Menstruační nepravidelnosti (hormonální profil)

Komplexní studie hormonů hypofýzy a vaječníků pro diferenciální diagnostiku menstruačních nepravidelností (NMC).

Hormonální pozadí s NMC; krevní test na hormony v NMC.

Anglická synonyma

Hormonální diagnostika menstruačních nepravidelností, Amenorea se zpracovává.

Jaký biomateriál lze použít pro výzkum?

Jak se správně připravit na studium?

 • Vylučte z potravy tučné pokrmy do 24 hodin před zahájením studie.
 • Nejezte 8 hodin před studiem, můžete pít čistou nesycenou vodu.
 • Vylučte (po konzultaci s lékařem) příjem steroidů a hormonů štítné žlázy do 48 hodin před zahájením studie.
 • Zcela vyloučit (po dohodě s lékařem) užívání léků do 24 hodin před zahájením studie.
 • Při absenci pokynů lékaře se doporučuje provést studii 3-5 dnů menstruačního cyklu.
 • Eliminujte fyzický a emoční stres do 24 hodin před zahájením studie.
 • Nekuřte 3 hodiny před vyšetřením.

Obecné informace o studii

Menstruační nepravidelnosti (MCI) jsou velmi časté a jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy navštěvují gynekologa. NMC je rozdělena do tří skupin: amenorea (absence menstruačního cyklu), dysmenorea (bolest během menstruačního cyklu) a menoragie (silné menstruační krvácení). Běžnou příčinou NMC jsou poruchy v interakci hypotalamu, hypofýzy a vaječníků (tzv. Systém hypotalamus-hypofýza-vaječníky).

Normálně hypothalamus vylučuje gonatropin uvolňující hormon (GnRH), který stimuluje produkci folikuly stimulujícího hormonu (FSH) v hypofýze. FSH je nezbytný pro růst a zrání folikulu ve vaječníku. Rostoucí folikul syntetizuje estrogen, který podporuje růst endometria (proliferativní fáze cyklu). Uprostřed menstruačního cyklu dochází v důsledku prudkého zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu (LH) a hladiny FSH k ovulaci. Po nástupu ovulace hladiny FSH a LH klesají a v místě prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje progesteron. Progesteron stimuluje diferenciaci buněk endometria a stabilizuje ji (sekreční fáze cyklu). 14 dní po ovulaci v důsledku involuce žlutého tělíska klesá hladina estrogenu a progesteronu, funkční vrstva endometria je odmítnuta a dochází k menstruačnímu krvácení.

K porušení tohoto složitého procesu může dojít v kterékoli fázi. Diagnóza NMC proto zpravidla vyžaduje integrovaný přístup. Studium hormonálního pozadí ženy je jedním z hlavních způsobů, jak identifikovat příčiny NMC, zejména u amenorey. Při vyšetřování ženy s amenoreou se zkoumá koncentrace následujících hormonů: FSH, LH, estradiol, progesteron, prolaktin.

Rozlišujte mezi primární a sekundární amenoreou. Primární amenoreou je absence menarché před dosažením věku 14 let (při absenci sekundárních sexuálních charakteristik) nebo 16 let (za přítomnosti sexuálních charakteristik). Sekundární amenorea je absence menstruačního cyklu po dobu 3 (nebo 6) měsíců u dříve menstruující ženy. Sekundární amenorea je častější než primární.

Zpravidla se v první fázi diferenciální diagnostiky sekundární amenorey hodnotí hladina prolaktinu. Prolaktin je proteinový hormon syntetizovaný v přední hypofýze. Během těhotenství je prolaktin nezbytný pro vývoj mléčných žláz a pro zahájení a udržení sekrece mléka. Prolaktin inhibuje sekreci GnRH. Během těhotenství je tedy inhibována cyklická syntéza GnRH, FSH a LH a ovulace se dočasně zastaví (laktační amenorea). Stejný mechanismus je základem amenorey, která se vyskytuje u nemocí a stavů doprovázených tvorbou přebytečného prolaktinu. Hladiny prolaktinu vyšší než 100 ng / ml jsou pro prolaktinomy vysoce charakteristické. U hypotyreózy je u hypergonadotropního hypogonadismu charakteristická ektopická produkce prolaktinu (bronchogenní karcinom, teratom, dermoidní ovariální cysta), selhání ledvin a jater, mírné zvýšení hladiny prolaktinu (20 IU / L) a LH (> 40 IU / L). že amenorea je důsledkem onemocnění samotných vaječníků. Zvýšení hladin FSH a LH lze pozorovat při předčasném selhání vaječníků v důsledku chemoterapie a radiační terapie v důsledku autoimunitních poruch, infekčních onemocnění (příušnic) a dědičných onemocnění. Hladiny pohlavních hormonů (estradiol a progesteron) mohou být nízké.

Nízké hladiny FSH a LH jsou charakteristické pro hypogonadotropní hypogonadismus a naznačují, že amenorea je způsobena dysfunkcí hypotalamu nebo hypofýzy. To lze pozorovat u nádorů centrálního nervového systému, intenzivní fyzické námahy, anorexie nebo bulimie, chronických onemocnění jater, onemocnění ledvin, diabetes mellitus a imunodeficience. Hladiny pohlavních hormonů (estradiol a progesteron) mohou být nízké.

Normální hladiny FSH a LH naznačují normogonadotropní hypogonadismus. Dvě nejčastější příčiny tohoto stavu jsou obstrukce reprodukčního traktu (např. Cervikální stenóza, Ashermanův syndrom) a chronický nadbytek androgenu (syndrom polycystických vaječníků, adrenogenitální syndrom, akromegalie, virilizující nádor vaječníků a další). K objasnění diagnózy může být nutný další výzkum, především analýza testosteronu, dehydroepiandrosteron sulfátu a 17-hydroxyprogesteronu..

Při analýze koncentrací všech hormonů je třeba vzít v úvahu fázi menstruačního cyklu. Hladina těchto hormonů navíc závisí na fyziologickém stavu pacienta, příjmu léků a přítomnosti souběžných onemocnění. Laboratorní výzkum je velmi důležitou, ale ne jedinou složkou algoritmu pro diagnostiku NMC a zejména amenorey. Mohou být rovněž nutné další instrumentální (ultrazvukové) a cytologické metody. Výsledky komplexní analýzy by měly být interpretovány s přihlédnutím k dalším klinickým, laboratorním a instrumentálním údajům..

K čemu se výzkum používá?

 • Pro diferenciální diagnostiku menstruačních nepravidelností.

Kdy je studie naplánována?

 • Při vyšetření pacienta s menstruačními nepravidelnostmi: primární amenorea (nepřítomnost menarche před dosažením věku 14 let při absenci sekundárních sexuálních charakteristik nebo až 16 let za přítomnosti sexuálních charakteristik), sekundární amenorea (nepřítomnost menstruačního cyklu po dobu 3 nebo 6 měsíců u dříve menstruující ženy) a v některých případech - s dysmenoreou (bolest během menstruačního cyklu) a menoragií (silné menstruační krvácení).

Co znamenají výsledky?

 • Při analýze koncentrací všech hormonů je třeba vzít v úvahu fázi menstruačního cyklu;
 • Chcete-li získat přesný výsledek, musíte dodržovat doporučení pro přípravu na test;
 • výsledky komplexní analýzy by měly být interpretovány s přihlédnutím k dalším klinickým, laboratorním a instrumentálním údajům.

[40-424] Komplexní studie pro hormony (10 indikátorů)

[08-023] Globulin vázající pohlavní hormony (SHBG)

[12-003] Cytologické vyšetření hormonálního pozadí (s hrozbou ukončení těhotenství, nepravidelnosti cyklu)

Kdo si objedná studii?

Gynekolog, endokrinolog, praktický lékař.

Test na hormon amenorey

Je nutné zahájit diagnostiku sekundární amenorey důkladnou anamnézou, aby bylo možné identifikovat možné zjevné příznaky nemocí z mnoha skutečností, které vedly k ukončení menstruace. Fyzikální vyšetření může v některých případech také naznačit nejpravděpodobnější příčinu. Počáteční laboratorní testy jsou důležitým krokem nejen k vyloučení fyziologických příčin amenorey (např. Těhotenství), ale také k rozpoznání různých hormonálních poruch, často při absenci příznaků nebo fyzických nálezů. Progestinový provokativní test se používá k diagnostice patologie genitálního traktu a hypoestrogenního stavu. Během druhé návštěvy se shromáždí dostatek informací k uplatnění cílenějších diagnostických testů a formulaci diagnózy.

Historie pro sekundární amenoreu

Nejdůležitějšími body v anamnéze u ženy s amenoreou jsou menstruační anamnéza, sexuální aktivita a užívání antikoncepce. Několik let nepravidelné menstruace může vést k podezření na PCOS, ale nemusí vyloučit těhotenství. Některé moderní antikoncepční prostředky vyvolávají iatrogenní amenoreu.

U mladých žen by měla být věnována pozornost stravovacím návykům a cvičení. Hypotalamická amenorea je však častější u mladých žen s podváhou, stejně jako neplánované těhotenství. Mladé ženy s abnormálním karyotypem mají zvýšené riziko vzniku předčasného selhání vaječníků (PJI).

Patologie pohlavního ústrojí se vyvíjí po gynekologických operacích, zejména po těhotenství. Pokud však krvácení po porodu vyžaduje kyretáž, může to znamenat Sheikhenův syndrom. Při užívání anamnézy je nutné identifikovat příznaky endokrinních a somatických poruch (vaginální suchost spojená s PN; galaktorea na pozadí hyperprolaktinémie; intenzivní růst vlasů u žen s PCOS). Somatické nemoci mají často příznaky spojené se sekundární amenoreou, jako je obezita spojená s hypotyreózou a Cushingovým syndromem. Akné a růst vlasů podél středové linie břicha mohou být známkami hyperandrogenismu, charakteristického pro PCOS a VHN..

Mnoho z těchto příznaků se samozřejmě může objevit současně, což láká klinického lékaře k předčasné diagnostice pacienta s klasickými příznaky běžné poruchy. Ve světle toho je důležité, aby historie sloužila jako vodítko pro další vyšetřování a nezanedbávala žádné podrobnosti vyšetřování..

Fyzikální vyšetření na sekundární amenoreu

Fyzikální vyšetření často poskytuje více či méně jasné indikace základních onemocnění, která způsobila sekundární amenoreu. U pacientů s PCOS je růst vlasů na horním rtu, bradě, hrudníku a vnitřních stehnech běžný. Tyto příznaky se mohou objevit ještě před první menstruací, jsou charakteristické pro vrozenou adrenální dysplázii. Náhlý a výrazný hirsutismus vyvolává podezření na existenci nádoru vaječníků nebo nadledvin. Malý vzrůst a Turnerův syndrom - důvod předpokládat PNI na genetickém základě.

Endokrinní a somatické nemoci mají často, i když ne vždy, typické příznaky. Galaktorea při vyšetření prsu naznačuje hyperprolaktinemii, ačkoli galaktorea se vyskytuje pouze u třetiny žen se zvýšenou hladinou prolaktinu. Cushingův syndrom je často spojován s centrální obezitou, tváří ve tvaru měsíce, břišními strie a buvolím hrbem.

Gynekologické vyšetření může být velmi poučné u žen se sekundární amenoreou. Při pohledu do zrcadel lze detekovat cervikální stenózu nebo vaginální atrofii spojenou s hypoestrogenismem. Bimanuální vyšetření odhalí zvětšenou dělohu během těhotenství, méně často - oboustranné zvětšení vaječníků pomocí PCOS. Historie a fyzické vyšetření pomáhají vést další vyšetření. A ačkoli mnoho příčin sekundární amenorey není při fyzikálním vyšetření zjištěno, je pro primární diagnózu nezbytná..

Laboratorní testy na sekundární amenoreu

Všem pacientům se sekundární amenoreou je předepsán standardní soubor laboratorních testů, včetně těhotenského testu a stanovení obsahu TSH, prolaktinu a FSH. Pozitivní těhotenský test bude vyžadovat další stanovení jeho lokalizace a životaschopnosti plodu. Zvýšené koncentrace TSH a prolaktinu naznačují potřebu vyšetřit pacienta na hypotyreózu a adenom hypofýzy..

Výsledky stanovení koncentrace FSH musí být korelovány s výsledky jiných studií. Zvýšený obsah FSH je indikací pro další vyšetření na PYAN. Normální nebo nízké hladiny FSH jsou běžné u pacientů s PCOS. Tito pacienti mají obvykle krvácení po vysazení léku po progestinovém testu. U hypoestrogenismu, o kterém svědčí nízké množství estradiolu v krevním séru a absence krvácení během provokace progestinem, je nízký nebo normální obsah FSH známkou patologie, ve světle čehož je indikováno vyšetření na hypotalamické poruchy.

Stanovení koncentrace androgenů je indikováno u žen s amenoreou a rovněž u jakýchkoli známek hyperandrogenismu, jako je hirsutismus nebo akné. Ačkoli mnoho pacientů s PCOS má mírné zvýšení množství androgenů, je nejdůležitější stanovit koncentraci androgenů u žen s PCOS, aby se vyloučily další příčiny hyperandrogenní amenorey, především nádory vaječníků a nadledvin vylučující androgeny, Cushingův syndrom a pozdní projevy hyperplazie nadledvin..

Některé ženy s vysokou hladinou androgenu mohou mít minimální příznaky. Tato relativně vzácná situace může nastat u pacientů bez známek hypoestrogenismu, kteří však po progestinovém testu nekrvácejí. V některých případech je možné u těchto pacientů stanovit diagnózu současným stanovením koncentrací estradiolu a androgenů..

Progesteronový test na sekundární amenoreu

Jedním z prvních kroků v diagnostice sekundární amenorey je tradičně test na progesteron. Při normální anatomii reprodukčního systému a normálním množství cirkulujícího estrogenu začíná krvácení obvykle po jmenování syntetického nebo přírodního progesteronu. Obvykle použijte:

• medroxyprogesteron 10 mg denně po dobu 7 dnů;
• i / m roztok progesteronového oleje 200 mg nebo mikronizovaný progesteron 200 mg jednou denně po dobu 7 dnů.

Jakékoli množství špinění 7 dní po poslední dávce progestinu je považováno za normální reakci na provokaci progestinem.

V případě, že nedojde ke krvácení, je indikováno další vyšetření. Je nutné stanovit obsah FSH a estradiolu v krevním séru, což je důležité pro vyloučení PYN nebo latentní hypotalamické amenorey. Dokonce i ženy bez klinických příznaků přebytku androgenů by měly být testovány na celkový testosteron a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEA-S), protože vysoké hladiny androgenu mohou vést k atrofii endometria, a tím zabránit menstruaci..

Absence krvácení po testu na progesteron může být způsobena nedostatkem estrogenu u Ashermanova syndromu. Aby se tyto podmínky odlišily, měl by být pacient předem léčen estrogeny (konjugované estrogeny, 1,25 mg denně po dobu 6 až 8 týdnů) a poté test opakovat s progesteronem. Pokud se v tomto případě neobjevila menstruace, měli byste myslet na to, že anatomická vada se stala překážkou menstruace..

Zobrazovací techniky pro sekundární amenoreu

Pro vizualizaci pánevních orgánů se nejčastěji používá transvaginální ultrazvuk (TVUS). U žen se sekundární amenoreou je tento přístup často neúčinný. U pacientů s PCOS jsou obvykle viditelné polycystické vaječníky, ale absence tohoto znaku nevylučuje diagnózu. Většina anatomických abnormalit, které způsobují amenoreu (např. Nitroděložní synechie), není na ultrazvuku viditelná. Přesnějších výsledků lze dosáhnout pomocí sonohysterografie (SHG) zavedením izotonického roztoku chloridu sodného do děložní dutiny.

HSG se obvykle provádí k vizualizaci nitroděložních adhezí. U žen se sekundární amenoreou by to však mělo být provedeno, pouze pokud jsou v anamnéze predisponující faktory..

Invazivní diagnostika sekundární amenorey. Etiologie sekundární amenorey je obvykle rozpoznána bez chirurgického zákroku. V některých případech, kdy lze metody vizualizace děložní dutiny interpretovat nejednoznačně, se provede diagnostická hysteroskopie.

Stručně o moderním chápání příčin, diagnostice amenorey:
• Nejběžnějšími příčinami primární amenorey jsou gonadální dysgeneze (polovina všech případů), Müllerova ageneze (vrozená absence dělohy a pochvy), poruchy hypotalamu a ústavní prodleva v pubertě.
• Nejběžnějšími příčinami sekundární amenorey jsou PNP, hyperprolaktinémie, hypotalamická amenorea a PCOS.
• Vyšetření na amenoreu začíná stanovením sérových hladin tří hormonů: FSH, TSH a prolaktinu..

• Ženy s abnormalitami pohlavních orgánů (Müllerianské abnormality) mají normální hladinu FSH, TSH a prolaktinu v séru..
• V případě uzavřené pochvy je nutná diferenciální diagnostika s Müllerovou agenezí a syndromem necitlivosti na androgen.
• Přibližně 30% pacientů s Müllerianovými anomáliemi má urogenitální defekty, jako jsou pánevní ledviny, podkovy, jednostranná renální ageneze, hydronefróza a duplikace močovodu. Dalších 10–12% má kostní anomálie, většinou spojené s páteří.

• U 40% případů s primární amenoreou je zjištěn nedostatečný vývoj pohlavních žláz a u poloviny pacientů je zjištěn abnormální karyotyp.
• Turnerův syndrom by měl být podezřelý u všech mladých žen se sexuálním infantilismem nebo rychlým zastavením růstu po pubertě, protože nemusí existovat žádné jiné vnější projevy onemocnění.
• Nejběžnějšími příznaky adenomů vylučujících prolaktin u žen jsou galaktorea, nepravidelné menstruační cykly, bolesti hlavy a neplodnost.
• Příčiny hypotalamické amenorey mohou často souviset s poruchou celkového stavu těla, jako je anorexie nebo stres..

Jaké hormony se podávají pro amenoreu

Amenorea je absence menstruace u žen v reprodukčním věku po dobu šesti měsíců nebo déle. Tento patologický stav je považován za nejčastější narušení funkčního stavu ženského reprodukčního systému..

Za účelem stanovení amenorey a stupně její závažnosti se provádí řada diagnostických manipulací, včetně seznamu laboratorních testů. Nejdůležitějším diagnostickým bodem je hormonální testování. Studium článku odpoví na otázku, jaké hormony jsou darovány pro amenoreu.

Etiologie

Příčiny amenorey se mohou lišit podle toho, zda jsou primární nebo sekundární. Primární amenorea je stav, kdy pacient nikdy neměl menstruaci, a sekundární je stav, kdy došlo k menstruačnímu krvácení, ale zastavilo se.

U amenorey by prvním diagnostickým opatřením měl být test na hladinu chorionického gonadotropinu k detekci pravděpodobného těhotenství.

Kauzální faktory primární amenorey jsou:

 • dědičná predispozice;
 • porušení mechanismu zpětné vazby v hypotalamo-hypofyzárním systému a
 • tím způsobená porucha regulace cyklu;
 • porušení tvorby pohlavních orgánů (v panenské bláně není díra, děloha a lze také pozorovat infekci děložního čípku nebo vaginálního kanálu).

Sekundární amenoreu mohou vyvolat:

 • nadbytečnost fyzické aktivity;
 • špatná výživa (mono diety);
 • prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • patologie štítné žlázy (hypo- i hyperfunkce);
 • nádorová onemocnění hypofýzy (zejména prolaktinom);
 • endokrinní patologie vaječníků (polycystická, onkologická onemocnění a další);
 • fúze dělohy, děložního čípku, pochvy;
 • stresující podmínky.

Diagnostika

V případě amenorey diagnóza zahrnuje:

 • Gynekologické vyšetření.
 • Ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému.
 • Krevní test na hormonální látky, jmenovitě: na folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon, estradiol, prolaktin a volný testosteron (jeho hladina musí být známa v případě polycystických vaječníků).
 • Krevní test na hormony štítné žlázy - tyroxin a trijodtyronin, na hormon stimulující štítnou žlázu jako hlavní regulátor funkcí tohoto orgánu.
 • Stanovení karyotypu u primární amenorey.
 • Provádění hormonálních testů s klomifenem, estrogeny, gestageny.
 • Konzultace s neurologem v případě podezření na onkopatologii hypofýzy. Rovněž je vhodné provést počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci mozku, rentgen lebky s identifikací tureckého sedla.
 • Hysteroskopie pro detekci adhezí v děloze během ultrazvuku.
 • Laparoskopie v případě polycystických vaječníků.

