Algomenorea

Algomenorea (bolestivá období) je zvláštní porucha menstruačního procesu, jejíž projev je vyjádřen bolestivým stupněm průběhu menstruace. Algomenorea je jednou z nejčastějších poruch u žen. Algomenorea je často pozorována u dospívajících, ale existuje mnoho případů u žen ve věku 40-45 let. Projev bolesti v algomenorei zpravidla začíná den nebo dva před nástupem samotné menstruace a končí 3-4. Den již během menstruace. Bolestivá období mají negativní vliv na emoční a fyzický stav pacienta a mohou být doprovázena závratěmi, průjmem, zvracením nebo dokonce mdlobami. Gynekologie dnes věnuje zvláštní pozornost problematice algomenorey, protože se obecně uznává, že algomenorea je prvním a hlavním signálem negativních změn v ženském těle. Pokud si všimnete, že se u vás pravidelně objevují bolestivé menstruace, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

 • Primární algomenorea a její klasifikace
 • Sekundární algomenorea a její klasifikace
 • Příčiny primární algomenorey
 • Příčiny sekundární algomenorey
 • Příznaky algomenorey
 • Léčba primární algomenorey
 • Léčba sekundární algomenorey
 • Prevence algomenorey

Primární algomenorea a její klasifikace

Bolestivý menstruační cyklus může být obvykle doprovázen bolestí v prvních třech letech po začátku období ženy. Posledně jmenovaný je primární typ algomenorey. V primární formě je hlavním příznakem bolest břicha..

V závislosti na závažnosti průběhu lze primární typ algomenorey rozdělit na kompenzovanou a dekompenzovanou algomenoreu. Primární typ kompenzované algomenorey může být doprovázen prodlouženou bolestí během menstruace. Pokud je menstruace doprovázena progresivní bolestí, měli bychom mluvit o dekompenzované formě primární algomenorey.

V závislosti na přítomnosti dalších příznaků je třeba rozlišovat dva další typy algomenorey: adrenergní primární typ algomenorey a parasympatický primární typ algomenorey.

První typ může být doprovázen zvýšenou hladinou hormonu adrenalinu a možným zvýšením dopaminu a noradrenalinu. Tyto hormony mohou způsobit výrazné narušení ženského těla. V průběhu tohoto typu algomenorey žena pociťuje prodlouženou bolest hlavy, zvyšuje se její srdeční frekvence, to vše je doprovázeno zvýšenou tělesnou teplotou. Pacient může trpět nespavostí. Porucha střeva je dalším příznakem tohoto typu algomenorey. Ženské končetiny mohou kvůli kapilárnímu křeči zmodrat a její tvář může být velmi bledá.

Parasympatický typ algomenorey je doprovázen nárůstem ženského těla v hormonu serotoninu. Hlavním příznakem tohoto typu algomenorey je časté zvracení a nízká srdeční frekvence. Frustrace a horečka jsou dalšími příznaky nemoci. Tento stupeň algomenorey může být doprovázen otoky na obličeji a končetinách, alergiemi.

Primární typ algomenorey se často vyskytuje u žen s astenickou postavou, které se vyznačují morální a emoční nestabilitou.

Sekundární algomenorea a její klasifikace

Sekundárním typem algomenorey je bolestivá menstruace, ke které dochází u žen po třiceti letech. V procentech je sekundární druh méně běžný než primární. Sekundární algomenorea pokračuje, obvykle ve střední nebo těžké formě. Taková algomenorea má různé příznaky, které lze rozdělit do 4 skupin:

 1. Psycho-emoční příznaky. Algomenorea je doprovázena podrážděným stavem, depresí, anorexií a bulimií, stejně jako možnými čichovými a chuťovými změnami.
 2. Vegetativní příznaky. Sekundární pohled na takovou algomenoreu může doprovázet nevolnost a nadýmání, stejně jako možné škytavka.
 3. Vegetativní-vaskulární příznaky. Tento typ znamená výskyt bolesti hlavy, mdloby, závratě, otoky končetin.
 4. Endokrinní příznaky - zvracení, charakteristická bolest kloubů, svědění, celková slabost.

Závažnost symptomů sekundární algomenorey závisí především na věku pacientky a na jejím celkovém fyzickém zdraví. Je známo, že po překročení 40leté známky je mnoho žen náchylných k častým depresím, emoční nálady jsou nestabilní. Existují případy, kdy se při pohlavním styku vyskytne sekundární algomenorea s bolestí.

Příčiny primární algomenorey

Příčiny primárního typu algomenorey mohou být zcela odlišné. Mezi nejběžnější patří:

 • dysplázie pojivové tkáně (jinými slovy nedostatečný vývoj tkáně v době narození dítěte) - je pozorována u 55-60% žen trpících algomenoreou. Dysplazie může být také doprovázena změnami cév (končetin) a zakřivením skeletu. Příčinou dysplázie je nedostatek hořčíku v těle pacienta;
 • porážka ženských pohlavních orgánů s tuberkulózou (genitální tuberkulóza) - první příznaky algomenorey se objevují od okamžiku první menstruace. Exacerbace se obvykle pozoruje na podzim a na jaře. Bolest s takovou menstruací nemá konkrétní místo. Malátnost je dalším příznakem doprovázejícím primární typ algomenorey;
 • různé neurologické poruchy nervového systému - emoční a morální nestabilita, neustálý stres, snížení prahu bolesti citlivosti a exacerbace vnímání bolesti;
 • hypoplázie dělohy, ohyby a ohyby stěn dělohy, poruchy vývoje dělohy v nitroděložním stavu.

Ve všech výše uvedených případech je primární typ algomenorey doprovázen obtížným odtokem krve během menstruace, který probíhá paralelně se zvýšením kontrakcí dělohy.

Příčiny sekundární algomenorey

Výskyt sekundární algomenorey je obvykle způsoben různými onemocněními pánevních orgánů. Mezi hlavní nemoci, které způsobují sekundární typ algomenorey, patří zánětlivá onemocnění (nádor dělohy nebo vaječníků), polypy, rozšířené pánevní žíly, výskyt adhezí v pánevní oblasti, pánevní neuritida, zúžení a další defekty děložního čípku v důsledku mechanických zásahů (potrat, obvykle).

Důvody, které ovlivňují výskyt sekundární algomenorey, jsou stále častěji duševní a fyzická únava ženy, která může nastat souběžně s patologií pohlavních hormonů. Žena se sekundární algomenoreou může mít v anamnéze porodní poranění nebo možný potrat..

Před zahájením léčby lékaři odesílají pacientku na vyšetření, kde podstoupí ultrazvuk pohlavních orgánů, hysteroskopii a také rentgenové a instrumentální studie ženských pánevních orgánů.

Příznaky algomenorey

Bolest v břiše je hlavním příznakem algomenorey. Bolest může mít různou povahu: šití, záškuby, bolesti, křeče s dalším šířením syndromu bolesti do sousedních orgánů (močového měchýře nebo konečníku). Projev algomenorey může být také vyjádřen nevolností, gastrointestinálními poruchami, podrážděností, slabostí, nespavostí, úzkostí a někdy ospalostí.

V závislosti na tom, jak silná je bolest, existují tři stupně algomenorey: mírná, střední a silná.

Mírný stupeň algomenorey je obvykle charakterizován malou malátností, při které je bolest střední. Zároveň menstruace probíhá klidně a nevede k narušení činnosti a výkonu ženy. Ale i když si člověk sám určí mírný stupeň algomenorey, neměl by zanedbávat léčbu, protože v budoucnu se počáteční stupeň může vyvinout do stavu charakterizovaného výraznou bolestí.

Mírný stupeň algomenorey může být doprovázen silnými bolestmi břicha, slabostí a bolestmi hlavy. Tento stupeň algomenorey je doprovázen častými výlety na toaletu. Kromě toho může pacient pociťovat nejen bolest, ale také depresi, stav deprese a jen špatnou náladu. Nesnášenlivost jasného světla, hlasitých zvuků a pachů může být také příznakem mírného stupně algomenorey..

Taková algomenorea vyžaduje okamžitý lékařský zásah, aby se zabránilo progresi onemocnění a přechodu na další závažnější stupeň..

Těžký stupeň algomenorey je obvykle vyjádřen bolestí břicha, slabostí. Žena často pociťuje bolesti hlavy a nevolnost. Existují případy, kdy závažný stupeň algomenorey může být doprovázen vysokou tělesnou teplotou, tachykardií a mdlobami. Bolest srdce je dalším příznakem těžké algomenorey. Tento stupeň vede k úplnému snížení výkonu. Žena přestává být aktivní. Důvodem tohoto bolestivého stavu je vrozená patologie ženských pohlavních orgánů..

Bolestivá období, jejichž důvody se mohou velmi lišit, jsou primárně spojena s porušením syntézy hormonů, což vede ke zvýšené koncentraci látek prostaglandinu v těle ženy. Děloha (nebo spíše tkáň dělohy) podléhá aktivním kontrakcím, které tyto látky způsobují. Takové kontrakce vylučují endometrium z děložní dutiny. Při tomto procesu odmítnutí jsou nervové zakončení dělohy podrážděné, což způsobuje silnou bolest v břiše.

V závislosti na projevu určitých důvodů, které tvoří základ bolestivé menstruace, je obvyklé rozlišovat primární a sekundární typy algomenorey.

Léčba primární algomenorey

Jakmile máte podezření, že máte primární typ algomenorey, měli byste se poradit s odborníkem. Pacientka obvykle podstoupí ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů a gynekologické vyšetření za účelem zjištění hormonálního stavu. Často je předepsáno vyšetření trávicích a močových orgánů souběžně. V závislosti na jedné nebo jiné příčině algomenorey bude léčba onemocnění probíhat pod dohledem nejen gynekologa, ale také neurologa, psychoterapeuta a dokonce i ftiziatra.

Léčba primárního typu algomenorey se obvykle provádí nelékovým způsobem. Nejprve lékaři doporučují, aby žena šla sportovat a zbavila se špatných návyků. Právě tyto aspekty jsou velmi účinné při překonávání takových onemocnění, jako je algomenorea. Lékaři také doporučují naučit se sebeovládání a sebeovládání svých vlastních emocí. Žena by neměla být podchlazená. Algomenorea, jejíž léčba přesahuje spotřebu léků, lze v průběhu času eliminovat díky správné poloze těla během období syndromu bolesti: musíte ležet na pravé straně a přitahovat kolena k hrudi.

Pokud mluvíme o metodě fyzioterapeutické léčby, pak bude velmi účinná elektroforéza a reflexoterapie. V případě, že žena necítí úlevu od nelékových metod léčby algomenorey, vstupují do boje léky předepsané ošetřujícím lékařem. Obvykle je pacientovi předepsáno no-shpa, spazgan a další antispazmodika, aby zmírnila bolest. K odstranění neuropsychických příznaků jsou předepsány různé sedativa, například valerián, trioxazin a další.

Je známo, že primární typ algomenorey bude mnohem jednodušší, pokud žena bude v každodenním životě užívat antikoncepci nebo jiné hormonální léky..

Léčba sekundární algomenorey

Léčba sekundární algomenorey zahrnuje eliminaci hlavních symptomů a patogenů. Během léčby lékaři doporučují odstranit všechny druhy nitroděložní antikoncepce. Léčba obvykle probíhá v několika fázích, ale vše závisí na stupni zanedbání nemoci. Například u některých pacientů bude stačit podstoupit fyzioterapeutické procedury a zlepšení zdraví v sanatoriu, zatímco u jiných bude chirurgický zákrok povinný..

