Žaludek bolí během menstruace: 5 příznaků, kdy byste měli navštívit lékaře

Podle statistik každá třetí žena prožívá poměrně akutní období menstruace. Téměř každého bolel žaludek před začátkem menstruace, což signalizuje, že brzy začnou zvláštní dny. A bylo by dobré, kdyby bolesti břicha hrály výlučně preventivní funkci, ale ne, často se vyskytují případy, kdy tahání, akutní bolest v břiše i nadále trápí mnoho žen v prvních 2–3 dnech menstruace. Pro mnoho lidí je obtížné snášet menstruační bolesti, pít různé léky proti bolesti a dokonce si předepisovat pět až sedmidenní odpočinek v posteli.

Proč bolí žaludek?

Proč bolí žaludek?

Z lékařského hlediska se opakující se bolest břicha, která se objevuje před menstruací, nazývá dysmenorea. Toto onemocnění je poměrně obtížné léčit a příčiny jeho výskytu dosud nebyly plně pochopeny. Lékaři však rozlišují dva typy dysmenorey: primární a sekundární.

Primární dysmenorea je spojena s aktivací hormonu prostaglandinu v těle, jehož hladina začíná po ovulaci stoupat. Tento hormon tonizuje dělohu a někdy může negativně ovlivnit blaho ženy. Díky své činnosti bolí žaludek, mohou začít bolesti hlavy a nechutenství.

Sekundární dysmenorea je spojena se zánětlivými procesy, které se v těle vyskytují v tuto chvíli nebo se objevily dříve. Se sekundární dysmenoreou bolelo žaludek po celé dny, zatímco období pokračovalo. Pokud zaznamenáte takové příznaky, doporučuje se poradit se s lékařem, abyste zjistili příčinu zánětu a zahájili léčbu včas..

Bolest břicha během menstruace může být také způsobena nedávným těžkým porodem, chirurgickým zákrokem na orgánech urogenitálního systému, potraty, infekcemi nebo viry. Mimochodem, ženy, které nosí spirálu jako ochranu před nechtěným těhotenstvím, také často pociťují bolesti břicha před a během menstruace..

Jak odvrátit pozornost od bolesti během menstruace?

Jak odvrátit pozornost od bolesti během menstruace?

Bolí vás žaludek během menstruace? Jak na to přestat myslet a zbavit se bolesti? Tato otázka znepokojuje mnoho žen, které čelí bolestivým pocitům během menstruace. Co dělat, jak se zbavit bolesti?

Lékaři doporučují vést správný životní styl a kategoricky „odmítnout“ špatné návyky, jako je alkohol a kouření. Rovněž se nedoporučuje pít velké množství kávy. Během menstruace potřebujete hodně odpočinku, abyste zmírnili bolesti žaludku. Odpočinek by zároveň neměl spočívat pouze v ležení na gauči. Důrazně doporučujeme trávit co nejvíce času venku. Pomůže také cvičení a častá chůze. Jakýkoli druh sportu pomáhá udržovat tělo v dobré kondici a zlepšuje náladu, a proto mohou být období méně bolestivá. Současně je extrémně nežádoucí, aby žena nesla gravitaci, to je spousta mužů, takže žaludek nebolí, dát těžké tašky zástupci silné poloviny lidstva. Během menstruace byste také měli zapomenout na stravu a jíst takové potraviny, které tělo vyžaduje, což pomůže zlepšit pohodu a zvýšit hladinu endorfinů..

Aby se zabránilo bolesti žaludku během menstruace, doporučuje se sportovat i během menstruace. Klidná jóga má velmi pozitivní vliv na náladu a tělo jako celek. Umožní vám odvrátit mysl od bolesti, uvolnit se a cítit se lépe..

Orientální tanec také pomůže zlepšit zdraví a snížit bolesti břicha. Dovednosti získané během břišního tance a dalších odrůd tohoto umění navíc rozveselí nejen vás, ale také příjemně překvapí vašeho muže.

Jak se zbavit bolesti?

Jak se zbavit bolesti?

Samozřejmě, ve stavu, kdy vás bolí břicho před menstruací a chcete vylézt na zeď od bolesti, sotva někdo utekne, aby se zapsal do taneční školy. Často jsme mimo kontrolu, cítíme se slabí a je nám to líto a potřebujeme praktické metody, které nám pomohou zbavit se menstruačních bolestí..

Většina žen ulevuje od bolesti pomocí léků proti bolesti. Nejpopulárnější jsou Ketanov, Ibuprofen, Analgin a další. Bolest však dlouho nezmizí a brzy je nutné znovu užívat zázračné pilulky, což je mimochodem pro ženské tělo docela nežádoucí.

Pokud vás bolí žaludek, můžete si ulevit od bolesti pomocí relaxačních procedur z lidového arzenálu. Dobrá metoda je teplá lázeň nebo vyhřívací podložka. Na oblast, která bolí, lze použít vyhřívací podložku, teplo uvolní dělohu a křeče se sníží..

Teplá koupel také pomůže uklidnit se a uvolnit se, ale musíte si ji vzít, pokud vás bolí břicho před menstruací. Během menstruace se nedoporučuje ležet v koupelně..

Kdy navštívit lékaře?

Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů je normální, že vás během menstruace bolí žaludek. Pokud však dříve byla vaše období bezbolestná a nyní se předzvěsti bolesti výrazně zvýšily, znamená to, že vám tělo pravděpodobně dává nějaký druh signálu, který oznamuje, že systém není v pořádku, a je třeba kontaktovat odborníka, aby jej stabilizoval. Poslouchejte své tělo a neignorujte dříve neznámou bolest břicha. Buďte ostražití ohledně svého zdraví.

Je bezpodmínečně nutné poradit se s gynekologem v případě následujících příznaků:

1. Pokud žaludek bolí během menstruace déle než 7 dní.
2. Pokud bolest břicha nelze tolerovat a pokud se po užití léků rychle vrátí.
3. Pokud žaludek bolí a zároveň stoupá teplota.
4. Pokud máte podezření, že jste těhotná.
5. Pokud je krvácení během menstruace hojnější než obvykle.

Je důležité si uvědomit, že předčasné odvolání k profesionálovi může mít špatné následky. Akutní křeče a bolesti mohou být často spojeny s takovými ženskými chorobami, jako je adenomyóza, děložní myomy, ovariální cysty. Silná bolest může také naznačovat přítomnost zánětu a dokonce mimoděložního těhotenství..

Není žádným tajemstvím, že menstruace úzce souvisí s psychologickým stavem ženy. Je pravděpodobné, že propuknutí bolesti může vyvolat zkušený stres nebo emoční výbuch..

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Dolní břicho bolí během menstruace

Některé ženy mají během menstruace velké potíže - kvůli bolesti a sníženému výkonu. Vyčerpávající nepohodlí naznačuje zdravotní problém a vyžaduje pozornost odborníků. Pouze na základě odpovědí laboratorních, hardwarových diagnostických metod zjistí, proč bolí dolní část břicha během menstruace a jak tento příznak odstranit. Je možné, že zjištěná základní patologie nebude spojena s oborem gynekologie. Ale v tomto případě by měl být terapeutický kurz dokončen úplně, bez přerušení.

Proč dochází k bolesti a co dělat

S různou mírou intenzity bolesti v podbřišku doprovázejí období bezprostředně před menstruací a všechny dny fyziologického krvácení. Pouze 5 ze 100 žen nepociťuje nepohodlí před a během menstruace. Spektrum možných příčin nepohodlí se liší. To zahrnuje zánět, nádor, destrukci tkání. Opatření, díky nimž se v dnešní době můžete cítit lépe, může doporučit pouze gynekolog. Lékař tohoto profilu se zaměřuje na hlavní důvod zhoršení zdraví. Pokud některým ženám stačí vzít analgetickou pilulku a zmírnit křeče, pak je pro ostatní zajištěna úplná léčba..

Příčiny menstruační bolesti

Hned je třeba poznamenat, že lokalizace základního onemocnění, které způsobuje bolestivá období, není vždy spojeno s pánevními orgány. Hlavní příčiny menstruačního nepohodlí jsou:

 • Nemoci trávicího systému (zánětlivé, destruktivní) - kolitida, enteritida, peptický vřed
 • Problémy v muskuloskeletálním systému (osteochondróza)
 • Infekční a zánětlivé léze urogenitálního traktu (uretritida, cystitida, endometritida, chlamydie)
 • Anatomické rysy dělohy (dvourohé, sedlovité, s ohybem)
 • Endokrinní poruchy (zvýšená koncentrace estrogenu v krvi)
 • Tvorba novotvarů benigního nebo maligního původu (fibroidy, cysty, karcinomy)

Predisponující faktory - nepravidelný sexuální život, předchozí potraty, anamnéza problémového porodu. Dokonce i porušení schopnosti srážení krve vede k další bolesti během menstruace. Pokud se z vylučovaných mas vytvoří krevní sraženiny, je pro dělohu obtížnější je přesunout do pochvy. Zvýšená kontraktilita pohlavního orgánu je charakterizována křečemi. Jsou to oni, které žena pociťuje během menstruace a prožívá silné bolesti, které jsou doplněny závratěmi, slabostí, podrážděností.

Musím si vzít prášky

S dysmenoreou (bolestivé období) můžete a měli byste užívat pilulky, které vám umožní zastavit nepohodlí v dolní části břicha a v zádech. Pokud jsou bolesti silné, neměly by být tolerovány, protože úroveň tlaku a účinnost klesá; celkový zdravotní stav se zhoršuje, závratě. Před návštěvou lékaře je možné užívat antispazmodika. Žena musí intramuskulárně vstříknout 1 ampulku (2 ml) léku No-shpa. Když je nepohodlí zastaveno, můžete užívat stejné léky, ale ve formě tablet (ne více než 3 tuny denně). Papaverin má antispazmodický účinek (měl by být podáván intramuskulárně).

Analgetický účinek zajistí Spazmalgon, Ketanov, Dexalgin. Uvedené léky patří do skupiny analgetik. Rychleji eliminují bolest po intramuskulární injekci. Ve všech případech by měl předpis předepisovat lékař, měl by se provést intradermální test citlivosti těla na léčivo..

Jak snížit bolest

Prostřednictvím pozorování a výzkumu gynekologové identifikovali metody, které pomáhají zmírnit blahobyt ženy bez ohledu na hlavní příčinu jejího zhoršení:

 1. Pití bylinného čaje. Heřmánek, máta, citronový balzám, tymián - tyto léčivé byliny mají uklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Může být užíván navíc k období menstruace - k posílení imunitních vlastností a zastavení patogenních procesů, které mají latentní průběh. Pití tepla, odvádí pozornost.
 2. Vykládání střev přirozeným způsobem, pomocí projímadla nebo pomocí mikroklysterů. Přeplněná střeva stlačují dělohu. V důsledku toho se zvyšuje bolestivost, křeče a krvácení. Chcete-li snížit menstruační bolest, musíte mít včasný pohyb střev. Pokud to představuje potíže, můžete použít laxativní rektální čípek nebo mikroklystýr (jeho objem je 30 - 150 ml).
 3. Přiložení topné podložky na břicho. Není to ve všech případech přípustné, proto lze techniku ​​zavést až po schválení lékařem. Zmírňuje bolest, ztuhlost, umožňuje vám relaxovat a naladit se na spánek.

Během dysmenorey se nedoporučuje používat oblečení s těsným elastickým pásem na opasku (těsné kalhoty, sukně, opasky, korzety). Komprese dělohy zvyšuje nepohodlí a krvácení, brání pohybu a brání pohodlné výměně vložek.

Způsoby, jak zlepšit vaši pohodu

Non-drogové metody během dysmenorey mohou částečně normalizovat pohodu. Jsou založeny na využívání zdrojů tepla, provádění masáží a změně postojů vůči stavu. Kromě psychologického aspektu vyžadují další 2 faktory předchozí souhlas gynekologa.

Oteplovací postupy

Teplá sprcha je povolena nejen během dysmenorey, ale je také užitečná. Poskytuje plnou úroveň hygieny, zmírňuje bolesti, uvolňuje a zahřívá. Použití horké vody je kontraindikováno. Během procedury je vhodné masírovat břicho..

Fyzická aktivita

U dysmenorey je mnoho cvičení kontraindikováno. Zvláště pokud mají vliv na břišní svaly. Napětí vláken přispívá ke zvýšení nepohodlí a ke zvýšení ztráty krve. Před masáží se doporučuje snížit fyzickou aktivitu zaměřenou na dělohu a genitálie. Lze jej provádět se speciálním olejem nebo bez něj. Hladké kruhové pohyby v dolní části břicha (v pupeční oblasti) zmírňují bolest, napětí a pomáhají snižovat křeče. Doba trvání procedury je až půl hodiny.

Dieta pro menstruaci

Chcete-li snížit bolest, měli byste opustit produkty, které dráždí stěny orgánů urogenitálního traktu. Doporučuje se zdržet se konzumace kyselých, kořeněných a slaných jídel. Pití alkoholu je kategoricky kontraindikováno (alkohol přispívá ke zvýšení krvácení a křečí). Přestože kofein je jednou z látek, které dráždí tkáně orgánů, je během menstruace přípustný. Důvodem je to, že kvůli ztrátě krve u ženy klesá hladina krevního tlaku. Káva podporuje její výkon, předchází oslabení těla, závratím a dalším příznakům.

Psychologický přístup

Soustředit se na problematický zdravotní stav je pro ženu obtížné uvolnit se a tím snížit děložní křeče. Aby se dysmenorea nepovažovala za stresový faktor, doporučuje se:

 • dělat out-training
 • poslouchat uklidňující hudbu
 • používat aromaterapii

V důsledku bolesti v dolní části břicha a zad se žena stává podrážděnou. Na vrcholu nepohodlí je vhodné se omezit v komunikaci s ostatními, aby nedošlo ke konfliktním situacím. Přehodnocení situace spočívá v pochopení toho, že bolest během menstruace není podmínkou, kterou je třeba jen zažít, ale signálem těla o porušování, které má.

Nemoci způsobující bolest

Gynekologové prokázali vztah mezi dysmenoreou a nemocemi, které má žena. Hlavní patologie, které přispívají k rozvoji bolestivé menstruace, jsou uvedeny v tabulce..

Nemoci zhoršující zdravotní stav během menstruaceDůvody rozvojeLéčba nemoci
CystitidaPrůnik patogenní mikroflóry do močového měchýře. Predispozicí:

 • podchlazení
 • nedostatek osobní hygieny
 • přítomnost zánětu močové trubice nebo genitálií
 • nedostatek vodních postupů před a po intimitě

Rozvoj cystitidy podporuje pití alkoholu a kávy, nadměrná konzumace kořeněných, kyselých a slaných potravin.

Antibiotická terapie, užívání uroseptik, nesteroidních protizánětlivých léků. Dále je předepsáno vyplachování močového měchýře antiseptickými roztoky.
EndometriózaZákladní etiologie nebyla stanovena. Predisponující faktory: časté potraty, problémový porod, hormonální problémy. Patří sem také faktor odstraněných nádorů dělohy, změny mikroflóry pochvy.Většinou chirurgický. Zarostlé endometrium se operativně vyřízne, poté se vypálí cervikální tkáň. Pacientovi je předvedena antibakteriální terapie a dodržování sexuálního odpočinku. Endometrióza je náchylná k recidivě.
Zánět přídavných látekPredisponující faktory - hypotermie, zánět jiných orgánů urogenitálního traktu, pohlavní infekce. Dalším faktorem je nepravidelný sexuální život.Antibakteriální terapie, jmenování hormonální terapie (v 90% případů), nesteroidní protizánětlivé léky.
CystaPredisponujícím faktorem je hormonální nestabilita (přerušené těhotenství, nepravidelný sexuální život). Zánětlivé procesy v orgánech přispívají k tvorbě cyst.Pouhá přítomnost cysty někdy zhoršuje zdravotní stav během menstruace. Když nádor způsobí bolest a zvýšenou ztrátu krve, je vyloučen. Méně často - konzervativním způsobem (utlačovaným hormonálními léky), častěji - provedením operace. Pokud cysta pacienta neobtěžuje, novotvar není ovlivněn (ani lékařsky, ani chirurgicky).

Cystitida

Je klasifikován do akutní a chronické formy. Jedná se o zánět močového měchýře doprovázený širokou škálou příznaků:

 • dysurie (řezy a podráždění uvnitř močové trubice při močení)
 • bolest v lumbosakrální zádech (má pásový opar)
 • zvýšení tělesné teploty na subfebrilní značky
 • celková slabost způsobená intoxikací těla

S menstruací je hltan dělohy dostatečně otevřený, aby usnadnil úplnou evakuaci krevních hmot. Ale tento fyziologický jev kousne pohlavní orgán před proniknutím patogenní mikroflóry. Pohyb patogenů cystitidy z močového měchýře do dělohy vede k zánětu. Může také dojít k obrácenému procesu - cystitida způsobená menstruací. Zánět nastává v důsledku vstupu patologických mikroorganismů přítomných v menstruační krvi do močového měchýře. V obou případech to zhoršuje stav ženy, protože bolest pochází ze dvou zdrojů současně: dělohy a močového měchýře..

Endometrióza

Těžké gynekologické onemocnění se vždy projevuje násilnými příznaky. Je charakterizován výtokem během menstruace velkých fragmentů sliznice dělohy. Navenek připomínají játra. Nepohodlí se zvyšuje, když se tkáně oddělují od pohlavního orgánu. Když jsou tyto sraženiny odmítnuty, zvyšuje se krvácení a zvyšuje se bolestivost v podbřišku. Hypertermie není charakteristická pro průběh endometriózy. Další příznaky patologie - bolest při pohlavním styku, bolesti v lumbosakrální páteři, slabost.

Zánět přídavných látek

Adnexitida - poškození vejcovodů a vaječníků (to jsou orgány, které jsou spojeny do pojmu „přívěsky“). Typickými příznaky jsou bolest v podbřišku, ale v určitém okamžiku (v oblasti lokalizace zánětu) v klidu a během menstruace. Další znaky:

 • Silné menstruační krvácení
 • Výtok z vagíny viskózních hnisavých hmot v období mezi menstruací
 • Bolest při pohlavním styku (s chronickou adnexitidou)
 • Odmítnutí intimity z důvodu nepohodlí a sníženého libida (s akutním zánětem přívěsků)

Vzhledem k tomu, že v krvi je přítomna patogenní mikroflóra, tělesná teplota stoupá na vysoké počty. To přispívá k rozvoji slabosti, závratí, hypotenze. Chronická adnexitida je hlavní příčinou vzniku mimoděložního těhotenství. Vejcovody jsou slepeny dohromady abnormálním vylučováním, které brání úplnému přenosu oplodněného vajíčka do dělohy. Výsledkem je, že zůstává uvnitř tuby a vyvíjí se tam těhotenství. Zároveň může přetrvávat menstruace. Tento jev snižuje bdělost ženy - nemá podezření, že má mimoděložní těhotenství.

V tomto případě jsou zdrojem bolesti během menstruace zanícené přívěsky a vejcovod, který se táhne pod vlivem rostoucího plodu a způsobuje oslabující nepohodlí..

Cysta

Nezhoubný novotvar vaječníků. Ve vzácných klinických případech má sklon degenerovat do maligního nádoru. Klinické projevy - bolest během menstruace, nevolnost, zvracení, závratě, bledost obličeje, ztmavnutí před očima. Během menstruace je žena téměř úplně destabilizovaná - první den krvácení je nucena dodržovat odpočinek v posteli. Pod vlivem fyzické aktivity může dojít k prasknutí cysty. V takovém případě se zobrazí naléhavé volání sanitky..

Kdy je nutná konzultace s lékařem??

Indikace pro kontaktování specialisty:

 1. Během menstruace je stupeň pocitu bolesti náchylný ke ztrátě vědomí..
 2. Kromě bolesti v dolní části břicha a v zádech vynikají velké fragmenty sliznic.
 3. Nepohodlí je tak závažné, že analgetika jsou neúčinná.

Pokud se pohoda ženy zhoršuje poklesem krevního tlaku a souvisejícími příznaky, je to dobrý důvod k domluvení schůzky s gynekologem. Tento jev může vést k rozvoji anémie, která je nepříznivá pro pohodu. Měli byste také navštívit gynekologa v případě, že se zhoršený stav vyskytne každý měsíc, pokud se v minulosti vyskytl problémový porod a kyretáž. Důležitým důvodem pro návštěvu odborníka je plánování mateřství.

Diagnostika

K identifikaci hlavní příčiny dysmenorey bude muset pacient podstoupit následující typy diagnostiky:

 • Průzkum a inspekce. Lékař reprodukuje klinický obraz stavu pacienta, plánuje další intervence, stanoví diagnózu.
 • Laboratorní vyšetření krve, moči. V závislosti na faktoru, který přispěl k dysmenorei, jsou detekovány záněty, anémie a infekční procesy. Stav hormonální rovnováhy je stanoven laboratorně.
 • Ultrazvuk dělohy, přívěsků, močového měchýře, gastrointestinálního traktu. Umožňuje detekovat téměř všechny patogenní procesy orgánů urogenitálního a trávicího traktu.

Další diagnostické techniky jsou předepsány na základě předpokládané diagnózy, která vedla k rozvoji dysmenorey. Ke objasnění charakteristik nádoru, stupně prokrvení tkání a spektra zánětu jsou nezbytné komplexní metody radiačního zobrazování (CT, MRI). Pokud je dysmenorea spojena s osteoartikulárními patologiemi, je pacient odeslán k rentgenovému vyšetření. I když se taková diagnóza pouze předpokládá.

Léčba

Během bolestivých období se doporučuje užívat nesteroidní protizánětlivé léky (Diclofenac, Ibuprofen, Voltaren). Rektální podání kteréhokoli z uvedených léčiv ve formě čípku zmírňuje bolest, zmírňuje napětí uvnitř pohlavních kanálků.

Následující předpisy pomáhají eliminovat hlavní patologické stavy, které způsobují dysmenoreu:

 • Antibiotická terapie. Zastavuje zánětlivé a infekční procesy.
 • Hormonální léky. Podávejte kortikosteroidy; látky produkované hypofýzou.
 • Vitaminová terapie. Jsou předepsány celé komplexy nebo jednotlivé vitamíny.
 • Analgetika. Uvolněte bolest, normalizujte celkové zdraví.
 • Zavést léky zaměřené na normalizaci hladin krevního tlaku (se snížením jeho ukazatelů).
 • Dyspeptické poruchy jsou léčeny antiemetiky.

Kromě toho je pacientovi předepsán kurz fyzioterapeutické léčby (podstoupení enterofurézy, magnetoterapie, UHF). K odstranění patologických sekrecí z povrchu genitálií je nutné ošetřit tkáně antiseptickými roztoky. Pokud má žena anémii (způsobenou masivní ztrátou krve), je indikována injekce přípravků železa. Když se objeví pohlavně přenosné choroby, neléčí se pouze žena, ale také její sexuální partner.

Prevence

Aby nedošlo k následnému řešení problému silné bolesti během menstruace, doporučuje se:

 1. Odmítněte provést potrat
 2. Pokud nechcete otěhotnět, zvolte nejlepší metodu antikoncepce a držte se jí
 3. Nepřechlazujte
 4. Včas zastavit zánět urogenitálního a zažívacího traktu. Zabraňte tomu, aby se patologie prodlužovala
 5. Nezneužívejte alkohol

Dalšími preventivními opatřeními je použití nitroděložního tělíska striktně ve stanoveném časovém rámci (nepřekračujte dobu provozu). Je důležité, aby žena vedla spořádaný sexuální život - vyhýbala se příležitostné intimní intimitě. Je třeba věnovat pozornost otázce posílení imunity, protože 90% onemocnění je důsledkem oslabení ochranných vlastností těla. V každodenním životě je lepší vzdát se zvedání závaží, než spojovat profesionální činnosti s vyčerpávající fyzickou prací.

Příčiny bolesti během menstruace, co dělat, pokud se vyskytnou

Bolest v podbřišku je u většiny žen v kritických dnech běžným jevem, se kterým se setkávají každý měsíc. Nejsilnější bolest během menstruace se projevuje v prvních dnech a od třetího dne jejich intenzita postupně ustupuje. Menstruační bolesti mají tažný charakter, ale bolestivý syndrom má formu koliky a akutní bolesti v podbřišku. Tento jev se obvykle nazývá dysmenorea, je častěji ovlivňován mladými nulipárními ženami i ženami s nadváhou a škodlivými závislostmi.

Dysmenorea je diagnostikována, když je bolestivá regulace ženy doprovázena celou řadou patologických příznaků, včetně bolestí hlavy, nevolnosti, slabosti a rychlé únavy. U některých žen silné bolesti v podbřišku během menstruace narušují domácí práce a významně snižují výkon, proto byste měli znát hlavní důvody, které bolest vyvolávají, a umět se s nimi vyrovnat..

V tomto článku se dozvíte, proč žaludek bolí během menstruace a co dělat, pokud jsou pocity velmi silné..

Co může bolet a doprovodné příznaky

Kritické dny jsou běžným procesem, který se vyskytuje každý měsíc u všech žen v reprodukčním věku, od puberty po nástup menopauzy, kdy dochází k reprodukčnímu úpadku. Během menstruace žena pociťuje určité nepohodlí a je zde další potřeba dodržovat hygienické normy.

Velmi často je proces odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy doprovázen menstruačními bolestmi, připomínají krátké křeče v dolní části břicha, které mizí druhý den menstruace.

Na čištění těla během regulace se podílejí biologické i mechanické procesy. Nervový systém vysílá signál do genitálního svalstva a způsobuje jeho křeč. To je to, co během menstruace opravdu bolí, jsou to stahující se stěny dělohy, které tak vytlačují pochvu exfoliované endometrium a krev. Celý proces je řízen impulsy, které procházejí nervovými buňkami. Bolest je pociťována pouze při nedostatečné výživě nervových buněk, v důsledku čehož zastavují nervové impulsy.

Bolest obvykle začíná pociťovat i v předvečer menstruace, v takovém případě můžeme hovořit o přítomnosti algomenorey nebo dysmenorey. V medicíně se tedy nazývá stav, kdy během menstruace velmi bolí žaludek. Povaha bolesti je obvykle bolestivá, bodavá nebo křečová, ženské břicho táhne a bolest může také vyzařovat do ledvin nebo dolní části zad. Pro menstruaci je charakteristická mírná bolest, v případě jejího zesílení byste měli určitě vyhledat pomoc od lékaře, protože bolestivá období jsou jediným příznakem u některých nebezpečných gynekologických onemocnění, včetně onkologie. Ale i při absenci viditelných důvodů může silná bolest v některých případech vyžadovat lékařské ošetření..

Pokud příčinou bolesti během regulace bylo onemocnění a infekce v orgánech reprodukčního a močového systému, lze pozorovat souběžné příznaky:

 • bolesti zad a sakrální bolesti;
 • tíha a bolest dolních končetin;
 • nevolnost se zvracením;
 • průjem během menstruace;
 • obecná slabost a špatné zdraví;
 • emoční výkyvy, ve kterých agresivitu a podrážděnost nahrazuje úplná apatie.

Intenzita bolesti je u každé ženy odlišná a závisí na charakteristikách organismu, na jeho celkovém stavu, na dědičnosti a na životním stylu ženy. Asi 32% žen ve věku od 18 do 25 let pociťuje velmi silné bolesti, které mají nepříznivý vliv na jejich schopnost pracovat a narušují jejich normální život. Ve věku 25–35 let toto procento mírně klesá a je 28% a ve věku 35–45 let téměř 40% spravedlivého pohlaví čelí měsíční bolesti. Volba léčby této patologie bude záviset na typu dysmenorey a její závažnosti..

Klasifikace a stupeň odchylky

Nejčastěji žaludek špatně bolí první den menstruace a od druhého dne bolest ustupuje. Pokud má žena v předvečer menstruace silnou bolest a doprovází všechny kritické dny, je stanovena diagnóza dysmenorey. V závislosti na příčinách výskytu se rozlišují dva typy patologie:

 • primární nebo funkční dysmenorea. Je diagnostikována, když tělo produkuje zvýšené množství prostaglandinů, které způsobují nadměrné kontrakce děložních svalů. V tomto případě se bolestivé pocity objevují v předvečer menstruace a trvají další 3-4 dny. Tento typ dysmenorey je typický pro dívky ve věku 16-25 let. Přidružené příznaky jsou bolest hlavy, průjem a nevolnost. Protože bolest není v tomto případě spojena s žádnými patologiemi, nebude ultrazvuk v pánevních orgánech vykazovat vývojové anomálie a léze. Situace se může zlepšit s věkem nebo po narození dítěte;
 • sekundární nebo získaná algomenorea. Nejčastěji se projevuje u žen po 30 letech. Příčinou takové dysmenorey může být nadměrná excitabilita nervových kořenů během kontrakcí dělohy, zánět a patologie v orgánech reprodukčního systému, endometrióza. Bolestivé pocity mohou být také reakcí těla na nitroděložní tělísko.

V případě, že v průběhu let bolesti během menstruace zůstávají na stejné úrovni intenzity, je obvyklé nazývat je kompenzovanými, pokud se s každým cyklem zvyšují, jedná se o dekompenzované bolesti.

V závislosti na intenzitě menstruační bolesti existují 4 stupně dysmenorey:

 1. Nulový stupeň. Bolest je mírná, snesitelná a nevyžaduje užívání léků proti bolesti.
 2. První stupeň je charakterizován mírnou bolestí, která je doprovázena depresivním stavem, rozrušením trávicího systému a bolestmi hlavy. Může se cítit mírná nevolnost a ospalost, ale žena neztrácí schopnost pracovat a je stále fyzicky aktivní. U 40% žen se tato fáze algomenorey objevuje od první menstruace. Po porodu nebo s věkem se situace mění a až do konce reprodukční funkce žije zhruba čtvrtina všech žen se středně bolestivým obdobím. Pokud jsou bolesti na stejné úrovni, pak není třeba přijímat žádná opatření, ve zvláštních případech stačí 1-2 tablety proti bolesti. Pokud se zvýší, je nutná povinná konzultace s odborníkem..
 3. Druhým stupněm jsou silné menstruační bolesti doprovázené nevolností, zimnicí, závratěmi, bolestmi podobnými migréně, celkovou slabostí a podrážděností. Situaci napravují analgetika a sedativa..
 4. Třetí stupeň dysmenorey je diagnostikován s velmi silnými bolestmi v podbřišku, které začínají 2 nebo dokonce 3 dny před regulací a mizí až s jejich koncem. Navíc se může zvýšit tělesná teplota, objevit se silné bolesti hlavy, které mohou vyvolat zvracení, narušit srdeční rytmus a mohou se objevit srdeční problémy. Žena může omdlít, ztratit pracovní kapacitu a běžné léky proti bolesti z domácí lékárničky situaci nezvládnou. Jedná se o velmi nebezpečný stupeň algomenorey, který může vést k poruše menstruačního cyklu a dokonce způsobit neplodnost. V této fázi je dysmenorea často diagnostikována s doprovodnými chorobami reprodukčního systému nebo okolních orgánů..

Proč se v kritických dnech objevuje bolest

U adolescentů je nejčastěji diagnostikována primární algomenorea spojená s abnormální polohou dělohy nebo anomálií ve vývoji reprodukčních orgánů. Po prvním narození bolest u žen s primární dysmenoreou často přestává způsobovat nepohodlí.

Pokud se dysmenorea objeví po období puberty, považuje se to za sekundární, různé důvody mohou způsobit takovou bolest v břiše:

 • kontrakce dělohy. To je hlavní faktor, který během období regulace způsobuje silnou bolest, a to i při menstruačním cyklu, který probíhá bez jakýchkoli nesrovnalostí. Kontrakce hladkých svalů, které tvoří stěny dělohy, způsobuje hormon prostaglandin, čím vyšší je jeho hladina, tím vyšší je kontrakční schopnost děložních svalů. Normálně je tento hormon zodpovědný za včasné očištění dělohy od exfoliovaného endometria, ale při jeho zvýšené koncentraci způsobují intenzivní svalové kontrakce bolest ženy. Na tomto hormonu závisí nejen intenzita, ale také povaha bolesti;
 • kritické dny jsou obzvláště bolestivé, pokud má žena pohlavní choroby. Nesnesitelná bolest během regulace se vyskytuje u endometriózy, fibrózy dělohy a zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému. Bolestivý syndrom může signalizovat existující onemocnění nebo být důsledkem již odstraněného gynekologického onemocnění;
 • nedostatek určitých stopových prvků může vést k narušení menstruačního cyklu, což vede k bolestivým obdobím. Může se tedy objevit nedostatek vápníku a hořčíku v těle ženy;
 • genetická predispozice. Pokud nejbližší příbuzní ženy trpěli silnými menstruačními bolestmi, je ohrožena. Mohou být zděděny nejen bolestivé pocity, ale také patologie, které je způsobují;
 • nerovnováha hormonů a v důsledku toho bolestivá období mohou způsobit stres a špatnou výživu.

Pokud bolest během menstruace nezmizí ani po užití anestetika, mohou je vyvolat následující faktory:

 • ohyb a posunutí dělohy. Pokud se jedná o vrozené anomálie, je vysoká pravděpodobnost, že bolest po porodu zmizí;
 • avitaminóza;
 • prudký pokles hladiny progesteronu;
 • cysty a polypy ve vaječnících;
 • Spontánní potrat;
 • emoční stres, šok;
 • adhezní procesy;
 • polycystický vaječník;
 • hormonální nerovnováha způsobená zvýšenou aktivitou štítné žlázy;
 • nitroděložní tělísko;
 • nadměrná excitabilita nervového systému;
 • syndrom přetížení malé pánve;
 • stenóza děložního čípku;
 • nedávné operace, včetně potratů, porodů;
 • sedavý životní styl;
 • maligní nádory.

Pokud je bolest během regulace snesitelná a trvá krátkou dobu, neměli byste panikařit, ale při silných pocitech bolesti je nutná odborná konzultace.

Diagnostika

K určení přesného důvodu, proč se žena obává silné bolesti během menstruace, je nutné podstoupit komplexní vyšetření. Musí zahrnovat následující činnosti:

 • orální průzkum, během kterého gynekolog vytvoří celkový obraz a vytvoří předpoklad o možné příčině menstruační bolesti;
 • gynekologické vyšetření na křesle a palpace mléčných žláz;
 • Ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému;
 • krevní testy na hormony;
 • jako nátěr na flóru a cytologii, bude tato metoda pomáhat určit přítomnost pohlavně přenosných chorob.

V některých případech může být nutná hysteroskopie nebo laparoskopie a další konzultace s úzkými specialisty (chirurg, endokrinolog, psycholog atd.).

Kdy navštívit lékaře

Pokud žaludek během menstruace velmi silně bolí, může to být pro ženu jeden z příznaků vážných zdravotních problémů a bez pomoci gynekologa nebude fungovat, abyste je sami odstranili. V takových případech musíte jít na schůzku s odborníkem:

 • kvůli bolesti se pracovní kapacita natolik snižuje, že je žena nucena vzít si v práci den volna a ležet v posteli;
 • pokud vaše menstruace trvá 2-3 dny a bolest nesnižuje její intenzitu;
 • krvácení bylo hojné déle než 2 dny a ve výtoku jsou velké tmavé sraženiny;
 • pokud žena dlouhodobě systematicky užívala hormonální antikoncepci a bolest během regulace nesnižuje její intenzitu;
 • pokud bolestivá období začala obtěžovat ženu v dospělém věku;
 • pokud léky proti bolesti a antispazmodika nejsou schopny uklidnit bolest;
 • pokud se intenzita krvavého výboje během regulace pouze zvyšuje;
 • když kromě bolesti v podbřišku začíná bolest hlavy, nevolnost a průjem;
 • menstruační cyklus je narušen;
 • žena dramaticky zhubla.

S výše uvedenými příznaky byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka, který po komplexní diagnostice dokáže zjistit příčinu bolesti a předepsat správnou léčbu.

Způsoby, jak snížit bolest

Odborníci tvrdí, že jakoukoli bolest nelze tolerovat, protože má nejen neblahý vliv na emoční stav, ale může poškodit fyzické i duševní zdraví. Pokud žena během regulace trpí silnou bolestí, doporučuje se jí nejprve poradit se s gynekologem, ale pokud to není možné, existuje několik způsobů, jak při regulaci bolesti pomoci:

 • tepelné procedury dokonale uvolňují svalové křeče, ale nelze je použít pro zánětlivé nebo hnisavé procesy, stejně jako pro zánět apendicitidy. Pokud neznáte přesnou příčinu silných menstruačních křečí, není nutné experimentovat s oteplováním. Pokud je příčinou svalový křeč, bude nejlepší pomůcka pro zahřátí bolesti během menstruace. Aplikuje se na dolní část břicha po dobu čtvrt hodiny, ale ne více než dvakrát denně. Šetrnějším způsobem zahřátí je použití teplé pleny, která je nažehlovaná z několika stran;
 • vodní procedury. Horká koupel je relaxační, ale během regulace je lepší ji nahradit krátkou teplou sprchou. Tento postup odstraní únavu a zmírní bolest, zatímco můžete navíc masírovat břicho žínkou, abyste uvolnili svaly a zmírnili křeč;
 • můžete udělat obklad s mořskou solí a aplikovat jej na spodní část břicha, tím se během regulace odstraní bolestivé pocity;
 • masáže pomocí teplé mala obsahující oteplovací přísady nebo éterické oleje, které jsou předehřáté ve vodní lázni na tělesnou teplotu. Esenciální oleje ze šafránu, bergamotu a grapefruitu zmírňují křeče, ale můžete je nahradit běžným dětským masážním olejem. Před masáží je bezpodmínečně nutné změřit teplotu ohřevu oleje, aby nedošlo k popálení masírované oblasti. Masážní pohyby na břiše a dolní části zad by měly být prováděny ve směru hodinových ručiček, čímž se sníží tlak na břišní dutinu. Pokud žena nemá alergie, můžete v průběhu všech předpisů vtírat složení éterických olejů do dolní části břicha a dolní části zad, což zahrnuje 4 kapky šalvějového oleje, 5 kapek oleje z majoránky a řebříčku a 50 ml třezalkového oleje;
 • pokud jsou bolestivá období způsobena dehydratací těla, která často doprovází silnou ztrátu menstruační krve, pak jako léčba stačí jen normalizovat pitný režim. Pokud je v těle nedostatek tekutin, bude bolest v podbřišku tupá nebo akutní, v žádném případě však nebude mít křeče. Bolest tohoto druhu obvykle není příliš intenzivní, ale může dobře způsobovat nepohodlí ženám s nízkým prahem bolesti. Nedostatek tekutiny můžete naplnit pramenitou vodou, minerální vodou bez plynu, čajem a bylinnými výluhy, bobulovými kompoty a odvarem ze sušeného ovoce. Můžete pít ovocné džusy, ale je lepší nekonzumovat alkohol, silný čaj, kávu a kakao;
 • je užitečné nejen během celého cyklu, ale také během pravidelných období věnovat se ne příliš intenzivní fyzické aktivitě, která zlepšuje tonus a eliminuje křeče - pilates, gymnastika, jóga, ranní cvičení a plavání;
 • někteří odborníci doporučují aplikovat ledový obklad na spodní část břicha, ale po dobu maximálně 10-15 minut tato rada není podporována všemi gynekology, proto před použitím je třeba se poradit se svým lékařem;
 • fyzioterapeutické postupy zvládají menstruační bolesti - elektroforéza, akupunktura, autotrénink, psychologická terapie atd.;
 • je nutné zlepšit psycho-emocionální stav, uvolnit se, abyste si mohli přečíst knihu nebo sledovat zajímavý film, jít do kina nebo trávit čas s milovanou osobou. Pozitivní emoce mohou snížit intenzitu bolesti;
 • zaujměte pózu embrya. Tato poloha zmírňuje křeče a uvolňuje svaly. Pro pozitivní efekt musí žena ležet na boku, přitáhnout si nohy k hrudi a lehnout si, ještě lépe spát.

V závažných případech se léčba bolesti v kritických dnech neobejde bez léčby.

Drogy

V některých případech lékař předepíše ženě příjem léků proti bolesti, aby se vyrovnal s bolestí během regulace. Léky jsou obvykle předepisovány několika skupinami s odlišným mechanismem účinku:

 • gestageny;
 • hormonální antikoncepce ve formě tablet;
 • nesteroidní protizánětlivé léky.

První skupina léků ovlivňuje sekreční změny ve slizniční vrstvě dělohy, ale neovlivňuje ovulační funkci. Progesteron a testosteron se aktivně používají. Tyto umělé hormony snižují tonus dělohy a množství produkovaných prostaglandinů a snižují excitabilitu nervových kořenů umístěných ve svalech dělohy..

Užívání hormonální antikoncepce má příznivý účinek na hormonální pozadí ženy a normalizuje její menstruační cyklus. Antikoncepční pilulky potlačují ovulační funkci, snižují intenzitu menstruace, potlačují nervovou vzrušivost a děložní tonus. Proto se při systematickém užívání orální antikoncepce významně snižuje menstruační bolest. Gestageny a perorální antikoncepce mají dlouhodobý účinek.

Pokud mají ženy kontraindikaci nebo nadměrnou náchylnost k hormonálním lékům, může na menstruační bolesti lékař předepsat nesteroidní léky, které snižují hladinu prostaglandinů, ale účinek jejich užívání bude pozorován po dobu 2-6 hodin. Tato skupina léků zahrnuje Mig, Diclofenac, Ketoprofen, Nimesil, Ibuprofen, Nurofen Express, Next, Ibufen.

Existuje řada léků, které odborníci doporučují užívat, aby se zbavili menstruační bolesti:

 • antispazmodika. Uvolňují křeče hladkých svalů a cév. Nejznámějšími léky z této skupiny jsou Droverin, No-shpa. Pro zmírnění křeče stačí vypít 1 tabletu, můžete ji opakovat 2-3krát denně. Můžete také použít intramuskulární injekce, rychle zmírňují bolest. Antispasmodický papaverin má mírnější účinek; vyrábí se ve formě rektálních čípků. Je třeba ji nasadit na 1-2 svíčky po dobu 3-5 dnů, má kumulativní účinek, takže byste neměli čekat na efekt blesku;
 • pokud kromě bolesti existují i ​​jiné nepříjemné příznaky, odborníci doporučují používat komplexní léky, které nejen zmírňují bolest, ale také eliminují křeče a záněty. Tato skupina léků zahrnuje Spazmalgon a Pentalgin;
 • pokud bolest během regulace vyvolává nadměrné dráždění nervového systému, mohou být předepsána sedativa (Persen, Fitosed).

Samostatně je třeba říci o známém Analginu. Tyto pilulky byly dříve používány k úlevě od jakékoli bolesti. Většina žen ji stále používá k menstruační bolesti, ačkoli Analgin má příliš mnoho vedlejších účinků, které moderní protějšky eliminovaly. Vzhledem k tomu, že tento lék může způsobit krvácení a snížit produkci bílých krvinek, měl by být používán pouze v případě, že jsou jiné léky neúčinné. S mírnou bolestí lze použít paracetamol, ženy si tento lék zvolí kvůli jeho rychlému působení, i když je to zbytečné se syndromem silné bolesti.

Jakýkoli lék, jehož účinek je zaměřen na odstranění bolesti, má řadu kontraindikací a vedlejších účinků, proto by měl být předepisován výhradně lékařem na základě diagnózy a celkového zdravotního stavu pacienta..

Pomoc lidových prostředků

Existuje mnoho domácích léků, které mohou uklidnit vaše menstruační bolesti a lze je snadno vyrobit doma. Je důležité si uvědomit, že užívání jakýchkoli léků z alternativní medicíny by mělo být koordinováno s lékařem..

Pojďme si promluvit o nejúčinnějších lidových receptech, jak pomoci vyrovnat se s menstruačními bolestmi:

 • zázvorový čaj. Kořen zázvoru obsahuje mnoho fytoncidů, esterů a glykosidů, které mohou uklidnit bolest a mít antibakteriální účinky. Chcete-li připravit čaj, musíte si vzít 1 čajovou lžičku strouhaného, ​​čerstvého nebo poloviny suchého kořene zázvoru, nalijte vroucí vodu, přidejte špetku skořice a nechte 6-7 minut. Nápoj lze doplnit listem meduňky, citronovým klínem nebo osladit cukrem. Žena bude moci pocítit účinek čaje za půl hodiny. Tento recept není vhodný pro ženy s akutními chorobami zažívacího ústrojí a krevními chorobami. Zázvorový čaj by se také neměl pít s těžkými obdobími;
 • mátový čaj s meduňkou. Tato bylinná směs má výrazný analgetický účinek. Pro přípravu nápoje smíchejte 2 g suchých nebo čerstvých listů máty peprné a meduňky, přidejte 4-5 kapek oleje z citronové trávy a nalijte sklenici vroucí vody. Čaj se vaří 6-7 minut. Citronovou trávu lze nahradit 5 g pomerančové, citronové nebo jiné citrusové kůry. Čaj se pije denně až do konce regulace. Může sloužit jako profylaktický prostředek, protože se užívá každý den ráno a několik hodin před spaním;
 • heřmánkový čaj s malinami. V tomto receptu se používají malinové bobule, nikoli listy, protože ty naopak přispívají k posílení kontrakcí dělohy. Lžíce farmaceutického heřmánku naplněného sklenicí vroucí vody, do které se přidá 15 g sušených malin, pomůže odstranit svalové křeče v děloze a tím odstranit bolest. Nápoj se láhne po dobu 10 minut, poté se přidá trochu skořice a medu. Takový čaj nejen uklidňuje a zmírňuje křeče, ale má také tonizující účinek na ženské tělo;
 • bylinné odvarky z přesličky a medvědice pomohou zbavit se bolesti, ale mají močopudný účinek. Takovou drogu musíte vypít před menstruací;
 • čaj s catnip pomůže uklidnit a uvolnit děložní svaly;
 • infuze oregana pomůže zbavit se křečí nejen v děloze, ale také ve střevech, což výrazně usnadní stav ženy během jejího období. Lžíce suchých surovin se nalije sklenicí převařené vody a na chvíli se napustí, užívá se třikrát denně před jídlem;
 • dobrou účinnost v boji proti menstruačním bolestem prokazuje odvar z kůry kaliny. 4 lžičky suchá kůra, musíte nalít 0,25 litru vody a vařit po dobu půl hodiny. Pijte lžíci před jídlem;
 • infuze petrželky a jahod funguje dobře.

Tělesné cvičení

Odborníci vyvinuli celou řadu fyzických cvičení, která vám umožní zbavit se nejen silných menstruačních bolestí, ale také doprovodných příznaků bez použití léků. Následující cvičení lze provádět každý den pro profylaxi a během menstruace k úlevě od bolesti:

 • ležet na zádech, nohy ohnuté v kolenou a opřít se o podlahu. Ruce jsou položeny podél těla dlaněmi k podlaze. Při krátkém výdechu se po několik minut provede plynulé vychýlení břicha. Svaly jsou zcela uvolněné. Opakujte 4krát;
 • musíte ležet na zádech, zatímco hýždě by měly být umístěny co nejblíže ke zdi a nohy jsou zvednuty kolmo k podlaze, pak se nohy ohýbají v kolenou. V této poloze se musíte zdržet 4-5 minut;
 • musíte ležet na zádech, narovnat nohy, přitáhnout jednu nohu k bradě a druhou nechat na podlaze. V této poloze musíte strávit 2-3 minuty a poté cvičit na druhou nohu;
 • musíte se dostat na všechny čtyři a opřít se o lokty lokty, musíte mít hlavu mezi rukama. V této poloze musíte zůstat 2-3 minuty. Podobné cvičení lze provést i v poloze na zádech;
 • musíte ležet na podlaze lícem dolů, dát nohy dohromady a namáhat kolena. Při výdechu se tělo zvedne, hlava se nakloní dozadu a hýždě se stahují. V této poloze se musíte zdržet půl minuty. Při výdechu se vraťte do výchozí polohy..

Tato cvičení jsou vhodná pro ty, kteří jsou kontraindikováni při léčbě drogami, ale měla by být prováděna pouze podle pokynů lékaře v případech, kdy má žena poruchu páteře a je diagnostikována arteriální hypertenze..

Prevence

Abyste nemuseli léčit dysmenoreu, je lepší nejprve dodržovat jednoduchá preventivní doporučení:

 • nepijte alkohol, zejména v kritických dnech;
 • přestat kouřit;
 • vyhněte se podchlazení, přehřátí a jakýmkoli stresovým situacím pro tělo;
 • nejezte nezdravé jídlo, kořeněná a velmi kořeněná jídla, nepijte více než 2 šálky kávy denně;
 • každý den jíst mléčné výrobky bohaté na vápník (jogurt, fermentované pečené mléko, kefír);
 • mít aktivní sexuální život. Pomáhá normalizovat krevní oběh a uvolňuje svaly pohlavních orgánů;
 • měli byste se více hýbat, chodit na čerstvý vzduch, pokud je to možné, cvičit jógu, plavání nebo gymnastiku;
 • denní koupele s mořskou solí, které se střídají se studenými sprchami, pomohou zlepšit krevní oběh v pánevních orgánech;
 • používejte komplexy vitamínů obsahující vápník a hořčík;
 • odstranit ze stravy potraviny, které způsobují kvašení a nadýmání;
 • měli byste pravidelně navštěvovat gynekologa nejméně jednou ročně a v případě jakýchkoli nepříjemných příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kousek čokolády, který obsahuje vápník a hořčík a stimuluje produkci endorfinů, hormonu štěstí, vám pomůže zlepšit náladu během menstruace..