Sekundární amenorea

Dnes si povíme o ženském těle, respektive o jednom z ženských problémů - absenci menstruace. Poměrně velký počet žen bohužel tomuto jevu nevěnuje pozornost. Chceme však na tento problém upozornit, protože má řadu důsledků a některé z nich jsou velmi závažné.

Co to je?

Absence menstruace (regulace) se nazývá amenorea. Bylo by přesnější říci, že amenorea je syndrom, který je nedostatečnou regulací (menstruace). V našem článku hovoříme o sekundární amenorei (VA) - když u žen a dospívajících se zavedeným, víceméně pravidelným cyklem neexistuje období od šesti měsíců nebo déle.

Primární amenorea je syndrom, při kterém se u adolescentů neobjevuje menarche (první menstruační krvácení). K tomu obvykle dochází 1,5-2,5 roku po prvních změnách ve vývoji prsu.

Příčiny

První věc, která mi přijde na mysl, když mluvíme o absenci menstruačního krvácení u ženy, je těhotenství. To je fyziologický důvod. V tomto případě není nic špatného, ​​jen radost.

Patologické faktory VA zahrnují:

 • Selhání cyklu může být způsobeno mozkem. V případě dysfunkce hypofýzy mohou být tyto poruchy důsledkem stresu, různých druhů onemocnění a dokonce i nádorů v hypofýze.
 • Pokud je problém ve vaječnících, pak selhání regulátorů může být způsobeno některými genetickými abnormalitami, například neexistují žádné hormonální receptory, které pomáhají vývoji vajíčka.
 • Kromě toho existuje onemocnění zvané polycystické onemocnění vaječníků. U tohoto jevu uvolňování estrogenu selhává a v důsledku toho je narušena přirozená cyklická změna sliznice dělohy. To znamená, že vaječník je ovlivněn cystou, nefunguje, takže dochází k VA.
 • Mezi příčiny VA patří také genetická onemocnění. Způsobují sexuální dysfunkci.
 • Důvody vzniku amenorey mohou také sloužit jako anatomické patologie, jako je absence díry v panenské pohrudnici, infekce děložního čípku, v tomto případě se jedná o falešnou amenoreu a během menstruace se hromadí krev v břišní dutině, proto se objevují silné bolesti břicha, takže není obtížné diagnostikovat.

Příznaky

Ve skutečnosti existuje pouze jeden příznak - absence menstruace doprovázená:

 1. Stížnosti na nadváhu. Způsobuje narušení hormonální struktury těla. Zvyšuje se pocení, jsou pozorovány změny hlasu a zvýšený růst vlasů, a to vše kvůli vysoké hladině testosteronu.
 2. Kromě toho můžete pozorovat vypouštění mléka z mléčných žláz, a to navzdory skutečnosti, že žena neočekává dítě..
 3. Ženy si mohou stěžovat na bolesti hlavy, slabost, podrážděnost a ospalost.

Diagnostika

Nejprve gynekolog vyšetřuje pacienta a provádí rozhovory. Dále se provádějí různé druhy vyšetření, díky nimž lékař stanoví diagnózu. Průzkum obvykle zahrnuje:

 • gynekologický ultrazvuk;
 • hormonální výzkum (k identifikaci hladiny testosteronu a dalších hormonů);
 • MRI mozku a konzultace s neurologem (při podezření na porušení hypofýzy)

Pokud studie ukazují několik možných jevů, které mohou způsobit amenoreu, je předepsána laparoskopická operace k diagnostice onemocnění.

Léčba

Vezmeme-li v úvahu všechny důvody pro vznik VA a předepsání správné terapie, lze skutečně obnovit menstruační cyklus:

 • Často jsou léčeni hormonálními léky. S pomocí medu. fondy stimulují ovulaci a vrátí schopnost otěhotnět.
 • Pokud je onemocnění způsobeno polycystickými vaječníky, je předepsána kombinace hormonální antikoncepce. To se provádí za účelem blokování hormonů, pak cysta vyřeší..
 • U žen s nadváhou se důrazně doporučuje nízkokalorická strava a cvičení.
 • Pokud je onemocnění způsobeno nádorem v hypofýze nebo vaječnících, je nutný chirurgický zákrok.

Hlavními důsledky VA jsou neplodnost a nepravidelnosti, které nelze vyléčit. Vzhledem k tomu, že v tomto případě nebude mít ženské tělo dostatek estrogenu, existuje vysoká pravděpodobnost časného projevu nemocí souvisejících s věkem a zvyšuje se také riziko vzniku maligních nádorů dělohy..

Proto důrazně doporučujeme, abyste pravidelně navštěvovali gynekologa, a to i v případě jakéhokoli nepohodlí, a ještě více absence menstruačního krvácení.

Můžete také sledovat video, kde vám řeknou o nemocech, které se mohou projevit amenoreou..

Amenorea. Příčiny, příznaky, příznaky, diagnostika a léčba patologie

Amenorea je porucha menstruační funkce, při které menstruace chybí déle než šest měsíců. Amenorea není nezávislé onemocnění, ale slouží pouze jako příznak určitých poruch v těle. Tento stav se může objevit v důsledku některých neuroendokrinních onemocnění, s poruchami v reprodukčním systému, stejně jako v případě benigních nebo maligních onkologických onemocnění..

Podle statistik se v reprodukčním věku úplná absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo více vyskytuje ve 2 - 3% případů. Amenorea je běžným projevem syndromu polycystických vaječníků (endokrinní porucha charakterizovaná poruchami menstruace a plodnosti). U tohoto onemocnění se amenorea vyskytuje ve více než polovině případů. Často se může objevit amenorea v důsledku dopadu stresující situace. Příčinou amenorey mohou být také vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů..

Zajímavosti

 • Amenorea může nastat po narození dítěte. Délka poporodní amenorey je v přímém poměru k délce období kojení.
 • Nevyvážená strava může být rizikovým faktorem pro amenoreu. K tomuto stavu může vést jak nadměrný, tak nedostatečný příjem potravy..
 • Amenorea může být způsobena různými abnormalitami ve vývoji dělohy a děložních přídavků (vaječníky a vejcovody).
 • V některých případech může nadměrná sportovní zátěž vést k prodloužené absenci menstruace..
 • Amenorea může být důsledkem genetických poruch.
 • Ve 12-16% případů je úplná absence menstruace u mladých dívek spojena se zpožděným sexuálním vývojem.

Příčiny amenorey

Amenorea se může objevit kvůli různým patologiím vnitřních pohlavních orgánů. Dlouhodobá absence menstruačního cyklu může být často způsobena nepříznivými sociálními podmínkami. Neustálé vystavení stresu, stejně jako nedostatečná nebo nevyvážená výživa a úbytek hmotnosti mohou také vést k amenorei. Dlouhodobá absence menstruace může také vést k porušení v orgánech endokrinního systému, onkologickým onemocněním, malformacím vnitřních pohlavních orgánů a menopauze (menopauze).

Rozlišují se následující příčiny amenorey:

 • vrozené anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů;
 • hormonální poruchy v plodném věku;
 • nádory hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • předčasná menopauza;
 • fyziologická menopauza;
 • ztráta váhy;
 • stres;
 • traumatické poškození sliznice dělohy;
 • syndrom rezistentních vaječníků;
 • syndrom plýtvání vaječníky;
 • ovariální hyperinhibiční syndrom;
 • syndrom polycystických vaječníků.

Vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů

Tyto anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů se vyskytují ve 3 - 4% případů u všech gynekologických onemocnění diagnostikovaných před 18. rokem věku. Výskyt vrozených vad je důsledkem nesprávné embryogeneze (embryonálního vývoje) a v budoucnu může vést k různým anomáliím a patologiím ve vývoji tkání a orgánů, včetně orgánů reprodukčního systému.

