Amenorea

Amenorea - absence menstruace po dobu 6 měsíců nebo déle. Amenorea není nezávislá diagnóza, ale znamení, které naznačuje anatomické, biochemické, genetické, fyziologické nebo duševní poruchy.

Když dívka dosáhne 16 let a nemá menstruaci, může mít primární amenoreu. Když žena, která má menstruaci, ale vynechá ji třikrát po sobě, má sekundární amenoreu. Amenorea se vyskytuje za určitých okolností, včetně těhotenství, laktace (laktační amenorea) a menopauzy.

Sekundární amenorea je častější než primární amenorea.

Příčiny výskytu

Primární amenorea může být způsobena:

 • dysgeneze pohlavních žláz (nedostatečný vývoj pohlavních žláz);
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom (vede k rozvoji amenorey u 1 z 2 500 novorozených dívek);
 • vrozený hypopituitarismus;
 • intrauterinní malformace orgánů reprodukčního systému (například infekce vaginálního kanálu);
 • nádory centrálního nervového systému, zejména oblast hypotalamus-hypofýza;
 • psychoemoční silný stres;
 • nesprávná, nedostatečná výživa teenagera;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Sekundární amenorea je obvykle způsobena:

 • syndrom rezistentního ochuzeného vaječníku (to je hlavní příčina této patologie);
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • získaný hypopituitarismus;
 • vyhublost (podváha) nebo naopak obezita ženy;
 • nemoci orgánů endokrinního systému ve stadiu dekompenzace.

Z určitých důvodů jsou v těle ženy narušeny procesy syntézy a uvolňování ženských pohlavních hormonů do krve, a proto je narušen menstruační cyklus až do absolutní absence menstruace.

Klasifikace

Pokud je přeloženo doslovně z řeckého jazyka, pak tato nemoc znamená popření - „měsíc“ a „tok“. Jednoduše řečeno, jedná se o absenci menstruace u žen. Ale tato nemoc se nazývá nejen nepřítomnost menstruace, ale prodloužená nepřítomnost, která přesahuje období šesti měsíců, u těch zástupců spravedlivé poloviny, kteří jsou starší než šestnáct let, ale pod čtyřicet pět. Toto onemocnění ukazuje, že v ženském těle došlo k nějaké poruše. Mezi tyto poruchy patří emoční stres, psychologický stav a biochemické procesy..

V závislosti na příčině a mechanismu vývoje se rozlišují odrůdy:

 1. Falešná amenorea. Tento typ lze připsat například tehdy, když proces menstruace probíhá normálně, ale z nějakého důvodu krev neopouští tělo. Může to být například jakákoli vrozená patologie, stejně jako odchylky získané v procesu života. Zarůstající panenská blána nebo pochva jsou toho nápadným příkladem. Tady mluvíme o získaných mechanických překážkách. Některé abnormality lze diagnostikovat pouze ultrazvukem, v každém případě je zde definováno slovo „mechanické“.
 2. Pravá amenorea je absence měsíčního cyklu u dívek. Zde se projevuje nepřítomnost menstruačního cyklu, ale bez viditelných hormonálních známek a změn v reprodukčním systému. Schopnost ženy otěhotnět je zcela ztracena.
 3. Fyziologické amenorei se říká absence cyklu v důsledku různých věkových odchylek. Odchylky mohou nastat jak během dospívání organismu, tak po jeho skončení se nemoc může projevit a sama skončit. Zde už nemluvíme o nemoci, protože je to zcela normální. Některé ženy například ztrácejí schopnost kojit během kojení. Nebo po těhotenství, zatímco se tělo zotavuje.
 4. Patologická amenorea je nejzávažnějším typem amenorey. Tady mluvíme o poruše v těle. V tomto případě může být plodnost zcela ztracena. Nejčastěji se to děje u těch dívek, které nikdy neměly měsíční cyklus, tj. Mladé nebo naopak ženy ve středním věku. Porušení je funkční i organické.

Příznaky

Hlavními příznaky jakéhokoli typu amenorey jsou úplná absence menstruace a neschopnost otěhotnět, tj. Neplodnost. Existuje také řada doprovodných znaků:

 • nedostatek menstruace
 • ztráta schopnosti otěhotnět
 • autonomní dysfunkce (nadměrné pocení, bušení srdce)
 • obezita (asi u 40% pacientů)
 • známky arogance, poruchy funkce štítné žlázy nebo nadledvin
 • známky nadbytku androgenů - mužské pohlavní hormony (zvýšená mastnost pokožky, akné, nadměrný růst vlasů).

Sekundární amenorea u 4 z 5 pacientů je doprovázena vazomotorickými poruchami, poruchami nervového systému (podrážděnost, špatná nálada), sníženým pohlavním stykem, bolestivostí v oblasti genitálií při pohlavním styku. Pro primární formu této patologie nejsou takové příznaky typické..

U některých onemocnění jsou pro ně charakteristické specifické klinické příznaky. Zejména:

 • nádory, které produkují velké množství mužských pohlavních hormonů, se projevují hirsutismem (nadměrný růst vlasů ženského těla);
 • hyperprolaktinemie (zvýšená koncentrace prolaktinu v krvi) je doprovázena odtokem mléka z mléčných žláz (to se nazývá „galaktorea“);
 • Syndrom Shereshevsky-Turner se vyznačuje zvláštním vzhledem pacientky, jejím nízkým vzrůstem atd....

U žen trpících syndromem polycystických vaječníků je docela pravděpodobné spontánní obnovení reprodukční funkce - ovulace se objeví sama, pacientka otěhotní. Stává se to u 1–2 žen z 20, a to i při dlouhé anamnéze onemocnění..

Diagnostika

Je možné nezávisle určit důvody absence menstruace pouze v případě fyziologických procesů - poporodní (s kojením) amenoreou, během těhotenství, menopauzy nebo dokonce v dětství. V opačném případě to může zjistit pouze odborník a pouze po vážném a často nákladném vyšetření. Následující je téměř vždy hotové..

