Je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy

Diskutovatelným problémem pro gynekology - reproduktology je adenomyóza a těhotenství. Ve vědeckých kruzích se diskutuje o možnosti těhotenství s adenomyózou dělohy, zda může ovlivnit dobu těhotenství a další aspekty těhotenství, ale mechanismus neplodnosti u adenomyózy dosud nebyl zveřejněn.

Pochopení adenomyózy

Adenomyóza onemocnění má další názvy pro endometriózu děložního těla, vnitřní endometriózu, dochází v důsledku změn v endometriu (slizniční vrstvě dělohy) a myometriu. Endometrium roste a roste do svalových stěn dělohy (myometria). Stádia onemocnění závisí na hloubce klíčení do děložní dutiny a typu ložisek.

Onemocnění v počátečních fázích se nijak neprojevuje, ale v průběhu času si žena všimne rozmazaného výtoku po menstruaci a před ní, krvácení mezi obdobími, bolesti v oblasti pánve. Je možné, že první signál pro ženu bude problém s počatím dítěte..

Tomu ze všeho nejvíce podléhá

Na základě výsledků studií různých žen s adenomyózou bylo stanoveno, kdo je ohrožen:

 • Ženy, které podstoupily diagnostické nitroděložní manipulace - potraty, očistu a další.
 • Pokud byla ženská polovina rodiny náchylná na gynekologická onemocnění, babičky a matky trpěly benigními (myomy) nebo maligními nádory.
 • Pokud jste již dříve podstoupili operaci vaječníků, vejcovodů nebo žen trpěli zánětlivými onemocněními dělohy.
 • Zajímavé je, že ženy, které rodily, jsou ohroženy, problémy často vznikají při plánování sekundárního těhotenství.

Mohu otěhotnět s adenomyózou dělohy?

Existují důkazy, že v případě vnější endometriózy není rozdíl mezi primární nebo sekundární neplodností, v případě adenomyózy se 4krát častěji ženy obracejí k problémům při početí druhého dítěte, což pravděpodobně naznačuje, že se onemocnění vyvinulo po prvním těhotenství a porodu.

Ve studii se 150 pacienty s diagnózou vnitřní endometriózy byly získány následující údaje:

 • 66 žen s adenomyózou nemohlo otěhotnět a ve většině případů šlo o sekundární neplodnost, protože 101 žen již mělo jedno dítě.
 • 15 pacientů předčasně potratilo.
 • 21 těhotenství s adenomyózou skončilo předčasným porodem.

Není snadné odpovědět na otázku, proč je těžké otěhotnět s adenomyózou.

K neplodnosti dochází pod vlivem mnoha faktorů, což je obtížné zjistit..

Možné příčiny neplodnosti u adenomyózy jsou:

 • Vzhled adhezí v malé pánvi.
 • Hormonální změny vedoucí k potlačení ovulace a dalších poruch.
 • Neschopnost endometria vykonávat své funkce.
 • Poruchy imunitního systému.
 • Neschopnost sexu kvůli silné bolesti.

Dříve se věřilo, že toto onemocnění je charakteristické pro ženy, které jsou v premenopauzálním období, a otázka: je možné otěhotnět s adenomyózou - byla považována za absurdní, ženy prostě nebyly zahrnuty do studií kvůli změnám reprodukčního systému souvisejícím s věkem. Nyní, když jsou nulipární dívky diagnostikovány také adenomyóza, se situace změnila..

Ve vědeckých kruzích panuje názor, že „jednoduchá“ adenomyóza ve většině případů není problémem pro nástup početí, ve větší míře jsou vážné komplikace způsobeny kombinací s endometriózou zevního genitálu (k tomu dochází ve 20–25% případů) nebo s myomem.

Pokud je v praxi u ženy podezření na neplodnost, testy a příslušná diagnostika ukazují pouze malá stadia adenomyózy, vyšetření probíhá v následujících fázích:

 1. Při pravidelném cyklu a při absenci vyvíjejícího se adhezivního procesu v pánevních orgánech je nutné provést laparoskopické vyšetření, aby se vyloučila pravděpodobnost endometriózy zevního genitálu.
 2. Důležitým indikátorem diagnostické laparoskopie je dlouhé neúčinné očekávání prvního těhotenství u pacientky se zdravými vejcovody..
 3. Spolu s laparoskopií je nutné provést endometrium pro biopsii uprostřed luteální fáze menstruačního cyklu, aby se shromáždily důležité informace o žlutém těle.

O zvláštnosti průběhu těhotenství s adenomyózou

Jakákoli patologie u těhotných žen je znepokojující, jaký je účinek adenomyózy dělohy na těhotenství?

Z výše uvedeného vyplývá, že za prvé, v případě adenomyózy se zvyšuje riziko spontánního potratu a za druhé riziko předčasného porodu.

Existuje předpoklad, že s rozvojem onemocnění se zvyšuje produkce prostaglandinů typu F. Za normálních podmínek jsou odpovědné za kontrakci dělohy, ale jejich přebytek vede k tomu, že svaly dělohy se začnou stahovat křečovitě a chaoticky. I když žena není těhotná, je tento stav abnormální a vede ke skutečnosti, že bolest během menstruace se zvyšuje..

Během těhotenství vede nadprodukce prostaglandinů k časným potratům, protože blastocystu nelze implantovat do dělohy. Tento předpoklad nemá striktní důkazy, avšak u žen v adenomyotických ložiscích je hladina prostaglandinů abnormálně zvýšena..

Těhotenství po léčbě

Diagnóza neplodnosti není verdiktem pro adenomyózu, při zavedení kompetentní a komplexní léčby je pravděpodobnost těhotenství 40-70%. S věkem se šance snižují, ale v praxi stále existují případy, kdy adenomyóza nezabránila těhotenství ani po 40 letech.

Léčba

Hlavní léčba neplodnosti v adenomýze je užívání hormonálních léků a provádění operací na zachování orgánů.

Šíření procesu, příznaky ovlivní výběr léčebných metod.

Ženy by měly pochopit, že adenomyóza je nevyléčitelné onemocnění, které se může kdykoli opakovat, pouze odstranění dělohy poskytuje 100% záruku, ale jak s tím můžete souhlasit, pokud chcete mít děti?

Někteří lékaři říkají, že je možné léčit adenomyózu těhotenstvím, ale to není pravda, protože ve studiích mnoho žen naznačuje, že se objevila nebo zůstala po porodu.

Při použití hormonální léčby neplodnosti

 • Perorální antikoncepce - Yarina, Jess a další. Na pozadí vysazení léku je možné těhotenství, ale podle výsledků výzkumu nejsou perorální antikoncepce nejúčinnějšími léky. Kurz terapie trvá 0,5 roku.
 • Gestageny jsou chemické analogy progesteronu, které byly nedávno aktivně předepisovány. Jasnými zástupci této skupiny léků jsou Dyufaston, Vizanne. Duphaston se užívá cyklicky, nezasahuje do ovulace. Analogem Dyufastonu je přírodní Utrozhestan.
 • Antigonadotropiny (danazol, danoval, gestrinon) - donedávna psali, že danazol je nejúčinnější pro dosažení těhotenství, ale v současné době se prakticky nepoužívá kvůli skutečnosti, že lék má výrazný vedlejší účinek - nadváha, hrubnutí hlasy a další. Při užívání léku menstruace zmizí, měsíc po ukončení léčby by měla pokračovat.
 • Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny (GnRH) - zoladex, dekapeptyl jsou těžké hormony a používají se v pokročilém stadiu adenomysy. Jsou považovány za velmi účinné léky, ale jejich použití je omezeno jejich vysokými náklady. Kromě toho dlouhodobá léčba těmito léky způsobuje přetrvávající nedostatek estrogenu, což vede k významnému snížení minerální hustoty kostí..

Hormonální terapie ovlivňuje ovulaci a menstruaci, proto k obnovení všech reprodukčních funkcí dochází po 1-2 cyklech po zrušení a v tomto okamžiku může dojít k těhotenství, avšak po zrušení je nutné kontrolovat proces zrání vajíček a pokud nedojde k ovulaci, je nutné užívat léky stimulující ovulaci (gonadotropiny)... V případě nedostatečnosti žlutého tělíska pomáhají gestageny s vitaminem E, tento vitamin se užívá ve druhé fázi cyklu.

Pokud je hormonální léčba neúčinná, použije se laparoskopické odstranění uzlů adenomyózy. Tato operace zachovávající orgány se používá pro nodulární formu adenomyózy. Podstatou této operace je, že pomocí laseru dochází k excizi uzliny a obnově stěn dělohy..

Po operacích na uchování orgánů se doporučuje užívat hormonální přípravky po dobu šesti měsíců, perorální antikoncepce je v tomto případě málo účinná, GnRH-aes se nejlépe projevily společně s radonovými koupelemi.

Pokud má pacient obstrukci vejcovodů, je nutná adheze, je nutná mikrochirurgická plastická chirurgie na zkumavkách.

Je velmi důležité věnovat pozornost psychologickému stavu, v případě potřeby užívat sedativa.

Nejjednodušší pro léčbu je adenomyóza děložního čípku, je snadno diagnostikována, během léčby lze aktivně použít laserovou terapii pro snadnější a rychlejší odstranění bolestivých ložisek. Těhotenství se vyskytlo u 90% nebo více případů s touto diagnózou..

U adenomyózy se také používá embolizace děložních tepen, účinnost této operace je špatně studována. Během operace jsou cévy napájející fibroidy nebo ohniska vnitřní endometriózy uměle „ucpané“, takže uzly přestanou růst. Podle protokolu by měl být průtok krve dělohou obnoven po roce a poté je možné otěhotnět, ale podle recenzí se mnozí v budoucnu potýkají s porušením přívodu krve do dělohy.

Pokud jsou všechny pokusy o léčbu a chirurgickou léčbu neúspěšné, mohou být ženy odeslány k oplodnění in vitro (IVF), ale účinnost tohoto postupu je v tomto případě dvakrát nižší než u nemocných žen.

Terapie k udržení těhotenství

Pokud se ženě podařilo otěhotnět během užívání přípravku Dufaston nebo Utrozhestan, je zakázáno náhle přestat užívat drogu - může to vyvolat potrat.

Je velmi důležité kontrolovat hladinu progesteronu, často jeho nízká hladina vede k spontánním potratům.

V některých případech se přípravek Duphaston používá během těhotenství..

Pspartum terapie

Jak již bylo zmíněno výše, po porodu se onemocnění může opakovat, ale dlouhé období nepřítomnosti menstruace: těhotenství + období krmení, mohou mít na průběh onemocnění příznivý vliv také hormonální změny, avšak není tomu tak vždy. Léčba bude provedena po skončení období laktace..

Těhotenství s adenomyózou: dopad na početí, těhotenství a porod

Adenomyóza je onemocnění, při kterém slizniční vrstva dělohy - endometrium - roste do svalové vrstvy - myometria. Patologie se projevuje prodlouženým a silným menstruačním krvácením doprovázeným bolestí. Adenomyóza může být vrozená, ale nejčastěji se vyskytuje v reprodukčním věku v důsledku hormonálních poruch. V tomto ohledu reprodukční problémy začínají od okamžiku oplodnění..

Po celou dobu těhotenství potřebuje žena specializované sledování a podpůrnou terapii. Během porodu existuje vysoké riziko komplikací až po silné krvácení následované odstraněním dělohy.

 • 1 Reprodukční systém u adenomyózy
 • 2 Příznaky patologie
 • 3 Příčiny nemoci
 • 4 Adenomyóza a těhotenství
  • 4.1 Hnojení
  • 4.2 Implantace
  • 4.3 Ložisko
  • 4.4 Porod a šestinedělí
  • 4.5 Riziko neplodnosti
 • 5 Léčba

Ženský reprodukční systém závisí na mnoha strukturálních, hormonálních a biochemických procesech. Porušení jakéhokoli odkazu může vést k neplodnosti. U adenomyózy je problém často rozptýlený (není lokalizovaný) a představuje více patologických změn. Trvání a prevalence onemocnění má zásadní význam..

Děloha hraje klíčovou roli v procesu nošení dítěte. Je reprezentován třemi vrstvami: slizniční, svalnatý a serózní. Vnitřní vrstva lemující dutinu orgánu je endometrium. Za podmínek fyziologického menstruačního cyklu a absence těhotenství je každý měsíc odmítán, žena to vidí ve formě krvácení.

Regulace menstruačního cyklu a frekvence odmítnutí endometria jsou prováděny hormony. Produkují se ve vaječnících, hypofýze a dalších endokrinních orgánech. S rozvojem patologických stavů v těle dochází k nekontrolovanému klíčení endometria do svalové vrstvy dělohy, a proto je narušeno jeho pravidelné a fyziologické odmítnutí..

Invaze endometria může být lokalizovaná nebo difúzní. V prvním případě je ovlivněna omezená oblast svalové vrstvy, ve druhém je většina endometria pevně spojena s myometriem. Objem růstu se určuje v procesu diagnostiky, na tom zásadně závisí účel terapeutických manipulací a taktika plánování a řízení těhotenství..

Někteří odborníci se domnívají, že adenomyóza je počáteční fází endometriózy, jiní ji odlišují jako samostatnou chorobu. V rané fázi vývoje mají obě patologie podobné příznaky a klinické příznaky..

