Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po porodu začíná ženské tělo proces obnovy. Vždy je to jiné, protože je to individuální. Proto byste se neměli bát „ale můj přítel je takový, ale můj je jiný“ nestojí za to.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: na otázku, kdy počkat na první menstruaci po narození dítěte, neexistuje jednoznačná odpověď..

Někdo po 3 měsících, někdo po šesti měsících a někdo kojí rok, ale stále bez menstruace. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - je přesvědčena gynekologka Julia Kopylová.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces.

Nástup první menstruace lze odložit pod vlivem prolaktinu, hormonu, který se aktivně produkuje během kojení. Proto je amenorea považována za fyziologickou. Jak dlouho to vydrží, závisí přímo na organizaci GW. Pokud je dítě krmeno z lahve, může první menstruace přijít již 2 měsíce po porodu. Pokud dostává pouze mateřské mléko, pak nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, vysvětluje Julia Kopylová.

Hormon prolaktin se nejaktivněji produkuje v noci od 3:00 do 7:00. Pokud se během tohoto období dítě často aplikuje na prsa, pak se koncentrace hormonu v krvi zvyšuje více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka a ovulace je potlačena více, což zajišťuje nepřítomnost menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplňkové krmení se zavádí směsí;
 • dítě je krmeno ne na požádání, ale na hodinu;
 • dítě v noci dobře spí a udržuje více než 3-4 hodinové intervaly;
 • jsou zavedeny doplňkové potraviny.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to děje 6-8 měsíců po narození dítěte. V této době se již ve stravě dítěte objevují doplňkové potraviny, mezi krmením má delší noční mezery.

Některé matky, které používají síť, přispěly k tvorbě statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a ve 3 měsících as druhým, když bylo dítěti více než 8 měsíců. Oba na GW.

Když je dítěti 2 měsíce.

Když bylo dítěti 1 rok a 8 měsíců.

Krmila své první dítě v 1,3 měsíci. Druhé dítě bylo krmeno po dobu 1,4 měsíce, vrátilo se po 1 roce a 1 měsíci.

Poznámka: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, určitě navštivte gynekologa.

Pokud po porodu není žádný měsíc, stojí za to bít na poplach

Nedávno jste oslavili významné datum v životě svého dlouho očekávaného dítěte. Rušný rok zkušeností, malých i velkých radostí, prvních úspěchů a úspěchů uplynul. Bouře vzrušujících emocí po porodu ustoupila a jen v hloubi mé duše hlodá pocit úzkosti - po celý rok nebylo žádné měsíční období! Účelem tohoto článku je pomoci vám rozptýlit pochybnosti nebo potvrdit obavy, které se vkradly..

Poporodní období

Někdy může být krvácení po porodu zaměňováno s menstruací, ale ve skutečnosti tomu tak není. Představují přirozený proces, který probíhá v těle každé ženy bez ohledu na to, zda porodila sama nebo pomocí císařského řezu. Ihned po ukončení porodu se ztratí asi 300 ml krve. Po oddělení placenty se na povrchu dělohy vytvoří rány, které pak krvácejí. Toto špinění se nazývá lochie a lze jej obvykle pozorovat až 8 týdnů po porodu. Zpočátku jsou intenzivní, které se postupně uzdravují a mizí, jak se děloha hojí..

Jak dlouho neexistuje období a kdy po porodu by měli přijít? Zvažte tři možnosti:

 • když žena, která porodila, nekojí dítě z různých důvodů a je zcela uměle nakrmeno;
 • když dítě současně přijímá prsa a je doplňováno mléčnou výživou a doplňkovými potravinami, přičemž je krmeno smíšeným způsobem;
 • když novorozenec dostává mateřské mléko jako jediné jídlo a pití, doplňkové potraviny se nezavádějí do 6–8 měsíců a nedojde k doplňování vodou, jinými slovy je kojeno.

Možnost 1. Umělé krmení

V tomto případě dochází k obnovení menstruačního cyklu rychle. První menstruace může začít po zahojení sliznice dělohy - když se zastaví uvolňování lochie. Tento proces trvá v průměru 6 týdnů a ve velmi vzácných případech až 4–5 měsíců po porodu..

Veškeré špinění, ke kterému dochází po lochii, by mělo být vnímáno jako normální menstruace, pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení. Výskyt takového krvácení je vzácný, ale pravděpodobně i několik měsíců po narození dítěte.

Věnujte zvýšenou pozornost signálům svého těla a v případě pochybností o příčinách krvácení okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud vaše menstruace není delší než 4 měsíce od začátku porodu, měli byste si dělat starosti a podstoupit lékařskou prohlídku.

Možnost 2. Smíšené krmení

U tohoto typu krmení nedochází k menstruaci od 3–4 měsíců do roku po narození dítěte. Tato změna v načasování je spojena s okamžikem, kdy matka přestala krmit v noci a ráno. V těchto hodinách se produkuje hormon, který je zodpovědný za produkci mléka a potlačení ovulace, což vede k menstruaci. Čím později nová matka v tuto denní dobu skončila s krmením, tím déle neměla menstruaci..

Možnost 3. Kojení

Dokud nebude období, pokud je dítě krmeno způsobem, který zamýšlela příroda, tj. kdykoli během dne nebo v noci, na vyžádání? A tady začíná zábava.

Může to být 3-4 měsíce, rok nebo dokonce dva! Názory odborníků na tuto záležitost se liší. Ale všichni se shodují na jedné věci, že časný nástup menstruace je v tomto případě individuálním rysem ženského těla a její hypofýzy, která je zodpovědná za sekreci "krmení" hormonů, funguje zvláštním způsobem..

Krátký exkurz do historie kojení v Rusku

„Matka nese dítě po sedm měsíců v lůně a čtyřicet čtyřicet (40 měsíců) ho potom krmí mateřským mlékem,“ - výňatek ze staroslovanského kalendáře. Navíc za týden v té době bylo 9 dní a za měsíc 40 nebo 41 dní, v závislosti na paritě. Kojení trvalo téměř čtyři a půl roku!

V té vzdálené éře, bez internetu, medicíny v jejím současném chápání, speciální literatury, všech druhů bludů a obav, kojili na první pláč, pláč, požadavek dítěte.
Existovalo dokonce respektované a čestné povolání, láskyplně nazývané „zdravotní sestra“.

O hodnotě kojení se poté nediskutovalo a matka dítěte mohla být s ním po celou dobu, když získala podporu příbuzných a přátel v domácích a rodinných pracích..

Samozřejmě existovaly výjimky a na pomoc přišly mokré sestry. V extrémních případech bylo použito umělé krmení kozím a kravským mlékem. Bylo to však považováno za velkou hanbu pro matku, pokud nemohla dítě sama nakrmit..

Při tak přirozeném průběhu porodu, dlouhodobém kojení, skutečnost, že žena nemá menstruaci, nezpůsobila překvapení a zkušenost. Obvykle začaly rok nebo dva po narození dítěte. A to bylo považováno za normu.

Nedostatek menstruace v ošetřovatelství - hormonální příčiny

Jaké je vaše období? Jedná se o fyziologický jev, který doprovází proces odmítnutí sliznice dělohy. Předpokládá se, že jejich nástup je regulován hormonálním systémem. V první fázi menstruačního cyklu (počítá se od prvního dne po ukončení menstruačního krvácení), která trvá průměrně dva týdny, folikul dozrává, poté praskne a vychází z něj vajíčko. Uvolňování vajíčka z folikulu se nazývá ovulace..

V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které po dobu 10-12 dnů produkuje hormony, včetně progesteronu, „těhotenského“ hormonu. Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění vajíčka, nedojde k jeho implantaci do výstelky dělohy, pak se žluté tělísko degeneruje, hladina progesteronu v krvi klesá a začíná menstruace. Tak dochází k cyklické práci endokrinního systému..

Co se stane, když kojíte? V tomto případě hypofýza produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci a množství mléka. Prolaktin blokuje syntézu progesteronu, která zabraňuje zrání folikulu, narušuje menstruační cyklus a brání početí. Po narození dítěte potřebuje žena zdroje těla, aby mohla nakrmit novorozence, a ne nové těhotenství. Proto menstruace nepřichází.

Pokud kojíte své dítě na požádání, zejména v noci a ráno od 6 do 8 hodin, pak je hladina prolaktinu dostatečně vysoká, aby zpomalila nástup ovulace a v důsledku toho obnovila menstruační cyklus. I když je dítěti již více než rok a dostává doplňkovou stravu.

Dříve naše babičky používaly tuto vlastnost těla jako spolehlivou metodu antikoncepce. Díky napjatému životnímu rytmu, stresu, špatné ekologii nyní dochází k narušení přirozeného hormonálního programu a během kojení je ještě lepší chránit se před nechtěným těhotenstvím.

Při zrušení a ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví v průměru po dvou měsících.

Nové těhotenství

Ano! A také nelze vyloučit tuto možnost absence menstruace. Navzdory skutečnosti, že krmíte dítě pouze svým mlékem a podle očekávání a menstruační krvácení nepřišlo, v praxi někdy za podobných podmínek dojde k novému těhotenství.

A pokud o tom pochybujete, proveďte těhotenský test nebo navštivte gynekologa.

Na závěr shrňme:

 • Pokud jste matkou praktikující umělé nebo smíšené krmení a menstruace nedorazila ani rok po nástupu porodu, důrazně doporučujeme navštívit gynekologa a složit všechny potřebné testy. Možná se u vás vyvinula patologie genitální oblasti a musíte podstoupit léčbu.
 • Pokud nově vyrobená matka dodržuje tradiční kojení a nedochází k pravidelnému krvácení rok po porodu nebo více, pak byste neměli vydávat poplach a paniku. Tato vlastnost je v těle přirozená a absence menstruace je normou..
 • Pokud jste po roce přestali dávat mateřské mléko a menstruace nezačala po 2 měsících, měli byste navštívit lékaře a zjistit důvody.

Nezapomeňte také na pravděpodobnost nového těhotenství, a to i při „správném“ krmení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Odpovědi na otázky

Zhanna Khodyreva, porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

Ochrana během kojení

Otázka. (JenaJeny) Porodila jsem před něco více než 6 měsíci, menstruace se ještě neobnovila, dítě bylo výlučně kojeno do 6 měsíců. Mám si dělat starosti, nebo je všechno stále v normálním rozmezí? Kdy začít zvonit budík?
Odpovědět. Do 6 měsíců po porodu, při kojení 6-8krát denně, se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey). V následujícím období je nutná antikoncepce - může to být gestagenní antikoncepční přípravek (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (Beth) Mám 7měsíční dceru, úplně na HB, počet žádostí je více než 10 denně, zatím žádné nejsou. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v tuto chvíli? Jaké antikoncepční prostředky lze kromě bariérových metod použít? A měl bych je použít?
Odpovědět. Metoda laktační amenorey, jako spolehlivá antikoncepce, je použitelná až 6 měsíců po porodu, pak se musíte pojistit antikoncepcí obsahujícími gestagen (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (poya) Kojila jsem své první dítě přesně jeden rok. Do osmi měsíců byli pouze na GV. Nebyla chráněna (nebyly žádné menstruace). Výsledek: těhotenství. Musel jsem udělat mini-potrat a dát IUD. Dítěti bylo přesně šest měsíců. Vyvstává otázka: opravdu stojí za to důvěřovat tělu během období hepatitidy B, nebo je lepší být pojištěn?
Odpovědět. Samozřejmě existují výjimky z každého pravidla. Šest měsíců laktační amenorey uznávají gynekologové po celém světě za bezpečné a otěhotníte těsně po 6 měsících.

"Šmouha" během menstruace

Otázka. (Rita) Po porodu se můj cyklus znatelně snížil, namísto 28 dnů, nyní - 25, a začíná dvěma návštěvami, 25. dnem mazání, pak 2 dny vůbec nic a poté začíná normální menstruace. Jaký mohl být důvod?
Odpovědět. Existuje mnoho důvodů pro takové „mazání“ (endometrióza, zánět, polyp atd.). Bez kontroly nelze mluvit o žádném konkrétním důvodu. Čím dříve se odvážíte navštívit gynekologa, tím lépe..

Otázka. (Gossamer) Mám otázku. Byl jsem na schůzce s gynekologem, mám nitroděložní tělísko. Rok jsem nešel, stalo se, že po 2 dnech něco nebylo pohodlné, dal jsem na radu lékaře svíčky s ichtyolem. Následujícího dne bolelo břicho a namazat se, ale ne jejichtyol! Po 2 dnech nátěr přestal. Kojili jsme, po porodu nebyla menstruace. Před těhotenstvím byla období 5-7 dní, velmi bohatá. Co by to mohlo být?
Odpovědět. Bohužel neuvádíte, kolik času uplynulo od narození. Možná to byla menstruační reakce. Věřte mi, je pro mě velmi těžké odpovědět na takové otázky bez kontroly..

Otázka. (Travelmate) Porodila jsem před třemi týdny. Lochia ještě neskončila, poslední týden výtoku je růžový, asi 2 polévkové lžíce denně. Včera, když jsem náhle vstal z pohovky, došlo k mírnému krvácení (asi lžíce krve), vytékala krevní sraženina a bolelo mě žaludek jako během menstruace. Dnes je lochia opět růžová, žaludek nebolí. Co by to mohlo být? Musím urgentně navštívit lékaře? Plánoval jsem jít jen za týden.
Odpovědět. Krvácení by mohlo být z děložního čípku nebo z pochvy, pokud se při porodu vyskytly slzy, po zvedání závaží nebo namáhání během defekace. V případě opakovaného krvácení musíte urgentně navštívit lékaře, ale pokud vše proběhne v pořádku, navštivte za týden podle plánu gynekologa.

Nedostatek menstruace po porodu a během kojení

Otázka. (OksanaS) Narodila se před rokem a dvěma měsíci, ale bez menstruace. Možná je to proto, že stále kojím?
Otázka. (Susan) Dítě má nyní 4 měsíce. Aktivně saje. Je normální, že stále neexistuje měsíční období, nebo je ještě čas jít na schůzku k lékaři?
Odpovědět. Během kojení může menstruace samozřejmě chybět až 1,5–2 roky, nenechte se tím vystrašit. Navíc s frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně až šest měsíců po porodu se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey).

Otázka. (Inna Klueva) Porodila jsem 1. listopadu. Kojím jen svou dceru, nic nekrmím. Menstruace začala 2. února. Když jsem krmil svou nejstarší dceru, dokud jí nebylo 1,5 roku, nebylo po celou dobu žádné období. To je normální? Normální doba trvání a hojnost.
Odpovědět. S frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně zpravidla nedochází k žádné menstruaci, i když existují výjimky. Je stále nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučila organická povaha krvácení.

Otázka. (Melle) Přestala kojit úplně po 6 měsících, tedy před 5 měsíci, a stále neměla menstruaci. Co to znamená?
Odpovědět. Musíte jen navštívit gynekologa, protože existuje spousta důvodů pro amenoreu v poporodním období a mezi nimi nejsou ani zdaleka neškodné.

Otázka. (Margot) Dítě má 1 rok, 6 měsíců, stále kojím, neustále kojím, celý den, v noci (spát spolu) a stále nemám menstruaci. Můžete mi prosím říct, jestli je to normální, nebo už stojí za to navštívit gynekologa?
Otázka. (Sofina) Moje dcera je téměř 1,4 roku stará, na HB, časté aplikace ve dne i v noci. První menstruace po porodu se objevila na konci února 2008, a poté už nic. Těhotenský test je negativní. Je to normální? Hurá!! Druhý přišel. jen pravda je zpět na konec. duben
Otázka. (Matyoma) Dítě má 1 rok a měsíc, kojí a nemá menstruaci. Šli jsme s prvním dítětem, když byl náš syn asi 6 měsíců starý.
Odpovědět. Nedostatek menstruace u 6-8 kojenců je normální.

Otázka. (ENECHKA) Dítě 1 rok a 2 měsíce. Za rok se odstavila od prsu, ale stále neexistuje měsíční období. Během GW jsem pil „Charosetta“, nyní piji „Lindinet“. Měsíc a půl po odstavení bolelo dolní břicho, ale menstruace se neobjevila. Těhotenský test byl negativní. Co by mohlo způsobit takové zpoždění?
Odpovědět. Pokud se spolehlivě chráníte před těhotenstvím, nemusíte se bát. Absence menstruace během laktace je normou, jen abyste si nenechali ujít těhotenství.

Silná menstruace po porodu

Otázka. (Simfonia) Po porodu začaly kritické dny po 6 měsících. Okamžitě šlo velmi hojně. Nyní probíhá třetí cyklus. Ještě hojnější než ty předchozí. Řekněte mi, s čím to může být spojeno a jak to lze upravit. Během GW můžete pít kopřivu a vodní pepř?

Otázka. (Alida) Menses přišel za 4 měsíce. Velmi bohatý, bolavý, dlouhotrvající (více než týden) a okamžitě bohatý bez rozmazání. Ačkoli před B byly spíše vzácné a krátké (3 dny). Kdysi to bylo takto: ráno nebyly žádné známky (žádná bolest, žádné šmouhy) a večer jsem šel spát, okamžitě jsem vstal a spousta věcí ze mě odfláklo, těžko jsem to držel rukou. Po tom, pravda, téměř všechno vyšlo najevo a zbytek dní se jen rozmazal.
Odpovědět. Pokud jsou vaše menstruace těžké, sraženiny, doporučil bych vám podstoupit vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření. Užívání těchto rostlinných léčiv není kontraindikací pro kojení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Závěrečné poznámky

Období zotavení menstruačního cyklu u každé ženy nastává individuálně. Nepropadejte panice, pokud menstruace nezačne hned po porodu. Mladé matky jsou také zaváděny krvavým výtokem po porodu, který nemá nic společného s menstruací - lochií. Lochia je fyziologický poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu a odmítnuté neživotaschopné tkáně. Obvykle je doba uvolnění lochie 3–6 týdnů po porodu (někdy až 8 týdnů).
Mladé matky by si měly pamatovat, že kojení může být jednou z metod antikoncepce pouze v několika případech:

 • pokud je vaše dítě výhradně kojeno
 • pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců
 • pokud po porodu nebyla menstruace
 • pokud dojčíte nejméně 6–8krát denně (metoda laktační amenorey).

Proč do jednoho roku po porodu nejsou menstruace

Cyklus obnovy po porodu probíhá u všech žen odlišně. Začátek období signalizuje konec tohoto období. Doba trvání takového období reorganizace se může lišit až o několik let. Pokud se zjistí, že žena rok po porodu nemá menstruaci, není to přímý důvod k obavám. Je třeba vzít v úvahu a zvážit všechny faktory, protože například krmení dítěte přímo souvisí s absencí kritických dnů žen.

Obnova cyklu po porodu neprobíhá okamžitě

Vlastnosti poporodního období

Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními hladinami. Je možné vzít v úvahu hlavní důvody, kvůli kterým žena po narození dítěte nemá o rok později menstruaci, hormonální změny v těle a průběh laktačního období.

Také absence měsíční menstruační tekutiny může naznačovat, že žena bude brzy muset znovu porodit. Při kojení není pravděpodobnost početí neobvyklá.

Obnova plodnosti a menstruace je jakýmsi individuálním faktorem. Menstruace může chybět několik měsíců, v ostatních případech po celou dobu laktace. U více než poloviny žen (50-60%), které nedojčí, se plodnost a menstruační aktivita obnoví v 6-8 postnatálních týdnech.

V některých případech, dokonce i během období laktace, je možná ovulace a pravděpodobnost početí.

Proces obnovení menstruace je přísně individuální, přímo v závislosti na způsobu krmení dítěte, časování je také odlišné.

Při kojení se menstruace rychle nezotaví

Proč nejsou žádná období

Patologie mohou být také důvodem absence menstruace. Tyto zahrnují:

 • hormonální poruchy;
 • cystické novotvary ve vaječnících;
 • infekce reprodukčního systému;
 • neustálý stres a psychický stres;
 • nádory v orgánech ženského reprodukčního systému;
 • podvýživa;
 • nedostatek plnohodnotného rozvrhu dne;
 • kvalita a rychlost spánku ženy, která porodila;
 • obtížný porod, vícečetná těhotenství.

Kojení

Konstantní produkce prolaktinu narušuje proces ovulace a jsou pozorovány příznaky laktační amenorey. Tento faktor je charakteristický, pokud šest měsíců po porodu nedochází k menstruaci..

Doba laktační amenorey se pohybuje od 13 týdnů do dvou let.

Indikátor závisí na několika faktorech:

 • Systematické kojení. Krmení podle potřeb dítěte, nikoli pravidelně, pomáhá tvorbě prolaktinu a intenzitě přeměny sekrece mleziva na zralé mléko, obnova cyklu se zpomaluje.
 • Obecné blaho matky.
 • Začátek krmení dítěte. Kojící období je méně časté a sekrece prolaktinu je výrazně snížena, takže se dostaví obnovení ovulace a menstruace.
Kojení interferuje s nástupem ovulace

V důsledku toho je míra nepřítomnosti menstruačního toku během kojení od několika měsíců do tří let. Pokud je cyklus zotavení pomalý, ale neexistují žádné alarmující příznaky, nemusí se žena zbytečně obávat.

Smíšené krmení

Pokud dítě nemá dostatek mateřského mléka, začnou mu být podávány doplňkové potraviny, do stravy se přidávají suché směsi přizpůsobené mléku. I když dítě kojí matčin prsa, je to mnohem méně než při plném přirozeném krmení. A podle toho klesá produkce prolaktinu, poté se může ženský cyklus obnovit během šesti měsíců..

Je možné očekávat výskyt menstruace před koncem laktační doby pouze se zavedením doplňkových potravin.

Hormon prolaktin je zodpovědný za stimulaci mléka a je produkován, dokud dítě nekojí. Čím později matka dokončí funkci připevnění k prsu, tím déle bude trvat období bez nástupu menstruace.

Umělé krmení

Pokud je dítě plně uměle nakrmeno, pojídá upravenou kojeneckou výživu, není zajištěna bezpečnost prolaktinu kvůli úplné absenci vazby na prsa matky dítěte. Absence menstruace pak není spojena s procesem laktogeneze, ale je omezena pouze podmínkami úplné rehabilitace dělohy.

Při umělém krmení se cyklus obnoví rychleji

Po narození novorozence začíná fáze involuce dělohy - postupné snižování hmotnosti a objemu, nabývá svých předchozích rozměrů, hltan se zavírá. Poté, co placenta odejde, se na jejím místě objeví povrch rány, který potřebuje určitou dobu k uzdravení. Pro proces obnovy orgánu a růst nové vnitřní výstelky dělohy endometria tedy trvá až osm týdnů..

Po obnovení děložní tkáně se lochie zastaví. Pokud je výtok krve objemný, může se jednat o poporodní krvácení, stane se to, pokud jsou v děložní dutině zbytky placenty..

Pokud neexistují žádné příznaky děložního krvácení, lze výtok, který se objeví po skončení lochie, připsat normální standardní menstruaci. Tato situace nastává zřídka a je pozorována po třech až čtyřech měsících po narození dítěte..

Po dokončení fáze obnovy umělým krmením začíná vývoj procesu ovulace a poté začíná menstruace. Normální doba je až šest měsíců.

Pokud má porodná žena dítě, které jí umělou směs, ale ani po roce stále nemá menstruaci, musí se poradit s gynekologem.

Jaká jsou období po porodu

Nástup menstruace přímo souvisí s hladinami hormonů. Hormonální charakter se během těhotenství dramaticky mění. V poporodním období se ženské tělo začíná zotavovat a pokračuje ve své obvyklé rutině. Žádný kvalifikovaný lékař nebude jmenovat stoprocentní datum po doručení nástupu menstruace. Tento faktor je u všech žen individuální a vyskytuje se různými způsoby..

Kdy by měla menstruace začít po porodu? Podívejte se na toto video:

První menstruační krvácení z dělohy je někdy doprovázeno bolestivými pocity a nadměrným výtokem. Může se také změnit délka menstruačního cyklu a cyklu..

Pokud si všimnete nepravidelného menstruačního cyklu nebo jiných neobvyklých projevů, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem, abyste předešli výskytu patologických problémů.

Normalizace menstruační fáze může být způsobena některými důležitými faktory:

 • pravidelný příjem potravy;
 • normalizovaná denní rutina;
 • psycho-emocionální stav;
 • chronická onemocnění.

První měsíční krvácení je rozmazané a extrémně skrovné. Někdy však lze pozorovat velmi silný výboj. Jejich úplné uzdravení lze očekávat po 2–3 ovariálních cyklech..

