Kombinace adenomyózy a těhotenství: je to možné?

Reprodukční funkce ženy závisí na mnoha faktorech. Těhotenství může být skličujícím úkolem, pokud je narušena produkce hormonu v těle. V současnosti se poměrně často endokrinní patologie projevuje ve formě vnitřní (děložní) endometriózy - adenomyózy.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je patologie, při které vnitřní vrstva dělohy vyrůstá mimo ni. Ve svalové vrstvě orgánu se začínají vytvářet oblasti sliznice, které pod vlivem pohlavních hormonů procházejí cyklickými změnami. Výsledkem je, že krvácející ložiska endometria rostou ve stěně dělohy a vyvíjí se chronický zánětlivý proces..

Ohniska takového chronického zánětu ovlivňují funkci dělohy jako orgánu určeného k přepravě dítěte. Svalová vrstva může projít významnými změnami: ztenčení, dystrofická restrukturalizace, která vede k porušení kontraktilní funkce orgánu. Pokud dojde k těhotenství s onemocněním, existuje vysoká pravděpodobnost hrozby jeho ukončení.

Adenomyóza je poměrně častá u žen s diagnostikovanou neplodností. Toto onemocnění je indikátorem hormonálního narušení v těle ženy. Toto selhání vede k neplodnosti a problémům s porodem dítěte..

Patologické video

Důvody pro rozvoj nemoci

Důvody pro atypické umístění sliznic dosud nejsou jisté. Je však dobře známo, že pacienti s adenomyózou mají imunitní a hormonální poruchy..

Předpoklady pro rozvoj patologie jsou následující faktory:

 • genetická predispozice;
 • historie komplikované práce;
 • potrat nebo kyretáž dělohy z jiných důvodů. V těchto případech je možné čistě mechanické zavedení úseků sliznice dělohy do svalové vrstvy;
 • dlouhodobé nošení nitroděložních tělísek;
 • obezita nebo jiná hormonální a metabolická onemocnění;
 • nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv;
 • stres a špatná výživa, které zhoršují hormonální poruchy.

Rizikovou skupinu tvoří ženy s hormonálními a metabolickými poruchami, jejichž příbuzní trpěli podobným onemocněním.

Projevy patologie u těhotných žen

Před nástupem oplodnění se adenomyóza projevuje bolestí během menstruace, silnou menstruací a špinením v intervalu mezi nimi, které lze zaměnit za známky zánětu. S nástupem těhotenství však tělo prochází silnými hormonálními změnami.

Sliznice dělohy dočasně přestává podléhat cyklickým změnám - onemocnění ustupuje. Vzhledem k tomu, že během těhotenství nejsou v tloušťce dělohy žádné krvácející ohniska, jsou jakoby v konzervované formě, pak během těhotenství s adenomyózou nezjistí specifické projevy..

Jediná skupina příznaků patologie může souviset s nedostatečnou užitečností svalové vrstvy dělohy a nedostatkem progesteronu..

Kombinace těchto faktorů určuje příznaky hrozícího potratu:

 • bolest v podbřišku, horší večer nebo po cvičení;
 • zvýšený tón dělohy se stává "tvrdou" na dotek;
 • patologický výtok z genitálního traktu (krvavý nátěr nebo tekutá průhledná voda).

Kompatibilita adenomyózy a těhotenství

Pro ženu s adenomyózou je docela těžké otěhotnět. Podle statistik až 80% pacientů s tímto onemocněním nemůže dlouho otěhotnět. Nemožnost oplodnění a následné implantace embrya, jako je adenomyóza, je spojena s hormonální nerovnováhou.

Pokud došlo k oplodnění, je pacientka pod pečlivým dohledem porodníků kvůli vysokému riziku ukončení těhotenství. Zvýšené riziko přetrvává, dokud se nevytvoří placenta, hlavní zdroj hormonů během těhotenství. Proto v raných fázích (v prvním trimestru) jsou pacientům s adenomyózou předepsána hormonální léčba (například lék Duphaston).

Po 14 týdnech klesá riziko, že těhotenství může zmrznout. Žena je však pozorována, protože stěny dělohy, postižené adenomyózou, ztrácejí svoji pružnost. S růstem plodu může být postupné protahování stěn dělohy doprovázeno bolestmi v dolní části břicha.

Dalším znakem těhotenství s adenomyózou jsou adheze a uzliny v děložní dutině (s nodulární adenomyózou). Při výrazném adhezivním procesu může rostoucí plod pociťovat potíže a zaujmout nucenou polohu.

Difúzní forma patologie je charakterizována víceméně jednotnými změnami ve stěně dělohy. S výraznými dystrofickými změnami ve stěně dělohy během těhotenství se často vyvíjí fetoplacentární nedostatečnost, která vede k hypoxii plodu, zpoždění fyzického a duševního vývoje.

Ohnisková forma patologie je nebezpečná, když je placenta připojena v oblasti postižené oblasti. To je plné vývoje jedné z nejtěžších patologií těhotenství - odtržení placenty..

Diagnostika

Diagnóza adenomyózy u těhotné ženy je založena na:

 1. Hlasování. Pacientka si obvykle stěžuje na bolestivá a dlouhotrvající období před těhotenstvím. A také na špinění hnědohnědého výtoku několik dní před nástupem menstruace a do dvou až čtyř dnů po cyklickém krvácení.
 2. Inspekce. Během vaginálního vyšetření je děloha stanovena větší, než by měla být v této fázi těhotenství. S ohniskovou formou lze určit tuberositu. Palpace dělohy je často bolestivá nebo přinejmenším nepříjemná.
 3. Ultrazvukové vyšetření. Je stanoven nesoulad mezi velikostí dělohy a délkou těhotenství, zvýšenou echogenicitou nebo vzácností svalové tkáně v místech lokalizace lézí..

Další vyšetření - magnetická rezonance, rentgen, hysteroskopie - se během těhotenství nepoužívají kvůli možným negativním důsledkům pro plod.

Léčba

Terapie adenomyózy během těhotenství je zaměřena na řešení následujících problémů:

 1. Inhibice proliferace ložisek sliznice ve svalu dělohy. K tomu se používají androgeny nebo progestogeny. Léky a dávky vybírá ošetřující lékař.
 2. Odstranění hrozby ukončení těhotenství. K tomu je určen kurz:
  • antispazmodika (No-shpy, Papaverina atd.);
  • sedativa;
  • znamená, že zlepšují metabolické procesy (například glycin).

