Jak dlouho trvají fáze menstruačního cyklu a jaké jsou jejich vlastnosti

Menstruační cyklus má tři části, z nichž každá má specifickou funkci. V první fázi vajíčko dospívá, tělo se připravuje na možné početí. Druhá fáze je zodpovědná za ovulaci a proces oplodnění vajíčka uvolněného z folikulu. Poslední fází je luteální fáze. Je charakterizován zvýšením hladiny progesteronu. Fáze 2 menstruačního cyklu je nejdůležitější během plánování těhotenství.

Hlavní fáze cyklu

Reprodukční systém ženy vykonává svou práci podle určitého algoritmu. Je obvyklé rozlišovat 2 fáze cyklu, ale existuje také třetí - ovulační. Je zásadní a vyznačuje se cyklickou povahou mezi dvěma obdobími menstruačního cyklu. Každá žena v reprodukčním věku by měla vědět, co je druhá fáze a jaké nuance obsahuje..

 1. Folikulární fáze cyklu je přípravným obdobím těla na ovulaci. Pod vlivem estrogenů se v tomto období zvyšují folikuly a endometrium. Blíže k ovulaci se začíná zobrazovat dominantní folikul. Příznaky během tohoto období nejsou nijak zvlášť výrazné. Vaginální výtok je jasný a rýmový. Může být přítomna mírná bolest břicha.
 2. Ovulace je vrcholem plodnosti ženy. U průměrného 28denního cyklu k němu dochází ve dnech 14-15. Během tohoto období vajíčko opouští folikul a čeká na setkání se spermatem. Jak dlouho trvá druhá fáze po ovulaci, závisí na individuálních charakteristikách organismu. Úspěšnost početí je ovlivněna nejen kvalitou vajíčka, ale také průchodností vejcovodů a také tloušťkou endometria..
 3. Luteální fáze začíná po ovulaci. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron. Pod jeho vlivem se endometrium připravuje na implantaci embrya. Pokud se tak nestane, hladina progesteronu prudce klesá, což vyvolává příchod menstruace. Progesteron vrcholí 22. den. Pak se postupně snižuje.

Druhá fáze menstruačního cyklu

Druhá fáze cyklu je zodpovědná za reprodukční zdraví ženy. V tomto období může žena otěhotnět. Ovulace chybí u těhotných a kojících žen, stejně jako v dospívání a menopauze. Za normálních okolností dochází k ovulaci až 10krát ročně. Dva menstruační cykly během tohoto období mohou být anovulační. Aby došlo k ovulaci, je nutná rovnováha hormonů LH a FSH. Jsou produkovány hypofýzou.

Obecně se uznává, že přítomnost menstruace je zárukou správného průběhu ovulace. Ve skutečnosti tomu tak není. Menstruace může přijít bez ohledu na to, zda došlo k ovulaci nebo ne. Speciální testy, které reagují na zvýšení hladiny LH v moči, pomáhají potvrdit jeho přítomnost. Ultrazvukové monitorování je však považováno za spolehlivější způsob stanovení ovulace. S jeho pomocí můžete sledovat růst vajíčka a zachytit přesný den jeho uvolnění do břišní dutiny. Tato metoda se provádí pro diagnostické účely a ke zvýšení pravděpodobnosti početí při plánování těhotenství..

Jak dlouhé jsou fáze cyklu

Každá žena má jiné trvání menstruačního cyklu. Závisí to na hladinách hormonů, dědičnosti a životním stylu. Doba trvání první fáze cyklu se pohybuje od 7 do 14 dnů. U hormonálních poruch mohou existovat významné odchylky od normy.

Není možné určit, kolik dní trvá trvání druhé fáze cyklu. Přesné údaje lze získat pouze za laboratorních podmínek. V průměru se toto číslo pohybuje od několika hodin do 3 dnů. Stupeň plodnosti ženy závisí na tom, jak dlouho trvá druhá fáze cyklu..

Luteální období, bez ohledu na délku menstruačního cyklu, trvá vždy dva týdny. Tato informace umožňuje předpovědět plodnost ženy na základě analýzy několika cyklů. Chcete-li zjistit den ovulace, odečte se 14 dní od trvání menstruace. Výsledné číslo ukazuje den cyklu, ve kterém bylo vejce uvolněno z kapsle folikulu.

Co se stane během druhé fáze

Druhá fáze menstruačního cyklu je nejpříznivější dobou pro pohlavní styk při plánování těhotenství. Během tohoto období si žena začne všímat změn, ke kterým dochází v jejím těle. Jsou vyjádřeny takto:

 • pulzující bolest v jednom nebo obou vaječnících;
 • tekutý výtok, konzistence připomínající vaječný bílek;
 • zvýšená sexuální touha;
 • náhlé změny nálady;
 • mírné zvětšení prsou.

Popsané příznaky jsou důsledkem prudkého zvýšení hormonů. Některé ženy během tohoto období nezaznamenávají žádné významné změny. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Porušení druhé fáze cyklu

Druhá fáze určuje další fungování reprodukčního systému. Pokud k ovulaci z nějakého důvodu nedošlo, je narušena třetí fáze. To se odráží v pravidelnosti menstruačního cyklu a pohodě ženy. Důvody porušení mohou být následující:

 • stresové situace;
 • hormonální abnormality;
 • malá ovariální rezerva;
 • mechanické poškození hypofýzy;
 • špatná výživa;
 • endokrinní onemocnění;
 • zesílená ovariální membrána.

Hlavní fází 2. fáze cyklu je prasknutí stěn folikulu. Pokud se tak nestane, vajíčko nezanechá své hranice. Regrese nebo transformace do cysty. V prvním případě si žena nemusí být vědoma patologie, protože pravidelnost menstruace zůstává stejná. U cystických útvarů dochází ke zpoždění menstruace, protože ke snížení progesteronu nedochází ve správný čas.

Krátká luteální fáze

Trvání luteální fáze je obvykle dva týdny. Pokud je to kratší než 10 dní, pak mluvíme o patologii. Krátká luteální fáze vede k neplodnosti. V tomto případě se funkce žlutého tělíska zastaví předem. To znemožňuje implantační proces..

Možné příčiny patologie zahrnují infekční onemocnění, přenos vážných zranění, chronický zánět a narušení štítné žlázy. K prodloužení trvání luteálního období je ženě předepsáno hormonální léky.

Dlouhá luteální fáze

Druhá fáze menstruačního cyklu může také vyvolat prodloužení trvání luteální fáze. To podporuje hormonální změny, které ovlivňují váhu ženy, její pohodu a práci vnitřních orgánů. Patologie se často vyskytuje na pozadí zvýšeného inzulínu. Způsobuje zvýšenou chuť na sladké jídlo..

Prodloužení sekreční fáze naznačuje vývoj benigního nádoru nebo cysty. Vyvolává zpoždění menstruace a brání poklesu progesteronu na požadovanou velikost. Pokud příčina patologie spočívá ve folikulární cystě, je ženě předepsáno speciální léky. Cysta se vyřeší a vaše menstruace začne.

Pokud problém spočívá v novotvarech, které nejen nezmizí, ale také se časem zvětší, může být nutná chirurgická pomoc. U malých formací se provádí laparoskopie. Vyznačuje se rychlou dobou zotavení a snadnou správou. Během chirurgického zákroku jsou v pobřišnici prováděny vpichy, kterými jsou zavedeny lékařské nástroje. Operace dutiny se provádí, když je nádor příliš velký.

Lékařská pomoc

Plánování menstruačních nepravidelností dítěte se provádí až po schválení lékaři. Zpočátku se hormonální pozadí normalizuje a chronická onemocnění jsou eliminována. Aby se zabránilo různým komplikacím a nezasahovalo se do koncepce dítěte, lékaři doporučují dodržovat následující zásady:

 • Je nutné pravidelně vést kalendář menstruace. Údaje získané z vyhodnocení pravidelnosti kritických dnů pomohou při diagnostice.
 • Doporučuje se vyhnout se podchlazení těla. Chlazení příloh může způsobit vážné poškození reprodukce.
 • Včasné hygienické postupy ochrání před rozvojem infekčních chorob.
 • Kompletní strava zajistí nezbytný přísun vitamínů v těle. Je vhodné jíst více zeleniny, ovoce, ryb, ořechů a zeleniny.
 • Užívání antikoncepce nepřímo ovlivňuje fungování pohlavních orgánů. Pokud zvolíte nesprávné léky, dojde k narušení hormonálního pozadí.
 • Pravidelné návštěvy ženského lékaře pomohou včas diagnostikovat patologické procesy pohlavních orgánů.

Výsledek

Ženská reprodukce je složitý systém, jehož fungování je ovlivňováno každou složkou. Pokud dojde k porušení v jedné z fází menstruačního cyklu, změny nastanou v jiných. Patologie by neměla být ignorována. Při správné léčbě je možné normalizovat fungování genitálií a zabránit takovým problémům v budoucnu..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Charakteristika druhé fáze cyklických změn u žen

Celkově lékaři rozlišují dvě fáze menstruačního cyklu. U každého z nich dochází k určitým fyziologickým změnám. Konečná fáze končí oddělením endometria a nástupem menstruace. Je důležité znát vlastnosti ženského těla u dívek, které plánují těhotenství nebo se naopak obávají. Uprostřed menstruačního cyklu je nejpříznivější období pro početí. V tuto chvíli opouští vajíčko vaječník a je připraveno se setkat se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, endometrium se začne odlupovat pod vlivem určitých hormonů..

Existují různé fáze menstruačního cyklu

Jaké jsou fáze cyklu

Je obvyklé rozlišovat dvě fáze cyklu, ale existuje i třetí - ovulace, která je spojnicí mezi prvními dvěma fázemi. Během celého menstruačního cyklu dochází v ženském těle k významným změnám..

Hlavní fáze menstruačního cyklu jsou uvedeny v tabulce.

FolikulárníToto je přípravná fáze těla pro nadcházející ovulaci. Začíná od prvního dne menstruace. Folikuly a endometrium začínají růst pod vlivem estrogenu. Během tohoto období nejsou žádné příznaky.
Vaginální výtok je průhledný a má tekutou konzistenci. Blíže k ovulaci může dojít k mírnému nepohodlí v břiše.
OvulaceToto je nejkratší období. Je vrchol ženské plodnosti. V průměru to začíná 14-16 dní, v závislosti na délce vašeho období. Je charakterizován uvolněním vajíčka z vaječníku.
Doba ovulace je individuální. To je obvykle 2-3 dny. V tuto chvíli je možné úspěšné pojetí..
LutealPovažuje se to za závěrečnou fázi. Končí nástupem menstruace, pokud nedošlo k oplodnění.
Zvyšuje se produkce progesteronu. Vrchol hormonu klesá 22. den.

Pro menstruační cyklus je charakteristický jasný cyklus..

Co se stane ve druhé fázi

Obecně se uznává, že luteální fáze je druhá. Ovulace trvá jen pár hodin nebo den a je takzvaným spojením.

Druhou fází je tvorba žlutého tělíska

Druhá fáze cyklu trvá podle jednotlivých charakteristik až 2 týdny. Je charakterizována tvorbou žlutého tělíska. Všechny změny se aktivují díky luteinizačnímu hormonu, který produkuje hypofýza.

Hlavní odpovědností žlutého tělíska je produkce progesteronu. Tělo je tedy připraveno na pravděpodobné početí..

Progesteron produkovaný ve druhé fázi má následující účinky:

 • zvyšuje citlivost endometria;
 • uvolňuje svalovou vrstvu dělohy;
 • aktivuje zvětšení dělohy;
 • podporuje ochranné funkce těla;
 • podporuje ukládání podkožního tuku;
 • ukončí kritické dny po úspěšném oplodnění.

Pokud je oplodnění úspěšné, pak je žluté tělísko zničeno a hormony jsou produkovány placentou. Pokud nedojde k těhotenství, začíná menstruace..

Po početí je žluté tělísko zničeno

Jak se cítí žena ve fázi 2

V důsledku kolísání hormonálního pozadí ve druhé fázi dochází ke změnám v blahobytu. Objeví se následující příznaky:

 • nálada výrazně stoupá;
 • zvýšení libida;
 • zvýšená účinnost a mentální potenciál.

Všechny tyto příznaky jsou přítomny bezprostředně po ovulaci. Pak, pokud nedošlo k oplodnění, objeví se příznaky PMS..

Dívka si začala stěžovat na:

 • slabost;
 • zvýšená citlivost v mléčné žláze;
 • zvýšené množství vaginálního výtoku;
 • vyrážky na kůži;
 • bolesti hlavy;
 • snížený výkon;
 • časté výkyvy nálady;
 • plačtivost;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • otok;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • ospalost;
 • nepříjemný pocit v dolní části břicha.
Chuť k jídlu často stoupá před menstruací

Vše je individuální. U některých dívek může být PMS intenzivní a způsobující značné nepohodlí, zatímco jiné naopak nemají zjevné známky změny jejich stavu..

PMS, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu, by měla být doprovázena mírným nepohodlí. V případě závažného zhoršení stavu se poraďte s lékařem, abyste vyloučili možné patologické poruchy.

Co je krátká 2 fáze

Diagnostikuje se, když je produkováno malé množství progesteronu. Považuje se to za selhání. Diagnóza se stanoví, když fáze 2 trvá až 10 dní.

Mezi důvody provokující porušení patří:

 • porušení fungování orgánů, které produkují hormony;
 • snížená citlivost endometria na hormonální změny;
 • poruchy metabolických procesů;
 • nesprávná strava a výživové nedostatky;
 • porušení průtoku krve;
 • dědičná predispozice.

Všechny funkce průběhu menstruačního cyklu najdete v tomto videu:

S takovým porušením je nízká pravděpodobnost, že dítě plně ponese. Odchylka také vede k neplodnosti. Pouze lékař může stanovit diagnózu pomocí komplexního vyšetření.

Endometrium má volnější strukturu. Oplodněné vajíčko se nemůže normálně připojit. Tělo to odmítá jako něco cizího. Tento stav vyžaduje komplexní lékařské ošetření.

Dlouhá 2 fáze

Patologie je diagnostikována, když druhá fáze trvá déle než 10 dní. Hladiny progesteronu jsou mimo grafy. Tento stav je doprovázen příznaky, které se podobají těhotenství. Tělesná teplota stoupá. Bazální teplota se zvyšuje. Tento stav může vyvolat poruchy fungování gastrointestinálního traktu. V hlavě je bolest.

Žena si často myslí, že je těhotná, ale takovou příčinu poruchy lze vyvrátit testem nebo ultrazvukem.

Důvody pro prodlouženou fázi 2 zahrnují:

 • narušení činnosti nadledvin;
 • nemoc ledvin;
 • cystické útvary.

Tento stav vyžaduje správné léky. Vyhledejte lékaře.

Pokud máte alarmující příznaky, okamžitě vyhledejte svého lékaře

Kdy navštívit lékaře

Musíte kontaktovat gynekologa, pokud máte podezření na přítomnost:

 • myomy;
 • polypy;
 • hormonální poruchy;
 • polycystická;
 • vaginální poranění.

Tyto patologické stavy jsou obvykle doprovázeny:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • silné zvýšení tělesné teploty;
 • přepětí krevního tlaku;
 • cizí výtok z pochvy;
 • zpoždění nebo naopak časný nástup menstruace.

Pokud chcete počat dítě, musíte znát fáze menstruačního cyklu.

Každá dívka dříve či později narazí na koncept „menstruačního cyklu“. Co je to menstruace? Jaké jsou fáze menstruačního cyklu, jaké trvání je považováno za normální a jak jej správně vypočítat?

Co je to menstruační cyklus?

Co znamená pojem „menstruační cyklus“? Toto je malé časové období, které začíná prvním dnem vašeho období a končí posledním. Menstruace je přirozený proces, který se vyskytuje u každé fyzicky a psychologicky zdravé ženy každý měsíc, nepočítaje nastávající matky a ženy během laktace. Takto funguje příroda: po stejné době je tělo přestavěno na možné početí a připravuje všechny podmínky pro nejpohodlnější těhotenství.

Proces začíná od narození: když se narodí dívka, ve vaječnících jsou již asi 2 miliony vajec, která nakonec odumírají a zbývá asi 400 tisíc. Jejich počet klesá do puberty, kdy začíná aktivní puberta. Během cyklu zůstane aktivní pouze 1 vejce. Pravidelný zdravý menstruační cyklus je nemožný bez aktivní účasti mozkových hemisfér a normální hormonální hladiny.

Jaké je schéma pro zahájení menstruačního cyklu a jak to funguje například? Správná a standardní posloupnost všech akcí obsažených v normálním cyklu nastává díky dobře naolejované práci přívěsků (vaječníků), hypofýzy (zejména předního laloku) a hypotalamu.

Průměrná doba cyklu je 28 dní, ale ženské tělo je docela rozmarné a tento proces je u každého individuální. Mohou existovat také ukazatele od 21 do 35 dnů, což se také považuje za běžný jev. Pokud ukazatele překročí výše uvedené limity, měli byste se poradit s lékařem a přemýšlet o svém zdraví.

Vnější projevy menstruačního cyklu

Jaké jsou projevy menstruace:

 • krvácení odpovídající barvy a konzistence z genitálního traktu;
 • zvětšení a "otok" prsu, bolestivé pocity jsou možné při palpaci;
 • špatná nálada, podrážděnost, neochota komunikovat a dokonce deprese.

Existují i ​​další charakteristické znaky, ale jsou naprosto individuální a nejsou považovány za normu pro každého. Normální a včasný průběh menstruace je zárukou zdraví a připravenosti ženy nést a porodit dítě. Pokud máte problémy s menstruací, s jejím trváním nebo nadbytkem, gynekologové doporučují, abyste problém neodkládali na později a včas vyhledali lékařskou pomoc..

Délka menstruačního cyklu

Při normálním menstruačním cyklu u zdravé ženy se trvání menstruace pohybuje od 3 do 7 dnů. Časový rámec cyklu je určen pouze zdravotním stavem dívky a průběhem přirozených vnitřních fyziologických procesů.

Bolest během menstruačního cyklu

Podle statistik pouze 25% všech dívek a žen klidně a bezbolestně snáší menstruaci, aniž by užívalo léky proti bolesti a dělalo své obvyklé činnosti. Zbývajících 75% aktivně aplikuje studené vyhřívací polštářky, polyká pilulky a mračí se z nepohodlí.

Lékaři dokonce zavedli nový termín, který tomuto fenoménu dává lékařské označení - „algodismenorrhea“. Hlavním kritériem indikujícím normální průběh procesu je bolest, která je však tolerovatelná bez ostrých a akutních bolestivých příznaků. Pokud během svého období můžete bezpečně vykonávat své obvyklé činnosti, neměli byste si dělat starosti.

Hlavní fáze cyklu

Každý měsíc, po celý rok, je ženské tělo přestavováno - postupně v něm probíhají tři hlavní procesy: fáze menstruačního cyklu. Příroda moudře nařídila - dívka by se neměla starat o vytváření příznivých podmínek pro početí, je třeba pouze vypočítat čas nástupu příznivé fáze. Všechna tři období jsou logická a každá plní svou vlastní biologickou roli. Tři fáze:

 • první je folikulární;
 • druhým je ovulace;
 • třetí je luteální.

Všechny tři procesy jsou zcela řízeny hormonální rovnováhou. Pod kontrolou hormonů je také začátek a konec celého cyklu. První fáze - folikulární, je nejdůležitější - vede k tvorbě, zrání vajíčka.

První fáze - folikulární nebo menstruační

První den menstruačního cyklu je charakterizován výskytem krvavého výtoku - menstruační tekutiny, která je odstraněna z genitálního traktu. To je doprovázeno menšími (nebo naopak) bolestivými pocity, tažením bolesti v dolní části břicha. Proč se to stalo? Během předchozího cyklu vyrostla na stěnách dělohy membrána hlenu, kterou tělo začíná odmítat během nástupu menstruace.

Dále vstupuje do práce hypofýza, žláza uvnitř mozku. Jeho hlavním cílem je přimět vaječníky k produkci nových vajíček produkcí hormonu stimulujícího folikuly. Během tohoto procesu folikuly (malé váčky s nezralým vejcem uvnitř) aktivně dozrávají uvnitř vaječníků. Estrogen (hormon) se začíná produkovat poté, co většina těchto koulí dospěla. Hormonální hladina odpovídá zrychlenému zrání folikulů.

Pouze jeden vezikul - folikul se stává hlavním, vedoucím a v důsledku toho skořápkou pro zrání vajíčka. Souběžně se zvyšováním hladiny estrogenu pilně přivádí krev k výstelce dělohy a „ucpává“ živiny uvnitř sliznice.

To se děje tak, že v případě oplodnění může embryo obdržet všechny prvky nezbytné pro další vývoj. Kromě toho je membrána postupně pokryta hlenem, což přispívá k aktivnímu pohybu spermií podél kanálu do vajíčka..

Druhá fáze je ovulační

Existuje něco jako „bublina grafu“ - toto je název zralého folikulu, který je připraven na ovulaci. V této době se dominantní folikul nadále aktivně vyvíjí a syntetizuje hormon estradiol. Fáze ovulace trvá 3 dny, během nichž se několikrát uvolňuje hormon luten, který se významně zvyšuje v krvi ženy.

Vývoj dominantní „bubliny“ je dokončen, když se hormon začne uvolňovat do krve. Luteinizační hormon podporuje produkci dalších enzymů a hormonů, které následně narušují slizniční stěnu. Ovulace je v podstatě 5-10 ml tekutiny z folikulu, který obsahuje uvolněné zralé vejce.

O blahobytu ženy během tohoto období

Druhá fáze cyklu je doprovázena zcela jinými příznaky:

 • nálada se výrazně zlepšuje;
 • zvyšuje se úroveň libida - zvyšuje se sexuální touha;
 • existuje touha pracovat.
DenMinimální hodnotaMaximální hodnota
8 - 108 mm1 cm
11-149 mm1,4 cm

Co se stane se zralým vejcem během této fáze?

Nejprve je zničena folikulární stěna - začíná se pohybovat uvnitř vejcovodu pomocí klků epitelu. Dochází k oplodnění - vejce se setkává se spermatem. Pokud nedošlo k těhotenství, vejce zemře bez oplodnění během jednoho dne po uvolnění, později se jednoduše rozpustí ve sliznici stěn dělohy.

Známky ovulace:

 • odstín a konzistence vaginálního výtoku se mění: stávají se tekutými, bělavými. Někdy mohou mít pruhy krvavého výtoku;
 • zvětšené a oteklé mléčné žlázy;
 • bazální teplota se zvýšila;
 • časté bolesti hlavy;
 • bolestivé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad;
 • zvýšená sexuální touha.

Existuje mnoho metod, které určují začátek a konec ovulace doma. Podobné období je velmi dobře diagnostikováno ultrazvukem, který kontroluje velikost vaječníků a jejich aktuální stav. Endometrium dosahuje tloušťky až 2 cm, průměrná doba trvání je dva týdny. Místo vajíčka, které opustilo bublinu, se objeví žluté tělísko - formace, která aktivně produkuje estrogeny, progesteron (těhotenský hormon) a androgen.

Fyziologie endometria se mění, mění svou strukturu, uvolňuje se a je připravena přijmout vajíčko. Zda je žena těhotná nebo ne, lze posoudit během poslední fáze - luteální.

Třetí fáze je luteální nebo sekreční

Toto období je nejdůležitější pro všechny, kteří plánují těhotenství. Spermie žije ve vejcovodu po dobu 5 dnů, což zvyšuje riziko jejího „zasažení“ živým zralým vejcem. Bazální teplota se zvýší na 38 stupňů a nástup menstruace po početí již nebude.

Dvě osvědčené možnosti, které pomohou určit nástup těhotenství, jsou test, který lze zakoupit v jakékoli lékárně nebo intravenózní krevní test na hladinu hCG. Všechny primární a známé příznaky těhotenství (nevolnost, závratě) leží před námi.

Známky a příznaky luteální fáze

Charakteristickým rysem luteální fáze je vynikající zdravotní stav dívky, těhotné i ne „v pozici“. Je nemožné vizuálně rozlišit tento stav, zejména v rané fázi. Existuje jeden malý bod, který může pomoci určit početí, ke kterému došlo - malá kapka krve (nebo několik) je implantační výtok, ke kterému dochází několik dní po intimním kontaktu.

Progesteron způsobuje, že mléčné žlázy bobtnají a cítíte se dobře. Nadýmání je běžné.

Pokud nedojde k otěhotnění, objeví se PMS, známé mnoha ženám - nervozita, podrážděnost a nevolnost. Může být také doprovázeno zvětšením prsou a mírnou bolestí v podbřišku.

Jak dlouhé jsou fáze cyklu

Pokud hovoříme o délce menstruačního cyklu z hlediska časového rámce, můžeme shrnout: celé období se pohybuje od 21 do 35 dnů, druhá polovina je podle studií přesně 2 týdny. Může se stát více či méně v závislosti na výskytu problémových situací nebo narušení hormonálního pozadí. Pokud dojde k narušení reprodukčního systému ženy, podmínky se mohou změnit. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se pravidelně navštěvovat gynekologa..

Fáze cyklu přes den

Všechny tři fáze se vyznačují odlišným krvácením: pro některé je to hojné, pro jiné nikoli. Každý z nich probíhá individuálně s různými pocity bolesti. Ale u různých žen mají fáze přibližně stejné trvání dne:

 1. Folikulární fáze trvá asi 14 dní, z nichž první čtyři nebo pět dní je menstruace.
 2. Ovulační fáze začíná ve dnech 14-15 celého cyklu a trvá jen asi tři dny.
 3. Luteální fáze také trvá asi dva týdny..

Délka první fáze je u každé ženy jiná - jedná se o vědecky dokázaný fakt. Stojí za to podrobněji zvážit, jak dlouho tato fáze trvá. Informace je možné třídit „na policích“ díky obecnému obrazu o pocitech dívek, které zažívají s nástupem menstruačního cyklu:

 • obvyklý způsob života je narušen: nechcete nic dělat, ztráta síly, ospalost, letargie a bolest v podbřišku;
 • 3 - 5 dní: zdravotní stav se zlepší, stav se stabilizuje;
 • týden: útok pozitivních emocí. Deprese ustupuje radosti, úsměvu a zvýšené touze po práci a intimitě;
 • dva týdny: tělo se připravuje na ovulaci;

Druhá fáze, jak je uvedeno výše, trvá přesně 14 dní. Co je charakteristické pro 15 - 23 dní? Pokud došlo k početí, stav se mírně změní a může se objevit několik kapek krve - neměli byste paniku, jev je bezpečný a očekávaný.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Může se stát, že se menstruační cyklus pokazí, a může to mít několik důvodů:

 • nedostatek normálního ovulačního režimu - anovulace. Co by mohlo být podnětem k tomu? Onkologická onemocnění, tvorba nádorů nebo cyst; poruchy střev a gastrointestinálního traktu - bulimie, anorexie na nervovém pozadí; problémy se štítnou žlázou nebo Cushingova choroba; PCOS, nadměrné cvičení nebo selhání vaječníků;
 • hyperplazie endometria nebo tvorba polypů;
 • problémy na hormonálním pozadí - hladina hormonů - regulátory se mění. Důvodem může být nesprávná volba antikoncepce nebo nitroděložních tělísek. Možná nástup časné menopauzy, užívání mnoha léků, které mají progesteron nebo jiné hormony;
 • různé zánětlivé procesy uvnitř dělohy nebo genitálií, včetně pohlavně přenosných chorob;
 • užívání antikoagulancií;
 • onemocnění ledvin a urogenitálního systému obecně, střeva. Diabetes mellitus nebo problémy se srážením krve.

Ukazatele normy

Největším problémem a odchylkou od normy je rozdíl v počtu dní v průměrné délce cyklu. Například pokud je tento měsíc 30 dní a další - 21, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Míra přípustné odchylky, která může být až 3 dny. Pokud výtok trvá déle než týden, není to norma, zvláště pokud je hojná. S největší pravděpodobností existuje patologie, kterou může určit pouze lékař..

Existuje několik indikátorů, které se považují za normální odchylku od normy:

 • puberta. Tělo teenagera je nepředvídatelné a rozhodně není možné něco určit. Poruchy jsou možné neustále, protože reprodukční funkce se stále zlepšuje. 13 až 15 let je normální věk pro normální cyklus dospívajících dívek. Ale nezapomeňte na individualitu!;
 • stres, neurózy;
 • příliš přísné diety nebo půst;
 • menopauza - konec reprodukčního systému.

Na co si musíte dávat pozor?

V každém věku je velmi důležité věnovat pozornost signálům, které vaše tělo vydává, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje řada důvodů, které naznačují negativní změny:

 • nepochopitelný výtok mezi menstruací by měl ženu upozornit - to naznačuje možné onemocnění urogenitálního systému;
 • nepravidelný cyklus;
 • příliš silné a časté bolesti v dolní části břicha, které přetrvávají dlouhou dobu před a po menstruaci;
 • PMS je příliš výrazný, silný stres a neuróza;
 • doba menstruace - pokud období přesahuje týden.

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Pokud dojde k hormonálnímu selhání, doporučuje se neprodleně projít testy, aby se zjistil jejich počet. Proč je to potřeba? Zjistit v raných fázích výskytu různých patologií, které jsou nebezpečné pro zdraví ženy. Klinické ukazatele se kontrolují, když nastanou příslušné dny cyklu:

 • LH - 2 - 5 dní cyklu;
 • FSH - 3 - 5 dní;
 • 6 - 10 - hladina testosteronu;
 • od 20. dne - progesteron a někdy - estradiol.

Jaká pravidla je třeba dodržovat před provedením testů:

 • nemůžete jíst před porodem, poslední jídlo by nemělo být dříve než před 8 hodinami;
 • doporučení k testům by měl vydat lékař;
 • nevstupujte do intimity 24 hodin před porodem;
 • neužívejte žádné léky (poraďte se s lékařem);
 • nebuďte nervózní, nepřetěžujte se.

Analýza se provádí pro určité hormony, striktně pro zamýšlený účel.

Proč potřebujete dobový deník?

V moderním světě gadgetů a zařízení existuje mnoho pohodlných menstruačních kalendářů. Gynekologové důrazně doporučují všem mladým dívkám používat takové elektronické (nebo ne) diáře: je to pohodlné, jednoduché a velmi užitečné, nemusíte si dělat starosti s nástupem další menstruace - kalendář vás upozorní na nástup všech tří fází nebo zpoždění.

Deník vám pomůže zjistit všechny odchylky od normy a porušení, ke kterým v těle došlo. Můžete vypočítat ovulaci, konec vaší menstruace. To je skvělé zjištění pro dívky plánující těhotenství..

Vše, co je třeba udělat, je zadat data do elektronické aplikace a v budoucnu automaticky vypočítá všechna potřebná data a udělá důležité poznámky. Můžete zdůraznit množství krvácení, hojnost, pohodu, nepříznivé okamžiky pro početí a naopak.

Závěr

Každá dívka, která se chce v budoucnu stát matkou, by měla brát zdraví svých žen vážně a odpovědně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat menstruačnímu cyklu - jeho trvání, barvě, vůni a množství výtoku. Pokud se vyskytnou nějaké odchylky od normy, nestojí za to vyřešit tento problém samostatně, samoléčbou.

Pro všechny dívky je příchod menstruace přirozeným procesem.Jaká je varianta normyMěsíční výtok vždy voní. Vůně je víceméně výrazná, která pochází ze zbytků exfoliovaného endometria a krve.