Výtok po hysteroskopii

Hysteroskopie je endoskopický postup, který může vést k různým fyziologickým projevům. Takovou manipulaci lze provádět pro diagnostické účely (detekce benigních nádorů, nadměrné množení sliznic dělohy, polypů) nebo během ní lze provádět drobné chirurgické zákroky.

Tento druh postupu je považován za poměrně jednoduchý a provádí se v lokální anestezii. Pokud byla provedena diagnostická hysteroskopie, pacient následně pociťuje menší nepohodlí, než když má manipulace terapeutickou povahu. V obou případech však může dojít k hysteroskopii. Mnoho pacientů se zajímá o to, které výtoky lze připsat normálu a kolik dní mohou trvat.

Krvavé problémy

Pokud pacientka podstoupila diagnostickou hysteroskopii, není narušen menstruační cyklus. Pokud postup proběhl seškrábáním, je ve stejný den povoleno špinění. Stejně jako u laparoskopie bude den terapeutické hysteroskopie považován za první den cyklu. Pokud hojné krvácení trvá déle než 2 dny po manipulaci, je to vážný důvod k vyhledání pomoci od odborníka..

Krvácení po hysteroskopii může jít z následujících důvodů:

 • Ruptura stěny dělohy. K tomu obvykle dochází v důsledku silného tlaku na dilatátor nebo sondu, zejména na pozadí silné dilatace děložního čípku. Nebo pokud se tento pohlavní orgán uvolnil. Ve většině případů má tato patologie iatrogenní povahu (způsobenou zdravotnickým personálem)..
 • Nadměrné čištění endometria. Při příliš opatrném škrábání sliznice trpí a je narušena a dokonce hrozí úplné poškození růstové vrstvy.
 • Zánět dělohy. Tato patologie už mohla být přítomna, ale po manipulaci, kterou dala najevo. Navíc může dojít k sekundární infekci v důsledku vady bezohledného zdravotnického personálu, který nedodržuje základní pravidla asepsy. Nebo pacient nedodržoval pooperační doporučení a neužíval antibakteriální léky.

Oproti krvácení může nastat další komplikace - hematometr. Jedná se o akumulaci krve v děložní dutině způsobenou porušením jejího odtoku. K tomu dochází v důsledku nedostatečné kontrakce dělohy, ucpání cervikálního kanálu polypem, krevními sraženinami nebo prvky rozpadajícího se nádoru.

Po odstranění polypu

Přítomnost polypů v děloze přináší ženám mnoho problémů a je charakterizována výskytem krvavého výtoku mezi menstruací, bolestmi v podbřišku v klidném stavu a při pohlavním styku. K diagnostice a léčbě tohoto onemocnění se používají endoskopické metody. Po odstranění polypu během hysteroskopie lze pozorovat následující výtok.

Fyziologický výtok v normálních mezích. Pokud bylo odstranění polypu méně traumatické, pak může být výtok zcela nepřítomný nebo může být krátkodobý ne déle než 2 dny. Pokud byla děloha vyčištěna, pak může vyniknout hojné tajemství nebo se může rozmazat až dva týdny.

Výtok krve z dělohy. Krev jde na pozadí poškození cév děložní stěny. Je normální, když toho není moc a je to šarlatové. Pokud je krevní hmota tmavá nebo sražená, nemusí to nutně znamenat krvácení. Ve formě tmavých sraženin může být po určitou dobu uvolněna krev, která se během chirurgických zákroků nahromadila v děložní dutině.

Hnisavý výtok - mohou naznačovat přidání sekundární bakteriální infekce. Příčinnými látkami jsou obvykle stafylokoky nebo streptokoky. Vaginální sekrece se časem nestane průhlednější, ale naopak se objeví zakalený žlutý výtok se zelenkavým odstínem.

Hnilobný výtok - objevují se na pozadí klostridií, zvláštního typu mikroorganismů žijících v bezvzduchovém prostředí, vstupujících do děložní dutiny. Vypouštějte viskózní, slizký se silným nepříjemným zápachem.

Pokud je výtok po hysteroskopii tmavý, hnědý s černými pruhy, pak je to vážný důvod k obavám. Tělo tedy může reagovat na nevhodnou hormonální terapii nebo může být výsledkem škrábání - zbytky endometria vyjdou. Ale v každém případě je to důvod jít na konzultaci s vaším gynekologem.

Jasný, načervenalý, lepkavý (ichor) výtok je po hysteroskopii považován za normální. Jejich objem by neměl přesáhnout 50 ml denně. Jakmile se rána zahojí, měl by se jejich objem zmenšit. A 3-5 dní po manipulaci by výběr měl úplně zmizet.

V normálních mezích

Malý krvavý výtok nebo hlen smíchaný s krví první den a rozmazání, které trvá další týden, jsou normální a neměly by pacienta příliš znepokojovat.

Pokud byla hysteroskopie provedena pro terapeutické účely, pak krvavá masa výtoku připomíná objem menstruace a může trvat až 2 týdny. Intenzita a povaha tajemství se navíc mohou den za dnem měnit. Pacient si může všimnout hnědých skvrn. Poplach by měl být poražen, pouze pokud je rozmazaný s atypickou konzistencí s tmavě hnědou barvou a štiplavým zápachem.

Kromě toho se také stává, že výtok po hysteroskopii zcela chybí. Může to být způsobeno vysokou kvalifikací lékaře, který dokázal manipulaci provádět velmi opatrně a významně nepoškodil cévy stěny dělohy. Jiné důvody spojené s určitými patologiemi však nejsou vyloučeny..

Období zotavení

Obnova po hysteroskopii zpravidla nezabere mnoho času a je relativně snadná, bez velkého úsilí ze strany ženy. Přesto se u pacienta může během 2-4 týdnů po zákroku objevit vodnatý nebo krvavý výtok z genitálního traktu, měli byste dodržovat následující doporučení:

 • Každý den by žena měla provádět důkladnou hygienu vnějších pohlavních orgánů a používat hygienické vložky.
 • Během tohoto období nelze do vagíny nic vložit. To zahrnuje nejen hygienické potřeby, ale také léky nebo lékařské postupy (tampony, čípky, sprchování).
 • Dokud se vaginální výtok nezastaví, měla by se žena zdržet intimity se svým sexuálním partnerem..
 • Je třeba se vyhnout tepelným procedurám (koupel, sauna, solárium), koupání ve volné vodě (řeka, rybník, jezero) a koupelím. Z vodních procedur je povoleno pouze mytí ve sprše.

Pouze lékař může s jistotou říci, jak závažnou odchylkou od normy je jakýkoli výtok. Samozřejmě byste neměli paniku z čista jasna. Pokud by však všechny pacientky šly navštívit gynekologa včas, bylo možné se vyhnout mnoha závažným komplikacím.

Pohoda po hysteroskopii.

Dívky, pomozte mi, prosím! Ve čtvrtek 31. října jsem měl hyster. Všechno proběhlo dobře. Doktor slíbil, že za pár dní pomineme, ale nezmizí, ale zesílí a dnes je pátý den. První dva dny byly malé a vzácné sraženiny, 3. den začalo růžové mazlení, 4. den to bylo také, ale silnější. A dnes jsem vstal ráno, 5. den, dostal jsem červenou krev, ne hojnou, ale existuje. Proč ano a Co mám dělat dál? Řekni mi, pliz, jinak je dnes den volna, nejdu ani k doktorům!

Jaký by měl být výtok po hysteroskopii

Hysteroskopie je předepsána ženám k detekci gynekologických onemocnění a provádění minimálně invazivních operací zaměřených na eliminaci patologií reprodukčního systému. Podle jmenování je postup rozdělen na diagnostický a terapeutický. Výtok po hysteroskopii je běžným jevem. Je to způsobeno poškozením sliznic dělohy. Normálně je příznak zaznamenán až 7 dní. Pokud se krvácení nezastaví déle než týden nebo se časem zvyšuje, je to důvod k návštěvě gynekologa.

Normální výboj a jeho trvání

Hysteroskopie je postup, při kterém lékař vyšetřuje stav cervikálního kanálu a dělohy. Gynekologické manipulace se provádějí pomocí hysteroskopu, který je jako obdélníková krabička, s odcházejícími kohoutky a hadicemi. Jednou hadicí se do vnitřních orgánů přivádí plyn nebo léčivo, druhou se odstraňují látky.

Rychlost zotavení po dokončení hysteroskopie závisí na několika faktorech: objem intervence, fyziologické vlastnosti konkrétní ženy a rychlost srážení krve. Po diagnostickém postupu krvácení netrvá déle než 2 dny. Tajemství obsahuje jejichorové částice. Vaginální sekrece červeného odstínu je zaznamenána po dobu 4-5 dnů, což je také varianta normy. V druhém případě má tajemství podobný vzhled jako menstruační tok..

K odstranění cyst a novotvarů benigního původu se lékaři uchylují k hysteroskopii s RFE. Trvání krvácení je v tomto případě 3-4 dny, protože na povrchu pohlavního orgánu zůstávají jizvy a rány. Pokud během rehabilitačního období dojde k intenzivnímu krvácení, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa. Opakovaná lékařská péče bude zaměřena na snížení kontraktilní schopnosti dělohy. Důvodem pro návštěvu lékaře je sekrece s krevními sraženinami, doba trvání příznaku je více než 4 dny.

Vodnaté tajemství s příměsí jejichoru a špinění po polypektomii je charakteristickým jevem rehabilitačního období. Podrobné charakteristiky daného příznaku závisí na typu vyloučeného novotvaru:

 1. Po odstranění polypu na tenké noze v děloze jde výtok jako průhledný hlen, mírně zbarvený červenými tóny, trvá 1-3 dny.
 2. V důsledku odstranění velkých novotvarů je pozorováno dočasné krvácení, které se postupně mění na vodnatý hlen.
 3. Po odstranění polypu endometria se širokou nohou může být během 1-3 dnů uvolněno 50 ml krve.

Vzhledem k diagnóze pomocí giterospopu by ženy neměly vykazovat abnormální příznaky. Růžová nebo krvavá látka je přijatelná po celý den. Několik dní po hysteroskopii výtok zhnědne, což také není odchylka od normálních hodnot. Po dni nebo třech se barva rozmazaného hlenu změní na nažloutlou (viz foto níže). Vzhled tajemství žlutého odstínu naznačuje dokončení procesu regenerace poškozených částí pohlavního orgánu.

Hysteroskopie se také provádí k detekci maligních procesů probíhajících v reprodukčním systému (pipetová biopsie). Během procedury je z děložního čípku odebrána podezřelá oblast a odeslána do laboratoře k dalšímu studiu. Lékař rozlišuje benigní nádory od rakovinných (myomy ze sarkomu). Po biopsii potrubí je také pozorováno krvácení. První den pacient obvykle pozoruje tmavý výtok doprovázený bolestmi v podbřišku. V této době lékaři doporučují, aby se ženy vzdaly sexu, dokud se úplně nezotaví..

Patologický výtok

Známky komplikací z biopsie potrubí zahrnují:

 • dlouhodobé krvácení (více než 2 dny);
 • zhoršení stavu, projevující se slabostí, apatií, neschopností vykonávat každodenní činnosti;
 • hypertermie.

Jak dlouho trvá výboj po kyretáži pomocí hysteroskopie? Krvácení trvá dlouhou dobu v důsledku kartáčování. Postup se provádí v několika případech:

 • se zmrazeným těhotenstvím k odstranění zbytků placenty z dělohy;
 • v rozporu s cyklickostí menstruace;
 • s endometriózou;
 • při detekci nitroděložních adhezí;
 • s hyperplazií endometria.

Po hysteroskopii endometriálního polypu s kyretáží výtoku postupně mění svoji barvu z červené na hnědou.

Tmavý hlen vytéká další 3-4 dny v normálním stavu. Po 4 dnech se barva šarlatové mazanice změní na průhlednou nebo nažloutlou, postupně získává bílý odstín a vodnatou konzistenci. Bílé a žluté výboje pokračují dalších 7-10 dní.

Hysteroskopie neovlivňuje ženský menstruační cyklus. Pokud byl postup proveden několik dní před nástupem menstruace, pak je jejich vzhled variantou normy. Naznačují nástup menstruace, nikoli o komplikacích po hysteroskopii..

Abychom lépe viděli, jak vypadají pánevní orgány, je předepsána diagnostická laparoskopie ve spojení s hysteroskopií. Terapeutický postup umožňuje zastavit těžké děložní krvácení, odstranit novotvary nebo provést excizi tkání reprodukčního systému. Běžnou komplikací je krvácení. Pokud v důsledku diagnózy krev silně zmizela, znamená to poškození velkých cév břišní dutiny. Tento stav vyžaduje pozorování v nemocničním prostředí.

Kdy bych měl navštívit lékaře?

Vaginální sekrece krve není vždy známkou normy. Změny v jeho konzistenci, zhoršení zdravotního stavu a silné bolesti břicha jsou příznaky návštěvy lékaře. Zvažte několik patologických typů výtoků, které se mohou objevit po intervenci:

 1. Krev, trvající déle než 3 dny. Abnormálním znakem bude přítomnost sraženin v tekutém sekretu. Po hysteroskopii s kyretáží je povolen výtok až 5 dní, ale je třeba sledovat tendenci ke snížení množství sekrece a postupné změně její barvy na nahnědlou nebo nažloutlou. Žena by měla být upozorněna na výskyt opakovaného krvácení. Tento stav je život ohrožující..
 2. Po hysteroskopii může být žlutý výtok s rybím zápachem. Za normálních okolností vypadají 2-3 dny po zásahu bez zápachu a po týdnu zmizí. Pokud si žena všimne bolesti břicha, hojného páchnoucího výtoku, pak je to důvod k obavám. Příznaky naznačují, že v těle začala infekční komplikace..
 3. Hnisající tajemství. Tento typ je patologický, bez ohledu na dobu vzhledu a trvání. Hnis po hysteroresektoskopii ve vaginálním výtoku je jistým příznakem zánětlivých onemocnění doprovázených akutní bolestí v podbřišku, hypertermií.

Mezi další příznaky, které vyžadují urgentní návštěvu odborníka, patří:

 • špinění po krvácení trvající déle než 1 týden;
 • únava;
 • zvýšení značky na teploměru teploměr;
 • uvolňování krevních sraženin z pochvy.

Hnědá mastnota s nečistotami hnisu je známkou endometritidy, která se vyvíjí v důsledku vstupu bakteriálních látek do tkání dělohy. V případě předčasného zásahu mohou bakteriální komplikace způsobit absces nebo sepsi pohlavního orgánu.

Nebezpečným příznakem vyžadujícím přivolání sanitky je hojné krvácení z genitálií. Vyvíjí se v důsledku negramotného čerpání vzduchu nebo lékařského roztoku do děložní dutiny. Předčasný zásah hrozí ženě smrtí.

Tipy pro obnovení

K zotavení na konci terapeutické hysteroskopie potřebuje žena v průměru 3-5 dní. Lékaři doporučují dodržovat některá doporučení kvůli tomu, co dělat v pooperačním období, aby se předešlo komplikacím:

 1. Odmítněte sex po dobu 3 týdnů po léčbě. Mechanické trauma během pohlavního styku vyvolává zvýšené krvácení.
 2. Změřte tělesnou teplotu prvních 5-7 dní. Toto opatření umožní včas identifikovat a zabránit rozvoji zánětlivého procesu..
 3. Dodržujte hygienické postupy: každý den se osprchujte a vyměňte spodní prádlo.
 4. Užívejte antibiotika a léky proti bolesti předepsané gynekologem.
 5. Sledujte režim práce a odpočinku. Odmítněte nadměrnou fyzickou námahu.

Po diagnostice pomocí hysteroskopu může žena jít domů, kde bude muset dodržovat výše uvedená preventivní doporučení dalších 3-5 dní. Během této doby může mít slabou vodnatou sekreci z pochvy a bolesti břicha nízké intenzity. K odstranění posledního příznaku jsou pacientům předepsána antispazmodika.

Krvavý výtok po HSG, který není spojen s nástupem menstruace, je známkou komplikací, které se objevily po zákroku. Obvykle je spojena s perforací stěn dělohy, která se vyvinula, když není cervikální kanál správně rozšířen. Perforace je doprovázena výtokem tmavého hustého výpotku, který přitahuje bolest v břiše. A také se objevuje opakované krvácení na pozadí narušení integrity střeva po odstranění novotvarů v děložní dutině. Důsledek vyplývá ze špatného obrazu vnitřních orgánů na monitoru, když lékař musí jednat slepě. Tento stav je doprovázen bolestí při vyprazdňování, krvácením z konečníku, křečemi v podbřišku. Pokud se objeví známky perforace a je narušena intestinální integrita, měla by být přivolána sanitka.

Podle recenzí pacientů, kteří podstoupili hysteroskopii, jsou bolesti břicha, dolní části zad a perinea pozorovány poměrně často. Orgány reprodukčního systému jsou plné četných nervových zakončení, jejichž poškození je doprovázeno křečemi a bolestí. Ženy si povšimnou, že nepohodlí po zákroku zmizí 7. den.

Hysteroskopie je moderní způsob diagnostiky onemocnění reprodukčního systému a provádění minimálně invazivních intervencí. Procedura se provádí samostatně i v kombinaci s jinými typy intervencí (laparoskopie, radiokononizace) za účelem identifikace a eliminace řady poruch v pohlavních orgánech. Díky této technice je minimalizována potřeba operace břicha a pravděpodobnost vedlejších účinků..

Krvavý výtok po hysteroskopii

Hysteroskopie je jednou z hlavních vyšetřovacích technik v gynekologii. V současné době je tento typ diagnózy stále více zahrnut do praktické medicíny, což umožňuje specialistovi analyzovat stav vnitřního povrchu dělohy pomocí optických systémů, objasnit podstatu řady patologických stavů a ​​předpovědět průběh konkrétního onemocnění. Samotná metoda hysteroskopie je minimálně invazivní a je-li provedena správně, je bezbolestná a bezpečná. Někdy je však tento postup komplikován výskytem krve po hysteroskopii..

Jak a kdy

Předpokladem pro provedení manipulace je absence těhotenství a zánětlivých procesů zevních pohlavních orgánů (vaginóza, kolpitida, vaginitida, endocervicitida).

K vyloučení těchto stavů lékař doporučí vhodnou antikoncepci a profylakticky předepíše protizánětlivé topické látky..

Několik dní před provedením hysteroskopie gynekolog poskytne doporučení pro řadu obecných klinických testů (obecný krevní obraz, moč, biochemické parametry krve, koagulogram). Je pravděpodobné, že k vyloučení exacerbace stávajících chronických somatických onemocnění bude zapotřebí konzultace s terapeutem. Žena nepotřebuje pro zákrok žádnou další speciální přípravu. Správný výběr určitého dne cyklu se vyžaduje pouze tehdy, když má smysl diagnostikovat.

Konzultace s gynekologem před vyšetřením

V případě potřeby vám lékař podrobně řekne, jak a kdy se provádí hysteroskopie, vysvětlí význam tohoto postupu v konkrétním případě, upozorní na možné komplikace a důsledky.

Při hledání příčin neplodnosti je diagnostika přiřazena ve folikulární fázi menstruačního cyklu. S již stanovenou diagnózou neplodnosti a dlouhodobým dohledem lze manipulaci provést ve druhé fázi - 21. - 27. den nástupu menstruace. U krvácení neurčené geneze se provádí hysteroskopie bez ohledu na souvislost s cyklem.

Indikace pro hysteroskopii jsou:

 • primární a sekundární neplodnost;
 • obvyklý potrat;
 • intermenstruační děložní krvácení různého původu;
 • onemocnění děložní dutiny;
 • abnormality ve vývoji dělohy;
 • endometrióza.

Včasná návštěva lékaře vám umožní objasnit příčinu patologického stavu a zvolit účinnou léčbu.

Kontraindikace pro hysteroskopii jsou:

 • těhotenství dělohy;
 • rakovina děložního hrdla;
 • zánětlivý proces genitálního traktu.

Hysteroskopie slouží jako vyšetřovací i léčebná metoda. V praktické gynekologii se používají tři hlavní možnosti hysteroskopie - diagnostická (nebo urgentní), terapeutická a plánovaná. Každý z typů hysteroskopie má své vlastní charakteristiky v indikacích a podmínkách.

Diagnostická hysteroskopie je nouzová metoda pro detekci nitroděložní patologie. Indikací pro tento typ manipulace je zpravidla masivní děložní krvácení. Je vhodné se před tím pokusit absolvovat alespoň některé z nezbytných testů..

Rutinní hysteroskopie je připravená manipulace. Je předepsán pro časté spontánní potraty těhotenství, abnormality ve vývoji dělohy, neplodnost. Kromě toho se používá jako monitorovací studie po diagnostické a chirurgické kyretáži endometria..

Lékařská hysteroskopie je předepsána pro radikální opatření - odstranění novotvarů nebo oblastí endometriózy.

Operativní hysteroskopie se používá ke komplikovaným extrakcím nitroděložních tělísek - nitroděložních tělísek nebo jejich částí.

Pro diagnostiku je nutné rozšířit děložní dutinu. V závislosti na prostředí, ve kterém se provádí, může být hysteroskopie kapalná nebo plynná. Někdy se používá takzvaná kontaktní hysteroskopie, když není nutná expanze děložní dutiny.

Pro tekutou hysteroskopii použijte fyziologický roztok, Ringerův roztok nebo destilovanou vodu. Plynová hysteroskopie se provádí pouze jako diagnostická možnost manipulace. V tomto případě se děložní dutina rozšiřuje pomocí oxidu uhličitého. Plynová hysteroskopie se snadno používá a poskytuje široký pohled. S deformacemi děložního čípku se však nepoužívá, protože patologie děložního čípku neposkytuje správné utěsnění. Plynová hysteroskopie se navíc nepoužívá pro děložní krvácení kvůli riziku plynové embolie..

Výcvik

Manipulaci provádí gynekolog výhradně ve zdech specializovaného zdravotnického zařízení.

Při plánované hysteroskopii provede žena několik dní před vyšetřením nezbytné testy (klinické krevní testy, nátěr na vaginální čistotu). Navíc předběžně konzultuje s terapeutem, který vylučuje přítomnost somatické patologie..

Bezprostředně před zákrokem příprava na hysteroskopii spočívá v nastavení očistného klystýru a vyprázdnění močového měchýře.

Po hysteroskopii musí žena také dodržovat řadu opatření, aby minimalizovala možné komplikace. Po dobu pěti dnů je ženě předepsána léčba antibiotiky, aby se snížilo riziko sekundární infekce. Regulace tělesné teploty je nutná několikrát denně. Při provádění toalet vnějších pohlavních orgánů dodržujte hygienická pravidla.

Včasné vyprázdnění střev a močového měchýře zabrání vzniku ucpání v malé pánvi. Je nutné vyloučit fyzickou aktivitu, koupání v koupelně. Je bezpodmínečně nutné dodržovat sexuální odpočinek po dobu 14 dnů. V případě potřeby použijte nesteroidní protizánětlivé léky jako léky proti bolesti.

Cílené vyšetření před zákrokem a absence kontraindikací jsou klíčem k úspěšnému dokončení hysteroskopie. Správné chování po manipulaci je zárukou minimálního rizika komplikací.

Výtok po hysteroskopii

Zřídka po hysteroskopii lze zjistit řadu komplikací manipulace. Ještě před zákrokem vás lékař musí informovat o všech možných důsledcích této diagnózy..

Nejčastěji jsou takové poruchy krev po hysteroskopii. Ženy si mohou stěžovat na slabé krvácení nebo silné krvácení. Stojí za zmínku, že po hysteroskopii obvykle dochází k drobným skvrnám, což je způsobeno invazivností metody, což by nemělo u subjektu vyvolávat značné obavy. Kromě toho může dojít k mírné bolesti v dolní části břicha. Tyto projevy jsou považovány za variantu normy..

Bolesti dolní části břicha

Elektrooptický převodník, kterým probíhá vyšetření, může narušit integritu masivně dodávané stěny dělohy. Takové mírné post-manipulační krvácení po hysteroskopii může přetrvávat několik dní. Je třeba si uvědomit, že pokud měla hysteroskopie terapeutickou povahu, může být krvácení výraznější..

Pokud se však výtok krve od ženy významné intenzity nezastaví, krev se změní v barvě, naleznou se v ní tkáňové inkluze, je nutná urgentní konzultace s odborníkem.

Krvácení po hysteroskopii v různých případech

Navzdory nízké invazivnosti diagnostického opatření je krvácení po hysteroskopii nevyhnutelné a může mít své vlastní charakteristiky. U jakékoli varianty hysteroskopie je pozorováno uvolňování krve v důsledku mechanického poškození děložního čípku nebo stěn dělohy. Lékař by měl ženu varovat, že po zákroku dojde ke špinění, nemělo by to být pro pacienta objevem..

Při diagnostickém vyšetření by cyklus neměl bloudit a krvácení během menstruace začne v obvyklou dobu. Pokud došlo k terapeutické hysteroskopii s chirurgickým účinkem na endometrium, krvácení začne v den zákroku.

Krvácení po hysteroskopii v různých případech může vyžadovat různé možnosti léčby pacientů..

Určitě byste se měli poradit s lékařem, pokud se po třech dnech krvácení nezastavilo, nezměnila se barva krve, změnila se její tloušťka a objevily se inkluze tkání viditelných pro oko. Rovněž stojí za to poradit se svým lékařem, pokud máte silné bolesti v dolní části břicha, dolní části zad nebo v kostech.

Komplikace

Nejčastěji je intenzivní a prodloužené krvácení způsobeno významným poškozením po hysteroskopii. Může dojít k poranění děložního čípku, myometria a cév, které ho zásobují. Tyto stavy jsou poměrně vzácné a vyžadují okamžitou léčbu v nemocničním prostředí..

Nejprve je třeba zastavit krvácení v případě patologického krvácení po hysteroskopii. Lékaři používají speciální hemostatika, léky, které mění reologii krve, aktivují působení krevních destiček a faktory srážení krve. V závažných případech, pokud je léčba neúčinná, je nutné provést radikální operaci, hysterektomii.

Mezi další nežádoucí komplikace hysteroskopie patří infekce, tvorba nitroděložních synechií, hematometr (akumulace krve v děložní dutině), tepelné poškození okolních orgánů a tkání, perforace dělohy, vaskulární plynová embolie (s expanzí děložní dutiny oxidem uhličitým).

Kompetentní lékař při provádění hysteroskopie u ženy nedělá profesionální chybu vedoucí k poškození hlavních velkých cév. Toho je dosaženo pečlivým, pomalým a důkladným postupem. V tomto případě se zvyšuje pravděpodobnost účinné hysteroskopie a snižuje se riziko nežádoucích následků..

Hysteroskopii by měl provádět pouze kompetentní odborník

Jaké jsou pocity po hysteroskopii

Hysteroskopie je jedním z nejbezpečnějších a nejbolestivějších postupů v gynekologii. Rozdíl v prahu bolesti u žen však nedává jednoznačnou odpověď na otázku, jaké jsou pocity po hysteroskopii? V naprosté většině případů není nutné předchozí podání analgetik před zahájením léčby. V době hysteroskopie si většina žen všimne nepříjemných mírných bolestivých pocitů v dolní části břicha. V samotném děložním čípku nejsou žádné receptory bolesti, proto jsou subjektivní pocity ženy do značné míry způsobeny jejím psycho-emocionálním stavem během procedury.

V případě nouze je možné manipulovat v celkové anestezii.

Po diagnostickém vyšetření může bolest přetrvávat několik dní, může být lokalizována v dolní části břicha, může být podána do dolní části zad a ocasu.

Pokud je bolest nesnesitelná, lékař doporučí specifická analgetika. V tomto stavu je bezpodmínečně nutné dodržovat sexuální odpočinek a nevykazovat nadměrnou fyzickou aktivitu. Všechny nepříjemnosti po zákroku zpravidla zmizí do dvou týdnů..

Stojí za to udělat g

Existuje kontroverzní problém s extrémně polarizovanými názory, ať už stojí za to udělat hysteroskopii pro nulipární ženy. Pokud existují vážné indikace pro manipulaci, provádí se hysteroskopie rutinně za určitých podmínek. Skutečnou hrozbou hysteroskopie u nich je expanze děložního čípku. U nulipálních žen je těsně uzavřená a není vhodná pro expanzi, proto je před diagnostickou studií nutné provést přípravu léčiva předem, aby nedošlo k mechanickému poškození tkání cervikálního kanálu.

Premedikace se omezuje na jmenování speciálních léků, které změkčují děložní čípek a zlepšují jeho expanzi. Kromě toho je nežádoucí podrobit ženu této diagnóze v období po porodu bez důvodu. O tom, zda je možné provést hysteroskopii, rozhodne lékař na základě klinického obrazu nemoci pacienta.

Hysteroskopie - kontrola

Pokud by po operaci nedošlo k žádným problémům, nenapsal bych tuto recenzi. Krev za měsíc. Co dělat a jaké jsou důvody.

Recenze nebyla přečtena mužům.

Obecně jsem dlouho přemýšlel, zda napsat tuto recenzi, ale od té doby po druhé operaci došlo k problémům a já, když jsem lopatou celý internet, nemohl pochopit, co se stalo, myslím, že nechť je tato recenze lepší, možná pomůže alespoň jedna dívka - a to je dobré.

Nejprve jsem měl 2 operace - v letech 2013 a 2016. Oba šly odlišně, medicína nezůstala stát. Nebudou žádné fotografie - nemá smysl zobrazovat fotografie analýz. V roce 2013 byly analýzy provedeny na několika kusech papíru. V roce 2016 - myslel jsem si, že to nebudu))), takže testy jsou to, co vám lékař dá, nic víc, nic méně a v dalších recenzích můžete vidět seznam.

Takže první operace.

rok 2012. Vyšetření gynekologem kvůli drozdům. Během vyšetření lékař řekl, že mám polyp, nyní je malý, ale je třeba ho sledovat a následně odstranit. Nevím proč, ale můj mozek tuto informaci úplně vypnul, nechtěl jsem o tom přemýšlet, o to víc to „pozorovat“ bylo jako „rozptylovat se“.

rok 2013. Během sexu jsem cítil bolest v podbřišku a dokonce i krev.

Mimochodem, toto je jeden z nejběžnějších způsobů identifikace gynekologických problémů, včetně polypů! Pokud máte takové příznaky během sexu - neodkládejte, může to být velmi smutný konec, viděl jsem dost v roce 2013, ležet v nemocnici!

Já, poté, co jsem seděl v práci na špendlících a jehlách na další. den jsem běžel do nemocnice - kde mi stejný lékař řekl, že je čas odstranit polyp, je už velký, musíte jít k místnímu gynekologovi k doporučení.

Malá odbočka: Byl jsem u placeného lékaře, protože Okresní gynekolog je stará grymza a jakmile jsem ji navštívil v mém vzdáleném mládí, už jsem tam nikdy nešel. Také objasním - placená nemocnice se nachází na stejném území jako poliklinika a pohotovostní nemocnice s chirurgickou gynekologií, takže veškerá akce proběhla na jedné náplasti a byla blokem od mého domu..

Proč to dělám? Skutečnost, že když přišla domů a řekla o tom své matce (byl pátek), nabídla se, že v sobotu ráno půjde na recepci sanitky a vzdá se milosti lékařů. pokud existuje něco vážného, ​​můžete tam rychle projít testy, obejít grymzu).

Právě jsme to udělali. Řekla, že v noci byl žaludek silně zatažený a byla tam krev, že existuje polyp. Byl jsem převezen na ultrazvukové vyšetření... a nic nebylo nalezeno. Jak. Požádal jsem, abych se znovu podíval. Byl jsem převezen na chirurgickou gynekologii a sestra z recepce se na mě znovu podívala na další ultrazvuk - no, nemám polyp!

Šli jsme na kliniku (sousední budova) a tam službukonající lékař, dívající se na mě přes zrcadlo, řekl, že tam byl polyp a byl překvapen, že to neviděli. Ukázalo se také, že grymza je nyní v jiné oblasti a můj lékař je právě tato dívka. No, skvělé. Prošel jsem všemi testy a přihlásil se k operaci v chirurgické gynekologii. Všechno bylo připraveno.

V den operace přišla nalačno s věcmi. Operace byla provedena až v 16 hodin. Celý den jsem seděl hladový (s nemocným žaludkem to bylo těžké). Nejprve nám obvazovali nohy elastickým obvazem, poté vstříkli uklidňující injekci do hýždí (?) A odvedli nás v hejnu na operační sál. Mimochodem, všichni byli úplně jiného věku. V předoperační místnosti jsme byli svléknuti nahí, dostali jsme prostěradla, která jsme si měli obléknout, bavlněné návleky na boty a šátky na zakrytí vlasů. Nejprve mě vzali, svázali za paže a nohy, nastříkli anestezii a něco se zeptali, z čehož, jak si pamatuji, jsem se zasmál. A nic jiného si nepamatuji. Jako okamžik vystřižený z mého života. Už si pamatuji, jak se všechno vznášelo, někdo mi zavolal a nakonec, když jsem se trochu vzpamatoval, viděl sestru, která se mě zeptala na jméno, ještě pár otázek a řekla, jak budou přivedeny ostatní - promluvte si s nimi, klást otázky rychle se vzpamatoval z anestezie.

Připadalo mi, že ostatní nějak přišli k rozumu živěji než já), ale teď si myslím, že to jen vypadalo. Poté jsme byli odvezeni na ochranu. Když mi řekli, abych se přesunul z gauče na postel, vylila se ze mě krev, oblékla jsem si podložku, dali mi láhev ledu z mrazáku na podbřišek a tak jsem ležela 10 minut, pak jsem ji dala pryč. Společné komory říkaly, že jsem byl asi hodinu pryč. Asi v 19 hodin jsem sestoupil z 8. patra oddělení do 1, abych si nalil vodu do lékárny. Při chůzi po chodbách, čekání na výtah a do lékárny v 1. patře a zpět - myslel jsem si, že spadnu. Byla stále slabá, i když, když se rozhodla jít, cítil jsem energii a dobře jsem jedl, což sestry přinesly na večeři. Ráno přišel anesteziolog, zkontroloval mě, doktor přišel v 10 hodin, požádal jsem o návrat domů. Zeptala se - pokud potřebujete pracovní neschopnost - nenechám vás jít. Ale nepotřeboval jsem to, vzal jsem si z práce pátek a čtvrtek volno a myslel jsem si, že budu v pořádku až do pondělí. Nechali mě jít. A jak jsem psal výše, nemocnice je blok od mého domu a je umístěna tak, že můžete chodit jen pěšky.

Kráčel jsem s malou taškou, zdá se mi, navždy. A ta taška mi připadala tak těžká. Obecně byla slabá. V pondělí jsem už přišel k rozumu. O týden později jsem šel na analýzy polypu (po seškrábnutí je materiál vždy odeslán k histologii, aby se zabránilo rakovinným buňkám). Všechno bylo v pořádku. Nic nebylo jmenováno. O šest měsíců později jsem byl na kontrole u gynekologa - všechno je v pořádku.

Druhá operace.

2016 rok. V létě podstoupila lékařskou prohlídku.

Dívky, podrobte se lékařské prohlídce, i když nenajdou nic - jak se říká - „žádné zprávy, již dobré zprávy!“

A našli mě. Polyp! Jak jsem se bál... znovu. Šel jsem na kliniku. Grymza byla opět mým lékařem, takže jsem k ní nešel, ale šel k další, kterou jsem si vybral náhodně. Mladý lékař během ultrazvukového vyšetření řekl, že polyp není viditelný a to je dobré - znamená to pouze na konci cervikálního kanálu a nešel do děložního čípku. Proto tedy sestra na pohotovosti nenašla polyp na ultrazvuku. Na ultrazvukovém vyšetření to prostě není vidět, pokud není v děložním čípku.!

Analýzy, jak jsem již psal, byly přímé MNOHO! Souhlasil jsem s operací, jako naposledy - ve čtvrtek, abych se v pátek-sobotu-neděli uzdravil a šel do práce. Když jsem se na operaci domluvil, řekli mi, že teď je to „jednodenní operace“, zmizí to a pokud je do 4 hodin vše v pořádku, pustili mě domů. Nekrmí, vezmu si jídlo a vodu. To bylo se mnou v pořádku - domy a zdi pomáhají.

V den operace mě odvezli v 11 hodin (díky bohu - abych celý den nehladověl), obvazovali mi také nohy elastickými obvazy (zbyly z předchozí operace), podali mi uklidňující injekci, ultrazvuk a poslali mě do předoperační místnosti. Vzali mě pryč ne první. Když to položili, podíval jsem se na čtvercovou lampu na stropě, pak se všechno změnilo na marshmallow, viskózní, já, sedící na křesle, plaval do jiného patra, zableskla myšlenka - nifiga, na jaký lék přišel, židle se vznáší sama. Stále něco přemýšlím, pak moje nohy klesnou a já už ne sedím, ale ležím rovně.

Jak si dokážete představit, byla to anestézie. Pak mi začali volat a ptát se na mé jméno - to byl jeden z prvních pacientů, už všechny probudila. Z anestézie jsem se rychle zlepšil, zdá se mi to mnohem rychlejší než minule. Přivedli mě na oddělení. Když mě přeložili na postel, nebyla tam žádná krev. Byl jsem překvapen. Dal jsem si podložku a led na břicho. Když jsem se po 20 minutách rozhodl vstát - na podložce byl jen jejichor.

O hodinu později jsem už jedl salát, který jsem si přinesl s sebou. Doktor přišel, podíval se na podložku a řekl, že mohu jít domů. Řekla také, že tentokrát to bylo odstraněno laserem a okamžitě vypáleno a nebylo seškrábáno, takže by se nemělo opakovat a kvůli tomu by mělo být málo krve. Opravdu v to doufám. Předepsal jsem vypít 2 tablety Ascorutinu 3x denně, aby se rána hojila rychleji. Za 14 hodin (2 hodiny po operaci) jsem už byl na cestě k odhlášení.

Domů jsem už požádal, aby mě vzal do auta mého MCH, tk. pamatoval tuto cestu z první operace).

Analýzy také ukázaly, že je vše v pořádku.

Co se stalo potom.

Doma po druhé operaci jejichor chodil 10 dní. Poté, soudě podle příznaků, CD šlo, pokračovalo 7 dní. A šestý den jsem už předpokládal, že skončí, ale šestý večer to připadalo jako skok! Moje krev nevychází z celého cyklu, jako tomu bylo za pár hodin, a to ani se sraženinami. Bylo to v neděli, druhý den jsem šel do práce, byl jsem modrý, koupil jsem si šťávu z granátového jablka a vypil ji. Celý týden jsem doufal, že se krvácení zastaví, neudělal jsem nic.

Na konci týdne se krev nezastavila, i když toho nebylo moc. Byl jsem operován s přítelem svého kolegy, který mi poradil, abych to udělal. V pátek jsem ji tedy požádal, aby zavolala doktora a zeptala se, co mám dělat. Zavolala doktora. Nadávala mi, že tento týden nepřijdu, řekla mi, abych vypil Transekam, a pokud to nepřestane přes víkend, do její nemocnice.

Mimochodem, transekam není levný - 500 rublů na balení po 30 tabletách. Jedná se o hemostatické pilulky.

V pondělí mě lékař vyšetřil a řekl, že tato rána se nehojí. Kromě Transecamu a Ascorutinu předepsala pít metronidozol, doxycyklin a kopřivu ve sklenicích.

Pro darování se krev zastavila.

Důvody pro to? Analyzoval jsem a pamatoval jsem si, že 4. den na CD jsem měl těžkou práci (došlo k přeskupení, styděl jsem se odmítnout). Také jsem si vzpomněl, že jsem v autě celou dobu ohříval sedadlo - byl právě podzim, bylo velmi chladno.

Závěry ze všeho.

Příčiny polypu stále nejsou známy, na operaci se mnou chodily ženy různého věku, byla tam také stará babička.

Po operaci vám dají poznámku nebo slovně řeknou, že po dobu 2 týdnů nemůžete mít sex, nosit těžké věci, mít horkou koupel, nosit tampony.

Ber to prosím doslovně. Koneckonců, moje rána se nehojí kvůli takovým zdánlivě maličkostem v životě.

Mimochodem, existují levnější tablety jako Transecam - to je Dicinon (účinná látka je ethamsylát).

Další otázka pro lékaře - stále jsem nechápal, jestli je v druhém případě anestezie normální? Nemohl jsem se během operace probudit, protože jsem cítil umístění mých rukou a nohou ve vesmíru, byly tam myšlenky a hlavně si to všechno pamatuji. Pokud jde o mě, je to mnohem lepší než poprvé - zavřel jsem oči a otevřel je, všechno je připraveno. Možná je někdo, kdo tomu rozumí, odpoví mi?

Py.Sy. pokud je hodně „vody“, řekněte mi - dám recenzi.

16.11.18. Přesně šest měsíců po druhé operaci jsem otěhotněla. Moje dcera se narodila. Následné kontroly u lékařů byly dobré. Nezapomeňte tedy odstranit polypy a buďte zdraví.

Výtok po hysteroskopii

Hysteroskopie se často používá v oblasti gynekologie. Během procedury je zařízení vloženo do dělohy. Hysteroskop je vybaven kamerou a osvětlením, které umožňuje pořídit snímek a zobrazit jej na monitoru. To je nezbytné pro vyšetření vnitřku orgánů a před chirurgickým zákrokem. Po zákroku se může objevit malý krátkodobý výtok, z nichž některé jsou normální. Některé jsou však varovnými signály a mohou naznačovat vážné komplikace nebo nemoci..

Normální výboj

Po hysteroskopii se obvykle objeví řídký výtok z ichoru a hlenu. Jejich vlastnosti a vzhled závisí na typu vyšetření, srážení krve, existujících onemocněních a schopnosti regenerace tkání. Pokud je vyšetřena pouze děloha, je po proceduře malý výtok. Obvykle jsou vodnaté a potřísněné krví. Když se z endometria odebere výtěr nebo škrábání, mohou se objevit rozmazané frakce.

Funkce hysteroskopie je schopnost odstranit malé novotvary. Stejně jako u jiných chirurgických zákroků je vždy doprovázeno poškozením tkání a krvácením. S hysteroskopií - malá.

Pokud jsou během postupu odstraněny polypy, různé novotvary, fibroidy, pak je to doprovázeno jasně červeným výbojem. To se týká normy, protože po poškození tkáně cévy nějakou dobu krvácejí. Výtok po hysteroskopii je zpočátku velmi podobný menstruaci, ale po několika dnech zhnědne, což naznačuje uzdravení.

Když se objeví frakce, je několik situací normální.

Typ hysteroskopieCharakteristika výboje je normální
Odstranění polypůVýtok je krvavý nebo vodnatý s jejichor. Závisí to na vyříznuté lézi:

1. Pokud má polyp tenkou stopku, vychází téměř průhledný hlen, mírně zbarvený krví. Zmizí samo o sobě do 3 dnů.

2. Když je odstraněn silný polyp stopky, dochází k malému krvácení. Po několika dnech se přemění na vodnatý hlen nebo šmouhy.

3. Odstranění polypu se širokou základnou je doprovázeno uvolněním asi 50 ml krve v prvních třech dnech.

Neexistuje žádný důvod k poplachu, i když v prvních 24 hodinách po hysteroskopii dojde ke vzniku sraženiny. Krev se mohla jednoduše srážet, což se často stává po odstranění polypu.

ŠkrábáníPoté je výtok podobný menstruačnímu. Během kyretáže je poškozen celý vnitřní povrch dělohy a po zákroku je velká otevřená rána. Přirozeně je to doprovázeno krvácením a uvolňováním hlenu. Normálně tento proces trvá až pět dní, mnohem méně často - až deset. Během této doby se krvácení postupně zastaví a na konci se změní na hnědou mazaninu.

To také odkazuje na normu, když je malý výtok během celkové hysteroskopie. Pokud vůbec chybí, znamená to malý gynekologický problém. Například děložní křeče, když jeho obsah nevychází, ale hromadí se. Totéž se děje s atonií kvůli sraženinám blokujícím cervikální kanál. Pak se škrábání provede znovu.

Výboj jako odchylka od normy

Výtok po hysteroskopii, který může být alarmující a může odkazovat na odchylku od normy - obvykle komplikace po hysteroskopii. Povaha a doba trvání se mohou lišit. Abnormální výtok zahrnuje ty, které během rehabilitace nezmění barvu na hnědou a vytékající objem přesahuje 50 ml. Je špatné, pokud je hygienická vložka namočená za méně než pár hodin a krev je červená. Krvácení po dobu delší než 10 dní se stává příčinou poplachu..

Může dojít ke krvácení po hysteroskopii v důsledku prasknutí stěny dělohy (například její poškození během čištění), zánětlivých procesů, nádoru.

Hnisavý

Pokud je výtok sliznatý a páchnoucí, bělavý, nazelenalý nebo nažloutlý, znamená to přítomnost hnisu. Struktura výběru může být odlišná, ale není transparentní. Hnis je vždy zamračený. Obvykle takový výtok naznačuje infekci, která je často komplikována neplodností, zánětem pobřišnice nebo sepsí. Proto je pacient v přítomnosti hnisavého výtoku okamžitě umístěn do nemocnice.

Krev

Pokud krvácení trvá déle než 10 dní, znamená to problémy s obnovením endometria. Důvodem může být špatná srážlivost krve (žádné sraženiny), hluboké rány na sliznici. Když je děloha perforována, krvácení se dlouho nezastaví. Je bohatý, sražený, se současným uvolňováním čiré kapaliny. Pokud se připojí infekce, objeví se ve výtoku zelené a žluté inkluze, což je nepříjemný zápach.

Žlutá

Pokud žlutá látka vytéká z dělohy, může to být normální i patologické. Pokud jsou pruhy této barvy viditelné první den po hysteroskopii a neexistují žádné další alarmující příznaky, je to přirozený proces. Ale když výtok voní nechutně, hojně, dlouhodobě, se zelenými nebo černými pruhy, může to znamenat hnisání. Současně se teplota dodatečně zvyšuje, zvyšuje se bolest v břiše..

Tmavě hnědá nebo černá

Hnědý výtok po hysteroskopii je normální. Pokud jsou však velmi tmavé nebo mají černé inkluze, může to znamenat zesílení krve. Není to nebezpečné, ale může to způsobit zablokování cervikálního kanálu. Krev pak nemůže opustit dělohu a bude se v ní hromadit. Je důležité věnovat pozornost době takového vypouštění..

Výtok během rehabilitačního období

Po zákroku je rehabilitační období ve srovnání s otevřenou operací krátké. Aby se předešlo nepříjemnému výtoku a krvácení po hysteroskopii, měla by žena zůstat první dny po zákroku klidná a dočasně se zdržet pohlavního styku. Zvláštní pozornost je věnována osobní hygieně. Nemůžete zvedat závaží, vyčerpávat se velkou fyzickou námahou. Tato pravidla jsou povinná po odstranění synechií, polypů, novotvarů, myomů. Další doporučení lékařů po hysteroskopii:

 1. Nepoužívejte tampony, pokud jsou výtoky. Jinak můžete infikovat.
 2. Po hysteroskopii po dobu tří týdnů nemůžete jít do lázní, sauny, koupat se nebo plavat. Pokud se voda dostane do genitálií, může vyvolat zánět..
 3. Alkoholické nápoje jsou zakázány, a to i v malém množství. Alkohol ředí krev, rozšiřuje cévy a vyvolává krvácení.
 4. Neužívejte aspirin a jiné léky, které lékař nepředepsal.

Doba výtoku po hysteroskopii je jiná. V průměru pár dní. Hojení sliznice závisí na stupni poškození a způsobu operace. Pokud se jedná pouze o diagnostický postup, pak výtok netrvá déle než tři dny. Když je odstraněn malý polyp, krvácení se zastaví ve stejném intervalu, ale možná pátý den. Po odstranění fibroidů nebo kyretáže bude obnovení endometria trvat až 10 dní.

Pokud je výtok normální, pak stačí dodržovat doporučení pro rehabilitaci. Je však naléhavá potřeba navštívit lékaře, pokud je výtok jasný šarlatový s tmavými sraženinami. Takové krvácení je plné silného snížení objemu krve v těle a jeho nedostatek způsobuje prudký pokles krevního tlaku a kómy..

Někdy nejsou komplikace po hysteroskopii tak zjevné. Může se objevit celková slabost, dlouhodobá bolest v břiše (zejména níže), horečka a pocení, sucho v ústech. Pokud doplňují výtok, jsou to již příznaky zánětlivého procesu v těle a je nutná urgentní léčba (někdy hospitalizace).

Hysteroskopie se týká diagnostických a terapeutických postupů. Poté se téměř vždy objeví malý výboj. Jsou však normální a nezpůsobují poplach. Musíte se obávat pouze v případě silného nebo dlouhodobého krvácení, vzhledu shnilého zápachu, neobvyklé barvy výtoku. Takové komplikace jsou však extrémně vzácné. V průměru výtok zmizí za 3-5 dní.

Co může být výtok po hysteroskopii - jaká je norma a co je patologie

Hysteroskopie je nízko traumatizující metoda pro diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění. I průzkumový zásah, nemluvě o lékařských manipulacích, vyvolává vylučování hlenu a malého množství krvavých žil z pohlavního ústrojí.

Jen málo žen ví, jaký by měl být výtok po hysteroskopii normální. Informace o délce trvání rozmazání a jeho povaze by měla být, kolik krve by mělo po zákroku vytéct, pomůže pacientům kontrolovat stav a v případě komplikací se poradit s lékařem včas.

Jaký výtok by měl být po hysteroskopii a je považován za normu

U většiny žen vypadá po hysteroskopii výtok jako skromná mazanice, která se skládá z částic hlenu a ichoru. Vzhled a charakteristiky takového jevu se však liší podle toho, jaký typ postupu byl použit. Roli mohou hrát také zvláštnosti ženského těla: vzhled a povaha mazanice po hysteroskopii se mohou lišit v závislosti na stupni srážení krve, schopnosti regenerace a existujících chorobách.

Odborníci tvrdí, že po diagnostické hysteroskopii, během níž se provádí pouze vyšetření děložní dutiny, je objem jejichoru malý. Nejčastěji se jedná o narůžovělý, mírně vodnatý výtok s pruhy krve. Podobné frakce skvrn se také uvolňují během diagnostického postupu s odebráním nátěru nebo škrábáním z povrchu endometria.

Hojnější a pestrobarevná lochie je spojena s hysteroresektoskopií, po které po odstranění fibroidů, polypů nebo jiných novotvarů zůstává rána na endometriu. Výskyt této povahy je považován za normální důsledek chirurgické hysteroskopie. Během terapeutické manipulace, kterou je resektoskopie nebo diagnostická RFV děložní dutiny, může krvácet mnoho malých cév endometria. Současně existuje výtok, který je velmi podobný běžné menstruaci. Po několika dnech zhnědnou, což naznačuje normální hojení..

Důležité! Mírný křeč a bolest v tahu, které doprovázejí krvácení, se považují za normální, pokud k nim dojde v prvních 1-3 dnech po hysteroskopii.

Po odstranění polypu endometria

Výtok během hysteroskopie endometriálního polypu může být vodnatý s příměsí ichoru a krvavý. Jejich vlastnosti budou záviset na tom, který polyp byl odstraněn:

 • odstranění malých novotvarů na tenké noze způsobí uvolnění průhledného nebo mírně zbarveného hlenu během 1-3 dnů:
 • excize velkých polypů na noze vyvolává krátkodobé hubené krvácení s následným přechodem mazu na vodnatý hlen;
 • po hysteroresektoskopii polypu na široké základně, bez ohledu na jeho velikost, se pacientovi během prvních 1-3 dnů uvolní asi 50 ml krve.

Gynekologové věnují pozornost: pokud první den spolu s slizničními lochiemi vyšla sraženina z genitálního traktu, není důvod k poplachu. Odstranění polypu je téměř vždy doprovázeno uvolňováním krve, která se může srážet v dutině orgánu a poté přirozeně vyjít.

Po škrábání

Výtok po hysteroskopii s kyretáží se obvykle podobá normální menstruaci. Pacienti v prvních dnech mohou pociťovat bolesti břicha a dolní části zad. Obecně je to normální, protože v důsledku škrábání je téměř celý vnitřní povrch dělohy otevřená rána, která může bolet..

Uvolňování krve a hlenu obvykle pokračuje, dokud se sekrece po seškrábnutí neobnoví. Obvykle to trvá asi 3–5 dní. Ve vzácných případech trvá endometriální krvácení až 10 dní. Intenzita krvácení v průběhu času klesá a mění se v hnědou mazaninu.

Pokud nedochází k výboji nebo je velmi málo

Malé množství výboje je v postupu průzkumu považováno za normální. Pokud nedochází k žádnému výtoku, zejména po odstranění novotvarů, může to znamenat hematometr. Tento gynekologický problém vzniká z křečí děložního čípku, v důsledku čehož nemůže obsah orgánu uniknout a hromadit se v jeho dutině. Podobné příznaky jsou způsobeny atonií dělohy, při které není vytlačována krev a tvoří sraženiny, které blokují cervikální kanál. Problém vyřeší opakované čištění..

Co lze považovat za odchylku od normy

Po hysteroskopii se mohou objevit infekční nebo neinfekční komplikace, které mohou ovlivnit povahu výtoku a jeho trvání. Jakákoli odchylka od dříve popsaných jevů se však považuje za normální, pokud barva výtoku v průběhu času zhnědne a celkový objem krve během období zotavení nepřekročí 50 ml..

Pokud má pacient hojný výtok s vysokým obsahem šarlatové krve a sraženiny, které namočí hygienickou vložku za méně než 2 hodiny, je to důvod k poplachu. Stojí za to kontaktovat lékaře, i když krvácení stoupá po dobu 10 dnů..

Důležité! Na recepci musíte informovat gynekologa, jak dlouho příznaky trvají, jaké alarmující příznaky jsou přítomny kromě krvácení.

Krvavé problémy

Pokud je krev po hysteroskopii pozorována déle než 10 dní, může to znamenat problémy s regenerací endometria. Může existovat několik důvodů, proč krvácení trvá tak dlouho:

 • problémy s srážením - lochie vůbec neobsahuje sraženiny, šarlatová krev pochází z genitálního traktu;
 • hluboké rány na endometriu nebo perforaci dělohy - v tomto případě krev po hysteroskopii po dlouhou dobu, někdy hojně a se sraženinami, s krví vychází čirá tekutina, v břiše je cítit neustálou bolest;
 • přístup infekce - v krvavém výtoku jsou pozorovány žluté nebo nazelenalé inkluze, je cítit nepříjemný zápach.

Každá z uvedených komplikací vyžaduje komplexní terapii, proto neodkládejte návštěvu gynekologa.

Hnisavý výtok

Přítomnost hnisu je indikována hojným výtokem sliznic s nepříjemným zápachem. Jejich barva může být bělavá, nazelenalá nebo žlutá. Struktura je různorodá, ale spojuje je nedostatek transparentnosti - hnis, bez ohledu na původ, je vždy zamračený. Hnisavý výtok je zpravidla známkou infekce, která, pokud není léčena, může být komplikována sepsí, peritonitidou a neplodností. Proto je jeho vzhled při špinění výtoku přímou indikací pro hospitalizaci v gynekologické nemocnici..

Hnědá nebo černá

Hnědý výtok není známkou patologie. Tento jev naopak svědčí o hojení endometria. Pokud se však rozmazává hnědými, ale na hygienické vložce jsou viditelné také černé inkluze, je důvod k poplachu.

Gynekologové tvrdí, že černé nebo hnědé hmoty mohou naznačovat nadměrnou hustotu krve. Tento jev sám o sobě není nebezpečný, ale v určitých situacích může vést k zablokování cervikálního kanálu a neúplnému výstupu krve z děložní dutiny. Abyste včas rozpoznali patologii, měli byste věnovat pozornost tomu, jak dlouho tmavé šmouhy trvají..

Žlutá barva

Vzhled žlutého výtoku po hysteroskopii lze interpretovat jako normu nebo patologii. Pokud jsou v jejichoru první den po zákroku malé nažloutlé pruhy a nejsou zde žádné další alarmující příznaky, jedná se o normu. Pokud má žlutý výtok nepříjemný zápach, bohatý, obsahuje pruhy tmavší barvy (až zelené), znamená to hnisání. To může být podpořeno zvýšením tělesné teploty a zvýšením bolesti břicha..

Období zotavení

Dokud má žena po hysteroskopii výtok, rehabilitační období pokračuje. V tuto chvíli je velmi vhodné dodržovat důkladnou hygienu, sledovat sexuální odpočinek, pokud je to nutné, užívat léky předepsané lékařem a zdržet se zvedání závaží a sportu. Je obzvláště důležité dodržovat tato pravidla po operaci endometria dělohy: odstranění polypu, myomů nebo excize synechie.

Jak dlouho trvá výtok po hysteroskopii

Trvání krvácení je obvykle několik dní. Doba hojení endometria závisí na metodě, kterou byla provedena hysteroskopie dělohy:

 • během postupu průzkumu uvolňování hlenu a ichoru netrvá déle než 3 dny;
 • když je odstraněn malý polyp, krvácení se zastaví třetí den, maximálně pátý;
 • když kyretáž nebo odstranění fibroidů krvácí po dobu 10 dnů, ale ne déle.

Aby žena nezmeškala alarmující příznaky, měla by pečlivě sledovat a počítat, kolik dní krev trvala a zda existuje tendence snižovat objem vypouštění.

Kdy navštívit lékaře

Není tolik příznaků, kdy je krvácení po provedení hysteroskopie známkou patologií. Nejprve jde o případy, kdy je pozorován hojný výboj světlé šarlatové barvy se sraženinami. Výsledkem závažného krvácení může být prudké snížení objemu krve a v důsledku toho kritické snížení krevního tlaku, po kterém pacient upadne do kómatu.

V některých případech se patologie neprojevuje tak jasně. Vývoj komplikací může být indikován:

 • prodloužené přetrvávání bolesti břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • obecná slabost;
 • sucho v ústech, nadměrné pocení.

Tyto příznaky se objevují během zánětu, vnitřního krvácení, infekce dělohy. Všechny možné komplikace vyžadují urgentní léčbu, takže pokud se objeví, neměli byste odkládat návštěvu gynekologa nebo zavolat sanitku.

Doporučení gynekologů

Aby se snížilo riziko negativních důsledků po provedení hysteroskopie, má gynekologie pro pacientky řadu doporučení:

 1. I když je krvavý výtok, neměli byste používat tampony. Mohou se stát zdrojem infekce.
 2. Nekoupejte se dva týdny po proceduře. Voda se může dostat do genitálního traktu a vést k zánětu.
 3. Horká sprcha, příliš teplá koupel, koupel a sauna jsou po dobu 2-3 týdnů zakázány. Zahřátí těla může způsobit krvácení.
 4. Alkohol by se neměl konzumovat ani v malém množství. Ředí krev a rozšiřuje cévy, což může mít za následek silné krvácení.
 5. Dva týdny nezvedejte předměty těžší než 3 kg. Fyzická námaha může způsobit krvácení.
 6. Neužívejte aspirin a jiné léky, které ředí krev, dokud se krvácení zcela nezastaví.
 7. Sdělte odborníkovi jakékoli příznaky, které se vám nezdají normální. Lepší je hrát na jistotu, než nechat ujít okamžik.

Při dodržování těchto doporučení se krvácení po diagnostické nebo terapeutické hysteroskopii včas zastaví. Abyste se ujistili, že vše proběhlo v pořádku, navštivte lékaře po dvou týdnech.

Poměrně málo žen si stěžuje gynekologům na silnou menstruaci a bolesti během kritických dnů. Lékaři doporučují těmto pacientům užívat Ascorutin k menstruaci.