Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po porodu začíná ženské tělo proces obnovy. Vždy je to jiné, protože je to individuální. Proto byste se neměli bát „ale můj přítel je takový, ale můj je jiný“ nestojí za to.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: na otázku, kdy počkat na první menstruaci po narození dítěte, neexistuje jednoznačná odpověď..

Někdo po 3 měsících, někdo po šesti měsících a někdo kojí rok, ale stále bez menstruace. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - je přesvědčena gynekologka Julia Kopylová.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces.

Nástup první menstruace lze odložit pod vlivem prolaktinu, hormonu, který se aktivně produkuje během kojení. Proto je amenorea považována za fyziologickou. Jak dlouho to vydrží, závisí přímo na organizaci GW. Pokud je dítě krmeno z lahve, může první menstruace přijít již 2 měsíce po porodu. Pokud dostává pouze mateřské mléko, pak nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, vysvětluje Julia Kopylová.

Hormon prolaktin se nejaktivněji produkuje v noci od 3:00 do 7:00. Pokud se během tohoto období dítě často aplikuje na prsa, pak se koncentrace hormonu v krvi zvyšuje více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka a ovulace je potlačena více, což zajišťuje nepřítomnost menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplňkové krmení se zavádí směsí;
 • dítě je krmeno ne na požádání, ale na hodinu;
 • dítě v noci dobře spí a udržuje více než 3-4 hodinové intervaly;
 • jsou zavedeny doplňkové potraviny.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to děje 6-8 měsíců po narození dítěte. V této době se již ve stravě dítěte objevují doplňkové potraviny, mezi krmením má delší noční mezery.

Některé matky, které používají síť, přispěly k tvorbě statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a ve 3 měsících as druhým, když bylo dítěti více než 8 měsíců. Oba na GW.

Když je dítěti 2 měsíce.

Když bylo dítěti 1 rok a 8 měsíců.

Krmila své první dítě v 1,3 měsíci. Druhé dítě bylo krmeno po dobu 1,4 měsíce, vrátilo se po 1 roce a 1 měsíci.

Poznámka: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, určitě navštivte gynekologa.

Proč po porodu dlouho neexistuje menstruace

Jedním z hlavních problémů, které trápí novou matku poté, co ustoupily obavy z narození dítěte, je skutečnost, že nedochází k menstruaci a je narušen obvyklý cyklus..

Pokud po porodu není období, není to důvod k obavám. Jejich absence je způsobena fyziologickou povahou ženského těla. Je důležité vzít v úvahu individuální vlastnosti, hormonální pozadí, způsob krmení, životní styl během těhotenství a před ním.

Kdy by po porodu měla přijít menstruace

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Pokud menstruace neprobíhá, je důležité zjistit důvod jejich nepřítomnosti. Toto období může trvat několik měsíců až rok, a pokud se zjistí souběžná onemocnění, bude menstruace delší dobu chybět..

Produkce mateřského mléka pro výživu dítěte je hlavní funkcí, s níž se musí orgány reprodukčního systému vyrovnat..

Zpoždění menstruace po porodu je spojeno se způsobem, jakým dochází ke krmení:

 • dítě se krmí mateřským mlékem;
 • dostává mléko, doplňkové potraviny a umělou výživu;
 • zdrojem výživy je pouze mléčná směs.

Když se divíte, proč neexistuje období, je důležité vzít v úvahu způsob krmení dítěte..

S umělým krmením

Když žena zcela převede dítě na umělé krmení, obnova menstruace nastane rychle. Jakmile se sliznice dělohy zahojí, objeví se první výtok.

Menstruace po porodu může přijít za měsíc a půl, v některých případech musíte počkat asi 5 měsíců. Během této doby se obnoví schopnost těla otěhotnět a pokud neexistují žádné plány na opětovné otěhotnění, je nutné používat antikoncepci.

První poporodní menstruace začíná malým výtokem a jejich množství se časem zvyšuje. Mohou být pozorovány několik dní po narození dítěte. Mluvíme však o krvavém výboji zvaném lochia. Často jsou zaměňovány s menstruací..

Při absenci menstruace trápí lochie ženu asi 1–2 měsíce, zatímco děloha a její sliznice se vrátí do normálního stavu. Pokud došlo k císařskému řezu, může se toto období prodloužit. Nejprve je výtok po porodu u ženy jasně červený, poté postupně tmavne a jejich počet klesá. Na konci 4. týdne mají formu krvavých žil.

Se smíšeným krmením

Při smíšeném krmení dítěte dochází k menstruaci 3 nebo 4 měsíce po porodu. Někdy toto období trvá až rok. Tento časový interval je způsoben skutečností, že matka přestane krmit dítě v noci a ráno. Čím dříve k tomu dojde, tím rychleji menstruace přijde..

Ráno a v noci, během kojení, se v těle vytváří prolaktin. Hlavním účelem tohoto hormonu je produkce mateřského mléka a potlačení procesu ovulace. Se zavedením doplňkových potravin se jeho množství v těle snižuje.

Vzhledem k tomu, že několik týdnů po porodu dochází v těle k významným změnám, lze cyklus obnovit po dlouhou dobu a častým jevem je zpoždění příchodu 2. menstruace v období po porodu..

Při zjištění příčin zpoždění je důležité vyloučit opakované početí. Ženské tělo je navrženo tak, aby nástup dalšího těhotenství byl možný před objevením se první menstruace po narození dítěte..

Při kojení

Přirozeně kojící matky nemusí mít obvyklý výtok po dlouhou dobu. Je to způsobeno velkým množstvím prolaktinu v těle, když dítě dostává pouze mateřské mléko..

V lékařské vědě označují lékaři fenomén, kdy po porodu po dobu jednoho roku nebo déle neexistuje menstruace, jako laktační amenoreu. Někdy tento stav trvá až do úplného ukončení laktace a může trvat až jeden a půl roku..

Mnoho žen začne bít na poplach, když po dobu šesti měsíců nebo dokonce několika měsíců není žádné období. Neexistuje však žádný důvod k obavám. Z fyziologického hlediska je tento stav normální, pokud je kojení jediným zdrojem výživy pro novorozence..

Důvody pro absenci menstruace po porodu

Pokud pohoda ženy po narození dítěte nezpůsobuje obavy a není komplikována žádnou patologií, pak je zpoždění menstruace po porodu normální. Existuje řada faktorů, které ovlivňují délku menstruačního zotavení..

Jedním z hlavních důvodů je laktační amenorea - nedostatek krvácení spojený s produkcí prolaktinu v těle během laktace. Je důležité vyloučit stav těhotenství a narušení hormonálního pozadí těla.

Těhotenství

Zpoždění menstruace po porodu může signalizovat, že začalo nové těhotenství, zvláště pokud došlo k pohlavnímu styku bez použití antikoncepce. To je možné přibližně 2–3 týdny po porodu. Aby se minimalizovalo riziko, lékaři dávají některá doporučení: zdržet se pohlavního styku po dobu asi 5-6 měsíců, užívat antikoncepci po dobu 2 let po narození dítěte.

Je také možné otěhotnět během kojení, i když kojíte na požádání ráno a v noci.

Pokud uplynul rok a není žádná doba, poraďte se s lékařem.

Hormonální poruchy

Pokud se zpožděním menstruace test ukázal negativní výsledek a nové těhotenství je vyloučeno, může to znamenat vývoj hormonálních poruch způsobených patologickým procesem v orgánech reprodukčního systému.

Hormonální nerovnováha je spojena se zánětem vaječníků a dělohy, endometriózou a také s přítomností velkého počtu prasknutí a poranění během porodu. Zpoždění druhé menstruace může také naznačovat tyto patologie..

Hormonální nerovnováha také ovlivňuje laktaci. Existuje vysoká pravděpodobnost přenosu dítěte na umělé krmení.

Pokud vaše menstruace zmizela, je důležité okamžitě kontaktovat odborníka a složit příslušné testy.

Co může být menstruační cyklus s kojením

Pokud neexistuje menstruace, znamená to selhání cyklu kvůli fyziologické povaze ženy. První menstruace při kojení dítěte se neobjeví okamžitě, poporodní menstruace musí někdy počkat asi rok.

K hojnému výtoku po porodu dochází v prvních dnech regulace. Zpoždění druhé menstruace po narození dítěte s normálním fungováním reprodukčního systému může trvat několik týdnů.

Absence menstruace po porodu po dlouhou dobu je spojena se změnami v těle během těhotenství. To není důvod k obavám, ale důvod k návštěvě lékaře k vyšetření urogenitálního systému a vyloučení vzniku komplikací.

Proč po tak dlouhém porodu neexistuje období??

Na schůzku s gynekologem si ženy, které nedávno porodily dítě, často kladou otázku: „Proč je to tak dlouho po porodu? Porodila dítě před více než 6 měsíci a je blízká svému manželovi. Dělám těhotenské testy, ale všechny jsou negativní. Co ovlivňuje toto zpoždění? “ V takových situacích je odpověď spojena s charakteristikami hormonálního pozadí, které jsou u pracujících žen velmi individuální. Jaké jsou tyto vlastnosti a kdy očekávat nástup první menstruace, promluvme si podrobněji.

Proč neexistuje menstruace?

Přemýšlíte, proč po porodu nedochází k menstruaci, věnujte pozornost hlavnímu bodu - kojíte? Pokud je přítomna laktace, je vaše tělo nyní řízeno hormonem prolaktinem. Inhibuje působení dalších hormonů, které regulují funkci vaječníků a zastavují menstruaci..

U aktivního kojení menstruace nepřichází v úvahu. HS se stává hlavní příčinou prodloužené laktační amenorey.

Díky absenci menstruace po porodu je tělo kojící matky chráněno před těhotenstvím, věří, že pro každého není dostatek zdrojů. U mnoha žen se prolaktin produkuje v malém množství, což nestačí k úplnému potlačení funkce vaječníků. Pak, dokonce i při hepatitidě B, porodná žena zažívá menstruační krvácení..

Co je laktační amenorea?

Dominantním hormonem v těle těhotné ženy je progesteron. Jeho maximální úroveň je udržována nejprve žlutým tělem, poté placentou a v době porodu klesá. Před porodem se začíná aktivně produkovat hormon prolaktin, látka odpovědná za laktaci. Koncentrace prolaktinu se zvyšuje a dosahuje maxima v době porodu a v období po porodu.

Zvýšené množství prolaktinu vede ke snížení syntézy estrogenů a progesteronu, v důsledku čehož po dlouhou dobu chybí ovulační cykly a menstruace..

Prolaktin je hlavní příčinou prodlouženého zpoždění menstruace po porodu. Toto období se nazývá laktační amenorea. Během tohoto období (pokud je GW praktikováno bez použití doplňkových potravin, krmení alespoň po 3,5 hodinách, bez noční přestávky) bude udržování hladiny prolaktinu na dostatečně vysoké úrovni. Proto si můžete alespoň 6 měsíců po porodu odpočinout a vůbec si na podložky nepamatovat.

Až přijde vaše menstruace?

Pokud je laktace ženy na normální úrovni, může dojít k menstruaci i 10-11 měsíců po porodu. Musíte pochopit dva body:

 1. Pokud své dítě aktivně krmíte, jste chráněni před ovulací, takže menstruace nenastane..
 2. Jakmile začnete krmit dítě, přidejte vodu - tím se sníží koncentrace prolaktinu v těle..

Po nasycení doplňkovými potravinami bude dítě vysávat méně mléka, tělo v tuto chvíli určitě zareaguje. Mozek vydává stop signál, prolaktin klesá a estrogen a progesteron se postupně zvyšují. Reprodukční systém říká „Připraveno na otěhotnění“, začínají nové menstruační cykly.

V průměru nemá kojící matka období po dobu šesti měsíců po porodu. U některých žen však období přicházejí za 3-4 měsíce..

Existují ženy, které mají menstruaci za 1-2 měsíce poporodní období. Závisí to na individuální citlivosti. Ženy se silným reprodukčním systémem a zvýšenými hormonálními hladinami jsou méně citlivé na účinky hormonu prolaktinu. Jejich první ovulace probíhá rychleji. Možná to necítí, sledují pouze primární příznaky:

 • jsou malé špinavé výboje;
 • nepravidelné slabé krvácení;
 • tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha, bez výtoku.

Toto jsou první známky toho, že se rodící systém začíná zotavovat. Je také důležité nezaměňovat menstruaci s lochií - specifickým poporodním výtokem, který se skládá ze zbytků placentární membrány, hlenu a krve.

A pokud nekojím?

Pokud žena ihned po porodu převede dítě na umělé krmení a vůbec ho nedojčí, obnoví se její měsíční cyklus za 1-2 měsíce. Některé ženy však nemají období do 6 měsíců po porodu, i když nekojí. To je také normální jev spojený s charakteristikami těla..

Možná jste to vy, kdo potřebuje více času na obnovení hormonálních hladin. Pokud se u vás neobjeví žádné bolestivé příznaky, není důvod k obavám..

Pokud jde o nestandardní situace, menstruace nejčastěji nepřichází, protože dochází k novému těhotenství. Je velmi důležité, aby rodící ženy dodržovaly optimální antikoncepční metody a pravidelně podstoupily těhotenský test, pokud by došlo k nechráněné intimitě s jejich manželem.

Dalším důvodem absence menstruace mohou být patologie reprodukčního systému - endometrióza, cysty, fibroidy. Přítomnost těchto patologií je obvykle doprovázena živými příznaky, které je těžké si nevšimnout:

 • silná bolest;
 • nepravidelné krvácení;
 • podivné špinění různých typů;
 • nepohodlí v dolní části břicha

Abyste se ujistili o přítomnosti nebo nepřítomnosti takových problémů, je nutné provést ultrazvuk.

Pojďme to shrnout

Dlouhodobá absence menstruace po porodu je normální jev spojený s prací hormonu prolaktinu. Dokud žena kojí, menstruace nenastane. Pokud je dítě od narození uměle nakrmeno, uplynulo hodně času, ale období neprobíhá, existují dvě možnosti:

 1. Neuplynulo dost času na úplné obnovení hormonálních hladin.
 2. Řešíte patologické stavy.

Pokud si všimnete zvláštních příznaků bolesti, nikoli typického výtoku, vyhledejte diagnózu u svého lékaře.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Odpovědi na otázky

Zhanna Khodyreva, porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

Ochrana během kojení

Otázka. (JenaJeny) Porodila jsem před něco více než 6 měsíci, menstruace se ještě neobnovila, dítě bylo výlučně kojeno do 6 měsíců. Mám si dělat starosti, nebo je všechno stále v normálním rozmezí? Kdy začít zvonit budík?
Odpovědět. Do 6 měsíců po porodu, při kojení 6-8krát denně, se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey). V následujícím období je nutná antikoncepce - může to být gestagenní antikoncepční přípravek (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (Beth) Mám 7měsíční dceru, úplně na HB, počet žádostí je více než 10 denně, zatím žádné nejsou. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v tuto chvíli? Jaké antikoncepční prostředky lze kromě bariérových metod použít? A měl bych je použít?
Odpovědět. Metoda laktační amenorey, jako spolehlivá antikoncepce, je použitelná až 6 měsíců po porodu, pak se musíte pojistit antikoncepcí obsahujícími gestagen (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (poya) Kojila jsem své první dítě přesně jeden rok. Do osmi měsíců byli pouze na GV. Nebyla chráněna (nebyly žádné menstruace). Výsledek: těhotenství. Musel jsem udělat mini-potrat a dát IUD. Dítěti bylo přesně šest měsíců. Vyvstává otázka: opravdu stojí za to důvěřovat tělu během období hepatitidy B, nebo je lepší být pojištěn?
Odpovědět. Samozřejmě existují výjimky z každého pravidla. Šest měsíců laktační amenorey uznávají gynekologové po celém světě za bezpečné a otěhotníte těsně po 6 měsících.

"Šmouha" během menstruace

Otázka. (Rita) Po porodu se můj cyklus znatelně snížil, namísto 28 dnů, nyní - 25, a začíná dvěma návštěvami, 25. dnem mazání, pak 2 dny vůbec nic a poté začíná normální menstruace. Jaký mohl být důvod?
Odpovědět. Existuje mnoho důvodů pro takové „mazání“ (endometrióza, zánět, polyp atd.). Bez kontroly nelze mluvit o žádném konkrétním důvodu. Čím dříve se odvážíte navštívit gynekologa, tím lépe..

Otázka. (Gossamer) Mám otázku. Byl jsem na schůzce s gynekologem, mám nitroděložní tělísko. Rok jsem nešel, stalo se, že po 2 dnech něco nebylo pohodlné, dal jsem na radu lékaře svíčky s ichtyolem. Následujícího dne bolelo břicho a namazat se, ale ne jejichtyol! Po 2 dnech nátěr přestal. Kojili jsme, po porodu nebyla menstruace. Před těhotenstvím byla období 5-7 dní, velmi bohatá. Co by to mohlo být?
Odpovědět. Bohužel neuvádíte, kolik času uplynulo od narození. Možná to byla menstruační reakce. Věřte mi, je pro mě velmi těžké odpovědět na takové otázky bez kontroly..

Otázka. (Travelmate) Porodila jsem před třemi týdny. Lochia ještě neskončila, poslední týden výtoku je růžový, asi 2 polévkové lžíce denně. Včera, když jsem náhle vstal z pohovky, došlo k mírnému krvácení (asi lžíce krve), vytékala krevní sraženina a bolelo mě žaludek jako během menstruace. Dnes je lochia opět růžová, žaludek nebolí. Co by to mohlo být? Musím urgentně navštívit lékaře? Plánoval jsem jít jen za týden.
Odpovědět. Krvácení by mohlo být z děložního čípku nebo z pochvy, pokud se při porodu vyskytly slzy, po zvedání závaží nebo namáhání během defekace. V případě opakovaného krvácení musíte urgentně navštívit lékaře, ale pokud vše proběhne v pořádku, navštivte za týden podle plánu gynekologa.

Nedostatek menstruace po porodu a během kojení

Otázka. (OksanaS) Narodila se před rokem a dvěma měsíci, ale bez menstruace. Možná je to proto, že stále kojím?
Otázka. (Susan) Dítě má nyní 4 měsíce. Aktivně saje. Je normální, že stále neexistuje měsíční období, nebo je ještě čas jít na schůzku k lékaři?
Odpovědět. Během kojení může menstruace samozřejmě chybět až 1,5–2 roky, nenechte se tím vystrašit. Navíc s frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně až šest měsíců po porodu se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey).

Otázka. (Inna Klueva) Porodila jsem 1. listopadu. Kojím jen svou dceru, nic nekrmím. Menstruace začala 2. února. Když jsem krmil svou nejstarší dceru, dokud jí nebylo 1,5 roku, nebylo po celou dobu žádné období. To je normální? Normální doba trvání a hojnost.
Odpovědět. S frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně zpravidla nedochází k žádné menstruaci, i když existují výjimky. Je stále nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučila organická povaha krvácení.

Otázka. (Melle) Přestala kojit úplně po 6 měsících, tedy před 5 měsíci, a stále neměla menstruaci. Co to znamená?
Odpovědět. Musíte jen navštívit gynekologa, protože existuje spousta důvodů pro amenoreu v poporodním období a mezi nimi nejsou ani zdaleka neškodné.

Otázka. (Margot) Dítě má 1 rok, 6 měsíců, stále kojím, neustále kojím, celý den, v noci (spát spolu) a stále nemám menstruaci. Můžete mi prosím říct, jestli je to normální, nebo už stojí za to navštívit gynekologa?
Otázka. (Sofina) Moje dcera je téměř 1,4 roku stará, na HB, časté aplikace ve dne i v noci. První menstruace po porodu se objevila na konci února 2008, a poté už nic. Těhotenský test je negativní. Je to normální? Hurá!! Druhý přišel. jen pravda je zpět na konec. duben
Otázka. (Matyoma) Dítě má 1 rok a měsíc, kojí a nemá menstruaci. Šli jsme s prvním dítětem, když byl náš syn asi 6 měsíců starý.
Odpovědět. Nedostatek menstruace u 6-8 kojenců je normální.

Otázka. (ENECHKA) Dítě 1 rok a 2 měsíce. Za rok se odstavila od prsu, ale stále neexistuje měsíční období. Během GW jsem pil „Charosetta“, nyní piji „Lindinet“. Měsíc a půl po odstavení bolelo dolní břicho, ale menstruace se neobjevila. Těhotenský test byl negativní. Co by mohlo způsobit takové zpoždění?
Odpovědět. Pokud se spolehlivě chráníte před těhotenstvím, nemusíte se bát. Absence menstruace během laktace je normou, jen abyste si nenechali ujít těhotenství.

Silná menstruace po porodu

Otázka. (Simfonia) Po porodu začaly kritické dny po 6 měsících. Okamžitě šlo velmi hojně. Nyní probíhá třetí cyklus. Ještě hojnější než ty předchozí. Řekněte mi, s čím to může být spojeno a jak to lze upravit. Během GW můžete pít kopřivu a vodní pepř?

Otázka. (Alida) Menses přišel za 4 měsíce. Velmi bohatý, bolavý, dlouhotrvající (více než týden) a okamžitě bohatý bez rozmazání. Ačkoli před B byly spíše vzácné a krátké (3 dny). Kdysi to bylo takto: ráno nebyly žádné známky (žádná bolest, žádné šmouhy) a večer jsem šel spát, okamžitě jsem vstal a spousta věcí ze mě odfláklo, těžko jsem to držel rukou. Po tom, pravda, téměř všechno vyšlo najevo a zbytek dní se jen rozmazal.
Odpovědět. Pokud jsou vaše menstruace těžké, sraženiny, doporučil bych vám podstoupit vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření. Užívání těchto rostlinných léčiv není kontraindikací pro kojení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Závěrečné poznámky

Období zotavení menstruačního cyklu u každé ženy nastává individuálně. Nepropadejte panice, pokud menstruace nezačne hned po porodu. Mladé matky jsou také zaváděny krvavým výtokem po porodu, který nemá nic společného s menstruací - lochií. Lochia je fyziologický poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu a odmítnuté neživotaschopné tkáně. Obvykle je doba uvolnění lochie 3–6 týdnů po porodu (někdy až 8 týdnů).
Mladé matky by si měly pamatovat, že kojení může být jednou z metod antikoncepce pouze v několika případech:

 • pokud je vaše dítě výhradně kojeno
 • pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců
 • pokud po porodu nebyla menstruace
 • pokud dojčíte nejméně 6–8krát denně (metoda laktační amenorey).

Proč po porodu není období a kdy přijdou?

Všechny ženy, které dříve nebo později porodily, si kladou následující otázku: „Proč po porodu nedochází k menstruaci a kdy přijdou?“ A opravdu, kdy by měl přijít měsíční cyklus a vrátit se do normálu?

Kdy máte menstruaci??

Nelze poskytnout jednoznačnou odpověď, u každé dívky probíhá proces obnovy menstruace individuálně, u někoho to bude trvat dva měsíce a u někoho to bude trvat dva roky. Mnoho dívek, které okamžitě začnou brát výtok, se mýlí s menstruací. Ale to není vůbec pravda. Toto krvácení nepatří k menstruaci a říká se jim lochie. Vyčnívají z dělohy, nebo spíše z její rány. Placenta je během porodu oddělena od stěny dělohy a v placentě se tvoří rána. Tato rána v prvních dnech hodně krvácí, ale jak se hojí, výtok se zmenšuje a jejich vzhled se mění. Lochia začíná vynikat okamžitě po porodu a končí po 6 týdnech nebo 8.

V průměru dívky, které kojí své děti, začínají menstruovat 14 až 16 měsíců po porodu. V prvních šesti měsících po porodu se menstruace vyskytuje u 7% dívek. Po 7 - 12 měsících se menstruace objeví u 37% dívek. Po roce a až 24 měsících začíná menstruace u 48% dívek. A 2 roky po porodu začíná menstruace u 8% dívek.

U matek, které své dítě nedojčí, se menstruace vrací po 10 nebo 15 týdnech. Ve většině případů se cyklus zpočátku stává pravidelným. Je však přípustné, že zpočátku dojde ke zpoždění, nebo naopak, menstruace přijde před plánovaným termínem. V tomto případě by mělo být vše vyřešeno po 2 - 3 cyklech..

Proč při kojení neexistuje období?

Obnova menstruace je hormonální proces v těle dívky a záleží na tom, jak brzy se obnoví hormonální pozadí těla po porodu. A při obnově hormonálních hladin hraje důležitou roli způsob kojení. Obnova menstruace nezávisí na tom, jak se dítě narodilo: pomocí císařského řezu nebo přirozeně.

U kojících matek se může objevit laktační amenorea, tj. žádná menstruace po 6 měsících, roce nebo delší době. K obavám a přemýšlení, proč není menstruace nutná, dochází k tomuto zpoždění fyziologicky. Pokud ho maminka od samého narození dítěte nakrmí jak směsí, tak prsem, menstruace se dostaví do 6 měsíců. Pokud se dítě krmí pouze mateřským mlékem, pije ho na požádání kdykoli, pak může menstruace začít 2 roky po porodu, po ukončení laktace. Pokud bylo dítě zavedeno do stravy doplňkových potravin a začalo méně aktivně jíst prsa, může menstruace přijít ještě před koncem laktace.

Během nástupu menstruace si mnoho matek všimne, že množství mateřského mléka klesá. Nebojte se, jakmile vaše menstruace skončí, objem mléka bude stejný. A při chůzi je vhodné přiložit dítě k prsu častěji..

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během amenorey. Není tomu tak, početí může nastat i s takovým zpožděním. Je lepší jít na gynekologa a ten zvolí metodu antikoncepce, která nepoškodí dítě a chrání před nechtěným těhotenstvím.

Další faktory

Následující faktory kromě HB ovlivňují také to, kdy menstruace nastane po porodu:

 1. Režim maminky.
 2. Její jídlo. Musí to být úplné a výživné..
 3. Spát. Kromě nočního spánku musíte během dne odpočívat..
 4. Psychologický stav. Nemělo by docházet ke stresu a nervovému napětí.
 5. Nemoc nebo komplikace, které začaly po porodu. Je vhodné je včas identifikovat a vyléčit. Více o komplikacích po porodu →

Menstruace po porodu, co jsou zač?

Když menstruace nastane po porodu, všimnete si, že se mírně liší od menstruace, která byla před porodem. Pokud nebyla menstruace před porodem pravidelná, bude po porodu bez prodlení pravidelnější.

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Menstruace trvá 3 až 6 dní, někdy může dosáhnout 8 dní. Bolestivost také klesá během menstruace. A vaše menstruace může být buď méně, nebo hojnější. Největší objem krve během menstruace se uvolní 1. a 2. den. Dokud nebude cyklus obnoven, tampony a polštářky, jejichž povrch má absorpční síť, by měly být zlikvidovány..

Kdy navštívit lékaře

Lékař by měl být okamžitě konzultován v následujících případech:

 1. Když po ukončení laktace po 2 měsících dojde ke zpoždění menstruace.
 2. Když je v děloze pociťována silná bolest.
 3. Pokud jsou v krvi velké sraženiny nebo barva výtoku má jasně červený odstín.
 4. Když je výtok menstruace doprovázen štiplavým zápachem.
 5. Když hojné a prodloužené vybíjení trvá déle než 7 dní.

Pokud ani rok po porodu není menstruace, nepropadejte panice a být nervózní. Je lepší přijít k vyšetření ke gynekologovi, zjistit příčiny zpoždění a pokračovat v jejich odstraňování. Pokud nejsou žádné problémy, můžete bezpečně počkat na nástup menstruačního cyklu a užít si mateřství..

Po porodu není důvod po dobu 4 měsíců. Co dělat, pokud po porodu není období

- cesta je obtížná a zodpovědná, protože orgány a systémy se musí přizpůsobit předchozímu prenatálnímu životu. Podle toho, kdy po porodu nastane menstruace, lze posoudit, jak se tělo ženy vyrovnává s touto funkcí..

Kdy by měla být období po porodu normální??

Obnova reprodukčního systému ženy v období po porodu je přísně individuální proces. Stále však existují některé obecné vzorce obnovení menstruace:

 • Pokud je matka podporovatelkou a nakrmuje dítě svým mlékem, lze s velkou pravděpodobností říci, že po ukončení kojení dojde po porodu k menstruaci..
 • Pokud je dítě krmeno z láhve, potom se jeho matka v průběhu času přestává produkovat mléko. První menstruace po porodu vás nenechá dlouho čekat a přijde dostatečně brzy (asi po měsíci).
 • Když matka nemá dostatek mléka a musí své dítě krmit směsí, bude období, kdy je dítěti asi 4 měsíce.
 • Obvykle, od 4 měsíců, se dětem zavádí první doplňkové jídlo, což znamená, že děti, které jsou na HBV, začnou jíst méně mateřského mléka a přestávají se vyrábět ve stejném objemu. Jak dítě přechází na jídlo „pro dospělé“, laktaci lze snížit na nic. S tímto přístupem menstruace přijde k ženě 5-7 měsíců po porodu..

To znamená, že můžeme říci, že laktace je považována za hlavní určující faktor prvního výtoku po porodu. To je způsobeno skutečností, že s HS se hormon prolaktin objevuje ve velkém množství v těle matky (odpovědném za produkci mléka), což pomáhá blokovat přirozené funkce těla odpovědného za reprodukci. Zabraňuje tvorbě ženských reprodukčních buněk a jejich uvolňování z vaječníku, tj. ovulace.

Proč po porodu neexistuje období, ačkoli hepatitida B již byla dokončena?

Skončil GW, ale nepřišel? Neměli byste paniku, protože existuje řada faktorů, které zabraňují vzniku první menstruace po porodu. Řekněme, že jednou z nejčastějších příčin je nedostatek spánku. Je možné, že tento problém může postihnout pouze mladé matky, jejichž dítě je první, a nedostatek zkušeností s péčí a výchovou dítěte jim může způsobit psychický stres. Výsledkem je zpoždění období ovulace. Důvody mohou být také špatná výživa, exacerbace chronických onemocnění, přítomnost komplikací získaných během porodu, dědičnost.

Ale v případě, že menstruace po porodu není pozorována déle než 2 měsíce po ukončení přirozeného krmení, stojí za to začít bít na poplach a vyhledat radu od svého ošetřujícího gynekologa.

Jaká je délka období po porodu?

Obvykle povaha a trvání menstruace zůstávají stejné, ale průběh může být méně bolestivý. Je pravidlem, že v prvních měsících po porodu může dojít ke změně trvání a nestability, ale to vše souvisí s obnovením reprodukční funkce ženského těla.

Příliš mnoho výtoku během menstruace je normální.?

V průměru je objem krve uvolněný během menstruace až 200 ml. Ty. Střední hygienická vložka by měla být naplněna za 4 hodiny (během nejhojnějšího vypouštění). Pokud první menstruace po porodu spadá do tohoto rámce nebo se mírně odchyluje, pak můžeme hovořit o normální obnově reprodukčního systému ženského těla. V případě příliš velkého výtoku je třeba se obávat vývoje závažných onemocnění dělohy: endometritidy a endometriózy.

Je možné otěhotnět, pokud se menstruační cyklus ještě nezotavil?

Umět. Pokud poporodní menstruace ještě nezačala a kojení je v plném proudu, neznamená to, že nemusíte používat antikoncepci. Ovulace (nejpříznivější doba pro nové těhotenství) se ve skutečnosti odehrává uprostřed menstruačního cyklu, tj. týden nebo dva před výskytem krvavého výtoku, což znamená, že je téměř nemožné to předpovědět. Žena nemůže vědět, v jaké fázi obnovy je její reprodukční systém v tuto chvíli, tedy vůbec

Poté, co se dítě narodí a placenta se oddělí, vyteče asi 300 ml krve a poté se začne stahovat děloha a zastaví se krvácení. Protože po narození dítěte je dutina děložní spíše jako povrch rány, vyžaduje úplnou obnovu sliznice nějakou dobu ().

Během následujících 10 dnů může dojít k uvolnění krve a krevních sraženin z děložní dutiny a nažloutlý výtok (lochie) je možný po dobu 1,5 měsíce. Normálně by měl být malý krvavý výtok (žena vymění 1 vložku ne více než 1krát za 2 hodiny), pokud se krvácení zvyšuje, je možné krvácení po porodu (zejména pokud jsou v děloze části placenty a nemožnost jejího správného zmenšení).

Serózní výtok by také neměl obsahovat hnisavé nečistoty, pokud se změní jejich barva nebo vůně, zvýší se tělesná teplota - to jsou možné známky zánětu v děložní dutině (endometritida) a měli byste se poradit s lékařem. Proto se nedoporučuje, aby žena měla sex po dobu 1,5 měsíce po porodu z důvodu možnosti infekce, zatímco výstelka dělohy se ještě nezotavila.

Obnova menstruace po porodu

Pokud poporodní období není pozoruhodné a žena nekojí, pak asi 56 dní po porodu se obnoví děložní dutina a 10-12 týdnů po porodu má žena první menstruaci. Mohou se lišit od intenzity a trvání před porodem. Nepravidelná období jsou možná po dobu 2–3 měsíců a poté se ženský cyklus postupně normalizuje.

Nedostatek menstruace po porodu: důvody

Nejprve může být absence menstruace po porodu způsobena laktační amenoreou. Hormon, který se produkuje u kojících žen, nejen stimuluje produkci mléka, ale také inhibuje ovulaci, bez níž nedojde k menstruaci, když matka krmí dítě. Prolaktin také chrání ženu před otěhotněním, pokud krmí své dítě každé 3 hodiny bez přestávky na více než 6 hodin přes noc. Pokud žena pravidelně kojí své dítě, pak po porodu není žádný měsíc nebo více (až 14 měsíců), ale je to vzácné.

Žena obvykle nemůže přesně dodržovat takový harmonogram a se zavedením doplňkových potravin se intervaly mezi krmením mohou prodloužit. Dokonce i mírné narušení stačí k ovulaci, protože pokud po porodu po dlouhou dobu nedojde k menstruaci, neměli byste se uvolnit: dalším důležitým důvodem absence menstruace po narození dítěte může být rychlý nástup druhého těhotenství, zvláště pokud cyklus ještě není zcela regulován.

Pokud menstruace byla alespoň jednou a zmizela (a mohou se kdykoli zotavit, dokonce i u kojících matek), pak to nemohl zpomalit prolaktin, ale těhotenství. A pokud došlo ke zpoždění druhé menstruace po porodu, stejně jako i drobné příznaky toxikózy, je lepší provést těhotenský test.

Dalším důvodem, proč po porodu není menstruace, jsou zánětlivé procesy vaječníků, které způsobují hormonální poruchy v těle. Z možných příčin stojí za zmínku nádory dělohy a vaječníků.

Dalším onemocněním, které způsobuje menstruační nepravidelnosti po porodu, je endometrióza, která se zvláště často objevuje po operaci dělohy (císařským řezem), po porodu s velkým množstvím ruptur a traumat v porodních cestách.

Říci, kdy přesně by měla být obnovena menstruace u ženy, zejména u kojící ženy, je téměř nereálné - dokonce i při pravidelném krmení je ovulace možná 2 měsíce po porodu. Pokud však absence menstruace při krmení dítěte není důvodem k panice, pak je to důvod pro užívání antikoncepce, protože po narození dítěte trvá matce 3 roky, aby se zotavila..

Rané těhotenství vede k vyčerpání matky a nedostatečnému množství živin nezbytných pro další plod. A pokud žena dítě nekrmí a po 2-3 měsících po porodu není menstruace, měli byste kontaktovat gynekologa.

Obnova menstruačního cyklu bude záviset na tom, jak porod probíhal, na hormonálním pozadí, na zvoleném typu krmení a dokonce i na podmínkách, v nichž se mladá matka nachází. Zastavení nebo zavedení doplňkových potravin může vést k dřívějšímu obnovení menstruace po narození dítěte. Na druhé straně stres, nedostatečná výživa, úbytek hmotnosti povede k delší rehabilitační době. Existuje však několik průměrných ukazatelů, od nichž bude pro nás snazší porozumět našemu tělu a určit, zda je stav ženy normou, nebo by měla kontaktovat specialistu na konzultaci a vyšetření..

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Absence menstruace po porodu se nazývá „laktační amenorea“. Hladina hormonu prolaktinu produkovaného hypofýzou je vysoká a funkce vaječníků je potlačena. Obvykle při dobře zavedeném kojení toto období trvá asi 6 měsíců - během tohoto období dítě potřebuje pouze mateřské mléko. Vaječníky jsou spící, k ovulaci nedochází, hlavním úkolem reprodukčního systému je tvorba mateřského mléka.

Informace Obnovení menstruačního cyklu, ke kterému došlo dříve než 6 měsíců po narození, je obvykle spojeno s nízkými hladinami prolaktinu v důsledku hormonálního narušení, ale může mít také neškodnější důvod - může být také vnímána změna na formu, předčasné doplňkové krmení (od 4 měsíců) nebo krmení v režimu tělo jako pokles potřeby produkce mléka, což povede k dřívější první menstruaci.

Po úplném odmítnutí kojení hladina prolaktinu rychle klesá a první menstruace může přijít již 11-12 týdnů po porodu. Malé výkyvy by se neměly stát příčinou poplachu, ale mělo by se pamatovat na to, že vážné důvody mohou narušit včasné zotavení:

 • přítomnost zánětlivých procesů ve vaječnících,
 • nádory v děloze nebo vaječnících,
 • endometrióza.

První menstruace po narození dítěte

První normální měsíční krvácení se může mírně lišit od obvyklého - období se může zvýšit o 1-2 dny a výtok může být hojnější nebo naopak vzácný. Mnoho si současně všimne, že nástup menstruace je méně bolestivý - je to způsobeno změnami, ke kterým došlo v děloze, po prvním narození se jeho děložní čípek otevírá rychleji a snadněji.

Normální ztráta krve je 50 až 150 ml. V prvních dvou dnech, kdy je výtok nejintenzivnější, by měla běžná hygienická vložka stačit alespoň na dvě hodiny, jinak musí být vyloučeno krvácení. Příliš skromná regulace - jejíž celkový objem je menší než 50 ml, se nazývá hypomenorea, ale s laktací v prvním cyklu to není odchylka od normy.

Informace Obvyklá doba po narození je 3 až 7 dní. Navzdory skutečnosti, že úplné obnovení plánu bude trvat další 2–3 měsíce, je třeba pamatovat na první den, abyste mohli sledovat další období.

Po začátku první menstruace byste měli navštívit lékaře k preventivní prohlídce - zkontroluje stav vaječníků a dělohy, soulad její velikosti s normou.

Barva menstruace po porodu

Normální barva menstruace po porodu by měla být červená, hnědý výtok může být, avšak první den, kdy menstruace teprve začíná, je tento odstín docela přijatelný. Hnědá barva, zejména při bolestech v podbřišku a / nebo horečce, naznačuje přítomnost onemocnění - eroze nebo nádory děložního čípku, endometritida nebo naznačuje přítomnost mimoděložního těhotenství. Jinak by barva měla zůstat stejná jako před porodem - sytá barva (jen o něco tmavší než normální krev) v prvních dnech, s žlázovým zápachem.

Obsah krve v pravidelném výtoku je 90%, při poklesu hladiny se může odstín měnit směrem k tmavě žluté nebo červené barvě - to naznačuje vysoký obsah buněk hlenu a endometria. Velmi tmavá, téměř černá barva menstruace po porodu je také odchylkou od normy - taková krev již oxidovala, což naznačuje její akumulaci v děložní dutině. To může být způsobeno následujícími podmínkami:

 • Fyziologické roztahování dělohy v důsledku těhotenství;
 • Poruchy v endokrinním systému;
 • Zúžení cervikálního kanálu.

Doba trvání

Nebuďte překvapeni, pokud se po porodu doba menstruace mírně prodlouží a prodlouží se o jeden den. Je to způsobeno přirozenými změnami - objem dělohy se mírně zvýšil než před prvním těhotenstvím. Prudké zkrácení doby výtoku by mělo být alarmující - až 2 dny nebo nepřetržitá menstruace po dobu 10 dnů. Vzhled „průlomového“ krvácení (obnovující se několik dní po skončení) je také patologie a vyžaduje povinnou návštěvu lékaře.

Sledování toho, kolik dní trvá měsíční krvácení, pomůže zajistit, aby nedošlo k žádným patologiím a procesy probíhaly normálně..

Dále je třeba věnovat zvláštní pozornost výskytu krvácení bezprostředně po ukončení, v časném období po porodu. Od běžné menstruace se bude lišit přesně délkou a intenzitou. To může znamenat, že zbytky placenty nebo membrán jsou stále v děložní dutině. V tomto případě je nutné další čištění v nemocnici a následné podání antibiotik..

Bolestivá období po porodu

Většina z těch, kteří porodili, zaznamenala snížení nepohodlí - silné křeče, křeče v dolní části břicha po menstruaci jsou méně patrné, někdy je začátek období tak bezbolestný, že je těžké si toho všimnout. Je to způsobeno přirozenými změnami - pokud došlo k mírnému ohybu dělohy, který způsobil nepříjemné pocity, po porodu je eliminován nebo je méně patrný.

Bolestivost lze vysvětlit nedostatečným čištěním dělohy - rychlým uzavřením tam zůstanou sraženiny; traumatický porod a. Pokud nebyla provedena včasná kontrola lékařem po propuštění z nemocnice, mělo by to být provedeno okamžitě, jakmile se objeví stížnosti. Je nutné vyloučit závažnější patologie:

 • Přítomnost benigních nebo maligních nádorů v děloze, děložním čípku nebo vaječnících;
 • Zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • Hrubé hormonální poruchy.

Silná menstruace po porodu

U žen po porodu může menstruace začít náhle, bez období špinění nebo křečí. Objem vylučované krve se tedy kvůli době trvání mírně zvyšuje, ale intenzita by neměla být příliš vysoká..

Při silném výtoku je důležité jej odlišit od krvácení - může to být způsobeno nezhojeným poškozením stěn dělohy. Při traumatickém porodu jsou možné i vnitřní stehy. Cvičení nebo nedostatek bílkovin ve stravě narušuje normální hojení. Pokud jsou hygienické vložky v době vašeho období po porodu příliš rychle nasáklé krví, jedná se o alarm.

Informace V nepatologickém průběhu opouští „vše zbytečné“ děložní dutinu spolu s lochií. V normálním cyklu by nemělo být přítomno příliš mnoho hlenu. Velké množství hlenu, nečistot, sraženin ve výtoku, zejména žlutozelené barvy, s charakteristickým zápachem, znamená přítomnost zánětlivého procesu.

Menstruace ihned po porodu

Na začátku první menstruace po narození dítěte se často užívá uvolňování krevních sraženin (lochia), které se uvolňují bezprostředně po porodu a trvají od 10 dnů do 1,5 měsíce a jsou stále vzácnější. Toto vybití není spojeno s obnovou cyklu a je normální. Po porodu vyžadují stěny dělohy dlouhodobé uzdravení, nové zdravé endometrium vyroste po dobu nejméně jednoho měsíce a staré, poškozené porodem, bude odmítnuto. V prvních dnech může být krvácení intenzivnější, jasně červené, později bude výtok nahnědlý.

Maximální doba pro vypuštění lochie může být až 40 dní, ale blíže ke konci tohoto období budou připomínat nažloutlý hlen, který postupně mizí.

Kontrolu nad množstvím výtoku provádí gynekolog, který je stále v nemocnici, při propuštění se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy, aby se vyloučila přítomnost zbytků membrán, kousků placenty nebo velkých krevních sraženin. Pokud se však po propuštění krvácení zvýší, neměli byste se spoléhat na dobré výsledky vyšetření - musíte okamžitě kontaktovat místního gynekologa a v případě velké ztráty krve zavolat sanitku.

Proč po porodu není menstruace?

Příležitost vzít si oddechový čas a obnovit sílu a rezervy těla poskytuje sama příroda. Proto je za normálního fyziologického období těhotenství, porodu a laktace nepravděpodobné okamžité oplodnění a nástup menstruace bezprostředně po porodu..

Během několika týdnů po narození dítěte jsou stěny dělohy povrchem rány a hojení vyžaduje čas. Během tohoto období se jeho dutina očistí a obnoví se vnitřní vrstva - endometrium. Vaječníky odpočívají bez uvolnění vajíčka, což znamená, že nový cyklus menstruace po porodu ještě není možný..

Navíc v budoucnu laktace ovlivňuje přestávku - čím častěji se aplikuje na prsa, tím intenzivněji se uvolňuje prolaktin, který inhibuje práci vaječníků a zabraňuje uvolňování vajíčka. S úplným odmítnutím kojení a přechodem na umělou výživu bude období pro vytvoření normálního cyklu trvat méně času - asi tři měsíce.

Po narození dítěte neexistují období po dobu jednoho roku

V některých případech trvá zotavení těla ženy, která porodila, déle než obvykle. Obvykle je ovlivněna neustálým krmením na vyžádání a pozdním doplňkovým krmením. Pokud je však laktace dokončena a amenorea pokračuje, dochází k hormonální nerovnováze. Nejčastěji je spojena se zvýšenou produkcí prolaktinu hypofýzou. Pokud byla laktace dokončena před více než třemi měsíci a neměli jste menstruaci rok po porodu, věnujte pozornost následujícím příznakům:

 • Silná podrážděnost
 • Vysoká únava
 • Rychlé přibývání na váze
 • Obecné špatné zdraví

Tato kombinace je dobrým důvodem pro kontaktování endokrinologa, aby potvrdil nebo popřel patologickou povahu hyperprolaktinémie..

Hyperprolaktinemie je způsobena změnami v práci hypofýzy a hypotalamu a také onemocněními jater a štítné žlázy. Existují však také faktory domácnosti, které ovlivňují zvýšenou produkci hormonu:

 • Stres
 • Půst nebo přejídání
 • Nadměrná fyzická aktivita
 • Chronická deprivace spánku

Právě tyto podmínky bohužel často doprovázejí mladou matku v prvním roce života dítěte..

Jak zlepšit menstruaci po porodu?

Stanovení jasného harmonogramu pro dokončení prvního období po narození trvá přibližně 3 měsíce. Během tohoto období by malé odchylky neměly vzbuzovat obavy. Současně nesmíme zapomínat, že poporodní nebo fyziologická amenorea je často způsobena ani ne tak závažnými patologiemi, jako špatně upraveným životem - nedostatkem času na odpočinek a spánek, těžkým kočárkem a samotným dítětem, zvýšenou úzkostí a depresí.

Navíc nejčastěji trpí matky prvorozených, které se stydí přiznat vlastní únavu nebo vyhledat pomoc. Pamatujte, že péče o sebe a své vlastní pohodlí je prvním krokem k obnovení vašeho zdraví a reprodukční funkce..

Dobrým doplňkem k šetrnějšímu režimu bude příjem komplexu vitamínů a mikroelementů, které normalizují fungování vaječníků a tím i cyklus menstruace po porodu, a také rozšíření stravy o potraviny bohaté na bílkoviny, včetně různých druhů zeleniny a ovoce..

Ve vážnějších případech způsobených endokrinními poruchami bude nutné potvrzení diagnózy a stanovení režimu léčby drogovou závislostí, která bude zahrnovat užívání hormonálních léků.

Měsíce po porodu s kojením

Nejběžnějším mýtem je prohlášení o povinné nepřítomnosti menstruace během laktace a krmení. Ve skutečnosti tomu tak není. Hormonální pozadí se může vrátit k normálu, dostatečnému k obnovení reprodukčního systému, dlouho před koncem kojení. To samozřejmě neznamená, že ženské tělo je skutečně připraveno na nové početí a těhotenství, jen se vaječníky mohou probudit o něco dříve než obvykle - již 3-4 měsíce po narození dítěte.

Informace Poradci při kojení často tvrdí, že podmínky pro laktační amenoreu jsou dostatečné na vyžádání a bez doplňkových potravin. Ale zaprvé mluvíme o krátkém období - pouze o prvních šesti měsících života dítěte, a zadruhé, hormonální pozadí je individuální vlastnost, která neuznává jediný standard.

Nebojte se, pokud jsou splněny všechny podmínky, a první cyklus menstruace po porodu začal o pár měsíců dříve, než se očekávalo - to znamená, že rehabilitační proces je pozadu.

Druhý populární mýtus je o změně chuti mléka, když se obnoví menstruace a dítě odmítá kojit. Obnovení menstruace během krmení není vůbec signálem k jejímu zkrácení a chuť mléka se dítěti nebude zdát hořká ani nechutná - naopak, jeho složení bude vyhovovat potřebám rostoucího dítěte.

Zpoždění před druhým obdobím po porodu

Mírná odchylka od kalendáře je přípustná jak na začátku druhého, tak během třetího cyklu menstruace po porodu. Je však třeba mít na paměti, že na rozdíl od prvního období, kdy vejce po zrání nemusí nikdy opustit folikul, je během tohoto období již připraveno k oplodnění. Pokud se antikoncepce nepoužívá, těhotenství je docela pravděpodobné, proto je nejprve nutné tuto možnost vyloučit.

Ale i při úplném návratu reprodukční funkce do normálu jsou zpoždění menstruačního cyklu po narození dítěte až několik dní přirozená a mohou být způsobena nejen fyziologickými, ale také vnějšími faktory - stresem i prudkými výkyvy klimatu. Neměli bychom zapomínat na dosud nevyvážené hormonální pozadí, které ovlivňuje možné odchylky od běžného rozvrhu..

Menstruace po narození druhého dítěte

Nejvíce ze všeho ovlivňuje období zotavení menstruačního cyklu po porodu typ krmení - kojení na vyžádání nebo podle režimu, smíšené, umělé i četnost aplikace. Ale typ porodu - byly přirozené nebo provedené, a to, co byly v řadě, ve skutečnosti nezáleží.

Informace Jediným důvodem, který narušuje včasné nastolení normálního fungování a práce vaječníků, jsou závažné komplikace: endometritida, sepse nebo krvácení spojené s vnitřními prasknutími, zánětlivé procesy v důsledku špatné kontrakce a vyprazdňování děložní dutiny bezprostředně po porodu..

Jak po prvním, tak po druhém porodu je důležité sledovat další pravidelnost menstruace - doba trvání samotného cyklu se může měnit ve směru zvyšování nebo snižování, ale kalendářní data po 2–3 měsících by měla být již jasná, bez zpoždění a poruch.

Je možné otěhotnět po porodu bez menstruace?

Pevná víra v nemožnost otěhotnění v nepřítomnosti menstruace po porodu je jedním z běžných důvodů narození dětí s počasím. Za prvé, někteří rodiče jsou zklamáni výše popsanou teorií o šestiměsíčním období laktační amenorey. Zadruhé, selhání této metody antikoncepce je spojeno s neschopností určit, zda se tělo probudilo a zda vaječníky pracují v plné síle před začátkem první menstruace..

V průměru k ovulaci obvykle dochází ve 12-13 dnech cyklu - během tohoto období je pravděpodobnost úspěšného oplodnění maximálně vysoká. Pokud však při normálním rozvrhu a ustáleném cyklu není vůbec těžké vypočítat toto období, pak v období po porodu nebude možné sledovat, že nastaly příznivé dny pro početí..

Důležité Pro ženy, které podstoupily císařský řez, je zvláště nebezpečné mít nechráněný sex. Na rozdíl od přirozeného porodu, i když to vyžaduje obnovení síly a normalizaci hormonálních hladin, druhé těhotenství, ke kterému došlo brzy po porodu, může představovat vážné nebezpečí pro nezhojenou jizvu na děloze.

Těhotenství a porod zdravých potomků je jedním z důležitých přirozených úkolů ženského těla. Během těhotenství a porodu jsou zapojeny všechny systémy ženského těla, takže období zotavení po tom bude u každé matky úplně jiné. Jeho trvání závisí jak na celkovém stavu porodní ženy, tak na průběhu těhotenství, porodu a dalším životním stylu ženy.

Mnoho matek má bezprostředně po narození dítěte zcela odlišné otázky týkající se nejen dítěte, ale také jeho těla. Nejoblíbenější a nejzajímavější okamžiky:

 • jaká strava je povolena těhotným ženám a pouze ženám po porodu;
 • kdy je povoleno zahájit cvičení;
 • kdy je povolen sex a je možné otěhotnět po porodu;
 • proč po porodu není období a kdy by měli přijít.

Po 9 měsících těhotenství se ženy pravděpodobněji budou zajímat, kdy přijde jejich první menstruace. To je důležitá otázka, protože hormonální změny po narození dítěte začínají menstruační cyklus kdykoli a je důležité si uvědomit, na čem záleží a jak můžete ovlivnit absenci menstruace po porodu. Musíte také vědět, kdy je jejich nepřítomnost problémem a jistým příznakem, že musíte urgentně vyhledat pomoc od gynekologa.

Poté, co spermie oplodnila vajíčko a žena mohla otěhotnět, menstruace již nepokračuje. Nosení dítěte probíhá bez menstruačního cyklu, ale po porodu přichází menstruace u každé ženy svým vlastním způsobem, u jedné po 4 měsících a u druhé po 8 měsících je načasování naprosto individuální a lze jej ovlivnit mnoha faktory..

Dříve se věřilo, že kojící matka bude mít cyklus nejdříve dva nebo tři roky po porodu, ale nyní s příchodem umělé kojenecké výživy a aktivního životního stylu dnešních žen se tento čas výrazně snížil, protože už za šest měsíců nebo rok si dítě začne zvykat na obvyklé jídlo a přestane pít mateřské mléko.

Hlavní důvody pro nástup časné menstruace v poporodním období:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • císařský řez;
 • nemoci endokrinního systému a jejich léčba;
 • ukončení laktace z různých důvodů;
 • odstavení nebo odmítnutí kojení novorozence.

Tyto faktory jsou důvodem předčasného nástupu menstruace po porodu..

Jak dlouho trvá období zotavení po porodu??

Hormonální změny se v těle ženy začínají objevovat ihned po narození dítěte. Lochia, poporodní výtok z dělohy, může trvat poměrně dlouhou dobu.

Při normálním zdraví a kojení dochází k hojnému výtoku v prvních několika dnech po porodu a po 1,5–2 měsících jsou bledě růžové a přestanou.

Po narození dítěte se obnoví nejen reprodukční systém, ale také všechny vnitřní orgány a systémy, změní se hormonální složení, takže je velmi obtížné konečně potvrdit, kdy po porodu nastane menstruace. V oficiální medicíně se obecně uznává, že obnovení funkcí všech orgánů trvá 6-8 týdnů a menstruace nepřichází jen kvůli kojení.

Hormon prolaktin, produkovaný hypofýzou u žen, je zodpovědný za laktaci a současně s produkcí mléka tento hormon potlačuje zrání vajíček ve vaječnících..

Za těchto podmínek nedochází k ovulaci a menstruace nepřichází..

Jak dlouho trvá období bez menstruace přímo závisí na tom, jak intenzivně matka kojí dítě:

 • je-li pro kojence mateřské mléko jediným jídlem, dostává ho na požádání bez krmení, pak je to hlavní důvod, proč po porodu neexistuje měsíční období. Obvykle za 1 rok přestane být produkováno mateřské mléko a dítě se postupně převádí na doplňkové potraviny, cyklus se vrátí k normálu;
 • když matka začala zavádět doplňková jídla po dobu až jednoho roku a mléko se nestalo hlavním, ale doplňkovým jídlem, může být obnovena menstruace před koncem období krmení;
 • pokud je dítě ihned po narození zvyklé na kombinovanou výživu kombinující mateřské mléko a zakoupenou výživu, pak může menstruace pokračovat po 3 měsících, maximálně 4;
 • z individuálních důvodů některé matky nemohou kojit, takže jejich období může začít již 10-12 týdnů po porodu. Teoreticky jsou matky po této době již připraveny na nové početí..

Jaké jsou rysy poporodní menstruace?

Během těhotenství a několik měsíců po porodu nemá žena období, během něhož její reprodukční systém prošel významnými hormonálními změnami, které nemohly ovlivnit obnovený menstruační cyklus. Zvažte, kolik změn nastalo s menstruačním tokem během této doby:

 • pokud neexistují žádné zánětlivé procesy a endokrinní onemocnění, menstruace se obnoví s obvyklou pravidelností charakteristickou pro ženu ještě předtím, než má čas otěhotnět;
 • téměř 90% všech porodních žen tvrdí, že obnovená menstruace nepřináší bolest. To je způsobeno skutečností, že během nošení dítěte se mění existující záhyby dělohy a již nedochází ke stagnaci menstruační krve, která byla příčinou bolesti;
 • teoreticky, s obnovením menstruace, je žena připravena na nástup nového těhotenství, v praxi musí být její tělo podáno nejméně dva roky nebo dokonce déle, aby se obnovila vitamínová a minerální rovnováha, jejíž zásoby byly vynaloženy na vývoj plodu a kojení.

V jakých případech musíte urgentně jít ke gynekologovi?

Co když po porodu po dlouhou dobu neexistuje období? Je důležité nepodléhat panice a pokud máte následující stavy, musíte určitě kontaktovat svého gynekologa:

 • jste porodili, dítě je krmeno z láhve, ale není tam žádná menstruace. To je možné za přítomnosti patologií urogenitálního systému;
 • přestali jste kojit před 2–5 měsíci a menstruace ještě nenastala. Viníkem může být endometrióza nebo jakékoli jiné onemocnění reprodukčního systému, které se po porodu zhoršuje;
 • neobvyklá povaha výboje. Pokud jsou hojné, s nepříjemným zápachem, ne hnědé nebo hnědé barvy, ale jasně šarlatové, doprovázené bolestí a trvají déle než 7 dní;
 • pokud od konce kojení uplynuly dva až pět měsíců a cyklus ještě nebyl stanoven. To je jasný důkaz hormonálních problémů..

Může dojít k početí bez menstruace??

Mnoho pracujících žen se zajímá o otázku, je možné otěhotnět po porodu, pokud není menstruace? Samozřejmě ano". Nezáleží na tom, jak dlouho bude žena kojit a nebude menstruace, ale pár měsíců po narození dítěte dojde k ovulaci, což znamená, že je docela možné otěhotnět po porodu bez užívání antikoncepce. Ale je tělo připraveno na takový test za tak krátkou dobu? Samozřejmě že ne. V ideálním případě by mezi porodem měly uplynout alespoň 3 roky, aby se tělo mohlo plně zotavit, a nové těhotenství to úplně nevyčerpá. Období zotavení je také důležité pro správnou výživu budoucího plodu..

Existuje několik charakteristických rysů nástupu těhotenství během kojení. Je pozoruhodné, že na druhé početí nebude reagovat pouze vaše tělo, ale i kojené dítě:

 • složení mléka se mění v důsledku hormonálních změn v těle těhotné ženy. Chování novorozence se také mění, může odmítnout kojit, protože se mění chuť mléka a jeho obsah tuku. Ale taková selektivita není typická pro všechny děti;
 • množství produkovaného mléka klesá. Nyní část zdrojů těla jde na produkci mléka a druhá polovina na vývoj nového plodu;
 • mléčné žlázy se mění. Mohou nabobtnat, bolet a bradavky mohou bolet až do bodu, kdy je kojení nemožné. Odborník na kojení by měl vyloučit takové příčiny změn prsou, jako je ovulace, nesprávné připevnění, poranění bradavek, kousání dítětem a až v poslední chvíli předpokládat, že je možné otěhotnět po porodu. Nepříjemné pocity na hrudi mohou pokračovat po celou dobu, dokud nedojde k druhému porodu;
 • kontrakce dělohy. Během laktace, zejména bezprostředně po porodu, kontrakce dělohy pomáhají orgánu vrátit se do předchozího stavu. Během nového těhotenství, ke kterému dochází během krmení, se zvyšuje dávka hormonu oxytocinu, což způsobuje kontrakci dělohy. Pokud existuje riziko potratu, lékař doporučí matce, aby přestala kojit;
 • zpoždění menstruace. Pokud během kojení žena již měla menstruaci, ale nezačala znovu, můžeme předpokládat, že začalo nové těhotenství.

Mezi lékaři stále existují spory o tom, jak dlouho trvá úplné zotavení ženy z porodu. Někteří říkají, že to trvá 3-4 roky, zatímco jiní říkají, že maximálně 2.

Každé ženské tělo je individuální, takže každá matka bude mít svou vlastní hodinu, příznivou pro početí, hlavní věc je, že toto dítě je hledané a milované.

KDYŽ MĚSÍC ZAČÍNÁ PO NAROZENÍ?

Právě hormonální změny, ke kterým dochází v těle každé ženy během těhotenství, vedou k ukončení menstruace. Normální těhotenství, vývoj a růst plodu zajišťuje těhotenský hormon progesteron, který je v současné době aktivně produkován endokrinním systémem matky. A nyní těhotenství skončilo, krmení dítěte se zlepšilo, ale existuje další důvod k obavám..

Mnoho žen je znepokojeno tím, jak se zotaví z období po porodu? Koneckonců, umožňují hlavně plánování narození druhého a třetího dítěte v budoucnu, určují osobní pohodlí ženy a signalizují některá gynekologická onemocnění..
Ve většině případů budou mít ženy po krátkém období zotavení po porodu menstruaci podle obecně přijímaného harmonogramu, u jiných budou některá zpoždění normální a obvyklý měsíční cyklus může začít i po třech měsících! Například si nedělejte starosti, pokud je během kojení první a druhý menstruační odstup dva měsíce..

Během tohoto období po porodu, kdy se menstruace začíná zotavovat, byste se neměli bát jejich vzhledu předem nebo se zpožděním. Konečný plán by měl být stanoven po třetím cyklu, ale pokud stále není taková stabilita, je nutné navštívit gynekologa.

A po přirozeném porodu a v případě císařského řezu jsou v ženském těle zahájeny procesy obnovy hormonálního stavu. Hlavním znakem ukončení hormonálních změn bude datum nástupu menstruace několik měsíců po porodu:

- pro ženy, které nekojí - po jednom a půl nebo dvou měsících;

Pro kojící matky - po zavedení doplňkových potravin, kdy je dítě méně často aplikováno na prsa.

V některých případech, kdy jsou mladé matky po porodu znepokojeny a nervózní ze začátku obnovy menstruačního cyklu, mohou hormonální hladiny ovlivnit i psychologické problémy, i když fyzický stav bude v normálních mezích. Proto je velmi důležité zůstat v klidu a plně si užívat mateřství..

Endokrinní systém ženy, která porodila po skončení porodu, aktivně produkuje hormon prolaktin (tzv. „Mléčný hormon“). Je to prolaktin, který je zodpovědný za vzhled mléka a také potlačuje funkci vaječníků při zrání a ovulaci vajíčka (uvolňování vajíčka z vaječníku je blokováno). Nedostatek ovulace znamená, že ani vaše menstruace nepřichází..

Je to tedy povaha kojení, která určuje nástup menstruačního cyklu a rychlost jeho zotavení..

Pokud žena odmítne kojit, obsah prolaktinu klesá a po dvouměsíčním intervalu po porodu se cyklus zcela obnoví..

Velmi často má menstruace po porodu jiný charakter než před těhotenstvím, protože tělo ženy se mění. Dříve bolestivý výtok nyní nevyvolává nepohodlí, protože porod eliminuje ohyb dělohy, který bránil odtoku menstruační krve a způsoboval bolest.

K časnému obnovení menstruačního cyklu přispívají mimo jiné následující faktory:

správně organizovaná denní rutina;

zdravé jídlo a dobrý odpočinek;

klidný psychologický stav;

absence chronických onemocnění a poporodní komplikace.

Pokud po ukončení kojení uplynuly více než dva měsíce a nedošlo k žádné menstruaci, musí žena určitě kontaktovat gynekologa, který vylučuje přítomnost nemoci nebo patologie.

Různé menstruační nepravidelnosti mohou být způsobeny komplikacemi těhotenství nebo obtížného porodu, stejně jako hormonálními chorobami.

PROČ PO NAROZENÍ NENÍ DLOUHODOBĚ ŽÁDNÝ MĚSÍC (ZPOŽDĚNÍ NEBO ZTRACENÍ PO DLOUHÉM ČASU)

Po opuštění porodu se mnoho mladých matek začíná obávat zpoždění menstruace, a to: jak dlouho nebude menstruace a jaké jsou důvody tohoto procesu?

Kojení probíhá na pozadí uvolňování velkého množství hormonu prolaktinu. Hladina tohoto hormonu určuje inhibici funkce vaječníků, a proto ženy po porodu obvykle nemají menstruaci až dva měsíce..

Je naprosto normální, že nedojde k žádné menstruaci a rok po porodu, protože zatímco matka kojí dítě (i jednou denně), menstruační tok nemusí být dlouhý. V takovém případě by neměl být důvod k obavám..

Pokud má dítě přístup k mateřskému mléku na vyžádání, ve dne i v noci, může mít matka po skončení období laktace (asi o rok později) menstruaci..

U matek, jejichž děti jsou na umělé výživě, je období absence menstruace po porodu přibližně tři měsíce.

Všechny výše uvedené údaje jsou zprůměrovány a procesy v každém organismu jsou individuální a načasování se může lišit v závislosti na zdravotním stavu každé ženy. Moudrost přírody je v harmonii, takže poskytuje ženě dostatek času, aby si mohla užít mateřství.

V případech, kdy lochie (poporodní výtok) již dávno zmizela a několik měsíců stále neexistuje období, mnoho žen znervóznie. Dělají si starosti, proč neexistuje období, ani to, kdy se objeví.

Stanovená míra nástupu menstruace po porodu je spíše přibližná a závisí na některých jednotlivých faktorech:

celkový a psychický stav matky;

dodržování plnohodnotné stravy, odpočinku a spánku ze strany ženy;

poporodní komplikace.

Dlouhé zpoždění menstruace však může být způsobeno vážnými patologiemi, včetně:

hormonální narušení, které způsobuje pokles hladiny hormonu estrogenu;

zánět nebo nádory v genitáliích;

přenesené infekční nemoci;

apoplexie hypofýzy, nazývaná Sheehanův syndrom.

Nejprve je nutné vyloučit výskyt nového těhotenství, protože žena může otěhotnět již před objevením se první menstruace po porodu. To je způsobeno skutečností, že mezi ovulací a menstruací uplynou dva týdny a během tohoto období je docela možné otěhotnět..

V případě negativního těhotenského testu a nepřítomnosti gynekologických patologií je nutné podstoupit vyšetření endokrinologem, aby se zjistil Sheehanův syndrom. Toto onemocnění může být způsobeno poporodními komplikacemi a vede ke změnám v hypofýze, která přestává produkovat hormon prolaktin.

Prodloužená absence menstruace nemusí vždy znamenat, že existuje nebezpečí pro zdraví ženy, nicméně je nepřijatelné provádět samoléčbu nebo zanedbávat návštěvu lékaře. Včasná diagnostika a správná léčba pomůže matce udržet si zdraví, plně vychovávat stávající dítě, nést a porodit další.

VELKÉ PRVNÍ A DRUHÉ MĚSÍCE PO NAROZENÍ

Po porodu dochází u ženského těla k nové hormonální změně, jejímž cílem je vytvořit podmínky pro produkci mateřského mléka. Tyto hormonální změny potlačují funkci vaječníků a projevují se nepřítomností menstruace po několik měsíců..

Některé ženy si mýlí poporodní výtok s menstruací. Nevyhnutelné krvácení (lochie) se objevuje v důsledku oddělení placenty. V tomto okamžiku se na stěně dělohy vytvoří rána, která několik týdnů krvácí. Zpočátku jsou lochie jasně červené, jsou bohaté a skládají se z malých shluků. Následně výtok zhnědne, pak zblednou, je jich méně a do konce šestého týdne lochie zmizí.

Brzy lze považovat výskyt menstruace přibližně za 6. týden ode dne narození. To se obvykle stane, pokud žena z nějakého důvodu odmítne kojit. V situaci, kdy se používá smíšené krmení kojenců, dochází k první menstruaci 2 nebo 3 měsíce po porodu.

Druhá menstruace po porodu by měla zpravidla přijít měsíc po první menstruaci s rozdílem 3 nebo 4 dny. Považuje se za normální, že pravidelná menstruace se úplně zotaví po třech menstruačních cyklech. Tento proces závisí na plném fungování vaječníků, které se připravují na nové koncepce a zajišťují ovulaci vajíčka.

Pokud se menstruace neobnoví, je to důvod pro kontaktování gynekologa. Důvodem úplné absence menstruace může být neočekávané opětovné těhotenství, protože kojení samo o sobě nemůže být metodou antikoncepce.

Je přirozené, že první menstruace po porodu bude bohatá a nebude trvat déle než jeden týden. Pokud jsou však tyto sekrece doprovázeny jevy rychlé srdeční frekvence, závratě a slabosti, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili možnou patologii.

Docela často se po porodu mění doba menstruačního cyklu (od 21 dnů do 35 dnů) nebo samotná menstruace (maximálně sedm dní, ne však méně než tři). Ženy by měly být upozorněny na velmi dlouhý menstruační tok (známku děložních myomů) nebo těžké období.

Menstruace po porodu, trvající déle než 8 dní, je důvodem pro kontaktování gynekologa.

Silný výtok, který trvá déle než 10 dní, je krvácení a vyžaduje léčbu. V takovém případě je zvláštní pozornost věnována prevenci anémie z nedostatku železa.

Zvláštnost anémie u žen způsobená krvácením je taková, že je narušena absorpce sloučenin železa ze střeva, proto se dává přednost injekčnímu způsobu podávání léků obsahujících přípravky železa..

V JAKÝCH PŘÍPADECH JSOU MĚSÍČNÍ OBNOVENÍ PO NAROZENÍ PO MĚSÍCI (PO TÝDENU)

Dlouhá absence ženského období po porodu závisí na fungování jejího hormonálního systému, který tak dlouho obnovuje mléčné žlázy, i když všechny ostatní orgány se po několika týdnech vrátí do normálu. Také během těhotenství je důležité připravit tělo na porod a poporodní období (cvičení na posílení svalů, Kegelova cvičení, správná strava). Výtok, který se u ženy objeví týden po porodu, je obvykle lochie (tmavé krevní sraženiny, části fetální membrány, odmítnuté prvky nitroděložní tkáně, hlen) a jsou výsledkem očištění těla ženy od zbytečných prvků po období těhotenství. Vzhled menstruace po porodu je určen produkcí hormonu prolaktinu, který zajišťuje laktaci - do měsíce po ukončení kojení (nebo jeho frekvence prudce klesá).

Ihned po narození dítěte má žena touhu ho kojit. To je přesně to, co příroda naplánovala: předčasné krmení, již v prvních minutách po porodu, zahájí proces laktace, a to zase potlačuje ovulaci a umožňuje matce krmit své dítě. Pokud však dítě není aplikováno na prsa, neexistuje žádný stimul pro laktaci, což znamená, že nemá smysl potlačovat ovulaci a začíná menstruace. Příroda „věří“, že prostě neexistuje dítě, pokud nemá koho nakrmit, a moudře začíná připravovat ženské tělo na nové těhotenství.

Když ženy okamžitě kojí své dítě, dojde ke zpoždění ovulace a menstruace po porodu k nim dorazí nejdříve o tři měsíce později. Zároveň se u mnoha žen objeví menstruace měsíc po ukončení intenzivního kojení (od zavedení doplňkové stravy).

Po porodu by se tedy měli manželé při jakémkoli způsobu krmení chránit, pokud nemají v úmyslu vychovávat děti.

Dlouhé zpoždění menstruace po porodu však může být způsobeno také vážnými příčinami nebo patologiemi:

hormonální narušení způsobující snížení hladiny hormonu estrogenu v krvi;

zánět, cysty nebo nádory v genitáliích;

přenesené závažné infekční choroby;

hypofyzární apoplexie (Sheehanův syndrom).

Menstruační nepravidelnosti u žen mohou být způsobeny jinými důvody:

potrat (možné jak mechanické poškození sliznice, tak funkční změny stavu dělohy a vaječníků, které přestanou produkovat potřebné hormony a nedojde k ovulaci);

silný stres (stav deprese po těžkých otřesech utlačuje hormonální systém, který odmítá uvolňovat potřebné hormony);

užívání perorálních kontraceptiv (v případě nesprávně zvolené dávky hormonů s prudkým vysazením léku, stejně jako v situacích, kdy byla jednou použita nouzová antikoncepce, kdy je dávka hormonů velmi vysoká);

výrazný úbytek hmotnosti (lékaři mají koncept kritické tělesné hmotnosti, po kterém menstruace zmizí - jedná se o úbytek hmotnosti až 45 kg).


KOLIK JSOU MĚSÍCE PO NAROZENÍ S KRVEM NEBO HNĚDOU

Vzhledem k povaze menstruace po porodu je třeba mít na paměti, že až po 8 týdnech bude mít žena po porodu výtok, který se nazývá lochia (v řečtině lochia znamená „porod“). A i když jsou podobné menstruační krvi, důvody jejich vzhledu se liší od původu menstruace..

Ze všeho nejvíc může žena ztratit krev během prvních 3 dnů (přibližně 300 ml). Po skončení prvního týdne po porodu se změní barva menstruace - výtok zhnědne. Postupně jejich barva slábne a hlasitost také výrazně klesá. Po 8 týdnech se tělo úplně vrátí do normálu a povaha výtoku se změní na stejnou jako před těhotenstvím.

Někdy se ženy obávají období s krevními sraženinami. Příčinou může být zvýšení celkové tělesné teploty nebo onemocnění doprovázená rychlou srážením krve.

Pokud je tento jev pozorován během prvních 4 týdnů po porodu, jsou možné takové případy:

částice placenty nevystoupily z dělohy (možná budete muset děložní kyretáž);

děloha se nedostatečně stahuje (lékař může předepsat léky, které tento proces podporují).

Takové komplikace jsou někdy zjištěny bezprostředně po narození dítěte (v prvních 2 týdnech).

Přirozená otázka, která znepokojuje mnoho mladých žen: jak dlouho může vaše menstruace trvat po porodu? Je považováno za normu, když první menstruace bude trvat buď velmi málo, nebo naopak neobvykle dlouhou dobu, pokud je porovnáte s předchozím cyklem před těhotenstvím. Pravidelnost menstruace se obnoví po několika cyklech, v tuto chvíli je velmi důležitá návštěva lékaře. Koneckonců data nástupu menstruace poskytnou lékaři příležitost otestovat ženský cyklus a v případě potřeby předepsat vhodnou léčbu.

Poporodní období je charakterizováno prudkým poklesem hladiny těch hormonů, které byly produkovány během těhotenství, aby se vytvořily nejlepší podmínky pro porod. Nyní se endokrinní systém matky musí znovu změnit, aby normalizoval tělesné funkce. Aby žena mohla mít mateřské mléko, hypofýza ihned po porodu spouští uvolňování hormonu prolaktinu. Tento hormon potlačuje ovulaci a určuje skutečnost, že většina kojících žen nemá období po mnoho kalendářních měsíců. Množství prolaktinu ovlivňuje rychlost zotavení z cyklu a závisí na intenzitě krmení dítěte.

Několik počátečních cyklů může běžet s odchylkami:

- o množství výboje (hojné nebo řídké);

Podle trvání (období trvá víceméně a je také možný nepravidelný cyklus).

Obvykle po třetím cyklu se menstruace již stává obvykle správnou a pravidelnou..

NEPRAVIDELNÉ (A TAKÉ SKENOVÁNÍ) MĚSÍČNĚ PO NARODENÍ

Nepravidelná období po porodu jsou považována za normální možnost, pokud žena kojí své dítě. V období, kdy se dieta začíná doplňovat jinými produkty, jeho potřeba mateřského mléka klesá a na prsa se stále méně aplikuje. Zároveň se obnoví první menstruace ženy..

V těle začíná hormonální obnova, jejímž účelem je obnovit reprodukční funkce a připravit ženu na nové pojetí. Podle stejného scénáře se menstruace vyvíjí po umělém porodu, protože zde je hlavním faktorem přítomnost nebo absence kojení..

Obecné tendence jsou takové, že první dva nebo čtyři menstruační cykly jsou poznamenány nepravidelností, bohatým výtokem nebo naopak menstruace může být po porodu vzácnější. Pokud je obnova menstruace zpožděna, počínaje čtvrtým cyklem, nebo pokud je po dlouhou dobu příliš vzácná, je nutné se poradit s gynekologem a provést odpovídající léčbu.

Je docela možné, že během prvních 3 cyklů může dojít ke zpoždění menstruace nebo k malému intervalu mezi nimi. Navzdory pravděpodobné míře těchto jevů je však za přítomnosti těchto příznaků lepší poradit se s lékařem. A již lékař určí přítomnost abnormalit nebo následujících onemocnění:

zánětlivé procesy v genitální oblasti,

nádory dělohy nebo vaječníků atd..

Čas mezi prvním a následujícím obdobím, stejně jako doba a množství výtoku po porodu, se mohou velmi lišit. Existují však obecné myšlenky a je velmi důležité, aby jednotlivá období „zapadala“ do stanoveného rámce fyziologické normy.

Za fyziologickou normu jsou považovány následující ukazatele:

průměrný menstruační cyklus je 28 dní (může se pohybovat od 21 dnů do 35 dnů;

doba menstruace je od 3 do 6 dnů (někdy až 8 dní);

největší ztráta krve nastává první a druhý den menstruačního cyklu;

přibližné množství krve, které žena ztrácí během měsíčního cyklu, je 40 ml (může se pohybovat od 20 do 80 ml).

V případech, kdy ztráta krve překročí během jednoho menstruačního cyklu normu 80 ml, je stav ženy považován za patologický a vyžaduje lékařskou péči..

Pro mnoho mladých žen je změna menstruačního cyklu po porodu příjemným zážitkem. Například, pokud předtím žena měla měsíční poruchy, pak po narození dítěte se mohou normalizovat a pravidelně postupovat.

Pokud dříve žena pociťovala bolest během menstruace, pak po porodu se menstruace často stává bezbolestnou. Bolestivý syndrom během menstruace u mladých žen se zpravidla vyskytuje v důsledku ohýbání dělohy, což zabraňuje volnému toku menstruační krve. Gestační období a následný porod mění rozložení břišních orgánů, ve kterých děloha získává fyziologicky správnou polohu.

JAK ZPĚT NAROZENÝ MĚSÍC CYKLUS ZPĚT (PLATÍ VE DNECH BŘEMENE PO TEBĚ

Po významné události v životě mladé ženy - prvním porodu se může změnit povaha menstruačního cyklu a budou existovat rozdíly oproti tomu, co bylo před těhotenstvím.

Nepravidelná menstruace před porodem může potěšit matku po narození dítěte normalizací měsíčního cyklu.

Pokud byla menstruace bolestivá dříve, po porodu mohou pokračovat bez silné bolesti, což přináší nesnesitelné pocity. Bolest na samém začátku menstruace je zpravidla způsobena ohýbáním dělohy, které zabraňuje odtoku menstruační krve. Porod mění polohu dělohy, stává se fyziologicky správným a bolest během menstruace již neobtěžuje.

Pokud byl porod komplikovaný a byl doprovázen nějakým druhem zánětu dělohy nebo přívěsků, pak může být obnovení první menstruace velmi bolestivé.

Častým důvodem nedostatku měsíčního cyklu po porodu je zvýšení hladiny konkrétního hormonu v krvi. Obsah hormonu prolaktinu je regulován hypofýzou (žláza umístěná ve speciální části mozku).

Hypofýza zvyšuje produkci prolaktinu postupně během těhotenství a poté ještě více, bezprostředně po narození, kdy je novorozenec aplikován na prsa matky. Toto „uvolňování“ prolaktinu způsobuje, že mléčné žlázy uvolňují mateřské mléko.

Poté, co žena krmí dospělé dítě méně, hladina prolaktinu klesá a vrátí se na původní hodnoty. V souladu s tím klesá tvorba mléka a poté se úplně zastaví.

Někdy se množství prolaktinu zvyšuje i bez souvislosti s těhotenstvím a jeho obsah v krvi neklesne po ukončení kojení na normální úroveň. Podobný patologický stav se nazývá prolaktinemie..

Hlavními důvody pro nadměrnou produkci prolaktinu během období nesouvisejících s laktací mohou být následující odchylky:

benigní nádor v hypofýze (prolaktinom), který produkuje prolaktin;

zvýšená produkce hormonu těmi buňkami hypofýzy, které jsou odpovědné za produkci prolaktinu;

přítomnost patologického stavu štítné žlázy (hypotyreóza), při kterém jsou funkce štítné žlázy sníženy a hypofýza se "pokouší" je doplnit;

jiné nemoci žláz s vnitřní sekrecí.

Diagnostika hypotyreózy je snadná a krevní test ukazuje abnormality v hladinách štítné žlázy (TSH) ve štítné žláze. Endokrinologové tuto odchylku napraví předepsáním L-tyroxinu (hormonu štítné žlázy).

Hyperprolaktinémie se projevuje ve formě porušení menstruačního cyklu:

snižuje množství menstruačního toku (hypomenorea);

období krvácení (opsomenorea) je zkráceno;

menstruace nemusí úplně chybět (amenorea).

Tato patologie je doprovázena zvýšením hladin prolaktinu, což zase potlačuje syntézu dalších důležitých hormonů, které regulují měsíční cyklus..

Někdy je menstruace doprovázena bolestí. Jaké jsou jevy, které vedou k bolestivému průběhu menstruace??

Odborníci berou na vědomí následující:

poruchy funkční tkáně endometrium a slabé odmítnutí sliznice dělohy;

nadměrné hladiny prostaglandinů (látky, které způsobují zúžení lumenu krevních cév a také křeče stěny dělohy) také způsobují bolestivou bolest;

zvýšený individuální práh citlivosti na bolest.

Ženy pociťují bolest během menstruace v dolní části břicha a někdy může být lokalizace bolesti uprostřed. Bolesti se vyznačují zvlněným charakterem, který připomíná slabé kontrakce. Některé ženy pociťují bolest během menstruace v sousedních oblastech: křížové kosti a dokonce i stehnech.

Bolestivá období jsou velmi často doprovázena dalšími příznaky: mohou to být bolesti hlavy, nevolnost, závratě, průjem a břišní kolika. Dnes mají zkušení lékaři ve svém arzenálu dostatek nástrojů na to, aby ženy ulevily od mnoha nepříjemných příznaků, které doprovázejí menstruaci..

Silná osobní motivace pomůže nezávisle snížit bolest během menstruace, při které dochází k volnému přechodu na jakoukoli intelektuální nebo tvůrčí činnost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat jednotlivým případům, kdy by žena měla určitě navštívit lékaře:

2 měsíce po odstavení dítěte od prsu nedojde k menstruaci;

pokud jsou v krvi velké sraženiny nebo barva výtoku je jasně červená;

v děloze je silná bolest;

silné a prodloužené krvácení, které trvá déle než 7 dní;

výtok je doprovázen štiplavým zápachem.

Nuance používání hygienických výrobků

Po úplném obnovení menstruačního cyklu je nejlepší návrat k obvyklým tamponům a vložkám (ty s absorpčním potahem ze síťoviny).

Je nežádoucí používat tyto hygienické výrobky bezprostředně po porodu během menstruace (tj. S lochií). Tampony brání volnému toku krve, který nelze v poporodním období narušit. Mřížkové vložky mohou dráždit sliznici, zejména pokud jsou zraněny, žena má poporodní stehy. Těsnění s hladkým vnitřním povrchem by měla být upřednostňována a vyměňována každé 4 hodiny..

Při hojném výtoku (lochii) lékaři doporučují opustit "intimní" gely a časté toalety vnějších pohlavních orgánů pomocí dětského mýdla.

Během uvolňování lochie je lepší úplně se zdržet intimních kontaktů (alespoň po dobu 6 týdnů). Nechráněná intimita po porodu je považována za nepřijatelnou, protože se musíte všemožně chránit před vstupem do slabě chráněného lůna případných infekcí.
DALŠÍ ČLÁNEK.

Pravidelnost menstruačního cyklu je hlavním ukazatelem zdraví žen. Každý zástupce nežného pohlaví musí kontrolovat nejen datum zahájení kritických dnů, ale také sledovat jejich vlastnosti.

V kontaktu s: