Co je adenomyóza dělohy? Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba

Adenomyóza dělohy je onemocnění, které může zničit plány ženy stát se matkou. V hodnocení neplodnosti je toto onemocnění na druhém místě, podle různých zdrojů postihuje tři až patnáct procent žen..

Jak ukazuje praxe, hlavní skupinou žen postižených tímto onemocněním jsou ženy ve věku od 25 do 35 let. Tento zákeřný nepřítel jakékoli ženy se nazývá děložní endometrióza nebo zkrácená děložní adenomyóza..

Co je adenomyóza dělohy?

V těle ženy je uvnitř dělohy speciální tkáň zvaná endometrium (je to ona, která opouští tělo během menstruace). V dokonale fungujícím těle pokrývá vnitřek dělohy při přípravě na přijetí embrya. Pokud nedojde k procesu oplodnění, pak tato tkáň opouští tělo a na jeho místě se tvoří nová atd. V kruhu od menstruace k menstruaci.

Ale zde v těle dochází k poruše a endometrium začíná pokrývat nejen vnitřní dutinu dělohy, ale začíná pronikat do samotné svalové tkáně dělohy, stejně jako do pobřišnice a vaječníků.

Nebezpečí adenomyózy dělohy

Vzhledem k tomu, že adenomyóza je onemocněním hlavního reprodukčního orgánu ženy, je hlavním nebezpečím, kterému žena s touto chorobou čelí, neplodnost. Stojí za zmínku, že ženě, která již otěhotněla, hrozí ztráta plodu a bude mít obtížný porod..

U adenomyózy je pravděpodobnost mimoděložního těhotenství vysoká, kvůli postiženým vejcovodům se stávají pro vejce neprůchodnými, ale spermie mohou snadno proniknout do trubiček, kde dochází k početí..

S progresí onemocnění může adenomyóza infikovat všechny blízké orgány a jakmile se dostane do krve, může se rozšířit po celém těle.

Existuje možnost, že adenomyóza může také ovlivnit nervová vlákna tkání, což povede k různým onemocněním. U adenomyózy existuje také riziko, že se z choroby vyvine rakovina dělohy..

Stupeň onemocnění

U endometriózy dělohy existují čtyři různé stupně vývoje onemocnění, jak onemocnění postupuje..

 1. Nemoc přímo ovlivňuje vnitřní vrstvu dělohy.
 2. Onemocnění proniká do svalové vrstvy dělohy a postihuje ne více než polovinu celé oblasti.
 3. Je ovlivněna více než polovina celé svalové vrstvy dělohy.
 4. Toto onemocnění přesahuje svalovou vrstvu dělohy, což v budoucnu způsobí poškození všech okolních orgánů.

Příčiny adenomyózy dělohy

Dnes je medicína na vysoké úrovni vývoje, odborníci nemohou konečně určit a pojmenovat hlavní důvod, proč se nemoc u ženy začíná rozvíjet. Lékaři navrhli několik verzí výskytu adenomyózy.

Někteří lékaři vysvětlují výskyt onemocnění tím, že endometriální tkáně vejcovody pronikají za dělohu, tento jev se vyskytuje poměrně často a tato verze má právo na existenci, ne-li pro jednu věc, ale nevysvětluje, jak se pak choroba vyskytuje v samotné děloze.

Jiní odborníci předpokládají, že s největší pravděpodobností onemocnění začíná zbytky ne zcela ustupující embryonální tkáně. Existuje mnohem více různých názorů a teorií. Chci poznamenat, že neexistují žádné důkazy o tom či onoho vysvětlení nástupu nemoci..

Existují však náznaky takzvaných rizikových skupin a faktorů, které ovlivňují nástup onemocnění..

Odborníci jsou prakticky jednomyslní v názoru, že dědičnost je jasně viditelná, když dojde k onemocnění, jako je endometrióza dělohy, bylo také zjištěno, že onemocnění a množství ženských hormonů jdou ruku v ruce a jejich koncentrace se zvyšuje s onemocněním. Onemocnění může začít prodlouženým stresovým obdobím, duševní, nervovou nebo fyzickou únavou. Mezi rizikové faktory patří také různé druhy zranění, chirurgické zákroky, pohlavně přenosné choroby.

Příznaky adenomyózy dělohy

První věcí, kterou je třeba věnovat pozornost, je prodloužení doby menstruace, zvyšuje se také množství menstruačního toku, což vede k nedostatku železa v krvi.

To se projevuje takovými příznaky jako ospalost, dušnost, závratě, rychlá únava, neschopnost adekvátně posoudit skutečný stav, zhoršení imunity.

Několik dní před menstruací se objeví výtok, který se objeví také na jeho konci. Příznakem adenomyózy je výskyt bolesti, která začíná několik dní před nástupem menstruace a končí několik dní po jejím nástupu..

Bolest při pohlavním styku může také naznačovat toto onemocnění, je to primárně způsobeno skutečností, že uvnitř pochvy jsou zánětlivé procesy. Někdo považuje nemožnost početí dítěte za příznak nemoci, i když je to s největší pravděpodobností důsledek, ale tak či onak, mnoho lidí v sobě nachází adenomyózu, když nemohou otěhotnět.

Povahu příznaků lze určit v závislosti na stádiu, ve kterém se choroba nachází, a také na postižené oblasti. V každém případě, pokud si na sobě všimnete některého z příznaků, znamená to, že se musíte poradit s lékařem a provést vyšetření. Průběh adenomyózy je charakterizován jejím růstem při absenci léčby a zhoršením stavu pacienta, zlepšení dochází během těhotenství.

Diagnostika adenomyózy dělohy

Při diagnostice onemocnění, jako je endometrióza dělohy, existuje mnoho problémů. Mnoho onemocnění má podobné příznaky, které se navzájem protínají, a aby bylo možné jednoznačně určit přítomnost adenomyózy, zejména v rané fázi vývoje onemocnění, musí lékaři jednat vyloučením.

Nejprve je nutné vyšetření u gynekologa, a to navzdory skutečnosti, že je fantastickým úkolem identifikovat během vyšetření specificky endometriózu dělohy, lékař dokáže detekovat odchylky, například odchylku od velikosti dělohy, protože děloha se s onemocněním zvětšuje. Během vyšetření lékařem jsou také vyřazeny další nemoci, které mají příznaky podobné adenomyóze..

Dalším typem diagnostiky je ultrazvuk, při kterém odborníci vylučují podobná onemocnění.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) vám umožňuje zjistit, zda je svalová tkáň dělohy zesílená (což je charakteristické pro adenomyózu), jakou homogenitu má vnitřní tkáň dělohy a charakteristické ložiska nemoci, a jsou také vyloučeny některé typy onemocnění vnitřních reprodukčních orgánů. Vzhledem k tomu, že náklady na MRI jsou vysoké, používá se zřídka.

Hysteroskopie je jednou z nejúčinnějších vyšetřovacích metod, protože lékař má příležitost podívat se na samotné zaměření onemocnění a posoudit stav orgánu.

Provádí se v různých typech anestézie.

Dalším typem diagnózy je kyretáž obsahu dělohy, po zákroku jsou data odeslána k analýze, která již s vysokou pravděpodobností může učinit závěr o přítomnosti onemocnění nebo jeho nepřítomnosti. Během této diagnózy se aplikuje anestézie

Je třeba poznamenat, že stoprocentní diagnóza může být stanovena až po odebrání samotného orgánu. Lékaři předepisují léčbu nepřímých známek, pokud jsou vyloučena další onemocnění podobná jejich symptomům a existuje dostatečný důvod se domnívat, že pacient má toto konkrétní onemocnění.

Léčba adenomyózy dělohy

Léčba endometriózy dělohy je terapeutická i chirurgická (v závislosti na složitosti onemocnění).

Při terapeutické léčbě endometriózy dělohy jsou předepsány léky, které pomáhají vyrovnat se s příznaky onemocnění, ale neléčí samotnou nemoc. Léky v léčbě adenomyózy se liší v tom, jaké příznaky doprovázejí onemocnění. Pokud pacient trpí silnou bolestí, jsou předepsány protizánětlivé léky, které je třeba užívat dostatečně před nástupem menstruace..

Pokud je onemocnění doprovázeno silným krvácením a menstruačními nepravidelnostmi, může lékař předepsat různé antikoncepční léky, jako jsou pilulky nebo nitroděložní tělísko.

Nyní je na trhu mnoho léků užívaných k léčbě adenomyózy dělohy, rozhodnutí o volbě jednoho nebo druhého léku stanoví ošetřující lékař.

Chirurgická léčba adenomyózy dělohy

Jak již bylo zmíněno výše, terapeutická léčba neléčí samotnou nemoc úplně, pouze odstraňuje její příznaky a další progresi. Chirurgická léčba adenomyózy je chirurgický zákrok k odstranění dělohy. O provedení operace může rozhodnout ošetřující lékař v následujících případech.

 • Pokud terapeutická léčba selže a krvácení má za následek velkou ztrátu krve.
 • Pokud má žena děti a neplánuje další těhotenství.
 • Pokud se plodný věk blíží nebo se blíží ke konci, se souhlasem pacienta.
 • Pokud je pacientovi kromě endometriomu dělohy diagnostikována velká myomy.
 • Pokud je onemocnění doprovázeno kritickou změnou na děložním čípku.

Prevence adenomyózy dělohy

Pro prevenci adenomyózy dělohy je nutné pravidelně navštěvovat lékaře a podstoupit lékařské vyšetření. Stojí za to věnovat vážnou pozornost menstruačním nepravidelnostem i různým sekrecím. Nepoužívejte samoléčbu, protože následky mohou být docela vážné.

Jak se adenomyóza liší od endometriózy

Adenomyóza je onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému množení děložních tkání a narušení menstruačního cyklu. Přesně takové změny v těle jsou pozorovány v případě vývoje endometriózy. Obě patologie jsou prekancerózní stavy, které mohou vést k neplodnosti. V raných fázích vývoje jsou tato onemocnění asymptomatická, kvůli nimž je obtížné je identifikovat. Rozdíly mezi nimi jsou malé. Jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou, může to říct pouze lékař, který zná morfologii a patogenezi těchto onemocnění.

