Jaká je bazální teplota před menstruací

Bazální graf vám umožňuje sledovat normální průběh procesů v ženském těle. Dnes se budeme zabývat otázkou, jaká je bazální teplota před menstruací a jaké hodnoty jsou charakteristické pro fungování reprodukčního systému v různých fázích cyklu, zejména před nástupem kritických dnů.

Vlastnosti měření

Co zjistíte pomocí grafu bazální teploty

Kterákoli žena po dosažení puberty sní o ideálním cyklickém procesu, zná čas ovulace, aby otěhotněla podle plánu, nebo naopak, aby zabránila nechtěnému početí. Za tímto účelem se spolu s ovulačními testy a dalšími metodami často používá měření teploty v konečníku. Proto je v životě dívek velmi důležitá otázka, jaká je normální bazální teplota před menstruací, co by mělo být během uvolňování buněk a standardy pro obě fáze. Pomocí grafu můžete identifikovat následující body:

 • zda folikul dozrává;
 • den ovulace;
 • hormonální nerovnováha;
 • den budoucích období;
 • nástup těhotenství.

Jaká je bazální teplota před menstruací (normální)

Před určením, jaká bazální teplota je ve vašem cyklu před měsíční rychlostí, si pamatujeme, že pro spolehlivost získaných hodnot by měla být prováděna měření nejméně 3-4 měsíce a měla by být dodržována určitá pravidla:

 • Doba měření 5-7 minut rtuťovým teploměrem nebo 1 minuta - elektronická;
 • Použijte stejný teploměr a večer jej setřásejte;
 • Procedura by měla být provedena ráno, bezprostředně po 6 hodinách klidného spánku, bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů, nejlépe současně;
 • Data by měla být zapsána do grafu, pod kterým jsou nejmenší odchylky obvyklého způsobu života (nachlazení, stres, fyzická námaha, konzumace alkoholu atd.).
Dobře napsaný a správně přečtený plán pomůže identifikovat problém v rané fázi a eliminovat jej bez následků.

Teplotní standardy v různých fázích

Studie musí začít první den menstruace. Hodnoty během tohoto období se zvyšují, a proto se neberou v úvahu. Průměrná teplota v poslední den menstruace bude asi 36,3 ° a při kolísání až 36,5 ° vydrží celou první fázi. To jsou nejpříznivější podmínky pro růst folikulu pod vlivem estrogenu..

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na chování vajíčka: dojde k oplodnění nebo ne. Po průniku folikulu na stěnu vaječníku se v místě rány vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Je odpovědný za oplodnění a přípravu dělohy pro příjem vajíčka a zvyšuje teplotní indikátory na 37,0-37,5 °. Tyto hodnoty jsou nejoptimálnější pro vývoj těhotenství..

Jaká je bazální teplota před menstruací za týden

Standardní graf teplotních hodnot během tohoto období stabilně zaznamená tato čísla. V případě úspěšného početí podobný obraz pokračuje před a po zpoždění, což je první známka těhotenství, což lze potvrdit dalšími příznaky a pozitivním výsledkem testu.

Odpověď na otázku, jaká bazální teplota před menstruací bude zaznamenána týden před jejich začátkem, je odpověď jednoznačná: 37 ° a více, ale ne více než 37,5 °. I když má 28denní cyklus, právě v tomto okamžiku můžete vidět, jak se implantace potápí na grafu. Trvá to den a pokles naměřených hodnot teploměru je pozorován o několik desetin stupně. Někdy je doprovázena sotva znatelnou bolestí v podbřišku a menším krvácením z pochvy. Informují nastávající matku o implantaci embrya do stěny endometria. Poté se však ukazatele vyrovnají a stanou se stejnými. Navíc tento jev není pozorován u všech žen..

Jaká je bazální teplota před menstruací za 3 dny

Jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů) závisí na individualitě každého ze spravedlivých pohlaví. Statistiky ukazují pokles o 0,3-0,5 °. Hodnoty v rozmezí 36,8-37,1 ° jsou v tuto chvíli považovány za standardní.

