Jak se léčí bakteriální vaginóza: seznam léků, recenze

Změny ve složení vaginální mikroflóry jsou jednou z příčin bakteriální vaginózy. Jak se s takovým onemocněním zachází, jaké jsou důvody jeho vývoje - každá žena uvažuje o odpovědích na takové otázky. Zkusme na to přijít.

Bakteriální vaginóza

Takže podrobněji. Bakteriální vaginóza je infekční onemocnění. Často je zaměňována se zánětem. Mnoho žen ví, co je bakteriální vaginóza. Ve většině případů neexistují žádné zjevné příznaky přítomnosti onemocnění. Taková nemoc se začíná rozvíjet, když se významně zvyšuje počet oportunních mikroorganismů v mikroflóře vnitřních orgánů žen. To významně snižuje přítomnost prospěšných acidofilních bakterií. U normální vaginální mikroflóry vždy existuje malá část patogenních organismů (candida, gardnerella). Jsou však v tak minimálním množství, že nemohou plně a masivně růst. Když nastanou okolnosti (pohlavně přenosné choroby, užívání antibiotik, nitroděložní antikoncepce), kvůli kterým se sníží obsah prospěšných bakterií, dojde k prudkému nárůstu počtu patogenů a vyvine se bakteriální vaginóza.

Vaginální dysbióza není považována za genitální infekci. Muži tento typ onemocnění nedostanou, ale mohou být nositeli. Je nutné věnovat pozornost zdraví nejen ženy, ale i jejího partnera, pokud je příčinou poruchy mikroflóry pohlavní infekce, HIV. V ostatních případech bude hlavním problémem normalizace mikroflóry u spravedlivého pohlaví. Zdraví lidé bez ohledu na pohlaví mají v těle malý počet podmíněně patogenních mikroorganismů, které jsou neškodné.

Příčiny vaginitidy

Vaginální mikroprostředí připomíná jakýsi systém. Pokud je žena zdravá, mikroflóra se skládá z laktobacilů. Hrají roli ochránců ženských pohlavních orgánů. Je to způsobeno přeměnou glykogenu na kyselinu mléčnou nezbytnou pro ženské tělo a produkcí peroxidu vodíku. Laktobacily regulují vaginální kyselost.

Zdravé kyselé vaginální prostředí produkované peroxidem vodíku inhibuje nárůst podmíněných patogenů (stafylokoky, Escherichia coli, gardnerella). Takové mikroorganismy jsou při provádění testů rozmazání vždy detekovány, ale v minimálním množství. Jakmile se stávající laktobacily přestanou zvyšovat a úměrně se zvyšuje počet patogenů, začíná se rozvíjet vaginální dysbióza. Zjištění důvodů odpoví na otázku, co je bakteriální vaginóza.

Faktory ovlivňující mikroflóru

Důležitý bod. Hlavní faktory narušení mikroflóry jsou:

 • zhoršení imunity, stres, užívání imunosupresiv;
 • antibiotická terapie;
 • změněná střevní mikroflóra;
 • těžké hypotermie těla;
 • změny v hormonálních hladinách (těhotenství, menopauza), léčba hormonálními látkami;
 • gynekologická onemocnění, včetně potratů, která vedla ke změnám v menstruačním cyklu;
 • nepravidelné intimní vztahy nebo absence stálého partnera;
 • nekontrolované sprchování a ochrana spermicidy, měděnými nitroděložními těly, plasty;
 • mytí vonným mýdlem, časté používání vaginálního deodorantu.

Příznaky vaginální dysbiózy

Výsledkem změn ve složení vaginální mikroflóry je mnohonásobné množení oportunních bakterií (gardnerella, candida), saprofytů (E. coli, streptokoky) a pohlavních patogenů (gonokoky, chlamydie, Trichomonas). Při určování onemocnění, jako je bakteriální vaginóza, jak se léčí, se zeptají specialisty - ošetřujícího gynekologa.

Některé příznaky naznačují problémy s kvalitou mikroflóry v pochvě. Mezi nimi:

 • silný vaginální výtok, obvykle se specifickým „rybím“ zápachem;
 • svědění genitálií;
 • výtok je různorodý, a to jak barvou, tak strukturou, která závisí na převládajícím typu patogenu;
 • bolestivé pocity při močení v perineu;
 • nepohodlí v intimním životě;
 • silná menstruace.

Typy bakteriální vaginózy

Zvažte odrůdy. V závislosti na úrovni přítomnosti laktobacilů je vaginóza:

 • kompenzované - laktobacily zcela chybí, ostatní ukazatele však odpovídají normě, která dává předpoklady pro rozvoj zánětlivého procesu;
 • subkompenzováno - na pozadí zhoršení kvality mikroflóry laktobacilů se projevují zvýšení leukocytů, což naznačuje zánět;
 • dekompenzovaná - laboratorně potvrzená přítomnost patogenů a absence „dobré“ mikroflóry.

Po konzultaci s lékařem a absolvování testů lze potvrdit bakteriální vaginózu. Jak se tato nemoc léčí? Dnes existuje mnoho dostupných léků a receptů tradiční medicíny..

"Trichopolus"

Při používání antimikrobiálních léků se mnozí zbavují bakteriální vaginózy. Jak se s nimi zachází, jaké lidové léky a léky pomáhají v boji za normální mikroflóru? Čím dříve je nemoc detekována, tím snazší je zastavit její průběh. Nejprve je nutné eliminovat oportunní flóru. Poté - obnovit normální mikroflóru pochvy pomocí eubiotických léků.

Léky na bakteriální vaginózu jsou ve většině případů předepisovány ve formě antimikrobiálních léků, které zahrnují metronidazol. Jedním z nich je „Trichopol“. U bakteriální vaginózy může být předepsán ošetřujícím lékařem. Tento lék se velmi rychle rozpouští v žaludku, rovnoměrně se rozptyluje vnitřními orgány. Osmdesát procent léku se vylučuje ledvinami. Na pozadí metabolismu "Trichopolum" se barva moči často mění na hnědou. Aby byl proces léčby bakteriální vaginitidy produktivní, stačí konzumovat 0,5 g Trichopolum ráno a večer po dobu sedmi dnů. Nebo 2 g najednou.

„Hexicon“

Mnoho nemocných žen se rozhodne použít jiné formy léčby. Jaké čípky pro bakteriální vaginózu jsou nejúčinnější a nejvhodnější pro řešení problému - musíte se na to zeptat svého ošetřujícího gynekologa. Lék "Geksikon" je předepsán k léčbě a prevenci pohlavně přenosných chorob. V případě nechráněného pohlavního styku musí být droga užita do dvou hodin.

"Hexikon" je vaginální čípek, jehož základ tvoří chlorhexidin biglukonát. Je to antiseptikum lokálního působení na nejjednodušší grampozitivní a gramnegativní mikroorganismy. Lék nemá žádný negativní účinek na vaginální mikroflóru. Tento typ léku mohou užívat těhotné ženy, protože se neabsorbuje do krve, ale přímo ovlivňuje zánětlivý proces..

Přípravek "Geksikon" pro bakteriální vaginózu je předepsán až na deset dní. Čípky musí být injikovány ráno a večer a umístěny hluboko do těla. Jednou z nevýhod tohoto léku je malý výtok léku, který se taví pod vlivem tělesné teploty ženy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat skutečnosti, že během léčby musí být sexuální aktivita dočasně zastavena. Léčba by měla být zahájena bezprostředně po skončení poslední menstruace. Pokud se během léčby objeví menstruační tok, musí být aplikace přípravku „Geksikon“ pozastavena a po jejím ukončení obnovena.

"Pimafucin"

Používání antibiotik k léčbě bakteriální vaginózy může vést k houbovým infekcím. V boji proti němu je lék "Pimafucin" vynikající. Lék je vaginální čípek podlouhlého tvaru. Natamycin, který je účinnou látkou, dobře působí proti houbovým infekcím.

Doba užívání léku "Pimafucin" pro bakteriální vaginózu je od tří do šesti dnů, v závislosti na závažnosti onemocnění. Každý den, před spaním, je nutné umístit drogu do pochvy. Pro hlubší penetraci je vhodné provést proceduru vleže na zádech. Pokud je infekce závažná, může ošetřující lékař doporučit použití tablet a krému Pimafucin.

Tradiční metody v boji proti bakteriální vaginóze

Pokud je onemocnění spojeno s jednoduchou změnou ve složení vaginální mikroflóry, lze použít nejjednodušší prostředky. Je však třeba mít na paměti, že pouze po návštěvě lékaře a určení typu onemocnění lze léčbu kombinovat s použitím tradiční medicíny.

Ze stávajících receptů si můžete vybrat nejvhodnější pro ženu. Bylinné koupele:

 • dubová kůra o objemu dvě stě padesát gramů musí být ponořena do studené vody, nechat vařit po dobu čtyř hodin, vařit čtvrt hodiny a míchat s vodou ve vaně;
 • oves, ořechové listy, plody jalovce, dubová kůra, heřmánek, smíchejte ve stejném poměru. Pro litr vroucí vody vezměte jednu sklenici sbírek a duste na mírném ohni asi hodinu. Přidejte napuštěný vývar do lázně
 • nalijte jednu polévkovou lžíci se sklenicí vroucí vody a vařte několik desítek minut. Trvejte na termosce po dobu tří hodin, vypusťte. V noci sprchujte týden teplým vývarem;
 • vezměte 2 čajové lžičky dubové kůry a slézu, tři čajové lžičky šalvěje, pět čajových lžiček heřmánku a ořechové listy, směs promíchejte. Pro dvě čajové lžičky kolekce použijte jeden litr vroucí vody, vařte třicet minut na mírném ohni, přeceďte. Provádějte sprchovací proceduru dvakrát denně;
 • nalijte dvě lžíce měsíčku se sklenicí vroucí vody, vařte ve vodní lázni po dobu patnácti minut, vypusťte. Sprcha ráno a večer.
 • navlhčete gázový tampon agávovým džusem a vložte jej do pochvy před spaním;
 • vezměte olivový a rakytníkový olej ve stejném poměru. Nasyťte gázový tampon směsí oleje a vložte jej v noci hluboko do pochvy.

Pokud si nejste jisti, zda jsou příznaky skutečně podobné bakteriální vaginóze, než byste měli léčit doma, je lepší si ihned domluvit schůzku s gynekologem. Pouze kvalifikovaná lékařská prohlídka a laboratorní testy pomohou stanovit správnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu. Ignorování infekce nebo nevhodná léčba může vést k dalším komplikacím a dalším problémům..

Bakteriální vaginóza: příznaky, diagnostika a léčba

Diagnóza bakteriální vaginózy se týká změny normální flóry pochvy. Lékaři také nazývají toto onemocnění vaginální dysbiózou..

Co je bakteriální vaginóza

Za normálních podmínek v ženských orgánech existuje mnoho bakterií mléčného kvašení (Lactobacillus acidophilus nebo Doderleinův bacil a laktobacily). Díky těmto mikroorganismům se vytváří kyselé prostředí. Během sexuálního onemocnění zpravidla počet mikroorganismů mléčného kvašení klesá a poté jsou nahrazovány patogenními nebo spíše oportunními bakteriemi. Takové mikroorganismy vyvolávají rozvoj onemocnění s oslabeným imunitním systémem. Tento jev je důvodem poklesu úrovně kyselosti v pochvě. Dříve se věřilo, že bakteriální vaginóza se vyskytuje v důsledku pronikání jakéhokoli druhu mikroorganismu. V důsledku toho vzniklo druhé jméno pro bakteriální vaginózu - gardnerella nebo hemofilní vaginitida. Dosud bylo zjištěno, že bakteriální vaginóza se nevyskytuje kvůli jednomu mikrobu, ale kvůli nerovnováze mezi různými druhy bakterií. Výsledkem je, že bakteriální vaginóza není infekční onemocnění a není sexuálně přenosná. Na rozdíl od vaginitidy nevyvolává bakteriální vaginóza zánět pochvy..

Je možné získat bakteriální vaginózu sexuálně??

Hned je třeba poznamenat, že tato sexuální choroba nepatří k pohlavně přenosným chorobám. Bakteriální provokatéři vaginózy (především gardnerella) mohou být přenášeni pohlavním stykem. Jejich přenos z jednoho nosiče na druhého však onemocnění ještě nezpůsobuje, protože tyto mikroorganismy jsou v normální flóře pochvy u mnoha žen přítomny v malém množství..

Sexuální styk bez použití antikoncepce však ovlivňuje výskyt bakteriální vaginózy. To se nevztahuje na samotnou infekci, ale na skutečnost, že když se partner změní, změní se flóra pochvy.

Rizikové faktory pro rozvoj bakteriální vaginózy

Je možné připustit, že bakteriální vaginóza je přítomna v následujícím případě:

- Nedávno se sexuální partner změnil;

- Antibiotika byla nedávno užívána;

- Několik týdnů docházelo k častým změnám sexuálních partnerů;

- Existuje nitroděložní tělísko;

- Byly použity antikoncepční krémy a čípky, které obsahují 9-nonoxynol (například Nonoxynol, Patenttex Oval);

- Nedávno bylo provedeno sprchování;

- Nedostatek osobní hygieny.

Výše uvedené faktory nejsou hlavní příčinou patologického procesu, negativně však ovlivňují vaginální prostředí a vyvolávají výskyt bakteriální vaginózy.

Příznaky bakteriální vaginózy

Hlavním příznakem bakteriální vaginózy je hojný šedivý vaginální výtok. Mohou být až 30 ml denně. Výtok má poměrně tekutou konzistenci, charakteristický rybí zápach, který je po pohlavním styku bez antikoncepce intenzivnější, protože alkalické pH spermatu zvyšuje produkci těkavých aminů. Někdy během pohlavního styku můžete zaznamenat pocit pálení nebo nepohodlí, stejně jako podráždění vulvy. V některých případech dochází k bakteriální vaginóze bez nepohodlí..

Bakteriální vaginóza: fotografie

Diagnóza bakteriální vaginózy

Za účelem identifikace onemocnění se provádějí následující diagnostické metody:

- Analýza nátěru pod mikroskopem;

- Výsev vaginální mikroflóry, kvantitativní a kvalitativní výzkum ke stanovení stupně dysbiózy;

- Stanovení typu všech původců choroby, včetně gardnerelly, pomocí moderních systémů API;

- Stanovení citlivosti izolovaných patogenů na antibiotika a bakteriofágy, což umožňuje zvolit léky k léčbě;

- Stanovení genetického materiálu gardnerelly v polymerázové řetězové reakci, nejcitlivější test, ale není specifický pro gardnerellu.

Pro stanovení přesné diagnózy je třeba vyloučit nemoci jako: ureaplasmóza u žen, vaginální kandidóza, trichomoniáza u žen a další pohlavně přenosné choroby.

Když nátěr naznačuje bakteriální vaginózu

Diagnóza bakteriální vaginózy se provádí v důsledku charakteristického vaginálního výtoku, změn vaginálního nátěru a snížení kyselosti. Mnoho pacientů se o diagnóze dozví z výsledků stěrů ve středu. Pokud má pacient bakteriální vaginózu, jsou v nátěru přítomny následující změny:

- Mnoho klíčových buněk (buňky vaginálního epitelu, které jsou pokryty velkým počtem kokobacilů);

- Velké množství kokco-bacilárních forem (bakterie ve formě koků a tyčinek);

- Baktérie mléčného kvašení prakticky chybí;

- Leukocyty jsou na normální úrovni nebo mírně zvýšené;

- Přítomnost Mobiluncus;

- PH výboje přesahuje 4,5.

Diferenciální diagnostika bakteriální vaginózy pochvy s trichomoniázou, kandidózou a ureaplasmózou

ZnameníVaginální kandidóza nebo drozdTrichomoniasisBakteriální vaginózaUreaplasmóza
Vůně výtokuKyselá sladká vůněSilný páchnoucí zápach rybNepříjemný rybí zápachMůže mít přírodní nebo čpavkový zápach
Povaha vypouštěníBohatá, hustá, homogenní, mléčná, tvarohová konzistenceBohatá, pěnivá, hnisavá, žlutozelená barva.Bohatá, tekutá, šedobílá, může být pěniváBohaté, zakalené, někdy bělavé barvy, mezi cykly může být hnědá skvrna
CítitPálení a svědění v pochvě, nepohodlí a bolest při močení a při pohlavním styku se pocit pálení zesiluje, když žena sedí se zkříženýma nohamaTěžké vnější a vnitřní svědění v pochvě a vnějších genitáliích, hyperemie vaginální sliznice, poruchy močeníVaginální svědění, nepohodlí při pohlavním stykuBolest v podbřišku, nepohodlí při pohlavním styku, svědění a pálení v oblasti genitálií

Léčba bakteriální vaginózy

Prvním důvodem k zahájení léčby je pravidelné vaginální vylučování. Kromě toho se tento jev po chvíli vyvine do zánětlivého a infekčního procesu. Během léčby je nutné především obnovit správnou rovnováhu vaginálních mikroorganismů, nejen odstranit patogenní mikroby.

Dlouhodobá dysbióza, která je přítomna u bakteriální vaginózy, může nepříznivě ovlivnit imunitní systém, což mu umožňuje oslabit, což může vést k dalším onemocněním nebo způsobit zhoršení chronických.

Podívejme se na to, jak se léčí bakteriální vaginóza, pokud se objeví poprvé, mějte na paměti, že pokud se onemocnění opakuje, léčba se zvýší nebo přejde na jiné léky.

Mějte na paměti následující: následující léky jsou vybírány individuálně a pouze lékařem. Před zahájením léčby je důležité navštívit ošetřujícího gynekologa a poradit se s ním a měli byste se také ujistit, že jste podstoupili vyšetření.

Specifická léčba bakteriální vaginózy

Specifická léčba zaměřená na zničení mikroorganismů, které způsobily onemocnění.

Režim léčby bakteriální vaginózy

Orálně

■ Metronidazol (Trichopol) 2 gr. jednou uvnitř.

■ Metronidazol (Trichopol) 250 mg, užívejte jednu tabletu dvakrát denně (ráno a večer) s jídlem nebo po jídle. Kurz je 10 dní.
Při užívání metronidazolu může moč zbarvit červenohnědě kvůli přítomnosti ve vodě rozpustného pigmentu, který je výsledkem metabolismu metronidazolu.

■ Tinidazol 2 g denně, to jsou 4 tablety po 500 mg (léčba trvá 2 dny) nebo 1 g denně - 2 tablety (léčba trvá 5 dní).

■ Klindamycin 150 mg. Je nutné užívat 1 tabletu 4krát denně. Doba léčby - 7-10 dní.

■ Ornidazol (Tiberal) 500 mg. 1 tableta nebo kapsle dvakrát denně. Průběh léčby je obvykle 5 dní.

Vaginálně

■ Clindamycin (Dalacin) 2% 100 mg (vaginální krém). Jeden aplikátor (5 g krému) by měl být injikován v noci. Doba léčby - 1 týden.

■ Metronidazol (Flagil, Metrogyl) 500 mg (vaginální čípky). V noci musíte zadat jednu svíčku najednou. Průběh léčby je 10 dní.

■ Neo-penotran forte je kombinovaný lék, který se skládá z metronidazolu a
mikonazol. Má antimikrobiální a protiplísňové účinky. 1 čípek se zavádí hluboko do pochvy v noci po dobu 7-14 dnů.

■ Fluomisin jeden vaginální čípek před spaním po dobu 6 dnů.

■ Betadin (povidon jod) 200 mg. jednu svíčku na týden.

■ Chlorhexedin biglukanát (Geksikon) 1 svíčka 2krát denně po dobu 1 týdne.

Imuno-korekční léčba bakteriální vaginózy

Viferon 1 rektální čípek 2krát denně každých 12 hodin denně po dobu 5-10 dnů.

Acidofilní laktobacily s bakteriální vaginózou

Acylact se zavádí 1 čípek 2krát denně po dobu 5-10 dnů. Acylakt v čípcích je kontraindikován u kandidózy, protože rychlý posun pH na kyselou stranu podporuje růst plísní.

Obnova střevní mikroflóry

Při užívání antibiotik jsou léky předepisovány společně: linex nebo bifiform.

Normalizace úrovně PH

Biopham je prostředek k obnovení vlastní mikroflóry intimní zóny vytvořením nejpříznivějších podmínek díky obsahu kyseliny mléčné, která udržuje pH 3,8-4,5. Vaginální látky, které obsahují kmeny laktobacilů, jsou navrženy tak, aby nahradily vlastní mrtvou mikroflóru, je však těžké předpovědět míru přežití cizí mikroflóry. Biofam nejen vytváří příznivé prostředí pro růst a reprodukci vlastní mikroflóry, ale také díky glykogenu - výživnému substrátu - podporuje jejich životně důležitou aktivitu a tymiánový olej snižuje pravděpodobnost nárůstu patogenních kmenů a relapsu.

Probiotika pro bakteriální vaginózu

Probiotika jsou léky, které obsahují užitečné mikroorganismy, které jsou důležité pro mikroflóru pochvy a pomáhají ji chránit před infekcemi. Tyto zahrnují:

■ Vagilak (perorální tablety).

■ Gynoflor (vaginální tablety).

Probiotický režim je následující:

- Týden přijetí bez přerušení.
- Týden odpočinku.
- Sekundární přijímací týden.

Toto schéma léků umožňuje vyhnout se opětovné infekci po určité době po ukončení léčby antibiotiky. Užívání probiotik není během těhotenství a kojení povoleno.

Léčba bakteriální vaginózy během těhotenství

Stává se, že bakteriální vaginóza způsobuje předčasný porod, proto je důležité tuto nemoc okamžitě léčit. Léky, které jsou předepisovány těhotným pacientkám, musí být užívány s nástupem 2. trimestru těhotenství, to znamená ne dříve než 13 týdnů. Během těhotenství je ornidazol povolen 1 tableta 2krát denně po dobu 5 dnů nebo metronidazol 250 mg, který by měl být užíván 1 tabletu 2krát denně. Délka léčby je 10 dní. Klindamycin je v těhotenství kontraindikován. Může být také předepsána lokální léčba metronidazolem nebo Neo-Penotranem forte. Používání pouze vaginálního krému nebo masti nevylučuje riziko komplikací bakteriální vaginózy během těhotenství. Acylakt ve svíčkách lze použít v kterémkoli semestru těhotenství (1, 2 a 3), při absenci drozdů.

Tabulka léčby bakteriální vaginózy

Je třeba zacházet s mým manželem (sexuálním partnerem)?

Podle statistik byly u většiny mužské populace, jejíž sexuální partneři onemocněli, nalezeni hlavní provokatéři bakteriální vaginózy (gardnerella a jiné tyčinky) v močové trubici. To může naznačovat, že se bakterie během nechráněného sexu mohou pohybovat z pochvy do mužské močové trubice..
Muži však nemusí být léčeni. Mnoho studií ukázalo, že terapie se sexuálními partnery nemá vliv na zlepšení stavu ženy a pravděpodobnost sekundárního onemocnění se nesnižuje..

Muž může potřebovat léčbu, když se u ženy poprvé neobjeví bakteriální vaginóza nebo když byly diagnostikovány pohlavně přenosné choroby.

Proč je bakteriální vaginóza nebezpečná?

Bakterie, které vyvolávají patologický proces v bakteriální vaginóze, jsou velmi náchylné k jednoduché lékařské léčbě a onemocnění lze snadno vyléčit. Pokud je však onemocnění ignorováno, mohou se objevit následující komplikace:

- Zánět přívěsků dělohy, vaječníků a vejcovodů (adnexitida);

- Zánět dělohy (chronická endometritida);

Bakteriální vaginóza

Obecná informace

Bakteriální vaginóza se také nazývá gardnerelóza a je nezánětlivé infekční onemocnění. Hlavním projevem patologie je prudký pokles nebo úplná absence laktoflory, stejně jako její nahrazení komunitou polymikrobiálních asociací s Gardnerella vaginalis a anaerobními mikroorganismy. Jejich koncentrace uvnitř pochvy může dosáhnout stovek miliard kolonie tvořících nebo genomových prvků na ml, vaginálně oddělených. Existuje široká škála typů mikroorganismů, které iniciují bakteriální vaginózu, ale vzhledem k absenci leukocytů ve vaginálním prostředí, které způsobují zánětlivé reakce, terminologie koncept vaginitidy vylučuje.

Podle ICB-10 (mezinárodní klasifikace desáté revize) je bakteriální vaginóze nebo jinak gardnerelóze přiřazen kód B96 a je pojmenován jako další specifikovaní bakteriální agens, které způsobují onemocnění.

Informace o Gardnerella vaginalis

Bakterie rodu Gardnerella objevil americký bakteriolog Herman Gardner v roce 1955. Jsou to fakultativní anaeroby a jsou neustále přítomni ve vaginální mikroflóře sexuálně zralých žen. Vývoj gardnerelózy ničí zástupce normální mikroflóry. Obvykle chybí v mužském těle, ale pokud je zpožděno, stává se muž nositelem gardnerelózy a je schopen infikovat ženu v případě nechráněného sexu.

Mikrografy Gardnerella vaginalis

Patogeneze

Normálně u žen v sexuálním věku (v průměru 16-42 let) vaginální biocenóza sestává hlavně (95%) z mikroaerofilních laktobacilů, dříve nazývaných Doderleinovy ​​tyčinky. Vaginální mikroflóru navíc představují různé typy grampozitivních bacilů (Lactobacillus, Eubacterium, Corynebacterium, Propionibacterium, Bifidobacterium, Clostridium), gramnegativní obligátní anaerobní tyčinky (Bacteroides, Porphyromonas, grampozitivní tyčinky, Peptostreptococcus, Streptococcus viridians, Staphylococcus atd.), Gramnegativní koky (Acidominococcus fermentans, Veilonella, nepatogenní Neisseria), enterobakterie (Enterobacter, Echerihia coli, Klebsiella), Citrobacter atd..

Hlavní funkcí laktobacilů při kolonizaci vaginální sliznice je vytvoření ekologické bariéry a díky tomu zajištění rezistence (stability) vaginální mikroflóry. Implementace ochranných vlastností laktobacilů se provádí různými způsoby, včetně:

 • antagonistická aktivita;
 • produkce lysozymu;
 • adhezivní vlastnosti;
 • a nejdůležitější věcí je uvolňování peroxidu vodíku a tvorba kyselin.

Normálně by vaginální prostředí mělo mít kyselou reakci (hodnota pH v rozmezí 3,8-4,5) kvůli výsledné kyselině mléčné (metabolické produkty bakterií mléčného kvašení). Při poklesu hodnot pH v pochvě je inhibován růst patogenní a oportunní mikroflóry, nejčastěji zastoupené streptokoky, mykoplazmaty a ureaplasmy, obligátními anaeroby (bakteroidy, peptokoky) a nejčastěji 95% - gardnerella. Jsou nejvíce patogenní, protože vedou k tvorbě biofilmů, zvyšují riziko infekce HIV, kolonizaci a infekci močových cest, jsou schopné adheze k povrchu epiteliálních buněk a produkci různých cytotoxinů, například vaginolysinu, mukolytických enzymů a hemolysinu.

Porušení rovnováhy vaginálního biotopu vlivem jakýchkoli vnějších a vnitřních faktorů snižuje hustotu kontaminace sliznice uvnitř pochvy laktobacilem. Současně jsou nahrazeny anaerobními a fakultativními anaerobními mikroorganismy, které v průběhu své vitální aktivity uvolňují těkavé mastné a aminokarboxylové kyseliny. Když se rozloží na těkavé deriváty amoniaku - kadaverin a putrescin, změní se složení vaginálních sekretů, což jim dá nepříjemný odpudivý zápach. U bacvaginózy nedochází k zánětlivé reakci, a proto se počet leukocytů nezvyšuje.

Dlouhodobé přetrvávání infekce v genitálním traktu a časté relapsy bakteriální vaginózy jsou obvykle způsobeny tvorbou biofilmu na stěnách pochvy. Biofilm narušuje samoléčebné procesy vaginální mikroekologie a při rekurentní bakteriální vaginóze často přetrvává i po úspěšné léčbě a eliminaci dalších klinických příznaků.

Klasifikace

V závislosti na přítomnosti projevů je bakteriální vaginóza asymptomatická as klinickými projevy. Rozlišujte také formy jako bakteriální vaginóza (gardnerelóza) horních pohlavních cest, urogenitální trakt žen, urogenitální trakt mužů, stejně jako gardnerelóza těhotných žen.

Příčiny bakteriální vaginózy

Navzdory rezistenci laktobacilů je vaginální mikroflóra velmi variabilní a je ovlivněna mnoha exogenními a endogenními faktory. Hlavní příčiny bakteriální vaginózy jsou:

 • fyziologicky založené hormonální změny, včetně těhotenství, dospívání (puberty), menopauzy;
 • anamnéza onemocnění reprodukčního systému zánětlivého typu;
 • porušení nebo jednotlivé fáze menstruačního cyklu, které mírně otevírají hltan, způsobují nepřítomnost sliznice, přítomnost živného média, převahu anaerobních bakterií;
 • sexuální život (frekvence, úroveň aktivity, mít jednoho stálého sexuálního partnera);
 • podchlazení;
 • chyby napájení;
 • hormonální terapie;
 • užívání antibiotik (dlouhodobé a nekontrolované);
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • chirurgické operace;
 • přidružené nemoci, včetně diabetes mellitus, obezity, anémie, imunodeficience atd..

Všechny tyto faktory - společně a samostatně, vedou k rozvoji bakteriální vaginózy - významné snížení počtu laktobacilů ve vaginálním prostředí, což způsobuje kolonizaci pochvy Gardnerella vaginalis a dalšími přidruženými mikroorganismy (asi 200 druhů). Za predisponující faktory se považuje také nízká životní úroveň, alkoholismus, častý stres, polygamie a další „chyby“ sexuální aktivity (předčasný debut, nekonvenční sex, pohlavní styk během menstruace atd.)

Důvody mohou spočívat také v dlouhodobém používání nitroděložního tělíska, proto byste měli být pravidelně vyšetřováni u gynekologa, abyste při používání tohoto typu antikoncepce zabránili a včas odhalili onemocnění.

Příznaky bakteriální vaginózy

Hlavními příznaky bakteriální vaginózy jsou hojný vaginální výtok, obvykle bílé nebo šedavé barvy, nejčastěji s nepříjemným rybím zápachem a případně svěděním. Množství výtoku se může zvýšit před předpisy nebo po ukončení pohlavního styku. Mohou být pěnivé a lze je odstranit ze sliznice vatovým tamponem..

Další příznaky - dysfunkce moči a bolestivé pocity při pohlavním styku jsou obvykle způsobeny souběžnými chorobami. Nicméně nejčastěji je bakteriální vaginóza asymptomatická, v polovině případů s relapsy, bez ohledu na taktiku a úspěšnost léčby.

Prvními varovnými příznaky jsou bolesti břicha, silné menstruační krvácení, mírná horečka a snížené libido. Pokud je zjištěn některý z uvedených příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat svého rodinného lékaře.

Analýzy a diagnostika

K diagnostice „bakteriální vaginózy“ stačí detekovat DNA gardnerelly a jiné patogenní mikroflóry v molekulárně biologických studiích, ale lze použít i taková kritéria:

 • Amsel kritéria (musí být splněna 3 ze 4 podmínek) berou v úvahu klinické projevy patologie: přítomnost homogenního šedobílého výtoku, „rybí“ vůni, zvýšení pH nad 4,5 a identifikaci „klíčových“ buněk při studiu nativních přípravků.
 • „Zlatým standardem“ pro diagnostiku bakteriální vaginózy je Nugentova stupnice, která bere v úvahu výsledky stěrové mikroskopie a poměr morfotypů, za normální stav se považuje, pokud je skóre nižší než 3 body, 4–6 - cytogram označuje přechodný stav, více než 6 - patologie.
 • Hay-Isonova stupnice - také hodnotí stav mikroflóry od 0 do 4, kde 0 znamená nepřítomnost epiteliálních buněk a bakterií, v nedávné době mohla být provedena antibiotická léčba, 1 je normou, dominují laktobacily, 2 - přítomna je smíšená mikroflóra, gardnerella a případně anaerobní mikroorganismy rodu mobiluncus, 3 - označuje bakteriální vaginózu, ve které laktobacily prakticky chybí a převládá patogenní flóra, 4 - identifikovány grampozitivní koky a bakterie mléčného kvašení.

Léčba bakteriální vaginózy

Léčba se obvykle provádí doma, počínaje použitím antiseptické látky, jako jsou čípky Betadine, které umožňují vyloučit rezistenci na antibiotika.

Pokud se používají kombinované léky, léčba se provádí ve dvou fázích - nejprve antimikrobiální látky a poté - obnovení normální mikroflóry pochvy. Léky nejčastěji používané k léčbě bakteriální vaginózy jsou:

 • antiseptika, například Betadin;
 • kombinovaný agent - Terzhinan;
 • přípravky s účinnými látkami ze skupiny 5-nitroimidazolů, včetně metronidazolu, secnidazolu, ornidazolu atd.;
 • linkosamidy, jako je klindamycin.

Zpětná vazba na léčbu těmito léky je pozitivní, po jednom kurzu zmizí nepříjemné příznaky a není nutné další užívání probiotik. V každém druhém případě však dochází k relapsům. V tuto chvíli si prebiotika získávají velkou popularitu, která je schopna stimulovat růst jejich vlastní vaginální laktoflory, a nikoli cizích. Dobré výsledky a doporučení mají také přípravky obsahující kyselinu mléčnou..

Recenze léků nemusí být vždy objektivní, protože v každém konkrétním případě se vyvíjí jedinečná biocenóza a její náchylnost k léčbě se může výrazně lišit, proto je nejlepší, když léčebný režim zvolí kvalifikovaný lékař, který studoval vaši anamnézu a anamnézu.

Léčba bakteriální vaginózy lidovými léky

Hlavní metodou léčby bakteriální vaginózy lidovými léky je použití bylinných odvarů a infuzí ústy a sprchováním. Léky na léčbu bakteriální vaginózy lidovým způsobem se nejčastěji skládají z následujících léčivých rostlin:

 • dubová kůra je vynikajícím prostředkem pro sprchování, stačí 1 týden takových postupů s roztokem připraveným z 1 polévkové lžíce. sklenici vroucí vody (navíc ji musíte držet 10 minut ve vodní lázni, napnout, trvat na termosce po dobu nejméně 3 hodin);
 • třešňové ovoce - lze použít k přípravě odvaru - 1 polévková lžíce. ovoce ve 2 sklenicích vody, vařte 20 minut, poté přeceďte, ochlaďte a také použijte na sprchování po dobu 7 dnů;
 • echinacea, heřmánek, šípky, aloe, vlašské ořechy jsou vynikajícími přísadami do čaje a salátů, které pomáhají zvyšovat obranyschopnost těla a vyrovnávat mikroekologický stav zdraví žen.

Hodnocení dobrých čípků pro léčbu bakteriální vaginózy

Bakteriální vaginóza - první příznaky a léčebný režim Bakteriální vaginóza (gardnerelóza, vaginální dysbióza, vaginální dysbióza) je běžné onemocnění u žen spojené s porušením složení normální mikroflóry pochvy a zvýšením počtu dalších mikrobů v ní, včetně gardnerelly.

Povaha onemocnění závisí na mnoha faktorech, takže se zlepšením zdraví příznaky úplně zmizí. Nemoc není sexuálně přenosná a neovlivňuje muže. Při vzniku onemocnění hraje roli nechráněný pohlavní styk. Časté změny partnerů přispívají ke změnám ve vaginální mikroflóře.

Příčiny výskytu

Věda dosud plně nemá informace o tom, co ve skutečnosti vyvolává rozvoj nezánětlivého syndromu. Naléhavost tohoto problému se však každým rokem zvyšuje..

Faktory vyvolávající vývoj onemocnění zahrnují:

 • oslabení místní a obecné imunity;
 • špatná výživa;
 • dlouhodobá antibakteriální a hormonální terapie;
 • časté sprchování;
 • používání místních antikoncepčních prostředků (kondomy, krémy a čípky), které zahrnují 9-nonoxynol;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • nošení syntetického spodního prádla;
 • endokrinní a gynekologické patologie;
 • nedodržování základních pravidel osobní hygieny;
 • onemocnění střev.

V současné době je bakteriální vaginóza jedním z nejčastějších onemocnění u žen v aktivním reprodukčním věku (23 až 33 let). Podle statistik trpí vaginózou asi 30-35% žen, ale pouze polovina z celkového počtu pacientů si je vědoma svého problému kvůli přítomnosti charakteristického zápachu. Zbytek o tom zpravidla ani neví. [adsense1]

Terzhinan je bezpečná droga pro rychlé vyléčení


Terzhinan je antibakteriální léčivo se složitým účinkem (antibakteriální a antifungální). Léčivými látkami jsou neomycin sulfát - aminoglykosidové antibiotikum, které působí na pyogenní bakterie a vede k rozvoji bakteriální vaginózy..

Terzhinan navíc obsahuje ternidazol, který aktivně ovlivňuje patogenní mikroflóru a nystatin, který působí proti houbové mikroflóře..

Čípky jsou kontraindikovány v prvním trimestru těhotenství. Tento lék, včetně používá při léčbě jiných nemocí, například drozd, smíšené bakteriální a plísňové onemocnění.

Terzhinan může způsobit místní podráždění. Není předepsán pro dívky, ale pro dívky a ženy, které jsou sexuálně aktivní. Protože čípky je třeba vložit hluboko do pochvy..

Příznaky

Jediným příznakem bakteriální vaginózy je často přítomnost hojného vaginálního výtoku s nepříjemným zápachem zatuchlých ryb, což může být dlouhodobě znepokojující. Na počátku onemocnění je výtok tenký, bílý nebo šedivý.

Obecné příznaky bakteriální vaginózy jsou následující:

 • výtok s nepříjemným zápachem (rybí), ke kterému dochází v důsledku rozpadu aminů produkovaných anaerobními bakteriemi.
 • bohatý homogenní krémový vaginální výtok, šedobílý, přilnavý ke stěnám pochvy.
 • někdy dochází k vulvovaginálnímu podráždění ve formě svědění a pálení, nepohodlí během pohlavního styku.
 • příznaky vaginálního zánětu (vaginitida) jsou pozorovány u poloviny pacientů.
 • zřídka - poruchy močení a bolest v perineální oblasti.

Pokud onemocnění přetrvává po dlouhou dobu, více než 2 roky, objeví se následující příznaky:

 • barva výboje se změní na tmavě zelenou;
 • leucorrhoea mění svou konzistenci, stává se strmější nebo připomíná sýrovou hmotu;
 • také pro výtok s vaginální dysbiózou jsou charakteristické následující příznaky: časem zeslábnou a lepkají a jejich distribuce po vaginálních stěnách je rovnoměrná. Leucorrhoea se snadno odstraní ze stěn vatovým tamponem;
 • s dlouhotrvajícím procesem si řada pacientů stěžuje na mírné nebo střední svědění / pálení v pochvě (viz svědění v pochvě);
 • bolest při pohlavním styku (viz bolest při pohlavním styku);
 • objem vaginálního výtoku dosahuje 0,02 litru denně (vzhledem k tomu, že normální množství leucorrhoea není vyšší než 2-4 ml);
 • v řadě situací se k popsanému infekčnímu procesu připojuje patogenní flóra, která přispívá k rozvoji vaginitidy;
 • někdy jsou poruchy močení (časté a bolestivé močení u žen).

Charakteristickým rysem onemocnění je absence viditelných známek zánětu. To znamená, že při vizuálním vyšetření je pozorována fyziologická růžová barva vaginální sliznice. Pouze v některých případech u žen, které jsou v menopauze, jsou zaznamenány jednotlivé načervenalé tečky. [adsense2]

Rektální čípky Viferon

Hlavní účinnou látkou přípravku Viferon je interferon. Působí antivirově a také stimuluje imunitní systém, který je důležitý při léčbě bakteriální vaginózy. Při léčbě těchto léků můžete snížit dávku antibiotik, což je v mnoha situacích významné plus - zatížení jater a ledvin klesá.

Dávkování závisí na mnoha faktorech:

 1. Dospělí se závažnými infekcemi - 1 čípek 1 000 000 IU 2 r / den v intervalu nejméně 12 hodin. Kurz trvá 10 dní.
 2. U těhotných žen ve druhém trimestru svíčka 500 000 IU 2 r / den po dobu 10 dnů, poté se dávka individuálně snižuje.

Kontraindikací je těhotenství až 14 týdnů a nesnášenlivost složek léčiva. Při kojení je léčba svíčkami Viferon povolena, ale žena musí přísně dodržovat pokyny k použití nebo předpis lékaře. Nežádoucí účinky zahrnují svědění a pálení kůže nebo konečníku. Nejčastěji signalizují alergii, takže může být nutné lék zrušit..

Vážnost

Podle závažnosti vaginální dysbiózy existují:

Kompenzováno nebo 1 stupeňv nátěru není mikroflóra, epiteliální buňky jsou přítomny beze změny a zůstává možnost infekce jinými patogenními mikroorganismy.
Subkompenzováno nebo stupeň 2klesá obsah Doderleinových prutů, zvyšuje se gramnegativní a grampozitivní flóra, je zde 1 až 5 „klíčových“ buněk, mírný nárůst leukocytů - až 15 - 25.
Dekompenzované nebo 3 stupněžádné bakterie mléčného kvašení, existuje klinický obraz nemoci, „klíčové“ buňky všude, různé patogenní a fakultativní nebo oportunní mikroorganismy.

Průtokem se uvolňuje akutní, torpická nebo vymazaná a asymptomatická vaginální dysbióza.

Léčba dalších nemocí písmenem - b

Gravesova léčba nemoci
Léčba balanopostitidy
Léčba Bartholinitis
Léčba vztekliny
Léčba biliární cirhózy
Léčba amyotrofické laterální sklerózy
Léčba Alzheimerovy choroby
Léčba ankylozující spondylitidy
Léčba Wilson-Konovalovovy choroby
Léčba Koenigovy choroby kolenního kloubu
Léčba Crohnovy choroby
Léčba boreliózy
Léčba Parkinsonovy choroby
Léčba Peyronieho choroby
Léčba Fabryho choroby
Léčba bradavic
Léčba botulismu
Léčba bronchiálního astmatu
Léčba bronchitidy
Léčba bronchiektázie
Léčba brucelózy
Léčba břišního tyfu
Léčba bursitidy kolenního kloubu

Tyto informace slouží pouze pro vzdělávací účely. Nepoužívejte samoléčbu; ohledně všech otázek týkajících se definice nemoci a metod léčby se obraťte na svého lékaře. EUROLAB není odpovědný za důsledky způsobené použitím informací zveřejněných na portálu.

Diagnostika

Předběžnou diagnózu bakteriální vaginózy lze stanovit již při gynekologickém vyšetření. Po vyšetření je proveden výtok ze zadní části pochvy.

Diagnózu lze stanovit za přítomnosti 3 ze 4 uvedených příznaků:

 • zvláštní povaha vypouštění;
 • kyselost> 4,5 (normální 3,8-4,5);
 • pozitivní aminotest;
 • přítomnost „klíčových“ buněk. Takzvané „klíčové buňky“ jsou zralé epiteliální buňky (povrchová vrstva vaginálního epitelu), po jejichž celém povrchu jsou mikroby pevně a ve velkém počtu připojeny.

Jeden ze 4 testů nestačí k stanovení diagnózy. [adsen]

Obecná doporučení pro léčbu vaginální dysbiózy

Aby byla bakteriální vaginóza úspěšně odstraněna, musíte dodržovat následující doporučení:

 • Pokud máte podezření na nemoc, navštivte lékaře.
 • Nepředepisujte si takové léky jako: Metronidazol, Terzhinan, Hexicon.
 • Metronidazol se lépe používá v tabletách než v gelu.
 • Terzhinan používejte až po provedení speciální studie citlivosti bakterií na něj.
 • Během těhotenství používejte svíčky Geksikon.
 • Používejte lidové prostředky (sprchování, tampony, koupele) doma pouze po konzultaci s lékařem.
 • Sprchování by se nemělo dělat příliš často, protože to pomáhá „vyplavit“ prospěšné bakterie a může vyvolat vaginózu.

Jak zacházet s bakteriální vaginózou?

Zpočátku jsou ženě předepsána antibiotika k léčbě bakteriální vaginózy: mají škodlivý účinek na nespecifické bakterie a čistí z nich vaginální sliznici.

Léky volby jsou Metronidazol, Tinidazol, Clindamycin, protože jsou účinné proti anaerobům. Místní antibiotika jsou vhodnější, aby se zabránilo systémovým vedlejším účinkům, ale v některých případech je gynekolog nucen uchýlit se k tabletovým formám.

Léčebný režim se vybírá individuálně:

 • Tinidazol 2.0 ve formě tablet se užívá perorálně 1krát denně po dobu 3 dnů;
 • Metronidazol ve formě 0,75% gelu se vstřikuje do pochvy jednou denně po dobu 5 dnů;
 • Čípky se 100 mg klindamycinu se vstřikují do pochvy 1krát denně po dobu 3 dnů;
 • Krém s 2% obsahem klindamycinu se vstřikuje do pochvy 1krát denně po dobu 7 dnů;
 • Tablety metronidazolu 2.0 se užívají perorálně jednou.

V době antibiotické terapie a den po jejím ukončení je nutné vyloučit příjem alkoholu i v minimálních dávkách. Léky narušují metabolismus ethylalkoholu v těle, v důsledku čehož dochází k hromadění toxických metabolitů a dochází k těžké intoxikaci. Ve svém průběhu to připomíná těžkou kocovinu: žena pociťuje silnou slabost, třesou se končetiny, zvyšuje se krevní tlak, silně pulzuje bolest hlavy, rozvíjí se nesnesitelná nevolnost a zvracení.

Klindamycinový krém obsahuje tuk, takže může poškodit kondom nebo latexovou membránu pro kontrolu porodnosti. Všechny topické formy léků se injektují těsně před spaním, aby se zabránilo jejich stékání po stěnách pochvy.

V případě nesnášenlivosti antibiotik nebo přítomnosti kontraindikací k jejich použití se první stupeň léčby provádí lokálními antiseptiky:

 • Svíčka Geksikon 1 se podává dvakrát denně po dobu 7-10 dnů;
 • Miramistin ve formě roztoku zavlažuje vagínu 1krát denně po dobu 7 dnů.

Léky na bakteriální vaginózu používané ve druhé fázi léčby obsahují laktobacily a vytvářejí příznivé podmínky pro obnovení vaginální mikroflóry. Používají se 2-3 dny po ukončení antibiotické terapie:

 • Čípky Acylact 1 2krát denně se vstřikují do pochvy po dobu 5-10 dnů;
 • Bifilis, 5 dávek, se užívá perorálně 2krát denně po dobu 5-10 dnů.

Antifungální čípky pro bakteriální vaginózu zpravidla nejsou předepsány. Potřeba je vyvstává, pokud se k oportunní mikroflóře připojí kandidóza, plísňová infekce. V tomto případě jsou čípky Clotrimazolu předepisovány 1krát denně intravaginálně po dobu 6 dnů. [adsense3]

Flagil jako účinný prostředek proti anaerobům


Aktivní složkou tohoto léčiva je metronidazol. Má antibakteriální účinek a široké spektrum účinku, vykazuje vysokou aktivitu proti anaerobům. Aerobní mikroorganismy jsou vůči němu necitlivé. Užívání Flagilu během těhotenství a kojení je kontraindikováno. Existují vedlejší reakce, které mají negativní vliv na nervový, močový systém, gastrointestinální trakt. Je předepsán k prevenci rozvoje anaerobních infekcí během chirurgických zákroků, které jsou doprovázeny léčbou pochvy.

 • přecitlivělost na složky;
 • selhání jater;
 • zhoršená koordinace pohybu;
 • nemoci krve;
 • onemocnění centrálního nervového systému.

Během léčby bakteriální vaginózy je nutné přestat pít alkohol..

Těhotenská léčba

Jak léčit bakteriální vaginózu v případě těhotenství? V prvním trimestru těhotenství se systémová léčba onemocnění neprovádí (metronidazol a další léky jsou toxické pro embryo). Místní podávání etiotropních léků v raných stádiích se používá s opatrností.

Příjem metronidazolu nebo klindamycinu začíná ve druhém trimestru a probíhá v krátkých kurzech. Metronidazol 0,5 g (2 tablety) dvakrát denně po dobu 3 až 5 dnů a klindamycin je předepsán v dávce 0,3 g. 2krát denně po dobu 5 dnů.

Komplikace během těhotenství, které mohou nastat z onemocnění, zahrnují:

 • potrat - ztráta plodu během prvních 23 týdnů;
 • předčasný porod - když se dítě narodí před 37. týdnem těhotenství;
 • chorioamnionitida - infekce membrán chorionu a amnionu (membrány, které tvoří močový měchýř plodu) a plodové vody (tekutina obklopující plod);
 • předčasné prasknutí plodového měchýře - močový měchýř s tekutinou, ve které se plod vyvíjí;
 • poporodní endometritida - infekce a zánět tkání dělohy po porodu.

Pokud jste těhotná a máte příznaky vaginózy, navštivte co nejdříve svého gynekologa. I když je riziko komplikací nízké, léčba ho může dále snížit..

"Macmiror" - lék na rychlou léčbu

Macmiror je jednou z nejběžnějších metod léčby bakteriální vaginózy. Obsahuje nystatin a nifuratel, což z něj dělá skutečně jedinečnou drogu. Na jedné straně má nifuratel jako širokospektrální antiseptikum účinek na celou patogenní mikroflóru, která může způsobit zánětlivé procesy. Na druhé straně nystatin, který má antifungální účinek, což je jeden ze základních bodů při léčbě poruch vaginální mikrobiocenózy.

Macmiror neinhibuje růst laktobacilů, což vytváří vynikající podmínky pro obnovení pH vaginálního prostředí po odstranění bakteriální vaginózy.

Prevence

Doporučení jsou následující:

 • používání bariérových metod antikoncepce, které nosí pouze přírodní látky;
 • pravidelné vyšetření gynekologem a včasná léčba nemocí;
 • léčba chronických patologií vnitřních orgánů;
 • posílení imunitního systému přirozenými způsoby: fyzická aktivita, otužování atd.;
 • vyhýbání se sprchování a dalším podobným postupům.

Bakteriální vaginóza je patologie odrážející pokles úrovně obrany těla v tuto chvíli. Gardnerelóza, která se často objevuje s malými příznaky, je vždy detekována během vyšetření gynekologem. Pouze lékař může předepsat nejúčinnější pilulky na bakteriální vaginózu, čípky nebo jiné formy. Neodkládejte léčbu!

Jaké nemoci lze spojit

Samotná bakteriální vaginóza je zcela neškodný stav, ale její nebezpečí spočívá ve skutečnosti, že slouží jako základ pro vývoj nejrůznějších velmi nebezpečných stavů - zánětlivých a infekčních. Bakteriální vaginóza může předcházet nebo být důsledkem jakékoli pohlavně přenosné choroby, zejména:

 • HIV;
 • kapavka;
 • syfilis;
 • trichomoniáza;
 • chlamydie a další;

Pokud je možné zjistit, který mikroorganismus převládá v narušené mikroflóře, jsou stanoveny následující diagnózy:

 • vaginální kandidóza - kvůli převaze hub Candida v mikroflóře;
 • gardnerellosis - kvůli převaze fakultativních anaerobů rodu Gardnerella v mikroflóře;
 • mykoplazmóza - kvůli převaze bakterií v mikroflóře Mycoplasma hominis a Mycoplasma genitalium;
 • ureaplasmóza - kvůli převaze bakterií v mikroflóře Ureaplasma urealyticum.

Bakteriální vaginóza se často přelévá do zánětlivé léze ženských vnějších a vnitřních pohlavních orgánů:

 • adnexitis - zánět přívěsků dělohy;
 • vulvitida - zánět ženských vnějších pohlavních orgánů, vulva;
 • kolpitida - zánět vaginální sliznice;
 • cervicitida - zánět děložního čípku;
 • endometritida - zánět sliznice dělohy.

Ženské tělo je poměrně složitý systém, který má skvělý vztah mezi všemi orgány.Mnoho dívek a žen v různých věkových skupinách si stěžuje u gynekologů na silnou menstruaci.