Fáze menstruačního cyklu: schéma podle dne

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní). Během tohoto období se vajíčko podaří zrát a opustit vaječník, může dojít ke koncepci a konsolidaci embrya ve slizniční vrstvě dělohy. Pokud nedojde k fúzi mužské reprodukční buňky a ženského vajíčka, začíná nový menstruační cyklus..

Hlavní fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří hlavních fází:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Jejich normální průběh přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. V každé ze tří fází se poměr hormonů mění. To ovlivňuje schopnost otěhotnět, pohodu a náladu..

První den krvavého výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu, jeho dokončení se shoduje s posledními dny před novým krvácením. Obvykle se doba trvání cyklu pohybuje od 21 do 35 dnů. Intenzita výtoku a nepohodlí, které je doprovází, jsou individuální.

Fáze menstruačního cyklu se rozlišují podle připravenosti na zrození nového života. Názvy fází odrážejí procesy, které probíhají v ženském těle. Změny spojené s hormonálními hladinami se objevují v různých fázích..

První fáze

Nástup první fáze menstruačního cyklu - folikulární - se shoduje s výskytem krvavého výtoku. Tam je odmítnutí dělohy vnitřní vrstvy (endometria), která rostla v předchozím měsíci. Současně začíná proces zrání folikulů pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve vaječníku.

Během období, které trvá menstruace, začíná růst 7 až 12 buněk. Největší folikul (dominantní) se po 7 dnech od začátku cyklu nadále vyvíjí, zbytek atrofuje.

Podšívka pohlavního orgánu smíchaná s krví z poškozených cév vychází z těla ženy v malých úlomcích. Jeho podíl na celkovém objemu vypouštění je relativně malý - ne více než třetina. Po menstruaci si tedy zdravé ženy udržují normální zdraví, anémie se nevyvíjí..

V prvních dnech nového cyklu může dívka pociťovat těžkost, bolestivost v dolní části břicha. To je způsobeno skutečností, že svalová vrstva dělohy se stahuje křečovitě, aby se vyloučilo mrtvé endometrium ven..

Pokud folikuly během folikulární fáze cyklu nerostou nebo nedosahují požadované velikosti, k ovulaci nedojde. Žena s takovým porušením nemůže otěhotnět. Dalším selháním je přítomnost mnoha malých sekundárních folikulů 8. – 9. Den cyklu. Takové porušení může být spojeno se stimulací vaječníků užíváním antikoncepčních léků.

Druhá fáze

Začátek druhé fáze menstruačního cyklu je určen připraveností folikulu prasknout a uvolnit vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci dochází pod vlivem luteinizačního hormonu.

Bezprostředně před uvolněním vajíčka z folikulu a během tohoto procesu je žena obzvláště atraktivní, veselá, energická, usiluje o sex.

 • Slabost během menstruace
 • Co říká nadýmání během menstruace?
 • Průjem během menstruace je příčinou průjmu
 • Co dělat, pokud vaše období připadne na novoroční svátky

Tento jev je vysvětlen skutečností, že během ovulace jsou hormony (estrogen, luteinizace) na svém vrcholu. Nejlepší den pro početí je tedy období uvolnění vajíčka z vaječníku..

Druhá fáze menstruačního cyklu není vždy doprovázena ovulací. Předpokládá se, že ovulace nemusí nastat 2-3krát ročně. To se děje pod vlivem stresových situací, nemocí, změn v pracovním a klidovém režimu, klimatických podmínek. Tento jev se nepovažuje za patologii. Toto je rys ženského těla..

Třetí fáze

Luteální fáze ukončuje měsíční cyklus, jinak se jí říká fáze žlutého tělíska. Začíná to poté, co zralé vejce vstoupí do zkumavky. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Tato žláza je nestabilní a produkuje progesteron. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro připojení oplodněného vajíčka, nástup těhotenství. Během tohoto období je produkce folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů významně snížena..

Pokud je vajíčko při pohybu podél trubice oplodněno spermatem, sestupuje do dělohy a připojuje se k vnitřní výstelce. Syntéza chorionického gonadotropinu (hCG) začíná bezprostředně po implantaci. Hladina tohoto hormonu se neustále zvyšuje, od prvních hodin těhotenství po 8–11 týdnů. Pod vlivem hCG funguje žluté tělo a produkuje progesteron až do samotného narození.

Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře (36-48 hodin po opuštění folikulu). Žluté tělísko odumírá 10–12 dní po ovulaci. Progesteron přestává být syntetizován. Uvnitř dělohy se endometrium odlupuje a začíná další menstruace.

