Jaké testy je třeba provést pro menopauzu a menopauzu: tipy pro diagnostiku zdraví žen

Asi po 45 letech čelí každá žena menopauze. U některých toto období začíná dříve, u jiných později. Hlavním problémem pro ženy je řada alarmujících příznaků: návaly horka, zvýšená podrážděnost, apatie, suchost na intimním místě, nedostatek menstruace, nepohodlí při sexu atd. V některých případech však stejné příznaky nemusí signalizovat menopauzu, ale závažné patologické procesy v těle. Z tohoto důvodu lékaři doporučují provádět testy, aby se ujistili, že skutečně mluvíme o menopauze. Po absolvování testů předepíše gynekolog účinnou léčbu, díky níž můžete zapomenout na všechny alarmující příznaky. Pojďme si promluvit o tom, jaké testy je třeba provést u menopauzy u žen.

Jaké testy je třeba provést k určení menopauzy

Menopauza je přirozený proces, během kterého dochází k zániku reprodukční funkce, to znamená, že vaječníky přestanou produkovat ženský hormon - estriol. Pokud se žena obává zjevných příznaků menopauzy, musíte se ujistit, že se rozhodně jedná o menopauzu. Po konzultaci s gynekologem vám bude doporučeno provést krevní test na hormony. Zvažte krevní test na ženské hormony s menopauzou:

 1. FSH (folikuly stimulující hormon). Odpovídá za funkci pohlavních žláz a je přímo zapojen do syntézy estradiolu. Významné zvýšení FSH a současné snížení estradiolu signalizuje, že žena začala menopauzu..
 2. LH (luteinizační hormon). Odpovídá za stabilní ovulaci a udržování funkce vaječníků. Hladina LH v krvi s nástupem menopauzy se mírně zvyšuje.
 3. Estradiol. Tento hormon je nejdůležitější v ženském těle, řídí schopnost otěhotnět a porodit dítě a je také zodpovědný za krásu, libido a sexualitu. Na začátku menopauzy dochází k významnému snížení hladiny estradiolu v krvi.
 4. Progesteron. Má komplexní účinek na ženské tělo, podílí se na produkci dalších životně důležitých hormonů. Krevní test na menopauzu u žen se mění, ale nepřestává být produkován úplně. Jeho hodnota je obvykle výrazně snížena.

Po obdržení výsledků testu pro menopauzu je nutné znovu navštívit gynekologa pro správnou interpretaci výsledků. Na základě získaných údajů vám lékař předepíše účinnou léčbu, která vám umožní vyrovnat se s nepříjemnými projevy menopauzy (pokud k němu došlo) a normalizovat kvalitu života.

 • Zeštíhlující a imunitní nápoj vyrobený ze zázvoru a citronu. Zázvor s citronem - recepty na pití
 • Jak aktivovat SIM kartu MTS
 • Glycin - k čemu to je: jak užívat drogu

Jak se správně připravit na vaše hormonální testy

Než se chystáte podstoupit testy k určení menopauzy, musíte se seznámit s pravidly přípravy. Zvažte, jak se připravit na testování ženských hormonů s menopauzou:

 • Krev je darována výhradně na prázdný žaludek, to znamená, že poslední jídlo musí být odebráno 7-8 hodin před darováním krve.
 • Jeden den před plánovaným datem testování menopauzy u žen je nutné omezit zvýšenou fyzickou aktivitu, například odborníci nedoporučují den před sportem, měli byste také odmítnout pohlavní styk.
 • Pokud užíváte nějaké léky obsahující hormony, informujte o tom svého lékaře. Pro získání spolehlivých výsledků může lékař drogu zrušit 3-5 dní před darováním krve.
 • Odborníci doporučují darovat krev pro FSH, LH a estradiol 5. až 7. den cyklu, pro progesteron 18. až 20. den cyklu.

Jaké testy je třeba absolvovat pro menopauzu

Pokud již menopauza přišla, neznamená to, že nyní můžete zapomenout na své zdraví. Naopak u menopauzy se zvyšuje riziko mnoha patologických procesů. Lékaři doporučují provést některé testy alespoň jednou ročně. Zvažte, jaké testy je třeba provést při menopauze:

 1. Analýza lipidů. S věkem významně stoupá hladina cholesterolu v krvi, což znamená, že se zvyšuje riziko vzniku nebezpečných patologických procesů v těle. Můžeme například hovořit o vaskulární blokádě, ateroskleróze a dalších kardiovaskulárních onemocněních. Aby bylo možné diagnostikovat pravděpodobné odchylky v čase a zabránit vzniku nebezpečných nemocí, lékaři doporučují ženám v klimakterickém věku pravidelně provádět krevní test na lipidy. To vám umožní identifikovat možná porušení metabolismu tuků. Pokud výsledky ukazují, že hladina cholesterolu je mimo stupnici a hladina lipidů se snížila, lékař vám doporučí dodržovat určitou dietu, v některých případech může být předepsána hormonální léčba.
 2. Stanovení hladiny hormonů štítné žlázy. Mluvíme o tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3). Docela často se onemocnění štítné žlázy vyskytují v latentní formě, to znamená bez zjevného důvodu. S výraznou odchylkou hormonů od normy však může dojít k vážným poruchám v těle..
 3. Test glukózy v krvi. S menopauzou prochází tělo významnými změnami. V tomto věku má žena často zvýšenou hladinu cukru v krvi. Lékaři doporučují každých šest měsíců darovat krev na cukr, aby vyloučili diabetes mellitus a předcházeli srdečním a cévním onemocněním.

Analýzy hormonů během menopauzy vám umožní udržovat zdraví, mládí a krásu a předcházet nebezpečným onemocněním.

Příprava na testování

Chcete-li získat spolehlivé výsledky, postupujte podle několika jednoduchých pravidel:

 • Všechny typy krevních testů musí být prováděny nalačno, poslední jídlo by mělo být odebráno nejdříve 7-8 hodin před odběrem krve.
 • Chcete-li projít analýzou lipidů, je nutné vyloučit příliš tučné a kalorické potraviny několik dní před diagnózou.
 • Pokud užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy, musíte se poradit s lékařem. Některé z nich mohou být vyloučeny několik dní před analýzou.
 • Je zakázáno požívat alkoholické nápoje 3-4 dny před laboratorním testem.

Kromě provádění testů na hormony u žen s menopauzou je také nutné sledovat krevní tlak, pravidelně preventivně navštěvovat gynekologa, provádět ultrazvuk pánve a mamografii.

Tipy pro zdraví pro menopauzu a menopauzu

Menopauza ve skutečnosti znamená vážné změny v ženském těle, to však vůbec neznamená, že lze zapomenout na dobré zdraví, ženskost, sexualitu a mládí. Aby byl váš život ještě jasnější a bohatší než dříve, doporučujeme dodržovat několik tipů od lékařů:

 • Gynekolog je vaším nejlepším přítelem! Doporučuje se pravidelně navštěvovat lékaře, provádět gynekologické vyšetření, provádět nátěr na mikroflóru a cytologii. Všechny nemoci gynekologické povahy musí být léčeny včas! Při prvních příznacích menopauzy je velmi důležité navštívit lékaře. Specialista vám řekne, jaké testy musíte podstoupit s menopauzou, jak zacházet, co je třeba podstoupit atd..
 • Zkuste se hýbat více. Jděte do sportu, chodte více, chodte.
 • Lékaři doporučují ženám po 45 letech pravidelný sexuální život. To má pozitivní vliv na psycho-emocionální pozadí ženy a je to prospěšné také pro zdraví žen..
 • Cvičte Kegelovy cviky na posílení svalů pánevního dna.
 • Jezte vyváženou stravu, aby vaše tělo nepotřebovalo prospěšné vitamíny a minerály.

Žena by neměla vydržet a trpět nepříjemnými příznaky menopauzy, moderní farmakologie vám umožňuje tyto problémy vyřešit v co nejkratším čase. K odstranění sucha v intimní oblasti, bolesti při pohlavním styku, snížení libida a dalších nepříjemných projevů menopauzy je nutná korekční hormonální léčba. Kromě perorálních tablet dobře fungují i ​​místní přípravky obsahující estriol (analog estrogenu). Například podle recenzí z internetu jsou svíčky a krém Ovestin populární u žen v menopauze..

 • Inkontinence moči u žen: příčiny a léčba
 • Obsah kalorií vařené řepy na 100 g. Vařená řepa - kalorie v salátech
 • Jak odstranit dvojitou bradu za týden pomocí cvičení, videa

Ovestin krém a svíčky

Ovestin je topický přípravek, který kompenzuje nedostatek fokálního ženského hormonu v oblasti aplikace / injekce. Vaginální čípky a krém Ovestin obsahují analog ženského hormonu - estriol. Důležitou vlastností těchto léků je jejich schopnost zbavit se mnoha nepříjemných projevů menopauzy, které ženy v menopauze často znepokojují:

 • Zvládání sucha v intimní oblasti.
 • Snižte nebo dokonce pomozte eliminovat bolest během sexu.
 • Možný účinek zvýšení libida.
 • Podporuje obnovení vaginální mikroflóry a normalizaci procesu močení, prevenci inkontinence.
 • Zvyšte pružnost a pružnost vaginálních stěn.

Jakmile jsou všechny příznaky odstraněny, psychoemočné pozadí u žen se normalizuje a deprese, apatie a zvýšená podrážděnost zůstávají pozadu..

Denní dávka je 1 svíčka nebo 1 dávka krému. Pro maximální účinek musí být vložen do pochvy v noci, přibližně 5-6 centimetrů hluboký. Když alarmující příznaky ustoupí, stačí jako udržovací léčbu použít 1 svíčku nebo 1 dávku krému dvakrát týdně.

Závěr

Climax není věta! Po 45–50 letech začíná každá žena ve svém životě novou etapu, která může přinést ještě jasnější barvy než dříve! Hlavní věcí je sledovat vaše zdraví, nechat se vyšetřit lékařem včas, provést všechny nezbytné testy a udržovat hladinu estrogenu v těle. Pokud máte obavy z rušivých příznaků po 40 letech, nezapomeňte zkontrolovat, zda je menopauza nebo ne?

Ještě více tipů a užitečných informací si můžete přečíst na webových stránkách o drogách, které působí v oblasti ochrany zdraví žen a obsahují mnoho informací, například https: //ovestin.rf/vazhno-znat/#visit nebo womenfirst.

Postarejte se o své zdraví, abyste zůstali mladí a energičtí!

Analýzy menopauzy a jejich charakteristik

Poté, co žena dosáhne 45 let, dojde k zániku reprodukční kapacity těla, která se obvykle nazývá menopauza nebo menopauza. Hlavním charakteristickým rysem tohoto stavu je zastavení menstruace. Ženy často mají otázku, jak zjistit, co naznačuje absence menstruace, o menopauze nebo o nemoci reprodukčního systému. Z tohoto důvodu je nutné provést testy na hormony s menopauzou v krvi. O tom, jaké testy se provádějí s menopauzou, budeme hovořit v předloženém článku..

Klíčové aspekty

Analýza menopauzy

Po několik desetiletí až dosud byly všechny patologické procesy v těle ženy spojeny s nástupem menopauzy. Projevy podrážděnosti, změny nálady, nadměrné pocení, inkontinence moči a další příznaky byly považovány za důkaz hormonálních změn v menopauze. Léčbu prakticky nepodstoupili, a proto lékaři doporučovali, aby jejich pacienti pouze čekali a vydrželi.

Dnes je vše jednodušší, protože po provedení několika analýz lze zajistit, aby patologické příznaky a pocity přesně naznačovaly nástup menopauzy. Pomocí analýz můžete zjistit povahu změn a určit potřebu jejich nápravy užíváním hormonálních léků. Poměrně často stačí užívat vitamíny a léčivé byliny ve formě odvarů a nálevů.

Asi tři roky před úplným vymizením menstruace se začíná formovat premenopauza, doba jejího trvání je dvanáct měsíců po okamžiku poslední menstruace. Tehdy můžeme říci, že nastala menopauza.