Následující anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů mohou vést k amenorei:

 • Hymen atrézie. Tato patologie je absence díry v panenské bláně, která spojuje vnější a vnitřní genitálie. Při atrézii panenské blány nedochází k menstruačnímu krvácení. Charakteristickým příznakem je bolestivý syndrom, který je lokalizován v dolní části břicha. Bolestivé pocity jsou cyklické a opakují se každé 3 až 4 týdny a je také možný pocit tíže v podbřišku. Je třeba poznamenat, že tato symptomatologie se objevuje během puberty. Atrézie panenské blány nejčastěji vede k hematocolposu (akumulaci menstruační krve v pochvě), který může dosáhnout značné velikosti a stlačit okolní orgány a tkáně. Bolest s hematocolposem má obvykle bolavou povahu. V takových situacích se často může objevit nevolnost, zvracení a zvýšení tělesné teploty na 37 - 38 ° C. V některých případech je hymen atrézie kombinována s dalšími poruchami ve vývoji močových orgánů, které se subjektivně projevují bolestivým močením.
 • Aplazie dělohy a / nebo pochvy nebo Mayer-Rokitansky-Kustnerův syndrom. Aplazie dělohy a pochvy je poměrně vzácná patologie, která se vyznačuje úplnou absencí údajů z vnitřních pohlavních orgánů. Hlavní stížností je amenorea a genitální neschopnost. Pokud děloha zcela chybí (Mayer-Rokitansky-Kyustnerův syndrom), je jedinou předloženou stížností úplná absence menstruace. Pokud je děloha přítomna, ale dochází k neúplnému vývoji pochvy (částečná vaginální aplázie), jsou pozorovány příznaky, jako je syndrom cyklické bolesti, který se opakuje každé 3 až 4 týdny, a také hematometr (akumulace krve v děloze). Bolest s akumulací krve v děloze je křečová.
 • Malformace vaječníků je charakterizována absencí normálně fungující tkáně vaječníků, která je schopná produkovat hormony. Toto vrozené onemocnění je charakterizováno abnormálním nebo neúplným vývojem vaječníků, který nakonec vede k selhání vaječníků. Anomálie ve vývoji pohlavních žláz (orgánů produkujících pohlavní buňky) jsou charakterizovány zpožděním v pubertě. Během gynekologického vyšetření se odhalí takové odchylky od normy, jako je částečná atrofie (pokles objemu buněčných struktur) sliznice pochvy a stydkých pysků (vulvy), nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků (zpoždění nebo úplná absence růstu mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení na ohanbí). Ve většině případů je možné identifikovat nedostatečný růst dělohy. Gonadální dysgeneze je zpravidla kombinována s vývojovými abnormalitami jiných orgánů. U syndromu Shereshevsky-Turner se tedy pozoruje nejen sexuální infantilismus (malá děloha) a amenorea, ale také nízký vzrůst, srdeční vady a výrazné změny v pohybovém aparátu..

Hormonální poruchy v plodném věku

Hormonální nerovnováha může často vést k amenoree. Existuje řada endokrinních onemocnění, která mohou způsobit dlouhodobou nepřítomnost menstruace, a také řadu vážných poruch v těle..

Endokrinní onemocnění, která mohou vést k amenorei, zahrnují:

 • Hypotyreóza je porucha štítné žlázy, při které klesá produkce hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin). Pacienti s hypotyreózou si nejčastěji stěžují na ospalost, letargii, sníženou duševní výkonnost, otoky končetin, obezitu, pokles počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), pokles krevního tlaku (hypotenze), amenoreu, galaktoreu (tok mléka nesouvisí s krmením dítěte), suchou pokožku křehké vlasy atd..
 • Itsenko-Cushingův syndrom nebo nemoc. Isenko-Cushingova choroba je charakterizována významným zvýšením produkce hormonů kůry nadledvin. U tohoto endokrinního onemocnění dochází k nadměrné syntéze kortikosteroidů (hormonů nadledvin). Dopad těchto hormonů na tělo vede k příznakům, jako je svalová slabost, zvýšený krevní tlak (hypertenze), poruchy spánku, amenorea, neplodnost, růst vlasů mužského typu (hirsutismus). Stojí za zmínku, že Itenko-Cushingova nemoc je detekována 4–6krát častěji u žen než u mužů.
 • Addisonova choroba nebo hypokorticismus je poměrně vzácné onemocnění, při kterém kůra nadledvin není schopna produkovat dostatek hormonů, konkrétně kortizolu. V souvislosti se snížením syntézy tohoto hormonu v těle dochází k různým patologickým změnám v práci orgánů. U Addisonovy nemoci, potíže s neustálou únavou, svalovou slabostí, nevolností, zvracením, nízkým krevním tlakem, zvýšenou srdeční frekvencí (tachykardie), třesem končetin a hlavy (třes), amenoreou, neplodností atd..
S těmito patologiemi se vyvíjí hypogonadismus. Hypogonadismus se týká zastavení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky..

Podle statistik je nejčastější příčinou amenorey mezi všemi endokrinními poruchami hyperprolaktinemie (zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinemie je patologický stav, kdy hypotalamus (nejvyšší centrum regulace endokrinního systému) není schopen kontrolovat hladinu produkce prolaktinu (hormon, který je produkován hypofýzou a je nezbytný během laktace). V průběhu složitých procesů probíhajících v hypotalamu a hypofýze (spolu s hypotalamem je hypofýza ústředním orgánem endokrinního systému) se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky (estrogeny), stejně jako zastavení syntézy progesteronu buňkami žlutého tělíska. Corpus luteum je speciální endokrinní žláza ve vaječníku, která se po ovulaci tvoří v místě zralého folikulu. Funkce žlutého tělíska je tvorba hormonu, který připravuje výstelku dělohy pro potenciální těhotenství (progesteron). Významné snížení nebo úplné zastavení produkce estrogenu a progesteronu vaječníky a vede k amenorei. Hyperprolaktinemii mohou způsobovat různé příčiny. Mohou to být nádorová onemocnění hypotalamu, traumatické poranění mozku s poškozením hypotalamo-hypofyzárního systému nebo dlouhá léčba antipsychotiky (skupina léků, které se používají při léčbě duševních poruch).

U hyperprolaktinemie jsou pozorovány příznaky jako amenorea, migréna (nesnesitelné bolesti hlavy), deprese, zvýšená podrážděnost a emoční nestabilita (nadměrná reakce na jakýkoli typ stimulu). Hlavní stížností je také neplodnost..

Nádory hypotalamo-hypofyzárního systému

Benigní a maligní nádory hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k prodloužené absenci menstruace. Je třeba poznamenat, že tyto druhy rakoviny jsou relativně vzácné..

Následující typy nádorů hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k amenorei:

 • Kraniofaryngiom nebo Erdheimův nádor je benigní nádor hypofýzy. Malignita (malignita) nádoru je extrémně vzácná. Kraniofaryngiom způsobuje hyperprolaktinemii, což vede k prodloužené absenci menstruace. Kraniofaryngiom je nejčastěji detekován ve věku 12 - 20 let. S touto patologií, příznaky, jako je progresivní obezita s ukládáním tukové tkáně v mléčných žlázách, na břiše, stehnech a hýždích (syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich nebo adiposogenitální dystrofie), zpožděná puberta (absence sekundárních sexuálních charakteristik nebo genitální infantilismus) a zpoždění růst. U kraniofaryngiomu je také pozorován diabetes insipidus (onemocnění, při kterém v důsledku nedostatku antidiuretického hormonu ztrácí tělo velké množství tekutiny v moči). Erdheimův nádor často komprimuje lebeční nervy mozku, což může vést k poruchám čichu nebo zraku. Někdy lze pozorovat psychotické stavy (schizofrenie, katatonie).
 • Gliom. Je nejběžnějším typem nádoru na mozku. Podle statistik se gliom vyskytuje v 55-60% případů všech rakovin mozku. Gliom může často vzniknout z buněk hypotalamo-hypofyzárního systému. S touto patologií si pacienti stěžují na bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, rozmazané vidění nebo vůni a může se také objevit amenorea. U gliomu se často vyskytují epileptické záchvaty.
 • Granuloma nebo Hand-Schuller-křesťanská nemoc. Toto onemocnění vede k tvorbě granulomů v kostech lebky (zánětlivý proces, při kterém se tvoří uzliny). V případě, že je Hand-Schüller-Christianova choroba lokalizována na spodní části lebky, může deformovat hypofýzu. V tomto případě se mohou objevit patologické stavy, jako je diabetes insipidus, akromegalie (zvýšení velikosti kostí lebky, chodidel a rukou), syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Frehlich a kachexie typu Simmonds (progresivní úbytek hmotnosti na pozadí porušení hypofýzy). V některých případech vede toto onemocnění k nanismu (nanismu). Právě syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich v souvislosti s granulomy je důvodem dlouhodobé absence menstruace.
 • Prolaktinom je nádor přední hypofýzy. U této rakoviny produkuje přední lalok hypofýzy (adenohypofýza) přebytek hormonu prolaktinu. To nevyhnutelně vede k hyperprolaktinemii (zvýšené koncentraci prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinémie zase vede k vážným nepravidelnostem v menstruačním cyklu, které se projevují formou amenorey.

