Proč existují měsíční období dvakrát za měsíc?

Menstruace je období, které se počítá od 1. dne nástupu menstruačního cyklu a do 1. dne následujícího. Zpravidla má menstruační cyklus pro každou ženu své vlastní specifické trvání a opakuje se každý měsíc, nemění se ani množství vylučované menstruační krve.

V souladu s jeho průběhem se v těle ženy vytváří a zrálo vajíčko - v reprodukčním věku jsou cyklické změny takovou přípravou na následné těhotenství.

Bez menstruace není prodloužení lidské rasy možné - v životě každé ženy hrají následující důležitou roli:

 1. Reguluje její reprodukční funkce a ovlivňuje její zdraví, působí jako určitý signál narušení jeho práce.
 2. Menstruace určuje úroveň pohody ženy a pomáhá zbavit se všech negativních stagnujících jevů v jejím těle..
 3. Podporuje přirozenou obnovu složení krve a přímo ovlivňuje její vzhled.

Ale nejdůležitější funkcí je připravit tělo na budoucí početí a těhotenství..

 1. Menstruační cyklus je normální
 2. Abnormality v menstruačním cyklu
 3. Příčiny
 4. Období dvakrát měsíčně
 5. Patologie způsobující krvácení
 6. Zánět dělohy
 7. Eroze
 8. Myom dělohy
 9. Hyperplazie endometria
 10. Polypy
 11. Potrat
 12. Mimoděložní těhotenství
 13. Maligní nádory
 14. Porucha srážení krve
 15. Když je menstruace 2krát za měsíc normou?
 16. Kdy navštívit lékaře?
 17. Význam emocionálního stavu
 18. Akce pro opakovaná období
 19. Recenze

Menstruační cyklus je normální

 1. Lékaři poznamenávají, že obvykle menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů - to je průměr plus / mínus za týden, když se odstraní z průměru 28 kalendářních dnů.
 2. Samotná doba menstruace je individuální a pohybuje se od 2 dnů do týdne se ztrátou krevního objemu nejvýše 80 mililitrů. Jak však ukazují statistiky, menstruační cyklus a samotná menstruace jsou u žen v severních oblastech delší, u žen v jižních pásech kratší.
 3. V samotném cyklu je důležitá jeho pravidelnost - v průběhu menstruačního cyklu má žena během 35-36 dnů právě takový průběh a s trváním 21-22 dnů je to již patologie.

Ale jak poznamenávají lékaři, žena může mít v jednom cyklu 2 menstruace, což se v některých případech považuje za odchylku od normy, v jiných - normu..

Abnormality v menstruačním cyklu

Se zpožděním menstruačního toku - to může být známkou jak nástupu těhotenství, tak i označení určitých odchylek v samotném cyklu menstruačního toku.

Mezi nejčastější odchylky lékaři rozlišují následující:

 1. Amenorea - absence menstruace. Lékaři nediagnostikují ženu s takovou diagnózou okamžitě - diagnostikuji amenoreu po šesti měsících ode dne poslední menstruace. Hormonální nerovnováha a poruchy způsobené nesprávnou funkcí vaječníků, hypofýzy nebo štítné žlázy mohou vyvolat nepřítomnost menstruace.
 2. Algodismenorea nebo bolestivá menstruace - podle statistik čelí takovému problému téměř každá 3 žena. Menstruace je doprovázena silnými záchvaty bolesti a křečemi, které se pozorují 1-2 dny před nástupem menstruace nebo v prvních dnech. Bolest táhne v přírodě, bolí lokalizovaná v dolní části břicha, vyzařuje do dolní části zad a nadále obtěžuje pacienta od 1 do 3 dnů. Po porodu - bolestivá období přestanou.
 3. Menoragie - nebo, jak jim lékaři říkají, bohatá menstruace, která trvá déle než týden a při které je ztráta krve 80 mililitrů nebo více. Pokud máte podezření na tuto patologii, zkontrolujte počet vyměnitelných vložek nebo tamponů denně. Pokud změníte více než 8-10 a samotná menstruace trvá déle než týden - stojí za to navštívit lékaře.

Příčiny

Důvody, které mohou vyvolat zpoždění nebo nepřítomnost menstruace, nesouvisející s nástupem těhotenství, se mohou velmi lišit..

Mezi nejčastější příčiny jmenují lékaři následující hlavní příčiny:

 1. Stresující situace a zkušený negativní psycho-emoční zážitek.
 2. Prudký pokles tělesné hmotnosti v jejích ukazatelích při dodržení nesprávně zvolené stravy.
 3. Studená nebo jiná infekční povaha původu onemocnění a patologie, ovlivňující, včetně děložní dutiny a přívěsků.
 4. Funkční povaha původu cyst, lokalizovaná ve vaječnících - nejčastěji po zpoždění u ženy je zaznamenán průběh dlouhé a silné menstruace.
 5. Porucha endokrinního systému a dalších orgánů vyvolaná endokrinními poruchami - hypotyreóza a onemocnění polycystických vaječníků, zvýšené hladiny hormonu prolaktinu.
 6. Zánět nebo trauma endometria děložní dutiny, například po instalaci spirály nebo potratu.
 7. Předčasné opotřebení a vyčerpání vaječníků, doprovázené příznaky nástupu časné menopauzy, může také vyvolat zpoždění menstruace..

Období dvakrát měsíčně

S pravidelným cyklem trvajícím od 28 do 33 dnů se žena nemá čeho bát, ale v praxi gynekologů existují i ​​případy, kdy se menstruace objeví dvakrát. Mohou být vyprovokovány z vnějších i vnitřních důvodů..

Z vnějších důvodů vzniku druhé menstruace v jednom cyklu lékaři rozlišují následující:

 1. Užívání antikoncepčních hormonálních léků jako antikoncepce - mohou vyvolat restrukturalizaci celého menstruačního cyklu. Pokud se po ukončení užívání antikoncepce cyklus nevrátí k normálu, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření, zvolit jinou antikoncepci. Pokud se používá nouzová antikoncepce) (Postinor).
 2. Selhání hormonálního pozadí v těle ženy - je to hladina ženských hormonů, která určuje cyklický průběh normálního menstruačního cyklu. Změny hormonálních hladin mohou být vyvolány těhotenstvím nebo porodem, potratem.
 3. Dospívání, kdy se menstruační cyklus právě formuje. Pokud má dívka méně než 2 roky od své první menstruace - menarche, neměli byste se příliš starat. Během této doby se menstruační cyklus normalizuje a vrátí se k obvyklému průběhu..
 4. Nástup menopauzy. Když má žena menopauzu, mění se hormonální pozadí, což také ovlivňuje frekvenci cyklu..
 5. Instalace nitroděložního tělíska jako antikoncepčního prostředku - je to ona, kdo může vyvolat nástup 2 menstruace v jednom menstruačním cyklu.
 6. Silný nervový zážitek a stresující situace, stejně jako náhlá ztráta hmotnosti nebo změny klimatických životních podmínek.