Na otázku, jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů), gynekologové odpovídají, že průměrná teplota bude 36,8-37,1 °.

Atypické odečty teploty

Existují možné odchylky od normy v důsledku nemoci nebo hormonální nerovnováhy, která je vyjádřena v různých ukazatelích v grafu. Nejtypičtější příklady odchylek:

Nedostatek progesteronu

 • Nedostatek progesteronu způsobující tendenci dolů po křivce grafu. Je charakterizován pomalým nárůstem teploty, který netrvá déle než týden. Rozdíl v digitálních hodnotách mezi fázemi se zmenší na méně než 0,4 °, druhá perioda cyklu se zkrátí na 10 dní namísto 14, což způsobí předčasný výskyt menstruace;
Při nedostatku progesteronu bazální teplota nejprve klesá, poté stoupá a trvá asi dva týdny.

Endometritida

 • Endometritida, zánět sliznice dělohy, naopak zvyšuje teplotu v prvních menstruačních dnech na 37 °. Zde je charakteristická bazální teplota před menstruací a první den krvácení. Když po mírném poklesu před začátkem dojde k dalšímu nárůstu ukazatelů, je jasné, že se neobejdete bez návštěvy lékaře;
Bazální teplota před menstruací a první den, pokud existuje takový zánětlivý proces, jako je endometritida, se udržuje na 37 °.

Těhotenství

 • Když je těhotenství potvrzeno, když teplota zůstává zvýšená - až 37,5 °, menstruace nezačala včas, ale došlo k výtoku krve z pochvy, což naznačuje hrozbu potratu. Při negativním testu a vysoké teplotě může dojít k mimoděložnímu těhotenství;
Během těhotenství zůstane bazální teplota po dlouhou dobu na 37,5 ° C..

Nedostatek ovulace

 • Nedostatek ovulace, když výsledný graf představuje množinu chaotických bodů, buďto vyvýšených nebo nízkých, bez jasné hranice mezi fázemi;

Zánět přídavných látek

 • Zánět přídavků zvyšuje hodnoty teploměru, a to jak v první fázi cyklického procesu, tak ve druhé. V první polovině grafu je zaznamenán nárůst na 37 °, následovaný poklesem. Ve druhé, jaká bude bazální teplota před menstruací za 2 dny, to platí dále a dosáhne hodnoty 38 °.
Ve druhém cyklu se při zánětu přívěsků udrží bazální teplota před menstruací na 38 °.

Závěr

Měli byste vědět, že při užívání perorálních kontraceptiv byste se neměli divit, jaká je bazální teplota před menstruací. Pití hormonálních pilulek zkresluje hodnoty teploměru a výsledný graf bude neinformativní.

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Normální bazální tělesná teplota před, během a po menstruaci

Ženské tělo je navrženo tak, aby samo o sobě mohlo navrhnout nejlepší čas pro početí plodu. Pomáhá tomu bazální teplota (BT). Je markerem procesů probíhajících v genitální oblasti. Změnou BT ve fázích cyklu se hodnotí plodnost, určuje se ovulace. Metoda patří k přirozeným metodám plánování rodiny, ale není bez nevýhod. Chcete-li jej použít, musíte správně zvládnout techniku ​​měření bazální teploty před menstruací, v jiných fázích a vědět, co znamená kolísání čísel na teploměru.

 1. Jak to měřit?
 2. BT v různých fázích cyklu
 3. Čas menstruace
 4. Fáze zrání oocytů: první fáze
 5. Luteální fáze: druhá fáze
 6. Odchylky
 7. Anovulační cyklus
 8. Nedostatek progesteronu
 9. Zánětlivá onemocnění
 10. Kdy navštívit lékaře?
 11. BT a těhotenství
 12. Je metoda spolehlivá?

Jak to měřit?

Proč určovat data, jak to udělat správně, je hlavní otázka těch, kteří právě tuto metodu použijí pro plánování rodiny. Účelem monitorování je stanovit pravděpodobné dny pro úspěšné početí plodu, kdy dojde k ovulaci. V průměru to trvá 3-4 dny. Během této doby se křivka BT mění, což znamená, že hnojení je nejpříznivější.

Abyste správně změřili BT a vytvořili graf, který odráží stav měsíčního cyklu, musíte být trpěliví a pilní. Není potřeba žádné speciální školení, technika je jednoduchá, vyžaduje však přísné dodržování pravidel:

 • měřit teplotu denně a vytvořit plán;
 • proces probíhá v posteli, než vstanete, takže si v noci připravte teploměr na nočním stolku - rtuťový nebo digitální;
 • mějte na paměti, že přesná čísla budou po třech hodinách nepřetržitého spánku, jinak teplota neodpovídá situaci;
 • pro čistotu získaných údajů použijte jednu metodu měření - rektálně nebo intravaginálně;
 • musíte označit na souřadnicové rovině, nezapomeňte zadat denní čísla, abyste viděli křivku změn;
 • pokud je vysoký BT trvale udržován uprostřed období po dobu tří dnů, znamená to nástup ovulace;
 • pro koncepci je nejlepší čas dva dny před zvýšením BT a pro ochranu - od čtvrtého dne po posledním nejvyšším bodě;
 • můžete získat spolehlivá data a vyhodnotit plán po třech měsících jeho údržby.

Parametr musí být měřen striktně ráno současně, aniž by vstal z postele, a to ani během menstruace. Během dne bazální teplota klesá, ale několikrát stoupá, proto není informativní. Chcete-li zadat data, spusťte poznámkový blok, označte teplotu v krocích po 0,1 ° podél souřadnice a nastavte dny na úsečku. V případě potřeby si dělejte poznámky. Zvažte, jak ovlivňují kolísání čísel.

BT v různých fázích cyklu

Bazální teplota mění parametry pod vlivem hormonů. Před ovulací je reprodukční systém citlivý na estrogen, proto se období nazývá estrogen nebo folikulární a následně - progesteron. Nízká bazální teplota v první fázi je normální, stejně jako její zvýšení ve druhém období, blíže k nástupu menstruace.

Pokud je graf správně pozorován, ukazuje:

 • nástup ovulace;
 • vady menstruačního cyklu;
 • možná neplodnost;
 • problémy s těhotenstvím poprvé po početí;
 • implantace oplodněného vajíčka;
 • hladina estrogenu a progesteronu;
 • zánětlivé procesy.

Aby bylo možné sledovat BT, musí každá žena znát vlastnosti těla. První fáze je obvykle odlišná, ale délka luteálního je asi 12-14 dnů. Ve druhé polovině sledujte jeden den prudký pokles teploty, poté následuje neustálý nárůst. U nechráněného pohlavního styku během ovulace to naznačuje úspěšné připojení vajíčka v děloze. Pokud se týden před menstruací postava nesnížila, je možné těhotenství.

Čas menstruace

Parametr bazální teploty během menstruace zůstává vysoký. Obvykle zůstává na 37 °. První den menstruace se BT zvyšuje z 36,8 na 37–37,1, poté postupně klesá až do posledního dne propuštění. Norma bazální teploty po menstruaci je asi 36,2 °.

Fáze zrání oocytů: první fáze

V procesu, jak folikul vzniká, se bazální teplota zvětšuje a nebude vysoká. Řídí hladinu BT estrogenu. Číslo obvykle nedosahuje 37 °, bazální teplota je 36,2-36,6 stupňů. Těsně před ovulací se počty snižují o něco více..

Luteální fáze: druhá fáze

Když se vajíčko uvolní z folikulu, účinek estrogenu na reprodukční systém je zanedbatelný. Zvyšuje se produkce progesteronu, který určuje teplotu. Během tohoto časového období stoupá asi o 0,4–0,5 stupně a zůstává vysoká, přesahuje 37 stupňů. BT před menstruací postupně klesá. Po několika dnech se parametr vrátí na rozmezí 36,6-36,8, ale 3 dny před menstruací se postupně zvyšuje.

Odchylky

BT je nestabilní indikátor. Kolísá pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů. Mění se dokonce den před menstruací, stejně jako po celou dobu. Zvažte to před interpretací dat, vyvozením závěrů o bezpečnosti sexuální aktivity nebo naopak, výpočtem nejlepšího času na oplodnění.

Při měření čísel mějte na paměti, že budou nesprávná, pokud:

 • nedávno dokončil užívání hormonálních léků;
 • nedávno došlo k porodu, potratu;
 • laktace pokračuje;
 • vaše menstruace se brzy zastaví nebo již přerušovaně pokračuje kvůli bezprostřednímu nástupu menopauzy.

Při analýze indikátorů nezapočítávejte vše jako odchylky. Pokud bazální teplota stoupne před menstruací, je to norma, nikoli patologie. BT ovlivňují také vnější faktory. Tělo je neustále vystaveno a bazální teplota je vůči nim vnímavá. Nesprávná data můžete získat, když:

 • nárůst v důsledku nemoci (ARVI, latentní zánětlivý proces v těle atd.);
 • stres;
 • neklidný spánek, přerušovaný ráno, stejně jako příliš dlouhý odpočinek;
 • těžký pracovní plán, noční směny;
 • účinky alkoholu;
 • přizpůsobení rozdílu v časových pásmech, přesun do jiné oblasti;
 • užívání určitých léků.

Vnější faktory jsou odstranitelné. Lze dosáhnout normálního režimu pro zachycení správných dat. Vynesený graf bude odrážet skutečnou situaci. Situace je mnohem obtížnější s vnitřními faktory, na kterých závisí úroveň BT. Je možné podezření na poruchy v genitální oblasti, pokud do tří měsíců dostanete nestabilní graf, jehož data „skákají“. Poruchou maximální bazální teploty během menstruace a po ní jsou zánětlivé gynekologické patologie a minimem je nedostatek progesteronu..

Anovulační cyklus

K produkci hormonu a zvýšení bazální teploty je nutné žluté tělo. Je to dočasná endokrinní žláza, která pracuje v cyklech. Je důležité otěhotnět, ale při nošení dítěte ztrácí funkci krmení vajíčka a jeho přenosu na placentu..

Pokud je corpus luteum neaktivní, pak vajíčko nezraje. Toto období se nazývá anovulační. V tomto případě se progesteron neuvolňuje, což znamená, že ve druhé fázi cyklu je zaznamenána nízká bazální teplota. Na grafu BT je absence ovulace jasně viditelná.

Ženské tělo může mít několik anovulací. Zároveň menstruace pokračuje jako obvykle. Lékaři se domnívali, že reprodukční systém „spočívá“ často, norma anovulačních cyklů dosahuje 30% celého období plodnosti. Současně neexistují žádné nemoci nebo abnormality - příští měsíc je vše obnoveno a koncepce je možná. Pokud jsou anovulace vzácné, je to běžná možnost, ale pokud je vajíčko opožděno o několik měsíců po sobě, navštivte svého lékaře. Je nemožné otěhotnět, aniž byste opustili folikul a pohybovali se vejcovody.

Nedostatek progesteronu

V případě porušení v oblasti genitálií a absence plánovaného těhotenství se za příčinu anovulace považuje hormonální nedostatek reprodukčního systému. Na vině je progesteron produkovaný žlutým tělem. Spouští zrání vajíčka a je nezbytné pro normální průběh těhotenství. Pokud je hormon produkován v dostatečném objemu, pak graf bazální teploty bude normálně odrážet tento proces.

S nedostatkem vajíčka vaječník neopouští vaječníky, i když žluté tělo nadále funguje. Je to jen to, že množství uvolněného progesteronu nestačí k zahájení tohoto procesu. To znamená, že nedojde k žádnému zvýšení BT, zůstane na stejné úrovni..

Příčiny nedostatku progesteronu:

 1. dědičné choroby, chromozomální abnormality;
 2. endokrinní patologie, které ovlivňují produkci pohlavních hormonů;
 3. dysfunkce hypofýzy;
 4. selhání jater, nadměrně vysoké hladiny testosteronu, hyperprolaktinémie.

Na hormonální problémy může mít podezření nejen BT. Obvykle je to doprovázeno dalšími příznaky - porušení menstruace, prodloužení jeho trvání, spontánní potraty. Pokud jsou takové odchylky zjištěny, je nutné se poradit s gynekologem, podstoupit léčbu hormonálními léky, jako je Utrozhestan nebo Duphaston.

Zánětlivá onemocnění

U patologií pohlavních orgánů tyto změny odrážejí také čísla na teploměru. Pokud je ukazatel bazální teploty po menstruaci 37 stupňů živým příkladem skutečnosti, že v oblasti genitálií vznikly problémy. Nejčastěji takto ženy diagnostikují endometritidu samy o sobě, což brání početí dítěte..

U zánětlivých patologií nebude teplotní parametr normální - zvyšuje se a stabilně drží bez pádu. To není způsobeno kolísáním hormonálních hladin, ale zánětem v genitáliích. Kromě bazální teploty 37 a více trpí žena taháním nebo ostrými bolestmi v podbřišku, neobvyklým výtokem, slabostí a nepříjemným zápachem. Ohledně těchto příznaků se poraďte se svým gynekologem.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud žena sleduje bazální teplotu, pak gynekologové doporučují vyvodit závěry po třech měsících neustálého pozorování. Můžete tedy určit dynamiku čísel, zjistit vlastnosti menstruačních cyklů, dobu trvání fází atd. Kolísání bazální teploty je vynikajícím ukazatelem, ale nemělo by se spekulovat pouze s jedním indikátorem, doporučuje se úplná diagnóza (hormonální test, ultrazvukové vyšetření atd.).

Lékař by měl být konzultován, pokud:

 • BT se zvyšuje po době očekávané ovulace;
 • se stabilním plánem, který naznačuje několik anovulačních období;
 • indikátor je snížen, ale během období neexistuje žádné období;
 • pokud teplota neklesne v první fázi a zůstane stále zvýšená;
 • se spontánním krvácením ve druhé polovině cyklu a nízkou BT;
 • vysoká bazální teplota během menstruace a po ní neklesá.

Svůj záznam indikátorů můžete přivést na schůzku s lékařem, bude však stále zapotřebí další diagnostika.

BT a těhotenství

Můžete použít znalosti o bazální teplotě, abyste otěhotněli nebo zjistili její přítomnost. Nyní se tato metoda používá jen zřídka, protože test hCG poskytuje přesnější data, je snadnější ji použít. Bazální teplota však po dlouhou dobu zůstávala jedním ze znaků těhotenství a takto se ženy dozvěděly o své „zajímavé pozici“ ještě před zpožděním..

Můžete hovořit o spolehlivosti údajů, pokud dojde k ovulaci a žena je zdravá. U některých onemocnění může být bazální teplota zvýšena, ale vajíčko nevychází, což znamená, že nedojde k těhotenství, i když menstruace může být zpožděna nebo zcela chybí. Příkladem takové situace je zvýšená produkce prolaktinu..

Nejvyšší BT během oplodnění vajíčka neklesá, zůstává na stabilní úrovni díky uvolňování progesteronu, který podporuje životně důležitou aktivitu oplodněné ženské reprodukční buňky. Teplota v početí 37,3 je příjemná pro vajíčko i spermie.

Po fúzi zárodečných buněk je vajíčko implantováno do stěny dělohy, kde je připojeno zavedením pomocí endometriálních klků. To se obvykle děje v den 7 až 10, ale nikdo nemůže s jistotou říci. Bazální teplota přijde na záchranu - klesá o jeden den a pouze ve druhé fázi v intervalu od 7 do 10 dnů po zamýšleném početí. Tato skutečnost se v medicíně nazývá implantační retrakce..

Snížená bazální teplota nastává ze dvou důvodů:

 • nedostatek produkce progesteronu a po implantaci jeho prudký nárůst, který v grafu tvoří bodec;
 • uvolňování estrogenu, které přispívá ke změnám teploty.

Díky interakci těchto faktorů v grafu můžete jasně vidět pokles indexu BT s následným zvýšením. Při vytváření křivky v očekávání těhotenství by budoucí matka měla vědět, že průměrná doba ovulačního období je 3 dny, což určuje amplitudu implantace za 7-10 dní. Pokud teplota po předpokládaném dni početí neklesla, může k tomu dojít po několika dalších dnech. Nejdůležitější je správně měřit indikátor, pečlivě dodržovat plán.

Ani příznaky, jako je citlivost prsou, nevolnost a časté močení, nemohou potvrdit časné těhotenství. Nejlepší ze všeho je, že to provádí BT, která zůstává stabilně zvýšená po dobu 14 dnů po ovulaci, a za přítomnosti stažení implantátu můžete bezpečně provést test v prvním týdnu po očekávané menstruaci. Vysoká bazální teplota na pozadí zpoždění menstruace naznačuje nástup těhotenství.

Je metoda spolehlivá?

Tato technika se používá nejen k početí dítěte, ale také k zabránění nechtěného těhotenství. Oficiálně Světová zdravotnická organizace uznala metodu měření BT jako spolehlivou při studiu ženské plodnosti. Ačkoli kritéria zdravotní způsobilosti pro použití antikoncepčních metod umožňují použití údajů pro antikoncepci, zde buďte opatrní..

Nejlepší je použít jej v prvním případě, protože ochrana měřením BT je nespolehlivá. Tato čísla jsou ovlivněna mnoha faktory, takže existuje vysoké riziko přijetí nesprávných údajů nebo jejich interpretace. Doporučuje se kombinovat s jinými metodami antikoncepce a v „nebezpečných“ dnech se pojistit.

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Normy bazální teploty ve druhé fázi - od ovulace po menstruaci

V minulém století lékaři zjistili: pokud každý den měříte teplotu v těle ženy, můžete se dozvědět mnoho o tom, jak fungují její reprodukční orgány..

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci vám umožňuje sledovat důležité změny v urogenitální oblasti žen. Pomocí denních záznamů teploty se vypočítají nejvhodnější nebo nepravděpodobné dny pro koncepci. Metoda BT pomáhá „detekovat“ těhotenství ještě před zpožděním, tj. Na konci cyklu, a také identifikovat odchylky ve stavu zdraví žen.

Jak to měřit

Bazální teplota - změny teplotního režimu zaznamenané u ženy rektálně, orálně nebo vaginálně bezprostředně po nočním spánku.

Bez ohledu na metodu byste pro přesný výsledek měření měli dodržovat některá pravidla:

 • Vybraná metoda měření by měla být použita pouze jedna. Pokud jste v tomto cyklu začali měřit BT v konečníku, pokračujte až do menstruace. A až v dalším cyklu lze metodu změnit;
 • Hodnoty teploty se zaznamenávají denně po dobu nejméně 3–5 měsíců podle zvláštního plánu.
 • Měření se provádějí brzy ráno ve stanoveném čase bezprostředně po probuzení ženy;
 • Během období měření by měl být hluboký spánek alespoň 3–5 hodin. To znamená, že pokud jste šli ráno na toaletu, 1-2 hodiny před vstáváním, bude výsledek měření nespolehlivý;
 • Graf by měl odrážet nejen údaje o bazální teplotě, ale také faktory ovlivňující její změny: stres, sexuální kontakt, příjem alkoholu nebo drog, změna doby studie. To vše může náhle zvýšit BT. Proto si pod grafem dělejte poznámky. Například: „5 dts - probudil se o 3 hodiny později“.

Ale to nejsou všechny důležité nuance. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak mapovat bazální tělesnou teplotu a jak ji interpretovat..

BT v různých fázích cyklu

Ženské tělo je složitý mechanismus řízen mnoha hormony. Jsou to oni, kdo ovlivňuje digitální změny teploty v různých cyklických fázích: klesá nebo stoupá. To znamená, že graf jasně ukazuje dvě fáze: před a po ovulaci..

Bazální teplota ve druhé fázi cyklu je důležitým ukazatelem fungování ženských orgánů. Nestačí to však měřit pouze v tuto chvíli: musíte vidět celý „obrázek“ jako celek, to znamená, že měření BT jsou důležitá po celý měsíc, nejlépe několik.

Pojďme analyzovat, jaká by měla být bazální teplota v různých cyklických fázích u netehotné mladé ženy.

Čas menstruace

První den cyklu jsou ukazatele obvykle nízké, ale ani nízké - 36,7-36,9 stupňů. Dále lze pozorovat zvýšení teploty, avšak nepřekročí 37 stupňů. Na konci kritických dnů (o 4–7 dní) BT klesá.

Fáze zrání oocytů (první fáze)

V období, kdy je vajíčko zralé, bezprostředně po menstruaci, jsou čísla od 36,2 do 36,6 stupňů považována za optimální. Před ovulací může dojít k mírnému poklesu. Teplota začne stoupat, jakmile vajíčko začne opouštět folikul.

Luteální fáze (druhá fáze)

Teplota po ovulaci stoupá a dosahuje maximálních hodnot (37-37,5 stupňů). To je způsobeno aktivní produkcí hormonu progesteronu..

V závěrečné fázi luteální fáze začnou ukazatele opět mírně klesat. Optimální BT před menstruací (po dobu 2-4 dnů) se považuje za bazální teplotu 36,8-37 stupňů.

Vaše rektální teplota před menstruací se nemusí shodovat s vaší referenční teplotou. Rozdíl plus nebo minus 0,3 stupně je považován za normu, protože každý z nás má své vlastní charakteristiky. Proto je nesmírně důležité provádět výzkum několik měsíců, aby bylo možné identifikovat „vaše“ ukazatele.

Hlavní věcí zde však je obecný trend: bazální teplota ve druhé fázi cyklu stoupá o 0,4–1 stupně a několik dní před menstruací (2–3 dny) mírně klesá (o 0,2–0,4 stupně).

Odchylky

Někdy mohou mít výsledky měření bazální teploty před menstruací hodnoty, které se liší od standardních. Důvod těchto změn spočívá ve špatné funkci hormonů, ke které dochází v důsledku dvou faktorů:

 • Abnormality ve fungování reprodukčního systému;
 • Počátek početí.

Pojďme analyzovat rysy odchylek rektálních parametrů, když BT graf indikuje přítomnost onemocnění ženské genitourinární sféry.

Anovulační cyklus

Monofázický graf, když jsou měření zaznamenávána téměř na stejné úrovni, naznačuje nepřítomnost ovulace. V tomto případě je ve druhé fázi bazální teplota nízká. Tato situace je častěji způsobena hormonálními problémy. Bez ohledu na důvod žena nemůže otěhotnět.

Téměř každá žena může zaznamenat anovulační cyklus 1–2krát ročně. V takovém případě není důvod se obávat. Pokud však graf dlouhodobě ukazuje monotónní přímku, je nezbytná konzultace s gynekologem, aby se zjistily a odstranily příčiny..

Nedostatek progesteronu

Nedostatek hormonu progesteronu vyvolává stav nazývaný nedostatek progesteronu. Z důvodu nemoci teplotní ukazatele stoupají velmi mírně a ani týden před menstruací nedosahují 37 stupňů.

Charakteristickým rysem onemocnění je zkrácená druhá fáze cyklu, která způsobí výskyt menstruačního krvácení před plánovaným termínem..

Selhání fáze II (nedostatek progesteronu)

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivé procesy v děložní sliznici způsobují endometritidu, což lze také rozpoznat podle křivky na grafu.

Jasným, charakteristickým rysem onemocnění jsou rektální indikátory v oblasti 37 stupňů první den cyklu a po mírném poklesu opět stoupají. Takové odchylky od normy vyžadují povinnou návštěvu odborníka..

Známky zánětlivého onemocnění

Se zánětem přívěsků (adnexitida) je BT trvale vysoká po celý cyklus - 37 stupňů a více.

Kdy navštívit lékaře

Kromě důležitých znalostí o tom, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, musí žena zaznamenat dobu trvání každé fáze..

Délka druhé (luteální) fáze je obvykle 12-13 dnů. Pokud jde o indikátory před ovulací, pak je časový rámec volnější. U zdravé ženy by však takové výkyvy měly být zanedbatelné. Navíc by tato „drobná porušení“ měla být zaznamenána pouze v první fázi.

Uvádíme seznam důležitých znaků, po jejichž identifikaci musí žena podstoupit úplné gynekologické vyšetření:

 • Po ovulaci se bazální teplota zvýší, ale velmi mírně - o 0,3 stupně nebo dokonce méně;
 • Čísla, která fixují změny během celého cyklického období, mají přibližně stejné ukazatele nebo překročené nebo snížené hodnoty;
 • Uprostřed cyklu dochází k velmi pomalému nárůstu hodnot;
 • První fáze trvá déle než 18 dní a druhá - méně než 10.

BT a těhotenství

Ukazatele, které se liší od normy, však mohou být důkazem příjemné a často dlouho očekávané události..

Koneckonců, mnoho žen začíná používat tuto techniku, aby vypočítalo nejlepší čas na početí a rychle určilo počátek těhotenství pomocí BT.

Jaká by měla být bazální teplota po ovulaci, pokud žena počne dítě?

Někdy, asi týden po ovulaci, BT prudce nebo mírně klesá - o 0,2-0,5 stupně. Jedná se o takzvanou implantační retrakci - okamžik, kdy je vajíčko připevněno ke stěně dělohy. Netrvá dlouho - na grafu je pokles obvykle jen jeden den. Poté se indikátory vrátí na své předchozí zvýšené hodnoty. Před menstruací je bazální teplota udržována na 37,1 a výše (a neklesá jako obvykle).

Během těhotenství zůstávají údaje o teplotě po uvolnění vajíčka vysoké po dlouhou dobu: od 37 do 37,5 stupňů. Pokud jsou tyto faktory doprovázeny zpožděním menstruace a hrudník se cítí napjatý nebo bolestivý, může být těhotenský test pozitivní..

Pokud se však krvácení z pochvy spojí s těmito příznaky, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, protože v takovém případě existuje vysoké riziko potratu.

V případě, že se k výše uvedeným příznakům přidá bolest a zvýšená tělesná teplota, je naléhavě nutné jít do nemocnice, protože tyto příznaky mohou naznačovat mimoděložní těhotenství.

Je metoda spolehlivá?

Pacienti a gynekologové dlouhodobě používají hodnoty rektální teploty, přestože se již objevily nové moderní diagnostické metody.

Lze tuto metodu výzkumu považovat za spolehlivou? bohužel ne.

I když budete dodržovat všechna doporučení pro měření teploty, indikátory mohou být nepřesné, protože teplotní režim ovlivňuje mnoho faktorů:

 • Tělesné cvičení;
 • Stresující podmínky nebo psycho-emoční stres;
 • Užívání hormonálních léků;
 • Infekční choroby;
 • ARVI;
 • Příjem alkoholu;
 • Sexuální kontakt;
 • Krátké nebo příliš dlouhé noci spát;
 • Cestování na dlouhé vzdálenosti.

Nelze zohlednit všechny faktory ovlivňující změnu teplotních indikátorů, proto nelze považovat měření bazální teploty 100% za spolehlivou metodu..

Bude správnější použít tuto techniku ​​jako pomůcku spolu s diagnostickými metodami, jako je folikulometrie nebo testy na hormonální úrovni..

Obecná informaceI malý krvavý výtok, který se objeví u ženy z pochvy mezi menstruací, naznačuje, že je třeba být ostražití a s pomocí lékaře ujistit se, jak je to nebezpečné a z jakého důvodu se tyto příznaky objevily.