Proč chcete hodně jíst před a během menstruace a jak s tím zacházet?

Předmenstruační období je charakterizováno mnoha změnami v těle. Jedním z nejvýraznějších projevů PMS je zvýšená chuť k jídlu. Současně žena neustále chce jíst potraviny různých druhů: sladké, moučné, slané. Mnoho dívek tomu věnuje pozornost a začíná si dělat starosti o své tělo a postavu..

Je třeba si uvědomit, že zvýšení chuti k jídlu před menstruací nebo během ní je fyziologický přirozený proces, ke kterému dochází během hormonálních změn v těle..

 • 1 Důvody
 • 2 Proč chcete sladkosti?
 • 3 Co je lepší k jídlu?
 • 4 Jak ovládat chuť k jídlu?
  • 4.1 Tradiční metody

Zvýšená chuť k jídlu během PMS je lékaři považována za normální jev, což je vysvětleno fyziologií ženského těla. Menstruační cyklus se skládá ze dvou fází: folikulární a luteální.

Prvním rysem je prudké zvýšení hladiny estrogenu v krvi. Tento hormon pomáhá při zrání vajíčka. Během této doby je blahobyt ženy v normálních mezích. Když jsou hladiny estrogenu na svém maximu, začíná ovulace..

Charakteristickým rysem druhé fáze je zvýšení hladiny progesteronu v těle. Tento hormon vytváří nejpříznivější podmínky pro vývoj embrya, pokud bylo vajíčko oplodněno. Tato fáze je pro ženy nejnepříjemnější..

Takové změny hormonálních hladin vedou k tomu, že chcete spát, dostavit se pláč, únava, podrážděnost a slabost. Hormony také ovlivňují chuť člověka k jídlu, takže chcete hodně jíst před a během menstruace..

Ve vzácných případech se objeví akné a otoky končetin.

Během druhé fáze menstruačního cyklu koncentrace estrogenu v krvi prudce klesá. Tělo se proto snaží kompenzovat příjmem dalších kalorií, což je důvodem zvýšené chuti k jídlu..

Estrogen podporuje produkci serotoninu, norepinefrinu a endorfinů. Nedostatek hormonů způsobuje apatickou náladu až po rozvoj deprese. Za takových podmínek většina dívek chce čokoládu, cukrovinky nebo jiné sladkosti..

Menstruace má velký vliv na gastrointestinální trakt a trávení. Sekrece žaludeční šťávy se zvyšuje, což vede k reflexnímu zvýšení chuti k jídlu.

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, koncentrace progesteronu v krvi klesá, což vede k normalizaci všech procesů a snížení chuti k jídlu ženy.

Preference chuti během menstruace se mohou lišit. Touha ochutnat moučný výrobek není výjimkou. U žen může pečené zboží před menstruací působit jako „sedativum“. Zlepšují psycho-emocionální stav a zmírňují únavu.

V tomto stavu se doporučuje konzumovat jídlo bohaté na sacharidy. Mezi takové potraviny patří následující skupiny potravin:

 • luštěniny;
 • cereálie;
 • kořeny.

Omezte kávové nápoje, protože zhoršují příznaky premenstruačního syndromu a zvyšují bolest na hrudi.

Odborníci doporučují vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem rafinovaného cukru nebo škrobu. Tyto zahrnují:

 • tabulky čokolády;
 • džemy;
 • šušenka;
 • koláče;
 • chléb;
 • koláče.

Doporučuje se vyloučit ze stravy sladké a slané nápoje, zejména večer. Džem nebo džem by měl být nahrazen méně škodlivým medem.

Zadržování tekutin v těle dívky během menstruace může vést ke vzniku otoku. To negativně ovlivňuje psychologický stav ženy, protože někteří z nich mají pocit, že přibrali..

Žena by se neměla přísně omezovat na jídlo během menstruace, protože to může vést k negativním důsledkům ovlivňujícím psycho-emocionální a fyziologickou stránku. Je však třeba si uvědomit, že přejídání zatěžuje zažívací trakt a celé tělo jako celek..

Lékaři doporučují hýčkat se a jíst malé množství sladkostí. Kontrola snědeného množství je nejlepším řešením problému..

Následující metody pomáhají účinně bojovat proti zvýšené chuti k jídlu:

 • jíst malé porce, ale často;
 • přepněte pozornost na to, co chcete dělat (pozitivní emoce mohou odvádět pozornost od jídla);
 • pít vodu častěji;
 • přidejte malé množství oleje do jídla.

Lékaři kategoricky zakazují užívání léků, které snižují chuť k jídlu před a během menstruace. Užívání léků během hormonálních změn může vést k menstruačním nepravidelnostem..

Existuje několik populárních způsobů, jak snížit chuť k jídlu. Nejúčinnější jsou:

 1. 1. Odvar z lopuchu. 2 čajové lžičky nasekaného kořene velkého lopuchu se nalijí do sklenice vroucí vody a vaří se ve vodní lázni po dobu 15 minut. Poté se vývar ochladí a zfiltruje přes tenkou látku. Jedna polévková lžíce denně výrazně snižuje chuť k jídlu.
 2. 2. Kopřivy. Nalijte sušené listy kopřivy sklenicí vroucí vody a nechte působit 5-10 minut. Poté se použije místo obvyklého vaření. Kopřiva je bohatá na minerály a vitamíny, zatímco rostlina eliminuje hlad.
 3. 3. Vývar z petrželky. Nalijte dezertní lžíci petrželky se sklenicí vroucí vody, poté ji vložte do vodní lázně a vařte 10 minut. Pití 1/4 šálku denně otupí hlad.
 4. 4. Tinktura z česneku. Jemně nasekaný česnek je třeba nalít teplou vodou a nechat vyluhovat po dobu 24 hodin. Po přípravě si vezměte lžíci před jídlem..
 5. 5. Voda. Vynikajícím prostředkem, který vytváří pocit plnosti, je vařená voda. Před jídlem vypijte jednu sklenici vody. To vytvoří iluzi plného žaludku a sníží nutkání hodně jíst..

Kritické dny a chuť k jídlu - jak spolu souvisejí a proč je to důležité

Menstruační cyklus s sebou přináší nejen obnovu celého těla a signál zdravého reprodukčního systému, ale také mnoho nepříjemností. Všechny jsou nějakým způsobem spojeny se samotným procesem menstruace. Proč ale chcete hodně jíst před menstruací? Tuto otázku stojí za zvážení podrobněji..

Co způsobuje chuť k jídlu během menstruace

Menstruace je přirozený proces, do kterého je zapojeno mnoho prvků. Pro některé jsou jednodušší, pro jiné obtížnější. A záleží to jak na stavu organismu jako celku, tak na individuální citlivosti jednotlivých oblastí. Ale hormonální změny nejvíce ovlivňují cyklus a pohodu..

Obsah progesteronu a estrogenu - hormonů odpovědných za cyklus a zdraví ženy - klesá na minimální hladinu v krvi. Toto je kritický okamžik. Koneckonců to vede ke změně nálady, pohody, stavu pokožky a zvýšení chuti k jídlu. Hladina těchto hormonů stoupá blíže ke středu cyklu. Pak se všechny důsledky předchozí recese ztratí.

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací je normou téměř u všech žen. Různé studie vědců, které se provádějí po mnoho let, o tom hovoří výmluvně. Zjistili také, že existuje několik typů specifického hladu - před, během a po menstruaci..