Předčasná menopauza

Předčasná menopauza nebo menopauza je pokles funkce reprodukčního systému před 40. rokem věku. Tento stav je charakterizován amenoreou. Menopauza se obvykle objevuje v období 45 - 55 let, existují však variace, kdy může být menopauza časná a může nastat ve věku 40 - 45 let nebo pozdě, kdy k ukončení menstruace dojde ve věku 55 let..

Předčasná menopauza může být důsledkem různých důvodů. Mezi nejčastější příčiny patří selhání vaječníků, autoimunitní onemocnění (tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám), trauma nebo chirurgické odstranění vaječníků (ooforektomie), dědičná predispozice, kouření a expozice chemoterapii a radiační terapii..

Při předčasné menopauze je třeba rozumět potížím, jako je zvýšené pocení, emoční nestabilita, zhoršení paměti, snížená schopnost pracovat, nespavost, návaly horka, zvýšené močení, zmenšení velikosti mléčných žláz, jejich ochablost, vaginální suchost atd. Je třeba si uvědomit, že předčasná menopauza může být důsledkem vážného porušení a vyžaduje lékařskou pomoc.

Fyziologické vyvrcholení

Fyziologická menopauza je přirozený proces charakterizovaný zánikem reprodukční funkce. V průměru k menopauze dochází ve věku 45 - 55 let. Menopauza je charakterizována amenoreou, která trvá nejméně 1 rok. Fyziologická nebo přirozená menopauza je důsledkem vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků. Folikul je strukturní prvek vaječníku, který obsahuje budoucí vejce. V průběhu svého vývoje prochází folikul řadou změn, při kterých do vejcovodu (ovulace) nakonec vstoupí pouze jedno zralé vejce. Toto zralé vejce je připraveno k oplodnění. Během života se zásoba folikulů postupně snižuje (během každé ovulace) a v určitém okamžiku je reprodukční kapacita nemožná..

V klimakterickém období se rozlišují dvě fáze:

 • Premenopauza. - Toto je období, kdy se objeví první nepravidelná menstruace. Pro toto období jsou charakteristické poruchy hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Zvyšuje se počet anovulačních cyklů (menstruační cyklus bez ovulace), zásoby folikulárního aparátu jsou vyčerpány a žluté tělísko vaječníku přestane fungovat..
 • Postmenopauza. Postmenopauzální období začíná po 12 měsících amenorey. Podmíněně se postmenopauza dělí na časnou (první 2 roky po menopauze) a pozdní (doba menopauzy je více než 2 roky). V tomto období lze v důsledku vyhynutí funkce vaječníků pozorovat různé patologie. Zpravidla příznaky jako nepravidelný srdeční rytmus, osteoporóza (chronické metabolické onemocnění, které vede ke snížení pevnosti kostí), ateroskleróza (chronické onemocnění vedoucí k ukládání cholesterolu ve stěně cév), poruchy močového systému atd..

Ztráta váhy

Amenorea na pozadí hubnutí je zjištěna ve čtvrtině případů u žen v reprodukčním věku. Ve většině případů začínají mladé dívky dodržovat nízkokalorickou dietu. Dlouhodobá strava může vést ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která je nezbytná pro produkci pohlavních hormonů. S rychlým úbytkem hmotnosti také dochází k porušení tvorby gonadoliberinu hypotalamem. Tento hormon interaguje s hypofýzou a reguluje tvorbu dalších gonadotropních hormonů (folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů), které přímo ovlivňují funkci vaječníků. Prudký úbytek hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu, který se projevuje ve formě zániku funkcí vaječníků.

V 15% případů je amenorea se silným úbytkem hmotnosti doprovázena snížením počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), snížením hladiny glukózy v krvi (hypoglykemie) a nízkým krevním tlakem (hypotenze). Poruchy v práci gastrointestinálního traktu - často se pozoruje gastritida a vředy v žaludku a dvanáctníku. Následně může úplně zmizet chuť k jídlu, což vede k dalšímu patologickému stavu - kachexii (výrazné vyčerpání těla). Stojí za zmínku, že tato symptomatologie se může vyskytnout také u mentální anorexie (stav, při kterém zcela chybí chuť k jídlu), která je také příčinou amenorey..

Stres

Stres je obecná reakce těla na různé fyzické a duševní vlivy. Stojí za to rozlišovat mezi pojmy eustres a tísně. Eustress se vyznačuje normální reakcí těla na podnět. Při nouzi není tělo schopno zvládnout stresovou situaci, která vede ke vzniku různých patologických stavů.

Psychogenní amenorea na pozadí utrpení se vyskytuje nejčastěji u mladých dívek ve věku od 15 do 18 let. Úzkost může vést k postupnému úbytku hmotnosti, snížení celkové odolnosti těla (snížení imunity) a poruchám endokrinního systému. Nejčastěji nouze vede ke snížení produkce gonadotropních hormonů buňkami hypofýzy. To vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Je třeba poznamenat, že u psychogenní amenorey není pozorováno období oligomenorey (interval mezi opakovanou menstruací je více než 35 dnů). Psychogenní amenorea vždy přichází neočekávaně a není charakterizována autonomními poruchami, ke kterým dochází během menopauzy.

Traumatické poranění děložní sliznice

Traumatické poškození sliznice dělohy je nejčastěji příčinou instrumentálního ukončení těhotenství. Trauma na sliznici dělohy může být také důsledkem kyretáže dělohy po porodu, při odstraňování polypů endometria (vnitřní sliznice dělohy), stejně jako při zastavení nitroděložního krvácení.

Rozlišují se následující typy traumatu sliznice dělohy:

 • Intrauterinní synechie nebo Ashermanův syndrom. Intrauterinní synechie se chápou jako tvorba adhezí, ke kterým dochází v místě traumatu sliznice dělohy během instrumentálních gynekologických výkonů. Proces adheze může vést k částečné nebo úplné infekci dělohy. To nevyhnutelně vede k vážnému narušení reprodukčních i menstruačních funkcí. V některých případech může nitroděložní synechie vést k neplodnosti. Ashermanův syndrom je zpravidla charakterizován pouze jedním projevem - amenoreou.
 • Atrézie cervikálního kanálu je charakterizována tvorbou adhezí v místě poškození sliznice cervikálního kanálu (cervikální kanál). Proces adheze v cervikálním kanálu, stejně jako u nitroděložní synechie, vede k prodloužené absenci menstruace. Hlavním rozlišovacím znakem této patologie je přítomnost bolestivých pocitů cyklické povahy v důsledku nemožnosti odtoku menstruační krve.

Syndrom rezistentního vaječníku

Tato patologie je charakterizována nástupem amenorey ve věku 30-35 let. Tato patologie není doprovázena žádnými změnami ve funkční tkáni vaječníků a je podle mnoha vědců spojena s autoimunitní povahou onemocnění. Nejčastěji v průběhu laboratorních testů mohou být detekovány protilátky, které mohou vést ke snížení citlivosti buněk vaječníků na folikuly stimulující hormon, což vede k nepřítomnosti menstruace. Mimo jiné se rozlišuje také dědičná zátěž, která vede k reprodukční a menstruační dysfunkci..

