Jak vyléčit amenoreu

Doba čtení: min.

 1. Jak vyléčit amenoreu
 2. Průzkum
 3. Doplňky pro amenoreu
 4. Ovariamin
 5. Divigel
 6. Ovarium compositum
 7. Progesteron

Pokud je ženě diagnostikována amenorea, první otázka, která ji zajímá, je, jak s amenoreou zacházet a co se stane, pokud se s amenoreou neléčí? Pokusíme se na všechny tyto otázky odpovědět..

Jaké je tedy nebezpečí amenorey? Mnoho žen, které se potýkají s absencí menstruace během těhotenství, laktace, menopauzy a před nástupem menarche v dospívání, chápe, že se jedná o přirozené fyziologické procesy, které nevyžadují léčbu a nepoškozují zdraví. Pokud se však menstruace zastaví v jiném období života s vyloučením výše uvedených důvodů, musíte pochopit, že amenorea je příznakem jedné z nemocí ženského těla, které je třeba identifikovat a léčit. Samotná amenorea s sebou nese nejen nepřítomnost těhotenství, tj. Neplodnost, ale je také nebezpečná pro vznik rakoviny, srdečních chorob a cukrovky. Amenorea se může objevit ve věku 40 let v důsledku vyčerpání nebo odstranění vaječníků.

Co dělat, pokud je amenorea primární, to znamená, že u dívky nebo ženy, když dosáhne věku 4 let bez známek sexuálního vývoje, nebo po dosažení věku 16 let se známkami sexuálního vývoje, vůbec nebyla menstruace. Nejprve by měl být hlavní důvod jeho absence identifikován diagnostikou na základě laboratorních testů, karyotypizace a řady dalších instrumentálních vyšetření. V některých případech je vývoj primární amenorey spojen s patologií vývoje pohlavních orgánů a vyžaduje pouze chirurgickou léčbu. Téměř vždy s ní se hormonální substituční léčba používá v kombinaci s fyzioterapeutickými metodami léčby. Menstruace po amenorei primární povahy a její hormonální příčině nastává po jmenování vhodné léčby.

A pokud je sexuální vývoj pomalý, je nutné provádět doplňkovou výživu, vyváženou a vysoce kalorickou, obohacenou a obohacenou o bílkoviny a tuky. Z života dívky je nutné vyloučit sportovní profesionální činnosti a dopad stresových situací a psychické přepětí.

Co dělat se sekundární amenoreou? Zde je odpověď nejednoznačná, protože důvody jejího vývoje jsou poměrně rozmanité. Pokusíme se je rozebrat samostatně. Pokud se tedy amenorea vyvinula na pozadí anorexie, je v tomto případě prokázáno, že eliminuje těžké hladovění a podvýživu vyváženou a kalorickou stravou, aby normalizovala fyzickou aktivitu. Je možné užívat kombinované nízké dávky perorálních kontraceptiv k regulaci cyklických procesů ve vaječnících a děloze. Pokud se amenorea objeví na pozadí onemocnění polycystických vaječníků, pak jedinou léčbou je chirurgický zákrok, pokud je to možné, laparoskopicky, aby se v budoucnu snížilo trauma a rozvoj adhezivního onemocnění. Účelem operace je odstranit patologické formace vaječníků, fenestrovat je další hormonální léčbou k obnovení reprodukční funkce ženy..

Pokud je příčinou sekundární amenorey hyperprolaktinemie, je indikováno podávání léků zahrnutých do skupiny agonistů dopaminu a blokování produkce prolaktinu buňkami přední hypofýzy..

Co dělat, je amenorea nebezpečná? Ano, v závislosti na příčině zvolí léčbu pouze lékař, ale mnoho amenorey lze vyléčit bez použití hormonů. Vzhledem k tomu, že vývoj sekundární amenorey je ve většině případů spojen se zánětlivými procesy, výživou a stresem na těle, je často zapotřebí pouze protizánětlivá léčba k jejich obnovení nebo k eliminaci účinků nepříznivých faktorů na tělo. Mezi ně patří především užívání různých diet vedoucích k dramatickému úbytku hmotnosti, až kachexii, obezitě, vystavení stresovým situacím, bolestem hlavy s amenoreou, negativním emocím. V tomto případě eliminace všech těchto faktorů, léčba lidovými léky a psychoterapeutická sezení obnoví cyklus během několika cyklů. Nemělo by se zapomínat, že dietu a pohybový režim by měl zvolit pouze lékař; samoléčba se nedoporučuje kvůli výskytu komplikací a nevratných procesů v reprodukčních orgánech. A samozřejmě by měl být postoj ženy k obnovení tělesné hmotnosti pozitivní, protože právě její emoční nálada je klíčem k úspěšné léčbě a obnovení menstruace..

Co pít s amenoreou poradí pouze lékař po úplném vyšetření. Velmi často se používají infuze a odvar z bylin (manžeta, petržel, kozlík lékařský, matka, vlaštovičník a další) nebo bylinné přípravky (heřmánek a tymián, pastýřská kabelka s křídlatkou ptačí, kořen lékořice a kopřiva), které je třeba pít na doporučení lékaře s výběrem dávky a trvání léčby. Tyto metody ve většině případů vedou k výskytu menstruace, ale nejsou schopny vyléčit a obnovit cyklus, proto se spolu s lidovými léky často používá hormonální terapie a fyzioterapie..

Eleuterokok je široce používán mezi fytopreparáty na amenoreu. Mezi adolescenty se velmi často používá jako bylinný přípravek k posílení imunitního systému, protože adolescentní amenorea je často spojována s účinky různých psychogenních faktorů - stresu, psychického a fyzického stresu na tělo adolescenta. Patří mezi komplexy vitamínů a minerálů a adaptogeny přírodní povahy a zvyšuje odolnost těla vůči jakýmkoli vnějším nepříznivým faktorům prostředí.

Vyšetření na amenoreu

Vyšetření na amenoreu by mělo začít vyloučením těhotenství u ženy v reprodukčním věku. Za tímto účelem je všem ženám, které konzultovaly lékaře bez menstruace po více než jeden cyklus, proveden krevní test na B - hCG. U primární amenorey by mělo být provedeno vyšetření, aby se vyloučily vrozené anomálie reprodukčního systému, laboratorní studie hormonálního pozadí a vyloučení chromozomálních abnormalit..

Sekundární amenorea - její vyšetření je především zaměřeno na vyloučení těhotenství a stanovení úrovně poškození, posouzení anamnézy (první menstruace, menstruační a reprodukční funkce, přítomnost chirurgických zákroků, virilizace, známky galaktorey, tělesná hmotnost, užívání léků), ultrazvuk může vyloučit vývojové vady. Hormonální studie ženské krve vám umožňuje určit úroveň poškození a určit typ amenorey. Z tohoto důvodu jsou zkoumány následující hormony: FSH, LH, testosteron, prolaktin a estriol. Někdy je nutné zkontrolovat funkci dalších žláz s vnitřní sekrecí - štítné žlázy a nadledvin, které mohou také způsobit amenoreu v reprodukčním období.

Doplňky pro amenoreu

Doplňky stravy jsou biologicky aktivní přísady, které se v gynekologii často používají k úpravě syntézy a výměny pohlavních steroidů. Hlavní metodou léčby je hormonální léčba amenorey, má však vedlejší účinky a kontraindikace a ženy ji často odmítají. Pokud tedy jde o počáteční fázi onemocnění, je možné předepsat bylinné přípravky, které jsou součástí doplňků stravy. Za tímto účelem je indikován příjem bylinných hormonálních přípravků nebo hormonálních prekurzorů, mezi nimiž zaujímají přední místo multifloral horolezec, jam, černý koš, mořské řasy, jetel, kopřiva a vojtěška.

Doplňky stravy pro amenoreu mají dobrý terapeutický účinek a jsou uznávány u nás - Eve Ker, Time Factor, Melilotin. Používají se v kombinaci s homeopatickými léky a kyselinou listovou k posílení imunitního systému. Pokud je v těle zjištěn nedostatek minerálů, mají pozitivní účinek také doplňky stravy v kombinaci s jinými způsoby léčby..

Amenorea - doplněk stravy má korekční účinek na fungování pohlavních žláz, chrání před rozvojem osteoporózy - hypoestrogenního stavu, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá předcházet usazování aterosklerotických plaků a normalizovat krevní tlak.

Ovariamin

V poslední době si droga ovariamin získala velkou popularitu pro amenoreu, recenze jsou téměř vždy pozitivní. Je klasifikován jako lék s estrogenním účinkem a pozitivním účinkem na vaječníky v reprodukčním období. Jeho působení je založeno na poklesu gonadotropinů, protože vedou k narušení cyklu a přispívají k normalizaci jejich funkčního stavu během zánětu.

Droga ovariamin - recenze, amenorea a další hormonální poruchy jsou upraveny tím, že ji užíváte 1-3 tablety 3x denně po jídle po dobu 2 týdnů, ale někdy je průběh léčby jiný, protože pouze lékař může zvolit správnou dávku a léčebný režim. Nejlépe se používá v první polovině cyklu. Vzhledem k tomu, že lék sestává z bílkovin a bílkovin z tkání skotu, pak patří k homeopatickým přípravkům, které neobsahují hormony, ale to ženám neumožňuje používat je samostatně v případě porušení. Samotný lék nejen obnovuje funkci vaječníků, pomáhá snižovat aktivitu hypofýzy, což vede ke snížení FSH a zvýšení estrogenu, a výsledkem bude růst folikulů a vzhled ovulace, který je nezbytný pro nástup těhotenství.

Jak vrátit menstruaci s amenoreou: divigel s amenoreou

Divigel - je jedním z estrogenních léků, podobně jako přírodní estradiol, produkovaný v ženském těle vaječníky od období menarche do menopauzy.

Divigel pro amenoreu se používá v primární i sekundární formě. Pokud má dívka primární amenoreu, která vyžaduje estrogenovou substituční terapii, měl by se v případě nedostatečné puberty použít 0,1% roztok oleje, 1–2 mg každý den po dobu jednoho roku nebo dokud se velikost dělohy nestane normální s dalším užíváním progesteronů.

Divigel - amenorea sekundární formy znamená jeho použití v dávce 1 mg každý den po dobu 2 týdnů s další léčbou progesteronovými léky po dobu 6-8 dnů. Někdy se léčba opakuje, pokud není dosaženo požadovaného účinku.

Pokud má žena endokrinní poruchy funkce vaječníků a opožděný sexuální vývoj u dospívajících dívek, pak se estrogeny široce používají. Mezi nimi je nejběžnější a dobře snášen Divigel, který se vyrábí nejen ve formě tablet, ale také ve formě transdermálního gelu, nosního spreje, olejového roztoku..

Ovarium Compositum pro amenoreu

Ovarium Compositum s amenoreou má pozitivní účinek nejen díky svým složkám, které jsou vyráběny a spojovány striktně podle konkrétní metody. Tento homeopatický přípravek má díky své jedinečnosti a schopnostem nejen hormonální účinek na tělo ženy, ale má také regenerační a normalizační účinek na metabolismus. Zahrnuje obyčejnou aquilegii, která se používá pro amenoreu s dosažením pozitivních výsledků při obnově cyklických procesů.

U žen během menopauzy je rozšířený hormonální lék climonorm, který zahrnuje levonorgestrel a estradiol v cyklických dávkách charakteristických pro normální menstruační cyklus. Proto je při správné aplikaci napodoben proces příjmu hormonů v cyklickém režimu, což vám umožňuje obnovit nejen menstruační cyklus, ale také cyklické procesy. Jak užívat climonorm s amenoreou je zajímavé pro všechny ženy, protože jeho nesprávné použití vede k řadě komplikací a rozvoji nežádoucích účinků. Balení obsahuje 21 tablet, každá očíslovaná, měli byste začít s amenoreou v kterýkoli den a po dobu 21 dní striktně ve stejnou dobu a poté si dát týdenní přestávku. Na samém začátku užívání je nutné vyloučit přítomnost těhotenství, a pokud dojde k vynechání jedné z pilulek, vyžaduje to její brzké přijetí.

Progesteron pro amenoreu

Progesteron pro amenoreu se používá s nedostatečnou funkcí vaječníků, které jej neprodukují v požadovaném množství k normalizaci a stabilizaci menstruačního cyklu. To vede k rozvoji amenorey..

Téměř ve všech případech, bez ohledu na formu amenorey, žena potřebuje hormonální substituční terapii.

Progesteron u sekundární amenorey je indikován, když je 2. fáze cyklu nedostatečná, což vede k amenorei na pozadí hyperestrogenismu. Za tímto účelem se syntetické analogy progesteronu běžně používají v 11. fázi cyklu nebo COC s 21denním cyklem. Existují různé formy jejich uvolňování: jsou to tabletové formy, retardované formy, gely pro vnější použití, vaginální čípky nebo tablety, stejně jako injekční formy. Dyufaston ve formě tablet se rozšířil, který se používá od 14. do 25. dne po dobu půl roku a když dojde k těhotenství, neměli byste jej přestat užívat, ale musíte jej užívat po dobu 5 týdnů alespoň pod dohledem lékaře.

Velmi často dochází k amenorei s nedostatečnou produkcí progesteronu, proto nedochází k menstruaci, protože nedochází k cyklickým a proliferativním procesům v reprodukčních orgánech. Po úplném vyšetření a vyloučení stavů vyžadujících chirurgickou léčbu se k vyvolání menstruace používají injekce progesteronu. Nejprve je indikována léčba estrogeny, s jejichž použitím dochází k proliferaci endometria, následované intramuskulárním zavedením progesteronu v dávce 5 mg každý den nebo 10 mg každý druhý den 6-8krát.

Amenorea

Popis

Amenorea (MCB 10 N91) není nemoc, ale stav těla, který je charakterizován dlouhodobou nepřítomností menstruace. K tomuto problému dochází v důsledku nesprávné funkce reprodukčního systému ženy nebo v případě výskytu poruch ve struktuře reprodukčních orgánů.

 • skutečný;
 • Nepravdivé;
 • hlavní;
 • fyziologický;
 • sekundární;
 • patologické.

Amenorea může být způsobena patologickými změnami v děloze, vaječnících nebo vejcovodech, takže když se objeví charakteristické příznaky, měli byste se určitě poradit s gynekologem. Musí provést úplné vyšetření těla, aby pochopil, co je příčinou nemoci. Správná diagnóza pomáhá vyloučit závažná porušení v reprodukčním systému ženy.

V závislosti na závažnosti stavu jsou určeny následující stadia amenorey:

 • amenorea 1 stupeň - absence menstruačního toku po dobu kratší než jeden rok;
 • amenorea 2 stupně - pokud není menstruace od 1 roku do 3 let;
 • amenorea 3 stupně - porušení přirozeného procesu u žen po dobu 3 let nebo déle.

Chronická amenorea může ženu trápit mnoho let. Tento stav je dostatečně nebezpečný.

Primární amenorea

Primární amenorea je charakterizována stavem, kdy v dospívání dívka nemá menstruaci, ke které dochází v důsledku anomálie ve vývoji genitálií. V tomto případě mohou dívky zaznamenat infekci kanálu v pochvě nebo panenské bláně, která je napravena chirurgickým zákrokem..

Amenorea u dospívajících se může objevit v důsledku zpoždění fyzického vývoje s těžkým psycho-emocionálním stavem. Provokujícím faktorem může být vyčerpávající strava nebo významná fyzická aktivita..

Vzhled syndromu amenorey u dospívajících může být dědičným faktorem, když matka dívky měla také menstruaci ve věku 17-19.

Někdy mohou být příčinou časné amenorey nebezpečné choroby, které jsou doprovázeny vývojovými abnormalitami.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je charakterizována vymizením menstruace, kdy již byl ženský měsíční cyklus zaveden dříve. Může se objevit v jakémkoli věku a negativně ovlivňuje plodnost..

Příčiny sekundární amenorey:

 • nerovnováha hormonů;
 • gynekologická onemocnění (někdy myomy způsobují amenoreu);
 • psycho-emocionální stav ženy;
 • vyčerpání těla a další faktory.

V závislosti na příčinách amenorey musíte použít určité léčebné metody zaměřené na normalizaci menstruace..

Klasifikace sekundární amenorey:

 • hypogonadotropní amenorea - objevuje se v důsledku snížení koncentrace gonadotropních hormonů, které jsou vylučovány hypofýzou;
 • hypotalamická amenorea - tento stav se objevuje v důsledku negativního účinku na tělo nebo poškození centrálního nervového systému;
 • hypofýza amenorea - s poškozením adenohypofýzy nebo porušením jeho zásobování krví;
 • ovariální amenorea - způsobená zánětlivými procesy ve vaječnících nebo dysfunkcí tohoto orgánu;
 • amenorea centrální geneze - doprovázená poruchami v práci subkortikálních struktur a mozku;
 • amenorea dělohy - objevuje se v důsledku nemocí, které ovlivňují dělohu.

Na léčbu sekundární amenorey by měl dohlížet zkušený porodník-gynekolog.

Funkční hypotalamická amenorea - rysy

V gynekologii se často vyskytuje amenorea, která je způsobena změnami v hypotalamu, v důsledku čehož klesá jeho sekrece. Při léčbě onemocnění je nutné eliminovat hlavní negativní faktory, které tento stav způsobily. Jsou to neuroinfekce, psychologické faktory, intoxikace, obtížný porod. Funkční amenorea po vysazení antikoncepce se vyskytuje u 5–8% žen.

Příčiny amenorey a nezbytná léčba jsou stanoveny po komplexním vyšetření pacienta, které provádí gynekolog.

Psychogenní amenorea

Psychologické příčiny amenorey se vyskytují u mnoha žen, které identifikovaly příznaky onemocnění. Je to způsobeno dlouhodobým stresem, nervovým vypětím, neustálým nedostatkem spánku.

Vojenská amenorea je typem tohoto patologického stavu. Bylo zjištěno, že u žen ve vojenské situaci jsou pozastaveny reprodukční funkce.

Psychosomatika a amenorea spolu souvisí: psychologické problémy přímo ovlivňují reprodukční procesy v ženském těle.

Laktační amenorea

Laktační amenorea se objevuje během kojení. Ženské tělo produkuje hormony, které potlačují ovulaci. Laktační amenorea, která trvá 2-3 měsíce až rok, je považována za normální.

Poporodní amenorea není pro ženské tělo nebezpečná. V tomto případě se zvláštní léčba neprovádí, protože po ukončení krmení by se měla menstruace obnovit..

Fyziologická amenorea

Přirozená amenorea se vyskytuje během těhotenství nebo po menopauze. Předpubertální dívky také nemají menstruaci. To je považováno za normální fyziologický proces, který nevyžaduje další zásah a léčbu..

Hormonální amenorea

Příčinou takové amenorey mohou být poruchy endokrinního systému, které se někdy vyskytují v důsledku:

 • obezita;
 • chronický stres;
 • vyčerpávající diety;
 • významná fyzická námaha.

Amenorea a sport jsou častými společníky. Při silné fyzické námaze je narušena práce hypofýzy, štítné žlázy a vaječníků. U anorexie není amenorea neobvyklá. Když jsou tyto faktory vyloučeny, normalizuje se menstruační funkce..

Amenorea - hypomenstruační syndrom

 • dysmenorea - amenorea a patologický stav ženy, který je charakterizován silnou bolestí během menstruace;
 • oligomenorea - amenorea, která se projevuje krátkými obdobími 1-2 dnů;
 • opsomenorrhea - menstruace za 6-9 týdnů;
 • spaniomenorea - počet období se snižuje na 2-3krát ročně.

Dysmenorea je sekundární amenorea, která se vyskytuje u žen po 30 letech. Může se objevit v důsledku výskytu zánětlivých procesů v malé pánvi.

Je možné otěhotnět s amenoreou?

U nemocných žen vyvstává otázka, je možné otěhotnět s amenoreou? Tento proces je ve většině případů charakterizován nepřítomností ovulace, takže těhotenství s amenoreou je nemožné.

Aby pomohl ženě, musí gynekolog provést výzkum a předepsat léčbu. Po užívání hormonální antikoncepce může být amenorea neutralizována a postupem času se obnoví reprodukční funkce. Tento léčebný režim často používá mnoho gynekologů..

Amenorea - důsledky

Amenorea, která trvá rok nebo méně, může způsobit vážné poškození reprodukce. Podobný stav může způsobit nevratné změny ve vaječnících, děloze.

Amenorea je hlavní příčinou neplodnosti u žen všech věkových skupin. S touto chorobou se po chvíli ztrácí příležitost obnovit plodnost, zvláště pokud tento stav nastal v dospívání.

Příznaky

Hlavním příznakem amenorey je úplná absence menstruačního cyklu. Dívky si často stěžují na nadváhu, která je spojena s hormonálním narušením těla. Bolest s amenoreou se může objevit v důsledku nesprávné funkce vaječníků.

U spravedlivého sexu je navíc diagnostikováno zvýšení hladiny testosteronu. Stěžují si na následující příznaky:

rychlý přírůstek hmotnosti;

intenzivní růst vlasů;

hlas je stále drsnější.

U sekundární amenorey lékaři zaznamenávají výskyt galaktorey. U dívek, které nejsou v poloze, začne mléko vynikat. Pokud se hladina prolaktinu v těle zvýší, lékaři diagnostikují „sekundární amenoreu“.

Ženy, které ještě nevstoupily do menopauzy, pociťují nepříjemné příznaky menopauzy. Často pociťují návaly horka, bolesti srdce a nadměrné pocení..

Příznaky amenorey jsou doprovázeny bolestmi hlavy, celkovou slabostí, únavou, ospalostí a podrážděností. Absence menstruace s amenoreou je signálem k návštěvě lékaře. Pokud menstruace nebyla pozorována po dobu tří měsíců, je nutné provést důkladnou diagnostiku a odstranit hlavní příčinu poruchy..

Příznaky hypotalamické amenorey

Příčiny amenorey jsou velmi rozmanité, proto se po objevení prvních příznaků musíte poradit s lékařem, abyste vyloučili původce nemoci. Nejběžnějším důvodem je přítomnost různých hormonálních poruch. Když je v ženském těle pozorováno normální fungování hypotalamu, vylučuje všechny látky potřebné ke stimulaci práce hypofýzy. Tento orgán ovlivňuje fungování vaječníků a stimuluje normální cyklus zrání vajíček..

Pokud má spravedlivé pohlaví problémy s endokrinním systémem, mohou se s těmito problémy setkat:

Snižuje vliv a regulaci normálního fungování hypotalamu.

Množství hormonů v těle se mění.

Nastává nerovnováha v hormonu štítné žlázy. Jeho nedostatečné nebo nadměrné množství vede k různým nepravidelnostem v menstruačním cyklu. Dívky si mohou všimnout následujících příznaků: snížení frekvence a nepravidelnosti menstruace.

Práce nadledvin je narušena, protože obsah mužského hormonu v těle se zvyšuje u spravedlivého sexu.

Příznaky hypotalamické amenorey jsou spojeny se vznikem a trváním onemocnění. Ve většině případů se onemocnění vyvíjí pravidelným intenzivním cvičením, častými stresovými situacemi, nesprávnou stravou a rychlým úbytkem hmotnosti.

Hlavními příznaky jsou nedostatek menstruace, přírůstek hmotnosti, nedostatek ochlupení na ohanbí a v podpaží, zvýšený krevní tlak a osteoporóza..

Diagnostika

Diagnóza primární amenorey

 • Užívání anamnézy. K diagnostice amenorey je nutné pečlivě analyzovat historii dívky, včetně rodinné historie. Možná, že pozdní termíny menarche jsou dědictvím po matce, babičce a dalších příbuzných. Je nutné sbírat informace o sexuálním vývoji dívky, podstoupit operace, zjistit, kdy se objevily sekundární sexuální charakteristiky, zda dívka dodržuje jakoukoli dietu, zda se věnuje „ne-ženským“ sportům.
 • Obecná kontrola. Lékař věnuje pozornost postavě, výšce, přítomnosti hypertrichózy (nadměrný růst vlasů na těle), vývoji mléčných žláz.
 • Vyšetření na gynekologickém křesle. Provádí se s cílem vyloučit vady pohlavních orgánů - androgenitální syndrom a gonadální dysgenezi.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů. Kontrola syndromu polycystických vaječníků.
 • MRI studie hypotalamu mozku a hypofýzy. Identifikovat nebo vyloučit patologie vývoje hypofýzy.
 • Karyotypizace. Metoda, která vám umožní detekovat nebo vyloučit řadu genetických patologií.

Diagnóza sekundární amenorey

Zjistí stav několika způsoby:

 • Vyšetření na gynekologickém křesle. Při diagnostice amenorey je třeba vyloučit těhotenství. Dotazováním se určuje, zda je příčinou amenorey strava, fyzické přetížení nebo stres. Eliminujte genetickou predispozici.
 • Analýzy pro amenoreu:
  • na plazmatické hladině prolaktinu. Nemělo by překročit 20 ng / ml. Pokud je prolaktinu příliš mnoho, měla by se vyšetřit hypofýza;
  • na hladinu FSH (folikuly stimulující hormon). Zvyšuje se nedostatečným rozvojem pohlavních žláz, snižuje se nedostatečnou funkcí hypofýzy;
  • na úrovni LH - luteinizačního hormonu. Pokud je indikátor nadhodnocen a FSH je pod průměrem, je to důkaz polycystických vaječníků.
  • měření hustoty akumulace hormonů štítné žlázy: T4 a TSH (tyroxin a hormon stimulující štítnou žlázu);
  • testy glukózové tolerance, měření glukózy.
  • progesteronový test. Při negativním testu je příčinou amenorey účinek na endometrium hormonů nebo jeho změny z jiného důvodu. Pokud je pozitivní, dojde ke krvácení během anovulace se zachovanou sekrecí estrogenu.

  Laparoskopie se používá při podezření na polycystický vaječník.

  K vyloučení cyst se provádí ultrazvuk pánevní oblasti.

  Jsou prováděny rentgenové paprsky, aby se zajistilo, že neexistuje nádor hypofýzy.

  MRI a CT jsou předepsány pro stejný účel.

  Intravenózní pyelografie pomáhá zjistit, zda má pacient abnormality ledvin.

  V některých případech je předepsáno měření bazální (rektální) teploty.

  Vaginální nátěr k určení saturace těla estrogenem.

  Výsledky těchto studií umožňují pochopit příčinu amenorey a předepsat léčbu.

  Vzniku amenorey se můžete vyhnout dodržováním zásad zdravé výživy, správným východiskem ze stresových situací, udržováním normální hmotnosti, pravidelným sexuálním životem a systematickou návštěvou gynekologa.

  Léčba

  Amenorea je komplexní onemocnění, takže její léčba je obvykle dlouhá a různorodá. Taktiku léčby této patologie by měl zvolit gynekolog v závislosti na příčině, která způsobila onemocnění.

  Pokud je příčinou onemocnění infantilismus reprodukčního systému, pak je při léčbě kladen důraz na speciální stravu a užívání hormonálních léků. To vede k tomu, že žena několik měsíců rychle získává chybějící tuk a svalovou tkáň..

  Pokud je amenorea způsobena malformacemi, mohou lékaři předepsat chirurgickou léčbu..

  Pokud má žena sekundární formu onemocnění, léčba amenorey musí nutně zahrnovat odstranění příčiny, která ji způsobila. To často vyžaduje dietní změny nebo vyhýbání se stresu..

  U ovariálních patologií lékaři předepisují hormonální substituční terapii. Provádí se pouze pod pečlivým dohledem odborníka. Po celou dobu léčby by měla být žena čas od času testována na přítomnost hormonů..

  Všechny typy amenorey, bez ohledu na důvody, které ji způsobily, vyžadují léčbu. Výjimkou v tomto případě může být pouze laktační amenorea, protože šest měsíců po porodu se začíná zlepšovat menstruační cyklus. Do této doby může žena používat metodu laktační amenorey (pokud je použita správně, její spolehlivost může dosáhnout 98%).

  Obecně platí, že léčba amenorey téměř vždy zahrnuje:

  • vodní a fyzioterapie;
  • masáž;
  • fyzioterapeutická cvičení;
  • provádění postupů kalení;
  • léčba lidovými prostředky;
  • korekce stravy;
  • užívání vitamínových a minerálních komplexů.

  Nejlepších výsledků se obvykle dosáhne při kombinaci několika ošetření.

  Pokud je pacientova amenorea důsledkem nepříznivých psychogenních faktorů, mohou lékaři navíc předepsat:

  • psychoterapeutická sezení;
  • kyslíková terapie nebo jóga;
  • regenerační postupy.

  Stojí za zmínku, že amenorea může být vyléčena pouze poznáním příčin jejího výskytu. A dokonce i zkušeným lékařům to může trvat dlouho. Proto je domácí léčba amenorey nepřijatelná..

  Homeopatie

  Homeopatické léky mají zcela přirozené složení, ale zároveň jsou mnohem účinnější než běžné bylinky. Lékaři je často předepisují kromě léků..

  Léčba amenorey homeopatií se nejčastěji používá, pokud je onemocnění způsobeno chronickým stresem nebo silným emočním stresem. K tomu se používají homeopatické léky se sedativním účinkem..

  Homeopatické léky však mohou být užitečné pro všechny typy amenorey. To platí zejména pro homeopatické léky s hormonálními účinky. Současně přinášejí největší přínos při léčbě hypogonadotropní amenorey..

  Pouze lékař by měl zvolit tyto léky a předepsat jejich dávkování na základě indikací a kontraindikací pacienta..

  Masáž

  V současné době mnoho renomovaných lékařů doporučuje, aby pacienti k odstranění onemocnění masírovali na amenoreu. Podstatou této masáže je vytvoření vibrací v bederních obratlích. Dochází tedy k podráždění nervových zakončení v této oblasti, což má nakonec stimulační účinek na reprodukční orgány..

  Tato masáž může pomoci normalizovat menstruační funkce a zrání pohlavních orgánů..

  Pro zlepšení krevního oběhu v pánevních orgánech mohou lékaři provádět také klepací pohyby na obou stranách dolní části páteře..

  Četné pozitivní recenze pacientů o tomto postupu naznačují jeho vysokou účinnost..

  Strava

  Dieta pro amenoreu má velký význam. Mělo by to však přímo záviset na příčinách onemocnění. Pokud tedy příčinou amenorey u pacienta bylo hladovění, je jí prokázána vysokokalorická strava a pokud byla patologie způsobena Itenko-Cushingovou chorobou, je třeba naopak snížit množství spotřebované potravy..

  Bez ohledu na stravu by výživa pro amenoreu měla být vždy úplná, to znamená, že žena by neměla konzumovat vitamíny, tuky, bílkoviny, sacharidy v množství menším, než je denní hodnota.

  U amenorey je velmi důležité normalizovat hmotnost pacienta, protože menstruace nemůže běžně běžet s nadváhou i podváhou.

  K obnovení fungování reprodukčních orgánů je také nutné přestat pít alkohol a cigarety, normalizovat způsob práce a odpočinku..

  Léky

  Léčba léky

  Primární amenorea je nejčastěji léčena hormonálními pilulkami a dietou, která podporuje svalový zisk. Vitamíny pro amenoreu v jejich primární formě jsou povinnou formou léčby. Kromě speciálních komplexů vitamínů pro amenoreu (vitamin E, vitamin B1 v roztoku, kyselina listová) se doporučuje zavádět do stravy potraviny obsahující vitamín E, estrogen, kyselinu listovou, vitamíny, které významně pomáhají při léčbě amenorey.

  Estrogen se nachází v:

  • luštěniny;
  • otruby;
  • meruňky;
  • káva.

  Následující potraviny obsahují kyselinu listovou:

  • špenát;
  • salát;
  • tmavé zelené;
  • celer;
  • bobule;
  • hrášek;
  • mrkev;
  • dýně;
  • kukuřice.

  Doplňuje se vitamin E s amenoreou:

  • mořské ryby;
  • zelenina;
  • bobule;
  • Ovesná kaše;
  • ořechy.

  Užívání vitamínů pro amenoreu posiluje nervový systém a vytváří předpoklady pro obnovení reprodukční funkce přirozeným způsobem. Léčba amenorey vitamínovými přípravky snižuje nervové napětí a zlepšuje tonus. Pokud je to primární forma, pak pilulky na amenoreu nemusí být nutné, vaječníky se uzdraví samy. Léky na amenoreu pro dívky jsou předepsány pouze v závažných případech.

  Vitamíny, hormony, léky (Folliculin, Cyclovita) a cvičení eliminují zdravotní problémy u dospívajících dívek. Vitaminový komplex Cyclovita - lék, který doplňuje nedostatek minerálů a vitamínů a obnovuje tón oslabeného těla.

  Léčba hormonálními léky je předepsána v případě, že speciální strava a komplexy vitamínů nepomáhají.

  Primární amenorea způsobená infekčními chorobami nebo nitroděložními infekcemi je léčena speciálními léky.

  S amenoreou sekundárního typu se kromě hormonů léčí speciálními dietami, fyzioterapií a vitamíny, které jsou nezbytné pro pacienty v jakémkoli věku.

  S amenoreou sekundárního typu mohou odborníci předepsat hormonální lék Duphaston. Jedná se o progestogenní hormonální léčivo, které zahrnuje dihydrogesteron. Duphaston se používá k primární a sekundární amenorei jako hormonální substituční léčba. Léčba amenorey přípravkem Dufaston umožňuje účinnou terapii u pacientů v reprodukčním věku.

  Léčba amenorey přípravkem Duphaston, můžete ji nahradit analogem utrozhestanu. Lék je přírodní progesteron. Utrozhestan kompenzuje nedostatek endogenního progesteronu a nahrazuje několik léků předepsaných k léčbě amenorey. Utrozhestan nemá vedlejší účinky a rychle se vylučuje z těla.

  Pacientům s amenoreou jsou také předepsány hormonální léky k obnovení funkce vaječníků v tabletách.

  Léčba amenorey substitučními léky:

  • Gestační léky: Utrozhestan, Dyufaston, Pregnin, Norkolut. U amenorey jsou tyto léky široce používány k léčbě primárních a sekundárních forem.
  • Estrogeny: Femoston, Femoston 210, Rigevidon.
  • Hormony GnRH: Cyclomat. Používá se k léčbě amenorey způsobené polycystickými vaječníky.
  • Nesteroidní syntetické léky: klomifen. Tyto tablety stimulují funkci vaječníků.

  Cyklodinon (analog utrozhestanu) je předepsán pro amenoreu k obnovení cyklu a prevenci předčasné menopauzy. Složení cyklodinonu zahrnuje extrakt z bobulí.

  U amenorey se Femoston, stejně jako cyklodinon, používá s nedostatečnou produkcí hormonů.

  Femoston pomáhá obnovit cyklus na pozadí stresových situací a dramatického úbytku hmotnosti. Předepisuje se ženám po 40 letech k oddálení předčasné menopauzy, což je založeno na nedostatku ženských pohlavních hormonů spojených se vstupem žen do určitého věku. Femaston pomáhá předcházet návalům horka, emočním poruchám, vyčerpání kostí, bolestem hlavy, vysychání sliznic.

  Femoston snižuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje LDL a zvyšuje HDL, předchází riziku karcinogeneze a onemocnění endometria.

  Lidové léky

  Léčba amenorey lidovými léky je běžnou praxí, ale tento přístup je bezpečný pouze po konzultaci s lékařem. To je nezbytné kvůli možné individuální nesnášenlivosti léků..

  Byliny pro primární amenoreu

  Je nemožné vyvolat menstruaci s takovou odchylkou pomocí homeopatie, ale zlepšení hormonů a celková pohoda je řešitelný úkol. Použitelný:

  • infuze oregana. Má uklidňující účinek;
  • výtažek ze šalvěje - fytohormon, podobný vlastnostem jako ženské pohlavní hormony.

  Lidové léky v případě primární amenorey - obvykle poskytují pouze podpůrnou terapii, tato forma onemocnění vyžaduje radikálnější přístup.

  Lidové léky na sekundární amenoreu

  Bylinná léčba tohoto onemocnění má určitý terapeutický účinek. Aby nedošlo k poškození těla, je nutné zjistit příčinu amenorey a poradit se s gynekologem.

  Nejběžnější a nejúčinnější prostředky:

  • bórová děloha. Používá se ve formě tinktury alkoholu nebo vodného roztoku, zvláště účinné při hormonálních poruchách;
  • teplá koupel před spaním s odvarem kořene manžety;
  • oregano v nepřítomnosti menstruace je prostředek k obnovení hormonálních hladin. Rostlina obsahuje estrogeny podobné ženám; používá se infuze vroucí vody;
  • podle recenzí mnoha pacientů přispívá elecampan k rychlému nástupu menstruace s amenoreou. Nejlepších výsledků lze dosáhnout se zpožděním až 10 dní. Používají kořen rostliny, je třeba si uvědomit, že se jedná o velmi silný lék, nesmí být překročena dávka léku;
  • olivový olej smíchaný s bobulemi kaliny;
  • infuze cibulových slupek (také podle recenzí) zbavuje nejen gynekologických onemocnění, ale také posiluje tělo;
  • pro časný nástup kritických dnů se používají strouhané citrusové plody - citron nebo pomeranč, smíchané s cukrem;
  • petržel je jedním z nejrychleji působících léků, zejména rostlinného džusu. Používají se stonky petrželky i semena. Jemně nasekaná tráva se vaří v termosce asi 12 hodin. Semena musí být nalita teplou převařenou vodou, opitá malými doušky;
  • Hormel je homeopatický přípravek, obsahuje několik rostlin, které mají pozitivní vliv na reprodukční systém při amenorei. Společný drenážní systém ve složení produktu je účinný při absenci menstruace, má také uklidňující účinek a pomáhá při poruchách spánku;
  • koupel s kakaem nejen zrychlí nástup kritických dnů, ale také uklidní a zlepší náladu;
  • červený kartáč je nejaktivnější ve sbírce s kancem a šalvějí. Taková infuze při léčbě amenorey normalizuje fungování humorálního a endokrinního systému..

  V žádném případě by tyto prostředky neměly být použity, pokud existuje podezření na těhotenství; to může vést k vážným komplikacím nebo dokonce ke smrti. Pokud nemáte menstruaci, nezapomeňte provést výslovný test a navštívit lékaře a teprve poté začněte léčit amenoreu lidovými léky..

  Alternativní léčba amenorey (absence menstruace)

  Amenorea je rozdělena do dvou hlavních skupin: primární a sekundární forma.

  Primární amenorea je vzácný stav. Je určena absencí menstruace po dosažení věku 14 let, doprovázenou absencí sekundárních sexuálních charakteristik nebo absencí menstruace u 16letých dívek, s rozvojem sekundárních sexuálních charakteristik: zvětšení prsou, vzhled vlasů v oblasti ohanbí (oblast trojúhelníku), v podpaží nebo na chodidla.

  U primární amenorey nevede bylinná léčba k menstruaci, protože v endokrinním systému jsou velmi závažné poruchy.

  Sekundární amenorea je definována jako absence menstruace po tři po sobě jdoucí menstruace. Toto je nejběžnější forma.

  Existuje řada důvodů, které mohou vyvolat amenoreu:

  • Nedostatek stopových prvků, makroživin, vitamínů, esenciálních (nenahraditelných) aminokyselin, esenciálních mastných kyselin;
  • Poruchy tolerance glukózy (hyperinzulinémie, cukrovka, pre-diabetické stavy);
  • Obezita nebo malé množství tělesného tuku;
  • Polycystický syndrom;
  • Stres;
  • Nádory hypofýzy;
  • Poruchy normální funkce štítné žlázy;
  • Premenopauza a menopauza.

  Výživa jako způsob normalizace menstruačního cyklu

  Velmi důležité minerály pro normální fungování vaječníků jsou:

  • Žehlička;
  • Vitamin "C" (tento vitamin přispívá k normální absorpci železa, proto je velmi důležité konzumovat potraviny bohaté na železo a také vitamin "C");
  • Vitamíny skupiny B;
  • Nenasycené mastné kyseliny (nejdůležitější je v tomto ohledu omega-3);
  • Cholesterol (je nutný jako prekurzor syntézy pohlavních hormonů).

  Musíte omezit používání beztukových potravin.

  Chcete-li získat potřebné množství cholesterolu, musíte použít zdravé zdroje: vejce, kravský olej, plnotučné mléčné výrobky. Ale nepoužívejte tyto produkty nadměrně..

  Zinek je jedním z nejdůležitějších minerálů odpovědných za udržování normální hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu. Ženské tělo potřebuje určité množství zinku k produkci zralých vajíček připravených k oplodnění..

  Nejbohatším zdrojem zinku jsou ústřice, dýňová semínka a sezamová semínka. Dalšími zdroji zinku jsou zrna, pšeničné klíčky, maso, humr, slávky, ovoce, zelenina, tmavá čokoláda, špenát, houby, ořechy.

  Stres a amenorea

  Když je člověk ve stresu, syntetizuje se v jeho těle kortizol a adrenalin. Ovlivňují také normální sekreci pohlavních hormonů, vedou k nesprávné funkci štítné žlázy a nadledvin. A pokud zvládnete stres, můžete výrazně zlepšit funkci těchto žláz..

  Obezita a podváha vedou k anovulaci

  Pro obezitu je charakteristické příliš mnoho tukových buněk (adipocytů), které produkují příliš mnoho estrogenu. A hyperestrogenemie je jednou z hlavních příčin menstruačních nepravidelností. Ženy s podváhou mají příliš málo tukových buněk, které nedokážou poskytnout nezbytné množství estrogenu potřebné pro úplné zrání vajíčka.

  Čínská angelica s amenoreou

  Také známý jako „Angelica sinensis“ nebo „Dong Quai“. Nejčastěji se používá k léčbě doprovodných příznaků menopauzy.

  Angelica Chinese - má řadu pozitivních účinků na tělo: snižuje emoční stres, zlepšuje funkci pohlavních žláz, což vede k normalizaci koncentrace estrogenu a progesteronu, má antispasmodický účinek a může snížit vysoký krevní tlak. Současně s těmito účinky zlepšuje funkci děložních svalů zlepšením průtoku kyslíku. Dalším příznivým účinkem je kontrola anemického syndromu. To vše díky železu obsaženému v „čínské Angelice“.

  Kořen "Black Cohosh" pro amenoreu

  Tato bylina je také známá jako „Cimicifuga Racemosa“ nebo „Actaea Racemosa“. Podle některých bylinkářů může způsobit menstruační krvácení. Tato vlastnost je způsobena obsaženými fytoestrogeny, které přirozeně regulují menstruační cyklus u žen..

  Jiní autoři tvrdí, že tato bylina může vést k rychlejší regeneraci výstelky dělohy díky obsahu tříslovin, které jsou známé svým adstringentním účinkem. Používá se také na bolestivá období. Má schopnost snižovat nežádoucí účinky menopauzy (noční pocení, návaly horka).

  Manžeta

  Nazývá se také „Rosyatnik“, „Poplaris“ a latinsky „Alchemilla vulgaris“. Věděli o této trávě už ve starověku. Hlavními léky k léčbě amenorey byly řebříček obecný, kopřivka a manžeta. Předpokládá se, že manžeta stimuluje ovulaci a reguluje produkci hormonů žlutého tělíska. Alchemilla vulgaris se nejčastěji používá jako tinktura.

  Psí kopřiva

  Tato bylina má jiná jména: matka, srdcovka. V latině „Leonurus Cardiaca L“, což znamená „lví ocas“. Tato bylina stimuluje tón dělohy, což vytváří příznivé prostředí pro menstruaci..

  Mezi další příznivé účinky konzumace kopřivy patří snížení krevního tlaku, snížení otoků a zmírnění příznaků spojených s předmenstruačními obdobími. Tyto příznivé účinky jsou spojeny s alkaloidy (cholin, stachydrin, leonurin) a flavonoidy (kvercetin, rutin).

  Fuchsie

  V latině se této bylině říká „Fuchsia Hybrida“. Tato rostlina se velmi často používá jako dekorace v domácnostech. Díky svému bohatému obsahu rostlinných hormonů - giberelinů se často používá jako alternativní bylinný prostředek proti menstruačním potížím a neplodnosti. Nejčastěji se používají jeho nadzemní části. Tato rostlina se snadno pěstuje v zemi nebo doma v květináči..

  Kořen shatavari pro amenoreu

  Shatavari je známý pod latinským názvem „Asparagus racemosus“. Kořen shatavari má schopnost regulovat hladinu estrogenu, což vede k normálnímu menstruačnímu cyklu normalizací folikulární fáze. Je také známý svými adaptogenními vlastnostmi a zvýšenou obranyschopností těla. Doporučuje se také pro neplodnost vyvolanou stresem.

  Bílá pivoňka

  V latině „Paeonia Officinalis“. Tato bylina se velmi často používá pro amenoreu. Zvyšuje průtok krve do reprodukčních orgánů, zlepšuje jejich trofismus. Kromě toho má antispasmodické a analgetické účinky, proto se často používá při bolestivých menstruačních cyklech (dysmenorea) a také při bolestech břicha během premenstruačního syndromu..

  Bílý řebříček

  Velmi slavná bylina, která roste ve všech oblastech Ruska. Častěji se používá k léčbě problémů s ledvinami. Kromě diuretického účinku má tato bylina také tonizující účinek na svaly dělohy. To vše vytváří příznivé podmínky pro prasknutí cév funkční vrstvy endometria (povrchnější část sliznice dělohy, která během menstruace vypadne) a způsobuje menstruační krvácení.

  Tribulus se plazí s amenoreou

  Chemické složení této byliny je různé. Obsahuje: spirostanové saponiny, sapogenin diosgenin, beta-sitosterol a kampesterol, hyogenin a chlorogenin, astragalin, tribulozid, alkaloidy. Tato bylina se doporučuje ke stimulaci ovulace. Existují studie, které tvrdí, že jsou 67% účinné při vyvolání ovulace.

  Tribulus by měl být užíván od 5. do 14. dne menstruačního cyklu v dávce 300-400 miligramů denně. Účinek nastává po 3 měsících užívání byliny, ale může nastat již v prvním měsíci. Většina zdrojů doporučuje užívat 600 miligramů denně, zatímco to doporučují užívat po jídle, protože dráždí žaludeční výstelku. Většina zdrojů uvádí vyšší dávku 600 mg denně, ale doporučuje se užívat ji po jídle, protože dráždí sliznici žaludku..

  Pokud chcete vzít "kotvy plíživé" ve formě odvaru, pak můžete použít následující recept: 5 polévkových lžiček bylin nebo 3 čajové sáčky se zalijí 1 litrem horké vody, umístí se na sporák (30 minut). Poté se směs filtruje a přidá se k 1 litru vody. Po 24 hodinách infuze v chladničce se bujón odebírá následujícím způsobem: první den 3krát 3 lžíce, druhý den 3krát 4 lžíce. Od třetího dne se vývar užívá 5 lžící, 3krát denně po jídle.

  Nejznámější bylinná kombinace, který spouští menstruační cyklus, se skládá z následujících 5 bylin: lékořice, šalvěj, jetel červený, chmel, verbena. Tyto byliny obsahují fytoestrogeny, které stimulují ovulaci a stimulují zrání vajíčka.

  Pravidelná ovulace je jednou z nejdůležitějších podmínek pro normalizaci menstruačního cyklu. A byliny se zavádějí v první fázi stimulující folikuly menstruačního cyklu - od 1. do 14. dne. Tyto bylinky by se neměly používat na rakovinu prsu, myomy nebo jiné stavy, které zahrnují zvýšenou hladinu estrogenu v krvi..

  Amenorea. Příčiny, příznaky, příznaky, diagnostika a léčba patologie

  Amenorea je porucha menstruační funkce, při které menstruace chybí déle než šest měsíců. Amenorea není nezávislé onemocnění, ale slouží pouze jako příznak určitých poruch v těle. Tento stav se může objevit v důsledku některých neuroendokrinních onemocnění, s poruchami v reprodukčním systému, stejně jako v případě benigních nebo maligních onkologických onemocnění..

  Podle statistik se v reprodukčním věku úplná absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo více vyskytuje ve 2 - 3% případů. Amenorea je běžným projevem syndromu polycystických vaječníků (endokrinní porucha charakterizovaná poruchami menstruace a plodnosti). U tohoto onemocnění se amenorea vyskytuje ve více než polovině případů. Často se může objevit amenorea v důsledku dopadu stresující situace. Příčinou amenorey mohou být také vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů..

  Zajímavosti

  • Amenorea může nastat po narození dítěte. Délka poporodní amenorey je v přímém poměru k délce období kojení.
  • Nevyvážená strava může být rizikovým faktorem pro amenoreu. K tomuto stavu může vést jak nadměrný, tak nedostatečný příjem potravy..
  • Amenorea může být způsobena různými abnormalitami ve vývoji dělohy a děložních přídavků (vaječníky a vejcovody).
  • V některých případech může nadměrná sportovní zátěž vést k prodloužené absenci menstruace..
  • Amenorea může být důsledkem genetických poruch.
  • Ve 12-16% případů je úplná absence menstruace u mladých dívek spojena se zpožděným sexuálním vývojem.

  Příčiny amenorey

  Amenorea se může objevit kvůli různým patologiím vnitřních pohlavních orgánů. Dlouhodobá absence menstruačního cyklu může být často způsobena nepříznivými sociálními podmínkami. Neustálé vystavení stresu, stejně jako nedostatečná nebo nevyvážená výživa a úbytek hmotnosti mohou také vést k amenorei. Dlouhodobá absence menstruace může také vést k porušení v orgánech endokrinního systému, onkologickým onemocněním, malformacím vnitřních pohlavních orgánů a menopauze (menopauze).

  Rozlišují se následující příčiny amenorey:

  • vrozené anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů;
  • hormonální poruchy v plodném věku;
  • nádory hypotalamo-hypofyzárního systému;
  • předčasná menopauza;
  • fyziologická menopauza;
  • ztráta váhy;
  • stres;
  • traumatické poškození sliznice dělohy;
  • syndrom rezistentních vaječníků;
  • syndrom plýtvání vaječníky;
  • ovariální hyperinhibiční syndrom;
  • syndrom polycystických vaječníků.

  Vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů

  Tyto anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů se vyskytují ve 3 - 4% případů u všech gynekologických onemocnění diagnostikovaných před 18. rokem věku. Výskyt vrozených vad je důsledkem nesprávné embryogeneze (embryonálního vývoje) a v budoucnu může vést k různým anomáliím a patologiím ve vývoji tkání a orgánů, včetně orgánů reprodukčního systému.

  Následující anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů mohou vést k amenorei:

  • Hymen atrézie. Tato patologie je absence díry v panenské bláně, která spojuje vnější a vnitřní genitálie. Při atrézii panenské blány nedochází k menstruačnímu krvácení. Charakteristickým příznakem je bolestivý syndrom, který je lokalizován v dolní části břicha. Bolestivé pocity jsou cyklické a opakují se každé 3 až 4 týdny a je také možný pocit tíže v podbřišku. Je třeba poznamenat, že tato symptomatologie se objevuje během puberty. Atrézie panenské blány nejčastěji vede k hematocolposu (akumulaci menstruační krve v pochvě), který může dosáhnout značné velikosti a stlačit okolní orgány a tkáně. Bolest s hematocolposem má obvykle bolavou povahu. V takových situacích se často může objevit nevolnost, zvracení a zvýšení tělesné teploty na 37 - 38 ° C. V některých případech je hymen atrézie kombinována s dalšími poruchami ve vývoji močových orgánů, které se subjektivně projevují bolestivým močením.
  • Aplazie dělohy a / nebo pochvy nebo Mayer-Rokitansky-Kustnerův syndrom. Aplazie dělohy a pochvy je poměrně vzácná patologie, která se vyznačuje úplnou absencí údajů z vnitřních pohlavních orgánů. Hlavní stížností je amenorea a genitální neschopnost. Pokud děloha zcela chybí (Mayer-Rokitansky-Kyustnerův syndrom), je jedinou předloženou stížností úplná absence menstruace. Pokud je děloha přítomna, ale dochází k neúplnému vývoji pochvy (částečná vaginální aplázie), jsou pozorovány příznaky, jako je syndrom cyklické bolesti, který se opakuje každé 3 až 4 týdny, a také hematometr (akumulace krve v děloze). Bolest s akumulací krve v děloze je křečová.
  • Malformace vaječníků je charakterizována absencí normálně fungující tkáně vaječníků, která je schopná produkovat hormony. Toto vrozené onemocnění je charakterizováno abnormálním nebo neúplným vývojem vaječníků, který nakonec vede k selhání vaječníků. Anomálie ve vývoji pohlavních žláz (orgánů produkujících pohlavní buňky) jsou charakterizovány zpožděním v pubertě. Během gynekologického vyšetření se odhalí takové odchylky od normy, jako je částečná atrofie (pokles objemu buněčných struktur) sliznice pochvy a stydkých pysků (vulvy), nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků (zpoždění nebo úplná absence růstu mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení na ohanbí). Ve většině případů je možné identifikovat nedostatečný růst dělohy. Gonadální dysgeneze je zpravidla kombinována s vývojovými abnormalitami jiných orgánů. U syndromu Shereshevsky-Turner se tedy pozoruje nejen sexuální infantilismus (malá děloha) a amenorea, ale také nízký vzrůst, srdeční vady a výrazné změny v pohybovém aparátu..

  Hormonální poruchy v plodném věku

  Hormonální nerovnováha může často vést k amenoree. Existuje řada endokrinních onemocnění, která mohou způsobit dlouhodobou nepřítomnost menstruace, a také řadu vážných poruch v těle..

  Endokrinní onemocnění, která mohou vést k amenorei, zahrnují:

  • Hypotyreóza je porucha štítné žlázy, při které klesá produkce hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin). Pacienti s hypotyreózou si nejčastěji stěžují na ospalost, letargii, sníženou duševní výkonnost, otoky končetin, obezitu, pokles počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), pokles krevního tlaku (hypotenze), amenoreu, galaktoreu (tok mléka nesouvisí s krmením dítěte), suchou pokožku křehké vlasy atd..
  • Itsenko-Cushingův syndrom nebo nemoc. Isenko-Cushingova choroba je charakterizována významným zvýšením produkce hormonů kůry nadledvin. U tohoto endokrinního onemocnění dochází k nadměrné syntéze kortikosteroidů (hormonů nadledvin). Dopad těchto hormonů na tělo vede k příznakům, jako je svalová slabost, zvýšený krevní tlak (hypertenze), poruchy spánku, amenorea, neplodnost, růst vlasů mužského typu (hirsutismus). Stojí za zmínku, že Itenko-Cushingova nemoc je detekována 4–6krát častěji u žen než u mužů.
  • Addisonova choroba nebo hypokorticismus je poměrně vzácné onemocnění, při kterém kůra nadledvin není schopna produkovat dostatek hormonů, konkrétně kortizolu. V souvislosti se snížením syntézy tohoto hormonu v těle dochází k různým patologickým změnám v práci orgánů. U Addisonovy nemoci, potíže s neustálou únavou, svalovou slabostí, nevolností, zvracením, nízkým krevním tlakem, zvýšenou srdeční frekvencí (tachykardie), třesem končetin a hlavy (třes), amenoreou, neplodností atd..
  S těmito patologiemi se vyvíjí hypogonadismus. Hypogonadismus se týká zastavení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky..

  Podle statistik je nejčastější příčinou amenorey mezi všemi endokrinními poruchami hyperprolaktinemie (zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinemie je patologický stav, kdy hypotalamus (nejvyšší centrum regulace endokrinního systému) není schopen kontrolovat hladinu produkce prolaktinu (hormon, který je produkován hypofýzou a je nezbytný během laktace). V průběhu složitých procesů probíhajících v hypotalamu a hypofýze (spolu s hypotalamem je hypofýza ústředním orgánem endokrinního systému) se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky (estrogeny), stejně jako zastavení syntézy progesteronu buňkami žlutého tělíska. Corpus luteum je speciální endokrinní žláza ve vaječníku, která se po ovulaci tvoří v místě zralého folikulu. Funkce žlutého tělíska je tvorba hormonu, který připravuje výstelku dělohy pro potenciální těhotenství (progesteron). Významné snížení nebo úplné zastavení produkce estrogenu a progesteronu vaječníky a vede k amenorei. Hyperprolaktinemii mohou způsobovat různé příčiny. Mohou to být nádorová onemocnění hypotalamu, traumatické poranění mozku s poškozením hypotalamo-hypofyzárního systému nebo dlouhá léčba antipsychotiky (skupina léků, které se používají při léčbě duševních poruch).

  U hyperprolaktinemie jsou pozorovány příznaky jako amenorea, migréna (nesnesitelné bolesti hlavy), deprese, zvýšená podrážděnost a emoční nestabilita (nadměrná reakce na jakýkoli typ stimulu). Hlavní stížností je také neplodnost..

  Nádory hypotalamo-hypofyzárního systému

  Benigní a maligní nádory hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k prodloužené absenci menstruace. Je třeba poznamenat, že tyto druhy rakoviny jsou relativně vzácné..

  Následující typy nádorů hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k amenorei:

  • Kraniofaryngiom nebo Erdheimův nádor je benigní nádor hypofýzy. Malignita (malignita) nádoru je extrémně vzácná. Kraniofaryngiom způsobuje hyperprolaktinemii, což vede k prodloužené absenci menstruace. Kraniofaryngiom je nejčastěji detekován ve věku 12 - 20 let. S touto patologií, příznaky, jako je progresivní obezita s ukládáním tukové tkáně v mléčných žlázách, na břiše, stehnech a hýždích (syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich nebo adiposogenitální dystrofie), zpožděná puberta (absence sekundárních sexuálních charakteristik nebo genitální infantilismus) a zpoždění růst. U kraniofaryngiomu je také pozorován diabetes insipidus (onemocnění, při kterém v důsledku nedostatku antidiuretického hormonu ztrácí tělo velké množství tekutiny v moči). Erdheimův nádor často komprimuje lebeční nervy mozku, což může vést k poruchám čichu nebo zraku. Někdy lze pozorovat psychotické stavy (schizofrenie, katatonie).
  • Gliom. Je nejběžnějším typem nádoru na mozku. Podle statistik se gliom vyskytuje v 55-60% případů všech rakovin mozku. Gliom může často vzniknout z buněk hypotalamo-hypofyzárního systému. S touto patologií si pacienti stěžují na bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, rozmazané vidění nebo vůni a může se také objevit amenorea. U gliomu se často vyskytují epileptické záchvaty.
  • Granuloma nebo Hand-Schuller-křesťanská nemoc. Toto onemocnění vede k tvorbě granulomů v kostech lebky (zánětlivý proces, při kterém se tvoří uzliny). V případě, že je Hand-Schüller-Christianova choroba lokalizována na spodní části lebky, může deformovat hypofýzu. V tomto případě se mohou objevit patologické stavy, jako je diabetes insipidus, akromegalie (zvýšení velikosti kostí lebky, chodidel a rukou), syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Frehlich a kachexie typu Simmonds (progresivní úbytek hmotnosti na pozadí porušení hypofýzy). V některých případech vede toto onemocnění k nanismu (nanismu). Právě syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich v souvislosti s granulomy je důvodem dlouhodobé absence menstruace.
  • Prolaktinom je nádor přední hypofýzy. U této rakoviny produkuje přední lalok hypofýzy (adenohypofýza) přebytek hormonu prolaktinu. To nevyhnutelně vede k hyperprolaktinemii (zvýšené koncentraci prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinémie zase vede k vážným nepravidelnostem v menstruačním cyklu, které se projevují formou amenorey.

  Předčasná menopauza

  Předčasná menopauza nebo menopauza je pokles funkce reprodukčního systému před 40. rokem věku. Tento stav je charakterizován amenoreou. Menopauza se obvykle objevuje v období 45 - 55 let, existují však variace, kdy může být menopauza časná a může nastat ve věku 40 - 45 let nebo pozdě, kdy k ukončení menstruace dojde ve věku 55 let..

  Předčasná menopauza může být důsledkem různých důvodů. Mezi nejčastější příčiny patří selhání vaječníků, autoimunitní onemocnění (tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám), trauma nebo chirurgické odstranění vaječníků (ooforektomie), dědičná predispozice, kouření a expozice chemoterapii a radiační terapii..

  Při předčasné menopauze je třeba rozumět potížím, jako je zvýšené pocení, emoční nestabilita, zhoršení paměti, snížená schopnost pracovat, nespavost, návaly horka, zvýšené močení, zmenšení velikosti mléčných žláz, jejich ochablost, vaginální suchost atd. Je třeba si uvědomit, že předčasná menopauza může být důsledkem vážného porušení a vyžaduje lékařskou pomoc.

  Fyziologické vyvrcholení

  Fyziologická menopauza je přirozený proces charakterizovaný zánikem reprodukční funkce. V průměru k menopauze dochází ve věku 45 - 55 let. Menopauza je charakterizována amenoreou, která trvá nejméně 1 rok. Fyziologická nebo přirozená menopauza je důsledkem vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků. Folikul je strukturní prvek vaječníku, který obsahuje budoucí vejce. V průběhu svého vývoje prochází folikul řadou změn, při kterých do vejcovodu (ovulace) nakonec vstoupí pouze jedno zralé vejce. Toto zralé vejce je připraveno k oplodnění. Během života se zásoba folikulů postupně snižuje (během každé ovulace) a v určitém okamžiku je reprodukční kapacita nemožná..

  V klimakterickém období se rozlišují dvě fáze:

  • Premenopauza. - Toto je období, kdy se objeví první nepravidelná menstruace. Pro toto období jsou charakteristické poruchy hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Zvyšuje se počet anovulačních cyklů (menstruační cyklus bez ovulace), zásoby folikulárního aparátu jsou vyčerpány a žluté tělísko vaječníku přestane fungovat..
  • Postmenopauza. Postmenopauzální období začíná po 12 měsících amenorey. Podmíněně se postmenopauza dělí na časnou (první 2 roky po menopauze) a pozdní (doba menopauzy je více než 2 roky). V tomto období lze v důsledku vyhynutí funkce vaječníků pozorovat různé patologie. Zpravidla příznaky jako nepravidelný srdeční rytmus, osteoporóza (chronické metabolické onemocnění, které vede ke snížení pevnosti kostí), ateroskleróza (chronické onemocnění vedoucí k ukládání cholesterolu ve stěně cév), poruchy močového systému atd..

  Ztráta váhy

  Amenorea na pozadí hubnutí je zjištěna ve čtvrtině případů u žen v reprodukčním věku. Ve většině případů začínají mladé dívky dodržovat nízkokalorickou dietu. Dlouhodobá strava může vést ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která je nezbytná pro produkci pohlavních hormonů. S rychlým úbytkem hmotnosti také dochází k porušení tvorby gonadoliberinu hypotalamem. Tento hormon interaguje s hypofýzou a reguluje tvorbu dalších gonadotropních hormonů (folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů), které přímo ovlivňují funkci vaječníků. Prudký úbytek hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu, který se projevuje ve formě zániku funkcí vaječníků.

  V 15% případů je amenorea se silným úbytkem hmotnosti doprovázena snížením počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), snížením hladiny glukózy v krvi (hypoglykemie) a nízkým krevním tlakem (hypotenze). Poruchy v práci gastrointestinálního traktu - často se pozoruje gastritida a vředy v žaludku a dvanáctníku. Následně může úplně zmizet chuť k jídlu, což vede k dalšímu patologickému stavu - kachexii (výrazné vyčerpání těla). Stojí za zmínku, že tato symptomatologie se může vyskytnout také u mentální anorexie (stav, při kterém zcela chybí chuť k jídlu), která je také příčinou amenorey..

  Stres

  Stres je obecná reakce těla na různé fyzické a duševní vlivy. Stojí za to rozlišovat mezi pojmy eustres a tísně. Eustress se vyznačuje normální reakcí těla na podnět. Při nouzi není tělo schopno zvládnout stresovou situaci, která vede ke vzniku různých patologických stavů.

  Psychogenní amenorea na pozadí utrpení se vyskytuje nejčastěji u mladých dívek ve věku od 15 do 18 let. Úzkost může vést k postupnému úbytku hmotnosti, snížení celkové odolnosti těla (snížení imunity) a poruchám endokrinního systému. Nejčastěji nouze vede ke snížení produkce gonadotropních hormonů buňkami hypofýzy. To vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Je třeba poznamenat, že u psychogenní amenorey není pozorováno období oligomenorey (interval mezi opakovanou menstruací je více než 35 dnů). Psychogenní amenorea vždy přichází neočekávaně a není charakterizována autonomními poruchami, ke kterým dochází během menopauzy.

  Traumatické poranění děložní sliznice

  Traumatické poškození sliznice dělohy je nejčastěji příčinou instrumentálního ukončení těhotenství. Trauma na sliznici dělohy může být také důsledkem kyretáže dělohy po porodu, při odstraňování polypů endometria (vnitřní sliznice dělohy), stejně jako při zastavení nitroděložního krvácení.

  Rozlišují se následující typy traumatu sliznice dělohy:

  • Intrauterinní synechie nebo Ashermanův syndrom. Intrauterinní synechie se chápou jako tvorba adhezí, ke kterým dochází v místě traumatu sliznice dělohy během instrumentálních gynekologických výkonů. Proces adheze může vést k částečné nebo úplné infekci dělohy. To nevyhnutelně vede k vážnému narušení reprodukčních i menstruačních funkcí. V některých případech může nitroděložní synechie vést k neplodnosti. Ashermanův syndrom je zpravidla charakterizován pouze jedním projevem - amenoreou.
  • Atrézie cervikálního kanálu je charakterizována tvorbou adhezí v místě poškození sliznice cervikálního kanálu (cervikální kanál). Proces adheze v cervikálním kanálu, stejně jako u nitroděložní synechie, vede k prodloužené absenci menstruace. Hlavním rozlišovacím znakem této patologie je přítomnost bolestivých pocitů cyklické povahy v důsledku nemožnosti odtoku menstruační krve.

  Syndrom rezistentního vaječníku

  Tato patologie je charakterizována nástupem amenorey ve věku 30-35 let. Tato patologie není doprovázena žádnými změnami ve funkční tkáni vaječníků a je podle mnoha vědců spojena s autoimunitní povahou onemocnění. Nejčastěji v průběhu laboratorních testů mohou být detekovány protilátky, které mohou vést ke snížení citlivosti buněk vaječníků na folikuly stimulující hormon, což vede k nepřítomnosti menstruace. Mimo jiné se rozlišuje také dědičná zátěž, která vede k reprodukční a menstruační dysfunkci..

  Nástup tohoto onemocnění je charakterizován těžkou virovou infekcí nebo psycho-emocionálním stresem. Syndrom rezistentního vaječníku je pouze jedním příznakem - amenoreou. Zpravidla se amenorea neobjevuje spontánně. Předchází mu období oligomenorey, které ve věku 35 let vede k úplné absenci menstruace. Stojí za zmínku, že syndrom rezistentních vaječníků je charakterizován absencí návalů tepla a vegetativními příznaky..

  Syndrom plýtvání vaječníků

  Syndrom úbytku vaječníků nebo předčasné selhání vaječníků je charakterizován předčasným vyčerpáním celého zásobení vaječníkových folikulů. Syndrom plýtvání vaječníků se obvykle vyskytuje u žen mladších 40 let. Neexistuje jediná verze výskytu tohoto onemocnění, ale mnoho vědců souhlasí s tím, že syndrom plýtvání vaječníky je spojen s chromozomálními abnormalitami. Abnormality genetického aparátu vedou k nahrazení folikulárního aparátu jizvou (ztvrdnutí tkáně). Může se vyskytnout syndrom plýtvání vaječníků v důsledku expozice některým nepříznivým faktorům. Patří mezi ně některá virová a bakteriální onemocnění, psychoemoční stres, intoxikace atd. Je třeba také poznamenat, že předčasné selhání vaječníků může nastat po různých chirurgických zákrocích na vaječnících, během nichž dochází k částečné nebo úplné resekci (excizi) vaječníku.

  Předčasné selhání vaječníků je charakterizováno identifikací příznaků, jako je nadměrné pocení, návaly horka, zvýšená únava a bolest hlavy. V některých případech je pozorováno období oligomenorey. Předčasné selhání vaječníků může vést k degenerativním procesům v genitáliích.

  Syndrom ovariální hyperinhibice

  Ovariální hyperinhibiční syndrom je důsledkem dlouhodobého užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv. Léky v této skupině mohou způsobit snížení produkce hypofyzárních gonadotropních hormonů a vést k amenoree. Stojí za zmínku, že syndrom hyperinhibice vaječníků se nevyskytuje vždy a ne u všech žen, které používají kombinovanou antikoncepci. Bylo prokázáno, že pravděpodobnost této patologie je mnohem vyšší u žen s nízkou produkcí gonadoliberinu. Tato patologie může být také způsobena použitím kombinované antikoncepce druhé generace..

  Ovariální hyperinhibici lze použít jako přípravnou terapii pro léčbu vnější endometriózy (tvorba endometriálních růstů), stejně jako pro odstranění děložních fibroidů (benigní nádor svalové vrstvy dělohy). Je třeba poznamenat, že tento stav může být způsoben použitím záření a chemoterapie k léčbě rakoviny. U syndromu ovariální hyperinhibice je detekována amenorea a předčasná menopauza bez příznaků, které se vyskytují při menopauze.

  Syndrom polycystických vaječníků

  Syndrom polycystických vaječníků nebo Stein-Leventhalova choroba je patologie ve struktuře a fungování vaječníků, která se projevuje ve formě menstruačních a reprodukčních poruch. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením produkce mužských pohlavních hormonů (hyperandrogenismus).

  Stein-Leventhalova choroba vede ke zvýšení velikosti vaječníků, tvorbě velkého počtu cystických folikulů (cysta je tvořena zralým folikulem) a je také charakteristická hyperplazie ovariálního stromatu (nadměrná tvorba nových strukturních prvků). Dochází také ke snížení produkce folikuly stimulujícího hormonu. Při absenci tohoto hormonu dochází k porušení menstruačního cyklu, které se projevuje formou amenorey.

  Ve většině případů si při diagnostice Stein-Leventhalovy choroby obvykle stěžují na amenoreu, hirsutismus (nadměrný růst ochlupení mužského typu), akné a problémy s oplodněním. Amenorea se vyskytuje ve třetině všech případů, s přihlédnutím k tomu, zda nemoc nebyla léčena včas.

  Druhy amenorey

  Pokud je amenorea důsledkem jakéhokoli onemocnění, nazývá se to patologická amenorea. V některých situacích může dojít k prodloužené nepřítomnosti menstruace nejen v důsledku patologie, ale také při normálních fyziologických procesech těla (fyziologická amenorea).

  Rozlišují se následující typy amenorey:

  • primární amenorea;
  • sekundární amenorea;
  • laktační amenorea;
  • amenorea dělohy.

  Primární amenorea

  Primární amenorea se vyskytuje u mladých dívek a je charakterizována absolutní absencí menstruace od dospívání. Tento stav je obvykle spojen se zpožděním v pubertě. Primární amenoreou se rozumí zpoždění pohlavního vývoje, při kterém do 14 let věku zcela chybí menstruace. Primární amenoreu lze také pozorovat při absenci menstruace před 16. rokem věku, ale pouze pokud je přítomna alespoň jedna sekundární pohlavní charakteristika. Aby bylo možné detekovat primární amenoreu co nejdříve, musí být ve dvou případech provedeno gynekologické vyšetření. V prvním případě se gynekologické vyšetření provádí při absenci první menstruace ve věku 16 let a starších. Ve druhém případě při absenci sekundárních sexuálních charakteristik ve věku 14 let (zpoždění nebo úplná absence vývoje mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení). Je také nutné konzultovat lékaře v případě rozporu mezi komplexními ukazateli výšky a hmotnosti s pasovým věkem..

  Rozlišují se následující příčiny primární amenorey:

  • Ovariální malformace je nejčastější příčinou primární amenorey. Podle statistik se anomálie ve vývoji vaječníků vyskytují ve 40% případů s primární amenoreou. Dysgeneze pohlavních žláz (anomálie vývoje vaječníků) je vrozená abnormalita a vede k chromozomálním abnormalitám. Tato anomálie je charakterizována skutečností, že ve vaječnících nejsou žádné buňky odpovědné za produkci hormonů (estrogenů). Estrogeny hrají v pubertě významnou roli. Při jejich nedostatečném počtu nebo úplné absenci nedochází k včasnému sexuálnímu vývoji.
  • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Při těchto porušeních dochází ke zpoždění sexuálního vývoje. Tento stav může být způsoben takovými důvody, jako je nevyvážená strava, chronická onemocnění, patologie jater a ledvin a anemický syndrom (snížení počtu červených krvinek a / nebo hemoglobinu v krvi). Podle statistik může v 10% případů k těmto porušením vést dědičný faktor. Tato forma je charakterizována pozdější pubertou. K růstu ochlupení na ohanbí, první menstruaci a rozvoji mléčných žláz dochází ve věku 16 - 17 let. Je třeba poznamenat, že toto opožděné období puberty není žádnou patologií pro některé národy žijící v subarktické zóně, která se vyznačuje chladnějším podnebím. S porušením fungování hypotalamo-hypofyzárního systému, stejně jako s anomáliemi ve vývoji vaječníků, jsou odhaleny takové příznaky, jako je malá děloha a nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků. V některých případech se tato symptomatologie vyskytuje v případě rakoviny hypofýzy..
  • Malformace vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech se může objevit primární amenorea v důsledku částečné nebo úplné obstrukce genitálního kanálu ve vaginální oblasti (ginatresia) nebo v nepřítomnosti dělohy jako takové s aplázií. Bylo vědecky prokázáno, že s malformacemi vnitřních pohlavních orgánů nejčastěji nedochází k narušení puberty a hormonální pozadí se nemění, protože vaječníky plně plní svoji funkci a produkují hormony nezbytné pro tělo. Ginatresia je charakterizována výskytem bolesti v dolní části břicha během menstruace. Při absenci dělohy nejsou detekovány žádné příznaky a jedinou předloženou stížností je úplná absence menstruačního krvácení.

  Sekundární amenorea

  Sekundární amenorea je charakterizována úplnou absencí menstruace u žen, která trvá déle než šest měsíců. Hlavním rysem sekundární amenorey je skutečnost, že v určitém období existoval normální menstruační cyklus, který byl následně z různých důvodů narušen.

  Podle statistik se sekundární amenorea vyskytuje u 70 - 80% případů u všech typů amenorey. Více než polovina případů je navíc způsobena chorobami hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému..