 • Hormonální testy na amenoreu. Nejprve je možné studovat pohlaví (estrogeny, gestageny, androgeny, stejně jako hormony hypofýzy a hypotalamu (LH, FSH, prolaktin), štítné žlázy (TSH, T3, T4), nadledvin (kortizol, DHEA). "Rezerva" oocytů.
 • Ultrazvuk malé pánve. Studie pomáhá identifikovat malformace, hromadění tekutin v děložní dutině (například při zúžení cervikálního kanálu), já také funkci vaječníků v amenorei.
 • CT nebo MRI. Provádí se za účelem určení struktury hypofýzy, identifikace jejích nádorů.
 • Karyotypizace. Metoda pro stanovení genetických údajů o osobě, například, která se nachází v buňkách, je XX, XY nebo pouze jeden chromozom X.
 • Laparoskopie. Pro účely diagnostiky se provádí méně často, protože se jedná o invazivní postup. Během provádění je možné odebrat část tkání k jejich následnému vyšetření..
 • Hysteroskopie. Provádí se k odstranění mechanické překážky v cestě menstruační krve, například s adhezí v děložní dutině (Ashermanův syndrom), zúžením nebo nadměrným růstem děložního čípku.
 • Funkční zkoušky. Jejich podstata spočívá ve skutečnosti, že do krve je vstřikován koncentrát hormonů (FSH, LH nebo estrogeny) a poté je sledována reakce těla, podle které lze posoudit úroveň poškození.
 • Další specialisté. Pro další diagnostiku jsou často nutná vyšetření oftalmologa, neurologa, endokrinologa, terapeuta.

U sekundární amenorey jsou důležité obecné testy - krev, moč, biochemické. Můžete tedy vyloučit metabolická onemocnění (například diabetes mellitus), chronické zánětlivé procesy.

Kromě obecného a zvláštního vyšetření je důležité studovat výšku, váhu, typ těla, povahu menstruační funkce, než se objeví problémy. Mnoho patologií, které se vyznačují amenoreou, mají zjevné fenotypové projevy (vnější). Například eunuchoidní postava (vysoká, dlouhé paže a nohy) nebo tendence k nadváze a krátké.

Jak zacházet s amenoreou?

Úspěch léčby v první řadě závisí na patologii, která způsobila amenoreu. Léčba je velmi často neúčinná, zejména v případech primární amenorey. Pokud je amenorea způsobena organickou příčinou, jako je nádor nebo adenom, je indikována chirurgická léčba. K obnovení spojení mezi hypofýzou a vaječníky se provádí hormonální terapie. U všech typů amenorey se doporučuje obecná posilovací léčba, včetně vitamínů a fyzioterapie.

V závislosti na příčině, která způsobila amenoreu, se používají následující způsoby léčby:

 • korekce hormonálních hladin pomocí léků;
 • léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu;
 • korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí;
 • léčba časné menopauzy.

Užívání léků

Je třeba si uvědomit, že korekce hormonálního pozadí se provádí až po 6 měsících úplné absence menstruace a pouze po konzultaci s gynekologem. Léčebný režim také závisí na touze ženy v budoucnu otěhotnět. Dnes existuje široká škála různých syntetických a přírodních přípravků, které jsou schopné obnovit hormonální hladinu a normalizovat menstruační a reprodukční funkce..

Název léčiva a mechanismus účinkuZpůsob aplikace
Cyklodinon. Normalizuje hladinu pohlavních hormonů. Eliminuje hyperprolaktinemii. Vede k normalizaci poměru gonadotropních hormonů.Uvnitř 1 tableta jednou denně, ráno.
Duphaston. Selektivně ovlivňuje endometrium a připravuje ho na normální fungování.Uvnitř 5 mg dvakrát denně, od 11 do 25 dnů cyklu.
Parlodel. Blokuje sekreci prolaktinu. Obnovuje menstruační cyklus a ovulaci.Uvnitř 1,25 mg 2–3krát denně.
Klomifen. Specifická vazba na estrogenové receptory v hypotalamu a hypofýze, což vede ke zvýšené sekreci hypofyzárních gonadotropních hormonů.Uvnitř 50 mg jednou denně, před spaním.
Utrozhestan. Zvyšuje produkci hypofyzárních gonadotropních hormonů a podporuje tvorbu normálního endometria.Vybráno samostatně v každém jednotlivém případě.

Léčba hormonálních poruch, které způsobují sekundární amenoreu

Hormonální léčba začíná objasněním příčiny sekundární amenorey. Tato příčina je zpravidla neuroendokrinní onemocnění, které přímo nesouvisí s reprodukčním systémem..

Léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu:

 • Syndrom polycystických vaječníků. V případě diagnózy syndromu polycystických vaječníků se uchýlí ke kombinovanému léčebnému režimu. V první fázi je metformin předepisován v dávce 1 000 - 1 500 mg denně. Tento lék je schopen zlepšit citlivost tkání na glukózu. Doba přijetí je 4 - 6 měsíců. Ve druhé fázi, pokud má pacientka touhu otěhotnět, stimuluje se ovulace. Z tohoto důvodu je klomifen předepisován od 5 do 9 dnů cyklu, 50 - 100 mg denně. Klomifen je členem skupiny syntetických antiestrogenů a je schopen zvýšit produkci gonadoliberinu. Gonadoliberin zase vede ke zvýšení produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů, které připravují ovariální folikulární aparát na ovulaci.
 • Nemoci štítné žlázy. Pokud je snížená koncentrace hormonů štítné žlázy v krvi (hypotyreóza), pak se hormonální léčba provádí pomocí syntetických hormonů štítné žlázy (trijodtyronin, tyroxin, štítná žláza). U hypertyreózy (tyreotoxikózy) je terapie zaměřena na snížení produkce hormonů štítné žlázy. V tomto případě se používají tyrostatické léky (thiamazol nebo propylthiouracil). V každém případě je léčebný režim zvolen individuálně na základě výsledků EKG (elektrokardiogramu), laboratorních krevních testů a subjektivních pocitů pacienta. Je třeba poznamenat, že význam při léčbě patologie štítné žlázy je přičítán správné dietní terapii..
 • Nemoci nadledvin. Itenko-Cushingova choroba nebo hyperplazie kůry nadledvin se léčí reserpinem 1 mg denně po dobu 4 až 6 měsíců. Tento lék inhibuje adrenergní účinek katecholaminů (tkáně těla jsou méně náchylné k adrenalinu a norepinefrinu). Před použitím tohoto léku je oblast hypofýzy předem ošetřena radiační terapií (gama nebo protonová terapie). Pokud léčba není účinná, použije se lék Chloditan, který blokuje produkci hormonů nadledvin. Chloditan je předepsán v dávce 100 - 500 mcg / kg a poté se dávka postupně zvyšuje.

Léčba časné menopauzy

Léčba časné menopauzy se provádí pomocí hormonální substituční terapie. Při léčbě dávají přednost užívání drog spíše přírodního než syntetického původu. Ve většině případů se používá monoterapie estrogenem. Léčba se provádí až do věku přirozené menopauzy. Gynekolog vybírá lék a dávkování individuálně na základě výsledků analýz pohlavních hormonů, hypotalamu a hormonů hypofýzy a pomocí dalších laboratorních a funkčních studií, které pomáhají identifikovat příčinu poruchy. Tato terapie nejen obnovuje menstruační funkce, ale také snižuje riziko autonomních poruch a osteoporózy..

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí se provádí až po identifikaci příčiny, která vedla k primární amenorei. Ve většině případů (až 40%) jsou příčinou primární amenorey poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému.

Hormonální léky se používají pro následující patologie:

 • Malformace pohlavních žláz. Léčba abnormalit vaječníků je obvykle omezena na použití kombinace estrogenů a progestinů (steroidní hormony, které jsou nezbytné k udržení normálního funkčního stavu endometria). Ve většině případů se používá lék Femoston 1/5, který se osvědčil dobře. Tento lék normalizuje hladinu estrogenu a také obnovuje normální průběh menstruačního cyklu. Je třeba poznamenat, že korekce hormonálního pozadí během gonadální dysgeneze se provádí až po genetickém stanovení karyotypu (stanovení úplné sady chromozomů). Pokud karyotyp obsahuje mužský chromozom Y, provede se oboustranná ooforektomie (odstranění vaječníků). Bylo zjištěno, že přítomnost chromozomu Y v ženském karyotypu ve většině případů vede k malignímu nádoru vaječníků. Tato operace by měla být provedena před 20 - 22 lety.
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Přítomnost funkčních poruch hypotalamo-hypofyzárního systému vede k hypogonadismu. Hypogonadismus zase vede ke zpožděnému sexuálnímu vývoji. Aby kompenzovali tyto poruchy, uchylují se k hormonální substituční terapii. Lékař zvolí nezbytný léčebný režim pro každý jednotlivý případ. Monoterapie (léčba jedním léčivem) s estrogeny nebo kombinací estrogenů a progestinů je obvykle volbou.

Lidové léky

V některých případech může být účinná také léčba amenorey lidovými léky. Je však velmi důležité neprovádět takovou terapii bez předchozí dohody s lékařem. Aby léčba pomocí těchto metod přinesla pozitivní výsledek, měli byste přesně vědět, jaká příčina vyvolala nástup amenorey. K léčbě amenorey můžete použít odvar z některých bylin a rostlin. Dobrého efektu lze dosáhnout použitím odvaru listů peckovice několik týdnů po sobě. Musíte vypít vývar před jídlem, dvakrát denně..

Jednou denně se žena může sprchovat čerstvě vymačkaným zelným džusem. Procedura se nejlépe provádí před spaním. Můžete si připravit koupel na nohy přidáním dvou lžící octa, mořské soli a hořčičného prášku do horké vody. Koupel trvající 20 minut se užívá ráno a večer.

Tradiční medicína také doporučuje používat odvar z hřebíčku. Chcete-li jej připravit na 1 litr vody, musíte si vzít 40 květů karafiátu. Směs by měla být do té doby vařena. Až se polovina kapaliny odpaří. Zpočátku se vývar užívá v malých dávkách - třikrát denně, jedna polévková lžíce. Dávka může být později zvýšena..

S amenoreou si můžete také vzít odvar z cibulových slupek. Lze jej připravit vařením vodou zalité slupky na mírném ohni, dokud neztmavne. Pijte vývar dvakrát denně před jídlem, jednu sklenici.

Můžete také vyzkoušet ošetření tampony namočenými v heřmánkovém oleji nebo šípkové šťávě. Tyto tampony jsou vloženy do pochvy v noci..

Laktační amenorea

Jedná se o speciální typ menstruačních nepravidelností, který není patologií, nenaznačuje žádné onemocnění v těle ženy..

Laktační amenorea se vyskytuje během období kojení, ale za povinné podmínky, aby dítě dostávalo výhradně mateřské mléko k jídlu, bez doplňování vodou, doplňky a doplňkovými potravinami, a také při absenci dlouhého období bez krmení (to znamená, že žena krmí dítě na požádání a ačkoli bude 1-2krát během noci).

Neustálé sání mateřského prsu dítětem potlačuje ovulaci v těle, což znamená, že narušuje menstruační cyklus a brání těhotenství. Jedná se o spolehlivý, jednoduchý, bez vedlejších účinků, fyziologický způsob ochrany, jehož účinnost však prudce klesá od okamžiku, kdy jsou do stravy dítěte (po šesti měsících) zavedeny další potravinové výrobky..

Otázky a odpovědi lékaře

1) Ve věku 14 let se moje menstruace zastavila po prudkém úbytku hmotnosti. Přibrala, menstruace se znovu objevila. Teď chci otěhotnět, ale nemůžu. Může to být důsledek amenorey?

 • Každá žena má šanci stát se neplodnou, nemusí to nutně být důsledkem amenorey v minulosti. Další věcí je prudký a bezpříčinný úbytek hmotnosti - může to znamenat přítomnost endokrinních onemocnění, která vám brání v otěhotnění. Pokud nemůžete otěhotnět během jednoho roku pravidelného nechráněného sexu, musíte se poradit s gynekologem..

2) Moje menstruace začala, ale další den se zastavila, poté jsem už měsíc neměla menstruaci. Co by to mohlo být?

 • Proveďte těhotenský test, může to znamenat hrozbu předčasného potratu nebo dysfunkce vaječníků. V každém případě musíte jít ke gynekologovi.

3) Jak dlouho trvá amenorea po porodu?

 • Závisí na tom, zda kojíte; kojící ženy mohou mít menstruační cyklus zpět za 6-8 měsíců a kojící ženy po několika měsících nebo dokonce po roce. To vše je varianta normy..

4) Je mi 38 let, už rok nemám menstruaci. Známky menopauzy se neobtěžují, nechci porodit. Musím být léčen?

 • Je nutné být léčen. Časná menopauza může vést k vážným onemocněním.

5) Mám syndrom polycystických vaječníků. Již několik let jsem neúspěšně léčen na neplodnost s hormony, ale neexistuje žádný účinek, co dělat?

 • S největší pravděpodobností vám bude ukázána chirurgická stimulace ovulace nebo se musíte uchýlit k umělé inseminaci. V každém případě by taktiku léčby měl stanovit váš ošetřující lékař..

6) Je mi 16 let a stále nemám menstruaci. Mohu mít sex?

 • Je to možné, ale je také nutné navštívit gynekologa a zjistit důvod absence menstruace.

7) Může se objevit amenorea z dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce?

 • Ano možná. Jedná se o vzácný vedlejší účinek hormonální antikoncepce, když se objeví syndrom hyperinhibice vaječníků. Je nutné přestat užívat hormony, menstruační funkce se obnoví sama několik měsíců po zrušení.

8) Je možné otěhotnět během laktace, pokud není menstruace?

 • Laktační amenorea je nespolehlivá metoda antikoncepce, takže těhotenství je možné, i když ještě nemáte menstruaci.

Předpověď

Prognóza amenorey u žen po celý život je příznivá. Schopnost otěhotnět a porodit zdravé dítě v budoucnu závisí na typu menstruační nepravidelnosti a také na příčině. S rozvojem základní primární amenorey je prognóza obnovení funkčního stavu reprodukčního systému ženy pochybná.

Vzhledem k tomu, že patologický proces je často doprovázen nevratnými komplikacemi, zejména neplodností dětí, je jediným způsobem, jak může žena otěhotnět a porodit dítě, použití moderních reprodukčních technologií. Jedním z nich je IVF - oplodnění in vitro.

Kdysi jsem si myslel, že to bylo štěstí, když nebyla žádná období. Ukázalo se, že tomu tak ani není. Naopak mám silnou menstruaci a divoké bolesti. Až donedávna čekala na popravu jako na popravu. V takové dny jsem ani nechodil na přednášky. a nedávno mi bylo doporučeno vzít si v předvečer menstruace unispaz. Vypadá to, že v něm není nic, drotaverin (stejný no-spa) a paracetamol. Ale nevěřte tomu, od té doby mě nikdy po celou dobu nebolel žaludek. Hlavní věcí je hádat včas, i když pokud nehádáte, stále to pomůže. Ale budete muset vydržet hodinu.

Amenorea nebo nedostatek menstruace

Amenorea je absence menstruace po několik cyklů. Tato patologie není samostatnou chorobou. Jedná se o syndrom, který se vyskytuje v důsledku poruch nervového a endokrinního systému, což je příznak gynekologických onemocnění. Existují však situace, kdy je amenorea považována za normální variantu..

Důvody vzhledu

Existuje mnoho důvodů, proč menstruace chybí. Tyto zahrnují:

 • Nesprávné fungování vaječníků v důsledku jejich porážky cystami. Výsledkem je, že se vaječníky významně zvětšují a objevuje se řada příznaků: nemožnost těhotenství, zvýšený růst vlasů na těle a končetinách, zvýšení produkce mužských pohlavních hormonů (androgenů);
 • Menopauza v raném věku. Vztahuje se na ženy mladší 45 let. Klinicky je amenorea podobná menopauze;
 • Kojení. Fyziologická amenorea, které čelí každá žena při porodu. Normalizace menstruačního cyklu obvykle nastává nejdříve 3 měsíce;
 • Gestační období je také fyziologickým důvodem a nepředstavuje žádnou hrozbu pro zdraví ženy;
 • Nemoci spojené s poškozením mozku. Nemoci, které způsobují porušení regulační funkce a ve skutečnosti amenoreu. Patří mezi ně: nádory hypofýzy a mozku, trauma, mrtvice a další. Bolesti hlavy, tvorba mléka v mléčných žlázách, přírůstek hmotnosti, celková slabost a malátnost jsou běžné;
 • Brát nějaké léky. Zejména užívání protinádorových, hormonálních, psychotropních léků;
 • Bublinový drift je patologie, při které nedochází k normálnímu vývoji embrya a chorion roste ve formě bublin naplněných kapalinou;
 • Abnormální vývoj ženských pohlavních orgánů a některé vrozené patologie (kojenecké vaječníky nebo děloha). Když se v pochvě objeví bránice (celá panenská blana), dojde k falešné amenorei. Dochází k menstruačnímu krvácení, ale krev nevychází, ale zůstává uvnitř;
 • Porušení hormonální regulace. Problémy s hormony mohou nastat v důsledku nesprávné stravy (strava nebo přejídání), těžkých chronických onemocnění, silné fyzické námahy.

Normální absence menstruace

Kdy je amenorea normální?

 • během těhotenství (těhotenství);
 • během kojení (laktační amenorea);
 • věk před pubertou (do 15-16 let);
 • po menopauze (častěji po 45 letech).

V ostatních případech se amenorea považuje za patologický stav..

Závažnost vývoje

V závislosti na závažnosti existují:

 1. amenorea 1 stupně (děloha je mírně zvětšena, trvání patologického stavu není delší než 12 měsíců);
 2. amenorea 2. stupně (její trvání nepřesahuje 3 roky, 50% žen má vegetativní-vaskulární poruchy). Amenorea stupně 2 je považována za střední;
 3. amenorea 3 stupně (doba trvání patologie je více než 3 roky). Je obtížné léčit a má výrazný klinický obraz.

Je velmi obtížné otěhotnět s amenoreou jakéhokoli stupně.

Druhy vývoje onemocnění

Amenorea může být rozdělena do 2 typů: primární a sekundární amenorea.

 • Primární amenorea je umístěna, pokud se neobjeví po 16 letech. Existuje mnoho důvodů pro tento stav: genetická predispozice, opožděný fyzický a sexuální vývoj, silná fyzická zátěž, anorexie, těžké stresové situace. Primární amenorea je rozdělena na 2 další typy: true a false.
 • Sekundární amenorea je patologie, při které chybí menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle. Vyskytuje se u žen, jejichž věk se pohybuje od 18 do 35 let. Podle statistik je nejčastěji diagnostikována u žen, které mají první menstruaci velmi brzy. Sekundární amenorea je jednou z vážných patologií, protože kvůli ní žena vždy trpí neplodností. Nečekané a náhlé zastavení menstruace může znamenat vážné narušení těla. První věc, kterou je třeba věnovat pozornost: gynekologické, endokrinní a duševní poruchy.

Sekundární amenorea je rozdělena do 3 typů:

 1. hypogonadotropní amenorea;
 2. hypergonadotropní amenorea;
 3. normogonadotropní amenorea.