Nástup tohoto onemocnění je charakterizován těžkou virovou infekcí nebo psycho-emocionálním stresem. Syndrom rezistentního vaječníku je pouze jedním příznakem - amenoreou. Zpravidla se amenorea neobjevuje spontánně. Předchází mu období oligomenorey, které ve věku 35 let vede k úplné absenci menstruace. Stojí za zmínku, že syndrom rezistentních vaječníků je charakterizován absencí návalů tepla a vegetativními příznaky..

Syndrom plýtvání vaječníků

Syndrom úbytku vaječníků nebo předčasné selhání vaječníků je charakterizován předčasným vyčerpáním celého zásobení vaječníkových folikulů. Syndrom plýtvání vaječníků se obvykle vyskytuje u žen mladších 40 let. Neexistuje jediná verze výskytu tohoto onemocnění, ale mnoho vědců souhlasí s tím, že syndrom plýtvání vaječníky je spojen s chromozomálními abnormalitami. Abnormality genetického aparátu vedou k nahrazení folikulárního aparátu jizvou (ztvrdnutí tkáně). Může se vyskytnout syndrom plýtvání vaječníků v důsledku expozice některým nepříznivým faktorům. Patří mezi ně některá virová a bakteriální onemocnění, psychoemoční stres, intoxikace atd. Je třeba také poznamenat, že předčasné selhání vaječníků může nastat po různých chirurgických zákrocích na vaječnících, během nichž dochází k částečné nebo úplné resekci (excizi) vaječníku.

Předčasné selhání vaječníků je charakterizováno identifikací příznaků, jako je nadměrné pocení, návaly horka, zvýšená únava a bolest hlavy. V některých případech je pozorováno období oligomenorey. Předčasné selhání vaječníků může vést k degenerativním procesům v genitáliích.

Syndrom ovariální hyperinhibice

Ovariální hyperinhibiční syndrom je důsledkem dlouhodobého užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv. Léky v této skupině mohou způsobit snížení produkce hypofyzárních gonadotropních hormonů a vést k amenoree. Stojí za zmínku, že syndrom hyperinhibice vaječníků se nevyskytuje vždy a ne u všech žen, které používají kombinovanou antikoncepci. Bylo prokázáno, že pravděpodobnost této patologie je mnohem vyšší u žen s nízkou produkcí gonadoliberinu. Tato patologie může být také způsobena použitím kombinované antikoncepce druhé generace..

Ovariální hyperinhibici lze použít jako přípravnou terapii pro léčbu vnější endometriózy (tvorba endometriálních růstů), stejně jako pro odstranění děložních fibroidů (benigní nádor svalové vrstvy dělohy). Je třeba poznamenat, že tento stav může být způsoben použitím záření a chemoterapie k léčbě rakoviny. U syndromu ovariální hyperinhibice je detekována amenorea a předčasná menopauza bez příznaků, které se vyskytují při menopauze.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků nebo Stein-Leventhalova choroba je patologie ve struktuře a fungování vaječníků, která se projevuje ve formě menstruačních a reprodukčních poruch. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením produkce mužských pohlavních hormonů (hyperandrogenismus).

Stein-Leventhalova choroba vede ke zvýšení velikosti vaječníků, tvorbě velkého počtu cystických folikulů (cysta je tvořena zralým folikulem) a je také charakteristická hyperplazie ovariálního stromatu (nadměrná tvorba nových strukturních prvků). Dochází také ke snížení produkce folikuly stimulujícího hormonu. Při absenci tohoto hormonu dochází k porušení menstruačního cyklu, které se projevuje formou amenorey.

Ve většině případů si při diagnostice Stein-Leventhalovy choroby obvykle stěžují na amenoreu, hirsutismus (nadměrný růst ochlupení mužského typu), akné a problémy s oplodněním. Amenorea se vyskytuje ve třetině všech případů, s přihlédnutím k tomu, zda nemoc nebyla léčena včas.

Druhy amenorey

Pokud je amenorea důsledkem jakéhokoli onemocnění, nazývá se to patologická amenorea. V některých situacích může dojít k prodloužené nepřítomnosti menstruace nejen v důsledku patologie, ale také při normálních fyziologických procesech těla (fyziologická amenorea).

Rozlišují se následující typy amenorey:

 • primární amenorea;
 • sekundární amenorea;
 • laktační amenorea;
 • amenorea dělohy.

Primární amenorea

Primární amenorea se vyskytuje u mladých dívek a je charakterizována absolutní absencí menstruace od dospívání. Tento stav je obvykle spojen se zpožděním v pubertě. Primární amenoreou se rozumí zpoždění pohlavního vývoje, při kterém do 14 let věku zcela chybí menstruace. Primární amenoreu lze také pozorovat při absenci menstruace před 16. rokem věku, ale pouze pokud je přítomna alespoň jedna sekundární pohlavní charakteristika. Aby bylo možné detekovat primární amenoreu co nejdříve, musí být ve dvou případech provedeno gynekologické vyšetření. V prvním případě se gynekologické vyšetření provádí při absenci první menstruace ve věku 16 let a starších. Ve druhém případě při absenci sekundárních sexuálních charakteristik ve věku 14 let (zpoždění nebo úplná absence vývoje mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení). Je také nutné konzultovat lékaře v případě rozporu mezi komplexními ukazateli výšky a hmotnosti s pasovým věkem..

Rozlišují se následující příčiny primární amenorey:

 • Ovariální malformace je nejčastější příčinou primární amenorey. Podle statistik se anomálie ve vývoji vaječníků vyskytují ve 40% případů s primární amenoreou. Dysgeneze pohlavních žláz (anomálie vývoje vaječníků) je vrozená abnormalita a vede k chromozomálním abnormalitám. Tato anomálie je charakterizována skutečností, že ve vaječnících nejsou žádné buňky odpovědné za produkci hormonů (estrogenů). Estrogeny hrají v pubertě významnou roli. Při jejich nedostatečném počtu nebo úplné absenci nedochází k včasnému sexuálnímu vývoji.
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Při těchto porušeních dochází ke zpoždění sexuálního vývoje. Tento stav může být způsoben takovými důvody, jako je nevyvážená strava, chronická onemocnění, patologie jater a ledvin a anemický syndrom (snížení počtu červených krvinek a / nebo hemoglobinu v krvi). Podle statistik může v 10% případů k těmto porušením vést dědičný faktor. Tato forma je charakterizována pozdější pubertou. K růstu ochlupení na ohanbí, první menstruaci a rozvoji mléčných žláz dochází ve věku 16 - 17 let. Je třeba poznamenat, že toto opožděné období puberty není žádnou patologií pro některé národy žijící v subarktické zóně, která se vyznačuje chladnějším podnebím. S porušením fungování hypotalamo-hypofyzárního systému, stejně jako s anomáliemi ve vývoji vaječníků, jsou odhaleny takové příznaky, jako je malá děloha a nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků. V některých případech se tato symptomatologie vyskytuje v případě rakoviny hypofýzy..
 • Malformace vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech se může objevit primární amenorea v důsledku částečné nebo úplné obstrukce genitálního kanálu ve vaginální oblasti (ginatresia) nebo v nepřítomnosti dělohy jako takové s aplázií. Bylo vědecky prokázáno, že s malformacemi vnitřních pohlavních orgánů nejčastěji nedochází k narušení puberty a hormonální pozadí se nemění, protože vaječníky plně plní svoji funkci a produkují hormony nezbytné pro tělo. Ginatresia je charakterizována výskytem bolesti v dolní části břicha během menstruace. Při absenci dělohy nejsou detekovány žádné příznaky a jedinou předloženou stížností je úplná absence menstruačního krvácení.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je charakterizována úplnou absencí menstruace u žen, která trvá déle než šest měsíců. Hlavním rysem sekundární amenorey je skutečnost, že v určitém období existoval normální menstruační cyklus, který byl následně z různých důvodů narušen.

