Bakteriální vaginóza během těhotenství: příznaky, příčiny, léčba. Jak nebezpečná je bakteriální vaginóza během těhotenství

Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů v moderní lékařské praxi jsou zaznamenána velmi často. Ženy čekající na dítě jsou také náchylné k podobným onemocněním, protože během tohoto období tělo prochází mnoha změnami - to se týká hormonálních hladin, mikroflóry a práce různých orgánových systémů.

Dnes se mnoho nastávajících matek zajímá o informace o tom, zda je bakteriální vaginóza během těhotenství nebezpečná. Proč se nemoc vyvíjí? Na jaké příznaky se vyplatí dávat pozor? Existuje účinná a hlavně bezpečná léčba této nemoci? Lze Terzhinan užívat během těhotenství? Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro mnoho čtenářů..

Informace o mikroflóře pochvy

Bakteriální vaginóza je dnes považována za jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění..

Jak víte, ženská vagina je obývána mikroorganismy a podíl laktobacilů je asi 95%. Jedná se o prospěšné bakterie, které podporují normální fungování genitálií. Například laktobacily uvolňují peroxid vodíku, látku s antiseptickými a baktericidními vlastnostmi. Dalším produktem vitální aktivity prospěšných mikroorganismů je kyselina mléčná, díky níž se ve vagině vytváří optimální úroveň pH pro fungování a hnojení..

Přibližně 2–5% mikroflóry tvoří oportunní mikroorganismy. Například ve vagině žijí různé kmeny stafylokoků, streptokoků a také gardnerelly. Jejich množství je přísně kontrolováno imunitním systémem - tyto bakterie obvykle nejsou schopné tělu ublížit.

Ale někdy z nějakého důvodu dochází ke zvýšené reprodukci podmíněně patogenní mikroflóry, zejména gardnerelly (tato bakterie je mimochodem považována za marker vaginózy). Výsledkem tohoto procesu je smrt prospěšných mikroorganismů. Mikroekosystém pochvy je narušen, mění se pH, což vytváří ideální podmínky pro množení potenciálně nebezpečných hub a bakterií. Takto se vyvíjí vaginóza..

Během těhotenství prochází tělo nastávající matky mnoha změnami. Nejprve se jedná o změny v hormonálních hladinách a oslabení imunitního systému. Proto těhotné ženy často čelí takovým problémům, jako je bakteriální vaginóza..

Co je to vaginóza? Endogenní příčiny vývoje nemoci

Toto onemocnění se zpravidla vyvíjí na pozadí snížení aktivity prospěšné mikroflóry. Příčiny bakteriální vaginózy během těhotenství se mohou lišit. Docela často je zánět spojen s vlivem vnitřních (endogenních) faktorů. Rozhodně byste se měli seznámit s jejich seznamem.

 • Během těhotenství dochází ke zvýšení hladiny progesteronu. To zase způsobuje relativní nedostatek estrogenu, který samozřejmě ovlivňuje kvalitativní a kvantitativní složení mikroflóry..
 • Jak víte, na pozadí oslabení imunitního systému je pozorována nekontrolovaná reprodukce podmíněně patogenní mikroflóry, která může vyvolat vývoj onemocnění, jako je bakteriální vaginóza. Během těhotenství imunitní aktivita klesá. Tento mechanismus je určen k ochraně rostoucího plodu před napadením jeho vlastními protilátkami. Proto je během těhotenství tak často diagnostikována bakteriální vaginóza..
 • Seznam důvodů zahrnuje hormonální poruchy spojené s těžkým stresem, onemocněními žláz s vnitřní sekrecí atd..

Existují rizikové faktory? Exogenní příčiny vaginózy

Existují i ​​další důvody pro vznik onemocnění, jako je bakteriální vaginóza během těhotenství. Recenze lékařů a statistické studie naznačují, že onemocnění může být vyvoláno vnějšími vlivy.

 • Dlouhodobá léčba antibakteriálními léky, zejména pokud jde o jejich nekontrolovaný příjem. Faktem je, že antibiotika mají škodlivý účinek nejen na patogenní organismy, ale také na užitečnou mikroflóru..
 • Užívání antimykotik a cytostatik oslabuje imunitní systém, což vytváří podmínky pro reprodukci podmíněně patogenních mikroorganismů.
 • Mezi rizikové faktory patří zanedbávání pravidel intimní hygieny. Na druhou stranu nadměrná touha po čistotě (neustálé sprchování, používání antibakteriálního mýdla) může také negativně ovlivnit fungování reprodukčního systému..
 • Riziko vzniku bakteriální vaginózy se zvyšuje za přítomnosti anatomických znaků, jako jsou deformity dělohy nebo jejího děložního čípku.
 • Bakteriální vaginóza není pohlavně přenosná choroba. Promiskuitní sexuální život se nicméně připisuje rizikovým faktorům, protože to také negativně ovlivňuje složení mikroflóry..

Příznaky bakteriální vaginózy během těhotenství

V počátečních stádiích je onemocnění zřídka doprovázeno vážnými příznaky. Pacienti zpravidla zaznamenávají pouze výskyt hojného vaginálního výtoku s nepříjemným rybím zápachem. Faktem je, že některé bakterie (například gardnerella) v procesu své vitální aktivity uvolňují těkavé aminové sloučeniny, které dodávají leucorrhoe takovou specifickou „vůni“.

Pokud je výtok zpočátku tekutý, pak se s rozvojem nemoci stávají silnějšími (často mají syrovou konzistenci). Množství leucorrhoea se zvyšuje - u některých žen je jejich denní objem desetkrát vyšší než obvykle. Při pozdějším vývoji onemocnění se výtok stává nazelenalým..

V některých případech se objeví další příznaky, zejména fyzické nepohodlí. Někdy si pacienti stěžují na silné svědění v oblasti vnějších genitálií - pocity se mohou v noci zesílit. Seznam příznaků zahrnuje také pálení, bolest při močení..

Vždy existuje pravděpodobnost sekundární infekce a vývoje zánětlivého procesu - klinický obraz se v tomto případě odpovídajícím způsobem změní.

Účinná diagnostická opatření

Jak identifikovat bakteriální vaginózu? Gynekologie nabízí následující diagnostické schéma.