První typ amenorey je způsoben poškozením hypotalamu a hypofýzy. Hypergonadotropní amenorea je způsobena nesprávnou funkcí vaječníků. Třetí typ je spojen s patologií dělohy (děložní forma amenorey), onemocněním polycystických vaječníků, duševními poruchami, těžkou fyzickou námahou, podvýživou a zvýšením hladiny prolaktinu v krvi.

Klasifikace amenorey

Existuje několik typů amenorey, které se vyskytují z různých důvodů:

 • laktační amenorea;
 • psychogenní amenorea;
 • hypotalamická amenorea;
 • amenorea dělohy;
 • amenorea centrální geneze.
 1. Laktační amenorea je stav, kdy během období kojení chybí menstruace. Je to způsobeno hormonem prolaktinem, který inhibuje nástup ovulace. Průměrná doba laktační amenorey (poporodní amenorea) je 6-12 měsíců. Hodnota se může měnit nahoru i dolů. Pokud mezi krmením neprojde více než 2,5–3 hodiny, prolaktin zpomaluje proces ovulace. Pokud se prodlouží doba mezi krmením, nelze vyloučit uvolnění zralého vajíčka z folikulu a jeho další oplodnění. Těhotenství s amenoreou tohoto typu je nejméně 50%. Laktační amenorea nevyžaduje žádnou léčbu, když hladiny prolaktinu poklesnou v důsledku nepravidelného kojení, menstruace se vrátí. Celý měsíční cyklus lze obnovit do šesti měsíců.
 2. Psychogenní formou je absence menstruace po dobu 6 měsíců nebo déle v důsledku silného psychického stresu (smrt blízkých, vážná nehoda, strach atd.). Psychogenní amenorea se nejčastěji vyvíjí v důsledku dlouhodobého stresu a má jiný název - vězeňská amenorea. V době stresu mozek produkuje endogenní opiáty, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity stresu. A pod jeho působením je narušena práce hypofýzy a hypotalamu (zodpovědný za práci endokrinního systému). Hypofýza je zodpovědná za činnost vaječníků, a když je nefunkční, vaječníky přestanou fungovat. Ošetření provádí gynekolog společně s psychoterapeutem, který studuje příznaky amenorey. Hlavními opatřeními při provádění terapie je eliminace stresových situací, udržování zdravého životního stylu, celodenní spánek a vyvážená strava. Z léků, antidepresiv, mohou být předepsány hormonální léky, ale pouze pokud psychogenní amenorea trvá nejméně šest měsíců a během tohoto období jsou pozorovány změny ve vaječnících.

 3. Hypotalamická forma je onemocnění, které je spojeno s absencí menstruace v důsledku nesprávné funkce hypotalamu. Existuje mnoho důvodů pro poruchu: psychogenní, nutriční, chronické zánětlivé faktory. Ve vzácných případech, kdy u ženy není pozorována menstruace, můžeme hovořit o nádorových novotvarech v hypotalamu. Jedním z hlavních klinických projevů, kromě hlavního příznaku, je nadměrné zvýšení podkožní tukové vrstvy na břiše, stehnech, hýždích a hrudníku. Nedostatek nebo nepřítomnost vlasů v oblasti ohanbí a v podpaží. Existuje nedostatečný vývoj ženských pohlavních orgánů.
  Děložní forma je patologie, při které chybí menstruace v důsledku endometriálních lézí. K tomu může dojít v důsledku vývoje akutních zánětlivých onemocnění, traumatu během porodnické péče nebo potratu, zavedení léků do děložní dutiny nebo infekce vnitřních os cervikálního kanálu. Během druhé menstruační krev nevyteče ven, ale shromažďuje se uvnitř dělohy a poté vejcovody vstoupí do pobřišnice. V tomto případě není narušena práce vaječníků, hypotalamus. Terapie závisí na faktorech, které způsobily amenoreu, a provádí ji výhradně lékař. Když je hrdlo zarostlé, proveďte chirurgické ošetření disekcí adhezí a další prevencí jejich vzniku.
 4. Amenorea centrální geneze se vyskytuje nejčastěji kvůli nepříznivým faktorům prostředí. Pod vlivem psychického traumatu, toxikózy, obtížného těhotenství a porodu dochází k příliš velkému uvolňování endogenních opioidů, které snižují dopamin. Menstruace náhle zmizí. Na tomto pozadí lze pozorovat zvýšenou lítost, migrénu, špatné zapamatování něčeho, zdravotní postižení.

Diagnostika

Pro stanovení diagnózy používá lékař některé diagnostické metody. Nejzákladnějším je těhotenský test..
Laboratorní metody zahrnují:

 • stanovení hladiny hormonu prolaktinu v krvi, jeho normální obsah v plazmě je menší než 20 ng / ml. S jeho zvýšeným obsahem je nutné vyšetřit hypofýzu;
 • definice FSH a LH. U nedostatečně vyvinutých vaječníků bude hladina hormonu stimulujícího folikuly více než 40 Mmu / ml;
 • hladina hormonů štítné žlázy: T4 a TSH;
 • glukóza v krvi.

Instrumentální metody zahrnují laparoskopii. S jeho pomocí je možné nejen diagnostikovat patologii, ale také provádět léčbu (například odstranění cyst u polycystických). Ultrazvuková diagnostika umožňuje identifikovat patologické dutiny ve vaječnících obsahující stěnu a tekutinu.
Rentgenový snímek hlavy vám umožňuje sledovat stav tureckého sedla v případě podezření na nádor hypofýzy. Pro přesnější výsledek se uchýlí k MRI a CT.
Vyšetření gynekologem, který určuje stav endometria dělohy a strukturu dalších reprodukčních orgánů ženy.
Jak otěhotnět s jakoukoli formou onemocnění? Navštivte lékaře a dodržujte všechna jeho doporučení.

Léčba amenorey

Volba metody léčby je dána řadou faktorů. Je třeba vzít v úvahu závažnost a formu, příčinu onemocnění, věk pacienta. Primární a sekundární amenorea se liší v metodách léčby. Ale pro jakýkoli typ patologie je předepsána hormonální terapie k normalizaci práce vaječníků. Proginova, Estrofem, Tsiklomat, Utrozhestan, Dyufaston s amenoreou se rozšířily. Délka léčby závisí na každém jednotlivém případě. U jednoho mohou být hormony předepisovány formou kurzu, u druhého až do věku menopauzy..
Spolu s hormonálními léky mohou být předepsány homeopatické léky (Mastodinon). Kromě toho, že léky normalizují hypotalamo-hypofyzární systém, mají také uklidňující účinek..
Některé formy patologie (laktační amenorea) nevyžadují žádnou léčbu, jiné vyžadují chirurgický zákrok. Podstatou operace je odstranění příčiny komplikace. Například, když se v hypofýze vytvoří nádor, je novotvar nejprve odstraněn neurochirurgem a teprve poté je provedena hormonální terapie. U žen trpících anomáliemi ve vývoji pohlavních orgánů (fúze vnitřních os cervikálního kanálu) je indikována operace k disekci vytvořených adhezí.
Je možné s touto nemocí otěhotnět? Možné události jsou pozitivní, ale je třeba s nimi zacházet

Zapamatovat si! Při nejmenší odchylce od normy je nutné okamžitě vyhledat radu odborníka. Je lepší hrát na jistotu a mít jistotu, že je vše v pořádku, než si myslet, že je vše v pořádku a přispívat k rozvoji patologického procesu.

Tradiční terapie

Léčba amenorey lidovými léky je poměrně kontroverzní možností, ale mnoho žen sdílí skutečně osvědčené rady:

 1. 2 lžíce. lžíce kořen manžety obyčejné nalijte litr vroucí vody, nechte 2-3 hodiny, vypusťte. Pijte odvar v noci, průběh léčby je asi 16-20 dní.
 2. 3 lžíce. Nalijte lžíce petrželky s litrem vroucí vody, nechte 8-10 hodin, vypusťte. Vezměte ½ šálku na prázdný žaludek 2-3krát denně asi měsíc.
 3. Sběr bylin na 2 polévkové lžíce. lžíce: pastýřská kabelka, kořen sametu Amur, lékořice, kopřiva.
  Podlejte vodou (2 litry) a vařte asi 10-15 minut. Vezměte 2-3krát denně na 1 polévkovou lžíci. lžíce.

Amenorea je. Nedostatek menstruace: příčiny, léčba

Amenorea je v moderní gynekologii poměrně častým problémem. Tento termín znamená porušení, při kterém žena nemá měsíční období po několik menstruačních cyklů.

Ve skutečnosti, pokud nedojde k těhotenství a nebude ani menstruace, pak takový stav pacienta znepokojuje, a to z dobrého důvodu. Takové porušení může být způsobeno vlivem mnoha faktorů. Samozřejmě to není považováno za život ohrožující, ale může to znamenat vážná porušení. Jaké jsou důvody této patologie? Na koho byste se měli obrátit o pomoc? Jak vypadá diagnostický proces? Existuje účinná léčba? Odpovědi na tyto otázky budou zajímavé pro mnoho čtenářů..

Obecné informace o menstruaci. Co je amenorea?

Amenorea je specifické porušení menstruačního cyklu, při kterém nedochází k žádné menstruaci. O přítomnosti takové poruchy můžete mluvit, pokud se vaše menstruace zastavila na několik měsíců. Okamžitě je třeba říci, že amenorea není choroba, ale spíše příznak určité nemoci.

Než začnete mluvit o různých selháních, stojí za to si připomenout rysy menstruačního cyklu. Není žádným tajemstvím, že tento proces má několik hlavních fází, které se pravidelně opakují ve stejných časových intervalech. Celý cyklus je regulován pohlavními hormony.

Regulace první části cyklu se provádí pomocí estrogenů, které stimulují vývoj folikulů ve tkáních vaječníku. Tyto stejné biologicky aktivní látky jsou zodpovědné za vývoj endometria dělohy, takže jsou vhodné pro další zavedení vajíčka. Druhá polovina cyklu probíhá pod vlivem progesteronu. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, dojde k odmítnutí endometria, které vychází společně s krví a částicemi zničeného vajíčka - tak se objeví menstruační tok. Po dokončení cyklus začíná znovu, s dozráváním nového folikulu.

Je třeba poznamenat, že menstruační cyklus není regulován pouze pohlavními hormony. Na tomto procesu se podílí také hypotalamo-hypofyzární systém mozku, který uvolněním specifických neurohormonů řídí práci všech žláz s vnitřní sekrecí v lidském těle, včetně vaječníků..

Absence menstruace může být spojena s různými důvody, protože hormonální pozadí závisí na mnoha faktorech vnitřního a vnějšího prostředí, od práce nervového systému a jiných orgánů až po silný stres a špatnou výživu. Ale v každém případě je amenorea výsledkem přítomnosti určitých odchylek.

Klasifikace amenorey

V moderní medicíně samozřejmě existuje několik klasifikačních schémat pro takovou poruchu, v závislosti na příčinách a charakteristikách průběhu onemocnění. V závislosti na původu patologie je obvyklé rozlišovat dva typy:

 • Primární amenorea je stav, při kterém po dosažení puberty úplně chybí menstruace. Jednoduše řečeno, dívky, které měly mít normální menstruační cyklus, to nikdy neměly. Taková porucha je zpravidla diagnostikována u dospívajících ve věku 14 až 17 let. V některých případech absence menstruace naznačuje přítomnost konkrétního onemocnění. V jiných situacích je tento stav zcela normální..
 • Sekundární amenorea je porucha, o které se dá hovořit, pokud se ženská menstruace zastavila na šest měsíců nebo déle. Navíc před nástupem poruchy měla pacientka alespoň jednou normální menstruační cyklus.

Existují také další klasifikační systémy. Například amenorea může být hormonální, psychologická, vyskytující se na pozadí fyzického stresu atd..

Mimochodem, v některých zdrojích jsou často zmiňovány stupně amenorey, což ve skutečnosti odpovídá rozdělení na primární (1 stupeň) a sekundární (2 stupeň) formy postižení.

Hlavní příčiny primární formy amenorey

Okamžitě stojí za to říct, že primární amenorea je ve většině případů zcela normální fyziologický stav. Někdy však mohou být jeho důvody velmi vážné..

 • Někdy je tato forma poruchy spojena se specifickými genetickými abnormalitami..
 • U některých dívek se během vyšetření zjistí jedno nebo druhé narušení cyklického spojení mezi hypotalamo-hypofyzárním a reprodukčním systémem, které může být důsledkem poškození nebo onemocnění mozku nebo endokrinních žláz..
 • V některých případech se během diagnostiky vyskytnou anatomické abnormality ve vývoji pohlavních orgánů, například absence díry v panenské bláně, nadměrný růst pochvy nebo děložního čípku, absence dělohy atd. Za přítomnosti těchto patologií dochází k takzvané falešné amenorei - to je stav, ve kterém vaječníky fungují normálně, ale existují mechanické překážky pro uvolnění menstruačního toku.

