Fáze menstruačního cyklu: schéma podle dne

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní). Během tohoto období se vajíčko podaří zrát a opustit vaječník, může dojít ke koncepci a konsolidaci embrya ve slizniční vrstvě dělohy. Pokud nedojde k fúzi mužské reprodukční buňky a ženského vajíčka, začíná nový menstruační cyklus..

Hlavní fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří hlavních fází:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Jejich normální průběh přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. V každé ze tří fází se poměr hormonů mění. To ovlivňuje schopnost otěhotnět, pohodu a náladu..

První den krvavého výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu, jeho dokončení se shoduje s posledními dny před novým krvácením. Obvykle se doba trvání cyklu pohybuje od 21 do 35 dnů. Intenzita výtoku a nepohodlí, které je doprovází, jsou individuální.

Fáze menstruačního cyklu se rozlišují podle připravenosti na zrození nového života. Názvy fází odrážejí procesy, které probíhají v ženském těle. Změny spojené s hormonálními hladinami se objevují v různých fázích..

První fáze

Nástup první fáze menstruačního cyklu - folikulární - se shoduje s výskytem krvavého výtoku. Tam je odmítnutí dělohy vnitřní vrstvy (endometria), která rostla v předchozím měsíci. Současně začíná proces zrání folikulů pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve vaječníku.

Během období, které trvá menstruace, začíná růst 7 až 12 buněk. Největší folikul (dominantní) se po 7 dnech od začátku cyklu nadále vyvíjí, zbytek atrofuje.

Podšívka pohlavního orgánu smíchaná s krví z poškozených cév vychází z těla ženy v malých úlomcích. Jeho podíl na celkovém objemu vypouštění je relativně malý - ne více než třetina. Po menstruaci si tedy zdravé ženy udržují normální zdraví, anémie se nevyvíjí..

V prvních dnech nového cyklu může dívka pociťovat těžkost, bolestivost v dolní části břicha. To je způsobeno skutečností, že svalová vrstva dělohy se stahuje křečovitě, aby se vyloučilo mrtvé endometrium ven..

Pokud folikuly během folikulární fáze cyklu nerostou nebo nedosahují požadované velikosti, k ovulaci nedojde. Žena s takovým porušením nemůže otěhotnět. Dalším selháním je přítomnost mnoha malých sekundárních folikulů 8. – 9. Den cyklu. Takové porušení může být spojeno se stimulací vaječníků užíváním antikoncepčních léků.

Druhá fáze

Začátek druhé fáze menstruačního cyklu je určen připraveností folikulu prasknout a uvolnit vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci dochází pod vlivem luteinizačního hormonu.

Bezprostředně před uvolněním vajíčka z folikulu a během tohoto procesu je žena obzvláště atraktivní, veselá, energická, usiluje o sex.

 • Slabost během menstruace
 • Co říká nadýmání během menstruace?
 • Průjem během menstruace je příčinou průjmu
 • Co dělat, pokud vaše období připadne na novoroční svátky

Tento jev je vysvětlen skutečností, že během ovulace jsou hormony (estrogen, luteinizace) na svém vrcholu. Nejlepší den pro početí je tedy období uvolnění vajíčka z vaječníku..

Druhá fáze menstruačního cyklu není vždy doprovázena ovulací. Předpokládá se, že ovulace nemusí nastat 2-3krát ročně. To se děje pod vlivem stresových situací, nemocí, změn v pracovním a klidovém režimu, klimatických podmínek. Tento jev se nepovažuje za patologii. Toto je rys ženského těla..

Třetí fáze

Luteální fáze ukončuje měsíční cyklus, jinak se jí říká fáze žlutého tělíska. Začíná to poté, co zralé vejce vstoupí do zkumavky. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Tato žláza je nestabilní a produkuje progesteron. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro připojení oplodněného vajíčka, nástup těhotenství. Během tohoto období je produkce folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů významně snížena..

Pokud je vajíčko při pohybu podél trubice oplodněno spermatem, sestupuje do dělohy a připojuje se k vnitřní výstelce. Syntéza chorionického gonadotropinu (hCG) začíná bezprostředně po implantaci. Hladina tohoto hormonu se neustále zvyšuje, od prvních hodin těhotenství po 8–11 týdnů. Pod vlivem hCG funguje žluté tělo a produkuje progesteron až do samotného narození.

Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře (36-48 hodin po opuštění folikulu). Žluté tělísko odumírá 10–12 dní po ovulaci. Progesteron přestává být syntetizován. Uvnitř dělohy se endometrium odlupuje a začíná další menstruace.

Fáze cyklu ve dne

Délka měsíčního cyklu je od 21 do 28-35 dnů. Doba trvání druhé poloviny se nemění - 14 dní. Jeho zvýšení nebo kratší období jsou spojeny pouze s patologickými procesy v těle ženy.

Ale první polovina menstruačního cyklu může mít různou délku. Abychom lépe porozuměli tomu, co ženy pociťují v počáteční fázi menstruačního cyklu ve dne, je třeba to podrobně zvážit.

Během prvních dvou dnů menstruace se většina žen necítí dobře. Projevuje se křečovými bolestmi různé intenzity v dolní části břicha, bolestmi v bederní zádech. Toto období cyklu je charakterizováno poklesem výkonu, špatnou náladou.

Od 3 do 6 dnů se blahobyt dívek zlepšuje. Týden po nástupu menstruace a až do 12 hodin pociťují nárůst síly, energie, jejich libido je na vrcholu.

Ve dnech 13-14 u žen s 28denním cyklem dochází k ovulaci. U žen s kratšími nebo delšími počátečními obdobími popsaný vzor zapadá do časového rámce mezi 7 dny a 3 týdny. Poté tělo ženy plynule vstupuje do druhé fáze cyklu, která trvá 14 dní.

Období mezi 15–22 dny je pro ženy obdobím dobré nálady a přívalu energie. V případě, že došlo k oplodnění, mohou se objevit drobné výtoky, mírné bolesti mravenčení uvnitř dělohy. Jsou to implantační satelity, které nevydrží déle než den.

Když je vajíčko ponecháno neoplodněné, objeví se příznaky premenstruačního syndromu. Spadají na období od 23 do 28 dnů cyklu. Dívky se stávají podrážděnými, kňourajícími, některé z nich mají depresi.

Co může způsobit změnu cyklu

Reprodukční systém funguje dobře, pokud jsou všechny fáze měsíčního cyklu řízeny hormony. Jakékoli narušení endokrinní povahy se okamžitě projeví v menstruačním období..

Například, když vajíčko dozrává, obsah estrogenu stoupá, hladina progesteronu je nízká. Když první dosáhne své maximální koncentrace, zvyšuje se také množství druhé biologicky aktivní látky. Pokud je uprostřed cyklu hladina estrogenu nízká, množství luteinizačního hormonu se nezvýší, v důsledku toho nedojde k ovulaci, prostor uvnitř folikulu zůstane prázdný, zemře. To znamená, že bude vyloučena možnost početí..

 1. Silný stres.
 2. Fyzická, duševní únava.
 3. Prudká změna klimatu.
 4. Nedostatek živin ve stravě.
 5. Nadváha nebo podváha.

Častým důvodem selhání měsíčního cyklu jsou zdravotní problémy. Virové infekce přenášené ženami - chřipka, plané neštovice, zarděnky - se téměř vždy odrážejí v měsíčním rozvrhu. Když je štítná žláza nefunkční, jsou často pozorovány dlouhé přestávky střídané častým krvácením. Proto by nepravidelná, příliš dlouhá nebo krátká období měla být důvodem k návštěvě lékaře..

závěry

Po první menstruaci u dospívajících se vytvoří jasné fáze cyklu po dobu 1–2 let. Jsou stabilní u zdravých dospělých žen. Pokud tedy rytmus selže, je nutné hledat jeho příčinu. Koneckonců, jakýkoli problém z gynekologie může ovlivnit schopnost ženy stát se matkou..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Míra progesteronu u žen podle věku - tabulka

Důležitou nuancí normálního fungování ženského těla je hormonální rovnováha. Nejpotřebnějším hormonem pro nežné pohlaví je progesteron.

To se vysvětluje skutečností, že je to on, kdo podporuje početí a zajišťuje úspěšné těhotenství. Nyní budeme hovořit o normě hormonu a jeho vlastnostech podrobněji..

Míra progesteronu 21. den cyklu

21. den menstruačního cyklu je charakterizován zvýšením žlutého tělíska na jeho maximální velikost, v důsledku čehož dochází k intenzivní produkci progesteronu. Se zmenšením jeho velikosti klesá koncentrace hormonu.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že indikátor normy přímo závisí na délce menstruačního cyklu. Pokud je jeho trvání 30 dní, progesteron se zvýší pouze o 21 dní..

Pokud je období 28 dní, dochází k poklesu jeho úrovně. Bez ohledu na období cyklu by se ukazatele normy měly pohybovat v rozmezí od 7 do 86 nmol / l.

Progesteron je ve folikulární fázi zvýšený

Zvýšení hladiny progesteronu ve folikulárním stádiu nezpůsobuje výskyt patologických příznaků, ve vzácných případech lze pozorovat zvýšení krevního tlaku.

Takové odchylky od normy obvykle vyvolávají iracionální a nesprávné užívání drog..