Kromě těchto opatření se nepoužívají další metody léčby adenomyózy během těhotenství, protože:

 1. Užívání jakýchkoli léků nebo postupů během tohoto období zvyšuje riziko negativních účinků na plod. Nejdříve ze všeho funguje hlavní pravidlo medicíny - „neubližujte“. Léčba onemocnění může být odložena až do období po porodu.
 2. Do popředí se dostává hrozba ukončení těhotenství, vyvíjí se u významné části pacientek s touto diagnózou. Proto je léková terapie zaměřena právě na odstranění tohoto problému..

V některých případech se po porodu může změnit hormonální rovnováha a ložiska adenomyózy se postupně začnou zmenšovat. Pokud se tak nestane, je pacientovi předepsána konzervativní nebo chirurgická léčba po narození dítěte..

Poporodní terapie

Konzervativní léčba adenomyózy mimo těhotenství zahrnuje:

 • hormony, které napodobují stav menopauzy. Průběh léčby je od čtyř měsíců do roku;
 • nesteroidní protizánětlivé léky se syndromem silné bolesti;
 • odvary a bylinné infuze, jakož i další metody tradiční medicíny. Ošetřující lékař může předepsat bylinky jak formou sprchování, tak požitím..

Během bylinné terapie se zpravidla hormony neužívají.

Infuze pomohou snížit krvácení z tkání a zmírnit zánět v myometriu:

 1. Pastýřská taška. Lžička suché byliny se nalije do sklenice vroucí vody, vyluhuje se hodinu a užívá se v lžíci čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem.
 2. Kopřivy Nalijte dvě polévkové lžíce suché nebo čerstvé bylinky jednou sklenicí vroucí vody a nechte působit 40 minut. Celé množství přípravku musí být rozděleno do několika dávek a spotřebováno za jeden den..
 3. Jitrocel listy. Lžíce suchých nebo čerstvých bylin se nalije se sklenicí vroucí vody a trvá dvě hodiny. Výsledná infuze je rozdělena na čtyři části, první by měla být konzumována na prázdný žaludek, zbytek lze užívat po jídle, rovnoměrně po celý den.

Kromě bylinné léčby lze zánět děložního svalu zmírnit:

 1. Hirudoterapie. Pijavice jsou umístěny na podbřišku pod lékařským dohledem. Speciální enzymy, které tato zvířata obsahují, mají silné protizánětlivé a regenerační vlastnosti.
 2. Modré hliněné zábaly. Aplikace jílu na oblast rozkroku zlepšuje krevní oběh v malé pánvi a v kombinaci s dalšími způsoby léčby urychluje regeneraci myometria.

Intrauterinní zařízení obsahující progestogeny má dobrou účinnost. Nosení cívky snižuje ztrátu krve během menstruace a zmírňuje bolest.

Pokud konzervativní terapie nevedla k požadovanému účinku, nastaly komplikace, pak se uchýlily k chirurgické léčbě adenomyózy.

Indikace pro operaci jsou:

 1. Těžké děložní krvácení.
 2. Kombinace adenomyózy a velkých fibroidů.
 3. Kombinace adenomyózy s atypickými změnami v endometriu nebo epitelu cervikálního kanálu.

Prevence

Je těžké se před touto nemocí úplně ochránit. Ženy, které mají hormonální a metabolické poruchy, musí pečlivě sledovat stav vnitřních pohlavních orgánů a dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Minimálně dvakrát ročně navštivte gynekologa a podrobte se ultrazvuku pánevních orgánů.
 2. Pokud se vyskytnou problémy s menstruací - stávají se bolestivými, hojnými, rozmazaný výtok se objevil několik dní před menstruací - je lepší neodkládat návštěvu gynekologa.
 3. Stanovte správný denní režim a vyváženou výživu, zbavte se nadváhy.
 4. Přehodnoťte postoj k nervovému přetížení.
 5. Nenechte se nadměrně emočně unavit, pravidelně absolvujte kurzy relaxační masáže a fyzioterapeutické procedury zaměřené na posílení nervového systému.

Recenze žen, které onemocněly

Také se podělím o své zkušenosti. Ve věku 25 let jí byla diagnostikována adenomyóza 2.– 3. stupně. Lékaři nepředpovídali nic dobrého. Ale po téměř roce a půl jsem stále otěhotněla. Těhotenství nebylo snadné, neustále byla na údržbě, ale porodila dobrého a zdravého chlapce. Mohu tvrdit, že adenomyóza (bez ohledu na stupeň) je nebezpečná, protože roste tam, kde se můžete „chytit“. A jak mi řekli lékaři, je zcela nemožné to vyléčit.

Sophia

http://pregnant-club.ru/comment/reply/394/4385

Mám také adenomyózu. Otehotněla jsem sama, ale v období 5 měsíců se voda předčasně rozbila a já jsem ztratil své dítě. Teď piju Janine a znovu chci opravdu otěhotnět.

Jyldyz

http://bezboleznej.ru/adenomioz

Adenomyóza se nemusí nijak projevovat. Ohniska atypického umístění sliznice dělohy mohou snadno existovat až do menopauzy a poté podstoupit přirozenou regresi. Pokud se však příznaky onemocnění objeví v reprodukčním věku a podle plánu - těhotenství a porodu, musí být patologie pečlivě ošetřena, aby se zabránilo následným problémům.

Těhotenství s adenomyózou - je to skutečné?

Mnoho gynekologických patologií a nemocí může způsobit poruchy reprodukce. V tomto ohledu se pacientky center pro plánování rodiny a různých klinik zabývajících se problémy s neplodností často zajímají, zda je skutečně možné otěhotnět s adenomyózou dělohy a co mohou po léčbě očekávat.

Adenomyóza - vlastnosti patologie a příčiny

Obecně se uznává, že těhotenství a jakékoli strukturální změny v děloze se vzájemně vylučují. Některé ženy však dokážou otěhotnět a přivést dítě i s adenomyózou.

Mohou to být jak drobné ohniskové změny, tak i difúzní, které překračují hranice jednoho orgánu a ovlivňují nejen dělohu, ale i další orgány malé pánve.

Příčiny adenomyózy jsou různé, proto existuje několik teorií jejího vývoje, z nichž nejbližší realitě jsou následující:

 • indukce - vysvětluje vznik endometrioidních ložisek vlivem spouštěcích faktorů a nepříznivých podmínek;
 • implantace - předpokládá se, že propouštění krve během menstruačních nebo invazivních zákroků vejcovodem z dělohy do břišní dutiny může vyvolat proliferaci epiteliálních buněk děložní sliznice v sousedních orgánech;
 • metaplazie coelomického epitelu - vyskytuje se v případě neúplné regrese zbytků embryonálních tkání, které se podílely na založení a tvorbě orgánů.

Kromě těchto tří existují i ​​jiné teorie, ale nemají spolehlivou důkazní základnu..

Mezi spouštěcí faktory a rizika rozvoje endometrioidních změn patří:

 • genetická predispozice;
 • urogenitální infekce a pohlavní choroby;
 • hormonální nerovnováha;
 • trauma pánevních orgánů, zejména dělohy;
 • nitroděložní manipulace a chirurgické zákroky.

Zpravidla neexistují žádné charakteristické příznaky naznačující toto onemocnění a ve většině případů se adenomyóza stává diagnostickým nálezem.

Přesto je možné předpokládat přítomnost gynekologické patologie, pokud se žena obává bolestivých období, silného krvácení, vzhledu hnědého nebo krvavého výtoku několik dní po menstruaci a tmavého "mazu" uprostřed cyklu.

Před otěhotněním by žena s diagnostikovanou adenomyózou měla podstoupit nejen úplné vyšetření, ale také vhodnou léčbu, která může dát šanci stát se matkou.

Proč adenomyóza interferuje s otěhotněním?

Hormonální změny však mohou ovlivnit proces zrání a ovulace folikulů, často zcela nepříznivým způsobem..

Ano, je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy, ale bohužel kvůli organickým změnám ve svalové vrstvě není vždy možné zachovat plod.

Obzvláště nepříjemným prognostickým znakem je kombinace vnitřní endometriózy s jinými, hormonálně závislými patologiemi, například s ovariálními cystami a adnexitidou. V tomto případě se neplodnost může stát nevratnou..

Pokud adenomyóza zachycuje nejen svalovou vrstvu dělohy, ale také její přídavky, jsou metabolické procesy těla, v závislosti na pohlavních hormonech, narušeny natolik, že ovlivňují nejen ovulaci, což vede k anovulačním cyklům, čímž se stává příčinou neplodnosti.

V případě několika endometrioidních ložisek, která neovlivňují hluboké vrstvy svalové tkáně, způsobují hormonální změny během těhotenství fyziologickou menopauzu, což má příznivý vliv na průběh onemocnění, protože rychlost růstu endometrioidních buněk klesá. Někdy se na pozadí těhotenství adenomyóza úplně regrese a zmizí.

Kdy je léčba nutná?

Protože v některých případech s adenomyózou je možné otěhotnět a otěhotnět, je logické předpokládat, že ne všechny projevy tohoto onemocnění vyžadují léčbu. Terapeutická taktika skutečně závisí na klinickém stadiu adenomyózy..

Kromě tří hlavních typů: nodulární, difuzní a difuzní-nodulární se rozlišují následující stupně nebo stadia genitální endometriózy, v závislosti na hloubce poškození tkáně:

 1. První stupeň - buňky endometria rostou do horních vrstev svalové tkáně dělohy a vytvářejí v ní deprese. Struktura myometria se nemění. V této fázi je možná regrese onemocnění vyvolaná hormony..
 2. Druhý stupeň - rostoucí buňky sliznice dosáhnou do středu myometria. Výsledkem je, že svalová vrstva zesiluje, je hrbolatá a ztrácí svoji pružnost. Ženy si začínají všímat problémů s těhotenstvím nebo koncepcí. Toto stádium onemocnění je však konzervativní, tj. léčba drogami.
 3. Třetí stupeň - myometrium je zcela ovlivněno, v důsledku čehož jsou stěny dělohy velmi deformovány a zesíleny. Problém nelze vyřešit bez chirurgické léčby.
 4. Čtvrtý stupeň - je ovlivněna nejen děloha, ale i další orgány malé pánve. V nejzávažnějších případech je nutné zcela odstranit dělohu s přívěsky.

Lékařská a konzervativní léčba je poměrně dlouhá - od dvou do tří měsíců do šesti měsíců nebo více. V tomto případě jsou předepsány hormonální léky, které vytvářejí umělou menopauzu, díky níž se růst buněk zpomaluje a nakonec se zastaví..

Rozsah chirurgického ošetření závisí na rozsahu léze. Chirurgickým zákrokem může být jak jemná - laparoskopická excize postižených oblastí, tak radikální - laparotomie s exstirpací dělohy s nebo bez přívěsků. V tomto případě pacient, bohužel, ztratí schopnost dítě nést..

Příprava na těhotenství s adenomyózou

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​je možné otěhotnět s adenomyózou, je mnohem obtížnější porodit dítě. Pacienti s prvním a druhým stupněm onemocnění po adekvátní medikamentózní léčbě mají skutečné šance na početí a normální těhotenství.

Díky neustálému rozvoji reprodukční medicíny mají ženy se závažnějšími endometriotickými lézemi, kterým byla diagnostikována neplodnost před 10–15 lety, šanci stát se matkami.

Lékaři často po chirurgickém odstranění postižených oblastí reprodukčních orgánů nabízejí oplodnění in vitro s následnou implantací embrya do dělohy nastávající matky..

Proto je v každém případě při přípravě na otěhotnění na pozadí adenomyózy nutné pečlivě vyšetřit a podstoupit hormonální terapii..

Kromě hormonů, vitamínových a minerálních komplexů se pro všeobecné posílení těla doporučují imunostimulanty, sedativa, vyvážená strava, mírná fyzická aktivita, terapeutické SPA procedury..

Adenomyóza a nošení dítěte

Nosení dítěte s adenomyózou dělohy je docela možné a existuje mnoho klinických důkazů. Jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že těhotenství s vnitřní endometriózou může být obtížnější než obvykle, existuje reálná hrozba spontánního potratu, předčasného porodu nebo odtržení placenty..

Proto žena, která dokázala otěhotnět s takovou diagnózou, a ještě více pacientka po
IVF, by měl pečlivě sledovat průběh těhotenství, být citlivý na všechny změny v těle a reagovat na ně a okamžitě o nich informovat ošetřujícího lékaře.

Pojďme to shrnout

Adenomyóza je patologie, která zpochybňuje možnost početí a nosení dítěte. Přesto s ním lze a měli bychom bojovat. V současné době má více než 60% párů, které čelí této diagnóze, šanci stát se rodiči..

Jediná věc, kterou by si žena trpící adenomyózou dělohy měla pamatovat, je, že je nezbytná neustálá pozornost ošetřujícího porodníka-gynekologa a odpovědný přístup k jejímu vlastnímu zdraví..

Je také třeba mít na paměti, že po přirozeném porodu se růst endometrioidní tkáně může snížit nebo dokonce zastavit a menstruační cyklus se zlepší, zatímco po potratu se riziko progrese patologie významně zvyšuje.

Poslouchejte své tělo, naučte se rozpoznávat příznaky, které vám dává, pravidelně navštěvujte svého gynekologa, nechte se vyšetřit a řiďte se doporučeními svého lékaře - to je klíč k úspěchu na cestě k požadovanému těhotenství.

Je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy

Diskutovatelným problémem pro gynekology - reproduktology je adenomyóza a těhotenství. Ve vědeckých kruzích se diskutuje o možnosti těhotenství s adenomyózou dělohy, zda může ovlivnit dobu těhotenství a další aspekty těhotenství, ale mechanismus neplodnosti u adenomyózy dosud nebyl zveřejněn.

Pochopení adenomyózy

Adenomyóza onemocnění má další názvy pro endometriózu děložního těla, vnitřní endometriózu, dochází v důsledku změn v endometriu (slizniční vrstvě dělohy) a myometriu. Endometrium roste a roste do svalových stěn dělohy (myometria). Stádia onemocnění závisí na hloubce klíčení do děložní dutiny a typu ložisek.

Onemocnění v počátečních fázích se nijak neprojevuje, ale v průběhu času si žena všimne rozmazaného výtoku po menstruaci a před ní, krvácení mezi obdobími, bolesti v oblasti pánve. Je možné, že první signál pro ženu bude problém s počatím dítěte..

Tomu ze všeho nejvíce podléhá

Na základě výsledků studií různých žen s adenomyózou bylo stanoveno, kdo je ohrožen:

 • Ženy, které podstoupily diagnostické nitroděložní manipulace - potraty, očistu a další.
 • Pokud byla ženská polovina rodiny náchylná na gynekologická onemocnění, babičky a matky trpěly benigními (myomy) nebo maligními nádory.
 • Pokud jste již dříve podstoupili operaci vaječníků, vejcovodů nebo žen trpěli zánětlivými onemocněními dělohy.
 • Zajímavé je, že ženy, které rodily, jsou ohroženy, problémy často vznikají při plánování sekundárního těhotenství.

Mohu otěhotnět s adenomyózou dělohy?

Existují důkazy, že v případě vnější endometriózy není rozdíl mezi primární nebo sekundární neplodností, v případě adenomyózy se 4krát častěji ženy obracejí k problémům při početí druhého dítěte, což pravděpodobně naznačuje, že se onemocnění vyvinulo po prvním těhotenství a porodu.

Ve studii se 150 pacienty s diagnózou vnitřní endometriózy byly získány následující údaje:

 • 66 žen s adenomyózou nemohlo otěhotnět a ve většině případů šlo o sekundární neplodnost, protože 101 žen již mělo jedno dítě.
 • 15 pacientů předčasně potratilo.
 • 21 těhotenství s adenomyózou skončilo předčasným porodem.

Není snadné odpovědět na otázku, proč je těžké otěhotnět s adenomyózou.

K neplodnosti dochází pod vlivem mnoha faktorů, což je obtížné zjistit..

Možné příčiny neplodnosti u adenomyózy jsou:

 • Vzhled adhezí v malé pánvi.
 • Hormonální změny vedoucí k potlačení ovulace a dalších poruch.
 • Neschopnost endometria vykonávat své funkce.
 • Poruchy imunitního systému.
 • Neschopnost sexu kvůli silné bolesti.

Dříve se věřilo, že toto onemocnění je charakteristické pro ženy, které jsou v premenopauzálním období, a otázka: je možné otěhotnět s adenomyózou - byla považována za absurdní, ženy prostě nebyly zahrnuty do studií kvůli změnám reprodukčního systému souvisejícím s věkem. Nyní, když jsou nulipární dívky diagnostikovány také adenomyóza, se situace změnila..

Ve vědeckých kruzích panuje názor, že „jednoduchá“ adenomyóza ve většině případů není problémem pro nástup početí, ve větší míře jsou vážné komplikace způsobeny kombinací s endometriózou zevního genitálu (k tomu dochází ve 20–25% případů) nebo s myomem.

Pokud je v praxi u ženy podezření na neplodnost, testy a příslušná diagnostika ukazují pouze malá stadia adenomyózy, vyšetření probíhá v následujících fázích:

 1. Při pravidelném cyklu a při absenci vyvíjejícího se adhezivního procesu v pánevních orgánech je nutné provést laparoskopické vyšetření, aby se vyloučila pravděpodobnost endometriózy zevního genitálu.
 2. Důležitým indikátorem diagnostické laparoskopie je dlouhé neúčinné očekávání prvního těhotenství u pacientky se zdravými vejcovody..
 3. Spolu s laparoskopií je nutné provést endometrium pro biopsii uprostřed luteální fáze menstruačního cyklu, aby se shromáždily důležité informace o žlutém těle.

O zvláštnosti průběhu těhotenství s adenomyózou

Jakákoli patologie u těhotných žen je znepokojující, jaký je účinek adenomyózy dělohy na těhotenství?

Z výše uvedeného vyplývá, že za prvé, v případě adenomyózy se zvyšuje riziko spontánního potratu a za druhé riziko předčasného porodu.

Existuje předpoklad, že s rozvojem onemocnění se zvyšuje produkce prostaglandinů typu F. Za normálních podmínek jsou odpovědné za kontrakci dělohy, ale jejich přebytek vede k tomu, že svaly dělohy se začnou stahovat křečovitě a chaoticky. I když žena není těhotná, je tento stav abnormální a vede ke skutečnosti, že bolest během menstruace se zvyšuje..

Během těhotenství vede nadprodukce prostaglandinů k časným potratům, protože blastocystu nelze implantovat do dělohy. Tento předpoklad nemá striktní důkazy, avšak u žen v adenomyotických ložiscích je hladina prostaglandinů abnormálně zvýšena..

Těhotenství po léčbě

Diagnóza neplodnosti není verdiktem pro adenomyózu, při zavedení kompetentní a komplexní léčby je pravděpodobnost těhotenství 40-70%. S věkem se šance snižují, ale v praxi stále existují případy, kdy adenomyóza nezabránila těhotenství ani po 40 letech.

Léčba

Hlavní léčba neplodnosti v adenomýze je užívání hormonálních léků a provádění operací na zachování orgánů.

Šíření procesu, příznaky ovlivní výběr léčebných metod.

Ženy by měly pochopit, že adenomyóza je nevyléčitelné onemocnění, které se může kdykoli opakovat, pouze odstranění dělohy poskytuje 100% záruku, ale jak s tím můžete souhlasit, pokud chcete mít děti?

Někteří lékaři říkají, že je možné léčit adenomyózu těhotenstvím, ale to není pravda, protože ve studiích mnoho žen naznačuje, že se objevila nebo zůstala po porodu.

Při použití hormonální léčby neplodnosti

 • Perorální antikoncepce - Yarina, Jess a další. Na pozadí vysazení léku je možné těhotenství, ale podle výsledků výzkumu nejsou perorální antikoncepce nejúčinnějšími léky. Kurz terapie trvá 0,5 roku.
 • Gestageny jsou chemické analogy progesteronu, které byly nedávno aktivně předepisovány. Jasnými zástupci této skupiny léků jsou Dyufaston, Vizanne. Duphaston se užívá cyklicky, nezasahuje do ovulace. Analogem Dyufastonu je přírodní Utrozhestan.
 • Antigonadotropiny (danazol, danoval, gestrinon) - donedávna psali, že danazol je nejúčinnější pro dosažení těhotenství, ale v současné době se prakticky nepoužívá kvůli skutečnosti, že lék má výrazný vedlejší účinek - nadváha, hrubnutí hlasy a další. Při užívání léku menstruace zmizí, měsíc po ukončení léčby by měla pokračovat.
 • Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny (GnRH) - zoladex, dekapeptyl jsou těžké hormony a používají se v pokročilém stadiu adenomysy. Jsou považovány za velmi účinné léky, ale jejich použití je omezeno jejich vysokými náklady. Kromě toho dlouhodobá léčba těmito léky způsobuje přetrvávající nedostatek estrogenu, což vede k významnému snížení minerální hustoty kostí..

Hormonální terapie ovlivňuje ovulaci a menstruaci, proto k obnovení všech reprodukčních funkcí dochází po 1-2 cyklech po zrušení a v tomto okamžiku může dojít k těhotenství, avšak po zrušení je nutné kontrolovat proces zrání vajíček a pokud nedojde k ovulaci, je nutné užívat léky stimulující ovulaci (gonadotropiny)... V případě nedostatečnosti žlutého tělíska pomáhají gestageny s vitaminem E, tento vitamin se užívá ve druhé fázi cyklu.

Pokud je hormonální léčba neúčinná, použije se laparoskopické odstranění uzlů adenomyózy. Tato operace zachovávající orgány se používá pro nodulární formu adenomyózy. Podstatou této operace je, že pomocí laseru dochází k excizi uzliny a obnově stěn dělohy..

Po operacích na uchování orgánů se doporučuje užívat hormonální přípravky po dobu šesti měsíců, perorální antikoncepce je v tomto případě málo účinná, GnRH-aes se nejlépe projevily společně s radonovými koupelemi.

Pokud má pacient obstrukci vejcovodů, je nutná adheze, je nutná mikrochirurgická plastická chirurgie na zkumavkách.

Je velmi důležité věnovat pozornost psychologickému stavu, v případě potřeby užívat sedativa.

Nejjednodušší pro léčbu je adenomyóza děložního čípku, je snadno diagnostikována, během léčby lze aktivně použít laserovou terapii pro snadnější a rychlejší odstranění bolestivých ložisek. Těhotenství se vyskytlo u 90% nebo více případů s touto diagnózou..

U adenomyózy se také používá embolizace děložních tepen, účinnost této operace je špatně studována. Během operace jsou cévy napájející fibroidy nebo ohniska vnitřní endometriózy uměle „ucpané“, takže uzly přestanou růst. Podle protokolu by měl být průtok krve dělohou obnoven po roce a poté je možné otěhotnět, ale podle recenzí se mnozí v budoucnu potýkají s porušením přívodu krve do dělohy.

Pokud jsou všechny pokusy o léčbu a chirurgickou léčbu neúspěšné, mohou být ženy odeslány k oplodnění in vitro (IVF), ale účinnost tohoto postupu je v tomto případě dvakrát nižší než u nemocných žen.

Terapie k udržení těhotenství

Pokud se ženě podařilo otěhotnět během užívání přípravku Dufaston nebo Utrozhestan, je zakázáno náhle přestat užívat drogu - může to vyvolat potrat.

Je velmi důležité kontrolovat hladinu progesteronu, často jeho nízká hladina vede k spontánním potratům.

V některých případech se přípravek Duphaston používá během těhotenství..

Pspartum terapie

Jak již bylo zmíněno výše, po porodu se onemocnění může opakovat, ale dlouhé období nepřítomnosti menstruace: těhotenství + období krmení, mohou mít na průběh onemocnění příznivý vliv také hormonální změny, avšak není tomu tak vždy. Léčba bude provedena po skončení období laktace..

Adenomyóza a těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Endometrióza dělohy, proliferace endometria (vnitřní vrstvy) dělohy, se také nazývá adenomyóza. Funkce endometria zahrnuje periodické, cyklické zvyšování tloušťky vrstvy tkáně, aby v ní mohla zůstat oplodněná buňka (takto dochází k těhotenství).

Pokud během tohoto období cyklu nedošlo k oplodnění, endometrium se odlupuje, což vede ke krvácení (začíná menstruace). V tomto případě jsou na vnitřním povrchu dělohy endometriální „embrya“, která začínají znovu růst a procházejí stejným kruhem. Nyní je zřejmé, proč adenomyóza a těhotenství stojí vedle sebe a zajímají budoucí matky o to, zda jsou schopny společně existovat.

Kód ICD-10

Příčiny adenomyózy během těhotenství

Mnoho lékařů věří, že příčiny adenomyózy během těhotenství mají dvě různé geneze:

 • První je genetická predispozice pacienta k nástupu a rozvoji tohoto onemocnění. V těle selhává hormonální program, což vede k progresi adenomyózy.
 • Druhou je implantace, kdy částice odmítnutého endometria zcela nebo částečně neopouštějí tělo ženy, ale jsou zadržovány na genitáliích (ve zkumavkách, na vaječnících, pobřišnici). To vytváří příznivé podmínky pro nástup a rozvoj nemoci..

Příčiny adenomyózy během těhotenství mohou být také:

 • Zdůrazňuje, že může přispět k negativním změnám v neuroendokrinním systému.
 • Různé nemoci, jejichž komplikace mohou být hormonální poruchy, metabolické a endokrinní procesy v těle ženy.
 • Podvýživa.
 • Užívání hormonálních léků, které se obvykle připisují po gynekologických operacích, může vést k dočasné neplodnosti, protože s nadbytkem tohoto nebo toho hormonu jsou potlačovány reprodukční schopnosti ženy. Na konci léčebného cyklu se hormony zruší a obnoví se možnost oplodnění vajíčka.
 • Riziková skupina pro adenomyózu může také zahrnovat zranění způsobená ženě doma i během porodu nebo chirurgického zákroku (potraty, potraty, jiné operace).
 • Příliš aktivní životní styl.
 • Fyzicky tvrdá práce.
 • Nadměrná vášeň pro solárium nebo opalování na otevřeném intenzivním slunci (spálení sluncem).

Je třeba objasnit, že žádný z výše uvedených důvodů není zcela prokázán. Kupodivu tato patologie současně často postihuje mladé ženy, které jsou právě v plodném období. Proto se poprvé může zdát, že adenomyóza a těhotenství jsou vzájemně se vylučující procesy..

Příznaky adenomyózy během těhotenství

Přítomnost příznaků jasně neznamená přítomnost tohoto onemocnění v těle ženy. Jejich nepřítomnost však také nezaručuje ženě, že není vlastníkem této nemoci. Někteří ze spravedlivého sexu se pouze na recepci u gynekologa dozví o svém problému, protože nepociťují žádné nepohodlí, zatímco jiní se "naplno".

Nejběžnější příznaky adenomyózy během těhotenství:

 • Během menstruace žena pociťuje silné křečové bolesti. Existují případy, kdy je během těhotenství pozorován výtok krve. V tomto případě je žena umístěna do nemocnice pro uchování..
 • Menstruace zmizí se ztrátou velkého množství krve, což často vede ke snížení hladin hemoglobinu.
 • Dochází ke změně velikosti a konfigurace dělohy. To může určit pouze gynekolog během vyšetření..
 • V období před nástupem menstruace nebo po ní dochází k malému výtoku (namazání). Obvykle jsou tmavě hnědé..
 • Zvýšený tón dělohy.
 • Žena může během pohlavního styku cítit bolest..

Pokud má žena složité nebo selektivně specifikované příznaky, neublíží jí vyhledat radu od odborníka. Pouze porodník-gynekolog může potvrdit nebo vyvrátit údajnou diagnózu adenomyózy.

Difúzní adenomyóza a těhotenství

Než zjistíme, jak se difuzní adenomyóza a těhotenství vůbec kombinují a kombinují, pojďme nejprve zjistit, co je to difúzní adenomyóza. Tato patologie se týká morfologických forem, které může tvořit endometrium dělohy. Difúzní formou této patologie je malá tobolka endometria, která začíná pronikat do hlubokých vrstev dělohy až k tvorbě píštělí, které mohou přejít do pánevní dutiny. Adenomyóza difuzní formy sama o sobě nemůže vyvolat neplodnost. Není ani překážkou při nošení a porodu dítěte. Nejrychlejší příčina neplodnosti v přítomnosti difúzní adenomyózy spočívá v hormonálních poruchách doprovázejících toto onemocnění, stejně jako v případě, že onemocnění zachycuje nejen oblast endometria dělohy, ale také vaječníky, vejcovody.

Difúzní adenomyóza a těhotenství - tento vztah ještě není plně pochopen, neměl by se však dramatizovat. Včasná diagnóza a účinná léčba umožní pacientovi následně počat, porodit a porodit dítě normálně..

Adenomyóza a těhotenství

V moderní lékařské literatuře najdete mnoho materiálů zabývajících se danou problematikou - adenomyóza a těhotenství. Hlavní věc, kterou je třeba z těchto článků vyjmout, lze naznačit několika závěry.

 • Různé zdroje ukazují odlišné procento žen, které s anamnézou adenomyózy trpí neplodností. Toto číslo se pohybuje od 40 do 80%. Včasná diagnóza a účinná léčba v naprosté většině případů však mohou ženě obnovit schopnost rodit děti..
 • S touto diagnózou v případě těhotenství existuje reálná hrozba potratu nebo předčasného porodu. V takové situaci by proto měla být pacientka věnována zvláštní pozornost porodníkovi-gynekologovi, který ji sleduje během těhotenství. Připojené, pokud je to nutné, léky umožní zastavit nežádoucí scénář vývoje patologie.
 • Interrupce, chirurgické zákroky mohou vyvolat zahájení progresivního patologického procesu s opakovanými relapsy. Proto je-li to možné, je nutné udržovat těhotenství, protože po neúspěšném potratu může žena zůstat navždy neplodná..
 • U adenomyózy nemá většina těhotných žen problémy s porodem. Poporodní období je považováno za nebezpečnější, když tato patologie může vyvolat děložní krvácení.
 • Po porodu, kdy se tělo ženy vrátí do normálu, se začíná zlepšovat menstruační cyklus, může se aktivovat šíření endometria, ale stále bude nižší než po spontánním nebo umělém potratu.

Kde to bolí?

Je adenomyóza nebezpečná během těhotenství?

Endometrium je vnitřní vrstva dělohy, ale za nepříznivých okolností se může stát, že při rozšiřování překročí svou normální lokalizaci a zachytí například povrch pobřišnice nebo vaječníku nebo endometrium pronikne do hlubokých vrstev dělohy. Jen poslední případ patologie se nazývá adenomyóza. Pokusme se zjistit, zda je adenomyóza během těhotenství nebezpečná?

Odpověď na tuto otázku je nejednoznačná. Pro některé je to věta o bezdětnosti, adenomyóza a těhotenství ukazují jejich úplnou neslučitelnost. Nemoc je v tomto případě nepřekonatelnou bariérou, kterou nelze zničit žádnou léčbou. Existují však i další příklady, kdy se ženě bez problémů podaří otěhotnět, nést a porodit zdravé dítě..

Pokud má žena problémy s ženskými pohlavními orgány, je nutné se poradit s gynekologem a podstoupit odpovídající léčbu.

Mnoho západních lékařů věří, že neexistuje žádný přímý vztah mezi adenomyózou a těhotenstvím (nebo neplodností). Tato patologie se může stát překážkou mateřství, pouze pokud jsou pozorována jiná onemocnění pánevních orgánů. Bylo zjištěno, že po operaci má příležitost stát se matkou 35% - 60% žen. Pokud těhotenství s touto patologií bezpečně přišlo samo, pak budoucí matka spadá pod pečlivou pozornost ošetřujícího porodníka - gynekologa, protože existuje vysoká pravděpodobnost potratu.

Ale těhotenství se také může stát léčivou silou, která může v některých případech zcela vyléčit adenomyózu. Během těhotenství neexistují žádné menstruační cykly. Ukazuje se to jakousi fyziologickou menopauzou - zpomaluje proces růstu endometria.

Adenomyóza a těhotenství - každý případ je individuální a přístup k němu je stejný. Veškeré informace, které lze v internetovém prostoru najít, slouží pouze k informačním účelům a v žádném případě nemohou nahradit konzultaci a vyšetření odborníka. Pokud si žena přeje stát se matkou, potřebuje adekvátní diagnózu a účinnou léčbu, které lze získat pouze na specializované klinice pod dohledem zkušených vysoce kvalifikovaných odborníků..

Diagnóza adenomyózy během těhotenství

Diagnóza adenomyózy během těhotenství zahrnuje několik hlavních bodů:

 • Sbírka historie pacienta od lékaře: nepravidelný cyklus, bolestivost jeho průběhu a další.
 • Vyšetření gynekologem. V závislosti na závažnosti probíhající patologie může být velikost dělohy parametry pátého až osmého týdne těhotenství. Struktura dělohy je hustá, hladká. Ale v přítomnosti uzlů to může být nerovnoměrné, s tuberkulózami. Šíje je rozšířena. Ženský orgán vydává při dotyku bolest.
 • Provedení ultrazvukového vyšetření pomocí optické trubice. Vaginální vyšetření zajišťuje vysokou diagnostickou přesnost. Známky adenomyózy během těhotenství:
 • velikost dělohy neodpovídá normě pro studované období těhotenství (více než se očekávalo).
  • Existuje zvýšená echogenicita myometria. Na ultrazvuku ukazuje světlejší odstín s tmavými vměstky.
  • Mohou být viditelné malé cysty.
  • Nerovnoměrná struktura kontury léze.
 • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI). Díky tomuto výzkumu můžete zobrazit stav tkáňové struktury, přítomnost ložisek patologie. Tato studie má vysokou úroveň informačního obsahu, ale vzhledem k vysokým nákladům na služby poskytované v naší zemi se masově neliší.
 • Rentgenové vyšetření během těhotenství se provádí poměrně zřídka, pouze pokud je to nutné.
 • Hysteroskopie. Je velmi obtížné tuto diagnostickou metodu pro stanovení diagnózy adenomyózy přeceňovat. Díky němu se odhaduje:
  • Endometriální struktura.
  • Stav děložní dutiny.

Nevýhodou této techniky je však nutnost provést studii v anestezii, což není dobré pro nastávající matku a nenarozené dítě. Proto se tato studie pro těhotné ženy používá extrémně zřídka..

 • Laparoskopie. Tato výzkumná metoda je vzácná, ale stále se používá k diagnostice adenomyózy..

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoumat?

Na koho se obrátit?

Léčba adenomyózy během těhotenství

Již bylo prokázáno, že jednou z příčin endometriózy je narušení hormonálního pozadí ženy (změna hladiny estrogenu v krvi). Tuto situaci může zlepšit samotné těhotenství, protože během něj dochází k hormonálním změnám v těle (tělo těhotné ženy dostává fyziologickou menopauzu s nízkou hladinou hormonu - estrogenu). V tomto případě tkáně postižené adenomyózou reagují na změnu. V některých případech onemocnění úplně zmizí. Stává se to však zřídka. Proto je lékař nucen provádět lékovou terapii. Methyltestosteron a diethylsilbestrol, dnes lékaři již nepoužívají při léčbě endometriózy, protože s nízkou účinností mají mnoho vedlejších účinků, zejména v případě těhotenství. Jsou nepříznivé jak pro ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Léčba adenomyózy během těhotenství se omezuje na užívání určitých léků určených k atrofii ložisek patologického endometria.

Danazol. Podává se orálně. Ve většině případů je denní dávka 200-800 mg (v závislosti na klinickém obrazu patologie a hrozbě potratu), rozděluje se na dvě až čtyři dávky. Počáteční dávku pro endometriózu lze předepsat v množství 400 mg a následně ji zvýšit na 800 mg. Doba přijetí - až šest měsíců.

Tento lék má nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou: vyrážka, otoky, bolesti hlavy, zvýšení vylučovacích funkcí mazových žláz a další..

Danazol by neměl být podáván pacientům, kteří trpí jaterním a srdečním selháním, diabetes mellitus. Užívejte během těhotenství velmi opatrně (dávkování je třeba zvolit individuálně a pod pečlivým dohledem ošetřujícího lékaře).

Gestrinon. Tento léčivý přípravek se používá dvakrát týdně v dávce 2,5 mg po dobu šesti měsíců. Pokud pacient vynechal některou z recepcí, měl by být lék vypit co nejdříve a pokračovat v užívání podle započatého schématu. Pokud byla zapomenuta nebo kvůli jiným okolnostem vynechána dvakrát nebo vícekrát, léčba je přerušena a schematický příjem léku je zahájen od začátku..

Navrhované léčivo je kontraindikováno pro použití v případě přecitlivělosti na složky léčiva, s těžkým srdečním selháním, metabolickými poruchami a jinými nemocemi. Gestrinon by měl být během těhotenství užíván velmi opatrně (pouze na základě jmenování a pod dohledem lékaře).

Vedlejší účinky tohoto léku také nejsou zcela příjemné: bolest hlavy, nevolnost, seborea, podrážděnost, krvácení z dělohy a některé další..

Dydrogesteron. Dávka tohoto léku je každému pacientovi přiřazena individuálně, v závislosti na závažnosti a klinice onemocnění. Většinou je jedna dávka jedné dávky 10 mg. Cvičí jednu až tři dávky během dne. V procesu užívání tohoto léku musí gynekolog opakovaně předepisovat mamografii (sledování stavu mléčných žláz).

Tento lék je kontraindikován u žen, které mají individuální nesnášenlivost vůči složkám léku v případě závažné jaterní patologie. Je třeba věnovat pozornost závažným onemocněním ledvin, kardiovaskulárním selháním, migréně, cukrovce a epilepsii. Dydrogesteron lze užívat během těhotenství, ale pouze podle pokynů lékaře.

Používají se také analogy gonadoliberinu, jako jsou: buserilin, leuprolelin, gistrelin, nafarelin, goserelin:

Buserilin. Toto protinádorové činidlo je ve svém působení shodné s chemií receptorových buněk předního laloku hypofýzy. Umožňuje krátkodobé zvýšení množství pohlavních hormonů v krvi.

Tento lék se podává intramuskulárně, jednou za čtyři týdny, v dávce 4,2 mg. Doba injekcí - čtyři až šest měsíců.

Další způsob podávání léčiva je intranazální. Po vyčištění nosních cest kapejte po celý den 900 mcg. Jedna dávka - 150 mcg.

Lék je kontraindikován pro použití u lidí, kteří trpí přecitlivělostí na složky složení tohoto léku, během těhotenství a jiných projevů.

Leiprolelin. Roztok pro intramuskulární injekci se připravuje bezprostředně před použitím. Injekce se podává jednou za čtyři týdny v dávce 3,5 mg. Délka léčebného cyklu by neměla přesáhnout šest měsíců.

Tento lékař nedoporučuje používat pacientky s anamnézou individuální nesnášenlivosti hormonu uvolňujícího gonadotropin, s nejasným krvácením z dělohy, selháním ledvin a některými dalšími nemocemi.

O tom, jaký lék je potřebný pro konkrétní pacientku, může rozhodnout pouze její ošetřující lékař na základě závažnosti adenomyózy. Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná. Zpravidla je vhodné užívat hormonální přípravky těhotné ženy před 14 týdny. Studie neodhalily negativní účinek hormonů na vývoj plodu (například dydrogesteron). Tento lék vám umožňuje normalizovat hormonální pozadí ženy tak, aby těhotenství probíhalo bez nepříjemných překvapení..

Dydrogesteron. Dávkování je individuální a závisí na povaze a závažnosti onemocnění. Tento lék se používá jednou až třikrát denně, 10 mg. Lék není předepsán pro akutní jaterní patologii a individuální intoleranci ke složkám léčiva.

V případě tohoto onemocnění se v případě potřeby praktikuje také chirurgická léčba až do odstranění dělohy, ale tato metoda není přijatelná v případě léčby adenomyózy během těhotenství.

Nejnepříjemnější komplikací těhotenství na pozadí adenomyózy je hrozba potratu nebo spontánního potratu. V tomto případě gynekolog předepisuje komplexní léčbu pacienta, která zahrnuje antispazmodické a sedativní léky a léky, které mohou zlepšit metabolické procesy.

Spazmolgin (antispazmodický). Lék se používá po jídle. Denní dávka by neměla překročit šest tablet. Proto jsou dětem starším 15 let a dospělým poskytovány dvě nebo tři dávky, jedna - dvě tablety denně. Kurz trvá pět dní, ne déle. Zvýšenou dávku můžete zvýšit pouze pod dohledem lékaře..

Nedoporučuje se jmenovat spazmolgin u pacientů, kteří mají v anamnéze zvýšenou individuální nesnášenlivost složek léčivého přípravku, poruchy oběhu, selhání jater a ledvin, obstrukce gastrointestinálního traktu a některé další kontraindikace.

Uklidněte se (sedativně). Tableta se uchovává v ústech, dokud se úplně nerozpustí. Aplikujte jednu tabletu ráno po dobu jednoho až dvou měsíců. Se zvýšenou nervozitou a stresem můžete užívat jednu tabletu dvakrát až třikrát denně. Pokud je to nutné, po dvou až třítýdenní přestávce lze léčebný cyklus opakovat.

Jedinou kontraindikací k užívání léku je přecitlivělost na složky léku..

Glycin (lék, který zlepšuje metabolické procesy). Lék se používá pod jazyk, každý 0,1 g. V aplikaci nebyly zjištěny žádné kontraindikace..

Nejčastější komplikací adenomyózy během těhotenství je hrozba ukončení. Pokud se tedy vyskytne sebemenší možnost potratu, je těhotná žena umístěna do nemocnice ke komplexní studii a léčbě..

V souvislosti s adenomyózou a těhotenstvím je při léčbě tohoto onemocnění široce používána tradiční medicína. S pomocí všech druhů poplatků a infuzí můžete normalizovat menstruační cyklus, metabolický proces a snížit stresující projevy. Všechny tyto odvary však musí být používány pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře a pod jeho kontrolou, protože mnoho léků není slučitelných s užíváním bylinných infuzí a místo účinné léčby může mít pacient opačný výsledek.

 • Pastýřská kabelka v tomto případě funguje skvěle. Nalijte lžíci léčivé byliny s jednou sklenicí horké vody. Nechte působit jednu hodinu. Pijte jednu lžíci čtyřikrát denně 30 minut před jídlem.
 • Kopřiva má také vynikající zastavení krve a protizánětlivý účinek. Funguje také dobře k normalizaci metabolismu. Nalijte 200 ml vroucí vody na dvě polévkové lžíce rostliny. Trvejte na tom, ochlaďte a napněte. Pijte malé porce po celý den.
 • Nalijte lžíci nasekaných listů jitrocel horkou převařenou vodou, vyluhujte po dobu dvou hodin. Rozdělte výsledné množství vývaru do čtyř dávek. Neměli byste se spojovat s jídlem, ale první podání infuze musí být provedeno na lačný žaludek.
 • Šťáva z červené řepy je dalším vynikajícím lékem na adenomyózu. Každé ráno vypijte sto gramů čerstvě vymačkané šťávy.

Po souhlasu ošetřujícího lékaře lze provést také sprchování. Jednou z nejúčinnějších sbírek pro adenomyózu lze nazvat infuzi stejného podílu takových rostlinných složek, jako je dubová kůra, měsíček, řebříček, pivoňka, eukalyptus a jmelí. Trvejte na tom asi hodinu a můžete provést sprchovací proceduru.

Nezapomeňte však, že s použitím lidových prostředků je úplné vyléčení této nemoci možné pouze v mírných stádiích jejího projevu. V závažnějších stádiích je nemožné se obejít bez léčby drogami..

Zdravím všechny čtenáře, kteří potřebují vědět, jaké problémy mohou mít ženy při nošení dítěte a jak najít správnou cestu z obtížných situací!Pro nikoho není tajemstvím, že prvním a hlavním znakem potvrzujícím úspěšné oplodnění je zastavení menstruace.