Vše o menstruačním cyklu a menstruaci

wikiHow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků je napsáno více autory. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 44. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Znalost menstruačního cyklu vám pomůže činit informovaná rozhodnutí o vašem zdraví a plánování rodiny. Lékaři se často ptají, kdy byl první den menstruačního cyklu. Tipy níže vám pomohou definovat tento den..

Jak správně vypočítat začátek cyklu a jeho dny

Gynekologové se velmi často potýkají s takovým problémem, že při konzultaci dojde ke ztrátě ženy na otázku „Jaký je váš dnešní den cyklu.“ Zdálo by se, že jednoduchá otázka, která se týká menstruace, ale z nějakého důvodu pacientku znepokojuje.

Toto je ale velmi důležité kritérium pro stanovení diagnózy a při výběru dne pro diagnostiku..

Jak správně počítat začátek cyklu a jeho dny, řekne dobrý gynekolog Khaled Alievich.

Menstruační cyklus každé ženy trvá jinak a stává se, že se cyklus úplně ztratil. Tyto ženy musí dvakrát vážně sledovat zdraví žen. Narušení cyklu může být způsobeno užíváním léků, které vedou k hormonálnímu narušení, nebo jinými fyziologickými důvody.

Absence menstruace po dlouhou dobu může být pouze ve dvou případech, kdy žena otěhotní nebo onemocní.

Proto je prostě nutné sledovat cyklus, může to být známka něčeho velmi dobrého nebo špatného, ​​ale v obou případech se týká zdraví žen..

Zde je pro vás jednoduchý návod, který pak budete znát nazpaměť a používat celý život..

1. Vezměte kalendář pro aktuální rok a značku:

Menstruační cyklus je interval od začátku jedné periody do začátku další..

První den cyklu je první den krvácení, poslední den cyklu je poslední den před začátkem další menstruace.
U zdravé ženy trvá normální cyklus 21–35 dní, ideální cyklus 28 dní..

Průměrná doba menstruace je 3–7 dní..
Cyklus obvykle začíná u dívek ve věku od devíti do šestnácti let. Závisí to na mnoha faktorech: fyziologie, rasa, výživa, dědičné faktory a fyzická aktivita.

V první fázi (od roku do jednoho a půl roku) je možné, že cyklus proběhne nepravidelně, v tuto dobu se formuje reprodukční systém ženy.

2. Uchovávejte deník kritických dnů. V dnešní době je to snadné, mnoho gadgetů předpokládá standardní program „dámského kalendáře“ nebo si vezme kapesní kalendář a každý měsíc si označí začátek a konec měsíčního cyklu..

3. Pokud si nevedete kalendářní deník, bude těžké si později vzpomenout: data začátku a konce krvácení v minulém období, stejně jako trvání menstruačního cyklu, a tyto informace mohou být signálem začínajících ženských problémů.

4. Za zpoždění se považuje období delší než dva týdny, pokud po předpokládaném datu začátku menstruace nedojde. V takovém případě je třeba si domluvit schůzku s gynekologem na klinice. Lékař provede vyšetření a pošle vás na laboratorní testy. Je možné, že jste těhotná a brzy se stanete matkou, a je možné, že po obdržení výsledků testu lékař provede kolposkopii a předepíše léčbu, která obnoví váš cyklus.

Menstruační nepravidelnosti mohou být vyjádřeny také změnou jejího trvání, trvání menstruace nebo množství ztráty krve.

Pokud stále nemůžete sledovat cyklus sami, správně počítat dny nebo máte úplné zpoždění menstruace, domluvte si schůzku s dobrým lékařem, gynekologem Khaledem Alievichem na naší klinice v okrese Krasnoarmeyskiy, lékař na recepci vše jasně vysvětlí, provede diagnostické vyšetření a předepíše léčbu.

Který den je považován za první den menstruačního cyklu

Když se vezme v úvahu první den menstruace, jedná se o datum, kdy začíná menstruační krvácení..

Co je to periodický cyklus

Dívky se často mýlí v tom, jak počítat první den menstruace (den nástupu menstruace), protože věří, že celý cyklus je den, kdy menstruace začíná a končí. Ve skutečnosti je celé období mezi prvním a posledním dnem před dalším obdobím úplné menstruační období..