Patologie způsobující krvácení

Menstruace probíhající dvakrát v jednom menstruačním cyklu může být výsledkem vývoje infekčních onemocnění, která vyvolávají krvácení.

Infekce, které postihují pánevní orgány, mohou nejčastěji vyvolat nástup druhého v cyklu menstruace a děložního krvácení. Krvácení může mimo jiné vyvolat otravu toxiny a benigní novotvary.

Zánět dělohy

Jedná se o diagnózu jako zánět děložní dutiny, který může vyvolat vnitřní krvácení mezi menstruacemi - v tomto případě si žena může myslet, že měla druhou menstruaci.

To zase narušuje normální produkci hormonů v těle a to může způsobit opakovanou menstruaci..

Eroze

Erozivní poškození dutiny a děložního čípku může způsobit rozvoj zánětlivé povahy onemocnění a ovlivnit reprodukční systém ženy.

Eroze může mimo jiné zničit síť malých cév, které pronikají sliznicí dutiny a děložního čípku, a tím vyvolat krvácení mezi obdobími..

Myom dělohy

Nádor benigní povahy původu - myom, který postihuje svalová vlákna a tkáně v děložní dutině, může také vyvolat nástup krvácení mezi obdobími.

Ve své velikosti mohou být děložní fibroidy velmi odlišné a vyvolávat opakované špinění mezi obdobími - často si je mnoho žen mýlí s menstruací mezi obdobími.

Lékaři nejčastěji předepisují léčebnou kúru, ale ve zvláště pokročilých případech se nelze obejít bez chirurgického zákroku chirurgů.

Hyperplazie endometria

Patologická ve svém průběhu proliferace tkání lemujících sliznici děložní dutiny, lékaři nazývají hyperplazie endometria - může existovat mnoho důvodů pro takový patologický proces. Jedná se o hormonální nerovnováhu a nemoci ovlivňující reprodukční systém, patologie endokrinních žláz a odložený potrat nebo lékařskou kyretáž..

V tomto případě endometrium několikrát zesílí a myšlenka narušení struktury vaskulární sítě, což vyvolává vnitřní děložní krvácení.

Tento patologický stav je charakterizován skutečností, že krvácení může začít jak před menstruací, tak po ní, a v tomto případě bude objem výtoku 2-3krát větší než obvykle.

Polypy

Polypy vyvíjející se v dutině nebo děložním čípku infikují a poškozují cévní systém, samotnou strukturu celé sliznice dělohy.

Je indikována výlučná medikace nebo chirurgické odstranění - jak poznamenávají lékaři, polypy, které ovlivňují endometrium, jsou typem fokální formy hyperplazie.

Potrat

Pokud po oplodnění dojde k těhotenství, ale s tím vším se oplodněné vajíčko nemohlo z nějakého důvodu připojit k endometriu, tělo to považuje za cizí těleso a zbaví se ho.

V tomto případě je samotný proces odmítnutí doprovázen děložním krvácením, které žena může vnímat jako opakované menstruační krvácení a zároveň nemá podezření, že je její těhotenství narušeno..

Mimoděložní těhotenství

Lékaři - gynekologové se ve své praxi velmi často potýkají s tak nebezpečnou patologií, jako je mimoděložní těhotenství, ve kterém bude vajíčko připojeno ne v děložní dutině, ale ve vejcovodu. Tento patologický proces bude doprovázen krvácením mezi obdobími..

Maligní nádory

Vzhled na prádle mezi menstruací může být známkou a důsledkem vývoje maligních novotvarů v děložní dutině a reprodukčním systému ženy..

Jak poznamenávají gynekologové - maligní novotvary, rakovina může vyvolat nástup 2-3 krvácení mezi menstruací..

Nejčastěji se výtok během vývoje maligní onkologie - špinění hnědé a vodnaté, objevuje bez ohledu na datum průběhu menstruace.

Porucha srážení krve

Nemoci krve, nízká úroveň její srážlivosti může vyvolat špinění mezi obdobími - porušení hemostázy v krvi vede k opakovanému a intenzivnějšímu, prodlouženému děložnímu krvácení.

Může se vyvinout patologické onemocnění, srážlivost krve může být způsobena onemocněním jater nebo nedostatkem železa v těle a dědičnou formou hemofilie a dalších patologických procesů.

Když je menstruace 2krát za měsíc normou?

V některých případech se podle prohlášení lékařů nástup menstruačního toku ženy dvakrát nebo vícekrát za měsíc nepovažuje za patologii, ale za normální, přirozený proces.

Lékaři nazývají tyto důvody:

 1. Průběh užívání hormonální antikoncepce - je to nástup opakované menstruace, která je normální reakcí těla na změnu hladiny hormonů v krvi. Taková porušení nejčastěji obtěžují ženu po dobu nejvýše 2-3 cyklů, kdy se hormonální pozadí stabilizuje. Při absenci pozitivních změn stojí za to zvolit jinou antikoncepci.
 2. Zánětlivý proces, který ovlivňuje děložní dutinu nebo vaječníky - je to takový patologický proces, který vyvolává abnormální pokles progesteronu a v důsledku toho selhání růstu endometria. S jeho odmítnutím se mezi menstruací projeví krvavý výtok.
 3. Hormonální nerovnováha vyvolaná porodem nebo potraty. Puberta dospívající dívky může mimo jiné také vyvolat restrukturalizaci hormonálního pozadí a výskyt 2 nebo více krvavých výtoků mezi obdobími. Tento proces bude trvat, dokud nebudou hormonální pozadí a průběh menstruace normalizovány a stabilní..
 4. Menopauza a předmenstruační období - to je přirozené stárnutí těla a zánik reprodukčních funkcí, restrukturalizace hormonálního pozadí může také vyvolat výskyt 2 nebo více krvavých výtoků mezi menstruací.
 5. Připevnění vajíčka ke stěně děložní dutiny a jeho implantace do slizniční vrstvy - v tomto případě se může také objevit mírné krvácení mezi obdobími.
 6. Instalace nitroděložního tělíska je také důvodem pro výskyt krvácení mezi obdobími a ve většině případů se vše vrátí do normálu za 2-3 cykly..