Mezi hlavními projevy adenomyózy se rozlišují následující příznaky:

 • doba menstruačního cyklu klesá;
 • menstruace trvá déle než 5 dní, na začátku a na konci se liší v krevním rozmazání;
 • žena cítí neustálé nepohodlí v pánevní dutině;
 • bolesti jsou intenzivní a výrazné od okamžiku předmenstruačního syndromu do konce menstruace;
 • silné krvácení, které často vede k anémii.

Ženy v reprodukčním věku jsou povinně vyšetřovány, aby zjistily skutečnou příčinu adenomyózy, protože mnoho patologických stavů souvisí, je možný vývoj onkologického procesu.

Etiologie adenomyózy není zcela objasněna. Existuje předpoklad, že onemocnění je vyvoláno hormonálními poruchami - nadbytkem estrogenu. Vícenásobné porody a potraty přispívají ke klíčení endometria. U některých žen je patologie způsobena genetickou predispozicí..

Toto onemocnění je často objeveno náhodou během rutinního vyšetření nebo plánování těhotenství. Současně není možné zjistit hlavní příčinu..

Mezi provokující faktory patří:

 • nekontrolované užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv;
 • novotvary vaječníků a hypofýzy, provokující hormonální dysfunkci;
 • vícenásobný a komplikovaný porod;
 • chirurgické zákroky na děloze a pánevních orgánech;
 • prudký přírůstek nebo úbytek hmotnosti;
 • fyzické přetížení se zvýšeným nitrobřišním tlakem.

Při provádění komplexního vyšetření je často identifikováno několik příčin, které přispívají k adenomyóze. Největší nebezpečí představují nádorové formace orgánů produkujících hormony, které mají maligní průběh a jsou obtížně léčitelné, což má nezvratné následky..

Možnost oplodnění, porodu a fyziologického porodu závisí na závažnosti a typu patologického procesu. U každého konkrétního stavu bude vyžadována individuální terapeutická taktika, která je založena na charakteristikách vývoje poruchy..

Stupeň / forma adenomyózyMechanismus rozvojeÚčinky na těhotenství
Já stupeňRůst endometria je omezen na bazální vrstvu. Klinické projevy jsou vzácnéPři racionální korekci na léky probíhá těhotenství přirozeně, bez komplikací
IIEndometrium zasahuje do středu svalové vrstvyBěhem těhotenství hrozí ženám ukončení těhotenství, je vyžadován speciální režim a další dynamické sledování
IIISliznice roste přes tloušťku svalu a dosahuje serózní vrstvyVýrazná hormonální nerovnováha narušuje menstruační cyklus a ztěžuje proces oplodnění, během těhotenství není vyloučena možnost potratu a často dochází k spontánnímu krvácení. Při porodu používá taktiku císařského řezu, je možné úplné odstranění dělohy
IV. StupeňPatologický proces prochází serózní vrstvou a šíří se do blízkých orgánůMožnost těhotenství je obtížná, ženy čelí obtížím i během období početí, často se vyvíjí neplodnost
Ohnisková formaVyvíjí se jako uzlina nebo cysta, nepřesahuje 10% z celkového počtu případů adenomyózy. Dutiny mají inkluze ve formě hnědé tekutiny, která se hromadí v důsledku menstruacePrognóza průběhu těhotenství je obvykle příznivá, zejména pokud jsou uzliny a připojená placenta umístěny na různých stěnách dělohy
Difúzní formaNejběžnější forma adenomyózy se vyskytuje ve 2/3 všech případů. Patologický proces se šíří po celém povrchu svalové vrstvy, v pánevní dutině se tvoří více píštělí a adhezeProces adheze se často stává překážkou spermatu, ale i když je oplodněný, zygota se nemůže plně uchytit na slizniční vrstvě. Spontánní potrat se vyvíjí již v prvním trimestru

Čím dříve je diagnostika provedena a je zjištěna adenomyóza, tím příznivější je proces vývoje těhotenství a méně komplikací v poporodním období. Hlavním nebezpečím, které pro ženy v reprodukčním věku představuje patologie, je vývoj přetrvávající neplodnosti.

Hlavní problém, s nímž se ženy potýkají s adenomyózou, se objevuje již v době početí. Vzhledem k tomu, že se onemocnění často vyskytuje s hormonální nerovnováhou, je narušena doba menstruačního cyklu a povaha výtoku. U většiny žen se cyklus stává nepravidelným a není možné spolehlivě určit ovulaci doma..

Pro výpočet nejpříznivějších dnů pro početí musí žena vypočítat ovulaci kalendářní metodou pomocí značek na začátku menstruace po několik měsíců, provést speciální testy a v případě potřeby navštívit ultrazvukovou diagnostickou místnost, která je nejinformativnější ze všech možných metod..

Dalším problémem, který vyvstává na cestě vývoje těhotenství po oplodnění, je nemožnost implantace. Plod se musí připojit k endometriu, odkud bude dostávat potřebnou výživu. Potíže s implantací se vyskytují hlavně v případech běžného patologického procesu.

Pokud je slizniční vrstva vážně poškozena nebo je embryo odmítnuto, po oplodnění nedojde k těhotenství. Ale to je způsobeno krátkou životností jedné zygoty. Při příštím pokusu o otěhotnění může být situace drasticky odlišná, takže diagnóza neplodnosti v tomto případě prakticky není vystavena.

Ve většině případů je těhotenství klidné, zejména u nodálních forem o závažnosti 1 a 2 stupně. Aby se zabránilo předčasnému porodu od začátku těhotenství, je ženě předepsána podpůrná a korekční hormonální terapie. Pacientovi je zobrazen sexuální odpočinek, omezení fyzického a psycho-emocionálního přetížení, domácí režim, zejména v prvním trimestru.

Na 3., 4. stupni adenomyózy, kdy je proces rozptýlený a rozšířený se zapojením celé svalové vrstvy, je děloha téměř vždy ve stavu tónu, riziko spontánního potratu je neustále přítomno. Pokud přesto došlo k oplodnění a implantaci a žena měla možnost dítě porodit, tráví většinu času v nemocnici, kde se provádí specializovaná terapie.

Taktika porodu a pozorování v období po porodu zcela závisí na stupni a formě patologického procesu.

Pokud je adenomyóza nodulární povahy a stupeň jejího šíření je nevýznamný, doporučuje se provést přirozený porod. Situace se ale mění, když je připojená placenta v těsné blízkosti adenomatózních uzlin, zvyšuje se riziko krvácení, pacient je v nemocnici nepřetržitě pod dohledem 24 hodin denně.

Při rozptýleném šíření adenomyózy je svalová vrstva tenká, existuje riziko prasknutí dělohy během období pokusů, vznikají potíže s fyziologickým oddělením placenty a pravděpodobnost krvácení je velmi vysoká. Žena je na porod připravena předem, často týden před očekávaným datem, je hospitalizována v nemocnici.

S diagnózou adenomyózy se zvyšuje riziko neplodnosti. Toto onemocnění se vyskytuje na pozadí dyshormonálních poruch, které samy o sobě mohou být neslučitelné s těhotenstvím. Endometrium nejen roste do hlubokých vrstev, ale také prochází hypertrofií a změnami, které mohou zabránit těhotenství. Svalová vrstva dělohy reaguje na penetraci zahušťováním a restrukturalizací, což brání plodu.

Na druhou stranu, pokud je adenomyóza detekována v rané fázi, doporučuje se porodit dítě, pokud bylo plánováno těhotenství. V průběhu těhotenství se mění hormonální pozadí a nedochází k měsíčnímu odmítnutí endometria, a proto onemocnění ustupuje. Někdy po narození dítěte úplně zmizí bez dalšího zásahu..

Terapie adenomyózy závisí na její závažnosti a věku pacienta. Vzhledem k častým systematickým preventivním prohlídkám ženské populace jsou zanedbané případy poměrně vzácné. Proto je obvykle dostatečná konzervativní léčba, pomocí které je možné dosáhnout úplného zotavení nebo stabilní remise onemocnění..

V raných fázích vývoje jsou předepisovány léky, například:

 • orální antikoncepce;
 • nesteroidní protizánětlivé léky;
 • analogy hormonu uvolňujícího gonadotropin - Duphaston;
 • analgetika;
 • hemostatické a některé další prostředky.

Pouze odborník může určit množství potřebných léků, délku kurzu a dávkování po komplexním vyšetření a identifikaci stupně a formy onemocnění. Vzhledem k tomu, že je patologie závažná, nedoporučuje se samoléčba. S rozvojem těžkých forem mohou být změny nevratné, což vede k neplodnosti..

Při absenci pozitivního účinku aplikovaných tabletových přípravků je indikována lokální terapie. Pro ženu po dobu 1-3 let je nainstalováno nitroděložní zařízení Mirena, které obsahuje hormony, které normalizují růst endometria. Léčivá látka je dávkována, takže nehrozí riziko předávkování nebo jiných kontraindikací.

Intrauterinní zařízení v děložní dutině

S těžkým průběhem onemocnění a odolností vůči konzervativní terapii se provádí diagnostická hysteroskopie, během které se provádí biopsie (biomateriál) ke studiu a vyloučení onkologického procesu. Jednoznačnou indikací pro úplné odstranění orgánu je difuzní adenomyóza 4. stupně..

Jak otěhotnět s adenomyózou

Adenomyóza je jednou z nejčastějších patologií ženských pohlavních orgánů. Adenomyóza je diagnostikována mnohem častěji než jiné diagnózy. Ve všech případech by však nemělo být provedeno vše..

Většina žen žije s takovou diagnózou, aniž by o ní vůbec věděla, a adenomyóza nemá vliv na kvalitu jejich života ani na jejich plodnost. Pojďme nejprve pochopit, co je adenomyóza a jaký je její mechanismus.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je forma endometriózy. Abychom pochopili mechanismus této patologie, podívejme se na strukturu a funkci dělohy. Děloha se skládá z hladkých svalů. To však nestačí k nosení a porodu dítěte. Aby bylo možné získat oplodněné vajíčko, děloha produkuje v každém cyklu speciální „podestýlku“ pro přijetí plodu. Říká se tomu endometrium, které se skládá ze dvou vrstev - funkční a bazální. Funkční vrstva je vrstva určená k nesení plodu, bazální vrstva je vrstva, ze které funkční vrstva vyrůstá. Každý cyklus, pokud nedošlo k oplodnění, je funkční vrstva odmítnuta a odchází spolu s menstruací. V dalším cyklu začne děloha znovu růst funkční vrstvu. Z různých důvodů však dojde k selhání a endometrium „prorazí“ bazální vrstvu a membránu a začne na některých místech růst do těla dělohy, do její svalové části. Děloha reaguje na invazi vytvořením zesílení ze svalů kolem „vetřelce“ a snaží se omezit jeho další šíření. Z tohoto důvodu se děloha zvětšuje. Je důležité si uvědomit, že k růstu nedochází v celé oblasti, ale na některých místech.

Vzhledem k tomu, že adenomyóza v posledních desetiletích mnohem mladší, mnoho mladých žen se zajímá o otázku - je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy? Níže budeme podrobněji uvažovat o příčinách adenomyózy, způsobech její léčby a jejím vlivu na možnost početí..

Co způsobuje adenomyózu

Dnes existuje mnoho teorií, které se snaží vysvětlit nástup adenomyózy, zejména u mladých žen. Stále neexistuje žádná koherentní teorie, která by jasně poskytla obraz porušení vedoucích k této patologii, ale lze rozlišit několik hlavních faktorů, které mohou vyvolat rozvoj adenomyózy:

 • Hormonální poruchy - adenomyóza, hormonálně závislá patologie. O tom svědčí jeho regrese během menopauzy a částečně během těhotenství..
 • Poranění těla dělohy - může to být kyretáž, potrat, císařský řez atd..
 • Genetická predispozice.

Žádný z těchto faktorů však nemůže vysvětlit stále častější diagnostiku adenomyózy u velmi mladých dívek ve věku 14-15 let..

Příznaky adenomyózy

Ve většině případů je adenomyóza asymptomatická a je diagnostikována „náhodně“ během vyšetření gynekologem nebo při ultrazvukovém vyšetření. Ve složitějších a pokročilejších případech se však adenomyóza může projevit řadou výrazných příznaků..

Hlavními stížnostmi během adenomyózy jsou bolesti různé intenzity v dolní části břicha, v perineu a někdy v dolní části zad. Zaznamenávají se také nepříjemné nebo bolestivé pocity během pohlavního styku. Bolest před menstruací může být intenzivnější, protože hormonální receptory jsou také umístěny v endometriu, které reagují na změny v hormonálním pozadí ženy.

Na pozadí bolesti před a po menstruaci je také zaznamenán výskyt krvavého nebo nahnědlého výtoku. Samotná menstruace může být nejen bolestivá, ale také se může lišit v hojném krvácení a délce trvání. Někdy jsou také zaznamenány nepravidelnosti v cyklu - intervaly mezi obdobími se zkracují a samotná menstruace se prodlužuje.

Adenomyóza dělohy a těhotenství

Jaké potíže může žena očekávat během adenomyózy, pokud plánuje těhotenství? Ve většině případů není adenomyóza, jak naznačují vědci, překážkou početí a porodu dítěte. Ženy, které o existenci takové nemoci ani netuší, že bez problémů nosí a porodí děti. Toto tvrzení se však vztahuje pouze na počáteční a nejjednodušší formy této patologie. Zvažujeme, jaké překážky mohou vzniknout u závažnějších forem patologie..

Hnojení adenomyózou

Hlavním problémem při pokusu o početí dítěte mohou být poruchy cyklu. Ženy s adenomyózou mohou mít v této fázi určité problémy..

Menstruační cyklus s onemocněním je zpravidla nepravidelný, může být zkrácen nebo prodloužen. To zase ztěžuje určení dne početí - tedy doby nástupu ovulace. Ženy se musí uchýlit buď ke speciálním testům, nebo k měření bazální teploty. To však není největší problém. Ve složitějších případech, kdy proces zachytí většinu dělohy, se mohou vytvořit adheze. Proces adheze se zase může stát nepřekonatelnou překážkou pro spermie během jejího pohybu do vajíčka.

Tato patologie však není tak běžná a je docela efektivně řešena moderními chirurgickými metodami. Například hysteroskopie poskytuje dobrý výsledek - odstranění adhezí v děložní dutině. Nejedná se o komplexní operaci prováděnou v ambulanci. Zpravidla poskytuje dobrý výsledek, nicméně ženy, které chtějí otěhotnět, musí pochopit, že nemají mnoho času - patologický proces může po nějaké době začít postupovat.

Implantace embrya u adenomyózy

Další překážkou na cestě k požadovanému těhotenství může být neschopnost oplodněného vajíčka připojit se ke stěně dělohy. S tvorbou embrya v ústí vejcovodu zahájí svůj pohyb směrem k samotné děloze. Tam je připevněn ke zdi pro další růst a vývoj. U komplexních forem adenomyózy, kdy je postižena většina dělohy, si oplodněné vajíčko nemůže najít místo pro implantaci. Je třeba poznamenat, že tento scénář se vztahuje pouze na těžkou adenomyózu, kdy je většina dělohy zapojena do patologického procesu..

Ženy, které chtějí otěhotnět a bojí se diagnózy adenomyózy, si musí pamatovat, že by se neměly přestat snažit. V některých případech dochází k požadovanému těhotenství od pátého nebo desátého času. Lidské tělo je neobvykle choulostivý a inteligentní nástroj a nakonec si embryo najde své místo pro implantaci. Mnoho žen dokázalo otěhotnět s adenomyózou dělohy a často o tom píší na fóru nebo na sociálních sítích. Opakujeme ještě jednou, u mírných forem není adenomyóza překážkou těhotenství.

Přenášení problémů s adenomyózou

Stejně jako v případě oplodnění a implantace embrya není těhotenství s počátečními a ne závažnými formami adenomyózy problém. Ve vzácných případech, jako záchranná síť, může být těmto ženám předepsána hormonální léčba v prvních měsících těhotenství. V závažných případech je situace poněkud odlišná - v důsledku patologických změn může být děloha v dobrém stavu, což může hrozit potratem nebo spontánním potratem. Tyto ženy budou muset strávit spoustu času hospitalizací, protože vyžadují neustálý lékařský dohled. U složitějších forem adenomyózy je proto lepší plánovat těhotenství předem, aby lékař předepsal léčbu, která zabrání možnému potratu a připraví dělohu na normální plod..

Porod s adenomyózou

Nyní se podívejme na otázku, zda existují nějaké rysy procesu porodu dítěte s adenomyózou.

Stejně jako během oplodnění a těhotenství závisí volba způsobu porodu dítěte na stupni a formě adenomyózy. Například s nodulární formou mírné a střední patologie bude přirozený porod nejoptimálnější. Ale s difúzní formou adenomyózy je tělo dělohy výrazně ztenčené, s největší pravděpodobností je nutný císařský řez. Ale v tomto případě je vše individuální, stupeň zapojení dělohy do patologického procesu může určit pouze lékař a podle diagnózy navrhnout nejlepší možnost..

Jak těhotenství a porod ovlivňují průběh adenomyózy

Navzdory skutečnosti, že adenomyóza může v některých případech nepříznivě ovlivnit proces početí a plodu, samotné těhotenství je nejlepším „lékem“ na tuto patologii. Protože se během těhotenství mění hormonální pozadí ženy a nedochází k cyklické exfoliaci endometria, během těhotenství začíná adenomyóza ustupovat. Právě tato vlastnost těhotenství může vysvětlit, že i před 100 lety, kdy ženy často porodily, nebyla adenomyóza běžnou patologií, ale s největší pravděpodobností byla výjimkou.

Léčba adenomyózy

Vzhledem k tomu, že adenomyóza je hormonálně závislý nádor, který během menopauzy a porodu začíná ustupovat, je k jeho léčbě široce používána hormonální terapie. Pokud není schopna zcela zbavit ženu této nemoci, ale pomůže ji udržet pod kontrolou a zabránit jejímu rozvoji do závažnějších forem. Jak bylo uvedeno výše, adenomyóza v počátečních fázích neovlivňuje ani kvalitu života ženy, ani její plodnost. Pouze těžká forma tohoto onemocnění přináší potíže. Proto je při léčbě adenomyózy prioritou hormonální terapie a prevence rozvoje adenomyózy orálními kontraceptivy..

Pokud jde o závažnější formy tohoto onemocnění, kdy jsou hluboké svalové vrstvy dělohy zapojeny do procesu patologie a když patologie probíhá na pozadí jiných onemocnění (fibroidy, endometrióza), je indikován chirurgický zákrok až do odstranění dělohy. V některých případech, jak ukazuje praxe, adenomyóza dobře reaguje na léčbu SAE. Ale to je pouze v těch případech, kdy je uzlový tvar vlastní a když uzly mají cévy, které je krmí.

 1. Aksenova T.A. Vlastnosti průběhu těhotenství, porodu a poporodního období s děložními myomy / T. A. Aksenova // Aktuální problémy patologie těhotenství. - M., 1978. - S. 96104.
 2. Babunashvili E. L. Reprodukční prognóza myomu dělohy: dis. Cand. Miláček. Sciences / E. L. Babunashvili. - M., 2004.-- 131 s.
 3. Bogolyubova IM Zánětlivé komplikace poporodního období u žen s děložními myomy / IM Bogolyubova, TI Timofeeva // Scientific. tr. Centrum. Ano - to zlepšení lékařů. —1983. —T.260. - S. 34-38.

Jak je na tom těhotenství a rané těhotenství s adenomyózou dělohy

Adenomyóza a těhotenství se navzájem ovlivňují. S takovou diagnózou je pro vaječnou buňku obtížnější uchytit se v endometriu, což snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Nosení dítěte je komplikované, stav pacienta se může zhoršit, pokud dojde k potratu.

Interakce mezi těhotenstvím a nemocí

Těhotenství s adenomyózou se vyskytuje zřídka, protože vrstva děložního endometria, ke kterému by se mělo oplodněné vajíčko připojit, silně roste. Příčinou patologie je navíc hormonální nerovnováha; s nerovnováhou hormonů není vždy možné počat dítě.

Doporučuje se předléčit; ve většině případů jsou prognózy pozitivní, ženy mohou samostatně otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě.

Někdy se těhotné ženy hojí spontánně.

Endometrium již nepodléhá měsíčním změnám souvisejícím s cyklem.

Při prodloužené laktaci je funkce vaječníků obnovena po dlouhou dobu, díky čemuž nedochází ke změnám v hormonálním pozadí, je možné zlepšit stav, eliminovat patologické ložiska.

Oplodnění

Hormonální pozadí v patologii je narušeno. Z tohoto důvodu může dojít k nepřítomnosti ovulace, vajíčko nezraje a nelze jej oplodnit. Navíc s adenomyózou dělohy je méně pravděpodobné, že dojde k těhotenství v důsledku potlačení aktivity spermií. Mužské reprodukční buňky ztrácejí pohyblivost, což vede ke snížení pravděpodobnosti oplodnění. Pokud se proces rozšíří do vejcovodů, bude pro gamety obtížné vstoupit do děložní dutiny kvůli zúžení lumenu.

Některé ženy nemohou mít plný sexuální život kvůli silné bolesti způsobené patologickým procesem.

Implantace embrya

Během těhotenství se oplodněná buňka váže na endometriální vrstvu dělohy. Patologie této struktury komplikují implantaci. Pokud to nefunguje, vajíčko zemře a poté během menstruace opustí tělo dívky.

V první fázi onemocnění s fokálními lézemi lze ve většině případů implantovat buňky. Čím větší oblast je ovlivněna, tím menší je šance na otěhotnění sama. Negativně ovlivňuje také progresi onemocnění.

Přenášení problémů

Je těžké nosit zdravé dítě. Placenta je často připojena příliš nízko, je pozorována prezentace. Přívod krve do „místa dítěte“ je narušen. Zvyšuje se riziko hladovění kyslíkem u plodu, což může narušit fyzický a duševní vývoj. V obtížných situacích embryo zemře uvnitř matky, dojde k potratu nebo zmrazenému těhotenství. Zvyšuje pravděpodobnost spontánního potratu a stálého vysokého tónu dělohy. Rizika přetrvávají po celou dobu těhotenství..

Pro ženu je nebezpečné otěhotnět. Hormonální pozadí u nastávajících matek se velmi mění. Těhotenství s adenomyózou dělohy povede k vážnému stavu, pokud jej nelze zachránit.

Vzhledem k silné hormonální nerovnováze bude patologický proces probíhat intenzivněji, bude třeba vynaložit více úsilí na léčbu. V některých případech vede hormonální nerovnováha v důsledku potratů nebo potratů k prudkému zhoršení stavu, při kterém je nutné odstranit reprodukční orgány, a nevratné neplodnosti.

Často s patologií se musíte uchýlit k císařskému řezu. Kvůli placentě previa nejsou ženy v mnoha případech schopny rodit samy. Těžké krvácení po dokončení porodního procesu se také může stát problémem, který lze obtížně zastavit..

V některých případech však můžete porodit sami; vhodnou metodu stanoví lékař. Někdy je optimální přirozený porod.

Jak otěhotnět s adenomyózou

Lékaři doporučují, abyste nejprve podstoupili hormonální terapii, abyste stabilizovali stav a uzdravili pacienta. S adenomyózou můžete otěhotnět sami, pokud existuje ohnisková forma, patologie nefunguje; pravděpodobnost těhotenství klesá, ale ne moc. U adenomyózy dělohy 1 a 2 stupně závažnosti je však lepší předléčit, aby se předešlo nebezpečným následkům, komplikacím.

V pokročilém stádiu můžete otěhotnět s adenomyózou dělohy pouze pomocí lékařských metod. Pacientům může být doporučeno použít oplodnění in vitro, pokud nemohou otěhotnět sami. Nejprve musíte být vyšetřeni. Tato technika nepomůže při rozsáhlých lézích, pokud nejprve nepodstoupíte léčbu.

Ve většině případů je možné po léčbě otěhotnět. Neplodnost je diagnostikována pouze ve 30-40% případů. V případě děložní patologie lze po terapii se souhlasem lékaře naplánovat těhotenství; nestojí za to odkládat, protože nemoc se často opakuje.

Těhotenství s adenomyózou - je to skutečné?

Mnoho gynekologických patologií a nemocí může způsobit poruchy reprodukce. V tomto ohledu se pacientky center pro plánování rodiny a různých klinik zabývajících se problémy s neplodností často zajímají, zda je skutečně možné otěhotnět s adenomyózou dělohy a co mohou po léčbě očekávat.

Adenomyóza - vlastnosti patologie a příčiny

Obecně se uznává, že těhotenství a jakékoli strukturální změny v děloze se vzájemně vylučují. Některé ženy však dokážou otěhotnět a přivést dítě i s adenomyózou.

Mohou to být jak drobné ohniskové změny, tak i difúzní, které překračují hranice jednoho orgánu a ovlivňují nejen dělohu, ale i další orgány malé pánve.

Příčiny adenomyózy jsou různé, proto existuje několik teorií jejího vývoje, z nichž nejbližší realitě jsou následující:

 • indukce - vysvětluje vznik endometrioidních ložisek vlivem spouštěcích faktorů a nepříznivých podmínek;
 • implantace - předpokládá se, že propouštění krve během menstruačních nebo invazivních zákroků vejcovodem z dělohy do břišní dutiny může vyvolat proliferaci epiteliálních buněk děložní sliznice v sousedních orgánech;
 • metaplazie coelomického epitelu - vyskytuje se v případě neúplné regrese zbytků embryonálních tkání, které se podílely na založení a tvorbě orgánů.

Kromě těchto tří existují i ​​jiné teorie, ale nemají spolehlivou důkazní základnu..

Mezi spouštěcí faktory a rizika rozvoje endometrioidních změn patří:

 • genetická predispozice;
 • urogenitální infekce a pohlavní choroby;
 • hormonální nerovnováha;
 • trauma pánevních orgánů, zejména dělohy;
 • nitroděložní manipulace a chirurgické zákroky.

Zpravidla neexistují žádné charakteristické příznaky naznačující toto onemocnění a ve většině případů se adenomyóza stává diagnostickým nálezem.

Přesto je možné předpokládat přítomnost gynekologické patologie, pokud se žena obává bolestivých období, silného krvácení, vzhledu hnědého nebo krvavého výtoku několik dní po menstruaci a tmavého "mazu" uprostřed cyklu.

Před otěhotněním by žena s diagnostikovanou adenomyózou měla podstoupit nejen úplné vyšetření, ale také vhodnou léčbu, která může dát šanci stát se matkou.

Proč adenomyóza interferuje s otěhotněním?

Hormonální změny však mohou ovlivnit proces zrání a ovulace folikulů, často zcela nepříznivým způsobem..

Ano, je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy, ale bohužel kvůli organickým změnám ve svalové vrstvě není vždy možné zachovat plod.

Obzvláště nepříjemným prognostickým znakem je kombinace vnitřní endometriózy s jinými, hormonálně závislými patologiemi, například s ovariálními cystami a adnexitidou. V tomto případě se neplodnost může stát nevratnou..

Pokud adenomyóza zachycuje nejen svalovou vrstvu dělohy, ale také její přídavky, jsou metabolické procesy těla, v závislosti na pohlavních hormonech, narušeny natolik, že ovlivňují nejen ovulaci, což vede k anovulačním cyklům, čímž se stává příčinou neplodnosti.

V případě několika endometrioidních ložisek, která neovlivňují hluboké vrstvy svalové tkáně, způsobují hormonální změny během těhotenství fyziologickou menopauzu, což má příznivý vliv na průběh onemocnění, protože rychlost růstu endometrioidních buněk klesá. Někdy se na pozadí těhotenství adenomyóza úplně regrese a zmizí.

Kdy je léčba nutná?

Protože v některých případech s adenomyózou je možné otěhotnět a otěhotnět, je logické předpokládat, že ne všechny projevy tohoto onemocnění vyžadují léčbu. Terapeutická taktika skutečně závisí na klinickém stadiu adenomyózy..

Kromě tří hlavních typů: nodulární, difuzní a difuzní-nodulární se rozlišují následující stupně nebo stadia genitální endometriózy, v závislosti na hloubce poškození tkáně:

 1. První stupeň - buňky endometria rostou do horních vrstev svalové tkáně dělohy a vytvářejí v ní deprese. Struktura myometria se nemění. V této fázi je možná regrese onemocnění vyvolaná hormony..
 2. Druhý stupeň - rostoucí buňky sliznice dosáhnou do středu myometria. Výsledkem je, že svalová vrstva zesiluje, je hrbolatá a ztrácí svoji pružnost. Ženy si začínají všímat problémů s těhotenstvím nebo koncepcí. Toto stádium onemocnění je však konzervativní, tj. léčba drogami.
 3. Třetí stupeň - myometrium je zcela ovlivněno, v důsledku čehož jsou stěny dělohy velmi deformovány a zesíleny. Problém nelze vyřešit bez chirurgické léčby.
 4. Čtvrtý stupeň - je ovlivněna nejen děloha, ale i další orgány malé pánve. V nejzávažnějších případech je nutné zcela odstranit dělohu s přívěsky.

Lékařská a konzervativní léčba je poměrně dlouhá - od dvou do tří měsíců do šesti měsíců nebo více. V tomto případě jsou předepsány hormonální léky, které vytvářejí umělou menopauzu, díky níž se růst buněk zpomaluje a nakonec se zastaví..

Rozsah chirurgického ošetření závisí na rozsahu léze. Chirurgickým zákrokem může být jak jemná - laparoskopická excize postižených oblastí, tak radikální - laparotomie s exstirpací dělohy s nebo bez přívěsků. V tomto případě pacient, bohužel, ztratí schopnost dítě nést..

Příprava na těhotenství s adenomyózou

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​je možné otěhotnět s adenomyózou, je mnohem obtížnější porodit dítě. Pacienti s prvním a druhým stupněm onemocnění po adekvátní medikamentózní léčbě mají skutečné šance na početí a normální těhotenství.

Díky neustálému rozvoji reprodukční medicíny mají ženy se závažnějšími endometriotickými lézemi, kterým byla diagnostikována neplodnost před 10–15 lety, šanci stát se matkami.

Lékaři často po chirurgickém odstranění postižených oblastí reprodukčních orgánů nabízejí oplodnění in vitro s následnou implantací embrya do dělohy nastávající matky..

Proto je v každém případě při přípravě na otěhotnění na pozadí adenomyózy nutné pečlivě vyšetřit a podstoupit hormonální terapii..

Kromě hormonů, vitamínových a minerálních komplexů se pro všeobecné posílení těla doporučují imunostimulanty, sedativa, vyvážená strava, mírná fyzická aktivita, terapeutické SPA procedury..

Adenomyóza a nošení dítěte

Nosení dítěte s adenomyózou dělohy je docela možné a existuje mnoho klinických důkazů. Jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že těhotenství s vnitřní endometriózou může být obtížnější než obvykle, existuje reálná hrozba spontánního potratu, předčasného porodu nebo odtržení placenty..

Proto žena, která dokázala otěhotnět s takovou diagnózou, a ještě více pacientka po
IVF, by měl pečlivě sledovat průběh těhotenství, být citlivý na všechny změny v těle a reagovat na ně a okamžitě o nich informovat ošetřujícího lékaře.

Pojďme to shrnout

Adenomyóza je patologie, která zpochybňuje možnost početí a nosení dítěte. Přesto s ním lze a měli bychom bojovat. V současné době má více než 60% párů, které čelí této diagnóze, šanci stát se rodiči..

Jediná věc, kterou by si žena trpící adenomyózou dělohy měla pamatovat, je, že je nezbytná neustálá pozornost ošetřujícího porodníka-gynekologa a odpovědný přístup k jejímu vlastnímu zdraví..

Je také třeba mít na paměti, že po přirozeném porodu se růst endometrioidní tkáně může snížit nebo dokonce zastavit a menstruační cyklus se zlepší, zatímco po potratu se riziko progrese patologie významně zvyšuje.

Poslouchejte své tělo, naučte se rozpoznávat příznaky, které vám dává, pravidelně navštěvujte svého gynekologa, nechte se vyšetřit a řiďte se doporučeními svého lékaře - to je klíč k úspěchu na cestě k požadovanému těhotenství.

Adenomyóza a těhotenství: o jaké onemocnění se jedná, jak se projevuje, jak ovlivňuje plod

Adenomyóza je typ endometriózy. Charakteristickým rysem patologického procesu je klíčení endometria (vnitřní membrána lemující děložní dutinu) do svalové vrstvy dělohy. Toto onemocnění je běžné a vyskytuje se u téměř 50% žen.

 1. Jak se to projevuje
 2. Kdo je v ohrožení
 3. Je možné otěhotnět s adenomyózou
 4. formuláře
 5. Co dělat, aby nemoc nezasahovala do mateřství
 6. Vlastnosti průběhu těhotenství
 7. Příčiny
 8. Léčba
 9. Užitečné video: co je adenomyóza

Jak se to projevuje

Adenomyóza je častým společníkem neplodnosti a je někdy neslučitelná s koncepcí. Když je vajíčko oplodněno, 90% těhotenství končí v raných fázích kvůli odtržení placenty.

S tímto onemocněním je poškozena střední vrstva pohlavního orgánu, to znamená, že okolní orgány nejsou v procesu ovlivněny.

Velikost dělohy se zvyšuje, funkce přiřazené orgánu jsou narušeny, procesy ovulace se zhoršují.

Někdy je onemocnění asymptomatické a je detekováno důkladným vyšetřením.

Existuje několik příznaků, které podporují diagnózu bez těhotenství:

 • bolest při pohlavním styku;
 • bolestivá období a několik dní před nástupem menstruace;
 • nespavost;
 • bolest hlavy;
 • nepravidelné pohyby střev;
 • velké množství krevních sraženin během CD;
 • časté špinění špinění;
 • slabost.

Příznaky při nošení dítěte:

 • tahání bolesti v břiše;
 • nevolnost;
 • změna povahy vypouštění;
 • krevní skvrny;
 • bolest v perineu a slabinách.

Klinický obraz závisí na stupni patologie. U adenomyózy jsou 4 z nich:

 1. byla ovlivněna submukózní vrstva;
 2. onemocnění postihuje polovinu svalové vrstvy;
 3. svalová tkáň je téměř úplně poškozena;
 4. výrazné změny ve svalové vrstvě.

V gestačním období mohou 1 a 2 stupně patologie vést k předčasnému porodu. Při 3 a 4 stupních patologie může těhotenství skončit spontánním potratem, přerušením placenty. Zvýšená šance na vnitřní krvácení.

Dítě je po narození slabé, zaostává ve výšce a tělesné hmotnosti.

Kdo je v ohrožení

Adenomyóza dělohy je benigní novotvar. Riziková skupina zahrnuje ženy s anamnézou gynekologických onemocnění, chirurgické zákroky na pánevních orgánech.

Riziko adenomyózy se zvyšuje u žen ve věku od 35 let.

Odložený císařský řez také zvyšuje riziko vzniku onemocnění.

Podle statistik je adenomyóza zaznamenána u žen ve vyšším reprodukčním věku, ale toto onemocnění může postihnout dívky v dospívání.

Toto onemocnění často postihuje ženy:

 • s hormonální nerovnováhou;
 • s nitroděložním tělem;
 • nadváha nebo obezita;
 • mít vaginální sex během kritických dnů.

Je možné otěhotnět s adenomyózou

Fúze endometria a myometria ve většině případů brání těhotenství. Nástup těhotenství lze ukončit dříve nebo způsobit krvácení.

Možnost mateřství přímo souvisí s formou a stupněm onemocnění.

Stupně 1 a 2 nemoci neovlivňují proces oplodnění a připojení oplodněného vajíčka k vnitřní výstelce dělohy. Stupně 3 a 4 jsou velkým problémem pro fixaci vajíček..

formuláře

 1. Šířit. Tvorba „slepých kapes“ a píštělí ve slizniční vrstvě. Nejběžnější (asi 70).
 2. Nodulární nebo cystická. Tvorba krvácení v endometriotických uzlinách. Ve svalové tkáni se objeví hnědá tekutina. Registrováno u 5-10% žen.
 3. Smíšený. Ke změně dochází rovnoměrně při tvorbě píštělí a tekutin v dutině.

Hysteroskopický obraz je určujícím faktorem při určování možnosti početí a nošení dítěte.

Co dělat, aby nemoc nezasahovala do mateřství

Typ endometriózy negativně ovlivňuje schopnost otěhotnět a nést těhotenství. Pokud je zjištěna diagnóza, je nutné podstoupit diagnostické testy, zahájit léčbu.

Diagnostika patologického procesu spočívá v:

 • sběr gynekologické anamnézy;
 • při gynekologickém vyšetření na židli pomocí zrcadel;
 • standardní ultrazvuk a transvaginální ultrazvuk;
 • mikroskopické vyšetření obsahu cervikálního kanálu;
 • při setí pro založení flóry;
 • v případě potřeby se provádí hysteroskopie, která umožňuje posoudit stav reprodukčních orgánů a eliminovat stávající patologii (cysty, difúzní změny).

Laboratorní krevní test se provádí na koncentraci hormonů a na hodnocení stavu ženského těla: přítomnost zánětu, anémie, chronických nebo akutních onemocnění.

Analýza hormonů pomáhá určit nejpříznivější okamžik pro početí.

K detekci patologie při nošení dítěte se nepoužívají metody zobrazování magnetickou rezonancí a rentgenové vyšetření.

Hysteroskopie se také neprovádí, protože se zvyšuje riziko ukončení těhotenství.

Někteří odborníci provádějí instrumentální výzkum na vlastní nebezpečí a riziko a často úspěšně. Rozhodnutí však zůstává na pacientovi..

Vlastnosti průběhu těhotenství

Celé gestační období je spojeno s možnými nežádoucími účinky.

Nejnebezpečnější z nich je odtržení placenty s následnou smrtí plodu..

 1. V prvním trimestru přetrvává hrozba přerušení těhotenství. Pacienti dostávají podpůrnou hormonální terapii. V 80% případů těhotenství končí před 12 týdny.
 2. Ve druhém trimestru je riziko spontánního potratu výrazně sníženo, zejména o 16 týdnů, kdy placenta sama produkuje hormony. Objevují se však další problémy. Bolestivé pocity se zesilují díky zvětšujícímu se orgánu. Adheze se zvětšují a nutí plod zaujmout nepohodlné postavení a potíže s nitroděložním vývojem.
 3. Od 30. týdne gestačního období se za podmínek výrazných difúzních změn ve svalové vrstvě zvyšuje riziko obstrukce krevního oběhu a fetoplacentární nedostatečnosti. Vyvinutý nedostatek kyslíku způsobuje zpoždění ve vývoji dítěte.

Adenomyóza je asymptomatická, což komplikuje včasnou diagnostiku. Často se vyskytují difúzní změny a části endotelu ve svalové vrstvě (ne více než 1/3).

Stupeň a typ patologie určuje průběh a výsledek těhotenství.

U některých těhotných žen nedochází během těhotenství k dramatickým změnám. Jiní jsou nuceni být pod pečlivým lékařským dohledem..

Příčiny

Důvody způsobující klíčení endotelu do svalové vrstvy dělohy zahrnují:

 • jakékoli chirurgické zákroky v děložní dutině;
 • tělesné cvičení;
 • Nezdravý životní styl;
 • přejídání;
 • depresivní podmínky;
 • endokrinní patologie;
 • nemoci močového systému;
 • arteriální hypertenze;
 • pasivní životní styl;
 • dlouhodobá léčba perorálními kontraceptivy;
 • nedostatek pohlavního styku po dlouhou dobu;
 • imunitní slabost.

Onemocnění přímo souvisí s hormonální nerovnováhou. Těhotenství může také způsobit adenomyózu.

Léčba

Terapie se provádí během těhotenství nebo po narození dítěte.

Konzervativní metoda léčby spočívá v užívání antispazmodických, sedativních a androgenních léků povolených v gestačním období..

Doplňková léčba NSAID a imunomodulátory. Metody alternativní medicíny nejsou vyloučeny.

Menstruační cyklus je darem přírody, díky kterému mohla žena porodit děti. Je však náchylný k haváriím. V takových případech, stejně jako u řady dalších hormonálních poruch, se používají gestagenní léky.