 • Nejprve se provede rozhovor, provede se anamnéza, lékař se zajímá o přítomnost určitých příznaků u pacienta.
 • Dále se provede standardní kontrola. Během procedury si může odborník všimnout na stěnách pochvy bohatého hustého výtoku bílé barvy (někdy se šedivým odstínem) s nepříjemným rybím zápachem. Ale stopy po zánětu, zejména edém sliznice a zarudnutí, chybí - povrch pochvy má normální růžový odstín.
 • Je důležité určit kyselost pochvy. Pro měření pH se používá speciální proužek, který je ponořen do oblasti zadního předloktí pochvy. Anaerobní vaginóza je doprovázena zvýšením tohoto ukazatele na 4,5 a výše.
 • Je nutný vaginální nátěr. V laboratorní studii může odborník detekovat přítomnost takzvaných klíčových buněk, což jsou epiteliální buňky, ke kterým jsou připojeny bakterie. Počet laktobacilů je snížen. Bakteriální kultura vám umožňuje určit typ patogenních mikroorganismů, detekovat přítomnost gardnerelly.

Formy bakteriální vaginózy

Bakteriální vaginóza (včetně těhotenství) se může vyvinout z různých důvodů. A samozřejmě existuje několik schémat pro klasifikaci této nemoci. Například v závislosti na kurzu lékaři rozlišují akutní, asymptomatickou, vymazanou a torpickou formu onemocnění.

Kromě toho existuje několik stádií vývoje onemocnění, z nichž každá je doprovázena jedinečnými vlastnostmi..

 • Kompenzovaná forma (stupeň 1) - během laboratorních testů lze v nátěru nalézt nezměněné buňky epitelu. Po patogenní mikroflóře nejsou žádné stopy.
 • Subkompenzovaná forma (stupeň 2) - v nátěru můžete vidět zástupce grampozitivní a gramnegativní patogenní mikroflóry. Počet laktobacilů klesá. Spolu s tím dochází ke zvýšení počtu leukocytů v nátěru, i když nevýznamných.
 • Dekompenzovaná forma (stupeň 3) - při zkoumání vzorků stěrů si můžete všimnout přítomnosti různých patogenních mikroorganismů. Bakterie mléčného kvašení (zástupci prospěšné mikroflóry) chybí, hladina leukocytů je významně zvýšena.

Bakteriální vaginóza během těhotenství: jak zacházet?

Budoucí matky, které se potýkají s podobným problémem, se samozřejmě zajímají o informace o terapii. Existuje účinná léčba bakteriální vaginózy? Existuje riziko pro dítě?

Ve skutečnosti hodně záleží na stavu ženy, charakteristikách nemoci a dalších faktorech. Terapie se v každém případě skládá ze dvou fází: nejprve musíte normalizovat fyziologické podmínky v pochvě a zastavit množení patogenních bakterií a poté naplnit prostředí prospěšnými laktobacily.

K potlačení aktivity patogenních bakterií se používají léky obsahující metronidazol, klindamycin nebo ornidazol. Často používané vaginální tablety nebo čípky "Terzhinan" během těhotenství. Terapie obvykle začíná ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství. Během prvních tří měsíců může tato léčba negativně ovlivnit vývoj dítěte..

Poté, co bylo možné vytvořit normální fyziologické podmínky v pochvě, jsou ženám předepsány léky, které pomáhají bojovat proti dysbióze. Například se často používají takové pilulky na bakteriální vaginózu jako „Bifiform“. Účinnější jsou vaginální čípky obsahující živé kmeny prospěšných bakterií, které mohou rychle kolonizovat pochvu. V moderní gynekologii se často používají „Vagilak“, „Atzilak“, „Lactonorm“.

Kromě toho se pacientům doporučuje jíst správně a odmítnout nevhodné prostředky pro intimní hygienu. Protože bakteriální vaginóza není sexuálně přenosná, profylaxe partnera není nutná.

Droga "Terzhinan" a vlastnosti jeho použití

Docela často gynekologové předepisují čípky Terzhinan svým pacientkám během těhotenství. Recenze naznačují, že tento lék opravdu pomáhá. Proto stojí za to pochopit jeho složení..

Tento lék má mnoho užitečných vlastností a má komplexní účinek na tělo díky přítomnosti následujících složek ve svém vzorci:

 • ternidazol - látka, která inhibuje vitální aktivitu anaerobní mikroflóry, zejména gardnerelly;
 • neomycin sulfát, což je širokospektré antibakteriální činidlo;
 • nystatin - složka s antifungálními vlastnostmi, aktivní proti houbám rodu Candida;
 • prednisolon - glukokortikoid, který vám umožní odstranit zánět, zmírnit bolest, otoky a nepohodlí.

Tento lék udržuje integritu vaginální sliznice a udržuje normální kyselost. Pacientům se zpravidla doporučuje používat jeden čípek denně. Délka léčby je 10 dní, i když v některých případech může gynekolog rozhodnout o prodloužení léčby až na 20 dní.

Jsou svíčky Terzhinan bezpečné během těhotenství? Připomínky lékařů naznačují, že lék lze skutečně používat i při nošení dítěte, ale pouze v přísně stanovených dávkách a pod neustálým dohledem. Neoprávněné užívání drogy je přísně zakázáno..

Léčba lidovými prostředky

Co by měla dělat žena s diagnostikovanou bakteriální vaginózou? Během těhotenství je možné léčit takové onemocnění lidovými prostředky, ale pouze se souhlasem lékaře. Odborníci zpravidla doporučují sprchování bylinnými odvary.

 • Chcete-li připravit lék, musíte si vzít lžíci směsi heřmánkových květů a byliny jitrocele (složky se smíchají ve stejném množství) a nalijte je litrem vroucí vody. Nádobu zakryjte a nechejte hodinu vařit. Použijte řešení pro ranní a večerní sprchování.
 • Lžíce ptačí třešně se nalije 400 ml studené vody. Směs musí být přivedena k varu a poté udržována na nízkém ohni po dobu dalších 15-20 minut. Bujón je nalit a filtrován. Sprchování probíhá jednou denně po dobu jednoho týdne.
 • Někteří muži z lidového léčitelství doporučují používat tampony namočené v rakytníkovém oleji nebo šťávě z aloe. Lék musí být podáván v noci.

Přirozeně musí být postup prováděn s velkou opatrností. Nemůžete použít žádné domácí léky bez předchozí konzultace s gynekologem. Mimochodem, tyto události se někdy doporučují provádět před začátkem 20 týdnů, protože během tohoto období je užívání antibakteriálních léků kontraindikováno.

Pokud během léčby zaznamenáte jakékoli zhoršení, měli byste okamžitě ukončit domácí terapii a navštívit lékaře - během těhotenství je třeba dodržovat všechna opatření.