Je třeba také říci, že sekundární typ algomenorey během období léčby zahrnuje symptomatickou terapii, aby se snížila bolest během menstruace a oslabily příznaky spojené s duševní a emoční náladou ženy..

Pokud zjistíte první příznaky primární nebo sekundární algomenorey, musíte okamžitě zahájit léčbu, abyste zahájili včasnou léčbu.

Prevence algomenorey

Aby se zabránilo vzniku a rozvoji algomenorey, je velmi důležité dodržovat jednoduchá hygienická pravidla a dodržovat správnou výživu. Důležitý je také sport, který trénuje vnitřní pohlavní orgány žen..

Jako preventivní opatření lékaři doporučují jíst zdravou a vyváženou stravu. Ženská strava by měla obsahovat co nejvíce vlákniny a bílého masa (kuře, králík, krůta). Měli byste snížit spotřebu nezdravých potravin a úplně vyloučit sladká jídla..

Alkohol je škodlivý nejen pro játra a plíce, ale také vážně poškozuje zdraví ženských pohlavních orgánů, takže jeho konzumace by měla být minimalizována. Je známo, že jsou to alkoholické nápoje, které mohou zvýšit hladinu estrogenu v těle ženy a snížit zásoby vitamínů B a různých prospěšných minerálních solí..

Kromě alkoholických nápojů by se ženy měly také zdržet nápojů se značným obsahem kofeinu (černý a zelený čaj, káva, Coca-Cola, energetické nápoje). Kromě negativního účinku na vnitřní pohlavní orgány vytvářejí takové nápoje další stres v mléčných žlázách. Nejlepší volbou pro ženy proto budou čerstvě vymačkané džusy, nealkoholické koktejly a minerální voda..

A jak již bylo zmíněno dříve, fyzická aktivita je důležitá pro prevenci algomenorey. Nezáleží na tom, co přesně děláte - jogging, gymnastika, aerobik, fitness, hlavní je dělat fyzická cvičení se záviděníhodnou pravidelností.

Zdravý životní styl se správnou výživou a pravidelným cvičením pomůže zabránit výskytu primární algomenorey. Pokud zjistíte příznaky sekundární algomenorey, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Co je to algomenorea

Algomenorea je bolestivý pocit, který se projevuje během kritických dnů. Většina dívek ví, co to je a jaké nepříjemné pocity tento projev přináší. Přítomnost bolestivé bolesti má negativní vliv na blaho dívky a může také omezit její aktivitu. V tomto případě je onemocnění charakterizováno poruchou menstruačního cyklu..

Co to je

Algomenorea je poměrně častá během menstruace u dospívajících, protože jejich menstruační cyklus se dosud nestabilizoval. Bolestivý pocit se objevuje několik dní před nástupem menstruace a přetrvává během prvních tří kritických dnů. Bolestná období by neměla být v žádném případě ignorována, protože mají negativní vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na psycho-emocionální stav dívky.

Gynekologové věří, že tvorba algomenorey je druh signálu, který naznačuje, že se v těle vyvíjejí patologické procesy. Proto, když se objeví výrazná bolestivá bolest v dolní části břicha, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

Příznaky

Za hlavní příznak se považují bolestivé pocity v břiše. První dny menstruace zpravidla procházejí bodavou, bolestivou a křečovitou bolestí, která se může šířit do okolních orgánů. Projev příznaků tím nekončí: dívka si často stěžuje na záchvaty nevolnosti, zažívacích potíží, poruch spánku a celkové slabosti. Tyto příznaky jsou obecné a mohou být doplněny dalšími příznaky v závislosti na stupni onemocnění..

V lékařské praxi je zaznamenána existence tří hlavních stádií algomenorie:

 1. Bolest, která doprovází menstruaci, je mírného stupně mírná a trvá krátkou dobu. Tento projev zpravidla nebrání dívce pracovat a vést svůj obvyklý způsob života. Navzdory tomu je možné, že začne postupovat mírný stupeň..
 2. Střední stupeň znamená silnou bolestivost, kterou doplňuje bolest hlavy, zimnice a časté výlety na toaletu. Projevem algomenorey v této fázi je depresivní stav, který negativně ovlivňuje pracovní a rodinné vztahy..
 3. Těžký stupeň algomenorey se projevuje ve formě ostrých bolestivých pocitů nejen v dolní části břicha, ale také v pánevní oblasti, bušení srdce, nutkání zvracet a silné závratě. Kromě toho je tato fáze charakterizována identifikací vrozeného onemocnění spojeného s ženským reprodukčním systémem..

Příčiny a léčba

Příčiny algomenorey závisí přímo na typu onemocnění. Ale bez ohledu na typ algomenorey musí dívka dodržovat následující pravidla:

 • doporučuje se naučit se, jak se uklidnit, protože stav paniky příznaky jen zhorší;
 • postupujte podle doporučení ošetřujícího lékaře a nezačínejte se samoléčbou.

Každý typ nemoci vyžaduje zavedení určitých terapeutických opatření.

Primární algomenorea

Diagnostikuje se, pokud dojde k bolesti během první menstruace nebo do tří let po ní. Primární algomenorea je způsobena následujícími důvody:

 1. Nedostatečný vývoj pojivových tkání nebo deformace skeletu. Projev těchto faktorů je vyvolán nedostatkem hořčíku..
 2. Vývoj tuberkulózy genitálií - s tímto onemocněním se bolest šíří do všech orgánů a je doplněna malátností.
 3. K tvorbě neurologické poruchy dochází v důsledku neustálých stresových situací a nervového přepětí. Výsledkem je, že se dívka stane emočně zranitelnou, což přispívá ke zhoršení bolesti..
 4. Abnormální vývoj dělohy, který je způsoben ohýbáním jejích stěn.

Pokud máte jakékoli podezřelé příznaky, navštivte svého lékaře. Nejprve jsou vyšetřeny pohlavní orgány a poté je pacient odeslán na ultrazvukové vyšetření. Léčba se často vyskytuje pod dohledem nejen gynekologa, ale i dalších odborníků..

Primární algomenorea neposkytuje lékovou terapii. Lékař vypracuje pro ženu plán doporučení, ve kterém předepíše potřebný životní styl. Nejprve by se dívka měla vzdát závislostí a začít sportovat, sledovat své zdraví a vyhýbat se podchlazení. Stejně důležité je sledovat svůj emoční stav a ovládat své emoce, protože nervové poruchy jen komplikují léčbu..

Léčba může být doplněna prováděním fyzioterapeutických postupů, zejména elektroforézou. Pokud nedojde k žádným pozitivním změnám ve zdravotním stavu, lékař předepíše léky, které snižují bolestivé projevy - No-shpu, Spazgan. Užívání sedativ není zakázáno.

Sekundární algomenorea

Je diagnostikována u pacientů starších 30 let. Následující faktory předcházejí sekundární algomenorei:

 1. Přítomnost zánětlivých onemocnění v reprodukčním systému.
 2. Rakovinový nádor, který je lokalizován v děloze nebo v přílohách.
 3. Tvorba polypů na endometriu.
 4. Vývoj endometriózy.
 5. Přítomnost nitroděložních kontraceptiv.

Sekundární algomenorea se často může objevit pod vlivem nadměrné fyzické námahy, těžké přepracování a zranitelnosti vůči vlastním pohlavním hormonům. Nemoc se často projevuje u žen, které potratily nebo byly porodeny během porodu.

Léčba Algomenorrhea je zaměřena na odstranění příčiny jejího výskytu. Pokud je instalovaná spirála provokujícím faktorem, je naléhavě odstraněna z dělohy. Endometrióza, vývoj adhezí, vývoj nádoru je eliminován chirurgicky.

Pokud je příčinou onemocnění zánět, žena navštíví fyzioterapeutické procedury nebo podstoupí sanitární léčbu. Sekundární algomenorea zahrnuje symptomatickou terapii, která je zaměřena na snížení bolesti a zajištění sedativního účinku na psychoemoční stav.

Diagnostika

Mírná bolestivost během menstruace je považována za normální. Když je bolest ostrá, výrazná, ženy se zpravidla obracejí k lékaři. Algomenorea je detekována pomocí následující diagnostiky:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • provádění hysteroskopie a laparoskopie;
 • odebrání vzorku endometria;
 • hysterosalpingografie.

Po zjištění patologie lékař předepisuje terapeutickou terapii.

Prevence

Preventivní opatření jsou zaměřena na prevenci primárního onemocnění. Prevence algomenorey zahrnuje následující pravidla:

 1. Vysoce kvalitní intimní péče - ženy by měly pečlivě sledovat hygienu genitálií, zejména během menstruace. Abyste předešli problémům, musíte používat přírodní produkty, které neobsahují chemické složky.
 2. Vyvážená strava znamená jíst hodně potravin obsahujících vlákninu - krůtí, kuřecí a různé cereálie. Ze stravy musí být vyloučeno škodlivé jídlo, které zahrnuje sladké výrobky, polotovary, kávu, uzeniny, tučné a kořeněné pokrmy..
 3. Odmítnutí špatných návyků je varováním nejen před algomenoreou, ale i před dalšími závažnými chorobami. Alkoholické nápoje přispívají k vylučování užitečných složek a vitamínů z těla, což je důsledkem snížení imunity.
 4. V životě každé dívky musí být mírná fyzická aktivita. Nejpříznivější pro zdraví žen jsou chůze, jogging, plavání, hodiny fitness a jóga. Je důležité, aby sezení byla pravidelná a zábavná. Aby tělo netrpělo přepracováním, musí dívka přísně dodržovat denní režim.

Je tedy možné snížit pravděpodobnost vzniku algomenorey, pokud žena dodržuje aktivní životní styl..

Algodismenorea - příznaky a léčba

Co je to algodismenorea? Příčiny výskytu, diagnostické a léčebné metody budou analyzovány v článku Dr. Evgeniya Sergeevna Alikhanova, porodníka s 8 lety zkušeností.

Definice nemoci. Příčiny nemoci

Algodismenorea (dysmenorea) - bolest v pánevní oblasti během menstruace.

Za normálních okolností by žena neměla pociťovat silné bolesti. Menstruační krvácení může být doprovázeno mírnou, snadno tolerovatelnou tupou bolestí a / nebo nepohodlí, pocitem „tíže“ v podbřišku. Pokud je bolestivý syndrom výrazný, způsobuje pokles výkonu a vyžaduje jmenování léků proti bolesti, stav je patologický a nazývá se algodismenorea nebo dysmenorea.

Dysmenorea zaujímá přední místo mezi gynekologickými chorobami žen v reprodukčním věku. Výskyt této patologie se pohybuje od 43 do 90% v závislosti na věku [1] [2]. Míra její prevalence je často podceňována, což souvisí s vnímáním bolesti během menstruace ženami jako varianty normy..

V současné době je dysmenorea rozdělena na primární a sekundární, v závislosti na příčině jejího výskytu. Mezi příčiny primární algodismenorey patří:

 • hyperprostaglandinemie (uvolňování hormonálních látek - prostaglandinů, které se účastní kontrakcí dělohy);
 • hyperestrogenemie (zvýšené hladiny estrogenu);
 • nedostatečnost luteální fáze (období menstruačního cyklu od ovulace po menstruační krvácení);
 • neuropsychogenní faktory;
 • labilita nervového systému se snížením prahu citlivosti;
 • nedostatek hořčíku;
 • syndrom systémové dysplázie pojivové tkáně (anomálie ve vývoji pojivové tkáně, která je charakterizována vadami její základní látky a kolagenových vláken).

Důležité rizikové faktory pro rozvoj primární dysmenorey jsou:

 • raný věk nástupu menstruace (před 11 lety);
 • dlouhé trvání menstruačního cyklu (více než 45 dní u dospívajících a více než 38 dnů u žen v reprodukčním věku);
 • dědičnost;
 • kouření.

Primární dysmenorea se často vyvíjí 1,5-2 roky po prvním menstruačním krvácení, které se časově shoduje s dobou ovulačních cyklů..

Sekundární algodismenoreu lze považovat za symptom, který se vyskytuje za přítomnosti takových patologických stavů:

 • endometrióza (proliferace vnitřní sliznice dělohy za touto membránou);
 • malformace pohlavních orgánů: dvourohá nebo sedlová děloha, nitroděložní přepážka, zdvojnásobení reprodukčního aparátu atd.;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • adhezivní proces v malé pánvi;
 • nádory pohlavních orgánů (například submukózní děložní myom);
 • nitroděložní antikoncepce;
 • křečové žíly malé pánve;
 • Allen-Mastersův syndrom (onemocnění způsobené prasknutím vazů dělohy, doprovázené žilním překrvením a křečovými žilami).

Sekundární dysmenorea je častější u žen nad 30 let.

Při vzniku dysmenorey hrají významnou roli duševní faktory spojené s citlivostí na bolest [3]. Intenzita a povaha pocitu bolesti závisí na řadě faktorů: typu autonomní nervové činnosti, psychologické náladě, emočním pozadí, prostředí.

Mezi rizikové faktory patří: podváha, nedostatečná výživa, těžká fyzická práce, profesionální sport, podchlazení, infekční nemoci, úrazy, chronický stres, chirurgické zákroky na genitáliích. Existuje dědičná predispozice k rozvoji dysmenorey.

Příznaky algodismenorey

Bolest má zpravidla křečovitou povahu, může být bolavá a / nebo prasknout, šíří se na vnitřní povrch stehna, konečníku a zad.

Bolest se objevuje okamžitě na začátku menstruace (méně často dva dny před jejím nástupem) a netrvá déle než dva dny nebo se zastaví v příštích několika hodinách. Povaha pánevní bolesti u dysmenorey, její intenzita a trvání se však mohou lišit. V průběhu času je možné zvýšit bolest, prodloužit její trvání, snížit nebo postrádat reakci na léky různých farmakologických skupin, které jsou již užívány systematicky.

Kromě bolestivých pocitů s algodismenoreou se mohou objevit i další příznaky: obecná slabost, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, nechutenství, sucho v ústech, nadýmání, pocit „bavlněných“ nohou, mdloby a další emoční a autonomní poruchy. Dysmenorea narušuje spánek a hromadící se únava může zvýšit negativní účinek bolesti na vitální aktivitu ve dne. Dysmenorea je tedy definována jako komplex příznaků, který kromě bolesti v pánevní oblasti zahrnuje širokou škálu neurovegetativních, metabolických endokrinních a psychoemotických poruch v těle během menstruace..

Podle typu poruch neurovegetativního stavu u dysmenorey se rozlišují dvě možnosti.

Prvním z nich je převaha sympatického vegetativního tónu. U této možnosti je bolestivá menstruace doprovázena silnými bolestmi hlavy migrénového typu, nevolností, horečkou se zimnicí nebo vnitřním třesem, pocitem horka, pocením a výskytem červených skvrn na krku ve formě cévního náhrdelníku. Může se vyskytnout bolest v oblasti srdce a zvýšená srdeční frekvence, celková slabost, závratě, střevní kolika nebo zácpa a časté močení. Někdy se objeví bledost kůže a akrocyanóza (namodralá barva kůže), rozšířené zornice, často poruchy spánku, až nespavost, změny nálady (vnitřní napětí a úzkost, nejistota, obsedantní obavy, deprese).

Druhou možností je převaha parasympatického autonomního tónu: kromě bolesti v pánvi dochází k zvracení, zvyšuje se slinění, puls je méně častý, pokožka zbledne a objevují se astmatické záchvaty. Křeče a mdloby jsou možné, zejména v zaplněných místnostech. Často dochází k znatelnému nárůstu tělesné hmotnosti v předvečer menstruace, otoků obličeje a končetin, svědění, nadýmání a průjmu, ospalosti, zúžení zornic, snížení tělesné teploty a hypotenze (pokles krevního tlaku).

Dysmenorea je často kombinována s chorobami jiných orgánů a systémů, například:

 • neurocirkulační dystonie (onemocnění projevující se kardiovaskulárními, respiračními poruchami, špatnou tolerancí ke stresu a fyzické námaze);
 • prolaps mitrální chlopně (ochabnutí jednoho nebo obou vrcholů mitrální chlopně srdce);
 • dyskineze žlučových cest (zhoršená pohyblivost žlučníku);
 • krátkozrakost;
 • skolióza;
 • ploché nohy [4].

Patogeneze algodismenorey

Mechanismus bolesti při dysmenorei je spojen s podrážděním nervových zakončení v důsledku lokální ischemie (sníženého přívodu krve) pod vlivem výrazné kontraktilní aktivity dělohy a vazospasmu [5].

Příčiny primární algodismenorey nejsou dobře pochopeny; existuje několik teorií jejího vývoje. Obecně přijímanou teorií je spojení dysmenorey s prostaglandiny, které se tvoří z fosfolipidů membrán odumřelých buněk menstruačního endometria. Prostaglandiny jsou skupina lipidových fyziologicky aktivních látek, které podporují kontrakci dělohy a zvyšují bolest, stejně jako zvyšují menstruační krvácení v důsledku destrukce krevních destiček a vazodilatace. Zvýšená koncentrace prostaglandinů v krvi a v důsledku toho akumulace draselných a vápenatých solí v orgánech a tkáních může způsobit ischemii, která vede k výskytu příznaků, jako je bolest hlavy, zvracení, průjem, pocení, tachykardie atd. [6]

Podle hormonální teorie je dysmenorea vysvětlena nadměrným účinkem estrogenů s nedostatkem progesteronu [7]. Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony produkované ve vaječnících. Jsou schopni stimulovat syntézu a / nebo uvolňování prostaglandinů a vazopresinu (hormon, který reguluje rovnováhu tekutin v těle).

Jedním z možných mechanismů rozvoje algodismenorey je také narušení systému peroxidace lipidů a antioxidační ochrany.

Měsíční syndrom opakující se bolesti, s přihlédnutím k závažnosti bolesti a doprovodným vegetativně-emocionálním poruchám, umožňuje definovat dysmenoreu jako emoční stres bolesti. Dnes je tedy algodismenorea považována za maladaptivní syndrom, který je založen na bludném kruhu: stresory narušují funkci různých částí nervového systému a vedou k poruchám autonomní regulace; v důsledku toho se mění obsah biologicky aktivních látek v těle, což na jedné straně zvyšuje kontrakce dělohy a na druhé straně dráždí receptory bolesti. Kromě toho bolestivé pocity působí také jako stresor a zhoršují funkční poruchy..

Sekundární dysmenorea má stejné patofyziologické mechanismy jako primární, avšak zahájení patologického procesu je spojeno s organickou příčinou.

Klasifikace a stadia vývoje algodismenorey

Podle moderní klasifikace existují podle etiologického faktoru tři formy dysmenorey:

 • primární - charakterizovaná absencí patologických organických a anatomických změn v genitáliích;
 • sekundární - je nutně spojen s organickou patologií a / nebo anatomickými změnami v orgánech reprodukčního aparátu;
 • nespecifikováno [8].

Existuje také klasifikace dysmenorey podle závažnosti. Závažnost je určena podle kritérií vyvinutých v roce 1996 řeckými vědci E. Deligeoroglu a D.I. Arvantinos [6] [9].

První stupeň závažnosti dysmenorey je charakterizován menstruací se střední bolestivostí bez systémových příznaků, zatímco výkon není narušen a použití analgetik je zřídka nutné..

Druhý stupeň - menstruace se silnou bolestivostí, doprovázená individuálními metabolicko-endokrinními a neurovegetativními příznaky, zhoršenou výkonností a nutností užívat analgetika.

Třetí stupeň - silná bolest během menstruace, komplex metabolicko-endokrinních a neurovegetativních příznaků se zdravotním postižením, přičemž je zaznamenána neúčinnost užívání některých analgetik..

Tabulka 1. Kritéria pro závažnost dysmenorey

VážnostVýkon pacientaSystémové příznakyÚčinnost analgetik
0 stupňů - bezbolestná menstruaceNezmenšenoNepřítomenNevyžadují se žádná analgetika
Stupeň - mírná bolest během menstruaceSníženo zřídkaNepřítomenAnalgetika jsou zřídka vyžadována
II stupeň - menstruace se silnou bolestivostíStředně sníženéSinglUžívání analgetik je nezbytné a má dobrý účinek
III stupeň - silná bolest během menstruace, jsou pozorovány vegetativní příznaky (bolest hlavy, únava, nevolnost, průjem atd.)Výrazně sníženoVyskytují se častoAnalgetika nejsou příliš účinná

Podle stupně kompenzace se rozlišuje kompenzovaná a dekompenzovaná dysmenorea. Při absenci progrese příznaků onemocnění v průběhu času je dysmenorea považována za kompenzovanou. Se zhoršením příznaků a / nebo zvýšením závažnosti - dekompenzováno.

Komplikace algodismenorey

Intenzivní opakující se pánevní bolest, závažné systémové příznaky významně zhoršují kvalitu života a vedou k trvalému postižení. Na pozadí vyčerpání nervového systému se vyvíjí astenický syndrom, zvyšuje se únava, zhoršují se kognitivní funkce a zhoršuje se paměť. Možné sociální přizpůsobení, tvorba neurotických stavů, psychopatické poruchy a deprese.

Sekundární dysmenorea může postupovat k chronické pánevní bolesti, to znamená, že již není periodická, ale trvalá. Bolest se objevuje během pohlavního styku (dyspareunie), což má za následek snížení libida až po odmítnutí sexuálních vztahů, což zvyšuje stav deprese.

V průběhu času se u pacientů s dlouhodobou primární dysmenoreou často vyvinou hyperplastické procesy orgánů reprodukčního systému (spojené s proliferací strukturních prvků tkáně): hyperplazie endometria, myom dělohy, genitální endometrióza.

Při absenci diagnózy a léčby základního onemocnění u sekundární dysmenorey se mohou vyvinout komplikace, jako je anémie s chronickým nedostatkem železa, neplodnost a maligní novotvary pánevních orgánů. Nejzákernějším onemocněním projevujícím se sekundární dysmenoreou je endometrióza, je charakterizována proliferací endometria za vnitřní výstelku dělohy. Endometrióza je benigní onemocnění, ale nedostatek léčby má extrémně nepříznivé důsledky a často vyžaduje chirurgickou léčbu.

Exacerbaci chronických zánětlivých onemocnění pánevních orgánů může komplikovat tuboovariální absces (akutní hnisavé infekční zánětlivé onemocnění, při kterém se vaječníky a vejcovody roztaví s vytvořením jedné dutiny vyplněné hnisavým obsahem) a pelvioperitonitida (zánět pánevního pobřišnice), což je indikace pro případ nouze chirurgická léčba až po odstranění dělohy a přívěsků.

Adheze v malé pánvi a břišní dutině, kromě vysoké frekvence neplodnosti, jsou nebezpečné vznikem adhezivní střevní obstrukce [1] [4] [7] [8].

Diagnóza algodismenorey

Diagnóza onemocnění je založena na klinických příznacích (stížnosti pacientů), anamnézových datech (historie onemocnění a životě) a metodách laboratorního a instrumentálního výzkumu.

K objektivizaci bolesti se s ohledem na subjektivní hodnocení vnímání používá stupnice VAS (Visual Analogue Scale, VAS - vizuální analogová stupnice). VAS je citlivá metoda pro kvantifikaci bolesti, která představuje gradaci bolesti od 0 (žádná bolest) do 10 (nesnesitelná bolest) bodů a pro hodnocení všestrannosti bolesti s přihlédnutím nejen k její intenzitě [10].

Dotazník bolesti McGill se používá k hodnocení senzorické a emoční složky algodismenorey. Při vyšetřování pacienta je pozornost věnována závažnosti růstu vlasů, přítomnosti akné, striím (strií kůže), známkám dysplázie pojivové tkáně. Je nutná studie mléčných žláz, která kontroluje výtok z bradavek.

U dospívajících dívek je vyžadováno Tannerovo hodnocení sexuálního vývoje. Určete index tělesné hmotnosti, obvod pasu. Vaginálně-břišní vyšetření je povinné.

V některých případech se provádí bimanuální rektoabdominální studie, například pokud existuje podezření na retro-cervikální endometriózu - šíření ektopických ložisek endometria v rekvaginálním prostoru, které je doprovázeno silnou bolestí během menstruace (pokud se neléčí, může se změnit na chronickou bolest v pánvi).

Metody laboratorního výzkumu zahrnují:

 • mikroskopické vyšetření nátěru z pochvy a cervikálního kanálu;
 • cytologické vyšetření nátěru z exo- a endocervixu (nátěr na atypické buňky z vnějšího povrchu děložního čípku a cervikálního kanálu);
 • krevní test na hormony (estradiol a progesteron 3-5 dní před očekávanou menstruací);
 • studium krevního séra na obsah stopových prvků: vápník (Ca), železo (Fe), hořčík (Mg);
 • stanovení obsahu CA-125 v krvi (nádorový markerový protein, který se také používá při diagnostice endometriózy).

Pokud máte podezření na sekundární dysmenoreu spojenou se zánětlivými onemocněními reprodukčních orgánů, vyšetřují se na pohlavně přenosné infekce (papilomavirus, gonokok, Trichomonas, chlamydie, mykoplazma, cytomegalovirus, virus herpes simplex typu 1 a 2), je také vyžadován kompletní krevní obraz a stanovení hladiny C-reaktivní protein v krevní plazmě.

Z instrumentálních výzkumných metod lze doporučit ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a mléčných žláz. Pokud je to indikováno, provádí se také studie magnetické rezonance pánevních orgánů (k potvrzení přítomnosti endometrioidních ovariálních cyst, k vyloučení malformací reprodukčního aparátu). V některých případech lze doporučit terapeutickou a diagnostickou laparoskopii, například se silnou generalizovanou bolestí pánve, přítomností mas v oblasti vaječníků. Lze doporučit konzultace odborných lékařů: terapeut (pediatr), neurolog, psychoterapeut, fyzioterapeut, chirurg.

Pro diferenciální diagnostiku primární a sekundární dysmenorey se používá diagnostický test s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID). Pokud při užívání NSAID během bolestivé menstruace dojde během prvních tří hodin k rychlému snížení závažnosti bolesti a souvisejících příznaků, je nejpravděpodobnější příčinou bolesti primární algomenorea. Přetrvávání nebo zesílení bolesti druhý nebo třetí den menstruace s následným oslabením jejich intenzity pátým dnem testu naznačuje sekundární dysmenoreu. V tomto případě je nutné vyloučit onemocnění, jako je endometrióza..

Mezi faktory, které umožňují podezření na endometriózu v přítomnosti dysmenorey, patří:

 • zvýšená alergická připravenost těla a přecitlivělost na léky, potraviny, kosmetiku (astma, diatéza, neurodermatitida);
 • vysoký infekční index;
 • dysurické příznaky (časté, bolestivé močení), které se kryjí s menstruací, jsou cyklické;
 • genetická predispozice (u dívek, jejichž matky trpěly endometriózou, se riziko jejich detekce zvyšuje 2,2krát).

Absenci analgetického účinku během diagnostického testu s NSAID lze pozorovat u malformací pohlavních orgánů a psychopatických rysů osobnosti.

Snížení syndromu bolesti o dva až tři dny a od čtvrtého dne může obnovení bolesti naznačovat přítomnost zánětlivých onemocnění pánevních orgánů. U pacientů, kteří nereagují na NSAID a kombinovanou perorální antikoncepci, může být podezření na sekundární dysmenoreu.

Léčba algodismenorey

Přístupy k léčbě primární a sekundární dysmenorey jsou zásadně odlišné..

Při léčbě primární algodismenorey jsou léky první linie nesteroidní protizánětlivé léky, gestageny (syntetizované deriváty progesteronu) a kombinovaná perorální antikoncepce (COC) [11] [12] [13]. Základní použití NSAID pro léčbu primární dysmenorey je založeno na jejich mechanismu účinku, kterým je schopnost potlačit enzym, cyklooxygenázu, který se podílí na syntéze prostaglandinů z kyseliny arachidonové. Užívání antiprostaglandinových léků vede ke snížení syndromu bolesti u téměř 80% žen s dysmenoreou [7] [14] [15] [16]. Hlavní léky a režimy pro použití NSAID pro počáteční terapii primární dysmenorey:

 • indomethacin: uvnitř 25 mg 3krát denně po dobu 5-7 dnů;
 • diklofenak ("Voltaren"): uvnitř, 50 mg 1-3krát denně po dobu 5-7 dnů;
 • diklofenak: uvnitř 75 mg 1-2krát denně nebo rektálně 50 mg dvakrát denně po dobu 5-7 dnů;
 • celecoxib ("Celebrex"): uvnitř 200 mg 2-3krát denně po dobu 5-7 dnů;
 • nimesulid: perorálně 100 mg 2krát denně po dobu 5-7 dnů;
 • kyselina acetylsalicylová: ústy 500 mg jednou denně po dobu 5 dnů;
 • ketoprofen: orálně 100 mg nebo intramuskulárně 5% - 2,0 ml jednou denně po dobu 3-5 dnů;
 • meloxikam: ústy 15 mg jednou denně po dobu 5-7 dnů.

Při léčbě NSAID by mělo být provedeno sledování porodníkem-gynekologem do tří menstruačních cyklů s povinným hodnocením účinnosti po každé menstruaci s úpravou dávkování, pokud je účinek nedostatečný. V případě pozitivní odpovědi na léčbu NSAID plánované vyšetření po šesti měsících. Pokud není žádný účinek, přechod na hormonální terapii se provádí s monitorováním účinnosti léčby každé tři měsíce v průběhu roku..

Gestageny - syntetické analogy ženského pohlavního hormonu progesteronu, který se produkuje ve vaječnících během druhé fáze menstruačního cyklu - se používají k mírným formám primární dysmenorey, zejména u dospívajících dívek nebo mladých žen plánujících těhotenství. Předepisujte gestageny ve druhé fázi menstruačního cyklu od 16 do 25 dnů.

U pacientů v reprodukčním věku, kteří potřebují antikoncepci, lze doporučit kombinovanou perorální antikoncepci s dienogestem nebo drospirenonem. COC se předepisují až do plánovaného těhotenství, a pokud pacientka nemá reprodukční plány, na neurčito dlouhou dobu, až do nástupu menopauzy s možným přechodem na menopauzální hormonální terapii. V některých případech může být možností léčby nitroděložní hormonální zařízení. Po ukončení hormonální léčby může být účinek dostatečně dlouhý nebo po určitou dobu přetrvávat s následným návratem příznaků dysmenorey.

Kromě základní terapie se používají pomocné látky: vitamin E, vitamin D, hořčíkové přípravky, akupunktura, fyzioterapie a fytoterapie, masáže, jóga, psychoterapie [17] [18].

Podle přísných indikací je možné použít selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nootropní a sedativní léky, trankvilizéry, látky, které zlepšují periferní oběh. U hyperprolaktinémie jsou předepsány dopaminergní léky.

Terapie sekundární dysmenorey závisí na základním onemocnění. Například při diagnostice endometriózy se používají progestogeny a agonisté hormonů uvolňujících gonadotropin. Při zánětlivých procesech v pánevních orgánech jsou předepsána antibiotika, s přihlédnutím k citlivosti mikroflóry. Genitální malformace často vyžadují chirurgickou léčbu.

Předpověď. Prevence

Prognóza algodismenorey je nejčastěji příznivá a závisí na její variantě a závažnosti.

Včasná diagnostika příčiny dysmenorey a adekvátní taktika léčby umožňují ve většině případů ženu úplně zachránit před menstruační bolestí nebo ji výrazně snížit. U 80,5% pacientů s primární dysmenoreou užívajících NSAID se stav normalizuje během tří až čtyř měsíců. Účinnost hormonální terapie podle literatury dosahuje 90% [18].

Vzhledem k tomu, že všechny známé možnosti léčby dysmenorey jsou patogenetické (tj. Jsou zaměřeny pouze na určité články v řetězci vývoje onemocnění), je možný relaps dysmenorey, který vyžaduje individuální komplexní léčbu a dlouhodobé sledování u gynekologa.

Doporučují se pacienti s rizikovými faktory pro dysmenoreu (dědičnost, časné první menstruační krvácení):

 • pravidelné sledování gynekologa pro děti a dospívající;
 • pravidelné roční preventivní prohlídky od 14 let;
 • dodržování režimu práce a odpočinku;
 • odstranění nadměrného fyzického a duševního stresu;
 • přestat kouřit;
 • racionální výživa, včetně dostatečného množství bílkovin, vitamínů, polynenasycených mastných kyselin;
 • korekce tělesné hmotnosti.

Prevence sekundární dysmenorey spočívá v prevenci vývoje, včasné detekce a léčby strukturální patologie orgánů reprodukčního systému. Preventivní opatření zahrnují také plánování těhotenství a používání účinných metod antikoncepce, omezení počtu sexuálních partnerů a minimalizaci rizika nákazy sexuálně přenosnými infekcemi. V případě neplánovaného těhotenství se doporučují jemné metody potratu, jako jsou léky. Kyretáž by měla být prováděna pouze z přísných lékařských důvodů, protože nitroděložní zákroky jsou přímo spojeny s vývojem synechií (adhezí) děložní dutiny, patologickým zúžením děložního hrdla a chronickým zánětem. Doporučuje se odstranit polypy a myomy v časných stádiích, kdy je postižená oblast minimální.

Absolvování rutinních lékařských prohlídek, včasné vyhledání lékařské pomoci, včasná diagnostika onemocnění a dodržování lékařských doporučení umožňují vyhnout se komplikacím a zlepšit kvalitu života pacientů s dysmenoreou.

Proč hrudník bolí před nástupem menstruaceDůvody, proč se objeví nepohodlí na hrudi, se dělí na fyziologické a patologické. První jsou spojeny s normálním fungováním těla a nevyžadují lékařský zásah.