Co dělat, pokud není žádné období

Žena, která porodí, je povinna pečlivě sledovat její pohodu a zdraví, aby včas zaznamenala porušení. Nepravidelný cyklus menstruace v poporodním období by neměl být důvodem k obavám. Důvodem návštěvy specialisty by měly být následující situace:

 • prodloužená absence normálního menstruačního výtoku z dělohy;
Pokud se vaše menstruace nezotaví příliš dlouho, musíte navštívit lékaře
 • pokud se naopak menstruace objevila příliš brzy;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • výtok s charakteristickým nepříjemným zápachem.

Je třeba si uvědomit, že k početí může dojít i při absenci menstruace a při dlouhodobém kojení..

Nástup menstruační fáze po narození dítěte nelze považovat za skutečnost připravenosti ženského těla na nové těhotenství. Pro normální úplné uzdravení to trvá asi dva roky, po tomto období odborníci doporučují přemýšlet o plánování příští koncepce.

Cyklus zotavení po porodu a jeho načasování je ovlivněno nejen stavem těla, ale také typem krmení dítěte. V průměru, pokud je dítě umělé, pak je rehabilitační období minimální od 6 do 18 týdnů a při kojení může trvat asi dva roky.

Po porodu neexistují měsíční období po dobu 8 měsíců. Je všechno stále? Menstruace po porodu

Poté, co se dítě narodí a placenta se oddělí, vyteče asi 300 ml krve a poté se začne stahovat děloha a zastaví se krvácení. Protože po narození dítěte je dutina děložní spíše jako povrch rány, vyžaduje úplnou obnovu sliznice nějakou dobu ().

Během následujících 10 dnů může dojít k uvolnění krve a krevních sraženin z děložní dutiny a nažloutlý výtok (lochie) je možný po dobu 1,5 měsíce. Normálně by měl být malý krvavý výtok (žena vymění 1 vložku ne více než 1krát za 2 hodiny), pokud se krvácení zvyšuje, je možné krvácení po porodu (zejména pokud jsou v děloze části placenty a nemožnost jejího správného zmenšení).

Serózní výtok by také neměl obsahovat hnisavé nečistoty, pokud se změní jejich barva nebo vůně, zvýší se tělesná teplota - to jsou možné známky zánětu v děložní dutině (endometritida) a měli byste se poradit s lékařem. Proto se nedoporučuje, aby žena měla sex po dobu 1,5 měsíce po porodu z důvodu možnosti infekce, zatímco výstelka dělohy se ještě nezotavila.

Obnova menstruace po porodu

Pokud poporodní období není pozoruhodné a žena nekojí, pak asi 56 dní po porodu se obnoví děložní dutina a 10-12 týdnů po porodu má žena první menstruaci. Mohou se lišit od intenzity a trvání před porodem. Nepravidelná období jsou možná po dobu 2–3 měsíců a poté se ženský cyklus postupně normalizuje.

Nedostatek menstruace po porodu: důvody

Nejprve může být absence menstruace po porodu způsobena laktační amenoreou. Hormon, který se produkuje u kojících žen, nejen stimuluje produkci mléka, ale také inhibuje ovulaci, bez níž nedojde k menstruaci, když matka krmí dítě. Prolaktin také chrání ženu před otěhotněním, pokud krmí své dítě každé 3 hodiny bez přestávky na více než 6 hodin přes noc. Pokud žena pravidelně kojí své dítě, pak po porodu není žádný měsíc nebo více (až 14 měsíců), ale je to vzácné.

Žena obvykle nemůže přesně dodržovat takový harmonogram a se zavedením doplňkových potravin se intervaly mezi krmením mohou prodloužit. Dokonce i mírné narušení stačí k ovulaci, protože pokud po porodu po dlouhou dobu nedojde k menstruaci, neměli byste se uvolnit: dalším důležitým důvodem absence menstruace po narození dítěte může být rychlý nástup druhého těhotenství, zvláště pokud cyklus ještě není zcela regulován.

Pokud menstruace byla alespoň jednou a zmizela (a mohou se kdykoli zotavit, dokonce i u kojících matek), pak to nemohl zpomalit prolaktin, ale těhotenství. A pokud došlo ke zpoždění druhé menstruace po porodu, stejně jako i drobné příznaky toxikózy, je lepší provést těhotenský test.

Dalším důvodem, proč po porodu není menstruace, jsou zánětlivé procesy vaječníků, které způsobují hormonální poruchy v těle. Z možných příčin stojí za zmínku nádory dělohy a vaječníků.

Dalším onemocněním, které způsobuje menstruační nepravidelnosti po porodu, je endometrióza, která se zvláště často objevuje po operaci dělohy (císařským řezem), po porodu s velkým množstvím ruptur a traumat v porodních cestách.

Říci, kdy přesně by měla být obnovena menstruace u ženy, zejména u kojící ženy, je téměř nereálné - dokonce i při pravidelném krmení je ovulace možná 2 měsíce po porodu. Pokud však absence menstruace při krmení dítěte není důvodem k panice, pak je to důvod pro užívání antikoncepce, protože po narození dítěte trvá matce 3 roky, aby se zotavila..

Rané těhotenství vede k vyčerpání matky a nedostatečnému množství živin nezbytných pro další plod. A pokud žena dítě nekrmí a po 2-3 měsících po porodu není menstruace, měli byste kontaktovat gynekologa.

Po porodu mají ženy silné krvácení (lochie), které nezkušené mladé matky užívají při první menstruaci a trvají několik týdnů. Po obnovení reprodukčního systému, ke kterému dochází 6-8 týdnů po porodu, menstruace obvykle nezačne, což tyto maminky znervózňuje a přemýšlíte, proč po porodu není období? Abychom tomuto problému porozuměli, pojďme se dozvědět více o procesu obnovy menstruačního cyklu po porodu..

Proč po porodu neexistuje období

Obnova menstruačního cyklu přímo souvisí s hormonálními změnami v těle ženy. Ihned po porodu začne hypofýza produkovat velké množství hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za vzhled laktace a produkci mléka v mléčných žlázách. Prolaktin zároveň potlačuje produkci hormonů ve vaječnících, čímž brání zrání vajíčka a nástupu ovulace. Po ukončení laktace se hladina prolaktinu vrátí ke své obvyklé normě. V ideálním případě tedy dojde k první ovulaci a následně k první menstruaci až po ukončení laktace, tj. Kojení. Není divu ani neobvyklé, že po narození neexistuje rok ani déle období. Vše záleží na tom, jak dlouho kojíte své dítě..

Pokud své dítě krmíte pouze mateřským mlékem a děláte to podle potřeby ve dne i v noci, je v hypofýze produkován prolaktin v požadovaném množství, čímž zabráníte ovulaci. Tento princip je základem metody antikoncepce zvané „metoda laktační amenorey“.

Pokud však žena kojí dítě podle plánu nebo ho krmí směsí, pak hladina prolaktinu významně klesá, což vede k nástupu ovulace a obnovení menstruačního cyklu..

 • Pokud žena nedojčí své dítě nebo to dělá nepravidelně, může první menstruace proběhnout již 1–2 měsíce po porodu.
 • Po ukončení kojení se menstruace objeví přibližně po 3-4 týdnech.
 • Pokud tedy své dítě kojíte mateřským mlékem déle než rok, může vaše menstruace začít po roce nebo více od okamžiku narození..
 • Způsob porodu neovlivňuje rychlost zotavení menstruačního cyklu, na rozdíl od typu krmení dítěte.

Mnoho žen si všimne, že po porodu jsou menstruace nepravidelné. Faktem je, že pro úplné zotavení cyklu musí od první menstruace uplynout 2-3 měsíce. Během těchto měsíců je pravda, že menstruační cykly jsou nepravidelné i neobvyklé intenzity. Po stanoveném období by měl být proces menstruace zcela upraven a neměl by vám přinášet výrazné nepohodlí..

Co dělat, pokud po porodu menstruace zmizela

Pokud kojíte své dítě na požádání, nemusíte mít absolutně nic, čeho byste se měli bát - vaše menstruace obvykle začne asi 1 měsíc po ukončení laktace. Pokud své dítě nekojíte, menstruace by se měla vrátit 3-4 měsíce po porodu. Nezapomeňte, že někdy dochází k odchylkám od normy iu dokonale zdravých lidí. Abyste se ujistili, že je s vámi vše v pořádku, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit nezbytné testy. Na jejich základě bude stanoveno vaše hormonální pozadí a možné odchylky od normy. Za přítomnosti těchto poruch lékař předepíše léčbu, která upraví vaše hormonální pozadí.

Je důležité si uvědomit, že absence menstruace po porodu může naznačovat těhotenství. Podle lékařů je žena schopna znovu otěhotnět 6-8 týdnů po porodu, a to i bez menstruace a během kojení. Proto je důležité používat antikoncepční metody, aby se zabránilo nástupu neplánovaného těhotenství..

U každé ženy probíhá proces obnovy ženského reprodukčního systému individuálně a ani lékař vám neposkytne přesné načasování nástupu menstruace. U některých je vzdálenost mezi porodem a zavedeným menstruačním cyklem velmi krátká a trvá několik měsíců, zatímco jiná může čekat rok nebo i déle..

Někteří lidé mylně považují výtok, ke kterému dochází bezprostředně po narození dítěte, za menstruaci. To není pravda. Tomuto krvavému výtoku se říká lochie, takže se děložní rána vytvořená během odloučení placenty hojí. Lochia končí přibližně 6-8 týdnů po porodu.

Přibližně podmíněnou normou je nástup menstruace u kojících matek během 10-15 týdnů po narození dítěte. Menstruační cyklus může být nepravidelný, po několika cyklech se vrátí do normálu, bez ohledu na to, zda se dítě narodilo v důsledku císařského řezu nebo přirozeně.

Pokud žena kojí své dítě, stane se, že menstruace dlouho nepřijde. Toto období závisí na tom, jak rychle lze obnovit hormonální pozadí. Tato takzvaná laktační amenorea je normální fyziologický stav. Pokud je vaše dítě nakrmeno na požádání a mezi krmením nepřestávají déle než tři hodiny, je pravděpodobné, že vám menstruace nějakou dobu potrvá. Když se dítěti zavedou doplňkové potraviny, prodlužuje se interval mezi připevněním k prsu, zpomaluje se produkce hormonu prolaktinu, mění se hormonální pozadí a začíná menstruace.

Mnoho matek si všimne, že se jim během menstruace snižuje přísun mléka. To není důvod k obavám: když se menstruace zastaví, objem mléka se vrátí k předchozímu, ale prozatím stojí za to přiložit dítě k prsu častěji..

Existuje mylná představa, že těhotenství během laktační amenorey je nemožné. V tomto případě však může dojít k početí. Požádejte svého gynekologa, aby pro vás v tomto období zvolil antikoncepci, aby nedošlo k nechtěnému těhotenství.

Faktory, které ovlivňují nástup menstruace:

 • Zavedený režim dne;
 • Racionální a správná výživa;
 • Možnost dobrého spánku a odpočinku;
 • Celkový duševní stav;
 • Nemoci a komplikace vyplývající z porodu.

Nástup menstruace po porodu

Důvod návštěvy lékaře

Po porodu mají ženy silné krvácení (lochie), které nezkušené mladé matky užívají při první menstruaci a trvají několik týdnů. Po obnovení reprodukčního systému, ke kterému dochází 6-8 týdnů po porodu, menstruace obvykle nezačne, což takové maminky znervózňuje a přemýšlíte, proč po porodu není období? Abychom tomuto problému porozuměli, pojďme se dozvědět více o procesu obnovy menstruačního cyklu po porodu..

Proč po porodu neexistuje období

Obnova menstruačního cyklu přímo souvisí s hormonálními změnami v těle ženy. Ihned po porodu začne hypofýza produkovat velké množství hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za vzhled laktace a produkci mléka v mléčných žlázách. Prolaktin zároveň potlačuje produkci hormonů ve vaječnících, čímž brání zrání vajíčka a nástupu ovulace. Po ukončení laktace se hladina prolaktinu vrátí ke své obvyklé normě. V ideálním případě tedy dojde k první ovulaci a následně k první menstruaci až po ukončení laktace, tj. Kojení. Není divu ani neobvyklé, že po narození neexistuje rok ani déle období. Vše záleží na tom, jak dlouho kojíte své dítě..

Pokud své dítě krmíte pouze mateřským mlékem a děláte to podle potřeby ve dne i v noci, je v hypofýze produkován prolaktin v požadovaném množství, čímž zabráníte ovulaci. Tento princip je základem metody antikoncepce zvané „metoda laktační amenorey“.

Pokud však žena kojí dítě podle plánu nebo ho krmí směsí, hladina prolaktinu se významně snižuje, což vede k nástupu ovulace a obnovení menstruačního cyklu..

 • Pokud žena nedojčí své dítě nebo to dělá nepravidelně, může první menstruace proběhnout již 1–2 měsíce po porodu.
 • Po ukončení kojení se menstruace objeví přibližně po 3-4 týdnech.
 • Pokud tedy své dítě kojíte mateřským mlékem déle než rok, může u vás menstruace začít po roce a více od okamžiku narození..
 • Způsob porodu neovlivňuje rychlost zotavení menstruačního cyklu, na rozdíl od typu krmení dítěte.

Mnoho žen si všimne, že po porodu jsou menstruace nepravidelné. Faktem je, že pro úplné zotavení cyklu musí od první menstruace uplynout 2-3 měsíce. Během těchto měsíců je pravda, že menstruační cykly jsou nepravidelné i neobvyklé intenzity. Po stanoveném období by měl být proces menstruace zcela upraven a neměl by vám přinášet výrazné nepohodlí..

Co dělat, pokud po porodu menstruace zmizela

Pokud kojíte své dítě na požádání, nemusíte mít absolutně nic, čeho byste se měli bát - vaše menstruace obvykle začne asi 1 měsíc po ukončení laktace. Pokud své dítě nekojíte, menstruace by se měla vrátit 3-4 měsíce po porodu. Nezapomeňte, že někdy dochází k odchylkám od normy iu dokonale zdravých lidí. Abyste se ujistili, že je s vámi vše v pořádku, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit nezbytné testy. Na jejich základě bude stanoveno vaše hormonální pozadí a možné odchylky od normy. Za přítomnosti těchto poruch lékař předepíše léčbu, která upraví vaše hormonální pozadí.

Je důležité si uvědomit, že absence menstruace po porodu může naznačovat těhotenství. Podle lékařů je žena schopna znovu otěhotnět 6-8 týdnů po porodu, a to i bez menstruace a během kojení. Proto je důležité používat antikoncepční metody, aby se zabránilo neplánovanému těhotenství..

Gratulujeme! Stali jste se šťastnou matkou zdravého a silného dítěte. Těhotenství a porod jsou nejdůležitějšími obdobími v životě každé ženy.

Jaké „úskalí“ lze očekávat po porodu a kdy očekávat úplné uzdravení těla?

„Můžete“ a „ne“ - co si vybrat?

Tato doba těhotenství je plná nových otázek:

 • co je dovoleno jíst během těhotenství a v prvních dnech poporodního období;
 • jak dlouho by se člověk neměl věnovat fyzické aktivitě;
 • může si mladý pár po porodu dovolit sex;
 • kdy bude menstruace po narození dítěte atd..

Prvních několik dní po porodu je pro ženy děsivých, zvláště pokud je dítě prvorozené, a není jasné, co je třeba nebo co lze udělat. Nejdůležitější a nejzajímavější otázkou týkající se vašeho vlastního zdraví je, když vaše menstruace nastane po porodu?

Odpověď na tuto otázku musí znát všichni budoucí strážci rodinného krbu. Jak říká staré přísloví: „Čím více toho budete vědět, tím zesílíte,“ znalost ženy v otázce „obnovy menstruace po porodu“ pomůže klasifikovat změny v jejím vlastním těle doma na normální a patologické, vyžadující okamžitou lékařskou pomoc..

Kdy začíná menstruace po porodu??

Jakmile jeden šťastný vysokorychlostní muž dosáhne dlouho očekávaného cíle - vajíčka, menstruace se zastaví. Je to šťastné období pro každou ženu - absence nenávistných období a očekávání dítěte trvá dlouho. Ale kolik období po porodu není a jak dlouho si od nich můžete „odpočinout“?

Pokud si vzpomeneme na lékařské „normy“ těhotenství, porodu a období po porodu, které byly před několika desítkami let, pak si většina specialistů na gynekologii a porodnictví je jistá, že menstruace po porodu několik let chybí. Toto tvrzení je založeno na době, kdy se dítě živí mateřským mlékem..

Pozor, jedná se o takzvanou „starou školu“, která vznikla v těch dnech, kdy matka krmila dítě až šest měsíců / rok, ale až 2 - 3 roky. To znamená okamžik, dokud dítě nemohlo jíst běžné jídlo.

Univerzální dětská výživa, dřívější správa doplňkových potravin jsou moderní vynálezy, které usnadňují život maminkám a otcům. Za starých časů se děti rodily jen tak, jak to zamýšlela matka příroda, krmily první tři roky života pouze mateřským mlékem na vyžádání, bez jakýchkoli režimů. Po dlouhou dobu chyběla menstruace po porodu, na kterou se ve skutečnosti zaměřuje endokrinní systém žen.

Hlavní důvody, proč se menstruace po porodu začala objevovat dříve:

 • užívání hormonálních antikoncepčních léků;
 • porod, provedený ne stejným způsobem, jako se to stalo po všechna předchozí století;
 • léčba různých endokrinních onemocnění;
 • odmítnutí kojit z různých důvodů;
 • předčasné odstavení.

Právě tyto faktory odpovídají na otázky „proč menstruace začíná krátce po těhotenství a porodu?“.

Jak dlouhá je doba zotavení?

Po porodu se hormonální pozadí ženy začíná zotavovat od prvních dnů. Alokace jsou k dispozici a mohou trvat dlouho. Ale to není menstruace, ale lochie. Obvykle doba hojného lochie je několik dní bezprostředně po opuštění porodního sálu. Poté, již v období kojení, jejich počet klesá, barva se stává narůžovělou a o 6 - 8 týdnů krmení dítě zcela zmizí.

Je obtížné určit konkrétní období, po kterém začíná menstruace po porodu. Toto období je pro každou ženu individuální. Nejen děloha a další pohlavní orgány ženy procházejí velkými změnami, ale i další tělesné systémy. V průměru se podává 6-8 týdnů na obnovení jejich fungování a začátek menstruace se kvůli laktaci odkládá.

V prvních dnech po porodu u ženy hypofýza syntetizuje hormon prolaktin, který stimuluje tvorbu mateřského mléka. Prolaktin stimuluje produkci výživy dítěte a zároveň může potlačit pravidelnou cyklickou práci vaječníků. Je to tato funkce prolaktinu, která určuje stav ženy - vajíčka nezrají a neopouštějí vaječník, to znamená, že nedochází k ovulaci, což znamená, že nedochází k menstruaci.

Návrat menstruačního cyklu je stále hormonální proces, jehož rychlost přímo závisí na obnovení hormonálních hladin. A tato rychlost závisí na aktivitě kojení:

 1. Matka krmí dítě pouze mateřským mlékem na vyžádání, bez doplňování, pak první menstruace přejde nejdříve o rok později. Obvykle do této doby období laktace končí a dítě přechází téměř úplně na doplňkovou stravu a menstruační cyklus se vrátí do normálu a menstruace se obnoví;
 2. Pokud matka začala dítěti doplňovat stravu dříve než rok a mateřské mléko již není prioritou, může menstruace začít ještě před koncem období laktace;
 3. Pokud krmení dítěte zpočátku začíná smíšenou stravou - mateřským mlékem a umělou výživou, nebuďte překvapeni, že doba nástupu menstruace bude 3-4 měsíce po porodu;
 4. Existují situace, kdy mladá matka z různých důvodů nekrmí své dítě vlastním mlékem. Bez krmení začíná menstruace během 10-12 týdnů po porodu a tělo je teoreticky opět připraveno k oplodnění..

Vlastnosti menstruačního toku po porodu

Během těhotenství menstruace zcela chybí. A po porodu po chvíli opět přichází menstruace.

Co se děje v ženském reprodukčním systému po porodu:

 • Pravidelnost menstruačního cyklu nastává téměř okamžitě a menstruace probíhají jako obvykle. Výjimky vznikají v přítomnosti chronických zánětlivých a endokrinních onemocnění;
 • Bolest přestala. 90% žen o tom říká, když poprvé navštíví lékaře již v období po porodu. Taková překvapivě příjemná skutečnost je vysvětlena z lékařského hlediska - před těhotenstvím bolest vznikla kvůli ohybu dělohy, který ztěžoval tok menstruační krve, a po porodu se tento ohyb mění, narovnává;
 • I když přišla menstruace a teoreticky je tělo připraveno na nové plodení, nespěchejte! Úplné obnovení všech tělesných systémů, vyčerpaných zásob vitamínů a minerálů bude trvat přibližně 2 roky. Proto je antikoncepce jistou obranou!

Pouze délka období a aktivita krmení hrají důležitou roli v tom, jak dlouho bude menstruace trvat. Některé ženy mylně předpokládají, že roli hraje způsob, jakým se dítě narodí. Po provedení císařského řezu a po přirozeném porodu dojde k menstruaci, v závislosti na způsobu krmení.

Menstruace nejde, co dělat?

Okamžitá lékařská pomoc je nutná, pokud:

 • Po porodu a absenci kojení menstruace nepřišla. Podobná situace může být výsledkem patologických stavů urogenitálního systému;
 • Absence menstruace po dlouhou dobu po ukončení laktace. Příčinou může být endometrióza nebo jiné zánětlivé patologie pohlavních orgánů, akutní proces stimulovaný po porodu;
 • Dávejte pozor, pokud po nějaké době dojde k hojnému vybití. Dalšími příznaky úzkosti jsou odpudivý zápach, barva krve je skořice, hnědá, může být bolestivá (obvykle zmizí po těhotenství);
 • Pokud se menstruační cyklus neobnoví 2 až 4 měsíce po ukončení kojení, znamená to již hormonální nerovnováhu.

Sečteno a podtrženo: menstruace po porodu přichází téměř okamžitě, jakmile žena přestane kojit. Pokud jsou přítomny doplňkové potraviny, obnoví se také menstruace. Pokud však menstruace začíná při krmení bez doplňkových potravin, měli byste se poradit s lékařem.

Kojící menstruace je předmětem diskuse mezi kojícími matkami. U některých se menstruace během kojení neobjevuje téměř do konce kojení, u jiných se dostaví po několika měsících kojení, jaký je k tomu důvod a jak pochopit, zda se jedná o normu nebo patologii?

Mnoho lidí slyšelo, že během krmení by neměla být menstruace, ale přesto se objevují kritické dny, což znamená, že schopnost počat nové dítě je také.

Ihned po porodu

Bezprostředně po porodu chybí menstruace u ženy, která jakýmkoli způsobem porodila - přirozeně nebo císařským řezem. Místo toho se děloha obnovuje poporodním výtokem - lochií.

Trvají až čtyři až šest týdnů a naznačují obrácené obnovení vnitřní stěny dělohy. Po úplném ukončení lochie a involuci dělohy pak může začít menstruace a u nelaktujících žen dochází dříve než u kojících žen.

Ale i při kojení může menstruace začít po dvou nebo třech měsících a nebude to odchylka od normy, jedná se o individuální vlastnosti těla.

Samotná přítomnost menstruace naznačuje pouze skutečnost, že tělo se zotavilo a žena může otěhotnět, obnovila ovulaci.

Přítomnost menstruace však není kontraindikací kojení ani překážkou, nemusíte kojení přerušovat, protože se váš cyklus uzdravil..

Proč při kojení neexistuje období?

Mnoho žen si všimne skutečnosti, že během aktivní laktace, asi šest měsíců nebo rok, nebo dokonce více, menstruace nenastane.

Tato skutečnost se nazývá stav laktační amenorey (absence menstruace) a jedná se o zcela fyziologický jev, druh odpočinku a obnovení reprodukční funkce, zatímco matka krmí dítě.

Menstruaci a ovulaci potlačuje speciální laktační hormon zvaný prolaktin vylučovaný hypofýzou. Prolaktin je antagonista progesteronu (hormon druhé fáze cyklu), díky čemuž je inhibováno zrání a uvolňování vajíček z vaječníků.

Výsledkem je, že nedochází k ovulaci na pozadí krmení, nedochází k cyklickým změnám v děloze a menstruaci, a proto nemůže dojít k těhotenství. To je základ metody přirozené antikoncepce - MLA (metoda laktační amenorey).

Je účinný u 96% žen, pokud je plně kojen na vyžádání bez doplňování a doplňování plným nočním krmením.

V průběhu času budou hladiny progesteronu stoupat, hladiny prolaktinu budou klesat a menstruace se bude postupně objevovat..

K tomu obvykle dochází po šesti měsících, kdy se ve stravě dítěte kromě mateřského mléka objevují nové produkty a sání je méně časté a intenzivní.

Rovněž je možné obnovit menstruaci předčasně smíšeným krmením, kdy nedostatečná stimulace prsu a méně laktačního hormonu, pravidelným krmením a zdravotními problémy.

Může to být snížením imunity, somatických patologií matky, užívání drog, včetně těch s hormony. I když bude zcela normální mít menstruaci tři až šest měsíců po narození, a to i při plném kojení.

Vliv menstruace na kojení

Když během kojení dojde k menstruaci, matky se obávají, zda bude mít krmení vliv na menstruaci, a naopak, stojí za to vyvrátit stávající mýtus, že chuť a vůně mléka se během menstruace mění - to není pravda.

Přítomnost menstruace nijak neovlivní množství a kvalitu mléka, ačkoli mnoho matek v prvních dnech cyklu může zaznamenat mírný pokles mléka - to může být účinek progesteronu, který tiše snižuje objemy mléka.

Stojí za to aplikovat dítě na hrudník častěji nebo ho držet déle na prsou, obecně nedojde k žádným zvláštním změnám v těle.

Po porodu

Každé těhotenství je pro tělo vážným stresem. Žena v tomto období prochází radikálními změnami: hormonální nestabilitou, fyziologickými změnami, psychickým stresem. Poté, co se dítě narodí, potřebuje tělo matky nějaký čas, aby se plně zotavilo. Proto může dojít k nepravidelným obdobím po porodu. Ženské tělo potřebuje klid a relaxaci. První menstruace - lochie - nastává bezprostředně po porodu a trvá asi čtyřicet dní. Během této doby se tělo dokáže zbavit místa dítěte a očistit dělohu. Potom lochie zmizí.

Pokud žena nedojčí své dítě a po porodu neexistuje období, může dojít k akutnímu snížení imunity. Při umělém krmení se matka obvykle po několika měsících vrátí do svého obvyklého rytmu života. Nezapomeňte však, že tělo každého je čistě individuální: někteří se nebojí, že menstruace zmizela po porodu, protože v jejich rodinách měla mnoho žen podobné situace, jiné se snaží zjistit důvody takové nerovnováhy. Někteří lidé musí na menstruaci čekat rok nebo rok a půl, i když nekojí. Ani ten nejzkušenější lékař nedokáže předpovědět, kdy se váš cyklus vrátí. Záleží na mnoha faktorech.

Pro kojící matky

Pokud žena krmí své dítě mateřským mlékem a dělá to alespoň každé tři hodiny, nebude mít menstruaci po dobu šesti měsíců. Dále vše závisí na tom, jak bude krmení pokračovat. Pokud je šest měsíců po narození dítěte převedeno na umělé krmení, menstruace může pokračovat několik měsíců po ukončení laktace. Mnoho matek se také pokouší krmit své dítě přirozeně rok a půl po narození. Pokud po porodu u tohoto typu krmení nedojde k menstruaci, je to normou. Po uplynutí této doby nemusí být cyklus obnoven po dobu pěti měsíců. Nyní můžeme dojít k závěru, že pokud po porodu nebude žádné období, není to důvod k obavám a není to považováno za nemoc.

Obnova cyklu

Někdy doktoři dokážou pozorovat obrázek: žena uměle krmí dítě, ale po porodu po dlouhou dobu (pět až sedm měsíců) není žádná doba. To může naznačovat přítomnost závažných hormonálních poruch. Někdy může i zdravá žena onemocnět při krmení dítěte. Dítě spolu s mlékem odebírá všechny vitamíny od matky, v důsledku čehož dochází ke snížení imunity a ke zvýšení rizika nákazy jakoukoli chorobou. Velmi často, rok po porodu, jsou matkám diagnostikovány polycystické choroby a další nemoci, v důsledku čehož může dojít nejen k porušení cyklu, ale také k úplné obstrukci vejcovodů, což může vést k neplodnosti a v důsledku toho k nepřítomnosti menstruace. Takové případy nejsou u nás neobvyklé. Proto je lepší se o sebe postarat. Nejprve by žena měla bezprostředně po ukončení lochie podstoupit fyzikální vyšetření gynekologem. Po ukončení kojení musí být dále provedena lékařská návštěva. Neměli byste zanedbávat své zdraví. Nedostatek menstruace vyžaduje seriózní přístup. Ujistěte se, že jste byli vyšetřeni na hormony, poraďte se s odborníkem. Nebude nadbytečné ptát se matky na její zotavení po porodu. Pokud to gynekolog považuje za nutné, vezměte si lék. Včasnou návštěvou lékaře můžete vytvořit cyklus během několika měsíců.

Po narození dítěte žena zcela přetváří svůj svět: nyní se pro ni stávají nejdůležitější otázky spojené s vývojem dítěte. Taková změna orientace samozřejmě často vede k tomu, že mladá matka úplně zapomene na své zdraví. A otázka načasování návratu menstruace jde do druhého nebo desátého plánu, někdy vyvstává pouze v případě, že se žena obrátila na gynekologa s nějakým problémem nebo podezřením na těhotenství. Matky, které studují informační zdroje ještě před porodem, by se mezitím měly seznámit s podmínkami návratu menstruace, aby se po narození dítěte vyhnuly zbytečným problémům a starostem..

Co je to menstruace

Fyziologický proces, který doprovází fenomén odmítnutí sliznice dělohy a je regulován hormonálním pozadím ženy, se nazývá menstruace (menstruace, regulace). Měsíční cyklus je výsledkem cyklické práce endokrinního systému. A abyste pochopili mechanismus příchodu menstruace po porodu, musíte mít představu o podstatě menstruačního cyklu..

Každá fáze měsíčního cyklu má konkrétní časový rámec.

Tabulka: fáze menstruačního cyklu

To je zajímavé. Každá z fází menstruačního cyklu je koordinována hormony. Estradiol je tedy důležitý pro ovulační fázi a progesteron je důležitý pro luteální fázi..

Proč neexistují žádné kritické dny po porodu

Poporodní amenorea (absence menstruace po přirozeném porodu nebo císařském řezu) nastává kvůli skutečnosti, že dochází ke změně, involuci dělohy:

 • ohyb je narovnán;
 • krvácející rány na povrchu dělohy se hojí;
 • částice membrán, hlen jsou odstraněny;
 • předchozí rozměry jsou obnoveny.

Paradoxně, ale proces amenorey - absence menstruace - je doprovázen krvavým výtokem. Říká se jim lochia. V průměru lze výtok pozorovat přibližně 40 dní: nejprve intenzivnější a poté, když se děloha uzdraví, postupně zmizí.

Přečtěte si více o kritických dnech po porodu v článku -.

Další situace bude záviset na hormonálním pozadí ženy a typu kojení. V tomto ohledu existují tři možnosti rozvoje událostí.

Nedostatek menstruace během kojení

Už během porodu vyvolává odmítnutí placenty vážnou hormonální změnu - produkci prolaktinu a oxytocinu. První je produkován hypofýzou a stimuluje produkci mateřského mléka. Současně s výkonem takové důležité funkce je prolaktin antagonistou progesteronu, jehož účelem je připravit tělo ženy na těhotenství. To znamená, že tímto způsobem tělo mladé matky díky inhibici zrání vajíček umožňuje krmit novorozence a chrání před možným těhotenstvím.

To je zajímavé. Oxytocin je hormon, který ovlivňuje kontraktilitu dělohy. Jako syntetický hormonální lék používaný ke stimulaci porodu.

Ukazuje se, že pokud se uvolní velké množství prolaktinu, menstruace nepřijde. Intenzita produkce tohoto hormonu hypofýzou však závisí na řadě faktorů:

 • dědičnost (samozřejmě to není skutečnost, že menstruace bude probíhat po 6 měsících a 10 dnech, jako u babičky, ale skutečnost, že za souběžných podmínek k tomu dojde 5-8 měsíců po porodu, lze tvrdit s 75% pravděpodobností);
 • přítomnost onemocnění a zánětů (ani lékař nebude schopen s jistotou předpovědět načasování obnovení menstruace u jakéhokoli chronického onemocnění nebo zánětlivého procesu);
 • hormonální hladiny (jedná se o individuální indikátor, který vyžaduje velmi vážnou a dlouhodobou analýzu);
 • typ a doba kojení (nejobjektivnější důvod, který vyžaduje zvláštní posouzení).

Obnovení menstruace s kojením

Zatímco žena kojí pouze své dítě, prolaktin se aktivně produkuje, dochází k laktační amenorei. Ale jakmile je dítěti zavedeno doplňkové jídlo, klesá potřeba drobků v mléce - hypofýza začíná „snižovat dávku“. A s přihlédnutím k dalším faktorům uvedeným výše se menstruace obnoví. S ohledem na současné tendence začít krmit bramborovou kaší nebo kojeneckými cereáliemi od 4. do 6. měsíce lze tato období nazvat „výchozím bodem“ očekávání menstruace. Při zachování i částečného kojení není důvod se obávat absence menstruace po celou dobu laktace.

Mnoho odborníků na laktaci tvrdí, že důležitou nuancí ovlivňující obnovení menstruace během kojení je to, že krmení dítěte na vyžádání, zejména od 6 do 8 ráno a v noci, určuje vysokou hladinu prolaktinu, i když dítě dostává doplňkové potraviny.


Ranní a noční krmení vyvolává intenzivní produkci prolaktinu

To je zajímavé. Podle staroslovanského kalendáře by žena měla po 7 měsících nosení dítěte „v lůně“ krmit čtyřicet čtyřicet, což je 40 měsíců. A když vezmeme v úvahu, že v těchto dnech týden sestával z 9 dnů a měsíc trval 40 nebo 41 dní, pak se pomocí jednoduchých aritmetických výpočtů ukázalo, že kojení probíhalo až 4,5 roku.

Obnovení menstruace umělým krmením

Pokud žena nemá mateřské mléko, menstruace proběhne okamžitě, jakmile se vyléčí děložní výstelka, to znamená, že lochie skončí. Tento proces zpravidla trvá 6 týdnů, i když může trvat až 4–5 měsíců. Pokud bylo třeba z nějakého důvodu přerušit laktaci, obnova menstruace začne poté, co se zastaví krvavý výtok po porodu a prolaktin se vrátí do normálu.

Je to velmi důležité: pokud menstruace po dokončení lochie nepřijde do 4-5 měsíců, měli byste se poradit s lékařem.


Pokud po ukončení období lochy vaše menstruace nepřijde po dlouhou dobu, musíte se poradit s lékařem

Vlastnosti obnovy měsíčního cyklu se smíšeným krmením

Tento typ kojenecké výživy předpokládá, že dítě dostává jak mateřské mléko, tak umělou výživu. Tato možnost se obvykle používá, pokud se produkuje málo mléka nebo se dítě zdráhá kojit..

To je zajímavé. Děti velmi často odmítají kojit a „ochutnaly“ láhev, kterou si ani nepotřebují nasát - jídlo se sype samo, není třeba pracovat. Pediatři proto nedoporučují dávat dětem láhev, pokud na to nic nenasvědčuje..

U smíšeného typu krmení může menstruace trvat 3–12 měsíců. Velký rozptyl načasování je spojen s časem, kdy v ranních a večerních hodinách matka přepla dítě na směs. Faktem je, že právě ráno a večer jsou časem pro aktivní produkci prolaktinu. Závislost tedy je následující: čím dříve žena přestane dávat dítěti prsa ráno a večer, tím rychleji bude období probíhat..


Pokud dítě vzalo láhev, počet kojení se sníží.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Jak se ukázalo, existuje mnoho objektivních důvodů, proč menstruace nepřichází. Existuje však několik okolností, které signalizují potřebu kontaktovat gynekologa.

 1. Menstruace trvala měsíc po porodu. Můžete je odlišit od lochie podle rostoucí intenzity výtoku. Může to být buď varianta normy, nebo příznak, že krevní sraženiny v děloze nemohou uniknout a vyvolat zánět. V každém případě může pouze lékař zjistit důvod zvýšení výtoku..
 2. Pokud se 2 měsíce po úplném ukončení kojení nebo rok po porodu s umělým (smíšeným) krmením menstruace neobnoví. Může to být důkaz patologií v genitální oblasti..
 3. Příliš silná menstruace, i když šla včas, je také důvodem k návštěvě lékaře. Intenzitu výtoku můžete určit pomocí podložky: pokud stačí jeden po dobu kratší než 3 hodiny, považuje se menstruace za bohatou.
 4. Jasná barva výboje a / nebo nepříjemný zápach. Tyto vlastnosti mohou být známkami genitourinárních infekcí..
 5. Zhoršení průběhu premenstruačního syndromu (PMS), bolestivá období mohou být příznaky hormonální nerovnováhy.
 6. Pokud není měsíční cyklus stanoven 3-4 měsíce po obnovení regulace, měli byste se poradit s odborníkem. Možné narušení endokrinního systému.
 7. Nedostatek menstruace v očekávaném čase kvůli možnému těhotenství. V tomto případě se samozřejmě můžete omezit na těhotenský test, ale je lepší navštívit gynekologa.

Po porodu

Každé těhotenství je pro tělo vážným stresem. Žena v tomto období prochází radikálními změnami: hormonální nestabilitou, fyziologickými změnami, psychickým stresem. Poté, co se dítě narodí, potřebuje tělo matky nějaký čas, aby se plně zotavilo. Proto může dojít k nepravidelným obdobím po porodu. Ženské tělo potřebuje klid a relaxaci. První menstruace - lochie - nastává bezprostředně po porodu a trvá asi čtyřicet dní. Během této doby se tělo dokáže zbavit místa dítěte a očistit dělohu. Potom lochie zmizí.

S umělým krmením

Pokud žena nedojčí své dítě a po porodu neexistuje období, může dojít k akutnímu snížení imunity. Při umělém krmení se matka obvykle po několika měsících vrátí do svého obvyklého rytmu života. Nezapomeňte však, že tělo každého je čistě individuální: někteří se nebojí, že menstruace zmizela po porodu, protože v jejich rodinách měla mnoho žen podobné situace, jiné se snaží zjistit důvody takové nerovnováhy. Někteří lidé musí na menstruaci čekat rok nebo rok a půl, i když nekojí. Ani ten nejzkušenější lékař nedokáže předpovědět, kdy se váš cyklus vrátí. Záleží na mnoha faktorech.

Pro kojící matky

Pokud žena krmí své dítě mateřským mlékem a dělá to alespoň každé tři hodiny, nebude mít menstruaci po dobu šesti měsíců. Dále vše závisí na tom, jak bude krmení pokračovat. Pokud je šest měsíců po narození dítěte převedeno na umělé krmení, menstruace může pokračovat několik měsíců po ukončení laktace. Mnoho matek se také pokouší krmit své dítě přirozeně rok a půl po narození. Pokud po porodu u tohoto typu krmení nedojde k menstruaci, je to normou. Po uplynutí této doby nemusí být cyklus obnoven po dobu pěti měsíců. Nyní můžeme dojít k závěru, že pokud po porodu nebude žádné období, není to důvod k obavám a není to považováno za nemoc.

Obnova cyklu

Někdy doktoři dokážou pozorovat obrázek: žena uměle krmí dítě, ale po porodu po dlouhou dobu (pět až sedm měsíců) není žádná doba. To může naznačovat přítomnost závažných hormonálních poruch. Někdy může i zdravá žena onemocnět při krmení dítěte. Dítě spolu s mlékem odebírá všechny vitamíny od matky, v důsledku čehož dochází ke snížení imunity a ke zvýšení rizika nákazy jakoukoli chorobou. Velmi často, rok po porodu, jsou matkám diagnostikovány polycystické nemoci a další nemoci, v důsledku čehož může dojít nejen k porušení cyklu, ale také k úplné obstrukci vejcovodů, což může vést k neplodnosti a v důsledku toho k nepřítomnosti menstruace. Takové případy nejsou u nás neobvyklé. Proto je lepší se o sebe postarat. Nejprve by žena měla bezprostředně po ukončení lochie podstoupit fyzikální vyšetření gynekologem. Po ukončení kojení musí být dále provedena lékařská návštěva. Neměli byste zanedbávat své zdraví. Nedostatek menstruace vyžaduje seriózní přístup. Ujistěte se, že jste byli vyšetřeni na hormony, poraďte se s odborníkem. Nebude nadbytečné ptát se matky na její zotavení po porodu. Pokud to gynekolog považuje za nutné, vezměte si lék. Včasnou návštěvou lékaře můžete vytvořit cyklus během několika měsíců.

Ženské tělo je tak jemné a citlivé na sebemenší změny, že vyžaduje neustálou pozornost a péči. Změny zdraví, drobné poruchy ve fungování ženského systému, výkyvy hormonálních hladin jsou považovány za jeden z prvních příznaků zvýšeného estrogenu, který má nepříznivý vliv na vnitřní a vnější stav žen.