V průměru k tomu dochází v období od 45 do 55 let, případy menopauzy v dřívějším nebo pozdějším věku však nejsou považovány za žádnou výjimku..

Ženám v tomto období se doporučuje podstoupit povinné komplexní lékařské vyšetření (zejména u lékařů jako endokrinolog a gynekolog), protože v těle dochází k hormonálním změnám, které mohou způsobit tvorbu patologických příznaků a procesů.

Seznam diagnostických opatření nezbytných pro ženy po čtyřicítce

Diagnostická opatření pro ženy po 40 letech

Analýzy menopauzy, které ženy musí podstoupit, jsou:

 1. Test lipidů. Tento krevní test umožní diagnostikovat porušení procesů metabolismu tuků, které ovlivňují tvorbu aterosklerózy a onemocnění kardiovaskulárního systému. Důležitou roli hraje také stanovení množství lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou. To se vysvětluje skutečností, že se zvýšením cholesterolu a poklesem lipoproteinů je nutné upravit stravu, změnit obvyklý způsob života a v některých případech dokonce užívat hormonální léky.
 2. Stanovení hladiny hormonů štítné žlázy. Příčinou menstruačních poruch je často porucha funkce štítné žlázy. Proto je k vyloučení těchto problémů nutné otestovat hormon stimulující štítnou žlázu a tyroxin.
 3. Test glukózy v krvi. Toto vyšetření je zahrnuto do seznamu povinných testů, které musí být absolvovány, pokud dojde k poruchám ve fungování těla. To platí zejména pro ženy v premenopauzálním období. Provádí se vyšetření k vyloučení přítomnosti diabetes mellitus 2. typu, srdečních a cévních onemocnění u pacienta.

Vzhledem k tomu, že změny stavu kostí jsou pozorovány v průběhu času, stávají se křehkými a křehkými, je nutné provést rentgenové vyšetření hustoty kostí. Toto vyšetření se provádí pomocí speciálních zařízení, která minimalizují dávku záření. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření se vyznačuje vysokou mírou přesnosti a umožňuje určit, v jaké fázi je osteoporóza..

Analýza pro hormony

Abychom zjistili důvod zmizení menstruace, je nutné provést testy na hormony během menopauzy. Tuto potřebu vysvětluje skutečnost, že až do věku 50 let ženské tělo přestává produkovat požadované množství hormonů, které jsou odpovědné za normální průběh menstruačního cyklu..

Studie ke stanovení množství hormonů v krvi během menopauzy se provádí za účelem stanovení vztahu mezi absencí menstruačního cyklu a ukončením fungování vaječníků. Během menopauzy se některé látky liší kvantitativním složením a poměrem jedna ku jedné.

Díky výsledkům provedených testů může ošetřující lékař předepsat náhradní léčbu hormonálními léky, které eliminují patologické a nepohodlné projevy u žen v menopauze:

 • návaly horka;
 • suchost vaginálních sliznic;
 • kolísání krevního tlaku.

Výběr léku a jeho dávka se bude lišit v každém jednotlivém případě..

Vlastnosti změn spojených s produkcí hormonů

S věkem se začínají projevovat změny v hormonálním pozadí těla a jeho celkový stav, což se projevuje snížením množství estrogenu v krvi.

Vezměte prosím na vědomí, že po dosažení věku třiceti osmi let je pozorována inhibice procesu zrání zárodečné buňky. Po 45 letech se vajíčko neprodukuje, což vede k tomu, že se ženské hormony během menopauzy produkují v menším množství.

Snížení množství estrogenu vede k tomu, že žlázy v mozku produkují více folikuly stimulujícího hormonu.

Seznam testů na hormony

Snížení nebo zvýšení množství jednoho nebo jiného hormonu způsobí výskyt různých patologických příznaků a vjemů. Aby zjistili, že klimakterické období přišlo, používají hlavně čtyři analýzy menopauzy, které nyní podrobněji zvážíme.

Analýza k určení množství FSH

Před nástupem menopauzy je hladina pohlavních hormonů na dostatečné úrovni s nízkými hladinami FSH. Menopauza je charakterizována snížením množství hormonů produkovaných vaječníky a zvýšením FSH. Toto vyšetření vám umožní zjistit přítomnost porušení syntézy estrogenů..

Stanovení množství estradiolu

Nejprve je třeba poznamenat, že estradiol patří k hormonům, kterým se obvykle říká estrogeny. Je odpovědný za stav kostní tkáně a tukové usazeniny pod kůží. S poklesem jejich počtu existuje vysoké riziko vzniku komplikací a takových patologických stavů, jako jsou:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza.

Analýza k určení množství LH v krvi

Luteinizační hormon je zodpovědný za tvorbu vajíčka ve folikulu, ovulaci a tvorbu žlutého tělíska.

Pamatujte, že s menopauzou, která je v aktivní fázi, se zvýšila hladina hormonů.

Test na progesteron

Pokles množství progesteronu je hlavním charakteristickým příznakem nástupu menopauzy. Absence tohoto hormonu je pozorována v prvních dvou letech po nástupu menopauzy..

Pokud je průběh klimakterického období doprovázen tvorbou patologických procesů, je nutné podstoupit vyšetření:

 • štítné žlázy;
 • stanovení množství hormonu testosteronu a prolaktinu;
 • chemie krve.

V případě klimakterického období s komplikacemi předepisuje gynekolog vyšetření štítné žlázy, testy hormonů, testosteronu a prolaktinu, darování krve pro biochemickou analýzu.

Analýza přijatých dat

Úroveň FSH. Během období, kdy je reprodukční funkční schopnost organismu v normálním stavu, by indikátor výsledků analýzy neměl překročit 10. V průběhu času jeho počet roste a při dosažení vrcholu je to 30-40 jednotek. Existuje vztah mezi zvýšením hladin hormonů a zvýšením časového intervalu po poslední menstruaci. 12 měsíců po nástupu menopauzy je indikátor 125 jednotek. Nástup menopauzy bude indikován indikátorem rovným 20 jednotkám..

Hladina estradiolu. S nástupem menopauzy se indikátory množství hormonu mohou pohybovat od 8 do 82 jednotek. Pokud je indikátor menší, stane se to důvodem, že projevy menopauzy budou vyjádřeny intenzivněji. Bude dodrženo:

 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • suché sliznice;
 • snížená sexuální touha.

Pokud indikátor překročí 82 jednotek, vyvolává to únavu, selhání ledvin nebo dokonce benigní novotvar..

Úroveň LH. Normální ukazatele tohoto hormonu by neměly být menší než 5 a více než 20 jednotek. Pokud dojde k menopauze, bude to důkazem zvýšení množství LH na 29-50 jednotek.

Hladina progesteronu. Během nástupu menopauzy by měl být indikátor menší nebo roven 0,64 jednotkám. Snížení množství progesteronu se projevuje náhlými výkyvy nálady.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také poměru hormonu FSH k LH. Indikátor by neměl překročit limity, od 0, 35 do 0, 75 jednotek. Charakteristickým rysem je, že pokles indikátorů tohoto poměru může ovlivnit intenzitu klinických projevů menopauzy..

Stručně řečeno, je třeba se zaměřit na skutečnost, že včasná kontrola hormonálních přepětí může zabránit vzniku nepříjemných příznaků.

Climax - je čas se nechat otestovat, nemůžete odložit!

Jak souvisí menopauza, je to nemoc, je nutná diagnostika? Po přečtení článku se dozvíte:

 • jaké testy na ženské pohlavní hormony je třeba absolvovat s menopauzou;
 • jaký hormon je považován za marker menopauzy;
 • ve které dny cyklu je optimální podstoupit testy;
 • jak určit nástup menopauzy pomocí analýz.

Je vám více než 45 let?

Příznaky, které vás trápí: výkyvy nálady, nespavost, snížená paměť a koncentrace?

Z vlastní ruky víte, co jsou návaly horka, prudký nárůst krevního tlaku a nemotivovaný přírůstek hmotnosti?

Pokud jste alespoň na dvě otázky odpověděli ano, znamená to, že menopauza není daleko a je čas vážně myslet na své zdraví. Je velmi vhodné podstoupit lékařskou prohlídku. Důležitou součástí je stanovení hladiny hormonů během menopauzy..

Climax je doba rekonfigurace hormonálních konstant ženského těla. Během tohoto období mnoho orgánů a systémů pracuje se zvýšeným stresem v důsledku vznikající hormonální nerovnováhy. To může vést k funkčním a organickým problémům.

Samozřejmě existuje tisíc výmluv: silniční průzkumy, není absolutně čas a zdá se, že všechno není tak špatné. Vždy však musíte mít na paměti dvě velmi důležitá pravidla: je jednodušší předcházet nemoci než léčit a předem varovaná znamená ozbrojená.

Jak se připravit na testy?

Obecná pravidla pro přípravu na dodání testů na hormony s menopauzou:

Krevní testy na hormony se provádějí nalačno. 5-7 hodin před odběrem krve je nutné odmítnout příjem potravy. Nezapomeňte, že čaj je také jídlo. Můžete pít neperlivou vodu.
Poslední cigareta by měla být kouřena nejpozději 4 hodiny před testy.
Snažte se vyhnout stresu a fyzické námaze alespoň jeden den před testy (optimálně 2-3 dny).
V případě nepřetržitého užívání hormonů štítné žlázy nebo steroidů je po předchozí dohodě s lékařem zrušte nejméně tři dny před darováním krve.

Seznam testů prováděných v menopauze

Seznam hlavních hormonů, u kterých je třeba provést test na menopauzu:

 • folikuly stimulující hormon;
 • luteinizační hormon;
 • estradiol;
 • progesteron;
 • inhibin B;
 • anti-Müllerian hormon;
 • hormon stimulující štítnou žlázu.

Folikuly stimulující hormon (FSH)

Produkuje se v předním laloku hypofýzy. Bodem aplikace jsou ovariální folikuly. Odpovídá za stimulaci růstu folikulů ve vaječnících. Optimální čas pro analýzu je časná folikulární fáze ve dnech 2 až 5 cyklu. Pokud je cyklus nepravidelný, je povolena kapitulace v jiné dny.

Uvolňování FSH z hypofýzy do krve je impulzivní. Jeho obsah se zvyšuje v krvi po dobu 15 minut, poté také rychle klesá. Proto se v případě stanovení nízkého obsahu FSH doporučuje darovat krev několikrát během 2-3 hodin.

Postupné zvyšování hladiny FSH v krvi je považováno za jeden z prvních biochemických markerů menopauzy..

Luteinizační hormon (LH)

Místem syntézy hormonů je přední hypofýza. Místy připojení jsou buňky vaječníků a žluté tělísko. Aktivuje syntézu estrogenů a progesteronu v pohlavních žlázách. Doporučená doba pro analýzu je 2–4 dny cyklu. Pokud je narušena pravidelnost menstruace, měla by se denně denně mezi 8-18 dny před očekávanou menstruací darovat krev pro stanovení koncentrace LH..

Pro diagnostiku stavu reprodukčního systému je důležitá nejen absolutní hladina LH, ale také poměr luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů (LH / FSH). S nástupem menopauzy je poměr LH / FSH menší než jeden, kvůli zvýšení koncentrace FSH.

Inhibin B.

Tvoří se ve vaječníkových folikulech. Jeho koncentrace odráží stav a celkovou velikost folikulárního poolu. Analýza se předkládá 3-5 dní cyklu.

V premenopauze klesá obsah inhibinu B. V postmenopauze není tento hormon laboratorními metodami prakticky detekován. Přítomnost vysoké hladiny inhibinu u ženy v menopauze může být známkou vývoje nádoru vaječníků z granulózních buněk..

Anti-Müllerian hormon (AMH)

Syntetizováno ve vaječnících. Nejúplněji charakterizuje celkový počet folikulů. Analýza se předkládá v kterýkoli den cyklu. Během menopauzy obsah hormonu postupně klesá a v postmenopauze se stává nulovým..