Ideální období se nazývá 28denní období se ztrátou krve 3–5 dní, jako u většiny žen. Je v pořádku, když trochu vypadne. Norma je považována za trvání 20 až 36 dnů se ztrátou krve 2-7 dní.

Fáze cyklu

Cyklus je rozdělen na dvě nebo tři fáze: někdy se ovulace nepovažuje za samostatnou fázi, ale považuje se za konec první - folikulární. V této fázi je ženské tělo pod vlivem hormonu estrogenu, v závěrečné fázi převládá progesteron. Způsobuje stav známý jako PMS nebo premenstruační syndrom. Rozlišujte mezi fyziologickým a základním PMS. První je mírný a nijak významně neovlivňuje kvalitu života ženy. Druhý vyžaduje léčbu.

Folikulární

Fáze začíná první den, trvá asi dva týdny - to je první polovina menstruačního cyklu, kdy je odstraněna děložní výstelka. Zralé folikuly poté uvolňují folikuly stimulující hormon (FSH) a aktivují opravu děložní stěny. Každý z folikulů obsahuje vejce, jeden z nich se vyvíjí, láme a uvolňuje. Vajíčko se začíná pohybovat podél vejcovodu.

Ovulační

Vyskytuje se 12-15 dní. Z vaječníku se uvolní zralé vejce. Některé ženy pociťují tento okamžik jako krátkou bodavou bolest v podbřišku. Ovulace vyvolává ostré uvolňování luteinizačního hormonu (LH).

Luteal

Místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko - dočasně vytvořená žláza, název byl dán barvou obsahu. Produkuje progesteron - připravuje tělo na těhotenství a porod. Během této doby se výstelka dělohy zhušťuje, aby získala oplodněné vajíčko. Žluté tělo se nadále vyvíjí a udržuje normální průběh těhotenství. Pokud nedošlo k početí a vajíčko nebylo oplodněno, žláza postupně atrofuje. Na konci fáze hladina pohlavních hormonů prudce klesá, stahuje cévy dělohy, sliznice odumírá kvůli nedostatku normálního přívodu krve. Další období začíná. Kontrakce dělohy s odmítnutím endometria způsobují hlavní příznak prvního dne menstruace - bolest v podbřišku.

Jak se počítají doby cyklu

Nejjednodušší způsob je mechanické nahrávání. Do kalendáře si zaznamenejte počáteční a koncové datum příští menstruace. Chcete-li získat objektivní obraz, musí být fixace provedena po dobu nejméně 3 měsíců.

Chcete-li určit průměrnou dobu trvání, sečtěte výsledný počet dní a vydělte toto číslo měsíci, za které byly záznamy vedeny. Tímto způsobem můžete odhadnout, kdy začne vaše další období..

Existuje další způsob, jak počítat první den menstruačního cyklu - odečíst určitý počet od prvního dne předchozího cyklu. Toto číslo závisí na délce vašeho období:

 • musíte odečíst počet dní vašeho cyklu od 30:25 (nebo 28) = 5 (nebo 2);
 • pokud existuje 31 dní v měsíci, přidejte jeden: 5 + 1 = 6 (2 + 1 = 3).

Odečteme 5 nebo 6 (2 nebo 3) od prvního dne předchozího krvácení - záleží na počtu dní v měsíci. Pokud první den připadl na 16. března, v březnu je 31 dní, odečteme od tohoto čísla 6 (16 - 6 = 10) - další cyklus začne 10. dubna, pokud máte 25 dní. Pokud 28., začátek dalšího období - 16. - 3. = 13. dubna.

Který den cyklu je první

Den, kdy začíná vaše menstruace, je první den. Den před ním je poslední den předchozího období. To znamená, že jsou brány v úvahu všechny dny bez výjimky, i když nedochází k žádnému výboji..

