Hlavní příznaky menopauzy u žen po 50 letech

Nástup projevů menopauzy je pozorován přibližně od 45 let. V této době se v reprodukčním systému začínají objevovat charakteristické změny. Jejich činnost je zaměřena na potlačení reprodukční funkce. Příznaky menopauzy u žen po 50 letech se stávají výraznějšími a bohužel často negativně ovlivňují zdravotní stav a schopnost vést normální život. Před několika desítkami let nebyla problematice patologické menopauzy věnována dostatečná pozornost a žena zůstala se svými problémy sama. V dnešní době dosáhla medicína nové úrovně, která umožňuje poskytovat adekvátní terapii v případech, kdy je to nutné..

Co se stane s tělem ženy po 50 letech?

Ve věku 50 let začínají nejaktivnější klimakterické změny. Po dosažení tohoto věku se nejčastěji vyskytuje hlavní fáze menopauzy - menopauza. Tato fáze menopauzy je charakterizována nejintenzivnějším průběhem a globální vnitřní restrukturalizací. V této době je počet folikulů ve vaječnících výrazně snížen, jejich místo je postupně nahrazováno pojivovou tkání. Zbývající folikuly dozrávají nepravidelně, počet ovulačních vajíček má tendenci klesat. Schopnost otěhotnět rychle klesá, což je vyjádřeno takovým vnějším znakem, jako je zmizení menstruace.
Na hormonální úrovni je sledována dynamika poklesu koncentrace estrogenu a progesteronu, což u žen po 50. letech vyvolává celou řadu symptomů menopauzy. V reakci na pokles hladiny progesteronu začíná hypotalamus aktivně produkovat hormon stimulující folikuly a snaží se obnovit plné fungování reprodukčního systému. Výsledkem je významná nerovnováha v endokrinním systému..

Velikost vnitřních orgánů genitální oblasti se postupně mění směrem dolů. Epiteliální vrstva lemující dělohu, vejcovody a vnější genitálie se ztenčuje. Produkce sekrecí sliznic speciálními žlázami klesá.

Příznaky menopauzy po 50 letech

Příznaky menopauzy u žen procházejících menopauzou lze rozdělit na hlavní a další.

Mezi hlavní příznaky menopauzy patří:

Nestabilita menstruačního cyklu

Ve věku 50 let je tento jev obvykle pozorován u většiny nežného pohlaví. Interval mezi sekrecemi se může výrazně prodloužit, někdy menstruace chybí několik měsíců. U některých žen v tomto věku přestanou úplně a lékaři pak mluví o nástupu menopauzy. Známkou menostázy je také změna povahy menstruačního toku. Menstruace může být mnohem hojnější nebo naopak velmi vzácná;

Návaly tepla a autonomní poruchy

Návaly tepla jsou velmi charakteristickým a nejranějším příznakem. Zná 85% žen, které vstoupily do období menopauzy. K tomuto jevu dochází náhle a jedná se o vzestupnou vlnu tepla pokrývající horní část těla: paže, ramena, krk, hlavu. Současně dochází k zarudnutí výše uvedených oblastí, zvyšuje se srdeční rytmus, dochází k pocitu udušení, slabosti a chvění v pažích a nohou. Objevuje se zvýšené pocení. V některých případech může dojít ke krátkodobé ztrátě vědomí. Pokud první menopauzální změny začaly u ženy ve věku přibližně 45 let, pak ve věku 50 let mohou návaly horka dosáhnout maximální intenzity.

Nebezpečí tohoto jevu spočívá v negativním dopadu na činnost cév a srdce, což vede k rozvoji různých nemocí v této oblasti..

Hypertenze postupuje nejčastěji na pozadí agresivních návalů horka. Existují záchvaty vysokého krevního tlaku, časté bolesti hlavy, migrény

Příznaky srdečních patologií: častý nebo naopak vzácný srdeční rytmus, dušnost, pocit těžkosti a bolest na hrudi.

Deprese

Nestabilita psycho-emocionálního stavu. Lidský nervový systém podléhá hormonálním vlivům. Estrogeny v tom hrají obzvláště důležitou roli. Jejich nedostatek vede k tomu, že nervový systém ztrácí schopnost přizpůsobit se stresu, což vede k častým změnám nálady, poruchám spánku, podrážděnosti, apatii a někdy hluboké depresi.

Genitální atrofie

Může se objevit děložní krvácení, které není spojeno s menstruačním cyklem, výskytem stopy krve po pohlavním styku. Snížené libido.

Snížená sekrece pohlavních žláz, způsobující suchost a nepohodlí v intimní oblasti. Ženy jsou často znepokojeny příznaky atrofické vaginitidy.

Časté nutkání na močení, epizody močové inkontinence během menopauzy, zánětlivé procesy v močovém systému.

Další značky

Kromě zjevných příznaků menopauzy se mohou objevit i další příznaky..

 • Atrofické změny v měkkých tkáních, zejména mléčných žláz;
 • Změny vzhledu: zhoršení stavu pokožky, vlasů, nehtů, obrysů postavy;
 • Necitlivost a bolest končetin (zejména v noci);
 • Přibývání na váze.

Další příznaky menopauzy vyžadují lékařský dohled, protože mohou být jak doprovodnými projevy menopauzy, tak signály o vývoji nezávislých onemocnění vyžadujících okamžitou léčbu..

Zjistěte, co je mužská menopauza, v jednom z našich článků!

Terapie patologické menopauzy ve věku padesáti

Vzhledem k tomu, že ve věku 50 let jsou projevy klimakterického syndromu nejčastěji nejvýraznější, v boji proti nim je často nutné uchýlit se k užívání farmakoterapie. Lze jej provádět v následujících oblastech:

Pacientovi jsou předepsány léky obsahující rostlinné estrogeny. Takové prostředky vám umožňují pomalu, ale jistě stabilizovat stav ženy a snížit závažnost patologických příznaků. Takové zacházení je oprávněné, pokud neexistuje zjevné ohrožení zdraví ženy. Fytoestrogenní doplňky jsou obvykle obohaceny řadou vitamínů a minerálů, které pomáhají v boji proti menopauzálním příznakům a jejich účinkům. Nejpopulárnější mezi všemi prostředky této akce jsou:

 • Klimadinon;
 • Remens v tabletách a kapkách;
 • Menopace;
 • Tsi-Klim;
 • Doppelgerts Active Menopus;
 • Dámská Formula Woman 40+;
 • Estrovel a další;

Probíhá substituční léčba hormony. Tato metoda je nepostradatelná v případech, kdy je menopauza pro ženu extrémně obtížná a je také doprovázena závažnými komplikacemi. Například zpoždění může být nebezpečné v případech silného děložního krvácení způsobeného nedostatkem estrogenu a může se také stát příčinou závažných srdečních patologií, které ohrožují život pacientky. V takových případech je riziko použití hormonální terapie vyváženo účinností terapeutického účinku. Typ a dávkování těchto léků by měl být zvolen lékařem v přísném souladu s potřebami těla a jeho stavem..

Za nejmenší zlo lze považovat užívání perorální antikoncepce (OC) k boji proti patologické menopauze. Taková taktika, pokud je zvolena s ohledem na potřeby těla konkrétního pacienta, vám umožňuje zabránit náhlým změnám hladin hormonů. Užívání přípravku OK navíc eliminuje pravděpodobnost těhotenství, protože i přes postupné ukončení menstruace se občas objeví vajíčka s ovulací.

Jak podporovat tělo během menopauzy po 50 letech?

Menopauza je doba, která vyžaduje větší pozornost věnovanou zdravotním podmínkám. K úspěšnému překonání je důležité pokusit se poskytnout tělu optimální podmínky pro fungování. Z toho zejména vyplývá:

 1. Pravidelně navštěvujte svého lékaře, abyste měli všechny vnitřní změny pod kontrolou. Doporučuje se to provést alespoň jednou za šest měsíců. Bohužel někdy během menopauzy zvedají hlavy vážná onemocnění, v jejichž boji je každý den drahý. Proto v případě podezřelých pocitů bude správné poradit se s lékařem..
 2. Proveďte výživové úpravy. Nejlepší je omezit na minimum smažené, mastné a rychle sacharidové potraviny a nahradit je obilovinami, zeleninou, dietním masem a rybami. Pro zajištění hladké funkce střev je důležité konzumovat více čerstvého ovoce, bobulí a bylin. Nezapomeňte na fermentované mléčné výrobky - pomáhají předcházet vyplavování vápníku z kostí. Přečtěte si pravidla stravy pro menopauzu po 50 letech.
 3. Zkuste se hýbat více. Může to být jakýkoli druh fyzické aktivity, který odpovídá vaší kondici a zdravotnímu stavu. Udělá vše - od každodenních procházek v parku přes jógu, plavání a jízdu na kole;
 4. Trávit více času venku. Večerní procházky jsou velmi dobré a pomáhají překonat potíže se spánkem;
 5. Pravidelně sexujte. Hodnotu intimního života po 50 letech nelze podceňovat. Umožňuje vám stimulovat produkci hormonů, zabránit stagnaci krve v pánevních orgánech, má příznivý účinek na psycho-emocionální stav ženy;
 6. Pijte více čisté vody;
 7. Přestaňte užívat tabák;
 8. Snižte příjem alkoholu;
 9. Snižte příjem kofeinu, který je považován za provokatéra návalů horka a dalších příznaků menopauzy;
 10. Více komunikujte, čtěte, zlepšujte své dovednosti a schopnosti. Je důležité naplnit život smyslem, aby byl zajímavý a bohatý. Největší chybou bude izolace od světa a přílišné zaměření na negativní menopauzu..

Nástup menopauzy po 50 letech je přirozený a logický proces. Neměli byste to brát příliš vážně, ale přílišná neopatrnost je také plná následků. Je důležité mít potřebné informace o procesech probíhajících uvnitř těla a pečlivě si všímat signálů problémů. Pouze takový přístup v kombinaci s podporou zkušeného odborníka může pomoci vyhnout se nástrahám menopauzy..

Menopauza: věk, příznaky a hormonální terapie

Téměř okamžitě po svých čtyřicátých narozeninách začnou ženy nadšeně přemýšlet o nadcházejícím testu - menopauze. Většina z nich o tomto jevu slyšela spoustu špatných věcí: výkyvy nálady, návaly horka, pocení, závratě, poruchy spánku, únavu a snížený výkon... Koho tato naděje potěší? Ale jak se říká, odpor je k ničemu.

Fotografie - fotobanka Lori

Co je to menopauza?

S věkem začíná reprodukční systém ženy postupně „vracet“ své funkce. Menstruační cyklus, který reguluje celý život ženského těla, se stává nepravidelným, menstruace přicházejí stále méně a méně, dokud se úplně nezastaví.

Climax je rozdělen do tří fází:

 • Premenopauza. Premenopauza je charakterizována nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, silnou menstruací.
 • Menopauza. Zjistí se, když po celý rok chybí menstruace..
 • Postmenopauza. Období po nástupu menopauzy, kdy se menstruace úplně zastavila. Během prvních pěti let po menopauze tělo zvláště jasně pociťuje nedostatek estrogenu, který ovlivňuje všechny systémy: kostní, svalové, kardiovaskulární, urogenitální.

V jakém věku dochází k menopauze?

U většiny žen dochází k menopauze ve věku kolem 50 let. Ale třetina zdravých žen má časnou menopauzu - kolem 45 let a každá pátá menopauza je pozdě, po 55 letech.

Věk nástupu menopauzy závisí na různých faktorech: dědičnost, minulá gynekologická onemocnění, počet těhotenství a porod, celkový zdravotní stav. Dlouhodobý stres a špatné návyky mohou menopauzu sblížit.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Nejprve se jedná o narušení menstruačního cyklu. Menstruace se stává méně častou, ale také hojnější. Obvyklé příznaky menopauzy jsou navíc:

 • „Návaly tepla“ - krátké (od několika sekund do několika minut) záchvaty horka, nadměrné pocení, tachykardie. Může se objevit brnění v koncích prstů. Na konci přílivu může žena cítit ostrý pocit chladu..
 • Závrať. Jsou způsobeny výkyvy krevního tlaku způsobenými hormonálními změnami.
 • Poruchy spánku. Jedná se o velmi nepříjemný příznak - v noci je žena sužována nespavostí a během dne ji překonává ospalost..
 • Změny nálady, emoční nestabilita. Tyto příznaky jsou podobné příznakům PMS. Některé ženy mají záchvaty úzkosti a strachu, plačtivosti a podrážděnosti.

U postmenopauzálních žen lze pociťovat i další příznaky související s různými tělesnými systémy:

 • Ředění a ochablost pokožky, výskyt stařeckých skvrn
 • Vypadávání vlasů na hlavě, růst ochlupení na obličeji
 • Vaginální suchost a snížená sexuální touha
 • Inkontinence moči (zejména při smíchu), svědění genitálií
 • Osteoporóza - zvýšení křehkosti kostí v důsledku vyplavování vápníku z těla, snížení výšky ženy, bolesti kloubů, shrbení, zvýšení pravděpodobnosti zlomenin
 • Problémy v kardiovaskulárním systému
 • Bolesti hlavy, dušnost, dušnost. Nesnášenlivost tepla a dusna

Jak dlouho trvá menopauza?

Premenopauza, tedy první období menopauzy, může trvat 8–10 let. Menopauza je absence menstruace po dobu 12 měsíců. Dále přichází postmenopauza, která pokračuje až do konce života. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou ve věku 50 let, pak s délkou života 80 let trvá menopauza dostatečně dlouho. Ale nejnepříjemnější příznaky doprovázejí menopauzu během premenopauzy a menopauzy, tedy v době, kdy vaječníky postupně přestávají fungovat a tělo prochází hormonálními změnami.

Je možné odložit menopauzu?

Je možné oddálit nástup menopauzy. K tomu musíte vést aktivní životní styl, sportovat, dodržovat zdravou stravu a vyhýbat se špatným návykům..

Pozdní těhotenství a narození dítěte kolem 40 let může přispět k obnovení funkcí ženského těla. U žen s mnoha dětmi jsou vaječníky méně opotřebované (kvůli obdobím „odpočinku“ během těhotenství a porodu), a proto jsou schopny pracovat o něco déle než ženy, které nerodily.

Jak snížit příznaky menopauzy?

U závažných příznaků menopauzy může lékař předepsat hormonální substituční terapii..

Komentáře Tatyany Vladimirovny Trubiny, porodníka-gynekologa sítě center pro reprodukci a genetiku Nova Clinic.

- Musím navštívit lékaře, pokud si žena všimla příznaků menopauzy?

Ano, pokud máte příznaky menopauzy, určitě má smysl přihlásit se ke konzultaci s porodníkem-gynekologem. Léčba doporučená lékařem pomůže nejen zlepšit kvalitu života, umožnit ženě hladký přechod do nového stavu, ale také snížit riziko vzniku různých onemocnění způsobených nedostatkem pohlavních hormonů.

- Jak často jsou předepisovány léky, které pomáhají přežít menopauzu? Na čem spočívá jejich jednání?

Terapie je nutná, pokud je kvalita života pacienta snížena kvůli příznakům menopauzy. Neexistuje však žádný obecný recept, který by vyhovoval všem najednou. Při prvním jmenování lékař požádá ženu o nezbytné otázky a předepíše vyšetření, které lze dokončit za několik dní. Na základě anamnézy a získaných výsledků lékař určí, zda existují nějaké kontraindikace hormonální substituční terapie (HRT), a vybere vhodné léky.

HRT vám umožňuje vyrovnat nedostatek vlastních pohlavních hormonů, jejichž koncentrace během tohoto období života ženy klesá, a to díky stanovení optimálních dávek léků.

- Existují nějaké kontraindikace pro užívání těchto léků?

Některé ženy se HRT bojí, protože slyšely, že taková terapie má řadu omezení. Ve skutečnosti však není tolik absolutních kontraindikací. Patří sem zejména onkologická onemocnění endometria, vaječníků nebo prsu, akutní hluboká žilní trombóza nebo akutní tromboembolismus v anamnéze, kožní porfyrie, některé jaterní patologie, stejně jako alergie na složky léčiva.

Existují také relativní kontraindikace, včetně migrény, epilepsie a řady dalších poruch.

Lékař rozhodne o vhodnosti HRT po vyšetření s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta.

- Je možné snížit příznaky menopauzy bez léčby?

Pokud se z nějakého důvodu (například při zjištění určitých kontraindikací) hormonální substituční léčba nedoporučuje, může lékař navrhnout nespecifické metody léčby.

Dávkované aerobní cvičení lze použít jako monoterapii příznaků menopauzy. Přirozeně nebudeme schopni doplnit hladinu estrogenu, ale bylo prokázáno, že dokážeme tímto způsobem napravit negativní projevy klimakterického syndromu (výkyvy nálady, frekvence návalů, změny tělesné hmotnosti, stavu pokožky a vlasů). K dosažení pozitivního účinku musí ženy chodit na kardio tréninky alespoň 3-4krát týdně..

Existují také rostlinné estrogeny. Mohou být předepsány ženám, u nichž jsou hormony absolutně kontraindikovány. Pomocí těchto léků je možné vyrovnat závažnost vegetativních příznaků (návaly horka, otoky, snížená nálada, bolest hlavy). Dále může být doporučena neurologická terapie.

U všech žen po menopauze je riziko vzniku osteoporózy různé závažnosti. Pokud je HRT předepsána včas, kompenzujeme nedostatek vápníku. Pokud dojde k vynechání okamžiku (například od úplného ukončení menstruace uplynulo 10–15 let) nebo existují kontraindikace HRT, měla by být žena vyšetřena na osteopenii (patologie charakterizovaná snížením kostní denzity a objemu). Poté lékař předepíše buď speciální substituční terapii k prevenci osteoporózy, nebo izolované přípravky vápníku.

- V médiích * jsou informace, že hormonální léčba menopauzy zvyšuje riziko rakoviny prsu. Možná je tedy lepší být trpělivý?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že HRT spouští vývoj rakoviny prsu..

Rodinná anamnéza je povinná pro riziko vzniku rakoviny prsu. Predispozici lze snadno zkontrolovat provedením genetické analýzy na přítomnost mutací v genech BRCA1 a BRCA2. Díky těmto výsledkům si již můžete domluvit schůzku s lékařem, který učiní informované rozhodnutí o vhodnosti použití HRT..

- Řekli jste, že HRT je vynikající při zmírňování příznaků menopauzy a také chrání před osteoporózou. Pokud si však myslíme logicky, protože tělo snižuje produkci hormonů není náhodné, zjevně to má na mysli příroda. A my je uměle přidáváme. Ale ženy nějak snášely menopauzu v době, kdy umělé hormony neexistovaly? Mnoho žen samozřejmě zemřelo dostatečně brzy, ale mnoho se dožilo vysokého věku. Například Sophia Tolstaya žila 75 let, Pauline Viardot 88 let, Anna Dostojevskaja 71 let.

Účelnost HRT spočívá v terapii komplikací menopauzy. To znamená, že můžete žít až 90 let, otázkou je - s jakou kvalitou života. Možné výsledky: infarkty, mrtvice; cukrovka; osteoporóza. Všechny tyto podmínky výrazně snižují kvalitu života a jejich následky nejsou srovnatelné, například s návaly horka. Je důležité si uvědomit, že úroveň a tempo života, zaměstnanosti, aktivity, sociální funkce žen v době Viardot a moderních žen jsou velmi odlišné. Rovněž se významně zvýšila úroveň lékařských znalostí.

* Dne 30. srpna 2019 noviny The Daily Telegraph zveřejnily výsledky studie vědců z Oxfordské univerzity. Po prostudování údajů o zdraví 100 tisíc žen nad 50 let odborníci zjistili, že riziko rakoviny prsu u pacientů ve věku 50 až 59 let, kteří neužívali HRT, bylo 6,3% a u těch, kteří užívali estrogen a progestogen mnohem vyšší a rovna 8,3%. U těch, kteří užívali hormony po dobu 10 let, se riziko vzniku rakoviny téměř zdvojnásobilo ve srovnání se ženami, které byly na HRT po dobu pěti let. Hlášeno agenturou TASS.

Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Co je to menopauza u žen? Odhodlání, příznaky, v jakém věku začíná?

Lidské tělo je jedinečný mechanismus, ve kterém lékaři a vědci dosud plně nepřišli. Doslova před půl stoletím bylo ženské tělo a některé jeho deriváty pokryty rouškou tajemství a otázek. Nemluvili o tom nahlas, pouze šeptali a hádali.

Nyní téměř každá žena v rozvojové zemi ví, jaké jsou období, plodnost, ovulace a menopauza. Ale, bohužel, pokud se „hloubíte“ ve svých znalostech trochu hlouběji, ne každý bude schopen odpovědět na otázky týkající se „ženských“ témat. To znamená, že někdy žena nemá čas plně se připravit na určité období svého života. Proto strach, panika a dokonce deprese.

V tomto článku budeme podrobně hovořit o menopauze, protože právě toto období v životě žen vyvolává největší obavy a otázky..

Koncept menopauzy a její fáze

Menopauza je období hormonálních změn v životě zralé ženy. Dříve nebo později to přijde na každého. Tělo vysílá signál, že vaječníky dokončují plodný cyklus a již neprodukují vajíčka.

Fáze menopauzy podle věku

Protože menopauza je na prvním místě hormonální změna, spolu se ztrátou plodnosti, ztrácí žena svou přirozenou krásu. Jinými slovy, stárne. Nepanikařte však předem, ale není třeba vytvářet iluze, že se vás to nedotkne. Před panikou nebo ukvapením k závěrům si pečlivě přečtěte tento článek a uvidíte, že všechno není tak děsivé, jak se zdá..

Asi 70% žen věří, že k hormonálním změnám dochází jen za pár let. To není pravda. Menopauza může trvat 15 let a teprve potom tělo úplně zastaví reprodukční funkci. To znamená, že vaječníky „vyschnou“. Ale v jeho první fázi máte dokonce šanci otěhotnět. To však může mít hrozné důsledky pro vás a váš plod..

Gynekologové rozlišují tři stadia projevu menopauzy. Každá z těchto fází trvá 5 až 10 let, v závislosti na stavu vašeho těla a počátečním množství vylučovaných hormonů. Tyto fáze zahrnují premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu. Každý z nich je charakterizován určitými příznaky, ale ne vždy se projevují výslovně a vysloveně.

Fáze menopauzy

Existují tři stadia menopauzy, které se projevují v různých obdobích života různými způsoby. S každým z nich musíte zacházet opatrně, protože další stav, pohoda a pohodlí života závisí na vašich činech.

Období 1 - Premenopauza

Je čas věnovat více pozornosti svému zdraví. Fáze zpravidla začíná u žen ve věku 40–45 let a může trvat až 10 let. V tuto chvíli je pravděpodobnost otěhotnění extrémně malá, ale stále existuje. To však není nejlepší nápad..

Jakmile zaznamenáte jakékoli změny v těle, které jsou charakteristické pro počáteční období menopauzy, kontaktujte svého gynekologa, aby vám předepsal náhradní léčbu. V opačném případě, pokud necháte všechno jít a mávnout rukou, premenopauza může negativně ovlivnit stav vašeho nervového systému, kostní tkáně a kardiovaskulárního systému..

První příznaky premenopauzy:

 • menstruační nestabilita (menstruace přicházejí později nebo dříve, existuje různý počet dní);
 • zvýšené močení;
 • být přecitlivělí na chlad nebo teplo;
 • přírůstek hmotnosti (může být mírný);
 • zhoršení kůže.

Období 2 - Menopauza

Během tohoto období lze s jistotou říci, že žena již nemá schopnost rodit děti. Přibližuje se k 50 letům, respektive k období 49–55 let. Žena vidí vnitřní a vnější změny, které vedou k nedostatku progesteronu, a vaječníky se začínají vrásčit.

Nejvýraznějším znakem menopauzy jsou takzvané návaly horka. Jedná se o reakci nervového systému, která řídí výměnu tepla v těle. Návaly tepla trvají jen pár minut, poté se nastaví normální stav. V této době žena pociťuje nepohodlí, je zde tlak v hlavě, bušení srdce a mírné pocení. V takových chvílích je lepší sednout, uklidnit se a zhluboka dýchat..

 • nedostatek menstruace;
 • stárnutí kůže;
 • návaly horka;
 • nedostatek mazání v pochvě (sex se stává obtížnějším, i když stále chcete);
 • křehkost kostí.

Období 3 - Postmenopauza

Tato fáze začíná u žen ve věku přibližně 55 let a trvá až do úplného zastavení vaječníků (přibližně 6 let). Po tomto období můžeme s jistotou říci, že žena zestárla. Pokud nechcete vypadat jako „babička“, musíte sledovat své zdraví, pravidelně navštěvovat gynekologa a endokrinologa, sportovat, správně jíst a vést zdravý životní styl. I když je lepší začít s tím vést co nejdříve.

 • pubis klesá;
 • mazání v pochvě úplně zmizí;
 • řídnutí vlasů;
 • zrak se zhoršuje;
 • tělesná hmotnost roste.

Jakmile ucítíte změny na těle, vyhledejte svého lékaře. V takovém případě budete moci na krátkou dobu odložit stáří..

Jak rozpoznat menopauzu?

Už jsme mluvili o prvních příznacích menopauzy. Ale není vždy možné si všimnout prvních příznaků pouze na základě toho, jak se cítíte. Věk ženy také ne vždy říká, že začala její menopauza, protože to může být brzy nebo pozdě. Menopauza může přijít a zpočátku se nijak neprojevovat.

Proto je důležité po 40 letech pravidelně podstupovat hormonální testy, které vám a vašemu lékaři pomohou přesně sledovat průběh menopauzy a předepsat správnou léčbu. Nástup menopauzy je zvláště patrný z důvodu úplného nezájmu o intimní život s manželem. Pokud jste dříve chtěli, nyní, i když chcete, to není tak jednoduché.

Příznaky menopauzy

Příznaky u každé ženy se mohou projevit individuálně. Vše záleží na vašem těle. Mezi nejvýraznější a nejčastější příznaky patří:

 • "Jumping" hormony (ukazatele ráno a večer jsou velmi odlišné);
 • návaly horka;
 • nervová nestabilita (neustálé změny nálady);
 • nedostatek sexuální touhy;
 • nestabilní období;
 • zhoršení kůže.

Předzvěstí menopauzy může být také nedostatek touhy po mužích. Proto je babičkám jedno, jak jsou oblečené, pokud je to teplé a útulné. Tomu se však lze vyhnout pouhým sledováním vašeho zdraví. Climax je jen období života, nikoli konec světa!

Pokud zaznamenáte všechny tyto příznaky před 40. rokem věku nebo po 55. roce věku, je pravděpodobné, že spadáte pod malé procento žen s časnou nebo pozdní menopauzou..

Příčiny časné a pozdní menopauzy

Předčasná nebo pozdní menopauza může být způsobena dědičnou predispozicí a vážnými hormonálními poruchami ve vašem těle..

Ženy jsou vystaveny riziku předčasné menopauzy, které mají:

 • Patologie štítné žlázy (cukrovka, obezita).
 • Gynekologická onemocnění (včetně rakoviny).
 • Časté potraty.
 • Pravidelný stres.
 • Nezdravý životní styl (špatné návyky, nedostatek spánku, nedodržování práce a odpočinku).

Pokud žena zahájí menopauzu blíže k 60 let, je považována za pozdě. Na jedné straně je to dobré, ale pouze v případě genetické predispozice. V opačném případě to může znamenat závažná onemocnění, včetně onkologie..

Přílivy a odlivy

Návaly jsou nejčastějším a nejvýraznějším příznakem, který děsí všechny ženy. Vyskytuje se během menopauzy a postmenopauzy. Netrvá déle než pár minut, a pokud jste o něm neslyšeli, pak vás jeho projev může dokonce vyděsit.

Návaly se projevují hlavně takto:

 • mírný zákal;
 • teplo v horní části těla;
 • zarudnutí obličeje a hrudníku;
 • často doprovázené pocením a bušením srdce;
 • můžete cítit úzkost.

Návaly tepla nejsou zdraví škodlivé, ale pro každou ženu velmi nepříjemné. Existuje řada důvodů, které mohou zhoršit nebo zhotovit návaly běžnou součástí vašeho života. Mezi tyto důvody patří:

 • Silné emocionální zážitky.
 • Konzumace kořeněných jídel, kávy a alkoholu.
 • Doplňky stravy pro zrychlení metabolismu a některé další léky.
 • Příliš teplé nebo ucpané oblečení (plný autobus v létě).
 • Některé nemoci.

Je možné usnadnit projev návalů horka odstraněním výše uvedených důvodů jejich zhoršení. Pokud vás neustále trápí nebo vám způsobují velké nepohodlí, měl by lékař předepsat léky, které jsou zaměřeny na odstranění příznaků..

Léčba a prevence menopauzy

Menopauza není nemoc. Jedná se o přirozený proces v životě každé ženy. Dříve nebo později to přijde. Můžete se pokusit zmírnit příznaky a zlepšit nebo udržet kvalitu života..

Přátelským způsobem se prevence projevů menopauzy nejlépe provádí co nejdříve. Je dobré, když o tom přemýšlíte do 35 let. Ale nikdy není pozdě začít. Zdravý životní styl bude přínosem v každém věku.

Vysoce kvalitní prevence se skládá ze 3 složek:

1) Správná výživa.

Tělo začíná ukládat tuk a tělo získává hmotu. Proto je důležité jíst kvalitní jídlo, tedy to, které vám prospěje:

 • libové maso nebo drůbež;
 • plody moře;
 • ovoce;
 • zelenina;
 • vejce, tvaroh.

Zapomeňte na rychlé občerstvení, mastné koláče a nezdravé koláče. Pamatujte na zlaté pravidlo talíře: 70% zeleniny, 20% bílkovin (kuřecí maso, ryby, maso), 10% sacharidů (příloha).

2) Fyzická aktivita.

Může to být dlouhé procházky v parku nebo lehké fitness. Dokonce i 20minutové ranní cvičení bude stačit. Hlavní věc je pravidelnost. Není příliš nutné, když jste příliš vedli sedavý životní styl. Zaregistrujte se na bazén, jógu nebo společnou gymnastiku.

3) Substituční terapie.

Jinými slovy, léčba speciálními léky. Ale neléčte se sami! Dělejte vše se souhlasem svého lékaře.

Drogy

Na základě výzkumu a analýzy by vám měl lékař předepsat hormonální náhražky, které vaše tělo prakticky přestalo vylučovat. Zpravidla jsou předepsány bylinné nebo homeopatické léky. Hormonální jsou mnohem závažnější a jsou předepisovány pouze v případě potřeby..

Doporučujeme vám věnovat pozornost bylinným přípravkům, protože homeopatie je stále kontroverzní oblastí v lékařské oblasti. Jinými slovy, homeopatii lze nazvat placebem.

Nejoblíbenější bylinné přípravky jsou Tsi-Klim, Feminal, Klimadion.

Každé životní období je svým způsobem krásné a jedinečné. Ano, menopauza znamená, že vaše tělo již není schopné produkovat potomky. Ale to, jak se cítíte vnitřně, je indikátorem vaší mentální mládí nebo stáří. Vše záleží na vás!

Člověk stárne, když se přestane vyvíjet a něčím se nechat unést. Ženy ve svých 50 letech zpravidla nemají čas se nudit! Vnoučata tam byla unavená z hraní hry a je čas začít cestovat a konečně si splnit své sny!

Známky a příznaky menopauzy u žen za 50 let

Nástup menopauzy ve věku 50 let je považován za normu. Možné jsou také odchylky nahoru nebo dolů. Hodně záleží na dědičnosti. Pokud se v tomto věku objevily nepříjemné příznaky, pak o příčině prakticky není pochyb. Žena je mentálně připravena na začátek nového období svého života. K úlevě od příznaků pomáhají léky, které vyhlazují hormonální změny a uklidňují nervový systém. Je třeba věnovat pozornost všem zdravotním problémům, včas konzultovat s lékařem. To vám pomůže zůstat aktivní a veselý po mnoho dalších let..

Kdy a proč k menopauze dochází u žen

Nástup menopauzy je spojen se stárnutím těla, postupným zastavením produkce ženských pohlavních hormonů ve vaječnících a vyčerpáním zásob oocytů. Kvůli nedostatku těchto látek je narušeno fungování všech systémů, takže žena má různá onemocnění nebo dokonce vážná onemocnění a také se mění její vzhled. K hormonálním změnám dochází během několika let, poté se menstruace zastaví a plodnost slábne.

Climax je obvykle rozdělen do 3 období:

 1. Premenopauza - doba výskytu prvních příznaků zániku reprodukční funkce.
 2. Menopauza je úplné zastavení menstruace. Má se za to, že toto období nastalo, pokud nebyli po dobu 1 roku.
 3. Postmenopauza - dokončení hormonálních změn, po kterých zmizí zjevné projevy hormonálních změn, ale důsledky nedostatku ženských hormonů přetrvávají.

Normální věk pro ukončení menstruace je 48-55 let. Ale známky menopauzy u žen se objevují již ve 40-45. A postmenopauzální období někdy nastává až po 60 letech..

Menopauza, která začala před 45 rokem věku, je považována za časnou. Může to být způsobeno operací vaječníků, endokrinními chorobami, užíváním hormonálních léků, genetickými vlastnostmi těla.

Menopauza se nazývá pozdě, což se vyskytuje u žen starších 55 let. Důvodem zpoždění jejího nástupu je dědičnost a také přítomnost nádorových onemocnění vedoucích k hyperestrogenismu..

Dědičnost je považována za hlavní faktor určující dobu nástupu menopauzy. Babička, matka a dcera mají zpravidla menopauzu přibližně ve stejném věku. Existují však i další faktory, které mohou urychlit stárnutí těla a nástup menopauzy. Patří mezi ně sociálně-psychologické klima a podmínky, ve kterých žena žije, povaha traumat a nemocí, které zažila..

Příznaky nástupu menopauzy

Pokud se u 40-45leté ženy vyskytne menopauza, pak se přerušení cyklu, změna povahy menstruace a výskyt onemocnění nejpravděpodobněji spojí s nějakým druhem onemocnění. Aby se rozptýlily pochybnosti o jejich povaze, mohou být zapotřebí speciální testy, které by potvrdily, že v těle probíhají nevratné hormonální procesy..

Ve věku 51-55 let žena obvykle již očekává nástup menopauzy a je nepravděpodobné, že by minula výskyt jejích prvních známek:

 • stále skromnější menstruace, přicházející s rostoucí přestávkou;
 • nepřiměřený krátkodobý pocit tepla;
 • rázy krevního tlaku;
 • záchvaty podrážděnosti;
 • časté nutkání močit;
 • snížená sexuální touha.

Poznámka: Příznaky v tomto věku nejsou pro mnoho žen zdaleka tak bolestivé. Uvědomujíce si, že jsou přirozené, ženy jim ne vždy věnují náležitou pozornost. Mezitím se riziko vzniku závažných onemocnění v současné době značně zvyšuje..

50 let je kritickým věkem, ve kterém většina žen začíná projevovat onemocnění vyplývající z nedostatku pohlavních hormonů.

Poruchy menstruace

Menstruace přichází s přestávkou 2-6 měsíců, krvácení je nahrazeno rozmazáním hnědého výtoku, dokud nezmizí úplně. Pokud je ženě více než 50 let, je pravděpodobnější, že se u ní objeví maligní nádory, jejichž jediným příznakem v počátečních stádiích je špinění. Proto se doporučuje podstoupit každoroční preventivní prohlídky u gynekologa, aby příznaky menopauzy nevynechaly nástup smrtelného onemocnění..

Osteoporóza

V důsledku zpomalení metabolických procesů v těle je absorpce živin z potravy výrazně snížena. Nedostatek vápníku a hořčíku vede ke zhoršení kostní tkáně. Kosti se stávají křehčími a zvyšuje se riziko zlomenin. Kromě toho se snižuje produkce kolagenu, což vede ke zničení chrupavky. Výsledkem jsou bolesti kloubů (artritida), páteře. Chůze, změny držení těla, výška klesá.

Metabolické onemocnění

Důvodem je zhoršení zažívacího systému, jater, žlučových orgánů v důsledku stárnutí tělesných tkání. Porušení metabolismu vody, solí, tuků a sacharidů vede ke zvýšení tělesné hmotnosti nebo prudkému úbytku hmotnosti, k výskytu diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy.

Narušení zažívacího systému vede k zácpě. To může způsobit prolaps vnitřních orgánů (dělohy, střev a dalších). To také přispívá k oslabení svalů a vazů v důsledku nedostatku kolagenu.

Vaginální suchost

Ve věku 51-55 let trpí tímto onemocněním všechny ženy. Žlázy produkující hlen v děložním čípku prakticky přestávají fungovat. Nedostatek mazání vede k tomu, že se povrch pochvy stává zranitelným, objevují se na něm mikrotrhliny a oblasti atrofie. Vzhledem k tomu, že hlen také hraje ochrannou roli a brání pronikání infekce do dělohy, při jejím nedostatku má žena často zánětlivá onemocnění urogenitálního systému. Žena se obává křečí v močovém měchýři, častého močení, pálení a svědění v genitáliích, neobvyklého výtoku.

Poruchy nervového systému

Způsobují změnu charakteru. Sladká a pokorná žena může být podrážděná a agresivní. Výskyt deprese, bezpříčinné úzkosti, strachu, apatie, nespavosti je známkou nástupu menopauzy v každém věku. Ale v mládí je snáze se s nimi vyrovnat, zatímco ve stáří se přidává strach z toho, že zůstanou bez práce, zbytečné pro dospělé děti, panika před nadcházejícím zhoršením zdraví.

Návaly tepla způsobené poruchou autonomního nervového systému a selháním center termoregulace mozku se vyskytují u většiny žen během menopauzy ve věku 50 let i v jiném věku. U některých dochází k příležitostným útokům, které trvají 5–15 minut, u jiných jsou dlouhé a velmi časté a zbavují ženy síly. Návaly horka jsou doprovázeny silným pocením, zrudnutím obličeje, dušností, zvýšenou srdeční frekvencí.

Kardiovaskulární patologie

Nedostatek estrogenu v první řadě ovlivňuje stav srdečního svalu a stěny cév. V 50-55 se u ženy objeví příznaky srdečních onemocnění (fibrilace síní, tachykardie, ischemie), je narušena záchvaty hypertenze a bolesti hlavy ráno.

Varování: Neodkládejte návštěvu lékaře, jakmile se objeví první příznaky takových patologií. Čím dříve zahájíte léčbu, tím větší je šance, že oddálíte rozvoj onemocnění nebo se ho zbavíte. Hlavní věcí není samoléčba. Někdy se ztracený čas stává příčinou nejzávažnějších komplikací..

Žena v tomto věku musí podstoupit všeobecné vyšetření alespoň jednou ročně: zkontrolujte hladinu cukru v krvi, proveďte ultrazvuk pánevních orgánů, abyste včas zaznamenali výskyt onemocnění dělohy, podstoupili preventivní gynekologické a mamologické vyšetření. Je důležité vyhledat včasnou radu od terapeuta, urologa, kardiologa, endokrinologa.

Dalšími příznaky nástupu menopauzy jsou suchá kůže a prudký nárůst počtu vrásek, vypadávání vlasů na hlavě, růst ochlupení na obličeji, pokles ochlupení na ochlupení a podpaží, ochablost (involuce) mléčných žláz, prudké zhoršení zraku, sluchu, paměti, zdraví zubů, necitlivost prsty.

Co určuje závažnost menopauzy

Následující faktory ovlivňují závažnost příznaků:

 • celkové zdraví, přítomnost onemocnění vaječníků a dělohy, endokrinní poruchy;
 • počet těhotenství, porodů, potratů, operací dělohy a vaječníků;
 • přítomnost nebo nepřítomnost sexuální aktivity, sexuální aktivity;
 • stav imunity, fyzická zdatnost;
 • životní styl, přítomnost nebo absence špatných návyků.

Video: Známky menopauzy, proč se vyvíjejí patologie, které z nich jsou obzvláště nebezpečné

Jak zmírnit projevy menopauzy

Pokud žena těžko snáší nástup menopauzy, bolestivé záchvaty návalů horka, bolesti hlavy, příznaky osteoporózy, kardiovaskulární a jiné poruchy se objevují příliš často, terapeut ji odkáže na odborné lékaře a také doporučuje krevní test na hormony. V některých případech se hormonální substituční léčba používá k úlevě od příznaků menopauzy a prevenci rozvoje nemocí. Přípravky založené na ženských pohlavních hormonech mohou zvýšit jejich obsah v těle a zpomalit proces stárnutí. Jsou vybírány pro každého pacienta přísně individuálně, protože překročení normy ohrožuje vznik obezity, rakoviny.

Předepsány jsou také sedativa, prostředky k posílení imunitního systému. S nástupem menopauzy u žen ve věku 50 let jsou obzvláště potřebné vitamíny: A, C, PP, E, D, K, skupina B a minerální složky na bázi vápníku, hořčíku, fosforu, zinku, jódu, selenu. Lékaři proto doporučují užívat je ve formě komplexních přípravků..

Mírné sporty (plavání, jízda na kole, chůze), otužování těla, boj s nadváhou přispívají ke snazšímu průběhu tohoto období. Musíme se pokusit klidně reagovat na stres, který vyvolává rozvoj hypertenze a srdečních chorob. Je nutné přestat kouřit, pít alkoholické nápoje, příliš kořeněná jídla a silnou kávu.

Předmenstruační období je charakterizováno mnoha změnami v těle. Jedním z nejvýraznějších projevů PMS je zvýšená chuť k jídlu. Současně žena neustále chce jíst potraviny různých druhů: sladké, moučné, slané.