Hormonální léčba během folikulární fáze může způsobit abnormální růst endometria, snížení účinnosti implantace embrya a výskyt potíží s nástupem těhotenství.

Údaje provedených studií naznačují, že hodnota 4 nmol / l nebo 1,26 ng / ml hormonu ve folikulární fázi způsobuje negraviditu.

Míra progesteronu podle dne cyklu

Ukazatele hormonální normy uvádíme v různých dnech cyklu ve formě tabulky. Je třeba poznamenat, že u žen užívajících hormonální léky se budou lišit.

Den cykluNorma, nmol / l
1-150,97-4,73
17-222,39-9,55
22-2916,2-85,9

Po menopauze je normou hodnota od 0,32 do 2,51 nmol / l.

Jaký je důvod pro zvýšení progesteronu

Abnormální vzestup hladiny progesteronu v lékařské praxi se obvykle nazývá hyperprogesteronemie. Hlavními provokujícími faktory pro vznik tohoto patologického stavu u žen v reprodukčním věku jsou:

 • narušení ledvin;
 • hyperfunkce kůry nadledvin;
 • cysta žlutého tělíska;
 • často se opakující děložní krvácení;
 • selhání hormonální rovnováhy;
 • užívání orálních antikoncepčních léků;
 • užívání progestinů.

V důsledku zvýšení hladiny progesteronu se objevují patologické příznaky, jako jsou:

 • nemotivovaný přírůstek hmotnosti;
 • hyperhidróza;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • dysmenorea;
 • akné;
 • nadýmání;
 • zvýšení úrovně citlivosti mléčných žláz.

Hodnota a funkce hormonu v těle ženy

Progesteron je považován za těhotenský hormon, ale je třeba poznamenat, že má mnohem více funkcí. Normálně poskytuje:

 • prasknutí folikulu a nástup ovulace;
 • tvorba a vývoj žlutého tělíska;
 • posílení endometria;
 • tvorba svíravého hlenu v cervikálním kanálu, který chrání děložní hrdlo;
 • zvýšení velikosti dělohy;
 • potlačení menstruace během těhotenství;
 • potlačení imunitních reakcí, které umožňuje implantaci plodného vajíčka bez odmítnutí;
 • výživa embrya do 2. trimestru;
 • normální fungování nervového systému během těhotenství.

Shrneme-li malé shrnutí, lze s jistotou říci, že progesteron hraje v ženském těle neocenitelnou roli. Stimuluje sexuální vývoj, růst prsou, zlepšuje stav pokožky.

Příprava na postup a analýza

Pro získání spolehlivého výsledku je nutné se řádně připravit na dodání analýzy pro progesteron. Doporučeno:

 • darovat krev 4. den od okamžiku ovulace, lze ji zjistit měřením bazální teploty nebo speciálním testem;
 • provést postup několikrát;
 • informovat laboranta o těhotenství nebo užívání jakýchkoli léků, zejména hormonů;
 • krev se odebírá na prázdný žaludek;
 • několik dní před analýzou se vyvarujte konzumace mastných, kořeněných jídel, čaje a kávy;
 • zdržet se pohlavního styku v předvečer vyšetření.

Menstruační cyklus u žen: co to je, popis jednotlivých fází

Ahoj! Co by měla každá žena vědět o svém měsíčním přirozeném jevu? V materiálu „Menstruační cyklus u žen“ jsou podrobné odpovědi na mnoho důležitých otázek.

 1. Funkce ženského těla
 2. Co brání stárnutí ženy
 3. Sexuální cykly
 4. První menstruace u dívek

Funkce ženského těla

Co je to menstruace? Jednou za měsíc si děloha vytvoří nové endometrium nebo výstelku v rámci přípravy na příjem oplodněného vajíčka. Když tam není, děloha začne odmítat výstelku.

Menstruační období začíná u dívek ve věku 11-14 let a u žen trvá přibližně 50 let. Výtok se stává nepravidelným ve věku 39-51 let, poté se úplně zastaví.

Nástup tohoto přírodního jevu může vést dívku k úzkosti. Zpočátku mohou dívky nepravidelně krvácet. Za rok se vše vrátí do normálu.

Norma je 21,28,30 dne. Menstruační cyklus potvrzuje, že dívka je zdravá, vyvinutá a schopná mít potomky..

Ženský cyklus může vést dívku k těhotenství i při náhodném styku. Maminka musí připravit svou dceru na dospělost, aby nevznikly žádné potíže.

Jaký je cyklus menstruace? Cyklus je období od prvního dne krvácení do prvního dne následujícího krvácení..

Doba trvání menstruačního cyklu:

 • průměr - 28 dní
 • krátké - 21 dní
 • dlouhá - 35 dní
 • u dospívajících to není neobvyklé - 45 dní. Je to v pořádku, pak všechno vyjde.