První den se špinením

Někdy několik dní před menstruací žena cítí nepohodlí v dolní části břicha, výtok je rozmazaný. Jedná se o cervikální hlen, někdy se s ním smíchá trochu krve a barva je narůžovělá nebo nahnědlá. Vybírejte skromně a bez zápachu. Obvykle předcházejí cyklu, ale ženy pochybují, zda je namazání považováno za první den menstruace - ne, menstruace začíná silným krvácením. Ve výtoku je hlen, existují sraženiny - to je oddělené endometrium. Tento výboj je normální..

Pokud si všimnete, že špinění začíná dříve než 2 dny před, znamená to infekci nebo hormonální nerovnováhu. Endometrióza se nejčastěji projevuje tímto způsobem: hojná období sraženin trvající déle než 7 dní jsou doprovázena bolestí. Je absolutně nemožné čekat, až to projde samo..

Jaké odchylky jsou považovány za normu

Ženský reprodukční systém je jemný, samonastavovací mechanismus. Reaguje na sebemenší problém ve fyzickém nebo psychickém stavu. Jeho hlavním úkolem je poskytnout ženě příležitost otěhotnět a porodit dítě. Když se tedy menstruace posune, pokuste se zjistit příčinu posunu, abyste pochopili, zda je patologická. Odchylky jsou považovány za normu:

 • po nemocech: infekční, ARVI, sezónní nachlazení;
 • náhlá změna klimatu;
 • stres, vzrušení;
 • těžká fyzická práce;
 • hormonální narušení s náhlými změnami hmotnosti: jak při hubnutí, tak při přibírání.

Nejběžnější příčinou hormonální nerovnováhy je nedostatek vitamínů:

 1. Nedostatek vitamínů B1, B2, B6, B9, B12 způsobuje poruchy cyklu.
 2. U žen s patologickým PMS je narušena rovnováha mezi vápníkem a hořčíkem a je diagnostikován nedostatek vitaminu D..
 3. Produkce estrogenu je narušena nedostatkem A, C, kyseliny listové a B6, což způsobuje nerovnováhu v poměru estrogenu a progesteronu.

Lékař vám řekne, jak správně upravit rovnováhu vitamínů a minerálů. V případě nepříjemných příznaků, které nedokážete vysvětlit, jděte také k lékaři, abyste nezmeškali nástup onemocnění.

Cyklus menstruace: norma, důvody nepravidelného cyklu, jak s nimi zacházet

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí. Co jsou to období? Od kterého dne byste měli počítat menstruaci? Jak by měli postupovat normálně? Které změny jsou jen odchylkou od normy a které vyžadují léčbu? Existují způsoby, jak regulovat cyklus bez hormonů? Pojďme společně hledat odpovědi na tyto otázky..

Určitě jste opakovaně slyšeli, že výpočet vlastního měsíčního cyklu je užitečný pro sledování vašeho zdraví. Je to proto, že mnoho gynekologických problémů se signalizuje primárně selháním cyklu. Jedna z prvních otázek, které je žena položena při schůzce s gynekologem, se týká přesně délky a frekvence menstruačního cyklu. Je také třeba provést mnoho laboratorních testů zaměřených na menstruační cyklus..

Jak počítat menstruační cyklus?

Menstruace se nazývá stabilně se opakující děložní krvácení, běžně se nazývá menstruační cyklus [1]. Tento cyklus je doprovázen rytmickými změnami nejen v reprodukčním (hormonálním) systému, ale také v celém těle ženy, účelem těchto změn je příprava na těhotenství.

Stabilní menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Začátek cyklu je 1 den menstruace (nástup silného krvácení) a jeho konec je poslední den před novým obdobím.

Moderní medicína považuje následující parametry za normu měsíčního cyklu [2]:

 • Doba trvání - od 20 do 36 dnů.
 • Samotná doba menstruace (špinění) je 2-7 dní.
 • Ztráta krve - od 50 do 150 ml.
 • Nedostatečné zhoršení zdraví (podle subjektivních pocitů).

Za ideální je považován cyklus s obdobím 28 dnů (jak se říkalo ve starověku - lunární cyklus), doba menstruace je 3–5 dní a ztráta krve od 50 do 100 ml. Podle výsledků výzkumu jde o cyklus, který má většina žen [3].