Fáze cyklu ve dne

Délka měsíčního cyklu je od 21 do 28-35 dnů. Doba trvání druhé poloviny se nemění - 14 dní. Jeho zvýšení nebo kratší období jsou spojeny pouze s patologickými procesy v těle ženy.

Ale první polovina menstruačního cyklu může mít různou délku. Abychom lépe porozuměli tomu, co ženy pociťují v počáteční fázi menstruačního cyklu ve dne, je třeba to podrobně zvážit.

Během prvních dvou dnů menstruace se většina žen necítí dobře. Projevuje se křečovými bolestmi různé intenzity v dolní části břicha, bolestmi v bederní zádech. Toto období cyklu je charakterizováno poklesem výkonu, špatnou náladou.

Od 3 do 6 dnů se blahobyt dívek zlepšuje. Týden po nástupu menstruace a až do 12 hodin pociťují nárůst síly, energie, jejich libido je na vrcholu.

Ve dnech 13-14 u žen s 28denním cyklem dochází k ovulaci. U žen s kratšími nebo delšími počátečními obdobími popsaný vzor zapadá do časového rámce mezi 7 dny a 3 týdny. Poté tělo ženy plynule vstupuje do druhé fáze cyklu, která trvá 14 dní.

Období mezi 15–22 dny je pro ženy obdobím dobré nálady a přívalu energie. V případě, že došlo k oplodnění, mohou se objevit drobné výtoky, mírné bolesti mravenčení uvnitř dělohy. Jsou to implantační satelity, které nevydrží déle než den.

Když je vajíčko ponecháno neoplodněné, objeví se příznaky premenstruačního syndromu. Spadají na období od 23 do 28 dnů cyklu. Dívky se stávají podrážděnými, kňourajícími, některé z nich mají depresi.

Co může způsobit změnu cyklu

Reprodukční systém funguje dobře, pokud jsou všechny fáze měsíčního cyklu řízeny hormony. Jakékoli narušení endokrinní povahy se okamžitě projeví v menstruačním období..

Například, když vajíčko dozrává, obsah estrogenu stoupá, hladina progesteronu je nízká. Když první dosáhne své maximální koncentrace, zvyšuje se také množství druhé biologicky aktivní látky. Pokud je uprostřed cyklu hladina estrogenu nízká, množství luteinizačního hormonu se nezvýší, v důsledku toho nedojde k ovulaci, prostor uvnitř folikulu zůstane prázdný, zemře. To znamená, že bude vyloučena možnost početí..

 1. Silný stres.
 2. Fyzická, duševní únava.
 3. Prudká změna klimatu.
 4. Nedostatek živin ve stravě.
 5. Nadváha nebo podváha.

Častým důvodem selhání měsíčního cyklu jsou zdravotní problémy. Virové infekce přenášené ženami - chřipka, plané neštovice, zarděnky - se téměř vždy odrážejí v měsíčním rozvrhu. Když je štítná žláza nefunkční, jsou často pozorovány dlouhé přestávky střídané častým krvácením. Proto by nepravidelná, příliš dlouhá nebo krátká období měla být důvodem k návštěvě lékaře..

závěry

Po první menstruaci u dospívajících se vytvoří jasné fáze cyklu po dobu 1–2 let. Jsou stabilní u zdravých dospělých žen. Pokud tedy rytmus selže, je nutné hledat jeho příčinu. Koneckonců, jakýkoli problém z gynekologie může ovlivnit schopnost ženy stát se matkou..

Jaké jsou 3 fáze menstruačního cyklu u žen?

Ženský reprodukční systém provádí každý měsíc mnoho funkcí, aby se připravil na oplodnění a následné narození dítěte. V průměru menstruační cyklus trvá 21-36 dní, ideálně 28 dní. Začátek cyklu je první den krvavé sekrece (menstruace). Ženy pociťují různé příznaky, jako je bolest v podbřišku, slabost, silná podrážděnost atd. Takto se tělo připravuje na zrání nového vajíčka..

Menstruační cyklus je rozdělen do fází, které se vždy navzájem nahrazují. Aby žena lépe pochopila, o co jde, musíte rozeznat fáze menstruačního cyklu ve dne. První fáze je folikulární, trvá asi 14 dní. Druhý - ovulační, nahrazuje folikulární po dobu 14-15 dnů. Třetí - luteální, začíná 15. - 17. den menstruačního cyklu a trvá asi dva týdny. Podívejme se na každou z nich blíže..

Hlavní fáze

Menstruační cyklus začíná po odmítnutí endometria. Krvavá sekrece může být bohatá, skromná, rozmazaná - vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Když je staré endometrium odmítnuto, tělo se začne připravovat na zrání vajíčka..