Pokud zaznamenáte nepravidelnosti v menstruačním cyklu, to znamená, že trvá déle než 7 dní, měli byste se poradit s lékařem. Možná předepíše léčbu.

Kontrolu nad cyklem zajišťují hormony: estrogen a progesteron. Co to je? Jedná se o nejdůležitější ženské hormony.

 • Estrogen podporuje tvorbu endometria v děloze.
 • Progesteron se tvoří uprostřed cyklu, to znamená po ovulaci.

Oba hormony připravují dělohu na příjem oplodněného vajíčka..

Střední cyklus u žen, co to je?

Kolem středu cyklu dozrává v ženském těle vajíčko schopné oplodnění, tj. Dochází k ovulaci. Pokud plánujete těhotenství, pak je v této době ženské tělo připraveno na početí dítěte. Jak určit tento okamžik ve dne.

S cyklem 28-30 dnů dochází k ovulaci ve dnech 14-15, pokud počítáte od začátku krvácení.

Sexuální styk v dnešní době nejčastěji končí těhotenstvím. Kupte si testy zrání vajec. Testování by mělo být provedeno 24-48 hodin před ovulací. Pokud neplánujete mít děti, pak jsou tyto dny považovány za nejnebezpečnější..

Ale testování může selhat, protože existuje mnoho různých faktorů, které mohou ovlivnit délku cyklu. Fáze menstruačního cyklu si můžete vypočítat sami, pokud denně měříte bazální teplotu. Některé ženy počítají v těchto dnech pro početí, zatímco jiné - naopak, aby neotěhotněly..

 1. Vezměte běžný teploměr. Brzy ráno, bez vstávání z postele, bez náhlých pohybů (to je důležité!), Zaveďte to do konečníku.
 2. Nechte to tam 7 minut.
 3. Zapište si hodnoty.
 4. Na základě denních odečtů nakreslete graf. V horním řádku uveďte dny měření, na straně - bazální dávku. Na křižovatce položte body, které se pak spojí přímkou.

Kdy tento proces začíná?

Ve dnech, kdy teplota prudce stoupá, dochází k ovulaci.

Je důležité, aby každá žena znala fáze cyklu, aby se neměla v počtu mýlit. Fáze cyklu, jaké jsou? Toto jsou důležitá období mezi obdobími..

 • První fáze je folikulární (první fáze trvá kolik dní - 3-4 dny);
 • Druhou fází je ovulace;
 • Třetí fáze je luteální.

Folikulární dává počátek tvorby a zrání vajíčka. Ovulace - určená k výkonu důležité ženské funkce - početí.

Co se stane ve druhé fázi?

V první fázi cyklu se teplota udržuje na přibližně 36,8 ° C. 1–2 dny před ovulací dochází k poklesu doslova o zlomek stupně. Poté indikátor začne růst do 3 dnů a zůstane na těchto indikátorech až do konce druhé fáze (37,0-37,5 ° C). Tělo se připravuje na těhotenství.

Pozornost! Jakýkoli stres, nevolnost, alkohol, špatné návyky mohou změnit váš rozvrh a ovulace se může objevit v jiný den a poté nežádoucí těhotenství. Co se stane s tělem, pokud horečka přetrvává dva týdny? Gratulujeme vám k těhotenství!

Průměrná doba trvání druhé fáze cyklu, co to znamená pro ženu? Dítě můžete počat do 4–6 dnů.

Luteální fáze probíhá dvěma způsoby:

 • s oplodněným vejcem;
 • nebo bez ní, pokud nebyla oplodněna;
 • pokud došlo k početí, začne se produkovat žluté tělo, které aktivně vylučuje hormon lutein. Je to on, kdo bude podporovat a „krmit“ vejce.

Co brání stárnutí ženy

To jsou hormony. Často na nich závisí pracovní kapacita, mládí, přitažlivost a nálada ženy. Produkce hormonů se navíc během procesu krvácení mění téměř každý den, a proto se dámské nálady mění tak často..

Je důležité znát dny cyklu, jejichž popis vám pomůže lépe poznat sebe sama. 1. den děloha vyhodí použité endometrium, to znamená, že začne krvácení. Žena se může cítit špatně, bolesti v podbřišku. Chcete-li snížit bolestivé pocity, můžete si vzít „No-shpa“, „Buscopan“, „Belastezin“, „Papaverin“.

2. den začíná silné pocení. 3. den je děloha velmi otevřená, což může přispět k infekci. V tento den může žena také otěhotnět, takže sex by měl být chráněn..

Od 4. dne se nálada začíná zlepšovat, objevuje se výkon, protože menstruace se blíží ke konci.

Co je odpolední cyklus? Dny 9 až 11 jsou považovány za nebezpečné a můžete otěhotnět. Říkají, že v tuto chvíli si můžete představit dívku. A v den ovulace a bezprostředně poté je vhodné k početí chlapce.

12. den se zvyšuje libido žen, což s sebou nese silnou sexuální touhu.

Kdy začíná druhá polovina? Od 14. dne, kdy se vejce začne pohybovat k mužskému původu, dojde k ovulaci. 16. den může žena přibírat na váze, jak se zvyšuje její chuť k jídlu. Možnost otěhotnění zůstává až 19 dní.

Od 20. dne začínají „bezpečné“ dny. Co jsou Bezpečné dny? Šance na otěhotnění dnes klesají.

Mnoho žen si klade otázku: je možné, aby žena otěhotněla před menstruačním cyklem?

Pravděpodobnost je malá, ale nikdo nemůže poskytnout plnou záruku. Období menstruace se může změnit v důsledku mnoha faktorů. Žádná žena nemá po celý život rovnoměrný cyklus. I nachlazení, únava nebo stres to mohou změnit..

Mnoho lékařů varuje, že tělo je schopné „rozdávat“ opakovanou ovulaci, takže i 1 den před menstruací si můžete otěhotnět.

Ženský cyklus ve dne, co se děje v těchto dnech, by měla každá žena vědět, protože to ukáže, kdy jste připraveni na otěhotnění, když jste vášniví nebo naopak - chladno, proč se vaše nálada tak mění.

Sexuální cykly

Když uslyšíte - ovariálně-menstruační cyklus, je v těle zavedena cyklická sekrece gonadotropinu. Koncept sexuálního cyklu zahrnuje normální proces, který probíhá ve vaječnících pod vlivem hormonů, následovaný menstruací..

Jeho trvání je v průměru 28 +/- 7 dní. Jaký je normální interval mezi obdobími? Pokud nedojde k oplodnění, pak jakmile tento cyklus skončí, začne období nového cyklu. Jak dlouho to trvá? Interval mezi obdobími je normou od 21 do 35 dnů. Ale také se to děje jiným způsobem. Vytvořte malý kalendář, kde si označíte první den vybíjení.

Stojí za zmínku, že mezi ovulací a dalším obdobím by mělo uplynout 14 dní, ale jsou možné odchylky 1-2 dny. Pokud si všimnete, že váš cyklus je příliš krátký nebo příliš dlouhý, měli byste kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčiny.

Porušení cyklickosti může naznačovat onemocnění genitální oblasti. Kdy začíná prodlužování cyklu? Cyklus se může prodloužit až po 45 letech, protože v procesu zrání vajíček dochází ke změnám.

Někdy si žena po menstruaci všimne krvavého výtoku. To by nemělo být!

Kapka krve může být uvolněna pouze v době ovulace. Pokud si všimnete náhlého výtoku, neléčte se - okamžitě vyhledejte lékaře!

Fáze ovariálně-menstruačního cyklu. Jména:

 • Menstruační (fáze deskvamace)
 • Postmenstruační (estrogenní, proliferativní, reparativní nebo folikulární)
 • Premenstruační (progestin, luteální, sekreční fáze před těhotenstvím).

Menstruační fáze trvá v průměru 4 dny. První den cyklu je začátkem odmítnutí endometria. V dnešní době chybí progesteron a estrogen se ještě nevytvořil.

Postmenstruační fáze - začíná 5. den ovariálního cyklu, končí 1-2 dny po ovulaci. K ovulaci dochází uprostřed cyklu. Během této fáze dochází k růstu a vývoji folikulů. Během vývoje folikulů se produkuje velké množství estrogenu.

Premenstruační fáze trvá 12-14 dní. Vysoká hladina progesteronu v dnešní době vytváří příznivé podmínky pro implantaci embrya.

Graf zobrazuje období menstruace, kdy můžete otěhotnět.

První menstruace u dívek

Maminka musí s dcerou projít všemi fázemi svého dospívání, včetně začátku menstruace. Nejprve musíte vysvětlit, co je menstruace u dívek. Nejjednodušším vysvětlením je, že tento jev je vlastní přírodě a není třeba se ho bát. Nezapomeňte vysvětlit - jaká je délka menstruačního cyklu.

Je důležité, aby dívka poznala fáze svého období, protože uprostřed nich může dívka otěhotnět, což je pro nezralý organismus velmi nežádoucí. Která fáze je považována za nejnebezpečnější, měl by o tom vědět také každý teenager..

Jak k menstruaci dochází, je pro test popsáno výše. Tento proces je stejný pro dospělou ženu i dívku. Pokud však dospělá žena již ví, jaké příznaky jí předcházejí, je třeba teenagerovi jasně vysvětlit.

Před nástupem menstruace jsou pozorovány následující jevy:

 • kreslení bolesti v křížové kosti, často v dolní části zad;
 • bolesti hlavy;
 • únava, slabost;
 • citlivost bradavek
 • přibývání na váze;
 • někdy dochází k vylučování slizničních sekrecí.

Přidělení podle dne:

 • 1 den - nedostatečné propuštění;
 • 2,3 dne - hojné;
 • 4,5 dne - pokles výtoku;
 • 6-7 dní - ukončení menstruace.

Drahé matky, až bude vaší dceři 10–11 let, začněte hovořit o přístupu přirozeného procesu. Naučte podložky a další předměty osobní hygieny. Hlavní věcí je mluvit o časném těhotenství a jeho důsledcích, aby byl život vaší dcery radostný a bez zbytečných problémů..

Proč má žena bolesti na hrudi? Odpovědi odborníků na otázky žen

Hormonální narušení u žen: vše, co o tom potřebujete vědět

Proč žena bolí v podbřišku?

Proč bradavky u žen a dívek bolí a co lze dělat

Efektivní použití červeného kartáče (rhodiola za studena) pro ženy

Co je dress code pro ženy a jaké to je

Míra progesteronu u žen 21. den cyklu, příčiny a příznaky hormonálního selhání, metody stabilizujících ukazatelů

Úroveň progesteronu ovlivňuje schopnost otěhotnět, správný průběh těhotenství, pohodu ženy. Nedostatek hormonů může vést k spontánnímu potratu nebo neplodnosti.

Při plánování těhotenství, příznaky hormonální nerovnováhy, musíte pravidelně darovat krev ke sledování hladiny progesteronu. Norma u žen 21. dne cyklu je důležitým ukazatelem, pomocí kterého gynekolog chápe, zda existují patologie reprodukčního systému, hodnotí dynamiku terapie, když jsou zjištěny odchylky.

obecná informace

Pohlavní hormon je produkován vaječníky, malé množství regulátoru produkují nadledviny. Steroidní hormon má nízké dávky na začátku cyklu, v období ovulace se hodnoty zvyšují. Po uvolnění zdravého vajíčka dosáhne hladina progesteronu maximální koncentrace. Při úspěšném početí se ukazatele postupně zvyšují až do období porodu, pokud nedojde k těhotenství, pak hladina pohlavního hormonu opět klesá.

Po nástupu menopauzy fungují vaječníky méně aktivně, ovariální rezerva klesá, nedochází k ovulaci a produkce důležitého regulátoru se časem zastaví. Na pozadí nedostatku progesteronu se zvyšuje aktivita estrogenů, což vyvolává vývoj klimakterického syndromu s charakteristickými znaky. Ženy si stěžují na návaly horka, zvýšené pocení, obezitu, nervozitu, deprese, změny nálady, bolesti a otoky v mléčných žlázách. Ani během menopauzy nedosahuje koncentrace steroidního hormonu nuly: nadledvinovou kůrou se vytváří malé množství progesteronu.

Významné odchylky v ukazatelích progesteronu vedou k porušení menstruačního cyklu, prudké změně nálady po celý den, zvýšenému pocení a přibývání na váze. Pokud se objeví příznaky hormonální nerovnováhy, zejména pokud se kombinuje několik příznaků, měla by žena navštívit endokrinologa a gynekologa. Je důležité vědět: trvalý nedostatek pohlavního hormonu často způsobuje sekundární neplodnost.

Jak a jak léčit ovariální cysty bez operace? Projděte si výběr možností konzervativní terapie.

Jaký hormon produkují nadledviny a jaké jsou funkce spárované endokrinní žlázy? Přečtěte si odpověď na této adrese.

Funkce progesteronu

Bez dostatečné koncentrace důležitého regulátora je nemožné otěhotnět a porodit dítě. Není náhodou, že se progesteron často nazývá nejvíce ženským hormonem..

Po úspěšném oplodnění je důležité zajistit implantaci embrya, zabránit kontrakci stěn dělohy, aby se nový organismus mohl vyvíjet hladce. Je to progesteron, který uvolňuje svaly, aktivuje krevní oběh a udržuje správnou funkci žlutého tělíska. Dočasná žláza s vnitřní sekrecí poskytuje embryu výživu a kyslík, dokud se placenta plně nevytvoří. Nedostatek progesteronu v jakékoli fázi těhotenství (zejména v prvním trimestru, zatímco se embryo teprve zafixuje) může vyvolat hypertonicitu dělohy, mimovolní svalové kontrakce a spontánní potrat..

Sexuální hormon progesteron má další důležité funkce:

 • společně s estradiolem reguluje menstruační cyklus,
 • snižuje srážení krve,
 • stimuluje růst a tvorbu optimální struktury mléčných žláz během těhotenství, připravuje prsa na laktaci,
 • po početí brání nástupu dalšího měsíčního krvácení,
 • ovlivňuje vývoj mateřského instinktu,
 • zabraňuje tvorbě cyst ve vaječnících,
 • ovlivňuje endometriální tkáň pro ukotvení a optimální vývoj embrya,
 • podílí se na metabolismu lipidů,
 • normalizuje hladinu cukru v krvi.

Norma u žen

Hodnoty důležitého pohlavního hormonu se liší v různých fázích cyklu. Na rozdíl od mnoha regulátorů dosahuje progesteron maximální koncentrace ve druhé fázi cyklu, týden před další menstruací. Není náhodou, že lékaři předepisují test na progesteron po dobu 21 dnů, pokud je délka cyklu standardní 28 dnů.

Optimální hladiny hormonů u netehotných žen:

 • od 1 do 15 dnů od 0,97 do 4,73 nmol / l,
 • od 17 do 22 dnů od 2,39 do 9,55 nmol / l,
 • od 22 do 28 dnů od 16,2 do 85,9 nmol / l.

Během menopauzy jsou hodnoty nižší: 0,322,51 nmol / l.

Během období těhotenství jsou optimální hodnoty vyšší (měření v nmol / l):

 • 1 trimestr od 14,9 do 107,9,
 • 2. trimestr od 61,7 do 159,0,
 • 3 trimestr od 17,1 do 509,1,
 • 2 dny před porodem pokles hodnot na 2,3 nmol / l (ke stimulaci děložních kontrakcí).

Na poznámku! Progesteron se zvyšuje během těhotenství: zvýšená produkce hormonu zabraňuje kontrakcím svalů stěn dělohy, zajišťuje vzhled mateřského instinktu a připravuje prsa na přirozené krmení. 2 dny před nástupem porodu koncentrace hormonu prudce klesá: je důležité, aby přebytek důležitého regulátoru nenarušil aktivní kontrakci dělohy během narození dítěte.

Norma 21. den cyklu

Během tohoto období musí být žena testována, aby objasnila hodnoty důležitého pohlavního hormonu. Při pravidelném cyklu během tohoto období je hladina progesteronu maximální. Pokud hodnoty nejsou nižší než 2,30 nmol / l a vyšší než 9,55 nmol / l, není důvod k obavám: progesteron je normální. Pokud žena užívá perorální antikoncepci, pak se přípustná hladina pohlavního hormonu bude lišit od 1,52, ale ne vyšší než 5,45 nmol / l.

Jaký den užívat progesteron? S nepravidelným nástupem měsíčního krvácení musíte počítat týden do přibližného příchodu další menstruace. U 34denního cyklu se 27. den odebírá vzorek krve pro hormonální analýzu. Pokud je období mezi obdobími kratší, například 26 dní, je v 19. den nutná návštěva laboratoře k objasnění hodnot progesteronu.

V každém případě gynekolog bere v úvahu dobu trvání tří až čtyř po sobě jdoucích cyklů. Takže si můžete vybrat optimální den pro analýzu progesteronu, objasnit koncentraci hormonu v dynamice.

Příprava na analýzu

Důležitá pravidla:

 • na doporučení lékaře přestaňte užívat hormonální léky 1030 dní před zahájením studie. U konkrétní pacientky určuje období mezi koncem příjmu OK a odběrem krve gynekolog s přihlédnutím k povaze odchylek a typu léku,
 • před testováním na progesteron je důležité nepít alkohol dva dny před odběrem krve. Ve stejném období byste neměli trénovat v tělocvičně, tvrdě pracovat, je nežádoucí být nervózní, navazovat intimní kontakty,
 • kouření je zakázáno po dobu pěti až šesti hodin před analýzou,
 • jíst 89 hodin před testem na hormony,
 • ráno byste neměli pít vodu a pilulky (antihypertenziva, diuretika, léky na srdce), aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Důležité léky lze užívat krátce po návštěvě laboratoře,
 • v den testování musíte přijít na kliniku o 1520 minut dříve, odpočívat, abyste mohli navštívit laboratoř v klidném stavu.

Příčiny a příznaky hormonální nerovnováhy

Produkce pohlavních hormonů ovlivňují vnitřní a vnější faktory. Pokud negativní účinek přetrvává po dlouhou dobu, pak prudký pokles nebo zvýšení indikátorů ovlivňuje zdraví, plodnost, vzhled, psycho-emocionální stav, viskozitu krve. Pro včasnou opravu indikátorů je důležité znát negativní faktory a známky hormonálního narušení.

Nízké hladiny hormonů

Příčiny nízkého progesteronu:

 • adrenální patologie,
 • nedostatek ovulace,
 • zánět vaječníků (chronický),
 • nesprávná funkce dočasné žlázy (žluté tělísko vaječníku).

Příznaky nízkého progesteronu:

 • nespavost,
 • přibývání na váze,
 • otok obličeje a dolních končetin,
 • Nadměrné pocení,
 • pravidelně dochází k záchvatům.

Zvýšený výkon

Provokující faktory:

 • amenorea,
 • cystická formace v žlutém těle,
 • těhotenství,
 • porušení tvorby placenty,
 • abnormální děložní krvácení.

V jaký den užívat estradiol a jaké jsou důvody zvýšené hladiny hormonů? Máme odpověď!

Přečtěte si o tom, jak snížit prolaktin u mužů pomocí léků a lidových prostředků na této adrese.

Na stránce https://fr-dc.ru/zabolevaniya/diabet/preddiabeticheskoe-sostoyanie.html se dozvíte, jak se projevuje prediabetický stav a jak předcházet rozvoji závažných endokrinních onemocnění.

Známky zvýšeného progesteronu u žen:

 • obezita,
 • akné,
 • otoky nohou,
 • pocit stlačení v oblasti hrudníku,
 • bolesti hlavy,
 • panický záchvat,
 • snížená koncentrace pozornosti,
 • nadměrná únava,
 • úzkost a nervozita bez zvláštního důvodu,
 • rozvoj depresivních stavů.

Co dělat, když jsou hladiny progesteronu abnormální

Hlavní věcí není samoléčba. Při kolísání ukazatelů pohlavních hormonů je nutná pomoc endokrinologa a gynekologa. V závislosti na úrovni nedostatku nebo přebytku důležitého regulátora nabízejí lékaři soubor opatření ke stabilizaci hormonálního pozadí.

Klíčová doporučení:

 • normalizujte délku nočního spánku na 78 hodin: přepracování negativně ovlivňuje reprodukční systém, centrální nervový systém. Nedostatek spánku snižuje koncentraci hormonu melatoninu, který je zodpovědný za cirkadiánní rytmy a zdravý spánek.,
 • snížit sílu a frekvenci nervového přetížení: neustálý stres je jednou z hlavních příčin hormonálních poruch,
 • revidovat stravu, jíst zdravé jídlo, sledovat příjem optimálního množství bílkovin, vitamínů, tuků, mikroelementů. Je důležité přijímat pomalé sacharidy (omezit nebo vyloučit méně užitečnou rychlou formu),
 • jak zvýšit progesteron? Doporučuje se pít kurz hormonálních léků za nízkou cenu. Dobrý terapeutický účinek je dán názvy: Utrozhestan, Dyufaston, gel Progestogel,
 • denně používejte čajovou lžičku mletého lněného semene nebo oleje: zdravý produkt obsahuje vysokou koncentraci látek, které aktivují produkci progesteronu,
 • vzdát se závislostí. Přejídání, závislost na alkoholu a kouření, nadměrná konzumace (více než 45 šálků denně) silné kávy, neochota cvičit narušují udržení vysoké úrovně zdraví,
 • každý den vypijte 150 ml čaje z listů máty a meduňky, bylinky ze šňůry (bylinné složky mají sedativní účinek). S výraznou úzkostí, záchvaty paniky jsou předepsány syntetické a rostlinné kompozice: Persen, Novopassit, Barboval, tinktura kozlíku lékařského a mateřského mléka. Moderní lék Bifren poskytuje dobrý účinek: nejen stabilizuje funkce centrálního nervového systému, eliminuje paniku, podrážděnost, ale také stimuluje duševní aktivitu, zlepšuje paměť, má pozitivní vliv na srdce a cévy,
 • více se pohybujte, cvičte jógu, fitness, pilates, plavání, procházky. Je důležité zvolit netraumatické sporty, aby se snížilo riziko úderů do hrudníku a břicha, aby se zabránilo zbytečnému namáhání kloubů a cév. Fyzická nečinnost + pomalý metabolismus = obezita + hormonální nerovnováha, na tuto nuanci si musíte vždy pamatovat.

Přebytek i nedostatek progesteronu jsou pro tělo škodlivé. Je důležité znát příznaky abnormalit hladiny pohlavního hormonu z normy, optimálních ukazatelů pro 21. den cyklu, v jiných obdobích, včetně těhotenství. Změny životního stylu v kombinaci s vzdáním se špatných návyků a užíváním formulací obsahujících progesteron pomáhají normalizovat hladinu steroidních hormonů.

Co ovlivňuje progesteron ve druhé fázi cyklu a jaká je míra hormonálních indikátorů? Odpověď dá odborník v následujícím videu:

Puberta je významnou etapou v životě každého člověka. U dívek je toto období spojeno s velkými změnami jak na fyziologické, tak na psychologické úrovni. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů puberty je první období u dívek.