Důsledky bakteriálního zánětu během těhotenství

Okamžitě je třeba říci, že bakteriální vaginóza je během těhotenství nebezpečná. Jakékoli infekční onemocnění během tohoto období je plné komplikací nejen pro matku, ale také pro tělo rostoucího dítěte.

Někdy patogenní mikroorganismy infikují plodový močový měchýř, což vede ke vzniku trhlin nebo prasklin. To zase může vést k spontánnímu potratu, pokud jde o časné těhotenství. Ve druhém nebo třetím trimestru vede zánětlivý proces někdy k předčasnému vypouštění plodové vody. Není vyloučena možnost nitroděložní infekce plodu, což může vést k inhibici vývoje dítěte, syndromu tísně a dalších patologií..

Nemoc často přispívá k porodním komplikacím. Po porodu jsou možná hnisavá septická onemocnění různých orgánů a systémů. Podle statistik se u žen s takovou diagnózou vyskytují poporodní komplikace 3–6krát častěji než u zdravých pacientů..

Toto není úplný seznam toho, k čemu může bakteriální vaginóza vést během těhotenství. To je důvod, proč byste v žádném případě neměli ignorovat příznaky, odmítat terapii nebo se snažit problém vyřešit sami..

Prevence vaginitidy: jak zabránit rozvoji onemocnění?

Bohužel neexistují žádná zvláštní preventivní opatření. Ženám s anamnézou rekurentní vaginózy se doporučuje věnovat větší pozornost jejich zdravotnímu stavu. Je důležité sledovat výživu, pravidelně užívat komplexy vitamínů, sportovat a upřednostňovat aktivní odpočinek. To vše vám umožňuje posílit imunitní systém, a tím snížit pravděpodobnost reprodukce oportunních bakterií..

Rovněž stojí za to vzdát se špatných návyků. Stav mikroflóry je ovlivněn promiskuitními sexuálními vztahy. Při kontaktování nových partnerů používejte kondom. Nenechte si ujít plánovaná gynekologická vyšetření. Při plánování těhotenství je důležité složit všechny nezbytné testy. Pokud se objeví sebemenší porušení, musíte kontaktovat porodníka-gynekologa.

Bakteriální vaginóza během těhotenství

Bakteriální vaginóza je infekční onemocnění, které se vyvíjí v genitálním traktu ženy. S touto patologií dochází k narušení biocenózy pochvy a děložního čípku, což vede k výskytu všech příznaků onemocnění. Jak rozpoznat bakteriální vaginózu u nastávajících matek?

Důvody pro rozvoj bakteriální vaginózy

Snížení lokální imunity hraje důležitou roli při vzniku onemocnění. Obvykle je sliznice pochvy a děložního čípku obývána laktobacily a jinými mikroorganismy. Zatímco počet prospěšných laktobacilů přesahuje 107, sliznice pohlavního ústrojí zvládá svou ochrannou funkci. S poklesem jejich koncentrace dochází k dysbióze. Podmíněně patogenní flóra nahrazuje laktobacily. Tyto mikroorganismy vždy žijí ve vagině, ale v případě dysbiózy se jejich počet dramaticky zvyšuje. To vše vede k rozvoji bakteriální vaginózy v genitálním traktu ženy..

Původci infekce mohou být následující mikroorganismy:

 • Gardnerella vaginalis;
 • Mobilincus;
 • bakteroidy;
 • jiné anaerobní mikroorganismy.

U bakteriální vaginózy počet těchto patogenů přesahuje 104. Častý výskyt onemocnění u těhotných žen je vysvětlen snížením místní a celkové imunity a také hormonálními změnami. Vývoj infekce usnadňuje nošení syntetického spodního prádla a neustálé používání vložek. To vytváří ideální podmínky pro vývoj bakterií v prostředí bez kyslíku. Všechny tyto faktory způsobují nerovnováhu flóry v pochvě a vedou k těžké dysbióze..

Příznaky bakteriální vaginózy

Podle statistik každá třetí žena trpí tímto onemocněním během těhotenství. S rozvojem bakteriální vaginózy se objevuje hojný špinavý šedý výtok z genitálního traktu. V kombinaci s jinými infekcemi změní výtok barvu na žlutou nebo žlutozelenou. Vaginální výtok má charakteristický zápach shnilých ryb, což umožňuje gynekologovi podezření na onemocnění i během vyšetření.

U poloviny žen během těhotenství je bakteriální vaginóza asymptomatická. Může se stát, že nedojde k žádnému výboji, a poté je infekce při prohlídce detekována zcela náhodou z jiného důvodu. Zvýšení tělesné teploty a zhoršení celkové pohody pro tuto patologii není charakteristické.

Důsledky bakteriální vaginózy

Infekce během těhotenství vždy probíhá na pozadí snížené imunity. Vniknutí mikroorganismů do dělohy může způsobit nitroděložní infekci plodu. Po dobu až 12 týdnů může tato situace vést k spontánnímu potratu. Ve druhé polovině těhotenství vede závažný průběh onemocnění k předčasnému porodu..

Je třeba poznamenat, že ukončení těhotenství na pozadí bakteriální vaginózy je poměrně vzácné. Ve většině případů se lékaři dokážou vyrovnat s projevy infekce a zbavit se nebezpečných mikroorganismů. Čím dříve se těhotná žena poradí s lékařem, tím větší má šance na úspěšný výsledek onemocnění..

Infekce plodu je možná i během porodu. Při průchodu porodem se dítě drží na mikroorganismech na sliznicích. Aby se tomu zabránilo, je před narozením dítěte provedena důkladná sanitace pochvy. Bakteriální vaginóza není indikací pro císařský řez.

V poporodním období může anaerobní flóra způsobit vývoj endometritidy (zánět sliznice dělohy). Zároveň se zvyšuje tělesná teplota ženy, objevují se bolesti v podbřišku a krvavý výtok z genitálního traktu. Nedostatečná léčba endometritidy vede k infekci pobřišnice a sepse.

Vaginální dysbióza v kombinaci s endometritidou (zánět vnitřní vrstvy dělohy) může být příčinou opakovaného potratu nebo neplodnosti. Proto jsou všechny ženy, které mají problémy s počátkem dítěte, vyšetřovány na přítomnost této infekce. Pokud jsou gardnarella a jiné anaerobní mikroorganismy detekovány ve vysokém titru, měla by být léčba zahájena před plánovaným těhotenstvím.

Diagnóza bakteriální vaginózy

K určení původců infekce se používají následující metody:

 • přehled nátěru flóry, která žije ve vagině;
 • bakteriologická kultura z cervikálního kanálu;
 • stanovení citlivosti identifikovaných mikroorganismů na antibiotika.

