Dvouděložná děloha a těhotenství

Ze všech patologií vývoje vnitřních pohlavních orgánů u žen je nejčastější dvourohá děloha..

Normálně má děložní dutina trojúhelníkový tvar. Někdy se stává, že i během období nitroděložního vývoje nedochází k fúzi Müllerových kanálů v těch částech, které tvoří celou jedinou dělohu. Ukázalo se tedy, že je to dvourohá děloha.

Dvouděložná děloha je jiná

Nejčastěji se jedná o sedlovou dělohu, kdy jsou Müllerovy kanály rozděleny pouze v oblasti děložního fundusu. Tento typ patologie je nejpříznivější pro těhotenství. Často se stává, že žena otěhotní, porodí a teprve poté, co podstoupí ultrazvukové vyšetření pro úplně jiné účely, zjistí, že má sedlovitou dělohu. Mnoho gynekologů věří, že sedlová děloha ještě není dvourohá.

Děloha s neúplnou nebo úplnou přepážkou. Není to zrovna dvourohá děloha, protože její vnější a vnitřní forma může být normální. Pouze děložní dutina bude rozdělena přepážkou. Kromě toho může být septum neúplné, když je rozdělena pouze část děložní dutiny, a úplné, když septum sestupuje z fundusu dělohy do vnitřního a někdy i do vnějšího hltanu.

Opravdu dvě rohy lůna. Nastává, když dojde k úplné nefúzi Müllerových kanálů v částech, které tvoří dutinu dělohy.

Dvě těla dělohy. K této patologii dochází, když dojde k fúzi Müllerových kanálů v oblasti vnitřních os cervikálního kanálu..

Dvě těla dělohy a dva cervikální kanály. Velmi vzácný případ, kdy se tvoří nejen dvě děložní dutiny, ale také dvě děložní hrdla.

Příznaky

Samotná děloha se dvěma rohy se nijak neprojevuje. V obtížných případech může dojít k porušení měsíčního cyklu. To se obvykle stává u duplikované dělohy, kdy každá dutina menstruuje odděleně od sebe. Nejčastěji se však žena dozví o anomálii vývoje dělohy během těhotenství nebo během jejího plánování..

Dvouděložná děloha a těhotenství

Průběh těhotenství a způsob porodu dvouděložnou dělohou závisí na mnoha faktorech: míře dvojrozměrné dělohy, stupni vývoje orgánů, místě implantace embrya a přítomnosti dalších patologických stavů. A i když první těhotenství skončí neúspěšně, může se stát, že další bude úspěšnější. Nejdůležitější je být co nejpozornější vůči sobě a nenarozenému dítěti, být neustále sledován odborníkem a neignorovat doporučení lékaře.

Cervikální kanál děložního hrdla

Obsah

 1. Fyziologie a funkce cervikálního kanálu
 2. Vrozené anomálie
 3. Časté patologie cervikálního kanálu

Příroda vytvořila ženské tělo jako dokonale promyšlený systém. Každý systém má úkol. Úkolem ženského těla je plodit potomky.

Touhou každé ženy je mít zdravé a krásné dítě. Aby to bylo možné, musí se každá žena o sebe postarat, znát vlastnosti svého těla a být zdravá. A pak pocítíte největší radost ve svém životě - radost z toho, že jste matkou..

Reprodukční systém ženského těla je jako dobře naolejovaný orchestr. Vede sem centrální nervový systém, kde vedoucí vodič je malý, ale velmi důležitý orgán, hypofýza. Hypofýza vylučuje hormony, které řídí ostatní účastníky mechanismu, který ženám umožňuje mít děti. V zásadě jsou tyto orgány umístěny v malé pánvi. Jedná se o dělohu s přídavky (vaječníky a vejcovody), děložní čípek a pochvu.

V těhotenství a při porodu je nanejvýš důležitý děložní čípek, přesněji krční kanál. Děloha jde do děložního čípku, který spojuje dělohu s pochvou. Cervix, válcový nebo kuželovitý, má ve svém středu průchozí otvor nebo cervikální kanál, který spojuje děložní dutinu a horní část pochvy. V průměru je délka cervikálního kanálu 3-4 cm. Cervikální kanál se otevírá zevním hltanem do pochvy, vnitřním do děložní dutiny.

Fyziologie a funkce cervikálního kanálu

Hlavními funkcemi cervikálního kanálu je ochrana před infekcemi a zajištění toho, aby spermie vstoupily do děložní dutiny přesně během ovulace, tj. když je možné těhotenství.

Vagina obsahuje obrovské množství mikrobů a hub. Děložní dutina je sterilní. Jak je tohle možné? Sliznice kanálu obsahuje velké množství buněk produkujících hlen. Fyzikální a chemické vlastnosti hlenu závisí na hladině ženských pohlavních hormonů. Na začátku a na konci menstruačního cyklu je produkovaný hlen kyselý, velmi viskózní a blokuje cervikální kanál jako zátka. Jak víte, mikroby umírají v kyselém prostředí. V kyselém prostředí navíc spermie rychle ztrácejí pohyblivost a schopnost oplodnit se. Kyselé prostředí vytvořené hlenem brání infekci a spermatu ve vstupu do děložní dutiny. Když jsou uprostřed cyklu hladiny estrogenů, ženských pohlavních hormonů, maximální, stává se tento hlen zásaditý, tekutější. A jen několik dní, uprostřed cyklu, dostanou spermie příležitost dostat se na rande s vejcem, aby zahájily nový život..

Jakmile dojde k početí, vaječníky začnou produkovat progesteron, hormon, díky němuž je hlen v cervikálním kanálu ještě viskóznější a trvanlivější. Zamrzá v kanálu a budoucí člověk je nyní spolehlivě chráněn před patogenními mikroby. Vnitřní hltan se pevně uzavře a drží dítě.

Vrozené anomálie

V případě nesprávné tvorby orgánů jsou možné odchylky ve vývoji a vznik abnormálního orgánu. V souvislosti s cervikálním kanálem je důležité:

 • vývojové anomálie doprovázené tvorbou 2 cervikálních kanálů;
 • zamoření nebo atrézie cervikálního kanálu.

2 cervikální kanály často doprovázejí abnormalitu, při které jsou duplikovány vnitřní pohlavní orgány. V embryu jsou během vývoje položeny 2 dělohy s přívěsky, 2 děložní hrdla a podle toho dva krční kanály. Mohou komunikovat s jednou vagínou. Možné je také zdvojnásobení pochvy. S těmito možnostmi vývoje je možné normální těhotenství a normální porod. Otázka chirurgické léčby vyvstává, když neplodnost způsobená těmito anomáliemi.

Atresia je vývojová možnost, při které je narušena správná komunikace mezi orgány nebo částmi orgánu. Atrézie cervikálního kanálu je tedy stav, při kterém nedochází ke komunikaci mezi děložní dutinou a vagínou. Hlavní problémy budou:

 • na začátku menstruace se krev hromadí v děložní dutině, což může vést ke komplikacím (až k prasknutí dělohy nebo vejcovodů a zánětu v břišní dutině - zánět pobřišnice);
 • neplodnost kvůli neschopnosti spermií vstoupit do děložní dutiny.

Jakákoli atrézie cervikálního kanálu vyžaduje chirurgickou léčbu. Rekonstrukční operace se provádějí za účelem obnovení komunikace mezi dělohou a pochvou. Po operaci bohužel může dojít k patologickému zúžení a může být vyžadována druhá operace nebo zákrok zvaný cervikální bougienage..

Časté patologie cervikálního kanálu

Nyní se podívejme na běžná onemocnění a stavy spojené s cervikálním kanálem. Tyto zahrnují:

 • zánět cervikálního kanálu nebo endocervicitis;
 • zúžení nebo stenóza cervikálního kanálu;
 • nádory lokalizované v cervikálním kanálu;
 • cystické útvary;
 • trauma;
 • ischemicko-cervikální nedostatečnost.

Zánět cervikálního kanálu nebo endocervicitida - onemocnění je způsobeno infekcí. Různé mikroby, viry a houby mohou způsobit zánět sliznice cervikálního kanálu. Ve většině případů jsou příčinou pohlavně přenosné infekce. Jedná se o původce kapavky, chlamydií atd. Příčinou endocervicitidy však může být banální stafylokok. Za účelem identifikace patogenu nejprve odeberte vzorek bakteriální kultury z cervikálního kanálu a roztěr pro mikroskopické vyšetření, určete počet leukocytů v hlenu. Hlen je obvykle sterilní, v cervikálním kanálu nejsou žádné leukocyty. Zatímco během těhotenství jsou normou leukocyty v cervikálním kanálu. Leukocyty - buňky, které rozpoznávají infekci a ničí patogenní mikroby - se v tomto případě objevují ve velkém počtu v hlenu děložního hrdla a jako armáda vojáků brání strategicky důležitý objekt. Přes bariéru neprojde žádná infekce a dítě bude v bezpečí.

Po identifikaci patogenu se stanoví, které antibiotikum bude nejúčinnější. Léčba touto metodou je obvykle efektivnější než náhodné užívání antibiotik, zvláště pokud se léčíte sami.

Cervikální stenóza je patologické zúžení, které narušuje normální funkci orgánu. Může být příčinou neplodnosti. Častá komplikace po opakujících se zánětlivých procesech, úrazech, operacích. Jako typ stenózy lze považovat neúplnou atrézii cervikálního kanálu, když dochází ke komunikaci mezi dělohou a pochvou, ale průměr lumenu je příliš malý pro nástup těhotenství. Léčba se provádí pomocí postupu, při kterém se lumen cervikálního kanálu postupně rozšiřuje lékařským nástrojem. Tento postup se nazývá bougienage cervikálního kanálu. Stenóza může ovlivnit délku cervikálního kanálu..

Nádory cervikálního kanálu jsou benigní a maligní.

Mezi benigní nádory patří polypy, hemangiomy, fibromy, fibroidy, fibroidy, fibroleiomyomy a leiomyomy. Příznaky benigních nádorů mohou být velmi odlišné. Od absolutně asymptomatického průběhu po bolest a krvácení po pohlavním styku, poruchy močení, neprůchodnost střev. Závisí to na umístění a velikosti formace. Diagnóza se stanoví po vyšetření nebo ultrazvuku pánevních orgánů. Prognóza je dobrá při včasné léčbě. Léčba je hlavně chirurgická.

Pokud jsou nalezeny podezřelé útvary, zpravidla se provádí kyretáž cervikálního kanálu. Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu je jednoduchý postup, který spočívá ve škrábání slizniční vrstvy v oblasti s viditelnou patologií. Shromážděné buňky se odesílají k histologické analýze, aby se určilo, jaký proces probíhá v těle..

Používají také speciální nástroj - endoskop. S jeho pomocí se provádí diagnostický postup - hysteroskopie. Zařízení umožňuje vizuálně vyšetřit vnitřní pohlavní orgány a cervikální kanál, včetně odběru vzorků k analýze.

Maligní nádory cervikálního kanálu. Adenokarcinom nebo rakovina mohou začít v cervikálním kanálu. Agresivní nádor se projevuje prudkým úbytkem hmotnosti, anémií, bolestmi v podbřišku a možným krvavým výtokem. Rakovina ženských pohlavních orgánů každý rok zabije desítky tisíc lidí. S včasnou detekcí je možná účinná léčba v počátečním stadiu onemocnění. Každá žena, která navštíví gynekologa 1-2krát ročně, má větší šanci na včasné odhalení a léčbu gynekologických onemocnění, včetně rakoviny.

Endometrióza - onemocnění, při kterém buňky endometria, výstelky dělohy, migrují do jiných částí vnitřních pohlavních orgánů a dokonce do dalších orgánů (například do plic a mozku), se považují za prekancerózní stav.

Cystické útvary. Cysta cervikálního kanálu nebo cysta Nabotova je benigní formace slizniční vrstvy. Je to malá dutina plná hlenu. Stává se to při častých zánětlivých procesech cervikálního kanálu. Žlázy produkující hlen se mohou ucpat a způsobit cysty. Zpravidla nevyžaduje léčbu. Jakákoli cysta cervikálního kanálu by měla být pečlivě vyšetřena, protože je možná tvorba cystické formy rakoviny.

Poranění děložního čípku a cervikálního kanálu. Často se vyskytují po porodu, potratu, gynekologických vyšetřeních. Ruptury děložního čípku jsou běžné po porodu. V případě velkých přestávek je možné šití, malé přestávky se hojí samy. Častěji jsou ruptury pozorovány při rychlém porodu, častých zánětlivých onemocněních, zúžení cervikálního kanálu. Vážné trauma děložního čípku může způsobit cervikální nedostatečnost.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost. Po poranění děložního čípku, ke kterému došlo během porodu, potratu nebo při lékařských procedurách, není šíje dělohy a vnitřní osa cervikálního kanálu schopna spolehlivě udržet vajíčko během těhotenství. V některých případech nemusí být tento stav spojen se zraněním a závisí na anatomii a průběhu těhotenství. Například u vícečetných těhotenství cervix nemůže odolat velké hmotnosti a objemu fetálního močového měchýře. Isthmus dělohy a vnitřní hltan se otevírají, membrány pod tíhou plodové vody se vtlačují do cervikálního kanálu a prasknou. Dojde k potratu. Hlavním příznakem ischemicko-cervikální nedostatečnosti jsou opakované spontánní potraty na začátku druhého trimestru těhotenství (12–14 týdnů). Léčba je možná během těhotenství konzervativní (pomocí speciálního obvazu) i operativní.

Nezapomeňte včas kontaktovat svého gynekologa. Jednou ročně projděte dispenzární zkouškou. Obvykle se během klinického vyšetření odebere vždy několik vzorků k analýze, včetně z cervikálního kanálu. A ještě více, pokud vás něco obtěžuje: jsou tu výtoky, bolest, krev. Pokud trpíte častými zánětlivými onemocněními, jako je endocervicitida nebo eroze děložního čípku, měli byste rozhodně trvat na tom, aby váš lékař provedl analýzu - očkovací nádrž. Není vůbec těžké odebrat materiál pro výzkum z cervikálního kanálu. K tomu existují speciální jednorázové soupravy. Pamatujte si, že včasná diagnóza zvyšuje šance na úplné vyléčení jakékoli nemoci.!

Dvě dělohy!!

Dvě dělohy. Dvourohý!

Dovolte mi připomenout, že od prvního těhotenství mi byla diagnostikována dvounohá děloha.
Ale dnes při screeningu byla diagnóza opravena.
Mám tedy dvě oddělené děložní dutiny a dva děložní kanály, děložní čípek není úplně rozdvojený, v základně je to běžné.
Zde je ještě vzácnější anomálie.
Neprovedl jsem screening v první B (neměli jmenovat, a já jsem nevěděl), tak jsem udělal obyčejný ultrazvuk, nevidí celý obraz.
Těhotenství jsou obě v pravé děloze. Ale druhé těhotenství je záhadou přírody, protože oplodnění bylo v levém vaječníku. Moje vejce nechtělo jít do levé dělohy a dostalo se skrz Břišní jeskyni do pravé. Dnes byli lékaři zmatení, říkali, že je to možné, ale jedinečné)
Jsem zvyklý na to, že je pro mě všechno speciální) pamatuješ si, že nemám pupek?)
Při konzervaci ležím s odloučením, plus levá děloha byla krvavá - bylo tam hodně endometria. Teď to nekrvácí, doufám, že jim brzy bude umožněno jít domů)
S Mishou byly tři oddíly v různých dobách a zde se historie opakuje))
Ale vím, že to dítě zvládneme)
Moji chlapci jsou silní) na matku
Dívky jsou dvourohé nebo se zdvojnásobením dělohy, buďme kamarádky) Zajímalo by mě, kolik z nás je takových?)

Úloha cervikálního kanálu v těhotenství

Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani neuměla představit, co je to cervikální kanál. Jen málo lidí ví, kde je a jakou funkci vykonává. Ale protože cervikální kanál během těhotenství hraje důležitou roli, musíte o něm vědět co nejvíce..

 1. Co je cervikální kanál a k čemu slouží
 2. Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství
 3. Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství
 4. Vyšetření kanálu během těhotenství
 5. Sazby kanálu během těhotenství
 6. Známky patologie u těhotné ženy
 7. Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat
 8. Léčba a prevence ICI u těhotných žen
 9. Nechirurgická metoda
 10. Operativní léčba
 11. Video: cervikální kanál během těhotenství

Co je cervikální kanál a k čemu slouží

Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k tomu, kde je cervikální kanál, stojí za zmínku, že toto je segment, který spojuje dělohu a pochvu..

Průměr hrdla nepřesahuje 3 mm. U dívky, která nerodila, se při vyšetření gynekologem tento kanál podobá malé tečce. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

Délka krku u ženy, která nemá dítě, je 4 cm, u ženy, která porodila, až 8 cm.

U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, když hltanu může při vyšetření uniknout prst..

Současně by délka děložního čípku neměla překročit 2 cm.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Po početí se přirozeně růžová barva přiblíží modré. Z tohoto důvodu gynekolog určí, že žena má dítě..

Během těhotenství se uvnitř krku tvoří hlenová zátka. Chrání nenarozené dítě..

Když začne porod, vzdaluje se. Přesný čas, kdy k tomu dojde, nelze říci. K vyjmutí zástrčky může dojít několik hodin před začátkem dodávky a dva týdny.

Ne ve všech případech mají ženy čas si všimnout jejího odchodu, protože k tomu dochází částečně.

Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství

Nyní, když je zcela jasné, co je to cervikální kanál, je nutné zjistit důvody vzhledu a důsledky, které jeho patologie vede..

Několik týdnů před porodem se děložní čípek postupně otevírá. Když k tomu dojde dříve, délka cervikálního kanálu se zmenší. To může vyvolat předčasný porod..

Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Ona se zase objevuje z hormonální nedostatečnosti, vrozených patologií, dříve provedených potratů a poranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje šití děložního čípku.

Polypy se často tvoří během těhotenství. Je to způsobeno hormonálními změnami..

Aby zjistili, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, provedou nátěr na onkologii a provedou biopsii cervikálního kanálu.

Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, léčba může být odložena až do období po porodu. Někdy to zmizí samo.

Dalším častým problémem je endocervicitida. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což se může objevit při mechanickém poranění. Zánětlivý proces se může nakonec rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

Můžete se zranit po:

 • diagnostická kyretáž;
 • špatná manipulace s kontrolními nástroji;
 • nitroděložní tělíska, která byla používána bez dohledu lékařů;
 • potrat;
 • prasknutí děložního čípku při narození.

Vzhled zánětu může být ovlivněn také zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepčních léků..

Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není zraněn..

Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku pro plod, uvolnění membrán a předčasnému porodu..

Vyšetření kanálu během těhotenství

Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z cervikálního kanálu..

Včasné zjištění akumulace nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

Nátěr se bere na vyšetření absolutně bezbolestně.

Sazby kanálu během těhotenství

V normálním stavu je cervikální kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Před porodem děložní čípek postupně měkne a vyhlazuje se. Od tohoto bodu se cervikální kanál rozšiřuje. Postupně se odvíjí od několika centimetrů do 10.

Jakmile se hltan otevře, lékaři určí připravenost pacienta na porod..

Během těhotenství se mění délka děložního čípku. Po odhadu jeho velikosti během diagnózy bude lékař schopen přesně určit čas početí.

Normálně je délka cervikálního kanálu během těhotenství až 4 cm, pokud je toto číslo vyšší, může dojít k potratu.

Trochu kratší hltan může být u víceplodných žen.

Známky patologie u těhotné ženy

Neexistují žádné zjevné příznaky ICI. Je možné zjistit, že žena má patologii až po předčasném vypuštění vody. Přesto stojí za to kontaktovat porodníka-gynekologa vedoucího těhotenství s pocitem tíže v dolní části břicha, častým močením a výtokem.

Lékař může poskytnout přesné informace o stavu hltanu po vyšetření pochvy a děložního čípku..
Co říká o ICN je;

 • děložní čípek je kratší než obvykle;
 • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
 • vnější okraj kanálu je mírně otevřený;
 • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

Při vyšetření lékařem je v zrcadle vidět močový měchýř plodu..

U endocervicitidy je hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie těhotná žena pociťuje svědění a pálení při močení. Mohou být přítomny bolestivé pocity v dolní části břicha.

Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud patologie není detekována včas, může se změnit na chronickou formu..

Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat

V případech, kdy má pacient expanzi cervikálního kanálu, nastoluje lékař otázku nutnosti hospitalizace.

Toto je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek předčasně otevírá. Ovoce, které časem roste, na ni ještě více tlačí a provokuje ji k dalšímu otevření.

Pokud existuje vícečetné těhotenství, je téměř ve všech případech pozorováno zvětšení hltanu..

K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické techniky..

Léky jsou předepsány k normalizaci hormonálních hladin nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

Chirurgická léčba se používá, když je detekována cervikální patologie, její poranění nebo existující polyp.

U polypózních výrůstků se provádí léčba a v případě potřeby se tvorba odstraní.

Léčba a prevence ICI u těhotných žen

Pokud je zjištěna ICI, doporučuje se ženě, aby se zdržela intimity, vzdala se sportu, vyhýbala se fyzickému a nervovému stresu.

Těhotné ženě mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

Pokud je příčinou patologie hormonální narušení, jsou předepsány hormonální léky.

Nechirurgická metoda

Tato metoda je pro nastávající matku a její dítě bezpečná, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se ambulantně po jakékoli období. Tato metoda poskytuje dobrý výsledek s menšími porušeními..

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodnického prstence. Nasazuje se na děložní čípek, čímž se snižuje zátěž a rozkládá se na ni tlak. Vložení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotnou ženu.

Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde k krvavému výboji, je prsten odstraněn před plánovaným časem..

Operativní léčba

Je předepsána operace se zvýšením rozevření vnějšího os nebo celého děložního čípku.

Neprovádějte chirurgickou korekci závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

Během operace se na děložní čípek aplikuje speciální materiál, který znemožňuje jeho další odhalení.

Operace se provádí v intravenózní anestezii. V tomto případě se používají ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

Prevence patologie zahrnuje včasnou návštěvu lékaře.

Měli byste také dodržet interval mezi těhotenstvími 2 roky..

Pokud dojde k těhotenství, je nutné co nejdříve kontaktovat předporodní kliniku a dodržovat všechna doporučení odborníka.

Cervikální kanál: co to je

Moderní diagnostické metody v gynekologii zahrnují různé přístupy. Jedním z nich je nátěr z cervikálního kanálu. Umožňuje vám určit přítomnost patogenní mikroflóry a pohlavně přenosných chorob v pochvě ženy. Co to je a jak probíhá interpretace výsledků testů, řekneme v článku.

 1. Co je cervikální kanál v gynekologii
 2. Indikace pro studii
 3. Příprava na analýzu
 4. Jak udělat nátěr
 5. Tanková kultura z cervikálního kanálu
 6. Co je endocervix v gynekologii
 7. Endocervikální cysty
 8. Proč se vyvíjí patologie
 9. Příznaky
 10. Léčba
 11. Co to znamená, pokud je cervikální kanál uzavřen
 12. Cervikální kanál je otevřený
 13. Koncept cytogramu
 14. Samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny a cervikálního kanálu
 15. Co ukazuje nátěr
 16. Smear cytologie: dekódování
 17. Co je to stenóza CC
 18. Příčiny
 19. Příznaky
 20. Možné komplikace
 21. Metody léčby
 22. Stupeň čistoty pochvy: přepis
 23. Prevence ženských chorob
 24. Video

Co je cervikální kanál v gynekologii

Cervikální kanál (CC) je umístěn v tloušťce děložního čípku a působí jako druh můstku spojujícího vnitřní a vnější pohlavní orgány. Je tvořen ectocervixem a endocervixem. Jeho velikost se liší mezi zástupci slabé poloviny. Roste až do puberty. Fotografie ukazuje strukturu ženských pohlavních orgánů..

Funkce kanálu v gynekologii:

 • Slouží jako spojovací článek mezi vnitřními a vnějšími pohlavními orgány.
 • Ochrana genitálií před genitálními infekcemi.
 • Poskytuje proces početí dítěte.
 • Slouží jako porodní kanál.

Porušení kterékoli z těchto funkcí vede k nežádoucím důsledkům. Pro včasnou diagnostiku určitých onemocnění je ženě předepsána analýza, jako je stěr.

Indikace pro studii

Po pubertě by žena měla podstoupit preventivní prohlídky u gynekologa alespoň jednou ročně. V tomto případě se odebere nátěr z močové trubice, pochvy a cervikálního kanálu (škrábání epiteliálních buněk). Škrábání je navíc předepsáno v následujících situacích:

 • Registrace během těhotenství.
 • Když si žena stěžuje na patologický výtok.
 • Během léčby různých gynekologických onemocnění sledovat úspěch terapie.
 • Podezření na žlázovitý vláknitý polyp cervikálního kanálu.
 • Serosocervix. U tohoto onemocnění se v CC hromadí zánětlivá tekutina.
 • Podezření na hematocervix - akumulace krve v oblasti CC.
 • S chronickou cervicitidou.
 • Pokud existuje podezření na cervikální atrézii.
 • Když si pacient stěžuje na výtok s nepříjemným zápachem nebo stínem, svěděním, zarudnutím genitálií.
 • Pokud má žena bolesti v podbřišku.
 • Když se objeví hojné sliznice nebo hnisavé sekrety.

Tyto příznaky v gynekologii zpravidla naznačují přítomnost určitých onemocnění u ženy. Popsané příznaky se často vyskytují na pozadí zánětlivého procesu se snížením imunity a také v důsledku vniknutí střevní mikroflóry do pochvy.

Pokud pacient nemá žádné stížnosti, provádí se nátěr jednou ročně během rutinního vyšetření gynekologem. Někdy se analýza provádí za účelem sledování stavu mikroflóry při užívání antibiotik.

Příprava na analýzu

Před zákrokem není nutná žádná speciální příprava. Neexistují žádné kontraindikace pro tento typ diagnózy, s výjimkou menstruace u ženy. Pokud je situace naléhavá, může být během měsíčního krvácení předepsán nátěr. Optimální doba pro odebrání nátěru z cervikálního kanálu je uprostřed cyklu, to znamená od 10 do 20 dnů po nástupu menstruace. Před použitím nátěru se doporučuje:

 • Zdržte se pohlavního styku s partnerem.
 • Přestaňte užívat antibakteriální léky 2 týdny před vyšetřením. Pokud je užívání takových léků nezbytné, musíte o tom rozhodně varovat svého gynekologa..
 • Odmítněte svíčky, lubrikanty, vonné gely pro intimní hygienu.
 • Musíte močit nejpozději 2 hodiny před manipulací. To je způsobeno skutečností, že moč odplavuje patogeny.
 • Před odchodem do nemocnice se nestříkejte.
 • Ráno před stěrem je možné pro intimní hygienu umýt teplou vodou s použitím dětského mýdla nebo neutrálních gelů.
 • Nemůžete jíst slaná jídla (sledě, okurky atd.) A konzumovat alkoholické nápoje.

Tyto jednoduché tipy vám pomohou získat během výzkumu nejpřesnější výsledky. Někteří pacienti se den před zákrokem pokoušejí zlepšit výsledky rozmazání tím, že se vykoupají. To by se nikdy nemělo dělat. To může narušit identifikaci nebezpečných patogenů. Žena by měla pochopit, že pozdní detekce gynekologických onemocnění může vést k rozvoji závažných komplikací.

Pokud obdržíte sporné výsledky (s nárůstem leukocytů bez stanovení patogenní mikroflóry), mohou lékaři po chvíli předepsat druhou analýzu.

Jak udělat nátěr

Postup pro odebrání nátěru nevyžaduje speciální vybavení a žádné zvláštní podmínky. Odběr vzorků se provádí v gynekologické ordinaci na židli. Analýza netrvá déle než tři minuty. Relace je pro pacienta bezbolestná. V takovém případě musí lékař použít sterilní nástroje a rukavice. Technika provedení:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Do vaginální oblasti je vloženo speciální zrcadlo, které vám umožní otevřít děložní čípek.
 3. Odběr biologického materiálu z cervikálního kanálu se provádí vatovým tamponem, štětcem nebo špachtlí.
 4. Tampon je také odebrán z močové trubice a pochvy (každý test je odebrán samostatným nástrojem).

Při zkoumání nátěru na bakteriologickou kulturu bude výsledek muset počkat alespoň 5 dní. To je způsobeno skutečností, že právě takový čas trvá pro růst a identifikaci bakterií..

Tanková kultura z cervikálního kanálu

Bakteriologická kultivace se provádí, pokud má pacient podezření na onemocnění vyvolaná patogenními mikroorganismy souvisejícími s bakteriemi. V tomto případě jsou fragmenty epitelu odeslány do laboratoře pro výzkum..

Indikace pro aplikaci nátěru jsou následující:

 • Plánování početí dítěte.
 • Detekce zánětu v genitální oblasti.
 • Děložní a vaginální infekce.
 • Identifikace patogenní mikroflóry při odběru z pochvy a močové trubice.
 • Zvýšený počet bílých krvinek v moči.
 • Přítomnost chronického zánětlivého procesu v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Pomocí nátěru z cervikálního kanálu na kultivační nádrži je možné identifikovat patogeny, jako jsou chlamydie, Trichomonas, gonokoky, houby, enterokoky a další. Nátěr je považován za nejinformativnější diagnostickou metodu pro detekci nebezpečných pohlavně přenosných chorob. Po obdržení údajů z výzkumu v gynekologii se dešifrují a zvolí se další strategie léčby.

Co je endocervix v gynekologii

Endocervix se týká slizniční vrstvy, která pokrývá vnitřek CC. V normálním stavu je tato žlázová vrstva rovnoměrná a rovnoměrná. Pokud je narušena integrita membrány, mohou se objevit endocervikální cysty. Na ultrazvuku jsou tato těsnění diagnostikována jako hyperechoické inkluze v cervikálním kanálu. Exocervix je vnější část děložního čípku, která přichází do přímého kontaktu s pochvou.

Endocervikální cysty

Podobné novotvary v gynekologii se vyskytují u mnoha pacientek, které již po 35–45 letech porodily. Nejčastěji jsou cysty benigní. U nulipárních dívek jsou takové formace extrémně vzácné..

Příčinou cysty je hromadění hlenu, který pod vlivem jakéhokoli provokujícího fakíra nemůže vyjít.

Proč se vyvíjí patologie

Častěji se problém vyvíjí na pozadí poranění slizniční vrstvy. Faktory, které vyvolávají cysty, mohou být následující:

 • Narození dítěte. Během porodu často dochází k poškození endocervixu, což způsobuje výskyt útvarů v této oblasti..
 • Ektopická nebo eroze. Zde je narušen odtok hlenu v důsledku zablokování kanálu mrtvými buňkami během hojení eroze..
 • Endometrióza Patologie nastává v důsledku vniknutí buněk sliznice do cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění v oblasti vnitřních pohlavních orgánů.

Jak již bylo zmíněno, endocervikální cysty jsou extrémně vzácné u dětí a nulipárních žen..

Příznaky

Mnoho nemocí v gynekologii týkajících se ženských pohlavních orgánů způsobuje podobné příznaky. V tomto ohledu je nemůžete diagnostikovat sami. Přítomnost endocervikální cysty může být indikována následujícími projevy:

 • Porušení menstruace. Poruchy vznikají zúžením CC.
 • Pocit tlaku a roztažení v dolní části břicha.
 • Výtok s rezavým nebo červeným nádechem po pohlavním styku.
 • Bolest v podbřišku.
 • Zvýšení teploty (pozorované v případě infekce).
 • Neschopnost otěhotnět.

K identifikaci patologie je pacientovi přiděleno ke studiu cervikálního kanálu. Normálně by velikost děložního čípku měla být 2–3 mm. Cervikální dutina by měla být naplněna hlenem homogenní povahy.

Pokud je CC rozšířeno, znamená to přítomnost určitých problémů. V případě podezření na onkologii je ženě předepsáno speciální vyšetření.

Léčba

Během diagnostiky v gynekologii se používá cervikoskopie, cervikometrie a ultrazvuk, stejně jako cervikální biopsie a PCR. Poté, co najdou malé útvary, které nepoškozují zdraví a nezasahují do koncepce, zvolí lékaři pozorovací taktiku. V tomto případě musí pacient pravidelně podstupovat preventivní prohlídky. U větších cyst nesoucích patogenní flóru a narušujících početí lze předepsat následující metody léčby:

 • Terapie rádiovými vlnami.
 • Kryoterapie.
 • Laserové ošetření.
 • Škrábání.
 • Kompletní chirurgický zákrok.

Typ léčby je vybrán v závislosti na charakteristikách patologie, velikosti cysty a některých dalších faktorech.

Co to znamená, pokud je cervikální kanál uzavřen

Někdy, po jmenování gynekologa, pacienti slyší, že průchod do dělohy je uzavřen. Je to norma? Ne vždy. Někdy to může naznačovat takové patologie:

 • Přítomnost dvou cervikálních kanálů.
 • Přerůstání ústředního výboru.

Pokud je zavřený, znamená to, že je infikován. To naznačuje narušení normální komunikace mezi pochvou a děložní dutinou. V takovém případě mohou jakékoli známky po dlouhou dobu chybět. Pokud je patologie pozorována v dospívání, dívka nemá během puberty měsíční krvácení.

Léčba onemocnění v gynekologii u nulipálních žen se provádí pomocí hormonálních léků. Pro umělé otevření kanálu se provádí bougienage. V tomto případě se expanze průchodu provádí speciálním nástrojem v celkové anestezii. Po lékařských manipulacích tohoto typu je předepsána antibiotická léčba..

Cervikální kanál je otevřený

U nulipárních pacientů není cervikální kanál dlouhý více než 4,5 cm a průměr větší než 8 mm. Po narození dítěte má kanál tvar štěrbiny (lineární). Na něm jsou pozorovány stopy slz, což není patologie. Nyní se otvor volně uzavírá. To znamená, že normální šířka lumenu by neměla přesáhnout 6-8 mm. Pokud je otvor otevřen více než 8 mm, je to důvod pro jmenování dalšího vyšetření.

Dilatace je zvláště nebezpečná v gynekologii během těhotenství. V tomto případě je žena vystavena následujícím rizikům:

 • Hrozba ukončení těhotenství v prvním trimestru. Mezi další příznaky patří děložní hypertonicita, odtržení plodu.
 • Isthmicko-cervikální nedostatečnost. Tento stav často způsobuje spontánní potrat..
 • Spontánní potrat nebo předčasný porod.

Lékaři identifikují takové důvody pro zveřejnění CC, jako je přítomnost cyst a jiných útvarů v této oblasti, endometrióza, nádory, cervicitida (zánět epitelu) a další..

Taktika léčby přímo závisí na faktorech, které vyvolaly patologii.

Koncept cytogramu

Tento typ diagnózy v gynekologii zahrnuje vyšetření nátěru z CC. S jeho pomocí lze detekovat proces zánětu u pacienta. Jeho příčinami jsou často následující stavy:

 • Infekční a zánětlivá onemocnění, mezi něž patří trichomoniáza, chlamydie, lidský papilomavirus, genitální opar atd..
 • Vaginitida atrofické povahy.
 • Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska.
 • Období nošení dítěte.
 • Léčba některými léky.
 • Podstupuje radiační terapii.

Zánětlivý proces by měl být léčen v souladu s důvody jeho vývoje. Terapeutické metody vybírá výhradně odborník a pouze po úplném lékařském vyšetření.

Samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny a cervikálního kanálu

Mnoho žen se zajímá o RFE nebo samostatnou diagnostickou kyretáž děložní dutiny a CC v gynekologii. Tato technika se provádí s několika cíli:

 • Provádění diagnostiky. Rámcová směrnice o vodě umožňuje odběr biologického materiálu pro laboratorní výzkum patologických stavů, jako je rakovina, sarkom a další.
 • Léčba. Metoda se používá k odstranění různých novotvarů v dutině pohlavního orgánu a cervikálního kanálu.

Mezi indikace pro provedení samostatné diagnostické kyretáže v gynekologii je třeba uvést hyperplazii ženských pohlavních orgánů, děložní krvácení, endometritidu, myom, nádory, polypy, blednutí plodu, děložní synechie a další stavy. U těhotných žen je tato studie prováděna s maximální opatrností..

WFD se provádí v lokální nebo celkové anestezii, která závisí na objemu navrhovaného zásahu. Zasedání obvykle netrvá déle než půl hodiny. Nejprve se odebere škrábání z cervikálního kanálu, poté z dutiny pohlavního orgánu. Vzorky jsou umístěny do různých zkumavek a odeslány do laboratoře pro další výzkum.

Co ukazuje nátěr

Po odebrání nátěru z dělohy a CC jsou výsledky studie v gynekologii rozděleny do několika stupňů. Zvažte dešifrování v tabulce.

V epiteliálních buňkách není odchylka od normy, nebyly zjištěny žádné změnyPacient je zdravý
Změny se nacházejí ve struktuře buněk použitých k analýzeTento výsledek naznačuje přítomnost zánětlivého procesu.
Jsou nalezeny buňky s upravenými jádryZde může gynekolog mít podezření na onkologický proces
Buňky se změněnými jádry jsou přítomny ve velkém počtuExistují všechny důvody k podezření na rakovinu. K potvrzení diagnózy se používají další diagnostické techniky.
Velké množství upravených buněkTento výsledek naznačuje závažný stupeň onkologie.

Dekódování analýzy provádí pouze lékař. Specialista objektivně hodnotí zdraví ženy s přihlédnutím k údajům získaným při provádění dalších diagnostických technik..

Kromě výzkumu pro onkologii může nátěr z pochvy a cervikálního kanálu odhalit další patologie:

 • HPV nebo lidský papilomavirus.
 • Kandidóza.
 • Chlamydie.
 • Kapavka.
 • Trichomoniasis.
 • Herpetická infekce.
 • Cercivitis.
 • Vaginitida a další.

Interpretaci výsledků provádí výhradně odborník, protože pro osobu, která nemá dostatečné znalosti, je obtížné porozumět označení, která laboratoř vydává.

Smear cytologie: dekódování

Cytologické vyšetření CC v gynekologii se provádí s podezřením na různé patologie u pacientky. Současně se často používá speciální terminologie. Pojmy a jejich interpretace jsou uvedeny v tabulce.

CBOOznačuje, že děložní čípek ženy je ve stavu bez viditelných změn
Cytogram zánětuOznačuje přítomnost zánětlivého procesu v oblasti CC
DysplazieOznačuje ohrožení rozvoje onkologie
MetaplazieOznačuje přítomnost náhrady jednoho typu buněk patologickými
LeukoplakiaZměny jsou přítomny, ale rakovina ještě není diskutována
ProliferaceK dělení buněk dochází zrychleným tempem
Infiltrace leukocytůPočet snížených bílých krvinek
CoilocytyIdentifikace buněk spojených s HPV

Když jsou získány pochybné výsledky, dívka je odkázána na další výzkumné metody. To vám umožní stanovit správnou diagnózu a vybrat potřebnou léčbu..

Pokud má gynekolog pochybnosti o získaných údajích, je žena odeslána k dalšímu lékařskému výzkumu. Pacientovi jsou předepsány rozšířené nátěry na pohlavně přenosné choroby, ultrazvuk a další diagnostické metody.

Co je to stenóza CC

V gynekologii existuje něco jako stenóza cervikálního kanálu. Tento stav zahrnuje získanou nebo vrozenou patologii doprovázenou zúžením nebo úplnou obstrukcí cervikálního kanálu.

Příčiny

Mezi důvody zúžení endocervixu je třeba nazvat následující provokující faktory:

 • Chronický zánětlivý proces v této oblasti.
 • CK trauma během porodu nebo gynekologických procedur.
 • Snížené hladiny ženských hormonů během menopauzy.
 • Přítomnost novotvarů v této oblasti.

To jsou jen některé z důvodů, které mohou způsobit patologii. Někdy se u dívek vyskytuje vrozená stenóza.

Příznaky

Stenóza cervikálního kanálu u žen v plodném věku je doprovázena snížením množství měsíčního krvácení. Někteří pacienti pociťují bolesti v podbřišku, celkovou nevolnost. Uprostřed cyklu se může objevit drobný krvavý výtok s nepříjemným zápachem.

Sexuální styk je často doprovázen bolestivými pocity. Pokud je kanál zarostlý, hromadí se v děloze velké množství krve, což je v něm často vnímáno jako novotvar. Kromě toho existují potíže s koncepcí..

Možné komplikace

Hlavním nebezpečím stenózy cervikálního kanálu v gynekologii je reprodukční selhání ženy. To je způsobeno neschopností spermií projít děložním hrdlem. Pokud dojde k těhotenství, existuje vysoké riziko zmrazení plodu nebo spontánního potratu..

Metody léčby

Léčba stenózy v gynekologii je indikována u dívek s obstrukcí menstruace a nemožností početí dítěte. Pokud patologie není doprovázena viditelnými příznaky, lékař často zvolí pozorovací taktiku. V tomto případě musí žena podstoupit plánované ultrazvukové vyšetření nejméně dvakrát ročně. Stenóza je léčena několika metodami. Mezi ně patří:

 • Bougie z ústředního výboru. Zúžení je eliminováno pomocí speciálního lékařského nástroje - bougie. Terapie se provádí několik týdnů s periodickým nahrazováním bougie nástrojem většího průměru.
 • Chirurgická operace. Využívá laserovou nebo rádiovou vlnovou terapii. Pouze v závažných případech se použije plnohodnotný chirurgický zákrok..

Prognóza pacienta se stenózou cervikálního kanálu závisí na nemoci, která vyvolala zúžení.

Včasná léčba pomáhá vyrovnat se s problémem a předcházet různým komplikacím.

Stupeň čistoty pochvy: přepis

Velký význam v gynekologii při užívání nátěru je takový indikátor jako stupeň čistoty pochvy. Dešifrování je vidět v tabulce.

StupněDekódování
Nátěr obsahuje velké množství užitečných Doderleinových prutů a také malé množství plochého epitelu. Tento stav vaginální mikroflóry je typický pro zcela zdravé ženy.
IIV nátěru je stanoven malý počet koky (malé zaoblené bakterie), převažují však užitečné tyčinky Doderlein. Druhý stupeň vaginální čistoty není známkou nemoci a je pozorován u mnoha zdravých žen
IIINátěr obsahuje malý počet vaginálních tyčinek, ale převažují koky a je pozorován zvýšený počet leukocytů. Třetí stupeň vaginální čistoty je nepříznivým znamením a naznačuje přítomnost zánětlivého procesu.
IVV nátěru nejsou prakticky žádné užitečné Doderleinové tyčinky. Čtvrtý stupeň vaginální čistoty naznačuje bakteriální vaginózu doprovázenou zánětem.

Třetí a čtvrtý stupeň v gynekologii naznačují přítomnost určitých onemocnění u pacienta, což vyžaduje další lékařské vyšetření.

Prevence ženských chorob

Gynekologové trvají na tom, že aby se snížilo riziko vzniku různých patologií děložního čípku a cervikálního kanálu, musí žena dodržovat jednoduchá preventivní pravidla. Patří mezi ně následující doporučení:

 • Pravidelné návštěvy gynekologa.
 • Provádění cytologických studií.
 • Včasná léčba zánětlivých a infekčních onemocnění.
 • Musíte se pokusit zabránit umělému ukončení těhotenství. K tomu se používají antikoncepční metody, jako jsou kondomy, krční uzávěry, pilulky atd..
 • Je důležité udržovat kulturu sexuality.
 • V případě porušení menstruačního cyklu je nutné hledat důvody.
 • Dodržování pravidel intimní hygieny.
 • Pokud máte jakékoli stížnosti na zdraví žen, je důležité okamžitě kontaktovat gynekologa.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou zůstat zdraví a předcházet nebezpečným chorobám, jako je rakovina. Každá dívka by si měla pamatovat důležitost preventivních prohlídek u gynekologa.

Pokud nejsou žádné stížnosti, měla by se návštěva lékaře provádět jednou ročně. Za přítomnosti určitých problémů si lékař sám vybere plán návštěv nemocnice. V žádném případě byste neměli přeskakovat kontroly. Je nutné složit předepsané testy a přísně dodržovat doporučení odborníka. Postarejte se o sebe a buďte šťastní.

Video

Jak bude sbírání biologického materiálu pro výzkum v gynekologii řečeno v tomto videu.

Cervikální kanál

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická část ženského reprodukčního systému umístěná ve vnitřních pohlavních orgánech. Úspěch výsledku těhotenství a samotného procesu porodu přímo závisí na tomto vzdělání..

Hlavní příčinou problémů s počátkem i ve fázi oplodnění, stejně jako při dalším porodu dítěte, může být nezdravý cervikální kanál. Co to je a důležitost tohoto vzdělávání je maximálně popsána níže. Jeho funkčnost je způsobena potřebou mít základní informace o struktuře a jejích možných změnách způsobujících onemocnění..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Při provádění funkce spojovacího článku ženského systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů je cervikální kanál umístěn ve velmi silné tloušťce děložního čípku. Nestačí dosáhnout své velikosti okamžitě, ale postupně se zvyšuje u dívek od narození do okamžiku plnohodnotné puberty.

Následující uspořádání ženských vnitřních pohlavních orgánů je považováno za normální: děložní dutina začíná vnitřním děložním hltanem a prochází do cervikálního kanálu děložního čípku, který zase prochází do děložního čípku a končí vnějším děložním hltanem procházejícím do pochvy. Díky této anatomické struktuře je možné kontrolovat proces porodu v jeho první fázi..

Existence děložního hltanu umožňuje postupné otevírání cervikálního kanálu. Proces začíná vnitřním děložním hltanem a teprve poté se otevře vnější. Reverzní proces v období po porodu probíhá podobným způsobem: na konci prvního týdne se vnitřní os cervikálního kanálu uzavře a po 3 týdnech - vnější děložní hltan.

Anatomickým rysem je, že po prvním porodu nedojde k uzavření vnějšího osy cervikálního kanálu až do konce, což významně urychluje opakovaný porodní proces.

Cervikální kanál děložního čípku má také rysy struktury jeho histologie. Na rozdíl od exocervixu (jinými slovy je to slizniční kanál, který spojuje dělohu a pochvu, jinak se nazývá cervikální kanál děložního čípku), pokrytý vícevrstvým epitelem plochého nekeratinizujícího typu, je endocervix lemován jednovrstvým epitelem válcového typu. Pro úplné pochopení pojmu a hrozby takového pojmu jako „dysplázie“ potřebujete vědět, že tkáně ENDocervix a EKZocervix jsou odděleny speciální zónou umístěnou v oblasti vnějšího děložního hltanu.

Přítomnost jakékoli patologie systému vnitřních pohlavních orgánů lze předpokládat, když se na ni díváme pomocí speciálního zrcadla vnější krční osy, protože zná její normální anatomický rys. Tyto znalosti nebudou zbytečné pro samotnou ženu, která dokáže rozumně vyhodnotit diagnózu stanovenou odborníky..

Během těhotenství se cervikální kanál upravuje pod vlivem velkého množství produkovaných hormonů a celkové přípravy těla, jakož i porodních cest, zejména při porodu.

Normální je považována za délku děložního čípku řádově 3,5-4,5 centimetru a šířku - 0,5 centimetru. Nesrovnalost mezi těmito parametry nahoru nebo dolů obvykle naznačuje riziko komplikací. Výjimkou z pravidla je fyziologické zkrácení děložního čípku na délku 3,5 centimetru ve třetím trimestru těhotenství, kdy se ženské tělo již maximálně připravuje na porod.

Když je děložní hrdlo zkráceno na 30. týden těhotenství na hodnotu 2-2,5 centimetru, hovoří o existenci isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Taková patologie zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu a vyžaduje chirurgický zákrok ve formě pesaru. Tento typ porodního stehu je překážkou dalšího otevírání děložního čípku a kruhového upevnění jeho kanálu. Pesar je rychle odstraněn po celých 8 měsících těhotenství. Pokud není diagnostika provedena a chybí potřebné informace, existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí plodu při předčasném porodu..

Reverzní patologie, tj. Prodloužení děložního čípku až na 4,5 centimetru a více, také negativně ovlivňuje proces těhotenství a porodu. Dlouhý děložní čípek, narušující anatomickou strukturu cervikálního kanálu, zvyšuje pravděpodobnost patologií připevnění placenty. V tomto případě je možné nízké, boční nebo střední připevnění..

Možné komplikace při porodu se projevují prodloužením jejich trvání z 12 hodin u žen, které poprvé porodily, az 9 hodin u těch, které porodily dříve. Tato komplikace vzniká na pozadí nepřipravenosti podlouhlého děložního čípku na proces porodu a v důsledku toho k jeho pomalému otevírání. Tvrdost a délka krku neumožňuje, aby došlo k procesu jeho normálního vyhlazení. Tato situace vede ke zvýšení celkového trvání kontrakcí a přepracování porodní ženy, což prohlubuje slabost porodu. Tato situace vyžaduje pro stimulaci přímý lékařský zásah specialistů.

Podlouhlý děložní čípek navíc může kvůli své nepřipravenosti zasahovat do procesu sestupu přítomné části dítěte do porodních cest. Tento stav zvyšuje riziko hypoxie plodu a vyžaduje pomoc lékařů..

Je třeba také říci o důležité ochranné funkci cervikálního kanálu děložního čípku. Žlázy endocervikálního epitelu, které jsou ve zdravém stavu, produkují velké množství sekrece, která se hromadí a vytváří slizniční zátku, která brání vstupu cizích mikroorganismů do děložní dutiny po celou dobu těhotenství. Zástrčka se uvolní přirozeně v předvečer nástupu porodu.

Závěrem z výše uvedeného vyplývá, že cervikální kanál plní mnoho důležitých funkcí souvisejících s reprodukčním životem ženy. Proto je nutné přistupovat k porušením, která s ním souvisejí, se zvláštní péčí a pravidelně provádět veškerou potřebnou diagnostiku..

Nemoci cervikálního kanálu děložního čípku

Bez ohledu na stav těhotenství a věk ženy jsou poruchy cervikálního kanálu vážným problémem spojeným s rizikem neplodnosti..

Patologické stavy cervikálního kanálu se obvykle dělí na:

 • Strukturální abnormality cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění.
 • Vzhled novotvarů.

Strukturální abnormality cervikálního kanálu

Strukturální abnormality cervikálního kanálu jsou zase rozděleny na vrozené a získané. Vrozené anomálie obvykle pokrývají oblast celého ženského pohlavního systému. Některé patologické stavy se mohou nacházet ve struktuře dělohy nebo pochvy. V praxi jsou deformity získané během chirurgického zákroku častější, stejně jako strukturní anomálie, které vznikly v procesu jizvení nebo pájení. Nejběžnější jsou kruhový kanál, zúžení a obstrukce cervikálního kanálu děložního hrdla..

Kruhový kanál děložního čípku je v lékařské praxi odchylkou v orgánech reprodukčního systému, která se vyznačuje výskytem formací. Změny, které probíhají, mohou negativně ovlivnit jak samotnou možnost oplodnění vajíčka, tak celý proces porodu dítěte jako celku. Důvodem této deformace je prasknutí vnitřních orgánů, jejich rychlá obnova a nesprávná fúze. S tímto typem patologické změny v cervikálním kanálu netrpí jeho hlavní reprodukční funkce při zachování spojení dělohy s vaječníky. Falešná kontrakce svalových vláken však může způsobit komplikace při následném porodu, způsobit diskoordinaci aktivity a v důsledku toho problémy s otevřením děložního čípku. Tato deformace nevyžaduje ošetření. Provádí se pouze symptomaticky za přítomnosti jakýchkoli komplikací.

Když cervikální kanál dosáhne velikosti menší než 0,5 centimetru a jeho strnulosti, mluví o zúžení cervikálního kanálu. Taková patologie se může projevit jako porušení normálního menstruačního cyklu ženy podle typu oligomenorey: prodloužení doby výtoku se snížením samotného objemu v důsledku zúžení a interference s menstruačním procesem.

Pokud jde o těhotenství a průběh pracovního procesu za přítomnosti této anomálie, proces závisí na hormonálním pozadí ženy a průběhu pracovní činnosti s dynamikou otevírání děložního čípku a dalšího porodu. V případě opačné situace a v podmínkách špatné práce je však zúžení cervikálního kanálu jedním z přímých indikátorů císařského řezu. Nejtěžší formou patologie je obstrukce kanálu..

Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je patologie, která vyžaduje naléhavou lékařskou operaci a přímo ohrožuje život ženy. Projevem této anomálie je přítomnost mechanické překážky, která narušuje normální tok menstruace a jejich hromadění. Příznakem tohoto stavu, který se nazývá hematometr, je výskyt silné bolesti v břišní dutině, napětí v přední stěně a opakované zpoždění menstruace. Děloha je cítit na napětí a akutní bolest.

Zánětlivá onemocnění

Nejběžnějším zánětlivým onemocněním je endocervicitida. Toto porušení je charakterizováno přítomností fokálního zánětu samotného cervikálního kanálu. Jakýkoli mikroorganismus s jakoukoli úrovní patogenity, který přirozeně vstupuje do prostředí cervikálního kanálu, se může stát faktorem etiologického typu takového onemocnění. Příznaky endocervicitidy jsou hnisavý výtok, nepohodlí, které se mohou objevit při pohlavním styku nebo dokonce v klidu, menstruační nepravidelnosti. Kromě příznaků samotného reprodukčního systému může být onemocnění vyjádřeno zvýšením tělesné teploty, intoxikací těla, přítomností abnormalit v obecném krevním testu. Léčba tohoto onemocnění se provádí dvěma způsoby najednou:

 • Místní léčba zahrnuje výplach vaginálního prostředí speciálními antiseptiky, použití vaginálních čípků a zvýšenou hygienu vnějších pohlavních orgánů.
 • Obecná léčba se týká sedmidenního cyklu antibiotik a terapie symptomů, které se objeví. Přirozeně je po celou dobu léčby sexuální styk zakázán. Pravidelní partneři podstoupí léčbu společně. Pokud existuje několik takových partnerů, pak by to situaci jen zhoršilo..

Vzhled novotvarů

Pokud jde o novotvary, mohou být benigní i maligní. Nejběžnějším typem benigního novotvaru je polyp cervikálního kanálu. Tato porucha je hmota, která vypadá jako květák na tlustém stojanu. Tuto formaci lze snadno vidět. Nejběžnější příčinou je lidský papilomavirus, který kvůli vysoké úrovni tropismu infikuje epiteliální buňky vnitřních pohlavních orgánů. Místní forma onemocnění je vzácná. Polyp cervikálního kanálu je nejčastěji lokalizován na několika místech a vzájemně kombinuje "ostrůvky". Odstranění polypu cervikálního kanálu závisí na konkrétním případu a příznacích.

Cysta je další běžná patologie cervikálního kanálu děložního hrdla. Tento novotvar má vysokou rychlost růstu, jemnou strukturu a je naplněn kapalnou infekční složkou. Kvůli omezenému prostoru v cervikálním kanálu jsou časté případy prasknutí cysty, když je vystřelen veškerý její obsah. Navzdory možné nepřítomnosti příznaků vyžaduje cysta komplexní léčbu odborníky. Cystickou výplní může být také menstruační tok. Tato cysta se bude jmenovat endometrioid. Takový novotvar se může dobře stát předmětem chirurgické léčby..

Mezi maligní novotvary patří především rakovina děložního hrdla. Jedná se o poměrně vzácný typ patologie ve srovnání s jinými lokalizacemi rakoviny. Hlavním nebezpečím této formace je její asymptomatičnost, proto ji lze odhalit náhodným vyšetřením již v pozdějších stadiích, kdy má nemoc čas na šíření metastáz do dalších orgánů. V případě včasného zjištění rakoviny děložního hrdla se provádí komplexní léčba, zahrnující jak radikální chirurgické metody pro úplné odstranění dělohy, tak nejbližších postižených lymfatických uzlin, a radiační terapii..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Aby se vyloučila přítomnost patologií, provádí se komplexní vyšetření ženy.

Nejprve se provede rozhovor s pacientkou, během kterého jsou podrobně popsány všechny stávající příznaky a je sestavena úplná historie ženy, včetně určení data nástupu poslední menstruace a údajů o ní. Vyšetření se provádí pomocí speciálního zrcadla zevního děložního hltanu. Přítomnost polypózy v pochvě naznačuje možnost existence polypů a hlouběji v cervikálním kanálu samotného děložního čípku. Tímto způsobem navíc vidíte přítomnost možného výtoku (krvavého nebo hnisavého), charakteristického pro prasklou cystu cervikálního kanálu.

Hlavním krokem v diagnostice patologií je roztěr. Pro objektivitu výsledků je odebrán nejen nátěr z cervikálního kanálu, ale také z mezilehlé zóny. Výsledné nátěry se podrobí histologickým a cytologickým vyšetřením.

Díky cytologii je diagnostikována metaplazie - prekancerózní patologie děložního čípku, což je nebezpečné onemocnění. Histologie dává představu o přítomnosti dalších nemocí.

Hlavní typy tahů jsou:

 • histologie zdravého pacienta;
 • změny v nátěru benigní nebo zánětlivé povahy;
 • intraepiteliální neoplazie cervikálního kanálu;
 • metaplazie první úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 1/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie druhé úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 2/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie třetí úrovně - přítomnost dysplastických buněk rozložených na více než 2/3 bez invaze do bazální membrány;
 • předpoklad rakoviny;
 • rakovina;
 • je nutný druhý nátěr - kvůli nedostatku jakéhokoli typu epitelu.

Vzhledem k tomu, že nátěr začíná od typu 3, jsou zapotřebí další vyšetření.

Během těhotenství se cervikometrie provádí na plánovaném ultrazvuku, který určuje parametry cervikálního kanálu děložního čípku. Když je zjištěna některá z indikovaných patologií, je rozhodnuto o nejbezpečnější nápravě stavu ženy. Například polyp cervikálního kanálu během těhotenství je pozorován dynamicky, aniž by se uchýlil k radikálním metodám chirurgického zákroku.

Operace cervikálního kanálu

Je velmi obtížné dostat se do samotného cervikálního kanálu, takže operace na něm jsou extrémně vzácné. Zpravidla se operují samostatné lokalizované oblasti podléhající patologiím. Nejběžnější jsou minimálně invazivní zásahy, jsou-li indikovány.

Porušení struktury cervikálního kanálu děložního čípku je korigováno bougienage kanálu. Spočívá v korekci tvaru kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie, což je kovový nástroj, který se vybírá individuálně. Postup se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku..

Z chirurgických metod léčby polypů se používá kryodestrukce - laserové vypalování lokalizace polypů pomocí kapalného dusíku. Po kauterizaci polypů odpadnou samy.

Populární metodou je laserová terapie, která funguje jako skalpel..

Jako diagnostická metoda i pro terapeutické účely se provádí kyretáž cervikálního kanálu. Tato metoda se také používá, pokud existuje podezření na přítomnost cizího tělesa v cervikálním kanálu, včetně mimoděložního těhotenství a komplikací v poporodním období. Méně často se používá k léčbě polypózy, která má více lézí nebo nereaguje na minimálně invazivní léčbu.

Výsledek

Cervikální kanál, který plní spojovací funkci v ženském systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, je důležitou a nedílnou součástí reprodukčního systému. Normální stav této anatomické formace zajišťuje fungování procesů početí, plodu a úspěšného porodu. Pravidelné prohlídky kanálu a včasná diagnostika chorob pomohou vyhnout se chirurgickému zákroku a udržovat zdraví žen po mnoho let.

Měření bazální teploty pomáhá nejen sledovat začátek a konec různých fází cyklu, vypočítat nejpříznivější dny pro početí, ale také učinit závěr o zdraví reprodukčního systému.