17-one progesteron je zvýšen ve folikulární fázi

17-OH-progesteron je důležitý pro zdraví žen. Jeho syntéza, podobně jako DHEA, se vyskytuje hlavně v nadledvinách působením určitých enzymů. Za co je hormon progesteron 17-OH zodpovědný u žen? Nejprve pro menstruační cyklus. 17-OH-progesteron poskytuje správné množství androstendionu a kortizolu. Stejně jako prolaktin ovlivňuje reprodukci žen a úspěšný průběh těhotenství..

Proč 17-OH stoupá ve folikulární fázi??

Specialisté se často musí vypořádat s takovou situací, kdy je 17-OH progesteron zvýšen ve folikulární fázi. Analýza je předepsána pro léčbu poruch, které ovlivňují reprodukční schopnost. Lze jej provést také preventivně. Mírné zvýšení hormonu nezpůsobuje obavy odborníků. Normálně se 17-OH zvyšuje během těhotenství, stejně jako od poloviny luteální fáze cyklu.

Vážné zvýšení tohoto hormonu je pozorováno u následujících stavů a ​​nemocí:

 • Novotvary nadledvin a vaječníků;
 • Hyperplázie kůry nadledvin vrozeného typu;
 • Selhání měsíčního cyklu;

Pokud mají ženy zvýšený progesteron, je třeba zjistit důvody. V dospívání mohou tyto hormonální rázy vést k hirzutismu, když mají dívky vlasy navíc. Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje kontrolovat hodnotu 17-OH progesteronu, protože jeho akumulace v těle vede k aktivní syntéze testosteronu, což může vyvolat hrozbu potratu, blednutí těhotenství a výskyt dalších nepříjemných následků.

Vlastnosti analýzy

Doporučuje se stanovit hladinu hormonu během laboratorní diagnostiky přísně v ranních hodinách, kdy je jeho hladina zvýšena. Diagnostikujte na začátku ženského cyklu. Jindy bude výzkum neinformativní. Analýza se provádí před jídlem. Den předtím by neměl být žádný stres, jinak to ovlivní množství hormonu v krvi.

Ve stresových situacích, kdy se objeví pocit strachu, se zvyšuje hladina 17-OH-progesteronu, bez kterého nebude kortizol produkován.

Kortizol je zase regulátorem energetické rovnováhy a dává sílu vypořádat se s překvapením, zejména se stresem. Stanovení skutečné hladiny 17-OH-progesteronu proto musí být prováděno s rovnoměrným psycho-emocionálním stavem. Zkušenosti a úzkosti jsou kontraindikovány několik dní před očekávaným dnem studie..

Míra progesteronu se u žen v různých fázích ženského cyklu liší. Maximální hodnota je pozorována ráno, během dne hladina hormonu obvykle klesá.

Analýza je předepsána zejména pro podezření na hyperplazii kůry nadledvin a ženskou neplodnost. Diagnostika vám umožňuje stanovit správnou diagnózu a zvolit režim léčby. Někteří odborníci doporučují provést studii pro všechny ženy, které mají plány na časné početí, zejména pokud v anamnéze dochází ke zmrazenému těhotenství, potratům a předčasnému porodu..

Příznaky zvýšené hladiny 17-OH progesteronu

Vzhledem k tomu, že 17-OH progesteron je v podstatě steroid, při jeho vzestupu dochází k příznakům hirsutismu - drsný hlas, zvýšený růst vlasů, změna struktury postavy. Menstruace nepřichází nebo je nepravidelná. Je nemožné si tyto známky nevšimnout..

Pokud vlasy rostou hodně, zejména na pozadí problémů s koncepcí a porušením cyklu, neodmítněte pomoc lékařů. Provedou nezbytné diagnostické postupy a předepíší účinnou léčbu. Korekci zvýšené hladiny hormonů je nutné zahájit včas, dokud nenastanou nezvratné důsledky pro zdraví.

Zvýšení 17-OH progesteronu negativně ovlivňuje stav pokožky - může se nadměrně mastit v důsledku aktivní produkce kožního mazu. To vede k množení infekčních patogenů a vzniku zánětlivé reakce ve formě akné a akné..

Akumulace 17-OH progesteronu vždy hrozí zvýšením testosteronu - mužského pohlavního hormonu a zvýšením kortizolu. Prudké zvýšení spotřeby energie může vést k výdajům všech tělesných zdrojů a oslabení imunitního systému. Proto je nutné řešit vysokou hladinu 17-OH kompetentně a včas. Je extrémně nežádoucí používat samoléčbu, protože může být nebezpečné užívat hormonální léky a jiné závažné léky bez dohledu odborníka, což často vede ke zvýšení patologických projevů onemocnění..

Vlastnosti léčby

Ženy se zvýšeným progesteronem vyžadují hormonální úpravu. Lékaři nejčastěji předepisují methylprednisolon (metipred), v přítomnosti cyst odborníci předepisují duphaston po několik cyklů. Někdy k normalizaci situace stačí použít perorální antikoncepci. Léčebný režim a konkrétní léky vybírá pouze lékař. Je to on, kdo zná všechny rysy ženského reprodukčního systému, výsledky výzkumu. To vám umožní vybrat nejúčinnější lék pro konkrétního pacienta..

Je možné snížit progesteron pomocí lidových metod?

Snížení progesteronu alternativními metodami je populární u žen v reprodukčním věku. Tento problém často vytváří překážky v průběhu těhotenství, zejména pokud je navíc detekována polycystická choroba. Lidové léky mají hormonální aktivitu, zejména mají antiandrogenní účinek a snižují hladinu testosteronu.

Trpasličí palma je právem považována za jednu z nejúčinnějších antiandrogenních rostlin. Vyrábí se z něj extrakty a doplňky stravy, které jsou předepsány pro polycystická onemocnění a vysokou hladinu 17-OH progesteronu. Trpasličí dlaň také docela dobře zmírňuje příznaky zánětu z vnitřních pohlavních orgánů, má dekongesční, vazoprotektivní účinek. Ženám se doporučuje používat extrakt ve druhé polovině menstruačního cyklu, když je zvýšena hladina tohoto hormonu.

Černá cohosh (cimicifuga) má výrazný antiandrogenní účinek. Tato vytrvalá bylina snižuje výskyt hirzutismu u žen, které mají hormonální poruchy a trvale vysokou hladinu testosteronu. Antiandrogenní účinky mají také rostliny, jako je lékořice a uhýbající se pivoňka..

Při společném použití můžete výrazně zlepšit zdraví žen, snížit projevy mastopatie, fibroidů, polycystických onemocnění a dalších onemocnění vyvolaných hormonálními poruchami. Pivoňka a lékořice snižují závažnost hirzutismu.

Ženám s hormonálními poruchami a vysokou hladinou progesteronu se doporučuje užívat vitamíny se zinkem. Zinek je silný přírodní antiandrogen, který zpomaluje nebo blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. Pro dosažení maximálního antiandrogenního účinku se doporučuje kombinovat zinek s vitamíny B..

17-OH progesteron je u ženy zvýšený

Když se při kontrole hormonálního pozadí zjistí zvýšení 17 OH progesteronu, vyvolává to znepokojení, zejména u těhotných žen. Těm, kteří nemohou počat dítě, je také předepsána tato studie. Co je 17 OH progesteron a jak jej vrátit do normálu?

Co je to?

Steroidní hormony se v těle syntetizují z žlučových kyselin. Jejich syntéza je řetězcem chemických transformací se složitou regulací. Ženy pravděpodobně znají takový pohlavní hormon jako progesteron. Jeho účinek na reprodukční systém je jedním z mechanismů přispívajících k přípravě na početí a zachování těhotenství. Progesteron se produkuje ve vaječnících a během těhotenství a v placentě.

Metabolismus progesteronu se vyskytuje ve vaječnících a kůře nadledvin, během těhotenství a v placentě. Když je hydroxylován, to znamená, že skupina OH je připojena k 17. atomu uhlíku, je vytvořen 17 ° progesteron nebo hydroxyprogesteron (17 OP). Jedná se o hormonální látku, která se řadou chemických reakcí přeměňuje na kortizol, testosteron nebo estradiol.

Za normálních okolností dochází ke zvýšení syntézy kortizolu z hydroxyprogesteronu ve stresových situacích, kdy se objeví pocit strachu. Jeho rolí je připravit tělo na „odrazení útoku“.

Kortizol - stresový hormon, který se tvoří během metabolismu 17 OP, způsobuje zvýšení krevního tlaku, průtok krve do srdce a svalů, uvolnění velkého množství energie v důsledku nasycení krve glukózou.

Změna množství hydroxyprogesteronu ve folikulární fázi menstruačního cyklu naznačuje narušení produkce dalších hormonů (progesteron, kortizol, testosteron). Tento indikátor se používá k detekci hormonálních poruch, k objasnění diagnózy.

Za tímto účelem je hladina látky v krvi stanovena ve folikulární fázi u žen a kdykoli u mužů. Porovnáním indikátorů s normou určují přítomnost změn v hormonálním pozadí.

Ke zvýšení koncentrace hydroxyprogesteronu dochází se zvýšením jeho produkce z progesteronu nebo snížením tvorby kortizolu. Rychlost syntézy pohlavních hormonů (androgenů) navíc obvykle zůstává stejná.

Takové porušení hormonálního pozadí způsobuje neplodnost u žen, a pokud dojde k početí, je možný vývoj zmrazeného těhotenství, potratu a placentární nedostatečnosti. Kromě toho může ovlivnit gestační proces a způsobit patologie plodu..

To je způsobeno skutečností, že pokud je zvýšen progesteron 17 OH, dochází k narušení hormonálního pozadí v těle, nejčastěji vyjádřenému porušením poměru pohlavních hormonů a hyperandrogenismem. Hyperandrogenismus je nadměrná tvorba androgenů (mužských pohlavních hormonů). Tento stav ovlivňuje zrání oocytů ve folikulární fázi a udržování těhotenství..

Normy v různých obdobích života

U novorozence, v prvních dnech života, 17 hodin, se progesteron obvykle zvyšuje. To je zvláště patrné u předčasně narozených dětí. Pak během 5-7 dnů klesá a zůstává nízká až do puberty. Během formování sexuálních charakteristik je pozorováno zvýšení hladiny hormonu v krvi.

V reprodukčním věku u mužů je množství 17 OP v krvi 1,55–6,4 nmol / l a ukazatele v různých laboratořích se mohou lišit. Obvykle se při provádění analýz spolu s výsledkem uvádějí referenční hodnoty (normální hodnoty) pro srovnání.

U žen s nástupem menstruace je pozorována cyklická změna hydroxyprogesteronu, což odpovídá hladině adrenokortikotropního hormonu (ACTH), který je zodpovědný za syntézu kortizolu. Normální hodnoty v nmol / L během celého cyklu jsou:

 • folikulární fáze - 1,25–8,3;
 • ve fázi ovulace - 0,9-4,3;
 • luteální fáze - 0,85-8,6.

Normálně by 17 OH progesteron ve folikulární fázi měl mít nízké hodnoty. Před ovulací mírně stoupá. Vrchol vzestupu odpovídá maximální hladině luteotropního hormonu v krvi. Poté se ukazatele sníží na určitou úroveň. Zůstávají tak až do konce menstruačního cyklu, pokud nedošlo k početí..

V případě oplodnění a implantace vajíčka se v důsledku fungování žlutého tělíska zvyšuje množství hydroxyprogesteronu. K jeho nárůstu dochází během těhotenství a pohybuje se od 3,35 do 33,5 nmol / l. Před porodem je pozorován opakovaný pokles hormonálně aktivní látky.

Tabulka ukazuje normální hodnoty 17 OD v ng / ml.

To znamená, že hydroxyprogesteron se ve folikulární fázi postupně zvyšuje, poté jeho hladina zůstává stabilní až do nástupu menstruace..

Jak se nechat otestovat

Zkontrolujte 17 prog progesteron jak při potížích, při výskytu určitých příznaků, tak pro profylaktické účely nebo při podezření na některá onemocnění.

Pro účely analýzy jsou uvedeny tyto údaje:

 • hirsutismus;
 • akné;
 • intermenstruační krvácení;
 • amenorea, jiné menstruační nepravidelnosti;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • neplodnost;
 • potrat;
 • podezření na adrenokortikální syndrom, vrozená dysfunkce;
 • nádory vaječníků, nadledvin.

Vzhledem k tomu, že se hladina hydroxyprogesteronu mění po celý den - zvyšuje se za úsvitu a večer klesá, poté se krev odebírá k analýze až do 10 hodin ráno, na prázdný žaludek. Je důležité vyhnout se stresu, nervovému a fyzickému namáhání v předvečer a v den vyšetření, protože to může vést k falešně pozitivnímu výsledku.

Muži mohou být vyšetřováni každý den. Ženy by měly být testovány na 17 na progesteron ve folikulární fázi menstruačního cyklu 3-5. Den. Můžete zkontrolovat koncentraci hydroxyprogesteronu v luteální fázi spolu s dalšími hormony, protože existují speciální tabulky s průměrnými údaji, které určují rychlost v kterýkoli den cyklu. Pokud však žena otěhotní a ještě o tom neví, pak se indikace budou lišit, protože během těhotenství roste 17 OP. Proto je lepší provést test v první fázi nebo zajistit, aby nedošlo k těhotenství..