Stanovení koncentrace anti-Müllerova hormonu v krvi je slibným biochemickým testem pro diagnostiku menopauzy. Studie ukázaly, že kombinace nízkých hladin inhibinu B a AMH je markerem, který předpovídá, kdy má trvat menstruace. Zvýšení koncentrace AMG po nástupu menopauzy může naznačovat vývoj nádoru granulózních buněk vaječníku..

Estradiol

Hlavní ženský pohlavní steroidní hormon. Je syntetizován ve vaječnících granulózními buňkami folikulů v reakci na stimulaci hormony hypofýzy. Koncentrace estradiolu v krvi se mění během menstruačního cyklu. Optimální doba pro test je folikulární fáze (2-4 dny).

Po 45 letech, kdy jsou vaječníky stále hormonálně aktivní, se hladina estradiolu může zvyšovat se zvyšováním koncentrace FSH. Koncentrace estradiolu může po dlouhou dobu zůstat v normálním rozmezí, i když jiné markery ukazují nástup menopauzy. Obsah estrogenu v krvi prudce klesá po dobu 1–2 let před ukončením menstruace. Estradiol se stanoví na trvale nízké úrovni dva roky po nástupu menopauzy.

Progesteron

Steroid syntetizovaný žlutým tělem ve vaječnících. Hlavní funkcí je připravit tělo ženy na těhotenství. Hladina progesteronu se stanoví v luteální fázi cyklu ve dnech 22-25. Po celou dobu menopauzy koncentrace progesteronu v krvi neustále klesá.

Hormon stimulující štítnou žlázu

TSH je syntetizován v hypofýze. Reguluje štítnou žlázu a syntézu hormonů štítné žlázy. Vysoká hladina TSH naznačuje vývoj hypotyreózy, která může být příčinou amenorey. Proto je obsah TSH nutně stanoven v premenopauze..

Jaké testy je třeba provést u ženských hormonů s menopauzou?

Zvažte, jaké testy musíte podstoupit u ženských hormonů s menopauzou. Studie hormonálního pozadí u žen po 45 letech se provádí v případě dlouhodobé nepřítomnosti menstruace a s výraznými známkami nástupu menopauzy. Cena standardní komplexní studie v soukromé laboratoři je asi 1 500 rublů. Doba trvání analýzy nepřesáhne dva dny ode dne odebrání biomateriálu.

Jaké testy je třeba provést u ženských hormonů s menopauzou?

Hlavní ženské hormony, které musí žena užívat po 40 letech:

 • luteinizační hormon (LH);
 • volný tyroxin;
 • hormon stimulující štítnou žlázu;
 • folikuly stimulující hormon (FSH);
 • estradiol.

Kromě kompletního hormonálního vyšetření ženy (krevní test na ženské hormony během menopauzy), studie úrovně biochemických parametrů, hodnocení kostní minerální hustoty (duální energetická rentgenová absorpciometrie), koagulogramu, hodnocení lipidového profilu atd..

Chcete-li určit potřebný výzkum, měli byste se poradit s praktickým lékařem, gynekologem nebo endokrinologem. Odborníci kompetentně vyberou nezbytné laboratorní testy a poradí s pravidly pro přípravu sběru biomateriálu.

Je třeba poznamenat, že výsledky analýz na hormony jsou interpretovány pouze s přihlédnutím k údajům komplexního vyšetření s použitím laboratorních, klinických a instrumentálních diagnostických metod..

Mění se během menopauzy rychlost hormonů?

Ano, hladina ženských pohlavních hormonů se po menopauze mění. Tabulka ukazuje míru hormonů pro menopauzu u žen.

název Referenční hodnoty Změna po menopauze
Luteinizační hormon (LH)10,3 - 64,5 mIU / mlZvyšující se
Volný tyroxin (T3)9 - 22 pmol / lNemění se
Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH)0,4 - 4 μIU / ml
Folikuly stimulující hormon (FSH)25,9 - 135,2 mIU / mlZvyšující se
Estradiol (E2)Méně než 135 pg / mlJde dolů

Proč je důležité brát v úvahu hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu a tyroxinu? Hormony štítné žlázy (tyroxin) a hypofýza (hormon stimulující štítnou žlázu) jsou schopny ovlivňovat sekreci ženských pohlavních hormonů a podílet se na regulaci ženského reprodukčního systému.

To vysvětluje zásadní význam dalších testů ke stanovení rychlosti estradiolu, FSH a luteinizačního hormonu u žen v menopauze.

Rychlost hormonů FSH a LH během menopauzy se mění na pozadí snížení sekrece estradiolu.

Pravidla přípravy analýzy

Základní význam přísného dodržování pravidel výcviku je dán závislostí spolehlivosti výsledků na něm. Biomateriál pro výzkum - žilní krev odebraná ze žíly v lokti.

Optimální doba pro darování krve je od 8 do 9 ráno, protože hormony se mohou měnit po celý den. Pravidlo je nutné standardizovat výzkum a dále sledovat dynamiku hladiny pohlavních hormonů.

Odběr biomateriálu v laboratoři se provádí od pacienta na prázdný žaludek. Minimální doba po posledním jídle je 8 hodin. Musíte si naplánovat návštěvu laboratoře, aby bylo možné předchozí noc vyloučit všechny druhy fyzické aktivity, včetně sportovního tréninku.

Den před studií je vyloučeno pohlavní styk. Také kouření je zakázáno tři hodiny před studií..

Emoční stres je omezen, kdykoli je to možné. Před odběrem krve musíte 15-20 minut klidně sedět v laboratorním oddělení.

Po dobu dvou dnů byste měli přestat užívat alkohol a léky. Pokud není možné odmítnout životně důležité léky, je pracovník laboratoře informován o jejich příjmu.

Metody léčby, eliminace příznaků

Samotný stav menopauzy nevyžaduje speciální metody terapie, s výjimkou jmenování podpůrných komplexů vitamínů. Ale ke snížení závažnosti příznaků a pravděpodobnosti exacerbace chronických patologií může lékař předepsat:

 • hormonální substituční terapie. Jeho podstata spočívá ve výběru léků na základě ženských pohlavních hormonů, častěji estrogenů. To ženě umožní zbavit se „návalů horka“, zvýšeného pocení, arteriální „menopauzální“ hypertenze, rizika osteoporózy, aterosklerózy atd.;
 • k nápravě psychologického zdraví předepisuje psychoterapeut kurz sedativ (ve vzácných případech antidepresiva);
 • ke snížení vaginální suchosti a prevenci inkontinence moči jsou vybrány speciální vaginální tablety, lubrikanty nebo krémy, které zahrnují estrogeny.

Pokud je to nutné, pacient je vybrán léky pro úpravu hladiny krevního tlaku a posílení kardiovaskulárního systému.

Také jsou předepsány speciální multivitamíny s fytoestrogeny..

Prevence

Příznaky menopauzy jsou charakterizovány dočasným projevem. Žena může nezávisle snížit jejich závažnost a nepohodlí. Měla by být věnována dostatečná fyzická aktivita, aby se zabránilo návalům tepla. Je třeba poznamenat, že „návaly horka“ mohou být vyvolány určitými vnějšími faktory. Například po pití kávy nebo alkoholu, stejně jako v dusné místnosti. Tyto faktory by měly být během přechodu do stadia menopauzy vyloučeny z každodenního života. Přestat kouřit také pomáhá snížit frekvenci návalů..

Vytváření správné denní rutiny s optimálním časem na odpočinek. Nadměrná únava a emoční stres negativně ovlivňují zdraví ženy.

Aby se zabránilo inkontinenci moči, doporučuje se provádět cvičení, která posilují svaly pánevního dna. Cvičení navíc pomůže zabránit prolapsu dělohy..

Je důležité správně formulovat stravu, přičemž je třeba vyloučit alkohol, kávu, mastná a smažená jídla. Přednost by měla mít zelenina a ovoce, stejně jako obiloviny a celá zrna.

Obecné informace o menopauze

Menopauza nebo menopauza je normální fyziologický jev, který je doprovázen nevratným zánikem funkcí vaječníků a změnami hormonálních hladin. Průměrný věk nástupu je od 45 do 55 let. Žena zastaví proces zrání vajíček, menstruace se již neobjevuje.

Po nástupu menopauzy již žena není plodná. Hladina pohlavních hormonů je výrazně snížena nebo zcela snížena na nulu.

Je nutné zdůraznit postupný nástup menopauzy. Od 30 let klesá hladina progesteronu a steroidního estrogenu ve srovnání s mladším věkem. Ovulace se stává nestabilní, méně vajíček dozrává. Pravděpodobnost těhotenství je mírně snížena.

Závažnost změn v hormonálních hladinách se zvyšuje ve věku 40 let. Ovulace a menstruace jsou nepravidelné a menstruační tok klesá. Existují případy, kdy pravidelné období ženy pokračuje až do nástupu menopauzy. Takové případy jsou však výjimkou. Schopnost ženy otěhotnět v této fázi je minimalizována..

Mezi hlavní příznaky bezprostředního nástupu menopauzy patří:

 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • porušení termoregulace;
 • pocit tzv. návalů horka, když žena pociťuje intenzivní teplo v různých částech těla;
 • zvýšené pocení;
 • snížená sexuální aktivita;
 • břišní obezita (v břiše);
 • pokles objemu mléčných žláz;
 • vypadávání nebo ztenčování vlasů;
 • únik moči;
 • psycho-emocionální odchylky od normy: zvýšená podrážděnost a agresivita, náhlé změny nálady, apatie a deprese, stejně jako poruchy spánku.

Umělé vyvrcholení

Nástup menopauzy může být důsledkem vlivu vnějších faktorů. V průběhu chemoterapie nebo radiační terapie si žena může všimnout prvních známek časné menopauzy.

Při selhání vaječníků je také pozorován časný nástup menopauzy. V tomto případě vaječníky nepřestávají úplně vylučovat hormony, ale syntetizují je v menším množství. Důvodem tohoto stavu jsou autoimunitní onemocnění, při nichž imunita člověka začíná produkovat ochranné imunoglobuliny proti jeho vlastním buňkám a tkáním..

Umělá menopauza nastává po chirurgickém odstranění vnitřních pohlavních orgánů ze zdravotních důvodů.

Proč je důležité sledovat hormonální pozadí během menopauzy?

Změny hormonálního stavu směrem k přirozenému poklesu pohlavních hormonů mohou ovlivnit zdraví ženy. Současně dochází nejen k exacerbaci chronických onemocnění, ale také k projevům nových patologií..

Na straně kardiovaskulárního systému je největší nebezpečí trombóza, těžká ateroskleróza a arteriální hypertenze. Riziko se zvyšuje snížením hladiny estrogenu, které obvykle brání akumulaci lipoproteinů s nízkou hustotou („špatného“ cholesterolu). Podle statistik je nejčastější příčinou smrti patologie kardiovaskulárního systému..

Během tohoto období dochází u žen ke snížení hustoty kostí, což znamená, že pravděpodobnost vzniku osteoporózy nebo zlomenin je vysoká. Kromě toho se mění pružnost tkání a žena může být narušena močovou inkontinencí..

Je důležité zajistit, aby hormony během menopauzy byly v normálních mezích. Včasná korekce jejich odchylek od přípustných hodnot významně sníží riziko vzniku výše uvedených onemocnění.

závěry

Souhrnně je třeba zdůraznit:

 • menopauza není choroba, stav nevyžaduje léčbu. Aby se však snížila závažnost příznaků, může lékař předepsat léky;
 • hormonální stav ženy během menopauzy se mění směrem ke snížení produkce steroidních pohlavních hormonů;
 • restrukturalizace hormonálního pozadí vede k exacerbaci chronických onemocnění a projevům dalších patologií. Proto je důležité pravidelně podstupovat preventivní prohlídky a sledovat zdraví..
 • o autorovi
 • Nedávné publikace

Vystudovala odbornou školu, v roce 2014 promovala s vyznamenáním na Federální státní rozpočtové vzdělávací instituci vysokoškolského vzdělávání na Orenburgské státní univerzitě v oboru mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia Federální státní rozpočtové vzdělávací instituce vyššího vzdělávání Orenburg GAU.