Při užívání vaginálního nátěru lékař věnuje pozornost takzvaným „klíčovým buňkám“. Jejich přítomnost naznačuje velké množství gardnarell v pochvě. V tomto případě počet laktobacilů a leukocytů v nátěru prudce klesá. Všechny tyto příznaky umožňují diagnostikovat a zahájit léčbu vaginální dysbiózy..

Existují kategorie žen, které by rozhodně měly být testovány na bakteriální vaginózu:

 • všechny těhotné ženy po registraci;
 • pacienti s anamnézou potratů;
 • ženy, které v minulosti předčasně porodily;
 • pacienti s onemocněním děložního čípku (eroze, ektopie, cervicitida);
 • ženy po porodu, u kterých se rozvine poporodní endometritida.

Léčba bakteriální vaginózy během těhotenství

Při léčbě nemoci má velký význam obnovení normální biocenózy pochvy. V tomto ohledu léčba probíhá ve dvou fázích. V první fázi se provádí antibakteriální terapie. Výběr léku bude záviset na délce současného těhotenství..

V prvním trimestru se k léčbě bakteriální vaginózy používají pouze lokální látky. „Fluomizin“ a „Geksikon“ jsou schváleny pro použití od brzkého data. Tyto léky jsou dostupné ve formě vaginálních čípků. Zničí gardnarellu a další anaerobní mikroorganismy a zachrání těhotnou ženu před projevy infekce. Průběh léčby je 6 až 14 dní.

Klindamycin má také dobrý účinek. Tento produkt je k dispozici pod různými značkami ve formě vaginálních čípků nebo krému. Lék se používá denně v noci po dobu tří dnů.

Ve druhé polovině těhotenství lze k léčbě bakteriální vaginózy použít jiné léky. Od 16 týdnů jsou schváleny pro použití Neo Penotran Forte, Klion D100 a Terzhinan. Léky se aplikují jednou za noc po dobu 7-10 dnů. Při výrazném zánětlivém procesu se k léčbě přidávají antibakteriální léky v tabletách v krátkém průběhu 5 dnů.

Místní léčba je těhotnými ženami obecně dobře snášena. Ve vzácných případech se na pozadí používání vaginálních čípků vyskytuje pocit svědění a pálení v pochvě. Po ukončení léčby všechny nepříjemné příznaky alergie samy odezní. Chcete-li pokračovat v léčbě, je třeba zvolit jiný místní lék, který nezpůsobuje takové vedlejší účinky..

Druhá fáze léčby bakteriální vaginózy je stejně důležitá. K obnovení normální mikroflóry pochvy jsou předepsány látky, které zvyšují koncentraci laktobacilů. Tento účinek mají tobolky Vagilak a lokální látka Lactagel. Léky se používají od prvního trimestru těhotenství. Obnova vaginální biocenózy začíná následující den po ukončení léčby antibiotiky.

Bakteriální vaginóza je léčena ambulantně. Hospitalizace v nemocnici pro tuto patologii není nutná. Po skončení léčby se pro sledování její účinnosti po 14 dnech provede analýza z pochvy a cervikálního kanálu. Pokud se znovu najde anaerobní flóra, je nutný nový postup léčby.

Léčba sexuálního partnera s bakteriální vaginózou se neprovádí. Tato infekce není sexuálně přenosná, ale dochází na pozadí snížení obranyschopnosti těla. Předepisování antibiotik partnerovi těhotné ženy nemá smysl.

Prevence bakteriální vaginózy

Neexistuje žádná specifická prevence tohoto onemocnění. Neexistují žádné vakcíny nebo pilulky, které by zaručily, že se zbaví vývoje bakteriální vaginózy. Odborníci doporučují dodržovat tato pravidla, aby pomohli snížit riziko onemocnění:

 • včasná léčba jakýchkoli onemocnění v oblasti ženských pohlavních orgánů;
 • obnovení vaginální biocenózy po antibakteriální terapii;
 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • odmítnutí používat kalhotkové vložky;
 • nošení prádla z přírodních materiálů;
 • odmítnutí mýdla na praní;
 • používání speciálních produktů pro intimní hygienu („Lactacid“, „Epigen“).

Stav obecné imunity má v prevenci bakteriální vaginózy velký význam. Ke zvýšení obranyschopnosti těla doporučují gynekologové během těhotenství nezapomenout na správnou výživu. Strava nastávající matky by měla být vyvážená v množství bílkovin, tuků a sacharidů. V létě musí být na stole čerstvé ovoce, zelenina a bobule. V zimě a na podzim přijdou na pomoc imunitnímu systému multivitamíny vytvořené speciálně pro těhotné ženy.

Léčba bakteriální vaginózy je dlouhý a obtížný proces, který vyžaduje od těhotné ženy hodně trpělivosti. Je velmi důležité dokončit celou léčbu až do konce, jinak se anaerobní flóra rychle vrátí na své místo. Dodržování všech doporučení ošetřujícího lékaře umožní budoucí matce zbavit se symptomů dysbiózy a vyhnout se vzniku nežádoucích důsledků pro její dítě.

Bakteriální vaginóza v těhotenství - jak může nemoc ovlivnit vývoj plodu?

Bakteriální vaginóza (jinak vaginální dysbióza, gardnerelóza) je zánětlivá infekce vaginální sliznice, při které je přirozená mikroflóra nahrazena oportunními bakteriemi. Bakteriální vaginóza během těhotenství je diagnostikována poměrně často - u každé páté ženy. Nemoc musí být léčena bez selhání, jinak mohou nastat závažné komplikace.

Příčiny

Přirozenou přirozenou mikroflóru pochvy obvykle představují laktobacily, které vytvářejí kyselé prostředí, čímž zabraňují rozvoji oportunních a patogenních bakterií.

Pod vlivem nepříznivých vnějších a vnitřních faktorů se mění kvalitativní a kvantitativní složení mikroflóry: počet laktobacilů klesá a patogeny se začínají aktivně množit. Vyvíjí se bakteriální vaginóza, jejíž charakteristickým rysem je absence konkrétního patogenu, vývoj polymikrobiálních asociací. V každém případě se složení patogenní flóry může lišit, ale gardnerella je téměř vždy detekována (odtud druhý název onemocnění).