Začátek cyklu představuje přípravu na oplodnění vajíčka a následné těhotenství. Celý cyklus je rozdělen do tří hlavních období:

 1. První fáze menstruačního cyklu je folikulární.
 2. Druhou fází menstruačního cyklu je ovulace.
 3. Třetí, poslední, je luteální.

Každá fáze tedy na základě svého názvu plní určité funkce. Během tohoto období se aktivně produkují hormony, které jsou odpovědné za začátek a výsledek všech procesů. Všechno začíná folikulární fází měsíčního cyklu, je to ona, kdo spouští tvorbu a následné zrání vajíčka

Níže vidíte schéma ženského cyklu ve dne..

Folikulární fáze

Fáze 1 trvá v průměru dva týdny. Prvních 3–7 dnů folikulární fáze je doprovázeno uvolňováním krvavé sekrece. Sedmý den cyklu se menstruace zastaví a poté se endometrium aktivně obnoví. Současně s fází proliferace folikul a vajíčko dozrávají. Během tohoto období se aktivně produkují estrogeny a hormony stimulující folikuly..

Po týdnu jeden folikul předběhne zbytek, a proto přestávají růst a vyvíjet se. Olověná bublina zvětšuje vajíčko, dokud nedosáhne 20–25 milimetrů. Po skončení folikulární fáze cyklu se celý reprodukční systém připravuje na možné oplodnění. Na konci proliferativní fáze nastává ovulace.

Současně se výrazně zvyšuje hladina estrogenu, který slouží jako signál pro produkci dalšího hormonu - luteinizace. Je to on, kdo připravuje tělo na ovulaci. Vysoká koncentrace estrogenu napomáhá nasycení endometria živinami a krví, takže během těhotenství může děloha normálně obsahovat vajíčko, což podporuje jeho růst a vývoj. Zde končí první fáze cyklu a začíná druhá menstruační fáze. Je nejkratší, protože trvá pouze 24-35 hodin.

Po zjištění, co je folikulární fáze a jaké dny cyklu ovlivňuje, můžete začít uvažovat o ovulační fázi.

Ovulační fáze

Po dozrání vajíčka začíná druhá fáze menstruačního cyklu. Během tohoto období se výrazně zvyšuje hladina estrogenu a luteinizačního hormonu a snižuje se hormon stimulující folikuly. Některé dívky počítají nástup ovulace podle kalendáře, aby nezmeškaly uvolnění vajíčka z folikulu a možné oplodnění. Tento čas je ideální pro plánování těhotenství. Mnoho lidí neví, kolik dní ovulace trvá. Fáze 2 netrvá déle než 36 hodin, právě teď může žena otěhotnět.

Během ovulační fáze je vajíčko připraveno k oplodnění, uvolňuje se z folikulu a začíná se pohybovat do vejcovodu. Dva dny čeká na setkání se spermatem, které může žít asi 5 dní. V dutině folikulu, odkud vyšlo vajíčko, aktivně roste žluté tělísko. Výsledkem je, že se intenzivně produkuje progesteron, který je zodpovědný za úspěšné připojení vajíčka k endometriu. Pak vše záleží na tom, zda tam bylo početí nebo ne. Luteální fáze cyklu se vyvíjí ve dvou scénářích.

Luteální fáze

Co je to luteální fáze, jak probíhá a v jaký den cyklu začíná, jsou hlavní otázky žen, které budou popsány v následujícím článku. Fáze začíná, jakmile vajíčko opouští folikul a v jeho dutině roste žluté tělísko, což vyvolává produkci progesteronu. Tento hormon připravuje výstelku dělohy na připevnění vajíčka. Sekreční fáze trvá asi 2 týdny. 7-12 dní po početí se tělo aktivně připravuje na zavedení embrya. Pokud došlo k oplodnění, začne se produkovat choriový gonadotropin, hormon nezbytný pro podporu žlutého tělíska, který produkuje progesteron..

Luteální fázi je možné přesně určit, pouze pokud žena zná délku svého menstruačního cyklu. Obvykle by měl být cyklus rozdělen na 2 hlavní fáze a mezi nimi bude ovulace. Počínaje středem menstruačního cyklu až do konce je aktivováno corpus luteum nebo luteální fáze. Během tohoto období již můžete zjistit své těhotenství, protože všechny testy reagují na chorionický gonadotropin - takzvaný těhotenský hormon.

Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko a vajíčko zemřou a výstelka dělohy se zničí. Na samém konci tohoto procesu je endometrium odmítnuto a opouští se spolu s krvavou sekrecí. Konec cyklu u žen je charakterizován zpomalením metabolismu a 7 dní před menstruací se zvyšuje práce mazových žláz. Ženy si mohou všimnout výskytu akné, některé z nich trpí PMS. Snížené hladiny hormonů vedou k psychickému utrpení.

Dívka se stává podrážděnou, zranitelnou, takže v tuto chvíli potřebuje podporu ostatních. Luteinizační fáze může probíhat jiným způsobem. Pokud došlo k početí, aktivně se produkuje luteální hormon, který udržuje vajíčko, dokud se nevytvoří placenta. Spolu s progesteronem poskytuje luteální hormon příznivé oplodnění, nezbytnou ochranu a výživu vajíčka. V této chvíli se žena cítí skvěle, protože o něco později se objeví nevolnost, slabost a závratě..

Faktory ovlivňující posun cyklu

Fáze ženského cyklu jsou složité procesy, které jsou někdy narušeny. Důvodem jsou velmi často hormony. Jsou to oni, kteří zajišťují koncepci a další narození dítěte. Porušení množství hormonů vede k narušení menstruačního cyklu. Lékaři identifikují několik hlavních důvodů:

 • Prodloužená deprese nebo stres;
 • Užívání silných léků nebo COC - perorální antikoncepce s hormony;
 • Špatná ekologie;
 • Nadměrná fyzická aktivita;
 • Puberta u dívek nebo menopauza;
 • Špatné návyky;
 • Gynekologická onemocnění;
 • Poranění nebo chirurgický zákrok na pohlavních orgánech.

Všechny ženy jsou individuální, takže cyklus mohou ovlivnit jakékoli provokující faktory. Některé mají příliš dlouhou dobu, jiné trpí PMS. Aby všechny fáze probíhaly harmonicky, musíte vést zdravý životní styl a sledovat své intimní zdraví.

Fáze cyklu u žen jsou pravidelným a neměnným fenoménem. Postupně se navzájem nahrazují, ale doba trvání je vždy individuální. Znáte všechny nuance svého těla, můžete přesně vypočítat příznivé dny pro početí a předpovědět nástup PMS. Kvůli pohodlí je veden speciální deník, takže jakékoli porušení bude okamžitě patrné.

Fáze menstruačního cyklu

Žena měsíčně prochází několika cyklickými fázemi, z nichž každá je charakterizována určitými procesy probíhajícími v orgánech reprodukčního systému. Délka fází se může u různých žen lišit v závislosti na vlastnostech jejich těla, ale jejich základ a pořadí zůstávají nezměněny. Proces se neustále opakuje, začíná nástupem menstruace - a je považován za výchozí bod první fáze cyklu.

Obecné pojmy o menstruačním cyklu

Menstruační cyklus je časové období, které začíná prvním dnem kritických dnů a končí posledním dnem předcházejícím dalšímu měsíci. Menstruace je přirozený proces, který se vyskytuje u každé dívky a ženy od měsíce do měsíce až do nástupu menopauzy. Výjimkou jsou dámy, které jsou v poloze a kojí dítě. Po určité době se tělo připravuje na možné početí, a pokud se tak nestalo, fáze menstruačního cyklu se znovu opakují ve stejném pořadí.

Již od narození poskytuje příroda speciální strukturu ženského těla, ve které se budou rodit děti. Ihned po narození dívky jsou v jejích přílohách 2 miliony vajec. Zatímco je tělo ve fázi růstu a vývoje, některé z nich odumírají, v důsledku čehož zbývá asi 400 tisíc vajec připravených k oplodnění. Během menstruačního cyklu se uvolní jedno aktivní vajíčko, ve vzácných případech dvě nebo více, když se vyvine několik dětí a narodí se současně v děloze.

Celkově existují tři fáze menstruace:

 1. Folikulární.
 2. Ovulační.
 3. Luteal.

První fáze je nejdůležitější - ve folikulárním období probíhá proces zrání a vývoje vajíčka, které se připravuje na oplodnění. Příroda zajišťuje konzistenci a včasný nástup každé fáze, takže žena by se neměla bát vytvářet příznivé podmínky pro těhotenství..

Všechny tři procesy jsou řízeny úzkým spojením mezi strukturami mozku a hormony vylučovanými tělem:

 • estrogen;
 • progesteron;
 • luteinizační hormon;
 • estradiol;
 • folikuly stimulující hormon.

Aby fáze cyklu a události s nimi spojené, které se vyskytují v přívěskech a děloze, pokračovaly jako obvykle, je zajištěno dobře fungující spojení hypotalamu, přední části hypofýzy, vaječníků a vrstvy dělohy endometria.

První menstruační cyklus označuje schopnost dívčího těla reprodukovat a mít dítě. První kritické dny se nazývají menarche; vyskytují se ve věku 12-14 let, i když začátek kritických dnů ve věku 9 a 15 let není odchylkou od normy. Když fáze menstruačního cyklu začínají poprvé a fyziologicky na sebe navazují, záleží na několika faktorech:

 • dědičnost;
 • stav hormonálního pozadí;
 • přítomnost nebo nepřítomnost systémových onemocnění, která zahrnují geneticky přenosné choroby;
 • výživa;
 • špatné návyky;
 • úroveň fyzického rozvoje.

V průměru začíná menopauza u žen ve věku 40–58 let. V klimakterickém období funkce reprodukčního systému mizí a menstruace je nepravidelná a postupně ustává. Časný nástup menopauzy může být vyvolán dědičností, závažnými systémovými patologiemi a chirurgickými zákroky.

Průměrná doba trvání měsíčního cyklu je 28 dní, ale jeho trvání 21 nebo dokonce 35 dnů není odchylkou, pokud se ženská menstruace opakuje každý měsíc, hladina hormonů je v normálních mezích a tělo je kdykoli schopno otěhotnět..

Vlastnosti a charakteristiky fází cyklu

Každá fáze cyklu odpovídá určitým změnám, ke kterým dochází v přílohách a děložní vrstvě - endometriu. Charakteristiky a popis fází menstruačního ženského cyklu jsou uvedeny v tabulce.

Název a trvání cyklické fázeEndometrioidní fázeSpecifikace
Folikulární fáze (v průměru trvá 14 dní, pohybuje se od 7 do 21 dnů)Menstruační /
proliferativní
V děložních přídavcích folikuly dozrávají a rostou kvůli zvýšené produkci folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Vysoká koncentrace estrogenu zvyšuje tloušťku vrstvy endometria
Ovulační fáze (24-48 hodin)———-Vajíčko opouští folikul pod vlivem luteinizačního hormonu (LH) a pohybuje se vejcovodem.
Lutealní fáze (dva týdny, jsou možné odchylky 1-2 dny)SekretářkaFolikul se transformuje do žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Maximální produkce hormonu je zaznamenána týden po vytvoření žlutého tělíska.

První cyklická fáze začíná příchodem kritických dnů, které trvají v průměru 3 - 7 dní, v závislosti na individuálních charakteristikách organismu.

Která fáze odpovídá 3. nebo 4. dni cyklu? Toto je folikulární fáze.

Tabulka ukazuje tloušťku vrstvy endometria v závislosti na dni menstruace.

Den cykluHodnota (mm)
1. - 2. den5-9
3-4. Den3-5
5. den6
7. dendevět

Během menstruace je endometriální vrstva odmítnuta uvnitř dělohy a začíná krvácení.

Menstruace je doprovázena následujícími příznaky:

 • aktivní uvolňování krvavého obsahu z pochvy červenohnědé barvy, obsahující sraženiny (částice odmítnuté endometrioidní vrstvy);
 • překrvení mléčných žláz, jejich bolestivost, zvýšená citlivost bradavek;
 • výkyvy nálady, možné záchvaty agresivity, sklon k depresím, neochota komunikovat s blízkými.

Pokud se žena během menstruace neobává silné bolesti v podbřišku a silného nepohodlí, není se čeho bát.

Lékaři tvrdí, že pouze 25% bezbolestně toleruje kritické dny, ostatní dámy trpí bolestivým syndromem, jsou nuceny užívat antispazmodické léky a někdy si dávají chladné obklady na podbřišek. Tento jev v medicíně se nazývá algodismenorea..

Folikulární fáze

Když začíná první (folikulární) fáze menstruačního cyklu, žena krvácí z pochvy, která obvykle trvá až do sedmého dne. První den menstruace začíná aktivní produkce hormonů estrogenu a FSH, díky nim začíná růst nových folikulů, které se postupem času stanou místem pro zrání vajíčka.
Estrogen poskytuje podporu pro folikuly asi týden, dokud jedna z bublin nedosáhne požadované velikosti a parametrů, aby v ní dospělo kvalitní oplodnitelné vajíčko. Tak velkému folikulu se říká dominantní - s jeho uvolňováním ze zbytku bublin se zvyšuje množství estrogenu v krvi.

Díky tomuto hormonu dochází ke zvýšenému průtoku krve do dělohy a blokování živin uvnitř sliznice. To je nezbytné, aby při vzniku početí mohl plod přijímat všechny potřebné živiny pro vývoj..

Postupně je membrána pokryta sliznicím, aby se usnadnil pohyb spermií kanálem k vejci. Cervikální hlen je nutný k udržení života spermií, jinak zemřou, než se dostanou do děložní dutiny. Hlenovitý sekret je tekutý výtok lepkavé konzistence, bělavé kalné barvy.

Změna průměru dominantního folikulu u ženy během folikulární fáze cyklu přes den se odráží v diagramu. Samotná fáze trvá 11 až 13 dní se standardním 28denním cyklem.

Fáze cykluPrůměr bubliny (mm)
10. dendeset
11. den13.5
12. den16.6
13. den19.9
14. den20-25

Tloušťka vrstvy endometria od 8 do 10 dnů cyklu je od 8 do 10 mm, poté roste a do 14 dnů se zvyšuje na 13 mm.

Během folikulární fáze dochází u žen ke zvýšení nálady, výkonu a zlepšení stavu pokožky. Výtok je mírný nebo vzácný, zvyšuje se libido - tělo se snaží uvědomit si instinkt plození ve správný čas.

Ovulační fáze

Vzhledem k tomu, že každá fáze ženského cyklu má svůj vlastní název, lze z ní pochopit, co se právě děje v orgánech reprodukčního systému - ovulační fáze tedy mluví sama za sebe, že začíná období ovulace (uvolnění vajíčka z folikulu a jeho pohyb směrem k děložní dutině). Na rozdíl od ostatních fází cyklu má ovulační cyklus nejkratší dobu, pouze 1–2 dny. V tuto chvíli dostane žena šanci otěhotnět, pokud věnuje pozornost příznakům odpovídajícím fázi nebo používá ovulační test.

Bublina grafu nebo dominantní folikul se nadále aktivně rozvíjí. Prudké uvolnění LH způsobí jeho prasknutí a uvolnění vajíčka, které je zralé pro oplodnění, aby mohlo splynout se spermatem. Oocyt vstupuje do peritoneální dutiny, kde je zachycen ciliárním epitelem trubice, díky čemuž se může pohybovat do dělohy.

Pokud během uvolnění vajíčka do dělohy nedošlo k otěhotnění, nedojde ke splynutí se spermatem, po 24 hodinách zemře a rozpustí se ve sliznici stěn dělohy..

Tloušťka endometria v ovulační fázi ženského menstruačního cyklu je 10-13 mm.

Žena může určit nástup ovulace pozorným sledováním signálů jejího vlastního těla:

 • změna stínu a struktury vaginálního výtoku - jsou méně silné, nejasné, mohou zahrnovat
 • malé krvavé skvrny;
 • zvýšení objemu mléčných žláz;
 • zvýšení bazální teploty;
 • zvýšená sexuální touha;
 • bolest v břiše, vyzařující do dolní části zad.

O nástupu plodné fáze (ovulační) menstruačního cyklu se můžete dozvědět nejen pomocí domácích testů, ale také pomocí ultrazvukového vyšetření. Lékař zjistí, jaké fáze vývoje procházejí vaječníky, děložním čípkem, změří tloušťku endometrioidní vrstvy.

Tam, kde dominantní folikul praskl, dochází ke zvýšení žlutého tělíska, které aktivně produkuje hormon progesteron. Je nezbytná pro úspěšné oplodnění vajíčka, jeho postup po dutině vejcovodu do dělohy a zavedení embrya do stěny orgánu. Můžete zjistit, zda došlo k početí na počátku třetí, luteální fáze (sekreční) děložního cyklu.

Luteální fáze

Trvání této fáze je obvykle 14 dní, což je téměř polovina celého cyklu. Poté, co vajíčko opustí dominantní folikul, začne růst žluté tělísko. Produkuje nejen progesteron, ale také estrogeny a androgeny. S malým množstvím produkovaného progesteronu nemusí dojít k oplodnění vajíčka. Pro umělé zvýšení produkce tohoto hormonu a zvýšení plodnosti mohou lékaři předepsat ženě užívat léky.

Tloušťka endometria během luteální fáze se měří pomocí ultrazvuku a odráží se v tabulce.

Segment cykluHodnota (mm)
15. - 18. den9-11
19. den10-11
22. den10-12
23. den10-13
24. - 25. den10-15
26. - 27. den10-11

Ženy, které se zajímají o 20. nebo 21. den cyklu, o jakou fázi jde, by měly vědět, že toto je doba luteální fáze - v tuto chvíli je stále nemožné vědět, jak dobře cítíte, zda došlo k těhotenství. Pokud došlo k početí, bazální teplota vzroste na 38 ° C a menstruace v příštím cyklu nepřijde..

Po úplném oplodnění i mimo něj se žena bude cítit skvěle, bude aktivní a bude žít. Jediným znamením, že těhotenství přišlo, je uvolnění malého množství hlenu obsahujícího pruhy krve 5-7 dní po pohlavním styku, pokud spadl na období ovulace. Tento jev je zaznamenán kvůli skutečnosti, že embryo je zavedeno do stěny dělohy a endometrium je nyní oteklé a nasycené hromadou krevních cév. Během implantace jsou poškozeny, v důsledku čehož vyteče nějaký krvavý obsah..

Pod vlivem progesteronu se na konci luteální fáze v případě početí objeví překrvení mléčných žláz, celková pohoda ženy se zhoršuje. Při absenci těhotenství 25. až 28. den si dáma může všimnout známek blížící se menstruace - bolest v břiše, deprese, zhoršení zdraví.

Třetí fáze končí atrofií žlutého tělíska, jedná se o čtvrtý týden cyklu. Spermatozoa žijí čtyři nebo pět dní, poté zemřou, aniž se setkají s vejcem. Uvolněná sliznice dělohy je spolu s mrtvým vejcem odmítána ve formě menstruačního krvácení. Tím se proces začíná znovu a začíná první folikulární fáze cyklu..

Proč dochází k narušení cyklických fází

Stává se, že se menstruační cyklus ztratí, v důsledku čehož přijdou kritické dny dříve nebo mnohem později a těhotenství nepřijde po dlouhou dobu.

Důvody pro dlouhou první fázi cyklu, ve které se zvyšuje doba pro zrání a vývoj vajíčka ve folikulu, mohou být:

 • blížící se menopauza;
 • nemoci orgánů reprodukčního systému;
 • chirurgický zákrok nebo poranění pánve;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • brát silné léky.

Když se první fáze cyklu zkrátí, proces zrání folikulů je narušen. I když jeden z nich má čas na to, aby se stal dominantním, opustí vaječník dříve, než je vajíčko plně zralé, nebude připraveno k oplodnění. V jiné variantě může ještě dojít k početí, ale embryo nebude schopno normálně proniknout do stěny dělohy kvůli nesprávné hormonální regulaci procesu hypofýzou a hypotalamem. Výsledkem je, že žena začne své období a těhotenství nepřijde..

Důvody těchto porušení jsou:

 • chronická infekční onemocnění malé pánve;
 • cysty, nádorové procesy dělohy, přívěsky;
 • systémové patologie vnitřních orgánů, včetně diabetes mellitus;
 • hyperprolaktinemie;
 • užívání antikoagulancií.

Ženy by měly věnovat pozornost délce menstruačního cyklu a stabilitě nástupu menstruace..

Problémy s fungováním reprodukčního systému jsou indikovány špinením špinění uprostřed cyklu, bolestí v oblasti vaječníků, pálením sliznice genitálu.

Dívky, které chtějí otěhotnět, se zeptají lékařů, jaký den ve 2. (ovulační) fázi menstruačního cyklu je pro koncepci nejpříznivější - doporučuje se intimní kontakt od 12 do 16 dnů. To vám umožní nezmeškat okamžik uvolnění vajíčka do dělohy, která bude připravena k početí do 24-48 hodin. Pokud dáma zaznamená nepravidelnosti v cyklu, nepravidelnost příchodu menstruace, bolestivost v dolní části břicha a další příznaky patologií, měla by okamžitě navštívit lékaře, podstoupit léčbu a sledovat zdraví pánevních orgánů.

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Fáze menstruačního cyklu u žen a jejich charakteristiky

Jednou z látek, které regulují funkce orgánů a systémů v ženském těle, jsou hormony. U žen dochází každý měsíc k výkyvům sekrece a koncentrace pohlavních hormonů, které určují průběh různých procesů ve vaječnících a děloze. Takovým změnám se říká menstruační nebo ovariálně-menstruační cyklus. Během jeho průběhu (obvykle 28 dní) jsou zaznamenány určité fáze, které se vyznačují vlastními charakteristickými rysy.

 • 1 Obecně
 • 2 Popis fází cyklu
  • 2.1 Změny vaječníků
  • 2.2 Charakteristické procesy v děloze

Pro lepší pochopení a představení změn v menstruačním cyklu je důležité porozumět následujícím konceptům:

 1. 1. Ovarie. Jedná se o spárované pohlavní žlázy žen, které komunikují s dělohou vejcovody..
 2. 2. Folikuly. Jsou součástí vaječníků a jsou hlavními strukturálními prvky orgánu.
 3. 3. Vajíčko. Reprodukční buňka, která zraje ve folikulích a musí se dále spojit se spermatem pro oplodnění.
 4. 4. Endometrium. Vnitřní vrstva dělohy.

Všechny změny, ke kterým dochází v ženském těle během menstruačního cyklu, jsou pod kontrolou pohlavních hormonů. Funkce hlavních jsou popsány v tabulce:

HormonHlavní zdroj syntézyRole v těle
Folikuly stimulující (FSH)Přední lalok hypofýzy. Signály pro sekreci jsou dány faktorem hypotalamu uvolňujícím gonadotropinStimuluje růst folikulů a syntézu estrogenu
Luteinizace (LH)Podobně se FSH + podílí na tvorbě žlutého tělíska
EstrogenOvariální folikulyPodílí se na regeneraci epitelu po menstruaci
ProgesteronCorpus luteumPřipravuje dělohu na implantaci embrya

Celý cyklus je doprovázen určitými procesy jak ve vaječnících, tak v děloze, proto jsou pro pohodlí popsány fáze menstruačního cyklu každého z orgánů samostatně.

Fáze jsou popsány v tabulce:

Ve vaječníku, v místě zničeného folikulu, pod kontrolou LH, se začíná formovat formace zvaná corpus luteum. Tato struktura je hlavním zdrojem sekrece progesteronu. Další vývoj luteálního těla má 2 možnosti:

 1. 1. Během oplodnění se tvoří žluté tělísko těhotenství.
 2. 2. V případě, že nedojde ke splynutí vajíčka se spermatem, změní se žluté tělísko na bílé, které po měsíci odezní. Současně je významně snížena hladina estrogenu a progesteronu, což vede k menstruaci.
FázeCharakteristický
Folikulární nebo předmenstruačníV první fázi dochází ke zvýšení koncentrace FSH a LH (ve větší míře první), v důsledku čehož dochází ke zvýšenému růstu folikulu a zvýšené produkci estrogenů. Tyto změny vedou ke skutečnosti, že folikul se zvětšuje a poté praskne. Toto období trvá od 1. do 12. dne cyklu
OvulaceV důsledku prasknutí folikulu ve druhé fázi ho vejce opouští a pohybuje se do vejcovodů, aby se spojilo se spermatem a provedlo proces oplodnění. Tato fáze je pozorována uprostřed cyklu - 13. - 14. den. Ovulace neproběhne, pokud nedojde k prudkému, špičkovému zvýšení LH: jeho zvýšení je nejdůležitější podmínkou
Luteal

Pod vlivem hormonů rostou všechny folikuly, ale normálně pouze jeden praskne a do vejcovodů vstoupí pouze jedno vajíčko. Zbytek je obrácen.

Jsou výsledkem změn ve vaječníku a procházejí ve 3 obdobích:

Je třeba poznamenat, před ovulací. Protože během tohoto období dochází ke zvýšené sekreci estrogenu, dochází ke zvýšenému dělení epiteliálních buněk a obnovování endometria po menstruaci.

Pokud nedošlo k těhotenství, je zaznamenána involuce žlutého tělíska, proto je hladina progesteronu a estrogenu významně snížena. V důsledku nedostatku hormonální stimulace jsou v těle ženy pozorovány následující změny:

 1. 1. První den menstruace dochází k vazospasmu a narušení výživy epitelu, v důsledku čehož se nekrotizuje, je pozorováno jeho odmítnutí a uvolnění spolu s krevními sraženinami z pochvy. Objevují se charakteristické bolesti v dolní části břicha.
 2. 2. den začíná hladina estrogenu stoupat, což přispívá k tvorbě nového vajíčka. Kromě toho se zvyšuje sekrece potu a mazových žláz, takže během tohoto období je třeba pečlivěji dodržovat osobní hygienu..
 3. 3. Protože došlo k výraznému ztenčení epitelu, třetí den menstruace se v endometriu vytvoří rána. Toto zranění slouží jako „brána“ pro infekci, a proto se ženě doporučuje omezit pohlavní styk.
 4. 4. Čtvrtý den je charakterizován zlepšením blahobytu ženy. Zvýšená sportovní zátěž je kontraindikována, protože může vyvolat zvýšení objemu ztráty krve.
 5. 5. Pátý den menstruace je doprovázen úplnou regenerací dělohy pod vlivem estrogenu.

Během normálního cyklu se ztratí přibližně 100 ml krve. Doporučuje se zahrnout do stravy potraviny obsahující železo (hovězí maso, játra, pohanka, granátové jablko, jablka atd.), Protože během vypouštění dochází ke ztrátě tohoto chemického prvku, což může vést k rozvoji anémie z nedostatku železa.

Mnoho žen si všimne, že během menstruace se váha zvyšuje. Zvýšení může být 1-3 kg. Současně si můžete všimnout výskytu edému a porušení pohybu střev. Hmotnost začíná růst před menstruací.

FázePopis
Proliferativní
SecretinovaPo ovulaci a tvorbě žlutého tělíska začíná zvýšená produkce progesteronu. Tento hormon způsobuje zvýšenou sekreci endometriálních žláz. Stávají se stočenými, hromadí velké množství živin a zvyšuje se průtok krve v endometriu. Hlavním úkolem těchto změn je vytvořit optimální podmínky pro implantaci oplodněného vajíčka.
Menstruační fáze