kontraceptiv a jiných hormonálních léků.

Kdy navštívit odborníka?

Pokud jsou za podmínek správného měření teplotních indikátorů po dlouhou dobu pozorovány významné odchylky od normy, měli byste se poradit s gynekologem, abyste provedli další lékařské vyšetření a stanovili správnou diagnózu.

V takových situacích je nutná odborná konzultace:

 • ukazatele teploty se snižují během celého cyklu (anovulační cyklus);
 • údaje o vysoké teplotě během celého cyklu;
 • časté zpoždění menstruace při absenci těhotenství;
 • pozdní nástup ovulace a absence těhotenství po dlouhou dobu;
 • obtížné určit ovulaci na teplotním grafu;
 • druhá fáze cyklu trvá méně než 10 dní;
 • doba trvání první fáze je více než 17 dnů;
 • zvýšené údaje o teplotě ve druhé fázi cyklu, pozorované déle než 18 dní, nedochází k žádné menstruaci ani k výsledkům těhotenských testů;
 • špinění uprostřed cyklu;
 • bohatá menstruace trvající déle než 5 dní;
 • rozdíl v teplotních ukazatelích mezi fázemi menstruačního cyklu je menší než 0,4 stupně;
 • doby cyklu méně než 21 nebo více než 35 dnů;
 • výrazné období ovulace na teplotním grafu, pravidelný styk během ovulace a absence těhotenství po dlouhou dobu.

Regulace bazální teploty je účinnou diagnostickou metodou při plánování těhotenství.

Také grafy teplotních indikátorů umožňují identifikovat hormonální poruchy v těle ženy (za předpokladu, že je teplota měřena správně). Mnoho odborníků proto dnes používá tuto jednoduchou, ale zároveň spolehlivou metodu výzkumu..

Jak se mění hodnoty bazální teploty během menstruace

Mnoho dívek sní o otěhotnění, ale samotná touha nestačí k úspěšnému oplodnění vajíčka. Správný přístup zvýší šance dítěte. Nejvhodnějším obdobím je ovulační období. Příchod ovulace a časného těhotenství lze určit pomocí bazální teploty, protože je ovlivněna hormonálními hladinami. Bazální teplota během menstruace může určit nejen cykly, ale také ukázat gynekologická onemocnění a abnormality v práci reprodukčních orgánů.

Měření bazální teploty pomáhá stanovit den ovulace

Co je bazální teplota

Bazální teplota během těhotenství, před menstruací, po nich i během menstruace je nejnižší teplota, která se měří během spánku nebo odpočinku. Působí jako indikátor, který se liší v závislosti na změnách, ke kterým došlo v ženském těle na hormonálním pozadí.

Správné použití teploměru a dodržování základních pravidel měření určí:

 • začátek ovulačního cyklu;
 • období ovulace;
 • produktivita vaječníků;
 • příprava dělohy na těhotenství.

Pokud je teplota během menstruace normální, pak je to první krok k úspěšnému početí..

Jak se měří správně

Použití bazálního teploměru je běžné nejen pro stanovení nejlepších dnů těhotenství, ale také během těhotenství. Dívka by měla i nadále dodržovat plán a každý den jej vyplňovat. Tyto informace jsou nezbytné ke sledování stavu plodu. Kontrola teploty umožní určit časové odchylky během vývoje dítěte nebo zahájit včasnou léčbu zanícených orgánů (pokud existují).

Měření musí být prováděna denně

Teplota během těhotenství, během menstruace se měří stejným způsobem:

 1. Je nutné měřit každý den ve stejnou dobu.
 2. Je nutné vybrat jedno z míst k vyplnění grafu: vagina, ústní dutina nebo konečník.
 3. Teploměr použijte ihned po spánku.
 4. Probuzení, aby se minimalizoval pohyb a dokonce i konverzace.
 5. Procedura začíná první den cyklu..
 6. Použijte pouze jeden teploměr.
 7. Pečlivě vyplňte plán.
 8. V případě nemoci, stresu nebo nevolnosti - označte dny v rozvrhu.
 9. Neměřte teplotu během dne, večera ani v jinou denní dobu, kromě rána. Pokud jste zmeškali ranní měření: buď přeskočte záznam, nebo jděte spát po obědě alespoň na 6 hodin a poté proveďte měření analogicky s ranním.

Mnoho dívek, které otěhotní, začne měřit teplotu několikrát denně. Neměli byste to dělat, protože po celý den se neustále mění, zejména při fyzické aktivitě..

Jak se indikátor mění s menstruací

Nízká nebo vysoká teplota během menstruace není hrozný jev, protože závisí na několika faktorech a změnách v každém cyklu. Hlavní věc je, že to nepřekračuje normy..

Teplota závisí na fázi cyklu

Informace uvedené pro pravidelný menstruační cyklus:

 • Tvorba primárního folikulu. Teplota by neměla být nižší než 37 ° C a procházející do druhé fáze cyklu by neměla být nižší než 37,4 ° C.
 • Období před ovulací. V této době stoupá hladina estrogenu a ovlivňuje teplotní indikátor. Mělo by to odpovídat číslům od 36,5 do 36,9 C. Pokud je vyšší, znamená to nedostatek estrogenu.
 • Ovulace. Během tohoto období by měla být bazální teplota v oblasti 37 ° C. V případě sníženého indikátoru existuje riziko anovulace. Současně se teplota pohybuje od 36,5 do 36,9 ° C. Je třeba poznamenat, že za 365 dní může být několik takových období, a to není problém. Pokud se však opakuje od menstruace k menstruaci několik měsíců, znamená to abnormální abnormality v ženském těle..
 • Postovulační období. V tomto případě teplota klesne na 37-37,2 ° C. Pokud kolísá o 0,3–0,4 ° C, může to být nedostatek estrogenu a progesteronu..

Toto video hovoří o měření bazální teploty během menstruace:

Toto jsou standardní informace poskytované klinickými testy. Na základě indikátorů nelze vyvodit žádné závěry.

Každý organismus je jedinečný a má své vlastní vlastnosti, takže přesné informace může poskytnout pouze kvalifikovaný lékař.

Proč je teplota nad normální hodnotou

Vysoká teplota během menstruace se může pohybovat od 37,5 do 38,5. Odborníci poznamenávají, že u některých žen byla norma 38 ° C, zatímco nebyly pozorovány žádné negativní odstíny. Jakékoli teplotní skoky však mohou naznačovat gynekologická onemocnění nebo zánětlivé procesy v těle..

Je nemožné a dokonce nebezpečné nezávisle určit příčinu tohoto jevu, proto při udržování osobního rozvrhu menstruačního cyklu a detekci odchylek je nutné kontaktovat odborníka.

Je velmi důležité navštívit lékaře včas

Když je teplota pod normální hodnotou

Teplota v první den menstruace by neměla být nižší než 37 C. V mnoha případech (s výjimkou jednotlivých charakteristik) to naznačuje komplikaci průběhu těhotenství. Nízká teplota je důvodem k návštěvě svého lékaře. To ale neznamená, že musíte okamžitě běžet do nemocnice. Stojí za to počkat několik hodin a znovu měřit teplotu, pokud je indikátor stejný, pouze v tomto případě kontaktujte odborníka. Faktem je, že hormonální pozadí není vždy stabilní a estrogen a progesteron neustále mění své hodnoty a ovlivňují teplotu.

Kdy navštívit lékaře

Při abnormálních teplotních skokech při provádění měření a jejich opakování po několik dní je to první důvod k návštěvě lékaře. Nízká teplota může naznačovat zmrazení plodu. Odborníci nazývají tento jev zmrazeným těhotenstvím. Někdy dochází k vyblednutí na pozadí vysoké teploty, proto je při jakýchkoli změnách nutné kontaktovat kvalifikovaného lékaře o pomoc.

Jaká by měla být bazální teplota během menstruace

Mnoho dívek, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě, používá několik metod pro výpočet nejpříznivějších dnů pro oplodnění současně, včetně měření bazální teploty (BT). Pomocí této metody je možné skutečně sledovat konec jedné fáze cyklu a začátek další, určit dny ovulace a zvýšit šance na početí. Bazální teplota během menstruace nemá malý význam, pokud dojde ke zpoždění, protože její ukazatele mohou naznačovat nástup oplodnění. Mimo těhotenství BT během menstruace odhaluje skryté gynekologické nemoci a hormonální poruchy.

Koncept bazální teploty

Přeloženo z řečtiny, bazální je „základní“, takže základní tělesná teplota se bere jako indikátory získané během měření na povrchu sliznic v přirozených otvorech lidského těla (konečník, ústní dutina, pochva). Získaná data se proto nazývají bazální, protože jsou nejblíže fyziologickým. Teplota, která je v normálních mezích, znamená, že zdraví ženy a co je nejdůležitější, její reprodukční systém je v dobrém stavu..

Měření BT po skončení menstruace, během nich a na konci cyklu po dlouhou dobu téměř nikdo nevodí v pochvě nebo v ústech, protože získané ukazatele mohou být zkresleny. Bazální teplota se nejpřesněji projevuje měřením v konečníku.

Pro jaké účely se BT měření provádějí

Chcete-li získat plnohodnotný graf bazální teploty pro konkrétní ženu, musí být změna indikátorů teploměru sledována nejméně čtyři měsíce po sobě. Výsledky získané během jednoho menstruačního cyklu neumožní správně posoudit stav reprodukčních orgánů a hormonální rovnováhu..

Graf BT může poskytnout gynekologovi spoustu důležitých údajů:

 1. Hodnoty BT během období očekávaných kritických dnů, pokud má dáma zpoždění, pomohou identifikovat těhotenství co nejdříve.
 2. Můžete sledovat, kdy začíná ovulační fáze cyklu a zda je vajíčko připraveno k oplodnění.
 3. Umožňuje odhalit skryté gynekologické patologie a zánětlivé procesy.
 4. Určete, jak dobře funguje endokrinní systém.
 5. Vyhodnoťte, zda vaječník produkuje hormony převládající v určité cyklické fázi ve správném množství.

U žen, které nemohou dlouho počat dítě, pomohou bazální měření identifikovat možné příčiny neplodnosti - nedostatek ovulace, hormonální nedostatek, ovlivňující implantaci embrya do dělohy.

Mnoho dívek používá metodu BT k početí dítěte určitého pohlaví, v závislosti na dni cyklu..

Pravidla měření

Aby bylo možné správně měřit bazální teplotu po menstruaci a v dalších fázích, je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel, protože tělo ženy je velmi náchylné ke změnám ve vnějším prostředí:

 1. Měření provádějte se stejným teploměrem, nejlépe rtutí - je přesnější a poskytuje menší chyby.
 2. Měření ihned po probuzení, bez náhlých pohybů a bez vstávání z postele - nejlepší čas pro zafixování BT je od 05.00 do 07.00 ráno.
 3. Je lepší měřit teplotu v konečníku, udržovat teploměr po dobu nejméně pěti minut, v hloubce 2-3 cm, poté výsledek okamžitě zapsat.
 4. Teplota se měří až po 5-6 hodinách nepřerušovaného spánku.
 5. Opravte značky v kalendáři, pokud bylo měření provedeno po sexu, konzumaci mastných, uzených, slaných jídel, stresu a nedostatku spánku.