Fyziologická amenorea: je to problém?

Jak již bylo zmíněno, v některých situacích je absence menstruace zcela normální - tento stav se nazývá „fyziologická amenorea“.

Příkladem je proces sexuálního vývoje. Prvním znakem jejího nástupu je růst mléčných žláz, vzhled ochlupení atd. Nejčastěji tyto jevy začínají ve věku 12-13 let a první menstruace (menarche) nastává po 2-3 letech.

Ale opět se jedná o průměrnou statistiku. Nejpravděpodobněji se první menstruace objeví ve věku 14-16 let, ale je docela možné, jak dříve, tak později. Amenorea u dospívajících má nejčastěji fyziologickou povahu a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu.

Mezi fyziologické podmínky patří také absence menstruace během těhotenství, kojení (ne vždy pozorováno, ale docela možné), menopauza. Během těchto období je amenorea zcela přirozená..

Sekundární formy amenorey a jejich příčiny

Jaké faktory způsobují sekundární amenoreu? Důvody pro vznik takové poruchy mohou být různé:

 • Absence menstruace je často spojována s onemocněním polycystických vaječníků. S takovým onemocněním se cysty tvoří ve tkáních vaječníků, v důsledku čehož se zvětšují a postupně mění své endokrinní funkce. Takové onemocnění je doprovázeno nejen amenoreou, ale také zvýšením hladiny androgenů, zvýšeným růstem ochlupení atd..
 • U některých žen dochází k časnému nástupu menopauzy. V takových případech jsou pozorovány příznaky, které jsou standardní pro menopauzu, včetně nejen ukončení menstruace, ale také výkyvů nálady, návalů horka, sníženého sexuálního apetitu, vaginální suchosti atd..
 • Hormonální amenorea je poměrně častá, což souvisí s hormonální nerovnováhou, protože jak již bylo zmíněno, celý menstruační cyklus úzce souvisí s prací endokrinního systému. Mezi důvody patří dysfunkce vaječníků, hypotalamo-hypofyzární systém, štítná žláza (hypotyreóza, tyreotoxikóza).
 • Podobný stav může být spojen s mozkovými chorobami, při nichž dochází k poruše hypotalamo-hypofyzárního systému, včetně nádorů, traumat, mrtvice, poškození určitých částí mozku během těžkého porodu..
 • Absence menstruace může také souviset s příjmem některých léků, například léků používaných v onkologii, antidepresiv, stejných hormonálních kontraceptiv..
 • Mezi důvody patří také některé anatomické změny, tvorba adhezí, slovy překážky v odtoku menstruační krve..
 • Jaké další faktory mohou vést ke stavu, když není menstruace? Důvody (jiné než těhotenství) mohou spočívat také v životním stylu. Například nevyvážená výživa, přísná strava, náhlá ztráta hmotnosti nebo naopak přibývání na váze, nedostatek fyzické aktivity, fyzické vyčerpání, nervové napětí, neustálý stres, emoční poruchy - to vše ovlivňuje hormonální pozadí, a proto může vést k menstruačním nepravidelnostem..

Jaké příznaky jsou doprovázeny patologií?

Mnoho žen chodí ke gynekologovi s tím, že nemají menstruaci. Jiné důvody než těhotenství se samozřejmě mohou lišit. A aby zjistil, co přesně způsobilo amenoreu, lékař se pokusí shromáždit maximální množství informací o stavu pacienta.

Příznaky v tomto případě mohou být různé, protože závisí na primární poruše. Například pokud mluvíme o teenagerovi a geneticky podmíněné primární amenorei, pak si můžete všimnout nedostatečného rozvoje pohlavních orgánů, nepřiměřeného vývoje těla atd. Na pozadí hormonálních poruch se mohou objevit známky časné menopauzy.

Pokud mluvíme o traumatu nebo onemocnění mozku, pak absence menstruace může být doprovázena bolestmi hlavy, náhlými výkyvy nálady, závratě, slabostí, poruchami osobnosti atd. Při falešné amenorei se hromadí tekutina v pánevních orgánech, což vede k bolesti v podbřišku.

Jaké diagnostické metody se používají?

Diagnóza amenorey je dlouhý proces. V tomto případě je skutečně nutné nejen určit přítomnost patologie, ale také zjistit její přesnou příčinu. Jak tedy tento proces vypadá a jaké jsou v něm fáze??

Nejprve se lékař pravděpodobně pokusí zjistit, zda je pacientka těhotná. Pokud chybí menstruace, test je negativní, pak je to vážný důvod k provedení úplného vyšetření na přítomnost sekundární amenorey.

Nejprve se provádí obecné vyšetření a sběr informací o přítomnosti rizikových faktorů, například o pacientově nadšení diety, možnosti duševního nebo fyzického přepětí, chronických onemocněních, předchozích zánětlivých procesech atd..

V budoucnu je nutné určit hladinu hormonů - za tímto účelem pacienti darují krev k analýze. V laboratoři nejdříve zjistí množství prolaktinu, estrogenů, karyotinu, pohlavního chromátu, gestagenů. Kromě toho jsou nutné testy na hormony štítné žlázy, biochemický krevní test a stanovení hladin glukózy (u obezity je také vyžadován test glukózové tolerance).

Dále se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů - během procedury může lékař zkontrolovat pacienta na přítomnost polycystických vaječníků a také posoudit stav endometria. Doporučuje se také vytvořit graf změn v rektální teplotě. Také se provádí cytologická analýza vaginálního nátěru na přítomnost určitých infekcí.

V přítomnosti adhezí v děložní dutině se provádí důkladnější vyšetření pomocí hysteroskopu. U polycystických vaječníků je nutná diagnostická laparoskopie. Pokud existuje podezření na nádor nebo poškození hypofýzy, musí být pacient odeslán k vyšetření k neurologovi, po kterém je proveden rentgenový snímek lebky, MRI a CT mozku.

Amenorea: léčba

Okamžitě je třeba říci, že léčba přímo závisí na tom, co přesně způsobilo zmizení menstruace, protože amenorea není nemoc, ale spíše její symptom.