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl mezi pojmy

Rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou je nevýznamný. Mnoho lidí dokonce věří, že jde o jednu a tutéž nemoc. Každá z patologií má nicméně své vlastní vlastnosti..

Endometrióza je považována za patologický stav charakterizovaný zvýšeným rozdělením buněk endometria a jejich rozšířením po celém těle. V tomto případě mohou být ovlivněny různé orgány, ale nejčastěji je růst pozorován v pánevní oblasti.

Adenomyóza je také charakterizována proliferací a šířením genitální vrstvy. Pouze v tomto případě se klíčení tkáně provádí do tloušťky dělohy, v důsledku čehož se zvětšuje.

Důvody pro rozvoj endometriózy a adenomyózy

Endometrióza a adenomyóza jsou výsledkem hormonální dysregulace. Navzdory skutečnosti, že patologické zaměření těchto onemocnění je lokalizováno v různých oblastech, mají podobné příznaky a patogenezi. U ženy dochází k pohlavnímu styku, je zaznamenáno porušení cyklu a změna povahy menstruačního toku. Stejné faktory mohou navíc vyvolat vývoj onemocnění..

Příčiny těchto onemocnění spočívají v narušení činnosti hypofýzy, hypotalamu nebo vaječníků. Hyperplázie endometria je nejčastěji pozorována při zvýšené koncentraci estrogenu.

Rozdíly v mechanismu vývoje patologických procesů

Tyto patologie jsou založeny na proliferaci tkání. Normálně stěny endometria zesilují díky intenzivnímu dělení buněk každý měsíc u všech žen v plodném věku. V případě vývoje adenomyózy je tento proces výraznější. Během období intenzivní produkce progesteronu oblasti hyperplazie nezmizí. Výsledkem je, že stěny dělohy jsou neustále zesílené a získávají měkkou konzistenci. Během období blížícího se regulaci se zvyšuje produkce ženských pohlavních hormonů, pohlavní orgán dosahuje své maximální velikosti.

Endometrióza se vyvíjí stejným způsobem. Procesy se liší pouze v tom, že s rozvojem této patologie jsou ohniska umístěna mimo dělohu. Jsou lokalizovány ve vaječnících, pobřišnici, pánevní dutině a někdy se dokonce šíří do kloubů, plic a střev. Tyto změny vedou k výskytu charakteristických klinických projevů..

Nelze jednoznačně říci, co je horší, která nemoc je schopna způsobit větší poškození těla. Obě nemoci jsou vyvolány hormonálními poruchami a projevují se ve formě patologické proliferace buněk endometria.

Jaké jsou podobnosti mezi nemocemi

Patologie mají následující podobné vlastnosti:

 • příčinou vývoje je intenzivní produkce estrogenu;
 • existuje nadměrný růst endometria;
 • v počáteční fázi léčby se užívají hormonální léky;
 • došlo k selhání menstruačního cyklu;
 • při absenci řádné léčby se patologie stávají chronickými a často se opakují.

V tomto případě se diagnostika adenomyózy provádí histologickým vyšetřením. V případě endometriózy je tato metoda neúčinná..

Diagnóza adenomyózy a endometriózy

Ve většině případů je endometrióza v počáteční fázi vývoje asymptomatická, což ztěžuje rozpoznání onemocnění. Klinické projevy těchto patologií jsou navíc do značné míry podobné. Podobné příznaky jsou zaznamenány u jiných onemocnění dělohy. Z tohoto důvodu se provádí diferenciální diagnostika.

Diagnóza adenomyózy

Když se objeví charakteristické příznaky, můžete podezření na vývoj patologie. Mezi hlavní příznaky adenomyózy patří:

 • bolestivé pocity během intimity;
 • bohatý menstruační tok;
 • syndrom výrazné bolesti během menstruace.

Kromě toho lze palpací určit zvětšení pohlavního orgánu. Za účelem identifikace lézí se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů nebo zobrazení magnetickou rezonancí.

Formy adenomyózy

Podle typu endometrioidních formací v postiženém orgánu se rozlišují fokální, nodulární a difuzní formy adenomyózy.

Ohniskové novotvary jsou relativně malé a často nezpůsobují nepohodlí. V případě vývoje difúzní formy jsou ovlivněny významné oblasti děložní vrstvy. S nodulárními formacemi jsou vizuálně podobné fibroidům.

Patologie probíhá v několika fázích, které se liší závažností:

 • jednotlivé formace na povrchu endometria;
 • léze zasahující do myometria, ale ne více než do poloviny jeho hloubky;
 • četné klíčení endometrioidních buněk do myometria;
 • porážka celé tloušťky myometria a sousedních orgánů.

Diagnóza endometriózy

Endometriózu je obtížné diagnostikovat. To je způsobeno skutečností, že místo lokalizace endometriózy je zpočátku neznámé. V rané fázi vývoje onemocnění je klinický obraz vymazán. Často se během průzkumu zjistí u žen, které hledají pomoc od lékaře kvůli problémům s koncepcí. Hlavní metody pro diagnostiku endometriózy jsou ultrazvuk, hysteroskopie a laparotomie..

Jaká je prognóza adenomyózy

Po excizi postižené oblasti endometria se zpravidla reprodukční funkce plně obnoví. Prognóza je příznivá. Nezvratné důsledky jsou možné pouze při předčasném zahájení léčby, pokud jsou zasaženy velké plochy pohlavního orgánu. V tomto případě se uchýlí k odstranění dělohy.

Jaká je prognóza endometriózy

Šance na příznivý výsledek přímo závisí na stadiu vývoje onemocnění, ve kterém byla léčba zahájena. Díky včasné diagnóze a správně zvolenému terapeutickému kurzu je reprodukční systém plně obnoven.

Pokud se ložiska endometriózy rozšířila daleko za dělohu, pak může být prognóza zklamáním. Kromě toho je tato patologie náchylná k častým relapsům. Z tohoto důvodu nemá v procesu boje s nemocí malý význam integrovaný přístup..

Adenomyóza a endometrióza: rozdíl v léčbě nemocí

Etiologie těchto patologií je identická, z tohoto důvodu jsou metody terapie podobné. Uchýlí se ke konzervativní, chirurgické nebo kombinované léčbě. Lékař zvolí taktiku individuálně s přihlédnutím k rozsahu léze dělohy a pánevní dutiny, umístění patologického zaměření a věku ženy.

Léková terapie je zaměřena především na normalizaci hormonálních hladin. Za tímto účelem jsou předepsány finanční prostředky skupiny KOC. Jako pomocné léky se používají imunomodulační, analgetické a protizánětlivé léky. Chirurgické zákroky se provádějí metodou laparoskopie.

Pokud existují určité rizikové faktory, pak lékař může učinit radikální rozhodnutí - odstranění pohlavního orgánu. Nejčastěji jsou taková opatření oprávněná při léčbě pokročilých stadií patologií..

Je možné otěhotnět s endometriózou a adenomyózou

Endometrióza a adenomyóza často způsobují neplodnost. U adenomyózy je možné početí, ale kvůli častému kontrakci dělohy existuje vysoké riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu.

Těhotenství s rozvojem adenomyózy a endometriózy je nemožné kvůli poškození vnitřních orgánů urogenitálního systému. Často dochází k obstrukci vejcovodů a nástupu adhezí. Takové změny vedou ke skutečnosti, že vajíčko není schopné proniknout do dutiny pohlavního orgánu.

Jedním z hlavních příznaků endometriózy jsou menstruační nepravidelnosti způsobené změnami hormonálních hladin. Výsledkem může být absence ovulace a oplodnění je nemožné..

Důvodem rozvoje endometriózy i adenomyózy jsou hormonální poruchy a nadměrný růst endometria. Rozdíl mezi těmito patologiemi spočívá v umístění léze. Obě nemoci mohou vést k neplodnosti a vyžadují včasnou léčbu..

Endometrióza a adenomyóza

V gynekologické praxi zaujímá patologický stav, jako je endometrióza, jedno z předních míst mezi výskytem reprodukční sféry. Nejčastěji je tato patologie diagnostikována u žen, které se kvůli neplodnosti, porušení ovariálně-menstruačního cyklu nebo bolestivé menstruace obracejí na porodníky-gynekology..

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl?

Adenomyóza je typ endometriózy, která postihuje ženský reprodukční orgán (dělohu). Adenomyóza je zejména množení endometrioidních buněk na atypických místech pro jejich lokalizaci. To znamená v myometriu dělohy, v submukózní vrstvě a také v serózní vrstvě dělohy.

Adenomyóza (endometrióza) dělohy: příčiny vzniku endometrioidních heterotopií.

 1. Chirurgické zákroky na děloze. Tato skupina důvodů zahrnuje císařský řez, konzervativní myomektomii.
 2. Intrauterinní manipulace ve formě kyretáže, potraty prováděné akutní kyretáží.
 3. Jedním z nejčastějších důvodů pro rozvoj adenomyózy je přítomnost infekčních lézí močového a reprodukčního systému.
 4. Hormonální nerovnováha hraje důležitou roli v příčinách endometrioidní heterotopie.
 5. Genetická predispozice k výskytu atypického umístění buněk endometria hraje potenciální roli ve vývoji tohoto onemocnění.
 6. Stresový faktor nevylučuje jeho vliv na vývoj stavu, jako je adenomyóza.

Stupeň adenomyózy

Existuje několik stupňů adenomyózy, konkrétně 4.

 • Prvním stupněm adenomyózy je šíření endometrioidních buněk do submukózní vrstvy endometria.
 • Druhým stupněm adenomyózy je šíření buněk endometria do myometria o méně než polovinu jeho tloušťky.
 • Třetí stupeň je charakterizován zapojením celého myometria nebo jeho více než poloviny do procesu.
 • A čtvrtá fáze šíření endometrioidních heterotopií je charakterizována jejich přechodem na serózní membránu ženského reprodukčního orgánu.

Existuje také klasifikace adenomyózy podle typu léze.

 1. Difúzní endometrióza je léze myometria buňkami endometria, která se rovnoměrně šíří po celé tloušťce vrstvy.
 2. Fokální endometrióza je přítomnost určitých ložisek ve svalové vrstvě.
 3. Nodulární adenomyóza - tvorba nodulárních ložisek ve svalové vrstvě, kterou lze zaměnit za myomatózní uzliny.