Bazální ukazatele by neměly být měřeny, pokud je ženě diagnostikována akutní virová nebo bakteriální infekce probíhající na pozadí vysoké tělesné teploty. Výsledky BT v takové situaci budou nesprávné..

Změny teplotních indikátorů v průběhu měsíčního cyklu

Je nutné zahájit vypracování harmonogramu BT první den menstruace - fyzické ukazatele teploměru jsou v tuto chvíli mírně zvýšeny, takže tento indikátor je zřídka zohledněn. Mělo by být zřejmé, že data získaná během měření nepředstavují žádnou diagnózu, pokud existují odchylky od normy. Pouze odborník může mít podezření na onemocnění, o čemž svědčí významné změny normálních parametrů BT.

Během menstruace

Normou BT pro menstruaci jsou hodnoty teploměru 36,8–37 ° C. Dominance hormonu progesteronu v ženském těle právě skončila, což je nezbytné k vytvoření hustého a svěžího endometria, které zajišťuje zavedení embrya do stěny dělohy. V této době se žena může cítit slabá, má bolesti břicha vyzařující do dolní části zad. Některé dívky si stěžují na mírný pocit nevolnosti a závratě. Tyto příznaky nejsou nebezpečné - tělo je zbaveno toxinů.

Třetí den menstruace klesá bazální teplota z 36,8 ° C na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý den menstruace se ukazatele ještě snižují a zůstávají na 36,2–36,3 ° C. Pátý až šestý den bude teploměr ukazovat 36,3-36,4 ° C.

Po menstruaci

Během folikulární fáze je pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu spuštěn proces zrání folikulů v přílohách, z nichž jeden nakonec vytlačí zbytek, stane se největším a bude mít vajíčko.

Bazální teplota prvního dne nástupu menstruace se udržuje na úrovni 36,7-37 ° C a poté začíná klesat na 36,5-36,9 ° C. V předvečer ovulace bude teploměr ukazovat známky o několik desetin stupně méně - 36,4-36,5 ° C. Tato fáze před uvolněním vajíčka do děložní dutiny se nazývá nízkoteplotní fáze..

Ovulační fáze trvá 1–2 dny, což znamená, že teploměr bude v této době kolem 36,3–36,5 ° C. Poté, co vejce opustí dominantní folikul a vstoupí do dutiny vejcovodu, a poté do dělohy, bazální indexy pod vlivem uvolňování progesteronu prudce vzrostou - až na 37–37,3 ° C. Tento skok v BT je pro koncepci nejpříznivější..

Před nástupem menstruace

V případě úspěšného oplodnění zůstanou BT indikátory až do nástupu očekávané menstruace zvýšené a budou 37,1–37,5 ° C. Pokud žena otěhotní, ve třetí fázi cyklu (luteální) budou na teploměr zaznamenány následující údaje:

 1. Den hnojení je 36,5–36,7 ° C. Výkyvy v BT jsou stále neviditelné, pouze po týdnu nebo 10 dnech, kdy embryo dosáhne dutiny dělohy a pronikne do stěny pohlavního orgánu, bude teploměr ukazovat hodnoty 37-37,3 ° C.
 2. Implantace vajíčka do stěny dělohy - bazální teplota klesá o 0,2-0,4 ° C (implantace zatažením).
 3. 3-5 dní po zavedení embrya do dělohy - teplota stoupne na 37 ° C.
 4. Dalších 7-14 dní - bazální stopy jsou 37,2-37,5 ° C, normálně by neměly klesnout pod.

V raných fázích těhotenství neexistuje spolehlivý způsob, jak to určit, pokud zpoždění ještě nezačalo. Testy odhalují oplodnění až po nepřítomnosti pravidelné menstruace, kdy hladina hCG v moči dosáhne 25-30 mIU / ml.

Zvýšení bazální teploty ve dnech před příchodem očekávané menstruace a dalších na pozadí zpoždění je jistým znamením, že došlo k početí.

Důvody pro změny v BT

Pokud po několik měsíců zůstaly ukazatele BT na stejné úrovni a za poslední se dramaticky změnily, měli byste o tom informovat lékaře - příznak může naznačovat následující patologické procesy v těle:

 1. Zánět v malé pánvi - ve dnech, kdy by teplota měla běžně klesat (před a během menstruace), naopak stoupá.
 2. Nedostatečná produkce progesteronu - pokud je produkováno malé množství hormonu, hladina BT klesá v porovnání s normálními během luteální fáze (méně než 37 ° C).
 3. Spontánní ovulace - zvýšení BT, které by mělo být obvykle pozorováno 1–2 dny po ovulaci, je zaznamenáno mnohem dříve nebo později. Předčasné uvolnění vajíčka do dělohy může být vyvoláno hormonálními poruchami nebo exacerbací somatických onemocnění.
 4. Reovulace je vzácný případ, kdy během jednoho cyklu dozrávají dvě vajíčka najednou. BT růstové vrcholy budou pozorovány dvakrát, v okamžiku, kdy každá z gamet vstoupí do děložní dutiny (mohou opustit folikuly současně nebo v intervalu až sedmi dnů).