Pokud je například příčinou narušení normálního hormonálního pozadí, je pacient vybrán pro vhodnou hormonální terapii, která může zahrnovat:

 • estrogeny, zejména "Divigel", "Proginova", "Folliculin" - tyto léky jsou vhodné jak pro přítomnost endokrinních onemocnění u žen, tak pro normalizaci procesu puberty u dospívajících dívek;
 • gestageny, které se také používají k léčbě obou forem onemocnění (například „Dyufaston“, „Norkolut“, „Utrozhestan“);
 • analogy hormonů uvolňujících gonadotropin;
 • kombinované ektrogenně-gestagenní orální antikoncepce.

Trvání hormonální terapie se může lišit. Některé léky se používají ke stimulaci ovulace (například při léčbě neplodnosti), zatímco jiné je třeba užívat nepřetržitě na podporu menstruačního cyklu až do menopauzy..

Spolu s tím lékaři někdy předepisují některá homeopatická léčiva, zejména Mastodinon, Remens nebo Klimadinon. Tyto léky mají mírný účinek na hypotalamo-hypofyzární systém, postupně normalizují menstruační cyklus, jsou pacienty dobře tolerovány a mají také sedativní účinek..

V některých případech je nutná jiná léčba. Například v případě mozkových nádorů je nutné chirurgické odstranění, ozařování nebo chemoterapie - teprve poté se provede hormonální léčba k obnovení menstruačního cyklu. V přítomnosti adhezí, anatomických vad je také nutný chirurgický zákrok k odstranění mechanických překážek a menstruační tekutiny. Přítomnost polycystických onemocnění je indikací pro laparoskopii - jedná se o mikrochirurgickou operaci, během níž lékař odstraní cystické neoplazmy. Po dokončení je pacientovi předepsáno hormonální léky. Podle statistik se včasnou léčbou podařilo ženám otěhotnět a v budoucnu úspěšně porodit dítě..

V případě, že je amenorea způsobena některými změnami režimu nebo životního stylu, je nutné vyloučit všechny rizikové faktory. Pacientům se například doporučuje, aby se vyvarovali stresu, v případě potřeby užívejte mírná sedativa..

Pokud je porušení cyklu způsobeno přísnou dietou, intenzivní fyzickou aktivitou, je pacientovi předepsána speciální vyvážená strava a odpočinek, aby se zotavil. Pokud naopak žena příliš rychle přibrala a existuje riziko metabolických poruch nebo rozvoje cukrovky, je předepsána také strava a soubor fyzických cvičení, které jsou zaměřeny na normalizaci procesů trávení, asimilaci živin a boj proti nadváze. Pokud po několika měsících udržovacího režimu nebyla menstruace obnovena přirozeně, je pacientovi vybrána vhodná hormonální léčiva. To je jediný způsob, jak eliminovat amenoreu. Léčba bude stejně trvat trochu času.

Jaké komplikace jsou možné?

Samotná amenorea není hrozbou pro lidský život. Pokud však mluvíme o sekundární formě patologie, pak mohou být primární nemoci, které vedou k poruchám menstruace, nebezpečné. Kromě toho může porušení hormonálního pozadí a práce reprodukčního systému samo o sobě vést k nepříjemným následkům:

 • menstruační nepravidelnosti a nedostatek ovulace vede k neplodnosti, která někdy nereaguje na léčbu;
 • zvyšuje se riziko časného vývoje takzvaných extragenitálních onemocnění souvisejících s věkem, která se vyskytují na pozadí nízké hladiny estrogenu, například diabetes mellitus, osteoporóza, onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zvýšené riziko vzniku hyperplastických procesů v děloze, stejně jako rakoviny endometria;
 • mezi těhotnými ženami s amenoreou (pokud se vyskytly na pozadí hormonálních poruch) je vysoké procento časných potratů, preeklampsie, těhotenské cukrovky a předčasného porodu.

Amenorea: alternativní léčba

Tento problém může být docela vážný. Například někdy si ženy po domluvě s gynekologem stěžují, že na rok neexistuje období. Co dělat v takových případech, jaké léky a postupy použít, řekne vám ošetřující lékař. Ale mnoho pacientů se také zajímá o otázky, zda je možná domácí léčba..

Okamžitě je třeba říci, že jakékoli lidové recepty lze použít pouze se souhlasem odborníka, protože samoléčba může být nebezpečná.

Poměrně účinným prostředkem je infuze petrželky, kterou lze snadno připravit doma. Chcete-li to provést, vezměte tři lžíce nasekané čerstvé zeleniny rostliny a vařte dvěma sklenicemi vody. Nejlepší je nechat lék v termosce po dobu 10-12 hodin, poté napnout. Musíte si vzít půl sklenice třikrát denně, nejlépe před jídlem.

Dalším dostupným prostředkem je odvar z plevy obyčejné cibule. Musí se vařit v malé vodě, dokud neztmavne. Po úplném ochlazení by měl být vývar filtrován a opilý třikrát denně, 100-150 ml.

Některé studie ukázaly, že tyto domácí léky jsou zvláště účinné, když je menstruační potrat způsoben psychiatrickými faktory. Pokud jsou však jeho důvody vážnější (hormonální poruchy, onemocnění mozku, poruchy reprodukčního systému), pak se bez léčby drogami neobejdete. Domácí infuze v takových případech lze také použít, ale pouze jako pomůcku..

Existují metody prevence?

Amenorea je běžným problémem a neměla by být ignorována. Bohužel neexistují žádné speciální prostředky k prevenci této patologie. Dodržování některých pokynů však může snížit riziko menstruačních poruch..

Je nutné pravidelně podstupovat preventivní prohlídky u gynekologa, protože po zjištění nemoci v rané fázi je mnohem snazší ji léčit. Pokud dojde k narušení činnosti endokrinního nebo nervového systému, doporučuje se také čas od času přijít na vyšetření k neurologovi a endokrinologovi.

Zdravý životní styl bude mít pozitivní vliv na fungování celého těla, čímž sníží pravděpodobnost nesprávného fungování reprodukčního systému. Správná vyvážená výživa, udržování hmotnosti v normálních mezích, eliminace stresových situací, pravidelná fyzická aktivita - to vše lze přičíst preventivním opatřením. Pravidelný, ale ne promiskuitní sexuální život má také pozitivní vliv na práci reprodukčního a endokrinního systému. V každém případě si pamatujte, že pokud nedojde k otěhotnění ani k menstruaci, je dobrý důvod navštívit lékaře..