V roce 2015. v Ústavu buněčné a intracelulární symbiózy Uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilý výcvik v doplňkovém odborném programu "Bakteriologie".

Laureát celoruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci „Biologické vědy“ 2017.

Jaké testy je třeba provést u ženských hormonů s menopauzou, o čem budou výsledky?

Věkové změny v těle ženy ovlivňují její reprodukční funkci. Ve věku 45–50 let začíná mizet. Menopauza nebo menopauza začíná. Tělo se obnovuje, protože se mění hormonální pozadí.

Během tohoto období se u ženy objeví řada příznaků, které nemusí nikdy zmizet. K nápravě tohoto stavu lékaři předepisují léky, nejčastěji hormonální. Před nimi se doporučuje podstoupit analýzu ženských hormonů během menopauzy, aby bylo možné přesně vědět, proč k těmto změnám dochází..

 1. Co je klimakterický syndrom
 2. K čemu je analýza?
 3. Analýzy
 4. Jak se mění hormony během menopauzy
 5. Norma hormonů během tohoto období
 6. Příprava na analýzy

Co je klimakterický syndrom

Během menopauzy trpí tento stav 80% žen. Je doprovázen projevem těchto příznaků:

 • nepřiměřený pocit tepla,
 • Nadměrné pocení,
 • časté bolesti hlavy,
 • tachykardie,
 • nestabilní krevní tlak,
 • změny nálady,
 • suché sliznice a kůže,
 • patologie muskuloskeletálního systému (osteochondróza, osteoporóza).

Během tohoto období se často projevují onemocnění kardiovaskulárního a urogenitálního systému, proto je třeba být opatrný. Jsou narušeny metabolické procesy, mohou se objevit kožní vyrážky a problémy v psycho-emocionální sféře.

K těmto změnám dochází, protože produkce pohlavních hormonů v těle ženy klesá. Pokud však provedete krevní test na ženské pohlavní hormony včas před menopauzou, můžete napravit vzniklá porušení.

K čemu je analýza?

Ukončení menstruace je jedním z prvních a hlavních příznaků menopauzy. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že absence menstruace může naznačovat vážná onemocnění orgánů endokrinního a reprodukčního systému, fyzickou přepracování, vyčerpání, těhotenství nebo se může objevit při užívání antikoncepce. Proto nelze vyvodit závěr pouze na tomto základě. Hlavním a nejpřesnějším způsobem stanovení těchto změn jsou hormonální testy na menopauzu.

Lékař na základě výsledků zvolí účinnou terapii k úlevě od příznaků. K tomu jí je předepsán kurz HRT - nahrazují ty hormony, které tělo přestalo produkovat. Přípravky se vybírají individuálně podle toho, kolik hubbub tělo potřebuje.

Analýzy

Lékaři často dostávají otázku, jaké testy by měly být provedeny na ženské hormony s menopauzou?

K určení změn probíhajících v těle je nutné vyšetřit hladinu hlavních hormonů v krvi. Můžete tedy spolehlivě zjistit, zda se určitá látka v těle vytváří správně, či nikoli. Na jaké hormony by měla být žena testována při menopauze:

 1. Analýza pro FSH. Před menopauzou, když jsou hormony stabilní, je hormon stimulující folikuly vždy nízký. A rychlost FSH u ženy s menopauzou stoupá na pozadí jiných hormonů, jejichž koncentrace je snížena. Podle výsledků stejné analýzy je stanoven pokles obsahu estrogenu..
 2. Stanovení hladin estradiolu. Je to jeden z nejdůležitějších a nejdůležitějších hormonů estrogenové skupiny. Je zodpovědný za pevnost kostní tkáně a tvorbu buněk tukové tkáně. Pokud je jeho hladina příliš nízká, je to předpoklad pro vznik závažných komplikací. Když je toho velmi málo, vyvinou se onemocnění kostí..
 3. Studium hladiny LH v krvi. Tento hormon je nezbytný pro zrání vajíčka ve folikulu. Jeho obsah v krvi během menopauzy se významně zvyšuje. Folikul může luteinizovat, zatímco oplodnění je nemožné.
 4. Progesteron. Když hladina tohoto hormonu klesá, je to známka nástupu menopauzy..

Odborníci také doporučují vyšetřit hladinu prolaktinu.

Existuje speciální tabulka, kde je uvedena míra hormonů u dospělých, s přihlédnutím k různým faktorům, včetně menopauzy. Lékaři, kteří se na ni spoléhají, provádějí srovnání a závěry.

Pokud již byla stanovena diagnóza menopauzy, ale existuje řada příznaků, které naznačují vývoj komplikací, jsou předepsána další vyšetření:

 • Ultrazvuk genitálií a štítné žlázy,
 • analýza stěrů,
 • mamografie - vyšetření mléčných žláz,
 • vyšetření stavu kostní tkáně.

Žena může provést všechny tyto testy během premenopauzálního období, kdy stále neexistují žádné závažné příznaky, aby diagnostikovala selhání a změny v těle, aby zabránila rozvoji onemocnění, pro která je charakteristický asymptomatický průběh. Ze stejného důvodu se doporučuje studovat hormony štítné žlázy a hladinu cukru v krvi..

Jak se mění hormony během menopauzy

Během tohoto období dochází v těle ženy k mnoha změnám. Jsou to následující:

 1. Již ve věku 35 let začínají vaječníky horší fungovat. Vajíčko dozrává mnohem méně často a do 45-50 let se tento proces zastaví. Méně produkce estrogenu.
 2. Protože potřebné hormony se produkují méně, zvyšuje se produkce biologicky aktivních látek hypofýzou. Tato žláza produkuje FSH. Míra FSH a LH se proto během menopauzy liší, protože první potlačuje produkci druhé. Jejich koncentrace je vyšší než dříve. Tento stav však neobnovuje proces ovulace. Během tohoto období již nemohou stimulovat tvorbu folikulů..

Viz také: FSH - norma u žen podle věku, tabulka ukazatelů, což znamená odchylky

Norma hormonů během tohoto období

Když nastane menopauza, hormony se dramaticky mění. Proto stojí za to znát rychlost biologicky aktivních látek během tohoto období..

 1. Koncentrace FSH se významně zvyšuje. Pokud před tímto obdobím je norma 10 jednotek, pak před menopauzou - 30-40 jednotek. A během menopauzy se rychlost zvyšuje na 125 jednotek. Pokud hladina tohoto hormonu dosáhne 20 jednotek, mluví o nástupu menopauzy..
 2. Estradiol. Norma je 8/82 jednotek. A čím méně je v těle, tím výraznější jsou příznaky menopauzy. Pokud se ukazatele zvýší, u ženy dojde k selhání ledvin nebo nezhoubným nádorům, začne se více unavovat. Pokud je hladina nižší, objeví se nadváha, suché sliznice a snížená sexuální touha. V tomto případě musíte rozhodně užívat hormonální léky..
 3. LH v krvi. U žen do 40 let je to 5-20 jednotek. Po tomto věku se rychle zvyšuje na 29-50 jednotek. Pokud se ženský indikátor zvýší o 10 jednotek, znamená to menopauzu..
 4. Progesteron. Během tohoto období je to asi 0,69 jednotky. Pokud úroveň poklesne, jsou zaznamenány výkyvy nálady. V prvních letech se tento ukazatel považuje za normu, ale v následujících letech by se měl zvýšit na 5,0 - 0,6 jednotek..

Lékař často upozorňuje na rozdíl mezi FGS a LH. Čím větší je, tím výraznější je klimakterický syndrom. Výsledky podrobné analýzy budou dešifrovány odborníkem.

Příprava na analýzy

Stojí za to darovat krev před nástupem menopauzy nebo ve věku, kdy má přijít, abyste přesně věděli, jaký je důvod změn, ke kterým v těle dochází.

Při provádění analýzy hormonů u žen musíte vědět, jak darovat krev, aby byly výsledky co nejpřesnější. Za dva dny musíte vyloučit:

 • značné zatížení,
 • pití,
 • kouření,
 • silně uvařený čaj nebo káva,
 • jakékoli léky (je lepší se o tom poradit s lékařem),
 • sex.

Krev je darována ráno na lačný žaludek.

Navzdory vážným poruchám v těle musíte ovládat hormonální pozadí a snažit se ho regulovat. Nejčastěji až po vyšetření je možné určit změny a nemoci související s věkem..

Během tohoto období je ženské tělo obzvláště zranitelné, takže se objevuje řada nemocí, kterým lze snadno zabránit úpravou hormonálního pozadí. Proto je lepší předem vědět, jaké testy na hormony musí žena po 40 letech podstoupit. Je důležité o tom předem konzultovat lékaře a nečekat, až se menopauza projeví jako charakteristické příznaky..

Testy na hormony s menopauzou

V životě každé ženy v určitém věku (obvykle kolem 50 let) začíná takové fyziologické období jako menopauza. Tento stav se také nazývá menopauza, menopauza, menopauza..

A jak víte, že reprodukční systém splnil své funkce a odchází do důchodu? Vyhledejte schůzku s gynekologem a složte speciální testy na pohlavní hormony u žen s menopauzou.

Hlavním znakem menopauzy je ukončení menstruačního cyklu. Absenci menstruace však lze pozorovat také u různých onemocnění ženských pohlavních orgánů, endokrinních poruch, vyčerpání a některých dalších patologických stavů..

Klimakterický syndrom

V asi 60-80% případů je období menopauzy doprovázeno rozvojem klimakterického syndromu. Současně příznaky, jako je pravidelně se objevující pocit tepla („návaly horka“), pocení, bolesti hlavy, tachykardie (bušení srdce), zvýšení nebo snížení krevního tlaku, výkyvy nálady, zapomnětlivost, suchá kůže a sliznice, muskuloskeletální změny ( artróza kloubů končetin, osteoporóza).

Během menopauzy se významně zvyšuje riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému (ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, arytmie), urogenitálních poruch, metabolických poruch, kožních onemocnění a psychoemotických problémů. Po včasném stanovení nástupu klimakterického období je možné zabránit výskytu nežádoucích poruch doprovázejících toto období prováděním hormonální substituční terapie.

Jaké testy se provádějí pro menopauzu?

Nástup menopauzy můžete spolehlivě určit provedením testů na ženské pohlavní hormony. U menopauzy stačí provést tři analýzy - pro folikuly stimulující hormon (FSH), estradiol a luteinizační hormon (LH). V případě potřeby může gynekolog předepsat další studie reprodukční funkce ženy (pro progesteron, testosteron, prolaktin), zkontrolovat hormony štítné žlázy a také provést biochemický krevní test.

 1. Analýza hormonu stimulujícího folikuly (FSH) vám umožňuje určit obsah hormonu produkovaného hypofýzou v krvi a regulovat syntézu ženských pohlavních hormonů (estrogenů) ve vaječnících. V reprodukčním věku ženy je koncentrace FSH nízká a během menopauzy vysoká (nad 20 IU / l).
 2. Krevní test na estradiol je hlavním ženským pohlavním hormonem. Při menopauze klesá koncentrace estradiolu pod 70 pmol / l (do 35 pmol / l a níže)
 3. Luteinizační hormon (LH) - je zodpovědný za zrání vajíčka, ovulaci (oplodnění vajíčka spermatem) a tvorbu žlutého tělíska. S menopauzou jsou hladiny LH významně zvýšeny - z 10 na 40-60 IU / l a více.

Po absolvování těchto tří testů na hormony u žen s menopauzou můžete přesně určit přítomnost menopauzy au menopauzálního syndromu zvolit hormonální substituční terapii. Chcete-li to provést, musíte jít na schůzku s gynekologem nebo lépe - gynekologem-endokrinologem ve vašem městě.

Krevní test na ženské hormony s menopauzou: co je třeba absolvovat, ukazatele

Co se vyšetřuje během menopauzy

Menopauza má za následek rozsáhlé hormonální změny, které vedou ke vzniku a zhoršení různých patologických stavů. Změny významně ovlivňují zdraví a celkovou pohodu. Analýzy na hormony v menopauze dokážou detekovat „slabá místa“ před nástupem zhoršení.
Tabulka 1. Hodnota ženských hormonů během menopauzy

Jaké vzorky je třeba odebratReakce na změnu
LHMezi testy prováděnými s menopauzou u žen patří LH. S nástupem menopauzy se rychlost snižuje. To vede k nadměrnému přírůstku hmotnosti a zvýšenému růstu ochlupení na těle. Snižuje také sexuální touhu.
ProgesteronNa konci menstruačních cyklů koncentrace progesteronu klesá. Žena čelí návalům horkosti několikrát denně. Stává se podrážděným, ztrácí pozornost a má pravidelné bolesti hlavy
FSHPo menopauze musíte určitě užívat FSH. Změna množství nahoru může vést k rozvoji nádoru v hypofýze. Má to také negativní vliv na kvalitu vašeho sexuálního života.
EstradiolAnalýza menopauzy zahrnuje hodnocení množství estrogenu. Nástup menopauzy je doprovázen poklesem množství estradiolu. To vede ke zvýšené křehkosti kostí, zhoršení kvality kůže, vlasů, nehtů. Emocionální výbuchy jsou možné

V reprodukčním věku začínají první hormonální změny po 35 letech, kdy množství produkovaných hormonů, nezbytných pro úspěšné početí a těhotenství, postupně klesá.

Každá žena po 40 letech by měla pravidelně navštěvovat gynekologa a endokrinologa, aby přesně diagnostikovala možné patologie a identifikovala je v rané fázi. To platí také pro výskyt prvních příznaků začínající menopauzy..

Testy na hormony jsou předepsány, když se objeví první příznaky hormonálních změn v těle, a to:

 • slabý výtok během menstruace;
 • návaly horka během dne;
 • závrať;
 • Nadměrné pocení;
 • porušení indikátorů krevního tlaku;
 • suchost vaginální sliznice.

Věnujte pozornost psychologickému stavu. Hormonální nerovnováha negativně ovlivňuje výkon, způsobuje chronickou únavu, podrážděnost, náladovost.

Analýzy umožní vyloučit další patologie s podobnými příznaky, jako jsou onemocnění endokrinního systému, přítomnost maligních novotvarů, metabolické poruchy. Musíte se také ujistit, že absence menstruace není způsobena těhotenstvím..

K určení menopauzy jsou předepsány následující testy:

 1. Obsah FSH - hormon reguluje zrání folikulů a normální ovulaci, syntézu estrogenu, zajišťuje rovnováhu pohlavních hormonů.
 2. Hladina LH v krvi - produkuje estrogeny, reguluje testosteron a progesteron a zajišťuje normální fungování reprodukčních orgánů. Pro úspěšné početí je vyžadován správný poměr látek FSH a LH..
 3. Úroveň koncentrace progesteronu - připravuje děložní výstelku na úspěšné navázání embrya, podílí se na tvorbě plodové placenty v časném těhotenství.
 4. Hladina estradiolu je nejvíce „ženským“ hormonem nezbytným pro zdravou pokožku, silný kosterní systém a normální metabolismus. Hormon hraje rozhodující roli při tvorbě dělohy, růstu mléčných žláz, harmonickém rozložení akumulace tuků v těle.

Jakékoli změny hladiny uvedených hormonů naznačují hormonální narušení během menopauzy a jsou základem pro předepisování léčby za účelem zmírnění celkového stavu pacienta..

Indikace pro testování

Vzhledem k tomu, že nástup menopauzy u všech žen nastává v různých věkových skupinách, jsou indikace pro darování krve na hladinu hormonů následující:

 • Náhlá změna v pravidelnosti menstruačního cyklu u žen starších 40 let;
 • Výskyt vaginálního krvácení mezi obdobími;
 • Intenzivní pokles libida;
 • Bolestivost pohlavního styku;
 • Trvalá suchost v pochvě;
 • Frigidita;
 • Náhlá změna tělesných proporcí;
 • Vzhled vodnatého vaginálního výtoku;
 • Opakovaný výskyt migrén nebo mírných bolestí hlavy;
 • Výskyt nadměrného pocení, zejména během spánku;
 • Opakované návaly horka do obličeje, krku a hrudníku;
 • Pocit bolesti v oblasti srdce doprovázený rychlým srdečním rytmem. Současně, i při minimální fyzické námaze, existuje pocit, že srdce vyskočí z hrudníku;
 • Snížená citlivost prsou;
 • Časté bolesti kloubů a svalové tkáně;
 • Pocit lezení na kůži;
 • Výskyt často se opakující cystitidy doprovázené zvýšeným nutkáním na močení.

Jednou z indikací pro provedení testů na hladinu pohlavních hormonů je také vývoj emoční nestability. Žena může mít náhle záchvaty podrážděnosti, po nichž následuje pocit extrémní únavy a deprese.


Opakované návaly horka do obličeje, krku a hrudníku - indikace pro testování

Proč podstupovat hormonální testy?

Nástup menopauzy můžete spolehlivě určit provedením testů na ženské pohlavní hormony. U menopauzy stačí provést tři analýzy - pro folikuly stimulující hormon (FSH), estradiol a luteinizační hormon (LH). V případě potřeby může gynekolog předepsat další studie reprodukční funkce ženy (pro progesteron, testosteron, prolaktin), zkontrolovat hormony štítné žlázy a také provést biochemický krevní test.

 1. Analýza hormonu stimulujícího folikuly (FSH) vám umožňuje určit obsah hormonu produkovaného hypofýzou v krvi a regulovat syntézu ženských pohlavních hormonů (estrogenů) ve vaječnících. V reprodukčním věku ženy je koncentrace FSH nízká a během menopauzy vysoká (nad 20 IU / l).
 2. Krevní test na estradiol je hlavním ženským pohlavním hormonem. Při menopauze klesá koncentrace estradiolu pod 70 pmol / l (do 35 pmol / l a níže)
 3. Luteinizační hormon (LH) - je zodpovědný za zrání vajíčka, ovulaci (oplodnění vajíčka spermatem) a tvorbu žlutého tělíska. S menopauzou jsou hladiny LH významně zvýšeny - z 10 na 40-60 IU / l a více.

Po absolvování těchto tří testů na hormony u žen s menopauzou můžete přesně určit přítomnost menopauzy au menopauzálního syndromu zvolit hormonální substituční terapii. Chcete-li to provést, musíte jít na schůzku s gynekologem nebo lépe - gynekologem-endokrinologem ve vašem městě.

Při dárcovství krve se zohlední především den cyklu, kdy budou ukazatele hladiny nejinformativnější. Pokud žena nemá menstruaci nebo je cyklus nepravidelný, s dlouhými přestávkami, je možné provést analýzu v kterýkoli den. Čas odběru krve stanoví lékař.

Úroveň koncentrace těchto hormonů přímo závisí na fázi menstruačního cyklu. Nejvhodnější doba pro proceduru je 3–7 dní cyklu (FSH je výhodnější 3–7, LH - 6–7 dní cyklu). Při stanovení přesného dne pro analýzu se navíc zohlední doba cyklu. Například s trváním 28 dnů je nejinformativnějším obdobím 3–5 dní od začátku menstruace..

Úroveň koncentrace hormonů FSH a LH se zvyšuje a dosahuje svého vrcholu uprostřed cyklu a po ovulaci klesá.

Po ovulaci je nutné kontrolovat hladinu progesteronu. Nejpřijatelnější jsou 18-21 DMC. Chcete-li zkontrolovat, zda ovulace prošla, můžete použít test, který se prodává v lékárnách..

Při nepravidelném cyklu a nepřítomnosti ovulace se odběr krve provádí v kterýkoli den, nicméně pro lepší obsah informací se doporučuje opakovat.

Den testu stanoví lékař na základě obecného klinického obrazu. Obvykle je to 6-7 dní cyklu. V některých případech je nutné sledovat hladinu hormonu v dynamice, poté se analýza opakuje několikrát během cyklu nebo měsíce (pokud je nepravidelná).

Pro přesnou diagnózu stadia změn v menopauze souvisejících s věkem je nutné zkontrolovat hladinu následujících hormonů:

Stimuluje tvorbu folikulů. Zvýšená koncentrace je známkou snížené funkce vaječníků.

Odpovídá za syntézu estrogenů, sekreci progesteronu a tvorbu žlutého tělíska. Zvýšení jeho hladiny ve srovnání s normou je pozorováno během menopauzy..

Reguluje menstruační funkce, vývoj vajíček. Vzniká pod vlivem FSH, prolaktinu a LH. Jeho koncentrace s věkem postupně klesá..

Při jmenování hormonální substituční léčby klimakterického syndromu gynekolog také předepíše studie hladiny testosteronu, progesteronu, prolaktinu, hormonu stimulujícího štítnou žlázu.

Nejcharakterističtějším znakem menopauzy je zmizení menstruačního cyklu. Tento proces probíhá v důsledku postupného vymírání aktivity vaječníků, kdy vajíčka časem nedozrávají a nedochází k ovulaci. V průměru vstupuje menopauza do života ženy ve věku 45-50 let, ale také se stává, že menopauza přichází ve věku 40 let a ve věku 55 let. To již závisí na vlastnostech těla každé dámy.

Menstruace může také chybět v důsledku vývoje různých nemocí. Proto nelze s jistotou říci, že absence menstruace je bezpodmínečným ukazatelem příchodu menopauzy..

Chcete-li to určitě určit, měli byste podstoupit krevní test na ženské hormony. Během menopauzy by měly být některé prvky v krvi v určitém množství a vzájemně úměrné.

Podle hormonálních testů s menopauzou bude ošetřující gynekolog schopen správně předepsat potřebnou hormonální substituční terapii, díky níž bude snazší snášet nepříjemné příznaky menopauzy nebo předepsat další vyšetření.

Praktický lékař, docent, učitel porodnictví, praxe 11 let.

Během hormonálních změn musí ženy často snášet silné návaly horka, deprese a tlakové rázy, které je třeba napravit

. Je možné zvolit správné dávkování a lék pouze na základě určitého nedostatku konkrétního prvku v krvi..

Seznam požadovaných analýz

O tom, jaké hormony je nutné darovat krev pro analýzu během menopauzy, stanoví pozorující lékař s přihlédnutím k příznakům ženy. Současně jsou hlavními hormonálními ukazateli zdraví:

 • Hladina folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Koncentrace estradiolu v krvi;
 • Hladiny luteinizačního hormonu.

Vzhledem k tomu, že se hormonální pozadí v ženském těle mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu a také na vývoji menopauzy, aby bylo možné získat spolehlivé výsledky vyšetření, je nutné provést testy několikrát.

V případě potřeby může lékař dodatečně předepsat stanovení hladiny progesteronu a prolaktinu. Aby se vyloučily komplikace menopauzy, kromě testů, které se provádějí ke stanovení hormonálního pozadí pacienta, lze ženě předepsat nátěry na onkocytopatologii, denzitometrii, mamografii a ultrazvuk štítné žlázy a pánevních orgánů.

Folikulostimulační hormon

Tento typ hormonu se produkuje v hypofýze a přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. Jakmile se FSH dostane do vaječníků, podporuje uvolňování velkého množství estrogenu, což vede k tomu, že folikuly produkují zralé vajíčko. Poté významně klesá koncentrace folikuly stimulujícího hormonu.

Během menopauzy folikuly přestávají aktivně připravovat vajíčka na zrání a oplodnění. Výsledkem je, že hypofýza začíná produkovat více FSH ve snaze stimulovat aktivitu folikulů. A protože hormon není tělem používán, jeho koncentrace v krvi během menopauzy se významně zvyšuje.