Pokud bazální teplota po menstruaci dosáhne 37 ° C a neklesne nebo teploměr dosáhne 38 ° C, lze předpokládat akutní zánětlivý proces v malé pánvi. Adnexitis - zánět vaječníků, projevující se tažením bolesti v podbřišku, vyzařujícím do zad, možným zvýšením tělesné teploty, celkovou malátností.

Endometritida je onemocnění infekční povahy, při kterém dochází k zánětu vnitřní vrstvy dělohy v důsledku potratu, diagnostické kyretáže a chirurgických zákroků v děložní dutině. Obecná tělesná teplota může vzrůst na 38-38,5 ° C, bazální dávky jsou také vysoké. Endometritidu lze rozpoznat podle krvavého výtoku z genitálního traktu rozptýleného hlenem a hnisem, bolesti břicha, prudkého zhoršení pohody.

Každá z cyklických fází je charakterizována vlastními změnami bazální teploty, podle nichž lze posoudit, zda reprodukční systém ženy plně funguje. Pokud jsou zjištěny odchylky, zejména ty, které se vyskytují na pozadí podezřelých příznaků v kterékoli fázi cyklu, je nutné konzultovat gynekologa, podstoupit vyšetření a identifikovat faktory, které způsobily porušení.

Proč vytvořit graf bazální teploty a jak podle něj určit těhotenství

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z folikulu. Bez ní je koncepce nemožná. Za normálních okolností by se měla objevovat měsíčně u všech žen v reprodukčním věku. Ženy, které si jsou vědomy načasování ovulace, mohou zvýšit pravděpodobnost početí dítěte. Nejjednodušší způsob, jak získat informace, je změřit si bazální teplotu. Aby byly naměřené hodnoty přesné, je nutné vzít v úvahu základní pravidla postupu. Dámy potřebují vědět, jaká je bazální teplota v jednotlivých dnech cyklu a co naznačuje její odchylka od harmonogramu.

Význam ukazatelů

Na menstruační cyklus ženy má vliv poměr určitých pohlavních hormonů: estrogeny, progesteron, prolaktin, hCG atd. Pravidelnost menstruace a schopnost ženy počat dítě závisí na jejich rovnováze. Obvykle je doba mezi menstruací 28 až 36 dnů. Z tohoto důvodu nelze s jistotou říci, v který den bude dívka ovulovat. Každá žena v reprodukčním věku se doporučuje vést si vlastní kalendář, aby se zvýšila šance na početí dítěte nebo se zabránilo nechtěnému těhotenství.

Zjistěte, zda je možné početí během menstruace, v článku na odkazu.

Bazální teplota poskytuje informace o fungování vnitřních orgánů. Stanoví se ráno po probuzení. Jakákoli fyzická aktivita před měřením negativně ovlivní informační obsah výsledku..

Indikátor se měří pouze v těch dutinách, které mají souvislost s vnitřními částmi a systémy: ústa, pochva a konečník.

Jaká by měla být BT po menstruaci, před a během

Hormony mají významný vliv na tělo a podle toho i na studovaná data. Po menstruaci se estrogen aktivně produkuje v ženském těle, takže značka na teploměru bude nižší než během a bezprostředně po ovulaci. Od 10 do 13 dnů cyklu se produkuje progesteron. Z tohoto důvodu se hodnota na teploměru zvyšuje o 0,4 stupně ve srovnání s předchozími. Pokud dítě nebylo počato, množství progesteronu klesá do 20. dne.

Menstruační plán spravedlivého sexu v pozici bude vypadat jinak, takže žena může mít podezření na početí dítěte ještě před zpožděním.

Pravidla měření bazální teploty

Abyste získali přesné hodnoty, musíte se seznámit se základními pravidly postupu. Měření musí být prováděno stejným teploměrem, aby nedošlo k sebemenší chybě ve výsledcích. Je žádoucí, aby byl postup prováděn současně. Gynekologové doporučují umístit teploměr do konečníku pro stanovení hodnot BT..

Během menstruace bude měření vaginální bazální teploty problematické. Výsledky měření v ústech budou neinformativní v případě výtoku z nosu nebo jiných onemocnění nosohltanu.

Další pravidla týkající se sestavování grafu bazální teploty po dobu 30 dnů cyklu:

 1. Denní měření BT (i o víkendech).
 2. Umístění teploměru vedle postele. Žena by neměla vstávat, aby sáhla po teploměru. Jinak budou výsledky měření zkreslené..
 3. Postup proveďte až po dlouhém odpočinku.
 4. Změřte teplotu před odchodem na toaletu. Poslední vyprázdnění by mělo být provedeno 3-4 hodiny před procedurou.
 5. Teploměr nastavte nejméně na 5 minut.
 6. Monitorujte indikátor od 1. dne cyklu a po ukončení menstruace proceduru nezastavujte.
 7. Pokud se teploměr zastavil mezi dvěma sousedními číslicemi, udělejte nejmenší výsledek.
 8. Zadejte všechna přijatá data do tabulky.

Pokud dívka měří BT v ústní dutině, měla by být během procedury její rty těsně uzavřeny. Externí vzduch může ovlivnit platnost výsledků. Zařízení je umístěno do vaginálního nebo análního otvoru v hloubce 3-4 cm.

Datový list bazální teploty

Bazální teplota u těhotných a zdravých žen

Analýza BT je obzvláště důležitá při plánování těhotenství. Teplota sliznic pohlavních orgánů a střev se rychle mění s hormonálními rázy v těle ženy. S pomocí těchto indikátorů bude dáma také schopna podezření na abnormální změny a vývoj patologií v reprodukčním systému..

Gynekologové navrhli zaměřit se na určité hodnoty bazální teploty každý den cyklu. Jakékoli odchylky od stanovených norem jsou důvodem pro komplexní diagnostiku těla. Ideální plán nemusí být 28-30 dní. Je možná další doba mezi obdobími, hlavní je, že nepřesahuje 36 a nesmí být delší než 24 dní.

Bazální teplota podle dnů cyklu:

 1. Na začátku cyklu (kromě dnů menstruace) jsou ukazatele BT kolem 36,5 stupňů. Po dobu 5-6 dnů by tato hodnota měla být stejná. Chyba 0,1 - 0,2 stupně je povolena. Čára na grafu bazální teploty je nakreslena podle průměrného indikátoru mezi těmito čísly.
 2. Když se objeví zralá reprodukční buňka, teplotní indikátory se sníží o 0,1-0,4 stupně od průměrné hodnoty. Obvykle připadá na 14. den cyklu..
 3. Po ovulaci je značka na teploměru nad 37 stupňů. Tento stav odpovídá 16-17 dnům cyklu. Ovulace rozděluje celý cyklus na několik fází - folikulární a luteální.
 4. Do 19. dne cyklu budou ukazatele na stejné úrovni nebo se budou postupně snižovat.
 5. V období od 23 dnů do 26 dnů u žen dochází k „předmenstruační depresi“ BT. Několik dní před údajným krvácením se značka na teploměru snižuje o 0,1-0,3 stupně. Pokud se průměrné hodnoty bazální teploty ve fázích neliší, znamená to přítomnost onemocnění reprodukční sféry u dívky.
Normální dvoufázový graf

Výkon jednoho dne se může velmi lišit od předchozího. To je způsobeno skutečností, že BT se během dne může měnit pod vlivem vnějších faktorů. Ženy, které den předtím souložily, užívaly hormonální léky nebo utrpěly silné emoční otřesy, si mohou takové výkyvy všimnout..

Jednotlivé odchylky od normy by neměly být brány jako anomálie. Po ukončení vlivu vnějších faktorů se vše vrátí do normálu. Pokud dáma zaznamená časté výkyvy teploty, které neodpovídají standardním ukazatelům, měla by se poradit s lékařem.

Nízká bazální teplota ve druhé fázi cyklu je také známkou rozvoje patologií reprodukčního systému.

Anovulační cyklus graf

Dívky, které mají problémy s hormonálními hladinami, nemají ovulaci (uvolnění vajíčka z folikulu). Tento stav vyžaduje ošetření gynekologem, protože žena, která nemá zrání vaječných buněk, nebude schopná počat dítě.

Graf anovulačního cyklu pro hyperprolaktinemii

Problém může vést k dalším komplikacím gynekologické povahy - vzniku benigních a maligních nádorů, předčasné menopauze.

Vlastnosti anovulačního plánu:

 1. Žádný pokles tělesné teploty uprostřed cyklu. Přímka na menstruačním grafu naznačuje, že z folikulu se neuvolňuje žádný oocyt.
 2. Mírné rozdíly ve odečtech na teploměru ve druhé a první fázi cyklu.

Pokud žena nemá ovulaci déle než 2 měsíce, musí navštívit gynekologa. V takových případech je dámám předepsána hormonální korekce pomocí léků..

Bazální teplota na počátku těhotenství

Graf teplotních ukazatelů u těhotných žen se liší od dříve diskutovaných. Je to způsobeno prudkou změnou hormonálního pozadí nastávající matky..

Ukazatele bazální teploty v časném těhotenství:

 1. Luteální fáze uchovává stejná data.
 2. Vysoké ukazatele BT přetrvávají po dlouhou dobu.

Příznak naznačuje změnu stavu ženy, zvláště pokud měla dříve pravidelně „předmenstruační depresi“ bazální teploty..

Tabulka bazální teploty během těhotenství

Potvrzením těhotenství je také mírné snížení bazální teploty po implantaci (o 0,2–0,3 stupně). Zvýšená BT u těhotných žen je pozorována až do konce těhotenství.

Důvody pro změnu bazální teploty

Menší teplotní skoky jsou možné po pohlavním styku, použití OK nebo silném stresu. Nevyžadují lékařskou péči a zmizí samy. Pomocí záznamu dat můžete určit přítomnost nebo nepřítomnost ovulace v konkrétním měsíci.

Silné odchylky BT od harmonogramu jsou známkou vážných endokrinních poruch, s nimiž si žena doma nedokáží poradit..

Důvody pro odchylku grafu bazální teploty od standardních hodnot v luteální fázi:

 • novotvary různé etiologie v přílohách a vaječnících;
 • endometrióza.

Důvody pro nedostatek ovulace v proteinové fázi:

 • zánětlivé procesy ve vaječnících;
 • závažné patologie gastrointestinálního traktu;
 • vyčerpávající fyzická aktivita.

Anovulační grafy jsou obvykle pozorovány u dívek během puberty a u žen vstupujících do menopauzy. Pokud jsou poruchy doplněny zhoršením blahobytu, znamená to:

 • endometritida;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • zmrazené těhotenství.

V posledních dvou situacích jsou pozorovány abnormálně nízké ukazatele bazální teploty. Pomocí neustálého plánování může žena v sobě sledovat hormonální poruchy a konzultovat s lékařem kvalifikovanou léčbu. Pokud jsou skoky BT pozorovány jednou, pak jsou spojeny s negativním dopadem vnějších faktorů.

Konstantní odchylky harmonogramu od normy jsou příznakem endokrinních poruch.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jsou ukazatele BT o něco menší než obvykle, ale rozdíl mezi teplotami ve fázích cyklu je nejméně 0,4 stupně, pak by se dívka neměla bát. Rozpor mezi těmito normativními ukazateli je v každém případě způsoben individuálními charakteristikami organismu..

Projevy, ve kterých dáma potřebuje navštívit gynekologa:

 • nerovné rozvrhy na 2 měsíce;
 • zatažení linie BT ve druhé polovině cyklu nebo rozdíl mezi průměrnými hodnotami v luteální a proteinové fázi není větší než 0,4 stupně;
 • zpoždění menstruace po dobu 5 nebo více dnů;
 • menstruační cyklus méně než 24 dnů;
 • vysoká bazální tělesná teplota po dobu delší než 18 dnů.

Co vám řekne bazální teplota během menstruace

Každá dívka, která se chce stát matkou, se stará o to, zda je zdravá. Bazální teplota během menstruace a po ní je jedním z indikátorů toho, zda vaše vaječníky fungují správně, zda jsou schopné produkovat plnohodnotná vajíčka.

Jaká je zvláštnost této techniky a proč se měří bazální teplota během menstruace, budeme uvažovat v našem článku.

Pravidla měření

Bazální teplotou se rozumí odečty teploty získané měřením rektální metody, tj. V konečníku. To není jediný způsob, jak se dozvědět více o tom, jak fungují vaše reprodukční orgány. Moderní gynekologové upřednostňují přesnější metody. Například ultrazvuk, studie hormonálního profilu, ovulační testy. Metoda měření BT je však stále populární, protože je jednoduchá, bezplatná, cenově dostupná a velmi informativní..

Pro spolehlivost diagnózy by studie měly být prováděny denně po dobu několika měsíců. Čísla se zadávají do zvláštního plánu, pomocí kterého se sledují kolísání teploty.

Rektální indexy se liší od obvyklého teplotního režimu. Koneckonců fixují minimální výhřevnost těla pouze díky fungování vnitřních orgánů. V ideálním případě by měla chybí svalová energie..

K dosažení těchto podmínek je třeba při měření BT dodržovat následující pravidla:

 • Proveďte diagnostiku ihned po probuzení z nočního spánku v určitou pevnou dobu;
 • Proveďte výzkum vleže a proveďte minimální počet pohybů;
 • Používejte pouze jeden teploměr, nejlépe rtuťový;
 • Diagnostiku provádějte pouze za podmínky úplného hlubokého spánku po dobu nejméně 5-8 hodin.

Jakákoli odchylka od těchto pravidel zkresluje výsledek..

Kromě toho ovlivňuje teplotní ukazatele mnoho faktorů: stres, alkohol, léky atd. Proto je vhodné označit jakékoli provokující faktory na grafu vedle zaznamenaných digitálních výsledků..

Co se stane během vašeho období

Bazální teplota se obvykle měří na začátku měsíčního cyklu, tj. V první den menstruace..

Počáteční fáze cyklu je charakterizována odstraněním nahromaděných toxinů z těla. Proto ženy před menstruací pociťují určité fyzické nepohodlí:

 • Kreslení bolesti v dolní části zad nebo v dolní části břicha;
 • Bolestivost a mírná hrudka na hrudi;
 • Závrať;
 • Časté bolesti hlavy.

Kromě fyzických změn u žen dochází k prudkým změnám nálady, nepřiměřenému hněvu nebo depresi..

Tento stav je spojen s náhlými změnami hormonálních hladin. Na konci luteálního období je pozorováno maximální množství progesteronu produkovaného tělem. Hormon je v této fázi velmi aktivní. Pokud nedošlo k početí, jeho koncentrace klesá. Je nahrazen estrogenem, který nahrazuje progesteron v menstruačním období..

Během menstruace začíná endometrium odmítat své funkční částice, což se projevuje výskytem krvácení. Po několika dnech se endometriální dutina obnoví a menstruační tok skončí.

V průměru ztrácí ženské tělo každý den 20 až 60 g krve, což se výrazně liší od běžné ztráty krve: nezrazí se a má specifický zápach.

Náhlé hormonální změny vedou k projevům psychické a fyzické nerovnováhy. Ačkoli některé ženy nikdy nezažily projevy předmenstruačního syndromu a docela dobře snášejí přirozené funkční změny.

Tyto hormonální rázy také mění hodnoty BT v různých fázích cyklu. Jejich hodnoty určují nejen „důležité“ dny pro početí, ale také různé odchylky ve zdraví žen.

Řada lékařů se domnívá, že během kritických dnů není možné provádět měření, protože během tohoto období nejsou počty tak důležité, jako například uprostřed cyklu. A rozhodně nedoporučují používat metodu vaginálního měření - během období krvácení je to nehygienické a dokonce škodlivé.

Zvažte, jaká by měla být bazální teplota během menstruace a proč se její ukazatele mohou lišit od normy.

Rychlost

Bazální teplota během menstruace se může u jednotlivých žen lišit, protože každý z nás je jiný. Obecný trend je ale důležitý. Na BT grafu by měla křivka na začátku menstruace jasně indikovat pokles indikátorů. 16. - 25. den cyklu je teplota v konečníku obvykle stabilní nad 37.

Do prvního „kritického“ dne by měření měla opravit čísla 36,8-37,0. Tato sazba se může mírně lišit. Současně zůstanou obvyklé ukazatele tělesné teploty známé - 36,5-36,7.