Chcete-li správně vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, budete potřebovat buď kalendář a pero, nebo speciální aplikaci ve smartphonu, ve které musíte označit první a poslední den cyklu. Chcete-li získat úplný obraz, budete si muset dělat známky alespoň 3 měsíce po sobě, ale je lepší brát to zpravidla a neustále si označovat menstruaci. Tímto způsobem zaručeně nezmeškáte žádné nepříznivé změny..

Kvůli tomu se cyklus menstruace ztratí?

Cyklus může zabloudit z různých důvodů. Existuje značné množství gynekologických onemocnění, která jsou klasifikována jako menstruační nepravidelnosti a mají následující příznaky:

 • Snížení frekvence menstruace až 4-7krát ročně.
 • Zkrácení doby krvácení na 1–2 dny nebo prodloužení o více než 7 dní.
 • Zkrácená doba cyklu: méně než 20 dní.
 • Vzhled nepravidelného krvácení.
 • Výrazné snížení nebo zvýšení ztráty menstruační krve.
 • Bolestivost menstruace způsobující značné nepohodlí.
 • Nedostatek menstruace po dobu několika měsíců (6 a více) [4].

Tato symptomatologie vyžaduje návštěvu lékaře, protože s vysokou pravděpodobností naznačuje výskyt gynekologických onemocnění.

Hormony štítné žlázy mají také významný vliv na stav menstruačních funkcí a selhání cyklu [5]. Menší změny v menstruačním cyklu lékaři zároveň nepovažují za abnormality. Důvody těchto selhání:

 • Stres v práci, zejména u mladých dívek. Za stresových podmínek jsou všechny systémy těla nuceny pracovat se zvýšeným stresem, což vyžaduje další nutriční podporu. Osobní životní problémy velmi často také negativně přispívají k frekvenci cyklu a způsobují stres..
 • Nedostatek spánku: Spánek méně než 8 hodin denně obvykle vede k únavě a nakonec přetíží biologické systémy těla.
 • Expozice vzduchu po dobu kratší než 2 hodiny denně, která vede k nedostatečnému přívodu kyslíku, který je odpovědný za regulaci intracelulárních procesů [6].
 • Nesprávná výživa (zejména nepravidelná), která mimo jiné vede k nedostatku vitamínů a stopových prvků nezbytných pro ženské tělo. Zde jsou nějaké příklady:
  • Chronický nedostatek tokoferolu (vitaminu E) může vyvolat atrofii pohlavních žláz.
  • Nedostatek kyseliny askorbové (vitamin C) způsobuje zvýšenou křehkost kapilár, zvýšené krvácení.
  • Nedostatek kyseliny pantothenové (vitamin B5) je doprovázen snížením funkcí pohlavních žláz.
  • Nedostatek zinku je nebezpečný zpomalením sexuálního vývoje, neplodnosti [7].
 • Aklimatizace může také ovlivnit frekvenci menstruačního cyklu, zejména v případech, kdy dochází ke změně klimatických pásem rychle (cestování letadlem na velké vzdálenosti).
 • Cyklus skoků je možný v dospívání, kdy biologický věk mnoha dívek zaostává za kalendářem a menstruační cyklus se stabilizuje o 2-3 roky později, než je obecně přijímáno.

Ve většině případů byste měli mít normální menstruační cyklus, měli byste změnit svůj postoj k životnímu stylu a zejména zajistit odpovídající výživu a dodatečný příjem vitamínů a minerálů.

Změny v těle během PMS a menstruace

Hlavní funkcí těla ženy v reprodukčním věku je, bez ohledu na to, jak banálně to zní, plodení. S tím je spojena přítomnost menstruace. Jednoduše řečeno, každý měsíc je děloha zpočátku připravena na oplodnění a poté je očištěna v případě zmeškaného těhotenství [8].

Na přelomu menstruačního cyklu žluté tělísko odumírá a během prvních tří až pěti dnů se sliznice přesycená krví a sekrety odtrhne od stěn dělohy a vyjde ven. Následně se regeneruje povrchový epitel pokrývající povrch rány dělohy, obnovuje se jeho sliznice a proces zrání nových vajíček ve folikulích končí opět ovulací - nejpříznivější období pro početí. Po ovulaci se opakuje růstová fáze žlutého tělíska a zesílení endometria, které, pokud nedojde k oplodnění vajíčka, končí opět menstruací.

Rozdělení menstruačního cyklu na fáze se liší v závislosti na tom, jaké fyziologické změny v reprodukčním systému se berou jako základ - v endometriu nebo vaječnících (viz tabulka 1).

Tabulka 1. Fáze menstruačního cyklu, jejich trvání a vlastnosti hormonálního pozadí

Poloviční cyklus

Fáze zohledňující fyziologické změny:

Hormonální charakteristiky

v endometriu

ve vaječnících

1-14 dní

1.1. Menstruace - obvykle trvá do prvních 3–5 dnů cyklu.

1. Fáze folikulů nebo zrání folikulů. Končí ovulací.

FSH dominuje - folikuly stimulující (gonadotropní) hormon, stimulující produkci estradiolu folikuly.

1.2. Proliferativní nebo aktivní růstová fáze endometria.

Produkce FSH klesá, ale místo vůdce hormonů zaujímají estrogeny, především estradiol, a méně aktivní hormony - estron a estriol.

2.3. Ovulace - normálně spadá na 12. - 15. den cyklu, trvá 1-2 dny. Dominantní folikul praskne a uvolněné vajíčko se začne pohybovat podél vejcovodu.

Na pozadí stále vysokých hladin estrogenu a FSH vybuchne LH, luteinizační hormon, kousek dopředu, jehož prudký nárůst vyvolává ovulaci.

15-28 dní

2.4. Sekreční nebo fáze zesílení endometria v důsledku sekrece děložních žláz.

2. Luteální neboli růstová fáze žlutého tělíska v místě prasklého folikulu.

Všechny estrogeny, stejně jako LH a FSH, začínají rychle klesat na minimum a v této době vyhrává hlavní roli progesteron, jehož vrchol spadá přibližně na 22 dní cyklu. V tomto okamžiku se u řady žen vyvine PMS - premenstruační syndrom.

V první polovině menstruačního cyklu je tělo ženy pod převážným vlivem estrogenů (od 1 do 14 dnů) a ve druhé (od 15 do 28 dnů) - pod vlivem progesteronu. Právě ten druhý je často spouštěčem, který spouští vývoj premenstruačního syndromu - jedné z diagnóz, které tak často komplikují život moderních žen..

Medicína klasifikuje PMS jako gynekologické onemocnění s jasně definovanými příznaky [9]. Současně, ačkoli moderní věda nenaznačuje jednoznačnou příčinu této patologie, mnoho vědců ji vysvětluje v důsledku reakce centrálního nervového systému ženského těla na hormonální nerovnováhu [10].

Diagnostická kritéria pro PMS zahrnují 11 příznaků (10 z nich se označuje jako významné psychoemočné a behaviorální poruchy), které se vyznačují jasně identifikovaným cyklickým průběhem [11]:

 1. Depresivní nálada.
 2. Úzkost a napětí.
 3. Schopnost nálady.
 4. Zvýšená podrážděnost.
 5. Snížený zájem o každodenní činnosti, apatie.
 6. Volná koncentrace pozornosti.
 7. Zvýšená únava.
 8. Poruchy chuti k jídlu.
 9. Nespavost nebo patologická ospalost.
 10. Porušení sebeovládání.
 11. Fyzické příznaky:
  • mastalgie, projevující se tupými, praskajícími bolestmi v mléčných žlázách, stejně jako jejich překrvení;
  • cefalalgie (bolest hlavy);
  • bolest kloubů;
  • otok;
  • zvýšená mastná pleť (akné na obličeji, mastné vlasy atd.).

Aby bylo možné diagnostikovat PMS a určit konkrétní typ poruchy, musí být přítomno alespoň 5 z výše uvedených příznaků. Moderní medicína rozlišuje hlavní PMS a fyziologické (mírné) PMS, ve kterých žena zaznamenává přítomnost výše uvedených příznaků, ale nemají významný vliv na kvalitu jejího života.