K porušení přirozené mikroflóry u těhotné ženy dochází nejčastěji v důsledku hormonálních změn v těle. Zvyšte pravděpodobnost vývoje patologického procesu:

 • oslabení imunity;
 • endokrinní poruchy;
 • užívání určitých léků (hormony, antibiotika, antimykotika a antivirotika);
 • intestinální dysbióza;
 • chronická zánětlivá onemocnění urogenitálního systému;
 • těhotenství s komplikacemi;
 • přenesený stres;
 • špatná výživa;
 • nošení spodního prádla ze syntetických tkanin;
 • používání přípravků pro intimní hygienu obsahujících triclosan;
 • časté sprchování;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny.

Příznaky

Hlavním příznakem bacvaginózy během těhotenství je bílý nebo bělavý šedý výtok s nepříjemným zápachem. Může být mírný nebo hojný, vytrvalý nebo přerušovaný. Při prodlouženém průběhu patologie se výtok stává silnějším, nažloutlým nebo nazelenalým. Velmi zřídka se žena kromě výtoku obává:

 • svědění;
 • hořící;
 • bolestivost a zvýšené močení;
 • nepohodlí během intimity;
 • bolesti dolní části břicha.

Pokud máte podezření na rozvoj bakteriální vaginózy, proveďte pro potvrzení diagnózy:

 1. Gynekologické vyšetření. Otoky, zarudnutí a další příznaky zánětu sliznice s bacvaginózou nejsou detekovány.
 2. Bakteriologické vyšetření nátěru. Umožňuje vám identifikovat typy vyvíjejících se patogenních mikroorganismů.
 3. Stanovení kyselosti vaginálního prostředí. Pokud hodnota pH překročí 4,5 jednotky, diagnóza je potvrzena.

Léčba

Základem léčby patologického procesu je antibakteriální terapie a obnovení normální mikroflóry pochvy. Většina antibiotik je však v raných fázích kontraindikována. Léčba bakteriální vaginózy během těhotenství proto začíná nejčastěji od 18-20 týdnů..

Po ukončení léčby antibiotiky jsou zahájeny místní přípravky k normalizaci přirozené mikroflóry pochvy. Předepsány jsou vaginální kapsle a čípky na bázi laktobacilů: Vaginorm-S, Ginoflor, Vagilak.

Pokud se neléčí?

Nedostatek včasné diagnózy a terapie může způsobit vážné komplikace těhotenství, včetně:

 1. Chorioamnionitida je zánět membrán. Patologický proces může vyvolat částečné nebo úplné prasknutí močového měchýře plodu, což vede k potratu nebo předčasnému porodu.
 2. Pronikání bakterií do plodových vod a infekce plodu. Důsledky infekce mohou být smrt plodu nebo vážné narušení fyzického a / nebo duševního vývoje dítěte..
 3. Vývoj dalších infekčních zánětů orgánů reprodukčního systému ženy.

Prevence

Aby se zabránilo nemoci, během období porodu by měla být věnována zvláštní pozornost preventivním opatřením, aby se vyloučily provokující faktory.

Předpokladem prevence bacvaginózy je osobní hygiena. Současně byste neměli používat příliš agresivní hygienické výrobky, které mohou způsobit podráždění nebo alergickou reakci. Lepší je používat jemné výrobky nebo výrobky určené speciálně pro těhotné ženy.

Vývoj bakteriální vaginózy během těhotenství může vést k vážným komplikacím. Aby se zabránilo nebezpečným následkům, je důležité dodržovat preventivní doporučení as rozvojem onemocnění včas a úplně podstoupit léčbu, i když nepříjemné příznaky zmizely před koncem terapeutického kurzu.

Bakteriální vaginóza během těhotenství. Co je zač?

Bakteriální vaginóza je narušení vaginálního mikroekosystému s prudkým poklesem nebo úplným vymizením bakterií mléčného kvašení a výrazným zvýšením (stokrát a tisíckrát) množství oportunní mikroflóry. Zánět je vzácný. Jedno z nejčastějších onemocnění u žen v reprodukčním věku. Je náhodně diagnostikována v 17-37% případů, u žen s těžkou a prodlouženou leucorrhoea - v 95% případů a u těhotných žen v 15-37% případů.

Jaké bakterie normálně kolonizují vagínu?

95-98% jsou laktobacily. Drtivá většina jsou laktobacily nebo Dederleinovy ​​bacily, ale kromě nich existuje asi 40 dalších typů acidofilních bakterií, které také plní funkci ochrany.

2–5% 2, 3 je podmíněně patogenní flóra, která normálně absolutně neškodí ženskému tělu. Počet druhů souvisejících s podmíněně patogenní mikroflórou je obrovský a každá žena má svůj vlastní „soubor“, ale v každém z nich je asi tucet mikroorganismů a nutně se projevují v dysbióze. Hlavní bakterií je Gardnerella vaginalis - nevyhnutelně se objevuje u všech vaginóz u všech žen. Je považován za druh značky a na něm je založeno mnoho laboratorních testů..

Jak by to mělo být normální?

Za normálních okolností laktobacily štěpí glykogen z buněk dlaždicového epitelu lemujícího vagínu na kyselinu mléčnou a peroxid vodíku a vytvářejí kyselé médium s pH až 3,8 - 4,5. Kyselé prostředí je optimální pro růst bakterií mléčného kvašení a destruktivní pro oportunní flóru. Konstantní úroveň pH je klíčem k čisté vagině.

Kolonie laktobacilů spolu s jejich odpadními produkty tvoří biofilm - glykokalyx, který zevnitř lemuje pochvu a chrání ji.

Jak se mění poměr dobrých a špatných bakterií během těhotenství

Jak bylo uvedeno výše, laktobacily štěpí glykogen z buněk dlaždicového epitelu pochvy, který plní bariérovou funkci. Ale tyto buňky mají určitou životnost spojenou s hormonálními změnami v těle ženy..

Během těhotenství se pod vlivem hormonů žlutého tělíska stávají obzvláště hojnými dlaždicové epiteliální buňky. Téměř nekonečný přísun glykogenu, zvýšení počtu laktobacilů, snížení množství oportunní mikroflóry a úroveň pH se ještě sníží. Tělo se snaží udělat vše pro to, aby v době narození dítěte byl porodní kanál co nejčistší a seznámil se se zdravou kyselinou mléčnou flórou, která se mu usadí ve střevech.

Zdálo by se, že vše by mělo být v pořádku, ale ve skutečnosti silně kyselé prostředí ve 30% případů stimuluje růst některých forem přechodných infekcí (oportunistických), jako jsou kvasinky podobné kvasinkám Candida, Mycoplasma, Ureaplasma atd. 4, 5.

Co se stane s bakteriální vaginózou?