V budoucnu, bez ohledu na dobu trvání kritických dnů a množství sekrecí, se počet musí nutně snížit. A na konci menstruace indikátory klesnou na 36,2-36,6.

Pokud je moje BT „špatně“

Navzdory skutečnosti, že výše uvedené ukazatele jsou zprůměrovány, významné odchylky od nich naznačují vývoj patologických procesů v těle..

Pokud měření BT během všech kritických dnů zaznamenávají vysoké počty (od 37,1 do 37,9), může to znamenat přítomnost zánětlivých procesů. Patologie lze detekovat ve výstelce dělohy nebo v samotném orgánu. Charakteristickým rysem „ženského“ zánětu je absence zjevných příznaků a normální tělesná teplota, měřená obvyklým způsobem.

To znamená, že pokud máte 36,5 v podpaží a BT v 5. den cyklu je 37,2, musíte navštívit gynekologa. Pokud je teplota zvýšena tam i tam, pak je třeba hledat příčinu u nějakého běžného onemocnění. Například máte banální ARVI.

Zánět v přílohách je charakterizován neustálým nárůstem indikátorů během všech kritických dnů. Pokud je doba kritických dnů od 3 do 5 dnů (to je normální) a po menstruaci dochází k rychlému nárůstu počtu na teploměru, může dojít k zánětlivému procesu ve vejcovodech.

Známky zánětlivého onemocnění

Pokud je menstruace hubená a neobvyklá v pocitech a současně je BT trvale vysoká, může to znamenat těhotenství, ale s hrozbou jejího ukončení.

V případě, že byl na krátkou dobu zaznamenán ostrý skok v indikátorech, například na jeden den, neměli byste si dělat starosti. S největší pravděpodobností jsou takové změny spojeny s psychologickými důvody nebo chybami měření, protože rozvoj zánětu trvá déle..

Nedostatečné množství estrogenu se projeví vysokým počtem rektálních teplot těsně před začátkem menstruace (37,5).

Teplota 37 a vyšší, která neklesá, počínaje ovulací a až do plánovaného období (a poté menstruace nepřijde), nejčastěji naznačuje nástup početí. To je způsobeno skutečností, že po vzniku života se progesteron nadále aktivně produkuje a zabraňuje růstu estrogenu. Proto se během prvního trimestru těhotenství zvýší ukazatele BT. Teprve na začátku čtvrtého měsíce se množství hormonu začne mírně snižovat. To se projeví v počtech rektální teploty..

Jakékoli významné odchylky od průměru vyžadují konzultaci s gynekologem.

Pokud křivka „skočí“

Významné výkyvy křivky na grafu ne vždy znamenají nástup těhotenství nebo patologii v urogenitální oblasti ženy.

Docela často je to kvůli porušení důležitých pravidel během měření. Musíte měřit bazální teplotu podle doporučení, o kterých jsme mluvili výše..

Kromě toho je před studií nutné vyloučit provokující faktory, které významně zkreslují informace:

 • Užívání léků;
 • Pohlavní styk;
 • Stres;
 • Významná fyzická aktivita;
 • Psycho-emoční stres;
 • Klimatická změna;
 • Pití alkoholu, a to i v malých dávkách.

Jak vidíte z výše uvedených příkladů, na čísla v grafu rektální teploty může mít vliv řada faktorů. Tuto metodu proto nelze považovat za absolutně spolehlivou..

Znalosti o tom, jaká by měla být bazální teplota v normě, však pomohou ženě nezávisle detekovat abnormality v práci reprodukčního systému a včas konzultovat s lékařem.

Gynekolog po prostudování poskytnutých harmonogramů předepíše příslušnou diagnostiku a laboratorní testy. S jejich pomocí lékař potvrdí nebo popře předpoklady o možných patologických změnách v těle..

Bazální teplota během menstruace: normy a odchylky

Norma bazální teploty při menstruaci 36,3 ° - 36,8 °.

Zvýšený BT naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v těle, reprodukčním systému.

Co je bazální teplota

Bazální je nejnižší tělesná teplota, kterou člověk dosahuje během odpočinku. Je důležitá pro ženu.

Tento indikátor odráží hormonální cyklické změny v těle spravedlivého pohlaví.

Tabulka bazální teploty

Pomocí bazální teploty se stanoví ovulační fáze (doba uvolnění vajíčka z folikulu pro oplodnění), můžete zjistit příznivé dny pro početí. Podle BT se těhotenství určuje po dobu 1 týdne.

Díky každodennímu měření tohoto indikátoru je vytvořeno vaše vlastní antikoncepční schéma, jsou stanoveny hormonální poruchy a příčiny neplodnosti.

Pokud pár nemůže počat dítě déle než šest měsíců, pak gynekolog rozhodně doporučí sledovat změny BT po dobu 2-3 měsíců.

Pravidla měření

Aby žena získala správné hodnoty BT, změří to po ranním probuzení. Je zakázáno vstávat z postele, dělat fyzická cvičení, která mohou ovlivnit výsledky.

Pro měření je lepší použít rtuťový teploměr. Zařízení je přesnější než elektronické.

BT se měří rektálně. Do konečníku se vloží teploměr, který trvá 3 minuty.

Procedura se provádí denně ve stejnou dobu. Odchylka 30 minut je povolena.

Metody měření bazální teploty

BT můžete zkontrolovat dvěma způsoby:

 1. Perorálně (teploměr se vkládá do úst po dobu 5 minut).
 2. Intravaginálně (zařízení je umístěno do pochvy na 3 minuty).

Vždy používejte pouze jeden způsob.

Lékaři trvají na rektální metodě!

Poté jsou data zadána do zvláštního plánu (můžete si nakreslit nebo koupit hotový). BT je ovlivněna nervovým vypětím, pitím alkoholu, užíváním léků, prášky na spaní, podstupováním hormonální terapie a intimním jednáním. Pokud došlo k jednomu z faktorů, mělo by to být uvedeno v tabulce.

Bazální teplota během menstruace

Teplota BT se podle pravidel začíná měnit 1. den menstruačního toku. V závislosti na fázi se indikátory výrazně mění.

Čím vyšší je teplota, tím blíže je nástup ovulační fáze - příznivé období pro početí dítěte.

Zvýšení bazální teploty v důsledku zrání folikulů

S poklesem tohoto ukazatele jsou tedy šance na oplodnění významně sníženy, protože růst BT indikuje zrání folikulu pod vlivem estrogenu (hormonu produkovaného vaječníky).

Pro otěhotnění je optimální teplota 37,0 - 37,5 stupňů.

Indikátory BT před menstruací

Indikátor je stabilní 7 dní před menstruací. To se rovná 37,0 °. Ve vzácných případech stoupne na 37,5 °.

Pokud ženský menstruační cyklus sestává z 27 dnů (norma 28), pak týden před začátkem menstruace teplota vyskočí kvůli implantačnímu zatažení (připojení vajíčka k endometriu v děložní dutině).

Stabilita bazální teploty v důsledku připojení plodného vajíčka k děloze

Fúze spermií s vajíčkem nastává 1-3 den ovulace. Poté po dobu 10-14 dnů vajíčko klesá podél vejcovodu, aby se zafixovalo.

Retrakce implantace způsobuje nepohodlí, mírně hmatatelnou bolest na jedné straně reprodukčního systému.

Ve vzácných případech může vaginální výtok smíchaný s krví indikovat připojení embrya. Mnoho žen si to mýlí s nástupem menstruace..

Po zavedení do endometria je mírně poškozeno a krvácí. 3 dny před očekávanou menstruací indikátor klesá z 0,3 ° na 0,5 °. Obvykle se pohybují mezi 36,7 ° - 37,1 °.

Indikátory BT během menstruace

První den v měsíci se bazální teplota pohybuje od 36,7 ° do 36,8 °. To je považováno za normu..

V prvních dnech menstruačního cyklu se žena může cítit špatně. Její tělo je zbaveno nahromaděných toxinů.

Neberte bolest v dolní části zad, břicha jako signál nemoci. Kromě toho se u dívek objevuje celková slabost, závratě a bolesti hlavy..

Bolest hlavy během menstruace

Norma bazální teploty během menstruace je nižší než 36,8 °. Třetí den dochází k prudkému poklesu.

Bazální teplota 4. den menstruace by měla klesnout v rozmezí 36,2 ° - 36,3 °. 5. den se mírně zvyšuje. 6. den během menstruace by bazální teplota neměla být vyšší než 36,3 °.

Indikátory BT po menstruaci

V luteální fázi jsou indikátory po dobu 20 - 21 dnů 37,2 °. Následujícího dne je možné zvýšení na 37,4 °.

25. den prudce poklesne BT:

 • 25 d - 37,3 °.
 • 26 d - 37,2 °.
 • 27 d - 37,1 °.
 • 28 d - 37,0 °.

Důvody pro změnu BT

Změny bazální teploty v důsledku častých letů. Příčinou jsou zánětlivé procesy v těle ženy nebo akutní infekce dýchacích cest.

Indikátory se mění kvůli nedostatku progesteronu v ženském těle. V tomto případě dochází k pomalému nárůstu po dobu 6 - 8 dnů.

Dalším důvodem je endometritida (zánětlivý proces, který postihuje vnitřní slizniční vrstvu děložního orgánu). Toto onemocnění se projevuje zvýšením BT až o 37,0 ° v první den menstruačního cyklu..

Změna bazální teploty v důsledku endometritidy

 1. Hnisavý, krvavý výtok.
 2. Bolest v dolní části břicha.

Nejběžnějším důvodem odchylky indikátorů od normy je nástup těhotenství. Pokud to bude probíhat bez komplikací, pak k dívčině menstruaci nedojde. Bazální teplota během těhotenství během nástupu menstruace přesahuje 37,5 °.

Polycystické onemocnění vaječníků často způsobuje nedostatek ovulace. V takové situaci není bazální teplota během menstruace konzistentní. V grafu se to zobrazuje jako chaotická sada bodů, takže není možné pochopit, kdy došlo k nárůstu a kdy je pokles nemožný..

Závěr

Existují tři fáze menstruačního cyklu, z nichž každá je charakterizována svými vlastními indikátory. První je folikulární. Během tohoto období folikuly aktivně dozrávají..

Začíná to od 1 dne menstruace, trvá 12 - 14 dní. Rychlost se pohybuje od 36 ° do 36,6 °

Druhá fáze je ovulační. Došlo k prudkému poklesu a poté ke zvýšení ukazatelů.

Třetí fáze je luteální. Má vysokou BT.

Je třeba sledovat bazální teplotu během menstruace, protože údaje mohou „říci“ o hormonálních poruchách, porušování vaječníků, zánětlivých procesech přívěsků a děloze. Pravidelné sledování pomáhá udržovat zdraví žen a vyhledat lékařskou pomoc včas.

Ženy se často obávají, že nemají menstruaci a bolí je dolní část zad. Tento stav lze vysvětlit nedávnou koncepcí, ale existuje řada dalších důvodů, které způsobují podobné příznaky..