Chronická bakteriální vaginóza

V normálním vaginálním mikrobiomu dominují Lactobacillus crispatus a Lactobacillus jensenii. Tyto organismy produkují peroxid vodíku a udržují vaginální pH ≤4,5. Když se Gardnerella vaginalis a související anaerobní bakterie stanou dominantními ve vagině, dojde k bakteriální vaginóze. Tato infekce je charakterizována 1:

 • jednotný, tenký, šedavě bílý výtok, který hladce pokrývá vaginální epitel
 • pH> 4,5
 • rybí zápach, když se do vzorku přidá hydroxid draselný
 • buněčné buňky ve fyziologickém roztoku.

Proč podléhá opakování? Pokud byla bakteriální vaginóza jednoduchou infekcí, měla by být léčba metronidazolem nebo klindamycinem velmi účinná. U mnoha žen je však úleva od příznaků jediným cyklem antibiotik krátkodobá a u mnoha pacientů se v příštích několika měsících objeví opakovaná bakteriální vaginóza..

Důvodem této rezistence na léčbu antibiotiky může být to, že G vaginalis a další anaeroby, jako jsou druhy Atopobium, se agregují ve vaginálních biofilmech, které zabraňují vstupu antibiotika do těla. 2 Biofilm poskytuje bezpečné útočiště pro regeneraci bakterií po jediném ošetření. 3 Prostředí s omezeným obsahem živin v zapouzdřeném biofilmu navíc pomáhá bakteriím odolávat toxickým účinkům antibiotika. 4

Dalším možným mechanismem recidivy bakteriální vaginózy je, že ženy, u nichž je předurčeno k rozvoji druhé infekce, mají často G vaginalis zapouzdřené v biofilmech v ústech. Tyto extravaginální bakterie se často nacházejí znovu ve vagině, což naznačuje, že bakteriální vaginózu lze získat z extravaginálních bakteriálních rezervoárů. 5 Vědci vyvíjejí přístupy, jako je intravaginální léčba DNázou, k narušení vaginálního biofilmu za účelem zvýšení účinnosti antibiotické léčby. 6

Varianty primární infekce. Existují tři způsoby léčby primárního výskytu bakteriální vaginózy 7:

 • perorální metronidazol 500 mg dvakrát denně po dobu 7 dnů
 • 0,75% metronidazolový gel jeden aplikátor intravaginálně jednou denně po dobu 5 dnů nebo
 • 2% klindamycinový krém jeden aplikátor intravaginálně před spaním po dobu 7 dnů.

Dlouhodobý metronidazol na relaps. Asi polovina žen, které reagují na počáteční léčbu, dostane bakteriální vaginózu znovu do 1 roku. Pokud je diagnostikována vaginitida způsobená rekurentní bakteriální vaginózou, je nutná dlouhodobá antibiotická léčba. Léčba začíná indukčním režimem standardních postupů uvedených v předchozím odstavci. Poté následuje dlouhodobý udržovací režim s použitím 0,75% metronidazolového vaginálního ghetta v jednom aplikátoru dvakrát týdně po dobu 4–6 měsíců. 8

Opakovaná vulvovaginální kandidóza

Čtyři nebo více případů symptomatické Candida vulvovaginitidy za 12 měsíců naznačuje opakovanou infekci. Opakování je obvykle způsobeno reinfekcí téhož organismu z vaginálního rezervoáru. U žen s touto reinfekcí je třeba získat vaginální kultury, aby se potvrdila Candida a našli druhy rezistentní na léčbu, jako je Candida glabrata. (Mnoho organismů C glabrata je rezistentních na standardní léčbu flukonazolem).

Možnosti léčby

Účinnou léčbou rekurentní kandidové vulvovaginitidy mohou být dlouhodobé léčby perorálními nebo vaginálními antimykotiky..

Flukonazol. Jeden režim je flukonazol 150 mg perorálně každých 72 hodin ve 3 dávkách, následovaný flukonazolem 150 mg jednou týdně po dobu 6 měsíců. 9 Pokud u pacientů dojde k relapsu z tohoto režimu, vaginitida by měla být zmírněna podáváním flukonazolu 150 mg perorálně každých 72 hodin po dobu 3 dávek, po kterém následuje flukonazol 150 mg týdně po dobu 12 měsíců.

Kyselina boritá. Pokud se má za to, že příčinou infekce je C glabrata, může být obtížné ji vymýtit flukonazolem. Režim pro rekurentní vaginitidu způsobenou C glabrata je intravaginální kyselina boritá, tobolka 600 mg jednou denně po dobu 14 dnů. 10.11 Tento lék není pro tento účel schválen FDA a musí být vyroben v lékárně na předpis. Kyselina boritá může být smrtelná, pokud je spolknuta, místo aby byla použita intravaginálně. Je třeba dbát na to, aby děti neměly přístup k těmto tobolkám.

Vaginální tobolky s kyselinou boritou lze také použít k léčbě chronické bakteriální vaginózy v kombinaci s antibiotickou terapií. 12

Flucytosin. Alternativním léčebným režimem pro C glabrata je vaginální krém s flucytosinem, jeden aplikátor přes noc po dobu 14 dnů. Tento vaginální krém musí být smíchán, protože není dostupný jako komerční lék.

Bakteriální vaginóza

Obecná informace

Bakteriální vaginóza se také nazývá gardnerelóza a je nezánětlivé infekční onemocnění. Hlavním projevem patologie je prudký pokles nebo úplná absence laktoflory, stejně jako její nahrazení komunitou polymikrobiálních asociací s Gardnerella vaginalis a anaerobními mikroorganismy. Jejich koncentrace uvnitř pochvy může dosáhnout stovek miliard kolonie tvořících nebo genomových prvků na ml, vaginálně oddělených. Existuje široká škála typů mikroorganismů, které iniciují bakteriální vaginózu, ale vzhledem k absenci leukocytů ve vaginálním prostředí, které způsobují zánětlivé reakce, terminologie koncept vaginitidy vylučuje.

Podle ICB-10 (mezinárodní klasifikace desáté revize) je bakteriální vaginóze nebo jinak gardnerelóze přiřazen kód B96 a je pojmenován jako další specifikovaní bakteriální agens, které způsobují onemocnění.

Informace o Gardnerella vaginalis

Bakterie rodu Gardnerella objevil americký bakteriolog Herman Gardner v roce 1955. Jsou to fakultativní anaeroby a jsou neustále přítomni ve vaginální mikroflóře sexuálně zralých žen. Vývoj gardnerelózy ničí zástupce normální mikroflóry. Obvykle chybí v mužském těle, ale pokud je zpožděno, stává se muž nositelem gardnerelózy a je schopen infikovat ženu v případě nechráněného sexu.

Mikrografy Gardnerella vaginalis

Patogeneze

Normálně u žen v sexuálním věku (v průměru 16-42 let) vaginální biocenóza sestává hlavně (95%) z mikroaerofilních laktobacilů, dříve nazývaných Doderleinovy ​​tyčinky. Vaginální mikroflóru navíc představují různé typy grampozitivních bacilů (Lactobacillus, Eubacterium, Corynebacterium, Propionibacterium, Bifidobacterium, Clostridium), gramnegativní obligátní anaerobní tyčinky (Bacteroides, Porphyromonas, grampozitivní tyčinky, Peptostreptococcus, Streptococcus viridians, Staphylococcus atd.), Gramnegativní koky (Acidominococcus fermentans, Veilonella, nepatogenní Neisseria), enterobakterie (Enterobacter, Echerihia coli, Klebsiella), Citrobacter atd..

Hlavní funkcí laktobacilů při kolonizaci vaginální sliznice je vytvoření ekologické bariéry a díky tomu zajištění rezistence (stability) vaginální mikroflóry. Implementace ochranných vlastností laktobacilů se provádí různými způsoby, včetně:

 • antagonistická aktivita;
 • produkce lysozymu;
 • adhezivní vlastnosti;
 • a nejdůležitější věcí je uvolňování peroxidu vodíku a tvorba kyselin.

Normálně by vaginální prostředí mělo mít kyselou reakci (hodnota pH v rozmezí 3,8-4,5) kvůli výsledné kyselině mléčné (metabolické produkty bakterií mléčného kvašení). Při poklesu hodnot pH v pochvě je inhibován růst patogenní a oportunní mikroflóry, nejčastěji zastoupené streptokoky, mykoplazmaty a ureaplasmy, obligátními anaeroby (bakteroidy, peptokoky) a nejčastěji 95% - gardnerella. Jsou nejvíce patogenní, protože vedou k tvorbě biofilmů, zvyšují riziko infekce HIV, kolonizaci a infekci močových cest, jsou schopné adheze k povrchu epiteliálních buněk a produkci různých cytotoxinů, například vaginolysinu, mukolytických enzymů a hemolysinu.

Porušení rovnováhy vaginálního biotopu vlivem jakýchkoli vnějších a vnitřních faktorů snižuje hustotu kontaminace sliznice uvnitř pochvy laktobacilem. Současně jsou nahrazeny anaerobními a fakultativními anaerobními mikroorganismy, které v průběhu své vitální aktivity uvolňují těkavé mastné a aminokarboxylové kyseliny. Když se rozloží na těkavé deriváty amoniaku - kadaverin a putrescin, změní se složení vaginálních sekretů, což jim dá nepříjemný odpudivý zápach. U bacvaginózy nedochází k zánětlivé reakci, a proto se počet leukocytů nezvyšuje.

Dlouhodobé přetrvávání infekce v genitálním traktu a časté relapsy bakteriální vaginózy jsou obvykle způsobeny tvorbou biofilmu na stěnách pochvy. Biofilm narušuje samoléčebné procesy vaginální mikroekologie a při rekurentní bakteriální vaginóze často přetrvává i po úspěšné léčbě a eliminaci dalších klinických příznaků.

Klasifikace

V závislosti na přítomnosti projevů je bakteriální vaginóza asymptomatická as klinickými projevy. Rozlišujte také formy jako bakteriální vaginóza (gardnerelóza) horních pohlavních cest, urogenitální trakt žen, urogenitální trakt mužů, stejně jako gardnerelóza těhotných žen.