Estradiol

Tímto hormonem je estrogen. Je odpovědný za stav kostní tkáně, kůže, normalizaci endokrinního a reprodukčního systému těla.

Hladina tohoto hormonu v krvi je přímo ovlivněna přítomností špatných návyků a intenzivní fyzické námahy na těle ženy. Kouření, stejně jako užívání alkoholu a jiných drog, aktivně snižuje hladinu estradiolu v krvi. Sportovní a jiné fyzické aktivity vedou ke zvýšení koncentrace hormonu v ženském těle.

Luteinizační hormon

Hormon se podílí na zrání vajíčka, podporuje proces ovulace a produkci žlutého tělíska. Koncentrace hormonu kolísá během menstruačního cyklu a stoupá na maximální hodnoty, když je tělo připraveno na oplodnění.

S nástupem menopauzy hladina hormonu stoupá. To je způsobeno nedostatečnou poptávkou po látce..


Dárcovství krve pro analýzu

Vlastnosti změn v hormonálním pozadí s menopauzou

Po celý život dochází ke změnám v hormonálním pozadí ženy. Po 35 letech prudce klesá produkce hormonů důležitých pro početí a těhotenství, tvorbu vajíček. V období 35-45 let se reprodukční schopnosti žen prakticky nedostanou, což způsobí zastavení tvorby vajíček..

V případě selhání anovulačních cyklů klesá koncentrace progesteronu. V případě nízké hladiny estrogenu se produkuje folikuly stimulující hormon (FSH), který produkuje luteinizační hormon. Když nastane menopauza, hladina těchto hormonů stoupá. Vzhledem k tomu, že ženské hormony nepůsobí na folikuly, ovulace již nebude.

Existují ženské hormony, jejichž studie nám umožňuje učinit závěr o nástupu menopauzy. Tyto zahrnují:

 • FSH;
 • lutropin;
 • estrogenová skupina (včetně estradiolu);
 • progesteron.

Estradiol se aktivně syntetizuje v ženském těle od puberty. Je odpovědný za vývoj a fungování orgánů reprodukčního systému, tvorbu sekundárních pohlavních znaků, koncepci a těhotenství. Progesteron je také považován za důležitý hormonální přispěvatel. Je nezbytný pro regulaci těhotenství a laktace a pro udržení koncentrace estradiolu.

Během období reprodukční aktivity je zaznamenáno významné množství aktivních složek syntetizovaných vaječníky a nevýznamná hladina FSH. Krevní test na ženské hormony během menopauzy odhaluje, že se zánikem funkce pohlavních žláz se situace dramaticky mění. Koncentrace progesteronu a estradiolu má sklon k nule a množství FSH se významně zvyšuje.

Přední lalok hypofýzy produkuje folikuly stimulující hormon, který hraje důležitou roli v těle spravedlivého sexu. V reprodukčním věku FSH stimuluje zrání žlutého tělíska ve vaječnících a také aktivuje tvorbu estradiolu. Množství FSH přímo souvisí s fází menstruačního cyklu.

Estrogen

Estrogeny jsou celá skupina účinných látek syntetizovaných folikuly spárovaných ženských pohlavních žláz. Estrogeny zahrnují estriol, estradiol a estron. Jejich úroveň by měla být rozhodně zkontrolována na začátku menopauzy. Je důležité nejen koncentrace všech tří odrůd, ale také poměr množství jedné látky k druhé.

Estrogeny jsou nezbytné pro tvorbu primárních sexuálních charakteristik. Látky stimulují vývoj dělohy, vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Hrají také významnou roli při konstrukci sekundárních prvků. Zejména se účastní menstruačního cyklu, podporují vzhled ochlupení, stimulují vývoj mléčných žláz.

Vysvětlením, které studie ukazují nástup menopauzy u žen, je třeba zvláště poznamenat důležitost stanovení koncentrace estrogenu. Je důležité vědět, že snížení hladiny v menopauze zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění pohybového aparátu, kardiovaskulárního systému. Osteoporóza je považována za nejčastější problém po selhání vaječníků..

Vzhledem k tomu, jaké vzorky je třeba odebrat, nemůžete luteinizační hormon ignorovat. Existují i ​​jiná jména, například lutropin. Všechna jména pro LG se považují za odvozená z latinského slova „žlutá“. Je také, podobně jako výše uvedený FSH, syntetizován v hypofýze. Aktivní složka je nezbytná pro koordinaci reprodukčního systému.

Nejnižší úroveň je pozorována u dívek před pubertou. V budoucnu bude koncentrace indikátoru přímo souviset s menstruačním cyklem a stavem těla. Významné množství lutropinu se nachází v krvi s menopauzou u žen. Tento jev je zcela normální a neměl by být důvodem k obavám. Pokud však dojde k vysoké koncentraci před menopauzou, je třeba vyloučit následující podmínky:

 • předčasné oslabení reprodukční funkce;
 • gonadální dysgeneze;
 • porušení produkce kortizolu nadledvinami;
 • slabá aktivita vaječníků.

Hormonální pozadí hraje obrovskou roli jak v blahobytu ženy, tak v jejím vzhledu. Hlavními hormony v ženském těle jsou estrogen a progesteron. Estrogen je zodpovědný za následující procesy:

 • Úprava menstruačního cyklu;
 • Podporuje přirozenou rovnováhu vody a soli;
 • Správná termoregulace těla;
 • Udržování zdravé mikroflóry v pochvě;
 • Odstranění přebytečného „špatného“ cholesterolu z těla a ochrana stěn cév před jeho hromaděním;
 • Udržování pružnosti pokožky a její zrychlená regenerace;
 • Zajištění pevnosti kostí a chrupavkových tkání udržováním dostatečné hladiny vápníku a fosforu v těle.

Přítomnost progesteronu v těle ženy zajišťuje vyhlazení procesů vyplývajících z působení estrogenu. Tento hormon také přispívá k produkci důležitého neurosteroidu, alopregnanolonu. Progesteron navíc podporuje vitální aktivitu vajíček, reguluje práci svalů dělohy, chrání orgán před rozvojem patologických výrůstků a také přispívá k nástupu sexuální touhy..

S nástupem menopauzy se hormonální pozadí ženy dramaticky mění. Koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi je významně snížena. Z tohoto důvodu jsou v ženském těle pozorovány následující stavy:

 • Objevují se návaly horka a prudký nárůst krevního tlaku;
 • V pochvě se objevuje suchost, často doprovázená svěděním vnějších pohlavních orgánů;
 • Pokožka je suchá a ochablá, na obličeji se rychle objevují výrazné vrásky;
 • Hrudník ztrácí svůj tvar a pružnost;
 • Kosti se stávají křehkými;
 • Časté nutkání na močení a močová inkontinence jsou také možné;
 • Ta žena se zlepšuje;
 • Zvyšuje se riziko plísňových infekcí v pochvě;
 • Na těle se tvoří krtci a papilomy;
 • Často dochází k nadýmání;
 • Zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy a aterosklerózy;
 • Změna množství prolaktinu, která je plná výskytu patologických formací v mléčných žlázách;
 • Poruchy endokrinního systému;
 • Existuje pocit bezpříčinné úzkosti a apatie;
 • Jsou pozorovány poruchy spánku;
 • Snížená koncentrace pozornosti;
 • Paměť se zhoršuje;
 • V oblasti srdce jsou periodické bolesti;
 • Objevuje se zvýšená podrážděnost.

Změny hormonálních hladin během menopauzy také zvyšují riziko rozvoje patologických výrůstků a intersticiálních formací.


S nástupem menopauzy má žena zvýšenou podrážděnost.

Výhody a nevýhody

Navzdory skutečnosti, že se hormonální substituční terapie (HRT) úspěšně používá k eliminaci příznaků menopauzy, má léčba hormonálními léky významné nevýhody. Než je tedy začnete užívat, měli byste zvážit klady a zápory..

Lékař bere v úvahu také při předepisování hormonálních léků pro ženy:

 • riziko vzniku hluboké žilní trombózy se zvyšuje, zejména u pacientů s kardiovaskulárními chorobami;
 • riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje o 2,3% při neustálém užívání hormonální substituční terapie.

Aby se zabránilo negativním účinkům hormonálních léků, mělo by být provedeno důkladné vyšetření, u kterého lze identifikovat tendenci k rozvoji závažných onemocnění..

Přečtěte si také o užívání fytohormonů s menopauzou.

Při absenci rizik negativních účinků hormonálních léků lze posoudit výhody hormonální substituční léčby.

Hormonální terapie má pozitivní účinek v následujících projevech:

 • prevence osteoporózy v počáteční fázi klimakterických změn;
 • pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění je snížena o 44%;
 • zajištění pružnosti stěn pochvy, což je zajištěno uvolněním mazacího sekretu sliznice;
 • zajištění pružnosti kůže a krevních cév;
 • prevence infekcí močového měchýře a zajištění normálního fungování močové trubice;
 • zajištění normální termoregulace těla, což výrazně snižuje příznaky návalů tepla;
 • eliminace svalů a bolestí hlavy, které se mohou objevit na pozadí snížení estrogenu;
 • snížení rizika mozkové sklerózy.

Odstranění příznaků menopauzy při užívání hormonálních léků poskytuje zlepšení celkového stavu těla, odstranění podrážděnosti a nervozity, zlepšuje pohodu a náladu.

Příprava a provedení krevního testu na ženské hormony

Pro spolehlivost výsledku se doporučuje dodržovat následující pravidla:

 1. Před analýzou by se nemělo přijímat žádné jídlo; mezi posledním jídlem a odběrem krve by mělo uplynout alespoň 8–10 hodin.
 2. Dva dny před studiem byste měli omezit těžkou fyzickou aktivitu a vyhnout se emočnímu utrpení.
 3. Nejlepší čas na odběr krve je 9-10 hodin.
 4. Během 3-5 dnů před analýzou byste neměli pít alkoholické nápoje, kouřit, měli byste omezit používání kávy.
 5. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře, některé z nich, například hormonální léky, je třeba na chvíli vysadit.
 6. Po příjezdu do nemocnice bezprostředně před provedením analýzy musí být pacient ve stavu úplného odpočinku po dobu nejméně 15 minut.
 7. Poskytovatelé zdravotní péče, kteří odebírají krev, by měli zajistit, aby pacient nebyl vystaven podchlazení nebo přehřátí.

V některých případech může být nutné provést novou analýzu (zejména s nepravidelným cyklem). Doporučuje se to dělat ve stejné instituci, kde byly provedeny předchozí postupy..

Optimálním řešením by bylo podstoupit vyšetření po nástupu menopauzy, a to i při absenci negativních projevů. Existují však příznaky, u nichž byste měli určitě kontaktovat odborníka s otázkou, jaké testy musíte absolvovat. Mezi tyto příznaky patří:

 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • intenzivní pocení, návaly horka, změny nálady;
 • zachování menstruačního cyklu, hojný výtok;
 • porušení libida, suchost a bolest v pochvě;
 • jakákoli intenzivní bolest, necitlivost, pocit brnění.

Příprava na laboratorní výzkum se většinou omezuje na několikdenní sledování stravy pro odběr vzorků krve. Je zakázáno konzumovat mastná, uzená, slaná a kořeněná jídla. Nemůžete pít alkohol, je vhodné přestat kouřit. Specialista objasní nuance přípravku, když se rozhodne, kterým látkám v konkrétním případě darovat krev. Všechny vzorky se odebírají ráno na lačno ze žíly. Dále je důležité si uvědomit, že:

 • krevní test znamená vzdát se intenzivní fyzické aktivity 1-2 dny před vzorkem;
 • před studiem je pohlavní styk zakázán;
 • psycho-emoční stres může způsobit zkreslení výsledku;
 • je zakázáno užívat farmakologické léky.

Odpověď na otázku, které účinné látky darují krev na začátku menopauzy, závisí na mnoha faktorech. Gynekolog zejména hodnotí celkový stav, intenzitu projevů menopauzy, přítomnost souběžných onemocnění.

Co zvyšuje FSH?

Některé lékové formy mohou zvýšit rychlost hormonu stimulujícího folikuly; mezi nimi:

 • Bromokriptin, Levodopa k léčbě Parkinsonovy nemoci;
 • Cimetidin, Ranitidin - na žaludeční vředy;
 • Flukonazol, Ketokonazol - z houby;
 • Metformin, který normalizuje hladinu inzulínu u cukrovky;
 • Provastatin, atorvastatin pro normalizaci cholesterolu;
 • Vitamin B.

Zvláště zvýšený obsah FSH u žen, které měly infekční onemocnění, otravu, onemocnění endometria a nádory ve vaječnících a hypofýze. Ženský alkoholismus je pro tento hormon obzvláště negativní..

Další diagnostika

Existuje standardní seznam studií doporučených pro ženy v menopauze. Za přítomnosti určitých indikací může být zvýšena.

Tabulka 2. Analýzy předepsané pro menopauzu

Název směru diagnózyVíce o technice
Lipidový profilBiochemická diagnostika k posouzení průběhu metabolismu lipidů. Menopauzální změny často vedou ke zvýšení hladiny cholesterolu. To je důvod pro úpravu stravy a životního stylu. Jinak je možný vývoj aterosklerózy a dalších patologických stavů.
Pro účinné látky štítné žlázyKdyž už mluvíme o tom, které vzorky je třeba odebrat, odborníci se zaměřují na účinné látky syntetizované štítnou žlázou. Změny v menstruačním cyklu mohou být způsobeny nikoli klimatickým procesem, ale hormonální dysfunkcí štítné žlázy.
U cukru (glukózy)Umožňuje identifikovat endokrinní poruchy, včetně detekce diabetes mellitus v raných fázích

Měli byste vědět, že diagnostika jater je často uvedena v seznamu. Při odpovědi na otázku, na jaké testy je třeba darovat krev s menopauzou, si odborníci všímají vhodnosti stanovení hladiny AST. Když se zjistí zvýšená hladina tohoto enzymu, obvykle se stanoví poškození jater. Na konci menstruačního cyklu se často provádí bilirubinový test. Tento žlučový pigment odráží stav žlučníku a kanálů..

Komplexní vyšetření pacientů s menopauzálním syndromem zahrnuje ultrazvuk pomocí vaginální sondy, cytologické vyšetření nátěru a pro acyklické krvácení - histologická analýza škrábání endometria dělohy. K diagnostice onemocnění mléčných žláz, která se často vyvíjejí během menopauzy, bude nutná mamografie. Pro poruchy endokrinního systému - ultrazvuk štítné žlázy.

V ženském zdravotním středisku můžete projít všemi výzkumnými údaji a nechat si poradit od gynekologa, mammologa, endokrinologa a terapeuta.

Když nastane menopauza, hormony se již neprodukují v požadovaném množství schopném zajistit fungování ženského těla, včetně reprodukčního systému.

S poklesem hladiny hormonů dochází k úplnému zastavení menstruace. K vytvoření předpokladů je nutné darovat krev na hladinu hormonů, které jsou během menopauzy obsaženy ve stejném množství..

Po analýze získaných údajů lékař předepíše terapii, nejčastěji HRT, která zahrnuje hormony. To je nezbytné pro normalizaci stavu ženy a snížení symptomatických projevů, zejména v patologickém průběhu menopauzy.

Více informací o léčbě menopauzy doma naleznete v článku.

Chcete-li zahájit menopauzu, včetně časné menopauzy, měli byste zjistit, zda má žena určité příznaky:

 • suché sliznice (pochva), kůže;
 • Nadměrné pocení;
 • poruchy celkového stavu, které se vyznačují zvýšenou nervozitou, "skoky" nálady, podrážděním;
 • dis- a amenorea;
 • nadváha (obezita);
 • bolestivé pocity v oblasti hrudníku;
 • brnění, necitlivost v končetinách;
 • nedostatek nebo pokles sexuální touhy.

K určení, zda žena vstoupila do menopauzy, se provádí analýza ženských hormonů během menopauzy. Aby se vyloučily možné komplikace, jsou navíc předepsány:

 • Ultrazvuk (pánevní, štítná žláza).
 • Mamografie. Díky této analýze je možné identifikovat možné novotvary v mléčných žlázách..
 • Onkocytopatologie. Výtěr k identifikaci prekancerózních buněk v cervikální oblasti.
 • Denzitometrie. Umožňuje určit stav (hustotu) kostní tkáně a v případě potřeby předcházet předepsanou léčbou vzniku osteoporózy..

Podívejme se podrobněji na to, jaké testy na hormony se užívají při menopauze.

Když potřebujete znát hladinu hormonů?

Je nutné testovat hormony během menopauzy, pokud má žena následující příznaky:

 • nadměrné pocení (během návalů horka může oblečení navlhnout natolik, že žena musí převléknout úplně nebo dokonce několikrát denně);
 • selhání srdečního rytmu;
 • suchá kůže a vaginální sliznice;
 • emoční nestabilita;
 • nestabilita menstruačního cyklu;
 • problémy se spánkem;
 • prudký přírůstek hmotnosti;
 • bolest srdce;
 • necitlivost paží a nohou;
 • hrudka vhodná do krku;
 • snížené libido.

Nejznámějšími příznaky menopauzy jsou možná nepravidelná období a návaly horka s intenzivním pocením, které se vyskytují téměř u každé ženy, která vstoupila do období menopauzy. Abyste odstranili nepohodlí a další nepříjemné příznaky menopauzy, vyhledejte pomoc od odborníků..

Normální indikátory menopauzy

S nástupem menopauzy u ženy by hormonální ukazatele měly být normálně v následujících mezích:

 1. Folikulostimulační hormon v rozmezí 24 - 84 jednotek. Optimální průměr je 54 jednotek. Pokud od poslední ovulace uplynulo několik let, FSH 17 - 53,5 jednotek se považuje za normální.
 2. Estradiol v rozmezí 50 - 133 pM / l.
 3. Luteinizační hormon v rozmezí 13 - 73 jednotek. Optimální hormonální index je 43 jednotek..
 4. Prolaktin bude mít obvykle indikátor v rozmezí 107-290 μg / l.
 5. Hladina progesteronu během menopauzy klesá na extrémně nízké hladiny 0,6-1 nM / l.

Odchylky v hodnotách FSH od normy v menopauze mohou nastat u ovariálních cyst, endometriózy, nádorů adenohypofýzy i při užívání určitých hormonálních léků.

Odchylky indexů estradiolu od normy v menopauze naznačují přítomnost patologických stavů v práci reprodukčního systému, štítné žlázy a mléčných žláz. Zvýšené hladiny estradiolu mohou naznačovat přítomnost benigního karcinomu v pánvi nebo prsu..

Nadměrně vysoké hladiny luteinizačního hormonu během menopauzy mohou naznačovat patologické stavy, jako je endometrióza, polycystické onemocnění a selhání ledvin. Také prodloužené hladovění a intenzivní sporty mohou vést k takovým odchylkám od norem. Snížený luteinizační hormon nejčastěji naznačuje, že menopauza ještě nedorazila.

Abnormality v hladinách prolaktinu a progesteronu se mohou vyskytnout u žen během menopauzy s anorexií, polycystickými, benigními nádory, traumatem a hypotyreózou.

Během menopauzy se v ženském těle mění hormonální pozadí. Množství estrogenu během menopauzy začíná postupně klesat. Pokud jsou zjištěny příznaky jejich nedostatku, je nutné podstoupit testy, aby bylo možné provést správnou léčbu, aby se normalizovalo hormonální pozadí.

Hormonální poruchy v těle během menopauzy mohou vést k problémům v práci různých orgánů, je důležité kontrolovat množství hormonů v těle. Sexuální tajemství, jako je progesteron, estradiol a testosteron, by měla být pečlivě sledována..

Vzhledem k tomu, že estrogeny se po menopauze produkují v menším množství, může existovat riziko srdečních onemocnění. Proto je důležité kontrolovat změnu množství takového hormonu absolvováním speciální analýzy.

Během restrukturalizace těla během menopauzy, zrudnutí obličeje, bolest v mléčných žlázách, zhoršení a suchost kůže, vlasů, v důsledku čehož začínají vypadávat, lze také pozorovat špatné fungování dělohy.

Analýzy pro menopauzu předepisuje gynekolog. Umožní vám studovat hormonální pozadí pacienta a také zjistit, kdy nastane menopauza. Na základě získaných výsledků odborník vybere správnou taktiku pro léčbu vzniklých příznaků.

S nástupem menopauzy musí žena projít následujícími hormonálními testy:

 1. Analýza koncentrace FSH. Darovaná krev bude vykazovat zvýšenou hladinu tohoto hormonu. Při stanovení správné diagnózy by lékař měl vzít v úvahu, jaká může být norma FSH s menopauzou.
 2. Analýza koncentrace estradiolu. Estradiol klesá s menopauzou a nemůže být vyšší než 35 jednotek. Tento hormon je zodpovědný za sexuální apetit.
 3. Analýza koncentrace progesteronu. Tento hormon je vyšetřován za účelem zjištění příčin obtíží při početí dítěte a identifikace příčin nepravidelného cyklu. S nástupem menopauzy progesteron začíná rychle klesat. Je to tento marker, který naznačuje, že ženské tělo se již nebude připravovat na těhotenství, začne jít z reprodukčního věku.
 4. Krevní test na FSHLH (luteinizační hormon). Během menopauzy se hladina tohoto hormonu zvýší. Kontroluje se za účelem zjištění příčin neplodnosti, narušení menstruačního cyklu, slabé sexuální touhy.

Při menopauze darují všechny ženy hormony, aby se zabránilo rozvoji závažných onemocnění.

Uvedené testy musí být splněny. Pokud má lékař podezření na komplikace způsobené narušením hormonálního pozadí, může navíc předepsat test ženských pohlavních hormonů pomocí ultrazvuku.

Rovněž se zkoumá práce štítné žlázy, provádí se nátěr pro onkocytologii, provádí se osteodensitometrie a mamografie. Mammolog by měl zkontrolovat hladinu prolaktinu v krvi, protože také ovlivňuje zdraví a celkovou pohodu pacienta.

V případě neuspokojivých výsledků studie bude nutná konzultace s dalšími úzkými odborníky, jako je onkolog, neurolog, gastroenterolog nebo chirurg. Lékaři provedou další výzkum, stanoví správnou diagnózu a předepíší účinnou léčbu.

Látka FSH je nezbytná pro syntézu estrogenu. S poklesem produkce estrogenu se zvyšuje koncentrace FSH. U žen v reprodukčním věku nepřekračují ukazatele FSH 10 jednotek, zatímco když se objeví první příznaky menopauzy, hladina hormonu je 20 jednotek a více. S každým měsícem po poslední menstruaci se hladina FSH zvyšuje a obvykle dosahuje úrovně 30-40 jednotek a po roce může dosáhnout hodnot 120 jednotek.

Zvýšení LH u žen v reprodukčním věku obvykle naznačuje ovulaci, ale se zánikem funkce vaječníků je to důkaz o změně hormonálních hladin. S normou LH v plodném věku 5-20 jednotek dosahuje během menopauzy hladina 29-50 jednotek.

Ke stanovení stavu menopauzy je také důležitý poměr FSH a LH. Pokud indikátory odpovídají hodnotám v rozmezí 0,35-0,75 jednotek, je to přímá indikace vývoje menopauzy.

Během menopauzy se estrogen pohybuje od 8 do 82 jednotek. Přebytek, stejně jako pokles těchto hodnot, způsobuje charakteristické příznaky menopauzy, jako jsou návaly obličeje, kolísání hmotnosti, palpitace, závratě, zvýšená vaginální suchost a snížená sexuální touha. Nízké hladiny estrogenu jsou plné vyluhování vápníku z kostí, což zvyšuje jejich křehkost a vede k riziku zlomenin a osteochondrózy.

Míra progesteronu je 0,64 jednotek a méně. Výkyvy hladin hormonů způsobují emoční nestabilitu, zvýšenou podrážděnost a únavu, sníženou výkonnost, poruchy spánku. Pokles progesteronu pokračuje jeden až dva roky po nástupu menopauzy a poté stoupne na 0,5 jednotky.

Ukazatele zjištěné u spravedlivého pohlaví během období útlumu reprodukčního systému se liší od hodnot zjištěných v reprodukčním období.

Tabulka 3. Míra u postmenopauzálních žen

Jaké vzorky je třeba odebratHodnoty nalezené u zdravých žen
LH29,7-43,9 mU / l
Progesteron0,7-4,3 nmol / l
FSH29,6-54,9 mU / l
Estradiol51-133 pg / ml
Prolaktin10,7-290 μg / l

Mezi všemi testy, které je třeba složit, jsou to právě tyto, které utvářejí pochopení stavu reprodukčního systému u ženy. Rozlišují se také následující normy ukazatelů obecného hodnocení:

 • lipidový profil - LDL 1,92-4,51 mmol / l, HDL 0,86-2,28 mmol / l;
 • studium látek syntetizovaných štítnou žlázou - celkový tyroxin 62-141 nmol / l;
 • cukr - 4,1-5,9 mmol / l.

Co jsou hormony a k čemu slouží??

Hormony jsou látky produkované určitými orgány těla; počet různých forem je asi sedmdesát. Jejich správný poměr v lidském těle zaručuje normální metabolismus a práci bez poruch všech systémů, tělesného růstu, puberty, reprodukce. Termín „hormonální pozadí“ a popisuje kvantitativní hladinu různých hormonů.

FSH je hormon produkovaný v hypofýze, jedné z částí lidského mozku. Tento název znamená „folikuly stimulující hormon“, jehož úkolem je formovat lidský reprodukční systém a pomáhat mu normálně fungovat.

Vyskytuje se u žen i mužů. A úroveň FSH závisí na tom, jak budou fungovat genitálie, zda žena může otěhotnět a zda má dítě. Hypofýza uvolňuje FSH do krve v 15minutových intervalech ve velkém množství, přičemž tyto impulsy opakuje každé 1-4 hodiny; a v intervalech této doby se hormon produkuje v menší velikosti.

Další nezbytný výzkum

Mezi další studie k potvrzení nástupu menopauzy patří:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • mamografie;
 • odebrání nátěru na cytologii děložního čípku;
 • studie koncentrace hormonů štítné žlázy;
 • analýza hustoty kostí k určení rizika rozvoje osteoporózy;
 • krevní test na lipidy.

Mamografie je studie stavu mléčné žlázy pomocí speciálního rentgenového přístroje, doporučuje se pro všechny ženy starší 40-45 let. Jeho implementace umožňuje identifikovat maligní a jiné novotvary v co nejranějším termínu a okamžitě zahájit léčbu (další informace o této studii naleznete na odkazu).

Studie stavu štítné žlázy jsou obzvláště důležité s časným projevem menopauzy. Porušení hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu a tyroxinu štítné žlázy způsobuje stejné příznaky jako v menopauze, proto je nutná nejspolehlivější diagnóza.

Lipidy jsou organické sloučeniny, které obsahují tuky a látky podobné tukům. Biochemický krevní test (lipidogram) určuje:

 • ukazatele celkového cholesterolu;
 • triglyceridy;
 • lipoproteiny různé hustoty;
 • aterogenní koeficient.

Studie lipidového spektra odhalily zvýšení hladiny cholesterolu, což naznačuje riziko vzniku různých patologií. Mezi ně patří srdeční selhání, patologie jater a ledvin, diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy.

Hladina cholesterolu s věkem stoupá. S průměrnou rychlostí 3,2-5,6 mmol / l v mladém věku, během menopauzy, ukazatele přesahují 7 mmol / l. Úroveň indikátorů může být ovlivněna takovými faktory, jako je nadváha pacienta, špatné návyky, poruchy krevního tlaku, dědičná tendence ke kardiovaskulárním patologiím..

Biochemický krevní test se provádí v souladu s výše uvedenými pravidly.

Není třeba provádět žádné úpravy výživy. Při užívání léků musíte o této skutečnosti informovat lékaře, který předepisuje testy..

Další příčiny snížení FSH

Jak již bylo zmíněno dříve, všechno, i ty nejmenší orgány těla, jsou vzájemně propojeny a vzájemně na sobě závislé a změna jednoho z nich negativně ovlivňuje mnoho:

 • míra FSH klesá, když dojde k těhotenství. Hladina follitropinu u těhotných žen zůstává nízká až do narození dítěte a po celou dobu nahrazení po porodu;
 • ovariální patologie, jako je nádor a cysta;
 • poruchy činnosti hypotalamu a hypofýzy;
 • přebytek proteinu podobného prolaktinu.

Je třeba říci, že všechny tyto nemoci nejsou u žen běžné a není třeba předem panikařit, pokud zjistíte, že máte poruchu s hormonem FSH. Aby se vyloučilo nebezpečí těchto onemocnění, lékař obvykle předepisuje ultrazvuk pánevních orgánů, laboratorní krevní testy na hladinu hormonů.

Jaké jsou typy menopauzy?

V lékařské vědě existují dva typy menopauzy - fyzická a patologická, každá z nich se vyznačuje určitými příznaky.

 • Fyziologická menopauza obvykle prochází pro ženu spíše mírně: její příznaky jsou téměř neviditelné. Žena může žít život naplno a nepotřebuje další vážnou léčbu.
 • A patologická menopauza dává svým majitelům mnohem více problémů, protože obvykle běží tvrdě a vyčerpává ženu, která musí jít k lékařům a podstoupit vážnou léčbu, aby tento stav zcela nezhoršil její zdraví. Některé příznaky lze navíc zmírnit a některé u ženy zůstávají téměř do konce jejího života..

Popis a důvody

Není neobvyklé, že z hormonálního přeskupení, které je u menopauzy běžné, dojde k závažnému hormonálnímu narušení, které povede k vážným negativním zdravotním následkům. Hormonální selhání je klinický obraz vyjádřený patologií, četnými vnitřními poruchami, vyjádřenými jako výskyt řady nemocí, od problémů s kardiovaskulárním systémem, konče metabolickými poruchami a vnějšími projevy (vypadávání vlasů nebo naopak zvýšená ochlupení kůže, rychlé stárnutí, přibývání na váze atd.).

Důvody hormonální nerovnováhy mohou spočívat v následujících faktorech:

 • Častý stres;
 • Nedostatek spánku;
 • Nesprávný životní styl (špatné návyky, nevyvážená strava, nedostatečná fyzická aktivita);
 • Špatná ekologie;
 • Nemoc ledvin;
 • Nežádoucí účinky předchozích chirurgických zákroků na pánevní orgány;
 • Genetický faktor.

Jak se mění hormony v nepřítomnosti menstruace?

Během menopauzy se hormonální složení stává zcela odlišným než během období reprodukční aktivity ženy. Spolu s významným poklesem progesteronu a estrogenu dochází ke zvýšení hormonu tyroxinu, což vede k četným poruchám a vadnutí zvenčí. Taková hormonální nerovnováha vede k porušení mikrocirkulace krve, proto je tak často menopauza doprovázena bolestivými návaly horka a zvýšeným pocením..

Celá složitost hormonálního systému spočívá ve skutečnosti, že ovlivňují práci mozku a zcela regulují práci celého organismu. Proto je prostě nutné kontrolovat hormonální rovnováhu během menopauzy, aby se zabránilo předčasnému stárnutí těla a výskytu nebezpečných nemocí..

Přečtěte si také o rychlosti FSH a LH v menopauze.

Climax a jeho fáze

Klimatické období je rozděleno do tří hlavních fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky, příznaky a nuance léčby..

 1. Počáteční fází menopauzy je premenopauza. Obvykle začíná ve věku od 35 do 40 let a může trvat až osm let. Premenopauza ještě není vrcholem, ale přípravou těla na ni. Začínají poruchy menstruačního cyklu, které jsou každým rokem častější, množství výtoku klesá a objevují se příznaky jako zvýšená únava, kterou nahradí podrážděnost, slzavost, zvýšený krevní tlak, selhání srdečního rytmu a dysfunkce štítné žlázy. Aby se zabránilo vzniku poměrně závažných onemocnění na pozadí hormonálních změn, je nutné po třiceti letech pravidelně navštěvovat terapeuta a gynekologa (alespoň jednou ročně).

Včasná identifikace porušení pomůže vyhnout se dlouhému, nákladnému a vyčerpávajícímu zacházení a prodloužit fázi mládí ženy.

Jak oddálit nástup menopauzy a stáří, přečtěte si zde.

 1. Když vaječníky produkují svoji energii v plné míře, nastává samotná menopauza. Jeho hlavním příznakem je ukončení cyklu. Spolu s ukončením reprodukční činnosti vaječníků se objevují příznaky jako návaly horka, závratě, nevolnost, pocení. Zvyšuje se také riziko mnoha nemocí, od metabolických poruch, ke kterým dochází v důsledku nedostatku životně důležitých hormonů, až po zvýšení křehkosti kostí v důsledku vyplavování vápníku z těla. Během tohoto období je nutné nejen pravidelně vyšetřovat lékaře, ale také podstoupit speciální hormonální terapii, kterou lze v případě lékařských kontraindikací nahradit alternativními přírodními léky..
 2. Konečnou fází menopauzy je postmenopauzální období. Začíná to rok po ukončení menstruace a je to konečná aktivita vaječníků..

Hormonální poruchy v menopauze: příznaky a příznaky u žen

Závažné klimakterické příznaky se objevují při prudkém poklesu estrogenu. V tomto případě je spojení mezi hypofýzou a hypotalamem narušeno, což způsobuje následující reakci těla na změnu rovnováhy hormonů:

 • Návaly tepla. Pokud se návaly horka opakují více než 10krát denně, považuje se to za závažný průběh menopauzy, který vyžaduje lékařskou korekci..
 • Zvýšené pocení v noci. Ve skutečnosti je noční pocení výsledkem nočních návalů horka, pacient prostě necítí horké kouzlo, ale probudí se z mokrého oblečení.
 • Kardiopalmus. Tato porucha také úzce souvisí s návaly horka. Tělo se proto snaží snížit tělesnou teplotu, srdce začne silněji bít, ze kterého se rozšiřují periferní cévy a vydávají teplo.
 • Slabost a snížený výkon. Toto porušení se projevuje nedostatkem spánku a špatným zdravotním stavem. Pokud budete postupovat podle doporučení lékaře, můžete snadno znovu získat sílu a výkon.
 • Útoky hněvu a slzavosti. Tento příznak je také spojen s nedostatkem sexuálních látek. Je normální mít vzácné okamžiky podrážděnosti nebo smutku, ale pokud vás přemůže deprese a nedokážete překonat apatii, musíte se urgentně nechat otestovat.

To jsou hlavní příznaky menopauzy, ženy však mohou pociťovat další onemocnění, která jsou spojena s exacerbací stávajících patologických stavů. Při prvních symptomech menopauzy je důležité kontaktovat gynekologa nebo endokrinologa, protože musíte identifikovat existující nemoci a zahájit jejich včasnou léčbu, jinak se při nedostatku sexuálních látek může z mnoha chorob vyvinout nebezpečná onemocnění.

Po menopauze se hormonální nerovnováha u žen v průběhu času vyrovnává. Porušování, která nebyla okamžitě diagnostikována a léčena, však může mít za následek rozvoj nemocí souvisejících s věkem..

Důležité! Jakákoli onemocnění po 35 letech vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Hormonální změny spojené s ovulací mohou ovlivnit některé části mozku, které způsobují změny nálady, podobné menstruačnímu období, ale nesouvisí s ovulací nebo menstruací.