Jak zmírnit bolestivé příznaky

V závislosti na typu PMS nebo abnormalitách v průběhu menstruace se přístupy k léčbě také liší. V případech, kdy lékař diagnostikuje jednu z forem primárního PMS nebo endokrinní gynekologické onemocnění, je nutná systémová léčba..

V případě fyziologického (mírného) PMS nebo menšího nepohodlí během menstruace není nutná specifická léčba, symptomatická korekce se provádí s léky, jako jsou:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem;
 • Spazmolytika, která potlačují svalové křeče hladkých svalů;
 • Hormonální antikoncepce snižující menstruační krvácení a projevy bolesti (předepsané lékařem) [12].

Můžete však začít s užíváním vitamínů a minerálů (cyklická vitaminová terapie) [13]:

 • Vitamíny skupiny B se účastní všech typů metabolismu [14]. Mají také gonadotropní účinek, podílejí se na hormonálním metabolismu a mají pozitivní vliv na nervový systém [15].
 • Retinol (vitamin A) má příznivý účinek na růst buněk epitelu a také na proces inaktivace estrogenu (v kombinaci s vitamíny B6 a B9) [16].
 • Tokoferol (vitamin E) je základní součástí metabolismu a regenerace bílkovin, jeho nedostatek negativně ovlivňuje funkci hypotalamu [17].
 • Soli hořčíku zvyšují výdej moči, snižují otoky a zmírňují úzkost.

Preventivní a mírná symptomatická opatření zahrnují také používání rostlinných produktů, které mohou zahrnovat:

 • Vitex agnus-castus nebo posvátný vitex, je to také obyčejná větvička, divoký (nebo klášterní) pepř, cudný, Abrahamův strom. Výtažky z různých částí této rostliny obsahují éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, iridoidy, alkaloidy, vitamíny a stopové prvky. Hlavní však je, že posvátný vitex je přirozeným zdrojem fytohormonů, které mají pozitivní účinek na mírné příznaky PMS [18].
 • Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, je to také třezalka tečkovaná, žlutá třezalka tečkovaná, třezalka tečkovaná, onemocnění, krev zajíce, krev, červená tráva. V gynekologické praxi se používá extrakt z květů této rostliny, který pomáhá normalizovat psycho-emoční pozadí [19].

U žen s predispozicí k onemocněním, jako jsou žaludeční nebo duodenální vředy, stejně jako selhání ledvin nebo jater, musí léky zvolit lékař.

Když si moderní dívka stanoví jednu ze životních priorit, aby si zachovala zdraví a touhu porodit zdravé dítě, může díky pozorování cyklu menstruace včas věnovat pozornost vznikajícím odchylkám od normy. V případě závažných změn byste měli navštívit gynekologickou konzultaci. A v případě, že odchylky jsou nevýznamné, můžete zlepšit svou pohodu pomocí symptomatické léčby, stejně jako vitamín-minerální komplexy opravující cyklus, aby se zabránilo nepříjemným podmínkám.

Dvoufázový vitaminový a minerální komplex pro normalizaci menstruačního cyklu

Když jste se rozhodli napravit nepříjemné příznaky PMS nebo odstranit nepohodlí během menstruace pomocí vitamínů a minerálů, měli byste věnovat pozornost komplexu CIKLOVITA ®, který nemá na ruském trhu obdoby..

Nejprve si uvědomte, že jedinečnost přípravku CIKLOVITA ® je potvrzena patentem na vynález č. 2443422 [20]. Tento přípravek pro ženy, který obsahuje komplex vitamínů, stopových prvků a mikroživin rostlinného původu, je formulován tak, aby maximálně zohledňoval zvláštnosti průběhu první a druhé poloviny menstruačního cyklu z hlediska hormonálních hladin..

CIKLOVITA ® má výrazný účinek na pozměněný hormonální stav ženy a díky tomu je schopna udržovat a upravovat reprodukční zdraví ženy. Jak se to zobrazuje? Složky IUD CIKLOVITA ® přispívají [21]:

 • snížení bolesti během menstruace;
 • tvorba pravidelného menstruačního cyklu;
 • úleva od projevů PMS;
 • normalizace reprodukčního systému [22].

Takže ženy ve věkové skupině 18–35 let, které trpí menstruačními poruchami, mají často nedostatek určitých živin:

  1. v první polovině měsíčního cyklu - téměř všechny vitamíny skupiny B, stejně jako zinek a selen;
  2. ve druhé polovině měsíčního cyklu - vitamíny A, C, E, měď a ve větší míře než v první polovině MC selen a zinek.

Tyto potřeby ženského těla CYCLOVITA ® dobře splňuje, protože se jedná o dvoufázový vitaminový a minerální komplex, vytvořený s ohledem na cyklické změny v těle ženy. Na základě výzkumu o potřebě vitaminů a mikroelementů v různých fázích měsíčního cyklu byly vyvinuty dvě formulace - CYCLOVITA ® 1 a CIKLOVITA ® 2, které celkem obsahují:

 1. 12 vitamínů: A, E, B1, V2, VZ, VPět, Vdevět, V12, PP, D, E, P;
 2. 5 stopových prvků: měď, zinek, jód, selen, mangan;
 3. rutin a lutein.

Dávka je zvolena optimálně pro estrogenové a progesteronové hormonální fáze menstruačního cyklu a je určena k užívání v příslušné dny.

Podle výsledků studií [23] došlo u pacientů, kteří užívali doplňky stravy CYCLOVITA ® po dobu 3 cyklů, k výraznému snížení stížností na příznaky bolestivých období a PMS; u většiny žen byl obnoven pravidelný menstruační cyklus; snížená potřeba úlevy od bolesti během menstruace; příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a nervozita se staly méně výraznými; snížený otok obličeje a končetin; stejně jako překrvení mléčných žláz a bolestivé pocity v nich. Došlo také k normalizaci obsahu vitamínů a mikroelementů v krevní plazmě, zlepšení stavu pokožky (snížení mastnoty a akné), vlasů (snížení příznaků vypadávání vlasů a seborey) a nehtů (snížení křehkosti).

Kontraindikace pro použití jsou individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení k užívání nehormonálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na webových stránkách společnosti.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA®“ v Registru státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

Užívání vitamínů a minerálů ve speciálně vybraných dávkách podle fází přispívá k vytvoření pravidelného menstruačního cyklu.

Nepravidelná menstruace, výkyvy nálady, přírůstek hmotnosti, únava, snížený sexuální apetit - tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu v těle.

Vitamíny a minerály hrají důležitou roli při udržování stabilního fungování orgánů ženského reprodukčního systému.

Nerovnováha hormonů může během období způsobit bolestivost.

Komponenty CYCLOVITA ® pomáhají snižovat závažnost bolestivých pocitů během menstruace, předmenstruační napětí a udržovat pravidelný cyklus. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,2,3,4 https://clck.ru/EdXdD
 • 5 https://clck.ru/EhYJ8
 • 6 https://clck.ru/EhYJ8
 • 7 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 8 https://meduniver.com/Medical/Akusherstvo/813.html
 • 9,10,11,12,18 https://clck.ru/EhYJW
 • 13 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 14 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 15,16,17,23 https://clck.ru/EdXcG
 • 19 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 20 http://www.freepatent.ru/patents/2443422
 • 21 https://clck.ru/EhYJj
 • 22 https://medi.ru/info/12408

Přestože nedostatek vitamínů a minerálů je běžným problémem pro zdraví ženy, je třeba si uvědomit, že takový nedostatek může být selektivní, to znamená, že ovlivňuje pouze určité živiny a projevuje se jako nerovnováha. Proto by nitroděložní tělísko pro dlouhodobé užívání mělo být voleno tak, aby nečelilo opačnému problému - hypervitaminóze a hyperhismikroelementóze - přesycení těla jednotlivými živinami. Ujistěte se, že komplexní přípravky, které užíváte, nepřekračují denní dávky přísad doporučených Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Každá druhá dívka se obává hnědého výtoku po menstruaci, který se z různých důvodů začne rozmazávat a může mít nepříjemný zápach.