Přirozenými procesy může být důvodem vzniku krvácení mezi menstruací velká fyzická námaha a emocionální zážitek, stres.

Kdy navštívit lékaře?

Kdy zazní alarm a okamžitě kontaktujte gynekologa:

 1. Nejprve vezměte v úvahu barvu samotného výboje, vezměte v úvahu den cyklu - na samém začátku mají karmínové odstíny a blíže ke konci - hnědá.
 2. Pokud mezi menstruací menstruace znovu prošla a mají jasný šarlatový odstín, měli byste okamžitě navštívit gynekologa. V tomto případě je pravděpodobnost krvácení z dělohy vysoká - bude doprovázena nejen hojným šarlatovým výtokem, ale také tažením bolesti lokalizované v děloze a přídavcích.
 3. Když je krvácení z dělohy, které se objevilo téměř okamžitě po menstruaci a je doprovázeno kontrakcemi, pulzujícího typu bolesti, pocitu plnosti, je okamžitě nutná sanitka. To naznačuje průběh mimoděložního těhotenství.

Význam emocionálního stavu

Každá ze žen musí pochopit, že časté krvácení mezi obdobími může být vyvoláno negativními emočními stavy..

Jde o to, že drsné emocionální zážitky a stresové situace mohou vyvolat krvavý výtok mezi menstruací. Patologický proces může mimo jiné způsobit i dlouhá cesta a změna klimatických pásem a časových pásem.

Proto je důležité vzít v úvahu následující tipy a doporučení:

 • minimalizovat nebo eliminovat jakékoli otřesy.
 • kontrolovat příjem léčivých přípravků a přípravků.
 • kontrolovat hladinu hormonů a celkový stav hormonálního pozadí pomocí pravidelných testů.

Tím se minimalizují negativní důsledky..

Akce pro opakovaná období

Nejprve byste se měli poradit s lékařem a podstoupit laboratorní a hardwarové vyšetření, zjistit hlavní příčinu patologického procesu.

Nejčastěji lékaři provádějí diagnostiku nejen absolvováním laboratorních testů na hladinu hormonů, ale také provedením vyšetření na gynekologickém křesle, ultrazvuku a MRI. Na základě získaných výsledků předepisuje léčbu ve spolupráci s konzultací psychologa a dalších vysoce specializovaných odborníků.

Kromě toho může žena přijmout řadu opatření:

 1. Udržujte a studujte osobní kalendář průběhu menstruace - někdy lze datum nástupu menstruace posunout kvůli potratu nebo nachlazení. Pokud je však doba cyklu kratší než 21 dní, považuje se to za patologii..
 2. Pokud žena není chráněna, může menstruace začít předčasně v důsledku těhotenství. V takovém případě byste měli použít těhotenský test a jeho negativní výsledek by měl sloužit jako signál a důvod k návštěvě lékaře.
 3. Hormonální antikoncepční pilulky mohou také interferovat s menstruačním cyklem a způsobit výtok mezi obdobími. V tomto případě stojí za to zvolit jinou antikoncepci..
 4. Menstruační cyklus se může také měnit v důsledku mnoha chorob - cukrovky nebo obezity, poškození štítné žlázy nebo jaterních potíží.

V každém případě byste neměli provádět autodiagnostiku a předepisovat si léčbu sami. Nejlepší je poradit se s lékařem a podstoupit vyšetření, v případě potřeby podstoupit léčbu.

Recenze

Recenze opakovaných období:

Co to znamená, kdyby menstruace šla podruhé za měsíc

Důvody, proč se menstruace vyskytuje dvakrát za měsíc, se mohou lišit a ne všechny jsou patologické. Někdy je selhání fyziologické. V průběhu věků, doprovázených hormonálními změnami (puberta, poporodní zotavení, premenopauza), se častá období považují za normální..

Neměli by obtěžovat ženy, jejichž menstruační cyklus trvá 21-28 dní - je logické, že kritické dny mohou někdy projít dvakrát za jeden kalendářní měsíc. V řadě situací je však takové selhání známkou vážných nemocí, které vyžadují urgentní opatření..

Normální menstruační cyklus

Menstruační cyklus je počet dní mezi každým prvním dnem menstruace. Normálně to trvá od 28 do 35 dnů. Tento indikátor označuje zdraví orgánů reprodukčního systému a schopnost rodit dítě..

Cyklus 21 až 28 dnů je také považován za normální. V takovém případě menstruace občas přijde dvakrát měsíčně. To je obzvláště běžné u mladých dívek, které mají v poslední době první menstruaci, a u žen po 40 letech věku, jejichž plodnost vymírá..

Příčiny častých období

Pokud se dívčí menstruace objevuje pravidelně každých 28–35 dní a v jednom z cyklů byl interval mezi nimi kratší než 18 dní, měli byste se poradit s odborníkem. Tuto potřebu zvyšuje povaha výtoku - bohatý a jasně červený nebo šarlatový, s nečistotami z krevních sraženin, hlenu nebo hnisu. Ve většině situací je ale krvácení obtížné odlišit od normální menstruace..

Důvody, proč existuje krátký menstruační cyklus (10–14 dní po předchozích), spočívají také v individuálních fyziologických vlastnostech ženy:

 1. Krizová období: puberta a zánik plodnosti. Aby se ujistil, že takové krvácení je normální menstruace a je vyvoláno věkem souvisejícími vlastnostmi a hormonálními změnami, doporučuje se navštívit gynekologa.
 2. Poruchy štítné žlázy a endokrinního systému. Jsou považovány za odchylky, vyžadují korekci pomocí léků předepsaných endokrinologem. Takže s diabetes mellitus, výraznou obezitou nebo naopak prudkým úbytkem hmotnosti jsou selhání cyklu běžným jevem..
 3. Polymenorea. Může se objevit během fáze zotavení po porodu jakýmkoli způsobem nebo v důsledku neúmyslného ukončení těhotenství. Takto systémy těla nastavují své normální fungování po utrpení stresu. Menstruace by měla být normální po několika cyklech..
 4. Použití takové metody antikoncepce jako nitroděložního tělíska. Z tohoto důvodu se menstruace může objevit dvakrát nebo vícekrát. Ale tato reakce není vždy považována za bezpečnou, proto se doporučuje co nejdříve se poradit s odborníkem.
 5. Rozmazání hnědého výboje během ovulace. Mohou se mýlit pro druhé období..
 6. Počáteční fáze užívání perorálních kontraceptiv. Častá období jsou v tomto případě výsledkem adaptace těla na lék a jeho působení, cyklus se mění a zlepšuje po 3-4 menstruaci.
 7. Hormonální narušení v důsledku krátkého nebo dlouhodobého stresu. Odpočinek, sezení psychologa nebo psychoterapeuta, léky a bylinné přípravky mohou pomoci obnovit nervový systém.
 8. Změna klimatu nebo obvyklého životního stylu.

Důvodem může být také mechanické trauma dělohy. V tomto případě by měl gynekolog vybrat potřebné léky..

Jaké patologie mohou být menstruační krvácení

Předčasná menstruace je často doprovázena nepohodlí nebo bolestí v podbřišku, zhoršením zdraví. Podmíněně se nazývají měsíčně, ve skutečnosti se jedná o krvácení, které se považuje za příznaky onemocnění. Důvody, které způsobily narušení cyklu, mohou být:

 1. Novotvary v orgánech reprodukčního systému. Mohou být maligní nebo benigní. V prvním případě je charakteristickým rysem výtoku jejich vodnatost, ve druhém - šarlatová barva. Bez ohledu na povahu nádoru vyžaduje urgentní léčbu a způsobuje změny v hormonálních hladinách, zejména nadměrnou sekreci estrogenu a nedostatek progesteronu. To ovlivňuje mechanismus obnovy endometria - jeho buňky rostou mnohem rychleji, takže by měl vycházet častěji. Takto se objevuje menstruace, která může začít týden po předchozích a může se opakovat dvakrát nebo vícekrát. Statistické studie tvrdí, že nejčastěji se nádorová onemocnění vyskytují v menopauze, tedy po 45 letech.
 2. Zánětlivá onemocnění vaječníků, vejcovodů, eroze děložního čípku, infekce. V průměru menstruace s takovými patologiemi přichází 10 dní po předchozích, ale frekvence závisí na individuálních charakteristikách každé dívky. Zánět vaječníků a vejcovodů může nepříznivě ovlivnit schopnost nést a porodit dítě, proto vyžaduje povinnou léčbu. Eroze je plná narušení místní mikroflóry. Infekční onemocnění jsou důsledkem špatné osobní hygieny nebo antikoncepce a mohou způsobit vážné komplikace.
 3. Mimoděložní těhotenství. Prasknutí vejcovodu embryem je doprovázeno prudkou silnou bolestí, krvácením, menstruací, která se objevila podruhé a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
 4. Potrat - když výsledný menstruační výtok vytlačuje plod, který se v těle neusadil. To se může stát teenagerovi, jehož reprodukční systém ještě není dostatečně zralý na to, aby mohl nést dítě. Pokud výtok není příliš hojný, bez příměsí krevních sraženin a hnisu, netrvá déle než 7 dní a dívka nežije sexuálně, pak menstruace 2krát za měsíc u teenagera naznačuje vznik procesu puberty a pro něj charakteristické hormonální skoky.
 5. Problémy se srážením krve. Může vyvolat období po menstruaci. Patologii můžete potvrdit pouze absolvováním krevních testů.

Proč je to nebezpečné

Častá menstruace by měla být důvodem k urgentní návštěvě gynekologa. To platí zejména v situacích, kdy menstruace začala potřetí za měsíc. Pokud nebyly použity takové metody antikoncepce, jako je nitroděložní tělísko a pilulky, nedošlo k žádnému stresu, porodu, potratu a změně klimatu, pak dochází k krvácení z dělohy z jednoho z důvodů:

 • kvůli potratu;
 • mimoděložní těhotenství;
 • novotvary;
 • zánětlivá onemocnění.

Další příznaky, které naznačují nutnost okamžité konzultace s lékařem, pokud se menstruace objeví dvakrát za měsíc, jsou:

 • velké množství vylučované krve, sraženiny v ní;
 • pocity bolesti jiné povahy v pánevní oblasti;
 • hnisavý výtok s vůní mezi obdobími.

Kromě toho, že opakovaná období naznačují přítomnost patologií, jsou kvůli významným ztrátám krve nebezpečné pro všechny systémy těla.

Co lze udělat před návštěvou gynekologa

Jednorázová opakovaná období na pozadí emočně stresujícího období, změna antikoncepce, předchozí zánětlivá onemocnění, změna klimatu nevyžadují zásah a cyklus se od příštího měsíce zlepšuje. Abyste se ujistili, že porucha má fyziologickou povahu, musíte kontaktovat svého gynekologa.

Pokud je výtok příliš hojný, můžete před přijetím specialisty a předepsanou léčbou pomoci následujícími způsoby:

 1. Před jídlem konzumujte infuzi kopřivy. K jeho přípravě rozemlejte 20 g rostlinných listů, nalijte sklenici vroucí vody, vařte ve vodní lázni dalších 5-7 minut. Nechali ho vařit několik hodin a pili během dne ve 4 dávkách před jídlem. Zastánci tradiční medicíny tvrdí, že takový lék pomáhá normalizovat hormony, regulovat menstruační cyklus, snižovat bolest a zvyšovat hladinu hemoglobinu v krvi..
 2. Aplikujte lék, který zastaví krvácení. Nejoblíbenější jsou Tranexam a Dizion. První přichází ve formě perorálních tablet, které mohou obsahovat 250 mg nebo 500 mg účinné látky. Doporučená denní dávka uvedená v pokynech k léčivému přípravku je 3-4krát po 1 500 mg. Lék je zakázán pro ženy s individuální nesnášenlivostí ke složkám jeho složení a je nežádoucí pro použití (bez lékařského dohledu) u pacientů se sklonem k tvorbě krevních sraženin. Dytsion se vyrábí ve formě injekčního roztoku, který se podává intravenózně i intramuskulárně. Účinek je pozorován již několik minut po vstupu léku do těla. Denní dávka - až 20 mg na kilogram hmotnosti, rozdělená do 3 dávek.

Je třeba si uvědomit, že jak tradiční medicína, tak i farmaceutické léky pomáhají zastavit krvácení, ale neodstraňují jeho příčinu. Proto je povinná návštěva gynekologa a komplexní vyšetření, pokud se objeví problém, a užívání jakýchkoli léků by mělo být prováděno přísně podle pokynů.

Proč menstruace trvá 2krát za měsíc

Pravidelná menstruace je jedním z hlavních ukazatelů zdraví žen. Pokud menstruační krvácení začalo neplánovaně, naznačuje to narušení reprodukční funkce nebo přítomnost gynekologických onemocnění. Existují však také fyziologické důvody pro tento jev. Pokud se s tím setkáte poprvé, je důležité co nejdříve zjistit, proč se menstruace vyskytuje dvakrát za měsíc, a pokud je to nutné, vyhledejte lékařskou pomoc.

Fyziologické faktory vzhledu menstruace dvakrát za cyklus

Po prostudování komentářů a recenzí různých žen můžeme dojít k závěru, že opakovaná menstruace za měsíc je odrazující a nutí vás dělat si starosti o své vlastní zdraví. Taková změna však nemusí vždy znamenat přítomnost gynekologických patologií. Někdy se jedná pouze o fyziologickou reakci těla na vlastnosti reprodukčního zdraví konkrétní ženy..

Z fyziologických důvodů lze menstruaci opakovat dvakrát měsíčně za následujících podmínek:

 1. Žena má krátký menstruační cyklus - 18-21 dní. V tomto případě od konce poslední menstruace do začátku příštího nepřejde ani měsíc. Pomocí metody kalendáře můžete vypočítat průměrnou dobu trvání vlastního cyklu, a pokud je obvykle krátká, neměli byste si dělat starosti. Pokud se však váš cyklus náhle zkrátí, je to důvod k návštěvě svého lékaře..
 2. Stres, změny životního stylu nebo změna klimatu mohou způsobit změny délky cyklu a období dvakrát za měsíc. Tato podmínka není odchylkou, pokud má jednorázovou povahu..
 3. Instalace nitroděložního tělíska způsobí hormonální změny, na které si tělo zvykne. Adaptační období obvykle trvá několik měsíců a poté se cyklus vrátí do normálu. Ihned po implantaci cívky se mohou po dobu 2–3 dnů objevit drobné skvrny, které nejsou měsíční. Po ukončení procedury je nutné neustále sledovat lékaře a informovat ho o všech změnách v cyklu.
 4. Užívání hormonální antikoncepce vyžaduje také adaptační období až 3 měsíce. Jelikož účinkem takových antikoncepčních prostředků je potlačení progesteronu a produkce syntetických estrogenů, může dojít k tvorbě a odumírání vrstev endometria častěji než obvykle a vést k neplánovaným obdobím..
 5. Na začátku puberty. Během prvních let po menarché dochází v těle adolescenta k závažné hormonální změně. Menstruace u dospívajících je často nepravidelná a může se objevit dvakrát za měsíc. To nemusí vždy vyžadovat léčbu, ale musíte neustále sledovat blahobyt dívky, množství sekrecí a pravidelně ji sledovat gynekolog.
 6. Hormonální změny během menopauzy u žen v dospělém věku vedou k postupnému zániku reprodukčních funkcí. Menstruace se nemusí objevit několik měsíců, nebo naopak, může dojít dvakrát za krátkou dobu. Během tohoto období musí být žena sledována zkušeným odborníkem, protože tělo s takovými změnami je náchylné k rozvoji gynekologických patologií.
 7. Zotavení z porodu nebo ukončení těhotenství je pro každou ženu stresující. První menstruace po takových událostech přichází po 1-1,5 měsíci, ale menstruační cyklus se mnohem lépe zlepšuje.

Ve výše uvedených případech jsou neplánované kritické dny považovány za fyziologický jev a nevyžadují zvláštní zdravotní problémy. Abyste však zjistili přesnou příčinu a vyloučili patologické faktory, musíte nejprve podstoupit gynekologické vyšetření.

Relativně ne nebezpečné příčiny špinění uprostřed cyklu

Intermenstruační krvácení lze zaměňovat za nástup menstruace dvakrát měsíčně. Krev však v takových případech obvykle není spojena s kritickými dny a má další důvody pro její vzhled.

Přirozené příčiny krve ve výtoku:

Ovulace

Pokud došlo k prasknutí krevních kapilár během prasknutí folikulu, je v tajnosti malé množství krve. V tomto případě není mnoho krve a objeví se ne déle než dva dny. Tento jev je normální, pokud je jednorázový a krátkodobý, a také není doprovázen nepohodlí ženy..

Těhotenství

5. až 10. den po početí by se oplodněné vajíčko mělo připojit k tělu dělohy. Během tohoto procesu existuje také vysoká pravděpodobnost poškození kapilár a vrstvy endometria, v důsledku čehož se objeví krev. Tento jev však může mít i méně příznivé důvody, takže určitě musíte navštívit gynekologa..

Zranění

Mechanické poškození pochvy po drsném pohlavním styku nebo gynekologickém vyšetření. V tomto případě by nemělo být příliš mnoho krve a jeho uvolňování prochází po dni..

Alergie

Alergická reakce na spodní prádlo, výrobky pro intimní hygienu, lubrikanty nebo latex může dát výtoku šarlatový nádech. Alergie také způsobují otoky genitálií, svědění a vyrážku nebo zarudnutí..

Hormonální narušení po užití nouzové antikoncepce je způsobeno náhlým zvýšením hladiny estrogenu v krvi. Jedná se o stresující situaci pro tělo, jejíž důsledky lze pociťovat ve formě krve bezprostředně po užití pilulek nebo při prodloužené nestabilní menstruaci. Pokud je ve vašem životě potřeba takové antikoncepce, zkuste v blízké budoucnosti navštívit lékaře..

Takové krvácení je variantou normy, pokud jejich počet není příliš vysoký, jsou krátkodobé a pravidelně se neopakují.

Známky abnormalit

Období podruhé za měsíc nemusí vždy nastat z přirozených důvodů. To platí zejména pro mladé ženy v reprodukčním věku. Někdy k tomu dochází v důsledku hormonálních poruch nebo systémových onemocnění orgánů reprodukčního systému.

Existují důvody k obavám v následujících případech:

 • špinění je bohatší a tenčí než obvykle;
 • existují nečistoty hnilobné barvy a nepříjemného zápachu;
 • menstruace je doprovázena silnými bolestmi břicha a zad;
 • krvácející bolesti vyzařují do nohou, zad nebo ramen;
 • teplota silně vzrostla, pociťují nevolnost a závratě;
 • kůže je velmi bledá, existují známky anémie.

Tyto příznaky vyžadují návštěvu gynekologa a přesnou diagnózu; samoléčba je velmi nebezpečná. Pokud během krvácení pociťujete silné nepohodlí a množství krve je příliš velké, musíte zavolat sanitku..

Pokud vaše menstruace zmizela podruhé za měsíc, musíte určitě provést úplnou diagnózu u gynekologa. Riziko ignorování problému nestojí za to, i když máte podezření na fyziologické příčiny. Existují případy, kdy takové porušení znamená přítomnost zánětlivých patologií reprodukčního systému..

Abnormální děložní krvácení, které začíná mezi vašimi pravidelnými obdobími, se nazývá metroragie. Jedná se o nefunkční proces, který může začít u žen v jakémkoli věku - pubertálním, reprodukčním nebo klimakterickém..

Příčiny metroragie mohou být velmi rozmanité:

 1. Zánětlivá onemocnění těla a děložního čípku způsobují poruchy endometria a mohou vést jak ke vzniku malého množství krve ve výtoku, tak k silnému krvácení podobnému menstruaci.
 2. Bakterie a viry, které narušily vaginální mikroflóru, snadno pronikají do těla dělohy a vedou k silnému zánětlivému procesu. Jakákoli infekční léze je doprovázena neobvyklou změnou barvy a konzistence leucorrhoea. A také často dochází k nepříjemnému zápachu, svědění a pálení při močení.
 3. Endokrinní onemocnění způsobují těžkou hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje funkci vaječníků a dělohy. Orgány jsou odpovědné za udržování menstruace včas. Selhání v jejich práci vedou k neplánovanému krvácení, nepravidelnému cyklu a jsou plné rozvoje různých gynekologických patologií.
 4. Problémy se srážením krve. Jakékoli trauma pochvy nebo poškozené kapiláry mohou s takovým problémem dlouho krvácet. Rovněž komplikuje průběh dalších onemocnění a v případě závažného zánětu může vést k významné ztrátě krve..
 5. Přítomnost benigních fibroidů nebo maligních nádorů přináší ženě těžké nepohodlí a bolest. U novotvarů se často objevuje intermenstruační krvácení.
 6. Mimoděložní těhotenství lze zaměnit za druhé období. S takovou patologií vede vajíčko implantované do stěn vejcovodů nebo břišních orgánů k prasknutí orgánu, ke kterému je připojeno. Jedná se o velmi nebezpečnou situaci, která ohrožuje nejen zdraví, ale i život ženy. Je doprovázena silnou ztrátou krve, bolestmi v podbřišku, vyzařujícími do nohou, zad nebo ramen, vysokou horečkou a známkami toxicity.
 7. Endometritida je akutní nebo chronický zánět dělohy. S akutním projevem se žena potýká s těžkou malátností, bolestí a krvácením. Chronická forma je méně patrná a může být doprovázena pouze sekrety, které jsou podobné menstruaci podruhé za měsíc, červené nebo hnědé..
 8. Endometrióza je abnormální proliferace buněk endometria. Toto onemocnění je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, bolestivým měsíčním a periodickým intermenstruačním krvácením. Malé množství krve se obvykle objeví několik dní před nebo po menstruaci.

Charakteristickým rysem patologického menstruačního krvácení je absence jakéhokoli systematického.

Taková období se mohou objevit uprostřed cyklu, týden před hlavní menstruací nebo po ní, a dokonce i v intervalech několika dnů. Měla by být také upozorněna bolestivost během krvácení, pocit slabosti a nadměrné množství krve ve výtoku.

Menstruace se podruhé za měsíc může objevit u zdravých žen a signalizovat vývoj onemocnění. Pokud se vám to stane, nespěchejte na paniku. Nezapomeňte si domluvit schůzku se svým gynekologem a pečlivě sledovat své zdraví. Po řešení příčin tohoto jevu pochopíte nejen důvody toho, co se děje, ale také se naučíte, jak to odstranit ze svého života..

Proč v menopauze dochází k menstruaci dvakrát měsíčně

Když je vaše menstruace považována za normální

Pravidelné kritické dny jsou indikátorem plného fungování reprodukčního a endokrinního systému ženského těla. Jejich nástupu předcházejí pravidelné postupné změny ve vaječnících pod vlivem hypofýzy.

Menstruační cyklus má několik fází.

 1. Folikulární nebo proliferační fáze: 1. - 11. den vajíčko dozrává ve vaječníku. Je uzavřen ve speciální membráně epitelu a pojivové tkáně. Sliznice děložní dutiny zesiluje a získává hmotu a připravuje se na přijetí pravděpodobného embrya.
 2. Po dosažení vrcholné fáze vývoje folikulu praskne a uvolní se vajíčko, které se během několika hodin přesune z vaječníku do vejcovodu - dojde k ovulaci. Hnojení je možné do 2–3 příštích dnů.
 3. Luteální fáze pokračuje během posledních dvou týdnů cyklu. Během tohoto období funguje žluté tělísko, které vylučuje progesteron, v místě bývalého folikulu. Na konci fáze se zarostlé endometrium připravuje na oddělení.

Nástup menstruace znamená začátek nového cyklu. Během každé se opakuje sekvence komplexních transformací: zrání a uvolňování vajíčka, růst a odmítnutí endometria. Když zbytečná sliznice opouští dělohu, ve vaječníku již dozrává nový folikul.

Normální menstruační tok má heterogenní strukturu: spolu s tekutým hlenem a krví vycházejí zbytky cévnatky a zbytky epitelu. Toto je funkční vrstva endometria se zastaralým vejcem.

Délka cyklu pro každou ženu je přirozeně individuální. 28-32 dní je běžných. Méně časté jsou cykly 21, 36, 42 dnů. Krátká ani dlouhá doba není známkou patologie, pokud je pravidelná.

Možné odchylky v menstruačním cyklu

Někdy se opakované krvácení objeví uprostřed cyklu, několik dní po jeho ukončení nebo v jiném neočekávaném období. Takový obraz je nevyhnutelně alarmující, i když není doprovázen bolestí a jinými příznaky..

Takový výtok nelze nazvat menstruačním - neobjevuje se kvůli pravidelným fyziologickým změnám, ale kvůli dalším faktorům..

Situace, kdy menstruace nastává dvakrát měsíčně, mají různé důvody. Některé z nich jsou spojeny s restrukturalizací těla, jiné - s možnými poruchami a chorobami..

Diagnostické postupy

Pokud je menstruace nepravidelná a začíná 2 týdny po předchozí, je nutné vyšetření u gynekologa, který diagnostikuje a předepíše odpovídající terapeutický režim.

Pokud má žena častou menstruaci, žije pravidelným sexuálním životem, kromě gynekologického vyšetření musí absolvovat řadu testů, včetně rozmazání, krve, hormonálního stavu. Pokud dojde k menstruaci každých čtrnáct dní, může být nutné vyšetření mozku, pokud jiná diagnostická opatření neposkytují přesný obraz o důvodech odchylky v cyklu. Musí podstoupit ultrazvuk OMT, štítné žlázy a nadledvin.

Ultrazvukové vyšetření není nutné, pouze pokud je prokázáno, že příčinou dvojnásobné menstruace jsou infekční nemoci.

Nepatologické příčiny opakující se menstruace

Na začátku puberty u dospívajících dívek není nepravidelná menstruace považována za vážný problém. Proces hormonální regulace v této době - ​​ve věku 11-14 let, se teprve formuje. Možná nesynchronizovaná aktivita hypofýzy, nadledvin a vaječníků. Výsledkem je, že folikulární a luteální fáze cyklu mají často různá trvání: jsou pravděpodobné jak dlouhé přestávky mezi obdobími, tak jejich brzký příchod, u dospělých žen netypické. Ne všechny jsou výsledkem ovulace. Opakovaná období - často výsledkem zvýšené syntézy estradiolu nebo progestogenů.

Krvavý výtok je extrémně hojný a může trvat dlouhou dobu. Ve vzácných komplikovaných případech se může objevit anémie, latentní hypoxie, asteno-vegetativní syndrom, hypovitaminóza..

Před nástupem menopauzy - s věkem související pokles reprodukční funkce, lze také zkrátit intervaly mezi menstruací. Alokace kvůli nedostatečné produkci estrogenů a vzácné ovulace se zhoršují, mají rozmazaný charakter. Někdy se místo úplného měsíčního krvácení na podložce objeví jen několik skvrn.

Období návyku těla na hormonální antikoncepci je dalším důvodem neočekávaného výtoku. Obvykle se vyskytují v prvních měsících po zahájení užívání. Cyklus se v takových případech přizpůsobuje novému hormonálnímu pozadí tvořenému léky. Takové „menstruace“ jsou podobné běžným, ale skromnějším.

Někdy se po chirurgickém zákroku znovu objeví menstruace: diagnostická nebo neúspěšná. Tělo tak reaguje na narušení integrity endometria nebo na zásah do přirozeného hormonálního pozadí.

Obnova cyklu po porodu také někdy vede ke zvýšení kritických dnů kvůli kolísání hladiny estrogenu..

V těchto případech jsou obvykle příčiny opakujících se období zřejmé, protože jsou spojeny s určitými událostmi a akcemi. Je extrémně vzácné, aby se po opakované ovulaci objevila druhá menstruace za měsíc. Vyskytuje se v důsledku produkce dalšího vajíčka vaječníky bezprostředně po zrání předchozího. Možnost početí v takových případech přetrvává během kritických dnů, protože jsou doprovázeny dalším ovulačním cyklem. Další období nastává 10-12 dní po skončení předchozího.

Opakovaná menstruace jako známka patologie

Pokud menstruace dvakrát měsíčně není výsledkem atypické dvojité ovulace, fyziologického stavu souvisejícího s věkem nebo lékařského zásahu, říká se metroragie. Ve většině případů jde o klinický příznak patologických procesů v těle..

 • spojené s hormonální nerovnováhou: dysfunkce vaječníků, štítné žlázy, nadledvin nebo hypofýzy;
 • neoplazmy v děložní dutině: myomatózní uzliny nebo polypy, které se vyznačují intenzivním prodlouženým krvácením;
 • endometrióza: špinění, hnědé nebo hnědé;
 • zánět pánevních orgánů: salpingitida, ooforitida;
 • destruktivní procesy ve struktuře epitelu: dysplázie, eroze.

V takových situacích dochází ke krvácení pravidelně, bez jakékoli pravidelnosti. Nejsou důsledkem ovulace. Výtok může být doprovázen negativními příznaky: bolest v břišní oblasti, horečka, slabost. Často neexistují žádné další klinické příznaky.

Pravidelné náhlé změny hormonálních hladin jsou možné při nervovém nebo fyzickém přetížení, včetně změn klimatických pásem nebo silného stresu. Podmíněně patologické zahrnují opakované krvácení, které se vyvíjí na pozadí používání nitroděložních tělísek. Nesprávně vybrané modely mají mechanický účinek na sliznici cervikálního kanálu a děložní dutiny, poškozují tkáně.

Nejnebezpečnější stav: spontánní potrat v důsledku těhotenství. Několik týdnů si žena nemusí být vědoma svého stavu, protože menstruace není vždy zpožděna. Odmítnutí membrán obvykle vypadá jako menstruace. V případě mimoděložního těhotenství je tato situace životu nebezpečná..

Důvody pro dlouhou dobu, proč menstruace trvá 1 měsíc

Hlavní příčiny prodloužení období jsou velmi rozmanité. V některých případech, když manželka neví, jaké jsou důvody pro prodloužené a dlouhé období, proč menstruace trvá velmi dlouho, abyste věděli, co dělat s prodlouženou menstruací, musíte určit její příčinu. Výskyt opakované menstruace během jednoho cyklu nebo jejich trvání může být nejčastěji způsoben:

1 Užívání perorální hormonální antikoncepce může vést k selhání menstruace. Navíc nemusí být menstruace 1 týden, 2 týdny, 1 měsíc nebo dokonce déle. Zpoždění menstruace se také může změnit na velmi dlouhou menstruaci. Je však důležité pamatovat na jednu věc, a to jak s velkým zpožděním menstruace, tak v případě, že menstruace trvá 1 měsíc, měli byste určitě vyhledat pomoc od lékaře, který předepsal hormonální antikoncepční pilulky;

2 Pokud menstruace trvá 1 měsíc nebo déle, lze to vysvětlit hormonální nerovnováhou. Hormonální poruchy v práci ženského těla často vyvolávají poruchy v normálním průběhu menstruačního cyklu. V tomto případě může menstruace trvat asi měsíc nebo déle. Příčinou těchto selhání jsou často zánětlivé procesy v genitáliích, následky porodu a potratu;

3 Poruchy v cyklu, často se vyskytující u mladých dívek a žen v premenopauzálním období;

4 Instalace hormonálního nitroděložního tělíska (nitroděložního tělíska) může vést jak ke zpoždění menstruace, tak k případu, kdy se menstruace nezastaví po dobu 1 měsíce nebo déle. Tento typ antikoncepce často způsobuje nepravidelnosti v cyklu, v němž období trvá déle než měsíc. Za takových okolností je nutné urgentně kontaktovat gynekologa pro nouzové odstranění spirály.

Co dělat v případě opakovaných období

Pokud kritické dny přijdou podruhé během cyklu, musíte důsledně vyloučit všechny pravděpodobné příčiny. Je-li tomu žena vystavena poprvé, je nutné sledovat její blahobyt. Výstrahou by měla být rychlá únava, bolesti hlavy, ospalost, náhlý krevní tlak, poruchy srdečního rytmu.

Opakovaný mimoškolní výtok je důvodem k zahájení udržování bazálního rozvrhu. Pomůže vám zjistit, co se děje s ovulací. Opětovné zrání vajíčka nebo zkrácené fáze mohou vyvolat nástup kritických dnů.

Užívání jakýchkoli léků bez lékařského vyšetření se nedoporučuje.

Kdy navštívit lékaře

Vzhled krvácení, které časově neodpovídá příští menstruaci, je vždy důvodem pro odborné vyšetření. Je nemožné zabránit rozvoji komplikací domácími metodami bez znalosti jejich příčiny..

Pro radu by měl být okamžitě konzultován gynekolog, i když je výtok nevýznamný. Mnoho nemocí, včetně rakoviny, je bezbolestných, dokud nedosáhnou nevratných stadií..

Specialista při prvním jmenování zjistí okolnosti, za kterých se krvácení objevilo, shromáždí podrobnou historii. Provádí se biochemický krevní test a vyšetření nátěru. Předepište ultrazvuk, diagnostickou kyretáž, hysteroskopii.

Léčba závisí na typu identifikované patologie. Může to být kurz korekční hormonální terapie, užívání protizánětlivých, sedativních léků, terapie vitamínem, fyzioterapie, dlouhý odpočinek.

Při masivním děložním krvácení potřebují pacienti urgentní pomoc, zejména při nízké koagulaci. Aby se předešlo následkům, nejprve se vstřikuje vitamin K. Hlavní diagnóza se provede později..

Další diagnostika

Aby bylo možné plně pochopit, proč se měsíc odehrává, měla by žena podstoupit další vyšetření. Klinické a gynekologické vyšetření stále nemůže poskytnout komplexní informace o zdroji problému. Proto jsou předepsány následující postupy:

 1. Obecné testy krve a moči.
 2. Biochemie krve (hormonální spektrum, protilátky proti infekcím, koagulogram atd.).
 3. Analýza vaginálního výtoku.
 4. Nátěr na flóru a cytologii.
 5. Kolposkopie.
 6. Ultrazvuk pánve.
 7. Hysteroskopie.
 8. Tomografie.

Jakmile se vytvoří úplný obraz patologie, lékař učiní konečný závěr. A na jeho základě budou naplánována další opatření pro lékařskou korekci. Současně je třeba si uvědomit, že je možné zcela zachránit pacienta před dlouhodobým přístupem s včasným přístupem k lékařské pomoci a dodržováním všech doporučení odborníka..

Obsah článku:

Názor lékařů

Vývoj takzvaného juvenilního krvácení na pozadí formování menstruačního cyklu v dospívání často způsobuje další anemické projevy. Objevují se častěji než menstruační. Tělo musí obnovit ztracený objem krve po dobu několika týdnů.

Obvyklá doporučení pro dívky náchylné k těmto projevům puberty:

 • vyhněte se silnému nervovému a fyzickému přetížení;
 • pravidelně užívejte vitamínové doplňky, doplňky železa;
 • zahrnout do stravy více živočišných bílkovin, bobulí a ovoce.

Dámy, které překročily 45letý milník, by neměly chybět každoroční návštěvy gynekologa a mammologa. Poruchy cyklu jsou spouštěny změnami endokrinního systému souvisejícími s věkem. Během tohoto období se zvyšuje riziko různých patologií závislých na hormonech..

Ženy v plodném věku by měly sledovat jak zpoždění, tak častější opakující se období. Selhání často naznačuje ovariální dysfunkci, vývoj myomů, endometriózu a další nebezpečné zdravotní poruchy.

Jak zastavit silné krvácení během menopauzy doma?

Okamžitě je třeba říci, že to nestojí za to, protože jakýkoli zásah do ženského menstruačního cyklu může vést k gynekologickým onemocněním. Nejlepší možností pro rozvoj událostí je okamžitá návštěva lékaře..

Pokud se však rozhodnete riskovat, krvácení lze zastavit následujícími léky:

 1. Užívání antikoncepčních pilulek nebo perorálních kontraceptiv může na dlouhou dobu zastavit dlouhá a těžká období. Pokud tyto léky již užíváte, nepřestávejte je užívat..
 2. Vikasol. Tento lék může způsobit těžké srážení krve, a tím zastavit těžké období..
 3. Tranexam. Tento nástroj je také vytvořen za účelem zastavení menstruace, můžete si jej koupit ve formě tablet nebo injekcí..
 4. Duphaston. Tento hormonální lék také ovlivňuje zastavení krvácení. Jeho hlavní výhodou je, že nijak neovlivňuje procesy srážení krve..

Dlouhé a těžké období s menopauzou je tedy poměrně alarmujícím znamením, které by nemělo být ignorováno. Je lepší navštívit lékaře a slyšet, že je vše pro vás, než riskovat vlastní zdraví. Faktem je, že většina nemocí ženského reprodukčního systému, dokonce i při velkém krvácení z pochvy, může být vyléčena úplně, ale pouze pokud byla zaznamenána v raných fázích..

Zajímavé a poučné video na toto téma:

Každá žena chce vždy vědět o početí co nejdříve. Jsme zvyklí na to, že hlavním znakem početí je absence další menstruace. O oplodnění vajíčka však svědčí i určitá povaha výtoku během těhotenství v raných fázích před zpožděním.