Seznam manipulací stanoví odborník v závislosti na individuálních charakteristikách klinického případu.

Patologie

Jaké změny v diagnostických datech jsou pozorovány u amenorey odlišné geneze?
Primární amenorea je podle charakteristických znaků hormonální nerovnováhy rozdělena do několika skupin stavů, a to:

 • hypogonadotropní hypogonadismus;
 • eugonadotropní hypogonadismus;
 • hypergonadotropní hypogonadismus;
 • hyperandrogenemie.

Hypogonadotropní hypogonadismus. Tento stav se projevuje současným snížením koncentrace stimulačních hormonů hypofýzy a hormonálních látek, které se tvoří ve vaječnících. Odhalila porážku hypotalamo-hypofyzárního systému a amenoreu centrální geneze v důsledku toho.

Pro stanovení úrovně poškození lékař předepisuje stimulační testy s hormonem uvolňujícím gonadotropní látky. Pokud se v reakci na jeho podání zvýší koncentrace FSH a LH, pak se potvrdí nedostatečnost tvorby a uvolňování uvolňujících se hormonů v hypotalamu. Pokud je výsledek testu negativní, pak je etiologickým faktorem hypofunkčního stavu vaječníků onemocnění hypofýzy.

Eugonadotropní hypogonadismus. Tímto stavem je snížený obsah ovariálních hormonů s přijatelnou hladinou gonadotropních hormonů v krvi. Eugonadotropní hypogonadismus je charakteristický pro řadu anatomických abnormalit, polycystických, syndrom testikulární feminizace.

V případě anatomických vad je hormonální rovnováha v drtivé většině případů v přijatelném rozmezí. U onemocnění polycystických vaječníků je kritériem pro potvrzení diagnózy zvýšení poměru koncentrace FSH k koncentraci LH na 2 nebo více. S touto patologií se navíc zvyšuje hladina androgenů..

U syndromu feminizace varlat, což je genetická patologie, je narušena citlivost tkání na působení testosteronu, a proto se lidé s mužským karyotypem 46 XY tvoří podle ženského typu. Tito pacienti se vyznačují ženským vzhledem, stejně jako vyvinutým poprsím a pochvou, zatímco se nacházejí neopuštěná varlata..

Úroveň LH se zvyšuje, koncentrace FSH je u žen v normálním rozmezí, obsah estradiolu v krvi je pod přípustnými hodnotami pro ženy. V tomto případě je koncentrace testosteronu v rámci přípustných referenčních hodnot pro mužské tělo. Genetická studie je povinná - mužský karyotyp je fixní, stanoví se negativní pohlavní chromatin. V případě další molekulární genetické analýzy je detekována mutace v genu pro androgenní receptor.

Hypergonadotropní hypogonadismus. Tento stav se projevuje zvýšením koncentrace stimulačních hormonů hypofýzy a snížením obsahu ovariálních hormonů. Lze ji pozorovat u onemocnění vaječníků, která jsou důsledkem jejich nedostatečného rozvoje nebo projevem Shereshevského-Turnerova syndromu. Tento syndrom je chromozomální patologie charakterizovaná absencí jednoho pohlavního chromozomu v karyotypu (X0).

Hypergonadotropní hypogonadismus má následující diagnostická kritéria:

 • zvýšení koncentrace FSH a LH;
 • negativní výsledek stimulačního testu s chorionickým gonadotropinem;
 • identifikace karyotypu X0 u Shereshevského-Turnerova syndromu.

Kromě toho může odborník předepsat stanovení koncentrace testosteronu a kortizolu.

Hyperandrogenémie. Tento stav je charakterizován zvýšeným obsahem mužských pohlavních hormonů. Často se stanoví v případě polycystických vaječníků, o něco méně často v případě adrenogenitálního syndromu (nadledviny vylučují příliš mnoho androgenů, proto se u žen vyvine amenorea).

Sekundární amenoreu lze vyvolat porušením funkčního stavu hypotalamo-hypofyzárního systému v důsledku neuroinfekcí, kraniocerebrálního traumatu, nádorových procesů, užívání určitých léků, duševního traumatu. S touto patologií jsou také předepsány analýzy koncentrací FSH, LH, estradiolu a testosteronu..

Diagnóza amenorey je tedy složitý vícestupňový proces, který zahrnuje laboratorní i instrumentální studie. Určujícím článkem jsou samozřejmě hormonální testy, proto je důležité věnovat náležitou pozornost interpretaci jejich výsledků. To umožní předepsat nejúčinnější opatření pro terapeutickou korekci patologického stavu..

Testy na amenoreu

Doba čtení: min.

Amenorea je příznakem projevu mnoha gynekologických onemocnění a vrozených anomálií, kdy dívka nemá menstruaci, když dosáhne věku 14 let bez známek puberty nebo když dosáhne věku 16 let s příznaky puberty, nebo ukončení menstruace u ženy s předchozím cyklem, nebo, i když jedna epizoda menstruace. Současně chybí menstruace po dobu půl roku nebo déle a je také považována za nejčastější narušení reprodukčního zdraví ženy..

Jaké analýzy pro amenoreu je třeba nejprve sledovat a jak je správně shromažďovat? Pokusme se najít odpovědi na tyto otázky. Každý ví, že za účelem objasnění závažnosti amenorey, její formy, by měla být provedena řada diagnostických studií, mezi nimiž jsou v diagnostice hlavní testy na hormony v amenorei..

Amenorea - hormonální testy zahrnují:

 • hladinu hormonů stimulujících folikuly
 • luteinizační hormon
 • hladina estradiolu
 • prolaktin
 • ukazatele volného testosteronu mají v polycystických vaječnících velkou diagnostickou hodnotu.

Stanovení hladin hormonů. Nejčastěji je darování žilní krve předepsáno pro obsah FSH, LH a estradiolu. Koncentrace těchto hormonů vám umožní zjistit plodnost ženy. U amenorey obvykle chybí nebo úplně chybí progesteron v krvi.

Ukázalo se, že analýzy hormonů v amenorei k vyloučení hyperprolaktinémie nebo selhání vaječníků určují hladinu FSH v krvi a hladinu prolaktinu. Aby se vyloučila patologie ze štítné žlázy, která je důvodem absence menstruace, měla by být stanovena funkce štítné žlázy.

Amenorea, analýza, hormony, které vedou při určování typu amenorey, jsou FSH a LH, jejich poměr a koncentrace v krvi.

Na základě těchto indikátorů je veškerá amenorea rozdělena do 4 typů, které se mezi sebou liší nejen příčinou, ale také laboratorními indikátory hormonů.

Jaké hormony mám užívat při hypogonadotropní amenorei? Nejprve se jedná o FSH a LH, přičemž jejich hladina bude pod 10 mIU / ml. Tento stav je typický pro ženy s panhypopituitarismem, s hormonálním nedostatkem, v kombinaci s defekty střední linie (rozštěp rtu, anosmie, barevná slepota), s nervovým vyčerpáním, amenoreou-galaktoreou nebo chronickou anovulací.

Jaké hormony se podávají v případě amenorey normogonadotropního typu, která je charakteristická pro chronickou anovulaci a často se vyskytuje, když je regulace steroidů narušena mechanismem zpětné vazby. Zohledňuje také ukazatele FSH a LH, kde dosahují průměrně 8 až 20 mIU / ml, přičemž jeden z nich musí být alespoň 10 jednotek.

Jaké hormony užívat s amenoreou, ke které dochází při chronické anovulaci nebo při feminizaci varlat, stejně jako u trofoblastického onemocnění. Za všech těchto podmínek bude hlavním určením hladiny FSH a LH, kde dojde k abnormálnímu zvýšení jejich poměru: LH / FSH je větší2, zatímco hladina luteinizačního hormonu dosahuje 20 mIU / ml a více.

Testy na hormony: amenorea znamená pro úplné vyšetření a diferenciální diagnostiku stanovení bazální hladiny prolaktinu. Jeho počet běžně dosahuje 2–15 ng / ml, což odpovídá 40–320 mIU / l. U téměř všech žen se jeho hladina zvyšuje během nespecifických stresových situací, během spánku, jídla a při vyšetření mléčných žláz. Pokud jsou jeho ukazatele stanoveny jednou až do 20 - 30 ng / ml, je zobrazena důkladnější studie hormonálního pozadí a jeho správného podání. Normálně jej lze zvýšit užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv, reserpinu, dopaminu a fenothiazinu. Pokud se vyskytnou známky galaktorey a amenorey, zatímco hladina prolaktinu v krvi je významně zvýšena, pak je třeba nejprve vyloučit patologii štítné žlázy - primární hypotyreózu. K tomu stačí určit ukazatele hormonu stimulujícího štítnou žlázu.

Krevní test na ntestosteron a DHEA-S je indikován na hirsuteův syndrom v kombinaci s amenoreou. Pokud jeho ukazatele přesahují 200 ng%, je nutné vyloučit nádor produkující hormony, lokalizující se ve většině případů ve vaječnících. Pokud jsou hodnoty DHEA-S dvojnásobkem normálních hodnot, je nutné pro určení nádoru vyšetřit nadledviny.

U funkčních poruch hypotalamo-hypofyzárního systému může dojít k sekundární amenorei, která se vyskytuje v důsledku neuroinfekce v těle, poranění hlavy, nádorů, užívání určitých skupin léků, vystavení stresu a duševnímu traumatu, jsou také zobrazeny laboratorní krevní testy na hladinu hormonů. Mezi hormonálními výzkumy patří přední místo ukazatelům hladiny FSH, LH, estradiolu a testosteronu.

Jaké hormony je třeba použít k určení hormonální nerovnováhy u ženy?

Analýza hormonálního pozadí u žen je nejdůležitější studií k určení stavu reprodukčního systému pacienta, k identifikaci příčiny vzniku takových problémů, jako je neplodnost, menstruační nepravidelnosti, hirsutismus, těžké akné (akné) atd..

Analýza ženských hormonů v menopauze se provádí s rozvojem závažných klimakterických příznaků (silná emoční labilita, nervozita nebo deprese, poruchy srdečního rytmu, rychle postupující osteoporóza, časté „návaly horka“, nespavost, suchost a atrofie vaginální sliznice atd.)

Rovněž se zkoumá hormonální profil při plánování těhotenství a při nošení dítěte..

Vyšetření na hormony předepisuje endokrinolog nebo gynekolog. O tom, jak zkontrolovat hormonální pozadí ženy, by měl rozhodovat výhradně specializovaný odborník, protože testy na hormony se provádějí podle zvláštních schémat v závislosti na dni menstruačního cyklu.

Celá léčba je předepisována individuálně na základě komplexního vyšetření.

Vlastní interpretace analýz a výběr léčby je přísně zakázána a může mít vážné zdravotní následky.

Jaké hormony darovat k určení hormonální nerovnováhy u ženy

Mezi hlavní analýzy hormonálních hladin patří studie hladiny:

Podle indikací je dodatečně stanovena hladina růstového hormonu (STH), adenokortikotropního hormonu (ACTH), 17-ketosteroidů a kortizolu (hydrokortizolu)..

Indikace pro studium hormonálních hladin

Tyto studie se provádějí, pokud má pacient:

 • neplodnost;
 • Spontánní potrat;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • opožděný sexuální vývoj nebo předčasný sexuální vývoj;
 • přidělení mezi cykly;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • snížená sexuální touha;
 • bolest při pohlavním styku;
 • suchost a atrofie vaginální sliznice;
 • příznaky endometriózy;
 • hirsutismus;
 • anovulace;
 • příznaky polycystických vaječníků;
 • chronické zánětlivé procesy v malé pánvi;
 • galaktorea;
 • mastopatie;
 • novotvary v děloze, vaječnících a mléčných žlázách;
 • známky sexuálního infantilismu;
 • obezita;
 • kardiovaskulární patologie v mladém věku;
 • příznaky osteoporózy;
 • obezita;
 • poruchy laktace po porodu;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • těžká PMS;
 • závažné klimakterické poruchy;
 • ztráta vlasů;
 • akné atd.

Rovněž se zkoumá hormonální pozadí za účelem stanovení ovulačního období, posouzení kontroly hormonální terapie, kontroly vyvolání ovulace léčivem, před oplodněním in vitro, posouzení stavu fetálně-placentárních komplexů atd..

Jaké hormony je třeba předat při plánování těhotenství?

Pacientkám plánujícím těhotenství se doporučuje stanovit hladiny:

 • FSH;
 • prolaktin;
 • LH;
 • e2;
 • progesteron;
 • dehydroepiandrosteron;
 • testosteron;
 • hormony štítné žlázy (štítná žláza);
 • TSH;
 • kortizol;
 • 17-ketosteroidy.

Jaké hormony musíte užívat pro akné na tváři??

U pacientů s akné se doporučuje určit hladinu:

 • progesteron;
 • estrogen;
 • testosteron;
 • dehydroepiandrosteron;
 • 17 ketosteroidů;
 • kortizol.

Jaké testy na hormony musíte udělat, pokud máte nadváhu??

V případě obezity se doporučuje určit úrovně:

 • leptin;
 • ghrelin;
 • kortizol;
 • estrogen;
 • testosteron;
 • inzulín;
 • hormony štítné žlázy;
 • progesteron.

Jaký hormon stoupá před menstruací?

Před nástupem menstruace je obvykle zaznamenáno zvýšení hladiny androgenních hormonů. Při nadměrném nárůstu androgenních hormonů před menstruací se objevují kožní vyrážky, podrážděnost, nespavost a další projevy PSI.

Jak je krev darována pro hormony, na prázdný žaludek nebo ne?

Pacienti se často obávají otázky: je krev darována pro hormony na prázdný žaludek nebo ne?

Veškerý hormonální výzkum se provádí výhradně na lačný žaludek..

Jeden nebo dva dny před dodáním hormonů se také nedoporučuje mít sex.

Alespoň jeden den před studií by mělo být vyloučeno užívání alkoholických nápojů.

Nekuřte před odběrem krve.

Ráno před testováním je možné pít vodu bez plynu.

V předvečer studie bylo doporučeno zdržet se návštěvy sauny, těžké fyzické námahy a vyhnout se stresu..

Ošetřující lékař a personál laboratoře musí být informováni o všech lécích, které pacient užívá. To je způsobeno skutečností, že mnoho léků může ovlivnit hladinu hormonů..

Analýza hladiny luteinizačního hormonu

Hypofýza je nejdůležitějším lidským endokrinním orgánem. Je zodpovědný za syntézu prolaktinu, adenokortikotropní, stimulující štítnou žlázu, somatotropní, stimulující folikuly, luteinizující atd. hormony.

Normálně ovlivňují hormony hypofýzy všechny orgány a systémy těla. Ovlivňují růst a vývoj těla, metabolické procesy, fungování reprodukčního systému, syntézu hormonů jinými endokrinními orgány atd..

Produkce luteinizačního hormonu se provádí v předním laloku hypofýzy. Normálně LH a FSH regulují fungování reprodukčního systému, jsou odpovědné za stimulaci syntézy estrogenů ovariálními tkáněmi, podporují procesy zrání žlutého tělíska, aktivují syntézu progesteronu, vyvolávají nástup ovulace, kontrolují zrání folikulů ve vaječnících atd..

Testy na hladinu LH u žen se provádějí od 3. do 8. nebo od 19. do 21. dne cyklu.

Hladina luteinizačního hormonu v těle ženy závisí na fázi menstruačního cyklu a věku pacienta..

Zvýšení LH lze pozorovat, pokud má pacient:

 • bazofilní adenomy hypofýzy;
 • hypergonadotropní hypogonadismus;
 • syndrom plýtvání vaječníky;
 • PCOS (syndrom polycystických vaječníků);
 • endometrióza;
 • vyčerpání a anorexie;
 • selhání ledvin atd..

Hladina LH se také může zvýšit na pozadí těžké fyzické námahy, léčby goserelinem, ketokonazolem, mestranolem, naloxonem, spirolaktonem, tamoxifenem, troleandomycinem atd..

Snížení LH je obvykle pozorováno během porodu, po stresu, chirurgických zákrocích, při dlouhodobém kouření velkého počtu cigaret.

Nízký luteinizační hormon lze také pozorovat u:

 • hypotalamické formy amenorey;
 • hypogonadotropní formy hypogonadismu;
 • hypofyzární nanismus;
 • obezita;
 • nedostatky luteálních fází;
 • Sheehanova nemoc;
 • atypické formy syndromu polycystických vaječníků
 • léčba antikonvulzivy, karbamazepinem®, konjugovanými estrogeny, digoxinem®, orálními kontraceptivy, pravastatinem®, progesteronem®, tamoxifenem®, kyselinou valproovou® atd..

Analýza hladiny folikuly stimulujícího hormonu

Normální hladina folikuly stimulujícího hormonu je nezbytná pro stimulaci zrání zárodečných buněk, syntézu a uvolňování estrogenů, zajištění úplného zrání folikulů a nástup ovulační fáze.

Je nutné darovat krev na hladinu folikuly stimulujícího hormonu čtvrtý, šestý nebo devatenáctý dvacátý první den cyklu.

Zvýšený FSH lze pozorovat při nedostatečné funkci pohlavních žláz, dysfunkčním děložním krvácení, menopauzálních poruchách, selhání ledvin, nádorech hypofýzy, bazofilních hypofyzárních adenomech, endometrioidních ovariálních cystách, syndromech chřadnutí vaječníků atd..

Hladina hormonu se také může zvýšit během léčby ketokonazolem, levodopou, nafarelinem, naloxonem, pravastatinem, tamoxifenem atd..

Pokles hladiny hormonu lze pozorovat u sekundární hypotalamické amenorey, hypogonadotropního hypogonadismu, obezity, otravy olovem, Sheehanova syndromu, hyperprolaktinemie, léčby steroidními léky, karbamazepinu, tamoxifenu, růstového hormonu, kyseliny valproové at. Kyseliny gonadotropní.

Hladina růstového hormonu

Normální hladina růstového hormonu je nezbytná pro plný růst a vývoj všech orgánů a systémů. U dětí jsou hladiny hormonů nesmírně důležité během růstu (normální vývoj kostí) a puberty.

Indikace pro výzkum tohoto hormonu se provádějí, pokud má pacient zpomalení růstu a sexuální vývoj, časný sexuální vývoj, zrychlený růst, osteoporózu, myasthenia gravis, alopecii, sklon k hypoglykemickým stavům, trvalé pocení, porfyrii.

Zvýšenou produkci růstového hormonu hypofýzy lze pozorovat, pokud má pacient:

 • hypofýzové gigantismy;
 • akromegalie;
 • nanismus;
 • chronické selhání ledvin;
 • hypoglykémie;
 • dekompenzované formy cukrovky;
 • alkoholismus;
 • poúrazové stavy.

Hladina hormonu se také může zvýšit při léčbě inzulinem, kortikotropinem, glukagonem, estrogeny, norepinefrinem, dopaminem, propranololem, agonisty dopaminu, argininem, perorálními kontraceptivy atd..

Pokles hladiny růstového hormonu je pozorován u gopofýzového nanismu, hypopituitarismu, hyperfunkce kůry nadledvin, chronického spánkového deficitu, pooperačních intervencí, hyperglykémie, léčby progesteronem, glukokortikosteroidy, alfa-blokátory, beta-adrenergní agonisté, bromikosteroidy.

Stanovení hladiny prolaktinu

Normální hladina prolaktinu je zodpovědná za normální vývoj a funkci mléčných žláz, plnou laktaci, normální porod, udržování sexuální touhy, normalizaci imunitních odpovědí atd..

Nejvyšší hladina prolaktinu je pozorována ráno, večer dochází k fyziologickému poklesu hladiny hormonu.

Indikace pro analýzu prolaktinu jsou přítomnost galaktorey, bolest v mléčných žlázách, mastopatie, anovulace, oligomenorea, amenorea, neplodnost, nefunkční krvácení z dělohy, obezita, osteoporóza atd..

Zvýšení hladin prolaktinu lze pozorovat u:

 • prolaktinomy;
 • nádory hypotalamu;
 • adenomy hypofýzy;
 • primární hypotyreóza;
 • cirhotické poškození jater;
 • nádory produkující estrogen;
 • pásový opar, hypovitaminóza B6;
 • léčba antihistaminiky, neuroleptiky, estrogeny, kalcitonin, metoklopramid atd..

Snížení hladiny hormonu lze pozorovat při apoplexii hypofýzy, skutečné době těhotenství, léčbě antikonvulzivy, dopaminergními léky, nifedipinem atd..

Úroveň hormonu stimulujícího štítnou žlázu

Tento hormon je jedním z nejdůležitějších regulátorů funkce štítné žlázy. Indikace pro testování hladiny TSH jsou přítomnost amenorey, opožděný sexuální nebo duševní vývoj, myopatie, vypadávání vlasů, neplodnost, obezita, menstruační nepravidelnosti atd..

Krevní test na TSH lze provést od třetího do osmého nebo od devatenáctého do dvacátého prvního dne cyklu.

Zvýšená hladina hormonu je zaznamenána v přítomnosti thyrotropinu, bazofilních adenomů hypofýzy, syndromů nekontrolované sekrece TSH, rezistence na TSH, juvenilní hypotyreózy, primární a sekundární hypotyreózy, těžké gestózy, po hemodialýze, ektopických nádorů plic s nádory, hypofýzy, na hypofýze pozadí antikonvulzivní terapie, terapie beta-blokátory, léčba amiodaronem®, rifampicinem® přípravky železa atd..

Nízká hladina hormonu stimulujícího štítnou žlázu je pozorována u pacientů s toxickou strumou, tyreotoxickým adenomem, traumatem hypofýzy, hladem, silným stresem, autoimunitní tyroiditidou, během léčby steroidy, cytostatiky, tyroxinem atd..

Analýzy, které hormony užívat s amenoreou?

Související a doporučené otázky

15 odpovědí

Jste vždy vítáni :) A vy zdraví!
Pokud to neztěžuje a máte minutu - můžete zanechat recenzi o mé práci :)

Děkuji :)
Pokud jste se na webu zaregistrovali, obdržíte po každé mé odpovědi poštou dopis. Existuje odkaz na napsání recenze :)

Díky za milá slova.
Ano, 100 - 2krát denně.
Pokud to neztěžuje a máte minutu - můžete zanechat recenzi o mé práci :)

Děkuji :)
Pokud jste se na webu zaregistrovali, obdržíte po každé mé odpovědi poštou dopis. Existuje odkaz na napsání recenze :)

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,78% otázek.

Amenorea. Příčiny, příznaky, příznaky, diagnostika a léčba patologie

Amenorea je porucha menstruační funkce, při které menstruace chybí déle než šest měsíců. Amenorea není nezávislé onemocnění, ale slouží pouze jako příznak určitých poruch v těle. Tento stav se může objevit v důsledku některých neuroendokrinních onemocnění, s poruchami v reprodukčním systému, stejně jako v případě benigních nebo maligních onkologických onemocnění..

Podle statistik se v reprodukčním věku úplná absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo více vyskytuje ve 2 - 3% případů. Amenorea je běžným projevem syndromu polycystických vaječníků (endokrinní porucha charakterizovaná poruchami menstruace a plodnosti). U tohoto onemocnění se amenorea vyskytuje ve více než polovině případů. Často se může objevit amenorea v důsledku dopadu stresující situace. Příčinou amenorey mohou být také vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů..

Zajímavosti

 • Amenorea může nastat po narození dítěte. Délka poporodní amenorey je v přímém poměru k délce období kojení.
 • Nevyvážená strava může být rizikovým faktorem pro amenoreu. K tomuto stavu může vést jak nadměrný, tak nedostatečný příjem potravy..
 • Amenorea může být způsobena různými abnormalitami ve vývoji dělohy a děložních přídavků (vaječníky a vejcovody).
 • V některých případech může nadměrná sportovní zátěž vést k prodloužené absenci menstruace..
 • Amenorea může být důsledkem genetických poruch.
 • Ve 12-16% případů je úplná absence menstruace u mladých dívek spojena se zpožděným sexuálním vývojem.

Příčiny amenorey

Amenorea se může objevit kvůli různým patologiím vnitřních pohlavních orgánů. Dlouhodobá absence menstruačního cyklu může být často způsobena nepříznivými sociálními podmínkami. Neustálé vystavení stresu, stejně jako nedostatečná nebo nevyvážená výživa a úbytek hmotnosti mohou také vést k amenorei. Dlouhodobá absence menstruace může také vést k porušení v orgánech endokrinního systému, onkologickým onemocněním, malformacím vnitřních pohlavních orgánů a menopauze (menopauze).

Rozlišují se následující příčiny amenorey:

 • vrozené anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů;
 • hormonální poruchy v plodném věku;
 • nádory hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • předčasná menopauza;
 • fyziologická menopauza;
 • ztráta váhy;
 • stres;
 • traumatické poškození sliznice dělohy;
 • syndrom rezistentních vaječníků;
 • syndrom plýtvání vaječníky;
 • ovariální hyperinhibiční syndrom;
 • syndrom polycystických vaječníků.

Vrozené vady vnitřních pohlavních orgánů

Tyto anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů se vyskytují ve 3 - 4% případů u všech gynekologických onemocnění diagnostikovaných před 18. rokem věku. Výskyt vrozených vad je důsledkem nesprávné embryogeneze (embryonálního vývoje) a v budoucnu může vést k různým anomáliím a patologiím ve vývoji tkání a orgánů, včetně orgánů reprodukčního systému.

Následující anomálie ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů mohou vést k amenorei:

 • Hymen atrézie. Tato patologie je absence díry v panenské bláně, která spojuje vnější a vnitřní genitálie. Při atrézii panenské blány nedochází k menstruačnímu krvácení. Charakteristickým příznakem je bolestivý syndrom, který je lokalizován v dolní části břicha. Bolestivé pocity jsou cyklické a opakují se každé 3 až 4 týdny a je také možný pocit tíže v podbřišku. Je třeba poznamenat, že tato symptomatologie se objevuje během puberty. Atrézie panenské blány nejčastěji vede k hematocolposu (akumulaci menstruační krve v pochvě), který může dosáhnout značné velikosti a stlačit okolní orgány a tkáně. Bolest s hematocolposem má obvykle bolavou povahu. V takových situacích se často může objevit nevolnost, zvracení a zvýšení tělesné teploty na 37 - 38 ° C. V některých případech je hymen atrézie kombinována s dalšími poruchami ve vývoji močových orgánů, které se subjektivně projevují bolestivým močením.
 • Aplazie dělohy a / nebo pochvy nebo Mayer-Rokitansky-Kustnerův syndrom. Aplazie dělohy a pochvy je poměrně vzácná patologie, která se vyznačuje úplnou absencí údajů z vnitřních pohlavních orgánů. Hlavní stížností je amenorea a genitální neschopnost. Pokud děloha zcela chybí (Mayer-Rokitansky-Kyustnerův syndrom), je jedinou předloženou stížností úplná absence menstruace. Pokud je děloha přítomna, ale dochází k neúplnému vývoji pochvy (částečná vaginální aplázie), jsou pozorovány příznaky, jako je syndrom cyklické bolesti, který se opakuje každé 3 až 4 týdny, a také hematometr (akumulace krve v děloze). Bolest s akumulací krve v děloze je křečová.
 • Malformace vaječníků je charakterizována absencí normálně fungující tkáně vaječníků, která je schopná produkovat hormony. Toto vrozené onemocnění je charakterizováno abnormálním nebo neúplným vývojem vaječníků, který nakonec vede k selhání vaječníků. Anomálie ve vývoji pohlavních žláz (orgánů produkujících pohlavní buňky) jsou charakterizovány zpožděním v pubertě. Během gynekologického vyšetření se odhalí takové odchylky od normy, jako je částečná atrofie (pokles objemu buněčných struktur) sliznice pochvy a stydkých pysků (vulvy), nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků (zpoždění nebo úplná absence růstu mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení na ohanbí). Ve většině případů je možné identifikovat nedostatečný růst dělohy. Gonadální dysgeneze je zpravidla kombinována s vývojovými abnormalitami jiných orgánů. U syndromu Shereshevsky-Turner se tedy pozoruje nejen sexuální infantilismus (malá děloha) a amenorea, ale také nízký vzrůst, srdeční vady a výrazné změny v pohybovém aparátu..

Hormonální poruchy v plodném věku

Hormonální nerovnováha může často vést k amenoree. Existuje řada endokrinních onemocnění, která mohou způsobit dlouhodobou nepřítomnost menstruace, a také řadu vážných poruch v těle..

Endokrinní onemocnění, která mohou vést k amenorei, zahrnují:

 • Hypotyreóza je porucha štítné žlázy, při které klesá produkce hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin). Pacienti s hypotyreózou si nejčastěji stěžují na ospalost, letargii, sníženou duševní výkonnost, otoky končetin, obezitu, pokles počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), pokles krevního tlaku (hypotenze), amenoreu, galaktoreu (tok mléka nesouvisí s krmením dítěte), suchou pokožku křehké vlasy atd..
 • Itsenko-Cushingův syndrom nebo nemoc. Isenko-Cushingova choroba je charakterizována významným zvýšením produkce hormonů kůry nadledvin. U tohoto endokrinního onemocnění dochází k nadměrné syntéze kortikosteroidů (hormonů nadledvin). Dopad těchto hormonů na tělo vede k příznakům, jako je svalová slabost, zvýšený krevní tlak (hypertenze), poruchy spánku, amenorea, neplodnost, růst vlasů mužského typu (hirsutismus). Stojí za zmínku, že Itenko-Cushingova nemoc je detekována 4–6krát častěji u žen než u mužů.
 • Addisonova choroba nebo hypokorticismus je poměrně vzácné onemocnění, při kterém kůra nadledvin není schopna produkovat dostatek hormonů, konkrétně kortizolu. V souvislosti se snížením syntézy tohoto hormonu v těle dochází k různým patologickým změnám v práci orgánů. U Addisonovy nemoci, potíže s neustálou únavou, svalovou slabostí, nevolností, zvracením, nízkým krevním tlakem, zvýšenou srdeční frekvencí (tachykardie), třesem končetin a hlavy (třes), amenoreou, neplodností atd..
S těmito patologiemi se vyvíjí hypogonadismus. Hypogonadismus se týká zastavení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky..

Podle statistik je nejčastější příčinou amenorey mezi všemi endokrinními poruchami hyperprolaktinemie (zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinemie je patologický stav, kdy hypotalamus (nejvyšší centrum regulace endokrinního systému) není schopen kontrolovat hladinu produkce prolaktinu (hormon, který je produkován hypofýzou a je nezbytný během laktace). V průběhu složitých procesů probíhajících v hypotalamu a hypofýze (spolu s hypotalamem je hypofýza ústředním orgánem endokrinního systému) se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky (estrogeny), stejně jako zastavení syntézy progesteronu buňkami žlutého tělíska. Corpus luteum je speciální endokrinní žláza ve vaječníku, která se po ovulaci tvoří v místě zralého folikulu. Funkce žlutého tělíska je tvorba hormonu, který připravuje výstelku dělohy pro potenciální těhotenství (progesteron). Významné snížení nebo úplné zastavení produkce estrogenu a progesteronu vaječníky a vede k amenorei. Hyperprolaktinemii mohou způsobovat různé příčiny. Mohou to být nádorová onemocnění hypotalamu, traumatické poranění mozku s poškozením hypotalamo-hypofyzárního systému nebo dlouhá léčba antipsychotiky (skupina léků, které se používají při léčbě duševních poruch).

U hyperprolaktinemie jsou pozorovány příznaky jako amenorea, migréna (nesnesitelné bolesti hlavy), deprese, zvýšená podrážděnost a emoční nestabilita (nadměrná reakce na jakýkoli typ stimulu). Hlavní stížností je také neplodnost..

Nádory hypotalamo-hypofyzárního systému

Benigní a maligní nádory hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k prodloužené absenci menstruace. Je třeba poznamenat, že tyto druhy rakoviny jsou relativně vzácné..

Následující typy nádorů hypotalamo-hypofyzárního systému mohou vést k amenorei:

 • Kraniofaryngiom nebo Erdheimův nádor je benigní nádor hypofýzy. Malignita (malignita) nádoru je extrémně vzácná. Kraniofaryngiom způsobuje hyperprolaktinemii, což vede k prodloužené absenci menstruace. Kraniofaryngiom je nejčastěji detekován ve věku 12 - 20 let. S touto patologií, příznaky, jako je progresivní obezita s ukládáním tukové tkáně v mléčných žlázách, na břiše, stehnech a hýždích (syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich nebo adiposogenitální dystrofie), zpožděná puberta (absence sekundárních sexuálních charakteristik nebo genitální infantilismus) a zpoždění růst. U kraniofaryngiomu je také pozorován diabetes insipidus (onemocnění, při kterém v důsledku nedostatku antidiuretického hormonu ztrácí tělo velké množství tekutiny v moči). Erdheimův nádor často komprimuje lebeční nervy mozku, což může vést k poruchám čichu nebo zraku. Někdy lze pozorovat psychotické stavy (schizofrenie, katatonie).
 • Gliom. Je nejběžnějším typem nádoru na mozku. Podle statistik se gliom vyskytuje v 55-60% případů všech rakovin mozku. Gliom může často vzniknout z buněk hypotalamo-hypofyzárního systému. S touto patologií si pacienti stěžují na bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, rozmazané vidění nebo vůni a může se také objevit amenorea. U gliomu se často vyskytují epileptické záchvaty.
 • Granuloma nebo Hand-Schuller-křesťanská nemoc. Toto onemocnění vede k tvorbě granulomů v kostech lebky (zánětlivý proces, při kterém se tvoří uzliny). V případě, že je Hand-Schüller-Christianova choroba lokalizována na spodní části lebky, může deformovat hypofýzu. V tomto případě se mohou objevit patologické stavy, jako je diabetes insipidus, akromegalie (zvýšení velikosti kostí lebky, chodidel a rukou), syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Frehlich a kachexie typu Simmonds (progresivní úbytek hmotnosti na pozadí porušení hypofýzy). V některých případech vede toto onemocnění k nanismu (nanismu). Právě syndrom Pekhkrantz-Babinsky-Fröhlich v souvislosti s granulomy je důvodem dlouhodobé absence menstruace.
 • Prolaktinom je nádor přední hypofýzy. U této rakoviny produkuje přední lalok hypofýzy (adenohypofýza) přebytek hormonu prolaktinu. To nevyhnutelně vede k hyperprolaktinemii (zvýšené koncentraci prolaktinu v krvi). Hyperprolaktinémie zase vede k vážným nepravidelnostem v menstruačním cyklu, které se projevují formou amenorey.

Předčasná menopauza

Předčasná menopauza nebo menopauza je pokles funkce reprodukčního systému před 40. rokem věku. Tento stav je charakterizován amenoreou. Menopauza se obvykle objevuje v období 45 - 55 let, existují však variace, kdy může být menopauza časná a může nastat ve věku 40 - 45 let nebo pozdě, kdy k ukončení menstruace dojde ve věku 55 let..

Předčasná menopauza může být důsledkem různých důvodů. Mezi nejčastější příčiny patří selhání vaječníků, autoimunitní onemocnění (tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám), trauma nebo chirurgické odstranění vaječníků (ooforektomie), dědičná predispozice, kouření a expozice chemoterapii a radiační terapii..

Při předčasné menopauze je třeba rozumět potížím, jako je zvýšené pocení, emoční nestabilita, zhoršení paměti, snížená schopnost pracovat, nespavost, návaly horka, zvýšené močení, zmenšení velikosti mléčných žláz, jejich ochablost, vaginální suchost atd. Je třeba si uvědomit, že předčasná menopauza může být důsledkem vážného porušení a vyžaduje lékařskou pomoc.

Fyziologické vyvrcholení

Fyziologická menopauza je přirozený proces charakterizovaný zánikem reprodukční funkce. V průměru k menopauze dochází ve věku 45 - 55 let. Menopauza je charakterizována amenoreou, která trvá nejméně 1 rok. Fyziologická nebo přirozená menopauza je důsledkem vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků. Folikul je strukturní prvek vaječníku, který obsahuje budoucí vejce. V průběhu svého vývoje prochází folikul řadou změn, při kterých do vejcovodu (ovulace) nakonec vstoupí pouze jedno zralé vejce. Toto zralé vejce je připraveno k oplodnění. Během života se zásoba folikulů postupně snižuje (během každé ovulace) a v určitém okamžiku je reprodukční kapacita nemožná..

V klimakterickém období se rozlišují dvě fáze:

 • Premenopauza. - Toto je období, kdy se objeví první nepravidelná menstruace. Pro toto období jsou charakteristické poruchy hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Zvyšuje se počet anovulačních cyklů (menstruační cyklus bez ovulace), zásoby folikulárního aparátu jsou vyčerpány a žluté tělísko vaječníku přestane fungovat..
 • Postmenopauza. Postmenopauzální období začíná po 12 měsících amenorey. Podmíněně se postmenopauza dělí na časnou (první 2 roky po menopauze) a pozdní (doba menopauzy je více než 2 roky). V tomto období lze v důsledku vyhynutí funkce vaječníků pozorovat různé patologie. Zpravidla příznaky jako nepravidelný srdeční rytmus, osteoporóza (chronické metabolické onemocnění, které vede ke snížení pevnosti kostí), ateroskleróza (chronické onemocnění vedoucí k ukládání cholesterolu ve stěně cév), poruchy močového systému atd..

Ztráta váhy

Amenorea na pozadí hubnutí je zjištěna ve čtvrtině případů u žen v reprodukčním věku. Ve většině případů začínají mladé dívky dodržovat nízkokalorickou dietu. Dlouhodobá strava může vést ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která je nezbytná pro produkci pohlavních hormonů. S rychlým úbytkem hmotnosti také dochází k porušení tvorby gonadoliberinu hypotalamem. Tento hormon interaguje s hypofýzou a reguluje tvorbu dalších gonadotropních hormonů (folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů), které přímo ovlivňují funkci vaječníků. Prudký úbytek hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu, který se projevuje ve formě zániku funkcí vaječníků.

V 15% případů je amenorea se silným úbytkem hmotnosti doprovázena snížením počtu srdečních kontrakcí (bradykardie), snížením hladiny glukózy v krvi (hypoglykemie) a nízkým krevním tlakem (hypotenze). Poruchy v práci gastrointestinálního traktu - často se pozoruje gastritida a vředy v žaludku a dvanáctníku. Následně může úplně zmizet chuť k jídlu, což vede k dalšímu patologickému stavu - kachexii (výrazné vyčerpání těla). Stojí za zmínku, že tato symptomatologie se může vyskytnout také u mentální anorexie (stav, při kterém zcela chybí chuť k jídlu), která je také příčinou amenorey..

Stres

Stres je obecná reakce těla na různé fyzické a duševní vlivy. Stojí za to rozlišovat mezi pojmy eustres a tísně. Eustress se vyznačuje normální reakcí těla na podnět. Při nouzi není tělo schopno zvládnout stresovou situaci, která vede ke vzniku různých patologických stavů.

Psychogenní amenorea na pozadí utrpení se vyskytuje nejčastěji u mladých dívek ve věku od 15 do 18 let. Úzkost může vést k postupnému úbytku hmotnosti, snížení celkové odolnosti těla (snížení imunity) a poruchám endokrinního systému. Nejčastěji nouze vede ke snížení produkce gonadotropních hormonů buňkami hypofýzy. To vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Je třeba poznamenat, že u psychogenní amenorey není pozorováno období oligomenorey (interval mezi opakovanou menstruací je více než 35 dnů). Psychogenní amenorea vždy přichází neočekávaně a není charakterizována autonomními poruchami, ke kterým dochází během menopauzy.

Traumatické poranění děložní sliznice

Traumatické poškození sliznice dělohy je nejčastěji příčinou instrumentálního ukončení těhotenství. Trauma na sliznici dělohy může být také důsledkem kyretáže dělohy po porodu, při odstraňování polypů endometria (vnitřní sliznice dělohy), stejně jako při zastavení nitroděložního krvácení.

Rozlišují se následující typy traumatu sliznice dělohy:

 • Intrauterinní synechie nebo Ashermanův syndrom. Intrauterinní synechie se chápou jako tvorba adhezí, ke kterým dochází v místě traumatu sliznice dělohy během instrumentálních gynekologických výkonů. Proces adheze může vést k částečné nebo úplné infekci dělohy. To nevyhnutelně vede k vážnému narušení reprodukčních i menstruačních funkcí. V některých případech může nitroděložní synechie vést k neplodnosti. Ashermanův syndrom je zpravidla charakterizován pouze jedním projevem - amenoreou.
 • Atrézie cervikálního kanálu je charakterizována tvorbou adhezí v místě poškození sliznice cervikálního kanálu (cervikální kanál). Proces adheze v cervikálním kanálu, stejně jako u nitroděložní synechie, vede k prodloužené absenci menstruace. Hlavním rozlišovacím znakem této patologie je přítomnost bolestivých pocitů cyklické povahy v důsledku nemožnosti odtoku menstruační krve.