Příznaky adenomyózy

Adenomyóza může mít jak asymptomatický průběh, tak i značně nepohodlí, což se projevuje na kvalitě života ženy. Mezi tyto příznaky patří:

 • Tmavě hnědý, čokoládový výtok před a po menstruaci.
 • Docela výrazný předmenstruační syndrom a během menstruace docela znatelné tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha.
 • Dyspareunie - bolestivý styk může být také příznakem adenomyózy.
 • Kvůli hormonálním poruchám v adenomyóze může dojít k porušení ovariálně-menstruačního cyklu..
 • Neplodnost je nejčastějším důvodem, proč se ženy obracejí na porodníky-gynekology o pomoc s adenomyózou.
 • Zvětšení dělohy, které může být doprovázeno častým močením nebo obtížnými pohyby střev.
 • Patologie těhotenství ve formě hrozby ukončení těhotenství, hrozba předčasného porodu může také naznačovat vznik adenomyózy.

Diagnostika patologického procesu

První fází diagnostiky adenomyózy je odvolání k porodníkovi-gynekologovi a gynekologické vyšetření.

Podle indikací může lékař předepsat kolposkopii - vyšetření děložního čípku pod mikroskopem s vícenásobným zvětšením.

Ultrazvukové vyšetření se také provádí před dnem očekávané menstruace, což vám umožní identifikovat echografické příznaky adenomyózy.

Metody invazivního výzkumu zahrnují hysteroskopii, která umožňuje vizualizovat děložní dutinu, a hysterosalpingografie pomůže určit průchodnost vejcovodů.

Terapie adenomyózy

Mezi metodami léčby endometriózy lze rozlišovat taktiku konzervativní léčby i chirurgickou.

Konzervativní léčba zahrnuje hormony. Patří mezi ně kombinovaná perorální antikoncepce, agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin, progesteronová léčiva.

V přítomnosti rozsáhlých procesů může být indikována laparoskopická operace k odstranění ložisek adenomyózy a v případě rozsáhlých lézí může být zvolena taktika odstranění dělohy. V některých případech lze použít elektrokoagulaci ložisek endometriózy.

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl mezi nemocemi a co je horší pro zdraví žen

Záznamy „endometrióza“ a „adenomyóza“ se nacházejí v lékařských záznamech našich krajanů tak často, že je žádoucí poznat nepřítele zrakem.

V literatuře je termín „endometrioidní choroba“ stále častější. Jedná se o jedno z nejzáhadnějších a nejzákernějších gynekologických onemocnění, které se obtížně léčí..

Hlavním projevem onemocnění jsou tkáňové oblasti, které morfologicky a funkčně připomínají endometrium, umístěné mimo sliznici dělohy..

Zjistíme, jak se adenomyóza dělohy liší od endometriózy, která je pro zdraví žen horší?

 • Co to je
 • Adenomyóza
 • Endometrióza
 • Symptomatické rozdíly
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba

Co to je

Jsou endometrióza a adenomyóza stejné nebo ne? Patologické endometrium nejčastěji roste do svalové vrstvy dělohy (myometria). Méně často jsou léze detekovány ve zkumavkách, na vaječnících, pánevních orgánech, které nejsou spojeny s reprodukčním systémem.

Byly popsány případy vzniku endometrioidních ložisek v plicích a dokonce i v očích.

Klinické příznaky obou onemocnění jsou spojeny s přítomností ložisek endometria, avšak vnější projevy a možné komplikace patologie závisí na lokalizaci léze..

Oblasti endometriotické tkáně fungují stejným způsobem jako normální endometrium.

V první polovině menstruačního cyklu, kdy se endometrium připravuje na možnou implantaci embrya, roste také patologická tkáň.

Pokud nedojde k oplodnění, je horní vrstva endometria odmítnuta a začíná menstruace. Fragmenty tkáně spolu s krví jsou odstraněny z děložní dutiny.

Zároveň začínají krvácet patologické formace. Pokud je výstup, krev se vylije z léze, normální menstruace je doprovázena dalším krvácením atypické lokalizace.

Pokud je ohnisko patologie uzavřeno, tvoří se vnitřní akumulace krve, takzvané „čokoládové“ cysty.

V tomto materiálu si přečtěte o důvodech častého močení u žen bez bolesti v noci..

Proč dolní část zad vpravo u žen bolí? Odpověď na otázku hledejte v naší publikaci.

Adenomyóza

S růstem endometrioidní tkáně do svalové vrstvy dělohy se objem orgánu zvyšuje. Přítomnost patologických útvarů je nepřímo indikována bohatou bolestivou menstruací. Bolest a špinavý tmavý výtok se mohou objevit mimo menstruaci..

Jako adenomyóza klasifikují léze těla a šíje dělohy, přilehlé oblasti vejcovodů.

V difuzní formě léze zachycuje významné oblasti endometria. Ohniskové formace jsou relativně malé, často se téměř neobtěžují. Nodulární léze vypadají jako myomy.

Existují čtyři stadia onemocnění, která se liší závažností léze:

 1. Jednotlivé povrchové útvary.
 2. Jeden nebo několik novotvarů ovlivňujících myometrium ne více než o polovinu tloušťky.
 3. Několikanásobné invaze endometrioidní tkáně o více než polovinu tloušťky myometria.
 4. Mnohonásobné klíčení myometriem a šíření do nejbližších orgánů.

Adenomyóza - je nutné léčit, "Populární doktor":

Endometrióza

Tento termín označuje klíčení endometria mimo dělohu. Porážka může být lokalizována v jakémkoli orgánu, nejčastěji ve střevech, je ovlivněna urogenitální soustava.

Podle lokalizace lézí se rozlišují genitální, extragenitální a smíšené formy..

Jako smíšená forma jsou klasifikovány endometrioidové léze genitálu a jakéhokoli jiného orgánového systému.

Podobně se rozlišují čtyři stadia vývoje patologie:

 1. Jednotlivé povrchové léze, které objektivně nemají významný vliv na zdraví.
 2. Málo klíčivosti patologického endometria v tkáni postiženého orgánu.
 3. Četné malé endometriotické formace nebo jednotlivé hluboké léze. Vznikají nádory, cysty, adheze, ložiska chronického zánětlivého procesu.
 4. Endometrioidní tkáň roste stěnou postiženého orgánu, odhaluje se masivní léze. Charakteristická je tvorba benigních nebo maligních novotvarů.

Přesné důvody pro množení endometria mimo děložní dutinu nebyly stanoveny..

Endometrióza - příznaky, příčiny a léčba:

Symptomatické rozdíly

Různé formy endometrioidního onemocnění jsou vždy doprovázeny hormonální nerovnováhou, která ovlivňuje menstruační cyklus. Cyklus se buď znatelně zkrátí, nebo naopak dojde ke zpoždění menstruace.

Odmítnutí patologického endometria je doprovázeno bolestí, krvácení se stává hojnějším a prodlouženým.

U některých pacientů dochází k intermenstruačnímu krvácení a špinění tmavého výtoku několik dní před nebo několik dní po menstruaci.

Bolest se může objevit během pohlavního styku, stolice nebo močení. Někteří pacienti mají během menstruace horečku, nevolnost nebo zvracení.

Hlavní rozdíl v klinických projevech je spojen s lokalizací bolesti, krvácení. U adenomyózy je děloha bolestivá, v případě šíření patologie do sousedních orgánů se bolest rozptýlí.

Jiné formy endometrioidního onemocnění se projevují bolestí při lokalizaci zaměření patologie.

Pokud lze fragmenty endometrioidní tkáně odstranit ven, dochází k periodickému krvácení, krvácení v odpovídající oblasti.

Bolestivost, krvácení jsou přirozeně spojeny s cyklickými změnami hormonálních hladin.

U pokročilých, závažných případů adenomyózy a endometriózy se k hlavním gynekologickým příznakům přidávají projevy anémie. Obě patologie často způsobují sekundární neplodnost..

V tomto materiálu jsou uvedeny hlavní a možné příčiny gynekologických onemocnění u žen. Zjistit více!

V této publikaci jsou diskutovány příznaky a léčba chlamydií u žen..

Seznam léků, které lze předepsat na cystitidu u žen, naleznete v našem článku.

Diferenciální diagnostika

V případě podezření na endometrioidní onemocnění se kromě standardního gynekologického vyšetření provede ultrazvukové vyšetření pomocí transvaginálního senzoru, v případě potřeby ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Dále lze pacientovi přiřadit:

 • hysteroskopie;
 • hysterosalpingografie;
 • kolonoskopie;
 • CT nebo MRI;
 • krevní test na specifické nádorové markery CA-125 a CA-199.

Pokud jsou nalezeny léze na těle dělohy, v sousedních částech trubek nebo šíje, jedná se o adenomyózu.

Když jsou oblasti endometrioidní tkáně identifikovány na jiných orgánech, je diagnostikována endometrióza.

Léčba

Vzhledem k tomu, že povaha obou patologií je stejná, léčba se provádí podobnými metodami: konzervativní, chirurgická nebo kombinovaná.

Taktika léčby se vybírá individuálně s přihlédnutím k lokalizaci patologie, závažnosti lézí, věku, jejím plánům na budoucí mateřství.

Hlavní role v medikamentózní léčbě endometrioidních patologií patří hormonálním lékům. Dále jsou předepsány protizánětlivé, analgetické a imunomodulační léky.

Chirurgickou léčbu endometriózy a adenomyózy lze provádět laparoskopicky. Odstranění cyst a jiných endometrioidních novotvarů, disekce adhezí.

U těžkých lézí se objem chirurgického zákroku může lišit až do úplného odstranění dělohy v posledních stadiích adenomyózy.

Nelze říci, která nemoc je horší. Každý jednotlivý klinický případ a jeho výsledek jsou velmi individuální.

Je důležité si uvědomit, že zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví je jednou z klíčových podmínek pro jeho zachování. Včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou lze vývoj onemocnění pozastavit.

Jaký je rozdíl mezi endometriózou a adenomyózou?

Endometrióza děložního čípku je onemocnění, které lze nalézt pouze na vnitřní straně dělohy. Různé poruchy reprodukčního systému mohou způsobit lokalizaci buněk mimo standardní prostor.

Jedná se o adenomyózu, ale je obtížné rozlišit mezi těmito 2 koncepty, ale i bez lékařského vzdělání to lze provést. Známky adenomyózy a endometriózy jsou téměř stejné, takže se ženy obávají odpovědi na otázku: adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl?

Vlastnosti adenomyózy

Adenomyóza dělohy - co to je? Zpravidla se 90% onemocnění ženského reprodukčního systému vyskytuje v důsledku hormonálních poruch. Endometrióza a adenomyóza nejsou výjimkou.

Kvůli poruše proporcionálního poměru estrogenu a gestagenu v těle se buňky sliznice oddělí a proniknou do hlubokých vrstev dělohy. Závažnost onemocnění a příznaky adenomyózy závisí na stupni penetrace těchto buněk..

 1. 1. stupeň - buňky pronikají do myometria;
 2. 2. stupeň - endometrium roste uprostřed svalových vrstev;
 3. 3. stupeň - tkáně sliznice zasahují do serózního krytu;
 4. 4. stupeň - endometrium vstupuje do břišní dutiny.

V gynekologii je adenomyóza klasifikována v několika formách. Adenomyóza může zcela pokrýt povrch dělohy, doprovázet tvorbu tekutin naplněných útvarů nebo se objevit v určitých oblastech.

Příznaky adenomyózy se objevují v důsledku menstruačních funkcí, protože onemocnění postihuje hlavní orgán, který je odpovědný za jejich provádění. Žena může diagnostikovat onemocnění sama, protože zná příznaky adenomyózy:

 1. Intenzivní bolest během menstruace. Patologie způsobuje, že se děloha stahuje mnohem častěji a silněji, proto se objevují bolestivé záněty, které se cítí.
 2. Selhání načasování menstruace. Hormonální poruchy, které jsou doprovázeny nemocí, vedou k narušení vývoje sliznice, což může vést k nepravidelnostem v menstruačním cyklu a krvavému výtoku.
 3. Husté krvácení během menstruace. Významné zvýšení vylučování krve, které je během menstruačního cyklu odmítnuto.

Ošetřující lékař by měl pravidelně sledovat příznaky a léčbu nemocí.

Fáze vývoje patologie u ženy

Od druhého stupně adenomyózy děloha dorůstá do takové velikosti, že se může rovnat velikosti své velikosti během těhotenství. Díky tomu je možné určit přítomnost onemocnění pomocí ultrazvukového záření.

A protože děloha je orgán, který nejvíce trpí adenomyózou, bude velmi užitečné také hysteroskopické vyšetření. To je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou, protože tento vyžaduje důkladnější diagnostiku..

Endometrióza děložního čípku - jak se projevuje a čím se vyznačuje

Sféra distribuce buněk sliznice je hlavním rozdílem mezi adenomyózou a endometriózou. Vnitřní endometrióza dělohy přispívá k jejich projevům mimo dělohu, zasahující do trubiček, vaječníků a pochvy.

Během extragenitální endometriózy může buněčná tkáň sliznice růst mimo reprodukční orgány.

Nejčastěji jsou postiženy různé části střeva, které se nacházejí vedle močového měchýře. Existují však situace, kdy se tkáně vyvinuly v jiných orgánech, což vede k poměrně katastrofálním následkům..

Známky cervikální endometriózy, jejichž léčba je zpravidla konzervativní, jsou nejčastěji špatně vyjádřeny nebo vůbec. Pokud jsou však přítomny, jsou podobné projevům, ke kterým dochází, když sliznice dorůstá do orgánů.

Existují také další příznaky endometriózy vyjádřené zcela odlišnými způsoby, které se za přítomnosti nemoci nemusí vůbec objevit:

 • dlouhý a těžký výtok během menstruačního cyklu;
 • těžké pocity v děloze a postižených oblastech;
 • narušení menstruačního cyklu, pravidelné krvácení v důsledku hormonálního narušení.
 • poruchy fungování vnitřních orgánů: střeva, močový měchýř.

Proč mohou být nemoci zaměňovány?

Většina žen si je 100% jistá, že tyto nemoci jsou stejné. Toto stanovisko má právo na život, existují však značné rozdíly. Jak léčit adenomyózu?

Adenomyóza je typ endometriózy. Projev adenomyózy je doprovázen poškozením hlubokých vrstev dělohy a poté dalších částí reprodukčního systému.

Aby se tomu zabránilo, je nutné léčit nemoc v raných fázích. Obě nemoci se vyskytují ze stejného důvodu - hormonální nerovnováha. Faktory, které způsobují onemocnění, jsou stejné:

 • infekce, které ovlivňují urogenitální strukturu těla;
 • nitroděložní chirurgie;
 • dědičnost.

Důsledky, které se mohou objevit v důsledku výskytu patologie, jsou také naprosto identické. To je sterilita.

Obě nemoci neumožňují vajíčku procházet trubicemi, neumožňují implantaci embrya, což vede k neplodnosti. Rozdíl v umístění postižených oblastí má však různé způsoby léčby nemocí..

Adenomyóza dělohy je léčena regulací hormonálních hladin, navíc jsou užívány protizánětlivé léky, imunostimulační látky a vitamíny.

Chirurgický zákrok k odstranění adenomyózy dělohy je extrémním měřítkem léčby, protože je velmi obtížné vyčistit postiženou oblast skalpelem, proto je nutné oblast zcela odstranit.

Endometrióza děložního čípku by měla být také léčena hormonálními látkami, avšak chirurgický zákrok v tomto případě nevyžaduje odstranění postižené tkáně, což umožňuje očištění oblasti od patologie, čímž se zajistí bezpečnost reprodukčního systému a schopnost porodit děti v budoucnu.

Tato onemocnění spojuje potřeba urgentní léčby v raných stádiích, kdy se neobjeví komplikace vedoucí k úplné neplodnosti..

Je třeba sledovat vaše zdraví během menstruace, sledovat cyklus a kontaktovat svého gynekologa, pokud máte podezření na onemocnění, protože vnitřní endometrióza, jejíž léčba může být konzervativní i chirurgická, je v raných fázích mnohem snazší eliminovat..

Endometrióza děložního čípku, stejně jako adenomyóza, jejíž příčiny jsou naprosto podobné - to není věta, pokud byla léčba předepsána včas.

Jak se adenomyóza liší od endometriózy

Gynekologická onemocnění, která jsou založena na proliferačních procesech, se nazývají adenomyóza a endometrióza. Obě patologie se označují jako prekancerózní procesy..

Jak se adenomyóza liší od endometriózy, může odpovědět pouze zkušený odborník, který zná patogenezi a morfologii každého z těchto onemocnění.

V některých případech jsou tyto koncepty spojeny do jednoho, protože rozdíl mezi nimi není příliš výrazný. To se nepovažuje za chybu, ale stále existují rozdíly..

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl mezi pojmy?

Hyperplastická onemocnění jsou v praxi gynekologů běžná. K nadměrnému růstu děložní tkáně a přídavků může dojít v jakémkoli věku.

Všechny hyperplastické procesy jsou považovány za potenciálně nebezpečné pro ženské tělo. Mohou vést k neplodnosti, rozvoji nádoru atd..

Adenomyóza a endometrióza patří do podobné skupiny patologických stavů. Rozdíly mezi těmito nemocemi nejsou příliš výrazné..

Endometrióza je patologický stav, při kterém se normální buňky endometria rychle dělí a šíří po celém těle. Mohou se objevit v jakémkoli orgánu, ale nejčastěji se nacházejí v pánevní dutině.

Adenomyóza je považována za podobné onemocnění. S touto patologií také dochází k proliferaci a šíření tkáně svalové vrstvy dělohy..

Pacienti si proto často kladou otázku: adenomyóza a endometrióza - jaký je rozdíl? Rozdíl mezi těmito dvěma chorobami spočívá v lokalizaci hyperplastických procesů.

Adenomyóza je charakterizována proliferací endometrioidní tkáně do tloušťky orgánu. Výsledkem je, že se děloha zvětšuje.

Důvody pro rozvoj endometriózy a adenomyózy

Co způsobuje adenomyózu a endometriózu, jaký je rozdíl mezi etiologickými faktory? Navzdory skutečnosti, že se patologie od sebe navzájem poněkud liší, oba vznikají v důsledku hyperplazie.

Proliferace endometria neprobíhá sama o sobě. Tento proces je spojen s hormonálními změnami, které se neustále vyskytují v ženském těle..

Etiologické faktory endometriózy a adenomyózy mohou být:

 1. Patologické stavy v hypotalamu nebo hypofýze. Hormonální stav se mění s výskytem benigních nádorů, poranění hlavy.
 2. Nemoci ženských reprodukčních žláz - vaječníky. Stejně jako v mozku mohou obsahovat nádory produkující hormony..
 3. Patologie štítné žlázy.

U onemocnění všech těchto orgánů se mění hormonální stav pacienta. Hyperplázie endometriální tkáně je nejčastěji pozorována při zvýšené hladině estrogenu..

U rizikových žen se vyskytují endokrinní poruchy. Faktory rozvoje hyperestrogenismu zahrnují:

 1. Častá těhotenství a porody.
 2. Potraty.
 3. Pacientova historie potratů.
 4. Nedostatek těhotenství během života.
 5. Těžká obezita. V adipocytech dochází k tvorbě ženských pohlavních hormonů.
 6. Instalace nitroděložního tělíska na dlouhou dobu.
 7. Chronické zánětlivé a pohlavně přenosné nemoci.

Rozdíly v mechanismu vývoje patologických procesů

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl v mechanismu účinku? Obě nemoci jsou založeny na proliferaci tkání. Jak víte, tento proces je normálně pozorován u žen v plodném věku. V normálním menstruačním cyklu dochází k zesílení stěny endometria v důsledku zvýšeného buněčného růstu každý měsíc.

U adenomyózy je však proces výraznější. Kromě toho oblasti hyperplazie nezmizí během progesteronové fáze cyklu. Výsledkem je, že stěna dělohy je neustále zesílená a má měkkou konzistenci. Před menstruací dosáhne své maximální velikosti, protože během tohoto období se zvyšuje produkce estrogenu.

Mechanismus vývoje endometriózy je stejný jako u adenomyózy. Rozdíl je v tom, že zarostlá ohniska tkáně svalové vrstvy dělohy jsou umístěna mimo orgán. Mohou být umístěny v oblasti přívěsků, pánevní dutiny, na vaječnících, pobřišnici.

Ve vzácných případech jsou endometrioidní ložiska umístěna v dutině vnitřních orgánů: plíce, střeva, klouby, nosní dutiny atd. Všechny podléhají hormonální regulaci.

To znamená, že aktivita patologicky zarostlých buněk závisí na produkci estrogenů..

Klinický obraz endometriózy

Příznaky endometriózy mohou být různé. Nejprve to záleží na umístění hyperplastického procesu. Patologie často probíhá bez výrazných příznaků, protože endometrioidní ložiska jsou lokalizována v malé pánvi, střevech nebo v oblasti přívěsků. Během menstruace je tkáň lemující děložní dutinu odmítnuta.

Výsledkem je krvácení, ke kterému dochází každý měsíc. Faktem je, že bez ohledu na umístění endometrioidních ložisek jsou všechny aktivní během menstruace. Proto se na nejvíce neočekávaných místech může objevit špinění..

Pokud je v pánevní dutině přítomna hyperplazie (Douglasův prostor, peritoneální kapsy), nemusí být možné klinické projevy onemocnění pozorovat.

Kromě krvácení patří mezi příznaky endometriózy: bolesti břicha, anémie, dysmenorea - menstruační nepravidelnosti. Jedinou známkou nemoci je někdy absence těhotenství, pokud není dodržována antikoncepce.

Jaký je rozdíl mezi příznaky adenomyózy

Adenomyóza a endometrióza - jaký je rozdíl v klinickém obrazu? Navzdory skutečnosti, že patologie mají stejný vývojový mechanismus, příznaky se mohou lišit. Na rozdíl od endometriózy nelze patologické zaměření s adenomyózou rozšířit.

Proto nebude pozorováno krvácení z jiných orgánů a dutin. Adenomyóza je přemnožení endometriální tkáně v děložní tkáni. Proto je hlavním příznakem onemocnění považována bolest dolní části břicha..

Nepríjemné pocity vznikají v důsledku roztažení vazů dělohy a jejího zvětšení. Charakteristickým příznakem adenomyózy je také dysmenorea. Menstruační cyklus je často zkrácen a období krvácení je prodlouženo. Během pohlavního styku je zaznamenána bolest v důsledku zvýšení stěn dělohy.

Intenzita menstruačního krvácení se zvyšuje. V důsledku toho se může vyvinout anemický syndrom..

Diagnóza adenomyózy a endometriózy

K odlišení endometriózy od adenomyózy je nutné provést několik diagnostických postupů. Kromě gynekologického vyšetření jsou nutné i instrumentální vyšetřovací metody.

Podle klinických údajů můžete mít podezření na adenomyózu: bolest při pohlavním styku a menstruaci, silné krvácení. Při palpaci dělohy je zaznamenán její nárůst.

Zesílení stěn a ložisek hyperplazie je diagnostikováno pomocí ultrazvuku pánevních orgánů.

Je obtížnější identifikovat endometriózu, protože její poloha není známa. Patologie navíc často nemá žádné příznaky. Toto onemocnění je nejčastěji diagnostikováno při vyšetřování ženy o neschopnosti počat dítě..

Endometrioidní ložiska mohou být umístěna v děložní dutině (s adenomyózou - v tloušťce stěny orgánu) a zabraňují připojení vajíčka. Hyperplazie je detekována ultrazvukem, hysteroskopií, laparotomií.

Krvácení neznámé etiologie může být také vyvoláno endometriózou. V tomto případě je nutné vyšetřit celé tělo..

Adenomyóza a endometrióza: rozdíl v léčbě nemocí

Hyperplastická onemocnění jsou považována za nebezpečná, protože mají vážné následky. Oba procesy proto vyžadují ošetření. Pomoc s patologiemi adenomyózy a endometriózy - jaký je rozdíl? Léčba obou onemocnění může být konzervativní a chirurgická.

Nejčastěji se farmakoterapie provádí v případech malých ložisek proliferace u žen v plodném věku. Vzhledem k tomu, že endometrióza a adenomyóza jsou považovány za hormonální patologie, jsou předepisovány léky ze skupiny COC. Obsahují estrogen a progesteron v množství potřebném pro normální menstruační cyklus.

Kombinovaná perorální antikoncepce zahrnuje léky „Yarina“, „Jess“, „Janine“ atd..

Chirurgická léčba je nezbytná při absenci účinku konzervativní terapie i během menopauzy. Chirurgické zákroky zahrnují:

 1. Laparoskopické odstranění endometriotické léze nebo oblasti adenomyózy.
 2. Hysterektomie. S těžkou onkologickou anamnézou a silným krvácením je děloha odstraněna.

Jaká je prognóza endometriózy?

Některé ženy se zajímají o otázku: adenomyóza a endometrióza - co je horší? V obou případech jsou v ženském těle pozorovány hormonální změny. Proto je každá z těchto patologií nebezpečná. Prognóza endometriózy je často příznivá. Toto onemocnění se však může opakovat v přítomnosti endokrinních poruch..

Jaká je prognóza adenomyózy?

Nejčastěji po odstranění adenomyózy může žena porodit dítě a také se vyhnout závažným následkům nemoci. Výjimkou je běžný proces, který vyžaduje hysterektomii. Operace snižuje riziko rakoviny, ale vede k neplodnosti.

Adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl a jak jsou nebezpečné?

V dnešní době se pro moderní ženy stávají nejdůležitějšími onemocnění způsobená hormonálními poruchami v těle. Mezi nejobtížnější patologické procesy v diagnostice patří nemoci jako adenomyóza a endometrióza kvůli jejich podobné povaze výskytu. Jak rozpoznat adenomyózu a endometriózu, jaký je rozdíl mezi těmito tak podobnými patologickými procesy?

Adenomyóza a její projevy

Toto onemocnění postihuje svalové vrstvy dělohy. Nemoc začíná postupovat v důsledku hormonálních poruch v těle ženy.

Se zvýšením množství hormonů, jako jsou estrogeny, začíná patologický růst endometria uvnitř svalové membrány dělohy.

Taková penetrace slizniční vrstvou přispívá ke zvýšení objemu orgánu a ke vzniku bolestí dělohy. Tento patologický proces je obvykle rozdělen do několika forem:

 • Ohnisková;
 • Šířit;
 • Nodal;
 • Smíšený.

Ohnisková forma je charakterizována porážkou malých oblastí svalových vrstev a nemusí se nijak projevovat.

Difúzní forma zachycuje velké oblasti svalových vrstev dělohy a projevuje se silnou bolestí.

Nodulární forma je charakterizována výskytem malých uzlin v děloze.

Smíšená forma může kombinovat několik forem onemocnění.

Nemoci pro vývoj patologických procesů jsou rozděleny do následujících fází:

První fázeJe charakterizován mírným pronikáním slizniční vrstvy do svalových vrstev orgánu
Fáze dvěPatologický proces je zaznamenán při hlubokém pronikání sekrečních buněk do svalové tkáně, ale současně postihuje přibližně polovinu svalů orgánu. V této fázi se zvětšení dělohy stává charakteristickým rysem a v tuto chvíli to vypadá jako na začátku těhotenství
Třetí fázeKlíčení slizniční vrstvy je zaznamenáno u více než poloviny svalových vláken
Čtvrtá etapaVyznačuje se úplným vyklíčením slizniční vrstvy a zachycením všech svalů dělohy

Hlavním důvodem, který může způsobit onemocnění, je považováno za nadhodnocení hormonů v těle žen a dědičná predispozice není výjimkou. Fyzická a psychická únava, četné stresové situace a nervová zhroucení jsou také silným faktorem ovlivňujícím vývoj onemocnění..

Symptomatologie onemocnění se projevuje hlavně selháním v období menstruačního cyklu. Velmi často se může objevit špinění během celého menstruačního cyklu. Jejich vzhled však může být obzvláště častý v období před nástupem očekávané menstruace a také pokračovat po jejich skončení..

V drtivé většině případů dochází k bolesti v podbřišku i v bederní oblasti během menstruace i během běžných dnů.

Bolest se může často šířit do oblasti perinea a třísla. Během pohlavního styku dochází k nepohodlí.

Většina nežného pohlaví není neobvyklá pro případy neplodnosti nebo spontánního potratu.

V počátečních stádiích jsou adenomyóza a endometrióza asymptomatické a jaký je rozdíl v klinických projevech? Pouze během menstruace nebo po těžké fyzické námaze u pacientů dochází k bolesti v dolní části břicha, silnému krvácení v obtížných dnech a v menstruačním toku se objevují krevní sraženiny. Několik dní před začátkem cyklu a po jeho ukončení je pozorován rozmazaný výtok. Při velmi silném krvácení jsou možné projevy anémie, celková slabost, závratě.

Endometrióza a její vlastnosti

Patologický proces je charakterizován výskytem buněk sliznice dělohy na místech netypických pro ně, kde dochází k jejich klíčení. Lokalizaci endometriálních buněk lze nalézt jak uvnitř orgánu, tak v okolních tkáních a orgánech. Podle lokalizace endometria je patologický proces klasifikován následovně:

Podle stupně poškození se rozlišují 4 fáze vývoje:

 • V první fázi je zaznamenáno jedno nebo více menších patologických ložisek, která nemají významný vliv na tělo;
 • Ve druhé fázi je nalezeno několik ložisek patologických změn. Endometrium ve druhé fázi zasahuje hluboko do orgánů a tkání;
 • Třetí stupeň je charakterizován velkým počtem malých lézí. V těle vznikají vážné problémy spojené s tvorbou cyst, nádorů a zánětů;
 • Ve čtvrté fázi endometrium, které proniklo hluboko do orgánů, přispívá k tvorbě benigních a maligních nádorů.

Hlavním důvodem výskytu patologie je hormonální narušení v těle, ale existují i ​​doplňkové faktory. Nejčastějším přispívajícím faktorem je nesprávná funkce imunitního systému. Během fyziologického fungování imunitního systému blokuje tělo štěpení buněk endometria mimo děložní dutinu.

Adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl, když jsou nemoci velmi podobné. Jediným významným rozdílem mezi adenomyózou a endometriózou je distribuce a lokalizace patologického procesu. Klinické příznaky endometriózy jsou výraznější:

 • Velmi silné krvácení během menstruace;
 • Krvácení z dělohy a kanálů;
 • Zánět, zvětšení objemu v postižené oblasti a možná přítomnost maligních a benigních nádorů;
 • Krvácení z postiženého orgánu nebo povrchu;
 • Zvýšení teploty;
 • Bolestivost při stolici a při močení;
 • Silná bolest v místě invaze endometria během cvičení a menstruace;
 • Zvýšený menstruační cyklus;
 • Dlouhodobá neschopnost počat dítě.

Pozor, tato onemocnění vytvářejí překážky pohybu vajec vejcovodem. Oplodněné vajíčko se v postiženém orgánu nedokáže vyvinout, v důsledku čehož žena nemůže mít dítě.

Podobnost a rozdíl mezi oběma patologiemi

Nemoci, jako je endometrióza a adenomyóza, způsobují výskyt buněk ve výstelce dělohy mimo její přirozené umístění. Drtivá většina klinických příznaků se navzájem překrývá - což ztěžuje rozlišení patologických procesů.
Konzultace izraelských odborníků

Adenomyóza může způsobit neplodnost. Ovlivněna je pouze svalová vrstva a bez ohledu na stupeň růstu nikdy neroste za svými hranicemi. Endometrióza je složitější patologický proces, který méně reaguje na terapii. Jeho lokalizace je častěji pozorována ve vejcovodech, na vnější straně dělohy, na střevech a dalších orgánech..

Diagnostika nemocí

V počátečních stádiích je onemocnění velmi obtížné odhalit kvůli mírným příznakům. K diagnostice je nutné provést značný počet analýz spolu s dalšími studiemi. Další výzkum pomáhá při výpočtu těchto nemocí eliminací podobných projevů.

Definice a diferenciace patologií začíná u gynekologického křesla.

Ačkoli vyšetření v gynekologické ordinaci nevede vždy k přesné diagnóze, lékař může vždy předpokládat charakteristické změny pro adenomyózu a endometriózu, jaký je rozdíl v patologickém procesu, který je znám po podrobném vyšetření. Gynekolog stanoví konečnou diagnózu onemocnění a předepisuje terapeutické léky, které rychle zbaví tělo patologie.

Děložní myomy: příznaky a příznaky

Základní metody léčby

Terapie má dvě hlavní cesty:

Konzervativní léčba zahrnuje hlavně užívání různých hormonálních léků. Při výrazném projevu adenomyózy lze dobrého výsledku dosáhnout lokální aplikací hormonálních léků.

Užívání anabolických látek má analgetický účinek a snižuje zánětlivý proces v postižených orgánech. Je nutné provádět imunomodulační terapii a používat prostředky, které zlepšují fungování gastrointestinálního traktu.

Absorpční a fyzioterapie se používá podle indikací - s výrazným adhezivním procesem.

V závažných případech léky nepřinášejí požadovaný výsledek a musíte se uchýlit k operaci. Chirurgicky lze provést kauterizaci poškozených oblastí, částečné nebo úplné odstranění vaječníků nebo odstranění dělohy.

Chirurgická intervence je rozdělena do následujících typů:

Laparoskopie se používá častěji než jiné metody. Pomocí zařízení sestávajícího z trubice, osvětlovacího prvku a kamery chirurg uvolní orgán z postižených ohnisek. Tato metoda minimalizuje počet komplikací. Celý chirurgický proces se provádí pomocí celkové anestézie, aby se snížila citlivost pacienta.

Pomocí tohoto chirurgického zákroku je také možné v případě potřeby odstranit cysty vytvořené v důsledku onemocnění. Tento typ operace se doporučuje ženám, které si později přejí otěhotnět.

Laparotomie je již operace břicha. Použití této metody je nezbytné při detekci přechodu patologického procesu na vnitřní orgány.

Tento chirurgický zákrok se provádí pomocí příčného řezu. Nemá negativní účinky na reprodukční orgány. Chirurgické manipulace se provádějí pouze s použitím celkové anestezie a umožňují další možnost těhotenství.

Hysterektomie se provádí, když není možné použít jiné metody, když se nemoc znovu objeví, se zvyšující se bolestí a pokud žena nemá schopnost nebo touhu počat dítě.

Tato metoda je v praxi velmi vzácná. Pokud však musí být vaječníky odstraněny společně s dělohou kvůli jejich vážnému poškození, pak se léčba neobejde bez nahrazení přírodních hormonů syntetickými léky.

Adenomyóza a endometrióza se bohužel velmi často opakují, proto by měl být rozhodujícím krokem v léčbě včasný a komplexní přístup..

Důsledky nemoci

Jaké jsou důsledky adenomyózy a endometriózy, jaký je rozdíl? Endometrióza může vést k nenapravitelným následkům.

Během období menstruačních cyklů, které překročily svou přirozenou lokalizaci, začnou buňky endometria krvácet uvnitř těla. Uvolněná krev začíná hustnout s tvorbou adhezí.

Pokud nebyla předepsána žádná léčba, pak vajíčka a břišní orgány začnou růst společně, což vede k ohrožení života ženy a neplodnosti.

Adenomyóza není pro tělo méně nebezpečná, ale pouze její působení je omezeno na nitroděložní svalovou vrstvu.

Adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl: různé, mezi, děloha, léčba, jsou jedno a to samé

Mnoho žen se zajímá: adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl v patologiích? Tyto nemoci se mohou navzájem doprovázet, ale mají různé mechanismy výskytu. Obě patologie přispívají ke vzniku syndromu bolesti a děložního krvácení. Metody diagnostiky a léčby adenomyózy a endometriózy jsou různé..

Vlastnosti patologie adenomyózy

Abychom pochopili, jak se adenomyóza liší od endometriózy, je nutné studovat stručné informace o těchto onemocněních..

Tato diagnóza se stanoví, pokud ultrazvukové vyšetření odhalí fokální proliferaci buněk v děložní sliznici. Maligní transformace buněk není pozorována.

Typickými příznaky jsou zvětšení dělohy, silná menstruace a bolesti v podbřišku..

Patologie se nejčastěji vyskytuje u pacientů zralého a staršího věku. Mechanismus vývoje adenomyózy zahrnuje:

 1. Klíčení endometriálních žlázových buněk na vlákna pojivové tkáně, která oddělují funkční vrstvu od svalové vrstvy. Časem buňky ve sliznici pronikají do svalových stěn dělohy. U adenomyózy patologický proces nepokrývá celý orgán. Léze je ohnisková..
 2. Zánětlivý proces. V reakci na zavedení endometrioidní tkáně začíná svalová vrstva dělohy hustnout. Patologické změny jsou také ústřední povahy. Hustá svalová vlákna vymezují cizí tkáně a zabraňují šíření růstu.
 3. Rozšíření dělohy. V tloušťce svalové tkáně se tvoří benigní novotvary, díky nimž děloha roste a získává zaoblený tvar.

Patologie endometriózy

U endometriózy se buňky ve výstelce dělohy šíří mimo orgán a ovlivňují okolní tkáně. Nemoci této povahy jsou běžné u žen v plodném věku..

Mechanismus jejich vývoje zahrnuje:

 1. Hormonální nerovnováha. Produkce progesteronu je narušena, jeho metabolismus se mění. U endometriózy je detekováno zvýšení hladiny hormonů první fáze cyklu, které přispívají ke zvýšenému růstu endometria. Méně často je detekována změna množství prolaktinu a hormonů nadledvin v ženském těle.
 2. Porušení buněčného dělení a smrti. Zvýšená produkce vnitřního růstového faktoru vede k vazodilataci a množení ložisek endometriózy. Snižuje se aktivita zabijáckých buněk, narušují se procesy přirozené obnovy endometriotických tkání.
 3. Šíření sliznice dělohy mimo orgán. S menstruační krví vstupují žlázové buňky do vejcovodů, kde nadále fungují. Tak vzniká vnější forma nemoci. S růstem buněk slizniční vrstvy do svalu se vyvíjí vnitřní endometrióza.

Hlavní podobnosti a rozdíly nemocí

Rozdíl mezi endometriózou a adenomyózou spočívá v následujících faktorech:

 1. Místo šíření léze. U adenomyózy se patologické změny nešíří za dělohu. Endometrium proniká do svalové tkáně, ale nešíří se do okolních orgánů. U endometriózy se endometrioidní buňky nacházejí ve vejcovodech, pobřišnici, vaječnících, střevech a močovém měchýři.
 2. Klinický obraz. Ženy s diagnostikovanou adenomyózou mají bolesti, ke kterým dochází během pohlavního styku nebo po něm. Menstruační cyklus je zkrácen, krvácení je dlouhé a hojné. Při výrazném porušení hormonálního pozadí je pozorován krvavý výtok, který nezávisí na fázi cyklu. Příznaky endometriózy se objevují pozdě ve vývoji onemocnění. Diagnóza se nejčastěji provádí ve stadiu vývoje endometrioidních cyst.
 3. Diagnostické metody. K detekci adenomyózy se používá gynekologické vyšetření, kolposkopie, sterové testy a diagnostická kyretáž. Navíc se používá ultrazvuk, který pomáhá určit velikost a počet patologických ložisek. Pomocí těchto postupů není možné detekovat endometriózu. Jedinou účinnou diagnostickou metodou je laparoskopie.
 4. Metody léčby. U adenomyózy se provádí hormonální terapie, která potlačuje syntézu estrogenu. Dále je zaveden umělý analog progesteronu. V závažných případech onemocnění se provádí chirurgická léčba - odstranění dělohy. Výstup z endometria mimo dělohu je léčen pouze chirurgicky. Patologická ložiska jsou odstraněna laparoskopickou metodou. Zavedení hormonů ve většině případů nedává výsledek.
 5. Komplikace. Adenomyóza vede k trvalému zvětšení těla dělohy, což může vyžadovat odstranění orgánu. Endometrióza se liší od adenomyózy ve vývoji krvácení a adhezí, fúze pánevních orgánů.

Nemoci mají podobné příčiny. Obě patologie patří k chorobám, které se vyvíjejí na pozadí hormonálních poruch. Vedou k menstruačním nepravidelnostem a neschopnosti otěhotnět..

Neplodnost s vnitřní a vnější formou endometriózy nastává v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů. Uvolnění vajíčka do děložní dutiny a jeho oplodnění je nemožné.

Neplodnost s adenomyózou se vyvíjí v důsledku výskytu adhezí, které snižují pohyblivost vejcovodu

Jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou Odkaz na hlavní publikaci Zdroj: https://ProPolip.info/ginekologiya/adenomioz-i-endometrioz-v-chem-raznitsa.html

Adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl a podobnost patologií

Když čelíme nepochopitelné diagnóze, jsou ženy často zmatené: jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou? Co mají tyto souhláskové patologie společné, která z nich je pro ženské tělo horší a jak je lze léčit? Aby bylo jasno, pojďme zvážit obě nemoci a provést komparativní analýzu..

Endometrióza: podstata nemoci a její příčiny

Děložní dutina je z vnitřní strany vyložena speciální tkání - endometriem. Buňky endometria jsou citlivé na menstruační cyklus. Rostou, zhoustnou a jednou za měsíc jsou zničeny a vylučovány z těla krví..

Toto onemocnění se říká, když endometrium, které roste stěnou dělohy, postihuje sousední tkáně nebo je přenášeno krevním oběhem do jiných orgánů a systémů. Současně buňky nadále žijí ve svém obvyklém rytmu: pravidelně rostou a krvácejí, což vyvolává výskyt čokoládových cyst.

Přesné důvody rozvoje endometriózy nebyly objasněny, existují pouze teorie o predisponujících faktorech:

 • selhání produkce a poměru pohlavních hormonů;
 • chirurgické zákroky, které podporují klíčení endometria do těla dělohy a hodí ho do břišní dutiny (potrat, císařský řez);
 • genetická predispozice.

Pozornost! Důležitou roli hraje snížení imunity, nadměrný fyzický a psycho-emoční stres.

Vývoj endometriózy probíhá ve 4 fázích:

 1. Přítomnost několika mělkých ložisek, která se klinicky neprojevují a neohrožují normální fungování těla.
 2. Klíčení endometria hluboko do postiženého orgánu. Během tohoto období se mohou objevit příznaky..
 3. Několik ohnisek různého stupně poškození. Existují abnormality v práci pánevních orgánů, jsou detekovány nádorové formace, cysty.
 4. Zachycení dalších orgánů endometriem se stává masivním, tkáň je ovlivněna do celé hloubky. Je zaznamenáno velké množství benigních nádorů a jejich degenerace.

V počáteční fázi se endometrióza vyvíjí asymptomaticky. První příznaky ženy jsou často pozorovány pouze s tvorbou cyst, zvětšením postiženého orgánu a jeho krvácením v souladu s menstruačním cyklem, bolestí v místech fokálního růstu. Objeví se zánět, zvýšení místní a celkové teploty, anémie.

Naštěstí se endometrióza ve svém plném projevu nevyvíjí příliš často. Obvykle se nachází jeho "lehká" forma - adenomyóza.

Adenomyóza: příčiny a stadia vývoje

Podstata vývoje adenomyózy a endometriózy je stejná. Toto onemocnění je založeno na patologické proliferaci endometria, ale na rozdíl od výše popsaného onemocnění adenomyóza nepřesahuje dělohu. Buňky pronikají do svalové vrstvy orgánu na všech úrovních a vytvářejí ohniskovou, difúzní nebo nodulární lézi.

Existují 4 stádia průběhu onemocnění:

 • povrchní lokalizace;
 • proniknutí do těla dělohy do středu svalové vrstvy;
 • poškození stěny v celé tloušťce;
 • plné klíčení, vznik pod vnějším pláštěm.

Hlavními viníky těchto změn jsou hormonální poruchy a dědičné faktory. Mezi souběžné důvody patří dlouhodobé depresivní stavy, vyčerpávající fyzická aktivita a vážná onemocnění. To znamená faktory, které oslabují imunitu.

Adenomyózu můžete podezřívat z následujících projevů:

 • změna velikosti dělohy v souladu s menstruačním cyklem;
 • prodloužené a intenzivní krvácení, výskyt sraženin;
 • špinění před a po menstruaci po několik dní;
 • silná bolest v „kritických dnech“, která není dlouhodobě eliminována běžnými analgetiky;
 • rozvoj anémie v důsledku obrovské ztráty krve, zhoršení celkové pohody.

Obě nemoci se vyvíjejí pomalu a postupně zvyšují příznaky. V počáteční fázi probíhá patologie bez výrazných známek, což komplikuje její včasnou detekci..

Podobnosti a rozdíly

Po získání představy o podstatě změn porovnáme patologie, určíme jejich podobnosti a rozdíly. Jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou, tabulka jasně ukáže.

ZnameníAdenomyózaEndometrióza
Propagační procesSvalová vrstva těla dělohy. Nepřesahuje orgán.Lokalizace je rozsáhlá: tělo dělohy, blízké urogenitální orgány, vzdálené šíření. Může se dokonce objevit v plicích a nosní dutině.
Intenzita projevůHlavními projevy jsou změny v menstruačním cyklu a bolestivý syndrom.Dlouho se to necítí. Je detekován již ve stadiu tvorby cyst a nádorových útvarů.

Navzdory zjevným rozdílům mezi adenomyózou a endometriózou jde pouze o jinou formu jedné patologie.

Mají jednu příčinu, narušují normální rytmus menstruačního cyklu a dlouhodobě vedou k neplodnosti. V počátečních fázích jsou obě nemoci přístupné hormonální terapii..

Úspěšná léčba však neznamená nemožnost relapsu, protože patologické změny jsou založeny na vnitřním selhání.

Metody léčby

Při řešení problému se používá farmakoterapie a chirurgická intervence. Volba metody závisí na prevalenci, intenzitě příznaků, věku, požadovaných výsledcích (například narození dítěte).

Základem léčby jsou hormonální léky. Obnovují a udržují požadovanou rovnováhu, normalizují délku menstruačního cyklu a intenzitu krvácení. Nehormonální protizánětlivá léčba zmírňuje bolest a celkovou nevolnost. Lékaři navíc předepisují:

 • léky proti bolesti;
 • antispazmodika;
 • imunomodulátory;
 • sedativa.

Mezi radikálnější metody patří: kauterizace oblastí zarostlého endometria, laparoskopické odstranění cyst a útvarů, úplné odstranění dělohy a vaječníků.

Nastavení hormonální cívky lze přičíst lékařským postupům, ale je to pouze odrazující opatření. Po odstranění cívky se onemocnění obvykle vrátí..

Adenomyóza a endometrióza jsou komplexní onemocnění, která vyžadují, aby žena neustále sledovala své zdraví. Nespecifikované příčiny výskytu neumožňují vývoj úzce zaměřené diagnózy a účinného systému léčby. A samozřejmě přítomnost adenomyózy nevylučuje vývoj endometriózy později..

Rozdíl je v adenomyóze a endometrióze?

Dvě gynekologická onemocnění podobná v symptomatologii - adenomyóza a endometrióza - postihují stále více žen na světě. Tyto diagnózy byly zjištěny u poloviny neplodných pacientů. Celkově trpí adenomyóza asi 5% žen na světě.

Endometrióza tvoří 30 až 50% z celkového počtu zkoumaných žen. Kromě toho se obě nemoci mohou při absenci kompenzace hormonálními léky stát důvodem k odstranění dělohy.

Pro včasnou diagnostiku těchto onemocnění byste měli mít představu o jejich příznacích a při prvním podezření na možné onemocnění se obraťte na gynekologa.

Hormonální onemocnění

Hormonální poruchy u žen v reprodukčním věku mohou způsobit menstruační nepravidelnosti, včetně nefunkčního děložního krvácení. Nerovnováha hormonů způsobuje rozvoj chronických gynekologických onemocnění, negativně ovlivňuje sexuální vztahy a může vést k neplodnosti.

Předpoklady pro zhoršenou produkci hormonů jsou často dědičné faktory. Se špatnou tvorbou systémů odpovědných za hormonální stav, a to i v embryonálním stadiu, začíná budoucí žena již v dospívání vstupovat do rizikové skupiny pro gynekologická onemocnění.

Problémy s hormony provokují:

 • stresové situace;
 • nevyvážená výživa, nedostatek vitamínů;
 • helminthická invaze;
 • chronické infekce, včetně sexuálně přenosných infekcí;
 • časté nachlazení;
 • snížená imunita;
 • nemoci endokrinního systému;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • potrat;
 • škrábání.

V případě hormonální nerovnováhy je důležité podstoupit hormonální substituční terapii včas.

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky umístěné v endometriu děložní stěny začínají překračovat její hranice a jsou schopné se šířit do všech orgánů. Zároveň si zachovávají své vlastní rysy. a mění se podle menstruačního cyklu, ať jsou kdekoli.

V důsledku toho může nastat kdekoli v těle, pokud jsou tyto buňky přítomny, menstruační krvácení..

Příznaky endometriózy

Právě zahájená endometrióza se neprojevuje žádnými příznaky. Pokud je doba od začátku vývoje tohoto závažného onemocnění v těle krátká, pak jediným znakem naznačujícím hormonální změny je změna trvání menstruačního cyklu, obvykle ve směru zvýšení počtu dnů.

S další progresí onemocnění jsou pozorovány následující příznaky:

 • Bolest v dolní části břicha, vyzařující do rozkroku, střev a dolní části zad. Bolest v malé pánvi se obvykle zesiluje v posledních dnech menstruace.
 • Bohatá menstruace se silnými bolestmi břicha. Ztráta krve může být tak významná, že může způsobit anémii.
 • Selhání v menstruačním cyklu.
 • Bolestivé pocity v oblasti třísla při vyšetření gynekologem, při pohlavním styku, při vyprazdňování.
 • Zvýšená únava, podrážděnost.