Podle statistik se sekundární amenorea vyskytuje u 70 - 80% případů u všech typů amenorey. Více než polovina případů je navíc způsobena chorobami hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému..

Mezi nejčastější patologie, které způsobují sekundární amenoreu, patří:

 • Porucha v hypotalamo-hypofyzárním systému během hubnutí. Významná ztráta hmotnosti je zodpovědná za více než 20% všech případů sekundární amenorey. Častěji než dlouhodobá strava nezpůsobuje žádné změny celkového zdraví, ale tento pocit klame. Na úrovni neuroendokrinního systému dochází k významným posunům, které vedou k narušení funkce vaječníků a poruše reprodukční a menstruační funkce.
 • Psychogenní amenorea. Tísně a její vliv mají nepříznivý účinek nejen na imunitní systém, ale také na hypotalamo-hypofyzární systém. Patologické mechanismy psychogenní nebo nervové amenorey jsou velmi podobné mechanismům amenorey s významným úbytkem hmotnosti. Sekundární amenorea, ke které dochází při vystavení stresu, se vyskytuje asi v 5% případů. Stojí za zmínku, že různé nežádoucí účinky a jevy mohou významně zvýšit riziko psychogenní amenorey. Mezi takové jevy patří represe, války, hladomor, epidemie, kataklyzmy..
 • Hyperprolaktinémie je nejčastější příčinou, která vede k sekundární amenorei. Výskyt hyperprolaktinémie je 25%. Hyperprolaktinémie je patologický stav charakterizovaný zvýšenou hladinou prolaktinu v krvi. Prolaktin, působící na hypofýzu, vede ke snížení produkce gonadotropinů a v konečném důsledku k sekundární amenorei. Stojí za zmínku, že hyperprolaktinémie může často vést ke vzniku mikro- nebo makroadenomu hypofýzy (nádor s benigním průběhem). Také dlouhodobé užívání antipsychotik, úzkosti, gynekologických instrumentálních manipulací může vést k hyperprolaktinemii..
 • Ovariální patologie. Různé vrozené a získané ovariální patologie mohou vést k sekundární amenorei. Ve většině případů jsou onemocnění vaječníků dědičná. Nejběžnější patologií je Stein-Leventhalova choroba, která ve většině případů vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace a neplodnosti.

Laktační amenorea

Děložní amenorea

Děložní amenorea je důsledkem různých traumatických gynekologických výkonů. Děložní amenorea může být způsobena postupy, jako je škrábání výstelky dělohy, použití koagulace (kauterizace tkáně) k zastavení děložního krvácení, endometritida (zánět výstelky dělohy) nebo poporodní nebo pooperační komplikace. Zpravidla se v místě traumatu (intrauterinní synechie nebo Ashermanova choroba) tvoří adhezivní proces. Několik adhezí může vést k částečné nebo úplné obstrukci dělohy. Ve většině případů tyto patologické poruchy nejen vedou k amenorei dělohy, ale také způsobují neplodnost..

Léčba amenorey

Léčba amenorey spočívá ve správné identifikaci a eliminaci příčiny, která vedla k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Volba léčby závisí na věku, typu amenorey, přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění hypotalamo-hypofyzárního systému a na mnoha dalších faktorech.

V závislosti na příčině, která způsobila amenoreu, se používají následující způsoby léčby:

 • korekce hormonálních hladin pomocí léků;
 • léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu;
 • korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí;
 • léčba časné menopauzy.

Korekce hormonálních hladin pomocí léků

Název drogyFormulář vydáníLéčivá látkaMechanismus účinkuZpůsob aplikace
DuphastonPotahované tabletyDydrogesteronSelektivně ovlivňuje endometrium a připravuje ho na normální fungování.Uvnitř 5 mg dvakrát denně, od 11 do 25 dnů cyklu.
KlomifenPilulkyKlomifenSpecifická vazba na estrogenové receptory v hypotalamu a hypofýze, což vede ke zvýšené sekreci hypofyzárních gonadotropních hormonů.Uvnitř 50 mg jednou denně, před spaním.
UtrozhestanKapsleProgesteronZvyšuje produkci hypofyzárních gonadotropních hormonů a podporuje tvorbu normálního endometria.Vybráno samostatně v každém jednotlivém případě.
ParlodelPilulkyBromokriptinBlokuje sekreci prolaktinu. Obnovuje menstruační cyklus a ovulaci.Uvnitř 1,25 mg 2–3krát denně.
CyklodinonPotahované tabletyVýtažek z plodů tyčinky obecnéNormalizuje hladinu pohlavních hormonů. Eliminuje hyperprolaktinemii. Vede k normalizaci poměru gonadotropních hormonů.Uvnitř 1 tableta jednou denně, ráno.

Léčba hormonálních poruch, které způsobují sekundární amenoreu

Hormonální léčba začíná objasněním příčiny sekundární amenorey. Tato příčina je zpravidla neuroendokrinní onemocnění, které přímo nesouvisí s reprodukčním systémem..

Léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu:

 • Nemoci štítné žlázy. Pokud je snížená koncentrace hormonů štítné žlázy v krvi (hypotyreóza), pak se hormonální léčba provádí pomocí syntetických hormonů štítné žlázy (trijodtyronin, tyroxin, štítná žláza). U hypertyreózy (tyreotoxikózy) je terapie zaměřena na snížení produkce hormonů štítné žlázy. V tomto případě se používají tyrostatické léky (thiamazol nebo propylthiouracil). V každém případě je léčebný režim zvolen individuálně na základě výsledků EKG (elektrokardiogramu), laboratorních krevních testů a subjektivních pocitů pacienta. Je třeba poznamenat, že význam při léčbě patologie štítné žlázy je přičítán správné dietní terapii..
 • Syndrom polycystických vaječníků. V případě diagnózy syndromu polycystických vaječníků se uchýlí ke kombinovanému léčebnému režimu. V první fázi je metformin předepisován v dávce 1 000 - 1 500 mg denně. Tento lék je schopen zlepšit citlivost tkání na glukózu. Doba přijetí je 4 - 6 měsíců. Ve druhé fázi, pokud má pacientka touhu otěhotnět, stimuluje se ovulace. Z tohoto důvodu je klomifen předepisován od 5 do 9 dnů cyklu, 50 - 100 mg denně. Klomifen je členem skupiny syntetických antiestrogenů a je schopen zvýšit produkci gonadoliberinu. Gonadoliberin zase vede ke zvýšení produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů, které připravují ovariální folikulární aparát na ovulaci.
 • Nemoci nadledvin.Itsenko-Cushingova choroba nebo hyperplazie kůry nadledvin se léčí reserpinem 1 mg denně po dobu 4 až 6 měsíců. Tento lék inhibuje adrenergní účinek katecholaminů (tkáně těla jsou méně náchylné k adrenalinu a norepinefrinu). Před použitím tohoto léku je oblast hypofýzy předem ošetřena radiační terapií (gama nebo protonová terapie). Pokud léčba není účinná, použije se lék Chloditan, který blokuje produkci hormonů nadledvin. Chloditan je předepsán v dávce 100 - 500 mcg / kg a poté se dávka postupně zvyšuje.

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí se provádí až po identifikaci příčiny, která vedla k primární amenorei. Ve většině případů (až 40%) jsou příčinou primární amenorey poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému.

Hormonální léky se používají pro následující patologie:

 • Malformace pohlavních žláz. Léčba abnormalit vaječníků je obvykle omezena na použití kombinace estrogenů a progestinů (steroidní hormony, které jsou nezbytné k udržení normálního funkčního stavu endometria). Ve většině případů se používá lék Femoston 1/5, který se osvědčil dobře. Tento lék normalizuje hladinu estrogenu a také obnovuje normální průběh menstruačního cyklu. Je třeba poznamenat, že korekce hormonálního pozadí během gonadální dysgeneze se provádí až po genetickém stanovení karyotypu (stanovení úplné sady chromozomů). Pokud karyotyp obsahuje mužský chromozom Y, provede se oboustranná ooforektomie (odstranění vaječníků). Bylo zjištěno, že přítomnost chromozomu Y v ženském karyotypu ve většině případů vede k malignímu nádoru vaječníků. Tato operace by měla být provedena před 20 - 22 lety.
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Přítomnost funkčních poruch hypotalamo-hypofyzárního systému vede k hypogonadismu. Hypogonadismus zase vede ke zpožděnému sexuálnímu vývoji. Aby kompenzovali tyto poruchy, uchylují se k hormonální substituční terapii. Lékař zvolí nezbytný léčebný režim pro každý jednotlivý případ. Monoterapie (léčba jedním léčivem) s estrogeny nebo kombinací estrogenů a progestinů je obvykle volbou.

Léčba časné menopauzy

Důsledky amenorey

Je třeba si uvědomit, že samotná amenorea nemůže vést k různým závažným poruchám v těle, slouží pouze jako důsledek patologie. Důvod, který vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace, může také narušit reprodukční funkci, vést k osteoporóze se sekundární amenoreou nebo opožděnou pubertou v případě porušení produkce gonadotropních hormonů nebo s abnormalitami vývoje vaječníků.

Mezi nejčastější důsledky, které se vyskytnou u amenorey, patří:

 • neplodnost;
 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • hirsutismus;
 • obezita;
 • vegetativní poruchy.

Neplodnost

Porušení reprodukční funkce lze pozorovat u předčasné nebo normální menopauzy, s nitroděložními synechiemi, se syndromem polycystických vaječníků, se syndromem vyčerpání vaječníků. Neplodnost je také důsledkem různých endokrinních onemocnění nebo s abnormalitami ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech může nouze vést k neplodnosti.

Příčinou neplodnosti je neschopnost vaječníků produkovat hormony, které by mohly udržovat normální menstruační cyklus a ovulaci. Tato situace je charakterizována anovulací (bez ovulace). Je třeba poznamenat, že ve většině případů je neplodnost léčitelná, protože eliminace příčiny amenorey vede k normalizaci menstruačního cyklu, stejně jako k obnovení reprodukční funkce..

Osteoporóza

Ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění, při kterém jsou poškozeny arteriální cévy. Tato patologie ve většině případů vzniká z dyslipidemie, při které dochází ke zvýšenému obsahu nízkých a velmi nízkých lipidů v krvi a ke snížení koncentrace lipidů s vysokou hustotou. Během složitých procesů se cholesterol může hromadit ve stěnách tepen, což vede k zablokování lumen cévy.

Ateroskleróza může být důsledkem obezity, psychoemotionálního stresu, fyzické nečinnosti (sedavý životní styl) a je také velmi často pozorována v období před a po menopauze. Postižení cév srdce vede ateroskleróza k ischemické chorobě srdeční, dochází k okluzi (zablokování) cév mozku, mozkové ischemii nebo iktu. Je také možné vyvinout suchou gangrénu (nekrózu tkáně) v případě poškození horních nebo dolních končetin.

Hirzutismus

Obezita

Vegetativní poruchy

Vegetativní poruchy se vyskytují v případě sekundární amenorey v postmenopauzálním období nebo při syndromu plýtvání vaječníky.

Autonomní příznaky jsou charakterizovány:

 • návaly horka;
 • pocit srdečního rytmu (pocit srdečního rytmu je charakterizován jako pocit rychlého nebo abnormálního fungování vlastního srdce);
 • závrať.
 • Nadměrné pocení.
 • brnění a necitlivost končetin.
 • bolest hlavy;
 • žal.
Tyto změny jsou pozorovány v důsledku snížení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky, které částečně regulují práci různých orgánů a tkání. Pokud hladina estrogenu klesá, přestávají orgány, které obsahují receptory pro estrogen, normálně fungovat (nervový systém, kardiovaskulární systém, urogenitální aparát, mléčné žlázy, kosti, kůže) a jsou v nich pozorovány poruchy..

Sekundární amenorea

Sekundární amenoreou se rozumí absence menstruace u ženy v reprodukčním věku po dobu 6 měsíců nebo déle, s výhradou nástupu menarché a vyloučení těhotenství a laktace. Nejběžnější příčinou sekundární amenorey je hypotalamická dysfunkce, která se vyskytuje v 35% případů. Kromě toho je sekundární amenorea způsobena chorobami hypofýzy (19%), sníženou funkcí vaječníků (10%), syndromem polycystických vaječníků (30%) a lézemi dělohy (5%). Mezi vzácné příčiny sekundární amenorey patří hyperkortizolismus, hypotyreóza, nádory vaječníků a nadledvin.

Sekundární amenorea způsobená hypotalamickou dysfunkcí je obvykle spojena se snížením frekvence a amplitudy pulzního generátoru GnRH, což je následkem úbytku hmotnosti, špatné výživy, stresu, zvýšeného cvičení nebo kombinace výše uvedeného. Příkladem takové kombinace může být kolektivní obraz moderní dívky, která ve snaze dodržovat přijaté standardy krásy začíná dodržovat nejpřísnější diety, cvičit v tělocvičně a kombinovat vysokoškolské studium s prací..

Infiltrační onemocnění hypotalamu (lymfom, histiocytóza) může vzácně vést k sekundární amenorei. Hypotyreóza, projevující se sekundární amenoreou, je s největší pravděpodobností způsobena poruchami produkce GnRH, protože její produkce úzce souvisí s produkcí TRH.

Jedinou nejčastější příčinou sekundární hypofýzy je hyperprolaktinémie způsobená prolaktinomem (18% případů). Další onemocnění hypofýzy vedoucí k sekundární amenorei, jako je prázdná sella turcica, Sheehanův syndrom a Cushingova choroba, se vyskytují v méně než 1% případů.

Hyperprolaktinémie

Během menstruačního cyklu se plazmatické hladiny prolaktinu pohybují od 5 do 27 ng / ml. K získání nejvhodnějších hodnot prolaktinu by se neměly odebírat vzorky krve ihned po probuzení pacienta nebo po provedení jakéhokoli postupu. Prolaktin se vylučuje v pulzech s frekvencí 14 pulzů denně v pozdní folikulární fázi, až 9 pulzů denně v pozdní luteální fázi. Kromě toho dochází denně ke kolísání sekrece prolaktinu, takže nejnižší hladina prolaktinu je pozorována ihned po probuzení. Zvýšení sekrece prolaktinu začíná jednu hodinu po usnutí a během spánku se stále zvyšuje. Vrchol sekrece nastává mezi 5 a 7 hodinou ráno. Obecně je hladina prolaktinu v krevním séru velmi citlivá na širokou škálu faktorů, které mohou způsobit přechodnou hyperprolaktinémii, a proto je kromě adekvátní přípravy pacienta na krevní test vždy nutné znovu stanovit hladinu prolaktinu v případě detekce zvýšených hodnot.

Inhibitory produkce prolaktinu

 • dopamin;
 • kyselina gama-aminomáselná;
 • kyselina pyroglutamová;
 • somatostatin.

Stimulanty produkce prolaktinu

 • Beta endorfin.
 • 17-beta etradiol.
 • Enkefaliny.
 • GnRH.
 • Histamin.
 • Serotonin.
 • Látka P.
 • Hormon uvolňující thyrotropin.
 • Vasoaktivní intestinální peptid.

Fyziologické podmínky

 • Anestézie.
 • Syndrom prázdného tureckého sedla.
 • Idiopatické vylepšení.
 • Styk.
 • Chirurgie a poranění hrudníku (popáleniny, opary, perkuse hrudníku).
 • Laktace.
 • Stimulace bradavek.
 • Těhotenství.
 • Poporodní období (1 až 7 dní).
 • Spát.
 • Stres.

Poruchy hypotalamu

 • Nádory různé histogeneze.
 • Neurotuberkulóza.
 • Sarkoidóza.

Poruchy hypofýzy

 • Akromegalie.
 • Addisonova nemoc.
 • Kraniofaryngiom.
 • Cushingův syndrom.
 • Hypotyreóza.
 • Histocytóza.
 • Metastatické nádory (zejména plic a prsu).
 • Několik endokrinních neoplazií.
 • Nelsonův syndrom.
 • Adenom hypofýzy.
 • Podávání hormonu uvolňujícího thyrotropin.

Metabolické poruchy

 • Ektopické produkty (hypernefrom, bronchogenní sarkom).
 • Cirhóza jater.
 • Selhání ledvin.
 • Léky.
 • Methyldopa.
 • Antidepresiva.
 • Cimetidin.
 • Antagonisté dopaminu (fenothiaziny, thioxanthiny, butyrofenon, prokainamid, metaklopramid atd.).
 • Estrogeny.
 • Opiáty.
 • Reserpine.
 • Sulpiridy.
 • Verapamil.

Narušení normálního ovulačního menstruačního cyklu způsobené hyperprolaktinemií je způsobeno účinkem prolaktinu na vaječníky a hypotalamo-hypofyzární systém, který se projevuje: snížením počtu buněk granulózy ve folikulích a snížením příjmu FSH; inhibice produkce 17 beta estradiolu buňkami granulózy; nedostatečná luteinizace a předčasná regrese žlutého tělíska, stejně jako potlačení uvolňování GnRH.

Přestože přítomnost galaktorey naznačuje hyperprolaktinémii, 50% žen s výtokem z bradavek má normální hladinu prolaktinu. S největší pravděpodobností tyto ženy měly přechodné zvýšení hladin prolaktinu, což způsobilo galaktoreu, která pokračuje navzdory normalizaci hladin prolaktinu. To je situace pozorovaná u kojících matek, které po zavedení laktace nadále produkují mléko s normální hladinou prolaktinu. Pro co nejpřesnější stanovení klinické situace se však důrazně doporučuje nezanedbávat provádění opakovaných testů..

Přibližně třetina žen s galaktoreou má normální menstruační cyklus, zatímco v 66% případů není hyperprolaktinémie doprovázena galaktoreou, což může být způsobeno nedostatečným vystavením estrogenu nebo progesteronu mléčné žláze. Bylo zjištěno, že u pacientů s galaktoreou a amenoreou ve dvou třetinách případů je zjištěna hyperprolaktinémie a u jedné třetiny této skupiny žen je diagnostikován adenom hypofýzy..

Hladiny prolaktinu u pacientů s velkými mikroadenomy a makroadenomy hypofýzy mohou být vyšší než 100 ng / ml. Hladiny prolaktinu však mohou být nižší u malých mikroadenomů nebo jiných supraselárních lézí, které na rentgenových paprskech často nejsou viditelné..

Nejinformativnější metodou pro diagnostiku adenomů hypofýzy je MRI. Tato metoda je zvláště vhodná u žen s podezřením na hypofýzový adenom, které plánují těhotenství, protože přítomnost makroadenomů nebo jiných sellar-supraselárních formací může vést ke komplikacím během těhotenství..

Microadenoma

Mikroadenom hypofýzy se také nazývá laktotrofní hyperplazie. Jeho velikost obvykle nepřesahuje 1 cm, vyznačuje se benigním průběhem a roste velmi pomalu.

Podle různých hypotéz je tvorba mikro- a makroadenomů hypofýzy usnadněna snížením koncentrace dopaminu v portálním systému hypofýzy z různých důvodů. Mikroadenomy se zřídka vyvinou v makroadenomy, nicméně je třeba pacientku varovat, aby v případě častých bolestí hlavy a poškození zraku naléhavě navštívila lékaře.

Makroadenomy hypofýzy mají obvykle průměr více než 1 cm. Pokud jsou detekovány makroadenomy, je nutné vyšetřit na přítomnost patologické sekrece jiných tropních hormonů. Příznaky makroadenomu hypofýzy jsou nejčastěji silné bolesti hlavy, změny zorných polí, zřídka úplná ztráta zraku. V případě diagnózy makroadenomu hypofýzy musí pacient konzultovat neurochirurga, aby vyřešil problém nutnosti chirurgické léčby.

Mikroadenomy obvykle nezpůsobují žádné komplikace během těhotenství, zatímco ženy s makroadenomy hypofýzy by měly být pečlivě sledovány, protože v průměru v 20% případů mají makroadenomy hypofýzy během těhotenství tendenci růst..

Dalšími příčinami hyperprolaktinémie mohou být hypotyreóza, která se vyvíjí v důsledku hyperplazie tyreotropů. Substituční léčba hormony štítné žlázy obvykle vede u těchto pacientů k normalizaci hladin prolaktinu.

Hyperprolaktinemie je detekována u 20–75% žen s chronickým selháním ledvin. Na pozadí hemodialýzy se hladina prolaktinu normalizuje, avšak transplantace ledvin vede k normalizaci sekrece prolaktinu..

Na pozadí hyperandrogenismu geneze nadledvin se může objevit hyperprolaktinémie. Předpokládá se, že je to způsobeno zvýšenou sekrecí ACTH. Terapie hyperprolaktinémie sleduje řadu cílů: snížení úrovně sekrece prolaktinu, obnovení normálního mentálního cyklu, zmenšení velikosti nádoru v diagnostice adenomu hypofýzy a prevence osteopenie v důsledku stavu nedostatku estrogenu vyvolaného hyperprolaktinemií. Agonisté dopaminu se používají k léčbě hyperprolaktinémie, z nichž jedním je bromokriptin. Bromokriptin zvyšuje koncentraci dopaminu, což vede ke snížení sekrece prolaktinu. Pro obnovení normálního menstruačního cyklu se obvykle předepisuje bromokriptin v dávce 2,5 - 3,75 mg denně (1/2 tab. 2-3krát denně), v případě potřeby lze dávku zdvojnásobit. Léčba pokračuje, dokud se menstruační cyklus normalizuje. Aby se zabránilo relapsům, léčba pokračuje několik menstruačních cyklů. Mezi nejčastější nežádoucí účinky léčby bromokriptiny patří: nevolnost, zvracení, sucho v ústech, zácpa, bolesti hlavy a závratě. V případě těhotenství během užívání bromokriptinu je lék zrušen.

Kromě bromokriptinu k léčbě hyperprolaktinémie je možné použít i jiné léky, jako je pergolid, kabergolin, metergolin atd..

Syndrom prázdného tureckého sedla

Syndrom prázdného tureckého sedla může také způsobit sekundární amenoreu. Tento patologický stav nastává v důsledku akumulace mozkomíšního moku v cisternách pia mater, které jsou zase vtlačeny do hypofýzy. Tato „deprese“ vede ke stlačení a následné atrofii hypofýzy, což se projevuje hypopituitarismem a v důsledku toho amenoreou. Syndrom prázdného tureckého sedla lze diagnostikovat pomocí MRI nebo CT mozku. Je také nutné měřit hladiny tropických hormonů v krvi, aby bylo možné zvolit adekvátní substituční terapii..

Sheehanův syndrom

Vývoj dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému po masivním porodnickém krvácení se nazývá Sheehanův syndrom. Během těhotenství se objem hypofýzy přibližně zdvojnásobí. Na pozadí zvětšení velikosti hypofýzy a charakteristik průtoku krve v portálním systému se hypofýza během těhotenství stává obzvláště citlivou na ischemii způsobenou krvácením a poklesem krevního tlaku.

S rozvojem Sheehanova syndromu lze detekovat širokou škálu variant hypofyzární nedostatečnosti. Narušení sekrece tropních hormonů se projevuje již v poporodním období a je vyjádřeno absencí laktace, narušením růstu vlasů, špatným hojením ran a svalovou slabostí.

Jedním z optimálních testů pro diagnostiku Sheehanova syndromu je test, jehož podstatou je intravenózní podání 100 mg hormonu uvolňujícího thyrotropin a stanovení hladiny prolaktinu bezprostředně po podání TRH a po 30 minutách. Poměr indexu prolaktinu 30 minut po injekci k počáteční hodnotě by měl být větší než 3. Pokud je tento poměr porušen, měla by taková žena podstoupit úplné vyšetření, aby zjistila panhypopituitarismus.