Jak vaše tělo reaguje na jídlo před menstruací

Zvažte stravování před menstruací. Zvýšená chuť k jídlu s PMS určuje řadu důvodů:

 • hormonální změny;
 • stresové situace a reakce na to;
 • přírodní přípravek na hnojení.

Abyste pochopili, proč je PMS tak hladový po jídle, měli byste si myslet, že to není před menstruací, ale po ovulaci.

Příroda stanovila mechanismy, které pomáhají správné hnojení a jemné těhotenství. Z tohoto důvodu začne tělo aktivně ukládat energii, aby podporovalo dvě najednou. Nejlepší okamžik pro oplodnění je ovulace. A to se děje před menstruací. Pokud nedošlo k oplodnění a začaly předpisy, pak touha jíst všechno, co je v chladničce a na policích, zmizí.

Pokud jde o hormonální nerovnováhu, účinek trvá déle. A pokud se jedná o reakci na stres, pak je stanovení normální doby trvání problematické. Pokles závisí pouze na tom, jak rychle přestane být situace vnímána jako stres.

Pokud je potřeba něco konkrétního? To může znamenat, že něco konkrétního chybí..

Proč opravdu chci ryby, než nastane menstruace? Tělu chybí stopové prvky, kterých jsou ryby plné: jód, fosfor, hořčík, vitamíny, omega mastné kyseliny a mnoho dalšího. Co dělat? Jíst sousto nebo pár. Nepřehánějte to s rybími pochoutkami - upřednostňujte jednoduchá jídla. Pokud to nepomůže, požádejte svého lékaře, aby pro vás vyvinul průběh vitamínů a minerálů..

Proč někdy chcete něco slaného, ​​než začne menstruace? Slaný pomáhá bojovat proti stresu tím, že od něj odvádí pozornost. Chrání vás také před únavou a zvýšeným stresem. Během období předmenstruačního syndromu je tělo více ovlivněno všemi těmito faktory a vyžaduje řešení problému. Nepodávejte - sůl pouze zvyšuje hlad a zadržuje vodu, která se již v předvečer menstruace špatně vylučuje.

Jak se zvyšuje chuť k jídlu během menstruace

Ale zhoršení během menstruace již není přípravou na plodení. Je to jen reakce na stres. Tělo je zvyklé vyrovnávat se s životními obtížemi pomocí nějakého chutného ublížení. A když se sám stane jediným stresem - kvůli restrukturalizaci, hormonálnímu nárůstu, pocitům bolesti - nezbývá mu nic jiného, ​​než se uchýlit k osvědčeným a dobře známým metodám.

Chuť k jídlu se zvyšuje před a během menstruace, protože tento konkrétní způsob řešení stresu se zdá být nejjednodušší a nejlogičtější. To je ale zásadně špatné. A to ani kvůli tomu, že konzumované měsíční libry mohou postavu velmi předčasně zkazit. Ale také proto, že tento způsob řešení stresu není nejlepší volbou. A měli byste se naučit vypořádat se s tímto problémem, než se vyvine do patologie. A pak, jaké štěstí, možná jen přibývání na váze a intenzivnější trénink, nebo možná mrtvice, infarkty, cukrovka, problémy s klouby a mnoho dalších problémů přímo souvisejících s obezitou.

Dalším důvodem, proč během menstruace najednou chcete hodně jíst, mohou být hormony produkované tělem právě pro proces oddělování vajíčka a vzhledu nového. Tělo reaguje svým vlastním způsobem - snaží se vyrovnat nerovnováhu obvyklých hormonů s jídlem.

Proč chuť k jídlu nezmizí po menstruaci

Zhor po menstruaci je zvláštní kategorie. A pokud je obžerství před plánovanými obdobími zcela ospravedlněno hormony nebo přípravou na porod, potom po nich se stane irelevantní..

Proč je tedy takový hlad? Lékaři tvrdí, že to mohlo ovlivnit více možností.

Pokud existuje zvyk „odměňovat se“ jídlem, pak by jej tělo mohlo přenést na úroveň podmíněného reflexu. Poté, co prožívá stres, se snaží „pochválit“ sám sebe a dělá to pomocí jediné páky, kterou zná - jídla.

Pokud takový zvyk neexistuje a hlad se dostaví bezprostředně po skončení kritických dnů, může to být důvod přemýšlet o rovnováze hormonů. Tento jediný příznak není důvodem k diagnostice. Měli byste však věnovat větší pozornost všem ostatním projevům: pravidelnosti cyklu, otokům nohou a obličeje před menstruací, vypadávání vlasů atd..

Období a sladkosti

Tento bod by měl být vyjmut v samostatném odstavci článku, už jen proto, že to dělá větší starosti. Koneckonců, žádná strava netoleruje kilogramy dortů a čokolády, i když důvodem je hormonální nerovnováha.

Na otázku, proč během menstruace chcete sladkosti ze všeho nejvíc, existuje úplná a oprávněná odpověď ve výzkumných materiálech - buď je na vině nedostatek cukru v krvi (kvůli prudké změně hladiny inzulínu) nebo nedostatek endorfinu.

V prvním případě nedostatek inzulínu vyvolává nákup další čokoládové tyčinky. Prudký nárůst hladiny inzulínu však nevede k nejružnějším důsledkům. Je tedy lepší odmítnout sladkosti. Často tuto možnost zhřeší. Ve skutečnosti však nedostatek endorfinů snižuje hladinu všech funkcí v těle a nelze jej ignorovat..

Naše tělo si samo produkuje hormon štěstí (kromě případů, kdy jeho obsah urychlíme čokoládami). A tento proces probíhá nejaktivněji během ovulace. Ale poté - klesá (vrátí se k normálu, průměru). A proto musíte tělu uměle přidat trochu radosti. Je možné zvýšit jeho obsah levnějšími způsoby - relaxovat, poslouchat příjemnou hudbu, číst svou oblíbenou knihu, sledovat film nebo televizní seriál. Ke změnám nálady dochází také při změnách endorfinů. Zvýšená úroveň - menší podráždění, menší chuť k jídlu.

Proč chcete sladkosti před menstruací? Ze stejného důvodu jako během, ale zde je opět smíšený stres. Pokud bylo tělo dříve zvyklé „chytit“ ho čokoládami, udělá během kritických dnů totéž.

Co dělat se zvýšenou chutí k jídlu

Opět platí, že tradiční džem před menstruací straší a zasahuje do stravy? Existuje několik tajemství, která pomohou projít tímto obdobím a nepoškodí postavu..

Pokud opravdu chcete něco sladkého, neodmítněte to. Ale také to nemůžete přehánět. Místo obrovského dortu nebo čokolády si můžete vybrat svou oblíbenou sladkost, vzít si z ní malý kousek a plně si užít chuť. Neběží nebo se plíží. Ještě lépe, zkuste nahradit kalorické sladkosti něčím zdravějším. Sušené ovoce, pravidelné ovoce (kromě banánů a hroznů), mrkev, přírodní jogurt, bobule, ořechy, med. To vše je možné i při dietě.

Pokud chcete okamžitě, všechno a ještě více, upravte svůj jídelníček. Zvyšte počet jídel, ale konzumujte pouze povolená jídla. Je dobré, když do své stravy můžete přidat ryby, kuřecí prsa a cereálie. Pokud je strava příliš rigidní, existuje možnost, že bude nutné ji zastavit. A příště správně spočítejte začátek. Taková strava by neměla trvat déle než pár týdnů. Svázat začátek dne 3 nebo dokonce 8 cyklu. V zásadě je lepší vyhnout se hladovkám a přejídání - poškozují tělo žen, vyvolávají nerovnováhu vitamínů, hormonů a v důsledku toho mohou ovlivňovat otěhotnění nebo vést k chronickým onemocněním.

Jste neustále přitahováni k jídlu něco konkrétního? Ryba nebo čokoládová tyčinka s ořechy? Zjistěte, co přesně chybí. Kurz vitamínů se s tímto problémem dokáže vyrovnat a kompetentní strava si na něj nikdy nevzpomene. Proto je tak důležité si všimnout takové maličkosti včas..

Nízkokalorické saláty, zelený čaj a dokonce i vařená zelenina, kterou mnozí nemilují, pomáhají rychle se zbavit zhora. Hlavním úkolem je snížit zvýšenou chuť k jídlu a dát se dohromady, aniž byste měli čas sníst veškerou mouku a tučné pokrmy v dané oblasti. Snažte se jíst častěji a nezapomeňte na malé občerstvení mezi jídly..

Je logické se předem připravit - proč čekat? Jakmile v předvečer kritických dnů hlad zesílí, stojí za to naplnit ledničku pouze zdravým a zdravým jídlem - aby na vás nevznikla pokušení..

Lidé se sníženou imunitou jsou vystaveni nejvyššímu riziku. Nedávné nachlazení nebo jakýkoli jiný zánětlivý proces přispívá k možnému zhoršení úrovně imunity. To znamená, že to zvyšuje vaše šance na využití všech negativních důsledků PMS naplno. Snažte se nezačínat s nemocí a po uzdravení nezapomeňte doplnit nedostatek vitamínů a tvrdě pracovat na obnovení imunity.

A aby vás nepřekvapilo, proč chuť k jídlu před menstruací příští měsíc tolik stoupá, snažte se vyhnout stresu a nedržte se přísných diet, ale správné stravy. Užívejte vitamíny, posilují imunitu, pomáhají bojovat s hormonální nerovnováhou a stresem.

Nyní několik dalších odpovědí na důležité otázky, které dívky mají:

„Zvýšená chuť k jídlu - je to PMS nebo těhotenství?“

V prvním trimestru zřídka chcete jíst více. Ale také se to stává. Pokud se po určitou dobu objeví neobvyklá touha po určitém produktu nebo je jen mnohem vyšší hlad než obvykle, měli byste se podívat do lékárny a vzít si pár těhotenských testů.

"Chuť k jídlu roste, mnohem silnější než obvykle." Něco se stalo?"

Pokud zhorší záchvaty týden nebo několik dní před menstruací - stav se objeví příliš náhle, tělo vyžaduje něco neobvyklého nebo se jinak zdá být špatně - měli byste provést těhotenský test a poté jít ke gynekologovi. Pro jakýkoli výsledek. I když to není těhotenství. Pokud se něco dramaticky změnilo v ženském těle, měli byste začít sledovat proces co nejdříve..

„Hladomor začíná týden předtím, je to normální?“

Nezáleží na tom, kolik dní před menstruací zhoršení začne. Všechno zde je velmi individuální. Stejně jako samotný cyklus. Je pravděpodobné, že ovulace v konkrétním případě trvá déle, než je průměr. Odtud tedy dřívější projev neustálého hladu. Ke snížení přispějí stejné metody jako obvykle - odpočinek, správné jídlo, absence stresu.

Pokud během menstruace opravdu chcete hodně jíst, neměli byste se zapírat. Ale ani se nemusíte přejídat. Jezte velký salát nebo vařte dobré maso a zeleninu. Ale zapojit se do rychlého občerstvení je rozhodně nadbytečné, vaše oblíbené džíny vám to neodpustí, bez ohledu na to, jak dobrý důvod to může být. Odpočinek a klid pomohou ještě lépe než jakékoli pilulky nebo vakcíny.

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací: strava a brutální hlad

Mnoho dívek si stěžuje na nekontrolovatelný hlad během (někdy i před) menstruací. V reakci na to obvykle uslyšíte věčné „Je třeba trénovat sílu vůle“, „To jsou všechno hormony“ a několik hloupých rad, z nichž je smysl jako koza z mléka. Ale pokud se nemůžete ovládnout? Pokud chcete jíst tolik, aby se vůle zbaběle vzdala takové vášnivé posedlosti?

Podívejme se na důvody, které vám brání v udržení stravy během menstruačního cyklu, jak dieta ovlivňuje chuť k jídlu a zvýšený hlad..

Článek "V dnešní době a sport" diskutovali jsme jak o menstruačním cyklu, tak o jeho fázích, ale opakování je matkou učení, zejména proto, že se nyní nezaměřujeme na to, jak tělo reaguje na stres v závislosti na fázi, ale na hormonálních změnách, ke kterým během těchto fází dochází. Četli jsme tedy pozorně, právě zde leží odpověď!

Hormony a dieta během menstruace pro hubnutí

Pojďme se podívat na zjednodušený menstruační cyklus, abychom pochopili, proč brutální chuť k jídlu stoupá před a během kritických dnů:

Každý měsíc se z vaječníků uvolňuje zralé vejce. Tento proces se nazývá ovulace. Existuje také řada hormonálních změn, které jsou nutné pro jediný hlavní účel: přípravu dělohy na oplodnění. Hormon gonadorelin je odesílán z hypotalamu do hypofýzy. Hypofýza přijímá signál k uvolnění dalších dvou hormonů: folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Tyto hormony signalizují vaječníkům vylučování estrogenu a progesteronu..

Množství těchto hormonů, jejich poměr a převaha jednoho nad druhým závisí na tom, která fáze menstruačního cyklu právě probíhá (folikulární nebo luteální). Pokud vajíčko není oplodněno, z žlutého tělíska se vyvine bílé tělo, hladiny estrogenu a progesteronu poklesnou a nakonec se endometriální vrstva odlomí a během menstruace odejde. Ve skutečnosti je to „dnes“.

Hormony jsou zodpovědné za nástup určitých fází cyklu. Všechny fáze menstruačního cyklu mají jasnou dobu trvání, výrazný začátek a konec. U zdravých žen navíc všechny fáze trvají přísně stanovenou dobu. Ty. vždy můžete nastavit začátek a konec dne. Pokud jsou vaše menstruace plovoucí nebo zřídka, pak prostě musíte navštívit lékaře.!

Existují tři fáze menstruačního cyklu, v závislosti na změnách ve vaječnících:

  Folikulární fáze;

Obvykle toto období trvá od 14 do 21 dnů. Začíná to od prvního dne menstruačního krvácení. Během folikulární fáze stoupá hladina estrogenu. Dochází také k uvolňování luteinizačního hormonu, který je syntetizován hypofýzou..

Ovulační fáze;

Může začít, pouze pokud je zvýšena hladina luteinizačního hormonu. Tato fáze je navíc nejkratší a netrvá déle než 2–3 dny. Během ovulace se vajíčko uvolní a začne svou cestu podél děložního čípku. V této době dosahuje estradiol své maximální hodnoty. Rovněž se zvyšuje množství progesteronu.

Luteální fáze.

V průměru tato fáze trvá 12-14 dní před nástupem menstruace. V tomto případě žluté tělo produkuje estrogen a progesteron, které poskytují optimální podmínky pro početí. Ženské tělo v tuto chvíli vypadá, že je v režimu čekání, je naprosto připraveno na nástup nového těhotenství, proto produkuje hormony, které budou podporovat vývoj nového života po několik týdnů po oplodnění..

Pokud však nedojde k implantaci přibližně do desátého dne, potom žluté tělo postupně začne odumírat, hladina progesteronu klesá, což je zase důvodem pro odmítnutí výstelky dělohy a vzhled menstruace. V luteální fázi klesá obsah estradiolu a na začátku menstruace je minimální.

Abychom to shrnuli: vezmeme-li jako výchozí bod první den menstruace, můžeme rozlišit - folikulární fázi (den 1-11 dnů), ovulační fázi (12-15 dní) a luteální fázi (16-28 dní).

Ve skutečnosti jste již pochopili, že během menstruačního cyklu se rovnováha hormonů neustále mění. Pokud je jeden z nich zvýšený nebo snížený, vede to k některým poruchám, například chuti k jídlu nebo vážným problémům, až ke ztrátě menstruace.

Hlad a kritické dny: „Chci hodně jíst, dokud nebudu plakat“

Prostřednictvím mnoha studií víme, že chuť k jídlu klesá během ovulace (když estrogen dosáhne svého maxima) a stoupá po ovulaci, když progesteron dosáhne svého vrcholu. Vědci odhadují, že zvýšení příjmu potravy se zvyšuje o 90-500 kalorií denně. S využitím těchto a dalších údajů vědci sestavili přibližnou infografiku, která pomůže ženám rozdělit zátěž a příjem kalorií do různých fází menstruačního cyklu.!

Dieta podle fází menstruačního cyklu v kombinaci s fyzickou aktivitou:

První 2 týdny cyklu (folikulární fáze):

 • Ideální fáze pro hypertrofii svalů a zvýšení síly.
 • Intenzivní silový trénink 3 až 5krát týdně.
 • Kalorický příjem: 5% až 10% nad úrovní podpory.
 • Ideální pro načerpání svalů a zvýšení síly.

Poslední 2 týdny cyklu (luteální fáze):

 • Intenzivní silový trénink 1–2krát týdně.
 • 1–2krát týdně - kardio s nízkou intenzitou po dobu 20–40 minut.
 • Příjem kalorií: 5% až 10% deficit nebo na úrovni podpory.
 • Ideální fáze pro spalování tuku.

Rád bych vám ještě jednou připomněl, že ženské tělo je extrémně citlivé. Když má žena kalorický deficit nebo má v životě denní (nebo více než 4krát týdně) kardio, tělo reaguje na takové manipulace jako na hrozbu přežití. Tělo v tuto chvíli vypne procesy „bezvýznamné“, z nichž jeden, reprodukce, znemožňuje oplodnění. Vaše menstruace tedy mohou zmizet!

Proč se zvyšuje chuť k jídlu, na čem to závisí? Odpověď je jednoduchá: estrogen. Ano, estrogeny, množné číslo. Nejedná se o jeden hormon, ale o tři: estradiol, estriol a estron. Pravděpodobně jste už slyšeli o estradiolu. Je to jeho čin, který byl nejlépe prostudován a je to on, kdo více než ostatní ovlivňuje pocity hladu a sytosti..

Jak jsme již zjistili, hladina estradiolu stoupá během folikulární fáze, vrcholí před ovulací, a poté klesá během luteální fáze. Ve folikulární fázi, kdy je estradiol vyšší, klesá vaše chuť k jídlu. V luteální fázi, kdy estradiol klesá, se zvyšuje chuť k jídlu.

Stravování: Jíme méně, když je naše hladina estrogenu vysoká. To znamená, že během kritických dnů se zvyšuje chuť k jídlu..

Když hladina estrogenu poklesne a hladina progesteronu stoupne, žena chce jíst více a během určité fáze svého cyklu může dokonce toužit po určitých potravinách..
Existují části mozku, které mají senzory pro estradiol (estrogenové receptory). Přítomnost estradiolu může snížit příjem potravy a pomoci vám cítit se plnější dříve po jídle (zvýšená vazba na dopamin). Když estradiol klesá, stejné části vašeho mozku vám řeknou, že máte stále hlad a se stejným množstvím jídla chcete jíst více..

Estradiol také ovlivňuje práci hormonů hladu a sytosti. Dva nejznámější hormony, které známe, ghrelin a leptin, závisí na hladinách estrogenu. (O inzulínu a fruktóze si přečtěte v článku „Fruktóza: je možné jíst ovoce a zhubnout? Jak funguje inzulín. Glykemický index a ztráta hmotnosti“)

Ghrelin vám dává pocit hladu, když máte prázdný žaludek. Čím vyšší je hladina ghrelinu, tím větší máte hlad. Když po jídle uplynulo dost času, váš žaludek vylučuje ghrelin a řekne vašemu mozku: „Pojďme jíst!“ Když jíte, uvolňování ghrelinu klesá a mozek přestane dostávat hlášení „Mám hlad!“ Estradiol potlačuje ghrelinovo „Mám hlad!“ dvěma způsoby: částečně mozkem a částečně potlačením toho, kolik ghrelinu váš žaludek vylučuje.

Více estradiolu => méně ghrelinu => menší hlad => méně jídla.

Méně estradiolu => více ghrelinu => silný hlad => snědl více jídla.

Leptin reguluje chuť k jídlu - po jídle se budete cítit plní. Uvolňování estradiolu buď zlepšuje signál leptinu v mozku, nebo vysílá signál přímo do mozku, jako by to byl signál samotného leptinu; ale pokles estrogenu může snížit celkovou signalizaci, což vyvolává neustálý pocit hladu před menstruací.

Více estradiolu => lepší signalizace leptinu pro nasycení do mozku => jedli rychleji.

Méně estradiol => zhoršená signalizace leptinu pro nasycení do mozku => neschopnost jíst.

Takže se na konci každého měsíce nezblázníte, když máte pocit, že se nemůžete nabažit. Je to všechno fyziologie. S tím jsi nepřišel. A to není proto, že „nejste dostatečně disciplinovaní“. Proto je dieta pro menstruaci pro hubnutí poměrně kontroverzní nápad..

Mimochodem, ghrelin a leptin jsou další dva důvody, proč žvýkat jídlo pomalu. Trvá nějakou dobu, než se uvolnění ghrelinu sníží a než se signál leptinu dostane do vašeho mozku. Zatímco důkladně žvýkáte, spěchají s dobrým skutkem. Dejte jim tentokrát - a budete mít plus jeden v karmě. A minus jedna (nebo více) tělesné hmotnosti.

Hmotnost (a objem) během menstruační a PMS diety docela klame. Nedoporučujeme vám, zvláště pokud máte podezření, zpravidla se dnes přibližujte k vahám. Proč se tedy váha během menstruace zvyšuje s dietou nebo proč se váha zvýšila před PMS při dietě:

Situace číslo 1: strava před, během těchto dnů nebo s PMS - váha nezmizí.

Během diety váha stojí z těchto důvodů: 1) jde o vodu. Ztrácíte krev, ale tekutina musí být obnovena na úkor něčeho. Pokud držíte dietu, je pravděpodobné, že tím můžete „sníst“ hubnutí. 2) Během tohoto období je zapojeno jen málo lidí a pro většinu lidí aktivita skutečně klesá téměř na nulu. To je logické: neustále se stydíte „prosakovat“ a cítíte se omezeni, nepříjemně. Spotřeba kalorií je samozřejmě snížena. 3) Je také pravděpodobné, že se menstruace shodovala s „hubnutí plató". Pár dní nebo dokonce týden - a kilogramy začnou znovu odcházet.

Žádná speciální strava pro PMS s nadýmání není třeba: všechno zmizí samo od sebe.

Situace číslo 2: váha před CD se zvyšuje s dietou.

To je normální: za prvé, děloha bobtná a stává se těžší o 1-1,5 kg. Za druhé, během menstruace se v těle hromadí přebytečná tekutina, tj. bobtnáš (Edém: příčiny a řešení). Kromě toho, pokud se vaše chuť k jídlu zvýšila před CD, přidává se další důvod: zpravidla jsme v tomto období přitahováni k sacharidům, chutnějším jídlům, které obecně zadržují vodu (glykogen).

Pokles

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací není způsobena pouze hormony, ale také čistě psychologickým momentem: dívky se během menstruace a PMS často cítí extrémně nejistě a do jisté míry zranitelné..

Navíc jsou tyto dny často velmi bolestivé a dívky prostě nemohou myslet na jídlo - cítí se tak špatně. Mimochodem, to je důvod, proč naléhavě jít k lékaři: podrobné není normální! Menstruace naznačuje mírné nepohodlí, ne kroucení croissantu.

Důležitý bod: všechny procesy pro každou ženu probíhají podle jejich vlastního scénáře. Samozřejmě existují některé společné body, které jsou společné mnoha lidem, ale každý z nás potřebuje na několik měsíců individuálně sledovat věci, jako je tělesná teplota, váha a chuť k jídlu, aby získal představu o tom, jak přesně jeho tělo v kritické dny reaguje..

Například mnoho lidí má opačnou reakci: částečnou absenci na CD nebo dokonce úplnou ztrátu chuti k jídlu.

Například Masha a Elvira v dnešní době klidně trénují a dokonce vytvářejí silové rekordy, ale Tanechka se nemůže narovnat od bolesti a pokusí se znovu nepohnout. Eleanor nadále dodržuje svoji stravu v kterýkoli den cyklu, Anya ztrácí chuť k jídlu před menstruací, ale Yadviga jí jako traktor a necítí se plná. Všechno je individuální, takže se nebojte a soustřeďte se na sebe: pozorujte, vyvozujte závěry, vyzkoušejte různé možnosti - najdete svůj „vzorec“ úspěchu.

Jak se vyrovnat a snížit?

Jak můžeme snížit hlad během PMS a CD? Vědci ve skutečnosti naznačují, že s takovými obtížemi bojujeme, ale jednoduše si pomyslíme, ve které fázi menstruačního cyklu zahájit dietu. Tvrdí, že začít s dietou před menstruací, kdy je hlad a chuť na jídlo nejintenzivnější, může být špatný nápad. Je lepší začít s dietou na konci menstruace nebo na konci folikulární fáze, kdy chuť k jídlu a hlad jsou slabší, což může usnadnit dodržování stravy.

Navrhují také, že zvýšení celkového příjmu kalorií 5-8 dní před menstruací (při zvýšeném energetickém výdeji a hladu) může mít výhodu oproti optimálnímu příjmu kalorií (což může způsobit pomalost) a může pomoci při dlouhodobé dietě. Mírné zvýšení kalorií v „těchto“ dnech by mohlo pomoci zabránit ztrátě kontroly nad hladem.

Mimochodem, pokud máte chuť na čokoládu, možná vám chybí hořčík, takže čokoláda není nepostradatelná.

Jak bojovat?

Pokud se tedy během CD zvýší chuť k jídlu, jak s ní zacházet:

Nebojte se jíst trochu víc; je lepší si dopřát malé kontrolované množství čokolády, než se cítit zbaven a skončit s jídlem celé hory. Nyní je lepší jíst 100 extra kontrolovaných kalorií, než skonzumovat dalších 1000 kalorií později. Během menstruace nebo před ní může být velmi obtížné kontrolovat vaši chuť k jídlu, tělo vás doslova nutí jíst, když hladina estrogenu poklesne.

Je tedy lepší prohrát malou bitvu než celou válku později! Těchto (i několik stovek) kalorií navíc může pomoci vyhnout se nekontrolovanému stravování. Zkuste v těch okamžicích, kdy vás pocit hladu přivádí k šílenství, abyste se nerozpadli, zvyšte příjem potravy (například kvůli ovoci).

Absolvujte kurz hořčíku a rybího oleje. Mohou pomoci při potížích s příznaky PMS, hladem a chutí na jídlo ve zvláště obtížných obdobích..

Dokážete s menstruací držet dietu? Můžete, ale doporučujeme vám, abyste to co nejvíce oslabili. V zásadě se nemůžete vůbec obtěžovat a pro tento časový rozvrh podvádět jídlo nebo doplňovat a jíst s klidem.

Nejdůležitější

Hlad během kritických dnů nebo po nich je velmi zákeřný: nepřejídáte se, prostě se nemůžete cítit plní. To je rozdíl mezi „kritickým“ hladem a nutkavým přejídáním. V tomto případě je tedy namísto snahy porazit své tělo (a nakonec se uvolnit a zcela ztratit kontrolu) snazší a chytřejší najít kompromis..

Toužíte po čokoládě / zmrzlině / krevetách tak, aby vám z očí stékaly slzy? Jíst! Samozřejmě nemusíte do úst nacpávat kilo dobrot, stačí vám obvyklá porce. Váš úkol: vyhnout se zaseknutí a nesnesitelnému pocitu viny a nedržet dietu za každou cenu.

A i když jste se nedokázali uklidnit a přejídat se - neponižujte se, nekárejte, ale... pochopte. Vaše tělo je v hormonálním a emocionálním zmatku, nemusíte ho ukončovat svými záchvaty vzteku a pocity viny. Vyzkoušejte výše uvedené strategie zadržování, posílejte své povědomí a vůle, vyzkoušejte různé diety a cvičení: dříve či později najdete vlastní cestu, po které bude snadné a zábavné kráčet!

Nepotřebujete žádnou „hladkou cestu“, váš sport a jídlo a celý váš život by pro vás měl být radostí, a ne neustálou zkouškou!

Vliv menstruace na chuť k jídlu

Poslední aktualizace: 28.02.2019

U mnoha žen je zvýšená touha neustále žvýkat něco, co se objeví jednou za měsíc, spojena s nástupem kritických dnů. Navzdory skutečnosti, že se jedná o běžnou přirozenou potřebu těla, nežné pohlaví se obává, proč chcete jíst před menstruací a jak to ovlivní vaši postavu. To zamýšlela matka příroda: aby bylo možné oživit jiného člověka, potřebuje tělo sílu, kterou lze doplnit správným a zdravým jídlem..

 1. Jaké jsou důvody zvýšené chuti k jídlu
 2. Proč chcete jíst před menstruací?
 3. Jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací

Jaké jsou důvody zvýšené chuti k jídlu

Pohoda žen je přímo závislá na výkyvech hladiny hormonů spojených s měsíčním (každých 21 - 35 dní) fyziologickým procesem - cyklickými změnami v reprodukčním systému ve formě pravidelného krvácení z pohlavního orgánu. Jedná se o takzvaný menstruační cyklus, který zahrnuje dvě fáze oddělené ovulací.

V první fázi dochází k významnému zvýšení hormonu estrogenu, který je zodpovědný za zrání vajíčka a jeho přípravu na oplodnění. Během tohoto období má žena dobrou náladu, je zahlcena pozitivními emocemi, cítí nával síly, má optimistický přístup, vysokou produktivitu práce. Uprostřed menstruačního cyklu, kdy obsah estrogenu v krvi dosáhne svého maximálního množství, dojde k ovulaci, doprovázené uvolněním zralé ženské reprodukční buňky do vejcovodů, které spojují gamety, a poklesem koncentrace estrogenu.

Druhá fáze je charakterizována zvýšenou produkcí dalšího hormonu - progesteronu, který pomáhá připravit ženské tělo na početí. V případě těhotenství zajišťuje steroidní hormon připojení vajíčka k děloze. Pokud nedošlo k oplodnění, začíná odmítnutí endometria, které vychází z pochvy s cévami, nebo takzvaná menstruace. Zvýšení koncentrace progesteronu je vyjádřeno zhoršením pohody, pocitem nepohodlí, malátností, snížením aktivity, zvýšením chuti k jídlu.

Jaký je vztah mezi nárůstem progesteronu a touhou neustále něco žvýkat? Existuje několik vysvětlení této skutečnosti:

 1. Zvýšená chuť k jídlu před menstruací je spojena s účinkem estrogenu na produkci serotoninu - hormonu štěstí (tato skutečnost nebyla vědecky prokázána), který ovlivňuje vynikající pohodu ženy v první fázi cyklu. Pokles ženského pohlavního hormonu tedy vede k poklesu serotoninu, tj. Nedostatku takzvaného producenta štěstí, který si nežné pohlaví vynahradí konzumací dobrot. Vědci jsou ohledně této verze skeptičtí a domnívají se, že nejen hormony stimulují syntézu neurotransmiteru. Ano, a zhoršení během menstruace se projevuje nejen v touze jíst sladkosti, ale ve zvýšení množství konzumované potravy, což nelze vysvětlit nedostatkem pouze šťastného hormonu.
 2. Další skupina odborníků vysvětluje tento proces změnou metabolismu, který se aktivuje před nástupem menstruace. Podle nich je posílení metabolických procesů doprovázeno dalšími náklady na energii, které lze doplnit jídlem. Jinými slovy: čím vyšší je potřeba uvolnění energie, tím větší je potřeba jejího zdroje (potravy). V souladu s tím se zvyšuje ženská chuť k jídlu, což vyžaduje obnovení energetické rovnováhy..
 3. Podle starých přesvědčení je ženské tělo před očištěním (menstruací) zásobeno užitečnými látkami nezbytnými k doplnění ztráty krve a obnovení sliznice pohlavního orgánu.

Před menstruací chcete jíst, video

Proč chcete jíst před menstruací?

Bylo však prokázáno, že tyto verze nemají žádný biofyziologický základ. Proč tedy před menstruací pociťujete hlad??

Navzdory různým vysvětlením příčin tohoto jevu zdravotničtí pracovníci stále nedávají konkrétní odpověď na tuto otázku, proč se zvyšuje chuť k jídlu před menstruací, věřit, že neexistují žádné objektivní zdroje tohoto.

Vědecky podložený důvod je ten, že tělo ženy se každý měsíc v době ovulace připravuje na těhotenství. Pod vlivem adrenalinu a norepinefrinu, jehož produkce je zvýšena progesteronem, se aktivuje hypotalamus a další mozkové systémy hlavy, což dráždí nervové receptory a centrum hladu. Výsledkem je zvýšení sekrece žaludeční šťávy a dalších komplexních změn, které dosud nebyly plně studovány a lidé jim nerozuměli..

Důležitý je také psychologický faktor. Jelikož je žena ve druhé fázi menstruačního cyklu citově labilní, může být podrážděnost a špatná nálada důvodem pro další zdroj radosti v podobě sladkého a chutného jídla..

Mnoho lidí, kteří si dělají starosti s nadbytečnými kilogramy, se diví, proč chtějí sladkosti během menstruace? To je způsobeno nedostatkem estrogenu před krvácením z dělohy a možnou změnou hladiny inzulínu v krvi, která je zodpovědná za glukózu. Lékaři doporučují přísnou kontrolu nad konzumací sladkých potravin během tohoto období..

Je třeba poznamenat, že existuje touha po menstruaci individuálně. Řada žen v reprodukčním věku nepociťuje zvýšenou potřebu jídla a nezaznamenává v těle žádné změny a některé naopak ztrácejí zájem o jídlo.

Jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací

Téměř každý zástupce slabé poloviny lidstva má sklon čelit zvýšení chuti k jídlu těsně před nástupem kritických dnů. Často se však obávají ne toho, proč chtějí jíst během menstruace, ale kvůli získání nadbytečných kilogramů, které tento proces doprovází. Neměli byste se příliš starat o výskyt nadváhy: jedná se o přebytečnou tekutinu nahromaděnou v důsledku zvýšené syntézy progesteronu a estrogenu, jakož i snížení množství močení, problémů s defekací a zvýšené tvorby plynů. Několik dní po menstruaci se všechny procesy normalizují a nadváha zmizí. Proto je nepravděpodobné, že bude možné ovlivnit stravu před menstruací..

Hlavní věcí je nepodlehnout pokušení jídla a přísně kontrolovat chuť k jídlu během menstruace. Jak můžete zvládnout zvýšenou touhu jíst během kritických dnů??

Odpověď na otázku, která zajímá mnoho, je docela jednoduchá. Hlavní věcí je dodržovat několik pravidel:

 • zkuste se rozptýlit;
 • je lepší se zdržet konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a slaného a sladkého pečiva, stejně důležité je po určitou dobu vyloučit kávu;
 • bylinné čaje si snadno poradí se zvýšenou chutí k jídlu, zejména pampeliška nebo šípky.

Pokud chcete během menstruace hodně jíst a nedokážete překonat chuť k jídlu, měli byste se řídit jednoduchými doporučeními odborníků na výživu, podle kterých nezůstanete hladoví a chráníte svoji postavu před kilami navíc.

Tady jsou některé z nich:

 1. Správná a zdravá výživa.
 2. Pití sladkého čaje s mírou vytvoří pocit plnosti.
 3. Užívání speciálních léků s vysokým obsahem hořčíku a vápníku asi 10 dní před nástupem kritických dnů. Navíc je nutné je pít komplexně, nejen několik dní..
 4. Užívání hormonální antikoncepce. Mnoho žen tvrdí, že tato metoda může výrazně snížit projevy předmenstruačních příznaků, včetně zvýšené chuti k jídlu, tím, že vrátí hormonální hladiny zpět do normálu. Nezapomeňte však, že výběr tohoto druhu fondů provádí výhradně odborník..
 5. Psychologický aspekt. Žena by se měla naučit přecházet na jiné věci kromě výživy. Vynikající řešení by bylo dělat to, co máte rádi, nebo něco, co vás může zajímat.

Všechna výše uvedená opatření mohou nejen snížit pocit hladu, ale také se cítit v dokonalém pořádku po celý menstruační cyklus..

Obecně se doporučuje pečovat o své tělo předem, několik dní před nástupem menstruace. Současně by dodržování přesného a správného režimu mělo pokračovat až několik dní a po jeho dokončení.

Jak jíst během menstruace

Aby se zabránilo nárůstu hmotnosti v kritických dnech, není nutné dodržovat přísnou dietu. Je důležité vybrat si správné jídlo, nebo raději jíst pouze zdravé jídlo, s výjimkou škodlivých, které přispívají k přibývání na váze.
Seznam zdravých potravin doporučených odborníky na výživu zahrnuje následující:

 1. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zobrazeny v libovolném množství. Optimálním vitamínem a výživou jsou zeleninové saláty se sezamovými semínky v rostlinném oleji.
 2. Cereálie. Naklíčené pšeničné nebo ovesné / pohankové vlákno bude nasyceno užitečnými stopovými prvky a zbaví se toxinů. Možnost přidat vlákninu do salátů, vařených polévek a cereálií.
 3. Sušené ovoce. Místo oblíbené čokolády můžete jíst sušené meruňky, rozinky, sušené švestky.
 4. Bylinné odvarky s přídavkem medu, citronu, zázvoru nasytí tělo vitamíny.
 5. Ořechy mohou nahradit nedostatek sladkostí. Jezte ne více než 5 ořechů denně.
 6. Kroupy. Nasyťte tělo na dlouhou dobu a zabraňte přírůstku hmotnosti.
 7. Potraviny bohaté na bílkoviny. Sójové boby, fazole, čočka, cizrna, fazole - není úplný seznam zdravých potravin.

Dodržování výše uvedených pravidel a zvýšená pozornost k vašemu zdraví vám pomohou vyrovnat se nejen se zvýšenou chutí k jídlu a nadváhou během menstruace, ale také udržet dobré zdraví v obtížném období pro každou ženu..

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Přítomnost nebo nepřítomnost chuti k jídlu je pro fyziologii člověka přirozeným jevem. Ale mnoho spravedlivých pohlaví zná pocit neustálého hladu, který je předstihne asi jednou za měsíc. A nemusíte se dívat do kalendáře, abyste pochopili, že se blíží „kritické dny“. Je to normou nebo ne, proč se objevuje zvýšená chuť k jídlu před menstruací? Níže a níže se pokusíme analyzovat a zdůraznit tyto a další otázky..

Kód ICD-10

Příčiny zvýšené chuti k jídlu před menstruací

Abychom pochopili zdroj manifestace takové zdánlivě neobvyklé symptomatologie, měli bychom pochopit fyziologii tohoto procesu. A jak lékaři zjistili, důvody zvýšené chuti k jídlu před menstruací spočívají v cyklickém vzestupu a pádu hormonálního pozadí ženy, které u každé ženy jednotlivě pokrývá 28 až 32 dní. Jsou to tyto změny, které u ženy v určité fázi cyklu provokují změnu blahobytu.

Aby bylo jasnější, pojďme se trochu zabývat rysy ženské fyziologie. Podle tohoto kritéria je menstruační cyklus ženy rozdělen lékařem na dvě poloviny, které jsou časově prakticky totožné. První polovina se liší tím, že dochází ke změnám v hormonálním pozadí způsobeným významným zvýšením ukazatelů estrogenových hormonů, které zahrnují estrony, estrioly, estradioly. Na tomto pozadí je pozorováno zrání vajíčka, které je normálně připraveno k oplodnění uprostřed cyklu. Obraz státu je pozitivní: žena se cítí skvěle, je plná síly a optimismu a má vysokou pracovní kapacitu. Během tohoto období žena nemá prakticky žádné stížnosti..

Uprostřed cyklu s maximálním množstvím estrogenu probíhá proces ovulace, který spočívá ve skutečnosti, že zralé vajíčko opouští vaječník a ponechává vejcovody, kde „čeká“ na své oplodnění.

Jakmile nastane takový okamžik, potřeba takového množství estrogenu zmizí a jeho koncentrace začne postupně klesat. Zatímco hormon progesteron se naopak začíná intenzivně produkovat. Tento hormon je zodpovědný za přípravu ženského těla na možné těhotenství. A poté, co došlo k početí, je to on, kdo musí zajistit, aby embryo zaujalo své místo v děloze bez narušení. Rozhodně může narušení hladiny progesteronu u ženy vyvolat vývoj mimoděložního těhotenství..

Je to zvýšení koncentrace progesteronu v těle, které velmi často způsobuje určité odchylky, které jsou vyjádřeny zhoršením blahobytu ženy, a aby nějakým způsobem kompenzovalo vzniklé nepohodlí, tělo „chce“ získat pozitivní emoce, které se často projevují v potřebě neustále něco žvýkat.

Je třeba se podrobněji zabývat mechanismem vztahu mezi zvýšením hladiny progesteronu a zvýšenou chutí k jídlu. Existuje několik verzí vysvětlujících tento jev a každá z nich má základ pro existenci.

Některé ženy vysvětlují zvýšení chuti k jídlu v předmenstruačním období tím, že estrogeny, způsobem, který dosud není vědecky znám, ovlivňují produkci „hormonu štěstí“ - serotoninu. Proto se žena v první polovině menstruačního cyklu cítí skvěle. A jak hladina estrogenu začíná klesat, produkce serotoninu klesá, to znamená, že tělo přestává mít dostatek tohoto „štěstí“. To je popud, který se ženy snaží najít v něčem jiném, například v čokoládové tyčince nebo lahodném kuřecím masu s křupavou kůrkou...

Toto vysvětlení je však příliš přehnané, protože hormony nejsou jediným zdrojem stimulujícím syntézu serotoninu. Kromě toho je zvýšená chuť k jídlu před menstruací vyjádřena nejen v potřebě ženy mít více sladkostí, touha jíst je vyjádřena právě ve zvýšení spotřeby množství jídla, ať už jde o pekařské výrobky, pokrmy z masa nebo ryb, cukrářské výrobky atd. Chuť se rozšiřuje doslova na všechno. A to vše nelze vysvětlit samotným nedostatkem serotoninu..

Existuje další verze toho, co se děje. Někteří vědci se domnívají, že vysvětlení tohoto jevu spočívá v rovině změn v intenzitě metabolických procesů, které se údajně aktivují bezprostředně před nástupem menstruace. Aktivnější průběh metabolismu vyžaduje další náklady na energii. A kde může tělo získat více energie, pokud ne z jídla. Je vybudován přirozený řetězec: větší potřeba uvolňování energie - větší potřeba jejího zdroje, tj. Výživy - ženě se zvyšuje chuť k jídlu a vyžaduje, aby mu tento zdroj poskytovala.

Zároveň, jak je uvedeno výše, metabolismus probíhá aktivněji v první polovině cyklu na pozadí zvýšení a dosažení maximálních hladin estrogenu. Když dojde ke zlomenině, množství estrogenu postupně klesá, zatímco koncentrace progesteronu stoupá. Taková změna fyziologického obrazu naopak vede k inhibici metabolických procesů..

Další, nejneuvěřitelnější výrok, je podobný „babiččím příběhům“, které se ženské tělo před „očištěním“ - v podobě menstruace - snaží předběžně zásobit živinami, vitamíny a minerály, které bude tolik potřebovat při doplňování ztracených objemů krve a obnově odmítnutá děložní sliznice.

Ale všechna tato tvrzení nemají skutečný biofyziologický základ. Koneckonců, jaké jsou důvody pro zvýšení chuti k jídlu?

Ukázalo se, že jde o to, že tělo ženy, poté, co vajíčko dosáhne stavu připravenosti k oplodnění, se každý menstruační cyklus připravuje na možné pojetí a splnění povinnosti ženy, která jí byla přidělena přírodou.