  Mezi nejčastější patologie, které způsobují sekundární amenoreu, patří:

  • Porucha v hypotalamo-hypofyzárním systému během hubnutí. Významná ztráta hmotnosti je zodpovědná za více než 20% všech případů sekundární amenorey. Častěji než dlouhodobá strava nezpůsobuje žádné změny celkového zdraví, ale tento pocit klame. Na úrovni neuroendokrinního systému dochází k významným posunům, které vedou k narušení funkce vaječníků a poruše reprodukční a menstruační funkce.
  • Psychogenní amenorea. Tísně a její vliv mají nepříznivý účinek nejen na imunitní systém, ale také na hypotalamo-hypofyzární systém. Patologické mechanismy psychogenní nebo nervové amenorey jsou velmi podobné mechanismům amenorey s významným úbytkem hmotnosti. Sekundární amenorea, ke které dochází při vystavení stresu, se vyskytuje asi v 5% případů. Stojí za zmínku, že různé nežádoucí účinky a jevy mohou významně zvýšit riziko psychogenní amenorey. Mezi takové jevy patří represe, války, hladomor, epidemie, kataklyzmy..
  • Hyperprolaktinémie je nejčastější příčinou, která vede k sekundární amenorei. Výskyt hyperprolaktinémie je 25%. Hyperprolaktinémie je patologický stav charakterizovaný zvýšenou hladinou prolaktinu v krvi. Prolaktin, působící na hypofýzu, vede ke snížení produkce gonadotropinů a v konečném důsledku k sekundární amenorei. Stojí za zmínku, že hyperprolaktinémie může často vést ke vzniku mikro- nebo makroadenomu hypofýzy (nádor s benigním průběhem). Také dlouhodobé užívání antipsychotik, úzkosti, gynekologických instrumentálních manipulací může vést k hyperprolaktinemii..
  • Ovariální patologie. Různé vrozené a získané ovariální patologie mohou vést k sekundární amenorei. Ve většině případů jsou onemocnění vaječníků dědičná. Nejběžnější patologií je Stein-Leventhalova choroba, která ve většině případů vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace a neplodnosti.

  Laktační amenorea

  Děložní amenorea

  Děložní amenorea je důsledkem různých traumatických gynekologických výkonů. Děložní amenorea může být způsobena postupy, jako je škrábání výstelky dělohy, použití koagulace (kauterizace tkáně) k zastavení děložního krvácení, endometritida (zánět výstelky dělohy) nebo poporodní nebo pooperační komplikace. Zpravidla se v místě traumatu (intrauterinní synechie nebo Ashermanova choroba) tvoří adhezivní proces. Několik adhezí může vést k částečné nebo úplné obstrukci dělohy. Ve většině případů tyto patologické poruchy nejen vedou k amenorei dělohy, ale také způsobují neplodnost..

  Léčba amenorey

  Léčba amenorey spočívá ve správné identifikaci a eliminaci příčiny, která vedla k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Volba léčby závisí na věku, typu amenorey, přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění hypotalamo-hypofyzárního systému a na mnoha dalších faktorech.

  V závislosti na příčině, která způsobila amenoreu, se používají následující způsoby léčby:

  • korekce hormonálních hladin pomocí léků;
  • léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu;
  • korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí;
  • léčba časné menopauzy.

  Korekce hormonálních hladin pomocí léků

  Název drogyFormulář vydáníLéčivá látkaMechanismus účinkuZpůsob aplikace
  DuphastonPotahované tabletyDydrogesteronSelektivně ovlivňuje endometrium a připravuje ho na normální fungování.Uvnitř 5 mg dvakrát denně, od 11 do 25 dnů cyklu.
  KlomifenPilulkyKlomifenSpecifická vazba na estrogenové receptory v hypotalamu a hypofýze, což vede ke zvýšené sekreci hypofyzárních gonadotropních hormonů.Uvnitř 50 mg jednou denně, před spaním.
  UtrozhestanKapsleProgesteronZvyšuje produkci hypofyzárních gonadotropních hormonů a podporuje tvorbu normálního endometria.Vybráno samostatně v každém jednotlivém případě.
  ParlodelPilulkyBromokriptinBlokuje sekreci prolaktinu. Obnovuje menstruační cyklus a ovulaci.Uvnitř 1,25 mg 2–3krát denně.
  CyklodinonPotahované tabletyVýtažek z plodů tyčinky obecnéNormalizuje hladinu pohlavních hormonů. Eliminuje hyperprolaktinemii. Vede k normalizaci poměru gonadotropních hormonů.Uvnitř 1 tableta jednou denně, ráno.

  Léčba hormonálních poruch, které způsobují sekundární amenoreu

  Hormonální léčba začíná objasněním příčiny sekundární amenorey. Tato příčina je zpravidla neuroendokrinní onemocnění, které přímo nesouvisí s reprodukčním systémem..

  Léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu:

  • Nemoci štítné žlázy. Pokud je snížená koncentrace hormonů štítné žlázy v krvi (hypotyreóza), pak se hormonální léčba provádí pomocí syntetických hormonů štítné žlázy (trijodtyronin, tyroxin, štítná žláza). U hypertyreózy (tyreotoxikózy) je terapie zaměřena na snížení produkce hormonů štítné žlázy. V tomto případě se používají tyrostatické léky (thiamazol nebo propylthiouracil). V každém případě je léčebný režim zvolen individuálně na základě výsledků EKG (elektrokardiogramu), laboratorních krevních testů a subjektivních pocitů pacienta. Je třeba poznamenat, že význam při léčbě patologie štítné žlázy je přičítán správné dietní terapii..
  • Syndrom polycystických vaječníků. V případě diagnózy syndromu polycystických vaječníků se uchýlí ke kombinovanému léčebnému režimu. V první fázi je metformin předepisován v dávce 1 000 - 1 500 mg denně. Tento lék je schopen zlepšit citlivost tkání na glukózu. Doba přijetí je 4 - 6 měsíců. Ve druhé fázi, pokud má pacientka touhu otěhotnět, stimuluje se ovulace. Z tohoto důvodu je klomifen předepisován od 5 do 9 dnů cyklu, 50 - 100 mg denně. Klomifen je členem skupiny syntetických antiestrogenů a je schopen zvýšit produkci gonadoliberinu. Gonadoliberin zase vede ke zvýšení produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů, které připravují ovariální folikulární aparát na ovulaci.
  • Nemoci nadledvin.Itsenko-Cushingova choroba nebo hyperplazie kůry nadledvin se léčí reserpinem 1 mg denně po dobu 4 až 6 měsíců. Tento lék inhibuje adrenergní účinek katecholaminů (tkáně těla jsou méně náchylné k adrenalinu a norepinefrinu). Před použitím tohoto léku je oblast hypofýzy předem ošetřena radiační terapií (gama nebo protonová terapie). Pokud léčba není účinná, použije se lék Chloditan, který blokuje produkci hormonů nadledvin. Chloditan je předepsán v dávce 100 - 500 mcg / kg a poté se dávka postupně zvyšuje.

  Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí

  Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí se provádí až po identifikaci příčiny, která vedla k primární amenorei. Ve většině případů (až 40%) jsou příčinou primární amenorey poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému.

  Hormonální léky se používají pro následující patologie:

  • Malformace pohlavních žláz. Léčba abnormalit vaječníků je obvykle omezena na použití kombinace estrogenů a progestinů (steroidní hormony, které jsou nezbytné k udržení normálního funkčního stavu endometria). Ve většině případů se používá lék Femoston 1/5, který se osvědčil dobře. Tento lék normalizuje hladinu estrogenu a také obnovuje normální průběh menstruačního cyklu. Je třeba poznamenat, že korekce hormonálního pozadí během gonadální dysgeneze se provádí až po genetickém stanovení karyotypu (stanovení úplné sady chromozomů). Pokud karyotyp obsahuje mužský chromozom Y, provede se oboustranná ooforektomie (odstranění vaječníků). Bylo zjištěno, že přítomnost chromozomu Y v ženském karyotypu ve většině případů vede k malignímu nádoru vaječníků. Tato operace by měla být provedena před 20 - 22 lety.
  • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Přítomnost funkčních poruch hypotalamo-hypofyzárního systému vede k hypogonadismu. Hypogonadismus zase vede ke zpožděnému sexuálnímu vývoji. Aby kompenzovali tyto poruchy, uchylují se k hormonální substituční terapii. Lékař zvolí nezbytný léčebný režim pro každý jednotlivý případ. Monoterapie (léčba jedním léčivem) s estrogeny nebo kombinací estrogenů a progestinů je obvykle volbou.

  Léčba časné menopauzy

  Důsledky amenorey

  Je třeba si uvědomit, že samotná amenorea nemůže vést k různým závažným poruchám v těle, slouží pouze jako důsledek patologie. Důvod, který vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace, může také narušit reprodukční funkci, vést k osteoporóze se sekundární amenoreou nebo opožděnou pubertou v případě porušení produkce gonadotropních hormonů nebo s abnormalitami vývoje vaječníků.

  Mezi nejčastější důsledky, které se vyskytnou u amenorey, patří:

  • neplodnost;
  • osteoporóza;
  • ateroskleróza;
  • hirsutismus;
  • obezita;
  • vegetativní poruchy.

  Neplodnost

  Porušení reprodukční funkce lze pozorovat u předčasné nebo normální menopauzy, s nitroděložními synechiemi, se syndromem polycystických vaječníků, se syndromem vyčerpání vaječníků. Neplodnost je také důsledkem různých endokrinních onemocnění nebo s abnormalitami ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech může nouze vést k neplodnosti.

  Příčinou neplodnosti je neschopnost vaječníků produkovat hormony, které by mohly udržovat normální menstruační cyklus a ovulaci. Tato situace je charakterizována anovulací (bez ovulace). Je třeba poznamenat, že ve většině případů je neplodnost léčitelná, protože eliminace příčiny amenorey vede k normalizaci menstruačního cyklu, stejně jako k obnovení reprodukční funkce..

  Osteoporóza

  Ateroskleróza

  Ateroskleróza je onemocnění, při kterém jsou poškozeny arteriální cévy. Tato patologie ve většině případů vzniká z dyslipidemie, při které dochází ke zvýšenému obsahu nízkých a velmi nízkých lipidů v krvi a ke snížení koncentrace lipidů s vysokou hustotou. Během složitých procesů se cholesterol může hromadit ve stěnách tepen, což vede k zablokování lumen cévy.

  Ateroskleróza může být důsledkem obezity, psychoemotionálního stresu, fyzické nečinnosti (sedavý životní styl) a je také velmi často pozorována v období před a po menopauze. Postižení cév srdce vede ateroskleróza k ischemické chorobě srdeční, dochází k okluzi (zablokování) cév mozku, mozkové ischemii nebo iktu. Je také možné vyvinout suchou gangrénu (nekrózu tkáně) v případě poškození horních nebo dolních končetin.

  Hirzutismus

  Obezita

  Vegetativní poruchy

  Vegetativní poruchy se vyskytují v případě sekundární amenorey v postmenopauzálním období nebo při syndromu plýtvání vaječníky.

  Autonomní příznaky jsou charakterizovány:

  • návaly horka;
  • pocit srdečního rytmu (pocit srdečního rytmu je charakterizován jako pocit rychlého nebo abnormálního fungování vlastního srdce);
  • závrať.
  • Nadměrné pocení.
  • brnění a necitlivost končetin.
  • bolest hlavy;
  • žal.
  Tyto změny jsou pozorovány v důsledku snížení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky, které částečně regulují práci různých orgánů a tkání. Pokud hladina estrogenu klesá, přestávají orgány, které obsahují receptory pro estrogen, normálně fungovat (nervový systém, kardiovaskulární systém, urogenitální aparát, mléčné žlázy, kosti, kůže) a jsou v nich pozorovány poruchy..

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění.