Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.

Samozřejmě zpožděním není oplodnění vajíčka. Pokud se však ráno cítíte špatně, mléčné žlázy zhrubnou, měli byste zkontrolovat, provést těhotenský test.

Navzdory skutečnosti, že silná touha mít děti vede mnoho žen k fanatismu, neoprávněné naděje vedou k nervovým zhroucením, ale je lepší hned navštívit lékaře. Je důležité zjistit příčiny porušení v rané fázi..

 1. Menstruace a menstruační cyklus - co to je?
 2. Role menstruace pro ženy
 3. Příčiny menstruačních nepravidelností
 4. Zpožděná menstruace - důvody
 5. Existuje zpoždění, ale test je negativní - důvody
 6. Co dělat, když dojde ke zpoždění, ale test je negativní?
 7. Prevence menstruačních nepravidelností
 8. Co se nedoporučuje?

Menstruace a menstruační cyklus - co to je?

Menstruační cyklus je nedílnou součástí křehkého organismu, což je přirozený proces, který trvá po celou dobu reprodukčního věku. Kritické dny začínají u dívek ve věku 12-14 let a až 55 let u žen.

Menstruace je první den nového cyklu. Dodává se s krvavým výtokem, protože vnitřní vrstva dělohy je odmítnuta, což naznačuje absenci oplodnění. Pokud příští menstruace nepřijde podle plánu, lze předpokládat těhotenství..

Pokud je test negativní, důvody se liší. Od patologického vývoje těhotenství po další závažné zdravotní problémy.

Cyklus menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí žen. Cyklus trvá určitý počet dní.

Zahrnuje 3 fáze:

 1. 1 fáze se začátkem vývoje vajíčka, transformace na dospělého jedince.
 2. Fáze 2, upadající uprostřed cyklu s nástupem ovulace, příprava genitálií na možné početí.
 3. Fáze 3 s odmítnutím enometriální vrstvy, poklesem hladin estrogenu, příchodem další menstruace.

Vlastnosti cyklu:

 1. V počátcích cyklu dochází k stálému zvyšování hladiny estrogenu, ke zvýšení endometria v děložní dutině. Vysoká pravděpodobnost oplodnění vajíčka klesá uprostřed cyklu - 12-14 dní, kdy dojde k ovulaci. Vajíčko plně dospívá, nechává vaječník venku. Toto je nejpříznivější období pro početí, protože se místo dříve žijícího vajíčka tvoří žluté tělísko. Hnojení musí být ve vejcovodu. Těhotenství se začíná vyvíjet přímo v děloze.
 2. Normální doba cyklu je 28-32 dní. Měsíc by měl být zpravidla stejný. Počítání nového cyklu začíná od 1. dne příchodu menstruace a pro ženy není těžké provádět výpočty.
 3. Zpoždění 2–3 dny se považuje za zpoždění. Samozřejmě není třeba se takovým posunem rozrušovat. Důvodem negativního testu může být nedostatečná hladina chorionického gonadotropinu od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko dosáhne stěn pohlavního orgánu.
 4. Bez ohledu na provokující faktory, se zpožděním menstruace o více než 7 dní nebo více, by ženy měly navštívit lékaře. Je možné provádět ultrazvuk, další diagnostické metody.

Role menstruace pro ženy

Menstruace - výtok krve z pochvy. Obvykle přicházejí jednou za měsíc s trváním 3–5 dní. Začátek menstruace je první den cyklu. Jedná se o zcela přirozený proces během puberty, komplexní modifikace, příprava na možné těhotenství, následný porod..

Souhrnně se tento proces nazývá menstruační cyklus. Průměr - 26-28 dní by mělo být stabilní, se stejným počtem dní v měsíci.

Odchylka cyklickosti po několik dní je přijatelná z důvodu:

 • průběh zánětlivého procesu;
 • přenos chirurgie;
 • stres, nervozita.

Hlavním regulátorem cyklu je mozková kůra a dokonce i u zdravých genitálií jsou možné malé odchylky menstruačního cyklu.

Cyklické změny ovlivňují zejména: hypofýza, hypotalamus, hormonální žlázy.

Úlohou hypotalamu je kontrolovat mozkovou kůru, která obsahuje speciální kapsu, která začíná vylučovat gonadotropin, který signalizuje uvolňování dalších hormonů.

Menstruační cyklus je složitý proces. Všechny hormony spolu úzce souvisejí. Pokud dojde ke zrychlení výroby některých, pak současně - k výraznému poklesu v jiných.

Stává se, že menstruace začíná brzy, kdy je cyklus obvykle kratší než 21 dní. Důvodem je krátké trvání fáze žlutého tělíska, nedostatek progesteronu v krvi. Lékaři to nepovažují za odchylku od normy. Pokud se takové porušení opakuje z měsíce na měsíc, je lepší navštívit specialisty, kteří mají být vyšetřeni.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Při hledání ideální postavy, spálení nadbytečných kilogramů, často dívek, žen dochází k hormonálnímu selhání, zpoždění menstruace od 5 dnů do 2 měsíců.

Důvody porušení však mohou být různé:

 • obezita;
 • stěhování do jiné země, do nového místa bydliště;
 • prudká změna klimatu, která může vést tělo k záměně s adaptací na několik dní v podobě zpoždění menstruace;
 • vývoj infekce se zánětlivým průběhem v těle;
 • gynekologické patologie;
 • degenerativní procesy v pánevní oblasti;
 • potrat s nadměrnou kyretáží děložní dutiny spolu s embryem;
 • nucené ukončení těhotenství;
 • zneužívání léků, hormonálních látek, způsobující nerovnováhu;
 • infekční onemocnění (kandidóza, drozd) se zpožděním menstruace až 2-3 týdny;
 • nedostatek ovulace jako předpoklad pro rozvoj neplodnosti;
 • časté užívání hormonální antikoncepce;
 • období laktace;
 • nástup časné menopauzy po 40 letech;
 • vývoj benigního nádoru v hypofýze.

Mírné zpoždění menstruace u dívek během tvorby hormonálních hladin je zcela normální. V ostatních případech je po vyrovnání hladiny hormonů důvodem k návštěvě gynekologa zpoždění menstruace.

Často je to násilný zásah do povahy ženského těla, který vede k narušení menstruačních funkcí. Obnovení hormonální rovnováhy bude nějakou dobu trvat. U žen po 45 letech dochází k blednutí funkce vaječníků, což může také vyvolat zpoždění až 15-16 dní.

Pokud žena udržuje svůj menstruační cyklus pod kontrolou, není těžké si všimnout porušení. Mnoho lidí se okamžitě uchýlí k těhotenskému testu.

Při negativním verdiktu lze předpokládat hormonální nerovnováhu, pokud dojde k prudké odchylce cyklu od obvyklého rozvrhu po příchodu kritických dnů po dobu delší než 1 týden.

Samozřejmě ve většině případů je zpoždění menstruace těhotenství..

Zpožděná menstruace - důvody

Prvním příznakem je těhotenství. Ženy by měly poslouchat své tělo. Pokud menstruace nepřijde podle kalendáře, musíte si koupit expresní test a nechat se zkontrolovat.

Pokud je rozsudek záporný, můžete počkat další 2–3 dny a zkontrolovat to znovu. Koneckonců se často ukáže, že je test vadný, nebo byl test proveden příliš brzy.

Stává se, že důvodem zpoždění menstruace je těhotenství a ponoření testovacího proužku do moči bylo prostě nedostatečné, což vedlo k falešnému výsledku. Procedury se nejlépe provádějí ráno (1 polovina dne). Při nákupu je důležité zkontrolovat datum vypršení platnosti testu při otevření - neporušenost obalu.

Dnes v prodeji najdete hypersenzitivní testy se schopností detekovat hCG těhotenství již 2–3 dny po zpoždění menstruace. Přesto se doporučuje provést test znovu po dalších 5 dnech, pokud je test negativní se zpožděním menstruace.

Onemocnění reprodukčního a endokrinního systému mohou vyvolat zpoždění. Selhání menstruačního cyklu je dysfunkce vaječníků, modifikace nadledvin, štítné žlázy.

Důvody pro zpoždění menstruace o 3,4,6,10 a více dnů se mohou lišit:

 • dědičná predispozice, pokud se u žen podél ženské linie vyskytly podobné jevy u příbuzných;
 • prudká změna klimatu, která může vést k poruše hormonální regulace, negativně ovlivňuje menstruační cyklus;
 • horečka s nachlazením.

Existuje zpoždění, ale test je negativní - důvody

Ženy by měly přemýšlet o důvodech, pokud v posledním měsíci nedošlo k nechráněnému pohlavnímu styku a dny menstruačního cyklu se počítají správně.

Hlavní důvody zpoždění:

 1. Užívání v pořádku (orální antikoncepce). Kvůli užívání hormonální antikoncepce, která může vyvolat poruchu frekvence cyklu. Ženy musí pochopit, že užívání drog k ochraně před nechtěným těhotenstvím je zbytečné. Pouze několik dní v měsíci se považuje za nebezpečné - 3-5 dní před nástupem ovulace, 1 den po uvolnění vajíčka z dutiny vaječníků. Dobře, často vede ke zpoždění menstruace, negativní test. Recepce vyvolává selhání reprodukčních funkcí obecně, silné potlačení ovulace a dokonce i po ukončení užívání léku se tělo může zotavit po dlouhou dobu, až 3-4 měsíce. Během užívání antikoncepčních prostředků je potlačena funkce vaječníků a teprve po ukončení užívání léku se začíná postupně zlepšovat práce hormonálního pozadí a ženských reprodukčních orgánů.
 2. Minulé nemoci mohou způsobit, že hormonální hladiny vyskočí, zejména v posledním měsíci. To je běžná příčina selhání cyklu, když dojde ke zpoždění menstruace, ale nedojde k těhotenství a test je negativní. Pozoruje se hlavně na pozadí účinku onemocnění, kdy menstruace začíná přicházet pozdě. Příčinou může být také onkologie (rakovina děložního čípku), další ženská onemocnění (endometrióza, adnexitida, adenomyóza, polycystický vaječník, děložní myom).
 3. Hormonální narušení, které brání včasnému příchodu ovulace, kdy jsou šance na početí výrazně sníženy, menstruace přichází nepravidelně. Příčinou může být syndrom polycystických vaječníků nebo přebytek inzulínu v těle
 4. Po porodu, kdy dochází k hormonální nerovnováze během obnovy reprodukčních funkcí během kojení dítěte. Je to přichycení dítěte k prsu, které potlačuje ovulaci. Menstruace by měla být normalizována a hormonální hladina by měla být stabilizována po přechodu dítěte na umělé krmení nebo na konci období laktace. V krvi kojící matky je převládajícím hormonem laktocin, který je schopen produkovat laktaci a oddálit nástup menstruace. Pokud žena, která porodila, nedojčí dítě, měl by být cyklus obnoven 2-3 měsíce po porodu..
 5. Problémy s hmotností, kdy by žena měla kontaktovat odborníky na výživu, aby si vybrali přijatelnou denní stravu, stravu, která pomáhá problém vyřešit, regulovat menstruační cyklus.
 6. Stres také negativně ovlivňuje hormony, mnoho systémů v těle. To je častá příčina opožděných období, pokud žena není těhotná. Zkušenosti mohou vést k nepřítomnosti menstruace, zpoždění až 2 týdny. Samozřejmě, bez ohledu na současnou situaci, stojí za to udržet si kontrolu, nedovolit nervová zhroucení, negativní dopad na menstruační pozadí. Časté emoční zážitky vedou k poruše vaječníku, dělohy. Tento jev se může stát trvalým a rušivým. Pokud je nervový stav vyloučen, měl by se menstruační cyklus vrátit k normálu po 1-2 týdnech.
 7. Polycystické onemocnění často vede ke zpoždění menstruace u žen bez ohledu na věk. Hormonálně závislý nádor je nebezpečný, jako novotvar, plný neplodnosti, nepravidelných menstruačních cyklů, vývoje endometriózy.

Co dělat, když dojde ke zpoždění, ale test je negativní?

Pokud test dvakrát ukáže negativní výsledek, stojí za to navštívit gynekologa. Lékař se poradí, zjistí skutečné důvody, které vedly k porušení menstruačního cyklu. Pokud je zjištěno nedostatečné množství progesteronu, je možné předepsat lék Dufaston, zejména s endometriózou.

Ženy potřebují bojovat proti obezitě, ale také nemohou hladovět a organizovat vyčerpávající tréninky v tělocvičně, uchýlit se k přísné nízkokalorické stravě. Je důležité dávkovat fyzické aktivity.

Pokud je důvodem absence menstruace vyčerpání těla, bude nutné normalizovat vyváženou stravu, zahrnout do stravy výjimečně zdravé potraviny.

Hlavní věcí je zjistit skutečné důvody zpoždění menstruace v počáteční fázi, pokud je těhotenský test negativní.

Co nelze ignorovat:

 • bolesti dolní části břicha (vlevo, vpravo);
 • hojný slizniční výtok místo krvavý;
 • vypouštění bílých.

Táhne žaludek během mimoděložního těhotenství. Navíc se hlava točí, zvrací. Příznaky jsou podobné jako u normálního těhotenství. Zpoždění menstruace by však v žádném případě nemělo být doprovázeno bolestivými příznaky. Bolest v dolní části břicha bez menstruace je často známkou gynekologických onemocnění.

Prevence menstruačních nepravidelností

Prevence spočívá v pozorném a pečlivém přístupu žen k jejich zdraví, přičemž je třeba věnovat pozornost i drobným přerušením cyklu.

Bylinné infuze (len, lipa šalvěj), které je třeba užívat v období 6-15 dnů menstruačního cyklu, pomohou blahodárně působit na tělo a posílit imunitní systém. Neměli byste však zanedbávat rady lékařů, zejména pokud byl menstruační cyklus neúspěšný, používejte jako hlavní léčbu bylinnou medicínu..

Lékaři důrazně doporučují:

 • navštívit předporodní kliniku alespoň 1krát ročně;
 • vést kalendář příchodu menstruace;
 • sledovat svou váhu;
 • plně odpočívat, mít dostatek spánku;
 • zefektivnit sexuální život, zajistit pravidelnost;
 • držet se zdravé výživy;
 • zbytečně nepoužívejte antikoncepci.

Dívky v mladém věku s negativním testem často začínají silně zpanikařit zpoždění menstruace.

Musíte si však vyjasnit, koupit test a nechat se otestovat. Pokud je těhotenství vyloučeno, je nejlepší vyhledat radu od gynekologa v rané fázi..

Co se nedoporučuje?

Zpožděná období, test negativní - důvod k obavám.

Existují však způsoby, k nimž je lepší se uchýlit:

 • Je nemožné použít metody tradiční medicíny k vyvolání menstruace. Některé léčivé rostliny jsou schopné zvýšit kontrakce dělohy, což vede k odmítnutí endometria.
 • Nedoporučuje se, aby se ženy opíraly o kopr, petržel ve velkém množství, jen aby stimulovaly nástup menstruace. Kyselina askorbová je také vynikajícím stimulantem, ale vždy je lepší konzultovat vhodnost použití s ​​odborníkem..

Zpoždění menstruace je běžným jevem u žen v jakémkoli věku. Hlavní věcí je včas identifikovat důvody odchylky. Při absenci menstruace po dobu delší než 7-8 dní s negativním testem může příčina naznačovat vývoj vážného onemocnění.

Důvody pro zpoždění menstruace, s výjimkou těhotenství, je test negativní, co dělat?

Zpožděním menstruace je absence cyklického krvácení po dobu delší než 35 dnů u ženy v reprodukčním věku, která nevstoupila do menopauzy. Existuje mnoho důvodů pro takové porušení menstruační funkce, jsou způsobeny fyziologickými, organickými a funkčními poruchami..

Pokud jde o věk, ve kterém je zpoždění pozorováno, může se lišit, od období puberty dívky po období premenopauzy. Statistiky naznačují, že 100% žen čelilo tomuto problému alespoň jednou v životě..

Z jakých důvodů může dojít ke zpoždění menstruace?

Nejčastějším důvodem, proč příští menstruační cyklus nezačne včas, je přirozeně těhotenství. Kromě toho se mění chuťové vjemy ženy, může se objevit ranní nevolnost nebo dokonce zvracení, bolestivé pocity se objeví v mléčných žlázách. Všechny tyto příznaky jsou spojeny se změnou hormonálních hladin v těle ženy po početí..

Těhotenství je však zjevným důvodem zpoždění, ke kterému došlo, a není obtížné jej určit pomocí speciálního testu..

Pokud je výsledek negativní, je třeba zvážit další důvody, včetně:

Zvýšený emoční stres, například silný stres, studijní zátěž před zkouškami. Nepodceňujte vliv stresu na ženské tělo. Může to způsobit vážné narušení práce v oblastech mozku, které jsou odpovědné za hormonální regulaci. Při silném stresu se menstruace může zastavit i na několik let..

Zvýšený fyzický stres, spojený například se zvýšeným sportovním tréninkem nebo obtížnými pracovními podmínkami.

Profesionální těžké sporty.

Časná menopauza, ke které může dojít i ve věku 30 let. Je nejčastěji spojován s chorobami endokrinního systému..

Radikální změny v obvyklém způsobu života, například změna práce, místa bydliště, přesun do jiného klimatického pásma nebo časového pásma atd. V tomto případě je zpoždění menstruace způsobeno přizpůsobením těla změněným podmínkám.

Byly provedeny gynekologické operace. V případě, že má žena po operaci zpoždění, potřebuje urgentní konzultaci s lékařem (pokud lékař dříve neinformoval o možných poruchách v pravidelném cyklu).

Nemoci kardiovaskulárního a hematopoetického systému.

Změny hormonálního stavu, které mohou souviset s nástupem premenopauzálního období, s nástupem puberty. Zpoždění cyklu se často vyskytuje u dospívajících dívek, takové zpoždění v prvních dvou letech po nástupu menstruace jsou normou. Po této době by měl být cyklus ustaven.

Nadměrná produkce testosteronu v těle. S takovým porušením začíná žena růst vlasy nad horním rtem, v oblasti rozkroku se pokožka stává mastnou. Neměli byste váhat navštívit lékaře, protože to může nakonec vést k neplodnosti..

Odmítnutí užívat hormonální antikoncepci. Toto zpoždění je způsobeno skutečností, že funkčnost vaječníků klesá na pozadí prodlouženého příjmu hormonů zvenčí. Odchylkou od normy je v tomto případě absence více než 2–3 cyklů.

Užívání léků s vysokým obsahem hormonů, které se používají jako nouzová antikoncepce. Například takové prostředky jako Postinora, Escapeli atd..

Porušení zrání folikulů, které se projevuje v jeho atrézii nebo perzistenci.

Období po porodu, kdy je zpoždění způsobeno hormonálními změnami v důsledku nástupu laktace. Tělo začíná produkovat nadměrně prolaktin, což pomáhá potlačit funkčnost vaječníků. Žena potřebuje vědět, že pokud dítě nekojí, měla by menstruace začít po dvou měsících. Pokud matka krmí dítě, období by se mělo obnovit po ukončení laktace..

Virové infekce, jako je SARS a chřipka.

Exacerbace chronických onemocnění: gastritida, žaludeční vředy, diabetes mellitus. Kromě toho poruchy funkce štítné žlázy, ledvin atd..

Užívání léků. Antidepresiva, kortikosteroidy, chemoterapie rakoviny mohou mít účinek.

Přírůstek hmotnosti, obezita. Riziko rozvoje amenorey je zvláště vysoké při doprovodných stresových situacích..

Genitální zánět - oofritida, adnexitida.

Polycystické onemocnění vaječníků, které způsobuje hormonální poruchy. Souběžnými příznaky jsou: seboroická dermatitida, zvýšený růst vlasů, akné.

Cysta žlutého tělíska vaječníku. Vzniká v důsledku poruch produkce hormonů v těle ženy.

Avitaminóza. Nedostatek vitamínů povede k tomu, že imunitní systém začne trpět, což povede ke zpomalení všech metabolických procesů, což znamená, že nevyhnutelně ovlivní hormonální pozadí ženy. Nedostatek vitaminu E, stejně jako jeho nadbytek, má zvláštní účinek..

Nepravidelné sexuální vztahy. Bylo zjištěno, že když se v životě ženy objeví trvalý sexuální partner, nepravidelnosti v menstruačním cyklu často samy eliminují.

Poruchy trávení, které mohou být způsobeny přísnou dietou, nemocí, přejídáním, metabolickými poruchami atd..

Potrat. V tomto případě vedou buď hormonální poruchy nebo mechanické poškození ke zpoždění..

Mimoděložní nebo zmrazené těhotenství. Oba případy vyžadují okamžitý chirurgický zákrok..

Včasný potrat po početí.

Silná ztráta hmotnosti. Onemocnění, jako je anorexie, může vést k úplnému vypnutí funkčnosti vaječníků.

Zneužívání alkoholu, užívání drog. Zpoždění menstruace se často může objevit u žen, které upřednostňují pivo před všemi alkoholickými nápoji..

Přechlazení těla, stejně jako přehřátí, může vyvolat zpoždění v dalším cyklu.

Zvýšení hladiny prolaktinu v krvi, což může být příznakem nádoru na mozku.

Důvody pro oddálení menstruace o 2-3-4-5 dní

Selhání menstruačního cyklu na krátkou dobu - do 5 dnů nebo méně, je považováno za normální. Pokud se však po této době menstruace neobnoví, musíte se poradit s lékařem.

Může existovat několik důvodů pro takové krátké zpoždění a nejčastěji se vysvětlují přirozenými fyziologickými procesy probíhajícími v těle. Takže v pubertálním období, kdy právě probíhá tvorba cyklu, nejsou takové přestávky žádnou odchylkou od normy. Dočasné výkyvy se zpožděním až 5 nebo dokonce 7 dnů lze pozorovat po dobu 1,5–2 let. Poté by se měl menstruační plán vrátit k normálu. Pokud se tak nestane, měli byste se poradit s lékařem.

Kromě toho je takové zpoždění častým společníkem premenopauzálního období, kdy dochází k postupnému zpomalení menstruační funkce. Rytmy ženského těla se mění, stejně jako načasování každého cyklu. V tuto chvíli lze zpoždění v menstruaci nahradit jejich úplnou nepřítomností..

Někdy se takové časové prodlevy mohou objevit u žen v plodném věku. Nejčastěji samy ženy dokáží určit důvod tak malého zpoždění - jedná se o nástup těhotenství, kojení, odmítnutí užívat perorální antikoncepci, aklimatizaci a další přirozené fyziologické důvody. Pokud se však tato porušení stanou pravidelnými, znamená to patologické procesy vyskytující se v těle a v tomto případě je nutná konzultace s lékařem.

Podle lékařů je krátké jednorázové zpoždění menstruace po dobu až pěti dnů fyziologickou normou a nejčastěji nevyžaduje zvláštní zacházení. Nikdo však nezná její tělo lépe než žena sama. Pokud tedy existuje důvod k obavám ze zpoždění, a to i na několik dní, neměli byste odložit cestu k lékaři..

Důvody pro zpoždění menstruace po dobu 10-15 dnů nebo déle, test je negativní

Prodloužená nepřítomnost menstruačního cyklu je zpoždění 10-15 dnů nebo více. Pokud těhotenský test nedal pozitivní výsledek, má smysl začít se obávat o své vlastní zdraví. Taková prodloužená absence menstruace nejčastěji naznačuje přítomnost jakýchkoli nepravidelností v těle. Pouze lékař může správně diagnostikovat příčinu zpoždění a předepsat léčbu..

Cyklus se samozřejmě může obnovit sám, pokud bylo zpoždění způsobeno stresem nebo aklimatizací..

Pokud se tak ale nestane a zpoždění je 15 nebo více dní, může to být z následujících důvodů:

Oligomenorea, která se vyznačuje oslabením menstruace. Stávají se nejen vzácnými, ale také vzácnými. Interval může být od 15 dnů do šesti měsíců. Tato patologie se vyskytuje asi u 3% žen..

Syndrom polycystických vaječníků, kdy v nich i mimo ně začíná růst více cystických útvarů. Vyskytuje se u mladých dívek i žen ve věku.

Endometrióza může oddálit váš menstruační cyklus.

Endometritida, která se projevuje zánětem sliznice dělohy.

Hypoplázie dělohy, to znamená její nedostatečný rozvoj. Patologie se vyskytuje v dospívání.

Zánět přívěsků, lokalizovaný ve vaječnících a trubicích. Snížená imunita, virové infekce, hypotermie, pronikání bakterií atd. Mohou vést k patologickému procesu..

Přirozeně to nejsou všechny důvody, které mohou vést ke zpoždění 15 a více dní, ale jsou nejčastější a vyžadují bezpodmínečnou léčbu. Absenci pravidelné menstruace mohou vyvolat traumata způsobená potraty, podvýživou, rakovinou, apendicitidou, myomy dělohy, zrání folikulů bez ovulace, atrézie nezralého folikulu a další faktory. V každém případě taková dlouhá pauza v cyklu vyžaduje okamžitou návštěvu gynekologa.

Důvody pro opožděnou menstruaci po 40 letech

Poté, co žena dosáhne věku 40 let, začíná přirozený proces zániku menstruační funkce. Vaječníky produkují méně hormonů, 1 až 2krát ročně, mohou nastat cykly bez ovulace, což způsobuje zpoždění. Kromě toho se menstruace stává nepravidelnou, krátkodobou a skrovnou..

Ačkoli celosvětová data naznačují, že k postupnému poklesu reprodukční funkce by mělo dojít po 45 letech, tento věk často klesá. Toto „omlazení“ menopauzy je způsobeno skutečností, že většina žen v tomto věku má chronická onemocnění, která se zhoršují na pozadí častého stresu, virových infekcí, tvrdé práce, předchozích potratů atd..

Žena ve věku 40 let a starší, která vyhledá lékařskou pomoc, může slyšet následující diagnózy, které jsou pro tuto věkovou kategorii velmi časté:

Zpožděná menstruace v důsledku psychického stresu. Navíc v tomto věku existuje ještě více důvodů pro zvýšené nervové napětí než v mládí: problémy dospělých dětí, exacerbace chronických onemocnění, přirozený proces stárnutí atd. Ve věku 40 let se jakýkoli stres přenáší mnohem obtížněji než ve 20.

Těžká fyzická aktivita, průlomová práce. Často právě v tomto věku dochází k poruše, ale i přes tuto skutečnost žena pokračuje v práci stejným tempem, někdy i více. To ovlivňuje stav těla jako celku a zvyšuje pravděpodobnost zpoždění.

Jakákoli chronická onemocnění, mezi nejběžnější: urolitiáza, cirhóza, patologie kardiovaskulárního a hematopoetického systému, gastritida, infarkt, celiakie atd. Všechny poruchy v těle mohou způsobit nesprávnou funkci vaječníků.

Závažný průběh nachlazení: akutní infekce dýchacích cest, chřipka, bronchitida, ARVI atd..

Endokrinní patologie: onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus.

Zvýšená tělesná hmotnost, ke které dochází u většiny žen starších 40 let. Tenkost může být také příčinným zpožděním, ale v tomto věku ženy netrpí anorexií tak často jako obezitou..

Alimentární příčiny způsobené nerovnováhou bílkovin, tuků, sacharidů, nedostatkem vitamínů, mikroelementy získávanými z potravy.

Jakákoli významná změna v životě. Zpoždění se může objevit na pozadí skutečnosti, že adaptivní a adaptivní mechanismy s věkem fungují mnohem horší. I krátký výlet k moři může ovlivnit.

Užívání léků, jejichž množství se s věkem ženy významně zvyšuje. Jakýkoli lék může vyvolat zpoždění, ale nejčastěji se v tomto věku pozoruje na pozadí užívání antipsychotropních léků, léků k odstranění endometriózy - Zoladex, Dipherelin, Buserelin, stejně jako v důsledku užívání Duphastonu, Lanazolu, Methyldopy atd..

Jakákoli onemocnění reprodukčního systému, například onemocnění polycystických vaječníků, benigní a maligní nádory, vaginální kolpitida atd..

Vzhledem k těmto faktorům by žena měla vyhledat radu odborníka, pokud je zpoždění pravidelné a překročí fyzikálně přijatelné limity 5 dnů..

Proč jsou neustálá zpoždění v menstruaci nebezpečná??

Pokud jediné zpoždění menstruace ve fyziologicky přijatelných mezích neohrožuje zdraví ženy, pak jsou pravidelné poruchy plné nebezpečí. Spočívá ve skutečnosti, že důvod, který způsobil zpoždění, nebude diagnostikován včas a odstraněn.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro často časté nepravidelnosti cyklu, protože:

Zpoždění může být způsobeno růstem mikroadenomu - maligního nádoru na mozku. Nepravidelnosti cyklu jsou způsobeny zvýšením hladiny prolaktinu v krvi.

Zánět dělohy a přívěsků může způsobit nejen zpoždění, ale také vést k anovulární neplodnosti, tvorbě hnisavého procesu, sepse, pánevní tromboflebitidě, parametritidě. Kromě toho vyčerpání folikulárního aparátu v důsledku pravidelného zpoždění v důsledku zánětu přívěsků často vede k časné menopauze ve věku 35 let a mladších..

Jakákoli pokročilá onemocnění žen ohrožují vývoj úplné neplodnosti a mohou začít obvyklými prodlevami v menstruaci..

Polycystické onemocnění vaječníků, které se často projevuje opožděnou menstruací, může vést k rozvoji gestačního diabetu, obezity a hypertenze. Výsledkem je, že trpí celý kardiovaskulární systém, až po ucpání žil, infarkt a mozkovou mrtvici..

Jakékoli hormonální poruchy nejen narušují blaho ženy, ale také způsobují potraty, děložní myomy, jsou plné rozvoje astmatu, diabetes mellitus, aterosklerózy a maligních nádorů. Kromě opožděné menstruace navíc hormonální poruchy významně zhoršují kvalitu života ženy (bolesti kloubů, mléčných žláz, poruchy spánku, zvýšené pocení atd.) A vedou ke změnám jejího vzhledu (obezita nebo slabost, nedostatečný vývoj mléčných žláz, zvýšené růst ochlupení na těle, mastná pokožka a akné atd.).

Předčasná menopauza vede k předčasnému stárnutí pokožky, oslabení imunitních sil těla, k rozvoji aterosklerózy, k předčasnému zániku plodnosti, ke zvýšenému riziku vzniku diabetes mellitus atd..

Vzhledem k tomu, že pravidelné nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou způsobit vážné zdravotní problémy, musí ženy rozhodně konzultovat gynekologa a provést další nezbytná vyšetření, aby zjistily příčinu selhání.

Oblíbené otázky a odpovědi:

Drozd může způsobit zpoždění?

Mnoho žen často sleduje vztah mezi drozdem nebo vaginální kandidózou a opožděnou menstruací. Samotné onemocnění však nemůže způsobit předčasný nástup menstruace, i když se tyto jevy často shodují.

Důvod spočívá ve skutečnosti, že drozd je často výsledkem stresu, zvýšeného emočního stresu a mnoha chorob těla. Špatně přetrvávající nachlazení nebo exacerbace chronického onemocnění mohou způsobit kandidózu i opožděnou menstruaci.

Proto je kombinace těchto dvou patologických stavů pro ženské tělo tak často pozorována. Samotný drozd však nemůže být příčinou předčasného nástupu cyklu. V takových situacích je však kontaktování lékaře povinné..

Může cystitida způsobit zpoždění menstruace??

Tato otázka je docela relevantní, protože u žen po cystitidě často dochází ke zpoždění menstruace. To je způsobeno skutečností, že cystitida vyvolává rozvoj zánětu v malé pánvi a často se stává chronickou. Přirozeně trpí všechny blízké orgány: vaječníky, tuby, děloha. V důsledku toho je narušena jejich funkčnost a žena má po nemoci zpoždění..

Ovariální dysfunkce může mít navíc přímý dopad na rozvoj cystitidy, protože je jisté, že hladina estrogenu ovlivňuje funkčnost močového měchýře. Čím nižší je hladina hormonu, tím tenčí je jeho stěna, což znamená, že je náchylnější k různým infekcím. Výsledkem je, že kvůli hormonálním poruchám se u ženy vyvine cystitida, jejíž projevy je těžké přehlédnout..

Po léčbě dochází ke zpoždění, které žena spojuje s předchozím onemocněním, ačkoli ve skutečnosti bylo jeho příčinou, stejně jako příčinou cystitidy, porušení produkce hormonů. Po nemoci tedy může dojít ke zpoždění, které může být způsobeno jak chronickou cystitidou, tak porušením produkce hormonů.

Cysta může způsobit zpoždění menstruace?

Odpověď je jednoznačně pozitivní. Faktem je, že s cystami, které se tvoří na vaječnících, může nastat celá řada nepravidelností na straně menstruačního cyklu, včetně jeho zpoždění.

Obzvláště často je tato situace pozorována u mladých dívek, když se u nich vyvinou funkční cysty žlutého tělíska, folikulu atd. Nejčastěji je zpoždění pozorováno ještě před vytvořením samotné cysty. To znamená, že zpoždění předchází cystu, narušuje proces menstruačního cyklu a přispívá k jeho tvorbě. Lékaři proto často předpovídají cystický růst po objevení se těchto poruch..

Pokud jde o dobu zpoždění, zpravidla nepřesahují jeden týden. Podobné jevy lze pozorovat z měsíce na měsíc, dokud není diagnostikována cysta a nezačne její léčba..

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění menstruace?

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..

Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..

Mifepriston lze použít k vyvolání menstruace v časném těhotenství, která nepřesahuje 42 dní. V žádném případě by se však nemělo používat, pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství. přijetí by mělo být prováděno pod dohledem lékaře, protože nevybíravé užívání mifepristonu vede k narušení hormonálního pozadí.

Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..

Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.

Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..

Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Mělo by být zřejmé, že jakýkoli zásah do hormonálního pozadí musí být odůvodněn. Každý lék je vybírán přísně individuálně a v souladu s jasnými lékařskými doporučeními. Pouze tak si můžete chránit své zdraví a vyhnout se negativním důsledkům. Neměla by však být ignorována ani dlouhá zpoždění. Nejsprávnějším rozhodnutím by proto bylo jít k lékaři a podstoupit rozumnou a adekvátní terapii..

Zpoždění menstruace ve věku 46 let - příčiny, následky, správná reakce

Zpoždění menstruace ve věku 46 let je považováno za normální, protože takto začíná období před menopauzou. Pokud však na pozadí nepřítomnosti menstruace existují neobvyklé výtoky, bolesti v dolní části břicha, celková slabost, je nutné se poradit s odborníkem, aby se vyloučily gynekologické nemoci, patologie. Přirozené transformace v těle ženy trvají několik let, nástup a průběh menopauzy závisí na několika faktorech.

Známky nástupu menopauzy, doba trvání procesu

Psychologické, emocionální změny mohou předcházet nástupu menopauzy, ale odpočítávání začíná od prvních dnů přetrvávajícího narušení cyklu. Pokud má žena až do tohoto bodu pravidelnou menstruaci, je velmi snadné si všimnout nástupu menopauzy. V ostatních případech se ženy přibližně řídí průměrným věkem menopauzy, což vysvětluje toto zpoždění.

Fyziologicky je považováno za normální, pokud se první příznaky zániku reprodukčních funkcí objeví ve věku 46 let, mohou však existovat výjimky z dřívějšího, pozdějšího nástupu v důsledku genetické predispozice, některých chronických onemocnění spojených se změnami hormonálních hladin, operací na genitáliích.

Premenopauza, kdy menstruace pokračuje, ale se zjevnými změnami - zpožděním nebo snížením cyklu, skromným a hojným výtokem, trvá 4 až 5 let. V této době žena zaznamenává také změnu celkového zdraví, chování a sexuální touhy. Důvodem toho všeho jsou hormonální změny, v jejichž důsledku se produkce estrogenů postupně snižuje, funkce vaječníků mizí a ztrácí se schopnost oplodnění.

Menopauza nebo samotná menopauza se podle průměru vyskytuje ve věku 50 let. Doba trvání je 1–2 roky. Vrchol se považuje za vyvrcholení, pokud uplynul rok od poslední menstruace. Poté začíná postmenopauzální období, které se vyznačuje úplnou absencí menstruace a normalizací zdraví. Poslední fáze pokračuje až do konce života. Stále se produkuje malé množství estrogenů, ale ztrácí se funkce oplodnění. I když mohou existovat výjimky, těhotenství nastává po dosažení věku 50 let.

Pokud mluvíme o průměrných datech, menopauza začíná ve věku 46 let, menopauza končí ve věku 54 let. Všechno je však individuální, záleží na obecném zdravotním stavu, sexuálním životě, emočním stavu, fyzické aktivitě, genetice, špatných návycích a některých dalších důležitých faktorech..

První příznaky menopauzy

Menopauza je doprovázena změnami fyziologie, psycho-emocionálního stavu. Žena cítí zhoršení zdraví, začínají zdravotní problémy, je pociťován emoční stres.

Nástup menopauzy můžete určit podle následujících znaků:

 • Nadměrné pocení;
 • Návaly tepla;
 • Zimnice;
 • Porušení menstruačního cyklu směrem ke zpoždění;
 • Nepohodlí v pochvě - svědění, pálení, suchost;
 • Časté močení
 • Prodloužená, častá bolest hlavy;
 • Zvýšená únava, snížený výkon;
 • Emoční stres;
 • Nespavost v noci, ospalost během dne.

První známky menopauzy připomínají premenstruační syndrom, ale mají výraznější klinický obraz. Závažnost stavu se obecně neposuzuje podle fyzické bolesti, ale podle psycho-emocionálního stresu. Ženě se zdá, že je roztržena zevnitř. Vyčerpává výkyvy nálady, deprese, slzavost, nervozitu, agresi. Existuje stav bezmocnosti, zbytečnosti, neopodstatněného strachu, nespavosti, snížené sebeúcty.

Typické fyziologické změny:

 • Snížená sexuální touha;
 • Suché vlasy, lupy;
 • Zvýšená produkce plynu, nadýmání;
 • Změny krevního tlaku;
 • Cardiopalmus;
 • Alergická reakce;
 • Svalové křeče, bolesti nohou;
 • Ztráta paměti, koncentrace pozornosti;
 • Ztráta pružnosti pokožky, výskyt znatelných vrásek.

Za přítomnosti chronických onemocnění gastrointestinálního traktu začíná exacerbace. Důvodem těchto změn v těle jsou hormonální změny, kterým nelze odolat, ale lze snížit nepříjemné projevy.

Od kterého dne považovat zpoždění menstruace?

Porušení menstruačního cyklu začíná zpožděním. Datum, kdy by měla začít menstruace, určuje kalendář. Dny cyklu se připočítají ke dni konce předchozí menstruace. Ve většině případů se řídí datem. Pokud byla vaše menstruace 20. měsíce v posledním měsíci, očekává se kolem 20. následujícího měsíce.

Ženy do 45 let mají vlastní délku cyklu, u některých je to 21 dní, u některých 30. V každém případě je zpoždění stanoveno individuálně. Pravidelné menstruační nepravidelnosti po 46 letech jsou považovány za nástup menopauzy. Během 1-2 let je pozorováno slabé nebo hojné vypouštění, frekvence je na scestí. O nástupu menopauzy svědčí úplná absence menstruace po dobu 1 roku.

Žádné měsíčně 2-4 měsíce

S nástupem 46 let věku se většina žen potýká s nástupem menopauzy. Zpoždění menstruace je nejdůležitějším příznakem probíhajícího procesu. Fyziologické změny jsou nevyhnutelné a mají za následek mnoho změn ve zdraví, zdraví a vzhledu. V situaci, kdy menstruace chybí několik měsíců, byste však měli navštívit specialistu, abyste se vyhnuli patologiím.

Situace je přirozená, není důvod k obavám. Dochází k postupnému útlumu funkcí vaječníků na pozadí změn v hormonálním pozadí. Množství estrogenu klesá, hladina progesteronu se zvyšuje. Nerovnováha způsobuje řadu změn ve fyziologickém, psychologickém aspektu.

Mohlo by dojít k těhotenství?

Od 35 let ženy postupně snižují schopnost oplodnění, cyklů bez ovulace je více. Funkce porodu se však nakonec ztratí až po nástupu menopauzy. Možné je také těhotenství po 45 letech. Proto by měl být s velkým zpožděním proveden těhotenský test..

Obzvláště citlivé testy jsou povoleny od prvních dnů absence menstruace. Chcete-li získat spolehlivý výsledek, měli byste postup opakovat po 5-7 dnech. Přítomnost slabého druhého proužku také naznačuje těhotenství. Po 45 letech je možný výskyt mimoděložního těhotenství, proto je test povinný.

Důvody zpoždění za 46 let s negativním testem

Menopauza a klimakterické podmínky u žen jsou popsány v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Nejedná se však o nemoc, ale o přirozený fyziologický proces, kterým musí každá žena v daném věku projít..

Hormonální poruchy jsou založeny na involuci hypotalamu - hlavního regulátoru menstruačního cyklu, sexuální sféry. Citlivost hypotalamu na estrogen se postupně snižuje, stimulace hypofýzy klesá a mění se složení hormonů. Tělo přestává produkovat estrogeny na úrovni dostatečné pro plodnost. Změna rovnováhy hormonů vede k narušení cyklu, absenci menstruace v budoucnosti, zániku funkcí vaječníků.

Zvýšená hladina progesteronu způsobuje řadu změn ve fyziologickém, emocionálním aspektu a může se stát provokátorem mnoha gynekologických onemocnění. I když je test negativní, neexistují žádné bolestivé příznaky, musíte navštívit odborníka. Vyšetření pomůže vyhnout se rozvoji patologických procesů.

Co dělat dále - stojí za to způsobit menopauzu s menopauzou?

Menstruace pro každou ženu přináší určité nepohodlí, její absence, jak se zdá, by měla potěšit. Ale není to tak jednoduché. Vysoké množství estrogenu je zodpovědné nejen za pravidelný cyklus, oplodnění, ale také za krásu, mládí, pohodu. S nástupem menopauzy se ztrácí pružnost pokožky, objevují se hluboké vrásky, snižuje se libido, zvyšuje se tělesná hmotnost, objevují se kožní vyrážky a zhoršuje se trávicí systém. Aby se prodloužila mládí, mnoho lidí přemýšlí o způsobení menstruace.

Zánik reprodukčních funkcí ve věku 46 let je považován za normální, je však možné regulovat cyklus a oddálit menopauzu. To však bude vyžadovat dlouhodobé užívání hormonálních léků, což není vždy oprávněné. Syntetické hormony mají řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Indikace pro užívání drog jsou silné projevy menopauzy, její rané projevy. Další skupina léků zahrnuje fytohormony, nemají žádné kontraindikace, vedlejší účinky. Pomáhá přenášet menopauzu, zlepšuje celkovou pohodu, zvyšuje sexuální touhu.

Není nutné způsobovat menstruaci s menopauzou, pokud přijde včas. Měli byste však užívat léky, které vám pomohou normalizovat pohodu, zachovat sexuální funkce. Mnoho žen si všimne, že po menopauze si teprve začínají užívat sex, život bez menstruace..

Bylinné léky na menopauzu

Odborníci doporučují užívat doplňky stravy obsahující rostlinný estrogen. Volba je extrémně široká, léky působí stejným způsobem, mělo by se užívat po dlouhou dobu.

 • Besseralter. Působí na bázi altajských bylin. Zlepšuje pohodu, zvyšuje hladinu estrogenu, pomáhá udržovat mládí, zvyšuje libido. Užívá se v jakékoli fázi menopauzy, stejně jako u žen k obnovení menstruačního cyklu. Nemá žádné jiné kontraindikace než individuální nesnášenlivost.
 • Ženský. Doporučuje se užívat k obnovení menstruačního cyklu, ke snížení projevů menopauzy. Eliminuje silné krvácení, udržuje tonus vaginální sliznice, zvyšuje sexuální touhu, zlepšuje celkovou pohodu, normalizuje spánek.
 • Estrovel. Přípravek obsahuje rostlinné výtažky, vitamíny, aminokyseliny. Reguluje hladinu hormonů, udržuje mládí, zlepšuje psycho-emoční stav, zmírňuje návaly horka, bolesti hlavy a další nepříjemné projevy menopauzy.

Tradiční medicína doporučuje vzít si odvar z petrželky, oregana, lípy. Hormonální léky by měly být opilé po konzultaci s odborníkem, nesprávný výběr prostředků vede k závažným vedlejším účinkům.

Komentáře

Vážení čtenáři - váš názor je pro nás důležitý! Svou zpětnou vazbu o zpoždění menstruace za 46 let můžete zanechat v komentářích, váš názor bude užitečný pro ostatní uživatele webu!

Irina:

"Je mi 48 let, trpím 2 roky." Všechno to začalo zpožděním menstruace, mdlobami. Pak se to začalo střídat s krvácením. Cítil jsem se hrozně, nemohl jsem chodit ven lidem. Návaly tepla, zima. Kdekoli se to zhoršilo, jednou jsem dokonce musel ležet na lavičce v parku. Neberu žádné léky. S výkyvy nálady, krvácením to bylo snazší, ale všechna chronická onemocnění se zhoršovala, střevní problémy, jen noční můra. Kdy to všechno skončí? “

Natálie:

"Ve věku 46 let jsem začal pociťovat strašnou slabost, ne že bych nemohl chodit do práce, jen stěží se plazím po domě." Návaly horka jsou hrozné, večer se třím studenou vodou. Všechno mě strašně naštve, chce se mi plakat. Tlak vyskočí, hlava se točí. Všechna chronická onemocnění se zlepšila. Hlídat! Nevěřím, že vše bude normalizováno. Jak přežít menopauzu? “

Ještě před dnem postupu umělé inseminace se v životě páru odehrává spousta globálních změn a příprav, ale nejaktivnější podpora těla se provádí po.