Syndrom rezistentního vaječníku

Tato patologie je charakterizována nástupem amenorey ve věku 30-35 let. Tato patologie není doprovázena žádnými změnami ve funkční tkáni vaječníků a je podle mnoha vědců spojena s autoimunitní povahou onemocnění. Nejčastěji v průběhu laboratorních testů mohou být detekovány protilátky, které mohou vést ke snížení citlivosti buněk vaječníků na folikuly stimulující hormon, což vede k nepřítomnosti menstruace. Mimo jiné se rozlišuje také dědičná zátěž, která vede k reprodukční a menstruační dysfunkci..

Nástup tohoto onemocnění je charakterizován těžkou virovou infekcí nebo psycho-emocionálním stresem. Syndrom rezistentního vaječníku je pouze jedním příznakem - amenoreou. Zpravidla se amenorea neobjevuje spontánně. Předchází mu období oligomenorey, které ve věku 35 let vede k úplné absenci menstruace. Stojí za zmínku, že syndrom rezistentních vaječníků je charakterizován absencí návalů tepla a vegetativními příznaky..

Syndrom plýtvání vaječníků

Syndrom úbytku vaječníků nebo předčasné selhání vaječníků je charakterizován předčasným vyčerpáním celého zásobení vaječníkových folikulů. Syndrom plýtvání vaječníků se obvykle vyskytuje u žen mladších 40 let. Neexistuje jediná verze výskytu tohoto onemocnění, ale mnoho vědců souhlasí s tím, že syndrom plýtvání vaječníky je spojen s chromozomálními abnormalitami. Abnormality genetického aparátu vedou k nahrazení folikulárního aparátu jizvou (ztvrdnutí tkáně). Může se vyskytnout syndrom plýtvání vaječníků v důsledku expozice některým nepříznivým faktorům. Patří mezi ně některá virová a bakteriální onemocnění, psychoemoční stres, intoxikace atd. Je třeba také poznamenat, že předčasné selhání vaječníků může nastat po různých chirurgických zákrocích na vaječnících, během nichž dochází k částečné nebo úplné resekci (excizi) vaječníku.

Předčasné selhání vaječníků je charakterizováno identifikací příznaků, jako je nadměrné pocení, návaly horka, zvýšená únava a bolest hlavy. V některých případech je pozorováno období oligomenorey. Předčasné selhání vaječníků může vést k degenerativním procesům v genitáliích.

Syndrom ovariální hyperinhibice

Ovariální hyperinhibiční syndrom je důsledkem dlouhodobého užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv. Léky v této skupině mohou způsobit snížení produkce hypofyzárních gonadotropních hormonů a vést k amenoree. Stojí za zmínku, že syndrom hyperinhibice vaječníků se nevyskytuje vždy a ne u všech žen, které používají kombinovanou antikoncepci. Bylo prokázáno, že pravděpodobnost této patologie je mnohem vyšší u žen s nízkou produkcí gonadoliberinu. Tato patologie může být také způsobena použitím kombinované antikoncepce druhé generace..

Ovariální hyperinhibici lze použít jako přípravnou terapii pro léčbu vnější endometriózy (tvorba endometriálních růstů), stejně jako pro odstranění děložních fibroidů (benigní nádor svalové vrstvy dělohy). Je třeba poznamenat, že tento stav může být způsoben použitím záření a chemoterapie k léčbě rakoviny. U syndromu ovariální hyperinhibice je detekována amenorea a předčasná menopauza bez příznaků, které se vyskytují při menopauze.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků nebo Stein-Leventhalova choroba je patologie ve struktuře a fungování vaječníků, která se projevuje ve formě menstruačních a reprodukčních poruch. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením produkce mužských pohlavních hormonů (hyperandrogenismus).

Stein-Leventhalova choroba vede ke zvýšení velikosti vaječníků, tvorbě velkého počtu cystických folikulů (cysta je tvořena zralým folikulem) a je také charakteristická hyperplazie ovariálního stromatu (nadměrná tvorba nových strukturních prvků). Dochází také ke snížení produkce folikuly stimulujícího hormonu. Při absenci tohoto hormonu dochází k porušení menstruačního cyklu, které se projevuje formou amenorey.

Ve většině případů si při diagnostice Stein-Leventhalovy choroby obvykle stěžují na amenoreu, hirsutismus (nadměrný růst ochlupení mužského typu), akné a problémy s oplodněním. Amenorea se vyskytuje ve třetině všech případů, s přihlédnutím k tomu, zda nemoc nebyla léčena včas.

Druhy amenorey

Pokud je amenorea důsledkem jakéhokoli onemocnění, nazývá se to patologická amenorea. V některých situacích může dojít k prodloužené nepřítomnosti menstruace nejen v důsledku patologie, ale také při normálních fyziologických procesech těla (fyziologická amenorea).

Rozlišují se následující typy amenorey:

 • primární amenorea;
 • sekundární amenorea;
 • laktační amenorea;
 • amenorea dělohy.

Primární amenorea

Primární amenorea se vyskytuje u mladých dívek a je charakterizována absolutní absencí menstruace od dospívání. Tento stav je obvykle spojen se zpožděním v pubertě. Primární amenoreou se rozumí zpoždění pohlavního vývoje, při kterém do 14 let věku zcela chybí menstruace. Primární amenoreu lze také pozorovat při absenci menstruace před 16. rokem věku, ale pouze pokud je přítomna alespoň jedna sekundární pohlavní charakteristika. Aby bylo možné detekovat primární amenoreu co nejdříve, musí být ve dvou případech provedeno gynekologické vyšetření. V prvním případě se gynekologické vyšetření provádí při absenci první menstruace ve věku 16 let a starších. Ve druhém případě při absenci sekundárních sexuálních charakteristik ve věku 14 let (zpoždění nebo úplná absence vývoje mléčných žláz, stejně jako růst ochlupení). Je také nutné konzultovat lékaře v případě rozporu mezi komplexními ukazateli výšky a hmotnosti s pasovým věkem..

Rozlišují se následující příčiny primární amenorey:

 • Ovariální malformace je nejčastější příčinou primární amenorey. Podle statistik se anomálie ve vývoji vaječníků vyskytují ve 40% případů s primární amenoreou. Dysgeneze pohlavních žláz (anomálie vývoje vaječníků) je vrozená abnormalita a vede k chromozomálním abnormalitám. Tato anomálie je charakterizována skutečností, že ve vaječnících nejsou žádné buňky odpovědné za produkci hormonů (estrogenů). Estrogeny hrají v pubertě významnou roli. Při jejich nedostatečném počtu nebo úplné absenci nedochází k včasnému sexuálnímu vývoji.
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Při těchto porušeních dochází ke zpoždění sexuálního vývoje. Tento stav může být způsoben takovými důvody, jako je nevyvážená strava, chronická onemocnění, patologie jater a ledvin a anemický syndrom (snížení počtu červených krvinek a / nebo hemoglobinu v krvi). Podle statistik může v 10% případů k těmto porušením vést dědičný faktor. Tato forma je charakterizována pozdější pubertou. K růstu ochlupení na ohanbí, první menstruaci a rozvoji mléčných žláz dochází ve věku 16 - 17 let. Je třeba poznamenat, že toto opožděné období puberty není žádnou patologií pro některé národy žijící v subarktické zóně, která se vyznačuje chladnějším podnebím. S porušením fungování hypotalamo-hypofyzárního systému, stejně jako s anomáliemi ve vývoji vaječníků, jsou odhaleny takové příznaky, jako je malá děloha a nedostatečný rozvoj sekundárních pohlavních znaků. V některých případech se tato symptomatologie vyskytuje v případě rakoviny hypofýzy..
 • Malformace vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech se může objevit primární amenorea v důsledku částečné nebo úplné obstrukce genitálního kanálu ve vaginální oblasti (ginatresia) nebo v nepřítomnosti dělohy jako takové s aplázií. Bylo vědecky prokázáno, že s malformacemi vnitřních pohlavních orgánů nejčastěji nedochází k narušení puberty a hormonální pozadí se nemění, protože vaječníky plně plní svoji funkci a produkují hormony nezbytné pro tělo. Ginatresia je charakterizována výskytem bolesti v dolní části břicha během menstruace. Při absenci dělohy nejsou detekovány žádné příznaky a jedinou předloženou stížností je úplná absence menstruačního krvácení.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je charakterizována úplnou absencí menstruace u žen, která trvá déle než šest měsíců. Hlavním rysem sekundární amenorey je skutečnost, že v určitém období existoval normální menstruační cyklus, který byl následně z různých důvodů narušen.

Podle statistik se sekundární amenorea vyskytuje u 70 - 80% případů u všech typů amenorey. Více než polovina případů je navíc způsobena chorobami hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému..

Mezi nejčastější patologie, které způsobují sekundární amenoreu, patří:

 • Porucha v hypotalamo-hypofyzárním systému během hubnutí. Významná ztráta hmotnosti je zodpovědná za více než 20% všech případů sekundární amenorey. Častěji než dlouhodobá strava nezpůsobuje žádné změny celkového zdraví, ale tento pocit klame. Na úrovni neuroendokrinního systému dochází k významným posunům, které vedou k narušení funkce vaječníků a poruše reprodukční a menstruační funkce.
 • Psychogenní amenorea. Tísně a její vliv mají nepříznivý účinek nejen na imunitní systém, ale také na hypotalamo-hypofyzární systém. Patologické mechanismy psychogenní nebo nervové amenorey jsou velmi podobné mechanismům amenorey s významným úbytkem hmotnosti. Sekundární amenorea, ke které dochází při vystavení stresu, se vyskytuje asi v 5% případů. Stojí za zmínku, že různé nežádoucí účinky a jevy mohou významně zvýšit riziko psychogenní amenorey. Mezi takové jevy patří represe, války, hladomor, epidemie, kataklyzmy..
 • Hyperprolaktinémie je nejčastější příčinou, která vede k sekundární amenorei. Výskyt hyperprolaktinémie je 25%. Hyperprolaktinémie je patologický stav charakterizovaný zvýšenou hladinou prolaktinu v krvi. Prolaktin, působící na hypofýzu, vede ke snížení produkce gonadotropinů a v konečném důsledku k sekundární amenorei. Stojí za zmínku, že hyperprolaktinémie může často vést ke vzniku mikro- nebo makroadenomu hypofýzy (nádor s benigním průběhem). Také dlouhodobé užívání antipsychotik, úzkosti, gynekologických instrumentálních manipulací může vést k hyperprolaktinemii..
 • Ovariální patologie. Různé vrozené a získané ovariální patologie mohou vést k sekundární amenorei. Ve většině případů jsou onemocnění vaječníků dědičná. Nejběžnější patologií je Stein-Leventhalova choroba, která ve většině případů vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace a neplodnosti.

Laktační amenorea

Děložní amenorea

Děložní amenorea je důsledkem různých traumatických gynekologických výkonů. Děložní amenorea může být způsobena postupy, jako je škrábání výstelky dělohy, použití koagulace (kauterizace tkáně) k zastavení děložního krvácení, endometritida (zánět výstelky dělohy) nebo poporodní nebo pooperační komplikace. Zpravidla se v místě traumatu (intrauterinní synechie nebo Ashermanova choroba) tvoří adhezivní proces. Několik adhezí může vést k částečné nebo úplné obstrukci dělohy. Ve většině případů tyto patologické poruchy nejen vedou k amenorei dělohy, ale také způsobují neplodnost..

Léčba amenorey

Léčba amenorey spočívá ve správné identifikaci a eliminaci příčiny, která vedla k prodloužené nepřítomnosti menstruace. Volba léčby závisí na věku, typu amenorey, přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění hypotalamo-hypofyzárního systému a na mnoha dalších faktorech.

V závislosti na příčině, která způsobila amenoreu, se používají následující způsoby léčby:

 • korekce hormonálních hladin pomocí léků;
 • léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu;
 • korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí;
 • léčba časné menopauzy.

Korekce hormonálních hladin pomocí léků

Název drogyFormulář vydáníLéčivá látkaMechanismus účinkuZpůsob aplikace
DuphastonPotahované tabletyDydrogesteronSelektivně ovlivňuje endometrium a připravuje ho na normální fungování.Uvnitř 5 mg dvakrát denně, od 11 do 25 dnů cyklu.
KlomifenPilulkyKlomifenSpecifická vazba na estrogenové receptory v hypotalamu a hypofýze, což vede ke zvýšené sekreci hypofyzárních gonadotropních hormonů.Uvnitř 50 mg jednou denně, před spaním.
UtrozhestanKapsleProgesteronZvyšuje produkci hypofyzárních gonadotropních hormonů a podporuje tvorbu normálního endometria.Vybráno samostatně v každém jednotlivém případě.
ParlodelPilulkyBromokriptinBlokuje sekreci prolaktinu. Obnovuje menstruační cyklus a ovulaci.Uvnitř 1,25 mg 2–3krát denně.
CyklodinonPotahované tabletyVýtažek z plodů tyčinky obecnéNormalizuje hladinu pohlavních hormonů. Eliminuje hyperprolaktinemii. Vede k normalizaci poměru gonadotropních hormonů.Uvnitř 1 tableta jednou denně, ráno.

Léčba hormonálních poruch, které způsobují sekundární amenoreu

Hormonální léčba začíná objasněním příčiny sekundární amenorey. Tato příčina je zpravidla neuroendokrinní onemocnění, které přímo nesouvisí s reprodukčním systémem..

Léčba hormonálních onemocnění, která způsobují sekundární amenoreu:

 • Nemoci štítné žlázy. Pokud je snížená koncentrace hormonů štítné žlázy v krvi (hypotyreóza), pak se hormonální léčba provádí pomocí syntetických hormonů štítné žlázy (trijodtyronin, tyroxin, štítná žláza). U hypertyreózy (tyreotoxikózy) je terapie zaměřena na snížení produkce hormonů štítné žlázy. V tomto případě se používají tyrostatické léky (thiamazol nebo propylthiouracil). V každém případě je léčebný režim zvolen individuálně na základě výsledků EKG (elektrokardiogramu), laboratorních krevních testů a subjektivních pocitů pacienta. Je třeba poznamenat, že význam při léčbě patologie štítné žlázy je přičítán správné dietní terapii..
 • Syndrom polycystických vaječníků. V případě diagnózy syndromu polycystických vaječníků se uchýlí ke kombinovanému léčebnému režimu. V první fázi je metformin předepisován v dávce 1 000 - 1 500 mg denně. Tento lék je schopen zlepšit citlivost tkání na glukózu. Doba přijetí je 4 - 6 měsíců. Ve druhé fázi, pokud má pacientka touhu otěhotnět, stimuluje se ovulace. Z tohoto důvodu je klomifen předepisován od 5 do 9 dnů cyklu, 50 - 100 mg denně. Klomifen je členem skupiny syntetických antiestrogenů a je schopen zvýšit produkci gonadoliberinu. Gonadoliberin zase vede ke zvýšení produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů, které připravují ovariální folikulární aparát na ovulaci.
 • Nemoci nadledvin.Itsenko-Cushingova choroba nebo hyperplazie kůry nadledvin se léčí reserpinem 1 mg denně po dobu 4 až 6 měsíců. Tento lék inhibuje adrenergní účinek katecholaminů (tkáně těla jsou méně náchylné k adrenalinu a norepinefrinu). Před použitím tohoto léku je oblast hypofýzy předem ošetřena radiační terapií (gama nebo protonová terapie). Pokud léčba není účinná, použije se lék Chloditan, který blokuje produkci hormonů nadledvin. Chloditan je předepsán v dávce 100 - 500 mcg / kg a poté se dávka postupně zvyšuje.

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí

Korekce hormonálních hladin u dospívajících dětí se provádí až po identifikaci příčiny, která vedla k primární amenorei. Ve většině případů (až 40%) jsou příčinou primární amenorey poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému.

Hormonální léky se používají pro následující patologie:

 • Malformace pohlavních žláz. Léčba abnormalit vaječníků je obvykle omezena na použití kombinace estrogenů a progestinů (steroidní hormony, které jsou nezbytné k udržení normálního funkčního stavu endometria). Ve většině případů se používá lék Femoston 1/5, který se osvědčil dobře. Tento lék normalizuje hladinu estrogenu a také obnovuje normální průběh menstruačního cyklu. Je třeba poznamenat, že korekce hormonálního pozadí během gonadální dysgeneze se provádí až po genetickém stanovení karyotypu (stanovení úplné sady chromozomů). Pokud karyotyp obsahuje mužský chromozom Y, provede se oboustranná ooforektomie (odstranění vaječníků). Bylo zjištěno, že přítomnost chromozomu Y v ženském karyotypu ve většině případů vede k malignímu nádoru vaječníků. Tato operace by měla být provedena před 20 - 22 lety.
 • Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Přítomnost funkčních poruch hypotalamo-hypofyzárního systému vede k hypogonadismu. Hypogonadismus zase vede ke zpožděnému sexuálnímu vývoji. Aby kompenzovali tyto poruchy, uchylují se k hormonální substituční terapii. Lékař zvolí nezbytný léčebný režim pro každý jednotlivý případ. Monoterapie (léčba jedním léčivem) s estrogeny nebo kombinací estrogenů a progestinů je obvykle volbou.

Léčba časné menopauzy

Důsledky amenorey

Je třeba si uvědomit, že samotná amenorea nemůže vést k různým závažným poruchám v těle, slouží pouze jako důsledek patologie. Důvod, který vede k prodloužené nepřítomnosti menstruace, může také narušit reprodukční funkci, vést k osteoporóze se sekundární amenoreou nebo opožděnou pubertou v případě porušení produkce gonadotropních hormonů nebo s abnormalitami vývoje vaječníků.

Mezi nejčastější důsledky, které se vyskytnou u amenorey, patří:

 • neplodnost;
 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • hirsutismus;
 • obezita;
 • vegetativní poruchy.

Neplodnost

Porušení reprodukční funkce lze pozorovat u předčasné nebo normální menopauzy, s nitroděložními synechiemi, se syndromem polycystických vaječníků, se syndromem vyčerpání vaječníků. Neplodnost je také důsledkem různých endokrinních onemocnění nebo s abnormalitami ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů. V některých případech může nouze vést k neplodnosti.

Příčinou neplodnosti je neschopnost vaječníků produkovat hormony, které by mohly udržovat normální menstruační cyklus a ovulaci. Tato situace je charakterizována anovulací (bez ovulace). Je třeba poznamenat, že ve většině případů je neplodnost léčitelná, protože eliminace příčiny amenorey vede k normalizaci menstruačního cyklu, stejně jako k obnovení reprodukční funkce..

Osteoporóza

Ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění, při kterém jsou poškozeny arteriální cévy. Tato patologie ve většině případů vzniká z dyslipidemie, při které dochází ke zvýšenému obsahu nízkých a velmi nízkých lipidů v krvi a ke snížení koncentrace lipidů s vysokou hustotou. Během složitých procesů se cholesterol může hromadit ve stěnách tepen, což vede k zablokování lumen cévy.

Ateroskleróza může být důsledkem obezity, psychoemotionálního stresu, fyzické nečinnosti (sedavý životní styl) a je také velmi často pozorována v období před a po menopauze. Postižení cév srdce vede ateroskleróza k ischemické chorobě srdeční, dochází k okluzi (zablokování) cév mozku, mozkové ischemii nebo iktu. Je také možné vyvinout suchou gangrénu (nekrózu tkáně) v případě poškození horních nebo dolních končetin.

Hirzutismus

Obezita

Vegetativní poruchy

Vegetativní poruchy se vyskytují v případě sekundární amenorey v postmenopauzálním období nebo při syndromu plýtvání vaječníky.

Autonomní příznaky jsou charakterizovány:

 • návaly horka;
 • pocit srdečního rytmu (pocit srdečního rytmu je charakterizován jako pocit rychlého nebo abnormálního fungování vlastního srdce);
 • závrať.
 • Nadměrné pocení.
 • brnění a necitlivost končetin.
 • bolest hlavy;
 • žal.
Tyto změny jsou pozorovány v důsledku snížení produkce ženských pohlavních hormonů vaječníky, které částečně regulují práci různých orgánů a tkání. Pokud hladina estrogenu klesá, přestávají orgány, které obsahují receptory pro estrogen, normálně fungovat (nervový systém, kardiovaskulární systém, urogenitální aparát, mléčné žlázy, kosti, kůže) a jsou v nich pozorovány poruchy..

Slizniční vaginální sekrece různé barevné pigmentace a objemu je indikátorem zdraví orgánů ženského reprodukčního systému. Gynekologové tvrdí, že kvůli změnám charakteristik odmítnuté tekutiny je možné diagnostikovat patologické procesy v rané fázi.