Jak dlouho trvají fáze menstruačního cyklu a jaké jsou jejich vlastnosti

Menstruační cyklus má tři části, z nichž každá má specifickou funkci. V první fázi vajíčko dospívá, tělo se připravuje na možné početí. Druhá fáze je zodpovědná za ovulaci a proces oplodnění vajíčka uvolněného z folikulu. Poslední fází je luteální fáze. Je charakterizován zvýšením hladiny progesteronu. Fáze 2 menstruačního cyklu je nejdůležitější během plánování těhotenství.

Hlavní fáze cyklu

Reprodukční systém ženy vykonává svou práci podle určitého algoritmu. Je obvyklé rozlišovat 2 fáze cyklu, ale existuje také třetí - ovulační. Je zásadní a vyznačuje se cyklickou povahou mezi dvěma obdobími menstruačního cyklu. Každá žena v reprodukčním věku by měla vědět, co je druhá fáze a jaké nuance obsahuje..

 1. Folikulární fáze cyklu je přípravným obdobím těla na ovulaci. Pod vlivem estrogenů se v tomto období zvyšují folikuly a endometrium. Blíže k ovulaci se začíná zobrazovat dominantní folikul. Příznaky během tohoto období nejsou nijak zvlášť výrazné. Vaginální výtok je jasný a rýmový. Může být přítomna mírná bolest břicha.
 2. Ovulace je vrcholem plodnosti ženy. U průměrného 28denního cyklu k němu dochází ve dnech 14-15. Během tohoto období vajíčko opouští folikul a čeká na setkání se spermatem. Jak dlouho trvá druhá fáze po ovulaci, závisí na individuálních charakteristikách organismu. Úspěšnost početí je ovlivněna nejen kvalitou vajíčka, ale také průchodností vejcovodů a také tloušťkou endometria..
 3. Luteální fáze začíná po ovulaci. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron. Pod jeho vlivem se endometrium připravuje na implantaci embrya. Pokud se tak nestane, hladina progesteronu prudce klesá, což vyvolává příchod menstruace. Progesteron vrcholí 22. den. Pak se postupně snižuje.

Druhá fáze menstruačního cyklu

Druhá fáze cyklu je zodpovědná za reprodukční zdraví ženy. V tomto období může žena otěhotnět. Ovulace chybí u těhotných a kojících žen, stejně jako v dospívání a menopauze. Za normálních okolností dochází k ovulaci až 10krát ročně. Dva menstruační cykly během tohoto období mohou být anovulační. Aby došlo k ovulaci, je nutná rovnováha hormonů LH a FSH. Jsou produkovány hypofýzou.

Obecně se uznává, že přítomnost menstruace je zárukou správného průběhu ovulace. Ve skutečnosti tomu tak není. Menstruace může přijít bez ohledu na to, zda došlo k ovulaci nebo ne. Speciální testy, které reagují na zvýšení hladiny LH v moči, pomáhají potvrdit jeho přítomnost. Ultrazvukové monitorování je však považováno za spolehlivější způsob stanovení ovulace. S jeho pomocí můžete sledovat růst vajíčka a zachytit přesný den jeho uvolnění do břišní dutiny. Tato metoda se provádí pro diagnostické účely a ke zvýšení pravděpodobnosti početí při plánování těhotenství..

Jak dlouhé jsou fáze cyklu

Každá žena má jiné trvání menstruačního cyklu. Závisí to na hladinách hormonů, dědičnosti a životním stylu. Doba trvání první fáze cyklu se pohybuje od 7 do 14 dnů. U hormonálních poruch mohou existovat významné odchylky od normy.

Není možné určit, kolik dní trvá trvání druhé fáze cyklu. Přesné údaje lze získat pouze za laboratorních podmínek. V průměru se toto číslo pohybuje od několika hodin do 3 dnů. Stupeň plodnosti ženy závisí na tom, jak dlouho trvá druhá fáze cyklu..

Luteální období, bez ohledu na délku menstruačního cyklu, trvá vždy dva týdny. Tato informace umožňuje předpovědět plodnost ženy na základě analýzy několika cyklů. Chcete-li zjistit den ovulace, odečte se 14 dní od trvání menstruace. Výsledné číslo ukazuje den cyklu, ve kterém bylo vejce uvolněno z kapsle folikulu.

Co se stane během druhé fáze

Druhá fáze menstruačního cyklu je nejpříznivější dobou pro pohlavní styk při plánování těhotenství. Během tohoto období si žena začne všímat změn, ke kterým dochází v jejím těle. Jsou vyjádřeny takto:

 • pulzující bolest v jednom nebo obou vaječnících;
 • tekutý výtok, konzistence připomínající vaječný bílek;
 • zvýšená sexuální touha;
 • náhlé změny nálady;
 • mírné zvětšení prsou.

Popsané příznaky jsou důsledkem prudkého zvýšení hormonů. Některé ženy během tohoto období nezaznamenávají žádné významné změny. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Porušení druhé fáze cyklu

Druhá fáze určuje další fungování reprodukčního systému. Pokud k ovulaci z nějakého důvodu nedošlo, je narušena třetí fáze. To se odráží v pravidelnosti menstruačního cyklu a pohodě ženy. Důvody porušení mohou být následující:

 • stresové situace;
 • hormonální abnormality;
 • malá ovariální rezerva;
 • mechanické poškození hypofýzy;
 • špatná výživa;
 • endokrinní onemocnění;
 • zesílená ovariální membrána.

Hlavní fází 2. fáze cyklu je prasknutí stěn folikulu. Pokud se tak nestane, vajíčko nezanechá své hranice. Regrese nebo transformace do cysty. V prvním případě si žena nemusí být vědoma patologie, protože pravidelnost menstruace zůstává stejná. U cystických útvarů dochází ke zpoždění menstruace, protože ke snížení progesteronu nedochází ve správný čas.

Krátká luteální fáze

Trvání luteální fáze je obvykle dva týdny. Pokud je to kratší než 10 dní, pak mluvíme o patologii. Krátká luteální fáze vede k neplodnosti. V tomto případě se funkce žlutého tělíska zastaví předem. To znemožňuje implantační proces..

Možné příčiny patologie zahrnují infekční onemocnění, přenos vážných zranění, chronický zánět a narušení štítné žlázy. K prodloužení trvání luteálního období je ženě předepsáno hormonální léky.

Dlouhá luteální fáze

Druhá fáze menstruačního cyklu může také vyvolat prodloužení trvání luteální fáze. To podporuje hormonální změny, které ovlivňují váhu ženy, její pohodu a práci vnitřních orgánů. Patologie se často vyskytuje na pozadí zvýšeného inzulínu. Způsobuje zvýšenou chuť na sladké jídlo..

Prodloužení sekreční fáze naznačuje vývoj benigního nádoru nebo cysty. Vyvolává zpoždění menstruace a brání poklesu progesteronu na požadovanou velikost. Pokud příčina patologie spočívá ve folikulární cystě, je ženě předepsáno speciální léky. Cysta se vyřeší a vaše menstruace začne.

Pokud problém spočívá v novotvarech, které nejen nezmizí, ale také se časem zvětší, může být nutná chirurgická pomoc. U malých formací se provádí laparoskopie. Vyznačuje se rychlou dobou zotavení a snadnou správou. Během chirurgického zákroku jsou v pobřišnici prováděny vpichy, kterými jsou zavedeny lékařské nástroje. Operace dutiny se provádí, když je nádor příliš velký.

Lékařská pomoc

Plánování menstruačních nepravidelností dítěte se provádí až po schválení lékaři. Zpočátku se hormonální pozadí normalizuje a chronická onemocnění jsou eliminována. Aby se zabránilo různým komplikacím a nezasahovalo se do koncepce dítěte, lékaři doporučují dodržovat následující zásady:

 • Je nutné pravidelně vést kalendář menstruace. Údaje získané z vyhodnocení pravidelnosti kritických dnů pomohou při diagnostice.
 • Doporučuje se vyhnout se podchlazení těla. Chlazení příloh může způsobit vážné poškození reprodukce.
 • Včasné hygienické postupy ochrání před rozvojem infekčních chorob.
 • Kompletní strava zajistí nezbytný přísun vitamínů v těle. Je vhodné jíst více zeleniny, ovoce, ryb, ořechů a zeleniny.
 • Užívání antikoncepce nepřímo ovlivňuje fungování pohlavních orgánů. Pokud zvolíte nesprávné léky, dojde k narušení hormonálního pozadí.
 • Pravidelné návštěvy ženského lékaře pomohou včas diagnostikovat patologické procesy pohlavních orgánů.

Výsledek

Ženská reprodukce je složitý systém, jehož fungování je ovlivňováno každou složkou. Pokud dojde k porušení v jedné z fází menstruačního cyklu, změny nastanou v jiných. Patologie by neměla být ignorována. Při správné léčbě je možné normalizovat fungování genitálií a zabránit takovým problémům v budoucnu..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Charakteristika druhé fáze cyklických změn u žen

Celkově lékaři rozlišují dvě fáze menstruačního cyklu. U každého z nich dochází k určitým fyziologickým změnám. Konečná fáze končí oddělením endometria a nástupem menstruace. Je důležité znát vlastnosti ženského těla u dívek, které plánují těhotenství nebo se naopak obávají. Uprostřed menstruačního cyklu je nejpříznivější období pro početí. V tuto chvíli opouští vajíčko vaječník a je připraveno se setkat se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, endometrium se začne odlupovat pod vlivem určitých hormonů..

Existují různé fáze menstruačního cyklu

Jaké jsou fáze cyklu

Je obvyklé rozlišovat dvě fáze cyklu, ale existuje i třetí - ovulace, která je spojnicí mezi prvními dvěma fázemi. Během celého menstruačního cyklu dochází v ženském těle k významným změnám..

Hlavní fáze menstruačního cyklu jsou uvedeny v tabulce.

FolikulárníToto je přípravná fáze těla pro nadcházející ovulaci. Začíná od prvního dne menstruace. Folikuly a endometrium začínají růst pod vlivem estrogenu. Během tohoto období nejsou žádné příznaky.
Vaginální výtok je průhledný a má tekutou konzistenci. Blíže k ovulaci může dojít k mírnému nepohodlí v břiše.
OvulaceToto je nejkratší období. Je vrchol ženské plodnosti. V průměru to začíná 14-16 dní, v závislosti na délce vašeho období. Je charakterizován uvolněním vajíčka z vaječníku.
Doba ovulace je individuální. To je obvykle 2-3 dny. V tuto chvíli je možné úspěšné pojetí..
LutealPovažuje se to za závěrečnou fázi. Končí nástupem menstruace, pokud nedošlo k oplodnění.
Zvyšuje se produkce progesteronu. Vrchol hormonu klesá 22. den.

Pro menstruační cyklus je charakteristický jasný cyklus..

Co se stane ve druhé fázi

Obecně se uznává, že luteální fáze je druhá. Ovulace trvá jen pár hodin nebo den a je takzvaným spojením.

Druhou fází je tvorba žlutého tělíska

Druhá fáze cyklu trvá podle jednotlivých charakteristik až 2 týdny. Je charakterizována tvorbou žlutého tělíska. Všechny změny se aktivují díky luteinizačnímu hormonu, který produkuje hypofýza.

Hlavní odpovědností žlutého tělíska je produkce progesteronu. Tělo je tedy připraveno na pravděpodobné početí..

Progesteron produkovaný ve druhé fázi má následující účinky:

 • zvyšuje citlivost endometria;
 • uvolňuje svalovou vrstvu dělohy;
 • aktivuje zvětšení dělohy;
 • podporuje ochranné funkce těla;
 • podporuje ukládání podkožního tuku;
 • ukončí kritické dny po úspěšném oplodnění.

Pokud je oplodnění úspěšné, pak je žluté tělísko zničeno a hormony jsou produkovány placentou. Pokud nedojde k těhotenství, začíná menstruace..

Po početí je žluté tělísko zničeno

Jak se cítí žena ve fázi 2

V důsledku kolísání hormonálního pozadí ve druhé fázi dochází ke změnám v blahobytu. Objeví se následující příznaky:

 • nálada výrazně stoupá;
 • zvýšení libida;
 • zvýšená účinnost a mentální potenciál.

Všechny tyto příznaky jsou přítomny bezprostředně po ovulaci. Pak, pokud nedošlo k oplodnění, objeví se příznaky PMS..

Dívka si začala stěžovat na:

 • slabost;
 • zvýšená citlivost v mléčné žláze;
 • zvýšené množství vaginálního výtoku;
 • vyrážky na kůži;
 • bolesti hlavy;
 • snížený výkon;
 • časté výkyvy nálady;
 • plačtivost;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • otok;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • ospalost;
 • nepříjemný pocit v dolní části břicha.
Chuť k jídlu často stoupá před menstruací

Vše je individuální. U některých dívek může být PMS intenzivní a způsobující značné nepohodlí, zatímco jiné naopak nemají zjevné známky změny jejich stavu..

PMS, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu, by měla být doprovázena mírným nepohodlí. V případě závažného zhoršení stavu se poraďte s lékařem, abyste vyloučili možné patologické poruchy.

Co je krátká 2 fáze

Diagnostikuje se, když je produkováno malé množství progesteronu. Považuje se to za selhání. Diagnóza se stanoví, když fáze 2 trvá až 10 dní.

Mezi důvody provokující porušení patří:

 • porušení fungování orgánů, které produkují hormony;
 • snížená citlivost endometria na hormonální změny;
 • poruchy metabolických procesů;
 • nesprávná strava a výživové nedostatky;
 • porušení průtoku krve;
 • dědičná predispozice.

Všechny funkce průběhu menstruačního cyklu najdete v tomto videu:

S takovým porušením je nízká pravděpodobnost, že dítě plně ponese. Odchylka také vede k neplodnosti. Pouze lékař může stanovit diagnózu pomocí komplexního vyšetření.

Endometrium má volnější strukturu. Oplodněné vajíčko se nemůže normálně připojit. Tělo to odmítá jako něco cizího. Tento stav vyžaduje komplexní lékařské ošetření.

Dlouhá 2 fáze

Patologie je diagnostikována, když druhá fáze trvá déle než 10 dní. Hladiny progesteronu jsou mimo grafy. Tento stav je doprovázen příznaky, které se podobají těhotenství. Tělesná teplota stoupá. Bazální teplota se zvyšuje. Tento stav může vyvolat poruchy fungování gastrointestinálního traktu. V hlavě je bolest.

Žena si často myslí, že je těhotná, ale takovou příčinu poruchy lze vyvrátit testem nebo ultrazvukem.

Důvody pro prodlouženou fázi 2 zahrnují:

 • narušení činnosti nadledvin;
 • nemoc ledvin;
 • cystické útvary.

Tento stav vyžaduje správné léky. Vyhledejte lékaře.

Pokud máte alarmující příznaky, okamžitě vyhledejte svého lékaře

Kdy navštívit lékaře

Musíte kontaktovat gynekologa, pokud máte podezření na přítomnost:

 • myomy;
 • polypy;
 • hormonální poruchy;
 • polycystická;
 • vaginální poranění.

Tyto patologické stavy jsou obvykle doprovázeny:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • silné zvýšení tělesné teploty;
 • přepětí krevního tlaku;
 • cizí výtok z pochvy;
 • zpoždění nebo naopak časný nástup menstruace.

Fáze menstruačního cyklu u žen a jejich charakteristiky

Jednou z látek, které regulují funkce orgánů a systémů v ženském těle, jsou hormony. U žen dochází každý měsíc k výkyvům sekrece a koncentrace pohlavních hormonů, které určují průběh různých procesů ve vaječnících a děloze. Takovým změnám se říká menstruační nebo ovariálně-menstruační cyklus. Během jeho průběhu (obvykle 28 dní) jsou zaznamenány určité fáze, které se vyznačují vlastními charakteristickými rysy.

 • 1 Obecně
 • 2 Popis fází cyklu
  • 2.1 Změny vaječníků
  • 2.2 Charakteristické procesy v děloze

Pro lepší pochopení a představení změn v menstruačním cyklu je důležité porozumět následujícím konceptům:

 1. 1. Ovarie. Jedná se o spárované pohlavní žlázy žen, které komunikují s dělohou vejcovody..
 2. 2. Folikuly. Jsou součástí vaječníků a jsou hlavními strukturálními prvky orgánu.
 3. 3. Vajíčko. Reprodukční buňka, která zraje ve folikulích a musí se dále spojit se spermatem pro oplodnění.
 4. 4. Endometrium. Vnitřní vrstva dělohy.

Všechny změny, ke kterým dochází v ženském těle během menstruačního cyklu, jsou pod kontrolou pohlavních hormonů. Funkce hlavních jsou popsány v tabulce:

HormonHlavní zdroj syntézyRole v těle
Folikuly stimulující (FSH)Přední lalok hypofýzy. Signály pro sekreci jsou dány faktorem hypotalamu uvolňujícím gonadotropinStimuluje růst folikulů a syntézu estrogenu
Luteinizace (LH)Podobně se FSH + podílí na tvorbě žlutého tělíska
EstrogenOvariální folikulyPodílí se na regeneraci epitelu po menstruaci
ProgesteronCorpus luteumPřipravuje dělohu na implantaci embrya

Celý cyklus je doprovázen určitými procesy jak ve vaječnících, tak v děloze, proto jsou pro pohodlí popsány fáze menstruačního cyklu každého z orgánů samostatně.

Fáze jsou popsány v tabulce:

Ve vaječníku, v místě zničeného folikulu, pod kontrolou LH, se začíná formovat formace zvaná corpus luteum. Tato struktura je hlavním zdrojem sekrece progesteronu. Další vývoj luteálního těla má 2 možnosti:

 1. 1. Během oplodnění se tvoří žluté tělísko těhotenství.
 2. 2. V případě, že nedojde ke splynutí vajíčka se spermatem, změní se žluté tělísko na bílé, které po měsíci odezní. Současně je významně snížena hladina estrogenu a progesteronu, což vede k menstruaci.
FázeCharakteristický
Folikulární nebo předmenstruačníV první fázi dochází ke zvýšení koncentrace FSH a LH (ve větší míře první), v důsledku čehož dochází ke zvýšenému růstu folikulu a zvýšené produkci estrogenů. Tyto změny vedou ke skutečnosti, že folikul se zvětšuje a poté praskne. Toto období trvá od 1. do 12. dne cyklu
OvulaceV důsledku prasknutí folikulu ve druhé fázi ho vejce opouští a pohybuje se do vejcovodů, aby se spojilo se spermatem a provedlo proces oplodnění. Tato fáze je pozorována uprostřed cyklu - 13. - 14. den. Ovulace neproběhne, pokud nedojde k prudkému, špičkovému zvýšení LH: jeho zvýšení je nejdůležitější podmínkou
Luteal

Pod vlivem hormonů rostou všechny folikuly, ale normálně pouze jeden praskne a do vejcovodů vstoupí pouze jedno vajíčko. Zbytek je obrácen.

Jsou výsledkem změn ve vaječníku a procházejí ve 3 obdobích:

Je třeba poznamenat, před ovulací. Protože během tohoto období dochází ke zvýšené sekreci estrogenu, dochází ke zvýšenému dělení epiteliálních buněk a obnovování endometria po menstruaci.

Pokud nedošlo k těhotenství, je zaznamenána involuce žlutého tělíska, proto je hladina progesteronu a estrogenu významně snížena. V důsledku nedostatku hormonální stimulace jsou v těle ženy pozorovány následující změny:

 1. 1. První den menstruace dochází k vazospasmu a narušení výživy epitelu, v důsledku čehož se nekrotizuje, je pozorováno jeho odmítnutí a uvolnění spolu s krevními sraženinami z pochvy. Objevují se charakteristické bolesti v dolní části břicha.
 2. 2. den začíná hladina estrogenu stoupat, což přispívá k tvorbě nového vajíčka. Kromě toho se zvyšuje sekrece potu a mazových žláz, takže během tohoto období je třeba pečlivěji dodržovat osobní hygienu..
 3. 3. Protože došlo k výraznému ztenčení epitelu, třetí den menstruace se v endometriu vytvoří rána. Toto zranění slouží jako „brána“ pro infekci, a proto se ženě doporučuje omezit pohlavní styk.
 4. 4. Čtvrtý den je charakterizován zlepšením blahobytu ženy. Zvýšená sportovní zátěž je kontraindikována, protože může vyvolat zvýšení objemu ztráty krve.
 5. 5. Pátý den menstruace je doprovázen úplnou regenerací dělohy pod vlivem estrogenu.

Během normálního cyklu se ztratí přibližně 100 ml krve. Doporučuje se zahrnout do stravy potraviny obsahující železo (hovězí maso, játra, pohanka, granátové jablko, jablka atd.), Protože během vypouštění dochází ke ztrátě tohoto chemického prvku, což může vést k rozvoji anémie z nedostatku železa.

Druhá fáze menstruačního cyklu kolik

Během menstruačního cyklu je přestavován reprodukční systém, který ovlivňuje pohodu a psycho-emocionální stav ženy. K přípravě těla na početí jsou nutné cyklické změny. Každá žena ví, co jsou kritické dny, ale jen málo z nich má představu o délce a fázích cyklu..

Někdy nevědomost vede k rozvoji závažných patologií, protože žena není schopna rozpoznat odchylku od normy a včas kontaktovat odborníka. Abyste tomu zabránili, měli byste se seznámit s charakteristikami ženského těla studiem fází menstruačního období a projevem možných patologií.

Menstruační cyklus - co to je?

Menstruační cyklus je období, které začíná prvním dnem menstruace a končí příchodem další menstruace. Protože u každé ženy to jde jinak, pojem jeho „normálnosti“ je poněkud vágní. K charakterizaci menstruačního cyklu používají odborníci následující koncepty:

 • Jak dlouho cyklus trvá. Časový interval mezi začátkem dvou následujících menstruací: 1 den menstruace je začátkem dalšího cyklu a koncem předchozího. Mnoho žen označuje začátek kritických dnů ve zvláštním kalendáři a počítáním počtu dnů mezi obdobími zná délku svého cyklu. Vedení kalendáře vám umožní řídit stabilitu cyklu a jasně prokáže případné poruchy. Pokud menstruační cyklus trvá 25 až 35 dní, je to normální. 60% žen má cyklus 28 dnů..
 • Doba menstruace. Menstruace trvá od 3 dnů do týdne. Pouze 25% žen má období delší než 7 dní.
 • Objem ztráty krve během menstruace. Indikátory od 40 do 150 ml jsou normální. Pokud žena používá více než 4 hygienické vložky každý den, je to normální. Menstruační tok by neměl obsahovat velké množství hlenu, sraženin. Pokud vaše menstruace proběhne dobře, množství výtoku postupně klesá. Silné krvácení zřídka trvá déle než 3 dny. V takové dny může žena pociťovat bolest v děloze..

Proč se menstruační cyklus zkracuje na 15-18 dní?

Menstruační cyklus začíná prvním dnem nástupu menstruačního krvácení. Jeho trvání je individuální, ale normálně by nemělo být kratší než 21 dní a více než 35 dnů. V průměru u většiny žen toto období trvá 28 dní..

Krátký menstruační cyklus může být způsoben patologickými a přírodními faktory. Informace o možných příčinách tohoto jevu jsou uvedeny v tabulce.

FázePopis
Proliferativní
SecretinovaPo ovulaci a tvorbě žlutého tělíska začíná zvýšená produkce progesteronu. Tento hormon způsobuje zvýšenou sekreci endometriálních žláz. Stávají se stočenými, hromadí velké množství živin a zvyšuje se průtok krve v endometriu. Hlavním úkolem těchto změn je vytvořit optimální podmínky pro implantaci oplodněného vajíčka.
Menstruační fáze
Příčiny zkrácení doby cyklu
Ženy závislé na akciFyziologickýPatologické
Příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepceTěhotenství, včetně stavů spojených s hrozícím potratem a mimoděložním těhotenstvímEndokrinní systémová onemocnění (narušení štítné žlázy a slinivky břišní)
Používání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Selhání ve fungování koagulačního systému
Těžká omezení potravin (pro hubnutí)Období zotavení po poroduGenitální patologie (zánět, cystóza, novotvary)
Umělé ukončení těhotenstvíMenopauzaInfekční a zánětlivé jevy v mozkové kůře
Nadměrný fyzický, duševní a psycho-emoční stresChronická onemocnění ledvin, jater, srdce

Fáze cyklu: co se děje v těle?

Vyvíjející se pod vlivem hormonů ovlivňují cyklické změny fyziologii ženy, její emoční stav. Fáze menstruačního období jsou strukturální a hormonální změny cyklické povahy, které se vyskytují v ženském těle a zajišťují provádění reprodukční funkce. Ovlivňující oblast genitálií a práci celého těla hraje hormonální funkce vaječníků klíčovou roli na základně cyklu.

Centrální část nervového systému (hypofýza, hypotalamus) se podílí na tvorbě menstruačního období. V každé fázi dochází k hormonálním změnám ve vaječnících, což vede ke změně ve struktuře endometria.

Hypofýza produkuje hormony, které ovlivňují práci vaječníků: FSH (ke stimulaci folikulu), LH, prolaktin. Podle fází cyklu hypothalamus odstraňuje uvolňující hormony, které vstupují do hypofýzy během cyklu. Hormony hypofýzy stimulují zrání vajíčka a zajišťují realizaci reprodukční funkce.

Fáze 1 a 2 ženského období mají obvykle stejné trvání, ale různé strukturální a hormonální změny. Téměř vždy každý z nich trvá asi 14 dní. Protože k ovulaci dochází mezi fázemi, předpokládá se, že k ní dochází v polovině cyklu..

První fáze

Folikulární fáze začíná dalším obdobím a končí krátkým obdobím ovulace. V této době začíná vajíčko růst a vyvíjet se. Z mnoha tekutinových bublin umístěných ve vaječnících žen jsou uvedeny ty, které se tento měsíc zvýší..

Vývoj folikulu podporuje estrogen, jehož produkce se postupně zvyšuje. Sedmý den cyklu jeden folikul roste více než ostatní a pokračuje v růstu vajíčka. Zbytek bublin přestane růst. Postupně hladina estrogenu dosahuje své maximální úrovně, průměr folikulu roste na 20-25 mm, uvolňuje se hormon LH, který je předzvěstí ovulace.

Druhá fáze

Pokud během ovulace nedošlo k početí, o den později vajíčko zemře a začne luteální fáze, která končí začátkem dalších kritických dnů. Buňka začíná růst z fragmentů prasklého folikulu, který se transformuje na dočasnou žlutou žlázu, která produkuje progesteron.

Pod vlivem těhotenského hormonu se endometrium stává měkčím, „prodyšným“ a dostatečně tlustým, aby bylo vajíčko pevně zakotveno ve stěně pohlavního orgánu. Pokud dojde k početí během ovulace, druhá fáze je zodpovědná za nástup a vývoj těhotenství, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k oplodnění, dočasná žláza zmizí na začátku dalšího cyklu..

Folikulární změny

Fáze menstruačního cyklu jsou klasifikovány podle povahy cyklických změn vyskytujících se ve vaječnících a endometriu (menstruační, proliferativní a sekreční). Folikulární nebo menstruační fáze začíná prvním dnem menstruace a je charakterizována produkcí hormonu uvolňujícího gonadotropin v mozkovém hypotalamu. GnRH zase stimuluje sekreci folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu.

Menstruační fáze je doprovázena krvavým výtokem z děložní dutiny. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, je endometriální vrstva odtržena, což je doprovázeno krvácením, které může trvat 3–7 dní. Ženy se obávají tahání, bolestivých bolestí v podbřišku.

Ve vaječnících se začíná tvořit asi 20 folikulů, ale obvykle dozrává pouze jeden (dominantní) a dosahuje velikosti 10-15 mm. Zbytek buněk prochází reverzním vývojem - artrézií. Folikul nadále roste, dokud nenastane nárůst LH. Tím končí první fáze menstruačního cyklu, jeho trvání je 9-23 dní..

Kdy přijdou a jak dlouho fáze trvají??

Četné studie prokázaly, že doba trvání druhé fáze je 14 dní. Jakákoli odchylka od normy naznačuje přítomnost patologické poruchy v ženském reprodukčním systému. Velikost první fáze je u každé ženy individuální. Při délce 28denního cyklu trvá první fáze a vyvíjí se následovně:

 • první dva dny menstruace - objevují se bolesti v podbřišku, krvavé výtoky, zhoršuje se nálada, snižuje se pracovní kapacita, zvyšuje se podrážděnost;
 • od 3 do 6 dnů se emoční stav normalizuje, zdravotní stav se zlepší;
 • od 7 do 12 dnů má žena dobrou náladu, zvýšenou schopnost pracovat a sexuální touhu;
 • od 13 do 14 dnů se tělo připravuje na ovulaci.

Pokud má první fáze jiné trvání, vývojový model se vejde do 7 - 21 dnů. Poté postupně začíná druhá fáze, jejíž délka je vždy 14 dní:

 • Od 15 do 22 dnů je zaznamenán stabilní psycho-emocionální a fyzický stav. Pokud dojde k početí během ovulace, ve 20. až 22. dni, kdy je embryo připojeno ke stěně dělohy, se může objevit slabé krvácení a mírná bolest břicha.
 • Pokud nedojde k oplodnění, od 23 do 28 dnů žena vykazuje známky premenstruačního syndromu: prudká změna nálady, podrážděnost, deprese, otok mléčných žláz.

Další příznaky ovulace

Mírná bolest a zvláštní výtok jsou nejvýraznějšími a nejčastějšími příznaky ovulace. Existují ale i další, kteří také pomohou správně určit okamžik.

Hruď

Pod vlivem progesteronu se mléčné žlázy začínají měnit. Tento příznak je častější po prasknutí folikulu, ale děvče bude mít ještě několik hodin nebo den před koncem ovulační fáze.


Otok prsou a mírná bolest na hrudi během ovulace by neměly ženy příliš znepokojovat

Jelikož jsou všechny procesy v těle propojeny a reaguje na jakékoli změny, pak se v okamžiku, kdy se objeví hotová buňka, začne připravovat na proces porodu a následného kojení. Proto mléčné žlázy trochu bobtnají. To může být nepříjemné nebo dokonce bolestivé, zvláště když se otíráte o oděv. U některých dívek však takový proces probíhá bez následků a je nemožné mu věnovat pozornost..

Atrakce

Vznikající hotová buňka v reprodukčním traktu také signalizuje tělu touhu po reprodukci potomků. Proto se zvyšuje ženské libido a fyzická přitažlivost. Děje se to hlavně na podvědomé úrovni, ale je velmi snadné zachytit tendence a přání vašeho těla..


Proces ovulace je často doprovázen zvýšeným libidem a fyzickou přitažlivostí.

Možné patologie: kdy navštívit lékaře?

Menstruační cyklus by měl být stabilní a nesrovnalosti v jeho trvání by neměly překročit 72 hodin. Pokud je pravidelná doba trvání obou fází 25 dní a v některém měsíci se zvýšila na 32 dní, znamená to poruchu v těle a vyžaduje konzultaci s odborníkem.

Stává se, že menstruační poruchy jsou vyvolávány tvorbou funkčních cyst. Tyto novotvary zpravidla odcházejí samy. Pokud je tento jev pravidelný, je nutné darovat krev ke stanovení hladiny hormonů.

Po několik období se povaha sekrecí v ovulačním období téměř nemění. Pokud se objeví intermenstruační krvácení, měli byste se poradit s gynekologem, protože tento příznak může naznačovat následující patologie:

 • polypy;
 • myom;
 • hormonální poruchy;
 • polycystická;
 • hyperplazie vnitřní vrstvy dělohy;
 • trauma vagíny;
 • dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv.

Během ovulace se děložní čípek měkčí a otevírá. Vzhledem k tomu, že výtok obsahuje zbytky odmítnutého endometria a krve po kritických dnech, má nahnědlý odstín. Pokud k tomu dojde zřídka a výtok je rozmazaný a krátkodobý, není důvod k panice. U závažných onemocnění jater se křehkost cév, vaginální infekce, tmavý výtok objevují uprostřed cyklu.

Jaké výtoky naznačují patologii

Měli byste navštívit lékaře, pokud ovulační výtok vykazuje neobvyklé příznaky. Nepříjemný zápach naznačuje přítomnost onemocnění (jako je trichomoniáza, chlamydie, kapavka) spojených se sexuálně přenosnou infekcí nebo zánětlivých procesů způsobených oportunními mikroby (stafylokoky, houby). Takový výtok se objevuje během ovulace s cervicitidou, endometritidou, salpingo-ooforitidou.

Video: Známky patologického výtoku u žen

Příklady patologických výtoků

Při purulentní cervicitidě se objeví zelený nebo žlutý hnisavý hustý výtok.

Bílý sýrový výtok po ovulaci je známkou drozdů (kandidóza). Způsobují pálení a svědění v důsledku tvorby prasklin v pochvě. Mají kyselou vůni..

Žlutý nebo zelený hojný pěnivý výtok během ovulace (s nepříjemným zápachem, bolestivými pocity v dolní části břicha) se vyskytuje v důsledku infekčních onemocnění způsobených patogeny latentních genitálních infekcí (Trichomonas, chlamydia). V důsledku zánětu se tvoří adheze. Trubky jsou neprůchodné, vajíčko nemůže vstoupit do dělohy a těhotenství je nemožné. Pokud se nemoc neléčí, dochází k neplodnosti. Zánět může vést k mimoděložnímu těhotenství.

Tmavě hnědý výboj. Důvodem jejich vzniku je použití nitroděložního tělíska. Mohou však být také známkou eroze děložního čípku a dokonce i maligních nádorů dělohy nebo vaječníků..

Šedobílý skrovný výtok během ovulace s vůní shnilých ryb je známkou bakteriální vaginózy (gardnerelózy) nebo vaginální dysbiózy. U této nemoci dochází k porušení složení její mikroflóry v důsledku infekce gardnerellou a jinými oportunními mikroby.

Výtok během ovulace může změnit barvu, vůni, hustotu a další vlastnosti. To je způsobeno proměnlivým hormonálním pozadím. Ženy často nedodržují obvyklou bílou, ale špinění. V takových případech si musíte být vědomi toho, co může takové příznaky způsobit..

Protože cervikální hlen má jasné známky změny, jedna z metod antikoncepce je založena na domácí studii, která se obvykle používá v kombinaci s měřením bazální teploty. Tato metoda je účinná, pokud víte, jaký druh výtoku je pozorován po ovulaci..

Co je to menstruační cyklus?

Co znamená pojem „menstruační cyklus“? Toto je malé časové období, které začíná prvním dnem vašeho období a končí posledním. Menstruace je přirozený proces, který se vyskytuje u každé fyzicky a psychologicky zdravé ženy každý měsíc, nepočítaje nastávající matky a ženy během laktace. Takto funguje příroda: po stejné době je tělo přestavěno na možné početí a připravuje všechny podmínky pro nejpohodlnější těhotenství.

Proces začíná od narození: když se narodí dívka, ve vaječnících jsou již asi 2 miliony vajec, která nakonec odumírají a zbývá asi 400 tisíc. Jejich počet klesá do puberty, kdy začíná aktivní puberta. Během cyklu zůstane aktivní pouze 1 vejce. Pravidelný zdravý menstruační cyklus je nemožný bez aktivní účasti mozkových hemisfér a normální hormonální hladiny.

Jaké je schéma pro zahájení menstruačního cyklu a jak to funguje například? Správná a standardní posloupnost všech akcí obsažených v normálním cyklu nastává díky dobře naolejované práci přívěsků (vaječníků), hypofýzy (zejména předního laloku) a hypotalamu.

Průměrná doba cyklu je 28 dní, ale ženské tělo je docela rozmarné a tento proces je u každého individuální. Mohou existovat také ukazatele od 21 do 35 dnů, což se také považuje za běžný jev. Pokud ukazatele překročí výše uvedené limity, měli byste se poradit s lékařem a přemýšlet o svém zdraví.

Cervikální metoda antikoncepce

Dnes se mnoho lidí zajímá o otázku - jak určit ovulaci sekretem? Na základě zvážení hlenu byla vyvinuta cervikální metoda antikoncepce. Dnes se spolu s bazálním používá k získání přesného načasování, kdy je možné mít pohlavní styk bez rizika početí, nebo naopak, které období je nejpříznivější pro páry, které chtějí mít dítě..

U cervikální metody tedy musí být vyšetřen následující biologický materiál:

 • hlen po menstruaci;
 • výtok během ovulace;
 • výtok po ovulaci.

Podstata metody je docela jednoduchá. Po uplynutí krvavé menstruace je nutné vést denní záznamy a zaznamenávat informace do speciálně připravené tabulky. Současně se každé ráno měří bazální teplota, která je také zaznamenána v tabulce. Pokud se oba parametry shodují - teplota mírně stoupne (o 0,3 - 0,5 stupně) a hlen je popsán jako podobný výboji během ovulace, lze předpokládat, že vejce vstoupilo do vejcovodu a je připraveno na početí. V závislosti na plánech páru můžete použít další metody prevence nechtěného těhotenství nebo provést opačnou akci v podobě nechráněného styku.

Kromě toho nemusíte používat sporicidní látky, které porušují vaginální mikroflóru. Pokud má žena zavedený menstruační cyklus, nikdy nebude problém se stanovením „bezpečných“ dnů.

Metoda má své nevýhody. Takže výtok po ovulaci u žen s nepravidelným cyklem nemá zjevné charakteristické rysy kvůli nestabilní hormonální hladině. Tato metoda antikoncepce je neúčinná, pokud nebudete přesně dodržovat všechny pokyny. Můžete například nesprávně měřit bazální teplotu, špatně zkoumat strukturu hlenu a mýlit se s dnem ovulace. Rovněž stanoví abstinenci na několik dní, což pro partnery není vždy přijatelné..

Cervikální hlen je lubrikant, který plní mnoho funkcí, včetně: zajištění vitální aktivity mužských zárodečných buněk pro úspěšné početí a také ochranu ženského těla před infekčními a sexuálně přenosnými chorobami. Během ovulace se mění povaha hlenu - stává se podobný vaječnému bílku. Mohou se také objevit skvrny, což je u některých žen normální.

Alokace v první polovině cyklu

Hlavní body uprostřed cyklu

Bohatý výtok uprostřed cyklu je typický pro téměř všechny zdravé ženy. Obvykle jsou slizovité, průhledné, v klidu malé a snadno se zhoršují sexuálním vzrušením. Důvod je jasný - došlo k ovulaci, tělo je připraveno na početí a je nutné usnadnit styk. Vodnatý výtok nezbytný k tomu uprostřed cyklu je produkován vaginální sliznicí, když krev proudí do pohlavních orgánů během sexuálního vzrušení.

Vnější projevy menstruačního cyklu

Jaké jsou projevy menstruace:

 • krvácení odpovídající barvy a konzistence z genitálního traktu;
 • zvětšení a "otok" prsu, bolestivé pocity jsou možné při palpaci;
 • špatná nálada, podrážděnost, neochota komunikovat a dokonce deprese.

Existují i ​​další charakteristické znaky, ale jsou naprosto individuální a nejsou považovány za normu pro každého. Normální a včasný průběh menstruace je zárukou zdraví a připravenosti ženy nést a porodit dítě. Pokud máte problémy s menstruací, s jejím trváním nebo nadbytkem, gynekologové doporučují, abyste problém neodkládali na později a včas vyhledali lékařskou pomoc..

Délka menstruačního cyklu

Při normálním menstruačním cyklu u zdravé ženy se trvání menstruace pohybuje od 3 do 7 dnů. Časový rámec cyklu je určen pouze zdravotním stavem dívky a průběhem přirozených vnitřních fyziologických procesů.

Bolest během menstruačního cyklu

Podle statistik pouze 25% všech dívek a žen klidně a bezbolestně snáší menstruaci, aniž by užívalo léky proti bolesti a dělalo své obvyklé činnosti. Zbývajících 75% aktivně aplikuje studené vyhřívací polštářky, polyká pilulky a mračí se z nepohodlí.

Lékaři dokonce zavedli nový termín, který tomuto fenoménu dává lékařské označení - „algodismenorrhea“. Hlavním kritériem indikujícím normální průběh procesu je bolest, která je však tolerovatelná bez ostrých a akutních bolestivých příznaků. Pokud během svého období můžete bezpečně vykonávat své obvyklé činnosti, neměli byste si dělat starosti.

Hlavní fáze cyklu

Každý měsíc, po celý rok, je ženské tělo přestavováno - postupně v něm probíhají tři hlavní procesy: fáze menstruačního cyklu. Příroda moudře nařídila - dívka by se neměla starat o vytváření příznivých podmínek pro početí, je třeba pouze vypočítat čas nástupu příznivé fáze. Všechna tři období jsou logická a každá plní svou vlastní biologickou roli. Tři fáze:

 • první je folikulární;
 • druhým je ovulace;
 • třetí je luteální.

Všechny tři procesy jsou zcela řízeny hormonální rovnováhou. Pod kontrolou hormonů je také začátek a konec celého cyklu. První fáze - folikulární, je nejdůležitější - vede k tvorbě, zrání vajíčka.

První fáze - folikulární nebo menstruační

První den menstruačního cyklu je charakterizován výskytem krvavého výtoku - menstruační tekutiny, která je odstraněna z genitálního traktu. To je doprovázeno menšími (nebo naopak) bolestivými pocity, tažením bolesti v dolní části břicha. Proč se to stalo? Během předchozího cyklu vyrostla na stěnách dělohy membrána hlenu, kterou tělo začíná odmítat během nástupu menstruace.

Dále vstupuje do práce hypofýza, žláza uvnitř mozku. Jeho hlavním cílem je přimět vaječníky k produkci nových vajíček produkcí hormonu stimulujícího folikuly. Během tohoto procesu folikuly (malé váčky s nezralým vejcem uvnitř) aktivně dozrávají uvnitř vaječníků. Estrogen (hormon) se začíná produkovat poté, co většina těchto koulí dospěla. Hormonální hladina odpovídá zrychlenému zrání folikulů.

Pouze jeden vezikul - folikul se stává hlavním, vedoucím a v důsledku toho skořápkou pro zrání vajíčka. Souběžně se zvyšováním hladiny estrogenu pilně přivádí krev k výstelce dělohy a „ucpává“ živiny uvnitř sliznice.

To se děje tak, že v případě oplodnění může embryo obdržet všechny prvky nezbytné pro další vývoj. Kromě toho je membrána postupně pokryta hlenem, což přispívá k aktivnímu pohybu spermií podél kanálu do vajíčka..

Druhá fáze je ovulační

Existuje něco jako „bublina grafu“ - toto je název zralého folikulu, který je připraven na ovulaci. V této době se dominantní folikul nadále aktivně vyvíjí a syntetizuje hormon estradiol. Fáze ovulace trvá 3 dny, během nichž se několikrát uvolňuje hormon luten, který se významně zvyšuje v krvi ženy.

Vývoj dominantní „bubliny“ je dokončen, když se hormon začne uvolňovat do krve. Luteinizační hormon podporuje produkci dalších enzymů a hormonů, které následně narušují slizniční stěnu. Ovulace je v podstatě 5-10 ml tekutiny z folikulu, který obsahuje uvolněné zralé vejce.

O blahobytu ženy během tohoto období

Druhá fáze cyklu je doprovázena zcela jinými příznaky:

 • nálada se výrazně zlepšuje;
 • zvyšuje se úroveň libida - zvyšuje se sexuální touha;
 • existuje touha pracovat.
DenMinimální hodnotaMaximální hodnota
8 - 108 mm1 cm
11-149 mm1,4 cm

Co se stane se zralým vejcem během této fáze?

Nejprve je zničena folikulární stěna - začíná se pohybovat uvnitř vejcovodu pomocí klků epitelu. Dochází k oplodnění - vejce se setkává se spermatem. Pokud nedošlo k těhotenství, vejce zemře bez oplodnění během jednoho dne po uvolnění, později se jednoduše rozpustí ve sliznici stěn dělohy.

Známky ovulace:

 • odstín a konzistence vaginálního výtoku se mění: stávají se tekutými, bělavými. Někdy mohou mít pruhy krvavého výtoku;
 • zvětšené a oteklé mléčné žlázy;
 • bazální teplota se zvýšila;
 • časté bolesti hlavy;
 • bolestivé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad;
 • zvýšená sexuální touha.

Existuje mnoho metod, které určují začátek a konec ovulace doma. Podobné období je velmi dobře diagnostikováno ultrazvukem, který kontroluje velikost vaječníků a jejich aktuální stav. Endometrium dosahuje tloušťky až 2 cm, průměrná doba trvání je dva týdny. Místo vajíčka, které opustilo bublinu, se objeví žluté tělísko - formace, která aktivně produkuje estrogeny, progesteron (těhotenský hormon) a androgen.

Děložní cyklické procesy

Doba trvání děložního cyklu odpovídá době trvání ovariálního cyklu. Cyklické změny stavu dělohy jsou klasifikovány:

 • Menstruační období (deskvamace) je doprovázeno odmítnutím endometria a jeho uvolněním krví z otevřených cév. Tato fáze trvá 3–7 dní. Období deskvamace se shoduje se smrtí žlutého tělíska.
 • Fáze regenerace začíná během deskvamačního období, přibližně 5. až 6. den. Obnova funkční vrstvy epitelu nastává v důsledku růstu zbytků žláz umístěných v bazální vrstvě.
 • Proliferativní fáze se shoduje s folikulárními a ovulačními fázemi ovariálního cyklu. Tato fáze začíná, když folikul roste a produkuje estrogen. Hormony přispívají k obnově epitelu a množení buněk sliznice z tkání děložních žláz. Tloušťka epitelu se zvyšuje 3-4krát a velikost tubulárních žláz dělohy se také zvyšuje, ale nevylučují tajemství.
 • Sekreční fáze je doprovázena nástupem sekrece z děložních žláz. Toto období se shoduje s vývojem žlutého tělíska ve vaječnících a trvá 14 až 28 dnů menstruačního cyklu. Během sekreční fáze se ve stěnách dělohy tvoří výčnělky. Ve sliznici se začíná ukládat zásoba stopových prvků, zvyšuje se aktivita enzymů. Jsou tak vytvořeny příznivé podmínky pro vývoj embrya. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko je zničeno, funkční vrstva endometria je odmítnuta a začíná menstruace.

Cyklické změny se vyskytují také ve vagině. S počátkem folikulární fáze začíná růst epitel sliznic, zvyšuje se sekrece mucinu v děložním čípku. Cervikální hlen zkapalňuje a podobá se vaječnému bílku, mění se úroveň kyselosti sekrecí. To je nezbytné pro snazší pohyb spermií a prodloužení jejich životnosti. Epiteliální buňky v pochvě dosahují s nástupem ovulace maximální tloušťky, sliznice má sypkou konzistenci. V luteální fázi se proliferace zastaví a pod vlivem progesteronu dochází k deskvamaci.

Jak dlouhé jsou fáze cyklu

Pokud hovoříme o délce menstruačního cyklu z hlediska časového rámce, můžeme shrnout: celé období se pohybuje od 21 do 35 dnů, druhá polovina je podle studií přesně 2 týdny. Může se stát více či méně v závislosti na výskytu problémových situací nebo narušení hormonálního pozadí. Pokud dojde k narušení reprodukčního systému ženy, podmínky se mohou změnit. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se pravidelně navštěvovat gynekologa..

Fáze cyklu přes den

Všechny tři fáze se vyznačují odlišným krvácením: pro některé je to hojné, pro jiné nikoli. Každý z nich probíhá individuálně s různými pocity bolesti. Ale u různých žen mají fáze přibližně stejné trvání dne:

 1. Folikulární fáze trvá asi 14 dní, z nichž první čtyři nebo pět dní je menstruace.
 2. Ovulační fáze začíná ve dnech 14-15 celého cyklu a trvá jen asi tři dny.
 3. Luteální fáze také trvá asi dva týdny..

Délka první fáze je u každé ženy jiná - jedná se o vědecky dokázaný fakt. Stojí za to podrobněji zvážit, jak dlouho tato fáze trvá. Informace je možné třídit „na policích“ díky obecnému obrazu o pocitech dívek, které zažívají s nástupem menstruačního cyklu:

 • obvyklý způsob života je narušen: nechcete nic dělat, ztráta síly, ospalost, letargie a bolest v podbřišku;
 • 3 - 5 dní: zdravotní stav se zlepší, stav se stabilizuje;
 • týden: útok pozitivních emocí. Deprese ustupuje radosti, úsměvu a zvýšené touze po práci a intimitě;
 • dva týdny: tělo se připravuje na ovulaci;

Druhá fáze, jak je uvedeno výše, trvá přesně 14 dní. Co je charakteristické pro 15 - 23 dní? Pokud došlo k početí, stav se mírně změní a může se objevit několik kapek krve - neměli byste paniku, jev je bezpečný a očekávaný.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Může se stát, že se menstruační cyklus pokazí, a může to mít několik důvodů:

 • nedostatek normálního ovulačního režimu - anovulace. Co by mohlo být podnětem k tomu? Onkologická onemocnění, tvorba nádorů nebo cyst; poruchy střev a gastrointestinálního traktu - bulimie, anorexie na nervovém pozadí; problémy se štítnou žlázou nebo Cushingova choroba; PCOS, nadměrné cvičení nebo selhání vaječníků;
 • hyperplazie endometria nebo tvorba polypů;
 • problémy na hormonálním pozadí - hladina hormonů - regulátory se mění. Důvodem může být nesprávná volba antikoncepce nebo nitroděložních tělísek. Možná nástup časné menopauzy, užívání mnoha léků, které mají progesteron nebo jiné hormony;
 • různé zánětlivé procesy uvnitř dělohy nebo genitálií, včetně pohlavně přenosných chorob;
 • užívání antikoagulancií;
 • onemocnění ledvin a urogenitálního systému obecně, střeva. Diabetes mellitus nebo problémy se srážením krve.

Ukazatele normy

Největším problémem a odchylkou od normy je rozdíl v počtu dní v průměrné délce cyklu. Například pokud je tento měsíc 30 dní a další - 21, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Míra přípustné odchylky, která může být až 3 dny. Pokud výtok trvá déle než týden, není to norma, zvláště pokud je hojná. S největší pravděpodobností existuje patologie, kterou může určit pouze lékař..

Existuje několik indikátorů, které se považují za normální odchylku od normy:

 • puberta. Tělo teenagera je nepředvídatelné a rozhodně není možné něco určit. Poruchy jsou možné neustále, protože reprodukční funkce se stále zlepšuje. 13 až 15 let je normální věk pro normální cyklus dospívajících dívek. Ale nezapomeňte na individualitu!;
 • stres, neurózy;
 • příliš přísné diety nebo půst;
 • menopauza - konec reprodukčního systému.

Na co si musíte dávat pozor?

V každém věku je velmi důležité věnovat pozornost signálům, které vaše tělo vydává, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje řada důvodů, které naznačují negativní změny:

 • nepochopitelný výtok mezi menstruací by měl ženu upozornit - to naznačuje možné onemocnění urogenitálního systému;
 • nepravidelný cyklus;
 • příliš silné a časté bolesti v dolní části břicha, které přetrvávají dlouhou dobu před a po menstruaci;
 • PMS je příliš výrazný, silný stres a neuróza;
 • doba menstruace - pokud období přesahuje týden.

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Pokud dojde k hormonálnímu selhání, doporučuje se neprodleně projít testy, aby se zjistil jejich počet. Proč je to potřeba? Zjistit v raných fázích výskytu různých patologií, které jsou nebezpečné pro zdraví ženy. Klinické ukazatele se kontrolují, když nastanou příslušné dny cyklu:

 • LH - 2 - 5 dní cyklu;
 • FSH - 3 - 5 dní;
 • 6 - 10 - hladina testosteronu;
 • od 20. dne - progesteron a někdy - estradiol.

Jaká pravidla je třeba dodržovat před provedením testů:

 • nemůžete jíst před porodem, poslední jídlo by nemělo být dříve než před 8 hodinami;
 • doporučení k testům by měl vydat lékař;
 • nevstupujte do intimity 24 hodin před porodem;
 • neužívejte žádné léky (poraďte se s lékařem);
 • nebuďte nervózní, nepřetěžujte se.

Analýza se provádí pro určité hormony, striktně pro zamýšlený účel.

K jakým změnám v endometriu dochází ve fázi sekrece?

Normální menstruační cyklus má tři fáze: proliferaci, sekreci a deskvamaci (menstruaci). Během každého z nich dochází ke změnám ve vaječnících a endometriu způsobeným kolísáním hormonů (estrogen, progesteron, hormony hypofýzy). Proto se v různých dnech cyklu, stejně jako během menstruace, mění tloušťka vrstvy endometria.
Například tloušťka endometria před menstruací je mnohem větší než v prvních dnech po ní. Obvyklá doba menstruačního cyklu je 28 dní, během nichž by se děložní výstelka měla úplně zotavit.

Fáze šíření se skládá z rané, střední a pozdní fáze. V rané fázi proliferační fáze, bezprostředně po menstruaci, by endometrium nemělo být větší než 2-3 mm. Během tohoto období, na začátku menstruačního cyklu, začíná regenerace endometria díky buňkám bazální vrstvy. Vizuálně je sliznice dělohy v této fázi tenká, světle růžová s jednotlivými malými krváceními..

Střední fáze začíná 4. den menstruačního cyklu. Postupně se zvyšuje tloušťka endometria, 7. den po menstruaci je to 6-7 mm. Doba tohoto období je až 5 dní..

V pozdější fázi je norma pro tloušťku endometria 8-9 mm. Tato fáze trvá tři dny. V této fázi ztrácí výstelka dělohy svou jednotnou strukturu. Skládá se, zatímco jsou pozorovány oblasti zesílení určitých zón. Například endometrium je v oblasti dna a na zadní straně dělohy poněkud hustší a silnější, na přední straně o něco tenčí. To je způsobeno přípravou sliznice na implantaci vajíčka..

V této fázi se také rozlišuje raná, střední a pozdní fáze. Začíná to 2-4 dny po ovulaci. Ovlivňuje tento jev tloušťku endometria? V rané fázi sekrece má endometrium minimální tloušťku 10 mm a maximální 13 mm. Změny jsou primárně spojeny se zvýšenou produkcí progesteronu ve žlutém těle vaječníku.

Střední stádium trvá od 18. do 24. dne menstruačního cyklu a je charakterizováno nejvýraznějšími sekrečními změnami na sliznici. V tomto bodě je normální tloušťka endometria průměrně maximálně 15 mm. Vnitřní vrstva dělohy se stává co nejhustší. Při provádění ultrazvuku během tohoto období můžete vidět echo-negativní proužek na hranici myometria a endometria - tzv. Rejekční zóna.

K jakým změnám dochází v pozdním stadiu sekrece? Jeho trvání je od 3 do 4 dnů, předchází menstruačnímu krvácení a obvykle k němu dochází 25. den měsíčních cyklů. Pokud žena není těhotná, dojde k involuci žlutého tělíska. Kvůli snížené produkci progesteronu v endometriu dochází k výrazným trofickým poruchám.

Při provádění ultrazvuku během tohoto období je jasně viditelná heterogenita endometria s oblastmi tmavých skvrn, zónami vaskulárních poruch. Tento obraz je způsoben vaskulárními reakcemi vyskytujícími se v endometriu, které vedou k trombóze, krvácení, nekróze slizničních oblastí. Rejekční zóna na ultrazvuku se stává ještě výraznější, její tloušťka je 2-4 mm. Kapiláry ve vrstvách endometria v předvečer menstruace jsou ještě více rozšířené, spirálovitě zkroucené.

Jejich křehkost se stává tak výraznou, že vede k trombóze a následné nekróze slizničních oblastí. Tyto změny se nazývají „anatomická“ menstruace. Bezprostředně před menstruací dosahuje tloušťka endometria 18 mm.

Během tohoto období je funkční vrstva endometria odmítnuta. Tento proces začíná 28. - 29. den menstruačního cyklu. Délka tohoto období je 5-6 dní. Varianty odchylek od normy po dobu jednoho nebo dvou dnů jsou možné. Funkční vrstva vypadá jako oblasti nekrotické tkáně, během menstruace je endometrium zcela odmítnuto za 1-2 dny.

Pokud se krvácení zvýšilo, měli byste se poradit s gynekologem. Zvláště na to je třeba pamatovat během první menstruace po potratu, protože to může znamenat, že částice vajíčka zůstávají v děloze.

Proč potřebujete dobový deník?

V moderním světě gadgetů a zařízení existuje mnoho pohodlných menstruačních kalendářů. Gynekologové důrazně doporučují všem mladým dívkám používat takové elektronické (nebo ne) diáře: je to pohodlné, jednoduché a velmi užitečné, nemusíte si dělat starosti s nástupem další menstruace - kalendář vás upozorní na nástup všech tří fází nebo zpoždění.

Deník vám pomůže zjistit všechny odchylky od normy a porušení, ke kterým v těle došlo. Můžete vypočítat ovulaci, konec vaší menstruace. To je skvělé zjištění pro dívky plánující těhotenství..

Vše, co je třeba udělat, je zadat data do elektronické aplikace a v budoucnu automaticky vypočítá všechna potřebná data a udělá důležité poznámky. Můžete zdůraznit množství krvácení, hojnost, pohodu, nepříznivé okamžiky pro početí a naopak.

Hlavní fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří hlavních fází:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Jejich normální průběh přispívá ke správnému fungování reprodukčního systému. V každé ze tří fází se poměr hormonů mění. To ovlivňuje schopnost otěhotnět, pohodu a náladu..

První den krvavého výtoku se považuje za začátek menstruačního cyklu, jeho dokončení se shoduje s posledními dny před novým krvácením. Obvykle se doba trvání cyklu pohybuje od 21 do 35 dnů. Intenzita výtoku a nepohodlí, které je doprovází, jsou individuální.

Fáze menstruačního cyklu se rozlišují podle připravenosti na zrození nového života. Názvy fází odrážejí procesy, které probíhají v ženském těle. Změny spojené s hormonálními hladinami se objevují v různých fázích..

První fáze

Nástup první fáze menstruačního cyklu - folikulární - se shoduje s výskytem krvavého výtoku. Tam je odmítnutí dělohy vnitřní vrstvy (endometria), která rostla v předchozím měsíci. Současně začíná proces zrání folikulů pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve vaječníku.

Během období, které trvá menstruace, začíná růst 7 až 12 buněk. Největší folikul (dominantní) se po 7 dnech od začátku cyklu nadále vyvíjí, zbytek atrofuje.

Podšívka pohlavního orgánu smíchaná s krví z poškozených cév vychází z těla ženy v malých úlomcích. Jeho podíl na celkovém objemu vypouštění je relativně malý - ne více než třetina. Po menstruaci si tedy zdravé ženy udržují normální zdraví, anémie se nevyvíjí..

V prvních dnech nového cyklu může dívka pociťovat těžkost, bolestivost v dolní části břicha. To je způsobeno skutečností, že svalová vrstva dělohy se stahuje křečovitě, aby se vyloučilo mrtvé endometrium ven..

Pokud folikuly během folikulární fáze cyklu nerostou nebo nedosahují požadované velikosti, k ovulaci nedojde. Žena s takovým porušením nemůže otěhotnět. Dalším selháním je přítomnost mnoha malých sekundárních folikulů 8. – 9. Den cyklu. Takové porušení může být spojeno se stimulací vaječníků užíváním antikoncepčních léků.

Vlastnosti první fáze

Úplně první fáze cyklu je folikulární. Začíná to první den menstruace a končí to v okamžiku, kdy dojde k ovulaci. V tomto případě může krvácení trvat v průměru 3–7 dní..

V prvních třech dnech folikulární fáze je horní sliznice dělohy odmítnuta. Během tohoto období orgán připomíná souvislý povrch rány. Do 5. dne fáze se endometrium začíná zotavovat a znovu získávat objem. Každý den se jeho vrstva pod vlivem estrogenu zesiluje..

První fáze cyklu dostala svůj název díky tomu, že folikuly dozrávají ve vaječnících žen po celé délce.

Zpočátku se může vytvořit několik bublin najednou. Ale postupně se mezi nimi objeví hlavní (dominantní), pouze on dokončí proces zrání úplně.

Druhá fáze

Začátek druhé fáze menstruačního cyklu je určen připraveností folikulu prasknout a uvolnit vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci dochází pod vlivem luteinizačního hormonu.

Bezprostředně před uvolněním vajíčka z folikulu a během tohoto procesu je žena obzvláště atraktivní, veselá, energická, usiluje o sex.

Tento jev je vysvětlen skutečností, že během ovulace jsou hormony (estrogen, luteinizace) na svém vrcholu. Nejlepší den pro početí je tedy období uvolnění vajíčka z vaječníku..

Druhá fáze menstruačního cyklu není vždy doprovázena ovulací. Předpokládá se, že ovulace nemusí nastat 2-3krát ročně. To se děje pod vlivem stresových situací, nemocí, změn v pracovním a klidovém režimu, klimatických podmínek. Tento jev se nepovažuje za patologii. Toto je rys ženského těla..

Třetí fáze

Luteální fáze ukončuje měsíční cyklus, jinak se jí říká fáze žlutého tělíska. Začíná to poté, co zralé vejce vstoupí do zkumavky. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Tato žláza je nestabilní a produkuje progesteron. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro připojení oplodněného vajíčka, nástup těhotenství. Během tohoto období je produkce folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů významně snížena..

Pokud je vajíčko při pohybu podél trubice oplodněno spermatem, sestupuje do dělohy a připojuje se k vnitřní výstelce. Syntéza chorionického gonadotropinu (hCG) začíná bezprostředně po implantaci. Hladina tohoto hormonu se neustále zvyšuje, od prvních hodin těhotenství po 8–11 týdnů. Pod vlivem hCG funguje žluté tělo a produkuje progesteron až do samotného narození.

Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře (36-48 hodin po opuštění folikulu). Žluté tělísko odumírá 10–12 dní po ovulaci. Progesteron přestává být syntetizován. Uvnitř dělohy se endometrium odlupuje a začíná další menstruace.

Cervikální hlen v den cyklu s ovulací

Během ovulace vylučují ženské pohlavní orgány cervikální tekutinu, která má určité funkce. Díky ní se v určitém okamžiku vytvoří optimální podmínky pro oplodnění vajíčka. Jindy může kvůli změně konzistence pouze nepřímo podpořit oplodnění nebo mu zabránit a vytvořit bariéru na cestě spermií k vajíčku. Cervikální hlen navíc chrání ženu před infekcemi..

Cervikální tekutina podle cyklu

Výskyt cervikálního výtoku se obvykle objevuje během období relativní sterility, což je první fáze cyklu. To se děje devátý den po prvním dni menstruace. Ale stojí za to objasnit, že cyklus každé ženy může probíhat různými způsoby a uvedená data jsou nejlépe považována za přibližná. Když se objeví, cervikální výtok má bělavý nebo nažloutlý nádech, lepkavou a protahovací konzistenci. Po třech dnech tekutina zhoustne, což zůstane až do začátku další fáze.

Nejvhodnějším obdobím pro početí dítěte je druhá fáze, která se nazývá plodná. Jeho trvání je často dva dny. Ovulace u ženy začíná nástupem této fáze. Cervikální hlen během ovulace má méně hustou a průhlednou konzistenci.

Pokud jde o poslední třetí fázi, dochází k ní zhruba sedmnáctý den po nástupu menstruace a trvá až do nástupu dalšího cyklu. Cervikální hlen se během tohoto období nevylučuje. Některé ženy mohou mít výtok, což je normální. Ale početí dítěte ve fázi absolutní sterility je téměř nemožné, protože nová vaječná buňka se teprve začíná formovat a vyvíjet.

Důvody pro změnu stavu cervikálních sekretů

Abyste pochopili hlavní důvody pro změnu konzistence cervikální tekutiny podle dnů cyklu, musíte vědět, za jakým účelem je vylučována genitáliemi. S pomocí tohoto hlenu se stane následující:

 • vaječná buňka vstupuje do vejcovodů z folikulu;
 • spermie je opatřena dozráváním přímo v ženských genitáliích a neomezenou penetrací do vajíčka.

Před nástupem plodné fáze se cervikální tekutina objevuje v hustém stavu. Díky tomu jsou spermie, které se dostaly do ženských pohlavních orgánů, zadrženy v hlenu a před ovulací dozrávají. Když nastane okamžik zrání a vajíčko je připraveno k oplodnění, cervikální tekutina se během ovulace stane elastickou, což umožňuje snadný pohyb spermií. Volně sledují místo setkání s vejcem.

Ke změně stavu cervikálních sekrecí dochází pod vlivem hormonů progesteronu a estrogenu. Zvýšení estrogenu během ovulace umožňuje, aby se cervikální hlen stal tekutým. Po tomto procesu se progesteron aktivuje v těle ženy, což ovlivňuje hlen jiným způsobem, takže je hustý. Pod vlivem tohoto hormonu se ze zesílených cervikálních sekretů vytváří druh zátky, díky čemuž je blokován vstup infekcí do těla ženy přes genitálie.

Hormonální antikoncepce zvyšuje hladinu progesteronu, čímž během ovulace zesiluje cervikální hlen. Zabraňuje pohybu spermií, čímž brání oplodnění..

Jak můžete zjistit stav cervikální tekutiny?

Jak již bylo uvedeno, tělo každé ženy je jedinečné, a proto můžete zjistit přesně o ovulaci zkoumáním stavu cervikální tekutiny. To lze provést lidovými způsoby pomocí:

 • toaletní papír;
 • prsty;
 • hygienická vložka.

Chcete-li zjistit stav výtoku, musíte vložit prst do pochvy a poté zkontrolovat zbývající výtok. Pokud je kapalina průhledná, elastická a tenká, nastal okamžik pro koncepci dítěte. Můžete také zvážit výtok na toaletním papíru nebo podložce: cervikální tekutina se během ovulace natáhne a bude mít konzistenci podobnou vaječnému bílku.

Pro přesnější stanovení optimálního času pro početí musíte sledovat stav hlenu po celý den a zkoumat jej v krátkých intervalech. Na základě provedených pozorování je sestaven diagram, který přesněji indikuje připravenost vaječné buňky k oplodnění. Také změny bazální teploty u ženy mohou naznačovat nástup ovulace..

Nejspolehlivější metodou pro stanovení nejlepšího času na otěhotnění je testovací sada. Při jeho použití se provádí studie ženského těla, což naznačuje čas ovulace.

Fáze cyklu ve dne

Délka měsíčního cyklu je od 21 do 28-35 dnů. Doba trvání druhé poloviny se nemění - 14 dní. Jeho zvýšení nebo kratší období jsou spojeny pouze s patologickými procesy v těle ženy.

Ale první polovina menstruačního cyklu může mít různou délku. Abychom lépe porozuměli tomu, co ženy pociťují v počáteční fázi menstruačního cyklu ve dne, je třeba to podrobně zvážit.

Během prvních dvou dnů menstruace se většina žen necítí dobře. Projevuje se křečovými bolestmi různé intenzity v dolní části břicha, bolestmi v bederní zádech. Toto období cyklu je charakterizováno poklesem výkonu, špatnou náladou.

Od 3 do 6 dnů se blahobyt dívek zlepšuje. Týden po nástupu menstruace a až do 12 hodin pociťují nárůst síly, energie, jejich libido je na vrcholu.

Ve dnech 13-14 u žen s 28denním cyklem dochází k ovulaci. U žen s kratšími nebo delšími počátečními obdobími popsaný vzor zapadá do časového rámce mezi 7 dny a 3 týdny. Poté tělo ženy plynule vstupuje do druhé fáze cyklu, která trvá 14 dní.

Období mezi 15–22 dny je pro ženy obdobím dobré nálady a přívalu energie. V případě, že došlo k oplodnění, mohou se objevit drobné výtoky, mírné bolesti mravenčení uvnitř dělohy. Jsou to implantační satelity, které nevydrží déle než den.

Když je vajíčko ponecháno neoplodněné, objeví se příznaky premenstruačního syndromu. Spadají na období od 23 do 28 dnů cyklu. Dívky se stávají podrážděnými, kňourajícími, některé z nich mají depresi.

Tabulka fází menstruačního cyklu

Pokud v dnešní době souvisí s možností oplodnění, vypadá tabulka fází menstruačního cyklu takto:

 • Od prvního dne menstruace do 11. dne s 28denním obdobím je oplodnění nepravděpodobné.
 • Maximální doba pro početí je 12-16 dní. Právě v tomto časovém intervalu, pokud chcete otěhotnět, může být pohlavní styk korunován úspěchem v podobě zrození nového života.
 • Pokud se v tuto chvíli nestala radostná událost, pak je schopnost oplodnit od 17 do 28 dnů nulová.

Je však třeba mít na paměti, že všechny tyto výpočty odkazují na pravidelný menstruační proces. V případě jeho porušení je možný jakýkoli výsledek. Ano, plus individualita každé ženy, takže nestojí za to spoléhat se zcela na navrhované tabulky, protože reprodukční systém je velmi mazaný mechanismus schopný přinést neočekávaná překvapení ve zdánlivě vypočítané životní situaci.


Tabulka menstruačního cyklu - menstruace a ovulace

Aby se zabránilo narušení dobrého fungování reprodukční funkce, je nutné, aby fáze menstruačního cyklu a hormony, které je podporují, byly v naprosté harmonii. Příroda v tomto procesu promyslela vše do nejmenších detailů.

Pokud estrogen roste během zrání vajíčka, má progesteron svou minimální hodnotu. Jakmile první dosáhne svého vrcholu, druhý okamžitě stoupne a převezme kontrolu nad dalšími akcemi. Estrogen se nezvýší do poloviny cyklu, nedojde k nárůstu LH, nedojde k ovulaci, nebude existovat žluté tělísko, nikdo nebude produkovat hormon druhé fáze.

Nejmenší porušení v tomto komplexním schématu interakce vede k poruchám, které brání početí a narození dítěte..

Vnější faktory mají nejčastěji negativní vliv na funkci hormonů. Aby váš menstruační cyklus běžel jako hodinky:

 • zkuste se vyhnout stresovým situacím;
 • dodržovat způsob práce a odpočinku;
 • upravte své stravovací návyky, konzumujte zdravé potraviny bohaté na vitamíny a minerály.

V případě vnitřních příčin ve formě gynekologických onemocnění se nepokoušejte zvládnout problém sami, k tomu je dostatek kvalifikovaných lékařů, kteří vás mohou zachránit před problémy, které vznikly v co nejkratším čase.

Co může způsobit změnu cyklu

Reprodukční systém funguje dobře, pokud jsou všechny fáze měsíčního cyklu řízeny hormony. Jakékoli narušení endokrinní povahy se okamžitě projeví v menstruačním období..

Například, když vajíčko dozrává, obsah estrogenu stoupá, hladina progesteronu je nízká. Když první dosáhne své maximální koncentrace, zvyšuje se také množství druhé biologicky aktivní látky. Pokud je uprostřed cyklu hladina estrogenu nízká, množství luteinizačního hormonu se nezvýší, v důsledku toho nedojde k ovulaci, prostor uvnitř folikulu zůstane prázdný, zemře. To znamená, že bude vyloučena možnost početí..

 1. Silný stres.
 2. Fyzická, duševní únava.
 3. Prudká změna klimatu.
 4. Nedostatek živin ve stravě.
 5. Nadváha nebo podváha.

Častým důvodem selhání měsíčního cyklu jsou zdravotní problémy. Virové infekce přenášené ženami - chřipka, plané neštovice, zarděnky - se téměř vždy odrážejí v měsíčním rozvrhu. Když je štítná žláza nefunkční, jsou často pozorovány dlouhé přestávky střídané častým krvácením. Proto by nepravidelná, příliš dlouhá nebo krátká období měla být důvodem k návštěvě lékaře..

Frekvence menstruace, její trvání a barva krve mohou vypovídat o zdravotním stavu a přítomnosti nemocí. Navzdory skutečnosti, že cyklus každé ženy je budován individuálně, existují určité limity pro jeho trvání a hojnost krvácení, které přesahují rámec, který může znamenat patologii.