Nejčastěji u Sheehanova syndromu trpí přední lalok hypofýzy a často jsou postiženy také střední a zadní laloky. Pitevní studie u žen s tímto onemocněním odhalily atrofii a jizevnaté změny v neurohypofýze u 90%.

Je zřejmé, že léčba Sheehanova syndromu je zaměřena na nahrazení funkce hypofýzy po podrobné identifikaci nedostatku tropních hormonů.

Ovariální příčiny sekundární amenorey

Příčinou sekundární amenorey v 10% případů může být poškození vaječníků. Ztráta folikulárního aparátu vaječníků před 40. rokem věku se nazývá syndrom předčasného selhání vaječníků. V důsledku nepřítomnosti folikulárního aparátu se vyvíjí hypoestrogenémie, která vede ke zvýšené produkci FSH hypofýzou. Pro stanovení diagnózy předčasného selhání vaječníků je tedy nutné měřit hladinu FSH a estradiolu; diagnózu potvrdí vysoké hodnoty FSH s nízkou hladinou estradiolu. K posouzení stavu vaječníků je vhodné doplnit vyšetření pacienta ultrazvukovým vyšetřením.

Genetické abnormality v pohlavních chromozomech jsou jednou z příčin předčasného selhání vaječníků. Ačkoli se u většiny pacientů s takovými posuny rozvine ovariální dysfunkce před pubertou, některé ženy mohou menstruovat několik let, než se úplně vyčerpají z folikulárního aparátu. V tomto ohledu je u všech žen, u kterých je syndrom předčasného selhání vaječníků detekován před 30. rokem věku, nutné provést karyotypové studie zaměřené na identifikaci chromozomálních abnormalit..

Další příčinou předčasného selhání vaječníků mohou být autoimunitní procesy. Vzhled protilátek proti ovariální tkáni lze pozorovat u žen s polyglandulárními autoimunitními endokrinními chorobami (hypoparatyreóza, Addisonova choroba, hypotyreóza, diabetes mellitus). Jednou z nejvíce studovaných autoimunitních lézí vaječníků je poškození vaječníků u myasthenia gravis. U myasthenia gravis se v krvi objevují protilátky proti acetylcholinovým receptorům, které vedou k neuromotorickým poruchám, stejně jako protilátky proti FSH receptorům, což se projevuje rychlým zastavením vývoje folikulů, což nakonec vede k předčasnému vyčerpání vaječníků..

Poškození vaječníků může být také způsobeno chemoterapií (zejména cyklofosfamidem), radiační terapií, klínovou resekcí vaječníků a také infekcí (infekční paratitida, pyovar).

Specifická léčba předčasného selhání vaječníků neexistuje. Ženy s tímto onemocněním mají vysoké riziko vzniku osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění v důsledku hypoestrogenismu, proto je hormonální substituční léčba jediným způsobem, jak těmto komplikacím předcházet..

Řešení problémů s reprodukcí u těchto žen by mělo být prováděno pomocí oplodnění in vitro pomocí náhradního vajíčka.

Další častou příčinou amenorey je syndrom polycystických vaječníků a nadprodukce androgenů různého původu. Více podrobností o těchto patologických stavech bude pojednáno v samostatné kapitole..

Příčiny sekundární amenorey v děloze

Jednou z nejčastějších příčin sekundární amenorey dělohy je Ashermanův syndrom. Vyznačuje se tvorbou jizevnaté tkáně v děložní dutině, která narušuje růst endometria a díky vyhlazení dutiny brání menstruaci. Tento syndrom je nejčastěji důsledkem nadměrného škrábání stěn děložní dutiny v důsledku předčasného ukončení těhotenství na pozadí endometritidy. V tomto ohledu je třeba při stanovení diagnózy věnovat velkou pozornost sběru anamnézy. Rutinně používaným diagnostickým testem je Ashermanův syndrom, což je jmenování estrogenů (mikrofollin) v dávce 100 mikrogramů denně po dobu 15 dnů, po nichž následuje užívání progesteronu, například duphastonu, 1 tableta dvakrát denně po dobu 10 dnů. Absence menstruace po ukončení příjmu progesteronu po dobu 3–5 dní a přítomnost tenkého endometria během ultrazvukového vyšetření umožňuje s velkou jistotou předpokládat, že tato žena má Ashermanův syndrom. Konečnou diagnózu lze provést pomocí hysterosalpingografie a / nebo hysteroskopie.

Typickou léčbou Ashermanova syndromu je chirurgická disekce nitroděložních synechií s následnou prodlouženou stimulací endometria estrogeny. Je důležité si uvědomit, že u některých žen, které otěhotní po léčbě Ashermanova syndromu, se může vyvinout placentární defekt ve formě placenty accreta.

Algoritmus pro diagnostiku sekundární amenorey

Než začnete hledat důvod absence menstruace, prvním krokem je vyloučení těhotenství. Po pečlivě shromážděné anamnéze je možné navrhnout další plán vyšetření pacienta. V případě, že nástupu amenorey předcházel potrat, je třeba nejprve vyloučit Ashermanův syndrom. Dále je nejlogičtější provést ultrazvukovou studii, ve které můžete zjistit velikost dělohy, stav endometria, velikost vaječníků a stav folikulárního aparátu. V další fázi je nutné a dostatečné stanovit čtyři hormony: FSH, estradiol, prolaktin a TSH. V závislosti na získaných výsledcích je možné s vysokou pravděpodobností určit úroveň a povahu poruch, které vedly k amenoree.

 • Vysoké hladiny prolaktinu - hyperprolaktinémie.
 • Vysoké hladiny TSH - hypotyreóza; nízké hladiny TSH - hypertyreóza.
 • Vysoké hladiny FSH; nízký estradiol - poškození vaječníků.
 • Normální nebo nízký FSH a nízký estradiol jsou poruchy hypotalamu a hypofýzy.

Pokud jsou zjištěny klinické příznaky hyperandrogenemie (hirsutismus, akné), je třeba vyšetřit hladinu testosteronu a DHEA-S v krvi, aby se určil zdroj produkce androgenu, protože významné zvýšení androgenů může způsobit sekundární amenoreu. Tomuto problému se budeme podrobněji věnovat v samostatné kapitole..

Je zřejmé, že léčba sekundární amenorey by měla být zaměřena na odstranění příčin, které ji způsobily, a obnovení normálního menstruačního cyklu. Objektivně vzato je léčba amenorey paliativní, s výjimkou případů amenorey způsobené stresem, nadměrným cvičením nebo úbytkem hmotnosti. I takový, na první pohled jednoduchý problém, jako je hyperprolaktinémie (nikoli v případě přítomnosti hypofyzárního makroadenomu), má ve skutečnosti pouze dočasné řešení, protože hladina prolaktinu snížená léky s vysokou pravděpodobností se může znovu vrátit na předchozí vysoké hodnoty, což ženu dlouhodobě odsoudí, až do menopauzy, přerušované užívání agonistů dopaminu.

Ovariální a děložní formy amenorey jsou obecně neperspektivní ve vztahu k terapii

Obecně lze rozlišit dva přístupy k léčbě amenorey: první - léčba je zaměřena na implementaci reprodukční funkce a druhá - zaměřená na obnovení pravidelného menstruačního cyklu. „Ideologie“ prvního přístupu jako celku spočívá v indukci ovulace, rozvoji a udržení těhotenství. Ve druhém případě lze obnovení normálního menstruačního cyklu v zásadě uskutečnit také indukcí ovulace, a to jak etiotropní léčbou, tak použitím induktorů ovulace, avšak účinnost takové terapie je nejčastěji dočasná. Založený cyklus se začíná narušovat a nakonec jsou jediným prostředkem jeho regulace perorální antikoncepce..

Všechny informace slouží pouze pro informační účely. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, musíte se poradit s odborníkem.

K udržení reprodukčního zdraví musí žena věnovat náležitou pozornost svému hormonálnímu pozadí. Abyste pochopili, co se stane s hormony před menstruací, musíte vědět, jak se v těle produkují a fungují různé chemické prvky..