Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Musíte vědět, kolik folikulů by mělo být ve vaječníku pro početí

Počet folikulů ve vaječnících ženy určuje pravděpodobnost oplodnění a následného porodu dítěte. Neublíží nastávající matce, aby se naučila, jak této problematice porozumět. Získané znalosti jí pomohou lépe porozumět jejímu tělu a procesům, které v něm probíhají, a také zvýší pravděpodobnost početí..

Co je folikul?

Toto je název formace ve formě bubliny nebo vaku. Jedná se o prvky, které se nacházejí ve vaječnících, pomáhají při organizaci reprodukčního procesu. Jejich přímým účelem je tvorba vajíček uvnitř nich..

Folikulární vaky jsou položeny u dívek dlouho před jejich narozením. Ale začínají plnit své funkce až od okamžiku puberty.

Každý měsíc vejce dozrává v jednom z prvků. Ke konci cyklu se dominantní formace rozpadá. Postup ženské reprodukční buňky podél vejcovodu začíná.

Fungování je řízeno hormony. Estrogen pomáhá vajíčku vyvíjet se a progesteron je zodpovědný za procesy, které nastanou po ovulaci. Folikul se po uvolnění vajíčka z něj přemění na žluté tělísko, po početí vyroste nebo v případě menstruace zmizí.

Jak dlouho trvá ovulace, pokud je zralá?

Pokud má žena pravidelný menstruační cyklus s frekvencí 28 dnů, dojde k ovulaci uprostřed - 14 dní od začátku menstruace. V závislosti na tomto datu dozrává dominantní prvek.

Stává se to následovně:

 1. V předvečer ovulace bobtná vnější stěna vaku.
 2. Stigma z ní postupně vyčnívá - vzdělání, které připomíná bradavku.
 3. Tekutina přes něj vytéká půl hodiny.
 4. Po několika minutách praskne stigma.
 5. Zdá se, že vnitřní obsah folikulu je vytlačen ven a nese s sebou vejce.

Obecně folikulární vak bobtná 2-3 dny před ovulací pod vlivem hormonů stimulujících folikuly.

Množství ve vaječníku u ženy

Jejich počet závisí na tom, jaký je den menstruačního cyklu v tomto okamžiku:

 1. Několik dní po měsíčních folikulárních vakech ve vaječnících je mnoho - od 16 do 30, a to se rovná normě.
 2. 10. až 14. den cyklu jsou přiděleny 1-2 dominantní prvky, což je mnohem větší než zbytek folikulů.
 3. V době ovulace zůstává jeden z největších, ze kterého vychází zralé vejce.

Předpokládá se, že žena má určitou rezervu - počet folikulárních vaků a vajec je položen před narozením a po celý život se nezvyšuje. Říká se tomu ovariální rezerva..

S věkem a pod vlivem alkoholu, nikotinu a gynekologických patologií klesá, takže musíte být opatrní na své zdraví dlouho před plánováním těhotenství.

Normální

Zásoba folikulů má svou vlastní míru. Závisí to na věku nastávající matky. V dospívání mají dívky až 300 tisíc folikulárních vaků schopných produkovat vajíčka.

Normálně by žena měla mít asi 20 za menstruační cyklus. Jedná se o takzvané antrální prvky o průměru 2-8 mm. Jejich počet lze určit pomocí ultrazvukového vyšetření, které se provádí pomocí vaginální sondy..

Pokud je nalezeno 7 až 16 jednotek, stále existuje šance na otěhotnění. U 4-6 folikulárních vaků je velmi malá šance na početí.

S patologií

Jakákoli odchylka od normy se rovná patologii. Pokud jsou ve vaječnících méně než 4 antrální formace, diagnostikuje se neplodnost. V tomto případě musí žena, která chce otěhotnět, stimulovat ovulaci a další procedury..

Pokud počet folikulárních vaků přesáhne 30, je to známka polycystického onemocnění.

Vzniká pod vlivem následujících faktorů:

 1. Nesprávné užívání antikoncepčních pilulek.
 2. Prodloužený stres.
 3. V důsledku endokrinních poruch.
 4. Po prudké změně tělesné hmotnosti nahoru nebo dolů.

To ještě neznamená tvorbu cysty, ale přítomnost mnoha folikulů může interferovat s dozráváním dominantního prvku..

Kolik je potřeba k početí?

Pro úspěšné těhotenství je nutné, aby vajíčko zcela dospělo a bezpečně opustilo folikulární vak - to umožňuje proces početí.

Aby k tomu mohlo dojít, je před fúzí spermií s vajíčkem zapotřebí alespoň jeden dominantní prvek, 100% připravený na nástup ovulace..

Někdy je práce vaječníků narušena a folikuly v nich se nevyvíjejí. Pak je ovulace in vivo nemožná a lék přichází na pomoc. Budoucí matce je předepsána hormonální stimulace. Pod vlivem léků u ženy se aktivuje proces vývoje vaječné buňky v 1-2 folikulárních vakech.

Pokud poté není možné počat dítě obvyklým způsobem, je nutné provést oplodnění in vitro. Poté je stimulován vývoj 3-4 dominantních folikulů, aby se zvýšila pravděpodobnost těhotenství.

Jaká by měla být velikost?

Zvýšení folikulárních vaků je pozorováno každý měsíc během menstruačního cyklu.

Rostou určitým způsobem:

 • 7. den jsou jejich rozměry 2-6 mm.
 • Od 8. dne se růst dominantního prvku aktivuje až na 1,5 cm.
 • Zbytek formací se současně zmenšuje a postupně odumírá.
 • V intervalu mezi 11 a 14 dny se velikost folikulu, ve kterém vajíčko dozrává, ještě zvyšuje, dokud nedosáhne 20 - 25 mm.

To je jeho optimální velikost..

Vy ani lékař nemůžete vypočítat rozměry sami. To je možné pouze s použitím speciálního vybavení. To je jediný způsob, jak určit fázi vývoje těchto prvků a místo jejich lokalizace ve vaječníku..

Studie se provádí 8. – 10. Den menstruačního cyklu v intervalech 2 dnů, dokud není jasné datum ovulace.

Folikuly ve vaječnících. Normou je množství 30-40-50 let, během těhotenství, menopauzy, velikosti

Schopnost ženy otěhotnět je určena folikuly ve vaječnících, jejich počtem a stupněm zralosti. Znalosti o normách fyziologických procesů probíhajících ve vnitřních orgánech ženského reprodukčního systému vám umožňují včas opravit možné odchylky a získat včasnou lékařskou péči.

Co jsou folikuly, jejich role v těle

Folliculus jsou vícevrstvé duté útvary, kolem kterých jsou umístěny epitel a pojivové tkáně. Chrání místo, kde oocyt dozrává před ovulací, a také ovlivňují syntézu estrogenu.

Folikuly ve vaječnících, jejichž norma je asi 500 tisíc, jsou položeny při narození. Začínají růst během puberty dívky a procházejí určitými vývojovými cykly. Jedná se o probíhající proces, který končí během menopauzy. Většina vzorků zemře v určitém cyklu v důsledku atrézie. Zbytek prochází všemi fázemi evoluce.

Existují 3 fáze růstu:

 • malý;
 • velký;
 • aktivní zrání.

Každý prvek má jednu ženskou reprodukční buňku a folikulární buňky.

Typy folikulů

V souladu s fází vývoje jsou prvky rozděleny do určitých typů:

PrvotníTento typ zahrnuje nezralé prvky, které jsou umístěny v povrchových částech vaječníku. Jsou ploché.

Jsou umístěny ve velkém počtu, ale velikosti jsou nejmenší.

Primární nebo předběžnéTento typ zahrnuje probuzené prvky, které vstoupily do fáze zrání. Jsou větší než předchozí folikuly, mají kubický tvar.
Sekundární nebo antrálníFolliculus je v této fázi zralejší. Jsou vícevrstvé a mezi vrstvami se vytvářejí dutiny naplněné kapalinou. Existuje další tecal shell, který se objeví před dutinami a je rozhodující pro identifikaci tohoto prvku.
Terciární nebo preovulační nebo dospělýPrvky tohoto typu dosahují svého maximálního vývoje, proto mají největší velikost. Jejich dutiny jsou naplněny tekutinou a obklopeny skořápkou.

Fáze vývoje podle dnů cyklu

K zrání prvků dochází nepřetržitě. Ve fázích růstu dochází k jejich aktivní tvorbě..

Folikuly ve vaječnících, jejichž norma u dívek dosahuje přibližně 6 milionů, přímo závisí na zralosti a zdraví rodičovského organismu. K reprodukci prvků dochází během období nitroděložního vývoje. V procesu života jsou utráceny ve stejném množství, v jakém byly vytvořeny dříve..

Existují 3 fáze vývoje. V prvním preeantrálním stadiu se folikuly skládají z jádra a epiteliálních buněk. Před tím jsou v klidu. Během puberty u dívek se prvky přesouvají do fáze malého vzrůstu.

Prvky jsou postupně pokryty novými vrstvami a mikroskopickým chmýřím. Stávají se vícevrstvými a začínají vylučovat ženský hormon estrogen. V této fázi se tvoří kapiláry a pojivová tkáň. Množství tekutiny v dutinách se začíná zvyšovat.

Během tohoto období mohou různé nemoci v dětství, stres, vzrušení nepříznivě ovlivnit množství folikulu.

Některé prvky umírají a některé přecházejí do další fáze velkého růstu. V této době vejce hromadí živiny a vytvoří se také dutina s folikulární tekutinou. Buňky začnou produkovat velké množství estrogenu.

Třetí fáze je nejkratší. Folikul začíná zrát 12 hodin před ovulací a mizí 2 dny po oplodnění. S úspěšným procesem buněčné dělení pokračuje a fáze zrání končí tvorbou haploidní sady chromozomů.

Úloha dominantního folikulu

K výběru dominantního folikulu dochází ve třetím vývojovém cyklu. Velikost prvku je přibližně 20 mm. Vyvíjí se normálně, pokud je tělo zdravé, neexistují žádné patologie.

V tekutině, která vyplňuje folikulární antrum, se obsah estrogenu prudce zvyšuje. Zvýšení jeho hladiny způsobí uvolnění luteinizačního hormonu a ovulaci. Když se zeď dominantního folikulu roztrhne a vajíčko se uvolní, proces redukčního dělení se obnoví.

Norma počtu folikulů v nadvarlete podle věku

Folikuly ve vaječnících, jejichž počet norem slouží k určení morfologických kritérií věku, závisí na hormonální aktivitě těla. Věk je důležitým argumentem pro hodnocení reprodukčního systému. Hlavní vzorce vývoje folikulů závisí na hormonální regulaci tělesných funkcí.

Od dospívání pod vlivem hormonů přední hypofýzy dochází u dívek ve vaječnících k cyklickým změnám. Endokrinní systém řídí každý folikulus.

Geneticky vytvořená zásoba folikulu podle věku je:

 • v době narození existují 2 miliony nezralých prvků;
 • 11 tisíc kusů je ztraceno měsíčně;
 • v době puberty je to 300 - 400 tisíc kusů;
 • před nástupem menopauzy související s věkem je ztraceno 1 000 kusů. měsíční;
 • ve věku 47-50 let je ovariální rezerva vyčerpána.

Výsledkem je, že ve věku 45 let má žena nízkou pravděpodobnost početí, a to navzdory skutečnosti, že zůstávají menstruační cykly a hormonální aktivita vaječníků.

Norma počtu folikulů během těhotenství

Folikuly ve vaječnících mají svou vlastní míru, což je odhad nadcházející superovulace během oplodnění.

Jejich počet je interpretován následovně:

 • méně než 5 - neplodnost;
 • 5-7 - malá šance na plodnost;
 • 8-15 - těhotenství je možné;
 • 16-30 je norma;
 • více než 30 - polyendokrinní syndrom doprovázený poruchou funkce vaječníků.

Během těhotenství není ženské tělo zcela bez folikulu. Pouze ty, které se probudily s dominantním folikulem, jsou zničeny. Zbytek je v klidu a probouzí se po narození dítěte..

Norma počtu folikulů v menopauze, menopauze

S nástupem menopauzy dochází ke změnám ve fungování pohlavních orgánů, hormonálnímu narušení. Folikuly ve vaječnících, jejichž norma je omezená, se během menopauzy mění a prudce klesá. Je to jejich absence, která určuje pokles hladiny estrogenu. Jak počet period klesá, folikulus klesá..

Rychlost folikulů ve vaječnících během menopauzy se mění s hladinou hormonů

Při menopauze prvky výrazně komplikují průběh poslední nezávislé menstruace. Během tohoto období se vaječníky zmenšují a podléhají různým chorobám. Pokud se začaly zvyšovat, pak je to pravděpodobně způsobeno vývojem cysty, polycystických onemocnění, maligního nádoru.

Během tohoto období je důležité navštívit gynekologa jednou za šest měsíců, aby bylo možné diagnostikovat onemocnění včas.

Jak se obvykle mění velikost folikulů během cyklu?

Na začátku každého menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly začíná ve vaječnících vyvíjet nový folikulus.

Proces folikulogeneze se standardním cyklem 28 dnů je následující:

 • ve věku 5 dnů je velikost antrálních folikulů až 5 mm;
 • v den 7 se zvyšují rychlostí 1 mm za den;
 • 8. den je vybrána dominantní položka. Stále roste rychlostí 2 mm za den a dosahuje velikostí až 15 mm. Zbytek folikulu ustupuje a mizí;
 • 14. den je ovulační fáze. Dominantní folikul dosahuje velikosti 24 mm, pak praskne a vychází z něj vajíčko.

Průměrná délka života oocytů je 12 až 24 hodin.

Co je to folikulometrie, k čemu je

Tato technika sleduje růst a vývoj folikulu ve vaječnících a pomáhá určit možnost početí. Ultrazvukové vyšetření se doporučuje od osmého do desátého dne menstruačního cyklu. Osmý den bude viditelný dominantní folikul.

Ultrazvukové vyšetření se provádí za účelem získání následujících informací:

 • hodnocení stavu dělohy a vaječníků, jejich souladu s fází cyklu;
 • studium fungování vaječníků;
 • obdržení potvrzení, že došlo k ovulaci;
 • stanovení času, kdy oocyt opouští folikul;
 • identifikace příčin menstruačních nepravidelností a dysfunkce vaječníků;
 • zjištění faktorů ovlivňujících nepřítomnost ovulace během menstruace;
 • hodnocení cyklických změn v endometriu a identifikace možných patologií;
 • stanovení užitečnosti luteální fáze menstruačního cyklu na základě obdržených informací o žlutém těle;
 • kontrola nad procesem zrání oocytů během hormonální terapie.

Opakovaná folikulometrie se provádí za přítomnosti ultrazvuku pánevních orgánů, dokončeného nejpozději před 6 měsíci.

Provádí se opakovaná řada ultrazvukových vyšetření za účelem:

 • zjistit skutečnost ovulace;
 • určit fáze menstruačního cyklu;
 • zjistit den uvolnění vajíčka;
 • provádět mimotělní oplodnění;
 • diagnostikovat neplodnost;
 • kontrolovat účinky hormonálních léků na vaječníky.

Při provádění folikulometrie je věnována pozornost zrání folikulů a endometria.

Poruchy s abnormálním vývojem dominantního folikulu

Pokud je vývoj dominantního folikulu narušen, nedojde k ovulaci, protože oocyt nemůže vyjít. V takových případech se provádí pozorování a ultrazvuk. Počínaje 10. dnem cyklu se sleduje růst dominantního folikulu. Pokud pomalu dospívá, nemůže vajíčko opustit vaječník. V tomto případě je předepsána léčba. Během dalšího cyklu sledujte výsledek.

Poruchy ve vývoji dominantního prvku mohou nastat z různých důvodů:

 • časná menopauza, která vznikla v souvislosti s chirurgickým zákrokem nebo přirozeně;
 • patologie funkce vaječníků;
 • problémy s ovulací;
 • nedostatek estrogenu;
 • poruchy žláz s vnitřní sekrecí;
 • infekce ženských pohlavních orgánů;
 • adenom hypofýzy.

Patologie při zrání dominantní je způsobena depresí, stresem, nervovým přepětím.

Možné odchylky

Folikuly ve vaječnících, které mohou být překročeny nebo podceňovány, mohou přestat růst nebo se vyvíjet na požadovanou velikost. V tomto případě žena nemá ovulaci. Příčina odchylek je detekována pomocí ultrazvuku a stanovení hladiny pohlavních hormonů u ženy.

Vytrvalost

Patologie je způsobena nerovnováhou hormonů, která je nezbytná pro regulaci menstruačního cyklu.

Perzistenci lze rozpoznat podle následujících příznaků:

 • podhodnocené hladiny progesteronu v krvi;
 • zvýšené hladiny estrogenu;
 • dominantní folikul existuje již dlouhou dobu;
 • neexistuje luteální fáze menstruačního cyklu;
 • v zadním prostoru není corpus luteum a tekutina.

Terapie je zaměřena na normalizaci hormonálních hladin. Lékaři předepisují léky, které snižují hladinu estrogenu ve folikulární fázi a zvyšují hladinu progesteronu v luteální fázi menstruačního cyklu.

Překročení normy velikosti

Nadměrně nadměrné folikuly mohou naznačovat cysty. Hmota je dutina naplněná tekutinou, někdy krví nebo hnisem. V tomto případě průměr folikulu přesahuje normu a stává se více než 30 mm. V tomto případě je nutné provést punkci a odsátí folikulů..

Patologie způsobuje narušení menstruačního cyklu a bolestivé příznaky v dolní části břicha.

Nedostatek

Dočasná nepřítomnost folikulu souvisí hlavně s psychickým stavem ženy. Jakmile se tělo zotaví, prvky se znovu vytvoří.

Selhání mohou být způsobeny následujícími faktory:

 • nesprávně vybrané antikoncepční prostředky;
 • endokrinní onemocnění;
 • prudká změna hmotnosti nahoru nebo dolů.

Zmizení folikulu ve věku nad 45 let je přirozeným procesem, protože dochází k menopauze.

Regulace procesu zrání folikulů

Hlavním cílem terapie je obnovit normální menstruační cyklus a zbavit ženu neplodnosti. Výsledek lze dosáhnout stimulací ovulace, snížením nebo zvýšením počtu antrálních folikulů.

Stimulace ovulace

Stimulace ovulace se provádí po absolvování komplexní diagnostiky zaměřené na detekci příčin patologií v menstruačním cyklu. Antestrogenové léky jsou předepsány ke stimulaci produkce estradiolu a růstu folikulů.

Prevence cyst se provádí injekcemi hormonálních léků Praegninum nebo Gonacor. Nestimulujte, když je ovariální rezerva vyčerpána během menopauzy a když jsou vajíčkovody ucpané.

Snížený počet antrálních folikulů

Se zvýšeným obsahem folikulu je terapie zaměřena na normalizaci hormonálního fondu. Kombinovaná perorální antikoncepce může regulovat produkci folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu, estrogenu, prolaktinu a progesteronu..

V závislosti na patologii jsou léky předepsány:

 • Duphaston;
 • Estradiol E2;
 • Angelique®;
 • Klomifen;
 • Klimonorm®.

Kombinované hormonální léky se používají k léčbě menstruačních nepravidelností, ke snížení nebo eliminaci ovulačního syndromu.

Je to možné a jak zvýšit počet antrálních folikulů

Produkce anti-Müllerianského hormonu ovlivňuje množství folikulu. Pomocí komplexu vitamínů a přípravků obsahujících biologicky aktivní látky můžete zvýšit stimulaci funkcí vaječníků, zvýšit šance na úspěšné zrání oocytů.

Není však možné zvýšit produkci hormonu léky, protože množství folikulu závisí na genetických vlastnostech těla a věku ženy.

Oocyt se vyvíjí uvnitř folikulů ve vaječnících. Změny hormonálních hladin, možnost početí závisí na normě jejich počtu. V případě odchylek od normy je možné riziko různých patologií. Důvodů porušení může být několik, proto je důležité podstoupit kvalifikované vyšetření, aby nedošlo k neplodnosti.

Design článku: Mila Fridan

Dominantní a perzistentní folikul - graf růstu, velikost folikulů před ovulací

Folikul je strukturální složka ženské reprodukční žlázy, která se skládá z vajíčka a okolních tkání.

Jeho perzistence se objeví, když není detekováno prasknutí tobolky a vajíčko není schopno vstoupit do děložní dutiny. Dominantní folikul je ten, který velmi brzy zajistí uvolnění vajíčka do děložní dutiny..

Znalost informací o tom, co je folikul, pomáhá plánovat těhotenství a detekovat problémy spojené s počátkem.

Co jsou folikuly

V ženském těle dochází k jedinečným procesům zrání folikulů. Jsou pokládány i během období embryonálního vývoje. Jejich přibližný počet v děloze je asi 500 tisíc.

Na začátku puberty jejich počet klesá na 40 tisíc, ale ne všechny jsou plně zralé. Během celého reprodukčního období dozrává 500 jedinečných vaků s vejci. Zbytek se postupně atresuje, to znamená, že mizí..

Proces jejich zrání je z biologického hlediska extrémně složitý. Je ovlivněna obrovským počtem faktorů. Začíná to v první fázi ženského cyklu. Aby tento proces probíhal normálně, je zapotřebí hormon stimulující folikuly..

Asi 10 vaků s oocyty dozrává najednou, ale pouze jeden z nich bude dominantní. Vejce z něj bude uvolněno 14. den.

Přibližně sedmý den cyklu je možné pomocí ultrazvuku vizualizovat růst kapsle s oocytem. Velikost každého z nich se rovná několika milimetrům..

Další růst určuje denní ultrazvukové vyšetření. Folikul s průměrem 2 cm praskne, zárodečná buňka se uvolní a vstoupí do vejcovodu. V normálním měsíčním cyklu k tomu dochází 13-15 dní. To může být doprovázeno následujícími příznaky:

 • určitá bolestivost v dolní části břicha;
 • zvyšuje se množství hlenu z ženských pohlavních orgánů;
 • bazální teplota klesá;
 • zvýšení množství luteinizačního hormonu v krvi.

V jednom měsíčním cyklu jeden folikul dozrává v ženském těle. Zřídka se objeví 2 z nich, což se nepovažuje za patologii. Uvolnění několika vajíček navíc výrazně zvyšuje šance na otěhotnění..

Existují takové typy folikulů:

 • prvotní;
 • hlavní;
 • sekundární;
 • terciární.

Pravěk se jinak nazývá klidový. Jsou lokalizovány v subkapsulární zóně. Jsou nejmenší. Buňky jsou ploché.

Jinak jsou primární probuzeni. Jsou poněkud prapůvodní. Kolem vajíčka je membrána tvořená bílkovinnými látkami.

Sekundární folikuly jsou o něco větší. Mají vrstvený epitel a několik malých komor naplněných tekutinou. Kolem ní roste uvnitř vaječníku membrána - theka. Objevuje se ve vaječníku dříve než theka a právě z ní je identifikována sekundární kapsle.

Nakonec je terciární folikul (nebo Graafův váček) zralý. Dosáhl největšího rozvoje. Začne tlačit na povrch vaječníku. Jeho převládající objem zabírá dutina (tobolka) naplněná kapalinou a obsahující oocyt. Obklopen.

Co je perzistentní folikul

Když tobolka nepraskne, vyvine se přetrvávající folikul. Vejce v něm poté zůstane, protože nevstupuje do děložní dutiny.

Tento proces je patologický, protože za vytrvalosti nemůže dojít k oplodnění. Žena má potíže s nástupem těhotenství.

Tobolka může ve vaječníku existovat přibližně 10 dní. Po skončení tohoto období začíná nové období. V některých případech má žena zpoždění a může dokonce trvat až jeden a půl měsíce.

Ovariální tobolky se samy rozpouštějí, aniž by užívaly další léky. Někdy se vyvine ovariální cysta, která vyžaduje léčbu.

V krvi žen s perzistentními ovariálními tobolkami se zvyšuje množství estrogenu, hladina progesteronu klesá. Známky ovulace zmizí, protože žluté tělísko se přesouvá do takzvaného děložního prostoru za sebou.

Pokud ovariální kapsle existují po dlouhou dobu, dochází k zpožděním v měsíčním cyklu. Když se objeví menstruace, uvolní se velké množství krve.

Poznámka! Reprodukční aktivita souvisí s rovnováhou hormonů. Vzhledem k tomu, že je narušeno hormonální pozadí, vyvíjí se vytrvalost.

Pokud je nalezen folikul peristalis, těhotenství lze plánovat pouze pod dohledem lékaře. Za tímto účelem určuje gynekolog dominantní kapsli. To je možné pomocí ultrazvukového vyšetření.

Dělá se to osmý den cyklu. 12. den jsou vytvořeny nejvhodnější podmínky pro početí. K tomu je předepsán další ultrazvuk..

Třetí vyšetření je naplánováno na 18. den. Specialista kontroluje ovulaci. Žena by měla pečlivě sledovat stav svého těla. Po 10 dnech je povolen těhotenský test.

Co je dominantní folikul

Několik kapslí s vejci roste každý měsíc ve vaječníku. Pak se jejich růst zastaví, pouze jeden nebo velmi zřídka - dva se nadále zvyšují. Je dominantní. Zbytek postupně ustupuje.

Velikost dominantního folikulu roste každý den o několik milimetrů. V předvečer ovulace dosahuje velikosti 18 - 20 mm. Za těchto podmínek z něj vychází oocyt, který je zcela připraven přijmout spermie a vytvořit zygotu..

Na ultrazvuku je dominantní folikul viditelný od pátého dne. Méně často ho vidí osmý den. V tuto chvíli je výrazně lepší než ostatní tašky..

Tento růst je způsoben aktivními účinky folikuly stimulujícího hormonu. Pokud ho v krvi není dostatek, nedosahuje požadovaných hodnot a dokonce klesá. V tomto případě se vyvine ovariální cysta. Po ovulaci roste žluté vajíčko ve vaječníku.

Zajímavý! Dominantní folikul se nachází nejčastěji v pravém vaječníku. Dnes není přesně známo, s čím je tento jev spojen. Žluté tělo se často nachází právě v pravém vaječníku. Předpokládá se, že uvažovaný jev je způsoben aktivací činnosti nervového systému.

Standardy

Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku

Počet všech spících oocytů je stanoven přírodou ve stadiu embryonálního vývoje. Je charakteristické, že před nástupem puberty významně klesá. Jedno vejce se uvolňuje měsíčně.

Počet tobolek s oocyty je určen dnem cyklu. Může jich být několik během několika dní po menstruaci. Pátý den jich může být až 10, což je také normou. Koneckonců bude dominantní pouze jeden folikul.

Odchylky

Při absenci dominantního folikulu nedojde k uvolnění vajíčka. K tomu dochází v důsledku hormonální nerovnováhy a některých patologií:

 • snížení produkce hormonu stimulujícího folikuly a zvýšení vylučování luteinizačního hormonu;
 • regrese v důsledku hormonálních poruch (včetně v důsledku zvýšení obsahu inzulínu);
 • přítomnost trvalého procesu;
 • přítomnost přezrálého váčku;
 • tvorba folikulární cysty, která roste v místě dominantního folikulu (rozměry přesahují 2,5 cm při ultrazvukovém vyšetření);
 • polycystický vaječník;
 • patologická luteinizace, kdy corpus luteum roste v místě dominance bez ovulace.

Poznámka! S vytrvalostí folikulární membrána praskne. Vejce může být uvolněno do břišní dutiny. Těhotenství v těchto případech nenastává.

Všechny vývojové poruchy vaječníků vyžadují pečlivé instrumentální vyšetření. Lékaři předepisují analýzy hormonálního pozadí ženy, protože příčinou odchylek může být dysfunkce hypofýzy, endokrinní onemocnění.

Zvýšené množství

Pokud je ve vaječnících více než 10 folikulů, říká se jim multifolikulární. Polyphollicularity se také rozlišuje, to znamená, když je na ultrazvuku detekován významný počet bublin. S několikanásobným nárůstem jejich počtu je stanovena diagnóza „polycystických onemocnění“.

Pokud jsou folikulární prvky rozptýleny po celém obvodu vaječníku, jsou stísněné. Zasahuje do dominance a všech procesů, které přispívají k početí..

Tato patologie se vyvíjí v důsledku stresu a po krátké době prochází. Léčba problému se provádí, pokud:

 • multifolikulárnost je způsobena problémy s prací endokrinních žláz;
 • dochází k prudkému úbytku hmotnosti nebo přírůstku hmotnosti;
 • při výběru perorálních kontraceptiv došlo k selhání.

Nedostatečné množství

Nedostatek folikulů je vyvolán hormonálními problémy. Problém zjistíte na ultrazvukovém skenování sedmý den. Pokud je jich méně než 6, je pravděpodobnost početí zanedbatelná. Nakonec, pokud jsou méně než 4 z nich, těhotenství prakticky nenastane..

V některých případech ženy nemají vůbec žádné folikuly. Výskyt problémů s ženským tělem je signalizován úplnou absencí menstruace. Pokud chybí déle než 3 týdny, musíte neprodleně navštívit gynekologa.

Proč folikul nedozrává

Nemusí dozrát kvůli přítomnosti těchto důvodů:

 • dysfunkce ženských reprodukčních žláz;
 • poruchy funkčnosti endokrinního systému;
 • nádory hypofýzy, hypotalamus;
 • zánětlivá patologie malé pánve;
 • stres, nervová nestabilita nebo deprese;
 • časný nástup menopauzy.

V těchto situacích nemusí být ve vaječnících vůbec žádné folikuly. Často se stává, že nedosahuje dostatečné velikosti, aby z něj bylo možné uvolnit vejce.

Tabulka růstu folikulů - velikost podle dne

Schéma jeho růstu může být graficky prezentováno ve formě tabulky..

Den cykluMnožství a vlastnosti
1 až 4Vyvíjí se několik folikulů, každý o velikosti ne větší než 4 mm.
PětRovnoměrný vývoj s atrézií několika folikulů.
7Stanoví se dominantní folikul. Všechny ostatní jsou zcela redukovány.
812 mm
devět14 mm
deset16 mm
jedenáct18 mm
1220 mm
1322 mm
čtrnáct24 mm. V této fázi dochází k ovulaci..

Fáze vývoje

Během svého vývoje prochází folikul několika fázemi (fázemi).

Počáteční fáze

Několik folikulů roste. Po dosažení jednoho z nich (dominantního) až do průměru 24 mm dojde k ovulaci.

Luteální fáze

Interval mezi ovulací a začátkem nového cyklu se nazývá luteální fáze (nebo fáze žlutého tělíska). Po prasknutí graafové bubliny začne hromadit tuky a pigmenty. Tak se vyvíjí žluté tělísko. Produkuje progesteron, androgeny, esradiol.

Tyto látky aktivují zrání endometria. Děloha se připravuje na implantaci oplodněného oocytu. Pokud dojde k těhotenství, žluté tělo nadále vylučuje progesteron, dokud placenta nedosáhne určité velikosti a sama ho nezačne produkovat.

Pokud nedošlo k těhotenství, je zničeno žluté tělo. Hladina estrogenu a progesteronu se postupně snižuje, což přispívá k zahájení nového měsíčního cyklu.

Více o antrum

Jedná se o žlázy, u kterých je vysoce pravděpodobné, že se z nich vyvine primordiální folikul. V budoucnu je pravděpodobné, že se vyvine v dominantní, ze které se poté uvolní vejce.

Potenciálně všechny antrální žlázy mají šanci dozrát v plný oocyt. Takových lidí však v životě ženy nemůže být více než 500. Ve věku 50 let ženský měsíční cyklus postupně slábne a její reprodukční funkce se zastaví..

Co ukazuje ultrazvuk?

Vaječné kapsle lze snadno najít na obrazovce během ultrazvukové diagnostiky od pátého dne cyklu. V budoucnu se jejich rozměry zvětší. Sedmý den cyklu můžete vidět, který z nich je dominantní.

Při vyšetření můžete najít syndrom prázdného folikulu. To znamená, že vaječník není schopen zajistit výstup z pohlavní žlázy. Taková žena se potřebuje zbavit neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetření je pro tělo zcela bezpečné..

FAQ

Kolik dní folikul dozrává?

Tento proces trvá pouze 9 dní (plus nebo minus jeden). Za předpokladu, že je hormonální pozadí ženy stabilní, dochází k ovulaci 14. den cyklu.

Co se může pokazit

S hormonální poruchou může být ve vaječníku nalezeno příliš mnoho folikulů, nebo naopak příliš málo. Někdy nemá vůbec žádnou sexuální žlázu.

Všechny tyto jevy nepříznivě ovlivňují reprodukční funkci ženy..

Pokud velikost neodpovídá normám

Snížení folikulu v den ovulace vede k tomu, že ho vajíčko nemůže opustit. Žena nemůže otěhotnět. Zvýšení graafové bubliny naznačuje vysokou pravděpodobnost cystického procesu. Má také negativní vliv na početí..

Pokud folikul nepraskne

V tomto případě se hovoří o jeho vytrvalosti. Tento jev je považován za patologický a vyžaduje korekci..

Odkud pocházejí dvojčata?

Bratrská dvojčata vycházejí ze skutečnosti, že z vaječníku nevycházelo jedno, ale dvě vejce.

Zajímavý! Fakta jsou známa, když se dvojčata narodila dvěma mužům. K tomu dochází, pokud žena měla sex s různými muži a ke spojení vajíčka a spermatu došlo v různé dny..

Folikul je nejdůležitější strukturní prvek vaječníku. Pravděpodobnost uvolnění vajíčka a šance ženy na otěhotnění závisí na jejich počtu a vývoji. Nesoulad jeho velikosti a množství s ukazateli normy je patologie. Tyto ženy by měly léčit neplodnost.

Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku?

Zdraví žen do značné míry závisí na zásobování folikulů ve vaječnících. Tato rezerva se nazývá ovariální a je to on, kdo omezuje reprodukční období života ženy. Jakmile ve vaječnících nejsou připraveny žádné folikuly ke zrání, nastává menopauza.

Jaké je číslo?

Moderní realita je taková, že ženy s narozením dětí nespěchají, raději nejdříve získají vzdělání, dosáhnou určitého sociálního postavení a vydělávají si peníze. A mateřství se odkládá na později. Příroda se ale nedá oklamat a po 35 letech se počet zárodečných buněk ve vaječnících začíná rychle vyčerpávat. Skutečně záleží na tom, kolik folikulů zůstává v pohlavních žlázách, zda žena může přirozeně otěhotnět.

Počet folikulů je stanoven, i když je dívka v děloze: v prvním trimestru těhotenství mají ženské plody již vaječníky s velkým množstvím primordiálních folikulů, z nichž každý obsahuje primární oocyty. Jejich počet je rekordem pro celý život ženy a činí 2 miliony.

Některé folikuly odumírají a narodí se dívka se zásobou asi 500 tisíc zárodečných buněk. Nemoci, ekologie a další faktory vedou k tomu, že na začátku puberty zůstává ve vaječnících dívky asi 250 tisíc oocytů. Pro celý plodný věk je ženě přiděleno asi 450-500 buněk.

Jakmile dívka dosáhne puberty, každý měsíc ve vaječnících dozrává 1 folikul a uvolní se jedno vejce. Jev, jako je dvojitá ovulace (když dozrává a odchází více než jedno vejce), je poměrně vzácný.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Proces zrání folikulu se nazývá folikulogeneze. Začíná to po každé menstruaci. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly začíná růst několik folikulů najednou na různých vaječnících. Jeden však zůstává a nazývá se dominantní. Právě v něm dozrává vejce, které je určeno k uvolnění v tomto menstruačním cyklu. Zbytek folikulů mizí, jejich čas ještě nenastal.

Pokud dojde k početí, je zrání nových folikulů pozastaveno až do období po porodu. Pokud nedojde k početí, vajíčko po ovulaci během jednoho nebo půl dne zemře, vylučuje se spolu s menstruačním krvácením a cyklus se znovu opakuje. V životě každé zdravé ženy existují také anovulační cykly, kdy folikul nezraje nebo se neuvolňuje oocyt. V takových cyklech je nemožné počat dítě. Normálně je jejich počet 1–2 ročně, ale po 36 letech může počet anovulačních cyklů dosáhnout 5–6 ročně, takže je složitější počat dítě s věkem.

Počet folikulů se nedoplňuje, neobnovuje, ale s přibývajícím věkem ženy vždy klesá. Zásoba zárodečných buněk se postupně vyčerpává.

Kolik je potřeba pro těhotenství?

K otěhotnění potřebuje žena pouze jedno vejce. To je množství, které obvykle dozrává v jednom cyklu. V případě dvojité ovulace vycházejí z folikulů dva oocyty a pak existuje vysoká pravděpodobnost vícečetného těhotenství, děti budou odlišné a případně heterosexuální - dvojčata.

V cyklu léčby IVF, kdy je třeba získat více oocytů, aby se zvýšila pravděpodobnost úspěchu postupu, je ovulace uměle stimulována hormony. Pod jejich působením, když je stimulováno, ve vaječnících dozrává více než 3 až 5 oocytů. Vejce se získají propíchnutím folikulů poté, co samotné folikuly dosáhnou požadované velikosti.

Funkce zrání

Zatímco menstruace pokračuje, ženské vaječníky již začínají z vaječníkové rezervy vytrhávat několik folikulů. Pokud během tohoto období provedete ultrazvuk vaječníků, pak na pravém a levém vaječníku bude několik malých zvětšených folikulů (antrálních) až do průměru 4 mm. V této fázi jich může být až 9 a všechny jsou přibližně stejné. Do 6. dne cyklu se folikuly zmenšují kvůli tomu, že některé začaly vývoj měnit.

Dominantní folikul je lídrem z hlediska rychlosti růstu, určují jej odborníci na ultrazvuk 7. den cyklu. Současně antrální folikuly stále existují v jednom vaječníku vedle něj, ale jsou již znatelně menší a brzy přestanou být vůbec viditelné. 9. den menstruačního cyklu je v dominantním folikulu viditelná dutina, uvnitř které vajíčko dozrává a vyvíjí se v živné tekutině. Ve 12. až 13. den dosáhne folikul maximální velikosti 20 až 24 mm. Obvykle během tohoto období začíná růst hladiny luteinizačního hormonu, pod jehož vlivem praskne membrána bubliny a vajíčko opustí folikul, dojde k ovulaci.

Jedno vajíčko je vždy přítomno v jednom folikulu, nemůže existovat žádné jiné množství.

Věkové rysy

S ovariální rezervou je třeba zacházet opatrně a narození prvního dítěte by nemělo být odkládáno na dlouhou dobu, protože po 35 letech se rychlost vyčerpání rezervy zrychluje. Ve věku 30 let má žena pouze 10% své původní ovariální rezervy, kterou má v době narození, ve věku 40 let - ne více než 3%. Ve 45 letech má žena méně než 1% folikulů. Pokud je jejich vyčerpání rychlé, může v tomto věku dojít k menopauze..

Při řešení otázek o době, kdy je čas porodit děti, bychom neměli zapomínat nejen na počet folikulů, ale také na kvalitu. V průběhu let měly ženy stále více a více chronických onemocnění, tělo je ovlivňováno environmentálními faktory, špatnými návyky, nezdravou stravou, užívanými léky a výsledkem je, že po 40 letech je kvalita vajec stále žádoucí. I když k ovulaci dochází pravidelně, folikuly dozrávají normálně, početí nemusí nastat kvůli nízké kvalitě genetického materiálu vajíčka. Zvyšuje se také riziko početí dítěte s chromozomálními patologiemi..

Nejnebezpečnější pro stav ovariální rezervy jsou neustálé a dlouhodobé kontakty ženy s toxickými látkami.

A není nutné kouřit ani brát drogy, někdy jsou dávky jedů a toxinů nízké, například při práci s laky a barvami, při práci v nebezpečných průmyslových odvětvích. Malé dávky obecně neporušují stav ženy, necítí chronickou intoxikaci a nevšimne si, jaké destruktivní změny v jejích pohlavních žlázách probíhají.

Zdá se, že o kouření a alkoholu bylo řečeno a napsáno dost. Proto bych chtěl přidat jen rčení, které někdy používají genetici, kteří tvrdí, že zdraví ženy určuje její babička. Pokud při nošení dcery kouříte nebo pijete, její ovariální rezerva bude nižší než u ostatních novorozených dívek a její plodnost. Nejzávažnější následky se však mohou projevit u vaší vnučky - ve třetí generaci s největší pravděpodobností zdědí malou zásobu folikulů, což jí hrozí reprodukčními problémy a časnou menopauzou.

Ovariální rezerva může být vyčerpána poměrně rychle při chronických zánětlivých procesech jakékoli lokalizace, protože existuje možnost autoimunitních reakcí. Operace vaječníků také snižuje folikulární rezervu. Vaječníky jsou velmi rychle vyčerpány hormonální stimulací ovulace, s IVF, když potřebujete dostat velké množství vajíček v krátkém čase.

Jak určit zbytek?

Jaká je vaše ovariální rezerva, musíte zjistit v určitých situacích: pokud existují stížnosti na neplodnost, zda žena podstoupila onkologickou léčbu pomocí chemoterapie a nyní plánuje počat dítě, v rámci přípravy na IVF.

I z prosté zvědavosti však žena může jít na kliniku a posoudit její ovariální rezervu. Pomáhá tomu folikulometrie - typ ultrazvuku, při kterém se stav a počet, velikost a počet folikulů dynamicky hodnotí v různých dnech menstruačního cyklu, počínaje koncem menstruace.

Ukazuje se také, že daruje krev pro hormony:

2. - 3. den cyklu se provádí krevní test na FSH;

současně - pro inhibin B;

v kterýkoli den cyklu - na AMG.

Vyčerpání rezervy může být indikováno zvýšením hladin FSH, snížením inhibinu B a nízkými hladinami hormonu AMH..

Je možné zvýšit zásoby?

Bohužel neexistuje způsob, jak zvýšit počet folikulů. Je však v moci každé ženy správně používat svoji ovariální rezervu a udělat vše pro její zachování. Musíte vést zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků, více se hýbat, jíst správně.

Jakákoli zánětlivá onemocnění je třeba léčit včas, nikoli lidovými prostředky, ale v ordinaci lékaře. Pokud je vaše rezerva již vyčerpaná a opravdu se chcete stát matkou, budete muset využít IVF. Lékař určí, zda je cyklus normální, předepíše protokol, ve kterém se při početí použijí hormonální stimulanty.

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Mírné zpoždění nástupu menstruačního cyklu se považuje za přirozený fyziologický jev za předpokladu, že v ženských pohlavních orgánech nedochází k žádným patologickým procesům s projevy negativních příznaků.