Proč mohou ženy po pohlavním styku krvácet?

Někdy je po pohlavním styku krev, která u žen vyvolává obavy. To se děje jednou nebo se opakuje pravidelně. Důvody zahrnují fyziologické vlastnosti, patologické stavy až po onkologii. Krvácení je možné z pochvy, jejího vestibulu, děložního krku a dutiny. Aby bylo možné zahájit léčbu včas, měli byste se seznámit se všemi rysy tohoto jevu.

Příčiny

Identifikujte běžné příčiny krve po sexu.

 1. Benigní léze - polypy dělohy, ektropion.
 2. Infekční léze - cervicitida, zánětlivé patologie malé pánve, vaginitida, endometritida.
 3. Léze vnějších orgánů reprodukčního systému - opar, genitální bradavice, syfilis, chancre, lymfogranuloma venereum, papilomy na dně rtů.
 4. Vaginální atrofie ve stáří, hemangiomy, endometrióza, prolaps pánevních orgánů.
 5. Formace maligní povahy pochvy, děložního čípku, endometria.
 6. Zranění v důsledku sexuálního napadení, přítomnost cizího těla.

Pokud žena po pohlavním styku krvácí, riziko rakoviny děložního čípku je 3 - 5,5%, možnost cervikální intraneoplazmie je 17,8%.

U většiny žen není možné po intimitě diagnostikovat příčinu špinění. Krev je stále možná po PA, když se užívá v pořádku, ve fázi zvyknutí si na ně. Tento jev je považován za normální, pokud odezní po 1–2 měsících od začátku užívání hormonální antikoncepce. U mladých žen se uvolňování krvavého obsahu po sexu objevuje méně často než u žen nad 30 let.

Fyziologické příčiny vzhledu krve:

 • krev se uvolní po PA uprostřed cyklu v důsledku ovulace;
 • před regulací může být krvavý exsudát příznakem zavedení oplodněného vajíčka do endometria;
 • během prvních týdnů po porodu může z pochvy proudit krev, což naznačuje obnovení dělohy;
 • v perinatálním období je přítomnost krve po sexu normální.

Často po PA je krev bez bolesti, obvykle to signalizuje vaginální onemocnění, vnější část děložního čípku. Tkáně jsou mechanicky zraněny, což je doprovázeno narušením integrity kapilár. Pokud se metroragie vyskytne den po sexu, můžeme hovořit o patologickém stavu endometria. Mechanické poškození nehraje roli; větší důležitost se přikládá zvýšenému průtoku krve ve stěnách dělohy. Změněné tkáně mají zvýšenou vaskulární permeabilitu. Erytrocyty vycházejí z bakterií a hromadí se nejprve v děloze, poté přes cervikální kanál do pochvy.

Diagnostická opatření

Ženám je předepsána řada diagnostických opatření k identifikaci příčiny špinění po sexu. Je nutné vyšetřit štítnou žlázu, hrudník, pánevní orgány.

Standardní diagnostické schéma zahrnuje následující analýzy:

 • nátěr z děložního čípku, aby se vyloučily infekční, plísňové patologie;
 • krevní test k detekci zánětlivého procesu, také ukáže přítomnost nebo nepřítomnost anémie;
 • darovat krev ke srážení, protrombinový index;
 • vyšetřit krevní plazmu na hormony, pokud jde o estrogen, lékař stanoví přítomnost nebo nepřítomnost mimoděložního těhotenství, zjistí normální proces ovulace;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů zkontroluje fungování těchto orgánů.

Také je ženě předepsána biopsie endometria, aby se vyloučil prekancerózní nebo rakovinový stav..

Léčba

Způsob terapie závisí na diagnóze.

 1. Když se hormonální poruchy stanou příčinou vzniku krve, pacientovi jsou předepsány léky k regulaci obsahu estrogenu v krevní plazmě. Využívají se prostředky založené na progesteronu - Dyufaston, Utrozhestan. Mohou také předepsat kombinaci estrogenových a progesteronových léků, které se obvykle užívají k antikoncepci. Mezi účinné prostředky patří Yarina, Diana 35, Janine.
 2. Při léčbě infekčních nebo zánětlivých patologií jsou předepsány antibakteriální látky, protizánětlivé, protiplísňové léky. Jsou konzumovány jako tablety nebo místní prostředky - masti, sprchové roztoky, čípky, krémy.
 3. K odstranění zalévání nebo cyst v děloze se uchylují k hysteroskopii, laparoskopii, kyretáži. V případě rakoviny je děloha odstraněna částečně nebo úplně, někdy společně s přílohami. Poté je podána chemoterapie a radiační léčba. Šance na vyléčení závisí na míře zanedbávání onkologie.

Pokud lékař předepíše nějaké léky, je důležité udržovat celý průběh přijetí. Ženy obvykle během léčby dodržují sexuální odpočinek..

Jaké komplikace mohou způsobit krvácení po sexuálním kontaktu??

Pokud je krvácení po sexu pravidelné, je možná anémie, dokonce i jediná velká ztráta krve může tento stav vyvolat. Pravidelně se opakující metroragie mohou změnit menstruační cyklus, ovulaci, po které nastanou potíže s koncepcí a porodem. Kvalita sexu také trpí. Pokud dojde k onkologickému onemocnění, léčba zahájená ve špatný čas nemusí přinést výsledek, smrtelný výsledek je možný.

Prevence

K ochraně poševní sliznice před vysycháním je vhodné používat lubrikanty. Lubrikační a zvlhčující intimní gely by měly být na bázi vody, silikonu nebo tuku. Neměli byste si je sami vybírat, je lepší se poradit s lékařem. Pokud již došlo ke krvavému výtoku po sexu, je vhodné kontaktovat gynekologa, provést nátěry a provést krevní test. Před obdržením diagnostických výsledků používejte kondomy k ochraně před infekcemi a infekčními chorobami. Měli byste také dodržovat vodní bilanci, vypít alespoň 1,5 litru vody denně. Nemůžete praktikovat tvrdý sex, je možné poranění děložního čípku nebo pochvy, respektive pravidelné krvácení.

Proč se po pohlavním styku objevil krvavý výtok?

Intimní kontakt by za normálních okolností neměl u ženy způsobovat nepohodlí, bolest, pálení a další patologické příznaky. Výtok během a po sexu by měl být jasný a s mírou. Krvavý výtok po sexu, který se objevuje i příležitostně, by měl být důvodem k návštěvě gynekologa, zvláště pokud jsou doprovázeny příznaky zánětu.

Fyziologické příčiny špinění po sexu

U žen v reprodukčním věku může dojít ke krvácení po sexu z přirozených důvodů, které nemají nic společného s nemocemi:

 1. První intimní akt, když dojde k poškození a prasknutí panenské blány.
 2. Ovulace - špinění se zaznamenává uprostřed měsíčního cyklu, když se zralé vajíčko připravuje na oplodnění.
 3. Koncepce - postkoitální krvácení doprovází proces implantace embrya do děložní vrstvy.
 4. Období zotavení dělohy po porodu - po 30-40 dnech od porodu se špinění (lochie) stává průhledným a řídkým, ale lze pozorovat mírné krvácení po PA.
 5. Začátek menstruace - výskyt růžovkasté leukorea po intimním kontaktu se může shodovat s prvním dnem menstruace, brzy se rozvine do plného krvácení.

Pokud jsou v perineu, vagině, dolní části břicha mírné křeče, možné příčiny spočívají v poškození sliznic během tvrdého sexu. Ichor vyniká prasknutím kapilár, tkáně vaginálního fornixu, jeho stěn.

Patologické faktory

Krvavý výtok po bolestivém pohlavním styku by neměl být ignorován, pokud jsou přítomny následující doprovodné příznaky:

 • zvýšení bolesti břicha;
 • studený pot, bledá kůže, pokles krevního tlaku;
 • snížená srdeční frekvence;
 • prudké zhoršení zdraví;
 • červený výtok z genitálií zahrnuje skvrny hlenu, hnisu, sraženin, mají nepříjemný zápach;
 • Zvýšení teploty.

Když je děloha zapojena do zánětlivého procesu, vystupují z ní sraženiny, které se uvnitř vytvořily. Poškození děložního čípku je doprovázeno hlenem. Ruptura vaginálních stěn se projevuje přítomností jasně šarlatové krve.

Pokud se pravidelně objevuje krvavý výtok pozorovaný po pohlavním styku, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře.

Cervicitida

Zánět, ke kterému dochází uvnitř tkání děložního čípku, je akutní nebo vleklý. Cervicitida se projevuje tvorbou mukopurulentního nebo vodnatého obsahu z pochvy bezprostředně po PA. Faktory způsobující zánětlivý proces:

 • mykoplazma;
 • chlamydie;
 • gonokok;
 • trichomonas;
 • gardnerella.

Chronická cervicitida je zřídka infekční. Akutní proces vyžaduje povinnou léčbu. Pokud jsou příznaky ignorovány, způsobuje chronickou bolest v malé pánvi, neplodnost, zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.

Endometritida

Zánět endometrioidní vrstvy lemující dělohu začíná, když se uvnitř orgánu množí patogenní flóra.

Infekce začíná během porodu, po neúspěšném potratu nebo diagnostické kyretáži, hysteroskopii. U endometritidy se po sexu objevuje červený výtok současně s akutní bolestí, pocitem pálení v cervikálním kanálu.

Další příznaky endometritidy jsou:

 • nárůst teploty na febrilní úrovně (38-39 ° C);
 • výstup spolu s krví hlenu a hnisu;
 • fenomény podobné chřipce - slabost, bolesti těla.

Endometritida je léčena širokospektrálními antibiotiky; po celou dobu léčby je nutné opustit intimní život.

Atrofická vaginitida

Na pozadí změny hormonálního stavu (snížení množství estrogenu) u žen ve věku 45-50 let dochází k menšímu vaginálnímu mazání a zhoršuje se výživa vaginální sliznice. Tento jev se nazývá atrofie. Ženy si stěžují na suchost, svědění a pálení v pochvě, problémy s intimním životem kvůli nepohodlí a bolesti při sexu, krev.

Benigní novotvary vaskulárního původu

Cévní nádory reprodukčního systému u žen se netvoří častěji než polypy a cysty, proto jsou detekovány během rutinních vyšetření. Benigní novotvary vaskulární etiologie:

 • hemangiom;
 • angiomatóza;
 • lymfangiom;
 • arteriovenózní malformace.

Krev bezprostředně po PA uprostřed cyklu je zde kvůli otoku endometria a poškození přetékajících kapilár nádoru. Tento příznak, při absenci dalších problémů, často zůstává bez povšimnutí..

Zhoubný nádor

Uvolňování krve během pohlavního styku je pozorováno u 11% žen trpících rakovinou děložního čípku. Riziko rozvoje patologie se zvyšuje u žen, které dosáhly věku 50 let, kuřáků a promiskuitního sexu. Adenokarcinom, na rozdíl od spinocelulárního karcinomu, méně často vyvolává krvavý postkoitální výtok, protože je umístěn výše v cervikálním kanálu, u PA nedochází k žádnému traumatu.

U vaginálního karcinomu je nádor lokalizován podél zadní stěny v jeho horní části, což se může také projevit jako krvácení po intimním vztahu. Častěji je výtok narušen během pokročilého stadia onemocnění, protože nádor se začíná rozpadat a krvácet.

Ektropion

Toto je název zvratu cervikálního kanálu, kdy tkáně jeho epitelu přesahují vnější povrch krku. Tento syndrom často znepokojuje těhotné ženy a osoby užívající hormonální léky po dlouhou dobu. Kromě rozmazání výtoku během sexu existují vaginální bolesti, pálení a nepohodlí.

Pohlavní choroby

Krvácení s intimitou nemusí být silné, ale infekce přenášené od sexuálního partnera způsobují ženskému reprodukčnímu systému významnou ránu a jsou nebezpečné s komplikacemi. Toto je samostatný článek o adhezích ve vejcovodech a následné neplodnosti, zánětu vaječníků a močového měchýře, přechodu do chronické formy.

Růžový výtok po koitu způsobuje:

 • chlamydie;
 • trichomoniáza;
 • kapavka;
 • gardnerelóza;
 • mykoplazmóza;
 • ureaplasmóza;
 • syfilis.

Infekční příčiny výtoku po blízkosti se vyznačují nepříjemným zápachem, pocitem pálení v močové trubici, křečemi v dolní části břicha při močení, defekací. Sexuálně přenosné infekce neléčí pouze jednoho partnera.

Endometrióza

S patologií začíná tkáň lemující vnitřní vrstvu dělohy růst na místech nevhodných pro to - ve střevě, peritoneální dutině, krku, vagině. Uprostřed měsíčního cyklu, blíže k začátku prvního dne menstruace, tkáň bobtná a může krvácet, což vysvětluje krvavý výtok po činu, aniž by způsoboval bolest a nepohodlí.

Žena by měla mít podezření na endometriózu, pokud se vyskytnou současně příznaky:

 • bohatá období s kreslením bolestí;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • nemožnost početí;
 • špinění uprostřed cyklu.

K léčbě endometriózy se používají dlouhodobé perorální kontraceptiva.

Hormonální nerovnováha

Ženy, které užívají OK po dlouhou dobu, mohou trpět předčasným odmítnutím endometrioidní vrstvy kvůli zvýšení množství estrogenu v těle. Krev z genitálního traktu po PA způsobuje otok endometria, kterým prochází mnoho kapilár, zejména při drsném sexu.

S nedostatkem progesteronu je také pozorována slabost kapilár a zranitelnost vejcovodů. Patologie je charakterizována krátkými intervaly mezi ovulací a nástupem menstruace..

Eroze

Tvorba eroze na povrchu děložního čípku je usnadněna:

 • časté zánětlivé procesy malé pánve;
 • hojný výtok, korodující sliznici krku;
 • přenášené pohlavně přenosné choroby;
 • prasknutí děložního čípku během porodu.

Při drsném pohlavním styku je eroze zhoršená zánětem poškozena a začíná krvácet. Hlavní metodou léčby je kauterizace metodou laseru nebo rádiových vln..

Cysty a polypy

Několik důvodů vede k tvorbě cyst a polypů v malé pánvi:

 • endometrióza;
 • časté potraty a kyretáž;
 • pohlavně přenosné choroby (virus papilomu);
 • onemocnění endokrinního systému - hypotyreóza, hypertyreóza, diabetes mellitus;
 • hormonální poruchy.

Polyp je výrůstek na povrchu sliznice pánevních orgánů, podobný tvaru jako houba a krvácení při mechanickém poškození. Cysta je malý benigní nádor s tekutým exsudátem uvnitř.

Co dělat

Aby se zabránilo vážnějším zdravotním problémům, je nutné navštívit lékaře od prvního dne fixace špinění po intimním kontaktu, zejména pokud se současně vyskytnou bolesti a křeče. Diagnostika je následující:

 • sběr anamnézy - doba trvání výtoku, věk pacienta, minulé nemoci, počet porodů, potratů a potratů;
 • laboratorní testy - krev pro biochemii, hormony, pohlavní choroby;
 • odebrání gynekologického nátěru pro stupeň čistoty;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vizuální vyšetření genitálií, stav děložního čípku, pochvy, cervikálního kanálu.

Léčba se volí v závislosti na příčině vyvolávající červené výtoky po intimitě. Růst benigního nádoru lze tedy odstranit chirurgicky, následovat léčbu léky..

Infekční onemocnění mohou být nebezpečná a vyžadují antibiotickou léčbu; s pohlavní patologií jsou léčeni oba partneři. Antibiotika jsou také potřebná pro endometritidu, často s patologií, kyretáž se provádí, pokud dojde k zánětu kvůli zbytkům vajíčka v děloze (po porodu, potratu).

Rakovina je léčena chirurgicky, následuje chemoterapie nebo ozařování. Je nutné zahájit léčbu v rané fázi, proto se každé ženě doporučuje podstoupit každoroční vyšetření u gynekologa, a to i při absenci radikálních problémů.

Pro prevenci patologických výtoků po PA se doporučuje:

 • používat kondomy v případě kontaktu s neznámými partnery;
 • dodržovat hygienu intimních orgánů;
 • používejte lubrikanty a gely pro nadměrnou suchost pochvy;
 • neužívejte hormonální léky po dlouhou dobu bez konzultace s lékařem;
 • léčit hlavní patologie, které vyvolávají krvácení po koitu.

Dodržování uvedených pravidel sníží projevy krevních sekrecí bezprostředně po pohlavním styku a zabrání jim v budoucnosti..

Vzhled krve u ženy po sexu může být variantou normy, pokud je někdy zaznamenána, nebo hovořit o přítomnosti vážného onemocnění. Abyste se vyhnuli komplikacím a rozvoji chronické formy patologií, musíte se včas poradit s lékařem, i když uvolnění jejichoru po PA bylo jednorázové povahy.

Sexuální styk končí vypuštěním krve? Jaký je důvod?

Postkoitální krvácení je typ abnormálního krvavého vaginálního výtoku. V mnoha případech je tento příznak projevem nemocí, které neohrožují život, je také jedním z hlavních příznaků maligního nádoru děložního čípku. Pokud po pohlavním styku nebo během něj dojde k výtoku krve, měli byste se poradit s gynekologem.

Definice a prevalence

Patologický výtok nemá žádnou souvislost s menstruačním cyklem. Mohou se vyskytnout v kterýkoli den, mohou být téměř nepostřehnutelné nebo docela intenzivní, doprovázené bolestí během pohlavního styku.

Tento příznak je pozorován u 1-9% žen v plodném období..

U 30% pacientů s tímto příznakem je současně přítomno abnormální děložní krvácení, u 15% - bolest při pohlavním styku.

V závislosti na úrovni genitálních lézí může být povaha krvácení odlišná:

 • s postižením dělohy mohou být uvolněny krevní sraženiny vytvořené v její dutině;
 • pokud patologický proces, například zánět, postihuje krk, objeví se hlen s krví;
 • pokud je poškozena vnější část krku nebo vaginální stěny, uvolňuje se šarlatová krev.

Při intenzivním krvácení není vyloučena pravděpodobnost vnitřního krvácení, například při poranění pochvy. Proto je nutné neprodleně zavolat lékaře, pokud současně s vaginálním výtokem existují takové příznaky:

 • rostoucí bolest v břiše;
 • nadýmání;
 • bledost kůže a sliznic;
 • studený pot;
 • slabý puls;
 • častý srdeční rytmus;
 • dušnost, silná slabost;
 • pokles tlaku, závratě, mdloby.

Příčiny

Hlavní důvody pro výskyt krve po pohlavním styku:

 1. Benigní formace: polypy dělohy, jejího děložního čípku a ektropionu.
 2. Infekce: cervicitida, zánětlivé onemocnění pánve, endometritida, vaginitida.
 3. Léze vnějších orgánů reprodukčního systému: opar, syfilis, genitální bradavice, lymfogranuloma venereum, chancre.
 4. Vaginální atrofie ve stáří, prolaps pánevních orgánů, benigní vaskulární novotvary (hemangiomy), endometrióza.
 5. Maligní formace děložního čípku, pochvy, endometria.
 6. Zranění v důsledku sexuálního napadení nebo cizího tělesa.

Pokud žena vylučuje krev během pohlavního styku, je pravděpodobnost rakoviny děložního čípku 3 až 5,5% a riziko cervikální intraneoplázie až 17,8%.

U významné části pacientů ve více než polovině případů lékaři stále nedokáží zjistit, proč koitus vyvolává krvácení. Patologický stav by však měl být považován za potenciální indikátor neoplazie děložního čípku (prekanceru) a rakoviny děložního čípku..

Výtok krve po pohlavním styku je typický pro ženy v reprodukčním věku a u mladých pacientů je méně častý..

Existují také fyziologické důvody pro tento stav:

 1. Dívka po prvním sexuálním kontaktu s poškozením panenské blány.
 2. Uprostřed cyklu se během ovulace může uvolnit trochu krve..
 3. Krvavý výtok před menstruací může být známkou zavedení oplodněného vajíčka do endometria..
 4. Vaginální výtok se může objevit během prvních týdnů po narození, dokud se děloha úplně nezotaví.
 5. Krev po pohlavním styku během těhotenství je normální a nevyžaduje léčbu. Při příští návštěvě by to mělo být nahlášeno pozorujícímu gynekologovi..

Krvavý výtok lze pozorovat během pohlavního styku, bezprostředně po něm a po chvíli. Pokud se krev objeví hned po pohlavním styku, jsou nejpravděpodobnější onemocnění pochvy a vnější části krku. U těchto patologií je poškozená tkáň mechanicky zraněna, což je doprovázeno narušením integrity cév..

Pokud je výtok krve druhý den po pohlavním styku charakterističtější, je nutné vyloučit patologii endometria, tj. Vnitřní děložní vrstvu. V tomto případě není mechanické působení tak významné; větší význam se přikládá zvýšenému průtoku krve ve stěnách dělohy. V tomto případě mají patologicky změněné tkáně zvýšenou vaskulární permeabilitu. Erytrocyty vystupují z tepen, hromadí se nejprve v děloze a po nějaké době odcházejí přes cervikální kanál do vaginální dutiny.

Hlavní onemocnění doprovázená krvácením

Zhoubný nádor

Postkoitální krvácení se vyskytuje u 11% žen s rakovinou děložního čípku. Toto onemocnění je druhou nejčastější rakovinou u žen na celém světě. Průměrný věk projevu patologie je 51 let. Hlavním rizikovým faktorem je infekce HPV, stejně jako snížená imunita a kouření.

V posledních letech se významně snížil výskyt postkoitálního krvácení u rakoviny děložního čípku. Je to způsobeno dřívější diagnostikou nádoru, kdy se tkáně ještě nerozpadly a cévy nejsou poškozeny. Cytologický screening děložního čípku a výzkum HPV mohou odhalit prekancerózní a rakovinová onemocnění, což je zvláště důležité vzhledem k jejich dlouhému asymptomatickému průběhu.

Hlavními typy rakoviny děložního čípku jsou spinocelulární karcinom a adenokarcinom. Je méně pravděpodobné, že by to způsobilo špinění, protože je umístěno výše v cervikálním kanálu a je chráněno před poškozením během pohlavního styku.

Krvácení se vyskytuje častěji u pokročilého karcinomu než v počáteční fázi.

Jiný typ gynekologické rakoviny, doprovázený uvolňováním krve po pohlavním styku, je vaginální. Představuje 3% zhoubných nádorů ženského reprodukčního systému. Nejčastěji se nádor nachází na zadní stěně horní třetiny pochvy.

Krvácení u postmenopauzálních žen se obvykle vyskytuje na pozadí atrofie endometria, ale 90% pacientů s rakovinou dělohy má také tento příznak.

Nakonec existují primární maligní nádory dolních částí reprodukčního systému, ve kterých se po pohlavním styku uvolňuje krev. Patří mezi ně zejména non-Hodgkinův lymfom.

Cervicitida

Jedná se o akutní nebo chronický zánět vnitřních tkání děložního čípku. Toto onemocnění je charakterizováno vodnatým nebo mukopurulentním výtokem a krvácením bezprostředně po pohlavním styku. Akutní cervicitida je způsobena chlamydiemi, gonokoky, Trichomonas, gardnerella, mykoplazmou. Chronická cervicitida je obvykle neinfekčního původu.

Toto onemocnění musí být léčeno rychle, protože infekce může stoupat do horních pohlavních cest a vést k vážným komplikacím:

 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • neplodnost;
 • chronická pánevní bolest;
 • riziko mimoděložního těhotenství.

Endometritida

Zánět vnitřní výstelky dělohy, který může být akutní a chronický. Akutní průběh je doprovázen přítomností mikroabscesů v endometriálních žlázách. Chronická endometritida je způsobena infekčními agens, cizími tělesy, polypy, fibroidy. Třetina pacientů nemá žádné viditelné příčiny onemocnění.

Většina žen s chronickou endometritidou má silnou menstruaci, intermenstruační krvácení, ale často jim předchází postkoitální krvácení..

Cervikální polypy

Cervikální polypy nejsou neobvyklým nálezem při vyšetření děložního čípku. Mohou se stát zdrojem postkoitálního krvácení během sekundárního traumatu. Polypy jsou pozorovány u 4% gynekologických pacientek. Jedná se o nejčastější benigní nádory genitálního traktu..

Cervikální polypy se obvykle vyskytují u vícečetných žen ve věku 40 let nebo starších. Nejčastěji jsou jediní, ale existuje i více, přičemž se zvyšuje pravděpodobnost krvácení po pohlavním styku. Polypy jsou hladké útvary s laločnatou strukturou, která při dotyku snadno krvácí.

Ektropion

Jedná se o výstup z endocervikálního epitelu na vnější povrch děložního čípku, jakési „převrácení“ cervikálního kanálu. Většina žen s tímto stavem si stěžuje na výtok z vaginálního kontaktu. Ektropion je pozorován u dívek, těhotných žen a žen užívajících hormonální antikoncepci.

Válcovitý epitel vycházející z kanálu na povrch děložního čípku je méně odolný než plochý epitel, takže se snáze poškodí.

Prolaps pánevních orgánů

Výhřez pánevních orgánů může vést ke kontaktnímu krvácení, když je penis vložen do pochvy. Rizikové faktory pro tuto patologii: obezita, stáří, odstraněná děloha, přetrvávající zácpa a kašel.

Nemoci pochvy a vulvy

V důsledku snížení hladiny estrogenu, ke kterému nevyhnutelně dochází u žen s věkem, klesá produkce vaginálního hlenu a zhoršuje se výživa jeho tkání. Jednou z hlavních příčin postkoitálního krvácení u starších pacientů je vaginální atrofie nebo atrofická vaginitida..

Patologie je charakterizována stížnostmi na pocit sucha a pálení v pochvě, bolestivostí při pohlavním styku, sníženým uvolňováním lubrikantu, nepohodlí v pánevní oblasti.

Také kožní onemocnění lichen planus může vést k uvolnění krve..

Benigní vaskulární novotvary

Cévní nádory ženských reprodukčních orgánů jsou vzácné a zahrnují hemangiomy, lymfangiomy, angiomatózu a arteriovenózní malformace. Většina z těchto útvarů se nijak neobjevuje a jsou náhodně detekována během gynekologického vyšetření. Avšak vzhledem k jejich povrchové poloze nebo velké velikosti může mechanické poškození krevních cév během pohlavního styku způsobit krvácení..

Diagnostika

K objasnění důvodů, proč se po pohlavním styku objeví krev z pochvy, lékař používá následující diagnostické metody:

 1. Zjištění anamnézy: věk pacienta, doba krvácení, přítomnost onemocnění pochvy a děložního čípku, abnormální výsledky nátěru, infekce pohlavních orgánů.
 2. Vyšetření děložního čípku, aby se vyloučil ektropion, eroze, cervikální vředy nebo polypy.
 3. Gynekologický nátěr s následnou diagnostikou pohlavně přenosných infekcí, zejména chlamydií.
 4. Transvaginální ultrazvuk k posouzení endometria.
 5. Kolposkopie pro podezření na prekancerózní stavy nebo zhoubný nádor děložního čípku.
 6. Pipelujte biopsii pro podezření na endometriózu nebo nádor dělohy.
 7. Při opakovaném krvácení, normálním kolposkopickém obrazu a dobrém výsledku rozmazání je indikována hysteroskopie s biopsií vnitřní vrstvy dělohy.

Kolposkopie je nejinformativnější, ale nikoli povinná, výzkumná metoda. Je předepisován ženám s podezřením na neoplastické léze děložního čípku, pseudoerozi nebo ektropion pouze s abnormálními výsledky stěrů Pap a / nebo viditelnými lézemi děložního čípku.

U postmenopauzálních žen se okamžitě provádí ultrazvukové vyšetření dělohy nebo biopsie endometria.

Léčba a prevence

Krvácení po pohlavním styku není nemoc, ale pouze příznak choroby. Proto je k jeho odstranění nutné znát příčinu patologie. Někdy to není možné identifikovat a nejsou diagnostikovány ani žádné nebezpečné nemoci. V tomto případě se doporučuje pouze pravidelné sledování u gynekologa..

Pokud se po vyšetření objeví problémy se štítnou žlázou, játry, ledvinami, systémem srážení krve, bude úsilí lékařů směřovat k léčbě těchto onemocnění.

Konzervativní a jiná léčba postkoitálního krvácení:

 • Pokud je příčinou tohoto jevu prekancer endometria, jsou předepsány progesteronové přípravky. Zpomalují vývoj maligních buněk.
 • Pokud má pacient polypy, hemangiomy nebo jiné benigní výrůstky, jsou chirurgicky odstraněny. Používají se minimálně invazivní postupy, například kryochirurgie, rádiový nůž, laserová expozice.
 • V případě, že příčinou krvácení je infekce (cervicitida, nespecifická vaginitida nebo chlamydiální, gonokoková), měla by být předepsána antibiotika. Jsou předepsány interně kurzem, po kterém si žena znovu vezme šmouhy na mikroflóru a vaginální čistotu.
 • Uvolňování krve během pohlavního styku během těhotenství není nebezpečné, pokud trvá krátkou dobu. Doporučuje se snížit intenzitu sexuální aktivity a hlásit propuštění porodníkovi. Pokud pocítíte bolest v břiše, musíte co nejdříve navštívit lékaře, protože tento stav často doprovází hrozbu ukončení těhotenství..
 • Endometriózu lze léčit hormony nebo chirurgicky.
 • Při nadměrném krvácení způsobeném pohlavním stykem může být nutné poškrábání děložní dutiny, ale k tomuto stavu dochází velmi zřídka.
 • Při diagnostice rakoviny děložního čípku je nutná komplexní léčba gynekologickým onkologem. Provádí se amputace orgánů, odstranění blízkých lymfatických uzlin, chemoterapie, ozařování.

Preventivní opatření zahrnují následující:

 1. Správná sexuální hygiena, používání kondomů nebo kontakt pouze s jedním partnerem.
 2. Pro vaginální suchost pomocí lubrikantů.
 3. Pravidelné gynekologické prohlídky s odběrem stěrů a cytologické vyšetření.

Sexuální styk končí vypuštěním krve? Jaký je důvod?

Postkoitální krvácení je typ abnormálního krvavého vaginálního výtoku. V mnoha případech je tento příznak projevem nemocí, které neohrožují život, je také jedním z hlavních příznaků maligního nádoru děložního čípku. Pokud po pohlavním styku nebo během něj dojde k výtoku krve, měli byste se poradit s gynekologem.

Definice a prevalence

Patologický výtok nemá žádnou souvislost s menstruačním cyklem. Mohou se vyskytnout v kterýkoli den, mohou být téměř nepostřehnutelné nebo docela intenzivní, doprovázené bolestí během pohlavního styku.

Tento příznak je pozorován u 1-9% žen v plodném období..

U 30% pacientů s tímto příznakem je současně přítomno abnormální děložní krvácení, u 15% - bolest při pohlavním styku.

V závislosti na úrovni genitálních lézí může být povaha krvácení odlišná:

 • s postižením dělohy mohou být uvolněny krevní sraženiny vytvořené v její dutině;
 • pokud patologický proces, například zánět, postihuje krk, objeví se hlen s krví;
 • pokud je poškozena vnější část krku nebo vaginální stěny, uvolňuje se šarlatová krev.

Při intenzivním krvácení není vyloučena pravděpodobnost vnitřního krvácení, například při poranění pochvy. Proto je nutné neprodleně zavolat lékaře, pokud současně s vaginálním výtokem existují takové příznaky:

 • rostoucí bolest v břiše;
 • nadýmání;
 • bledost kůže a sliznic;
 • studený pot;
 • slabý puls;
 • častý srdeční rytmus;
 • dušnost, silná slabost;
 • pokles tlaku, závratě, mdloby.

Charakteristiky výboje

Při sexuálním vzrušení se zvyšuje funkce cervikálního kanálu. To je důvod, proč během sexu začne mazivo hojně vynikat. Důvodem je ochrana vaginální sliznice před zraněním a vystavením infekcím a bakteriím. Běžné mazivo má transparentní vzhled s bělavým odstínem. Je viskózní konzistence a připomíná sopel. Vůně výtoku by měla být kyselá.

Stává se však, že mazivo může být krvavé nebo růžové barvy nebo obsahovat pruhy krve. Tento stav způsobuje mechanické poškození stěn vagíny, fyziologické vlastnosti a vývoj patologických procesů v reprodukčním systému..

Je důležité pochopit, proč se po sexu objevuje krvavé tajemství, protože se může objevit kvůli patologickým abnormalitám. Zánětlivé procesy a nemoci musí být léčeny co nejrychleji, jinak by se mohly přelévat do komplikací, pohoda ženy se začne zhoršovat, krvácení se otevře.

Za normálních okolností se krvavý tuk po sexu může zřídka objevit a špatně po dobu nejvýše 2 hodin. To je obvykle způsobeno fyziologickými důvody. Alarmujícími příznaky jsou výtoky, které se objevují pravidelně a trvají dlouho, stejně jako jsou-li doprovázeny onemocněními a bolestmi v podbřišku. V takových případech je nutná okamžitá lékařská prohlídka..

Příčiny

Hlavní důvody pro výskyt krve po pohlavním styku:

 1. Benigní formace: polypy dělohy, jejího děložního čípku a ektropionu.
 2. Infekce: cervicitida, zánětlivé onemocnění pánve, endometritida, vaginitida.
 3. Léze vnějších orgánů reprodukčního systému: opar, syfilis, genitální bradavice, lymfogranuloma venereum, chancre.
 4. Vaginální atrofie ve stáří, prolaps pánevních orgánů, benigní vaskulární novotvary (hemangiomy), endometrióza.
 5. Maligní formace děložního čípku, pochvy, endometria.
 6. Zranění v důsledku sexuálního napadení nebo cizího tělesa.

Pokud žena vylučuje krev během pohlavního styku, je pravděpodobnost rakoviny děložního čípku 3 až 5,5% a riziko cervikální intraneoplázie až 17,8%.

U významné části pacientů ve více než polovině případů lékaři stále nedokáží zjistit, proč koitus vyvolává krvácení. Patologický stav by však měl být považován za potenciální indikátor neoplazie děložního čípku (prekanceru) a rakoviny děložního čípku..

Výtok krve po pohlavním styku je typický pro ženy v reprodukčním věku a u mladých pacientů je méně častý..

Existují také fyziologické důvody pro tento stav:

 1. Dívka po prvním sexuálním kontaktu s poškozením panenské blány.
 2. Uprostřed cyklu se během ovulace může uvolnit trochu krve..
 3. Krvavý výtok před menstruací může být známkou zavedení oplodněného vajíčka do endometria..
 4. Vaginální výtok se může objevit během prvních týdnů po narození, dokud se děloha úplně nezotaví.
 5. Krev po pohlavním styku během těhotenství je normální a nevyžaduje léčbu. Při příští návštěvě by to mělo být nahlášeno pozorujícímu gynekologovi..

Krvavý výtok lze pozorovat během pohlavního styku, bezprostředně po něm a po chvíli. Pokud se krev objeví hned po pohlavním styku, jsou nejpravděpodobnější onemocnění pochvy a vnější části krku. U těchto patologií je poškozená tkáň mechanicky zraněna, což je doprovázeno narušením integrity cév..

Pokud je výtok krve druhý den po pohlavním styku charakterističtější, je nutné vyloučit patologii endometria, tj. Vnitřní děložní vrstvu. V tomto případě není mechanické působení tak významné; větší význam se přikládá zvýšenému průtoku krve ve stěnách dělohy. V tomto případě mají patologicky změněné tkáně zvýšenou vaskulární permeabilitu. Erytrocyty vystupují z tepen, hromadí se nejprve v děloze a po nějaké době odcházejí přes cervikální kanál do vaginální dutiny.

Hlavní onemocnění doprovázená krvácením

Zhoubný nádor

Postkoitální krvácení se vyskytuje u 11% žen s rakovinou děložního čípku. Toto onemocnění je druhou nejčastější rakovinou u žen na celém světě. Průměrný věk projevu patologie je 51 let. Hlavním rizikovým faktorem je infekce HPV, stejně jako snížená imunita a kouření.

V posledních letech se významně snížil výskyt postkoitálního krvácení u rakoviny děložního čípku. Je to způsobeno dřívější diagnostikou nádoru, kdy se tkáně ještě nerozpadly a cévy nejsou poškozeny. Cytologický screening děložního čípku a výzkum HPV mohou odhalit prekancerózní a rakovinová onemocnění, což je zvláště důležité vzhledem k jejich dlouhému asymptomatickému průběhu.

Hlavními typy rakoviny děložního čípku jsou spinocelulární karcinom a adenokarcinom. Je méně pravděpodobné, že by to způsobilo špinění, protože je umístěno výše v cervikálním kanálu a je chráněno před poškozením během pohlavního styku.

Krvácení se vyskytuje častěji u pokročilého karcinomu než v počáteční fázi.

Jiný typ gynekologické rakoviny, doprovázený uvolňováním krve po pohlavním styku, je vaginální. Představuje 3% zhoubných nádorů ženského reprodukčního systému. Nejčastěji se nádor nachází na zadní stěně horní třetiny pochvy.

Krvácení u postmenopauzálních žen se obvykle vyskytuje na pozadí atrofie endometria, ale 90% pacientů s rakovinou dělohy má také tento příznak.

Nakonec existují primární maligní nádory dolních částí reprodukčního systému, ve kterých se po pohlavním styku uvolňuje krev. Patří mezi ně zejména non-Hodgkinův lymfom.

Cervicitida

Jedná se o akutní nebo chronický zánět vnitřních tkání děložního čípku. Toto onemocnění je charakterizováno vodnatým nebo mukopurulentním výtokem a krvácením bezprostředně po pohlavním styku. Akutní cervicitida je způsobena chlamydiemi, gonokoky, Trichomonas, gardnerella, mykoplazmou. Chronická cervicitida je obvykle neinfekčního původu.

Toto onemocnění musí být léčeno rychle, protože infekce může stoupat do horních pohlavních cest a vést k vážným komplikacím:

 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • neplodnost;
 • chronická pánevní bolest;
 • riziko mimoděložního těhotenství.

Endometritida

Zánět vnitřní výstelky dělohy, který může být akutní a chronický. Akutní průběh je doprovázen přítomností mikroabscesů v endometriálních žlázách. Chronická endometritida je způsobena infekčními agens, cizími tělesy, polypy, fibroidy. Třetina pacientů nemá žádné viditelné příčiny onemocnění.

Většina žen s chronickou endometritidou má silnou menstruaci, intermenstruační krvácení, ale často jim předchází postkoitální krvácení..

Cervikální polypy

Cervikální polypy nejsou neobvyklým nálezem při vyšetření děložního čípku. Mohou se stát zdrojem postkoitálního krvácení během sekundárního traumatu. Polypy jsou pozorovány u 4% gynekologických pacientek. Jedná se o nejčastější benigní nádory genitálního traktu..

Cervikální polypy se obvykle vyskytují u vícečetných žen ve věku 40 let nebo starších. Nejčastěji jsou jediní, ale existuje i více, přičemž se zvyšuje pravděpodobnost krvácení po pohlavním styku. Polypy jsou hladké útvary s laločnatou strukturou, která při dotyku snadno krvácí.

Ektropion

Jedná se o výstup z endocervikálního epitelu na vnější povrch děložního čípku, jakési „převrácení“ cervikálního kanálu. Většina žen s tímto stavem si stěžuje na výtok z vaginálního kontaktu. Ektropion je pozorován u dívek, těhotných žen a žen užívajících hormonální antikoncepci.

Válcovitý epitel vycházející z kanálu na povrch děložního čípku je méně odolný než plochý epitel, takže se snáze poškodí.

Prolaps pánevních orgánů

Výhřez pánevních orgánů může vést ke kontaktnímu krvácení, když je penis vložen do pochvy. Rizikové faktory pro tuto patologii: obezita, stáří, odstraněná děloha, přetrvávající zácpa a kašel.

Nemoci pochvy a vulvy

V důsledku snížení hladiny estrogenu, ke kterému nevyhnutelně dochází u žen s věkem, klesá produkce vaginálního hlenu a zhoršuje se výživa jeho tkání. Jednou z hlavních příčin postkoitálního krvácení u starších pacientů je vaginální atrofie nebo atrofická vaginitida..

Patologie je charakterizována stížnostmi na pocit sucha a pálení v pochvě, bolestivostí při pohlavním styku, sníženým uvolňováním lubrikantu, nepohodlí v pánevní oblasti.

Také kožní onemocnění lichen planus může vést k uvolnění krve..

Benigní vaskulární novotvary

Cévní nádory ženských reprodukčních orgánů jsou vzácné a zahrnují hemangiomy, lymfangiomy, angiomatózu a arteriovenózní malformace. Většina z těchto útvarů se nijak neobjevuje a jsou náhodně detekována během gynekologického vyšetření. Avšak vzhledem k jejich povrchové poloze nebo velké velikosti může mechanické poškození krevních cév během pohlavního styku způsobit krvácení..

Krev po pohlavním styku je časnou známkou těhotenství

Pokud si žena začne všímat krvavých šmouh na spodním prádle, doprovázených brněním přes stydkou kost a taháním bolesti v bederní oblasti a dolní části břicha, může být příčinou těhotenství. Tato situace je obzvláště běžná u žen s nepravidelnou menstruací, které si nemohou všimnout zpoždění. Kapky krve, pokud je žena těhotná, se mohou objevit během připojení oplodněného vajíčka k tělu dělohy nebo při hrozbě ukončení. Ve vzácných případech může dojít k potratu v nejranějších stádiích těhotenství (do 2–4 týdnů), zvenčí se může projevit silným krvácením s vypouštěním krevních sraženin.

První příznaky těhotenství

Důležité! Ženám s nepravidelnou menstruací se doporučuje pravidelně provádět těhotenský test, aby nezmeškaly možné početí. Pokud je výsledek testu pozitivní, musíte okamžitě kontaktovat svého gynekologa, abyste vyloučili mimoděložní těhotenství.

Diagnostika

K objasnění důvodů, proč se po pohlavním styku objeví krev z pochvy, lékař používá následující diagnostické metody:

 1. Zjištění anamnézy: věk pacienta, doba krvácení, přítomnost onemocnění pochvy a děložního čípku, abnormální výsledky nátěru, infekce pohlavních orgánů.
 2. Vyšetření děložního čípku, aby se vyloučil ektropion, eroze, cervikální vředy nebo polypy.
 3. Gynekologický nátěr s následnou diagnostikou pohlavně přenosných infekcí, zejména chlamydií.
 4. Transvaginální ultrazvuk k posouzení endometria.
 5. Kolposkopie pro podezření na prekancerózní stavy nebo zhoubný nádor děložního čípku.
 6. Pipelujte biopsii pro podezření na endometriózu nebo nádor dělohy.
 7. Při opakovaném krvácení, normálním kolposkopickém obrazu a dobrém výsledku rozmazání je indikována hysteroskopie s biopsií vnitřní vrstvy dělohy.

Kolposkopie je nejinformativnější, ale nikoli povinná, výzkumná metoda. Je předepisován ženám s podezřením na neoplastické léze děložního čípku, pseudoerozi nebo ektropion pouze s abnormálními výsledky stěrů Pap a / nebo viditelnými lézemi děložního čípku.

U postmenopauzálních žen se okamžitě provádí ultrazvukové vyšetření dělohy nebo biopsie endometria.

Když pohlavně přenosné choroby vedou ke krvi

Zákernost sexuálně přenosných nemocí spočívá v tom, že se přenášejí hlavně z jednoho sexuálního partnera na druhého. Navíc v ženském těle jsou tato onemocnění často asymptomatická, ale zároveň bakterie nebo viry vykonávají svou ničivou práci. Krvácení během pohlavního styku u ženy se sexuálně přenosnou chorobou je extrémně vzácné.


Příčinou může být také genitální infekce.

K tomu dochází, když jsou infikovány děložní čípek a děloha. Nemoc, která způsobuje krvácení během pohlavního styku, je chlamydie. S komplikacemi infekce Trichomonas je také možné krvácení. Chlamydie a trichomoniáza patří k takzvaným „novým“ pohlavním chorobám, protože byly jako takové rozpoznány ve druhé polovině minulého století. Nejsou tak výrazné jako například syfilis nebo kapavka, ale jsou také sexuálně přenosné a mohou se stát chronickými.

Přírodní faktory

Existuje mnoho fyziologických důvodů pro výskyt krve během sexu. Nejčastěji způsobují slabé výboje. Samozřejmě, že po blízkosti může děloha vylučovat krev pod vlivem různých faktorů.

. Současně by však sekrece měla být krátkodobá, 1-2 hodiny.

Pokud po sexu začne žena pociťovat nepohodlí a slabost a výtok bude mít nepříjemný zápach, je to vážný signál. Taková okolnost vyžaduje naléhavé posouzení.

. navíc
měli byste se poradit s lékařem i při nepravidelném a řídkém krvácení, protože mnoho patologických abnormalit ženského reprodukčního systému se vyvíjí asymptomaticky.

Krev po pohlavním styku: příčiny, příznaky a léčba

Krvácení po pohlavním styku nebo postkoitální krvácení může být známkou patologie reprodukčního systému ženy. Krvavý výtok mimo menstruační cyklus je považován za patologický. Příznak se vyskytuje u 1-10% žen v reprodukčním věku. Žena by neměla ignorovat ani menší výtok; včasná diagnóza je důležitá. Příčinou patologie mohou být vážná onemocnění, která ohrožují nejen ztrátu plodnosti, ale i smrt. Terapeutická taktika vždy závisí na příčině krvácení a je stanovena po diagnostikování stavu.

 • 1 Příznaky patologie
 • 2 důvody
  • 2.1 Patologické
 • 3 Léčba

Intenzita krvácení se v různých případech liší - od několika kapek po silné výboje. U silných je nutné poskytnout nouzovou pomoc ženě v nemocnici nonstop, protože stav je naléhavý. Patologické krvácení může být podezření na následující příznaky:

 • bolesti dolní části břicha;
 • krvavý výtok z pohlavních orgánů, bezprostředně po pohlavním styku;
 • nepohodlí v genitální oblasti.

Vývoj vnitřního krvácení nemusí mít vždy viditelné známky; krev se může hromadit v pánevní dutině, děloze nebo jiných formách dutiny. V tomto případě si žena všimne:

 • bledost kůže;
 • studený pot;
 • slabý pulz podobný vláknu;
 • bušení srdce (více než 80 za minutu);
 • dušnost;
 • slabost, závratě;
 • bolesti břicha s tendencí ke zvyšování.

Při masivní ztrátě krve dochází k narušení vědomí až k mdlobám. Když se objeví první podezření na patologii, je důležité vyhledat lékařskou pomoc včas..

U některých onemocnění je krvácení doprovázeno dalšími příznaky. Jsou zvláště výrazné u infekčních lézí, při infekci genitálií patogenními bakteriemi. Příznaky mohou být patogenní a oportunistické. Ty jsou schopny být na sliznicích v malém množství, aniž by způsobily příznaky, ale když se objeví příznivé podmínky, množí se a poškozují zdraví.

Běžnými příznaky jsou výtoky z genitálií, bolesti dolní části břicha, menstruační nepravidelnosti. Každý infekční agens má své vlastní vlastnosti. U kapavky je výtok hojný hnisavý, s nepříjemným zápachem, s chlamydií - slizniční nebo mukopurulentní, s trichomoniázou - pěnivý slizovitý výtok s nepříjemným zápachem. Specifický zánět ve všech případech způsobuje příznaky jako svědění, pálení, časté bolestivé močení.

Krev po pohlavním styku má často patologický původ. Hlavní mechanismy vývoje patologie:

 • Mechanické poškození - v důsledku poranění měkkých tkání.
 • Organické - spojené s patologií vnitřních pohlavních orgánů.
 • Infekční - lokální zánět sliznic a submukózních vrstev.
 • Mimoděložní těhotenství, odtržení placenty atd..

Mechanické důvody zahrnují:

 • defloration - narušení integrity panenské blány, zejména při prvním pohlavním styku;
 • drsný pohlavní styk - existuje trauma na sliznicích s poškozením integrity cév;
 • slabé cévní stěny v důsledku jiných patologických procesů nesouvisejících s reprodukčním systémem;
 • nedostatečné mazání.

Po 2., 3. a 4. styku se může objevit krvácení. Toto není patologie, je to fyziologický jev.

Příčiny krvácení spojené s organickou patologií reprodukčního systému zahrnují následující nemoci:

ChorobaPopis
Cervikální erozeEroze je defekt epitelu, který pokrývá vaginální část
Benigní cervikální polypyJedná se o benigní novotvar, který roste do dutiny cervikálního kanálu. Často dochází k porušení menstruačního cyklu, objevují se bolesti, výtok serózní nebo serózní purulentní povahy
EndometriózaOnemocnění charakterizované proliferací endometria (ložisek endometrioidu) za hranice vrstvy endometria. Projevuje se krvavým výtokem, bolestmi, dyspareunií (bolest při pohlavním styku)
HemangiomBenigní novotvar cév, charakterizovaný proliferací vaskulatury, náchylný ke krvácení. Během pohlavního styku dochází k cévnímu poranění, které je doprovázeno krvavým výtokem
Křečové žíly pochvyJe doprovázena tvorbou křečových žil, ztenčením cévní stěny. Příznaky: tahání bolesti v podbřišku, které se zesiluje pohlavním stykem a fyzickou námahou, otoky, suchost v postižené oblasti
EktropionPatologie děložního čípku charakterizovaná everse sliznice cervikálního kanálu do vaginální dutiny. Kombinuje pseudoerozi a jizevní deformitu. Chronický proces může vést ke skutečné erozi, leukoplakii, rakovině děložního čípku. Je doprovázeno kontaktním krvácením po sexu, menstruačními nepravidelnostmi. Žena si všimne slizničního výtoku, průhledného nebo mléčného původu, který táhne bolesti v dolní části břicha
Myom dělohyBenigní hormonálně závislý novotvar. Příznaky - bohatá, prodloužená menstruace, nepravidelný cyklus, bolest v dolní části břicha, velké velikosti, komprese sousedních orgánů - močový měchýř, konečník, doprovázený zvýšeným močením a zácpou, rozvíjí neplodnost
Rakovina děložního hrdlaMaligní novotvar, který postihuje vaginální část děložního čípku nebo cervikálního kanálu. V tuto chvíli se prokázalo, že existuje souvislost se STI. Příznaky - špinění po souloži, nepravidelná menstruace, bolest křížové kosti, dolní části zad

Jako patogenní bakterie často působí nespecifické (enterokoky, stafylokoky, streptokoky atd.) A specifické (gonokoky, chlamydie, Trichomonas). Také během těhotenství může dojít ke krvácení, nejčastěji ve druhé polovině. Uvolňuje se sliznice, zvyšuje se přívod krve do dělohy. Pokud krev šla v malém množství a rychle se zastavila sama, pak to může být varianta normy.

Terapie se provádí v závislosti na příčině krvácení. U organické patologie je nutné provést etiologickou a patogenetickou léčbu základního onemocnění. Krvácení během těhotenství naznačuje potřebu poradit se s gynekologem, protože to může naznačovat rozvinuté onemocnění a vést k nepříznivým následkům. Pokud se krev vyskytuje po dlouhou dobu, může to znamenat maligní proces..

Konzervativní léčba drogami a chirurgie se používají:

 • Drogová terapie zahrnuje jmenování antibiotik, kombinovaných perorálních kontraceptiv a hemostatických léků. Pokud jsou detekovány novotvary rakoviny, je indikována chemoterapie. Bez ohledu na příčinu, která vede ke vzniku krve, je vždy předepsána symptomatická léčba. Žena musí dodržovat všechna doporučení lékaře a včas sledovat léčbu. V budoucnu je důležité absolvovat preventivní prohlídky.
 • Chirurgické zákroky zahrnují laserovou expozici, kryodestrukci, rádiový nůž, amputaci orgánů.

Členové mé rodiny velmi dobře vědí, že jednou za měsíc přijde období zvané „je lepší mě nezlobit“. Ze sladké a starostlivé manželky a matky jsem se změnil na podrážděné, mrzuté a kňouravé stvoření.