Při prodlouženém průběhu endometriózy se vyvíjí neplodnost. Vážnými komplikacemi tohoto onemocnění jsou léze různých orgánů, do nichž vstupují s průtokem krve cizí buňky z tkání dělohy. Takový úvod se může projevit různým krvácením..

Nejčastěji dochází k žaludečnímu, nosnímu a plicnímu krvácení. Směs krve lze pozorovat ve výkalech, sputu, moči. Atypické krvácení se projevuje doslova krvavými slzami nebo přesnou ztrátou krve z pupku nebo prstů. K tomu obvykle dochází ve dnech menstruace..

Adenomyóza

Adenomyóza je onemocnění, při kterém endometriální vrstva začíná patologicky růst a po překonání mezilehlé tkáně proniká do svalové vrstvy dělohy. Vyskytuje se na různých místech dělohy..

K tvorbě zesílených prvků svalové vrstvy dochází kolem cizích buněk, což způsobuje změnu velikosti a tvaru dělohy. Stává se zvětšeným a globulárním.

Příznaky adenomyózy

Příznaky adenomyózy jsou velmi podobné příznakům endometriózy. Toto onemocnění je charakterizováno:

 • Bolestivý, bohatý menzes. Jejich trvání je obvykle 7 nebo více dní. Období se často mění na děložní krvácení.
 • Rozmazaný hnědý výtok těsně před menstruací a v polovině cyklu.
 • Během menstruace se vyskytují sraženiny.
 • Akutní bolesti břicha během menstruace a ve dnech 2-14 cyklu.
 • Bolestivé pocity během gynekologického vyšetření a při pohlavním styku.
 • Rozšíření dělohy.
 • V průběhu času se s adenomyózou mohou tvořit nádory v děloze.
 • Rozdíly mezi endometriózou a adenomyózou.

Hlavním znakem, kterým může gynekolog odlišit endometriózu od adenomyózy, je umístění buněk endometria. S adenomyózou pronikají pouze do svalové vrstvy dělohy, s endometriózou - překračují ji a nacházejí se ve vejcovodech, v břišní dutině a v různých orgánech.

Endometrióza může vést k adhezi a fúzi vnitřních orgánů, adenomyóza může způsobit nádory.

Podobnosti mezi endometriózou a adenomyózou

Obě nemoci jsou výsledkem hormonálních změn. Mají podobné příznaky - menstruační nepravidelnosti, bolestivé pocity, krvácení. Neplodnost je často důsledkem obou nemocí. U endometriózy a adenomyózy je předepsána hormonální substituční léčba. V případě neúčinnosti léčby se uchylují k chirurgickým metodám.

Endometrióza a adenomyóza jsou nebezpečná onemocnění, která mohou významně ovlivnit zdraví a kvalitu života ženy..

Vymazání příznaků v počáteční fázi těchto onemocnění může způsobit ztracený čas na léčbu.

Abyste včas rozpoznali nemoci, měli byste věnovat pozornost změnám ve svém stavu a nezapomeňte podstoupit odborná vyšetření u gynekologa.

Jaký je hlavní rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou?

Tyto dvě nemoci, které často vedou k neplodnosti u žen, jsou v počátečních stádiích velmi často asymptomatické, což značně komplikuje diagnostiku i odborníkům..

Lékaři již dlouhou dobu nebyli schopni dospět ke shodě: pokud by endometrióza a adenomyóza byly považovány za různá onemocnění nebo jsou jedno a totéž.

Obě nemoci jsou nejčastější u žen v reprodukčním věku a představují nadměrný růst endometria.

Normálně je měsíční růst endometria směrován do vnitřní prázdné dutiny dělohy, ale někdy pod vlivem jakýchkoli faktorů začíná růst do vrstev pohlavního orgánu nebo dokonce dále do peritoneální oblasti. V této situaci jsou stanoveny diagnózy adenomyózy a endometriózy. Co se děje v těle s takovými patologiemi a jaký je mezi nimi rozdíl?

Co je adenomyóza, jaké jsou její příznaky?

U adenomyózy endometrium roste do myometria. To znamená, že vnitřní slizniční vrstva je zavedena do stěn dělohy, což způsobuje zánětlivé procesy. Podle statistik se jedná o jednu z nejčastějších ženských chorob. Důvody vzniku této patologie nejsou zcela stanoveny..

Impulzem pro jeho rozvoj může být stres, přepracování, deprese, nadměrná fyzická námaha, přepracování a nervová zhroucení. Všichni lékaři se shodují na jediné - obrovskou roli hraje genetická predispozice a zvýšené množství ženských pohlavních hormonů..

V počátečním stadiu není onemocnění prakticky detekováno, protože se projevuje pouze zvýšením menstruačního cyklu, a to ani ve všech případech. Pak se objeví bolest v děloze, která se během kritických dnů zintenzivňuje a výtok je stále hojnější. V další fázi je výtok pozorován v období mezi menstruací a pohlavní styk je doprovázen bolestí.

Při vizuálním vyšetření gynekolog detekuje zvýšení dělohy a změny její struktury. Velikost dělohy se navíc často stává stejnou jako během těhotenství, což usnadňuje diagnostiku. Pro přesnou diagnózu se používá ultrazvuk a MRI.

Endometrióza a její příznaky

Toto onemocnění je charakterizováno proliferací endometria mimo sliznici dělohy.

V tomto případě se endometriální buňky chovají stejně, jako by byly stále ve vnitřní vrstvě dělohy - dělí se, rostou a každý měsíc se ničí.

A pokud struktura dělohy umožňuje odstranit strávené buňky, pak v jiných orgánech ucpává tělo a způsobuje adheze, což zase vede k neplodnosti.

Přesná příčina vzniku patologie také nebyla nalezena. Existují 2 hlavní teorie, které se navzájem liší ve způsobu, jakým buňky endometria vstupují do peritoneálních orgánů:

 1. endometriální buňky vstupují do orgánů spolu s menstruačním tokem,
 2. buňky endometria se pohybují lymfatickým systémem.

Obě teorie tvrdí, že nad vývojem onemocnění dominuje nadbytek ženských hormonů. Předpokladem pro rozvoj patologie je narušení imunitního systému - ve zdravém těle nebude endometrium schopno zakořenit mimo stěny dělohy.

Toto onemocnění je charakterizováno bolestivými pocity, které se zintenzivňují před a během menstruace. Samotný menstruační cyklus je zmatený, mezi kritickými dny se objevují špinění.

Bolestivé pocity jsou možné během pohybu střev nebo při močení. Při velké ztrátě krve se může vyvinout anémie, může se objevit slabost a závratě.

V pokročilých případech, pokud onemocnění není detekováno a léčba není zahájena, může endometrium, které proniklo do vejcovodů, způsobit neplodnost.

Vizuální vyšetření gynekologem neumožňuje správnou diagnózu, na rozdíl od adenomyózy, proto se navíc používá ultrazvuk, hysteroskopie, laparoskopie a jsou prováděny krevní testy ke správné klasifikaci nádoru.

Rozdíl mezi adenomyóza a endrometriosis nemocí

Ve skutečnosti jsou tyto dvě nemoci velmi podobné. Jaký je tedy rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou?

Hlavním rozdílem je lokalizace patologie. Adenomyóza se liší v tom, že endometrium nepřesahuje dělohu a při endometrióze migruje do břišní dutiny a pánevních orgánů a někdy dále. Existují případy, kdy toto onemocnění ovlivnilo plicní tkáň.

U endometriózy jsou také všechny příznaky výraznější, ale později - u adenomyózy mohou být bolesti a nepohodlí patrné již v raných fázích. Rozdíl je v lokalizaci pocitů bolesti - u endometriózy je bolest pociťována v dolní části břicha au adenomyózy tyto pocity vyzařují do křížové a bederní oblasti.

Jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou? Diagnostická opatření: pokud k potvrzení diagnózy postačuje vizuální vyšetření a ultrazvuk k detekci adenomyózy, je k detekci endometriózy nezbytná laparoskopie..

Rozdíl mezi nemocemi se nachází v terapeutických opatřeních..

U adenomyózy se používá hormonální terapie, která je zaměřena na snížení produkce estrogenů (ženských pohlavních hormonů), v nejzávažnějších případech je možné chirurgické odstranění dělohy.

U endometriózy jsou patologická ložiska odstraněna pomocí laparoskopie nebo laparotomie a hormonální léčba tohoto onemocnění je neúčinná.

Co je horší: adenomyóza nebo endometrióza? Důsledkem obou patologií je jedna věc - to je neplodnost, protože endometriální buňky zabraňují průchodu vajíčka vejcovodem a implantaci embrya. A v některých případech se také provádí chirurgický zákrok k odstranění dělohy nebo vaječníků..

Endometrióza se liší v tom, že je obtížnější diagnostikovat a ovlivňuje jiné orgány. Pokud tedy není detekována včas a léčba nebude zahájena, dojde k adhezi, která může vést k fúzi postižených břišních orgánů..

Podobnosti mezi adenomyózou a endometriózou

Adenomyóza a endometrióza mají nejen rozdíly, ale také podobnosti:

 • příčinou obou nemocí je zvýšená produkce ženských pohlavních hormonů - estrogenů;
 • proto, když jsou obě nemoci detekovány v počáteční fázi, je použita hormonální terapie, která je velmi účinná;
 • obě patologie jsou doprovázeny menstruačními nepravidelnostmi;
 • pokud léčba není zahájena včas, často se objeví relaps a onemocnění se změní na chronické stádium.

… Obě tyto nemoci se vyvíjejí současně. Endometrium nejprve proniká do myometria a poté do dalších orgánů. Právě kvůli těmto případům si někteří lidé myslí, že endometrióza a adenomyóza jsou jedno a totéž..

Nyní nerozumíte o nic horší než lékaři, co jsou to adenomyóza a endrometróza, jak jsou si podobné a jaký je mezi nimi rozdíl.

Je třeba si uvědomit, že v obou případech je nemožné stanovit nezávislou diagnózu, a pokud máte podezření na jednu z těchto patologií, musíte jít k lékaři a trvat na všech nezbytných diagnostických opatřeních.

Pouze v tomto případě dostanete včasnou léčbu, která nedovolí, aby se nemoc vyvinula do chronického stadia nebo vedla k neplodnosti..

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod.