Antibiotická léčba endometritidy - které léky jsou účinné?

Poslední aktualizovaný článek 07.12.

Aby bylo možné mít zdravé dítě, musí být ženský reprodukční systém zdravý. Jedná se především o dělohu, protože implantace vajíčka a jeho další vývoj závisí na jeho stavu. Za normálních okolností vnitřní vrstva dělohy - endometrium, zajišťuje spolehlivé upevnění embrya a podporuje jeho růst. V gynekologické praxi často existují případy, kdy v endometriu začíná zánětlivý proces zvaný endometritida. Léčba tohoto onemocnění je zaměřena na eliminaci patogenů, které způsobily zánět, proto se antibiotika pro endometritidu používají poměrně široce.

Příčiny vyvolávající vývoj nemoci

Patologické poškození sliznice dělohy může být důsledkem průniku různých infekčních agens do dělohy přes cervikální kanál. Zánět je vyvoláván účinky virů, hub, mykoplazmat, streptokoků, chlamydií a dalších patogenních bakterií. Endometritida ve svém průběhu může být akutní a chronická.

Akutní nástup patologie lze vyvolat v důsledku gynekologických intervencí, například:

 • při potratu;
 • při instalaci nitroděložního tělíska;
 • při provádění diagnostické kyretáže dělohy, hysteroskopie;
 • v přítomnosti chronických onemocnění pohlavních orgánů;
 • v důsledku poporodních komplikací, zejména po císařském řezu.

Na pozadí snížení imunity je možný zánět vnitřní vrstvy dělohy v důsledku přítomnosti ženy se sexuálně přenosnými infekcemi nebo s jejími extragenitálními chorobami, jako je diabetes mellitus, abnormality v endokrinním systému nebo hormonální dysfunkce..

Chronický průběh onemocnění se vyvíjí jako komplikace nebo pokračování akutního zánětu endometria dělohy, který není okamžitě léčen lékařskými metodami. Proto je nesmírně důležité léčit chronickou formu endometritidy v rané fázi a nepřenášet ji na akutní formu patologie.

Diagnostika

Endometritida je diagnostikována za přítomnosti vhodného klinického obrazu, pokud jsou pozorovány následující příznaky:

 • přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • potíže s močením;
 • přítomnost vaginálního výtoku s ostrým nepříjemným zápachem;
 • zhoršení celkového zdraví;
 • zvýšení tělesné teploty nad normální hodnotu;
 • možná tachykardie;
 • vyšetření dělohy ji odhalí ve stavu napětí, je bolestivé a zvětšené.

Léčba endometritidy

Jaké léky by se měly používat k léčbě endometritidy? Účinnost léčebných opatření prováděných při diagnostice patologie přímo závisí na včasnosti zahájení léčby. Endometritida, která vznikla na pozadí závažných poporodních komplikací, vyžaduje léčbu v nemocnici.

Jeho mírnější formy lze léčit bez hospitalizace pacienta. Léky používané k léčbě endometritidy zahrnují řadu antibiotik a antimikrobiálních látek.

Léčba endometritidy antibiotiky je založena na identifikaci původce infekce a eliminaci následků jejích negativních účinků na sliznici dělohy. Ve většině případů je endometritida polymikrobiální onemocnění, tj. Zánět se vyskytuje za účasti ne jednoho, ale několika patogenů najednou, které vstupují do dělohy z vaginální mikroflóry podél vzestupných cest. Lékaři proto používají taktiku předepisování širokospektrých antibiotik na endometritidu.

Volbu lékové léčby provádí gynekolog na základě vyšetření. Jaký druh antibiotik by měl být léčen na endometritidu, závisí na výsledcích testů, podle nichž se stanoví původci infekce a stanoví se úroveň citlivosti těla na některá antibiotika. Podobná taktika léčby se provádí u žen s chronickou endometritidou. V souladu s tím jsou vybírány ty léky, které jsou nejúčinnější ve vztahu k identifikovaným patogenům a na které je tělo citlivější. Na základě údajů o antibiotikách se stanoví, jak patologická flóra reaguje na řadu hlavních skupin léčiv, a popisuje léčebný režim..

Pokud existují příznaky akutní formy endometritidy, je k řešení problému použit jiný přístup. Vzhledem k tomu, že provádění nezbytných testů (kultivace, antibiotikogram) trvá značné časové období, přibližně 2 až 5 dní, a stav dělohy se rychle zhoršuje, snaží se vybrat pár léčivých přípravků, jejichž vzájemné působení může ovlivnit co nejvíce patogenních mikroorganismů, což vývoj patologie.

Včasná zahájená terapeutická opatření s širokospektrými antibiotiky pro endometritidu poskytují dobré výsledky u velkého procenta nemocných pacientů.

Seznam doporučených léků k léčbě

Pro terapeutická opatření akutních i chronických forem onemocnění se doporučuje použití řady cefalosporinů. Ceftriaxon je často předepisován pro endometritidu.

Toto antibiotikum patří do třetí generace léčiv s rozšířeným spektrem účinku proti patogenům. Aktivně působí proti aerobům a anaerobům, stejně jako proti grampozitivním a gramnegativním mikroorganismům. Ceftriaxon je zesílen působením jiných látek předepsaných paralelně z kategorie fluorochinolonů, například kombinace Ceftriaxon - Clindamycin je považována za úspěšnou.

Inhibuje vývoj anaerobů, které obývají děložní dutinu a vaginální fornix s endometritidou, lékem Metronidazol, který se používá při komplexní léčbě akutní endometritidy. Například lékaři často používají kombinaci Ampicilin - Gentamicin - Metronidazol, která umožňuje co nejširší pokrytí oblasti aktivity potenciálních infekčních agens vzájemným působením tohoto komplexu léků.

Je důležité vzít v úvahu, že dávkování, stejně jako samotný výběr léků, závisí na závažnosti procesu a typech identifikovaných patogenů. Například pokud se ukáže, že chlamydie se účastní zánětlivého procesu, lékaři upřednostňují použití doxycyklinů.

Je nutné věnovat pozornost skutečnosti, že u akutních forem onemocnění je oprávněný zvýšený režim antibiotické léčby, zatímco chronický průběh vyžaduje terapii s převahou imunostimulantů, aby se aktivovaly vlastní obranné mechanismy těla. Toho je dosaženo pomocí léčebného režimu, který zahrnuje kromě určité skupiny antibiotik i závažné dávky imunomodulátorů, vitamínových komplexů a látek, které podporují aktivaci regeneračních procesů v poškozených tkáních, například Actovegin.

Seznam antibiotik doporučených při léčbě endometritidy zahrnuje:

 • ampicilin;
 • amoxicilin;
 • klindamycin;
 • gentamicin;
 • doxycyklin;
 • cefatoxim;
 • ceftriaxon;
 • levofloxacin;
 • ceftazidim;
 • augmetin;
 • unazine.

Farmaceutický průmysl neustále zdokonaluje vývoj léčiv pro léčbu gynekologických onemocnění. Longidaza je považován za jeden z takových úspěšných vývojů. Patologie endometritidy vede k postupné proliferaci oblastí pojivové tkáně v sliznici endometria, další tvorbě adhezí v tkáních sousedících se zaměřením zánětu. To narušuje jejich normální fungování a může vést k tubální neplodnosti. Longidáza v endometritidě přispívá nejen k zastavení procesu adhezí, ale také díky přítomnosti speciálního enzymu, který štěpí vláknité inkluze, ve svém složení, může ovlivnit již vytvořené adheze.

Longidáza zlepšuje mikrocirkulaci krve, což snižuje otoky a napětí děložních tkání a také zlepšuje penetraci antimikrobiálních látek do zánětlivých ložisek endometria. Klinické studie léčiva s inovativními vlastnostmi potvrzují účinnost Logidázy při léčbě endometritidy.

Jedním z nejnovějších léků v řadě antibiotik je Sumamed. Byl vyvinut chorvatskou společností a přijat mnoha domácími i zahraničními specialisty. Jeho aktivní složkou je azithromycin. Sumamed pro endometritidu je předepsán, pokud má pacient sníženou citlivost na obvyklé rozmezí antibiotik.

Spektrum vlivu Sumamedu na patogeny je velmi široké, je aktivní proti chlamydii, mykoplazmě, ureoplazmě. Schopnost léčiva akumulovat se přesně v ohnisku zánětu ji odlišuje od jiných antibiotik.

V klinických studiích bylo zjištěno, že aktivita účinné látky Sumamed je schopna přetrvávat až 5-7 dní po posledním použití léku. Tento lék je tak účinný, že místo léčby obvyklým antibiotikem trvajícím 7 dní stačí Sumamed k odstranění příznaků akutního zánětu 3 dny..

Endometriální děložní patologie je závažná gynekologická patologie, ale po léčebném režimu vyvinutém kompetentním a kvalifikovaným gynekologem je možné ji vyléčit bez komplikací.

Antibiotická léčba endometritidy: účinné prostředky v boji proti této nemoci

Ženy se stále častěji obracejí na gynekologa s onemocněním, jako je endometritida.

Endometritida je časté gynekologické onemocnění.

Obvykle k tomu dochází po operaci nebo potratu.

Jedná se o zánětlivý proces v endometriu - slizniční vrstvě dělohy.

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která jí dodává cévy.

Podstata patologie

Endometritida dělohy - zánět sliznice dělohy - endometrium.

Endometritida je časté gynekologické onemocnění. Obvykle k tomu dochází po operaci nebo potratu.

Jedná se o zánětlivý proces v endometriu - slizniční vrstvě dělohy. Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která jí dodává cévy.

Každý menstruační cyklus endometrium znovu dospívá a roste, což usnadňuje připojení oplodněného vajíčka. Chrání také dělohu před infekcemi..

Pokud je však děloha poškozená nebo stoupající dráhy, infekce může vstoupit do děložní dutiny, což způsobuje zánět její vnitřní vrstvy.

Příčinou onemocnění je pronikání různých virů, bakterií nebo hub do děložní dutiny. Nemoc se také může vyvinout se sníženou imunitou..

Při absenci adekvátní léčby může vést k tvorbě cyst různé etiologie a adhezí ve vejcovodech, což je doprovázeno neplodností. Ženy v plodném věku pravděpodobněji trpí endometritidou.

Onemocnění se může objevit v akutní, subakutní a chronické formě..

Co je to endometritida, přečtěte si také zde.

Druhy a diagnóza onemocnění

Endometritida může být:

 • nespecifické - způsobené, když dojde k infekci v důsledku porodu nebo chirurgických zákroků, je charakterizována patologickou menstruací (zpožděná menstruace, bohatá a prodloužená období), stejně jako bolestivé bolesti v dolní části břicha, výtok s nepříjemným zápachem, teplota subfebrilu.
 • aktinomykotikum - způsobené houbami různých rodů, klinický obraz je stejný jako u nespecifické endometritidy.
 • tuberkulóza - způsobená Mycobacterium tuberculosis (Kochův bacil), charakterizovaná zvýšením teploty až o 38 stupňů, menstruační nepravidelnosti, krvácení.
 • gonorrheal - způsobený gonokoky, dochází ke zvýšení teploty až o 40 stupňů, křečovité bolesti v podbřišku, krvavý a hnisavý výtok s nepříjemným zápachem.
Diagnóza onemocnění zahrnuje:

 • Užívání anamnézy (jaké starosti, počet potratů, porod, těhotenství, chirurgický zákrok);
 • vaginální gynekologické vyšetření;
 • obecné klinické zkoušky (obecné a biochemické krevní testy, obecná analýza moči, scatologické vyšetření, nátěr na čistotu flóry);
 • bakteriologický výzkum;
 • Studie PCR;
 • Ultrazvuk;
 • Hysteroskopie.

Příznaky patologie

Příznaky akutní endometritidy:

 • Ostrá bolest v dolní části břicha.
 • Zvýšení tělesné teploty až o 39 stupňů.
 • Slabost, zimnice, celková nevolnost.
 • Krvácející.
 • Výtok z pohlavních orgánů zelené nebo špinavě žluté barvy s nepříjemným zápachem.
 • Bolestivé močení.

Příznaky chronické endometritidy:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 • Bolest v dolní části zad.
 • Zvyšuje se subfibrilární teplota.
 • Předmenstruační a postmenstruační špinění.
 • Doba menstruace více než 7 dní.

Chronická endometritida se vyskytuje po akutním stadiu endometritidy a je výsledkem předčasné nebo nesprávné léčby.

Důsledkem takového onemocnění může být neplodnost nebo opakovaný potrat..

Příčiny výskytu

Toto onemocnění může být způsobeno různými bakteriemi, houbami, viry, které vstupují do děložní dutiny v důsledku:

 • potrat;
 • porod;
 • císařský řez;
 • používání nitroděložních tělísek;
 • pohlavní styk během menstruace;
 • bakteriální vaginóza;
 • Escherichia coli;
 • mykoplazma;
 • protozoální infekce;
 • streptokoky;
 • tuberkulóza;
 • diagnostický výzkum;
 • porušení pravidel osobní hygieny;
 • ARVI;
 • běžné infekční onemocnění;

Lze vyléčit antibiotika??

Lékaři obvykle předepisují širokospektrální antibiotika nebo na základě citlivosti patogenu na ně. Pokud se endometritida vyvine v poporodním období, při předepisování antibiotika se bere v úvahu, že matka kojí.

Pro komplexní léčbu jsou předepsány multivitamíny, antialergické léky, látky normalizující střevní a vaginální mikroflóru, antimykotika a látky, které zmírňují příznaky obecné intoxikace těla..

Při správném předepisování antibiotik dochází ke zlepšení stavu již 3. den.

Jak zacházet s akutní endometritidou?

Akutní forma onemocnění se vyskytuje nejčastěji.

Při aplikaci je pacient vyšetřen a je předepsána vaginální kultivační nádrž pro stanovení citlivosti mikroflóry na antimikrobiální léky.

Léčba se provádí okamžitě předepsáním cefalosporinů, zejména cefazolinu, intramuskulárně.

Pro komplexní léčbu určete:

 • Gentamicin (aminoglykosidové antibiotikum, které je účinné proti gramnegativním bakteriím).
 • Metrogyl (antimikrobiální léčivo používané k boji proti prvokům a anaerobním bakteriím).
 • Ceftriaxon (parenterální cefalosporinové antibiotikum třetí generace s prodlouženým účinkem).

Pro nouzovou pomoc intramuskulárně určete:

 • Ampicilin (baktericidní lék).
 • Sulbaktam (má inhibiční účinek beta-laktamázy a má antimikrobiální účinek).

Dávkování a doba trvání léčby předepisuje pouze lékař.

Po obdržení výsledků očkovací nádrže flóry lékař v případě potřeby předepíše další antibiotika v souladu s původcem infekce.

Například Doxitslin je předepsán, pokud jsou chlamydie příčinou endometritidy. Zastavuje syntézu bílkovin a růst bakterií.

Klindamycin (léčivo ze skupiny linkosamidů) se používá, když jsou v analýzách detekovány stafylokoky a streptokoky.

Léčba chronické endometritidy

Pro léčbu chronické formy se používají stejné léky jako pro léčbu akutní formy.

Mnoho lékařů však doporučuje pacientům podstoupit antibiotický test, aby zjistili účinnost předepsaných léků..

Zpravidla se předepisují také cefalosporinové léky (Kefazol, Cefotaxime) a pro nejlepší účinek se přidávají fluorochinoly.

Levofloxacin je významným představitelem fluorochinolů. Je to širokospektré antibiotikum s vysokou účinností, má baktericidní účinek.

Metranidazol lze také přidat do seznamu antibiotik. Je to antiprotozoální a antibakteriální látka.

Další ošetření

Pro účinnou léčbu jsou kromě antibiotik předepsány:

 • antipyretikum a léky proti bolesti (ke zmírnění obecných příznaků);
 • hemostatické látky;
 • imunomodulátory;
 • multivitamíny;
 • posilující léky;
 • hormony;
 • fyzioterapie (UHF, elektroforéza, pulzní ultrazvuk ke zlepšení krevního oběhu v malé pánvi).

Jakýkoli zánět v těle vede ke zhoršení pohody a vyřazení z obvyklého způsobu života.

Každá žena ve věku od 15 do 50 let může čelit této nemoci..

Pouze zkušený lékař může snadno diagnostikovat zánět dělohy a předepsat všechny potřebné testy a studie..

Je třeba poznamenat, že je důležité včasné doporučení specialistovi, aby se zabránilo rozvoji komplikací, jako je peritonitida, zánět děložních přívěsků, parametrický flegmon, pánevní absces, pánevní hematom a tromboflebitida, různé cysty dělohy a neplodnost.

Při včasné a správné léčbě antibiotiky a při dodržení všech doporučení lékaře může endometritida dělohy projít bez zvláštních důsledků pro ženu.

Užitečné video

Z videa se dozvíte, co je endometritida a jak s ní zacházet:

Metody léčby chronické endometritidy a jejich účinnost

Během zánětu jsou procesy smrti a růstu endometria zmatené, což má za následek narušení cyklu, může dojít k neplodnosti, otevření děložního krvácení a také k potratu.

Léčba chronické endometritidy je dlouhá procedura zahrnující opakované změny léků.

 1. Co je to endometritida?
 2. Typy endometritidy
 3. Diagnóza onemocnění
 4. Akutní endometritida
 5. Příznaky akutní endometritidy
 6. Léčba akutní endometritidy
 7. Chronická endometritida
 8. Příznaky chronické endometritidy
 9. Příčiny chronické endometritidy
 10. Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?
 11. Infekce způsobené nemocí
 12. Komplikace
 13. Léčba chronické endometritidy
 14. Antibiotika a antivirotika
 15. Hormonální léky
 16. Léčba endometritidy lidovými léky
 17. Endometritida a těhotenství
 18. Recenze
 19. Prevence endometritidy

Co je to endometritida?

Endometritida je tvorba zánětu ve vnitřní části děložní sliznice, tzv. Endometrium. Toto onemocnění je způsobeno různými infekcemi..

Endometrium mění svou strukturu v průběhu celého menstruačního cyklu, konkrétně roste a dospívá, připravuje se na budoucí oplodnění vajíčka a umírá, pokud nedojde k početí. Děložní dutina je v normálním stavu a má spolehlivou ochrannou bariéru proti infekčním patogenům, pokud je lemována endometriem.

Onemocnění se obvykle vyskytuje:

 • po kyretáži děložní dutiny,
 • intenzivní porod,
 • ukončení těhotenství,
 • dlouhodobé nošení spirály,
 • císařský řez,
 • zánět vaječníků,
 • gynekologické operace,
 • endometriální biopsie.

Zánět se rychle rozvíjí a je akutní. Na infekci se podílí několik patogenů..

Typy endometritidy

Existují dvě formy endometritidy:

 • Akutní forma onemocnění se vyvíjí v důsledku porodu, malých potratů nebo potratů, stejně jako diagnostické kyretáže děložní dutiny, hysteroskopie atd. Špatné odstranění placenty nebo částí vajíčka, tvorba sraženin nebo tekuté krve je ideální mikroflórou pro výskyt akutního zánětlivého procesu a vzrušení infekce. Poporodní endometritida je často příčinou poporodní infekce. Začíná to ve 40% případů po císařském řezu a ve 20% přirozenou formou porodu. Je to způsobeno masivní restrukturalizací fungování imunitního a hormonálního systému ženského těla, protože během těhotenství dítěte „klesá“ imunita a odolnost vůči bakteriím. Dokonce i herpes simplex a mycobacterium tuberculosis se někdy stávají příčinou akutní endometritidy. Kromě toho mohou onemocnění vyvolat gonokoky, chlamydie, cytomegalovirus, mykoplazma atd..
 • Chronická endometritida je důsledkem akutní endometritidy, která není zcela vyléčena. V téměř 90% případů takové onemocnění doprovází zástupce reprodukčního věku a je dobře distribuováno pomocí nitroděložních terapeutických a diagnostických opatření s velkým počtem potratů. Tento typ endometritidy se stává jedním z častých důvodů pro potrat, neplodnost, nekvalitní oplodnění in vitro, během obtížného těhotenství a porodu i v období po porodu..

Diagnóza onemocnění

Aby bylo možné vyvrátit nebo potvrdit stanovenou diagnózu, najít patogeny a určit stupeň jejich aktivity, měly by být dokončeny následující studie:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle. Pro stanovení diagnózy lékař zkoumá stav dělohy - ať už jde o nárůst a mírné zatvrdnutí. Zároveň jsou odebrány stěry z tsevircal kanálu a pochvy. Ukazují, zda je sliznice zapálená nebo ne. Kromě toho se v děložním čípku shromažďuje hlen pro budoucí bakteriologický výzkum, který ukáže původce onemocnění.
 2. Ultrazvuková procedura. Ultrazvuková procedura se opakuje dvakrát: poprvé na začátku menstruačního cyklu a podruhé ve druhé polovině cyklu. S pomocí této studie můžete vidět příznaky endometritidy: polypy, cysty, adheze endometria a její zesílení.
 3. Hysteroskopie. Tento postup zahrnuje podrobné mikroskopické vyšetření penisu pomocí nástroje z optických vláken. Vyšetření se provádí v anestézii ve druhém týdnu cyklu. Současně se během vyšetření provádí biopsie několika oblastí endometria najednou. Ve výsledku můžete získat nejen samotný důvod, ale také zjistit, jak je aktivní..

Pokud je diagnóza potvrzena, lékař bude muset předepsat další studie, aby pochopil přesnou příčinu onemocnění:

 • krevní test na přítomnost protilátek (ELISA) - umožňuje určit přítomnost virové infekce (cytomegalovirus a herpes virus),
 • výsev materiálu se odebírá z děložní dutiny a s jeho pomocí se identifikují původci zánětu, což umožňuje pochopit, která antibiotika vyléčí infekci,
 • PCR diagnostika hlenu z dělohy pomůže přesně najít všechny viry a bakterie, které způsobily vznik chronické formy onemocnění.

V případě neplodnosti je pacientovi předepsán krevní test na hormonální hladiny.

Akutní endometritida

Patogen vstupuje do děložní dutiny během sexu nebo při poškození pohlavního orgánu. Pokud léčba není provedena včas, může způsobit zdravotní komplikace, přechod do chronického stadia a dokonce neplodnost.

Dokonce i běžné hygienické tampony mohou být důsledkem onemocnění, pokud nejsou dodržovány normy pro jejich použití. Při nesprávné hygieně, častém sprchování a používání nitroděložní antikoncepce se mohou objevit problémy s tvorbou a smrtí endometria.

Příznaky akutní endometritidy

Akutní forma endometritidy ve svých příznacích je podobná onemocněním, která se vyskytují v zažívacím systému: proktitida, apendicitida, paraproktitida. Tento typ onemocnění se projevuje již třetí den po vystavení viru..

Je charakterizována bolestí v podbřišku, bolestivým močením, horečkou, zimnicí, hnisavým výtokem s nepříjemným zápachem, krvavými sraženinami, zvýšenou srdeční frekvencí, ve vzácných případech krvácením z dělohy.

Léčba akutní endometritidy

S akutní endometritidou je nutné bojovat na klinice, protože v kombinaci s léčbou je nutný odpočinek v posteli. Antibiotika jsou předepsána, která se vybírají stěrem.

Na základě jeho výsledků lékař určí citlivost infekce na různé typy antibiotik a vybere ty nejúčinnější. Reakce na užívání léků se objevuje pouze týden po zahájení léčby.

Kromě antibiotik jsou předepsány:

 • vitamíny,
 • antihistaminika,
 • infuzní terapie roztoky glukózy a soli pro detoxikaci organismu,
 • antioxidanty a imunostimulanty,
 • antimykotika.

Pokud má žena krvácení z dělohy, pak se při léčbě akutní endometritidy používá ledový obal a umístí se na žaludek. Při hnisavém zánětu se děloha promyje antiseptiky. Pokud má endometritida neaktivní fázi, je onemocnění léčeno hirudoterapií (léčba pijavicemi) a fyzioterapií.

Rozdíl ve výběru léků a postupů je založen hlavně na typu infekce, dynamice procesu, stavu imunity a stadiu onemocnění.

Při akutní formě endometritidy byste neměli zapomenout na intoxikaci těla, protože bakterie uvolňují obrovské množství toxinů. Za tímto účelem gynekologové předepisují drtiče používané jako intravenózní systém: rheopolyglucin, albin, fyziologický roztok, refortan. Antioxidanty ve formě vitaminu C budou užitečným doplňkem této léčby..

Chronická endometritida

Pokud se boj proti akutní endometritidě zpozdí, pak se plynule změní na chronický. Při léčbě onemocnění její příznaky mírně ustupují, ale přetrvává porušení menstruačního cyklu, mírný pocit bolesti, výtok mírně klesá, ale nezastaví se.

Toto onemocnění se velmi často objevuje s prodlouženou dysbiózou pohlavních orgánů as exacerbovanými chronickými formami pohlavních chorob. Při císařském řezu je endometritida vyvolána přítomností šicího materiálu, který je v děloze po dlouhou dobu, a také nekvalitním potratem v důsledku přítomnosti zbytků plodu v pohlavním orgánu.

Existuje několik klasifikací akutní endometritidy:

 • fokální - zánět neprochází celou vnitřní částí skořápky, ale jejími jednotlivými částmi,
 • difúzní - změna není v celé oblasti endometria, ale ve více než polovině.

Existuje klasifikace podle hloubky léze:

 • endomyometritida - je ovlivněna svalová vrstva děložní dutiny,
 • povrchní - vyskytuje se pouze ve vnitřní výstelce dělohy.

V závislosti na povaze onemocnění se chronická endometritida dělí na:

 1. Neaktivní - fáze remise. Onemocnění v tomto okamžiku nevykazuje příznaky a je zjištěno při vyšetření před IVF a při studiu problémů neplodnosti.
 2. Pomalý - patrný s minimálními příznaky a jeho příznaky lze detekovat pomocí ultrazvuku dělohy. Pokud je provedena biopsie, můžete studovat, jak probíhá zánět..
 3. Mírný stupeň aktivity - viditelný pouze na ultrazvuku a při biopsii jsou viditelné změny a jejich aktivita.

Příznaky chronické endometritidy

Chronická endometritida se často vyskytuje při absenci příznaků.

Pokud je však onemocnění středně aktivní, pak je zánět představován následujícími příznaky:

 • bolest během sexu,
 • velmi sporé nebo těžké období,
 • únava,
 • bolavá bolest v bederní zádech nebo v suprapubické oblasti,
 • přetrvávající bolest, která se zvyšuje s menstruací,
 • opožděná menstruace,
 • ichor nebo krvavý výtok mezi obdobími,
 • nemožnost početí dítěte,
 • zvýšení teploty až na 38 stupňů.

Příčiny chronické endometritidy

Důvodem vzniku chronické formy endometritidy je pronikání škodlivých mikroorganismů do děložní dutiny - kvasinek podobných hub, virů a bakterií. S nespecifickým typem onemocnění způsobeného "normální" flórou, která se nachází na stydkých pyskech, perineu a konečníku.

V normálním stavu je děložní dutina uzavřena před vnějšími vlivy, protože končí v úzké trubici v děložním čípku naplněné hustým a viskózním sekrecí. Mikroby do něj mohou proniknout pouze během porodu a menstruace, protože mohou proniknout do děložní dutiny, která je v tuto chvíli nesterilní.

Příčiny:

 • škrábání a potrat,
 • císařský řez,
 • velké polypy v cervikálním kanálu,
 • endometriální biopsie,
 • obtížný porod,
 • dlouhodobé užívání děložní spirály,
 • nesprávné sprchování,
 • časté používání spermicidních krémů,
 • submukózní myom, který roste poblíž děložního čípku a otevírá jeho kanál.

Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?

Chronická forma se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku (21–45 let), které jsou sexuálně aktivní. Nemoc se neméně rozvinula u žen, které nejsou sexuálně aktivní.

Mezi ženy s vysokým rizikem patří:

 • po biopsii endometria,
 • s nitroděložním tělem,
 • po potratu a biopsii,
 • s bakteriální kandidózou a vaginózou,
 • po hyteroskopii a hysterosalpingografii,
 • s infekcí cytomegavirem a genitálním oparem,
 • po diagnostické kyretáži,
 • po genitálních onemocněních - mykoplazmóza, chlamydisis, trichomoniáza a kapavka,
 • s chronickým zánětem děložního čípku (cervicitida).
 • infekční komplikace po porodu, například poporodní endometritida,
 • polypy nebo submukózní děložní myomy.

Infekce způsobené nemocí

Toto onemocnění je obvykle způsobeno různými typy infekcí. Obvykle jsou stejné v chronické a akutní formě..

Jedná se o nemoci způsobené prvoky chlamydií a ureaplazmy vyvolané kandidózou, stejně jako bakterie a mikroby různých typů a samozřejmě pohlavně přenosné choroby. Jakékoli onemocnění lokalizované ve vagině se může rychle dostat do děložní dutiny.

Exacerbace chronického průběhu zánětu nastává se snížením imunity a obvykle přechází do aktivního stádia, které v žádném případě nezávisí na typu zavedené infekce.

Komplikace

Endometrium je nejodpovědnější funkční vrstva dělohy, která je zodpovědná za normální průběh těhotenství..

Zánětlivé procesy v něm nesou hrozbu potratu, těžkého porodu plodu, placentární nedostatečnosti a případně krvácení po ukončení porodu. Proto by žena, která prodělala endometritidu, měla být pod zvláštní péčí gynekologa.

Mezi následky tohoto hrozného onemocnění patří adheze uvnitř děložní dutiny, tj. nitroděložní synechie, poruchy menstruace, cysty a polypy endometria, kalení dělohy.

Trubky a vaječníky, adheze pánevních orgánů se mohou účastnit zánětlivého procesu tohoto onemocnění a může se dokonce vyvinout peretonitida. U adhezivního onemocnění zpravidla dochází k silné bolesti břicha, která může vést k neplodnosti..

Léčba chronické endometritidy

Více než polovina žen si klade otázku, zda lze chronickou endometritidu překonat. Samozřejmě je možné při výběru individuální léčby, která závisí na stupni aktivity procesu a přítomnosti komplikace.

V terapii moderní gynekologové používají integrovaný přístup: imunomodulační, antimikrobiální, fyzioterapeutickou a regenerační léčbu. Boj proti této nemoci probíhá postupně.

Při prvním jsou infekce eliminovány, při druhém je obnoveno endometrium. K tomu se používají antibiotika se širokým spektrem účinku. Proces obnovy je založen na kombinaci metabolické a hormonální terapie.

Léky se vstřikují do sliznice děložní dutiny, aby se zvýšila koncentrace v samotném zánětu, což má vysoký účinek léčby.

Antibiotika a antivirotika

U endometritidy s bakteriální infekcí jsou antibiotika přísně předepisována. Protože různé bakterie jsou velmi citlivé na určité typy antibiotik. Dnes ještě neexistuje žádný speciální univerzální léčebný režim..

U každého pacienta se vyvíjí individuálně se zaměřením na patogen a jeho citlivost na léčivo. V akutním stádiu se antibiotika podávají intravenózně, jmenovitě Metrogyl v kombinaci s cefalosporinem. V případě potřeby se pacientovi podají injekce gentamicinu.

Pokud byl v děloze nalezen genitální herpes virus, jsou nutná antivirová léčiva. Obvykle se jedná o Acyclovir. Také jsou předepsány imunomodulátory, to znamená léky na zvýšení imunity.

Doba užívání antibiotik by neměla být delší než deset dní.

Nejoblíbenější jsou:

 • Amoxicilin je dostupné širokospektré léčivo používané k intravenózní a perorální léčbě. Používejte od 0,75 do 3 gramů denně za den.
 • Ceftriaxon se používá intravenózně k blokování sepse a potlačení infekčního agens. Neměl by být předepisován na začátku těhotenství. Dávka denně by neměla překročit dva gramy..

Hormonální léky

Chronická forma je založena nejen na infekci, ale také na smrti endometria a narušení procesu jeho tvorby. Proto je hormonální terapie nedílnou součástí boje proti této nemoci..

Obvykle jsou předepsány různé antikoncepční léky, které je třeba užívat mezi třemi měsíci a šesti měsíci. Po užití těchto léků se menstruační cyklus obvykle obnoví. A po absolvování léčby může žena otěhotnět.

Pokud je žena těhotná, jsou jí předepsány léky na bázi estrogenových hormonů, aby se zachoval plod.

V ostatních případech, pokud žena není v poloze, se použije následující léčebný režim:

 • 1 polovina cyklu - Divigel se nanáší na kůži v podbřišku, kde se provádí hyperplazie endometria. Má mnoho kontraindikací, takže léčba by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Denní dávka by neměla překročit jeden gram.
 • 2 polovina cyklu - vaginální podání čípků nebo perorální podání Utrozhestanu. Je založen na progesteronu a měl by se užívat jednu tobolku ráno a večer. Vaginální léčba se provádí pouze se souhlasem lékaře, protože u určitých typů infekce může být kontraindikována.

Léčba endometritidy lidovými léky

Je možné úplně vyléčit endometritidu babičkami? Jak se říká, 50 na 50, a to pouze po poradě s lékařem. Vybere vám léky v kombinaci s lidovými léky, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.

Při takové kombinované léčbě může lékař předepsat další testy, které ukáží, jak efektivní je tato metoda bylinné léčby, protože nakonec můžete odstranit pouze příznaky onemocnění a zánět v těle zůstane.

Endometritida a těhotenství

Ženy s endometritidou, stejně jako ostatní, doufají v úspěšné početí. Problém však je, že je téměř nemožné porodit plod a porodit dítě..

Existují dvě důležité hrozby, které narušují normální těhotenství:

 • První je, že sliznice děložní dutiny není spolehlivá, protože poškozené endometrium neumožňuje embryu uchytit se, i když dojde k oplodnění. Existují však případy, kdy je možné vajíčko uchovat, ale současně existuje velká hrozba potratu, který přetrvává po celou dobu těhotenství. Mnoho žen nemá ani čas dozvědět se o svém těhotenství a věří, že jsou obecně neplodné, takže před předčasnými závěry byste měli být vyšetřeni gynekologem.
 • Druhou hrozbou je, že zánětlivý proces se nezastaví ani v počáteční fázi zrání plodu; naopak se aktivně vyvíjí a ovlivňuje jak stěny děložní dutiny, tak rostoucí plod. Taková kombinace okolností zpravidla končí potratem již v raných fázích. V tomto okamžiku může dojít k nitroděložní intoxikaci nebo smrti plodu..

Nenechte se však odradit, protože chronická endometritida může být zcela vyléčena, což znamená, že v budoucnu bude možné plánovat těhotenství. S pozitivní dynamikou léčby a snížením zánětlivého procesu se provádějí regenerační fyzioterapeutické postupy, které přispívají k obnovení vlastností endometriálních buněk.

Recenze

Recenze žen o endometritidě:

Prevence endometritidy

Preventivní opatření:

 • Prevence endometritidy při nošení dítěte zahrnuje včasnou návštěvu gynekologa a pravidelné sledování u gynekologa. Komplikace, které se vyskytnou během zrání plodu, mohou způsobit poporodní endometritidu.
 • Dodržování pracovního a odpočinkového režimu s úplným vyloučením práce přesčas a noci od okamžiku početí jsou důležitými aspekty v prevenci endometritidy.
 • Kontakty s různými pesticidy a práce ve škodlivém způsobu výroby jsou extrémně zakázány. Nezapomeňte na mateřskou dovolenou a použijte ji podle pokynů.
 • Pravidelná výživa by měla zahrnovat vitamínové a minerální komplexy, zeleninu a ovoce, procházky na čerstvém vzduchu - to vše pomáhá zvyšovat imunitu a zabraňuje zakořenění infekcí v těle těhotné ženy.
 • Osobní hygiena by měla být vždy sledována, protože neumožňuje rozvoj zánětlivých procesů v pochvě. Má velký význam v posledních obdobích dozrávání ovoce. Nezdravé zuby jsou hlavním problémem sanitace a jsou postiženy kazem a stávají se původcem infekce, která může dokonce vést k zánětu pohlavního orgánu.
 • Ženy, u nichž existuje riziko rozvoje poporodní endometritidy, jsou přísně povinny podstoupit antibiotickou profylaxi v porodnici. Některé léky se užívají bezprostředně po ukončení porodu. Existují léky, které se injektují opakovaně, obvykle třikrát. Je třeba poznamenat, že takový lék může ovlivnit laktaci až do její ztráty..

Pravidelným sledováním gynekologa lze tedy v raných fázích detekovat chronickou endometritidu. Pokud žena používá nitroděložní tampony během menstruace, musí být včas vyměněny, protože tampony jsou hygienickým prostředkem.

Chráněný pohlavní styk s použitím antikoncepce zabrání vniknutí škodlivých mikroorganismů. Po potratech, nitroděložních zákrocích a císařském řezu je třeba preventivně užívat antibiotika.

Léky pro léčbu endometritidy u žen

Zánětlivý proces lokalizovaný na vnitřní vrstvě dělohy se v gynekologii nazývá endometritida. Onemocnění se obvykle vyvíjí na pozadí penetrace patogenní mikroflóry a často se stává příčinou potratu a neplodnosti.

Antibiotika pro endometritidu se používají téměř vždy; léky tohoto účinku jsou zaměřeny na eliminaci bakteriálního agens, který způsobuje zánět. S včasným zahájením používání antimikrobiálních látek se děloha obnoví v jednom průběhu léčby a akutní forma onemocnění se nezmění na chronickou.

Endometritida je považována za polymikrobiální patologii, proto je při výběru antibakteriálních léků k eliminaci zánětu sliznice dělohy nutná pečlivá diagnostika a identifikace patogenu. V závislosti na typu jsou vybrány vhodné antimikrobiální léky.

Příčiny vyvolávající vývoj nemoci

Bez ohledu na typ patogenu se endometritida vyvíjí na pozadí takzvané vzestupné infekce, která proniká zvenčí během pohlavního styku, sprchování, různých chirurgických zákroků.

Faktory vyvolávající nemoci:

 1. Po potratu nebo diagnostické kyretáži. Infekce může být přivedena přímo do děložní dutiny, pokud není dostatečná sterilita nástrojů.
 2. Nechráněný styk během menstruace.
 3. Komplikované infekční nemoci s výrazným snížením imunitní obrany. Vyvolávají vývoj zánětlivého procesu endometria.
 4. Akutní nebo chronické infekce pohlavních orgánů. Možný zánět sliznice.
 5. Nedodržování nebo porušování hygienických norem. Escherichia coli drift do pochvy je možné při nesprávném mytí. V tomto případě se bakteriální vaginóza vyvíjí zpočátku na pozadí - endometritida.

Chronická endometritida se podruhé vyvíjí v akutní formě, která není léčena. Příznaky chronické formy jsou vyhlazeny. Je to ona, kdo je hlavní příčinou neplodnosti, potratů. V této fázi prochází sliznice atrofickými změnami, je možná tvorba cyst a chronického edému, hyperplazie nebo hypertrofie endometria.

Léčba endometritidy v závislosti na formě

Základem léčby jakékoli formy onemocnění jsou antibakteriální léky. Před tím se však provede diagnóza - nátěr k určení citlivosti na antibiotika a skutečný typ patogenu. Tato děložní patologie je léčena širokospektrými antibakteriálními léky, protože studium patogenu trvá nejméně 7 dní.

V případě závažné nebo střední závažnosti akutní fáze infekce se používá kombinace dvou typů antibiotik - peniciliny a beta-laktamové léky nebo cefalosporiny spolu s aminoglykosidy a metronidazolem.

Antibiotika se často podávají intramuskulárně nebo intravenózně a u mírných infekcí se někdy používají orální léky. Kromě toho se antiseptické směsi používají k mytí děložní dutiny, kapátka k odstraňování toxinů, imunostimulační léky, komplexy vitamínů.

Pokud jsou diagnostikovány pohlavně přenosné infekce, mohou být předepsány léky s užším spektrem účinku.

Antibiotika pro akutní typ

Antibakteriální léky k léčbě akutní fáze endometritidy jsou předepisovány hlavně do doby, než budou získány výsledky bakteriologické analýzy. Při komplexní terapii používají:

 1. Ceftriaxon. Antibiotikum ze série cefalosporinů třetí generace, charakterizované prodlouženým účinkem.
 2. Gentamicin. Účinné pro gramnegativní bakterie.
 3. Metrogyl. Antimikrobiální léčivo, účinné proti prvokům a anaerobním bakteriím.
 4. Doxycyklin. Polosyntetické antibakteriální léčivo pro intramuskulární a intravenózní podání, patří do skupiny tetracyklinů, má široké spektrum účinku, je účinné proti grampozitivním mikroorganismům (streptokoky, stafylokoky). Častěji se používá, pokud je původcem endometritidy chlamydie a některé další mikroorganismy.

V případě akutní bolesti v dolní části břicha, zhoršení stavu mohou být předepsány léky pro nouzovou péči o ženy:

 1. Sulbaktam je antimikrobiální léčivo s inhibičním účinkem na beta-laktamázu.
 2. Ampicilin - lék s baktericidním účinkem.

Kromě základní terapie antibakteriálními látkami se používají chirurgické metody léčby. Používají se v případě, že příčina nemoci není odstraněna léky způsobenými nesprávným použitím nebo zavedením nitroděložního tělíska, zbytků placenty nebo vajíčka v děloze po potratu nebo porodu. Kyretáž se provádí v celkové anestezii.

Antibiotika pro chronickou formu

S přechodem nemoci do chronické fáze je antibakteriální látka předepsána až po určení typu patogenu. Používá se následující seznam léků:

 1. Metronidazol (obvykle ve formě čípků).
 2. Amoxicilin.
 3. Ceftriaxon.
 4. Amoxiclav.
 5. Klindamycin.
 6. Ampicilin.
 7. Cefotaxim.
 8. Augmentin.
 9. Unazine.

Léky se často používají v kombinaci. Například gentamicin, ampicilin a metronidazol umožňují maximální účinek na všechny možné původce endometritidy. Častěji se však v akutní fázi onemocnění používá kombinace léků, dokud není zjištěna příčina..

V chronické formě, kdy je patologie léčena častěji kvůli neplodnosti, příznaky prakticky chybí nebo nejsou vyjádřeny, přichází do popředí diagnostická studie k identifikaci původce onemocnění.

Také v chronické fázi endometritidy jsou předepsány další léky:

 1. S hormonálními poruchami a neplodností jsou léky obsahující estrogen předepsány k zachování plodu a početí. Aplikují se Utrozhestan a Divigel.
 2. V přítomnosti zánětlivých procesů spojených s infekcí se používají antivirotika, imunokorekční léky, metabolity - Hofitol, Inosin, léky s estradiolem.
 3. Pro nepohodlí, pálení v pochvě, menstruační nepravidelnosti se používají čípky s protizánětlivým nebo antiseptickým účinkem, stejně jako tradiční medicína.

Pro rychlou obnovu sliznice dělohy lze předepsat fyzioterapeutické metody - UHF, elektroforéza, magnetoterapie.

Možné komplikace a vedlejší účinky

Antibakteriální léky, zejména ty s širokým spektrem účinku, mají negativní účinek nejen na patogenní mikroorganismy, ale také na jejich vlastní flóru žaludku, střev a pochvy. Při dlouhodobém nebo nesprávném používání těchto prostředků se mohou objevit vedlejší účinky, například:

 • hojný výtok spojený s porušením mikroflóry (kandidóza);
 • narušení menstruačního cyklu;
 • krvácející;
 • vývoj intestinální dysbiózy;
 • toxické poškození ledvin a jater;
 • rozvoj srdečního selhání;
 • alergické reakce.

Při léčbě děložní patologie antibakteriálními léky je nutné použít všechna opatření ke snížení rizika komplikací:

 1. Použití čípků je méně účinné, ale vyhne se rozvoji dysbiózy. Čípky se používají v počátečním stadiu onemocnění bez silné horečky a zánětu.
 2. Výběr léku a výpočet dávky by měl provádět pouze odborník..
 3. Doba užívání jakéhokoli léku je dána stavem ženy..
 4. Je třeba vzít v úvahu možné vedlejší účinky. Například s anamnézou alergií se výběr léků zužuje..

Typickým léčebným režimem pro akutní endometritidu jsou dva typy antibakteriálních látek, které se podávají intravenózně spolu s metronidazolem. Tato kombinace se nejčastěji používá při vývoji poporodní formy onemocnění..

Antibiotická léčba během těhotenství

Léčba endometritidy léky během těhotenství má řadu funkcí. Některé z těchto léků lze použít pouze v prvním trimestru, ale většina antibakteriálních léků není schválena kvůli vysoké toxicitě pro plod. Kromě toho se častěji používá monoterapie než léčba několika typy antibiotik najednou..

Ke zmírnění zánětu v děložní dutině použijte:

 1. Doxycyklin. Účinně proti chlamydiové endometritidě se používá extrémně zřídka, protože má negativní vliv na růst plodu.
 2. Cefalosporiny. Ovlivňuje grampozitivní a gramnegativní mikroflóru, je možné ji použít pouze na začátku prvního trimestru a pouze v případě, že infekce ohrožuje život plodu nebo ženy.
 3. Metronidazol. Účinný proti anaerobům a prvokům, povolený také v prvním trimestru, ale může negativně ovlivnit vývoj plodu.
 4. Fluorochinolony. Používá se jako záložní lék, pokud jsou jiné typy antibiotik neúčinné.

Jako podpůrná a symptomatická léčba endometritidy v různých stádiích těhotenství se používají imunomodulátory, léky proti bolesti, protizánětlivé a antifungální látky. Chirurgická léčba se provádí až po porodu nebo ve fázi plánování těhotenství.

Po početí je možné použít pouze antibiotika třetí a čtvrté generace. Jsou vysoce účinné a co nejbezpečnější pro vývoj dítěte. Během těhotenství se nepoužívají antibakteriální léky 1. generace, antikoncepce a alternativní metody.

Léčba bez antibiotik

Protože základní terapií pro akutní nebo chronickou endometritidu je použití antibakteriálních léků, zbytek léků je pomocný. Použití:

 1. Fyzioterapie. Zaměřeno na normalizaci funkce dělohy a obnovení imunity.
 2. Lidové léky. Používají se pouze při komplexní terapii, protože bez použití antibakteriálních léků hrozí takové ošetření ucpáním potrubí, adhezí.
 3. Elektroforéza, hirudoterapie. Tyto metody lze použít v nemocničním prostředí i samostatně..

Lze také předepsat terapii s ultravysokou frekvencí, elektroforézu, magnetoterapii, interferenci nebo laserovou terapii.

Při absenci léčby zaměřené na odstranění původce nemoci jsou možné komplikace, z nichž nejnebezpečnější je vývoj neplodnosti a potrat v budoucnu. Chronická endometritida také zhoršuje průběh různých ženských onemocnění, vyvolává neplodnost, degeneraci poškozených buněk na maligní.

Aby se předešlo komplikacím, je nutná komplexní diagnostika a podávání léků zaměřených na původce onemocnění. Pokud je zánětlivý proces nesprávně léčen, často přechází do svalové vrstvy, což způsobuje rozvoj metroendometritidy nebo metrotromboflebitidy, které se vyznačují závažnějším průběhem - přidání anaerobní flóry často způsobuje nekrotické poškození myometria.

Obecně se k léčbě akutního stadia onemocnění používají tři typy terapie - antibakteriální, regenerační a desenzibilizující. Kombinace takové taktiky terapie vám umožňuje snížit riziko přechodu nemoci do chronického stadia, chránit reprodukční funkci ženského těla a zajistit zdravé těhotenství a budoucí narození dítěte..

Jakákoli úprava menstruačního cyklu ženu znepokojuje a vyvolává špatné myšlenky. Menstruace hlenem může být známkou normy, signálem hormonálního narušení a další poruchou v těle.