Při vystavení jednomu ze spouštěčů počet laktobacilů ve vagině klesá. Hladina kyseliny mléčné rychle klesá, pH stoupá, podmíněně se začíná množit podmíněně patogenní mikroflóra, zejména gardnerella, která dále inhibuje vitální aktivitu bakterií mléčného kvašení. Ukazuje se to „začarovaný kruh“, jehož výsledkem je buď úplná smrt laktobacilů, nebo jejich přítomnost není vyšší než 30%. Rychlý vývoj Gardnerella vaginalis vytváří příznivé podmínky pro růst množství dalších patogenních mikroorganismů, z nichž každý má některé své specifické příznaky.

Bakteriální vaginóza je tedy onemocnění způsobené mnoha formami mikrobů, nejen gardnerellou, jak se donedávna myslelo. Přestože Gardnerella vaginalis je dominantní infekční agens. Samotná bakteriální vaginóza nepředstavuje hrozbu pro zdraví žen, ale v průběhu let hromadí ve velkém množství oportunní mikroflóru a vytváří podmínky pro rozvoj zánětlivých procesů v pánevních orgánech. U žen s vaginózou je větší pravděpodobnost, že se nakazí pohlavně přenosnými chorobami, včetně infekcí HIV, je obtížné snášet těhotenství a často rodí předčasně.

Příznaky bakteriální vaginózy u těhotných žen

· Bohatá leucorrhoea, někdy šedá. Pokud onemocnění přetrvává roky, může se zbarvit zelenavě žlutě. Pěnivý, lepkavý a vláknitý.

Charakteristický rybí zápach, který se zintenzivňuje po pohlavním styku, zejména po kontaktu se spermatem.

Dyspareunie - bolest při pohlavním styku.

Bolest v podbřišku, absence dalších zánětlivých procesů v pánevních orgánech a hypertonicita dělohy.

Svědění, pálení, poruchy močení jsou extrémně vzácné, takže onemocnění je diagnostikováno pozdě a má čas na řadu nepříjemných okamžiků.

Co vede k rozvoji bakteriální vaginózy

Systémová a lokální antibiotická léčba

Endokrinní onemocnění, nejčastěji diabetes mellitus

Léčba hormonálními a cytostatickými léky

Genitální malformace

Anémie různého původu

Nedodržování základních hygienických pravidel

Hypotéza přenosu bakteriální vaginózy sexuálními partnery není klinicky potvrzena a není prokázána.

Vlastnosti průběhu bakteriální vaginózy u těhotných žen

Bakteriální vaginóza během těhotenství je velmi zákeřná a plná mnoha nástrah. V nátěru vaginálního výtoku lze detekovat patogenní mikroorganismy, které překračují přípustnou hladinu, ale zároveň žena nemusí vykazovat absolutně žádné stížnosti charakteristické pro vaginózu. V poslední době se všeobecně uznává, že s takovými ženami nestojí za to, ale pouze sledovat dynamiku vývoje. Je pravděpodobné, že se vaginální mikroekosystém pomocí těhotenských hormonů obnoví bez lékařského zásahu. Ale takové ženy jsou dočasně vystaveny zvýšenému riziku kvůli možnému předčasnému prasknutí membrán. Měli by častěji navštěvovat gynekologa a mít domácí soupravu pro rychlou diagnostiku úniku plodové vody.

Druhá kategorie žen - s hojným vaginálním výtokem. Nejtěžší z hlediska diagnostiky. Především proto, že během těhotenství se zvyšují fyziologické sekrece, což může způsobit zbytečnou úzkost a léčbu. S hojnou leucorrhoea během těhotenství by měla být provedena diferenciální diagnóza mezi bakteriální vaginózou, kandidózou a únikem plodové vody. Vzhledem k tomu, že únik je ve velké většině případů výsledkem bakteriální vaginózy, měly by mít ohrožené ženy doma testovací systém, který by sledoval integritu plodových membrán, aby byla tato patologie nejdříve vyloučena - jako nejnebezpečnější. Jediným domácím systémem, který v současné době doporučuje Evropská asociace porodníků a gynekologů, je Amnishurův test. Jeho přesnost je 99,8% a předčí mnoho laboratorních diagnostických metod.

Pokud je únik vyloučen, a to nebyl důvod náhlého zvýšení výtoku, měli byste se obrátit na svého gynekologa a provést aminový test k identifikaci gardnerelly, potvrzující bakteriální vaginózu a provést stěr k identifikaci kandididy, která způsobuje drozd. Při potvrzování diagnózy je nutné léčit, protože existuje obrovské riziko komplikací.

Komplikace těhotenství s bakteriální vaginózou

· Předčasné prasknutí membrán. Některé bakterie, které se v bakteriální vaginóze množí ve velkém počtu, způsobují choriamniotitidu (zánět membrán), což způsobuje ztenčení a roztržení membrán. Nejnebezpečnějšími stavy jsou situace, kdy nenastala velká prasknutí, ale mikrotrhlina a voda kape po kapce. V tomto případě porod nezačne okamžitě, ale po chvíli, během níž se infekce dokáže dostat do plodové vody a infikovat dítě. Proto je důležité včas diagnostikovat únik plodové vody..

· Zánětlivé infekční komplikace po porodu. U bakteriální vaginózy dochází 3-6krát častěji.

· Předčasný porod. Za normálních okolností vnitřní výstelka amnionu vylučuje před porodem speciální fosfolipázy, které spouštějí proces porodu. A podmíněně patogenní flóra, která se aktivně množí v bakteriální vaginóze, vylučuje prakticky stejné fosolipázy, které jsou tělem vnímány jako signál, že děloha je připravena k porodu. Porod proto může začít kdykoli..

· Intrauterinní infekce plodu. Fetální infekce může nastat i přes neporušené membrány. To je způsobeno skutečností, že redoxní potenciál tkání je významně snížen a je zvýšeno pH pochvy, díky čemuž bakterie snadno „prosakují“ membránami. To je plné syndromu tísně novorozenců (infekce ničí plicní povrchově aktivní látku), nízké hmotnosti plodu a dalších komplikací až po sepsi.

Diagnóza bakteriální vaginózy

Při pohledu do zrcadel se na stěny pochvy lepí pěnivý a hojný výtok.

· Pozitivní aminový test. Když se do vaginálního výtoku přidá KOH, objeví se pronikavý zápach shnilých ryb

· Stanovení kyselosti pochvy. pH nad 4,5

S kolposkopií - ložiska zánětu vaginální sliznice

Výsev na živném médiu s identifikací patogenu.

· Studie nátěru. Hlavním bodem je detekce velkého počtu klíčových buněk, prudce snížený počet laktobacilů a přítomnost přechodné mikroflóry.

Trichomoniasis je pohlavně přenosná choroba, která je často diagnostikována u těhotných žen. To je způsobeno skutečností, že trichomoniáza je obtížně léčitelná a rychle se stává chronickou. Zákernost trichomoniázy spočívá ve skutečnosti, že původcem choroby jsou prvoky, které mohou „polykat“ gonokoky, ureaplasmu, chlamydie a další flóru a „uchovávat“ je po celá léta.

Žena nemusí mít roky podezření, že trpí trichomoniázou, šťastně zapomíná, že se s ním kdysi zacházela. A během těhotenství se na pozadí hormonálního nárůstu a celkového snížení imunity změní chronický proces na akutní. Trichomonas ožívají společně se všemi svými strážci. Klinické projevy takové vaginitidy jsou zpravidla vymazány, často připomínají běžnou bakteriální vaginózu a bez diferenciální diagnostiky a správně předepsané léčby mohou vést k závažným komplikacím..

Jak odlišit od bakteriální vaginózy. Výtok je pěnivý, ale nelepivý, volně proudí z pochvy a má nažloutlý nádech. Na rozdíl od vaginózy existuje svědění vnějších pohlavních orgánů, při močení může dojít k pocitu pálení. Svědění nesouvisí s denní dobou. Kolem vaginálního otvoru se mohou objevit genitální bradavice.

Kandidová vaginitida u těhotných žen

Vyvíjí se u 30% těhotných žen na pozadí snížené imunity a výrazně sníženého vaginálního pH. Způsobeno kvasinkovou houbou Candida albicans. Často zaměňována s bakteriální vaginózou, někdy srovnávající dvě nemoci. Během těhotenství se může opakovat opakovaně. Vyžaduje pokaždé ošetření.

Jak odlišit od bakteriální vaginózy. Výtok je bílý, sýrový a kyselého zápachu (s vaginózou, zápachem shnilých ryb). Svědění, většinou večer a v noci, se zhoršuje po pohlavním styku nebo při horké lázni.

Jak odlišit náhlý výdatný výtok od úniku plodové vody.

Pokud se množství vypouštění přes noc zvýšilo, hovoří to ve prospěch úniku. Také při změně polohy těla může být výtok více. To však není přesný diagnostický bod. Pro potvrzení nebo vyvrácení podezření je proto nejlepší poradit se s lékařem nebo použít domácí testovací systém Amnishur..

Léčba bakteriální vaginózy

Léčba je individuální. Měl by být předepsán pouze lékařem po provedení všech diagnostických opatření. Není možné samostatně používat léky k léčbě bakteriální vaginózy, protože to může jen zhoršit situaci, prodloužit léčbu v budoucnu a zvýšit počet komplikací.

Bakteriální vaginóza

Mnoho nastávajících matek je zmateno, když jim předepisují testy na pohlavně přenosné infekce. Bohužel jsou tato onemocnění v dnešní době zcela běžná a často bez příznaků. Mezitím mezi nimi jsou ty, které mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, porodu a zdraví dítěte. Proto si tyto nemoci zaslouží zvláštní proslov..

Ekaterina Svirskaya,
Porodník-gynekolog, Minsk

V současné době je bakteriální vaginóza považována za stav doprovázený výskytem patologického vaginálního výtoku, ve kterém se nacházejí různé mikroorganismy. Toto onemocnění se vyskytuje u žen různého věku, od malých dívek po starší ženy. Jeho frekvence se pohybuje od 15 do 64%. Bakteriální vaginózu lze jen podmíněně připsat pohlavně přenosným infekcím - jde spíše o narušení „mikrobiální rovnováhy“, jakési vaginální dysbiózy.

Jak se nemoc vyvíjí?

Jak víte, kůže a sliznice zdravého člověka nejsou v žádném případě sterilní. Všichni žijeme ve spolupráci s mnoha mikroorganismy, které tvoří normální mikroflóru našeho těla. U zdravých žen jsou tedy hlavními obyvateli pochvy laktobacily (bakterie mléčného kvašení), které tvoří 95-98% celkové flóry. Produkují kyselinu mléčnou, čímž udržují kyselé prostředí ve vagině. Je to ochranný faktor zabraňující přemnožení dalších 20-30 druhů bakterií. Pod vlivem nepříznivých faktorů klesá počet laktobacilů, mění se kyselost prostředí a volné místo zaujímají mikroorganismy, které normálně žijí v pochvě v malém počtu. Z těchto bakterií se nejčastěji vyskytuje vaginální gardnerella (Gardnerella vaginalis). Je hlavní, ale ne jedinou příčinou bakteriální vaginózy. Odtud pochází další název choroby - gardnerelóza. Kromě gardnerelly s bakteriální vaginózou jsou často detekovány další mikroorganismy (bakterie rodu mobiluncus, bakteroidy, peptokoky, peptostreptokoky, mykoplazmy).

Následující faktory mohou ovlivnit složení vaginální mikroflóry:

 • užívání antibiotik a jiných antibakteriálních léků, hormonů;
 • hormonální změny během puberty, po potratu, porodu, v rozporu s menstruační funkcí;
 • snížená imunita, alergie;
 • změna klimatu, různé stresy;
 • užívání perorálních kontraceptiv, nitroděložních tělísek;
 • časté a nadměrné vaginální výplachy, používání antibakteriálních látek (například obsahujících TRICLOSAN), antiseptické roztoky;
 • používání spermicidů (látky, které ničí spermie - jsou součástí antikoncepčních čípků a vaginálních tablet), hygienické tampony;
 • dysfunkce a mikrobiální složení střeva.

Příznaky nemoci

Inkubační doba je 3 až 10 dnů, poté se objeví příznaky onemocnění. Hlavním příznakem jsou stížnosti na mírný (méně často - hojný) výtok šedavě bílé barvy s nepříjemným zápachem shnilých ryb. Zápach je způsoben aminy, které se tvoří během života gardnerelly. Vůně může být trvalá, objevuje se během menstruace, pohlavního styku, při mytí alkalickým mýdlem. Současně obvykle nedochází k zarudnutí a otoku vnějších pohlavních orgánů a stěn pochvy, téměř nikdy není bakteriální vaginóza doprovázena svěděním. V některých případech je onemocnění komplikováno zánětem vnitřních pohlavních orgánů, pak jsou bolesti v podbřišku, menstruační nepravidelnosti, dlouhá, silná menstruace. U bakteriální vaginózy prudce stoupá výskyt komplikací po gynekologických operacích, pooperační rány pravděpodobněji hnisají.

