Hnědý výtok místo menstruace: co to znamená a kdy navštívit lékaře

Hnědá rozmazaná leucorrhoea, která se objeví, když nastanou kritické dny, může být normou nebo příznakem patologických stavů v těle. Nemoci se ve většině případů kromě vypouštění projevují i ​​dalšími dalšími příznaky. Přesné diagnóze a posouzení zdraví pomůže odborník na základě laboratorních, klinických a ultrazvukových studií. Také hnědý výtok může být známkou těhotenství..

 • 1 Když je hnědý výboj normální
 • 2 Hnědé krvácení jako známka patologie
 • 3 Výtok během těhotenství
 • 4 Ostatní případy

Barva a konzistence výtoku by měla být vždy kontrolována ženou. Když nastane čas kritických dnů a místo charakteristického menstruačního krvácení se objeví skrovná tmavohnědá leucorrhoea, nemusí to znamenat žádné zdravotní problémy. Takové tajemství je považováno za normální v následujících případech:

 1. 1. Před menstruací po dobu 4 dnů. To je zvláště běžné u dospívajících dívek, které teprve začaly menstruovat..
 2. 2. Po menstruaci až 3 dny. Děloha vytlačuje poslední zbytky „špatné krve“, mohou vypadat jako mazanice od světle hnědé po černou.
 3. 3. Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci.
 4. 4. Na začátku těhotenství. To není vždy nebezpečné, ale bude kompetentnější navštívit odborníka, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství nebo hrozba potratu..
 5. 5. V klimakterickém období. Po 40 letech se všechny ženy vyznačují fyziologickým nevratným procesem stárnutí - menopauzou. Reprodukční funkce mizí, hladina ženských hormonů se významně vylučuje a neustále klesá. To ovlivňuje vaginální sekreci - stává se štíhlejší, mění se její struktura a barva. V této době je hnědý výtok místo menstruace považován za normální, v průběhu času se přestává objevovat a oni.

Důvody, které vyvolávají rozmazání tmavého výboje u zdravé ženy:

 • fyziologické procesy v těle za podmínek hormonálních změn;
 • prudká změna klimatu a přizpůsobení těla novým podmínkám;
 • zahájení nebo změna perorální antikoncepce: ovlivňují hormonální pozadí, takže pokud se výtok nezastaví po několika cyklech, musíte prodiskutovat změnu léku s gynekologem;
 • nitroděložní tělísko jako metoda antikoncepce;
 • drastická ztráta hmotnosti u rigidních diet s omezeními a extrémně nízkým obsahem kalorií;
 • stres, úzkost, narušení zdravého spánku.

Ve všech těchto případech není hnědý výtok místo menstruace doprovázen bolestivými pocity nebo nepohodlí. Normální sekrece by měla být bez zápachu a sliznice.

Pokud hnědý výtok není rozmazaný, ale hojný a krvácí, může to znamenat vážné hormonální narušení a vyžaduje okamžitou pomoc odborníků. Kromě toho může hnědá leucorrhoea naznačovat přítomnost takových patologií:

Orgán s patologiíMožné nemoci a jejich další příznaky
Čípek
 1. 1. Endometrióza. Jedná se o onemocnění charakterizované abnormální proliferací endometriální tkáně v děložním čípku, doprovázené bohatým krvácením tmavých odstínů. Jeho příznaky: tahy a bolesti v dolní části břicha a celé pánevní oblasti.
 2. 2. Eroze. Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že se nemusí dlouho projevovat. Po kauterizaci eroze je tmavá leucorrhoea po dobu 5-7 dnů indikátorem pozitivní dynamiky zotavení..
 3. 3. Polypy - nodulární útvary vzniklé v důsledku hormonálních poruch.

U nich se hnědé tajemství objevuje nejen před a během menstruace, ale také po pohlavním styku.

Děloha
 1. 1. Endometrióza. Kromě výskytu bolestivých pocitů v pánevní oblasti, které se během menstruace zesilují, mohou kritické dny trvat každých 10-15 dní.
 2. 2. Polypy v děloze. Při takovém onemocnění je bolest v děloze křečová, teplota stoupá a dochází k rozpadu.
 3. 3. Novotvary - nejčastěji hnědý výtok provokuje myomy. Jsou detekovány u žen ve věku od 20 do 45 let.
Zánětlivá onemocnění
 1. 1. Pohlavně přenosné choroby.
 2. 2. Bakteriální infekce. Příznivým prostředím pro reprodukci koků je narušená zdravá mikroflóra pohlavních orgánů na pozadí hormonálního narušení.
 3. 3. Nespecifická onemocnění: vulvitida, vulvovaginitida, kolpitida.

Společné příznaky zánětlivých procesů všech pohlavních orgánů:

 • hnědý výtok před menstruací;
 • svědění, pálení v pochvě a na vnější kůži genitálií;
 • vytrvalý výtok s nepříjemným zápachem s nečistotami hnisu nebo nerovnoměrnou konzistencí

Společným znakem všech patologických stavů je doba hnědého výtoku: více než týden - 10 dní.

Pokud vaše menstruace nezačne, místo toho se objeví hnědý výtok, může to být první známka těhotenství. Nejčastěji se to děje 7-10 dní před očekávaným datem menstruace. Někdy si je ženy pletou s krvácením charakteristickým pro kritické dny, ignorujíc nedostatek a barvu tajemství..

K potvrzení „zajímavé polohy“ je nutné provést test a v blízké budoucnosti navštívit gynekologa, který předepíše analýzu hladiny hCG a intravaginální ultrazvuková vyšetření. Před těmito postupy je důkazem pozitivní těhotenský test. Pokud je negativní, je stále nutná návštěva lékaře - vyloučit výše uvedené patologické stavy.

Až 12 týdnů se výtok z rozmazání nepovažuje za něco nebezpečného, ​​ale tuto skutečnost musí potvrdit příslušný gynekolog. Pokud přetrvávají i po této době, pak existuje velká hrozba potratu - protože na začátku druhého trimestru naznačují oddělení vajíčka.

Když je obvyklý cyklus ženy přerušen zpožděním menstruace, bolí ji podbřišek a dochází k hnědému výtoku - mohou to být příznaky mimoděložního těhotenství. Musí být vyloučeno co nejdříve, protože taková situace je velmi nebezpečná pro zdraví a život pacienta..

Kromě fyziologických příčin, patologií a těhotenství může být hnědý výtok vyvolán:

 1. 1. Sexuální kontakt. Pokud byl sex násilný a během něj byla poškozena sliznice pochvy: oděrky, škrábance. Poškození může také nastat, pokud žena není dostatečně vzrušená a má velmi malé množství lubrikantu. Hnědý výtok se vyskytuje u dívek, které právě mají sex: po prvních několika příležitostech mohou mít rozmazané, tmavě zbarvené leucorrhoea.
 2. 2. Lékařské postupy pro vyšetření: odběr stěrů, intravaginální ultrazvuk. Během nich i při pohlavním styku existuje možnost poškození vaginální sliznice..

Pokud výskyt hnědého výtoku namísto menstruace vyvolává obavy a pochybnosti o tom, zda je vše v pořádku se zdravím, důrazně se doporučuje co nejdříve kontaktovat gynekologa. To pomůže přijmout nezbytná opatření včas a vyhnout se komplikacím..

Proč jsou místo menstruace tmavě hnědé výboje??

Menstruace zdravé ženy je doprovázena uvolněním odlupované výstelky dělohy, vaginálních sekretů a hlenu. Vzhled hnědého výtoku místo menstruace je obvykle vnímán jako symptom patologie. Fenomény však mohou také vyvolat fyziologické důvody. Je důležité věnovat pozornost souběžným příznakům a diagnostikovat včas.

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Když je hnědý výboj považován za normální?

Pokud hnědé skvrny trvají 3 dny, nebojte se. U mnoha žen je toto tajemství několik dní před nástupem menstruace. Hnědý výtok postupně získává vzhled standardní menstruace. Nebojte se, pokud hnědý výtok místo menstruace splňuje následující požadavky:

 • mít malý objem;
 • nezpůsobujte svědění a pálení;
 • ne každý cyklus se objeví;
 • vyskytují se několik dní před menstruací;
 • mít načervenalý nebo hnědý odstín;
 • mají jednotnou konzistenci nebo obsahují malé hrudky.

Nejčastěji se hnědý výtok místo klasické menstruace vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Činnost samotné ženy může vést k jeho výskytu..

Příčiny tmavě hnědého výtoku místo menstruace

Pokud menstruace chybí a místo nich se objeví hnědý výtok, lékaři podmíněně rozdělují seznam důvodů tohoto jevu do dvou skupin. Existují přírodní faktory prostředí. Důvody zařazené do druhé kategorie představují nebezpečí pro zdraví ženy. Kromě absence menstruace je patologie doprovázena:

 • přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • vnější genitálie zčervenají;
 • dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • žena zažívá nepohodlí během pohlavního styku.

U nemocí může tmavě hnědý výtok namísto menstruace trvat dva nebo více měsíců. Patologie vyžaduje léčbu. K identifikaci hlavní příčiny lékař nasměruje pacienta na testy a ultrazvuk.

Antikoncepční použití

Hormony jsou součástí moderní antikoncepce. Po zahájení užívání léků potřebuje tělo čas, aby si zvyklo na nové stavy. Vzhled tmavě hnědého výtoku namísto menstruace může naznačovat přechod adaptačního období. Obvykle trvá několik měsíců. Pokud hnědý výtok nezmizí během několika měsíců, mělo by to být alarmující. Zvláštní výtok obsahující krevní sraženiny a opožděnou menstruaci mohou vyvolat:

 • přeskakující pilulky;
 • dávka hormonu nestačí;
 • žena netoleruje drogu;
 • pacient porušil stanovené pokyny;
 • žena překročila přijatelnou dávku;
 • tam je místo, kde mohou být špatné návyky nebo nemoci.

Nejčastěji je hormonální narušení pozorováno u žen, které jsou nuceny uchýlit se k nouzové antikoncepci. Když se objeví hnědý výtok, žena začne mít podezření na těhotenství. K koncepci však nedošlo. Cyklus by se měl obnovit. K tomu budete muset několik měsíců vyloučit používání nouzové antikoncepce..

Podobné jevy jsou pozorovány při použití nitroděložního tělíska. Tělo si také musí zvyknout na svou přítomnost. Někdy dochází k patologické sekreci v důsledku zavlečení infekce, nesprávné instalace a odpojení ochranných prostředků.

Užívání léků

Na vzhled hnědého výtoku mohou mít vliv nejen hormonální léky nebo antikoncepce. Špinění místo menstruace se může objevit v důsledku užívání následujících léků:

 1. Hemostatické léky. Lékaři předepisují takové léky, pokud má žena silné menstruační krvácení. Pokud však pacientka nedodrží pokyny nebo poruší předepsanou dávku, může se u ní místo standardní menstruace objevit pseudo menstruace. V některých situacích je možná úplná absence menstruace..
 2. Antibakteriální látky. Samotné léky v této kategorii nejsou schopny ovlivnit hormonální pozadí ženy. Léčba však ovlivňuje vaginální mikroflóru. Pokud je žena nucena užívat antibiotika po dlouhou dobu, může to vést ke skutečnosti, že prospěšné bakterie budou zničeny. Výsledná nerovnováha může ovlivnit stav dělohy nebo vaječníků. V důsledku toho může dojít ke zpoždění menstruace a hnědému tajemství, které jí předchází..
 3. Antidepresiva. Léky v této kategorii mohou snížit intenzitu menstruace. Pokud je nutné dlouhodobé užívání léků této kategorie, může se místo menstruace objevit hnědý výtok. Tento jev je pozorován do 3 dnů. Samotný menzes zároveň nepřichází. Navíc při užívání antidepresiv může dojít ke zpoždění. Považuje se za normální, pokud netrvá déle než 3 dny..
 4. Protivředové léky. Ve většině situací jejich použití ovlivňuje menstruační krvácení. Doby cyklu se mohou lišit. V tomto případě se může objevit zpoždění na pozadí hnědého výboje..

Ohroženy jsou ženy užívající anabolické, psychotropní a diuretické léky. Použití výše uvedených prostředků může také způsobit vzhled hnědého výtoku a zpoždění menstruace..

Nástup těhotenství

Hnědý výtok, který se objeví místo menstruace, lze považovat za známku těhotenství. Nejprve se po jejich výskytu doporučuje provést test nebo darovat krev na hCG. Pokud dojde k oplodnění, mohou se objevit následující barvy:

 • béžový;
 • hnědý;
 • temný.

Výtok se objevuje na pozadí opožděné menstruace. K početí může dojít pouze během ovulace. Je však třeba mít na paměti, že spermie zůstávají aktivní ve vagině až 7 dní. Je možné předpokládat časné těhotenství, pokud je místo menstruace pozorován hnědý výtok, bolí mléčné žlázy a bolí dolní část břicha..

Pokud je těhotenství potvrzeno, musíte věnovat pozornost době výtoku a objemu sekrece. Normálně by měl výtok zmizet třetí nebo čtvrtý den. Pokud se hnědé tajemství vylučuje déle než týden, znamená to akutní nedostatek progesteronu. Skutečnou hrozbu potratu může naznačovat výtok s krví, který přetrvává po dobu 10–14 dnů.

Chirurgický zákrok

S hnědými sekrety a opožděným menstruačním krvácením se setkávají pacienti, kteří podstoupili operaci:

 • děloha;
 • vejcovody;
 • vaječníky;
 • čípek.

Malé množství krve může být uvolněno v důsledku potratu, laparoskopie, neúplného potratu nebo mimoděložního těhotenství. Načasování nástupu menstruace závisí na celém seznamu faktorů, mezi něž patří:

 • věk ženy;
 • množství operace;
 • přítomnost komplikací;
 • blízkost zásahu k umístění reprodukčních orgánů;
 • obecné zdraví;
 • doba, kterou procedura trvala.

Nejen operace, které ovlivňují orgány ženského reprodukčního systému, mohou způsobit menstruační nepravidelnosti. Stojí za to očekávat obnovení menstruace až poté, co dojde k uzdravení a úplnému uzdravení..

Hormonální nerovnováha

Pokud jsou přítomny poruchy pankreatu a štítné žlázy, může to způsobit nerovnováhu v hladinách hormonů. Tento jev ovlivní hojnost menstruace a okamžik jejího výskytu.

Hormonální nerovnováha však může nastat nejen v souvislosti s nemocemi. U dospívajících jsou pozorovány neustálé skoky v menstruaci. S pubertou se měsíční cyklus začíná stabilizovat. Z tohoto důvodu k ovulaci nedochází nepřetržitě. Výsledkem je, že dívka nemá menstruaci. Místo toho může dojít k mírnému tmavému výboji. Tato situace se považuje za normální během prvních 12 měsíců po panovníkovi..

Menopauza je dalším důvodem vedoucím k hormonální nerovnováze v těle ženy. Po 45 letech se schopnost rodit děti postupně ztrácí. Funkce vaječníků odumírají. To provokuje výskyt rozmazané sekrece. Nemá to nic společného s menstruací. Ženy před menopauzou nemají žádné přísné hranice. Může nastat mnohem dříve. Některé ženy zažívají tento jev ve věku 35 let.

Přetížení a stres

Menstruační dysfunkce může být důsledkem stresových situací. Přetížení, silné emoční zážitky vedou ke změnám v těle. Pokud je žena velmi nervózní, ovlivní to cyklus. V důsledku toho může dojít ke zpoždění. Místo menstruace se může objevit hnědý výtok, který předznamenává nástup menstruace.

Infekční choroby

Nemoci urogenitálního systému mohou také vyvolat poruchu menstruačního cyklu. Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok, často to naznačuje nástup zánětlivého procesu v děloze, jejím děložním čípku a přídavcích.

Patologii vyvolávají i pohlavně přenosné choroby. Kromě rozmazaných sekretů jsou doprovázeny:

 • svědění, nepříjemný zápach a vyrážky;
 • bolest při močení, pocit pálení nebo nepohodlí;
 • tahání bolesti, které jsou lokalizovány v dolní části břicha nebo v bederní oblasti;
 • otok sliznic a jejich zarudnutí.

Onkologická onemocnění

Tvorba nádoru ve vaječnících může vyvolat výskyt hnědého výtoku a ostrou bolest v břiše. Pokud jde o cysty, výtok může být slabý nebo hojný. U této nemoci zpoždění trvá od 5 dnů do měsíce. Pseudoměsíční může trvat několik dní. Patologie je často doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha.

Maligní novotvar může také vyvolat hnědý výtok. Na samém počátku svého vývoje jsou patologie téměř asymptomatické. Je obtížné diagnostikovat onemocnění pouze na základě blahobytu pacienta. Zpoždění menstruace také nastává v důsledku hormonálních poruch, které vedou k rozvoji nádoru. Z tohoto důvodu lékař, ke kterému pacient přišel s takovými stížnostmi, bude mít podezření na vývoj novotvaru..

Bdělost by měla být způsobena silným výbojem tmavé barvy. Mohou být velmi rychlí, na pozadí vývoje onemocnění však mění svoji konzistenci a stávají se vodnatými. V pozdějších fázích může žena pociťovat silné bolesti břicha. Nepohodlí při tažení lze pozorovat v oblasti střev nebo stehen. Včasná diagnóza zvyšuje šance na úplné uzdravení.

Léčba patologie

Pokud byl jev vyvolán stresem, nervovými poruchami, akutní otravou, menstruace se normalizuje sama o sobě, jakmile je odstraněna hlavní příčina. Pokud ke zpoždění dojde nějakou dobu po nechráněném pohlavním styku, je třeba provést těhotenský test. Nebude nadbytečné podstoupit ultrazvukové vyšetření a darovat krev pro hCG.

Pokud má pacient endometritidu, jsou předepsány antibakteriální léky, stejně jako mechanické čištění děložní dutiny a detoxikace krve. Pokud bylo porušení vyprovokováno hormonální antikoncepcí, je nutné je vyměnit.

Pokud existuje podezření na novotvar, provede se biopsie. Na základě jeho výsledků je předepsána další léčba. V této situaci lze operaci provést.

Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok na pozadí návalů tepla, zvýšeného pocení a problémů se spánkem, s největší pravděpodobností mluvíme o blížící se menopauze. Tento stav nevyžaduje léčbu. Existují však způsoby, jak může žena snadněji přežít menopauzu. Lékaři obvykle předepisují hormonální terapii.

Příčiny hnědé menstruace

Menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy; různé odchylky od normy v jejím průběhu vždy vyvolávají obavy. Je zcela přirozené, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, když namísto menstruace mají rozmazaný hnědý výtok..

V tomto článku odpovíme na otázku, proč dochází k menstruačnímu toku s hnědým odstínem, je to známka patologie a vyžaduje tento stav lékařský zásah.

Menstruace je normální

Normálně menstruace trvá od 3 do 7 dnů, zatímco barva výtoku je tmavě červená nebo velmi blízká vínové barvě. Tato barva je způsobena koagulovanou krví z cév, které byly poškozeny při oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Kromě krve zahrnuje složení sekrecí hlen produkovaný žlázami děložního čípku a mrtvé epiteliální buňky.

Normální menstruační tok, i když je tmavě zbarvený, má následující vlastnosti:

 • jednotná struktura (malé hrudky jsou povoleny);
 • červený nebo hnědý odstín;
 • množství vypouštění je minimální;
 • žádné svědění a pálení v pochvě;
 • není tam žádný zvláštní a nepříjemný zápach;
 • může začít pár dní před regulací;
 • neobjevuje se v každém cyklu.

Mezi nejpravděpodobnější faktory vzniku hnědého mazu se místo menstruace nebo tzv. Hypomenorey objevuje hormonální nerovnováha, kterou může vyprovokovat jak žena sama, tak vnější podmínky.

Hnědé tajemství

Menstruační hnědá barva by za normálních okolností neměla mít nepříjemný zápach a krevní sraženiny. Pokud je takové vypouštění pozorováno měsíčně, je to vážný důvod myslet na své zdraví a konzultovat s lékařem..

Pokud dojde k rozmazání výtoku nahnědlého odstínu nebo výtoku ve formě sraženin, znamená to, že v reprodukčním systému ženy existují určité poruchy..

Šmouhy

První den, kdy menstruace zmizela, by žena měla mít asi 50 ml menstruačního toku. V důsledku jakéhokoli porušení se objeví mazanice a předepsané množství sekretů nevychází. Dále byste měli věnovat pozornost doprovodným příznakům předpisů:

 • bolest v hlavě a v genitální oblasti;
 • tíha na hrudi;
 • bolesti zad;
 • nevolnost.

Pokud se kromě rozmazání úniků, které mají hnědý odstín, objevily uvedené příznaky, může to být známka vážných odchylek:

 • normální nebo mimoděložní těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků a hypofýzy;
 • endometriální dysfunkce způsobená chirurgickým zákrokem, zánětem nebo tuberkulózou pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce;
 • genitální trauma;
 • stresující stav;
 • prudké kolísání hmotnosti;
 • fyzický stres;
 • hormonální poruchy způsobené endokrinními patologiemi.

Malý výboj

Hypomenorea může být primární a sekundární. V prvním případě hnědá období začínají plynout od prvního dne. Jejich příčinou je nedostatečný vývoj genitálií a vrozené anomálie genitální oblasti. Sekundární slabá hnědá menstruace neobtěžuje ženu až do určitého okamžiku, ale může začít, pouze když dojde k porušení činnosti ženského těla.

V tomto případě se rozlišují následující příčiny hypomenorey:

 • dědičnost;
 • infekce v genitáliích;
 • benigní a maligní nádory;
 • hormonální narušení v důsledku nedostatku vitamínů, pohybu, změny klimatu a dalších důvodů.

První den cyklu

Některé ženy vůbec netuší, proč první den začíná menstruace hnědým výtokem. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela normální jev, ale pouze pokud se barva a konzistence výboje v následujících dnech vrátí k normálu. Pokud je na začátku menstruace hnědý výtok, všechny 3-7 dny a končí hnědým výtokem, je to signál, že ženské tělo potřebuje pomoc lékaře, který může určit příčinu těchto odchylek.

Čich

Normálně má menstruace kovový kyselý zápach a načervenalý odstín. Na konci měsíčního období se tekutina uvolňuje stále méně a její barva postupně ztmavne, takže je přirozené, že vlna bude mít na konci regulace namazání, ale nemělo by to trvat déle než 1–2 dny. Pokud se u tohoto mazlíčku objeví silný hnilobný zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Přirozené příčiny

V některých obdobích života ženy je alokace hnědého tajemství místo menstruace normální, každý z těchto případů budeme zvažovat podrobněji.

Nestabilní cyklus

Po první menstruaci dívky ve věku 12-13 let se hormonální cyklus stabilizuje na dalších 1,5-2 let. Tento proces je doprovázen nepravidelnými obdobími a kolísáním konzistence a barvy měsíčního výtoku. Vzhledem k tomu, že vaječníky v tomto věku ještě plně nedospěly, bude se hladina pohlavních hormonů lišit, což znamená, že je zcela přirozené, že několik let po menarché se místo regulace objeví hnědá mazlavost. Po 2 letech by se měl cyklus vrátit k normálu, pokud se tak nestalo, je nutná odborná konzultace.

Těhotenství

Na samém začátku těhotenství se může během procesu implantace vajíčka do vnitřní vrstvy dělohy objevit rozmazaný hnědý výtok. Připojení zygoty je doprovázeno traumatem malých cév endometria, které jsou zdrojem malé krevní anestézie na pozadí sekrece uvolněné z pochvy. Těhotenství lze potvrdit speciálním testem. Pokud je test pozitivní a hnědá mazanice nepřestane chodit, pak tělo ženy nemá dostatečnou hladinu progesteronu, která je potřebná pro plné oplodnění plodu. V této situaci může mazanice signalizovat hrozbu spontánního potratu, abyste tomu předešli, musíte darovat krev na hormony a podstoupit léčbu.

Poporodní, kojení

Po narození dítěte a po ukončení kojení si ženské tělo postupně zvykne na nové hormonální pozadí, menstruační cyklus se také vrátí k normálu až po několika měsících. Je zcela přirozené, že během adaptačního období se místo menstruace může objevit rozmazané hnědé tajemství. Pokud k takovému výtoku dojde v každém cyklu a je doprovázeno bolestí a nepříjemným zápachem, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Climax

Když žena vstoupí do premenapauzy, může dojít k přerušení menstruačního cyklu po dobu 2–3 let. Úroveň pohlavních hormonů klesá, ovulace nenastává v každém cyklu, takže intenzita menstruačního toku kolísá od cyklu k cyklu. Čím blíže je vrchol, tím horší je menstruace. Postupem času začnou vypadat jako hnědá mazanice a pak úplně zmizí..

Patologické příčiny

Pokud je menstruační krvácení skvrnité a rozmazané, ženy v reprodukčním věku si nejčastěji myslí, že otěhotněly. Pokud však menstruace neprojde obvyklým způsobem, ale rozmazání a test je negativní, znamená to, že existují i ​​jiné příčiny abnormálního výtoku. Nejčastěji jsou na vině gynekologické patologie, infekce a hormonální poruchy, zvláště je-li hnědá mazanice doprovázena bolestmi v podbřišku, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy v těle ženy přímo ovlivňují povahu menstruace. Pokud progesteron nestačí, pak se endometrium nemůže plně tvořit, kvůli čemuž nedochází k jeho normálnímu odmítnutí, proto místo regulace existuje hnědá mastnota. Při nedostatku estrogenu není mechanismus odmítnutí endometria plně spuštěn, což také vede k uvolnění tmavého rozmazaného tajemství. Hormonální nerovnováha může být způsobena stresem, špatnou stravou, nesprávnou denní rutinou a endokrinními chorobami..

Mimoděložní těhotenství

Pokud žena prošla těhotenským testem a ukázal pozitivní výsledek, ale v době, kdy měla menstruaci před těhotenstvím, nyní jsou hnědé rozmazané výtoky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem. Důvodem hnědé skvrny může být mimoděložní těhotenství, a to kvůli skutečnosti, že se embryo nepřipojuje k děloze, ale k tubám. Jedná se o nebezpečný stav pro zdraví ženy, lze jej odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, a to by mělo být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí vejcovodu.

Infekce

Pokud se místo regulace uvolní rozmazané hnědé tajemství kvůli narušení práce vaječníků, může to být způsobeno infekcemi a zánětlivými procesy v reprodukčním systému. Mezi skrytými infekcemi jsou takové příznaky způsobeny Trichomonas, gonokoky, gardnerella, genitální herpes virus atd. Zánět může začít v důsledku patologického růstu mikroflóry, hub, streptokoků a stafylokoků.

Chirurgické operace

Pokud je místo menstruace hnědá mastnota, může to být důsledkem potratu, císařského řezu, částečného odstranění genitálií a dalších chirurgických zákroků, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle ženy. Pokud operace proběhla bez komplikací, mohou mít pozměněný charakter pouze první předpisy, další cyklus by měl probíhat normálně.

Onkologie

V počátečních stádiích se nádory v reprodukčním systému vyvíjejí asymptomaticky. Je poměrně obtížné určit jejich přítomnost podle pohody pacienta, pouze s růstem vzdělání u ženy začínají zpoždění menstruace, které jsou nahrazeny hojnými sekrety, ve kterých může hnědá krev obsahovat nečistoty hnisu. V pokročilých stádiích rakoviny může bolet žaludek, který táhne dolní část zad a kyčel.

Náhlé změny hmotnosti

Pokud spojíte půst s intenzivní fyzickou aktivitou, pak místo obvyklé menstruace zmizí hnědé rozmazané tajemství. Tato porucha způsobuje nedostatek vitamínů a železa v těle. Podobně působí prudký nárůst hmotnosti, který může být také příčinou hnědé mazanice..

Účinek léků

Hnědou barvu menstruace mohou způsobovat nejen léky na bázi hormonů, ale také některé další skupiny léků. Po drogách následujících odrůd se místo regulace může objevit temný mazanec:

 • antibiotika. Po dlouhodobém používání antibakteriálních látek se mění vaginální mikroflóra, což negativně ovlivňuje práci dělohy a jejích přídavky a mírný hnědý výtok se objevuje ve formě mazanice. Mohou být způsobeny zpomalením procesu zrání vajíčka;
 • protivředové léky. Tyto léky téměř vždy způsobují menstruační poruchy, mění trvání cyklu a způsobují výskyt tmavého nátěru, dokonce i mezi obdobími;
 • hemostatické léky. Tyto léky jsou předepsány za účelem zastavení děložního krvácení a silné menstruace. Pokud porušíte dávkování nebo nebudete dodržovat předpis, můžete namísto kritických dnů nebo amenorey vyvolat namazání;
 • antidepresiva. Užívání léků této skupiny je indikováno pro příliš silnou menstruaci, ale prodloužená léčba může vést k tomu, že může dojít ke zpoždění 3-4 dny a místo kritických dnů začíná hnědá mazanina.

U žen, které pijí diuretika, psychotropní a steroidní léky, je vysoká pravděpodobnost abnormálního průběhu menstruace.

Hormonální léky a antikoncepce

Základem moderní orální antikoncepce jsou hormony, takže si ženské tělo nějakou dobu na každý lék zvykne. Hnědý výtok během menstruace během období adaptace na nový typ antikoncepce po dobu několika měsíců je variantou normy. Pokud namazání trvá déle než tři až čtyři cykly, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Při užívání perorální antikoncepce mohou být hnědé skvrny následující:

 • nedostatečné dávkování hormonů;
 • odchylka od pokynů;
 • předčasný příjem pilulek;
 • individuální nesnášenlivost k léku a jeho složkám;
 • špatné návyky a nemoci.

U žen užívajících nouzovou antikoncepci se velmi často vyskytují hormonální poruchy (Agest, Postinor, Escapel). Obvykle se v dalším cyklu obnoví rovnováha hormonů, hlavní věcí je nepoužívat takové pilulky příliš často.

Po instalaci nitroděložního tělíska může během adaptačního období, stejně jako v případě nesprávné instalace nebo odmítnutí antikoncepce tělem, vyniknout hnědá mazanina. Z těchto důvodů by používání této metody antikoncepce mělo být pod přísným lékařským dohledem..

Špatný způsob života

Následující faktory mohou změnit povahu menstruačního toku:

 • kouření;
 • zneužití alkoholu;
 • otrava těla škodlivými látkami;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Při dlouhodobém vystavení těmto faktorům může zpočátku dojít k mírnému zpoždění kritických dnů, ale na pozadí zhoršení zdraví a snížení imunity může místo menstruace začít špinění. V takovém případě se s tímto problémem dokáže vyrovnat pouze úplným odmítnutím špatných návyků a změnou životního stylu.

Klimatická změna

Falešný člověk může nahradit pravidelné menstruační krvácení i po normálním pohybu. K hmatatelnějším změnám v těle ženy dochází při změně klimatických pásem. Pokud takové špinění trvá déle než týden a současně se výrazně zhorší zdravotní stav, měli byste určitě kontaktovat lékařskou instituci.

Výživa

Nevyvážená špatná výživa nenasytí tělo potřebnými vitamíny a mikroelementy, v důsledku čehož může být menstruační tok dlouhodobě oddálen. Pokud žena rychle přibývá nebo ztrácí váhu, může menstruace úplně zmizet. Pokud se kritické dny zpozdí o 2–3 dny a uvolní se řídká hnědá mazanina, znamená to nedostatek železa v těle. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke ztmavnutí barvy menstruační krve..

Stres a přetížení

Nadměrný stres a nervové šoky způsobují problémy v práci centrálního nervového systému, který je zodpovědný za pravidelnost menstruačního cyklu. Tyto faktory mohou u žen vyvolat zcela odlišné reakce. Pokud mají někteří na pozadí stresu namísto kritických dnů hnědou mastnotu, pak mohou jiní začít krvácení z dělohy. Pokud současně neexistují žádné další příznaky, jako je bolest a celková slabost, neměli byste si s tím dělat starosti, po zbavení se stresu a přepětí se cyklus normalizuje.

Příznaky patologie

Někdy dochází k rozmazání špinavého výtoku na pozadí zpoždění - může to být známka hormonálních poruch a vážných patologií. Hnědé špinění místo menstruace je běžné u následujících zdravotních problémů žen:

 • zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního a močového systému;
 • infekce v genitální oblasti;
 • benigní a maligní nádory;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • jiné patologické procesy.

Pokud místo kritických dnů vynikne temný mazanec, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • nepohodlí během sexu;
 • zpožděná menstruace o více než 10 dní;
 • absence kritických dnů po dobu delší než 2 měsíce atd..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu špinění, měli byste vyhledat pomoc lékaře..

Jít hlouběji do stínu

O patologii v těle může vypovídat nejen barva a konzistence kapaliny, která vynikla místo menstruace. Pro přesnější diagnostiku byste měli věnovat pozornost i odstínu výtoku..

Světle hnědá

Světle hnědý výtok místo regulace může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle. Chcete-li přesněji určit příčinu a předepsat léčbu, měli byste věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • svědění a pálení;
 • tahání bolesti v dolní části zad a dolní části břicha;
 • křeče během močení;
 • Zvýšení teploty;
 • bolestivé pocity během intimity;
 • nečistoty hnisu a velké sraženiny ve výtoku;
 • zpoždění menstruace o více než měsíc.

Stejné příznaky doprovázené namazáním mohou naznačovat přítomnost infekce v těle. Světle hnědé tajemství může být způsobeno takovými chorobami, jako jsou chlamydie, kapavka, genitální opar a Trichomonas, může je také vyvolat ureaplasma a mycoplasma..

Tmavě hnědá

Dlouhá absence kritických dnů je téměř vždy známkou porušení práce reprodukčního systému. Pokud po zpoždění zmizela menstruace tmavě hnědé barvy a jejich konzistence a odstín se nezměnily asi 4 dny, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • zánětlivé procesy v sliznici dělohy;
 • eroze;
 • fokální proliferace endometria;
 • endometrióza.

Pokud je smíchaný výtok také s krvavým výtokem, může být diagnostikována kandidóza.

Diagnostika a léčba

Pokud se místo normální menstruace objeví hnědý výtok, měli byste okamžitě jít ke gynekologovi. Chcete-li zjistit důvod takové anomálie, může lékař kromě gynekologického vyšetření a nátěrů na mikroflóru provést řadu dalších studií:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy;
 • obecný krevní test a hormony;
 • pokud má lékař podezření na přítomnost onkologických novotvarů, může předepsat CT a MRI.

Podle výsledků vyšetření je stanovena přesná diagnóza; v některých případech může být nutná konzultace endokrinologa s hnědou menstruací. Pokud jsou příčinou poruch stres a psycho-emoční poruchy, budete muset navštívit psychoterapeuta. Teprve po přesném stanovení příčiny hnědé skvrny bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu. Pokud existují hormonální poruchy, je předepsán lék, jehož příjem by měl být kombinován s dietou a změnami životního stylu.

Prevence

Jediným preventivním opatřením proti hnědým skvrnám jsou systematické gynekologické prohlídky. Počáteční fáze zánětlivých a infekčních onemocnění je poměrně často asymptomatická, takže je lze detekovat pouze při pravidelných návštěvách gynekologa.

Místo menstruace hnědý výtok - možné příčiny

U zdravé ženy jsou menstruace pravidelná, vyskytují se v pravidelných intervalech a jsou červenohnědé barvy. Jakékoli změny mohou signalizovat rozvíjející se závažné onemocnění, proto by ženy měly být obzvláště opatrné, pokud jde o povahu výtoku a jejich blaho. Situace, kdy místo očekávané menstruace začíná hnědý výtok (mazanice), nejčastěji není normální. Zvažte příčiny tohoto problému a poraďte se, co dělat před zahájením léčby.

Příčiny hnědého výboje

Mnoho žen se setkalo s takovým jevem, jako je řídký hnědý výtok 2-3 dny před menstruací nebo rozmazání po ní. Obvykle je takový obraz spojen s odstraněním neoplodněného vajíčka mimo tělo, a proto je normální.

Někdy může být hnědý výtok během těhotenství, zejména v počátečních stádiích, takže není na škodu provést test. Pokud je výsledek negativní, je možné, že příčinou problému je jedna z následujících:

 • nedávný nástup sexuální aktivity - může se objevit slabý hnědý výtok prvních pár intimit po defloraci;
 • nástup menopauzy;
 • menarche - první menstruační krvácení se v průměru objevuje ve věku 12-13 let;
 • nedávný chirurgický zákrok na děloze, potrat, kyretáž pro diagnostické účely;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • nainstalované nitroděložní tělísko nebo vaginální kroužek;
 • použití metod tradiční medicíny pro terapeutické účely, včetně léků, které mohou ovlivnit srážení krve (kopřiva, černý kmín, sezam atd.);
 • léčba některými léky, zejména antibiotiky, antipsychotiky a kortikosteroidy;
 • předchozí infekční onemocnění doprovázené horečkou;
 • přehřátí těla;
 • změna klimatického pásma;
 • velká fyzická aktivita.

Některé z výše uvedených situací mohou způsobit hnědý výtok i uprostřed cyklu, ale samy odezní po 2–3 dnech nebo po vyloučení provokujícího faktoru. Možnost je také možná, když se mazanice promění v již známý měsíčník.

Hnědý výtok během těhotenství

Pokud je těhotenský test pozitivní a dochází k hnědému výtoku, mohou existovat dvě nejpravděpodobnější příčiny. První je, že oplodněné vajíčko je zavedeno do stěny dělohy, což způsobuje hubenou mazanici. Obvykle v této fázi žena ne vždy ví o těhotenství, protože takový stav může být neočekávaný. Druhým důvodem je nějaký druh těhotenské patologie. V tomto případě musí žena konzultovat lékaře a podstoupit vyšetření, včetně testů na hCG, které při zmrazeném těhotenství nerostou nebo neklesají a ultrazvuk pánevních orgánů.

Podobný příznak je typický pro mimoděložní těhotenství. Příčiny patologie jsou různé, ale vždy existuje jeden výsledek - ukončení těhotenství. Podle následujících příznaků můžete mít podezření, že něco nebylo v pořádku:

 • těhotenský test je pozitivní, ale matný;
 • bolest v podbřišku, někdy vyzařující do konečníku;
 • malá nebo žádná toxikóza.

Výtok během zmrazeného těhotenství může být různých barev, včetně hnědé. V této situaci se neoplatí žertovat - kvůli hrozícímu odtržení placenty, prasknutí cév nebo vejcovodů hrozí vážné krvácení, život ohrožující. Kombinace hnědého výtoku s pozitivním těhotenským testem je proto signálem k návštěvě gynekologa..

Výtok jako známka nemoci

Vzhled hnědého výtoku skrovné nebo hojné povahy uprostřed menstruačního cyklu nebo během celého cyklu je často spojován s patologickým procesem v reprodukčním systému. Nemoci mohou být různé:

 1. Adenomyóza - poškození svalové tkáně dělohy. Může trvat roky a způsobit neplodnost. Projevuje se různými příznaky, včetně špinění výtoku.
 2. Endometrióza je proliferace buněk endometria mimo jejich vrstvu. Spolu s hnědým výtokem může dojít ke snížení výkonu a bolesti v dolní části břicha.
 3. Nádor dělohy - maligní nebo benigní novotvary.
 4. Akutní nebo chronická endometritida.
 5. Salpingitida - zánět vejcovodů.
 6. Cervikální eroze.
 7. Torze nohou ovariální cysty.

Hnědý výtok může být také u pohlavně přenosných chorob, včetně chlamydií, kapavky a trichomoniázy. Přesněji řečeno, lékař bude schopen pojmenovat důvod po vyšetření a vyšetření pacienta..

Identifikace příčin hnědého výboje

Abychom pochopili, proč se objevila hnědá mastnota nebo řídký výtok, provede lékař na recepci rozhovor se ženou o jejích stížnostech. Ve většině případů můžete podezření na zdravotní problém podle následujících charakteristik výboje:

 • jejich výskyt nesouvisí se sexem;
 • může být mezi obdobími nebo celým cyklem;
 • je nemožné spojovat vzhled výtoku s užíváním antikoncepce;
 • přítomnost dalších příznaků - bolest břicha, svědění v genitáliích, horečka;
 • během těhotenství.

Patologie je indikována výtokem u ženy v menopauze, zejména v případech, kdy před nástupem tohoto problému nebyla menstruace déle než rok..

Aby lékaři pochopili, jaký druh onemocnění pacientka řešila, pošlou ji, aby provedla testy pro následný laboratorní výzkum. Pro cytologii bude odebrán ster z děložního čípku, budou provedeny CBC a budou provedeny hormonální studie. V případě potřeby bude provedena biopsie endometria.

Bez instrumentálních metod se neobejdete. Ultrazvuk pánevních orgánů pomůže pochopit povahu hnědého sporého výtoku. Pomocí této metody můžete určit fázi menstruačního cyklu, identifikovat přítomnost nebo nepřítomnost mimoděložního těhotenství, zjistit tloušťku endometria. V kombinaci s laboratorní diagnostikou dokáže ultrazvuk přesně identifikovat příčiny hnědých skvrn u žen různého věku. Dále lze použít MRI, škrábání endometria, hysteroskopii a další metody.

Je nerozumné léčit hnědý výtok bez znalosti diagnózy. Žena musí navštívit lékaře, informovat o svých stížnostech, podstoupit testy a podstoupit vyšetření. Teprve poté bude lékař schopen pochopit, zda existuje onemocnění, v jaké fázi je a jakou taktiku léčby lze zvolit v konkrétním případě..

Proč místo menstruace hnědá mazanice

Každá žena ví, že v normální formě je menstruace červená, mírně tmavší než v případě normálního krvácení. Když menstruace skončí, množství výtoku se sníží a ztmavne. Někdy však můžete místo menstruace pozorovat výskyt hnědých skvrn. Proč se toto děje? Pojďme se vypořádat s příčinami tohoto jevu.

Možné příčiny hnědých skvrn místo menstruace

Vaginální výtok je zdravý a normální. Takto čistí, odstraňuje bakterie, odumřelé buňky a chrání před možnými infekcemi. Proces interakce mezi progesteronem a estrogenem je zodpovědný za změny v ženském těle během různých fází menstruace, v důsledku čehož se výtok může lišit v množství a barvě. Například přítomnost světle hnědého mazu během menstruace není důvodem k panice, ale pokud se objeví jakýkoli jiný příznak, měli byste se poradit s gynekologem.

Po porodu

Během tohoto období života prochází ženské tělo mnoha změnami a po těhotenství se vše vrátí do normálu, začíná obnova menstruačního cyklu. Menstruace nemusí být okamžitě pravidelná, s charakteristickou barvou krve se může změnit povaha výtoku. Pokud byla menstruace dříve bohatá, může se po porodu objevit hnědá mazlavost, která se považuje za normu. Stále však stojí za to zkontrolovat možné těhotenství, které vyvolává hubený výtok..

Během těhotenství

Pokud je žena sexuálně aktivní bez ochrany, její menstruace se prodlužuje a po několika dnech se objeví hnědá mastnota. Po nějaké době může začít menstruace, což naznačuje hormonální poruchu. Pokud se nic nestalo, s výjimkou sporého hnědého výboje, stojí za to udělat těhotenský test a provést test HCG, protože mazanice se může objevit v zajímavé poloze, což naznačuje implantaci embrya. Pokud je test se zpožděním v menstruaci negativní, pak se jednalo o hormonální narušení.

 • Příznaky lidské prasečí chřipky
 • Dítě bolí břicho: co můžete dát
 • Malé černé šaty jsou vždy v módě - nové položky pro ženy s fotografiemi

Pokud je těhotenství potvrzeno a výtok pokračuje, znamená to nedostatečnou produkci hormonů tělem, které jsou nezbytné pro budoucí matku, aby mohla plod normálně nést. Zvláště nebezpečné znamení je považováno, pokud se hnědý výtok objeví v době, kdy měla být menstruace včas (dny cyklu). Toto období je pro plod velmi nebezpečné, protože existuje vysoké riziko potratu v důsledku snížení koncentrace progesteronu..

Když je hnědá mastnota místo menstruace známkou těhotenství, gynekolog to řekne po vyšetření nebo testech. V ostatních případech bude předepsáno další vyšetření, jehož účelem bude identifikace diagnózy s následným léčebným režimem. Nebojte se okamžitě, možná bude léčba rychlá a nekomplikovaná, i když s největší pravděpodobností budete muset podstoupit postup.

Antikoncepce

Při užívání hormonální antikoncepce je možné snížit funkci vaječníků, výskyt atrofie endometria. Kontraindikace užívání těchto léků, jejich nesprávná volba, způsobují namísto menstruace hnědé mazanice. Pokud během 3-4 cyklů užívání antikoncepce dojde k hubené menstruaci, je nutné antikoncepci opustit nebo je nahradit jinými. Jakákoli hormonální narušení ovlivňují povahu výtoku během menstruace, protože to narušuje rovnováhu progesteronu a estrogenu.

 • Lidové léky na vypadávání vlasů a jejich růst
 • Pletací pantofle
 • Jak zacházet s rohy rtů u dítěte a dospělého

Syndrom plýtvání vaječníků

Tento stav označuje předčasné ukončení jeho funkce vaječníky. I mladá dívka může pociťovat pocení, návaly horka, podrážděnost, snížené libido, deprese a další příznaky, které ženy pociťují během menopauzy. Syndrom plýtvání vaječníků je doprovázen hnědými mazanicemi, úplnou absencí ovulace. Přesnou diagnózu může stanovit lékař na základě výsledků studia různých hormonů, ultrazvuku, gynekologického vyšetření, vynulování anamnézy.

Mohou být hnědé skvrny známkou těhotenství?

Pokud máte aktivní sexuální život, může se místo menstruace objevit hnědý výtok místo příznaku těhotenství. Když menstruace nepřijde včas, ale po několika dnech se objeví mastnota, máte hormonální poruchu. To znamená, že za pár dní se vše vrátí do normálu a začne normální období. Pokud se tak nestane a v poslední době došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak je nejpravděpodobnější známkou těhotenství hnědá mazanice místo menstruace..

Jaké nemoci naznačují hnědé výboje?

Co se stane v ženském těle, pokud je místo menstruace hnědá skvrna? Existuje mnoho důvodů pro tuto menstruační dysfunkci, která závisí na faktorech, jako je věk, sexuální život, změna klimatu, výživa, životní styl, otrava, stres, cvičení, operace, laktace, po porodu, těhotenství, pohlavní choroby, jiné infekční nemoci. Uvidíme, o čem mluví světle nebo tmavě hnědé zvýraznění.?

Světle hnědá

Přidělení namísto měsíčních světle hnědých mazanic naznačuje tyto možné důvody:

 • Perimenopause provokuje žluté, růžové, světle hnědé mazanice. Pro některé ženy mohou být nepříjemné a velmi hojné..
 • Světle hnědý, růžový výtok může naznačovat časné těhotenství.
 • Implantační krvácení je časnou známkou těhotenství, výtok může být červený, růžový, světle hnědý. Tento typ namazání namísto menstruace je považován za normální a vyskytuje se 10-14 dní po početí. Je to způsobeno implantací oplodněného vajíčka do stěny dělohy.
 • Atrofická vaginitida způsobuje světle hnědé šmouhy, krvácení, svědění a bolest ve vaginální oblasti. U ženy se může objevit pocit pálení, suchost v pochvě, bolest při pohlavním styku a výtok má nepříjemný zápach..
 • Sexuálně přenosné nemoci - světle hnědá mazanice může být časným příznakem pohlavně přenosných nemocí. Nejběžnějšími chorobami jsou trichomoniáza, chlamydie, genitální bradavice, kapavka..
 • Polypy dělohy - vedou k stěrům a krvácení po pohlavním styku.

Tmavě hnědá

Běžné příčiny tmavě hnědých skvrn z pochvy jsou:

 • Menopauza - hnědý výtok je pozorován dříve, než začne.
 • Během ovulace je přítomnost nátěru považována za normální, může trvat několik dní.
 • Těhotenství - v tomto případě může mazání trvat 3-4 dny.
 • Rakovina děložního čípku je vážný stav, který je spojen s hnědými skvrnami místo menstruace. Šíří se lidským papilomavirem. Mezi další příznaky rakoviny patří: ztráta hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, bolest v pánvi, nohou, únava.
 • Endometriotická cysta je doprovázena mazovými bolestmi, bolestmi při pohlavním styku, narušením močového systému, střev, slabostí, nevolností, apatií.
 • Zánětlivé onemocnění pánve je vážný zdravotní stav, který vyžaduje urgentní léčbu. Vyskytuje se v důsledku infekce vejcovodů, dělohy, děložního čípku, pochvy, vaječníků. Tato onemocnění jsou bolestivá, mohou vyvolat bolest při pohlavním styku, v břiše, zádech, neplodnost při absenci řádné léčby.

Hnědé špinění místo menstruace může být normální, neškodné. V některých případech se však jedná o příznak velmi závažných onemocnění, která vyžadují urgentní léčbu. Dávejte proto pozor na zdraví svých žen a včas se poraďte s gynekologem.

Kapalinový extrakt z pepřové vody: návod k použití a recenzeLatinský název: Polygoni hydropiperis extractum fluidumAktivní složka: vodní pepřová tráva (Polygoni hydropiperis herba)