Pokud je hydroxyprogesteron zvýšený, možná budete muset zkontrolovat další hormony (progesteron, DHEA, testosteron), podstoupit instrumentální vyšetření (ultrazvuk, CT, MRI).

Důvody pro zvýšení

Pokud je 17 OH progesteron zvýšen ve folikulární fázi, může to znamenat různé patologické stavy, proto je nutné rozluštit analýzu s přihlédnutím nejen k pacientovým stížnostem a anamnéze, ale také k indikátorům jiných hormonů. Nejčastěji se hydroxyprogesteron zvyšuje s následujícími patologiemi:

Vrozená dysfunkce kůry nadledvin

Vyskytuje se kvůli nedostatku enzymů podílejících se na syntéze kortizolu. Nyní byly popsány případy nedostatku 7 různých enzymů, ale nejčastějšími nedostatky jsou 21-hydroxyláza a 11-beta-hydroxyláza. Příčinou patologie je genetická mutace. Nedostatek enzymu vede ke snížení kortizolu v krvi a prostřednictvím zpětné vazby ke zvýšené produkci ACTH, který stimuluje produkci hydroxyprogesteronu a jeho akumulaci v těle. Současně pokračuje produkce androgenu, což vede k hyperandrogenismu. Existují známky virilizace, akné, hirsutismu - růst vlasů, alopecie - ztráta, křehkost, řídkost vlasů na hlavě. K objasnění diagnózy se stanoví hormonální hladiny, provádějí se zátěžové testy na 17 OH progesteron, genetické studie.

Syndrom polycystických vaječníků

Onemocnění spojené s metabolickými poruchami v důsledku nestability endokrinního systému. U pacientů dochází ke změně poměru FSH a LH, zvýšené sekreci testosteronu, inzulínu. Ve vaječnících nedochází k ovulaci, folikuly se přeměňují na četné cystické útvary, které podporují zánětlivý proces a způsobují ztvrdnutí membrány. To jsou charakteristické znaky patologie, které jsou detekovány na ultrazvuku.

Itsenko-Cushingův syndrom

Skupina onemocnění, při nichž dlouhodobě působí glukokortikoidy na tělo. Patologie je způsobena zvýšenou produkcí AHTC, která může způsobit zvýšení 17 OP v krvi.

Nádory

Nádory nadledvin, vaječníků, cysty produkující hormony. Vedou také k hormonální nerovnováze prostřednictvím zpětné vazby..

Hypotalamický syndrom

Vyskytuje se v důsledku traumatu hypotalamu, psychogenních poruch, během restrukturalizace těla během těhotenství. Může způsobit rozvoj Itenko-Cushingovy choroby.

Užívání progesteronových léků

To je relevantní pro ženy s neplodností, u nichž se projevuje chování IVF.

Mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení hydroxyprogesteronu, proto by měl být pacient při výběru způsobu léčby pečlivě vyšetřen, aby stanovil přesnou diagnózu.

Komplikace

Když stoupne 17 OH progesteron, jednou z hlavních komplikací tohoto stavu je neplodnost. Navíc i používání technologií asistované reprodukce může být zbytečné, protože dochází k předčasnému ukončení těhotenství (potrat, blednutí). Často se jedná o časné potraty nebo zmrazené těhotenství, které se stávají výzvou žen k vyšetření. A když se zjistí, že 17 OP ve folikulární fázi je zvýšeno, začnou hledat příčinu patologie, aby provedli vhodnou léčbu.

Vysoká hladina tohoto hormonu může také ovlivnit další systémy v těle. Například způsobuje přetížení kardiovaskulárního systému a pokud problém není včas odstraněn, zvyšuje se riziko vzniku infarktu myokardu.

Kvůli účinku látky na mozkovou tkáň, zejména na hypotalamus, si pacienti často všimnou poruchy paměti, zapomnění. Dlouhodobá expozice může vést k narušení mozkové činnosti, vzniku duševních poruch, protože hormon ovlivňuje receptory odpovědné za chuťové vjemy, radost, potěšení. Pacienti mají změny nálady, objevuje se deprese.

Při užívání léků obsahujících progesteron (Utrozhestan, Proginorm atd.) Musíte být velmi opatrní. Používají se při léčbě neplodnosti, IVF. Dávkování by mělo být přísně dodržováno, protože nadměrný obsah progesteronu v krvi má imunosupresivní účinek. Pokud je pro implantaci embrya nutné snížit imunitu ženy, aby tělo neodmítlo vajíčko jako cizí prostředek, pak nadměrný obsah hydroxyprogesteronu vede k bezbrannosti proti infekcím.

Je-li léčba nutná

I když se zjistí, že 17 OH progesteron je zvýšený, léčba není vždy nutná. Pokud je provedena pouze jedna analýza, ve folikulární fázi může být zvýšená koncentrace hydroxyprogesteronu spojena s následujícími situacemi:

 • Reagencie používané v laboratoři jsou citlivější, proto je třeba porovnávat indikátory s referenčními hodnotami, nikoli s tabulkou norem, které jsou obvykle uvedeny vedle výsledku.
 • Před provedením analýzy byl pacient nervózní a strach způsobil zvýšení sekrece kortizolu a 17 OP.
 • Subjekt užívá progesteronové léky.

V takových případech byste se neměli bát, měli byste analýzu provést znovu a řádně se na ni připravit. Pokud je krev darována v luteální fázi, může vysoká koncentrace znamenat, že je žena těhotná, což je třeba objasnit. Během těhotenství je obtížnější určit, zda je zvýšen 17 OH progesteron, proto se léčba provádí pouze tehdy, pokud jeho hodnoty překročí normu 2-3krát.

Pokud byla léčba předepsána pro neplodnost, ženy se často zajímají o to, zda by měla pokračovat po těhotenství. V takové situaci se lékař řídí mírou nárůstu ukazatelů a pohlaví dítěte. Protože vysoký hydroxyprogesteron u vrozené hyperplazie nadledvin způsobuje virilizaci, měla by se také zkontrolovat hladina dehydroepiandrosteronsulfátu (DHEA-S). A pokud je vysoká, léčba je předepisována pouze s vysokou mírou u těhotných žen, které nesou plod ženy, aby se zabránilo virilizaci a hermafroditismu.

Jak snížit

Před zahájením léčby by měla být stanovena příčina patologického stavu. To může vyžadovat další klinické studie hladiny progesteronu, testosteronu a dalších hormonů. Provádějí také speciální zátěžové testy k detekci vrozené adrenokortikální nedostatečnosti, ultrazvukové diagnostiky, výpočtů, zobrazování magnetickou rezonancí. Po stanovení konečné diagnózy je vypracován plán léčby.

Snížený progesteron u PCOS a nádorů

Neplodnost na pozadí PCOS vyžaduje komplexní terapii. K tomu jsou předepsány kombinované orální antikoncepce (COC), které upravují menstruační cyklus a hladinu hydroxyprogesteronu. Pokud po korekci nedojde k těhotenství, použijí se jiné způsoby léčby - stimulace ovulace nebo chirurgická léčba s disekcí sklerotizované ovariální membrány.

Taktika léčby cyst produkujících hormony, nádorů vaječníků nebo novotvarů nadledvin je obvykle funkční. Patologické ložisko je odstraněno chirurgicky. U cysty žlutého tělíska je v některých případech možná konzervativní léčba COC. Teprve poté plánují otěhotnět.

Snížený hormon s dysfunkcí nadledvin

Vrozená dysfunkce nadledvin je léčena glukokortikoidy. Léčivý přípravek, dávkování a doba podávání vybírá lékař. Obvykle jsou předepsány tablety dexamethasonu nebo methylprednisolonu. Dávka léčiva je rozdělena na 2-3 dávky denně. Terapie se provádí až do poklesu 17 OH progesteronu, poté se postupně snižuje dávka léku a plánuje se těhotenství.

Během těhotenství je těhotná žena pod dohledem lékaře. Rozhodnutí pokračovat v léčbě během těhotenství se přijímá případ od případu. Pokud hladina hydroxyprogesteronu zůstává vysoká a překročí normu 2–3krát, je znovu předepsána hormonální léčba, zejména pokud je potvrzen plod ženy. V závažných případech může být droga vyžadována po celý život.

Léčba Itenko-Cushingova syndromu

Může být také léčena konzervativně (hormonální terapie) a operativně. Například u nádorů hypofýzy je možné ozařování postižené oblasti nebo odstranění formace.

Vzhledem k tomu, že se hormonální léky používají ke snížení hladiny 17 OP, měl by lékař předepsat a sledovat léčbu. Je nemožné upravit hormonální pozadí jinými způsoby, ale lze je použít jako další faktor.

Výživa se zvýšeným progesteronem

Z prostředků tradiční medicíny se používají infuze jeřábových květů, karafiátů (květiny, pupeny), mrkvových semen, stonku horské dělohy a dalších. Můžete je však vzít až po konzultaci s lékařem..

Správná dietní výživa může také urychlit léčbu. Strava pro takovou patologii by měla zahrnovat minimální množství proteinových produktů a měla by být nasycena zeleninou a ovocem. Užitečné jsou pokrmy z mrkve, brambor, řepy, cibule, luštěnin. Je také nutné nasytit tělo vitamínem C, který je bohatý na citrusové plody, čerstvé bylinky, bobule rakytníku, maliny.

Zvýšení hladiny hydroxyprogesteronu naznačuje hormonální poruchy spojené s různými patologiemi, které vyžadují léčbu a korekci. Může to způsobit neplodnost a potrat. Léčba se vybírá v závislosti na příčině změny hormonálních hladin.

17 OH progesteron je ve folikulární fázi zvýšený - co to znamená?

Obsah v krvi

17 prog progesteron je normou u žen po 17 letech - 0,07-2,90 ng / ml

17 prog progesteron: norma pro fáze ovariálně-menstruačního cyklu.

Folikulární fáze - 0,07 - 0,80 ng / ml

Luteální fáze - 0,30 - 2,90 (20-22 dní) ng / ml

Míra 17 oh progesteronu u žen v pozici.

17 oh progesteron během těhotenství - 0,66 - 4,0 ng / ml

 • První trimestr těhotenství - 1,3-3,0 ng / ml;
 • Druhý trimestr těhotenství - 2,0-5,0 ng / ml;
 • Třetí trimestr těhotenství - 5,0-8,3 ng / ml;

Hydroxyprogesteron se začíná produkovat i během nitroděložního vývoje a během tohoto období života mladého člověka je dosaženo maximálního koncentračního účinku (přibližně 11 týdnů nitroděložního vývoje), poté hladina hormonu klesá co nejvíce. To se děje v prvním týdnu života. Obsah hormonu stoupá pouze během puberty a poté zůstává v jednom póru, když se obsah hormonu stabilizuje.

Proč se tyto příznaky objevují??

Faktem je, že když dojde k luteální nedostatečnosti, nastane nerovnováha mezi fázemi estrogenu a gestagenu. Když corpus luteum neuvolní dostatečné množství hormonu druhé fáze k potlačení estrogenu, nedojde k tomu, nebo k potlačení dojde v nedostatečném množství. Všechny příznaky premenstruačního syndromu se proto objevují 2-10 dní před nástupem menstruace. Progesteron má navíc imunosupresivní a katabolické účinky. Imunosupresivní účinek je nezbytný, aby v případě úplného početí byla implantace vajíčka u ženy úspěšná a nebyla odmítnuta tělem jako cizí těleso. Pokud tento účinek není pozorován, nebude možné otěhotnět..

Pokud jde o katabolický účinek. Jak víte, testosteron má anabolické vlastnosti (růst svalů) a gestagen potlačuje aktivitu testosteronu u žen tím, že eliminuje účinky alfa reduktázy (to je enzym, který aktivuje vlastnosti androgenních steroidních hormonů). Pokud tedy důvody nemožnosti otěhotnění spočívají ve zvýšené hladině testosteronu, bude léčba léky obsahujícími hormon luteální fáze velmi užitečná.

Analýza 17 oh progesteron

Existují určité příznaky, které vyžadují takovou manipulaci, jako je testování na 17 prog progesteron

 • Zvýšený růst vlasů v atypických oblastech (obličej, vnitřní strana stehen, bílá linie břicha;
 • Při absenci těhotenství po dobu delší než jeden rok s nechráněným pohlavním stykem nebo při podezření na selhání hormonů;
 • S nepravidelnými obdobími nebo jejich úplnou absencí;
 • Když děti při vyšetření pediatrem pociťují nárůst a otok mléčných žláz a hypertrofii (nárůst) zevních pohlavních orgánů (možná máme problémy s nadledvinami);
 • S hormonální nerovnováhou u mužů i žen;
 • Při užívání steroidních léků zaměřených na léčbu kůry nadledvin jako kontroly;
 • Pro podezření na nádory vaječníků a nadledvin.

Příznaky nízkého progesteronu

Snížený progesteron se často nazývá luteální nedostatečnost nebo nedostatečnost žlutého tělíska. S nízkým indikátorem hladiny gestagenu se vyvíjí mnoho známých premenstruačních syndromů. Hlavní příznaky nedostatku hormonů:

 • uvolňování velkého množství krve během menstruačního krvácení;
 • možnost přechodného krvácení mezi obdobími;
 • časté zpoždění menstruace;
 • otok (gestagen má diuretické vlastnosti, a pokud je v těle nedostatek, přebytečná tekutina se z těla nevylučuje);
 • neschopnost nést plod v časném těhotenství;
 • změny nálady;
 • krátkodobý nárůst teploty;
 • bolesti hlavy;
 • pokles nebo prudké zvýšení libida;
 • suchost v pochvě;
 • nedostatek energie;
 • ospalost;
 • depresivní stav;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • přibývání na váze;
 • zvětšení dolní části břicha.

Ne všechny ženy mají normální hladinu progesteronu. Během těhotenství musíte tento indikátor pečlivě sledovat. Snížené množství hormonu během tohoto období může mít spoustu nepříjemných následků..

 • Při nízké hladině progesteronu v časném těhotenství existuje riziko potratu. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že svaly dělohy se začnou silněji stahovat. Oplodněné vajíčko je odděleno od orgánové membrány.
 • Snížené množství látky může být známkou mimoděložního těhotenství. V tomto případě je bohužel nutná rychlá operace k odstranění vajíčka..
 • Nedostatek hormonu může naznačovat patologii vývoje plodu, zmrazené těhotenství.

S nízkou hladinou progesteronu v raných stádiích těhotenství může žena mít malý výtok z pochvy, bolesti v dolní části břicha. Vyšetření odhalilo zvýšený tonus dělohy a možné částečné oddělení placenty.

Nedostatek hormonu musí sledovat odborník, aby těhotenství probíhalo bez nepříjemných situací..

Interpretace výsledků

U dětí, které se narodily předčasně, je progesteron zpravidla zvýšen. Toto je přijatelná norma, a to z jednoduchého důvodu, že po 1-2 týdnech se vrátí do normálu. Pokud se tak nestalo a ve vyšším věku dojde ke zvýšení tohoto hormonu, je nutné hledat patologii v práci nadledvin.

 • Tvorba přívěsků nebo nadledvin;
 • Při užívání hormonálních léků reaguje tělo;
 • Při narození zesílení kůry nadledvin;
 • Dysfunkce nadledvin;

Klinicky se projevuje nadměrným růstem vlasů podobným růstu vlasů u mužů (obličej, hrudník, vnitřní strana stehen, bílá linie břicha), mastná kůže, poruchy menstruace, akné, poruchy glukózy).

Pokud se neléčí, stav se může zhoršit. Vyvíjí se diabetes mellitus, zvýšený krevní tlak, problémy s kardiovaskulárním systémem, během vyšetření se stanoví zvýšení cholesterolu.

Při takovém gynekologickém onemocnění, jako je ovariální sklerocystóza, se zvyšuje hydroxyprogesteron (17 prog progesteron).

Aby se snížila hladina progesteronu 17 hodin, doporučuje se pít hormony jako: dexamethason nebo methylprednisolon. Pouze při správné léčbě hladina hormonů klesá a funkce těla se normalizují. Vezměte prosím na vědomí, že při léčbě těmito hormony si ženy všimnou přírůstku hmotnosti. Důvodem je to, že díky nim se v buňkách zadržuje tekutina; po zrušení se váha vrátí k normálu. Léky musí být užívány po jídle, aby se předešlo problémům s trávicím systémem. Pokud jsou zaměřeny na léčbu neplodnosti, může kurz trvat 3 až 6 měsíců. Současně je sledován obsah 17 oh progesteronu, 60 dní po začátku užívání léku. Děje se to proto, abychom pochopili - pokračovat dále nebo léčba pomohla.

Chcete-li snížit hladinu hormonu, můžete také užívat prednisolon ve formě tablet nebo ve formě injekcí. Vše závisí na touze ženy a závažnosti onemocnění..

Další redukční metodou je použití bylinných antiandrogenů. Patří mezi ně různé bylinné přípravky, například:

 • Zelený čaj
 • Kopřiva (listy a kořen);
 • Maryin root;

Jak jsme již řekli, 17 oh progesteron je zvýšen u žen s ovariální sklerocystózou. Hormonální terapie je pouze první fází léčby. Pokud to nefunguje, jsou předepsány orální antikoncepce s antiandrogenním účinkem. Recepce může být od 3 do 9 měsíců. Dále zrušíme naději na hyperstimulaci vaječníků a uvolnění vajíčka. Pokud to nefungovalo, existují alespoň 2 další metody:

 1. Stimulace ovulace klostilbegitem;
 2. Laparoskopie. Bilaterální vrtání vaječníků.

17 prog progesteron je ve folikulární fázi zvýšený - to je normální varianta. Protože dochází k uvolnění vajíčka a s ním je aktivována kůra nadledvin, což vede ke zvýšení hormonu. Když začne druhá fáze cyklu, hladina hormonu se vrátí k normálu.

Příznaky zvýšené hladiny 17-OH progesteronu

Protože 17-OH progesteron je v podstatě steroid

, když se zvyšuje, objevují se příznaky hirsutismu - drsný hlas, zvýšený růst vlasů, změna struktury postavy. Menstruace nepřichází nebo je nepravidelná. Je nemožné si tyto známky nevšimnout..

Pokud vlasy rostou hodně, zejména na pozadí problémů s koncepcí a porušením cyklu, neodmítněte pomoc lékařů. Provedou nezbytné diagnostické postupy a předepíší účinnou léčbu. Korekci zvýšené hladiny hormonů je nutné zahájit včas, dokud nenastanou nezvratné důsledky pro zdraví.

Zvýšený 17-OH progesteron negativně ovlivňuje stav pokožky

- může se nadměrně mastit v důsledku aktivní produkce kožního mazu. To vede k množení infekčních patogenů a vzniku zánětlivé reakce ve formě akné a akné..

Akumulace 17-OH progesteronu vždy hrozí zvýšením testosteronu

- mužský pohlavní hormon a zvýšený kortizol. Prudké zvýšení spotřeby energie může vést k výdajům všech tělesných zdrojů a oslabení imunitního systému. Proto je nutné řešit vysokou hladinu 17-OH kompetentně a včas. Je extrémně nežádoucí používat samoléčbu, protože může být nebezpečné užívat hormonální léky a jiné závažné léky bez dohledu odborníka, což často vede ke zvýšení patologických projevů onemocnění..

Úloha progesteronu v těle ženy

Jedná se o další látku vytvořenou v těle v důsledku komplexního řetězce syntézy hormonů nadledvin a pohlavních žláz. I malé množství progesteronu 17 He ovlivňuje reprodukční schopnost ženy.

Hormon 17 OH progesteron má následující funkce:

 • inhibuje produkci gonadotropinů hypofýzou;
 • zajišťuje sekreční transformaci endometrioidní tkáně;
 • vytváří příznivé podmínky pro implantaci embrya do dělohy;
 • neutralizuje účinek oxytocinu;
 • pomáhá vytvářet fetální steroidní hormony;
 • pozitivně ovlivňuje vaskulární endoteliální buňky;
 • stimuluje vývoj žlázové tkáně v mléčných žlázách;
 • reguluje glykemický index.

Zvyšujeme hladinu gestagenu bez hormonální terapie


Nízká úroveň indikátorů v luteální fázi nejen negativně ovlivňuje pohodu ženy v podobě nepříjemných příznaků, ale může také představovat hrozbu pro život plodu v raných fázích těhotenství. S nízkou mírou „těhotenského hormonu“ v raných stádiích se plod přestává vyvíjet, děloha začíná být napjatá a může se objevit tonus, který povede ke kontraktilní aktivitě, a pokud kontrakce nejsou zastaveny lékařským zásahem, dojde k potratu. Potrat je ve skutečnosti hlavním kritériem nedostatečného obsahu gestagenu v těle ženy..

Chcete-li zvýšit hladinu bez použití léků, stojí za to:

 • jíst hodně ovoce a zeleniny;
 • zcela normalizovat stravu;
 • přidat aktivní fyzickou aktivitu;
 • vyhnout se stresu;
 • pít vitamíny a minerály.

Ale za přítomnosti nízkého indikátoru jsou ve většině případů takové změny v životním stylu neúčinné, aby se zvýšila, proto je nutná léková terapie. Populární léky na léčbu: dyufaston, urozhestan, ingesta, lutein. Hlavní příčiny hormonální nerovnováhy nebyly zcela identifikovány, protože mohou vzniknout z negativních faktorů v životě ženy nebo z důvodu špatné dědičnosti.

Tabulka indikátorů je normální

17-OH progesteron je zvýšený nebo jeho ukazatele jsou v normálních mezích, které lze určit diagnostikou těla, a výsledky studie jsou porovnány s optimálními indikátory hormonu. V následující tabulce jsou uvedeny referenční hodnoty steroidů pro děti, dospělé muže a ženy. Jednotka měření pro steroid je nmol / L.

Chlapci a dívkyŽenyMuži
Od okamžiku narození do dosažení 1 měsíce. - 50.4.Během folikulární fáze menstruačního cyklu je koncentrace steroidů 1,25-8,25.U mužů všech věkových skupin starších 18 let jsou normální hodnoty 17-OH progesteronu 1,50–6,35.
Věk od 1 do 2 měsíců. - od 6 do 29.Během luteální fáze menstruačního cyklu se normální hladiny hormonů pohybují mezi 0,99-11,50.
Věk od 2 do 3 měsíců. - 0,3-12.Těhotenství od 5 do 12 týdnů - 3,55-17.
Věk od 3 měsíců. do 1 roku - méně než 5.Stav těhotenství v období od 13 do 28 týdnů - 3,55-20.
Věk od 1 do 3 let - méně než 3.Těhotenství v období od 29 do 36 týdnů - 3,75-33.
Věk od 3 do 10 let - do 0,21-5,15.Po nástupu postmenopauzy - 0,40-1,55.

U dětí ve věkové skupině od 10 do 18 let, bez ohledu na jejich pohlaví, se normální ukazatele 17-OH progesteronu považují za 1 až 8 n / mol na 1 litr krve.

Při dekódování výsledků analýzy endokrinolog bere v úvahu individuální vlastnosti těla dospělých a dětí, počet celých let, možnou přítomnost chronických onemocnění vnitřních orgánů.

Zvýšený 17-OH progesteron ve folikulární fázi

Hormonální poruchy negativně ovlivňují celé ženské tělo a zdraví, ale ve větší míře jsou ovlivněny menstruační cyklus a reprodukční funkce. Například pokud je 17-OH-progesteron zvýšen ve folikulární fázi, může to vést k problémům s koncepcí. Pokud plánujete dítě a staráte se o sebe, zjistěte důvody jeho propagace a prostudujte si vlastnosti terapie.

Co je tento hormon, proč je potřebný

17-OH-progesteron není ani tak hormon, jako metabolit (produkt syntézy) jiných hormonů. Jiné názvy látky jsou 17-OPG a 17-hydroxyprogesteron. Po rozpadu progesteronu je 17-OPG produkován kůrou nadledvin a stává se hlavní surovinou pro syntézu dalších hormonů - androgenů (zejména testosteronu), estrogenů a kortizolu.

Zvýšený 17-OH progesteron. Video od odborníka!

17-OH-progesteron se podílí na pubertě během puberty, udržuje normální hormonální hladiny, stabilizuje menstruační cyklus a také určuje plodnost ženy - její schopnost reprodukovat potomky. Pokud se množství tohoto metabolitu změní a odchýlí se od normy, stane se oplodnění problematickým nebo nemožným. Pokud k tomu dojde, potom je těhotenství během těhotenství komplikováno hrozbou potratu..

Normální indikátory

Hladina 17-OH-progesteronu závisí na fázi menstruačního cyklu. Minimální ukazatele jsou pozorovány ve folikulární fázi, tj. Od nástupu menstruace do nástupu ovulace. Po uvolnění vajíčka z dominantního folikulu během luteální fáze cyklu bude koncentrace 17-OPG vysoká.

Pokud dojde k oplodnění, steroid pokračuje v produkci, a to nejen kůrou nadledvin, ale také žlutým tělem vytvořeným v místě praskajícího folikulu a placentou. Během těhotenství zůstávají také zvýšené hladiny 17-OH-progesteronu. Pokud nedojde k početí, indikátor klesá a dosahuje minima..

U netehotných žen je hladina metabolitu hodnocena přesně ve folikulární fázi. Norma pro toto období je od 0,2 do 2,4 nmol / l. Pokud jsou jednotky ng / ml, pak jsou normální hodnoty od 0,07 do 0,8.

V jakých případech je přiřazena analýza k určení úrovně


Analýza 17-OH-progesteronu je předepsána lékařem a obvykle není součástí komplexu rutinních vyšetření. Indikace pro vedení jsou:

 • narušení menstruačního cyklu: změna trvání intervalů mezi obdobími, absence kritických dnů, bolestivá menstruace;
 • neplodnost (diagnóza je stanovena neúspěšnými pokusy o početí dítěte po dobu nejméně jednoho roku);
 • potrat (několik potratů v historii ženy);
 • neoplazmy lokalizované v nadledvinách nebo vaječnících;
 • období plánování těhotenství;
 • známky hyperandrogenismu (vysoká koncentrace nebo zvýšená aktivita mužských hormonů v ženském těle): růst ochlupení podle mužského typu, změny tvaru těla (růst břicha a zmenšení objemu hýždí a boků), zhrubnutí hlasu.

Důvody pro zvýšení koncentrace

Zpravidla je zvýšení koncentrace 17-OH-progesteronu doprovázeno zvýšením množství testosteronu, protože androgeny (mužské pohlavní hormony) se produkují za účasti 17-OPG. Při změně indikátorů jsou pozorovány hormonální poruchy, které mohou být způsobeny následujícími důvody:

 • extrémní stres (17-OH-progesteron se používá k syntéze stresového hormonu kortizolu);
 • vrozená dysfunkce kůry nadledvin;
 • nedostatek enzymů v ženském těle, které se podílejí na produkci určitých hormonů (příkladem takového enzymu je 21-hydroxyláza);
 • patologie vaječníků (PCOS - syndrom polycystických vaječníků, dysfunkce, stejně jako neoplazmy lokalizované v přílohách);
 • nádory nadledvin;
 • nekontrolované nebo nadměrně prodloužené užívání určitých hormonálních léků (například steroidů);
 • endokrinní onemocnění (např. diabetes mellitus);
 • hyperplazie nadledvin (proliferace tkání patologické povahy);
 • nástup těhotenství (žena si toho nemusí být vědoma a může očekávat další menstruaci).

Jak se domnívat, že je 17-OH-progesteron zvýšený?

Chcete-li přesně určit, že je 17-OH-progesteron zvýšen, umožní to pouze analýza. Zvýšení však lze předpokládat některými příznaky, jako je zvýšený růst a ztmavnutí ochlupení na těle, zvýšená aktivita mazových žláz, akné, menstruační nepravidelnosti, problémy s počátkem, nepřiměřené změny tělesné hmotnosti, zácpa (17-OH-progesteron oslabuje střevní motilitu).

Hormonální poruchy u žen. Informační video!

Popsané příznaky pouze nepřímo naznačují možnost zvýšení 17-OH-progesteronu, avšak v každém případě je nutná analýza.

Dodání analýzy

Krevní test na 17-OH-progesteron se provádí během období od třetího do pátého dne menstruačního cyklu, kdy jsou koncentrace metabolitů minimální. Krev se odebírá ráno na lačný žaludek po hladovění po dobu nejméně osmi hodin.

V předvečer testu žena odmítá pít alkohol, vyhýbá se intenzivní psycho-emocionální a fyzické námaze. Zákaz kouření hodinu před zákrokem.

Jak normalizovat indikátor

Pokud se 17-OH-progesteron zvýšil, měl by být normalizován, aby se stabilizovaly hormonální hladiny a úspěšné plánování těhotenství. Je předepsána hormonální terapie - léky na bázi glukokortikosteroidů, jako jsou "Prednisolon", "Dexamethason". Snižují koncentraci androgenů a 17-OPG. Ale na pozadí přijetí se často objevují vedlejší účinky a nejčastějším je nárůst tělesné hmotnosti.

Progesteron a délka cyklu. Video od zkušeného lékaře!

Jako další opatření lze doporučit kombinovanou perorální antikoncepci (COC), která obsahuje optimálně zvolené dávky a kombinace ženských hormonů a normalizuje celkové hormonální pozadí.

Je důležité odstranit hlavní příčinu zvýšení hladiny. Léčí se základní onemocnění a po terapii se stabilizuje hormonální pozadí. Nádory podléhají chirurgickému odstranění (v případě maligní povahy se provádí chemoterapie). U cukrovky je množství glukózy stabilizováno.

Pokud je 17-OH-progesteron zvýšený, měla by být vyšetřena příčina poruchy. Jsou různé, ale mnohé jsou odnímatelné. A pokud problém vyřešíte včas, zvýší se pravděpodobnost těhotenství a úspěšného porodu..

17 OH progesteron je ve folikulární fázi zvýšený - co to znamená?

17-OH progesteron (17-OPG, 17 oxyprogesteron) působí jako meziprodukt v řetězci metabolických transformací hormonů kůry nadledvin.

Kromě toho se v malém množství produkuje 17-hydroxyprogesteron v placentě a vaječnících, což je produkt metabolické přeměny progesteronu a 17-hydroxypregnenolonu pod kontrolou adrenokortikotropního hormonu hypofýzy..

Tento steroid je tedy nezbytný pro biosyntézu glukokortikoidů (kortizolu), androgenů a estrogenů. V praktickém lékařství se studie 17 OH - progesteronu používá k posouzení funkčního stavu a identifikaci onemocnění nadledvin, jakož i ke stanovení rizik těhotenské patologie.

Jak 17-OH progesteron ovlivňuje tělo?

Stejně jako hormony nadledvin, hladina 17-OH-progesteronu u zdravých lidí určitým způsobem kolísá během dne, dosahuje maxima ráno a klesá na minimum v noci (proto by měl být laboratorní test s jeho účastí hodnocen v 8:00)..

U žen závisí množství 17-hydroxyprogesteronu produkovaného v pohlavních žlázách na fázi menstruačního cyklu. Během folikulární fáze je steroid produkován v malém množství a den před dosažením maximální hodnoty luteinizačního hormonu je zaznamenán prudký nárůst 17-OH-progesteronu. Poté se během luteální fáze stabilizuje hladina v krvi na vysoké úrovni..

S implantací embrya a nástupem těhotenství pokračuje syntéza 17-OH-progesteronu, ale nyní žlutým tělem.

V následujícím období těhotenství se hladina 17 oxyprogesteronu udržuje na nejvyšším možném počtu.

V případě neúspěšného pokusu o oplodnění klesne koncentrace 17-OPG na původní hodnotu.

Nedostatek 17-OH-progesteronu negativně ovlivňuje zdraví. Může nastat, když je nedostatek enzymů zapojených do syntézy steroidů v kůře nadledvin (nejčastěji nedostatek 21-hydroxylázy). Výsledné zpomalení výroby konečného produktu - kortizolu - vede k nadměrné akumulaci „polotovarů“, z nichž jedním je 17-OH-progesteron.

Průběh metabolismu s jeho účastí je posunut směrem k jiné, neblokované cestě, což vede ke zvýšené produkci androgenních hormonů, zejména testosteronu. Tato pravidelnost transformace 17 OPG je široce používána při diagnostice nedostatečných stavů kůry nadledvin, zejména vrozeného adrenogenitálního syndromu.

S přihlédnutím ke specifikům účasti 17 OPG na normální fyziologii ženského těla je obtížné přeceňovat jeho účinek na tělo ženy a jejích potomků. Zaujetí tak důležitého postavení v reprodukčním mechanismu předurčuje možnost početí a příznivého porodu dítěte v matčině lůně..

V případě koncepce na pozadí nedostatečné úrovně 17 OPG tělo budoucí matky nedostává zprávy o nutnosti přípravy na nástup těhotenství a v důsledku toho může odmítnout vajíčko.

Klinickým projevem této situace je často spontánní potrat v prvním trimestru těhotenství..

Navíc, protože je produktem metabolismu progesteronu, 17 OPG hraje roli v pubertě u dívek a je zodpovědný za transformaci hormonů na estrogeny..

V případě porušení normálního průběhu tohoto procesu je zaznamenán přebytek hladiny mužských hormonů nad fyziologickou normu a vzniká hyperandrogenismus. Pro včasnou diagnostiku těchto stavů je důležité včas vyšetřit krev na 17-hydroxyprogesteron.

Zvýšená a snížená hladina progesteronu naznačuje přítomnost patologie v těle. Zvýšený progesteron v luteální fázi může indikovat onemocnění vaječníků u žen.

Zde si můžete přečíst o funkcích progesteronu v těle člověka. Je tento hormon nezbytný pro silnější pohlaví?

Je možné kompenzovat nedostatek progesteronu konzumací určitých potravin? Podrobnou odpověď na tuto otázku naleznete na odkazu https://gormonexpert.ru/gormony/progesteron/v-kakix-produktax-soderzhitsya-2.html. Co musíte jíst, abyste zvýšili hladinu hormonů.

Normální hladiny 17-OH progesteronu během folikulární fáze

Rozsah oscilace 17-OPG závisí na mnoha faktorech: věk, těhotenství, fáze ovulačního cyklu atd..

Pro každý z těchto stavů existuje 17 limitů OPG, jejichž znalost umožní posouzení stavu pacienta a včasnou identifikaci endokrinní patologie.

Přibližný seznam průměrných hodnot 17-OH progesteronu pro různý věk a hormonální podmínky je následující:

 • novorozenec - 50,5 nmol / litr (0,25-0,75 cu);
 • dítě mladší 3 měsíců - 12,1 -29,2 nmol / litr (0,05-0,50 cu);
 • dítě ve věku od 3 měsíců do 1 roku - až 5,3 nmol / litr (0,50 - 0,08 cu);
 • mladý muž ve věku 12 až 18 let - od 1,3 do 8,0 nmol / litr (0,09 - 1,70 cu);
 • muž ve věku od 18 do 49 let - 1,6 - 6,50 nmol / litr (0,33 - 2,2 cu);
 • dívka od 12 do 18 let - 0,94 -7,1 nmol / litr (0,05 - 2,3 cu);
 • žena ve věku 18 až 49 let - 20 - 8,4 nmol / litr (0,08-2,80 cu);
 • folikulární fáze - 1,29 - 8,5 nmol / litr (0,09 - 0,80 c.u.);
 • luteální fáze - 0,9 - 11,6 nmol / litr (0,33 - 2,80 cu);
 • období těhotenství - 3,5 - 33,5 nmol / litr (0,67 - 4,03 c.u.)

V různých věkových skupinách se obsah 17-OH-progesteronu v krvi mění: nejvyšší hodnoty jsou pozorovány během nitroděložního vývoje plodu a v raném období novorozence (navíc u předčasně narozených dětí jsou ukazatele 17 OPG vyšší než u novorozenců). Týden po narození koncentrace steroidů postupně klesá a do puberty zůstává trvale nízká. S nástupem plodnosti (puberty) dosahuje hladina 17-OH-progesteronu koncentraci, která je identická s dospělým věkem.

Zvýšený progesteron 17 ve folikulární fázi: příčiny

Přípustné fluktuace hladiny 17-hydroxyprogesteronu jsou ve velmi širokých mezích, proto pouze lékař může posoudit tento nebo ten indikátor - s přihlédnutím k věku, pohlaví a stavu reprodukčního systému pacienta nebo pacienta.

Hlavní indikací pro předepisování krevního testu na 17 oxyprogesteron je syndrom vrozené dysfunkce kůry nadledvin (ADCD) způsobený nedostatkem enzymu 21-hydroxylázy (marker onemocnění).

 • potrat, neplodnost;
 • hyperandrogenní patologie (seborrhea, hirsutismus, virilizace, poruchy ovulačního cyklu, akné);
 • ověření diagnózy PCOS (syndrom polycystických vaječníků);
 • diferenciální diagnostika formací nadledvin, vaječníků - k vyloučení nádorových procesů;
 • kontrolu nad procesem léčby hormonálními léky VDKN.

Následující důvody mohou vést ke zvýšení hladiny 17 oxyprogesteronu v krvi:

 • fyziologické podmínky (ovulační cyklus, těhotenství);
 • patologické stavy (VDKN způsobené nedostatkem 21-hydroxylázy, onemocnění vaječníků, cystická tvorba žlutého tělíska, abnormality ve vývoji placenty);
 • užívání řady léků obsahujících progesteron (mefinpriston, kyselina valproová, kortikotropin, progesteron, ketokonazol, tamoxifen, klomifen)

Mírný přebytek přípustné hladiny 17-OPG je zaznamenán u adrenální hyperplazie - patologické proliferace buněk v její kůře. V takových případech slouží laboratorní diagnostika 17 OPG jako důležité diagnostické kritérium pro detekci různých druhů hormonální nerovnováhy v těle..

Taková analýza má zvláštní význam při plánování budoucího těhotenství i při detekci VDKN v dětství. Mírný přebytek fyziologické normy 17 OPG je zpravidla doprovázen porušením ovulačního cyklu a neplodností..

Prudká odchylka v hladině 17-hydroxyprogesteronu směrem vzhůru je pozorována u žen s maligními a benigními novotvary vaječníků nebo nadledvin. Pozorováním dynamiky indikátoru můžete sledovat změny v růstu nádoru a řídit proces léčby. Kromě toho je u novorozenců s těžkou hyperplázií nadledvin během novorozeneckého období zaznamenán silný hormonální posun..

Produkce progesteronu klesá s věkem. Nízký progesteron je jedním z důvodů potratu.

Přečtěte si vše o léčbě nedostatku progesteronu v tomto materiálu.

Růst polypu z epitelu v děložní dutině je běžným jevem u žen bez ohledu na věk.Obvykle je to benigní, ale jak roste sliznice dělohy a hyperplazie, může se dobře proměnit v maligní formu.