Během tohoto období je pod vlivem určité kombinace nezbytných hormonů pozorována aktivace některých oblastí a systémů mozku: hypotalamus, retikulární formace, limbický systém. Nervové receptory a centrum hladu jsou podrážděné, což vysílá impuls (příkaz) do žaludku pro zvýšenou produkci sekrečního enzymu. Dochází k dalším, méně nápadným, ale neméně významným změnám, které dosud nebyly plně studovány a pochopeny lidmi..

Shrneme-li výše uvedené, můžeme dojít k závěru, že dnes lékaři nemohou specifikovat důvody, které způsobují u ženy pocit hladu v předmenstruačním období. To znamená, že neexistují žádné objektivní zdroje, které by způsobily hlad. Tento faktor lze částečně vysvětlit složitými komplexními změnami, ke kterým dochází v ženském těle. Ne zcela pochopené mezikontaktní a tansformativní procesy ovlivňující různé hormony, které působením na určitá centra mozku způsobují změny v činnosti centrálního nervového systému, gastrointestinálního traktu a dalších systémů a orgánů našeho těla.

Zde lze také přidat emoční faktor. Žena ve druhé polovině menstruačního cyklu se stává méně emočně stabilnější. Podrážděnost a zhoršení její pohody se také mohou stát důvodem, který ženu provokuje potěšit se alespoň něčím chutným.

Proto nebude možné tento faktor tak významně ovlivnit. Ale nenechte se rozrušit, mírné zvýšení tělesné hmotnosti během tohoto období je normou, která stejně snadno zmizí v příštích několika dnech, po nástupu menstruace.

Je třeba také poznamenat, že ne všechny ženy v reprodukčním věku jsou ovlivněny zvýšenou chutí k jídlu. Řada z nich nepociťuje vůbec žádné změny, když se najdou i takoví, kteří naopak v současné době o jídlo ztrácejí zájem. Zvýšení chuti k jídlu je proto spíše individuálním rysem ženského těla..

Jaké starosti?

Na koho se obrátit?

Jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací?

Ženy, které se potýkají s problémem uvažovaným v tomto článku, zvláště pokud sledují jejich formy, se zajímají o otázku, jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací? Jak nepoškodit vaši postavu.

Bylo zjištěno, že ženy jsou přesto přitahovány hlavně k sacharidovým potravinám, protože právě ona přispívá k produkci serotoninu, což je enzym, který zajišťuje dobrou náladu. Pokud to však organismus vyžaduje, potřebuje to. Musíte jen porozumět některým pravidlům, která je třeba dodržovat, abyste nepřibrali kilá navíc a nezkazili postavu.

 • Se zvýšenou chutí k jídlu před menstruací můžete do svého jídelníčku přidat cereální cereálie. Jsou energeticky prostorní, ale nebudou se „usadit“ po stranách ženy.
 • Je vhodné konzumovat pekárenské výrobky z tvrdé pšenice (tmavý chléb).
 • Zvýšení objemu ovoce a syrové zeleniny je přijatelné.
 • Můžete si dovolit těstoviny z tvrdé pšenice.
 • Pojďme jíst rýži, nejlépe neleštěnou. Ale neměli byste být naštvaní, pokud se vám to nepodařilo koupit, je docela možné udělat s tím, který leží na regálech jakéhokoli obchodu..
 • Přijatelné je malé množství brambor, nejlépe pečené nebo vařené.
 • Pozitivní účinek mají také různé bylinné čaje. Správný výběr poplatků pomáhá účinně snižovat návaly hladu. Zde je třeba zvlášť poznamenat odvar z jejich šípků nebo květů pampelišky.
 • Nenechte se unést pečivem a pečivem, zejména čerstvým, pokud není touha proměnit se v lívance.
 • Vylučte sycené, zejména sladké nápoje.
 • Omezte příjem soli.
 • Minimalizujte potraviny s vysokým obsahem tuku.
 • Bylo prokázáno, že kofein má negativní vliv na ženské tělo během sledovaného období. Na základě toho je v předmenstruačním období nutné snížit spotřebu potravin, které se vyznačují vysokým obsahem: silný černý čaj a káva.
 • Nenechte se unést velkým příjmem bílkovinných potravin. Omezte množství masa a ryb přidaných do stravy a vajec.
 • Zvyšte chuť k jídlu a silné alkoholické nápoje, zejména proto, že jsou klasifikovány jako vysoce kalorický produkt.

Implementace těchto jednoduchých doporučení vám umožní nezůstat hladová a ochrání vaši postavu před přibíráním kil.

Zastavení hladových útoků má také psychologický aspekt. Žena by se měla naučit přesouvat svou pozornost do jiné oblasti života. Například stojí za to udělat oblíbenou a zajímavou činnost, pak můžete jednoduše zapomenout na hlad. Koneckonců se věří, že hlavním důvodem zvýšené chuti k jídlu před menstruací je nedostatek pozitivních emocí, které je žena schopna kompenzovat různými způsoby. To znamená, že byste měli zvýšit množství pozitivních emocí a hlad sám odezní. Toto jednoduché doporučení je možná nejúčinnější metodou řešení tohoto problému..

Nejnovější výsledky sledování užívání hormonální antikoncepce nám umožňují hovořit o účinném odstranění příznaků premenstruačního syndromu, to platí i pro záchvaty hladu, které žena začíná častěji pociťovat v předvečer menstruace. Užívání léků této farmakologické skupiny umožňuje poněkud stabilizovat rovnováhu hormonů, což vždy potlačuje patologické příznaky, které přinášejí ženě nepohodlí. Výsledkem je, že se žena cítí mnohem lépe..

Obecně však bylo zjištěno, že počet gramů, které tělo získá v době, která nás zajímá, ve zdravém těle, nevede ke skutečnému zvýšení tělesné hmotnosti ženy, protože po nástupu menstruace nadváha velmi rychle sama zmizí. K tomu stačí pár dní..

Ale neměli byste se ani nechat unést, ujistěte se, že vše projde a můžete jíst, co chcete. Pokud se touha po jídle blíží známkám bulimie, lze to srovnávat s patologií. Toto je již duševní porucha spojená s konzumací jídla, charakterizovaná spontánním zvýšením chuti k jídlu, která začíná jako paroxysmální křeče nesnesitelného hladu. Takovým stavem je onemocnění, které nelze vyřešit samostatně bez pomoci odborníka..

Ženské tělo je jedinečné a možná dokonce fyziologicky složitější než mužské tělo. Koneckonců, příroda vytvořila takovou dokonalost a dala mu schopnost počat, vydržet a porodit nový život. Ale za to musí současné a nastávající matky „zaplatit“ některými okamžiky, které způsobují nepohodlí a řadu nepříjemností. A někdy závidí mužům, kteří nemusejí zažívat následky rázů v hormonálních hladinách. Ale pocit zrození nového života nebo pocit příslušnosti k ženské komunitě vše kompenzuje. Dokonce zvýšená chuť k jídlu před menstruací. Koneckonců, tento problém lze vyřešit, musíte se jen trochu snažit a poslouchat doporučení uvedená ve výše uvedeném článku..

Já Menstruačníalněný cyklus (latinsky menstrualis měsíčně, měsíčně) cyklické změny v orgánech reprodukčního systému ženy, jejichž hlavním projevem je měsíční krvavý výtok z genitálního traktu - menstruace.