Průběh těhotenství

Během těhotenství se pod vlivem hormonů vytvářejí příznivé podmínky pro život laktobacilů. Výskyt bakteriální vaginózy u těhotných žen je proto nižší než u jiných žen. Bakteriální vaginóza během těhotenství se vyskytuje u 10 - 20% všech těhotných žen, polovina z nich nemá žádné příznaky. U těhotných žen s bakteriální vaginózou může vysoká koncentrace mikroorganismů v pochvě vést k pronikání těchto bakterií do horních pohlavních orgánů (dělohy a přívěsků). U těchto žen je infekce membrán plodového močového měchýře a placenty pozorována dvakrát častěji, takzvaná chorioamnionitida je impozantní komplikací těhotenství, která ohrožuje život matky a plodu. Zánět membrán může navíc vést k jejich prasknutí a vylití vody dlouho před očekávaným datem narození. V tomto případě je těhotenství ukončeno nebo dochází k předčasnému porodu..

Infekce u matky může vést k infekci u dítěte. Děti s nitroděložní infekcí se rodí oslabené, s nízkou tělesnou hmotností, vrozenou pneumonií a po narození se u nich mohou objevit infekční kožní léze, zánět pupečníkové rány. Delší hladovění kyslíkem může v důsledku nedostatečné funkce infikované placenty vést k neurologickým problémům dítěte.

Kromě toho bakteriální vaginóza zvyšuje výskyt poporodních komplikací u matky, zejména pokud byl porod proveden císařským řezem. Zejména se zvyšuje frekvence zánětu vnitřního povrchu dělohy (endometritida), hnisavý zánět mléčné žlázy (mastitida). Pravděpodobnost endometritidy s bakteriální vaginózou je 10krát vyšší než u zdravých žen.

Diagnostika

Diagnóza je založena na datech z klinického vyšetření a metodách laboratorního výzkumu. Existují čtyři hlavní příznaky bakteriální vaginózy a pro diagnostiku jsou nezbytné alespoň tři ze čtyř příznaků:

1. Přítomnost příznaků charakteristických pro onemocnění, tj. homogenní, tekutý, rybí páchnoucí výtok ulpívající na vaginální stěně.

2. Posílení „rybího“ zápachu při přidávání alkalických roztoků do vaginálního sekretu.

3. Alkalická povaha prostředí v pochvě.

4. Přítomnost příslušných změn ve výsledcích analýz vaginálních nátěrů.

Mezi takové změny patří zejména detekce „klíčových buněk“ v nátěrech. Tyto buňky jsou buňky vaginálního epitelu, pokryté, jako by byly „pepřeny“, malými tyčinkami (gardnerella). Takové buňky se nacházejí v nejběžnějším vaginálním nátěru, který je bez výjimky odebrán všem těhotným ženám..

V obtížných případech lze k diagnostice použít identifikaci DNA gardnerella - polymerázová řetězová reakce (PCR).

Řízení těhotenství a léčba

Cílem léčby bakteriální vaginózy je obnovit normální složení vaginální mikroflóry a eliminovat příznaky onemocnění a ne zcela zničit gardnerellu. U netehotných žen se léčba podává, pouze pokud jsou přítomny příznaky. Protože přítomnost bakteriální vaginózy během těhotenství je spojena s vysokým rizikem komplikací, těhotné ženy potřebují léčbu, i když jsou bez příznaků, zejména pokud hrozí předčasný porod. K léčbě bakteriální vaginózy u těhotných žen se nejčastěji používá METRONIDAZOL (TRICHOPOL, KLION, METROGIL) nebo ORNIDAZOL (TIBERAL). Četné studie neodhalily teratogenní účinky (schopnost způsobit malformace) těchto léků na plod, avšak kvůli možným negativním účinkům se nepoužívají v prvním trimestru těhotenství. Léčba se obvykle provádí po 20 týdnech těhotenství. Souběžně s užíváním tablet uvnitř jsou přípravky METRONIDAZOLE předepisovány lokálně ve formě vaginálních tablet. Přípravky založené na CLINDAMYCINU (DALACIN) lze také použít během těhotenství po 20 týdnech ústy, ale vaginální krémy CLINDAMICIN se obvykle nepředepisují, protože při použití těchto forem existují důkazy o zvýšení počtu předčasných porodů. Antibakteriální léčba je v případě potřeby doplněna použitím imunokorektorů (KIPFERON, VIFERON), antialergik, s přihlédnutím k kontraindikacím způsobeným těhotenstvím.

Léčba sexuálních partnerů není nutná, protože to nemá vliv na úspěšnost léčby a frekvenci relapsů onemocnění u těhotných žen. Antibakteriální léky zabíjejí pouze gardnerellu, ale nevytvářejí podmínky pro obnovení normálního obsahu bakterií mléčného kvašení. Po léčbě se proto často vyskytuje vaginální kandidóza (afty). Navíc i po léčbě v kterékoli fázi těhotenství se příznaky bakteriální vaginózy mohou opakovat, proto je nutné tři až čtyři týdny po léčbě podstoupit kontrolní studii o složení vaginální mikroflóry. Pokud testy neodhalí gardnerellu nebo kandidu, jsou předepsány léky, které obnovují normální mikroflóru pochvy (ACILACT, LACTOBACTERIN, BIFIDIN).

Během léčby je nutné jíst častěji fermentované mléčné výrobky obohacené živými kulturami bakterií a také produkt obsahující hrubé vlákniny.

Prevence

Prevencí bakteriální vaginózy je vyloučení faktorů, které ovlivňují složení vaginální mikroflóry. Před těhotenstvím je vhodné vyšetřit na gardnerelózu a pohlavně přenosné infekce. Pokud jsou zjištěna onemocnění, je nutné podstoupit celý průběh léčby, včetně antibakteriálních léků a látek, které obnovují normální mikroflóru. S častými relapsy bakteriální vaginózy v těhotenství je možné použít vakcínu SOLKO TRIKHOVAK. Po aplikaci této vakcíny jsou vytvořeny podmínky pro růst laktobacilů, které zabraňují opakování bakteriální vaginózy. První příznaky zlepšení stavu se začnou projevovat tři týdny po aplikaci vakcíny.

Období jsou důležitou součástí bytí ženy. Jejich začátek se shoduje s dospíváním (11–13 let) a určuje připravenost těla na početí dítěte. Každý měsíc probíhá v děloze příprava na oplodnění vytvořením nové sliznice.