Příčiny bakteriální vaginózy

Navzdory rezistenci laktobacilů je vaginální mikroflóra velmi variabilní a je ovlivněna mnoha exogenními a endogenními faktory. Hlavní příčiny bakteriální vaginózy jsou:

 • fyziologicky založené hormonální změny, včetně těhotenství, dospívání (puberty), menopauzy;
 • anamnéza onemocnění reprodukčního systému zánětlivého typu;
 • porušení nebo jednotlivé fáze menstruačního cyklu, které mírně otevírají hltan, způsobují nepřítomnost sliznice, přítomnost živného média, převahu anaerobních bakterií;
 • sexuální život (frekvence, úroveň aktivity, mít jednoho stálého sexuálního partnera);
 • podchlazení;
 • chyby napájení;
 • hormonální terapie;
 • užívání antibiotik (dlouhodobé a nekontrolované);
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • chirurgické operace;
 • přidružené nemoci, včetně diabetes mellitus, obezity, anémie, imunodeficience atd..

Všechny tyto faktory - společně a samostatně, vedou k rozvoji bakteriální vaginózy - významné snížení počtu laktobacilů ve vaginálním prostředí, což způsobuje kolonizaci pochvy Gardnerella vaginalis a dalšími přidruženými mikroorganismy (asi 200 druhů). Za predisponující faktory se považuje také nízká životní úroveň, alkoholismus, častý stres, polygamie a další „chyby“ sexuální aktivity (předčasný debut, nekonvenční sex, pohlavní styk během menstruace atd.)

Důvody mohou spočívat také v dlouhodobém používání nitroděložního tělíska, proto byste měli být pravidelně vyšetřováni u gynekologa, abyste při používání tohoto typu antikoncepce zabránili a včas odhalili onemocnění.

Příznaky bakteriální vaginózy

Hlavními příznaky bakteriální vaginózy jsou hojný vaginální výtok, obvykle bílé nebo šedavé barvy, nejčastěji s nepříjemným rybím zápachem a případně svěděním. Množství výtoku se může zvýšit před předpisy nebo po ukončení pohlavního styku. Mohou být pěnivé a lze je odstranit ze sliznice vatovým tamponem..

Další příznaky - dysfunkce moči a bolestivé pocity při pohlavním styku jsou obvykle způsobeny souběžnými chorobami. Nicméně nejčastěji je bakteriální vaginóza asymptomatická, v polovině případů s relapsy, bez ohledu na taktiku a úspěšnost léčby.

Prvními varovnými příznaky jsou bolesti břicha, silné menstruační krvácení, mírná horečka a snížené libido. Pokud je zjištěn některý z uvedených příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat svého rodinného lékaře.

Analýzy a diagnostika

K diagnostice „bakteriální vaginózy“ stačí detekovat DNA gardnerelly a jiné patogenní mikroflóry v molekulárně biologických studiích, ale lze použít i taková kritéria:

 • Amsel kritéria (musí být splněna 3 ze 4 podmínek) berou v úvahu klinické projevy patologie: přítomnost homogenního šedobílého výtoku, „rybí“ vůni, zvýšení pH nad 4,5 a identifikaci „klíčových“ buněk při studiu nativních přípravků.
 • „Zlatým standardem“ pro diagnostiku bakteriální vaginózy je Nugentova stupnice, která bere v úvahu výsledky stěrové mikroskopie a poměr morfotypů, za normální stav se považuje, pokud je skóre nižší než 3 body, 4–6 - cytogram označuje přechodný stav, více než 6 - patologie.
 • Hay-Isonova stupnice - také hodnotí stav mikroflóry od 0 do 4, kde 0 znamená nepřítomnost epiteliálních buněk a bakterií, v nedávné době mohla být provedena antibiotická léčba, 1 je normou, dominují laktobacily, 2 - přítomna je smíšená mikroflóra, gardnerella a případně anaerobní mikroorganismy rodu mobiluncus, 3 - označuje bakteriální vaginózu, ve které laktobacily prakticky chybí a převládá patogenní flóra, 4 - identifikovány grampozitivní koky a bakterie mléčného kvašení.

Léčba bakteriální vaginózy

Léčba se obvykle provádí doma, počínaje použitím antiseptické látky, jako jsou čípky Betadine, které umožňují vyloučit rezistenci na antibiotika.

Pokud se používají kombinované léky, léčba se provádí ve dvou fázích - nejprve antimikrobiální látky a poté - obnovení normální mikroflóry pochvy. Léky nejčastěji používané k léčbě bakteriální vaginózy jsou:

 • antiseptika, například Betadin;
 • kombinovaný agent - Terzhinan;
 • přípravky s účinnými látkami ze skupiny 5-nitroimidazolů, včetně metronidazolu, secnidazolu, ornidazolu atd.;
 • linkosamidy, jako je klindamycin.

Zpětná vazba na léčbu těmito léky je pozitivní, po jednom kurzu zmizí nepříjemné příznaky a není nutné další užívání probiotik. V každém druhém případě však dochází k relapsům. V tuto chvíli si prebiotika získávají velkou popularitu, která je schopna stimulovat růst jejich vlastní vaginální laktoflory, a nikoli cizích. Dobré výsledky a doporučení mají také přípravky obsahující kyselinu mléčnou..

Recenze léků nemusí být vždy objektivní, protože v každém konkrétním případě se vyvíjí jedinečná biocenóza a její náchylnost k léčbě se může výrazně lišit, proto je nejlepší, když léčebný režim zvolí kvalifikovaný lékař, který studoval vaši anamnézu a anamnézu.

Léčba bakteriální vaginózy lidovými léky

Hlavní metodou léčby bakteriální vaginózy lidovými léky je použití bylinných odvarů a infuzí ústy a sprchováním. Léky na léčbu bakteriální vaginózy lidovým způsobem se nejčastěji skládají z následujících léčivých rostlin:

 • dubová kůra je vynikajícím prostředkem pro sprchování, stačí 1 týden takových postupů s roztokem připraveným z 1 polévkové lžíce. sklenici vroucí vody (navíc ji musíte držet 10 minut ve vodní lázni, napnout, trvat na termosce po dobu nejméně 3 hodin);
 • třešňové ovoce - lze použít k přípravě odvaru - 1 polévková lžíce. ovoce ve 2 sklenicích vody, vařte 20 minut, poté přeceďte, ochlaďte a také použijte na sprchování po dobu 7 dnů;
 • echinacea, heřmánek, šípky, aloe, vlašské ořechy jsou vynikajícími přísadami do čaje a salátů, které pomáhají zvyšovat obranyschopnost těla a vyrovnávat mikroekologický stav zdraví žen.

Jak se léčí bakteriální vaginóza: seznam léků, recenze

Změny ve složení vaginální mikroflóry jsou jednou z příčin bakteriální vaginózy. Jak se s takovým onemocněním zachází, jaké jsou důvody jeho vývoje - každá žena uvažuje o odpovědích na takové otázky. Zkusme na to přijít.

Bakteriální vaginóza

Takže podrobněji. Bakteriální vaginóza je infekční onemocnění. Často je zaměňována se zánětem. Mnoho žen ví, co je bakteriální vaginóza. Ve většině případů neexistují žádné zjevné příznaky přítomnosti onemocnění. Taková nemoc se začíná rozvíjet, když se významně zvyšuje počet oportunních mikroorganismů v mikroflóře vnitřních orgánů žen. To významně snižuje přítomnost prospěšných acidofilních bakterií. U normální vaginální mikroflóry vždy existuje malá část patogenních organismů (candida, gardnerella). Jsou však v tak minimálním množství, že nemohou plně a masivně růst. Když nastanou okolnosti (pohlavně přenosné choroby, užívání antibiotik, nitroděložní antikoncepce), kvůli kterým se sníží obsah prospěšných bakterií, dojde k prudkému nárůstu počtu patogenů a vyvine se bakteriální vaginóza.

Vaginální dysbióza není považována za genitální infekci. Muži tento typ onemocnění nedostanou, ale mohou být nositeli. Je nutné věnovat pozornost zdraví nejen ženy, ale i jejího partnera, pokud je příčinou poruchy mikroflóry pohlavní infekce, HIV. V ostatních případech bude hlavním problémem normalizace mikroflóry u spravedlivého pohlaví. Zdraví lidé bez ohledu na pohlaví mají v těle malý počet podmíněně patogenních mikroorganismů, které jsou neškodné.

Příčiny vaginitidy

Vaginální mikroprostředí připomíná jakýsi systém. Pokud je žena zdravá, mikroflóra se skládá z laktobacilů. Hrají roli ochránců ženských pohlavních orgánů. Je to způsobeno přeměnou glykogenu na kyselinu mléčnou nezbytnou pro ženské tělo a produkcí peroxidu vodíku. Laktobacily regulují vaginální kyselost.

Zdravé kyselé vaginální prostředí produkované peroxidem vodíku inhibuje nárůst podmíněných patogenů (stafylokoky, Escherichia coli, gardnerella). Takové mikroorganismy jsou při provádění testů rozmazání vždy detekovány, ale v minimálním množství. Jakmile se stávající laktobacily přestanou zvyšovat a úměrně se zvyšuje počet patogenů, začíná se rozvíjet vaginální dysbióza. Zjištění důvodů odpoví na otázku, co je bakteriální vaginóza.

Faktory ovlivňující mikroflóru

Důležitý bod. Hlavní faktory narušení mikroflóry jsou:

 • zhoršení imunity, stres, užívání imunosupresiv;
 • antibiotická terapie;
 • změněná střevní mikroflóra;
 • těžké hypotermie těla;
 • změny v hormonálních hladinách (těhotenství, menopauza), léčba hormonálními látkami;
 • gynekologická onemocnění, včetně potratů, která vedla ke změnám v menstruačním cyklu;
 • nepravidelné intimní vztahy nebo absence stálého partnera;
 • nekontrolované sprchování a ochrana spermicidy, měděnými nitroděložními těly, plasty;
 • mytí vonným mýdlem, časté používání vaginálního deodorantu.

Příznaky vaginální dysbiózy

Výsledkem změn ve složení vaginální mikroflóry je mnohonásobné množení oportunních bakterií (gardnerella, candida), saprofytů (E. coli, streptokoky) a pohlavních patogenů (gonokoky, chlamydie, Trichomonas). Při určování onemocnění, jako je bakteriální vaginóza, jak se léčí, se zeptají specialisty - ošetřujícího gynekologa.

Některé příznaky naznačují problémy s kvalitou mikroflóry v pochvě. Mezi nimi:

 • silný vaginální výtok, obvykle se specifickým „rybím“ zápachem;
 • svědění genitálií;
 • výtok je různorodý, a to jak barvou, tak strukturou, která závisí na převládajícím typu patogenu;
 • bolestivé pocity při močení v perineu;
 • nepohodlí v intimním životě;
 • silná menstruace.

Typy bakteriální vaginózy

Zvažte odrůdy. V závislosti na úrovni přítomnosti laktobacilů je vaginóza:

 • kompenzované - laktobacily zcela chybí, ostatní ukazatele však odpovídají normě, která dává předpoklady pro rozvoj zánětlivého procesu;
 • subkompenzováno - na pozadí zhoršení kvality mikroflóry laktobacilů se projevují zvýšení leukocytů, což naznačuje zánět;
 • dekompenzovaná - laboratorně potvrzená přítomnost patogenů a absence „dobré“ mikroflóry.

Po konzultaci s lékařem a absolvování testů lze potvrdit bakteriální vaginózu. Jak se tato nemoc léčí? Dnes existuje mnoho dostupných léků a receptů tradiční medicíny..

"Trichopolus"

Při používání antimikrobiálních léků se mnozí zbavují bakteriální vaginózy. Jak se s nimi zachází, jaké lidové léky a léky pomáhají v boji za normální mikroflóru? Čím dříve je nemoc detekována, tím snazší je zastavit její průběh. Nejprve je nutné eliminovat oportunní flóru. Poté - obnovit normální mikroflóru pochvy pomocí eubiotických léků.

Léky na bakteriální vaginózu jsou ve většině případů předepisovány ve formě antimikrobiálních léků, které zahrnují metronidazol. Jedním z nich je „Trichopol“. U bakteriální vaginózy může být předepsán ošetřujícím lékařem. Tento lék se velmi rychle rozpouští v žaludku, rovnoměrně se rozptyluje vnitřními orgány. Osmdesát procent léku se vylučuje ledvinami. Na pozadí metabolismu "Trichopolum" se barva moči často mění na hnědou. Aby byl proces léčby bakteriální vaginitidy produktivní, stačí konzumovat 0,5 g Trichopolum ráno a večer po dobu sedmi dnů. Nebo 2 g najednou.

„Hexicon“

Mnoho nemocných žen se rozhodne použít jiné formy léčby. Jaké čípky pro bakteriální vaginózu jsou nejúčinnější a nejvhodnější pro řešení problému - musíte se na to zeptat svého ošetřujícího gynekologa. Lék "Geksikon" je předepsán k léčbě a prevenci pohlavně přenosných chorob. V případě nechráněného pohlavního styku musí být droga užita do dvou hodin.

"Hexikon" je vaginální čípek, jehož základ tvoří chlorhexidin biglukonát. Je to antiseptikum lokálního působení na nejjednodušší grampozitivní a gramnegativní mikroorganismy. Lék nemá žádný negativní účinek na vaginální mikroflóru. Tento typ léku mohou užívat těhotné ženy, protože se neabsorbuje do krve, ale přímo ovlivňuje zánětlivý proces..

Přípravek "Geksikon" pro bakteriální vaginózu je předepsán až na deset dní. Čípky musí být injikovány ráno a večer a umístěny hluboko do těla. Jednou z nevýhod tohoto léku je malý výtok léku, který se taví pod vlivem tělesné teploty ženy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat skutečnosti, že během léčby musí být sexuální aktivita dočasně zastavena. Léčba by měla být zahájena bezprostředně po skončení poslední menstruace. Pokud se během léčby objeví menstruační tok, musí být aplikace přípravku „Geksikon“ pozastavena a po jejím ukončení obnovena.

"Pimafucin"

Používání antibiotik k léčbě bakteriální vaginózy může vést k houbovým infekcím. V boji proti němu je lék "Pimafucin" vynikající. Lék je vaginální čípek podlouhlého tvaru. Natamycin, který je účinnou látkou, dobře působí proti houbovým infekcím.

Doba užívání léku "Pimafucin" pro bakteriální vaginózu je od tří do šesti dnů, v závislosti na závažnosti onemocnění. Každý den, před spaním, je nutné umístit drogu do pochvy. Pro hlubší penetraci je vhodné provést proceduru vleže na zádech. Pokud je infekce závažná, může ošetřující lékař doporučit použití tablet a krému Pimafucin.

Tradiční metody v boji proti bakteriální vaginóze

Pokud je onemocnění spojeno s jednoduchou změnou ve složení vaginální mikroflóry, lze použít nejjednodušší prostředky. Je však třeba mít na paměti, že pouze po návštěvě lékaře a určení typu onemocnění lze léčbu kombinovat s použitím tradiční medicíny.

Ze stávajících receptů si můžete vybrat nejvhodnější pro ženu. Bylinné koupele:

 • dubová kůra o objemu dvě stě padesát gramů musí být ponořena do studené vody, nechat vařit po dobu čtyř hodin, vařit čtvrt hodiny a míchat s vodou ve vaně;
 • oves, ořechové listy, plody jalovce, dubová kůra, heřmánek, smíchejte ve stejném poměru. Pro litr vroucí vody vezměte jednu sklenici sbírek a duste na mírném ohni asi hodinu. Přidejte napuštěný vývar do lázně
 • nalijte jednu polévkovou lžíci se sklenicí vroucí vody a vařte několik desítek minut. Trvejte na termosce po dobu tří hodin, vypusťte. V noci sprchujte týden teplým vývarem;
 • vezměte 2 čajové lžičky dubové kůry a slézu, tři čajové lžičky šalvěje, pět čajových lžiček heřmánku a ořechové listy, směs promíchejte. Pro dvě čajové lžičky kolekce použijte jeden litr vroucí vody, vařte třicet minut na mírném ohni, přeceďte. Provádějte sprchovací proceduru dvakrát denně;
 • nalijte dvě lžíce měsíčku se sklenicí vroucí vody, vařte ve vodní lázni po dobu patnácti minut, vypusťte. Sprcha ráno a večer.
 • navlhčete gázový tampon agávovým džusem a vložte jej do pochvy před spaním;
 • vezměte olivový a rakytníkový olej ve stejném poměru. Nasyťte gázový tampon směsí oleje a vložte jej v noci hluboko do pochvy.

Pokud si nejste jisti, zda jsou příznaky skutečně podobné bakteriální vaginóze, než byste měli léčit doma, je lepší si ihned domluvit schůzku s gynekologem. Pouze kvalifikovaná lékařská prohlídka a laboratorní testy pomohou stanovit správnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu. Ignorování infekce nebo nevhodná léčba může vést k dalším komplikacím a dalším problémům..

Bakteriální vaginóza: příčiny, příznaky a léčba

Vaginóza je stav, při kterém je narušena vaginální mikroflóra. Průměrný věk pacientů s vaginózou je 20-45 let. Výskyt onemocnění v této skupině je 80%. Na základě těchto údajů můžeme konstatovat, že osm z deseti žen trpí vaginózou alespoň jednou v životě..

Toto onemocnění nepředstavuje hrozbu pro život ženy, ale může negativně ovlivnit její plodnost. Často, dokonce i po těhotenství, ženy s vaginózou potratí. Pokud nese dítě, pak onemocnění hrozí intrauterinní infekcí plodu, komplikacemi po porodu. Proto musíte znát hlavní příčiny a příznaky nemoci a umět se s nimi vyrovnat..

Mechanismus vývoje vaginózy

Člověk a mikrobiální flóra existují v nedělitelném tandemu. Existují mikroby, které se v procesu evoluce přizpůsobily životu v lidském těle a dokonce mu prospívají. Tento proces se nazývá biocenóza. Tuto flóru představuje stabilní bakteriální složení. Některé bakterie žijí výhradně v dermis, jiné žijí v ústech a další v gastrointestinálním traktu. Takové bakterie přinášejí lidskému tělu výhody, ničí škodlivou flóru, produkují vitamíny a stimulují práci jeho imunity..

Lactobacily žijí ve vagině. Vypadají jako malé silné tyčinky. Bakterie štěpí glykogen, který se nachází v epitelu lemujícím vagínu. Během tohoto procesu se uvolňuje kyselina mléčná. Díky tomu je ve vagině udržováno kyselé prostředí. Patogenní mikroorganismy v něm umírají, což je norma. V biocenóze pochvy tvoří laktobacily 95-98% veškeré užitečné mikroflóry.

Někdy se stane, že jsou laktobacily zničeny. Na jejich místo pak přijdou další mikroby. Kyselé prostředí pochvy se mění, což vytváří příznivé podmínky pro vstup patogenních mikroorganismů do ní. Mohou být sexuálně přenosné nebo se mohou samy rozmnožovat. V druhém případě hovoří o nespecifické vaginóze. Laktobacily jsou nahrazeny flórou, která osídluje perineum, močovou trubici, perianální záhyby. Mikroby se začínají rychle množit, ale taková flóra není schopna plnit funkce laktobacilů.

Změna biocenózy pochvy vede k tomu, že v ní selhávají nejen metabolické, ale i imunitní procesy. Snižuje se produkce imunoglobulinu A. Je to tato látka, která brání patogenům v připojení a proniknutí hluboko do epiteliální stěny orgánu. Samotný epitel se snaží vyrovnat se s bakteriemi, což vede k nadměrnému odlupování jeho částic. To vysvětluje nárůst vaginálního výtoku s vaginózou. Místo laktobacilů přicházejí anaerobní bakterie. Toto je název mikroorganismů, které jsou schopny udržovat svou vitální aktivitu v prostředí bez kyslíku. Některé z nich produkují aminokyseliny a těkavé mastné kyseliny. Rozkládají se v pochvě na těkavé aminy. Tyto aminy mají nepříjemný zápach podobný rybám.

Vaginální prostředí se z kyselého stává zásaditým. Je narušen metabolismus tuků, bílkovin, minerálů a sacharidů, epitel produkuje více hlenu. Toto je první známka rozvoje vaginózy. Navíc samotné stěny pochvy nejsou zanícené. Všechny změny mají výlučně fyziologickou povahu..

Příčiny vaginózy

Bakteriální vaginóza nemůže být nazývána genitální infekcí, protože v pochvě nejsou žádní infekční zástupci flóry. Toto onemocnění se nazývá nespecifická vaginóza. Hlavním důvodem jeho vývoje je změna vaginálního prostředí, která dále vede k nerovnováze mikroflóry..

Široká škála mikrobů je schopna nahradit laktobacily.

V nátěru mikroorganismy, jako jsou:

Bakteriální vaginóza: příznaky, diagnostika a léčba

Diagnóza bakteriální vaginózy se týká změny normální flóry pochvy. Lékaři také nazývají toto onemocnění vaginální dysbiózou..

Co je bakteriální vaginóza

Za normálních podmínek v ženských orgánech existuje mnoho bakterií mléčného kvašení (Lactobacillus acidophilus nebo Doderleinův bacil a laktobacily). Díky těmto mikroorganismům se vytváří kyselé prostředí. Během sexuálního onemocnění zpravidla počet mikroorganismů mléčného kvašení klesá a poté jsou nahrazovány patogenními nebo spíše oportunními bakteriemi. Takové mikroorganismy vyvolávají rozvoj onemocnění s oslabeným imunitním systémem. Tento jev je důvodem poklesu úrovně kyselosti v pochvě. Dříve se věřilo, že bakteriální vaginóza se vyskytuje v důsledku pronikání jakéhokoli druhu mikroorganismu. V důsledku toho vzniklo druhé jméno pro bakteriální vaginózu - gardnerella nebo hemofilní vaginitida. Dosud bylo zjištěno, že bakteriální vaginóza se nevyskytuje kvůli jednomu mikrobu, ale kvůli nerovnováze mezi různými druhy bakterií. Výsledkem je, že bakteriální vaginóza není infekční onemocnění a není sexuálně přenosná. Na rozdíl od vaginitidy nevyvolává bakteriální vaginóza zánět pochvy..

Je možné získat bakteriální vaginózu sexuálně??

Hned je třeba poznamenat, že tato sexuální choroba nepatří k pohlavně přenosným chorobám. Bakteriální provokatéři vaginózy (především gardnerella) mohou být přenášeni pohlavním stykem. Jejich přenos z jednoho nosiče na druhého však onemocnění ještě nezpůsobuje, protože tyto mikroorganismy jsou v normální flóře pochvy u mnoha žen přítomny v malém množství..

Sexuální styk bez použití antikoncepce však ovlivňuje výskyt bakteriální vaginózy. To se nevztahuje na samotnou infekci, ale na skutečnost, že když se partner změní, změní se flóra pochvy.

Rizikové faktory pro rozvoj bakteriální vaginózy

Je možné připustit, že bakteriální vaginóza je přítomna v následujícím případě:

- Nedávno se sexuální partner změnil;

- Antibiotika byla nedávno užívána;

- Několik týdnů docházelo k častým změnám sexuálních partnerů;

- Existuje nitroděložní tělísko;

- Byly použity antikoncepční krémy a čípky, které obsahují 9-nonoxynol (například Nonoxynol, Patenttex Oval);

- Nedávno bylo provedeno sprchování;

- Nedostatek osobní hygieny.

Výše uvedené faktory nejsou hlavní příčinou patologického procesu, negativně však ovlivňují vaginální prostředí a vyvolávají výskyt bakteriální vaginózy.

Příznaky bakteriální vaginózy

Hlavním příznakem bakteriální vaginózy je hojný šedivý vaginální výtok. Mohou být až 30 ml denně. Výtok má poměrně tekutou konzistenci, charakteristický rybí zápach, který je po pohlavním styku bez antikoncepce intenzivnější, protože alkalické pH spermatu zvyšuje produkci těkavých aminů. Někdy během pohlavního styku můžete zaznamenat pocit pálení nebo nepohodlí, stejně jako podráždění vulvy. V některých případech dochází k bakteriální vaginóze bez nepohodlí..

Bakteriální vaginóza: fotografie

Diagnóza bakteriální vaginózy

Za účelem identifikace onemocnění se provádějí následující diagnostické metody:

- Analýza nátěru pod mikroskopem;

- Výsev vaginální mikroflóry, kvantitativní a kvalitativní výzkum ke stanovení stupně dysbiózy;

- Stanovení typu všech původců choroby, včetně gardnerelly, pomocí moderních systémů API;

- Stanovení citlivosti izolovaných patogenů na antibiotika a bakteriofágy, což umožňuje zvolit léky k léčbě;

- Stanovení genetického materiálu gardnerelly v polymerázové řetězové reakci, nejcitlivější test, ale není specifický pro gardnerellu.

Pro stanovení přesné diagnózy je třeba vyloučit nemoci jako: ureaplasmóza u žen, vaginální kandidóza, trichomoniáza u žen a další pohlavně přenosné choroby.

Když nátěr naznačuje bakteriální vaginózu

Diagnóza bakteriální vaginózy se provádí v důsledku charakteristického vaginálního výtoku, změn vaginálního nátěru a snížení kyselosti. Mnoho pacientů se o diagnóze dozví z výsledků stěrů ve středu. Pokud má pacient bakteriální vaginózu, jsou v nátěru přítomny následující změny:

- Mnoho klíčových buněk (buňky vaginálního epitelu, které jsou pokryty velkým počtem kokobacilů);

- Velké množství kokco-bacilárních forem (bakterie ve formě koků a tyčinek);

- Baktérie mléčného kvašení prakticky chybí;

- Leukocyty jsou na normální úrovni nebo mírně zvýšené;

- Přítomnost Mobiluncus;

- PH výboje přesahuje 4,5.

Diferenciální diagnostika bakteriální vaginózy pochvy s trichomoniázou, kandidózou a ureaplasmózou

ZnameníVaginální kandidóza nebo drozdTrichomoniasisBakteriální vaginózaUreaplasmóza
Vůně výtokuKyselá sladká vůněSilný páchnoucí zápach rybNepříjemný rybí zápachMůže mít přírodní nebo čpavkový zápach
Povaha vypouštěníBohatá, hustá, homogenní, mléčná, tvarohová konzistenceBohatá, pěnivá, hnisavá, žlutozelená barva.Bohatá, tekutá, šedobílá, může být pěniváBohaté, zakalené, někdy bělavé barvy, mezi cykly může být hnědá skvrna
CítitPálení a svědění v pochvě, nepohodlí a bolest při močení a při pohlavním styku se pocit pálení zesiluje, když žena sedí se zkříženýma nohamaTěžké vnější a vnitřní svědění v pochvě a vnějších genitáliích, hyperemie vaginální sliznice, poruchy močeníVaginální svědění, nepohodlí při pohlavním stykuBolest v podbřišku, nepohodlí při pohlavním styku, svědění a pálení v oblasti genitálií

Léčba bakteriální vaginózy

Prvním důvodem k zahájení léčby je pravidelné vaginální vylučování. Kromě toho se tento jev po chvíli vyvine do zánětlivého a infekčního procesu. Během léčby je nutné především obnovit správnou rovnováhu vaginálních mikroorganismů, nejen odstranit patogenní mikroby.

Dlouhodobá dysbióza, která je přítomna u bakteriální vaginózy, může nepříznivě ovlivnit imunitní systém, což mu umožňuje oslabit, což může vést k dalším onemocněním nebo způsobit zhoršení chronických.

Podívejme se na to, jak se léčí bakteriální vaginóza, pokud se objeví poprvé, mějte na paměti, že pokud se onemocnění opakuje, léčba se zvýší nebo přejde na jiné léky.

Mějte na paměti následující: následující léky jsou vybírány individuálně a pouze lékařem. Před zahájením léčby je důležité navštívit ošetřujícího gynekologa a poradit se s ním a měli byste se také ujistit, že jste podstoupili vyšetření.

Specifická léčba bakteriální vaginózy

Specifická léčba zaměřená na zničení mikroorganismů, které způsobily onemocnění.

Režim léčby bakteriální vaginózy

Orálně

■ Metronidazol (Trichopol) 2 gr. jednou uvnitř.

■ Metronidazol (Trichopol) 250 mg, užívejte jednu tabletu dvakrát denně (ráno a večer) s jídlem nebo po jídle. Kurz je 10 dní.
Při užívání metronidazolu může moč zbarvit červenohnědě kvůli přítomnosti ve vodě rozpustného pigmentu, který je výsledkem metabolismu metronidazolu.

■ Tinidazol 2 g denně, to jsou 4 tablety po 500 mg (léčba trvá 2 dny) nebo 1 g denně - 2 tablety (léčba trvá 5 dní).

■ Klindamycin 150 mg. Je nutné užívat 1 tabletu 4krát denně. Doba léčby - 7-10 dní.

■ Ornidazol (Tiberal) 500 mg. 1 tableta nebo kapsle dvakrát denně. Průběh léčby je obvykle 5 dní.

Vaginálně

■ Clindamycin (Dalacin) 2% 100 mg (vaginální krém). Jeden aplikátor (5 g krému) by měl být injikován v noci. Doba léčby - 1 týden.

■ Metronidazol (Flagil, Metrogyl) 500 mg (vaginální čípky). V noci musíte zadat jednu svíčku najednou. Průběh léčby je 10 dní.

■ Neo-penotran forte je kombinovaný lék, který se skládá z metronidazolu a
mikonazol. Má antimikrobiální a protiplísňové účinky. 1 čípek se zavádí hluboko do pochvy v noci po dobu 7-14 dnů.

■ Fluomisin jeden vaginální čípek před spaním po dobu 6 dnů.

■ Betadin (povidon jod) 200 mg. jednu svíčku na týden.

■ Chlorhexedin biglukanát (Geksikon) 1 svíčka 2krát denně po dobu 1 týdne.

Imuno-korekční léčba bakteriální vaginózy

Viferon 1 rektální čípek 2krát denně každých 12 hodin denně po dobu 5-10 dnů.

Acidofilní laktobacily s bakteriální vaginózou

Acylact se zavádí 1 čípek 2krát denně po dobu 5-10 dnů. Acylakt v čípcích je kontraindikován u kandidózy, protože rychlý posun pH na kyselou stranu podporuje růst plísní.

Obnova střevní mikroflóry

Při užívání antibiotik jsou léky předepisovány společně: linex nebo bifiform.

Normalizace úrovně PH

Biopham je prostředek k obnovení vlastní mikroflóry intimní zóny vytvořením nejpříznivějších podmínek díky obsahu kyseliny mléčné, která udržuje pH 3,8-4,5. Vaginální látky, které obsahují kmeny laktobacilů, jsou navrženy tak, aby nahradily vlastní mrtvou mikroflóru, je však těžké předpovědět míru přežití cizí mikroflóry. Biofam nejen vytváří příznivé prostředí pro růst a reprodukci vlastní mikroflóry, ale také díky glykogenu - výživnému substrátu - podporuje jejich životně důležitou aktivitu a tymiánový olej snižuje pravděpodobnost nárůstu patogenních kmenů a relapsu.

Probiotika pro bakteriální vaginózu

Probiotika jsou léky, které obsahují užitečné mikroorganismy, které jsou důležité pro mikroflóru pochvy a pomáhají ji chránit před infekcemi. Tyto zahrnují:

■ Vagilak (perorální tablety).

■ Gynoflor (vaginální tablety).

Probiotický režim je následující:

- Týden přijetí bez přerušení.
- Týden odpočinku.
- Sekundární přijímací týden.

Toto schéma léků umožňuje vyhnout se opětovné infekci po určité době po ukončení léčby antibiotiky. Užívání probiotik není během těhotenství a kojení povoleno.

Léčba bakteriální vaginózy během těhotenství

Stává se, že bakteriální vaginóza způsobuje předčasný porod, proto je důležité tuto nemoc okamžitě léčit. Léky, které jsou předepisovány těhotným pacientkám, musí být užívány s nástupem 2. trimestru těhotenství, to znamená ne dříve než 13 týdnů. Během těhotenství je ornidazol povolen 1 tableta 2krát denně po dobu 5 dnů nebo metronidazol 250 mg, který by měl být užíván 1 tabletu 2krát denně. Délka léčby je 10 dní. Klindamycin je v těhotenství kontraindikován. Může být také předepsána lokální léčba metronidazolem nebo Neo-Penotranem forte. Používání pouze vaginálního krému nebo masti nevylučuje riziko komplikací bakteriální vaginózy během těhotenství. Acylakt ve svíčkách lze použít v kterémkoli semestru těhotenství (1, 2 a 3), při absenci drozdů.

Tabulka léčby bakteriální vaginózy

Je třeba zacházet s mým manželem (sexuálním partnerem)?

Podle statistik byly u většiny mužské populace, jejíž sexuální partneři onemocněli, nalezeni hlavní provokatéři bakteriální vaginózy (gardnerella a jiné tyčinky) v močové trubici. To může naznačovat, že se bakterie během nechráněného sexu mohou pohybovat z pochvy do mužské močové trubice..
Muži však nemusí být léčeni. Mnoho studií ukázalo, že terapie se sexuálními partnery nemá vliv na zlepšení stavu ženy a pravděpodobnost sekundárního onemocnění se nesnižuje..

Muž může potřebovat léčbu, když se u ženy poprvé neobjeví bakteriální vaginóza nebo když byly diagnostikovány pohlavně přenosné choroby.

Proč je bakteriální vaginóza nebezpečná?

Bakterie, které vyvolávají patologický proces v bakteriální vaginóze, jsou velmi náchylné k jednoduché lékařské léčbě a onemocnění lze snadno vyléčit. Pokud je však onemocnění ignorováno, mohou se objevit následující komplikace:

- Zánět přívěsků dělohy, vaječníků a vejcovodů (adnexitida);

- Zánět dělohy (chronická endometritida);

Bakteriální vaginóza: příznaky, léčba, léky

Mnoho žen alespoň jednou v životě čelilo takovým problémům, jako je bakteriální vaginóza (nebo gardnerelóza). Jedná se o nepříjemné onemocnění, které ohrožuje nejen svými klinickými projevy, ale také možnými komplikacemi. Co je to za nemoc, co vede k jejímu vzhledu, jak se projevuje a je možné s ní bojovat?

Ženy v reprodukčním věku jsou náchylné k rozvoji gardnerelózy. Proto je příčina vývoje onemocnění často spojena se sexuálním přenosem. Fyziologické prostředí pochvy je kyselé. Právě s touto mikroflórou nemohou mít patogenní patogeny, které pronikly do genitálních kanálků, negativní dopad na zdraví..

Přirozené prostředí pochvy představují laktobacily - krátké tlusté tyčinky, které rozpouštějí glykogen. Buňky nejsou vizuálně viditelné - jejich počet lze určit pouze pomocí mikroskopu. Pro udržení stabilní úrovně pH musí být koncentrace laktobacilů alespoň 98%. Bakteriální vaginóza je polymikrobiální onemocnění.

Spontánní snížení úrovně kyselosti pochvy a počtu laktobacilů není způsobeno jedním patogenem, ale jejich kombinací. Definice „bakteriální vaginózy“ je vysvětlena zvláštnostmi vývoje onemocnění. Patogenní proces probíhá za účasti velkého počtu aerobní a anaerobní mikroflóry. Charakteristickým rysem patologie je absence leukocytů (buněk, které se zvyšují pouze během zánětu).

Jak se to vyvíjí?

K nahrazení fyziologického prostředí pochvy patogenními mikroorganismy dochází pod vlivem celé řady nepříznivých faktorů. Jsou spojeny s předchozími zásahy do orgánů reprodukčního systému, životním stylem, stravovacími návyky.

Od okamžiku, kdy se vaginální mikroflóra změní (poté, co do ní vstoupí gardnerella), a dokud se neobjeví první příznaky, může to trvat několik dní až 2-3 měsíce a dokonce šest měsíců. Ve velmi vzácných případech trvala inkubační doba 1 rok. V tomto čísle je určujícím faktorem stav imunity ženy. Čím slabší jsou ochranné vlastnosti těla, tím výraznější jsou příznaky patologie a čím dříve se objevují.

Rizikové faktory

S vysokou mírou pravděpodobnosti se bakteriální vaginóza vyvíjí u žen, pro které jsou relevantní následující:

 1. Častý stres, problémy psycho-emocionálního stavu
 2. Nedávno podstoupil chirurgický zákrok nebo instrumentální diagnostické postupy na orgánech urogenitálního traktu
 3. Cystické novotvary v orgánech urogenitálního systému (bez ohledu na počet, velikost, umístění, příčinu vývoje)
 4. Užívání léků, které obsahují nonoxynol-9 (například Patenttex oval, Nonoxynol)
 5. Stav po nedávném porodu (obzvláště zatížený)
 6. Nosit spodní prádlo vyrobené ze syntetických tkanin
 7. Tvorba menstruačního cyklu (období hormonálních změn negativně ovlivňuje stav vaginální sliznice, činí ji zranitelnou)
 8. Nekontrolované nebo nepřiměřeně prodloužené užívání léků s hormonálními, protizánětlivými, protiplísňovými vlastnostmi. To platí zejména pro použití antibiotik.
 9. Odložené ozařování nebo chemoterapie (pro nádorová onemocnění)
 10. Špatná kvalita jídla, vyčerpávající strava
 11. Používejte nekvalitní prací prostředky

Riziková skupina pro rozvoj gardnerelózy zahrnuje ženy, které se často sprchují, neprovádějí hygienické postupy a podchlazení. Nesnášenlivost latexu, přecitlivělost na maziva, spermicidní krémy negativně ovlivňují stav vaginální sliznice.

Příznaky

Hlavní příznaky rozvoje bakteriální vaginózy:

 1. Vaginální výtok. Vyznačují se štiplavým rybím zápachem, zelenožlutým odstínem, hojností (jejich počet je 20krát vyšší než norma). Konzistence je hustá, lepkavá, pěnivá. Sekrece se zvyšuje po pohlavním styku, sprchování, menstruaci.
 2. Silná bolest při pohlavním styku, která ji vede k zastavení. Nepohodlí je akutní, hoří v přírodě, přetrvává po určitou dobu po intimitě.
 3. Nepříjemné pocity během močení (bolest, podráždění uvnitř močové trubice).
 4. Nespavost, nepohodlí v dolní části břicha během menstruace, nesouvisí s cyklem.
 5. Ostrý, hnilobný rybí zápach z moči, změna jeho stínu.

Během vyšetření není pozorována barva vaginálních sliznic, charakteristické příznaky zánětlivého procesu (edém, zarudnutí). Tělesná teplota zůstává v normálních mezích, neexistují žádné stížnosti na typické příznaky intoxikace (zimnice, slabost). Proto žena nemá podezření na přítomnost onemocnění, nekonzultuje to s lékařem nebo to dělá se zpožděním..

Příčiny

Odborníci identifikují následující důvody pro rozvoj bakteriální vaginózy:

 • Změna hormonálních hladin. Pozorováno během puberty, těhotenství, menopauzy, po potratu.
 • Střevní dysbióza (porušení její přirozené mikroflóry). Vyvíjí se v důsledku zánětu tlustého nebo tenkého střeva přeneseného intoxikace. Porušení mikroflóry usnadňuje dodržování vyčerpávající stravy, půst.
 • Atrofické změny na vaginální sliznici (vyskytují se hlavně během menopauzy).
 • Trvalé užívání během menstruace výhradně tampony. Podporují intravaginální stagnaci krve, vytvářejí příznivý stav pro zánět.
 • Přítomnost dekompenzovaného diabetes mellitus. Patologie přispívá k pravidelnému podráždění vaginální sliznice.

Riziko rozvoje gardnerelózy se zvyšuje, pokud žena vede promiskuitní sexuální život, příliš dlouho používá nitroděložní tělísko. Zdroj zánětu přítomný v těle zvyšuje pravděpodobnost infekční patologie.

Stupně

V gynekologii se používá určitá klasifikace bakteriální vaginózy. Podle toho se choroba podle závažnosti symptomatických projevů dělí na kompenzovaný, subkompenzovaný a klinicky výrazný typ.

Kompenzováno

Vyznačuje se absencí laktobacilů ve vagině, což vytváří riziko nahrazení přirozené mikroflóry patogeny. Tyto ukazatele neodkazují na patologický stav. Často jsou spojeny s příliš důkladným hygienickým ošetřením genitálního traktu před návštěvou gynekologa. Zejména pokud žena použila k čištění intimní oblasti antiseptické přípravky nebo vysoce koncentrované čisticí prostředky. Také bakteriální vaginóza tohoto typu se vyskytuje u onkologických novotvarů - kvůli záření a chemoterapii.

Subkompenzováno

Je charakterizován poklesem počtu laktobacilů, což naznačuje porušení přirozené mikroflóry pochvy. Edém a zarudnutí sliznice genitálního traktu nejsou pozorovány. Změny proto lze detekovat pouze laboratorně. Leukocyty - 15-20 v zorném poli, což se týká mírného stupně. Dochází ke zvýšení další mikrobiální flóry.

Na pozadí leukocytózy se objevují takzvané „klíčové“ buňky. Jejich počet je v zorném poli až 5. Hlavními příznaky tohoto stupně vaginální kandidózy jsou svědění, bolestivost během intimity. Navíc dochází ke zvýšení vaginálního výtoku, vzniku nepříjemného zápachu z nich.

Klinicky výrazné

Vyznačuje se úplnou nepřítomností laktobacilů a přítomností anaerobů. Při studiu nátěru pod mikroskopem „klíčové“ buňky zabírají celé zorné pole laboratorního asistenta. Hlavními projevy stavu jsou velké množství vaginálního výtoku, svědění uvnitř genitálního traktu. Patogenní sekrece, jejíž objem se zvyšuje po pohlavním styku, lepí stěny pochvy.

Funkce u těhotných žen

Bakteriální vaginóza je jednou z chorob, jejíž nebezpečí pro plod gynekologové doporučují podrobnou předběžnou studii. Hlavní důsledky onemocnění pro dítě a nastávající matku:

 1. Nitroděložní poranění plodu. Důsledky vlivu patogenní flóry na dítě jsou anomálie jeho vývoje. Dochází k nesprávnému umístění orgánů - zejména srdce, nervové trubice, pohybového aparátu, kostí lebky.
 2. Potrat. Infekční proces stimuluje děložní křeče, což přispívá k odmítnutí vajíčka. Prvními příznaky tohoto stavu jsou bolestivost v podbřišku, výskyt krvavého výtoku z genitálního traktu.
 3. Zmrazení plodu. Bakteriální vaginóza je patologický proces, který má extrémně negativní vliv na vyvíjející se plod. Infekce přispívá k porušení přívodu krve do dítěte, způsobuje jeho intoxikaci, která vede k nitroděložní smrti. Prvními příznaky tohoto stavu jsou tmavé skvrny od genitálního traktu, zvýšení tělesné teploty na vysoký počet. Během gynekologického vyšetření je zjištěn nesoulad mezi velikostí dělohy a gestačním věkem.

Bakteriální vaginóza může často způsobit polyhydramnion nebo oligohydramnios, isthmicko-cervikální nedostatečnost a placentární selhání. Komplikace gardnerelózy jsou také předčasný nástup porodu nebo infekce dítěte během jeho průchodu porodními cestami. Ve 2% případů je vývoj preeklampsie během těhotenství a předčasné prasknutí membrán spojen s přítomností bakteriální vaginózy..

Pokud patologie vznikla během těhotenství, stav se komplikuje kvůli problémům s výběrem léčby. Potíž spočívá ve skutečnosti, že antibiotika a jiné protizánětlivé léky jsou během těhotenství kontraindikovány..

Možné komplikace

Bakteriální vaginóza může způsobit uretritidu, cystitidu, kolpitidu, cervicitidu a v nejzávažnějších případech endometritidu. Je uveden zánět močového měchýře, močové trubice, pochvy, cervikálního kanálu, vnitřní vrstva dělohy. V důsledku chronického a často latentního zánětu těchto orgánů se vyvíjí neplodnost, ale riziko mimoděložního těhotenství je také vysoké. Porušení vaginálního prostředí během těhotenství zvyšuje riziko vážných komplikací.

Jakého lékaře kontaktovat

Bakteriální vaginóza je léčena gynekologem. Rozhodujícím faktorem je však hlavní příčina patologie. Pokud je onemocnění způsobeno diabetes mellitus, bude nutné další odvolání k endokrinologovi. Pokud jde o vztah bakteriální vaginózy k genitálním infekcím, je nutné se poradit s venerologem. Pokud je gardnerelóza důsledkem intestinální dysbiózy, musíte se poradit s gastroenterologem.

Diagnostika

Nejprve lékař provede průzkum a vyšetření pacienta. Z anamnézy se dozví o přítomnosti zažívacích potíží, změně sexuálního partnera, použití nových intimních statků. Porodnická anamnéza také nemá malý význam - musíte informovat lékaře, pokud během těhotenství nebo porodu nastanou komplikace. Během vyšetření na gynekologickém křesle nebyly zjištěny žádné známky zánětu.

Účelem vyšetření je vyloučit přítomnost onemocnění s podobnými příznaky a poté určit stupeň poškození orgánů a přítomnost komplikací. Podobné příznaky v průběhu ureaplasmózy, afty (vaginální kandidóza), trichomoniázy. Vyšetření pacienta umožňuje snadno rozlišit infekční patologii. Standardní sada diagnostických postupů:

 1. Mikroskopické vyšetření vaginálního nátěru. Nejindikativnější typ průzkumu. Odhaluje všechny změny ve vaginální mikroflóře.
 2. Krevní test na glukózu, obecné klinické a biochemické parametry.
 3. Obecná analýza moči (ve vzorku je detekován velký počet leukocytů).
 4. Bakteriologické vyšetření moči (kultivace).
 5. PCR diagnostika (identifikace původce patologie - gardnerell).

Již na základě výsledků nátěru je zřejmé, že vaginální mikroflóra je narušena. Je prokázáno, že bakterie mléčného kvašení téměř chybí, hladina leukocytů je normální nebo mírně převyšuje, pH sekrecí je vyšší než 4,5. V 95% případů to stačí k objasnění klinického obrazu uvedených typů vyšetření.

Další typy diagnostiky závisí na charakteristikách hlavní příčiny rozvoje bakteriální vaginózy. Je možné, že bude zapotřebí ultrazvukové vyšetření orgánů břišní dutiny a malé pánve. Diagnóza se provádí v předvečer léčby, 2 týdny po jejím zahájení a 1 měsíc po jejím ukončení.

Léčba

Gardnerelóza není léčena pohotově - jedná se o poměrně komplexní, ale konzervativní přístup. Kromě eliminace infekčního patogenu musíte obnovit pH pochvy. Z hlediska obnovy nemá posilování imunitních schopností těla žádný význam..

K zastavení bakteriální vaginózy je pacientovi předepsáno:

 1. Použití protizánětlivého léku (z níže uvedených možností je předepsána 1 nebo 2). Metronidazol (Trichopol) 1 karta. 2 str. za den je doba terapeutického kurzu 10 dní. Klindamycin (150 mg) - 1 karta. 4 str. denně. Délka léčby je 1-1,5 týdne. Tiberal (500 mg) - 1 karta. dvakrát denně, až 5 dní v řadě.
 2. Použití vaginálních čípků s protizánětlivým, antifungálním a antibakteriálním účinkem. Patří mezi ně Vagisept, Terzhinan, Vagiferon. Předepište zavedení 1 svíčky 1 str. den po důkladné intimní hygieně. Terapeutický kurz je 10 dní.
 3. Obnova střevní mikroflóry. Předepište Linex (2 tobolky 3krát denně, 3 týdny po sobě) nebo Hilak Forte (1 lžička na 100 ml vody 3krát denně, 3 týdny).
 4. Vitaminová terapie. Léky skupiny B se podávají jednotlivě nebo ve formě komplexů (mezi ně patří Neurobeks, Neuroubin). Terapeutický kurz s intramuskulární injekcí - 10 dní.
 5. Dietní jídlo. Odmítnutí používat sladkosti, kyselé, kořeněné, slané, uzené potraviny, pokrmy. Příjem alkoholu a kofeinu je zakázán. Pokud je bakteriální vaginóza způsobena intestinální dysbiózou, zahrnuje nezdravé jídlo smažené a mastné potraviny, luštěniny.

Ve druhé fázi je nutné obnovit intimní mikroflóru, obnovit místní imunitu a chránit před opakovanou exacerbací. Bez druhé fáze může být účinnost antimikrobiální terapie mnohem nižší. K obnovení intimní mikroflóry se používají speciální vaginální probiotika. Nejmodernějším a nejúčinnějším pro dnešek je francouzské probiotikum Lactoginal. Může rychle obnovit intimní mikroflóru, pH vaginálního prostředí, a tím stimuluje místní imunitu. Lactozhinal obsahuje vylepšené laktobacily, které vytvářejí neviditelné ochranné filmy, které zabraňují připojení patogenní flóry a stimulují růst jejich vlastních prospěšných laktobacilů, které chrání vaginální prostředí před infekcemi. Dvoustupňová metoda léčby přípravkem Lactozhinal se již dlouho stala zlatým standardem pro léčbu vaginálních onemocnění, jako je bakteriální vaginóza a "afty".

Během léčby je nutné dodržovat sexuální odpočinek. Stejně důležité je provádět hygienická opatření v plném rozsahu (zejména po použití toalety a během menstruace). Je třeba si uvědomit, že bakteriální vaginitida může infikovat muže během intimity a způsobit komplikace pro sexuální zdraví partnera. Proto musí současně podstoupit léčbu kontaktováním urologa..

Předpověď

Pokud odstraníte nejen gardnerelózu, ale také příčinu jejího vývoje, je vyhlídka na obnovení zdravotního stavu příznivá. Když má patologie zdlouhavý průběh, je ohrožena reprodukční funkce ženy. Obecně se nemoc dobře hodí k eliminaci, ale za předpokladu, že léčbu provádí lékař a pacient dodržuje všechna jeho doporučení.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji bakteriální vaginózy, pomohou následující doporučení:

 • Užívání vitamínů (zejména mimo sezónu)
 • Ochrana podchlazení
 • Udržování slušného sexuálního života
 • Omezení stresu
 • Eliminace používání potratů jako nejlepšího způsobu regulace plodnosti
 • Prevence rozvoje zácpy - odmítnutí jíst suché jídlo, frakční jídla
 • Výběr alternativní metody antikoncepce (s intolerancí k latexu)
 • Včasná korekce stavu střevní mikroflóry
 • Plná implementace hygienických opatření
 • Normalizace hladin glukózy v krvi, pravidelné návštěvy endokrinologa (s dědičnou predispozicí k diabetes mellitus)
 • Rozumný přístup k používání intimních statků
 • Odmítnutí experimentálního přístupu k výběru hygienických výrobků

Nadměrné používání tamponů během menstruace způsobuje podráždění vaginální sliznice. Proto se doporučuje pravidelně používat rozpěrky Stejně důležité je včasné odstranění onemocnění orgánů urogenitálního traktu a zabránění přechodu patologií do chronické formy. Měli byste také adekvátně přistupovat k otázce sprchování, užívání léků.

Bakteriální vaginóza je gynekologická patologie polymorfního původu, která je eliminována bez chirurgického zákroku. I při konzervativním přístupu by léčba měla být komplexní - kromě léků by měla zahrnovat i stravu, hygienu a sexuální odpočinek. Patologie způsobuje komplikace pouze v případě dlouhodobé nepozornosti na zdraví. Zejména když žena dlouho nenavštěvuje gynekologa a neví o přítomnosti onemocnění. Pokud je patologie způsobena endokrinními nebo gastrointestinálními poruchami, budete muset navštívit lékaře těchto profilů.

Video: Jak vyléčit bakteriální vaginózu

Téměř devadesát procent mikroflóry tvoří laktobacilové bacily, které zabraňují kolonizaci patogenních mikroorganismů a monitorují množství oportunní mikroflóry. Kromě toho produkují bacily produkci látek s antibakteriální aktivitou.

Pokud se kyselost vaginálního prostředí změní směrem k alkalizaci, vytvoří se příznivé podmínky pro aktivní reprodukci oportunních mikroorganismů. Obecně naše tělo přísně kontroluje mikroflóru pochvy a dělá to pomocí následujících mechanismů:

 • hormonální systém. Pokud se změní hormonální pozadí, změní se také počet receptorů, které jsou na povrchu buněk, a právě na tyto receptory se připojují škodlivé bakterie. Je to také hormonální systém, který řídí proces aktualizace vaginální sliznice;
 • imunita. Tento ochranný systém řídí počet oportunní mikroflóry a imunoglobuliny zabraňují připojení škodlivých bakterií k buňkám a pronikají hlouběji;
 • laktobacily. Tyto prospěšné mikroorganismy vytvářejí kyselé prostředí, ve kterém se patogenní bakterie prostě nemohou aktivně množit..
zpět na obsah ↑

Co je bakteriální vaginóza

Jedná se o onemocnění ženských pohlavních orgánů se specifickým vaginálním výtokem, který má nepříjemný zápach. Jednoduše řečeno, jedná se o vaginální dysbiózu. Na rozdíl od vaginitidy nejsou v bakteriální vaginóze žádné zánětlivé příznaky..

I když samotná nemoc není pohlavně přenosnou infekcí, časná sexuální aktivita, promiskuita a nechráněný sex mohou významně ovlivnit výskyt bakteriální vaginózy..

Toto onemocnění je založeno na změně kvantitativního složení vaginální mikroflóry. Počet prospěšných bakterií klesá, zatímco podmíněně patogenní mikroflóra se začíná aktivně množit.

V každém případě se klinický obraz nemoci může lišit, od asymptomatického průběhu po výrazný klinický obraz s těžkým diskomfortem, svěděním a výtokem.

Příčiny vaginózy

Pokud jde o konkrétní patogen, ten prostě neexistuje. Celé polymikrobiální komplexy vedou ke vzniku onemocnění, mezi něž patří mykoplazmy a gardnerella.

Příčin vaginální dysbiózy může být mnoho. Zvažte nejzákladnější provokující faktory:

 • změny hormonálních hladin, například po potratu, během menopauzy nebo těhotenství;
 • oslabení obecné nebo místní imunity;
 • endokrinní disrupce;
 • špatné dodržování pravidel intimní hygieny;
 • deformity pochvy nebo děložního čípku;
 • časté používání mýdla při mytí a zneužívání sprchování;
 • přítomnost cizích těles v pochvě;
 • užívání hormonálních látek i imunosupresiv;
 • užívání perorálních kontraceptiv nebo dlouhodobé užívání nitroděložních antikoncepcí;
 • silné stresové situace;
 • zánětlivé procesy močového a reprodukčního systému;
 • intestinální dysbióza;
 • dlouhodobé nebo nekontrolované užívání antibiotik.
zpět na obsah ↑

Příznaky bakteriální vaginózy

Hned je třeba poznamenat, že nemoc nemá žádné charakteristické znaky. Jeho jediným příznakem je často hojný vaginální výtok s nepříjemným rybím zápachem..

Na samém počátku vývoje patologického procesu je výtok bílý nebo šedivý. S prodlouženým průběhem této nemoci mohou získat hustou konzistenci se žlutozeleným odstínem. Vzhledem připomínají tvaroh, pěnou, stávají se lepkavými a vláknitými..

Neexistují žádné známky zánětlivého procesu, jako jsou otoky a hyperémie s vaginózou, a to je charakteristický znak vaginitidy. Toto onemocnění je často doprovázeno takovými patologickými procesy: cervicitida, eroze, zjizvení. U asi padesáti procent pacientů je připojena vaginitida.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří:

 • bohatý šedavě bílý výtok homogenní krémové konzistence, který je rovnoměrně rozložen po stěnách pochvy;
 • nepohodlí s intimitou;
 • bolest v perineu;
 • poruchy močení.

Pokud onemocnění trvá déle než dva roky, jsou charakteristické následující příznaky:

 • výboj mění svou barvu a konzistenci a připomíná tvarohovou hmotu;
 • leucorrhoea se změní na tmavě zelenou;
 • patogenní flóra se připojuje k infekčnímu procesu, který vede k zánětu pochvy, projevující se ve formě otoku a zarudnutí;
 • leucorrhoea se snadno odstraní ze stěn vagíny vatovým tamponem;
 • časté a bolestivé močení;
 • svědění v pochvě.
zpět na obsah ↑

Typy bakteriální vaginózy

Existuje několik klasifikací bakteriální vaginózy. V závislosti na klinických projevech je onemocnění rozděleno do následujících skupin:

 • asymptomatická;
 • monosymptomatická;
 • polysymptomatické.

Podle povahy patologického procesu je onemocnění:

 • ostrý;
 • chronický;
 • opakující se.

V závislosti na závažnosti se bakteriální vaginóza vyskytuje v následujících formách, a to:

 • stupeň kompenzace. Kompenzovaný typ se projevuje mírným poklesem počtu laktobacilů. V této fázi dochází ke kolonizaci mikroorganismů, které vstoupily do těla zvenčí;
 • subkompenzovaná fáze. K poklesu laktobacilů dochází ve významné formě a aktivují se oportunistické mikroorganismy;
 • fáze dekompenzace. Laktobacily zcela chybí. Existuje výrazná klinická symptomatologie a takový patologický proces vyžaduje dlouhodobou terapeutickou terapii.
zpět na obsah ↑

Bakteriální vaginóza během těhotenství

Toto onemocnění je často diagnostikováno během těhotenství. Podle statistik se onemocnění vyskytuje u každé páté ženy.

U těhotných žen se mění hormonální pozadí, oslabuje se imunitní systém, což vytváří příznivé podmínky pro rozvoj onemocnění. Ve svých projevech během těhotenství se nemoc neliší a žena se také obává hustého pěnivého výboje s nepříjemným zápachem zatuchlých ryb.

Bakteriální vaginóza je nebezpečná jak pro matku, tak pro vyvíjející se plod:

 • v raných fázích může dojít k spontánnímu potratu;
 • onemocnění, které se vyvine ve druhém nebo třetím trimestru, hrozí infekcí plodu, která může vést k předčasnému vylití vody;
 • předčasný porod;
 • komplikace během porodu;
 • hnisavé septické komplikace v poporodním období.

Pro léčbu těhotných žen je vhodnější používat lokální než systémové léky. Obvykle jsou předepsány léky, které zahrnují metronidazol. Takové léky se používají ve formě vaginálních pilulek nebo gelů. Lékaři také předepisují těhotným ženám takové léky: Trichopolum, Metrogyl, Tiberal.

Výše uvedené prostředky jsou předepsány od druhého trimestru těhotenství, takže v prvním je kladení životně důležitých orgánů a systémů. Pokud existuje skutečná hrozba pro matku nebo dítě, může se lékař rozhodnout předepsat antimikrobiální látky dříve..

Ženám jsou také předepsány přípravky obsahující laktobacily k obnovení mikroflóry. Mohou být použity jak interně, tak ve formě sprchování. Léčba se provádí pod přísným dohledem lékaře.

Předpověď

Navzdory léčbě se v některých případech může objevit relaps v jakékoli fázi po ukončení léčby. To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že antibiotika, která ovlivňují patogenní mikroflóru, interferují s rychlým vytvářením příznivých podmínek pro aktivní reprodukci prospěšných bakterií..

Z tohoto důvodu by měly být do komplexní terapie zahrnuty probiotické přípravky. Jejich činnost je zaměřena na obnovení přirozené rovnováhy mikroflóry, která bude sloužit jako dobrá prevence relapsu.

Diagnostika

Nejinformativnější diagnostickou metodou je mikroskopické vyšetření gynekologického nátěru. Pod mikroskopem odborník objeví klíčové buňky - jasný znak gardnerelózy. K identifikaci patogenu se také provádí bakteriologická studie..

Už pouze klinické příznaky mohou specialisté předpokládat přítomnost vaginózy, ale přesná diagnóza je stanovena na základě údajů z laboratorních testů. Gynekolog provede vyšetření, během kterého zjistí charakteristiku výtoku onemocnění.

Bakteriální vaginóza u mužů

Mnoho odborníků považuje za nesprávné používat samotný výraz „bakteriální vaginóza“ ve vztahu k mužům, protože se jedná o vaginální dysbiózu. Příčinní činitelé této poruchy - gardnerella - však mohou vyvolat vývoj patologického procesu v mužském těle..

Příčinníci gardnerelózy mohou proniknout pohlavním stykem. Na rozdíl od ženského těla nejsou gardnerely přirozenými obyvateli mužského těla. Z tohoto důvodu je onemocnění u mužů považováno za genitální infekci..

Ve většině případů původce onemocnění snadno pronikne do mužského těla a stejně rychle po dvou nebo třech pro snadné odstranění. Někdy lze pozorovat chronickou přepravu, při které nejsou žádné klinické projevy. Nebezpečí spočívá pouze ve skutečnosti, že člověk nemusí vědět o přepravci, ale zároveň předat své partnerce gardnerella.

Někdy mohou tyto mikroorganismy při pohlavním styku vstoupit do močové trubice a způsobit pomalý současný zánětlivý proces. V této situaci se z penisu objeví zelený výtok. Což muže těžko obtěžuje. A někdy to může vést k rozvoji uretritidy s výskytem bolesti a pocitu pálení při močení, což samozřejmě vyžaduje lékařskou terapii.

Jak se přenáší bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza není pohlavně přenosná choroba!

Obecně mohou být původci nemoci, zejména gardnerella, sexuálně přenosní, ale to nezpůsobí rozvoj dysbiózy, protože tyto mikroorganismy v malém množství jsou součástí přirozené mikroflóry. Pokud je imunita normální, pak obranné mechanismy těla jednoduše nedovolí oportunnímu organismu, aby se připojil k povrchu buňky, a ještě více pronikl hlouběji.

Jaká je tedy role nechráněného sexu při nástupu nemoci? Nejde vůbec o infekci, ale o to, že častá změna sexuálního partnera narušuje přirozenou rovnováhu mikroflóry.

Kdy navštívit lékaře?

Zvažte důvody, které mohou vést ke kontaktu s odborníkem:

 • infekční proces vznikl poprvé. Lékař vám pomůže identifikovat etiologický faktor, řekne vám o charakteristických příznacích a také vám řekne, jak s nimi zacházet;
 • nemoc nevznikla poprvé, ale příznaky jsou tentokrát jiné;
 • máte nového sexuálního partnera. Známky pohlavně přenosných nemocí mají podobné projevy jako bakteriální vaginóza;
 • Horečka a nepříjemný zápach z pochvy
 • navzdory samoléčbě nikdy nedošlo k uzdravení.
zpět na obsah ↑

Jak zacházet s bakteriální vaginózou?

Bakteriální vaginóza u žen je léčena ve dvou hlavních fázích:

 1. Obnovení fyziologických vlastností pochvy, posílení obranyschopnosti těla, normalizace hormonálních hladin a boj proti patogenům.
 2. Obnovení přirozené rovnováhy vaginální mikroflóry.

Kromě hlavní léčby jsou pacientovi předepsány imunokorekční a desenzibilizující látky. Nedoporučuje se zacházet se sexuálním partnerem.

Přípravky pro bakteriální vaginózu

Léky se užívají po lékařském předpisu. Samoléčba je nepřijatelná.

Eubiotika

Zvažte léčebný režim s účinnými eubiotiky:

 • Bactisubtil. Jedna kapsle se vypije jednu hodinu před jídlem třikrát až čtyřikrát denně;
 • Hilak forte. Padesát kapek třikrát denně;
 • Linex. Užívají se dvě pilulky třikrát denně.

Čípky z bakteriální vaginózy

Vaginální čípky působí přímo v ohnisku patologického procesu. Účinná látka se prakticky neabsorbuje do krevního řečiště, což znamená, že způsobuje minimum vedlejších účinků.

Následuje seznam účinných čípků pro bakteriální vaginózu:

 • Ecofemin. Přípravek obsahuje živé laktobacily. Čípky se podávají po dobu deseti dnů dvakrát až třikrát denně;
 • Bifidumbacterin. Obsahuje bifidobakterie. Stačí zavést jednu svíčku před spaním na deset dní;
 • Hexikon. Obsahuje chlorhexidin. Rysem Geksikonu je, že má škodlivý účinek na patogenní mikroorganismy, aniž by ovlivňoval bakterie mléčného kvašení. Čípky se podávají jeden nebo dva kusy po dobu 10 dnů.
zpět na obsah ↑

Režim léčby bakteriální vaginózy

Nejprve zvažte standardní léčebný režim se systémovými léky:

 • Ornidazol. Jedna dávka je 500 mg. Agent by měl být užíván dvakrát denně po dobu jednoho týdne;
 • Metronidazol. Vzor použití je přesně stejný;
 • Klindamycin. Jedna dávka je 300 mg. Musíte užívat pilulky dvakrát denně po dobu sedmi dnů.

Nyní si promluvme o schématu užívání lokálních drog:

 • Neo-penotran. Po dobu sedmi dnů se dvakrát denně injikuje svíčka intravaginálně;
 • Terzhinan. Jedna svíčka se vkládá hluboko do pochvy dvakrát denně po dobu pěti dnů;
 • Klindamycinový krém. Celý aplikátor se vloží před spaním na sedm dní.
zpět na obsah ↑

Jak léčit vaginózu doma

Zvažte několik způsobů léčby onemocnění doma:

 • pokud se nemoc teprve začala rozvíjet, může být dobré sprchování. Jako roztok je vhodná kyselina mléčná nebo boritá. Kapalina pro postup by měla být teplá, ale nikdy horká. Stačí jedno nebo dvě sprchování denně;
 • můžete použít tampony intravaginálně. Jsou navlhčeny v kyselině askorbové nebo mléčné. Tampony jsou také mazány masti metronidazolem. Tampon je ponechán v pochvě po dobu dvaceti minut, poté by se neměl umýt. Je třeba udělat deset takových postupů, ale účinek je viditelný již po třetí aplikaci..
zpět na obsah ↑

Lidové léky na bakteriální vaginózu

Léčba nekonvenčními metodami je delší, ale nejbezpečnější. To je však za předpokladu, že jsou používány správně. Lidové léky nejsou alternativou k léčbě drogami, ale pouze pomocnou pomocí. Mohou být použity se souhlasem lékaře..

Zvažte nejúčinnější recepty:

 • sedací koupele. Doba trvání tohoto postupu je patnáct minut. Rychle zmírňují svědění. K jejich provedení budete potřebovat dvě sklenice bylinné infuze, které se smíchají s deseti litry teplé vody. Nálevy lze připravit z těchto léčivých rostlin: dubová kůra, heřmánek, pelyněk, třezalka tečkovaná, měsíček, pampeliška atd.;
 • infuze pro požití. Vezměte následující přísady ve stejném poměru: kořen elecampanu, březové listy, máta, heřmánek, lékořice, tymián. Jedna lžíce drcených surovin se nalije půl litru vroucí vody. Produkt by měl být vyluhován po dobu šesti hodin. Po napnutí je infuze připravena k použití. Léčba trvá tři měsíce. Půl sklenice se vypije půl hodiny před jídlem;
 • bavlněné tampony jsou navlhčeny v infuzi a vloženy do pochvy. K přípravě drogy budete potřebovat: kořen marshmallow, třezalku tečkovanou, tužebník, listy pampelišky, borůvky a měsíček. Složky se odebírají ve stejných poměrech, nalijí se vroucí vodou a produkt by se měl nalít několik hodin.

Prevence

Je důležité, aby každá žena, zejména ta, která již byla léčena na gardnerelózu, dodržovala jednoduchá, ale účinná preventivní opatření:

 • řádné dodržování pravidel intimní a sexuální hygieny;
 • v případě náhodného pohlavního styku použití bariérových metod antikoncepce;
 • včasná léčba zánětlivých procesů urogenitálního systému;
 • dobrý spánek a boj proti stresovým situacím;
 • vyvážená strava;
 • racionální užívání antibiotik;
 • normalizace hormonálních hladin;
 • prevence rozvoje intestinální dysbiózy;
 • pravidelné návštěvy gynekologa.

Bakteriální vaginóza je tedy onemocnění, při kterém dochází k narušení přirozené rovnováhy mikroflóry vaginální sliznice. K jejímu vzhledu může vést řada důvodů, mezi které patří změny v hormonálních hladinách a oslabení imunity. Jedním z hlavních příznaků onemocnění je hojný bílošedý vaginální výtok s rybím zápachem..

Bakteriální vaginózu by měl léčit lékař. Všechno začíná diagnostickým vyšetřením a přesnou diagnózou. Přesné dodržování léčebného režimu, preventivních opatření a odstranění provokujících faktorů pomůže zbavit se nemoci jednou provždy!

Ovulace je nejkratší období uprostřed menstruačního cyklu, které se vyznačuje uvolněním zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Právě tento okamžik je pro koncepci nejpříznivější.